met aandacht onze Advertentiekolom men door. vindt ge het een of ander waarin be lang stelt. AAN ONZE ABONNE'S. Het Politie-vraègstuk te Bloemendaal, DE ACTIE IN HET KLEERMAKERS- BEDRIJF. Bemiddeling door de Kamervan Koophandel. ieridtten uit enz* vorig* oplage. Herhaaldelijk ontvangen wij bericht van onze agenten, dat sommige week- en kvvartaal-abonné's de abonnementsgelden niet OP TIJD voldoen. is het belang eener goede administratie zijn de agenten verplicht, zoo lt ei de abonnementsgelden van hen, die per week betalen, als die van de k varraal-abonné's op zoo kort mogelijken termijn aan ons af te dragen. Wij verzoeken daarom aan allen, de abonnementsgelden steeds op tijd te wil'en voldoen en niet de'agenten twee-, drie-, ja zelfs nog meerdere m ier om die toch kleine bedragen te laten vragen. Legt het geld steeds gereed, daardoor helpt U de agenten hön niet altijd even gemakkelijke en aangename taak goed te volbrengen. DE ADMINISTRATIE. Een onderhoud met den heer J. G. van Kessel. Z.i. kan het politie-corps ingekrompen worden. Hij wenscht echter gelei delijke inkrimping. De bezuinigingen, welke z.i. ingevoerd kunnen worden. HAARLEM. De werkloosheid in Haarlem. Dc teelers van Heinrich Riessen- boonen voor de Haagsche Rechtbank. BURGERLIJKE STAND. VELSEN HEEMSTEDE. VRAGENBUS. Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lohman. Staking in de bouwvakken. Mgr. Cieplak vrijgelaten. Üe Amerikaansche marine De Fransche fiscale wetten aangenomen. De vijfde Jaardag van het Fascisme. Engelsch-Fransche handels betrekkingen. De overleden gezant Hussar. De Perzische Troonopvolger. Een veroordeeling. Samenvoeging van Ministeries. Spoorwegongeluk. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander op» richt niet tevreden zijt, 2©gt; het dns, BINNENLANDSCH NIEUWS. Van het Hof. De R.-K. organisatie te R'dam besluit tot hervatting van den arbeid. MARKTNIEUW5. KUNST EN KENNIS. R. K. Centraal Bureau vooi Lectuur. Hier ter stede neemt men het gelukkige verschijnsel waar, dat de werkloosheid aan het afnemen is. Bij de gemeentelijke arbeids beurs waren bij het begin van deze maand 1300 werkloozen ingeschreven, thans is dit aantal tot ongeveer 1000 gedaald. Vooral in de bouwvakken doet zich die vermindering het meeste voor. Er wordt daarin dan ook flink gewerkt. Er zijn thans nog 300 werkloozen. welke tot losse werkloozen behooren. en die ook minder kans op werk hebben. Onder de stucadoors is het thans goed. Daar is geen enkele werklooze meer, terwijl ook in de metaalnijverheid de toestand iets gunstiger is. Het verminderde aantal werkloozen is hoofdzakelijk gekomen door het seizoen werk. Er kunnen zich natuurlijk nog genoeg omstandigheden voordoen, die ongunstig zouden werken op een afname, welke thans zoo gunstig aandoet. We mogen toch al blij zijn als we zien dat er al 300 werkloozen minder zijn, wat alreeds een aardig cijfer is. Het geldt de kwestie van de teelers van de Heinrich Riesenboonen. van wie in 1917 het zaad van deze soort boonen namens den Minister opgevorderd en weggehaald was. als zijnde noodig voor de voedselvoor ziening. Toen deze booncn voor de voedselvoor ziening niet noodig bleken, zijn zij door den minister aa» het buitenland verkocht. Nu vragen de teelers een schadeloosstel ling, en wel om het ieit dat hun indertijd voor die boonen. weliswaar den maximum prijs. van 0.50 per K.G. is betaald gewor den. welke zij onder protest hebenen aan vaard, doch die boonen hebben voor hen een waarde van minstens 4 a 5 maal zoo veel. Dat de waarde van die boonen meer bedroeg dan uitbetaald was, bleek wel uit het feit dat de Staat, die voor de opgevor derde boonen 100.000 had betaald, er zelf 300.000 voor terug ontving, terwijl zij ioen zij werden weggehaald wel j 5Ö0.000 waard waren. Nu is voor de Haagsche Rechtbank in deze zaak gepleit en wel door mr. Monnik uit Haarlem voor eischer en mr. Teldens den landsadvocaat voor het Rijk. Het punt, waarom het bij deze pleidooien in hoofdzaak ging was de vraag, of, zooals mr. Monnik betoogde, „het weghalen" der H. R. boonen onrechtmatig is geweest of niet. Mr. Tclders beriep er zich op, dat dit weghalen was geweest een volmaakt ge rechtvaardigde ,in beslagname." Mr. Monnik daartegenover meende aan te kunnen toonen, dat van „in beslagncmen" geen sprake was geweest, immers was de controleur geert „opsporingsambtenaar' in den zin van art. 8 der wet op de strafvorde ring, omdat deze controleurs niet werden beeedigd. Mr. Telders erkende dit laatste, doch be weerde dat de art, 19 en 30 der Distributie- wet een afwijking inhouden van art. 8 sv., hetgeen mr. Monnik weer van zijn kant be treed door op te merken, dat daarvan in die artikelen totaal niets te leze» staat. De rechtbank heeft hierover nu uitspraak fe doen. nadat het O. M. hierover conclu sie genomen zal hebben, hetgeen in den loop vac de volgende week verwacht Wordt. Het vonnis der rechtbank kan dan na »en week of vijf tegemoet gezien worden. De rechtbank heeft dan nog. indien zij met Mr. Monuiks betoog meegaat, te beslissen over V schadevergoeding. Ook daar zit nog een moeilijk te beant woorden vraag in, n.1. deze, of de teelers «au Heinrich Riesenhoonen niet reeds ge heel schadeloos zijn gesteld door uitbetaling aan hen van den maximumprijs van 50 ct. per K.G. Mr. Monnik heeft te dezen aanzien retoogd. dat de Heinrich Riesenboon als zaadboon. zoolang ze bij den teeler aanwe zig is, een oflicieel door het Rijkskantoor voor zaden erkende waarde van 1.80 tot 2.52 per K.G. vertegenwoordigde. Hij be riep zich hiervoor onder meer ook op een vonnis der Arrondissemenls Rechtbank te Haarlem d.d. 23 Juii 1923. alwaar hij ook voor een zelfde feit in het gelijk gesteld is geworden. Door den heer Th. G. C. Hooij is nament de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken gistermorgen in de ictie in het kleermakersbedrijf bemiddeling aangeboden. Er had vervolgens een conferentie van de hoofdbesturen der verschillende werknemers bonden in het kleermakersbedrijf met den heer Hooy plaats. Bij het begin van deze stakingsweek hiel- -ien de stakers en staaksters wederom een. vergadering, die druk bezocht was. Geboren 21 Maart: d. v. J. PrinsHogcr- vorst d. v. C HabichKristel z. v. C. M SteenmanGlas 22 Maart: z. v. C. Pa- 'er—v. Darr d v. Hl G. KremerHessling z. v. M. E. v. BeekBoeree 23 Maart: d. v. M. LangeveldBartland, Overleden 22 Maart: H. J P- Wielari Scheffcr. 29 j. Leliestraat G. Zwaaiwwijk Kuiper. 48 j.. Gr. Heiligland G. Schutte, 81 j. Koninginneweg J. E. v. Ravensberg, 10 j„ Fr. Halsstraat J. 4 i„ z. v. J. BoIIebak- kcr, K. Hofstraat T BeenDoeven. 91 j„ Heerensingel 23 Maart: J. J. H. Rooze- hoo:m. 56 j„ Duvenvoordestraat. „ST. RAPHAEL." HAARLEM. In verband met het gewijzigde Art. 36 en le daaraan verbonden verklaring welke elk tid van het spoorwegpersoneel al of niet zal teekenen, houdt de afdeeling Haarlem op a.s. Dinsdag ten 8 uur een strikt huishoudelijke ledenvergadering, waarop dit gewijzigd art -n'de verklaring sullen worden besproken. De leden sullen dan hieromtrent een uitspraak overal of niet teekenen hebben te geven, van welks uitspraak Woensdag 26 Maart de afge vaardigde in de vergadering van Hoofdbe stuur en afgevaardigden der afdeelingen te houden te Utrecht mededeeling zullen hebben te doen. Onnoodig te zeggen bij dit gewichtige punt van bespreking, dat alle le den die niet om noodzakelijke redenen ver hinderd zijn deze vergadering moeten bezoe ken Naar wij vernemen zal het op 22 Januari 1925 twintig jaar geleden zijn dat de afdeeling (St. Augustinus" van den Ned. R, K. Bond van Spoor-en Tramweg personeel werd op gericht- De vorige week werd dit heugelij k feit n de Bestuursvergadering besproken. Beslo ten werd aan dezen dag een geheel feestelijke stemming te geven. Te doen einde werd eene feestcommissie benoemd bestaande uit de heeren Geers, v. Leeuwen. Klashout, Spierings en de Groot. Deze zullen tot taak hebben een feestprogram te ontwikkelen. De afdeeiing hoopt op diendag ook het feit te beleven dat dan alle Katholieke Spoor-en trammannen behoorende in de afdeeling Haarlem, tot de Roomsch Kath. organisatie zullen zijn toegetreden. Ver. Kon. Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen. Aan het verslag van de Koninklijke Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, ontleenen we het vol gende De totale productie onzer fabrieken in het afgeloopen jaar is grooter geweest dan in eenig voorgaand jaar. Echter zijn de finan- cieele resultaten zeer ten achter gebleven bij het jaar 1922, ten gevolge van de nog steeds heerschende malaise en de scherpe buiten- landsche valuta-concurrentie, waardoor wij slechts voldoenden afzet konden vinden voor onze artikelen door een gestadige verlaging onzer verkoopsprijzen, die voor sommige soorten beneden kostenden prijs kwamen. Het nieuw begonnen boekjaar laat zich nog niet gunstig aanzien. De papierprijzen hebben hun dalende beweging in de eerste twee maanden van 1924 voortgezet, terwijl deze daling niet voldoende wordt gecom penseerd door een evenredige verlaging der fabricatiekosten. De gang van zaken zal veel afhangen van het verloop der wissel koersen, in de papier-produceerende landen. Het batig saldo der explotatierekening be draagt f 1.736.228 (2.637.206), waarbij komt interest f 6389 (f 27.309), totaal f 1.732.618. vorig jaar f 2.664.515. Hiervan komt in mindering afschrijvingen f 951.559 (f 898.710), zoodat het winstsaldo bedraagt f 791.058 (f 1.765.805). Aan het reserve fonds wordt toegevoegd f 79.105 (v. jaar f 176.580), terwijl wordt uitgekeerd op de cum. pref. aandeelen 6% (v. j. 6.6%) is f 270.000 en op de gewone aandeelen 4% (vorig jaar 9%) is f 42.000. Voor belasting wordt gereserveerd f 62.445 (f 112.401), waarna een onverdeeld saldo blijft van f 6735 (47.278). Demonstratie met de motorbrandspuit. Zaterdag is de nieuwe motorbrandspuit be proefd. Des morgens werden oefeningen gehouden op de Glip, op Valkenburg en bij de Belvedère. Des middags hadden dezelf de oefeningen plaats in Bosch en Vaart en in het Haarlemmer Houtpark. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelde, heeft de nieuwe motorbrandspuit volkomen beantwoord aan de verwachtingen, die men daaraan gesteld had. Het bleek dat het water 54 M. ver geworpen werd en wat de hoogte betreft, kunnen wij van de pres taties het beste een voorbeeld vormen, als wij mededeelen, dat de straal tot boven den molen op de Glip uitkwam. Daar had de straal een dikte van 24 m.M. De demonstra ties werden bijgewoond door den loco-bur gemeester. Jhr. A. v. d. Poll; den waarne mend wethouder, den heer de Wilde, den Gem. secretaris, den heer Swolfs, den Com missaris van Politie, den heer Kempers. Ook was aanwezig de ópper-brandmeester, de heer J. Schelling, directeur van de Gcm. Werken, en de heer J. Voges, assistent brandmeester, terwijl ook het geheele kader van de brandweer aanwezig was. De motor-politie was tijdens de oefe ningen aanwezig, om de orde te handhaven. Zooals begrijpelijk is, waren er veel be langstellenden. die de demonstraties in zijn geheel volgden. Kinderhcrstellings- en vacantiekolonies. Op Dinsdag 25 Maart aanstaande des avonds om 8 uur, zal in het lokaal voor Chris telijke belangen aan den Voorweg door de Afdeeling Heemstede van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en va cantiekolonies een bijeenkomst worden ge houden. In deze bijeenkomst zal een bios coopvoorstelling worden gegeven, terwijl verdere musikale voordrachten zullen worden gehouden. De bedoeling is, dat van de op brengst dezen zomer weder steun zal wor den verleend voor de uitzending van een aantal bleekneusjes. De entreeprijs die ge steld is op 25 cents zal voor velen geen be zwaar opleveren die bijeenkomst bij te wo nen en op deze wijze steun te verleenen aan het sympatieke doel der vereeniging. Het vorig jaar konden reeds verschillende kin deren door bemiddeling van de actieve Heern- steedsche afdeeling naar een hersteliings- kolonie worden gezonden, dank zij de mede werking van verschillende ingezetenen. LEES ZEKER Over de politie-kwestie zijn we ook eens gaan praten met het raadslid, den heer J. f G. van Kessel, die in de laatste raidsver-1 gadering er op gewezen had, dat z. i. wei bezuinigd kon worder. op 't politic-personeel. „Ah, zeide de heer v. Kessel, „u komt zeker naar aanleiding van het gesprokene in de laatste raadsvergadering bij het voor stel tot aankoop van een motorrijwiel voor dc politie." We bevestigden, dat hij juist geraden had. „Wel," aldus de heer v. Kessel, „dan is het zeker wel goed, dat ik ook nader bezie het gesprokene bij het interview, dat u met den commissaris gehad hebt. De commissaris," zoo ging de heer Van Kessel verder, „vindt het jammer, dat de politiezaak telkens in het openbaar in den raad wordt besproken. Kaar dit geschiedt toch mede op instigatie van hem zelf. Dezer dagen nog merkte ik tegen een der wethou ders op, dat ik het niet juist vond, dat B. en W. ook deze zaak (van het motorrijwiel) maar direct in den raad brachten, daar zij beter den raad eens achteraf hadden kun- nén polsen, waardoor een fiasco voor B. en W. vermeden ware geworden Ook de verschillende interview's brengen de politiezaak in het openbaar, waaraan de commissaris ook medewerkt. Deze stelt zich m. i. te veel op het standpunt, dat de aan gelegenheden van de politie meer zaken zijn van hem en den burgemeester, dan van den raad, die er toch de gelden voor moet voteeren. Was die meening juist, dan waren wij sinds langen tijd met het aantal agenten de 40 gepasseerd in Bloemendaal en mis schien een of twee inspecteurs bovendien. Met het slagwoord „niet meer instaan voor de goede surveillance" kan men het in dit opzicht ver brengen. Gelukkig echter dat de raad de verantwoordelijkheid voor zich genomen heeft en vandaar dat ik Donderdag in de raadszitting reeds zeide, dat de com missaris bij de 34 agenten, die er reeds waren in 1922, nog 4 bijvroeg. In 1923 zijn er 4 weggegaan, terwijl de 4 nieuw-gevraagden door den raad niet zijn toegestaan. Dit is dus 8. Als men nu nagaat, dat een agent aan de gemeente kost per jaar 2900, dan is dat een bezuiniging van ruim 23000. Er zijn nu nog 30 agenten en nu weet ik wel, dat de gemeente zich uitbreidt: maar wij weten het aan den anderen kant ook, dat zuinigheid geboden is. Men kan niet zeggen, dat met het niet aanwezig zijn van deze 8 agenten de veiligheid in de gemeente zooveel is verminderd; integendeel, in de jaren, die achter ons liggen, gebeurde er meermalen veel meer. Vandaar, dat ik het niet gerechtvaardigd achtte, om nu, waar er bij de begrooting 3 maanden geleden on) bezuiniging werd geroepen, waar er zelfs een rootie-Otto werd aangenomen met op twee na algemeene stemmen, waarbij de raad uitsprak, dat het politiepersoneel met ongeveer 1/5 geleidelijk zou worden in£-krompen, vóór de aanvrage van den motor met zijspanwagen te stem men, vooral ook, omdat men nog op geen enkele wijze getracht heeft, aan deze motie uitvoering te geven, omdat deze aanvrage weer kwam buiten de begrooting en boven dien, omdat ra. i. de surveillance beter kan zijn met het bestaande corps. Wanneer de commissaris de opmerking maakt, dat hij liever zou willen, dat de raadsleden de zaak met hem zelf bespreken, daar kan ik zeg gen, dat ik dit voorheen altijd heb gedaan. Maar de commissaris heeft mij eens gezegd, dat hij met mij niets had te maken, daar hij door het Rijk is benoemd. Sindsdien komt er van een bespreking mijnerzijds met den commissaris weinig meer, mede ook omdat ik door mijn inlichtingen op het gebied van politiezaken goed ben georiënteerd. De commissaris zegt, dat hij over politie zaken niet alles in het openbaar kan mede deelen. Daar nioet ik mij bij aansluiten, want dat geldt ook voor mij; #bovendien heb ik nog te vermijden dê persoonlijkheid en te zorgen, dat mijn mededeelingen in deze niet den schijn krijgen, als zouden ze ge richt zijn tegen zekere personen." Na deze inleiding vroegen we den heer v. Kessel, op welke wijze hij meende, dat bezuinigd kon worden bij de politie. „De commissaris," antwoordde hij, „doelde u reeds mede, dat de veldwachter te Voge lenzang zorgt voor de bewaking aldaar, bij gestaan door een nachtwaker. Er blijven dus over 29 agenten voor de bewaking vanaf den Van Lennepweg, te Acrdenhout, tot en met Duinlustpark en alles wat daartus- schen gelegen is, ook de Zeeweg en het strand. Nu wordt wel gezegd, dat bij de con centratie der politic-posten Bloemendaal en Ovcrveen er een besparing van personen plaats heeft (de burgemeester sprak bij de begrooting zelfs van 3 man) maar dit is niet juist. De bureaux worden bezet door men- schen, die straatdienst hebben verricht. Men kan e.en agent geen 8 uur achtereen straat dienst late» verrichten. Vandaar, dat hij dc rust op het bureau geniet. Daar doet hij dan nog werkzaamheden (inschrijven van gevon den voorwerpen, het publick te woord staan, dc telefoon bedienen), in elk geval werk zaamheden, die bi; den bureaudienst be hooren en niet zoozeer krachten van het lichaam vergen als de straatdienst. Concen treert men nu Bloemendaal en Overveen, dan moeten de agenten deze rust toch ook hebben. Men kan ze misschien dan wat lan ger op straat houden, maar men spaart er geen man mede uit; Het komt alleen de surveillance ten goede. Vandaar dat ik een voorstander ben van concentratie der bu reaux, maar dan ook van Aerdenhoul en dan niet in Bloemendaal, doch in Over veen als centraal punt. llc zie niet in, waar om b.v. Duinlustpark cl en Aerdenhout niet vanuit 'n centraal punt zou kunnen wor den bediend. Bovendien spaart men mo.U concentratie vuur, licht en onderhoud der bureaux uit. Dit is dus een goede maatregel, maar hit bespaart geen menschen. U vraagt roii -vdrr, wat er nog meer t.o hesparen zal zijn. Wel, dc surveillance is beter en uit gebreider te maken, zooals ik ook Donder dag reeds in den raad zcidc. Vooreerst kan men de twee hoofdagenten van dc controle in de gewone ploegen in ch elen en hen denzelfdon dienst laten ver richten ils de overige agenten. Dat geeft dus erderking met twee man. Het zal toch een goed politieman wel hetzelfde zijn, wat ver dienst hij doel en of hij zilveren of zelfs gouden uitmonstering op zijn uniform heeft, het geboefte in Bloemendaal maar geen kans heeft. Gewone agentendienst door de hoofdagenten moet voor dezen geen degra datie zijn. Dit beeft bovendien nog een voordeel, omdat men mag aannemen, dat dc ploegen, waarbij deze beide menscben zijn ingedeeld, niet mevr behoeven te worden gecontró- leerd, daar dit dan meteen door dc hoofd agenten gedaan wordt." „Maar de verdere contróle?' 'vroegen we nu. „Dat zal ik u verder vertellen,' aldus de heer v. Kessel. „De commissaris heeft ook opgemerkt, dal dc hoofdagent-rechercheur zooveel te doen heelt. M. i. zou men goe/i doen, de kleinere zaakjes, waar hij even tueel mede belast is, ook eens ter onderzoek aan de agenten zelf over le laten. Dat ver sterkt hun initiatief. Ze moeten wat meer zijn dan een dood clement en men moe'; hen niet alleen maar de gemeente op en af i laten gaan voor de surveillance. Dat onder- j zoek van- kleine zaakjes door de agenten ontlast den hoofdagent-rechercheur van i massa's werk en den tijd, welken hij daar door vrij krijgt, kan hij heel goed besteder, om af en toe eens steekproeven te nemen, ter contróle. Zoo kan hij makkelijk dc hoofdagenten-controleurs gedeeltelijk bij staan in hun werk." „Zoudt u ook nog willen toelichten uw gezegde in den raad, betreffende den hoofd agent-administrateur? „Wel zeker," antwoordde dc heer Van Kessel. „De commissaris heeft daartegenover opgemerkt, dat hij hier geen enkelen inspec teur beeft, terwijl zijn hoofdagent-adminis trateur tevens inspecteurswerk verricht. Dc juiste zaak is, dat Zandvoort met, naar ik meen, een politiecorps van 16 man, 2 inspecteurs en 2 hoofdagenten heeft en wij 4 hoofdagenten. Dat aantal menschen blijft dus vier. Over de andere plaatsen, door den commissaris genoemd, kan ik niet oor- deelen, daar hierover mij geen gegevens ter beschikking staan. Een van die inspec teurs in Zandvoort zal ook wel de adminis tratie er hij doen, terwijl hier in Bloemen daal één persoon apart daarvoor is." „Zou naar uw meening," gingen we ver der, „het politiecorps ingekrompen kunnen worden?" „Bij concentratie der politieposten en in de lijn der bez.uiniging, welke ik hierboven aangegeven heb, acht ik het mogelijk, on danks de uitbreiding der gemeente, dat er enkele politiemannen minder kunnen zijn," was het positieve antwoord van den heer v. Kessel. „Men moet ook niet vergeten, dat we hier nog rijkspolitie hebben. Daar wordt geen rekening mee gehouden. Men kan haar hulp krijgen, als men ze vraagt. Maar dat doet men juist nooit. Onlangs was er nog sprake van. dat de rijkspolitie hier opgeheven zou worden, doch naar mij is medegedeeld, blijft zij bestaan. Ik heb den indruk, dat bij alle maatregelen van den com missaris deze mede wil demonstreeren, dat hij personeel te kort heeft, mede in verband met het feit, dat hem in 1922 de 4 agenten, welke hij toen vroeg, niet toegestaan zijn en door het feit, dat er 4 minder zijn ge komen door overlijden en vertrek." De heer v- Kessel kwam nog even terug op zijn hierboven vermelde gezegde, dat de surveillance beter kon zijn. „Dat kan," al- das merkte hij op, „door besprekingen met het personeel. Dat heeft de commissaris dan ook meermalen gedaan. Maar verleden jaar bijv. had hij een nieuwe dienstregeling samengesteld. Vanuit het politiecorps had men dit ook gedaan en volgens dit reglement waren de werkzaamheden der surveillance meer verdeeld, dan volgens het reglement Van den commissaris. Men vroeg dezen, het reglement, door het corps samengesteld, over te nemen, doch dit is niet gebeurd. Zoo iets doet m. i. schade aan de surveillance." Ten slotte vroegen we den heer v. Kessel, of volgens hem direct agenten ontslagen moesten worden. „Ik ben," aldus besloot dc heer v. Kessel het interview, „van meening, dat naar ge leidelijke bezuiniging gestreefd moet wor den. Bij de begrooting heb ik voor de motie- Otto gestemd, welke beoogde vermindering der politie met ongeveer 1/5 gedeelte. Maar toen heb ik ook gezegd, dat ik er niet ruw weg op in wil hakken en zeker niet dc menschen zonder meer wil ontslaan, maar bij elke vacature zou moeten worden over wogen, of déze aangevuld moet worden. Het politic-personeel had ook met de bedoe ling van den raad in kennis gesteld moeten worden. Men had den menschen er op moe ten wijzen, dat, zoo zij een andere betrek king konden krijgen, zij die moesten aan nemen. Volgens mijn bedoeling had men hun dan een premie in bijv. de kosten van ver huizen kunnen geven. Dat B. en W. in hét geheel niet volgens de strekking der motie zijn te werk gegaan, reken ik hun juist tot een grief aan." Tot zoover de heer v. Kessel. We.heb ben nu een voorstander cn een tegenstander van handhaving van het bestaande corps aan het woord gelaten. Als de voorteeke nen niet bedriegen, is over deze kwestie nog niet het laatste woord gezegd. Reed-- a.s. Donderdag zal zij wellicht weer te- sprake komen bij het voorstel van B. cn W. tot verbouw van perceel Bloemendaalschc- weg 229 tot politiebureau. Vr. van D. te V. Afltv.' 1c Ja! 2e. Zelfstudie is mogelijk, maar zeer moei» lijk, daai u 'voor enkele vakken een leer meester bijna niet missen kunt. 3c, Een heelc serie, geschreven door Schroder en Zaaijcr.. Uitgave; Wollers te Groningen Kennis van: Rekenen, Aardrijkskunde. Ned. Taal, in vreemde taal, Scheikunde, Natuurkunde cn I.atijn, de laatste drie vakken toegepast op de apotheek, Vraag van B. M. L. Antw. Wend u tot wethouder mr. J. N. J. E, Hccrkens Thijssen, den heer J. H. Vis ser, Nieuwe Gracht 46 of een der andere R. K, raadsleden. Een adres, gevraagd in uw tweede vraag kennen we niet. Wend u echter eens lot den Armenraad, Jansweg 39, In de vragenrubriek van Zaterdag werd het antwoord op de verplichtingen, die borg tochten meebrengen, verminkt weergegeven. Het antwoord op de tweede vra.ag luidt dat volgens art. 1147 W. B. de erfgenamen gehouden zijn tot die betaling persoonlijk, en ieder naar mate van dc hoegrootheid van. zijn erfdeel, onverminderd dt rechten der schuld- eischers op de geheele nalatenschap, zoo lang die nog is onverdeeld. Vr.: Welk is het adres van het Ned. Week blad voor den Handel in Kruideniers- Grut ters- cn Koloniale waren en hoeveel bedra gen dc kosten? Antw.: Uitgevers Maatschappij C. Misset tc Doetinchem. Dc kosten bedragen 1 per kwartaal- Naar de Standaard" verneemt, is de toe stand van Jhr. Mr. A. F.- dc Sovomin Lob- man dc laatste dagen weer achteruitgaand., AMSTERDAM, 24 Maart. Naar de lan delijke faderatie van. Bouwvakarbeiders mededeelde,- zijn onder de werken, waar staking is uitgebroken, door dc invoering van het arbeidscontract, verschillen werken, die in verbinding staan met de uitbreiding van het Centraal-station. Aan dc overkap ping van het Centraal-station en in de Indi sche buurt wordt overal doorgewerkt. Het otficiëele Russische Losto-agentsc'nap •leidt, dat aartsbisschop Cieplak de Katholie ke prelaat, die door üe bolsjewisten gevan gen werd genomen, toestemming heeft gekre gen Rusland te verlaten. PARIJS, 24 Maart. Dc ,,Matin' ont vangt een telegram uit Moskou, waarin, be vestigd wordt, dat aartsbisschop Cieplak is vrijgelaten. WASHINGTON, 23 Maart. Het Huis heeft de Marine-begrooting tot een bedrag van 271 milltoen dollar aangenomen en besloten pre sident Coolidgc te verzoeken, een nieuwe ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. Verdei werd gevoteerd een bedrag van 30 millioen dollars voor dc voltooiing van in aanbouw zijnde schepen, terwijl oesloten werd den bouw van 300 schepen uit tc stel len, tot proeven genomen zijn met de daarin te plaatsen machines. PARIJS, 23 Maart. De kamer en de Se naat hebben het fiscale-onfwerp definitief aangenomen; de kamer met 370172, de se naat met 14612 stemmen. ROME, 23 Maart, De vertegenwoordigers van meer dan 5000 fascistische gemeenten defileerden in de versierde straten te midden van talrijke ovaties van een groote menigte bij gelegenheid van den vijfden verjaardag der stichting van de fascistische regeering. De koning nam het voorbijtrekken van den stoet Waar vanaf het balkon van zijn paleis en werd uitbundig toegejuicht. Dc stoet begaf zich naar het Theater Co- stanzi, waar Mussolini, omringd door leden der regeering en vooraanstaande politici een groote rede uitsprak, waarin hij, na herin nerd te hebben aan het Werk van het fas cisme, de buitenlandsche politiek besprak. Zeggende, dat Italië geïsoleerd is en voort zal gaan een vreedzame politiek te voeren en dat Italië Rusland erkende in de politieke kaart in Europa en geen tegenstander is te gen eventueele toelating van Duitschland in den Volkenbond. Wij kunnen geen buitenlandsche politiek voeren, zeide hij, als er in het land geen rust hcerscht, Men moet niet gelooven in de vredesidca- len. Het is noodig, dat wij een leger, een vloot en een luchtvloot hebben. Daarna verdedigde Mussolini de fascisti sche leerstellingen en besloot met tc conclu- deeren, dat Italië moet streven naar het doel van het fascisme LONDEN, 24 Maart. Gemeld wordt, dat Engelsch-Fransche besprekingen op, handels gebied aanstaande zijn. Vernomen werd dat belangrijke instructies gezonden zijn aan den Franschen gezant te Londen en men meent ie weten, dat graaf Saint-Aulaire binnen enkde dagen een conferentie zal plaats hebben met Macdonald. BERLIJN, 24 Maart. De Rijkspresident, dc Rijkskanselier cn de Rijksminister vis Buitenlandsche Zaken hebben bun deelne ming betuigd aan de weduwe van den plot seling overleden gezant Hussar. BERLIJN, 24 Maart. Gemeld wordt, dat dc Perzische troonopvolger Teheran ver laten, en zijn paleis buiten de hoofdstad betrokken heeft. BERLIJN, 24 Mrt. Volgens de „Iswfes- lia" veroordeelde het Tribunaal te Tiflis het hoofd van de Georgische kerk, den bis schop Ambrosius tot 9 jaar gevangenisstraf, wegens een tegen Sovjetrepubliek gericht cn oproep tijdens de conferentie te Genua. BERLIJN, 24 Maart. De door de regee ring ingestelde bezuinigingsconunissie stelt voor dc ministeries van Oorlog, Mar. en Ko loniën samen te voegen. Eveneens moeten de ministeries van Handel eti Landbouw bijeen gevoegd worden. PARIJS, 24 Maart. Dc sneltrein Ham burgBazel is nabij Moselle op een goede rentrein geloopen. Er zijn 5 dooden en '0 gewonden. «és NED. STAATSLOTERIJ. I, Trekking van Maandag 24 Maart/ le Klasse le Lüst. Hooge prijzen; 3 ƒ5000. 20915 1500. 2883 17770 1000. 14633 17277 400. 8695 14750 ƒ200. 9088,13958 2271S 100. Prijzen van f 20: 22 31 60 149 203 217 302 .595 401 466 475 522 625 070 683 687 733 740 813 849 853 880 885 900 959 961 1023 1173 1212 1238 1340 1385 1425 1437 1460 1540 1706 1748 1768 1849 1868 1873 2009 2148 2250 2257 2282 2351 2423 2710 2719 2783 2815 2828 2866 2899 2904 2981 3032 3147 3257 3319 3321 3.349 3448 3508 3384 3610 3635 .3699 3804 3905 .3928 3931 4020 -1036 4093 4174 4698 4726 4731 4797 4869 4874 4698 4726 4731z 4797 4Sb9 4874 4919 4957 496.3 5029 5053 5072 5160 5175 5187 5220 5224 5274 5376 5387 5472 5544 5563 5733 5903 5917 6017 6052 6078 6099 6295 6.386 6388 659(3 6730 6741 6795 6S77 6896 6916 6955 7078 7144 7150 7185 7223 7229 7259 7267 7304 7459' 7517 7616 7632 7810 8057 8158 8168 8169 8178 8246 8253 8285 8290 8345 8.358 8386 8417 S428 8455 8524 8540 8597 8612 8664 8694 8764 8775 8843 8905 8911 8995 9012 9029 9139 9147 9234. 0253 9324 9405 9810 9842 9016 9988 10146 10171 10513 10527 10534 ,10677 10807 10859 10896 10945 10975 11009 1.1152 15.174 11:352 11369 11577 11603 11625 11772 11806 II820 11829 11937 11947 12052 12277 12298 12350 12360 12478 13570 12624 12732 127-44 12777 12783 12869 12905 12912 13026 13084 13243 13254 13413 13466 13469 13472 13487 13502 1.3510 13558 1.3.562 13609 13641 13697 13754 13818 ,13819 13902 13946 13980 14027 14180 14187 14204 14231 14243 14305 14319 14329 14337 14374 14612 14635 14658 14659 14788 14842 14018 14935 14993 15003 151.12 15174 15221 15238 15326 15343 15379 15-394 15436 15472 15532 15556 15578 15594 15636 15(560 13675 15698 15740 15747 15S54 15894 15934 15951 16154 16194 16296 16379 16414 16487 16568 16583 16615 16679 16682 16752 16824 16848 16893 16895 16944 16953 16981 17120' 17296 17302 17.326 17331 17358 17430 17514 17542 17569 17661 17767 "17788 17855 17897 17917 17920 17969 18004 18035 18079 18171 18243 18252 18314 18398 18405 18424 18550 18604 18610 18715 18773 18784 18816 18832 18834 18897 18901 18936 18978 18983 190S9 19192 19194 19213 19250 19255 19291. 19491 19514 19569 19588 19602 19634 19856 19915 19950 *9979 20033 201.23 •'01.76 30182 20263 20287 20335 203,->9 20371 :k>477 20558 20591 20658 20694 20736 30867 20929 20942 20949 21059 21176 21194 21223 21250 21282 21351 21533 .21553 21593 21614 21640 21682 21-735 >1815 21873 21951 21990 22009 22050 22073 22106 22189 22193 22237 >2437 32439 22452 22507 22515 22649 22827 22884 22909 2291S 22930 30.1 617 787 90,4 1339 .1682. 19171 2363 2854: 3227 3518 3925 4302 4893 •1893 5112 5290. 5899 6235 6785 7085 7263 775O 8207- 8377 8595 8835 91.25 96771 .1.0274 10862 11333 11781 12255 12623 12894 13390. 13505 13742 14227; 14384: 14860' 1?215 15419 1562S 15793 16215 16599 16851' 17216 17442 17798 1801.5 18348 18633! 18885 19090? 19447! 19654 2015.8; 2036?' 20712; 21132 214025 21747, 22011? 22357, 22730 H. M. de Koningin heeft het landgoed Ruigenhoek betrokken In dc gisteren gehouden vergadering van den Ned. R.K. Bond van Transportarbeiders te water cn te land „St. Bonifacius" te Rot terdam, is bij een gehouden stemming met handopsteken besloten den arbeid te her vatten. Uiteraard heeft deze beslissing van daag echter nog geen invloed uitgeoefend. Naar de „Msb." verneemt, heeft de Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon, na inge wonnen advies van de betreffende commis sie, beslist, dat havenarbeiders, die houders zijn van een werkkaart of werkboekje niet voor uitkeering in aanmerking zullen komen dat de overige werklooze havenarbeiders, voor zoover zij deze week regelmatig gestempeld hebben, slechts in aanmerking zullen komen voor eene uitkeering, bedragende ten hoog ste 50 o van de normale uitkeering. TEXEL: 24 Maart. Eierenveiling Aange voerd 30.000 kipeieren. Hoogste pri '6.40, laagste prijs, 5-40 per 100 stuks. 70. end- eieren Hoogste prijs 7.10, laagste prijs t 6.90 per 100 stuks. De stichting verzekerd. Naar „De Tijd" meldt is dank zij het wak kere initiatief en de volhardende stuwkracht van den Z. Ew. Pater B. H. Gieleti S.j. de stichting van het R. K. Centraal Bureau voor Lectuur verzekerd. £j' Een Centraal-Bureau wordt opgericht 1 Mei a.s. in het gebouw van" „Geloof en We tenschap", Heerengracht 416, Amsterdam) waar al dc abonné's op schriftelijke aanvrage gratis inlichtingen kunnen ontvangen ove alle boeken op elk gebied (literatuur, kunst, wetenschap en godsdienst). De reeds bestaande maandelijksche „Bce- k :v( hcuw" zal in het vervolg naast de uit- i .orrige recensies alle overige nieuwe uitgave», met een enkel woord trachten te karakten- seeren. In den nieuwen jaargang v. dit maant I schrift zal het bestuur van voornoemd C'en> j traal-Bureau worden vermeld. Een standaard-catalogus, bevattende on geveer 10.100 titels, zal tegen het einde van dit jaar verschijnen en elk jaar wordt teger uiterst geringen prijs een supplement uitge geven van dc inmiddels verschenen nieuwe boeken. Nederland in den vreemde De tentoonstelling te Miiaar. De vereeniging,..Nederland in den Vreem- de"*heeft naar dc Tel. verneemt, haar plan om in Rome een tentoonstelling van oude Hol- landsche kunst te organiseeren en daaraan z.g. Nederlandsche dagen te verbind ,:n, moe ten opgeven. Het bleek ten slotte dat de be zwaren onoverkomelijk waren. Zij kon nu echter al haar aandacht schen ken aan de tentoonstelling van Koloniale pro ducten te Milaan. Voor clcze tentoonstelling heeft de vereeniging een paviljoen gehuurd op het terrein van de Jaarbeurs aldaar, welke van 12 tot 27 April zal worden gehouden. De vereeniging was zoo gelukkig, het Kolo niaal Instituut te Amsterdam bereid te vin den zijn krachtige medewerking te verleenen om deze tentoonstelling te doenslagen. Dit Instituut stond een gedeelte van zijn bclar g- rtjkc verzameling voor die tentoonstelling af en belast zich verder met de opstelling der ►voorwerpen tc Milaan. Het hoofdbestuur dei' vereeniging mtcht de toezegging ontvangen van prof. mr. MAV F. Treub, dat deze op Maandag 14 April a.s- in Milaan een voordracht zal houden op Ne derlandsche Koloniaal gebied. Dank zij de medewerking van den Neder- landschen Consul te Milaan, den heer De Vis ser, zullen de films vcor Nederland en Indië tijdens deze tentoonstelling te Milaan worden vertoond. Door dit alles bij elkaar wordt gedurende ecnigen tijd de aandacht in Milaan op Neder land en vooral op het Nederland ch gebied it Azië saamgetrokken. Het is te verwachten dat velen c'ie bij de Indische cultures belang heb ben vau deze ge'.egenhcid gebruik maken om ts trachten bc:;c':! tttgen met Italië aan te knoopen of uit te breiden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2