A De strijd in Twente. UIT DEN OMTREK. VAN HET VATICAAN. /-AT,-1K-JA-c-IJ- T-e»Th- p' DE SPAARNEBANK ff"' •Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Dinsdag 25 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14697 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad LEIDEN. ALKMAAR. I1E1LO. PURMEREND. VOLENUA VI. HOORN. EüMOND-BINNEN. NIEUWER AMSTEL. AMSTELVEEN. VINKEVEEN. ZAANDAM LIMMEN. LIJNDEN. HALFWEG. BEVERWIJK. VELSEN. VEISEROORD. IJMU1DEN. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. 82 101' 8", 87'/, 73 V, 141% 123% 176 136 78% 29"., 486'/ 375% 6C% 197 134s/, 134% 134% 40 217 448 108% 9% 185"/, 186- 28% 117s/, 362 273 330 143 212 103% 116% 425 59'/, 143% 71 17%. 91%. 82 K>lVj 9 124 78 485 380 59% 195% 131 135 135 215 447 185 187% 28 118 li 360 275 331 143% 104 116 425 60 143 18% BERLIJN tp.billioen) 0.061 PARIJS 14.70 BRUSSEL 11.70 WEENEN 0.38 LONDEN 11.66% STOCKHOLM. 71.85 KOPENHAGEN. 42.70 CHRISTIANS 37.10 46.85 NEW-YORK 2.71 ROME NOORDWIJKERHOUT. Ve aVoaa'ëmeStTpfïfs tfëffraa'gt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3,25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. LEMSCHE Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. De strijd in de Twentsche textielnijver heid duurt nu reeds eenige maanden, voor ons land een zeldzaam lang conflict op de arbeidsmarkt. En nog is het einde niet te zien. Het is een lange, harde, bittere tijd geweest. In de barre wintermaanden, welke achter ons liggen, is veel leed in stilte ge leden door duizenden uitgeslotenen. Het is in zulke arbeidsgeschillen, welke op een staking ol een uitsluiting uitloopen, meestal heel moeilijk voor een buitenstaander om partii te kiezen en gewoonlijk volstaan wij dan ook met een zoo onpartijdig mogelijke berichtgeving over aanleiding en verloop van het conflict. In het Twentsche geval is het nu wel een weinig anders. Aan de zijde van de werkgevers hebben wij tot heden ie dere poging tot toenadering gemist. Vooral in dezen tijd, waarin een grondslag moet worden gelegd voor een nieuwe maat schappij, een samenleving, die niet anders zal kunnen bestaan dan door overleg en arbitrage, waarin stakingen en uitsluitingen als gevaarlijke, twee-snijdende zwaarden voor goed tot het verleden moeten beboo- ren, in zulk een tijd maakt die partij zich onsympathiek, welke botweg ieder overleg afwijst. Eerst na maanden heeft de leiding der werkgevers er nu in toegestemd om een deputatie van de werklieden aan te hooren, nu zij vermoedelijk meent de tegenpartij op de knieën te hebben gekregen. Wij konden dal alles nog- eenigszins ver staan al zouden wij het dan niet billij ken wanneer inderdaad de arbeidsvoor waarden in de textielindustrie zóó boven matig gunstig en de winstkans der iadus- trieelen door de tijdsomstandigheden, bui- tenlandsche concurrentie enz. zóó ongunstig waren geworden, dat het bestaan der nijver heid in den Overijsclschen achterhoek van de geëischte ioons- en arbeidsversiechtering absoluut afhankelijk was. Maar het gepubli ceerde over de gemaakte winsten, over de zeer ver doorgedreven arbeidsintensiteit enz., heeft dien indruk niet gegeven. De mcening, dat er in Twente een onnoodige en ongelijke strijd wordt gestreden, wint dan ook hoe langer hoe meer veld, en in zulke gevallen gaat als van,zelf de sympathie naar de zwakste partij uit. ben zeker zeldzaam maar teekenend ver schijnsel in dit conflict was, dat de Aarts bisschop van Utrecht een groote som gelds beschikbaar stelde voor de uitgeslotenen in den Twentschen loonstrijd. Dat nu ook bui ten 't diocees, waarin de strijd wordt gestre den, door de hoogste kerkelijke overheid steun voor de slachtoffers in Twente wordt gevraagd, is niet minder frappant. Het moge voor ons, Katholieken, een aansporing zijn, om onze daadwerkelijke belangstelling te laten uitgaan naar het leed, dat thans door duizenden gezinnen in Twente geleden wordt, waaronder talrijke geloofsgenootcn, nu ook onze Bisschop heeft toegestaan, dat a.s. Zondag aan alie kerken voor de uitge slotenen in het textielbedrijf zal worden gecollecteerd. Men behoeve zelfs niet tol Zondag te wachten; men kan aanstonds hel pen en toch de bussen a.s. Zondag nog ge denken. Want de nood is daar in Twente hoog! door de algemeene onrust in het gedrang komen. Hij houdt een warme lofrede op de mis sionarissen, die een tentoonstelling te Rome zullen houden en eindigt met te wenschen, dat het heilige jaar zal leiden tot een groo- ler uitbreiding van het godsrijk en een broe derlijke toenadering tusschen mcnschen en volkeren. De Paus heeft gisterenochtend een geheim consistorie gehouden ter benoeming van twee nieutve kardinalen. Mgr. Mundelei, aartsbisschop van Chicago en Mgr. Hayer, aartsbisschop van New York. De Paus heelt daarbij een toespraak gehouden, waarin hij de gedachten richtte naar de geheimenissen van den tijd van het Quatertemper. De Paus sprak zijn voldoening uit over de kinderlijk- vrome ontvangst, in Frankrijk, van de ency cliek maximam gravissiraamque, die hij aan het episcopaat, den clerus en de geloovigen in Frankrijk heeft gezonden, juist op den dag gewijd aan Sint Pieter, en waarin werd meegedeeld, dat eindelijk de zoo moeilijke en zoo ernstige onderhandelingen over de diocesane vereennigingen zijn beëindigd in een zoodanigen zin, dat de Paus verklaart, ze te kunnen toestaan, en aanspoort, er een proef mee te nemen. Het schouwspel van de volkomen tucht en kinderlijk-edelmoe dige devotie jegens den Heiligen Stoel en den persoon van den vicaris van Jezus Christus is boven alle lof verheven en het is ons een onzegbare vertroosting, die ter be wondering en stichting van de geheele wereld door het episcopaat en den clerus in Frankrijk wordt gegeven. De Paus herinnert eraan, dal een tiental orde-geestelijken en priesters, w. o, nog steeds de eerwaardige aartsbisschop Cie- plak, lijden onder vnjheidsberooving en kerkerellende. Daarna bedankt hij allen, die hem de middelen hebben verschaft om de ellende in deze wereld te lenigen en wijst op bet aandeel, dat de Ver. Staten van Amerika hebben weten te nemen en te be houden^ bij deze algemeene aandrift van liefderijkheid en hulp, in het bijzonder ten bate van de hongerende kinderen in Rus land. Om zijn voldoening daarover te be tuigen, verheft hij de bovengenoemde aarts bisschoppen tot dc eer van hef heilige pur per. Overgaande tot de Italiaanscbe zaken, zegt de Paus, dat hij zich erover verheugt, dat het kruisbeeld en het godsdienstonder wijs weer in de scholen zijn teruggekeerd. Hij raadt aan het episcopaat en de geeste lijkheid samenwerking en waakzaamheid aan. opdat men de gehoopte vruchten moge oogsten en betreurt het, dat de vrede en de eendracht der geesten nog dikwijls wordt verstoord door daden van geweld. In af wachting van een algeheele herziening van de wet bevestigt de Paus, dat hij met vreug de heeft gezien dat de wettelijke bepalin gen, die de vrome en wettelijke godsdien stige vereenigingen bedreigden, zijn ge schorst, alsook de economische verbeterin gen en de vrijstelling van dienstplicht ten bate van de geestelijkheid. De kerk mag echter niet afzien van haar recht om in deze aangelegenheid uitsluitend te beslissen en beschouwt de Hierboven genoemde conces sies als een gedeeltelijke teruggave. In Europa, zegt de Paus, begint de toe stand beter te worden, hetgeen een voor deel is voor de godsdienstige belangen, die j Excursie, Dc directie van de staatsmij nen in Limburg is bereid gevonden, ten be hoeve van de studie van het Nedérlandsch arbeidsrecht, waarin te Leider college wordt gegeven door mr. C. W de Vries, refe rendaris aan het ministerie van buitenland sche Zaken, een groep candidaten in rechts wetenschap te Leiden toe te laten tot be zichtiging van de mijnwerken en bij hooge uitzondering is de directie tevens bereid, aan een twaalftal studenten de ondergrond- schc werken der mijnen te toonen.' De excursie zal geschieden onder leiding van mr. C. W. de Vries. Het vertrek uit Lei den is vastgesteld op 20 Mei. De toestand in de bouwvakken Even als te Amsterdam zijn ook hier ter stede gis teren bij de invoering van het nieuwe collec tieve arbeids-contract stakingen uitgebroken. n kantongerecht. Uitspraken: E. G. Ez., K. Az. en W. K. Az. le Egmond aan Zee, overtreding jachtwet, ieder 30 boete of 15 dagen hecht. W. R„ zwervende, overtreding wapenwet. 6 boete, of 3 dagen hechtenis. J- 1. en J. de V. te Alkmaar, dronken schap, de le 8 boete of 4 dagen hecht., dc 2e 12 dagen hechtenis, I h. S. en C. R. te Uitgeest, overtreding Arbeidswet, de lc en 2e ieder tweemaal I 3 boete of tweemaal 2 dagen hecht. E. G. Dz„ H. D. Pz. en L. K. Mz. te Eg- mond aan Zee, loopen over verboden grond, ieder 8 boete of 4 dagen hecht. P. B A. M., W. J. v. d. V., H. R. C. v. L-, J. P. P., H. B. M. en W. P. lc Alkmaar, A. J. V. te Lmimen, overtreding Politiever ordening, de le en 5e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., dc 2c 0.50 boete of 1 dag hecht., de 3e 3 boete of 3 dagen hecht" dc 4e 6 boete of 3 dagen hechtenis, de 6e 2 boete of 2 dagen hecht., de 8e 8 boete ot 4 dagen hecht. C. M. te Driehuizen, C. G. en P. G. le Uit- geest. C. de J. en P. K. te Heerhugowaard, l G. te Noordscharwoude, C. H., S. de W L te Alkmaar, overtreding motor- en rü- wielwet, de le, 2e, 3e, 4e, 7e, 8e. 9e. 10e en 12e ieder J 4 boete of 4 dagen hecht., de 5e J 8 boete of 4 dagen hecht., de 6e f 2 boete of 1 week tuchtschool, de lie f 1 boete ol 1 dag hecht., de 13e 6 en 3 boete of 3 en 2 dagen hecht., de 14c 7 boete of 1 week tuchtschool. H. Familie. Deze week werd alhier in dc parochiekerk feestelijk het 5-jarig be- siaan herdacht van de vereeltitfinng „De H. Familie zoowei voor de -vrouwen- als voor de mannenafdeeling. De Zeer Eerw. pater Schot, uit het Redemptoristen-klooster te hield 'elddc de Plechtigheden. Zondag hield zijn Zeer Eerw. onder alle H. Dien- sten een propaganda-predicatie over de H Familie. Zondagmiddag was er H. Familie voor de mannen. Maandags- en Dinsdags middags voor de vrouwen en 's avonds voor de mannen. Woensdagsmorgens om half ze ven, algemeene H. Communie voor de man- ne" ®n half negen voor de vrouwen, ter wijl s middags om drie uur plechtige op- dracht der vrouwen en des avonds om ze ven uur voor de mannen plaats had. In 't geheel deden 37 vrouwen en 32 mannen hun opdracht. De afdeeling vrouwen telt nu in l geheel 210 en de afdeeling mannen 181 personen. Hanze, Woensdagavond kwam „De Hanze m vergadering bijeen. De Voorzitter opent de vergadering met gebed en welkom, in 't bijzonder den Wel fcerw. Adviseur Kap. Hesp, feliciteert hem met zijn spoedig herstel en betreurt de tfc- ringe opkomst. 6 ,„jp°'vjen, goedgekeurd zijnde, wordt mede gedeeld, dat aan de kamer van Koophandel was bericht het feit dat door postbeambten schoenmakerswerk wordt verricht, omtrent de besprekingen op den Hanzedag te Hoorn en enkele kleine mededeelingen, Besloten werd een adres aan den gemeen teraad te zenden omtrent dc uitbreiding der lappenmarkt op Dinsdag na eerst verschil lende daarvoor .in aanmerking komende be langhebbenden te hebben gehoord. Behandeld werd het schrijven van het Centraal Hanzebureau omtrent het S. A. N. T.O.S.-fonds, om donateurs te werven en een bloemendag te houden, In beginsel werd besloten in Mei een bloemendag te houden voor dit doel. In bet S.A.N.T.O.S.-comité werden benoemd J. Kuijper en A. Vlaar. De heer A. G. dc Wolf had als zoodanig bedankt. Na de rondvraag sloot de Voorzitter op de gebruikelijke wijze. Personalia. Aan dc R. K. School le Zoeter woud e werd tot. onderwijzer benoemd onze oud-stadgenoot A. J. M. Schaper, thans onderwijzer te Sassenheim. Concours. - Het R, K. Harmoniegezel- scnap „Crescendo heeft besloten dezen zo mer aan de te houden concoursen te Alk- ]1laar en Hoorn, deel te nemen. Met het instudeeren der nummers werd reeds een aanvang gemaakt. Burgerlijke Stand. Geboren: Carel Wil lem, z. v. Cors Cornelis de Kloet en Dietjc Faber Thcodoor Arnold, z. v. Arnold t odoor Deijnen en Doortje Henriette asno. Maria Petronella, d, v. Nicolaas Hendrikus Jonk en Geertje Plat, Jo hanna Helena, d. v. Nicolaas Christiaan Colijn en Jannetje v. d. Velde. Ondertrouwd: Bernard Hendrikus Goede en Femma Koopman. Overleden: Hendrik van der Woerdt, 65 jaar, wednr. van Krientje Schram Johan nes Hendrikus Gruiter, 78 jaar, wednr. van A«tje Germets Antjc Gedink, 28 jaar, eentgen. van Cornelis Booy Hendrik Ohmstede, 63 jaar, wednr. van Antje Oud. Gevonden voorwerpen. Kinderlaschje, 2 vulpenhouders, zakmes, rozenkrans in étui. rozenkrans zwart, zilveren rozenkrans in étui, rozenkrans en zakspiegel, sigaren aansteker, broche met teenpaar kinder handschoenen, zwart lederen broek, kinder schoentje, rijwielzadeldek, pakje sporthem den, lederen zakje met inhoud, heerenpor- temonnais. verfkwasten, huissleutels, 2 kin derhandschoenen, 2 zilveren guldens, mandje met zak. oor- en tandenstoker in étui, kin- derportemonnaie, kokertje met gereedschap, gouden armband, zwarte bont, lederen beurs met inhoud, linnenband no. 63. Inlichtingen verkrijgbaar aan het politiebureau. Stille Omgang. Zaterdagavond kwamen velen van buiten onze gemeente, zelfs van het hooge Noorden pér fiets in onze stad. Dit gaf op den laten avond heel wat drukte. De rijwielen werden in de verschillende café- en koffiehuizen, die er gelegenheid voor hadden, gestald, terwijl een en ander werd gebruikt. Om half elf was er Lof in. de kerk aangekondigd, evenals de laatste paar jaren reeds gebruikelijk was, daar Pur- merend een rustplaats is voor de van bui ten komende en vanwaar dan de tocht naar de H. Stede wordt voortgezet- Dc kerk was geheel gevuld met mannen. Onder het Lof hield de Zeer Eerw. Deken een korte toe spraak. Als leks had hij gekozen: „Al wel doende ging Hij rond". Allen werden Opge wekt toch vooral de bedevaart te houden in alle stilte, doch met de goede meening. Na het Lof ging ieder wederom zijns weegs en werden de verschillende groepen, die bij elkander hoorden, geformeerd. Van de Purmerenders vertrokken om half 12 een 47 tal. die te voel naar Amsterdam togen. Om half cén .waren er 70 deelnemers in de motorboot van Gebr. van Taar, die hun boot geheel belangloos hiervoor beschik baar stelden en zelf ook de bedevaart medemaakten aanwezig. De fietsers vertrok ken om kwart voor één vanaf de Dubb. Buurt en waren 60 in getal, terwijl nog eenige auto's verschillende deelnemers naar Amsterdam vervoerden, zoodat er on geveer 200 van hier aan den Stillen Om gang deelnamen. Jubileum. In hel R.K. Weeshuis en Oudeliedengesticht aan de Warmoezier- straat te 's-Gravenhage, viert Woensdag dc Eerw. Zuster Puphine (in dc wereld mej. Maria Zwarthoed van Volcndam) haar zil veren profcssicfeest. Dc zuster is werkzaam bij dc verpleging der ouden van dagen in de vrouwenafdeelig en wel reeds gedurende 24 jaren. Burgerl. Stand. Geboren: Margaretha Helena, d. v. Karei Johanna Wilhelm Ha% voort en Aafje de Boer, Frederik Hel mut, d. v. Johannes Josephus Jonkmen en van Johanne I.uise Lücke Divers Teeda cl v, Pieter Stam en van Tecla Dekker Petrus Johannes, z. v. Cornelis Josephus de Greeuw en van Elisabeth Annette Raasveld Pieter Wilhelm z. v. Hendrik te Lintei Hekkert en van Pleuntjc van der Mik Margaretha Anna. d. v. Nicolaas Kalden- bach en van Cornelia Groen. Ondertrouwd: Jan van Berkel en Elisa beth Johanna van der Oord. beiden wonen de te Hoorn. Overleden: Teunis Jongejan, 24 jaren Geertje Kramer, 1 A jaar. Woningbouwvereeniging. In de verga dering van Maandagavond, werd na dc le zing der notulen meegedeeld, dat op het verzoek aan den Minister om afschrijving van een gedeelte der schuld op crisisschuld, geantwoord was, dat zulks vooralsnog niet kon pléals hebben. In verband met een op merking van een der leden op te vragen de annuïteit van 50 jaar op 75 jaar te brengen, was door den secretaris berekend, dat dit per woning en per week slechts 20 cent Verschil maakte. Het jaar 1923 sloot met een kas van f 970,54 en een tekort van 575,58. Dit voorjaar zullen de woningen geschil derd worden, waarvoor deze week prijs opgaven gevraagd worden. Tot aller genoegen kwamen de huurpen ningen geregeld binnen. Goedgevonden werd deze week de annuï teit voor den grond te voldoen, waarna sluiting. Stille omgang, Uit deze gemeente na men 83 personen deel aan den Stillen Om gang. Landstorm. De afd. Egmond van den Bijz. Vrijw. Landstorm vergadert Woensdag avond. Bij die gelegenheid zal aan elk lid een keurige foto van H, M. de Koningin worden uitgreikt, als souvenir aan het re- geeringsjubileum. Prijsverlaging. De ventersprijs van de mólk is deze week weder met 1 cent ver laagd en gebracht op 13 'cent per liter. De kiezerslijst. De op 22 Maart 1924 vastgestelde kiezerslijst voor hel jaar 1924/ 1925, bevat de namen van 3983 kiezers. Keuring. De keuring voor den dienst plicht alhier heeft een zeer ordelijk verloop gehad. De verschillende caféhouders heb ben zich strikt aan het lapverbod gehouden. Tombola. Voor den op 7 April a.s. 'te houden tombola-avond ter stijving van de kasmiddelen der Buurtvereeniging „Karse- laan", zijn reeds vele fraaie prijzen binnen gekomen. Een en ander zal ter bezichtiging worden gesteld in de étalage van den heer H. Deelska, aan de Nieuwe Karselaan. Secretarie. Belanghebbenden worden er nogmaals op gewezen, dat het Raadhuis nam. half één onherroepelijk voor het pu bliek gesloten wordt. In geen enkel geval zal na voormeld tijdstip publiek worden te woord gestaan. Slechte wegen. De Molenweg, alsmede de Francisca Coorengellaan, verkeeren ten gevolge van het regenachtige weer in een verschrikkelijken toestand. Deze wegen zij» totaal onbegaanbaar, om nog te zwijgen van ■de beide Karselanen met haar druk ver keer. Waar plannen tpt wegverbetering in behandeling zijn, is het te hopen, dat de uitvoering niet te lang uitblijft. „Amstelveen Vooruit". - Thans doen weer geruchten de ronde, dat „Amstelveen Vooruit" niet van dit aardsche tooneel ver dwenen is, doch zal blijven voorbestaan. Waar het de jonge vereeniging aan animo en spontaniteit niet ontbrak, is het laatste te hopen en ook geheel in de lijn van de jongste Vergadering, waar men, ondanks het kleine aantal belangstellenden, zich als pio niers beschouwde van jong Amstelveen. Sport. Zondag j.l. nam onze plaats genoot, de wielrenner J. G. van Dijk, deei aan den 200 K.M.-wedstrijd N. O. C„ uit geschreven door de Wielerclub „De Pedde laar". De rit ging van Amsterdam naar Arn hem en terug naar Hakkelaarsbrug. Onze plaatsgenoot was in de eindspurt no. 2 mei een banddikte verschil. No. 1 was Tewes, van Amsterdam. De renners hebben met slecht weer te kampen gehad. Onze plaats genoot H. Boers moest den strijd opgeven wegens lekke banden. Voetbal, De voetbalwedstrijd Vinke- veenO.K.V. 3 is j.l. Zondag niet door gegaan, daar O.K.V. bijna 2 uur te laat op kwam, wegens het onderweg verzakken van den auto Ondanks den regen was het veld bespeelbaar geweest. Stille Omgang. Uit deze gemeente wa ren Zondag ruim 100 personen opgegaan naar Amsterdam, om deel te nemen aan der, Stillen Omgang. Ruim 90 waren er met den extra-trein gegaan. Beeld van St. Jozei. Vorige week is in de nis van de R.-K. Meisjesschool het St. Jozefbeeld geplaatst. Het beeld, dat 1.90 M. hoog is, is een sieraad voor de school. Aan den voel van St. Jozef staat het Kind Jcsus met druiven in dc hand. hoogte 90 cM. In de nis van het patrónaatsgebouw is het beeld van St. Aloysius geplaatst, wat eek een keurig effect geeft. De toestand in de bouwvakken. Maan dag hebben de gezamenlijke organisaties in hel bouwvakbedrijf, in afwijking van het ad vies van haar hoofdbestuur, den patroons- eisch van 8A urigen Werkdag en 48-urige werkweek, welke eisch landelijk algemeen aanvaard is, behalve tc Amsterdam en Den Haag, niet aanvaard. De arbeiders verlie ten op den gewonen tijd (5 uur) het werk. Heden (Dinsdag) zou ontslag worden aan gezegd. Bloembollencultuur. Dinsdagavond zal in het café. „Kroon", een algemeene verga dering worden gehouden, door bovenge noemde vereeniging alhier. Als spreker zal optreden dc heer J. G. Hazeloop, Rijks- landbouw-consulent te Alkmaar, met het onderwerp: „Grondonderzoek en het gebruik van kunstmest". Ook niet-leden hebben vrij toegang tot deze belangrijke vergadering. Stille Omgang. Begunstigd door mooi weer trokken Zondaginorgen te 1 uur de pelgrims naar Amsterdam, tot het houden van den Stillen Omgang. Door ruim 70 pel grims van hier werd er aan deelgenomen. De wag werd vanaf de parochiekerk door bijna allen te voet afgelegd. Te 7 uur 's mor gens waren bijna allen weer thuis Des mid dags werd door enkelen de vergadering in Amsterdam bijgewoond, terwijl de dag des avonds werd besloten met een Lof in de parochiekerk. Met blijdschap kan het bestuur onzer ver eeniging weer terugzien op dezen dag. Im mers, het getal pelgrims is nog gestegen. Personalia. Twee leerlingen der Maria- school deden met gunstig gevolg examen i oor een ambachtsschool. De jongeheer Jac. Haak er werd toegelaten tot die in de Wes terstraat te Amsterdam en de jongeheer H. Meijer tot die aan den Kleverparkweg le Haarlem. Voetbalwedstrijd. Op den j.l. Zondag gehouden wedstrijd won Halfweg I tegen Spoorvogels I te Haarlem met 60 en H S. V. III tegen Halfweg II met 1—2. Stille Omgang Gelijk op zoovele plaat sen. is dc edelneming aan den Stillen Om- gang groot geweest. 230 personen hebben aan den tocht edelgenomen. Maar het is niet enkel ed deelname, die voor de parochie van Halfweg spreekt; dit maal is aan deze jaarlijks terugkeerende herdenking een schoon cachet gegeven. Na des morgens tijdig uit Amsterdam te ruggekeerd te zijn, werd door den Z.eerw. heer Pastoor de Hoogmis opgedragen, waar- onerd door Z.Eerw. een predicatic werd ge houden betreffende het mirakel, Des namiddags, na de meditatie over 's Heeren lijden, werd een plechtig Lof ge houden, waaronder op verdienstelijke wijze het Mirakellied werd gezongen. Des avonds werd in het St. Jozefsgebouw en feestvergadering gehouden voor de leden van het genootschap met hunne huisge- nooten. Onnoodig te melden dat de zaal vol was daar ed WelEerw. Heer L. J. Scham per, oud-kapelaan dezer parochie, oprich ter en directeur van de afedeling van den Stillen Omgang te Halfweg een feestrede zou komen houden. Z. Eerw. was voor velen geen onbekende en velen stemde het tot blijdschap, den voormaligen kapelaan te kunnen begroeten. Na een inleidend woord van edn Z.Eerw Heer Pastoor, werd aan de talrijk aanwe zigen de geschiedenis in beeld en woord verhaald. Er werden lichtbeelden vertoond, terwijl de toelichting door den WelEerw Heer Schamper geschiedde. Halfweg's parochianen hebben zich dan ook een juist denkbeeld kunnen vormen van het groote wonder. Onde de vele lichtbeelden is er eene, dat zeer duidelijk spreekt voor de echtheid van het wonder, n.l. het authentieke stuk, op- gesteld door de schepenen van Amsterdam. In het tweede gedeelte van den avond besprak de Weleerw. heer Schamper meer dc geschiedenis van den Stillen Omgang der laatste jaren, hoe in 1881 slechts 2 mannen dezen begonnen. Het aantal groeide aan en nu bedraagt het getal deelnemers duizen den. Verder wees spr. er op, hoe het H. Sacra ment steeds het middelpunt moet zijn van uns streven. Christus in de H. Eucharistie blijve steeds voor ons het groote aantrekkingspunt. Een warm applaus beloonde den Eerw. spreker voor zijn rede. Na een dankwoord van den Zecreerw. heer Pastoor, die er op wees hoe in de laat ste 14 dagen het ledental van 140 tol 173 was gestegen, en het zingen van het pro cessielied, toog men dankbaar huiswaarts. Ongecorrigeerd. Coöp. Boerenleenbank. Op Vrijdag avond 8 uur werd in de bovenzaal van Ho tel dc Zon, de 16c jaarvergadering gehouden van dc Coöp Boerenleenbank Beverwijk. De heer J. J. Bisschop, als voorzitter van het bestuur, opende deze vergadering en zeide dat de kassier had voorgesteld, om in het vervolg ook Zaterdagsmiddags van 2 tot 3 uur gelegenheid te geven, gelden in te bren gen of te halen, hopende daarmede tege moet te komen aan den wensch van velen tot grooter bloei der Bank. In de gecombi neerde vergadering van bestuur en Raad van Toezich is dit voorstel in dank aan vaard. Volgens bet dagboek zijn er over 1923 in totaal 1826 dagboekposten gemaakt met een totaal aan ontvangsten van 921190.53. Hiervan is ontvangen aan spaargeld met inbegrip saldo 1 Jan. 1923 in totaal 455946,57; terugontvangen voorschotten 9049; ontvangen in loopendc rekening, 442468,62; ontvangen rente en kosten 13726.34 en uitgegeven in totaal 915639,70; waarvan terug aan spaargelden 192988,86; gegeven voorschotten met in begrip saldo 1 Jan. 1923, 44088,86; gege ven in loopende rekening met inbegrip sal do 1 Jan. 1923 665861,92; en uitgegeven aan rente en kosten 12700.64. Deze be dragen samenvattend, heeft de Bank aan kasgeld f 5550.83; saldo gegeven voorschot ten 35039.28; saldo gegeven in loop. rek. 223393.30; totaal 263983.41 en als pas- sief. een bedrag aan spaargeld waaronder f 46745; deposito spaargeld in totaal 262957.71; en een winst over 1923 van 1025.70; totaal 263983.41. Het aantal leden wal in 1922 bedroeg 177, nam toe met 23 tot 200. In 1923 werden 67 nieuwe spaarboekjes uitgereikt en 13 stuks afgevoerd, een ver meerdering dus van 54 tot 285. Het saldo spaargeld nam toe van 199560.03 tot 262957.71, een vermeerdering alzoo van 63397.68. Aan voorschotten werd meer verleend dan in 1922 13151.78, terwijl in loop. rek. meer werd uitgegeven 52228.66. Op 31 Dcc. 1923 waren in omloop 50 voor schotten, terwijl 28 leden in rek courant staan met dc Bank. Verder deelde de Voorzitter eenige inge komen stukken mede van huishoudelijken aard, waarover de vergadering zijn goed- of afkeuring kon laten blijken. Na voorlezing der notulen der vorige alg. vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd, verzocht de Voorzitter 3 le den uit de vergadering een stembureau te vormen, om over tc gaan tot punt 2 der agenda. Verkiezing van een lid van dc Raad van Toezicht, wegens periodieke aftreding van den heer C. A. Zwager. Deze werd als zoo danig met bijna algemeene stemmen herko zen. O ok de heer J. J. Bisschop, die vol gens punt 3 aan de beurt van aftreden was, werd met bijna algemeene stemmen herko zen. Beide namen hun herbenoeming aan. Ook de beide plaatsvervangende bestuurs leden n.l. de heeren Herb. Blom en J. G, Poel werden met overgroote meerderheid herbenoemd. De Commissie, welke de balans en reke ning over 1923 heeft onderzocht, bracht bij monde van den heer H. Majoor, den kassier dank voor zijn goed gehouden beheer en verklaarde rekening en balans met de bijla gen en het dagboek te hebben vergeleken en accoord bevonden. Overgaande tot vaststelling rekening en balans over 1923, las de kassier deze eerst voor, waaruit bleek dat het saldo uitgege ven in crediet loop. rek. groot 223393.30 te verdeelen was als volgt: Tc goed van de Centrale Bank te Utrecht 6518.48; te goed van de leden 226273.78; waardepapieren koers 31 Dec. 3000; aan deden van de Centrale Bank 110; meubi lair 20, totaal 235922.26 en een schuld aan de leden van 7500.51; reservefonds 4228.45; afschrijving 800; totaal 12528.96. Saldo 223393.30. Niemand hierover het woord verlangend, werd rekening en balans goedgekeurd en door Voorzitter en Secretaris geteekend. Het salaris van den kassier wordt met J 100 verhoogd en over 1923 wordt een gra tificatie gegeven van 100. Het overblijvend winstsaldo zal toege voegd worden aan de reserve, hetwelk hier door zal stijgen tot 5154.15. Bij punt 9 deelde de Voorzitter mede, dat, alhoewel de Ned. Bank tweemaal haar disconto 'verhoogde, de Centrale Bank nog geen verandering .gebracht had in den rente stand, zoodat hij de Alg. Verg. kon advisee- ren om ook voor onze Bank geen wijziging te brengen, maar vroeg aan dc Verg., om als het noodig mocht blijken, machtiging voor Bestuur en Raad van Toezicht, alsnog' deze wijziging te doen, zoodat de verschillende rekeningen gehandhaafd bleven als volgt: Spaargelden 4 'A pCt. Deposito voor 1 jaar vast 5 pCt. zonder opzegging. Voor schotten 51A pCt. Te goed in loop. rek. 4'4 4A pCt. Schuld in loop rek: 5% pCt. Provisie over gestorte of betaalde bedra gen wordt niet berekend. Bij de nog resteerende rondvraag vroeg niemand meer het woord, waarop de Voor zitter de vergadering sloot onder dank. Landbouwcursus. De in October j.l. op gerichte Landbouwcursus, onder leiding van den heer van Zoest, hoofd van school E, heeft hef eerste seizoen achter den rug. De cursus werd door 16 leerlingen gevolgd ge durende 50 lesavonden. Werkloozen. Het aantal bij de Inter communale arbeiedsbemiddeling ingeschre ven werkloozen bedraa'gt 231, waarvan 36 vaklieden en 195 losse arbeiders. Schievereeniging. De Politieschietver- eeniging Velsen houdt Maandag 31 Maart schietwedstrijden op de banen in den Breesaap. Gevonden voorwerpen. Een jongensjasje, jasje, een barbiersjas, een portemonnaie met inhoud, een wollen doek, een pak draadna gels, een rozenkrans, eer. glacé handschoen, een kinderbontje, een damesporlemonnaie met inhoud, een gouden kinderringetje, een kindertaschje met inhoud, een gouden dames horloge, een kindermuts. een haan, een da- mestaschje met R.-K. Kerkboekje, rozen krans enz. Ongeval. Gistermiddag waren jongens op het Hanenland aan 't spelen met de daarneergezette kipkarren, die zij voortre den, er dan op springende. Een zoontje van den heer G. uit de Eikenstraat had het onge luk met een zijner beenen tusschen twee tegen elkander botsende karretjes te gera ken, waardpor hem als 't ware een stuk uit zijn been werd uitgeknepen. De jongen werd door dr. Oosterwijk alhier verbonden. Diefstal. Bij mej. Sch., caféhoudster in de Breesaapsfraat, hoek v. d. Pollstraat, is uit een geldkistje, dat opgeborgen was in een kast in het bovenhuis, een bankbiljet van duizend gulden, benevens wat klein bankpapier en zilvergeld ontvreemd. De sleutels der kast waren gemakkelijk te vin den, want zij lagen er bovenop. Uit een door de politie ingesteld onderzoek is ge bleken dat de dielstaf vermoedelijk Zon dagmorgen is gebeurd. De inbraak. Omtrent de inbraak bij Dr. de Vries Robles in de Kanaalstraat kunnen wij nog melden, dat de dieven door een kelderraam binnen en zoo in de woon kamers kwamen. Uit het buffet werden genomen 6 stel groot en 6 stel klein tafel zilver, 4 vischcouverts, lepels en taarten- schep. Uit het schrijfbureau werd eenig geld meegenomen. De familie en ook de dienstboden sliepen boven. Dat de inbraak brutaal was, blijkt wel hieruit, dat het perceel niet ver van het politiebureau is gelegen. Vermoedelijk waren de dieven geen onbekenden. De politie stelt een onderzoek in. Muziek. Door den IJmuider Kunstkring is opgericht een opleidingsklasse voor or- kestspel, waarvoor zich reeds een 20-tal leden opgaven. De repetities, onder leiding van den directeur van Kunstkring, den heer Sam. Vlessing, zullen in April aanvangen. Met pensioen. De majoor H. de Wilde, Barometerstand 9 uur v.m.: 743. Stilstand. OPGAVE VAN: MEDEGEDEELD DOOR V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 \A Nederland 1917 1% N.-I. 1921 A Holl. Lloyd Oude Vaart^ dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V.A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr Southern Rails Union Anaconda Wabash 91*/., 25 MAART EERSTE KOERS LATERE KOERS brigade-commandant der Rijksveldwacht. alhier, gaat 31 Maart a.s. den dienst met pensioen verlaten. VERDWENEN KOFFERS. De heer W.. wonende te Nijmegen, was in den zomer van 1920 met een pléizierjacht te Warmond geweest. Van hier uit vertrok hij naar Italië. Twee reiskoffers gevuld met goederen, zooals lakens, sloopen, tafel lakens, servetten, gordijnen, speelgoed, enz waarvan de waarde ongeveer 2700 be droeg, werden, voordat de heer W. naar hei buitenland vertrok, naar Nijmegen, alwaar hij een villa had, gezonden. Doch deze twee koffers kwamen als onbestelbaar van uit Nijmegen naar Warmond terug met een schipper, welke deze toen opborg in het expeditiekantoor van de Wed. Den Ei., aan de Kaag te Warmond, waar zij geruimen tijd bléven staan. zonder dat door haar moeite werd gedaan om de koffers aan hel juiste adres te doen bezorgen. Ook werd door haar geen aangifte gedaan bij de poli tie. Toen de beer W. uit het buitenland terug kwam, was zijn eigendom nergens meer te vinden en deed hij hiervan aangifte bij de politie te Nijmegen. Dit had echter geen resultaat. Nu werd de politie van de omliggende gemeenten van Warmond izi kennis gesteld. Er werd in alle stilte een uit gebreid onderzoek ingesteld, hetwelk tot gevolg had, dat Vrijdagmiddag door de po litie van Warmond en Noordwijkerhout plot seling een huiszoeking bij de Wed. Den E. de vroegere expedic-kantoorhoudster te Warmond, die thans echter in Noordwijker hout woont,, werd gedaan. Hier werden toen verschillende kostbare ontvreemde goederen in beslag genomen. Op den zolder stond een van de verdwenen koffers, welke direct door den heer W„ welke bij deze huiszoeking tegenwoordig was, als de zijne werd herkend. Ook de andere goede ren werden door hem herkend. Kofier en goederen werden voorloopig in het Ge meentehuis tc Noordwijkerhout gedepo neerd. Ongeveer een derde van de vermiste goederen werden aldaar teruggevonden. Ook bij een zekeren K., te Noordwijk, werd nog een kleinigheid in beslag genomen, wat door hem was cadeau gekregen. Meerdere huis zoekingen zullen er te Warmond nog plaats hebben, daar vermoedt wordt, dat Kier nog veel meer te vinden zal zijn. Van een en ander was veel bekijks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1