BUITENLAND QNZE Uit de Pers. fiosa de smokkelaarster. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. 'Derde Blad - Maandag 24 Maart 1924 r- 1 Het gezantschap bij den H. Stoel. Een Dultsche persstem: de publicatie van het Berliner Tageblatt com- bromitteerend voor Duitschland's goede trouw? Gebrek aan discipline in het Iersche leger de oorzaak der moeilijkheden. Tsjitsjerin over Rtisland's economischen herbouw. Onder de Radio-berichtenHet stadsverkeer in Londen door de staking gedesorganiseerd. De oorzaken van de verwerping der overeenkomst tusschen China en Rusland. GEM. BUITENL. BERICHTEN. HET CHINEES CHE VERDRAG MET RUSLAND. VAN De ver keer sstaking in Londen. Het gebeurde te Queenstown. Influenza in Engeland. China en Rusland. Het Hitier ■proces. De havenstaking in Hamburg geëindigd. De Olympicin botsing Perzische royalisten contra republikeinen. Een visschersboot in de lucht gevlogen. FEUILLETON. Het „Centrum" schrijft: Met groote meerderheid is het amende ment van de zeven leden der Chr.-Hist. partij, om den post van ons gezantschap bij het Vaticaan te schrappen, verwor pen. Wij hadden niet anders verwacht. Aanneming zou onder elk opzicht ver keerd zijn geweest. Het aantal voorstemmers bedroeg dan ook ditmaal slechts 24 tegen 61, terwijl den vorigen keer een soortgelijk amen dement van den heer Kersten nog 37 stemmen haalde met 48 tegen. De Vrijheidsbond bleek ook nu weer met het voorstel tot afschaffing accoord te gaan, zonder dat hij daarvan een ver klaring gaf, maar de sociaal-democraten waren thans tegen en motiveerden deze rationeele zwenking met de verklaring, dat het niet aangaat, een dergelijk be sluit van de Kamer ieder jaar aan een herziening te willen onderwerpen. Ook de minister sprak in dien geest, en de Christelijk-Historischen hadden ge zien hun uitingen bij de voTige stemming over dezen post hetzelfde behooren te doen. De anti-revolutionnairen waren, op een tweetal uitzonderingen na, ditmaal weder tegen het amendement, en evenzoo de Vrijzinnig-democraten, terwijl zich in het fceer bonte gezelschap der voorstanders onder wie ds. Kersten natuurlijk niet ontbrak zich ook de heer Wijnkoop bevond. Zou men nu eindelijk niet eens kunnen besluiten, van soortgelijke pogingen in 't vervolg af te zien, al ware het dan slechts uit deferentie voor de Kamer? Het wordt toch waarlijk al te verve lend, om maar geen ander woord te ge bruiken. En welke motiei^n voert men aan! In een adres, door de Herv, Staats partij aan de Regeering en de Staten- Generaal verzonden, leest men o.m„ dat ^dressante in het bestendigen van den gezantschapspost bij den H, Stoel en de Internuntiatuur bij ons Hof een officieele erkenning ziet van de aanspraken der Roomsche Kerk, die zich ten doel stelt „land en luyden aan den Paus onderhoorig te maken." Zulke dingen schrijft men maar plomp verloren neer. Het is te dwaas, om er een woord aan te verspillen. Maar is het ook niet jammerlijk, dat men aan dergelijke opvattingen en onge rijmde vooroordeelen voet geeft, door het voorstellen van amendementen, als er nu weer een door de Kamer moest worden verworpen? Het is niet zonder belang, even kennis te nemen van hetgeen in een paar liberale bla den over de verwerping van het amende ment-Schokking c.s. wordt gezegd, Het „Vaderland" schrijft: Wij vragen ons af, of de Kamer zich niet cenigszins belachelijk maakt met ieder jaar een debat ie houden over het gezantschap bij den Paus. Men kan de Regeering, die dezen gezantschapspost on misbaar oordeelt, niet geloovend, tegen dezen post zijn, zonder ieder jaar opnieuw deze kwestie aan de orde te stellen. En verder: Bij de vrijzinnig-democraten, die reeds een vorig jaar voor hun handhaving van den gezant bij het Vaticaan stemden, heb ben zich thans ook de sociaal-democra ten gevoegd; men gevoelde daar, dat dit politieke spel nu uit moet zijn. De N. Rott, Crt. meent, dat, tengevolge van het „tegen", dat het „gros" der Linker zijde deed hooren, het amendement werd verworpen, terwijl het Hbl, schrijft: Overigens is de uitslag niet afhankelijk geweest van de linkerzijde. De vrijzinnig democraten en de aanwezige sociaal democraten (twee van hen, de heeren J. ter Laan en Van Zadelhoff, verlieten vóór de stemming de zaal, hetgeen van rechts ook de christ.-hist. heer Rutgers van Ro zenburg deed) hebben tegengestemd en met hen alle Roomschen en de Anti- Revolutionnairen behalve de heeren Duy- maer en Visscher. Maar er waren te weing socialisten om dit beslissend te maken. Ook als de gansche aanwezige linkerzijde had voorgestemd, zou het amendement vermoedelijk toch wel zijn afgestemd. Natuurlijk niet, wanneer de Kamer ge heel voltallig was geweest. De publicatie van het „Berl. Tag." Duitschland bevindt zich thans weer in de onaangename positie in nadeeligen zin over zich te doen praten, zoo vangt de „Frankf., Z." een artikel aan over de publicaties van het „Berl. Tag." inzake een z.g. geheim ver drag tusschen Frankrijk en Tsfecho-Slowa- kjje. Na erop gewezen te hebben, dat het heelemaal niet in de lijn ligt van de Tsje chische politiek, om zich buiten de toch al vrij ver gaande bepalingen van het bij den Volkenbond ingeschreven officieele Fransch- Tsjecho-Slowaaksche verdrag nog verder aan Frankrijk te binden een dwaasheid, die geheel in strijd zou zijn met de bedoe lingen van Benesj om een soort Europeesch bemiddelaar te worden spreekt het Frankf. téjad zijn leedwezen uit over de publicatie, die werkelijk niet in Duitschland's belang lis. Deze sensationeele publicatie zal het nog altijd tegen Duitschland bestaande wantrou wen weer doerf toenemen (het „Journal des Débats" wijst er dan ook reeds op, dat blijk baar in Duitschland nog altijd de ergste kwa de trouw wordt aangekweekt, als in 1914). Daarom dringt het blad op een ernstig on derzoek aan, om uit te maken of men hier doen heeft met een particuliere vervalsching (men denke aan het werk van den aartsver- valscher Anspachdan wel met een aange legenheid met een officieus politiek tintje. Het blad acht het bedenkelijk, dat het offi cieuze Wolff-bureau het z.g. geheime ver drag nog vóór de publicatie heeft overge seind en zou gaarne zien uitgemaakt, in het belang van Duitschland's goeden naam, hoe dat in elkaar zit en of men van hooger- hand van een en ander geweten heeft. De politieke moeilijkhe den in Ierland. Dc ontwikkeling der gebeurtenissen in Ierland gedurende de laatste veertien dagen dwingt de regeering om eindelijk iets meer os te laten omtrent de verhoudingen in het ïeger en haar eigen houding tegenover de ^opstandige officieren. Het blijkt, dat zich al zestien maanden geleden de eerste ver schijnselen voordeden, die wezen op gebrek aan een behoorlijke discipline en dat sedert ét toestand hoe langer hoe ernstiger is ge worden. Het was, zoo onthult de Iersche cprrespondent van de „Manchester Guar dian", een publiek geheim dat de toestand kritiek was, doch schier niemand had den moed, daaro' s in het openbaar iets te zeg- B£n. De regeering heeft in den loop van den tijd een paar halfslachtige pogingen gedaan om den disciph'nairen geest in het leger te be zweren door zich meer invloed te verzeke ren op het oppercommando, dat zich naar haar meening, niet krachtig genoeg liet gel den tegenover de opstandige officieren. Zij had daartoe een plan ontworpen, waarbij het ministerie van Verdediging werd toever trouwd aan een commissie, bestaande uit civiele leden van het Kabinet. Van dit plan kwam evenwel niets/tengevolge van het ver zet der militaire leiders, diq verzekerden dat Zij slechts het beste met het leger voorhad den. De regeering heeft sedert de rol van toeschouwer gespeeld, in de hoop dat de tijd het vraagstuk tot oplossing zou brengen. De groote moeilijkheid, waarmede de re geering te kampen had en welke reeds uit den aard der gebeurtenissen zelf sprak, was dat, zooals generaal Mulcahy het in een rede in de Dail Eïremann uitdrukte, de officieren „ultra politiek" waren toen zij in dienst tra den. De politieke geschiedenis van het land werd, vooral sedert den oorlog, door het lersch-republikeinsche leger gemaakt en ge leid, en het behoeft daarom niet te verwon deren wanneer het leger, dat voor een groot deel uit dezelfde elementen bestaat, nog al tijd van politieke stroomingen doortrokken is. Deze politieke stroomingen nu hebben volgens den berichtgever van de „Manches ter Guardian" geleid tot persoonlijken na ijver en jaloezie. Geen der groepen zou ech ter een bepaald conflict hebben met het ci viel gezag en allen zouden trouw zijn aan het Dail, mits het ze maar steun of ze althans de vrije hand laat tegen eikaars tegenstanders. Merkwaardig in deze zaak is nu, dat de regeering aanvankelijk den I.egerraad steunde tegen generaal Tobin en zijn volgelingen, doch dat zij door haar eigen volgelingen in het parlement gedwongen werd van koers te ver anderen en een poging te doen om met de muiters langs vreedzamen weg in het reine te komen. De volgelingen der regeering dwongen deze derhalve, de inbreuk der mui ters op haar gezag in zekeren zin te dulden. Dat de regeering zich ten slotte tegen den Legerraad keerde, moet worden toegeschre ven aan de omstandigheid dat de wijze, waar op deze tegen de muiters optrad, onder de bestaande omstandigheden een bloedig con flict tot gevolg had kunnen hebben, een op treden, dat ook in strijd was met de opvat ting van de meerderheid der Dailleden. Het resultaat van het conflict, dat geëindigd is met de ontheffing uit hun ambt van een aantal voorname officieren, kent men. De regeering is intusschen gedurende de hervorming van het leger ter verbetering van de discipline ter hand te nemen. Zij heeft daartoe bereids een commissie van drie leden ingesteld, allen burgers, met inbegrip van John MacNeill. den minister van Onder wijs, die een onderzoek zal doen naar de klachten over on rechten en de jongste ver anderingen en vermindering en generaal O'Duffy, hoofd van de „Caré Guard", een bekend legerorganisator in Ierland, benoemd tot opperbevelhebber en inspecteur-generaal van het leger, die de vrijheid zal hebben alle bestaande misbruiken uit te roeien en nieuwe methoden in te voeren. De correspondent van „Manchester Guardian" is van oordeel dat het leger een „drastic weeding" noodig heeft, vooral in de hoogere rangen niet alleen van de onbekwamen, doch ook van de poli tici. In hoeverre O'Duffy hierin zal slagent zal de tijd leeren, doch de „M. G." zegt dat wan neer Cosgrave, de nieuwe minister van Ver dediging, die uit de assumeering van deze functie zijn oorspronkelijke denkbeeld van' de uitoefening van burgerlijken invloed op het legerbestuur voorloopig heeft verwezen lijkt, er niet inslaagt, het leger de baas te worden, het slechts een quaestie van tijd is, dat de legergroepen, die thans onderling kij ven, het land de baas worden. De schietpartij te Queens- town. Een V.D.-bericht meldt nader De aanval op de Britsche troepen had plaats te kwart voor zeven Vrijdagavond, toen de wacht van het eiland Spike, dat vol gens de overeenkomst met Engeland een En- gelsche militaire wacht houdt, terugkeerde. Een Britsch soldaat werd gedood en twintig gewond, waarvan vier ernstig. De wacht be stond uit ongeveer veertig man. De regeering van den Vrijstaat looft epn belooning van 10.000 pond sterling uit voor de gevangenneming der vier mannen, betrok ken bij de schietpartij van Queenstown. Rasland's economische politiek. Wij hebben reeds de samenstelling meege deeld van de Russische delegatie, die in het begin»van de volgende week naar Londen zal gaan, om met de Britsche regeering te onderhandelen. In verband hiermede is het misschien niet ondienstig met een enkel woord te wijzen op de meeningen van den Russischen volkscommissaris van buiten- landsche zaken. Tjitsjerin, over de Russische economische politiek, welke hij dezer dagen in een interview met den ingenieur Bas- seches in de „Neue Freie Presse" ontvouw de. Tsjitsjerin wees in zijn gesprek met den Oostenrijkschen correspondent er op, dat de „beweegkracht van onze wereldpolitiek een economische is" en dat het streven van de Russische regeering gericht is op den econo mischen herbouw van het eigen land en daar om mede ook op een leniging van de eco- nomische wereldcrisis. De Russische tninis- Lenin „Wij moeten kooplieden zijn, wij moeten onze overeenkomsten afsluiten op den grondslag van het wederkeerig voordeel.". En in dat verband wees Tsjitsjerin er dan op, dat het buitenlandsche kapitaal zoowel in den vorm van concessies als in den vorm van gemengde maatschappijen hooge win sten kan behalen. Maar men moet de zaken wat „Amerikaansch" aanvatten. „Tot dus ver bestond de fout van onze betrekkingen tot de financieele wereld van het Westen hierin, dat overwegend tot ons kapitaal kwam, dat niet in staat was groote onder nemingen te verwezenlijken en dat zich moeilijk kan aanpassen bij het karakter onzer verhoudingen. Eerst in den laatsten tijd be gint het kapitaal in grooten en zelfs aller grootsten omvang zich tot ons te wenden. Eerst dan als geheele complexen van onder nemingen, geheele combinaties van onder scheidene producties, geheele provincies ob jecten van kapitaalbelegging zullen zijh, dat het kapitaal zich in het Amerikaansche per spectief van ons economisch leven kan ont plooien. Men moet zich niet zoo gauw laten terugschrikken als zulke overeenkomsten niet maar zoo dadelijk tot stand komen," meende de heer Tsitsjerin, „er zit aan zulke groote ondernemingen zooveel vast, dat over alle de tails veel gedicussieerd moet worden en er veel loven en bieden voor noodig is." Van belang is bij deze poging van Tsjit sjerin om het buitenlandsche kapitaal voor Rusland te interesseeren, nog zijn verklaring, dat de erkenningen door een reeks van re geeringen de politieke voorwaarde moet scheppen voor de ontwikkeling van economi sche betrekkingen van wederkeerigheid, want alleen de jure-betrekkingen geven een prac- tischen grondslag voor deze ontwikkeling. Eerst de jure-erkenning, dan zaken doen, is dus de leus. Gelijk ook bij de besprekingen der Nederlandsche gedelegeerden met den Sovjet-vertegenwoordiger te Berlijn is ge bleken. Het meest karakteristieke in de uitlatingen van den Russischen minister was ten slotte wel zijn opwekking tot de Oostenrijkers om zich de kansen om geld te verdienen in Rus land niet te laten ontgaan. Enrichissez-vous Het bekende advies van den Franschen minister Guizot riep hij hen toe „Verrijkt U, daarmee verrijken we ook ons zelf." Dat de Sovjetheeren nu ten slotte nog bij Guizot moeten terechtkomen Prof. Quiddc weer op vrije voeten. De onlangs gearresteerde pacifist prof. Quidde is Zaterdag weder in vrijheid gesteld. Het proces, dat mén hem aandoet, zal echter voortgang hebben. DE STAKING BIJ DE LONDENSCHE TRAMS EN BUSSEN. •Medegedeeld wordt, dat de stakingscom missie besloot niet toe te staan, dat de zooge naamde „Piraat" -omnibussen dienst doen doch dè politie heeft maatregelen genomen, om te voorkomen, dat werkwilligen wor den lastig gevallen. De 17.000 man trampersoneel te Lon den, die het werk hebben neergelegd, vragen een loonsverhooging van acht shilling per week. Bij de trams van den Londenschen graafschapsraad bedragen de loonen van Lire 2 12 sh. tot Lire 3 7 sh. Sommige werkgevers hebben een verhoo ging aangeboden van 5 shilling, andere van 2 shilling. Weer anderen verklaren, geen ver hooging te kunnen geven. De 23.000 man personeel van de omnibussen staken uit sym pathie met de tram-mannen. DE INSTRUCTIM TEGEN TICHON GE STAAKT. De Uitvoerende Raad der Sovjetrepublie ken besloot de instructie tegen den patriarch Tichon en zijn medebeklaagden te staken. De Raad is van oordeel, dat een groot deel van het publiek hecht aan de godsdienstige opvattingen, door Tichon en de zijnen ver dedigd, en dat een sociaal gevaar voor de re publiek in hun actie niet kan worden ge zien. De straf tegen den prelaat Tsjieplak uitgesproken van 10 jaar celstraf is veranderd in verbanning. DE IN PRESIDENTSVERKIEZINGEN DE V.S, Bij de vóór-verkiezing in Georgië heeft MacAdoo (die betrokken is bij het petroleum- schandaal en wiens kansen miniem werden geacht. Red.) een overweldigende meerder heid behaald tegenover senator Oscar Un derwood. Hij kreeg 322 van de 412 stem men. De democratische leiders verklaren thans, dat de schoonzoon van den overleden president Wilson een uitstekende kans heeft, als democratisch President van de Vereemgde Staten gekozen te worden. EEN NIEUW SCHANDAAL IN AMERIKA. Bijna acht honderd belastingambtenaren in de V. S. wegens het plegen van fraude ge durende de laatste drie jaren ten nadeele van de belastingen ontslagen. Het onderzoek in deze zaak werd geleid door een senator, die verklaart, dat de hoofdpersonen trachtten de belastingbetalers te bevoordeelen ten koste van den staat en daarvoor gelden in ontvangst namen. Het bewijsmateriaal werd door hen vernietigd. DE ECONOMISCHE TOESTAND IN SPANJE. In een nota wijst het Spaansche Directoire op het feit, dat de economische balans gedu rende het eeste halfjaar onder het huidig re giem sluit met een batig saldo van 300 mil- lioen peseta's, terwijl het saldo voor het vol gend halfjaar op 500 peseta's wordt geschat. Het Directoire zal de middelen ter bevor dering van den uitvoer bestudeeren. Ter ont wikkeling van den handel wordt noodig ge acht, dat de peseta stijgt tot een waarde, welk in overeenstemming is met de solvabiliteit van de schatkist. Het Chineesche ministerie van buitenland sche zaken lteeft geantwoord op de nota der SOvjetregeering van 19 Maart en daarbij ver klaard, dat er bij Karachan een misverstand is geweest ten aanzien der onderteekening van het Chineesch-Russische verdrag. China is bereid de onderhandelingen te hervatten. Volgens een draadloos H.N.-bericht uit Moskou heeft Karachan op de Chineesche nota geantwoord, dat, daar de overeenkomst eenmaal geteekend was, van wijziging daarin of bespreking daarover, geen sprake kan Zijfl. EEN GOEDE RAAD. Meijer (ongehuwd)„Zeg, Jansen, het koffiehuisleven begint me toch danig de' keel uit te hangen." Janssen (gehuwd) „Kerel, trouw zoo( gauw mogelijk, dan krijg je d'r weer smaak- in. f NIET EXCENTRIEK GENOEG. „Waar zullen we van 't jaar de taille-] hoogte aanbrengen?" „Zouden we 't niet eens een keer op de] goede plaats doen dus boven de heupen „Maar man, ben je heelemaal in de boo» nen ELKAAR BEGREPEN. Mevrouw „Wat een vreeselijk toeval 't dus het dienstmeisje van mijn vriendin was, ook juist in de bank van leening, toen je mijn horloge kwam beleenen? Je hebt toch ge-, zegd, dat het je eigen was Dienstmeisje „Natuurlijk, hetzelfde zei- de zij ook och mevrouw we hebben samen zoo gelachen 1" publiek weet Zondagsrust niet te genieten Zóó sprak de premier, MacDonald. eenige weken geleden in zijn te Brighton gehouden redevoering en -nu wilde het toeval, dat juist onder zijn regeering hier te lande voor de eerste maal op Zondag een ambtelijk, offi cieel onderzoek werd ingesteld. De commis sie, door het ministerie van Arbeid benoemd, tot het instellen van een onderzoek naar -.„.u de loonsverhooging door het tramwegperso- ter herinnerde daarbij aan een uitspra rneel geëischt, heeft heden haar gisteren aan- t te slu en duizenden verdrongen zich voor de ingan- ,"c I Sen en lieten zich gemoedelijk als haringen LONDEN, 23 Maart. „Het hedendaagsche zoo j„ <jc -wagens proppen. t. eenige bussen, die nog rijden, zijn, zoo als gemeld, de z.g. „piraten," particuliere bussen, die thans druk gebruikt worden. Vol gens de politie-verordening mogen in deze bussen niet meer dan vijf personen staan, gevangen verhoor den geheelen dag voortge zet in het civiele rechtsgebouw. Dit verhoor, dat hedenmorgen om halfelf werd begonnen, is tot hedenavond voortgezet en toen voor loopig beëindigd. Heden werden verklaringen afgelegd door vertegenwoordigers van de tramwegmaat schappijen en van enkele gemeentelijke trams buiten Londen. Ailen verklaarden eenparig, dat de geëisch- ie loonsverhooging van 8 shilling per week niet kon worden ingewilligd, zonder verlies op de exploitatie. Voor de gemeente-trams zou de inwilliging van dien eisch een verhoo ging van de plaatselijke belastingen noodig maken van 57 pet., tot dekking van dit verlies. Een verhooging van het tarief werd bezwaarlijk geacht, eerstens, omdat de stui- versritten de grootste bron van inkomsten zijn en in de tweede plaats, omdat dooi* een verhooging van de tarieven, de concurrentie van de auto-bussen, welke toch al scherp is, nog gevaarlijker zou worden. Dit laatste argument wordt uiterst merk waardig geacht, daar ook het personeel van deze maatschappijen, uit sympathie voor den looneisch van het tramwegpersoneel, staakt. Men is zeer benieuwd naar de conclusies, welke de commissie zal trekken en algemeen worden verwacht, dat zij de instelling zal aanbevelen van een algemeenen raad voor het Londensche vervoerwezen,/ waarover reeds lang wordt gesproken. Dienaangaande was vooral belangrijk de verklaring van lord Ashfield, hel hoofd van de groote, machtige combinatie, welke zoo wel de particuliere tramwegmaatschappijen en de algemcene omnibusmaatschappijen, alsook de verschillende electrische onder grondsspoorwegmaatschappijen omvat. Op de beide, hem door den vertegenwoor diger van 't tramwegpersoneel (Bevin) ge stelde vragen: „Bent u bereid, publieke con trole te aanvaarden?" en „Bent u bereid, de kapitaalswinst te beperken?", antwoordde lord Ashfield bevestigend. Het instellen van een publieke controle over alle Londensche vervoermiddelen kan echter het tramwegpersoneel niet onmiddel lijk helpen. Bevin heeft gisteren verklaard, dat met niets minder dan met de geëischte loonsverhooging door de arbeiders genoegen kon worden genomen. Evenals te Londen zelf is ook in de voor steden nergens een tramwagen te bespeuren en er heerscht een zeldzame stilte op de drukke punten, zooals Trafalguar Square en Picadilly Circus, waar gewoonlijk geheele rijen autobussen passeeren. Gisteravond bij het uitgaan van de schouw burgen, was het bij de groote ondergrond doch heden werd dit cijfer algemeen vertwee en drievoudigd. Van een verontwaardiging van het publiek bespeurt men echter zéér weinig. Eet Engel- sche volk is nu eenmaal gelaten en zijn hu moristische geest gekscheert in den nood 't meest. LONDEN, 22 Maart. De president van den Ierschen Vrijstaat, Cosgrave, heeft een telegram aan MacDonald gezonden, waarin hij verklaart zeer te zijn geschokt bij het vernemen van het bericht, dat de Britsche troepen te Queenstown zijn beschoten. Hij verzekert, dat de lafhartige misdaad door geheel Ierland wordt betreurd. Geen moeite zal worden gespaard om de daders te ar resteeren en te straffen. Volgens een bericht uit Dublin zijn de 8 officieren, die Dinsdag in de Parnellstreet gearresteerd werden, op eerewoord vrijge-" laten, daar zij de daarvoor gestelde voor waarden hebben aanvaard, w. o. het terug geven van de weggenomen wapenen. LONDEN, 23 Maart. Naar aanleiding van een aanval op de Britsche soldaten te Queenstown heeft de gouverneur-generaal van den Ierschen Vrijstaat, Tim Healy, een boodschap aan de Britsche natie gezonden, waarin hij zijn afschuw over den Iaffen aanval uitspreekt en verklaart, dat de Ier sche natie de misdaad ten scherpste ver oordeelt. Ook kardinaal Logue. alsmede mr. Kent en miss Mary Mc. Sweeny, de sepublikein- schc vertegenwoordigers van het district Queenstown, hebben uiting gegeven aan hun verontwaardiging over de misdaad. In antwoord op het telegram door Cos grave aan MacDonald gezonden, heeft deze aan den president van den Ierschen Vrij staat zijn voldoening te kennen gegeven over de bewoordingen, waarmede de Ier sche regeering dien aanval heeft veroor deeld. De Engelsche premier sprak verder de hoop uit, dat de daders spoedig zouden kunnen worden gearresteerd. K Te Blackburn in het Engelsche graafschap Lancaster, heerscht den laatsten tijd een zoo hevige influenza-epidemie, als men in jaren ni§t heeft gekend. Het aantal dooden is schrikbarend groot. Gedurende de laatste veertien dagen zijn niet minder dan 130 menschen begraven. In verband hiermede zijn de arbeidsuren verlengd, terwijl uit de naburige plaatsen lijkwagens moesten worden geleend. Op de lijst van lijders aan deze ziekte komen moer dan 4000 namen voor. Verschil lende fabrieken moesten worden gesloten, stations een drukte van belang. Duizenden daar een groot deel der arbeiders ziek is. RIGA, 23 Maart. In Sovjet-kringen te Moskou is men zeer verontwaardigd over de weigering van de Chineesche regeering tot onderteekening van de overeenkoiiist, door haren vertegenwoordiger met den Russischen vertegenwoordiger gesloten. De- Chineesche regeering wordt er openlijk van beschuldigd, de plannen der Sovjetregeering te willen tegenwerken. Ook richt de sovjet regeering een verwijt aan de Chineeschen minister van buitenlandsche zaken. Naar verluidt heeft de Chineesche regee ring de oorspronkelijk opgestelde overeen komst geweigerd, op grond van een daarin voorkomende bepaling omtrent Mongolië. Hoewel Rusland de Chineesche souvereini- teit over dit gebied erkende, werd niet dui delijk gezegd, dat de Russische troepen uit Mongolië zouden worden teruggetrokken. Tevens wordt beweerd, dat de Russische vertegenwoordiger geweigerd heeft toe te stemmen in de annuleering van de bestaande verdragen tusschen de sovjet-regeering en Mongolië, waarin de onafhankelijkheid van laatstgenoemd gebied wordt erkend. Men maakt zich in Peking geenszins on gerust over een militaire demonstratie van de zijde van Rusland tegen Mantsjperije daar Japan zulks nimmer zou duldeo- BERLIJN. 23 Maart. Volgens de „Welt am Montag is de aanklacht tegen Von Kahr, Lossow en Seisser, wegens hoogver raad op 20 dezer, door de Beicrsche justitie weer ingetrokken. HAMBURG, 23 Maart. Het geschil in het havenbedrijf tusschen de havenarbei ders en de werkgevers over de loonkwes- tie is bijgelegd. Dinsdag zal de arbeid wor den hervat. I NEW-YORK, 23 Maart, Toen de groote White Star Liner „Olympic gisteren voor den terugreis naar Engeland het dok verliet, kwam zij in aanvaring met een andere En gelsche boot, de ,St. George." De „Olympic" voelde den schok bijna niet en kwam geen avenj, zoodat zij, na onderzoek den reis kon voortzetten. De „St. George" echter be kwam ernstige averij en de schade wordt geschat op 150.000 dollar. Drie personen aan bqord van de „St. Geor ge" van wie twee vrouwen, werden gewond, terwijl vijf andere vrouwelijke passagiers door den schrik flauw vielen. Volgens een ooggetuige heeft het ongeval plaats gevonden, doordien de ,,St. George" een wedstrijd hield met een andere boof. de „Arcadian," om 't eerste uit de haven te zijn. De „Arcadian." zag het gevaar tijdig en wist de „Olympic" te ontwijken, doch dc St. Ge orge" kon een botsing niet meer vermijden. De „Arcadian" heeft een groot deel var de passagiers van de „St, George aan boorc genomen. Uit Teheran wordt omtrent daar plaats ge had hebbende botsingen gemeld, dat ondanks den tegenstand de[ politie een anti-republi-: kcinsche vlaggen werden omlaag gehaald en republikeinsche afgevaardigden werden mis-! handeld, De politie wist later de orde tc her stellen. CARO, 23 Maart. Tgenover de haven van Alexandrië is een visschersboot op een mijn geloopen. De boot vloog in de lucht, met het gevolg, dat alle zestien opvarenden jammer lijk om het leven kwamen. In den laatsten tijd werden herhaaldelijk mij- nen in de Egyptische wateren gesignaleerd, zonder dat zij echter konden worden gevon den, 15. lp hun naam vroeg ik u mij achter op het paard mede te nemen.... Het wis een brutale vraag, dat geef ik dadelijk toe, maar midden in het woud, waar geen leven de ziel in de nabijheid jvas en waar het erom ging mijn moeder en de arme klein tjes van den hongerdood te redden, laat men zijn hart slechts spreken.... Tenmin ste als men inpöaats van een hart niet slechts een steen in den boezem draagt." „Ik vervulde een plicht toen ik je in dc handen der smokkelaars liet vallen.... Nu is het iets anders.... Nu ben je een eer lijk meisje, dat werkt voor haar brood.... Nu zou ik je van ganscher harte helpen." „Ik heb uw diensten niet meer noodig, het is nu te laat „Je ziet Het, Rosa, dat ik er zelfs spijt van heb, ik zeg het openhartig.... Ik heb er spijt van dat ik zoo hard voor je ben geweest." „Omdat u bang voor mij bent." „Neen, je vergist je ik ben heusch wel sterk genoeg om mij te verdedigen.... Neen, ik heb spijt van hardvochtigheid, om dat ik inzie dat je een betere behandeling .verdiende...." „Voor al die praatjes koop ik niets „Maar om op de zaak terug (e komen welk nadeel heb ik je berokkend ?..- Na een dag of tien zag ik je weer.... Ik begrijp niet waarom je vluchtte.... Je droeg niets bij je waarom men je kon ge vangen nemen.... Jc waart gewond.... ik had mij eenvoudig overgegeven...." „Omdat ik gewond was, wilde ik juist ontsnappen.... Overigens is het voor een smokkelaarster ook een eerezaak om zich slechts in het uiterste geval aan de doua niers over te geven Rosa zweeg. Hare ellebogen rustten op hare knieën.... ze legde haar voorhoofd in de handenzoo nu en dan slaakte zij een diepen zucht. Marguerite zag haar aandachtig aan. Ver volgens vroeg ze kalm en belangstellend: „Maar zeg mij nu eens welk nadeel je onder vonden hebt om mij zoozeer te haten „Welk nadeel," riep de boerin wild uit. „Ja, welk nadeel is er voor je uit mijn weigering voortgekomen „O, voor mij niets.... maar voor een ander was het de oorzaak van.... den dood 1" Het jonge meisje sprong zoo heftig op, dat Pataud, die dacht ze aangevallen werd, begon te blaffen. „Koest," riep zé tot den hond die grom mende gehoorzaamde. Marguerite was zeer opgewonden, „Zeg het mij Rosa.... was het- je moe der?" „Mijn moeder was reeds langen tijd ziek die gebeurtenis heeft haar echter den genadeslag gegeven.... toch is zij het niet die ik bedoel." i „Wie dan!...." t „Francois Piret, mijn man.' Telkens als Rosa aan haar overleden man dacht, vervulde haar een ontzettend ver driet.... Nu uitte zich haar droefheid in woede.... Met heesche 'stem stiet ze de woorden uit, terwijl ze Marguerite met vlammende oogen recht in het gelaat zag. „Ja.... het was de oorzaak van den dood van mijn man, die levend begraven was, dertig voet onder den grond.... die in zijn graf van honger gestorven is.... Als ik vrij was geweest zou ik hem ge red hebben.... Nu is hij er den honger dood gestorven, dank zij ti!" Het was Marguerite of alles rondom haar wegzonk,... Zulk een vreeselijke onthul ling had ze niet verwacht.... Tranen ver stikten hare woorden: „Het is toch niet waar wat ge zegt.... Zeg mij dat het niet waar is.... Zeg mij dat ik een vreeselijken droom beleef.... Huilend stampte ze met haar voeten op den grond. ,Rosa...." schreide ze.... „Rosa..,. het is toch niet waar?.... Het is toch niet waar!...." Haar huilende stem klonk luid door den stillen nacht.... weerkaatste tegen de kale rotsen..... uit. „je bent 1 „Rosa..." riep ze krankzinnig." „Was het maar waar," antwoordde het boerenmeisje droevig. „Je hebt je verstand verloren.... wees toch kalmje man is toch heengegaan zonder dat je weet waar hij zich bevindt?" „Zwijg...." pep Rosa woest. „Hij is dood, en het is uw schuld!Volg mij! Volg mij naar bovenIk zal u naar de plaats brengen waar u zijn graf kunt zien!" Rosa was opgestaan.... Marguerite eveneens. Haar knieën kniktenhaar tanden klapperden.... het avas of er een wolk voor haar oogen hing.... Ze moest steun zoeken tegen een boom om niet te vallen. Rosa wees naar den top van den berg daar was de plaats waar zij Margue rite heen zou leiden. Marguerite maakte een gebaar.... Zij wilde niet.... Duidelijk zag ze het gevaar in waarin ze zou verkeeren, als ze daar alleen zou zijn met haar vijandin. „Ik heb je reeds gezegd....' stamelde ze, „dat ik den berg niet wil beklimmen." „U bent bang.... en laf...." zeide Rosa met verachting. „Ik ben even dapper als jij," antwoordde Marguerite, „Laf zijn zij die de duisternis zoeken voor hun boozc plannen ten uitvoer te brengen." „Vooruit dan maar! Ik zal maar niets zeggen van dien ellendigen hond, die mij voortdurend zijn tanden laat zien.... Ik zie dat u beeft.... u beeft erger dan een blad van een boom...." „Dat is v,an ontroering!" „Ik zeg u nogmaals, dat u laf bent! Waar bent u toch in 's Hemels naam bang voor? Ik zal u heusch niet naar beneden werpen!" „Ga vooruit.ik volg je," zeide juf frouw Alban. „U heeft slechts te doen wat u mij ziet doen." Rosa greep de struiken die op den berg wand groeiden. „Ik heb u met uw zuster dikwijls de rot sen zien beklimmen.... de maan verlicht onzen weg.... ge zult waarlijk uw nek niet breken, evenmin als ik." Marguerite kon werkelijk goed bergen beklimmen. De hond ging mede. Het beest was vrij rustig. Binnen enkele minuten had den de beide jonge meisjes de kloof bereikt Rosa stond stil en haalde diep adem. „Hier is het." zeide ze. Marguerite boog voorover en zag een holte welke geheel met struikgewas over groeid was. „Achter deze twijgen bevindt zich een gat," zeide Rosa. „Die opening is juist groot genoeg dat er een mensch doorheen kan kruipen.... Als u het wilt zien moet u plat voorover gaan liggen." „Neen, neen.... ik geloof je wel.... ik behoef het zelf niet te zien....' „Welnu.,., door middel van een eind touw lieten wij ons zakken in een groote grot, die wij toevallig ontdekt hebben...J Zoodra wij de grens gepasseerd waren wier-: pen wij hierin onze smokkelwaren.... In den vreeselijken nacht dat de doua niers op ons loerden, bereikte ik deze grof hét eerst en wierp mijn pakken in de ope ning.... Ik hoorde geweerschoten.... Ik beefde.... Zou Ffancois gevangen geno-; men zijn.... De ongelukkige.... was het maar waar.... Eindelijk, na een paar vree selijke minuten van angstig wachten, kwam hij ook. De hemel was donker als inkt.... De wind huilde.... Eensklaps scheen de maan even tusschen de wolken door.... De ge heele omgeving werd spookachtig verlicht.. Hij klom van rots tot rots.... De douaniers zagen het en achtervolgden hem.... Hij«had zelfs den. tijd niet meer om zich uit de voe ten te maken.... Maar Goddank.... hij bereikte het gat.... Haastig daalde hij het eerste erin af.... Plotseling hoorde ik een stem. „Geef je over," werd mij toegeroe pen. Het was te laat. Te laat om in de opening af te dalen.... Ik vloog heen.... Hoe ik geloopen heb, weet ik zelf niet meerIk voelde niet eens dat ze een schot hagel in mijn schou ders geschoten hadden. Ik rende maar door.... Beneden aan de rotsen stonden' andere douaniers.... één van hun honden zette zijn tanden in mijn beenen.... Ikf schopte hem van mij af.... ik schopte zo<j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9