- Botsing tusschen auto en Tram te Hillegom. jte" - "V* SlWHENLANDSCH NIEUWS, Nederland en België. Nëderlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland. Het eerste kievitsei. Tandartsen en Ziekenfondsen. De besprekingen tusschen Nederland en Rusland. Verkoop van bevroren vleesch. Verkeer en Posterijen. De Reorganisatie bij de Post. Het ijken van instrumenten. ORDE EN ARBEID. Uit het steenbakkersbedrijf. Het ontslag aan de Rotterd. Electr. Tramwegmaatschappij. RECHTSZAKEN. Geknoei bij een harddraverij ontdekt. Diefstal van compassen. 'A. mmmu I imzimmÊmê - HééIpmpmHM Een actie voor reizende kantonrechters. HANDEL EN NIJVERHEID. Tiende Nederl. Jaarbeurs. Aardappelinvoer in Engeland, Duitschland en Polen. Uit de schoenenindustrie. Op vrije voeten gesteld. Nicotine-vrije zware en lichte sigaren. Uitslag en puisten GEMENGD NIEUWS. Waarschuwing. Een 100-jarige in Den Haag. „Middenstandsbond." Men meldt uit Brussel, aan de N. R. Crt> ■dat de Belgische regeering groote bagger- werktuigen naar het nauw van Bath heeft gezonden, welke de Schelde daar op een igrootere diepte moeten brengen, dan tot dus ver ooit bereikt was. De Nederl." Kamer van Koophandel voor ©niïschèand bericht Door de derde belasting-noodverordening der Duitsche regeering, welke op 14 Februari j;l. werd uitgevaardigd, is thans de mogelijk heid geopend om verschillende vorderingen in marken, als obligaties, hypotheken, levens- yerzekeangen, spaarfondsen e.d. (voorloopig 'seen rijks-of gemeentefondsen) op 'n zekere ^pttdwaarde erkend te krijgen. Hoewel noch ■iet in alle details vaststaat, hoe en juist welke ▼orderingen gefixeerd zullen worden, mag toch verwacht worden, dat voor velerlei vor deringen binnenkort de in bewerking zijnde regpfcngen uitgevoerd zal worden. Voor zoover op dit oogenblik te voorzien is, zutien de vorderingen, afkomstig van vóór 1 Januari 1918, op ten hoogste 15% der no minaie waarde worden vastgesteld, terwijl voor de verschillende soorten van vor deringen telkens speciale regelingen zullen woflieo getroffen.) De Nectesiandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland is bezig te dezer zake ge gevens te verzamelen en heeft ten hare kan tore, Damrak 80 81 te Amsterdam, formu lieren gereed liggen, waarmede zij wanneer wAdeende belangstelling blijkt, bereid is züefc te laden machtigen, om de belangen der houders bh de „Aufwertung" te behartigen. De Kamer meent n.l. speciaal in het belang v»n de kleine houders van dergelijke vorde ringen haar bemiddeling te dezer zake te moeten verleenen, te meer, omdat zij ver wacht dat zij t. z. t. optredende namens groote groepen van Nederlandsche belang hebbenden, gunstiger voorwaarden zal'kun nen bedingen, dan elk van de eigenaars zelf m» hunnen bereiken. is onder Workum (Friesl.) het eerste kievitsei gevonden. In het tijdschrift voor Tandheelkunde deelt het Hoofdbestuur van de Mij. tot Bevordering der Tandheelkunde mee, dat roet den Bond van Amsterdarnsche Zieken- foachen, een combinatie die ongeveer 150.000 menschen verzekert, plotseling en onver wacht een conflict is uitgebroken. Nog geen resultaat. ifet betrekking tot de besprekingen, die, gelijk men weet, te Berlijn tusschen vertegen woordigers van Rusland en Nederland wer den gevoerd, verneemt het Corr. Bur. van het Departement van Buitenlandsche Zaken, dut de gevolmachtigden zich thans om nadere iaatrucöes tot hun regeerisgen hebben ge- weod. Ben resultaat kon nog niet worden hererirt met het oog op de omstandigheid, dat verband werd gelegd tusschen het sluiten van een handelsovereenkomst, waartoe de Nedwriandaohe delegatie gemachtigd was, an een voKedige erkenning de jure. De Rus sische vertegenwoordigers waren niet be voegd, wat deze erkenning betreft, een rege- van daarmee samenhangende kwesties in overweging te nemen. De Amsterdarnsche actie. De actie der Amsterdarnsche slagers en gros- sress, die het gemeentelijk monopolie van den verkoop van bevroren Argentijnsch vleesch weaschen afgeschaft te zien, duurt onver- fteewd voort. Naar men weet heeft de K. v. K. zich Dinsdag jJ. op ongeveer gelijk stand- pust als de ageerende belas hebbenden ge steld en van haar opinie den gemeenteraad op de hoogte gebracht. Daarnevens hebben nu de Eerste Amst. Vleeschimport en export ver. en de Amst Grossiersver. voor den vieeschhandel den raad toegezonden een in druk verschenen „Verzameling van eenige documenten, welke het overbodig zijn van het gemeentelijk monopolie in zake bevroren vleesch te Amsterdam ten voile aantoonen." Deze brochure vermeldt o. m. met vette let ters, dat de aangevallen verordening nimmer door Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land is goedgekeurd Dienaangaande deelt de Tel. mede dat Gedeputeerden oorspronke lijk de verordening in strijd met de wet acht ten en dat naar aanleiding van die meening een rechtstreeksche briefwisseling tusschen den minister van Arbeid en het gemeentebe stuur van Amsterdam gevoerd is geworden, welke nog geen resultaat heeft opgeleverd. Dezer dagen is wederom getracht in de Hoofdstad een partij van 16 voeten bevroren vleesch merk Swift La Plata, buiten het ge meentelijk monopolie om pl.m. 20 c. beneden den stadsprijs per K. G. verkrijgbaar te stel len. Daar verzuimd was een der benoodigde stempels op het vleesch te doen plaatsen moest de partij terug naar het abattoir. Toen het van daar langs een omweg-even-buiten- de gemeente weer naar den voor deze gelegen heid uitverkoren winkel in de Kattenburger- voorstraat aankwam, werd de slagerij door abattoir-beambten gepost, zoodat het vleesch den winkel niet mocht worden binnenge bracht EEN DIRECTORIUM.UIT HET RAPPORT DER GIRO-COM MISSIE. Naar de Tel. verneemt, doen den laatsten tüü in postkringen geruchten de ronde als zou de plaats van directeur-generaal vervan ger. worden door een directorium. Men overweegt inderdaad de instelling van zoo'n lx haam, omdat dan beter de leiding van buitendienst, administratieven en technischen dienst zou zijn te concentreeren. Ofschoon nog geen definitieve beslissing is genomen, worden als leden van het direc torium genoemd de heer Duynstee als deskundige voor den buitendienst, mr. J. F. van Royen als deskundige voor den administratieven dienst en ir. Van Embden als deskundige voor den technischen dienst. De instelling van het directorium zou ech ter in geen geval vóór 1 Mei te verwachten zijn, op welken datum de tegenwoordige hoofdinp-ecteur zou aftreden. Het plan tot de instelling van dit college heeft evenwel niets uit te staan met het rap port der commissie die volgens de mem. van antwoerd op de Postbegrocting 1924 door den direeteur-generaal zou zijn ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de organisatie en werkwijze van het hoofdbestuur. Deze commissie toch heeft alleen de werk wijze in het gebouw aan de Kortenaerkade te bestudeeren en haar opdracht betreft niet de reorganisatie van de directie van het gehee- Ie postbedrijf. Naar aanleiding van het rapport van de commissie-Tak, die de oorzaken der ont wrichting van den Postchèque- en girodienst moest onderzoeken, verneemt het blad dat het verschijnen van dit rapport wacht op het plegen van overleg tusschen minister en com missie. Inderdaad zou in dit rapport overwogen worden, eenige ambtenaren, die verantwoor delijk waren, terug te stellen. Zoo wordt in overweging gegeven, een hoofd-commies, die als chef belast was met den inwendigen dienst, terug te stellen tot commies en een onder-directeur tot den rang van hoofdcommies. Van de terugstelling van den heer Kymmell tot inspecteur vernamen we, dat in dit rap port niet gerept wordt, daar de inspecteurs rang de eigenlijke rang van den heer Kym mell was. Blijkens mededeeling van minister Aal- berse in de memorie van antwoord op de be grooting van Arbeid is door aanvragen uit handelskringen in den laatsten tijd gebleken, dat behoefte gevoeld wordt aan een gelegen heid tot het doen ijken van sommige buiten de IJkwet vallende instrumenten als thermo meters, areometers, butyrometers enz. Het ligt zegt de minister in de be doeling om het Rijksbureau tot onderzoek van Handelswaren, dat in staat is dergelijke werkzaamheden te verrichten, daarvoor bin nenkort ook beschikbaar te stellen. Zaterdagavond omstreeks half negen kwam een stoomtram, komende uit de richting Haarlem voor de garage Boghout te Hille gom in botsing met een aldaar staande auto bus van de firma Rikkering. De autobus was even op de rails voor de garage geplaatst. Gelukkig bevonden zich in de autobus geen passagiers. Deze waren juist eenige oogenblikken tevoren uitgestapt. De wagen werd een eindweegs voortge duwd en kwam tegen een boom terecht, waardoor ernstige materiëele schade werd toegebracht. Wij reproduceeren een tweetal foto's be treffende het ongeval. Een der foto's toont de beschadigde auto bus, de andere laat de plaats zien, waar het ongeluk plaats vond. De tram komt juist uit de richting Haarlem. Tusschen de steenfabrikanten te Lobith, Tolkamer Spijk, Ubbergen, Mïllingen, Gen'd en Bemmei, en den R.K. Steenarbeidersbond, den Nederl. Bond van Christ. Fabrieks- en i ransportarbeiders en de Nederl. Ver. van Fabrieksarbeiders is een collectieve arbei dersovereenkomst aangegaan, geldende tot 1 Maart 1925 en twee maanden van te voren opzegbaar. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft de directie van de Rotterdamsche Electrische Tramwegmaatschappij zich genoodzaakt gezien, nogmaals aan 74 man van haar per soneel ontslag te geven en wel aan 1 depót chef, 1 opzichter, 2 controleurs, 1 klerk op het kantoor, 2 werklieden uit de werkplaats, 40 poetsers en 27 remwerkers. De datum van dit ontslag is nog niet vastgesteld, waar schijnlijk zal het ongeveer half April ingaan. Nog meer ontslagen zijn te wachten. Een verdere bezuinigingsmaatregel van de directie is de intrekking van het vrije vervoer voor het werkplaatspersoneel. Een 36-jarige veehouder te Heeg (Fries land) had met zijn paard deelgenomen aan een harddraverij te Irnsum en den prijs gewonnen. Hij bracht dit dier onder den naam „Nellie" in de baan. Al spoedig bleek, dat niet een „Nellie" aan den wedstrijd had deelgenomen, doch „Alie", die echter van kleine draverijen is uitgesloten. De harddraverij-commissie maakte er een civiele zaak van en tijdens de behandeling, daarvan hield hij vol met „Nellie", een paard van zijn broer te hebben gereden. Deze verklaring had onaangename ge volgen, hij werd namelijk vervolgd wegens meineed. Bij de behandeling der zaak voor de recht bank te Leeuwarden bleek uit het getuigen verhoor, dat de veehouder „Alie" met de kalkkwast een witten kol en vier witte voet jes had geverfd, waardoor dit paard eenigs- zirls op „Nellie" zal hebben geleken. Het O. M. vorderde 1 jaar gevangenisstraf met last tot gevangenneming, daar beklaagde van plan moet zijn naar Canada te vertrekken. Na in de raadkamer te zijn geweest, ge lastte de rechtbank 's mans aanhouding en werd de beklaagde naar het huis van be waring overgebracht. De politierechter te Amsterdam, mr. Set vatius, behandelde Vrijdag de zaak tegen €en 23-jarig Duitscher die op 14 Maart 1.1. raet een schip van de Baltische reederij in ~*e haven te Amsterdam beland is. Hij ver bet deze boot na de compassen uit de twee reddingsbooten te hebben meegenomen er. verkocht die voor f 2.50 en f 5.o.a. in een winkel aan de Geldersche kade. Daar had de kapitein 'n der compassen teruggevonden. Mr. Servatius Hebt u ook een zeil, een pak lucifers en bussen met verf weggenomen? Bekl. Neen. Wel bekende hij den diefstal van de twee compassen te hebben gepleegd. Het O. M., waargenomen door mr. van Thiel, verklaarde dat men hem er van Duit sche zijde op attent gemaakt had, dat bekl. niet voor een Nederlandschen rechter te recht mocht staan. Volgens de Duitsch' rondwet zou bekl. in dit geval alleen in Duitschland terecht kunnen staan, en zou men bekl. dus moeten uitleveren. Spr. be toogde, dat de Nederlandsche wet dat stel sel niet erkent en art, 2 W. v. S. geen twijfel laat. Een Duitsch koopvaardijschip is geen Duitsch territoir. Dat zijn in ons land alleen Duitsche oorlogsschepen en het Duitsck gezantschapsgébouw. De Nederlandsche rechter is dus ter zake bevoegd. Spr. meende, dat het feit héél ernstig was, daar redding booten van alles moeten voorzien zijn en in geval van nood compassen onmisbaar zijn. De officier requireerde een gevangenisstraf van zes maanden met bevel tot onmiddellijke gevangenneming en teruggave van het in- beslagger.omen compas aan den kapitein van het schip. Bekl. Ik neem die straf niet aan 't Is te veel en ik wil voor een Duitsche rechfbank terecht staan of voor het Duitsche consulaat. Mr. Servatius Bent u vroeger al eens veroordeeld Bekl. Neen. Mr. Servatius Hoe bent u tot dit feit gekomen Bekl. Te weinig loon Maar 27 Mark. Het is een wereldbekend feit, dat de Duitsche m&m1 V 5 .«.•V reederijen héél slecht betalen. Ik kon er van mijn loon niet komen Mr. Servatius Beseft u niet dat het weg nemen van compassen uit reddingbooten in geval van schipbreuk groot gevaar op levert Bekl. Neen, want vóór een schip de ha ven verlaat, moéten de reddingbooten nage keken worden. Mr. Servatius deelde de opvatting van den offiecier van Justitie. Hij verklaarde zich be voegd, achtte diefstal wettig en overtuigend bewezen en veroordelde bekl. tot zes maan den gevangenisstraf met bevel tot gevangen neming. Bekl Ik neem dit niet aan. Onlangs hebben we een balletje opgewor pen om niet een derde der kantongerechten op te heffen, maar ze bij elkaar te voegen en reizende kantonrechters aan te stellen. We deelden later mee, dat er een actie voor op touw gezet werd. Het blijkt ons nu, dat de gemeente Heus- den de kat de bel heeft aangebonden en zich in verbinding gesteld heeft met alle 34 be trokken gemeentebesturen om een algemeene actie op touw te zetten. Ze adresseeren nu, dat deze kantongerechten mogen blijven bestaan, en zoo dit niet mogelijk is, het daar heen te leiden, dat een kantonrechter meer dan één kantongerecht bedient en men rei zende kantonrechters krijgt. Verder zijn een aantal Kamerleden be zocht, die den indruk gaven, dat men wel op de idee van reizende kantonrechters zou ingaan. (Res. Bode.) Het secretariaat der Nederlandsche Jaar beurs deelt mede, dat aande 10de beurs 827 firma's hebben deelgenomen, tegen 756 aan de 9de beurs. De 10de beurs werd in totaal, volgens de uitgegeven éntreebewijzen, be zocht door circa 38,656 personen, tegen 25,056 personen, die de vorige beurs be zochten De directeur van den Plantenziektenkun- digen Dienst vestigt de aandacht van hen, die in ons land aardappelen willen invoeren uit Diuitschland, Polen en Groot-Brittannië, dat de zending vergezeld moet zijn van een verklaring, afgegeven door een bevoegde macht, in het land van uitvoer, vermeldende dat op gronden waarop de aardappelen ge teeld zijn, de aardappelwratziekte niets is waargenomen en dat ook tot op een afstand van 500 M. geen geval van wratziekte bekend is. Deze verklaring is noodig zoowel bij den invoer Van pootgoed als van consumptie- of industrie-aardappelen. Het Vakbl. v. d. Schoemn. deelt mede, dat in Febr. 1924 de volgende invoer van schoep- werk van leder heeft plaats gehad totale in voer 92,745, ter waarde van f 311,000, per 'paar f 3.25, waarvan uit Duitschland 58,402 paren, ter waarde van f 138,000, per paar f 2.35. België 1812 paren, ter aarde van f 7000, per paar f 3.85, Gr. Brittannië 21,527 paar, ter waarde van f 67.000, per paar f 3.10, Zwit serland 7891 paren, ter waarde van f 77,000, per paar f 9.90, Tsjecho-Slowakije 2304 pa ren, ter waarde van f 15,000, per paar f 6.50, tegen 1 Febr. 1923 totaal 318,094 paren ter waarde van f 1,045,000 per paar f 3.30. De Griek Rastapoclos, die eenige dagen ge leden te Brussel is aangehouden wegens dief stal van postzegels van groote waarde, die aan een Nederlander toebehoorde, in een hotel te Berlijn, is op vrije voeten gesteld. De Griek beweert, dat de postzegels niet van dien dief stal afkomstig zijn. Het onderzoek zal wei vrij lang duren, aangezien de eigenaar van de postzegels op de Kanarische eilanden zit. De postzegels zijn echter opgeborgen in de brandkast van het paleis van justitie. In de Tel. behandelt professor W. Storm van Leeuwin, bovenstaand onderwerp op onderhoudende en bevattelijke wijze. We nemen er het een en ander uit over. Laten we eerst zegt de professor de kwestie van de„kleur" van de sigaren eens b - kijken. Wanneer men een kistje sigaren koopt vindt men daarop de aanwijzing amarillo, claro, Colorado claro enz.,, sigaren van zeer lichte kleur zijn amarillo, de meer donkere claro, Colorado claro enz. Nu zullen er velen denken evenals ik vroeger deed dat een lichter gekleurde sigaar minder nicotine bevat dan een donker gekleurde en een heel zwarte sigaar zal men als heel zwaar beschou wen. Op twee wijzen kan men uit dezen waan geraken, n.l. door inlichtingen te vra gen bij een sigarenfabrikant en door een che mische analyse van de tabak, waaruit de sigaar is gemaakt, te verrichten. Volgt men den erVsterj, weg, dan verneemt men, dat de „kleur" van de sigaar alleen bepaald wordt door de kleur van het dekblad en die kleur kan natuurlijk niets te maken hebben met het nicotine gehalte van het binnenwerk. Trou wens ook de kleur van het binnenwerk doet meestal niet veel ter zake, want die kan beïn vloed zijn door de saus waarmede de tabak is behandeld. Indertijd vernam ik echter van eenige sigarenhandelaars, dat in ons land de betere merken sigaren niet „gesausd" worden, bij goedkoopere sigaren en bij ve le merken pruimtabak is dat heel wat an ders. Volgt men den tweeden weg, bepaalt men dus het nicotinegehalte van licht en donker gekleurde sigaren, dan blijkt hetzelfde de kleur kan ons niet helpen. Kunnen we dan pp den smaak afgaan Is het niet zoo, dat lichte sigaren weinig en zware sigaren veel nicotine bevatten Wie dit wil onderzoeken, moet beginnen met uit te maken wat lichte én wat zware sigaren zijn. Vele ervaren rookers zullen zeggen „dat kan ik toch proeven En dat is zeer wel mo gelijk, dat kunnen we ook 'proeven, rnaar de moeilijkheid is, dat niet alle menschen hetzelf de proeven. Ik heb mij indertijd eens het ge noegen verschaft dit bij verschillende kennis sen te probeeren en het resultaat was merk waardig. V/at de een zwaar noemde, noemd e de ander licht. Maar goed, men kan ten slot te wel sigaren in handen krijgen, die door de meesten „licht" of „zwaar" worden genoemd. Onderzoekt men daarvan het nicotinegehalte, dan blijkt ook alwéér, dat in het geheel geen overeenstemming bestaat in dien zin, dat de zware sigaren ook het hoogste nicotinegehalte zouden hebben. De smaak van een sigaar is blijkbaar niet alleen van de nicotine af hankelijk. Nu moet er dadelijk bij opgemerkt worden, dat de nicotinebepaling van de tabak ons ook alweer niet het antwoord geeft, dat we noo dig hebben. En wel om de volgende redenen. Een sigaar wordt als regel niet gegeten, maar gerookt, dat beteekent, dat de schade lijkheid van de sigaar bepaald wordt door de hoeveelheid nicotine, die men met den rook binnenkrijgt en die hoeveelheid is lang niet evenredig met het nicotinegehalte van de tabak. Het grootste deel van de nicotine ver brandt in de gloeiende punt van de sigaar, een deel verdwijnt met den rook, dien we niet inhalen en maar een klein gedeelte komt in onzen mond. Hoeveel in den mond komt. hangt af van de wijze waarop de sigaar ge maakt is, of hij vast of los gerold is, het hangt af van de lengte van de sigaar in verband met de dikte, het hangt af van de vochtig heid en eindelijk ook van het nicotinegehal te van de tabak. Dat alles maakt, dat al twee sigaren van dezelfde tabak gemaakt zijn, maar de eene is los, droog, lang en dun, en de tweede is kort dik en nat, de rooker van de eerste sigaar veel minder nicotine zal binnen krijgen dan die van de tweede. Ten "lotte speelt een tr iote rol hoe men rookt. Rookt men „droog" en werpt men de sigaar weg, als er nog een flink eind aanzit, dan krijgt men weinig nicotine binnen rookt men de sigaar zoover mogelijk op en bijt en kauwt men dan nog op het natte, vrij onooglijke eindje, dan is de hoeveelheid nicotine, die men in den mond krijgt, wel twee of meer malen zoo groot als in het eerste geval. Wil men afgescheiden van dezen laat sten factor weten of een sigaar meer of min der schadelijk is, dan helpen kleur, smaak en chemische analyse van ae tabak niet veel men moet onderzoeken, hoeveel nicotine komt er in den rook (dien de rooker in den mond krijgt,) indien met een bepaalde snel heid de sigaar opgerookt wordt. Bij het ver richten van een dergelijk onderzoek moet men de sigaar laten „rooken" door een toe stel, dat de plaats van den rooker inneemt, er moet intermitteerend aan de sigaar wor den gezogen, zoodat hij ongeveer in 20 minu ten voor een groot deel opgerookt is en de rook moet men leiden door vloeistoffen, die de nicotine vasthouden en dan kan men ten slotte het nicotinegehalte van die vloeistoffen bepalen. Aangezien het niet zeker is, dat alles wat men dan chemisch als „nicotine" bepaalt, ook inderdaad nog werkzame nicoti ne is, doet men goed om bij zulk een onder zoek het nicotinegehalte te bepalen, door de werking na te gaan op bepaalde functies van dierlijke organen, dan krijgt men de beste uitkomsten. Allen, die dergelijk onderzoek, gedaan heb ben kwamen tot hetzelfde resultaat, namelijk dat de hoeveelheid nicotine die de rooker in den mond krijgen zal (aangenomen dat ver schillen in de manier van rooken buiten be schouwing blijven) bij verschillende sigaren sterk verschilt, maar niet afhankelijk is van de bekende eigenschappen van de sigaren. Zooals kleur, smaak, merk, „licht" of „zwaar" zijn. En nu de nicotinevrije sigaren. Zijn die nicotinevrij Er bestaan in hoofdzaak drie methoden om sigaren zoogenaamd nicotinevrij te maken. 1. Door het uitlooien van de tabak. Men kan daardoor inderdaad de nicotine verwij deren, maar men verwijdert tevens de smaak- gevende aromatische stoffen, dus moet de tabak daarna weer zou worden gesausd. Het schijnt, dat dit procédé in Frankrijk wel is toegepast. In Holland wordt het naar ik ver nam niet gebruikt. 2. De tabak wordt behandeld met looizuur, waardoor de nicotine gebonden wordt als nicotinetannaat. (Principe van Gérold.) De zoo behandelde tabak geeft bij chemische analyse (als ze eerst met zuur wordt uitgetrok ken enz.) een zeer laag nicotinegehalte. Het is echter de vraag of niet bij het verbranden van de tabak toch nicotine in den rook komt. 3. In de punt van de sigaar wordt een propje watten gebracht, dat gedrenkt is in ijzerchloride, waardoor de nicotine en an dere giftige bestanddeelen worden tegenge houden. Dit principe komt overeen met het aanbrengen van ,,patronen"(die nicotine absorbeeren) in tabakspijpen. Dit is het prin cipe van Thoms. Het spreekt vanzelf, dat bij sigaren, die op deze manier behandeld zijn een analyse van de tabak in 't geheel geen uitsluitsel over de schadelijkheid geeft. Meer nog dan bij de gewone sigaren geldt* dus bij het onderzoek van zgn. nicotinevrije sigaren, dat de eenige manier om iets te we ten te komen over de schadelijkheid, een on derzoek van de rook is, d. w. z. van dat deel van den rook, dat de rooker in den mond krijgt. Welnu, -als zulk een onderzoek gedaan werd, is voor zoover ik weet, het resultaat altijd teleurstellend geweest en heeft men in den rook toch nicotine en soms zelfs belang rijke hoeveelheden gevonden. En eigenlijk is dat ook heel begrijpelijk, want het vraag stuk is lang niet eenvoudig. De nicotine uit de tabak halen of ze beletten in den rook te komen is gemakkelijk genoeg, maar het is zoo te doen, dat de andere stoffen, die den smaak van de sigaren bepalen niet eveneens worden verwijderd of achtergehouden, daar zit hem de moeilijkheid. Bovendien is lang niet uitgesloten, dat toch de nicotine voor 'n deel den „smaak" van de sigaar bepaalt Bij het vervaardigen van nicotinevrije ta bak verkeert men dus in veel minder gunsti ge conditie dan bij 't vervaardigen van caffeï- nevrije koffie. Bij de tabak gelukt het verwij deren van 't belangrijkst schadelijke be standdeel, zonder dat daarbij de smaak en de geur verloren gaan, heel moeilijk, bij de koffie is dat practisch gesproken gelukt. Voor een groot deel dat daardoor dat bij de koffie het voornaamste vergif de caffeïne ver wijderd wordt vóór dat de boonen gebrand worden, dus vóór dat het procédé wordt toe gepast dat den smaak zoo sterk beïnvloedt. Bij de tabak tracht men de nicotine te verwijderen als het product reeds geheel voor gebruik gereed is. Wie dus met het oog op zijn gezondheid volstrekt geen nicotine mag binnenkrijgen, moet het rooken achterwege laten, wie weinig rooken mag zal goed doen, met een sigaar uit te zoeken, die bij hem op de manier waarop hij haar rookt, weinig verschijnselen van nicotinevergiftiging teweegbrengt. Tenzij hij er de voorkeur aangeeft een geheele gecom pliceerde analyse aan zijn sigaren te laten verrichten, wat wel niemand doen zal. Natuurlijk vragen velen Hoe staat het met de sigaretten en met de pijp Wel, bij 't pijp- rooken geldt wanneer men de gewone Hol- landsche pijptabak koopt, ongeveer hetzelf de als voor het rooken van sigaren. Het nicoti negehalte van verschillende tabaksoorten verschilt aanmerkelijk, maar aan de kleur en den smaak van de tabak kan men dat niet merken. De vochtigheid van de tabak, de wijze van stoppen, de vorm van de pijp en dan nog de soort „patronen" die men even tueel in de pijp gebruikt zijn natuurlijk alle maal factoren die op de schadelijkheid van het rooken invloed uitoefenen. Nicotinevrije pijptabak wordt voor zoover ik weet in ons land niet verkocht. Maar voor de cigaretten is de zaak haast niet te onderzoeken. Daar zijn zooveel vor men en soorten daar wordt de tabak met Zooveel verschillende zaken behandeld, dat men daar eeri algemeen oordeel niet geven kan. Zeker zal bij het rooken van sigaretten de nicotine de grootste rol spelen, maar of daar niet ook allerlei andere factoren in het spel komen daarover kan men in het alge meen niets zeggen, dat zou voor elk bijzon der geval moeten worden onderzocht. en gele gelaatskleur worden vaak veroor zaakt door onzuiver bloed tengevolge van trage ontlasting. Genees en voorkom deze verschijnselen door het gebruik van Mijn har dt's Laxeertabletten. Door 60 ct. Bij apoth. en drogisten. De commissaris van politie der afd. D. te 's-Hage, waarschuwt tegen het zenden van geld aan de z.g. „Corona Watch Company" die in de bladen goedkoope horloges te koop aanbiedt tegen vooruitbetaling en waarvan, het kantoor, gehouden door C. Schooneman is gevestigd Cederstraat 20, vroeger Maurits- kade 69, Den Haag. Schooneman, is thans failliet verklaard en naar het buitenland vertrokken. De volgende week zal de Residentie eeti honderdjarige onder haar inwoners tellen.; Mevrouw de weduwe C. de Vos, geboren! C. J. H. von Hoff, die 26 Maart 1824 te Har-? derwijk werd geboren, hoopt namelijk Woensdag aanstaande haar lOOsten verjaar dag te vieren. DE PIANO. Ze waren jong getrouwd en smachtten naar een piano, hun eenig ideaal. Maar een piano is duur, en de duiten, de duiten Neen, het kón niet. In hun aardige gezellige, warm-gebouwd) nestje hadden ze het wel heerlijk, maar z« hielden zooveel van muziek, van zingen. En toen Toen kwam op een morgen het dagmeisje! binnen en vertelde dat er een heer was, die! mevrouw wilde spreken. Een heer j Over haar perzik-wangen vloog een blos,: als rossig dons. Een net visite-kaartje gaf! het meisje af. „Baron J. G. van der Ee van Horst". Een heer. Een baron. Het dons van haar wangen kreeg de kleuf van een papaver. „Laat mijnheer binnen." En mijnheer kwam. Een correct-gekleed uiterst beschaafd persoon van een jaar of 40 die met een elegante buiging haar begroetteJ En haar aanstonds uit den droom hielp. Hij was bestuurslid van een philantropische ver- eeniging die, tot stijving van de kas, een loterij op touw had gezet. Met slechts één; prijs, een piano. Een schitterende vleugel. En alle bestuursleden en hun vrienden hadden beloofd 50 loten te plaatsen. Juist dien ochtend was hij begonnen hij had de loten van nummer 1 tot nummer 5 bij zich, de overige loten waren in handen van de andere heeren. En, zou mevrouw nu ook niet een lot willen nemen Vijf gulden. Maar dan ook kans op een pracht piano. Ze durfde niet w: iteren. Hij w s zoo knap en zoo beschaafd. Hij deed het ook vooc anderen. Het zou zoo bekrompen staan om, nee te zeggen. En dan, de kans op een piano.) Hun lievelingsdenkbeeld. Ze deed het. Ze nam vijf gulden van haar huishoudgeld en gaf ze den baron, die vriendelijk dankte. „Wilt u zelf een lot nemen, mevrouw vroeg hij, toen hij haar het stapeltje voor hield. „Och," zei ze blozend, „geef u er mij maar een „Nee nee, mevrouwtje. Doe het zelf. Zoo veel te p ettiger als u het wint. Weet u wat? Kies u het nummer van uw leeftijd uit m bent nog zoo jong." Ze vond 'm bepaald een aardige kerel.) En wit een charmant idee. „Geef u me dan maar 22.* Hij zocht het lot. ^.Verrukkelijke leeftijd, mevrouw," zei hij hoffelijk. „Een bloem in het ve^d." Hij ging. Toen Herman, haar man, thuis kwam, ver telde ze hem het geval in kleuren en geuren enthousiast over haar lot en over het char mante denkbeeld van den baron, om als nummer van het lot, haar leeftijd te nemen, „En hebt je dat gedaan?" „Ja, Her, natuurlijk." Hij kneep haar in de perzik-wangen, z'n kleine kokette vrouwtje. In spanning verbeidden ze den trekkings dag. Stel je voor een vleugel. Een vleugel voor 5. Toen hij uit het kantoor kwam, dien mid-, dag, liep hij bij zijn boekhandelaar aan, die hem beloofd had den uitslag der trekking te zullen aanvragen. Herman wilde het weten vóór z'n vrouw het wist. "En „De piano is gevallen op nummer 25 meneer Hij sprong op. „Zeg het nog eens," schreeuwde hij heesch4 „Op nummer...." „25." Met één sprong was hij den winkel uitd Buiten ging een taxi voorbij. Hij nam die.| Kon er af nu. Ze stond voor het raam, toen hij er uit! sprong en den chauffeur een royale fooi gafJ Verbaasd keek ze toe. Herman in een auto s Hij stormde binnen. „We hebben 'm, schat," riep hij buiten; zich zelf. „We hebben 'm „Wat Hèr „De piano l" Ze kreeg eensklaps een verschrikkelijk' vermoeden. „Op welk nummer is ze dan gevallen,) Hèr?" „Nummer 25, hoera „Maar dan hebben we 'm niet," schreide ze zachtjes, „dan hebben we *m niet." Hij stond verpletterd. „Hebben., we., 'm.. nietEn je zen me toch, dat je het nummer van je leeftijd ha<$ genomen „Ja Hèr „Nou dan j „Ja maar Hèr," (en de tranen liepen oven d'r perzik-wangen) „toen die baron zei dat ik het nummer van m*n leeftijd moest nemen, kon ik toch niet laten blijken, dat ik al 25 was? Ik heb toen 22 genomen. Ik heb het je nog niet durven zeggen. Wie had nou ook gedacht dat het zóó zou loopen Als een mislukte slagroompudding zaktt hij in mekaar. Hij wees naar een hoek van de kamer en zei„Wat zou hij daar mooi gestaan hebben als jij., als jij., heusch je leeftijd...." Plotseling stond hij op, pakte haar betraand hoofdje en zei„Huil nou maar niet langert malle meid, je bent nog zoo heerlijk jong." Toen lachte ze. Maar ze keek nog telkens naar de waar de piano zou hebben gestaan. D. Hi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8