OoGEN Het Politie-vraagstuk te BSoemendaal. PEN ONS GASBEDRIJF, HAARLEM. DE H. A. M. I. T. Een onderhoud met den commissaris van politie te Bloemendaal Zijn er te veel agenten? De politieposten ver eischen veel personeel Bezuiniging is, volgens den commissaris,0niet wel mogelijk. Grenswijziging en salarissen van ambtenaren. „St. Raphael". SCHOTEN. De vaststelling van een wacht geldregeling. De invoering van de 48-urige werkweek. Nota van B. en W. aan den Ge meenteraad betreffende de 48- urige werkweek. Geen loonsver laging wel werktijdverlenging. Aanzienlijke bezuiniging. E moot ge h©bb©n f en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT Een groot nadleelig saldo. Gas verkocht beneden den kost prijs. Nieuwe tarieven. 13 en 8 cent. De Slaperdijk. RECHTSZAKEN. De schorsing van mr. Van Haastert. VERKEER EN POSTERIJEN, De spoorlijn Almelo-Salz- bergen. ORDE EN ARBEID. De havenarbeiders-staking te Rotterdam. De algemeene winkelweek. Thans zijn de voorbereidingen voor de Algemeene Winkelweek in een zoodanig sta dium gekomen, dat ook hierover eenige me- dedeeiingen, zij het dan ook van voorloopigen aard, kunnen gedaan worden. Eenige keeren reeds heeft de Commis sie voor de Algemeene Winkelweek verga derd, heeft in den breede over de verschil lende organisatieplannen beraadslaagd en deze zijn thans in eenigszins vasten vorm ter goedkeuring voorgelegd aan de Hoofdcom missie van Uitvoering. Hulde brengend aan de zeer actieve wijze, •waarop door deze commissie de zaken zijn aangepakt, heeft de hoofdcommissie bericht, dat zij in hoofdzaak de voorgelegde plan nen ten zeerste toejuicht. De Commissie voor de Algemeene Win kelweek heeft nu de dagelij ksche besturen der diverse Straat-en Buurtvereenigingen aangeschreven en uitgenoodigd tot een ge combineerde vergadering, welke zal worden gehouden op Woensdag, den 2en April des avonds te half negen in de bestuurskamer van het Gem. Concertgebouw. 1 Voorgesteld wordt de behandeling op deze vergadering der navolgende punten en de 'commissie vraagt aan de uitger.oodigde ver- eenigingen hierover reeds tevoren ledenver gaderingen te willen houden, omdat de 'dagelij ksche besturen op de gecombineerde vergaderingen zullen verschijnen met behoor lijke mandaten. Voorgesteld wordt 1. De Algemeene Winkelweek duurt even- lang als de Middenstan dstentoonstelling, n.l. van 24 Mei tot en met|2 Juni a.s. 1 2. Algemeene deelname beteekent, dat aan deze algemeene winkelweek alle, zoowel 'kleine als groote winkelzaken, deelnemen 3. Algemeen zal tijdens deze periode ver zocht worden te vlaggen, d. w. z. in alle stra ten en zoowel door de particulieren als door de winkeliers 4. Des avonds zullen de étalages in volle licht prijken, minstens tot elf uur, 5. De étalages zullen op passende wijze en in overeenstemming met den eisch van het artikel met bloemen versierd worden 6. De kaarten, welke in keurige uniforme uitvoering door de zorgen der hoofdcom missie en der commissie algemeene winkel week, zullen verstrekt worden aan alle deel nemers, zullen zichtbaar in de étalages wor den aangebracht, dat zij van de straat af duide lijk te zien zijn 7. Aan alle deelnemers wordt verzocht dat zij in die week uitkomen met zooveel moge- jjk de nieuwste en, als het mogelijk is, met nog onbekende artikelen 8. Indien mogelijk, zullen de diverse be drijven in werking moeten vertoond worden; 9. Bevorderd moet worden het voor ge zamenlijke rekening en zorgen der bewoners over de straten spannen van keurige en, aan te stellen eischen beantwoordende, doeken met opschriften, als b.v.Bezoekt „De HamitBeziet onze Etalages Koopt in Uwe Woonplaats 10. Aan eiken deelnemer zal een blijvende herinnering, in den vorm van een diploma, verstrekt worden 11. Onderlinge wedstrijden, die veelal een bron vormen van groote ontevredenheid en onaangenaamheid, zullen niet getolereerd worden. Het Bloemenfeest. Het bestuur der Vereetiiging tot Ver waaiing van Haarlem en omliggende Gemeen ten en tot Bevordering van het Vreemdelin genverkeer heeft aan de hoofd commissie van uitvoering medegedeeld, dat in de ver eeniging een reorganisatie plaats vindt, dat deze half April haar beslag zal hebben gekre gen en daf onmiddellijk het voorstel, in zake het Blo menfeest in behandeling zal worden geo.acht. De heer Hiemstra teekende hierbij het volgende aan: „Het is onmogelijk, de be hoefte aan politie af te meten naar het aan tal inwoners. In een plattelandsgemeente in Friesland bijv. met eveneens 12.000 in woners, zal mischien minder politie noodig kunnen zijn, dan hier in Bloemendaal, dat dicht bij groóte steden gelegen is en waar veel misdrijven gebeuren kunnen. In Bloemendaal is „wel wat te halen". Dat is bekend en het ongure volk uit de ste den komt er op af. Een vergelijking met an dere gemeenten gaat niet op." Als slot van dit interview kwam deze netelige vraag: „Wat zegt u van den aanval op uw persoon, dat u geen goede poiitie-or- ganisatie zou gevormd hebben." „Och," besloot de heer Hiemstra zijn zoo vriendelijk verstrekte uiteenzettingen, „ik 'ben nu ongeveer 11 jaar hier en ik kan niet anders zeggen, dan dat het best gaat. Het pclifiekorps doei uitstekend zijn best en vervult zijn taak geheel naar behooren. F.r bereiken ons niet zooveel klachten, wat toch ook wel iets zegt. - De politioneele dienst werkt hier goed. De meeste misdrijven, welke hier gepleegd worden, worden opgehelderd. Slechts een enkele inbraak blijft onopgehelderd. De be drijvers van zedenmisdrijven, worden bi) hoopen gevat. We doen ons best. Als men toch klachten ten mijnen op zichte heeft, laat men er dan mee komen, maar bij mij en niet in den Raad, want daar hooren zij niet thuis. Laat men echter met concrete dingen komen en niet met alge meenheden. zooals thans in den Raad ge schied is. Ik ben altijd te spreken en zal steeds een gewillig oor leenen aan even- tueele bemerkingen. Mocht men meenen, dat er gebreken zijn op politioneel gebied, laat men ze 'mij komen vertellen. Blijken de klachten gegrond te zijn, ik zal gaarne mijn medewerking verleenen tot verbetering van den toestand." In de zitting van de Tweede Kamer, die Vrijdag werd gehouden bespreekt de heer Michieise (r.k.) de circulaire van den minister aan de colleges van Ged. Staten, betreffende de samenvoeging van gemeenten. Spr. juicht het streven van den minister tot samenvoe ging zeer toe. In de praktijk is van dat streven echter nog niet veel terecht gekomen. Er liggen nog tal van gevallen, waarin samen voeging mogelijk is, voor het grijpen, en hier hebben we een gebied, dat uitermate geschikt is voor de bezuiniging. Spr. zou den minister willen verzoeken, nog een nieuwe circulaire te verzenden. Voorts vraagt de heer Michieise, hoe het staat met de'samenvoeging van de Langendij- ker gemeenten en hij verwijst in dit verband naar een berichtje in het Handelsblad, welk bericht onrustbarend genoemd meet worden. Spr. meent dat het niet aangaat, overal de salarissen der gemeente-ambtenaren te willen verlagen. Waar een gemeente misbruik maakt :van haar bevoegdheid, kan het Koninklijk vernietigingsrecht worden toegepast. De re geering bevordere eenheid in de regeling van de salarissen van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers. In Friesland en Lim burg verkeeren deze functionarissen in zeer slechten toestand. Spr. komt er teger. op dat de salarissen van de burgemeesters in Zeeland met 15 pet. zijn verlaagd, en hij vraagt de regeering eindelijk, de lang verbeide unifor miteit der burgemeesterssalarissen te bevorde ren. Hierop antwoordde de minister dat, wat de samenwerking van gemeenten betreft het initiatief tot samenwerking niet ligt bij de regeering, maar bij Ged. Staten, zo dat men bij de houding van de regeering steeds rekening moet houden met hetgeen Ged. Staten aan haar hebben voorgesteld. De ver eeniging van de Langendij ksche gemeenten is in onderzoek en voorloopig bestaat er nog geen kans dat de gemeenten zullen wor den samengevoegd. Aangaande salarieering van de burgemees ters, secretarissen en ontvangers merkt spr. op dat door een uniform delrijksregeling de bevoegdheden van die provinciale besturen, die toch het best de plaatselijke toestanden kunnen beoordeeien, geheel te niet zouden worden gedaan, hetgeen hem geenszins ge- wenscht voorkomt. Ten aanzien van een algemeene regeling voor het gemeente-perso neel is spr. van meening dat er niet gemakke lijk eea oplossing zal kunnen worden gevon den. Wel betreft het hier een urgente kwestie, waarin dringend verbetering dient te worden gebracht, maar de zaak zal door en door moeten worden onderzocht en overwogen, voor men met een schriftelijk voorstel kan komen. In verband met de samenwerking en de houding inzake Art. 36 zal door „St. Ra phael" op Woensdag 26 Maart een vergade ring gehouden worden met de afdeeiings- fcesturen. Den 25sten Maart zal de afdee- ling Haarlem, in verband met bovenstaande «er. ledenvergadering houden. In dc Donderdag gehouden gemeente raadszitting van Bloemendaal hebben en kele leden zich beklaagd, dat de burge meester als hoofd der politie nog steeds geen gevolg heeft gegeven aan het bij de begrooting genomen besluit, het aantal po- litie-agenten te verminderen. Harde woor den werden ook geuit aan het adres van den commissaris van politie tc Bloemen daal, Waar deze in het openbaar debat be trokken werd, hebben wc ons, in verband met al het gesprokene, tot hem gewend, om eenige inlichtingen te verkrijgen over den Bloemendaalschen politioneelen diens'. De commissaris was wel zoo bereidwillig, aan ons verzoek te voldoen. „Het is jammer," zoo merkte de chef der politie allereerst op, „dat de politiezaak, telkenmale in het openbaar in den raad bespreken wordt, omdat daar tegenover staat, dat we ons nooit geheel kunnen ver dedigen. Publicatie over alles, wat de po litie betreft, is ondoenlijk, daar dan ook de meest interne zaken naar voren zouden komen. „U krijgt uw motorrijwiel met zijspan- wagen niet," zoo zeiden we. „De raad wilde er niet aan, omdat hij daarvan een uitorci- ding van den poiitioncelen dienst vreesde. Was daar dan kans op?' „Weineen," antwoorde de commissaris, „dat was in het geheel niet de bedoeling. Een paar van mijn mannetjes hadden het motorrijden moeten leeren en die zouden dan het nieuwe instrument bediend hebben. Een motorrijwiel is noodzakelijk in deze gemeente meer nog dan in Haarlem of Heemstede. Onze gemeente is te uitgestrekt om loopende of fietsende surveillance te doen. En welke goede diensten zouden we er niet van gehad hebben op de drukke punten, zooals Zeeweg, Bloemendaalscne- weg en Zandvoorter'aan. De ervaring leert, dat een politic-motorrijwiel preventief werkt. Ik heb het zelf bij ondervinding. Verleden jaar reed ik op een motor er. een agent in uniform zat ir. den zijspanwagen. En ik verzeker u, dat alles veel bedaarder toeging; men reed niet woest meer. Men had er respect voor. Ja, de preventieve werking er van alleen reeds is het bezit van een motorrijwiel voor de politie alles- zins waard. t.Maar nu de hoofdzaak," zoo vroegen we. „Zijn de in den raad gemaakte bemerkingen omtrent een teveel aan politie juist? Zou een kleiner aantal agenten gewenscht zijn? Is een dergelijke bezuiniging gerechtvaar-I digd?" „In den raad, zoo antwoordde ons de commissaris, „kunnen gemakkelijk dergelijl- e verzuchtingen geslaakt worden. Maar of de critick juist is? Ik zal u eens precies zeg gen, hoe het staat, voor zoover ten minste aan politiezaken openbaarheid gegeven kan worden. Tot voor een paar jaar waren hier 34 agenten. Dat aantal had ik gevraagd en was me ook toegestaan. Door overlijden, vertrek, enz., is het corps met 4 man ver- minderd, zoodat er nu nog 30 zijn. Maar die kan ik niet allemaal in dc surveillance gebruiken. Van die 30 gaan nog af cén hoofdagent-administrateur, één hoofdagent- rechercheur, twee hoofdagenten-controleurs en de veldwachter, die steeds op Vogelen zang is. Er blijven dus 25 man tot mijn beschikking voor een geregelde surveillance en voor de politiepostenbezetting. Dat laat ste is juist zoo erg voor onze uitgestrekte gemeente, daar het zooveel menschen vergt. Er zijn drie posten en wel te Bloemendaal, Overveen en Aerdcnhout. Op eiken post moeten den geheelen dag door twee agenten zijn. Een agent heeft 8 uren dienst per dag. Makkelijk kan iedereen narekenen, hoeveel menschen er per dag voor die posten noodig zijn. Straks komt er weer een post aan zee bij. waar toch ook weer agenten moeten gestationr.eerd worden. En dan moeten er nog dienst doen in de gemeente. Dat ge beurde vroeger in 2, thans in 3 ploegen. Ook mist men we! eens personeel door ziekte, verlof e. a. Ik mag dus wel zeggen, dat ik mijn tegenwoordige personeel hard noodig heb en niet één mannetje kan missen. Door de noodzakelijke bezetting der poli tic-posten vooral gebeurt bet, dat het poli tietoezicht in de gemeente niet dusdanig is, als eigenlijk wel gewenscht ware." „Kan dat dan niet verbeterd worden?" vroegen we. „Jawel," zei de commissaris, „door combi natie van politie-posten. De raad moet nu beslissen over den verbouw van perceel Bloemendaalscheweg 229 tot politiebureau. Als dit voorstel aangenomen wordt, wor den de posten Bloemendaal en Overveen gecombineerd en dan krijg ik wat meer agen ten vrij voor de surveillance." „Is er aan bezuiniging geheel niet te den ken?" „Bezuiniging," aldus de commissaris, op deze vraag, „kan verkregen worden door aanmerkelijke (en de commissaris legde hier den klemtoon op) arbeidstijdverlenging, maar het is de vraag, of dit nu wel de juiste weg zou zijn." „Een der raadsleden," zoo gingen we ver der, „was van oordeel, dat hier op het bu reau te veel menschen zitten. Zoo zou z.i. de hoofdagent-administrateur best vervangen kunnen worden door een 15 a 16-jarig jong- mensch, terwijl er ook nog een hoofdagent rechercheur is, die echter zoo ongeveer eens in de 14 dagen-iets te doen heeft. Wat dunkt u daarvan?" „Wel," was het antwoord, „die stelling is geheel onjuist. Die hoofdagent-administra teur is beslist noodig. Men moet niet verge ten, dat ik de eenige hoogere politie-auto- riteit ben. In de volgende plaatsen, ik noem maar enkele, staan naast den commissaris neg inspecteurs: in Zandvoort met een zielen tal van 7000 zijn twee inspecteurs, in Wor- merveer met 8000 inwoners een inspecteur, in Zeist Piet 19.000 inwoners 1 inspecteur, in Bussum (20.000 inwoners) 2 inspecteurs. En in de uitgestrekte gemeente Bloemendaal met 12.000 inwoners is alléén een commis saris. Ik kan alleen het werk niet af en de administrateur staat mij ter zijde. Hij doet een heeleboel werk, dat in andere plaat sen door de inspecteurs verricht wordt. Dat zou onmogelijk een klerk kunnen doen. De verschillende wetten als vuurwapenwet, vreemdelingenreglement, straks de nieuwe jachtwet, e. a. vragen zeer veel werk, dat ik zonder flinke hulp niet afkan. Buiten mijn gewonen arbeid moet ik ook nog de menschen, die hier komen, te woord staan cn dat vraagt heel wat tijd. Wat verder de bemerking over den hoofd agent-rechercheur betreft, die is er vlak naast. Die heeft massa's werk. Men moet niet afgaan op wat in de courant vermeld staat. Oh, neen! er is veel meer. Er valt heel veel hier te onderzoeken. Al hoort of leest mer. daar niet van, dan moet men toch niet gaan zeggen, dat het er niet is. De rechercheur heeft het soms zóó druk, dat hij soms een agent voor hulp noodig heeft Natuurlijk is er wel eens een „slappe dag", maar dat is overal zoo." ..Nog is in den raad gezegd," zoo „ver hoorden" wc den geduldigcn politiechef verder, „dat het gemiddelde in Nederland is 1 agent op de 1000 inwoners. Nam men er 1 op de 500, dan zou Bloemendaal er aan 20 24 genoeg hebben." Tot zoover de commissaris van politic, We stellen ons voor, dezer dagen ook het standpunt weer te geven'van een der raads leden, die meenen, dat er te veel politie-, personeel is. DE POLITIEKE TOESTAND. Vrijdagavond hield de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", een openbare ver gadering met gelegenheid tot debat in hotel Vreeburg: De bijeenkomst, die redelijk goed bezocht was, werd door den voorzitter der kiesvereeniging, den heer Laméris, met gebed geopend. Daarna werd het woord verleend aan den heer J. Schouten, lid der Tweede Kamer, die een keurig gestyleerdc rede hield over „Den Politieken Ttoestanc!." Spteker begon met er op te wijzen, dat de laatste jaren dc uilgaven van 't Rijk steeds omhoog zijn gegaan. In de oorlogsjaren gin- gen echter de inkomsten ook naar boven, zoodat 't mogelijk bleek, een sluitend budget te krijgen. Nadien liepen echter de ontvang sten terug, zonder dat de uitgaven daarmee gelijken tred hielden. De gevolgen bleven niet uit, zoodat we nu voor de moeilijkheid staan: „Hoe krijgen wc een sluitende reke ning. Theoretisch, zegt spr., kunnen we daar toe verschillende wegen inslaan. Een der middelen is 't maken van nieuw geld. Rusland is daar indertijd mee begonnen en verschillende andere landen hebben dat mid deltje overgenomen. De ervaring heeft echter geleerd, dat deze geldmakerij een zeer on bevredigende is en zelfs door communisten ontraden wordt. Fcn endere weg, n.l. verhooging der be lastingen, kan spr. goedkeuring evenmin wegdragen. De directe belastingen zijn reeds zoo zwaar, dat de kapitaalvorming in 't ge drang kwam. Een door de S, D. A. P. voorgestelde winstbelasting is echter ook al weer door haar leider Troelstra, als niet gewenscht zijnde, losgelaten. Zelfs bij een technische herziening der be lastingwetten, zegt spr., waardoor minder aan de aandacht van den fiscus zou ontsnap pen, zou 't ook niet mogelijk zijn, een be duidend grooter bedrag in de schatkist te doen vloeien. Nóg van forensen- of succes siebelasting-verhooging is uitkomst te ver wachten. Dc laatste remt niet alleen de kapitaalvorming, maar werkt bovendien vaak zeer onbillijk bij de verdceling van vermo gens bij overlijden, Spreker is dan ook van meening dat meerdere opbrengst bij verhoo ging van belastingen weer te niet gedaan wordt door achteruitgang op ander gebied. Toch is 't een gebiedende noodzakelijk-, heid, uit de inpasse te geraken, 't Gaat niet aan, de zaak op baar beloop te laten en heil te verwachten van de „zelfgenezing" der maatschappij. Een verantwoordelijke politiek moet n.l haar grondslag vinden in de uitzichten op dc allernaaste toekomst en die zijn niet schitterend. Vermindering van uitgaven is dus 't eene noodige, en deze zijn te bereiken, door reorganisaiie der bedrijven Hierin zijn fouten, zwakke plekken en te veel insluip sels. 't Nuttig effect hiervan te verhoogen, moet 't streven zijn. En in dit opzicht is er voor den Staat nog veel te doen. Als spreker 't echter heeft over 't gebrek aan nuttig in de bedrijven, wil dit niet zeggen, dat hij daarmee de ambtenaren veroordeelt. Maar de rijke oorlogsjaren waren oorzaak dat overal, ook in de bedrijven, vaak gedacht werd: wat 't kost, komt er niet op aan, als 't maar gebeurt, 't Ambtenarencorps moest toen vaak uitgebreid worden met menschen, die geheel vreemd stonden tegenover de vooroorlogsche, sobere wijze van werken. De andere ambtenaren namen echter maar al te gemakkelijk die royale manier van huishouden over en dit heeft op de treu rigste wijze den Staatsdienst in de war gebracht. Het werkelijke geneesmiddel moet gezocht worden in de oud-FIollandsche wijze van doen: eiken gulden 3 maal omkeeren, al vorens hem uit te geven en ernstig onder zoeken of de uitgaven toelaatbaar zijn. Dit is echter nog niet voldoende. Bezuiniging van béteekenis zal echter niet mogelijk zijn, zonder ook de salarissen te verminderen. Spreker is er echter voor, met verschillende iactoren, zooals gehuwd of ongehuwd zijn, kostwinner of niet-kostwin- ner enz., rekening te houden. Komende tot het onderwijs, de groote slokop van de rijksinkomsten, betoogde spr„ dat dit elk jaar 200 millioen kost aan 't land en de gemeenten, d. i. 1/20 van 't volks inkomen. Bij dezen tak van dienst is echter grootere zuinigheid gebiedend en mogelijk. Spr. wil dan bezuinigen op salaris, scholen bouw, leermiddelen en 't aantal onder wijzers verminderen. Hoe men de zaak op lost, laat hem echter in zekeren zin on verschillig. Ten slotte vraagt spr,: Moet de tegen woordige politieke constellatie gehandhaafd worden? Spr. houdt dan een uitvoerig be toog. waaruit hij concludeert, dat de partij- groepeefing moet gehandhaafd worden, want de scheiding tusschen Staat en Gods dienst komt spr. totaal onjuist voor. Van de gelegenheid, om met spr. van gedachten te wisselen, werd door eenige aanv igen, waaronder mej. van Dorp, lid van -cn T. K„ gebruik gemaakt. r Kek van den spreker sloot deze rr. bed de .Yeriaderink GEEN VAC ANTIETOESLAG IN 1924. B. en W. schrijven den raad De centrale commissies voor georganiseerd overleg, welke wij onlangs om advies vroegen nopens invoering van de 48-urige werkweek voor het werkliedenpersoneel en intrekking van de verordening tot toekenning van een vacantietoeslag, maakten bezwaar, om aan dat verzoek te voldoen, vóórdat harerzijds om advies zou zijn ontvangen een ontwerp verordening tot regeling van toe te kennen wachtgelden aan ontslagen personeel. In verband daarmede zouden wij vrijwel een copie van de inmiddels door den gemeen teraad van Haarlem aangenomen verordening nopens wachtgeldtoekenning als ontwerp besluit aan het georganiseerd overleg alhier om advies. Behoudens enkele punten, kan dat insti tuut zich met het genoemde ontwerp ver eenigen. Wij hebben geen bezwaar, om de door de commissies gewenschte veranderingen in het ontwerp aan te brengen. Tegelijkertijd verzochten wij het georgani seerd overleg opnieuw om advies omtrent de «wee andere genoemde punten, onder over legging van een nota betreffende arbeidstijd verlenging. Zooals blijkt, staat het georganiseerd over leg niet afwijzend tegenover deze, o.i. zeer noodzakelijke, maatregelen, mits er het loo pende jaar geen verdere verslechteringen van de dienstvoorwaarden meer worden inge voerd. Als wij hier verklaren,- althans voor 1924 niet verder te willen gaan dan met meerge noemde voorstellen wordt bereikt, dan is dat niet uitsluitend, om tegemoet te komen aan de „voorwaarde" van het georganiseerd over leg, doch omdat wij meenen, dat er voorhands niet meer van liet personeel wordt gevraagd. Tenslotte kunnen wij accoord gaan met den wensch van het georganiseerd overleg om den vacantietoeslag niet af te schaffen, doch de verordening voorloopig voor 1924 buiten werking te stellen. Mitsdien stellen B. en W. voor 1. Om vast te stellen een ontwerp-veror- dening, betreffende toekenning van een wachtgeldregeling voor ontslagen personeel 2. in te voeren de 48-urige werkweek voor het werkliedenpersoneel, met uitnoo- diging aan B. en W., om voorstellen in te dienen tot het aanbrengen van de hierdoor noodzakelijk geworden wijzigingen in ver ordeningen 3. de verordening dd. 30 Juni/28 Juli 1921, tot regeling van den aan het gemeente- personeel toe te kennen vacantietoeslag, voor het jaar 1924 buiten toepassing te laten. In den achter ons liggenden tijd, toen de loonen van het gemeentepersoneel werden gebracht op aanzienlijk hooger peil, naar aanleiding van de duurte der levensmiddelen en van al wat men voor dagelijksche behoefte niet al noodig heeft, kwam men in Schoten geleidelijk op het peil, dat artikel 20 van het algemeen werkliedenreglement thans aan geeft. Dat zulks, in het algemeen gesproken, volkomen juist is, zal iedereen toegeven Wij achten het echter een fout, dat de bedra gen der loonen in het werkliedenreglement zelf zijn neergelegd, een fout, welke reeds voldoende bewezen is door de omstandigheid, dat het bewuste artikel sinds 1915 zeven maal gewijzigd is moeten worden. Ware dit ge schied bij' afzonderlijk besluit, dan had men het Reglement niet telkens aan herdruk, dus aan herziening behoeven te onderwerpen. De naam „Algemeen Werkliedenreglement" wijst trouwens voldoende op algemeene be palingen. Hoe staat het thans met deze loo:- nen De ongeschoolde werkman (straat reiniger, plaatswerker, handlanger) geniet nog steeds 35.10 per week. En dit loon wordt verdiend in 45 uur. Werkt hij krachtens opdracht langer, dan ontvSmgt hij ieder overuur 5/4 X 1/45 X 35.10 is 0.98, hetgeen juist bij den reini gingsdienst nogal -voorkomt. Thans nu de levensomstandigheden door daling van prijzen op schier elk gebied, aan zienlijk verbeterd zijn, dient om meer dan één reden de vraag overwogen te worden of herziening, hetzij van den wekefljkschen arbeidstijd, hetzij van het weekloon niet aan de orde is. Beide toch wijken aanzienlijk af van het geen een arbeider in de vrije maatschappij zich ziet toegewezen, terwijl deze bovendien onderhevig is aan de wisselende koersen vn het bedrijf en ieder oogenblik, voor het feit gesteld kan worden, dat zijne diensten over bodig worden. Mag men alzoo de vraag stellen of een ge meentebestuur gerechtigd is bepalingen om trent loon- en werktijden iii het leven te roe pen, welke zijn werklieden in eene zoo be voorrechte positie stelt, hoog uitgaande boven hetgeen even geschikte en even bekwame werklieden in de gewone maatschappij en in dezelfde omgeving zich zien toebedeeld, die vraag wordt nog sterker naar voren gebracht door de omstandigheid, dat in aangrenzende gemeenten èn loon èn werktijd afwijken van hétgeen in Schoten geldend is. In Haarlem was het loon in de laagste klassen nooit hooger dan 31.05, dus 4.05 per week minder, terwijl de werktijd thans op 48 uur is gesteld. Toen onlangs het Haarlemsche gemeente bestuur de vraag overwoog, wat het eerst ter hand moest worden genomen, de verla ging der loonen of de verlenging van den werktijd, kwam men eenstemmig tot het gevoelen, dat men voorloopig de loonen moest laten staan op het tegenwoordig, peil, maar dat geen enkel belang geschaad zou worden door den arbeidstijd te verlengen. Ook was men het er over eens, dat deze ver lenging niet met groote sprongen, maar ge leidelijk behoorde plaats te hebben, en dat een verlenging van drie uur per week al een zeer bescheiden stap genoemd mocht wor den. Voor Schoten zou het belangrijk verschil in weekloon met Haarlem tot een ander be sluit kunnen leiden. Echter meenen wij dat ook hier de eerste stap zoodanig gezet moet worden, dat alleen in den vorm van langer werktijd iets van den gemeente-werkman gevraagd moet worden, al zal binnenkort ook een herziening aan de orde zijn te stellen van de bijzonder bevoorrechte gelde lijke positie van den gemeentearbeider. Het wil B, en W. voorkomajt^-u. een ver- brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte enging van den arbeidstijd tot 48 uur in geen enkel opzicht iudruischt tegen de bepalingen van het werkliedenreglement. Integendeel, dit schrijft nog altijd als normalen werktijd voor 54 uur. Het gaat hier om de Bijzondere Voorschriften, welke zoowel voor het gas bedrijf als voor den dienst der gemeente reiniging, den straatherstellingsdienst of den Algemeenen dienst zijn vastgesteld. Daar deze voorschriften tezamen alle werklieden betreffen, is de uitzondering dus een regel zonder uitzondering geworden en betreft de herziening dus alleen artikel 7 van beide bijzondere voorschriften, zooals die laatste lijk in 1919 geregeld zijn. In dien zin ware thans te besluiten, zonder dat eenig bezwaar van te groote overlading gelden mag. In vorenstaande beschouwing is geen gewag gemaakt van den ongunstigen financieelen toestand der gemeente. Onder- geteekenden hebben zich steeds op het stand- piunt geplaatst, dat de arbeidsvoorwaarden der werklieden in Overheidsdienst niet moe ten worden afgepaald naar den toestand der financiën van de Overheid-werkgeefster. Een rijke gemeente mag zijn ambtenaren niet hooger bezoldigen dan een ander, om dat de gemeentekas zulks veroorloven kan. Het omgekeerde is even waar. Wie ambte naren in zijn dienst heeft, moet de plicht op zich nemen om voor die ambtenaren be hoorlijk te zorgen. Behoorlijk, maar ook niet meer dan dat. Wat nu een rijke gemeente zich niet mag veroorloven, raag een gemeente die er bij zonder slecht voorstaat zeker niet doen. Op dat gebied nu heeft Schoten zich te herzien en die herziening komt ongetwijfeld de slecht voorziene gemeentekas ten goede. Wil men cijfers weten, dan zij hieromtrent het navolgende vermeld De onlangs ontslagen directeur der gas fabriek heeft berekend, dat invoering der 48-urige werkweek ook voor werklieden in continubedrijf tot een bezuiniging leidt van 8500.—. De directeur van gemeentewerken kan geen cijfer noemen, maar dringt op intensie ver arbeid aan, wil men niet binnenkort voor aanvulling van zijn personeel gesteld worden, tengevolge van de snelle uitbreiding der be volking en de nog snellere uitbreiding van de bebouwde kom der gemeente. Bij dezen dienst werkt de invoering der 48-urige werk week dus remmend tegen hoogere uitgaven, welke, gelet op het benoodigde getal ge meentewerklieden, o.i. veilig op minstens 10.000.is te stellen. Het directe finan- cieele voordeel is derhalve niet groot, maar het zijn dan ook overwegingen van anderen aard, welke ondergeteekenden er toe leiden met klem en aandrang de verlenging van den werktijd der gemeente-arbeiders voor te stellen. B. en W. schrijven aan den Gemeente raad het volgende Bij het onderzoek naar den bedrijfsresul taten van het gasbedrijf over 1923 is geble ken, dat een belangrijk verlies op de exploi tatie wordt geleden. De boekén zijn nog niet afgesloten,, zoodat nog geen vaststaande cij fers kunnen worden gegeven, doch het ver lies zal minstens f 30.000 bedragen. Daar de kostprijs van het gas bij de ver bruikersin 1923 plusminus f 0.12 per M3 be droeg, blijkt dat de z.g. goedkoope M3 gas ver onder de fabricageprijs zijn afgeleverd Dit moet dan ook als de voornaamste oor zaak van het verlies worden beschouwd. Om herhaling te voorkomen, is een gas- prijsverhooging dan ook onvermijdelijk. Nu de gasprijs toch moet worden herzien, komt ons dit oogenblik zeer geschikt voor om te beslissen of een of andere wijze van ta riefstelling aanbeveling" verdient. Tevens om te trachten tegemoet te komen aan de ken baar gemaakte klachten over het huidige ta rief. De goede verbruikers van vóór 1921, die toen reeds geheel op gas kookten, dus zij, die net gasbedrijf hebben helpen groot ma ken, hebben niet noemenswaard van de goed koope M3 kunnen profiteeren, terwijl iemand die vroeger weinig gebruikte praktisch alles tegen het goedkoope tarief krijgt. Waar deze goedkoope hoeveelheid onder den .kostprijs geleverd wordt, kan men dus gerust zeggen, dat de laatste verbruiker profiteert ten#koste van de eerste. Uit een bedrijfsoogpunt lijkt het ons wen- schelijk een differentieel tarief te houden, echter met dien verstande, dat voor iederen verbruiker eenzelfde aantal M3 per maand wordt vastgesteld en het meerdere verbruik tegen verlaagd tarief wordt berekend. Door deze prijsstelling bereikt men, dat meer verbruikers dan voorheen van het goedkoope tarief kunnen profiteeren. Uitgaande van de aangenomen getallen in de begrooting van het gasbedrijf voor 1924 zijn verschillende berekeningen gemaakt om tot een tariefstelling te komen, die het meest de geraamde gasopbrengst van 1924 bena dert. Het resultaat daarvan is een tarief dat aan- géeft voor de eerste 45 M3 per maand 13 cents en voor het meerdere verbruik 8 cents. Om zoo min mogelijk van den bestaanden toestand af te wijken, stellen wij voor den prijs voor munt- en gewoon gas dezelfde te' laten. De meerdere geraamde gasopbrengst- gebaseerd op de cijfers van de begrooting 1924 is rond f 11500. Wanneer men deze f 11500, beschouwt ten opzichte van de geraamde 2600.000 M3 dan blijkt, dat de gasprijsverhooging gemiddeld nog geen halve cent per M3 bedraagt, terwijl het vooïdéi»! ,c rial vaal "c.terverb rui kers van het verlaagde tarief kunnen profiteeren.^ Volgens het oude tarief toch werden geraama 617000 goedkoope M3, terwijl volgens he) nieuwe tarief plm. 1054 M3 tegen den goed- koopen prijs afgeleverd zullen worden. Zoodra de financieele resultaten van het: bedrijf zulks toelaten, verdient het aanbeve-j ling het beginmaandverbruik van 45 M3. op 30 M3. terug te brengen. B. en W. stellen voor a. in te trekken zijn besluit van 18 Janua^ 1923, zooals dit later is gewijzigd, tot rege\ ling van den gasprijs 1 b. den prijs van verbruikt gas, zoowel over) den gewonen- als over den muntmeter, met ingang van morgen vast te stellen op dertien1 cents per M3. over een verbruik van 45 M3j of minder per maand en van acht cents pet M3. over de verbruikte hoeveelheid van meet dan 45 M3, per maand c. te bepalen, dat bij de berekening vaf het aantal kubieke meters, verbruikt tus schen twee meteropnemingen, een gedeelte van eene maand met 1% M3. verbruik pa dag zal worden aangemerkt en dat halvé kubieke meters in het voordeel van den verbruiker naar beneden zullen worden af gerond. Gemeenteraad. Vergadering van da Raad der gemeente Schoten op VrijdaJ 28 Maart 1924, 's namiddags half 8 uufi De onderwerpen ter behandeling zijn 1. Voorstel tot benoeming van onderwijzer; bij het cursusonderwijs in het Fransch 2. Idem tot het verleenen van opheffing van bepalingen der Bouwverordening 3. Idem tot het verhuren van het vischrecht. 4. Idem tot aankoop van aandeelen in den slaper- dijkweg 5. Idem om voorloopig niet over ta gaan tot voorziening in de vacature van direc teur van het gasbedrijf6. Idem tot nadere regeling van den gasprijs. 7. Idem tot vast stelling eener wachtgeldregeling voor het gemeentepersoneel, buitenwerking stellen vat; den vacantietoeslag en invoering van da 48-urige werkweek 8. ingekomen stukken') en mededeelingen 9. belastingzaken B. en W. stellen voor van Commissarissen van den weg van de Zandpoort tot aan Spaarndam gelegen lang» den binnenberm van den Slaperdijk, aan té koopen hun aandeelenbezit in de negotiate van dezen weg voor de som van f 1. B. en W. schrijven aan den Gemeenteraad 1 Ingevolge Uw besluit van 28 Juni 1923, om mede te werken tot verzekering van eep blijvend onderhoud van den straatweg var? Spaarndam naar Santpoort (Slaperdijkweg) cn Uw verzoek om de terzake noodige voor stellen aan Uwe vergadering te doen, hebben wij ons in verbinding gesteld met Commissa rissen van genoemden weg. Deze waren bereids in overleg getreden met Gedeputeer de Staten van Noordholland, om te trachten aan den toestand van verwaarloozing, waarir de weg was geraakt, een einde te maken. Na van dit college de toezegging te heb ben gekregen, dat de kosten van het in be- gaanbaren staat brengen door de Provincie zouden worden voldaan, tot een maximum Van f 10000. hebben Commissarissen uit eigen middelen hat herstel van den weg bekostigd. Gedeputeerde Staten verbonden daaraan echter de voorwaarde dat het behoorlijk on derhoud van den weg afdoende zou worden geregeld en de tol zou worden opgeheven. Zij troffen tevens eene regeling ten behoeve van de tolgaardster. Het is U bekend, dat de weg, aan de grens van het grondgebied van Schoten gelegen, dienstig is voor het doorgaand verkeer en dat de belangen van de inwoners van Spaarn dam en van Velsen ten zeerste bij den weg Zijn betrokken. Het gemeentebestuur van Velsen heeft zich dan ook bereid verklaard, den weg, voot zoover op zijn grondgebied gelegen, te onder houden. De gemeentebesturen van Spaarn dam en Haarlemmerliede en Spaarnwoude hebben eene bijdrage in de onderhoudskos ten toegezegd van resp. f 25, tot wederopseg- gens en van f 50.voor 1924. Verder kan o. m. op jaarlijksche bijdragen worden gerekend en wel tot wederopzeggens van het Hoogheemraadschap van Rijnland ad. f 150, en van den Alg. Ned. Ned. WieK rijdersbond ad f 150,voor 5 jaren van de^ Kring Haarlem der afdeelingen van de Hol< landsche Maatschappij van Landbouw ad f 25.van de afd. Haarlem van dezelfde f 25.van den Inlaagpolder f 50.van den Noord en Zuid Spaarndammerpolder f 25.van den Houtrakpolder f 25.j voor één jaar, doch met uitzicht op verlenging van de Kon. Ned. Automobielclub ad f150, en van de Kon. Ned. Motorwielrijdersver- eeniging ad. f 100. De onderhoudskosten worden geraamd op f900.per jaar. Daar Commissarissen bereid zijn hun aan deelenbezit te verkoopen, bestaat de gele genheid voor Schoten zich van het beheer over den weg ,te verzekeren en voor het blijvend onderhoud daarvan te kunnen zor gen- Ten aanzien van de rechtszekerheid hehj- ben wij een juridisch advies ingewonne» hetwelk wij hierbij overleggen. Het hof in Den Bosch heeft thans uitspraak gedaan ter zake van de door den raad vijjj toezicht en discipline aan mr. Van Haaster) opgelegde disciplinaire straf van schorsing voor den tijd van 6 maanden (in verband mej de zaak van den moordaanslag te Valkens- waard). Het hof veranderde deze straf in een schorsing van één maand op grond van de overweging, dat mr. van Haastert de „beidg schelmen" niet spoedig genoeg van zijn kan, toor heeft verwijderd. Omtrent de z.g.n. „moordadviesen" acjj centueerde het hof de vrijspraak van mr. Va# Flaastert nog scherper dan de raad dit reedt, had gedaan door de overweging, dat de woor den „ondanks gewichtige vermoedens in gtf\ nadeel" niet in het vrijpsrekend vonnis thuis hooren. (Eindh. Dgbl.) Naasting van een gedeelte dooe Duitsdfb» land. - Met ingang van 1 Mei a.s. wordt, naar de Tel. verneemt, het Duitsche gedeelte van dë lijn AlmeloSalzbergen door de Duitsche regeering genaast. Het Nederlandsche ge deelte zal vermoedelijk in exploitatie blijven bij de Ned. Spoorwegen. In de Rotterdamsche haven wordt thans door zoo goed als alle arbeiders gestaakt. Men wil de staking niet eerder opheffen, dan,nadat de federatie van transportarbeiders door de Sche^pvaartvereeniging Zuid erkend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2