VAN m Aan onze Lezers Een goede verhouding. Denis en de Bie de uitblinkers. Tweede Blad Maandag 24 Maart 1924 De meening over Holland- België van Andersen. N. V. B.-OVERZICHT. Spoort al Uw kennissen aan kun vraag- en aanbod advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant Holland—België. r De Sportdemonstraties voor het N. O. C. Een moment uit den voetbalwedstrijd Haarl, Elftal-Stormvogels. Voor het IJmuider doel. De voetbalwedstrijd Holland-België 1-1. De start van de-3000 M. loop. Eén der series 60 M. Brouwer (Haarlem) wint gemakkelijk. 2den Paaschdag er zal uitzien. Natuurlijk zullen wijzigingen worden aangebracht. De beide nog te spelen wedstrijden voor de Olympiade zijn voorspelen. Het schijnt ons daarom niet meer dan logisch dat de N. E. C. nog eens iets anders probeert. Vooral de verhoede behoeft op enkele punten -verbe tering. We waren gisteren tevreden, doch nog lang niet voldaan. Jan B. Weinig combinatie. De scheidsrechter, de heer P. C. Ander sen. was van oordeel, dat het resultaat de verhouding der beide elftallen goed weer gaf. Het z. i. geringe overwicht der Hollan ders was niet voldoende om in doelpunten uitgedrukt te worden. Wat het spel aangaat, vond hij, dat cr te weinig gecombineerd werd; de eerste hclit van den wedstrijd achtte hij beter dan de tweede. Vol lof was hij over Denis, dien hij den besten speler van het veld noemde. Van de Belgen roemde hij het werk van De Bie zeer, Houet vond hij den zwakste. Desge vraagd deelde hij ons mede, dat hij bij het vermeende doelpunt der Hollanders in de 2e helft positief geconstateerd heeft, dal de bal het doelvlak niet heeft gepasseerd. Verder wees hij er op. dat hij, in verband met het feit, dat in Noorwegen het voetbal seizoen eerst tegen den zomer begint, hij zijn laatsten wedstrijd in October j.L had gefloten. Om in conditie te komen, had hij voor zijn vertrek een 40 K.M. lange ski tocht gemaakt. Het spel in Noorwegen vond de heer Andersen van ongeveer gelijk gehalte als hetgeen in dezen wedstrijd was vertoond. Daarentegen was hij van oordeel, dat in Denemarken beter wordt gespeeld. Kansen gemist, De heer Maxwell, de ocfenmeester van hel Belgische elftal, was eveneens van oor deel, dat het gelijke spel de verhouding goed weergaf. Van de vele goede kansen hadden z. i. de Hollanders niet voldoende geprofi teerd. Denis, Krom en De Nalris traden bij de Hollandsche ploeg het meest op den voorgrond, terwijl de halftime als geheel goed werk heeft gedaan. Van zijn pupils was hij het best tevreden over Fierens, De Bie en Larnoe. Ieder beeft zijn best gedaan. Harry Denis, de aanvoerder van de Hol landsche ploeg, was tevreden met het resul taat, dat hij in verhouding vond tot hef spel. Den scheidsrechter vond Denis slechts heel matig, voornamelijk omdat hij het spel z. i. veel te veel onderbrak. Bij de Belgen achtte hij Swartenbroecks, Fierens en Lar noe de besten, Houet den zwakste. Van een oordeel over de Hollandsche spelers ont hield hij zich liever: „allen hadden hun best., gedaan". Snel en moedig. Dr. Swartenbroecks, de Belgische aan voerder, vond het een „schoone match", waarin van beide kanten snel en met veel moed gespeeld is. De scheidsrechter was z. i. goed; vooral tegen gevaarlijk spel trad hij zeer streng op. Evenals zijn Hollandsche collega Denii onthield hij zich van een. oordeel over zijn eigen spelers. Van de Hollanders had het werk van De Boer, Denis en de beide vleu gelspelers, Groosjohan en De Natris, hem bet sterkst getroffen. Het slechte weer en de Amstèrdamsch* wedstrijd waren oorzaak dat slechts een dui zend menschen getuige waren van den wed strijd Haarlem.Excelsior. Met veel invallers is Haarlem er in geslaagd gelijk te spelen. Ze ker geen slechte prestatie van de onvolledig* roodbroekenplocg. Edo ging op den ingeslagen weg voort. De rood-zwarten zijn geweldig in kam- pioensvorm. Dit ondervond gisteren Purmer- steijn, dat er met niet minder dan 70 in« ging- De clubs welka nog naar de Kleverlaan moeten kunnen van hun reis veel pleizicr hebben. Een feit van niet minder opvallende be- teekenis was de nederlaag van Zandvoort tegen Neptunus in Rotterdam. Er werd daar op een zeer modderig terrfin gespeeld en de Zandvoorters hadden daar aan natuurlijk de grootste handicap. Met dit al zijn de Rotterdammers weer 2 punten op Schoten ingeloopen. Het verschil bedraagt nog maar 1 puntje. Oppassen Schotenaren. Er zal in. de resteerende 3 wedstrijden dub* bel hard moeten worden gewerkt. De druilerige regen in de morgenHren deed voor den middag weinig goeds ver wachten. En inderdaad het werd 2 uur, half drie en de regen plensde nog zonder op houden neer. Weinigen hebben zich echter laten weer houden. Wat zal ik u verhalen van het gewone verschijnsel, dat Amsterdam, en dan in hoofdzaak de omtrek van den Amstelveen- schen weg biedt bij een Internationale^ ont moeting. Onafzienbare filles van auto s en voetgangets, die zich in den richting van het Stadion begeven. De belangstelling was groot. Viel heel erg mee, want ondanks het slechte weer vooral de Holland—België ontmoetingen schijnen daarvan nogal wat te doen te hebben was er in het groote Amsler- damsche onoverdekte gebouw bijkans geen plaatsje onbezet. Van officieele zijde waren de onder staande personen aanwezig: Prince de Ligne. Gezant en gevolmach tigd Minister van Z. M. de Koning der Belgen- J'hr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Min. van Buitenlandsche Zaken. Mr. J. B. Kan, Secretaris-Generaal in Al- gemeenen Dienst. .ïhr. Mr. Feith, Secretaris-Generaal van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. J. F Boer, Referendaris, Afd. Juridische Zaken van Buitenlandsche Zaken. W. A. Boer», Referendaris Chef Afd. Mid delbaar Onderwijs bij Dep. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De Wethouders van Amsterdam. Consul Generaal van België te Amster- dam Bestuur van den Kon. Belgischen Voetbal- Bestuur van den Nederlandschen Voet balbond. Tegen half drie komen de beide ploegen in het veld. Eerst de Belgen met Dr. Swaerten- broecks vooraan." De muziek van Stork uit Hengelo speelt het volkslied en we tel- den ongeveer een 20 fotograven, die gereed staan om de Roode Duivels op de ge voelige plaat te brengen. De Hollanders met captain Denis aan het hoofd verschijnen hierna en wederom krij gen we gelegenheid het hoofd te ontbloo- ten. Voor den toss biedt dc Belgische aan voerder zijn Hollandsche collega een fraaie bouquet bloemen aan, welke onze geachte heer Bouljon naar de kleedkamer mag dra- gen. Het blijkt dan dat de Belgen den toss hebben gewonnen en SwaertenbroecKS het eerst van regen en wind wensent te pro fiteered Het veld is eenigszins glad, doen uitste kend bespeelbaar. De volgende ploegen stellen zie.:, onder leiding van den heer Andersen, op: Larnoe wordt gepasseerd. Hans Tetzner bezweert echter het gevaar. Direct hierop volgt een snelle doorbraak van Jan de Natris, dewelke hij besluit met een schitterend schot in de bovenhoek, dat door De Bie even fraai wordt gekeerd. Ech ter ten koste van een hoekschop, welke niets oplevert. Onze spil v. Linge werkt als een paard en plaatst in tegenstelling met voorheen nu her haaldelijk naar de vleugels. Gilles in de Belgische voorhoede is in com binatie met Larnoe zeer gevaarlijk. Een goe de kans tot scoren Iaat eerstgenoemde door naast schieten onbenut. Nadat Visser het de Bie even lastig heeft gemaakt, hetgeen Andersen niet ongestraft laat, gaat de IJmuidenaar er wederom van door en forceert een hoekschop. Deze goed door Groosjohan genomen. levert even gevaar op doordat de Bie het leder niet ver genoeg kan wegwerken. Een der Belgische halfs voorkomt erger. Holland is nu iets sterker. Het eerste doel punt komt echter na 13 minuten spelen juist aan de overzij. De Boer, in het nauw gebracht, permit teert zich een ongeoorloofde wandeling met den bal. De vrije schop wordt ons noodlottig. Vijf oranjemannen nemen plaats in het doel Men laat Coppee vrij staan en deze schiet den door Fierens aangegeven bal, keihard in het Holandsche net. België leidt met 10. Direct na den aftrap een Hollandsche aan val, waaruit de Natris een hoekschop for ceert. De goed genomen corner wordt wegge werkt. Even hierna eindigt een duel tusschcn den Ajaxied en Swaerlenbroeks in het voor deel van laatstgenoemde. Een snelle ren van de Natris gaat verloren door buitenspel van Visser. Dc Belgen zijn daarna iets in de meerder heid. Hun voorhoede speelt zeer snel. Van Linge c.s. moet enwerken als paarden. Gy- monprez ziet een mooie ren met een hoek schop beloond. De Boer is met wegwerken niet bijzonder actief. Wel stopt hij even hierna schiterend een even fraai schot van Gilles. Deze zelfde speler kopt dan fraai in, doch weer is de Boer op z n post. In de Hollandsche voorhoede doet Groen bijzonder weinig. Herhaaldelijk is deze speler te langzaam. Groosjohan mist een goed aangegeven bal van Pijl. Na eenige vergeefsche pogingen der Belgen, om de score te verhoogen, komt dan de gelijkmaker. Goed voorzetten van Visser is oorzaak, dat Pijl den bal vrij krijgt, welke hij met een formidabel schot onhoudbaar in de Belgische touwen schiet. Twee minuten over 3 is de stand gelijk (11). NEDERLAND: iroosjohan, De Denis, Lefevre, van Visser, PijL Boer, Tetzner, Linge Krom, Groen, Oranse-Wit. De Natris Scheidsrechter Andersen Houet, 'Grymouprez, Musch, Fierens, Verbeek, De BELGIË: Fierens speelt dus wel mee. Pelsmaekers is vervangen door Hanse. Na „three cheers" van beide zijden, brengt onze midvoor Pii' te 2.36 den bal Al'1 Cdirect moet Denis een Belgischen aanval onderbreken. Slechts heel even blijft het een verkenning van eikaars ter rein, doch dan volgt weer n goed °Pêezctt<~ Belgische aanval, welke Dcms slechts op liet allerlaatste moment kan onderbieken. Het is duidelijk te zien dat dc H. Ji. zich vandaag bijzonder zal onderscheiden, zoowel zijn afnemen als wergwerken laai niets te wenschen over. Nadat dan een Belgische aanval we£.e"s buitenspel is onderbroken, komen de Hol landers aan het woord, waarbij Verbeek door uitttrappen redding brengt. De Natris krijgt een vrije schop Ie ne men, waaruit bij het leder goed voor l doel plaatst, doch Pijl schiet over. Weer komen dan dc Oranjemannen te rug en bijna gelukt het Pijl te scoren. De Belgische doelman brengt echter redding. Lefevre gooit hierna verkeerd in, maar de Belgische voorhoede weet van de vrije schop niet *e verwerken. De Noorsche arbiter vat z n taak zeer serieus op. De minste overtreding wordt onvoorwaardelijk door hem gestraft. Aanvankelijk schijnt de Natris in z n ou de kwaal te vervallen. We zagen hem al thans verschillende malen onnoodig appel- Ie eren. Een angstig oegenblik ontstaat voor de Hollandsche "goal als Denis door Gilles en Larnoe, Gilles, Hanze, Swaertenbroecks, Bie. Coppeï, Rood-Zwart. Eenige Belgen appelleercn voor buiten spel, doch Andersen ziet beter en wijst naar het midden. De spanning zit er nu geducht in en het spel verplaatst zich vliegensvlug, Larnoe schiet eens keihard naast, waar na een goede voorzet van Coppee door buitenspel van den Belgischen midvoor op niets uitloopt. Weer zijn de Belgen sterker. Houet op den linkervleugel is de minst sterke van het roode vijftal. Geregeld is Lefevre hem de baas. Swartenbroecks probeert bet dan zelf maar eens, doch De Boer is op z'n plaats. Nadat aan den anderen 'kant De Bie schoten van Pijl en Visser heeft moeten keeren, komt de rust. De Belgen trappen 7 minuten over half 4 weer af. Onze jongens zitten er direct flink op. De Bie onderschept in grootsche vórm een voorzet van de Natris. De Hollanders zijn nu in de meerderheid, zoo zelfs dat de Bie er geregeld aan te pas moet komen. Herhaaldelijk blijkt echter welk een schitterend doelman hij is. Er wordt nu veel meer op Groosjohan ge speeld dan in de eerste helft. De R dammer plaatst dikwijls goed voor de Belgische goal. Houet wordt door de Belgen vrijwel op non-activiteit gesteld. Coppee en Gilles daar entegen zijn een doorloopend gevaar voor dc Hollandsche verdedigers. Bij één der Hollandsche aanvallen lqst Pijl een goed schot dat de Bie keert. 4 moment waarop Dr. Swaertenbroecks de toss wint. Het Ned. Elftal en de fotograven die het vereeuwigden. Een moment voor dc Belgische goal Swaertenbroecks redt. Verbeek werkt een voorzet van Groosjo han corner. Deze levert niets op evenals hierna een goede voorzet van den V. O. C.er, welke door v. Linge wordt naastge- trapt. Steeds komen de onzen terug. De Belgi sche achterhoede doorstaat den druk echter schitterend. Tijdens een schermutseling tusschcn Dc Natris en dc Bie krijgt de A'dammer het weer even met zn zenuwen te kwaad. De Bie wordt er de dupe van en moet zich laten verbinden. Luid toegejuicht kan hij na enkele minu ten. afwezigheid z'n plaats weer innemen. Enthousiast wordt verder gespeeld. Her haaldelijk moet Andersen te ver doorge voerd enthousiasme den kop indrukken. Bei de- partijen maken zich aan vertredingen schuldig. Krom lost van grooten afstand ccn hoog- schot dat de Bie volgens velen achter de lijn stopt. Andersen fluit echter voor buitenspel van Pijl. Een goede voorzet van de Natris wordt zonder succes door Visser ingekopt. Holland blijft in de meerderheid. Dc snelle doorbraken der Belgische rechterwing blijven echter zeer gevaarlijk. Eens kan Denis slechts op 't laatste moment den bal aan Gilles ont nemen. Bijna heel het Stadion brult om het win nende Hollandsche doelpunt. Wat elk oogen- blik kan komen blijft echter uit. Even hierna wordt een hoekschop door Groosjohan achter geplaatst. De eerste welke slecht wordt genomen. Lefevre schiet dan nog eens goed in, waarbij de Bie den bal vangt. Uit een razend vlugge Belgische uitval schiet Larnoe een decimeter naast de ver keerde kant van de paal. Dan is het weer dc beurt aan de Hollan ders. Musch maakt hands, even buiten het strafschopgebied; v. Linge plaatst zich achter den bal. Zijn schot wordt echter door één der Belgen van richting veranderd. Pijl maakt het dan De Bie nog eens lastig, terwijl aan de overzijde De Boer een schot van Houet moet keeren. De tijd verstrijkt intusschen meer en meer. Pijl schiet nog eens een voorzet van Groosjohan hoog over en De Bie heeft daarna een voorzet van De Natris te ver werken. Nog 3 minuten. Deze zijn voor de Belgen. Coppee schiet naast, waarna Tetzner een voorzet van Houet tot corner verwerkt. Het loopt echter op niets uit en als de heer Andersen het einde aankondigt, is de stand nog gelijk. Zooals gezegd, was de ontmoeting meer spannend dan fraai. In het feit, dat de Hol landsche ploeg IK uur lang met opvallend enthousiasme heeft gespeeld, zit een groote verdienste. Wel de grootste van deze com binatie, waaraan nog heel wat fouten kleef den. Over 't algemeen waren de Hollanders wel iets sterker. We brengen dit in ver band met den wil om te winnen, welke onze jongens zeer zeker bezielde. De Bel gen speelden het spel fijner en gemakkelijker. Echter is het lang niet meer de ploeg van voor eenige jaren. DE BOER heeft in de Hollandsche goal veel goeds gedaan. Hij maakte een fout, het geen ons indirect een doelpunt kostte. Verder stond hij een soliede partij te keepen. Zijn i wegwerken is voor verbetering vatbaar. DENIS was wel de beste Hollandsche spe ler. Zijn opstellen, afnemen en wegwerken was in één woord subliem en we gelooven niet dat hij één fout heeft gemaakt. TETZNER trof hef niet bijzonder met dc snelle wing Coppee-Gilles. Dikwijls moest Denis er aan te pas komen wanneer de Groninger wat ver was afgedwaald. Hoe wel de mindere van z'n partner is hij ons niet tegengevallen. De middenlinie in haar geheel is reusach tig meegevallen. Zoowel het verdedigen als steunen der voorhoede was heel goed. v. LINGE was hier wel in letterlijken- en figuurlijken zin de stuwende kracht. Deze Be-Quicker heeft vele vrwachtingen over troffen en het zal wel een ieder aange naam zijn wanneer hij wordt gchandhaaft. LEFEVRE dient na v. Linge genoemd. Hij bleek zeer handig en moeilijk te passeeren. KROM begon eenigszins weifelend en had eenigen tijd noodig om er in te komen. In rle 2e helft speelde hij veel beter dan voor den rust. Onze voorhoede was het minste deel van het elftal. De spelers bezitten over 't al gemeen te weinig macht over den bal. Tel kens kon de Belgische middenlinie, die dit maal toch niet zoo schitterde, hen den bal ontnemen. DE NATRIS: deed zeer veel handige dingen. Hij had absoluut geen steun aan z'n binnenspeler, waardoor hij z'n spel hoe goed overigens lang niet voldoende kon ontplooien. GROEN: was dc minste van het vijftal. Hij had weinig controle over den bal en schoot slecht op. Geen enkel schot heeft deze Gro ninger gelost. PJ.JL: scheen ons de beste van het binnen- trio. Hij maakte een verdienstelijk doelpunt en heeft overigens het meest geschoten. Zeker is hij een bruikbare mid-voor. VISSER: deed wat wij van hem verwacht ten. De IJmuidenaar werkte als geen der overigen; hielp soms in dc verdediging en was zoo weer op z'n plaats. Met Groosjohan combineerde hij dikwijls heel goed. Bij een minder goede achtehoede als die der Belgen, had z'n speelwijze allicht meer succes gehad. Het Hollandsche doelpunt was voor 33 pet. zijn werk GROOSJOHAN: kreeg in de lc helft maar heel weinig te doen, Na de rust ging het beter en het meerendeel van de hem toe gespeelde ballen, kwamen voor de Belgische goal. DE BELGEN. Zij hebben in De Bie een niet te over treffen doelman. Hij heeft een schitterende wedstrijd gespeeld. De manier, waarop hij de ballen stopt en verwerkt, doet in hem den ervaren keeper kennen. Swaertenbroecks en Verbeek waren als van ouds. Zij deden weinig voor elkaar onder. Waar gevaar was, bracht één van beide redding. De middenlinie scheen ons het zwakste deel van het elftal. Noch Fierens, Musch of Hanse waren bepaald slecht, maar het geheel maakte toch veel minder den indruk de kern van het elftal te zijn dan bij dc Hol landers. De Belgische voorhoede speelde vlot en handig. Het roode vijftal had het tegen onze ver dediging alles behalve gemakkelijk. Coppee op de rechterwing is zeer snel en vormt met Gilles een gevaarlijke en door tastende vleugel. Larnoe is eveneens verrassend vlug, doch kreeg ditmaal slechts bij uitzondering een goede schietkans.Van Linge en Denis hiel den hem geducht in 't oog. De linkerwing was hier het zwakste punt. Vooral Houet bracht er weinig van terecht. Misschien was dit ook wel oorzaak dat Gry- monprez niet zoo heel veel deed. Het is ons een raadsel, dat men voor dezen Houet den vluggen Bashin heeft gepasseerd. De heer Andersen heeft zich in alle op zichten behoorlijk van zijn taak gekweten Misschien floot hij wat veel, maar dit schijnt ons in een vurig gespeelde ontmoe ting als deze, niet kwaad. Zoo behoort dc 26e ontmoeting tegen de Belgen weer tot het verleden. Nu nog tegen de Duiischers en naar Ant werpen, en dan ter Olympiade. We zijn benieuwd hoe het elftal voor den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5