BU ITENLAND. Rosa de smokkelaarster. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Dinsdag 25 Maart 1924 Ernstig meeningsverschil tusschen de experts der onderzoekscommis sies voor Duitschiand's financiën. Een pleidooi voor meer eenheid in het Londensche stadsverkeer naar aanleiding van de staking. De Duit- sche Volkspartij beschermster der Kaiser-idée. Onder de Radio-berichten: Het verband tusschen het schadevergoe- dingsvraagstuk en Frankrijk's veiligheid. Ontruiming van het Ruhr- gebied. De Belgische regeering en de binnen- en buitenlandsche toestan den, Pasjity met zijn kabinet afgetreden. GEM. BUITENL. BERICHTEN. DE DROOGLEGGING WEER OPGEHEVEN. DE OORLOGSSCHULD VAN FIN LAND AAN DE V. S. Een onderhoud tusschen Ramsay MacDonald en de Saint Aulaire. De verkeersstaking te Londen. Ramsay MacDonald en een mogelijke ontwapenings conferentie. De Engelsche regeering en de mijnwerkers. Het politiek program der Belgische regeering. Activisten-proces. De Oostenrijksche onderhan delingen met Rusland. Het kabinet-Pasjits afgetreden. Het proclameer en der Grieksche republiek. BüNNENLANDSCH NIEUWS, De verhooging van den tabak- accijns. FEUILLETON. 1 1 1 ui i. i i De onderzoekscommissies. De Britsche deskundigen in de finantieele commissies, in het leven geroepen door de Commissie van Herstel, hebben aan het eind der week een bezoek aan Londen ge bracht. Zij vroegen een onderhoud met den eersten minister, die hen in Downingstreet ontving. De deskundigen kwamen op eigen initiatief naar Londen en waren niet gekomen op verzoek der regeering, die de meening blijft toegedaan, dat de deskundigen slechts werken voor de Commissie van Herstel, die hen benoemde en aan welke zij rapport moe ten uitbrengen. De toestand, voortvloeiend uit de meenings- rerschillen der schadevergoedings-deskundi- gen, worden door de „Daily Telegraph" als uiterst moeilijk beschreven. Naar verluidt, meenden de Britsche leden, dat Duitsch- land een werkelijk moratorium moest krij gen, terwijl de Fransche en Belgische aan dringen op onmiddellijke levering en in goederen en bestrijding der bezettings- kosten gedurende het voorgestelde mora torium, onder de bewering, dat, indien Duitschland niet in staat is leveranties te doen, zulks dient te geschieden door mid del van een internationale leening, hetgeen overeenkomt met zijdelingschen Britschen iïnancieelen steun aan landen, welke reeds zwaar bij Brittannië in 't krijt staan. Duitsch- lands betalingsvermogen na twee of drie jaar ingeval van een moratorium, is langdurig besproken, terwijl jaartermijnen zijn voor gesteld varieerend tusschen 100 en 52 millioen pond sterling. i De verkeersstaking te Londen. Het Hof van Onderzoek heeft Zondag zijn zittingen beëindigd en zal vermoedelijk zijn verslag indienen. Het meest belangwekkende van het onderzoek was de uitspraak van Lord Ashfield, president-commissaris van de com binatie, waarin de ondergrondsche spoorwe gen, de omnibussen (behalve dan de „pira ten" Red.) en drie Londensche tramonder' nemingen zijn opgenomen, over de noodza kelijkheid van een coördinatie van al het rei- zigersvervoer te land in Londen. Hij verklaar' de, dat de „underground railways", de om nibussen en de tramlijnen niet in staat va' ren het bedrijf voort te zetten onder de hui dige concurrentie-toestanden. Het was voor zijn maatschappijen geheel onmogelijk om eenige hoogere uitgaven te bestrijden. Hij geloofde niet dat er geen ander middel was om het Londensche verkeersprobleem het hoofd te bieden dan een volledige samen voeging van alle vervoersdiensten spoor wegen, bussen en trams onder een leiding, die een openbaar karakter droeg. Als de dien- jten behoorlijk samengevoegd werden, zou den aldus de middelen worden verkregen om aan het personeel de beste loonen te betalen Hij zou gaarne een verhooging der loonen tien, maar dit was onmogelijk met het oog op de huidige financiën der verkeersonder nemingen. In antwoord op een opmerking van Bevin, den leider van het personeel, zei Ashfield volkomen bereid te zijn om de omnibus-on dernemingen aan wettelijk toezicht te onder werpen en zich eveneens te onderwerpen aan een bepaalde beperking der winsten. Zoowel Ashfield als Bevin stemden er op vragen van den voorzitter in toe de onder handelingen te hervatten op een belofte van de regeering, dat zij wettelijke maatregelen zou indienen inzake het toezicht op het ver keer. In een interview na het onderzoek zeide Bevin te gelooven dat de verklaring van Ash field inzake openbaar toezicht voor het par lement het uitzicht openden om het huidige vraagstuk der loonsverhooging op te lossen en het geheele verkeersvraagstuk van Londen te behandelen. De „Daily Herald" verneemt dat de voor zitter gemachtigd was te spreken gelijk hij deed en verwacht, dat er heden in het parle ment een verklaring zal worden afgelegd. i De „Daily Mail" merkt op, dat de verkeers wet, waarvan de transportarbeiders voorstan ders zijn en die werd opgesteld voor de huidige moeilijkheden rezen, deze week bij het La- yrhuis zal worden ingediend. De dissidenten in de Duit- sche Volkspartij. De dissidente fractie in de D. Volkspartij, de club der Directeuren-generaal, zooals de „Vorwarts" deze partij in de partij noemt, heeft haar eerste „Mededeeling aan de pers" uitgegeven, met een artikel van den rijks dagafgevaardigde dr. Quaatz. In deze om schrijving van het doel van de frondeurs wordt o.a. betoogd, dat de tijd van de ver dediging tegen de revolutie voorbij is thans komt het aan, na den chaos der laatste jaren, tot positieven opbouw te komen. De grond wet moet duchtig herzien op den grondslag van de Bismarcksche tradities. In de „Wirt- schaft" moeten definitief de belemmeringen van het openlijke of versluierde socialisme worden opgeruimd, zoowel wat wetgeving als bestuur betreft, daar het anders onmogelijk is het Duitsche volk een behoorlijken levens grondslag te geven in dezen moeilijken tijd. In de buitenlandsche politiek dient men vast beraden en aaneengesloten stelling te nemen tegen de voortdurende overweldigingspo- gingen van den tegenstanders. Ook onze glorierijke herinneringen moeten worden beschermd en gevierd. De „Kaiser- idee", waarheen het verlangen van het volk uitgaat, het symbool van de eenheid, moet in de D. Volkspartij haar trouwe beschermster en verdedigster vinden. Verder wordt dan verlangd, dat de Duit sche politiek zal breken met het Marxisme en de soc.-dem. Vooral de groote coalitie in Pruisen is den schrijver een doorn in het oog en hij verwijt zijn eigen partij het soc. wan beheer in het Pruisisch beheer te dekken. De z.g. leider van de D. Volkspartij, Stre- semann, heeft in 'n verkiezingsrede te Darm stadt betoogd, dat al het werk van de rijks- regeering op buitenlandsche politiek' gebied sisyphusarbeid geweest is indien een volk niet over wapengeweld kan beschikken, moet men moedig de consequenties daaruit trek ken, ook wanneer dit een impopulair stand punt is. De minister van buitenlandsche za ken waarschuwde verder tegen de meening, dat men door verscherping van het vredesver drag iets verder zou komen protesten betee- kenen alleen iets, wanneer men zich op den grondslag van het vredesverdrag stelt. Onder deze omstandigheden zal op den partijdag allicht menig hartig woordje onder de heeren vallen 1 De z-g. geheime verdra gen met Frankrijk. Naar aanleiding van de publicaties van het „Berliner Tageblatt," dat nu ook weer vertelt van een „geheim verdrag van 1918 tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slowakije, dat door dr. Benesj te Parijs geteekend zóu zijn, vestigt de Tsjecho-Slowaaksche legatie te 's-Gravenhage de aandacht op het vol gende. In het door het B. T. aangegeven tijdvak vertoefde dr. Benesj, als hoofd van de Tsjechoslowaaksche delegatie, te Genève. Hij was dus niet in staat een verdrag te Parijs te onderteekenen. In de „documenten" door het „Berliner Tageblatt" gepubliceerd, werd verder ge sproken over de quaestie van Hlucin. Men moet echter constateeren, dat over deze quaestie in het jaar 1918 in het geheel niet werd onderhandeld. Zij dook eerst een half jaar later op bij de vredesonderhandelingen te Parijs. Het z.g. „document," d.d. 28 October 1918 door het „Berliner Tageblatt" gepu bliceerd, is ook in handen geweest van de Tsjechoslowaaksche regeering, die echter niet kon aannemen, dat iemand eenig ver trouwen in dit stuk zou stellen. Het „Berliner Tageblat" publiceert even eens den tekst van het z.g. „geheim pro tocol" der conferentie, gehouden op 10 Ja nuari 1919 te Belgrado. De legatie verge leek dezen tekst met den tekst van het ver drag, geteekend 26 September 1879 door Andrassy en Bismarck. Bij deze vergelijking blijkt duidelijk, dat de vervalscher van de „documenten" bijna letterlijk gebruik heeft gemaakt van den tekst van het proto col van 1879. De tekst van 1879 luidt „Graf Andrassy hat sich mit dem diesem Vorschlage zu Grunde liegenden Gedanken einverstanden erkl art, dagegen wider den Ab- schluss eines Ubereinkommens in der vom deutschen Reichkanzler vorgeschlagenen Form und Ausdehnung Bedenken geltend gemacht, über welche Hinauszugehen ihm nicht möglich ware und die es ihm nicht gestatten würden, seinem allerhöchsten Sou- verain die Annahme des gemachten Vor- schlages in der erwahnten Faszung zu empfehlen." De tekst, geplaatst in het „Berliner Tage blatt" van 1924 luidt „Minister Nisjitsj hat sich mit dem diesem Vorschlage und dem vorgelegten abschrift- lichen Konzeptvertrage zu Grunde liegenden Gedanken eindverstanden erkl art, dagegen dem Abschluss des neuen Vertrages in der von Herm Benesj vorgeschlagenen Form und Ausdehnung gegenüber Bedenken geltend gemacht, über welche Hinauszugehen ihm nicht möglich ware und die es ihm nicht gestatten, seinem Allerhöchsten Herm dem Könige d«r Vereinigten Königreiche des S. H. S. die Annahme des gemachten Vorschlages in der erwahnten Fassung zu empfehlen." Niet alleen dit gedeelte van den tekst, doch ook de onmogelijke terminologie, die wordt gebruikt, getuigen duidelijk van de gepleegde vervalsching. DE TOESTAND IN IERLAND. Een nieuw staaltje van den ontredderden toestand in den Ierschen Vrijstaat is wel het feit, dat de muitende officieren, die onlangs in Parnellstreet te Dublin waren gevangen genomen en op parool waren vrijgelaten, blijkens een officieel bericht met de noorder zon vertrokken zijn. Een bericht uit Dublin meldt, dat de mi nister van binnenlandsche zaken Joseph Mc Grath aangekondigd heeft, dat hij Dinsdag als lid van de Dail Eireann zal aftreden. Generaal-majoor Tobin, een der muiters, is uit den militairen dienst getreden. EEN SPOORWEGONGELUK. De sneltrein OstendeBazel is Zaterdag nacht nabij Bensdorf op een goederentrein geloopen er zijn acht dooden en elf gewon den, niet zooals ons telegram van gisteren meldde resp. 5 en 10. Het was volgens latere berichten de snel trein Ostende-Basel, die om 1.05 uit Metz vertrok, welke omstreeks twee uur bij het station Bensdorf op een goederentrein liep. De inaterieele schade is zeer belangrijk. (Aan dezen trein wordt in Brussel het Nederlandsche rijtuig gehaakt, dat om 1.14 's middags uit Amsterdam vertrekt. Het was ons gisteravond nog niet bekend of er Nederlanders bij het ongeluk zijn omgeko men. (Red.) DE DUITSCHE VAKVEREENIGINGEN EN DE VERLENGING DER z. g- MI- CUM-VERDRAGEN. Nu het er allen schijn van heeft, dat tegen den vervai-dag der z.g. verdragen met de Micum, 15 April, men het van Fransche en Duitsche zijde eens zal worden over een ver lenging op korten termijn van die verdragen, in afwachting van een mogelijke definitieve regeling van de geheele oorlogsschatting, meldt zich een derde groep belanghebbenden om een stem in het kapittel te krijgen. Op aansporing n.l. der christelijke vakvereni gingen hebben de vakverenigingen van alle richtingen in het bezette begied gemeenschap-^ pelijk stappen gedaan, om te voorkomen, dat bij de onderhandelihgen over een verlen ging der verdragen met de Micum afspraken over het hoofd der arbeiders heen worden getroffen. De vertegenwoordigers der vakver- eenigingen hebben, naar de Berlijnsche cor respondent van de „Frankf. Ztg." meldt, zoowel bij de rijksregeering als bij de werk gevers er op gewezen, dat de voornaamste lasten van de verdragen in den vorm van ver lengden arbeidstijd en minder loon rusten op de schouders van de arbeiders en dat de?en het in geen geval kunnen dulden, dat afspraken worden gemaakt met de Micum en de bezet tingsautoriteiten zonder dat de vakvereeni- gingen in de gelegenheid worden gesteld de levensbelangen van de arbeiders daarbij te waarborgen. ONEENIGHEID BIJ DE COMMUNISTEN. De verdeeldheid tusschen Trotzky en Zinovief, die elkaar in Moskou bestrijden, heeft een weerklank in Parijs gevonden. In het „Bulletin communiste" voeren Borris Souvarine, aanhanger van Trotzky en Treint, aanhanger van Zinovief, sedert geruimen tijd een heftige polemiek, welke thans is geëindigd met het terugroepen van Souva rine door Moskou. Souvarine zal zijn post van gedelegeerde in het presidium van het Uitvoerend Comité in het Kremlin wederom moeten innemen. EEN SCHANDAAL. De correspondent te Warschau van de „Frankf. Z." meldt, dat in de betrokken commissie van het Poolsche parlement ge sproken is over een groot schandaal, dat ontdekt is. Ambtenaren n.l. van den spoor wegsector Radom-Wilna moeten staatsbos- schen aan particulieren hebben verpacht, die de bosschen hebben geplunderd, terwijl de spoor het gekapte hout kosteloos naar Danzig heeft vervoerd. De hoofdambtenaar van het spoorwegwezen te Wilna kreeg een regeeringscommissie op zijn dak, maar deze heeren wist hij al spoedig bij de regeering als bolsjewisten zwart te maken, zoodat de commissie werd teruggeroepen, juist toen zij de eerste bewijzen van het bedrog op het spoor was. Turkije, dat met zooveel moeite was drooggelegd men herinnert zich nog hoe vaak het desbetreffend decreet werd op geschort zal wederom „nat" worden. Er is besloten dat de verkoop van bier en wijnen wederom vrij zal zijn, terwijl er een belasting op zal worden gelegd. De regeering zal ech ter controle op de stokerijen en brouwerijen blijven oefenen. FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN IN DE KAAPKOLONIE. Volgens berichten uit Kaapstad is een bui tengewone toestand ontstaan, doordat de Provinciale Raad van de Kaapkolom'e voor een tekort van 600.000 pond sterling staat, dat men wenscht te dekken door een hoofde- lijken omslag en een belasting op gebouwde eigendommen. Duncan, minister van bin nenlandsche zaken der Zuid-Afrikaansche Unie, is van meening, dat de toenemende moeilijkheden der pronciciale besturen op financieel gebied zullen moeten leiden tot een federaal beheer der financien, en stelt voor dienaangaande een conferentie te houden. DE QUAESTIE VAN DE PERZISCHE REPUBLIEK. Blijkbaar is men in Perzië toch niet alge meen voor een wijziging van den regeerings- vorm, te oordeelen althans naar een draad loos N.T.A.-berichf, hetwelk meldt, dat in weerwil van het verzet der politie een anti- republikeinsche menigte Donderdag zich met geweld toegang verschafte tot het parlements gebouw te Teheran, de vlaggen naar beneden haalde ,en de republikeinsche sprekers mis handelde. De politie herstelde ten slotte de orde. Ten gevolge van het verzet der geestelijk heid en van het publiek, heeft het parlement het denkbeeld eener republiek prijsgege ven, maar besloten den Sjah af te zetten en diens tweejarigen zoon op den troon te plaat sen, onder regentschap tot zijn meerderjarig heid. VERBOD VAN WAPENUITVOER UIT DE V. S. NAAR HONDURAS. President Coolidge heeft een verbod uitge vaardigd van uitvoer van wapenen naar Honduras. De regeling heeft plaats gehad van de oorlogsschuld van Finland aan de Ver. Sta ten en wel door overhandiging van Finsche Staatsobligaties aan de Amerikaansche schat kist tot een bedrag van 10 millioen dollars. DE ONTHULLINGEN DER „HUMA- NITE." De „Humanité" het orgaan der Fransche communistische partij, heeft de publicatie hetvat van de documenten uit de Russische staatsarchieven, waaruit moet blijken dat de Fransche pers in de jaren vóór den oorlog met Russisch geléf is omgekocht teneinde in een voor Rusland gunstigen zin te schrijven. Men weet dat vrijwel alle Parijsche bladen de revue hebben gepasseerd. Alleen de „Echo de Paris" was tot dusver gespaard, doch thans publiceert de „Humanité" een brief, dien Henry Simond, directeur van de „Echo," in 1906 aan Raffalovitsj, den Rus- sischen bemiddelaar te Parijs, die het geld distribueerde, heeft geschreven. Daarin staat letterlijk „Ik dank u voor de advertentie, welke -gij over de Banque de la Noblesse hebt gezonden. Ge weet hoe veel leed het mij deed te zien, dat de „Echo" buiten de geregelde publiciteit werd gehouden, terwijl bladen van stellig minder belang op de lijst stonden. Het is niet zoozeer uit materieel dan wel uit moreel oogpunt dat ik tot mijn voldoening zie, dat er een einde aan dezen staat van zaken is gekomen. Ge weet dat ik, teneinde dit resultaat te bereiken, heel lange en heel vervelende artikelen heb gépubli- ceerd, en dit alleen op uw raad. Ik schrijf dan ook aan u alleen de aanwijzing van de „Echo" voor deze publiciteit toe, en ik stel er prijs op u dit te zeggen LONDEN, 24 Maart. De premier ont ving heden den Franschen gezant, graaf de Saint Aulaire. op het ministerie van bui tenlandsche zaken in hegoor. De onderwer pen, die in den loop van het gesprek wer den aangeroerd, waren de tegenwoordige toestand in de Palts, de aanstaande rap porten van de deskundigen, die naar ver wacht wordt, zich spoedig in de handen der Commissie van Herstel zullen bevin den, de invloed van deze rapporten op het vraagstuk der schadevergoedingen, en het vraagstuk Van Frankrijk's veiligheid. Met uitzondering van het feit, dat aan beide zijden duidelijk de algeneene wensch tot uiting kwam, dat Groot-Brittannië en Frankrijk samen zullen gaan wat betreft de behandeling van de problemen, waarvoor zij zich geplaatst zien, zijn geen verdere inlichtingen te verkrijgen wat den loop van het gesprek beLreft. Algemeen is men ech ter van meening, dat dergelijke gedachten- wisselingen voor het oogenblik den vorm moeten aannemen van voorloopige verken ningen en dat geen zeer positieve stap kan worden tegemoet gezien zoolang de finan- cieele deskundigen hun conclusies bij de Commissie van Herstel niet hebben inge diend. De jongste briefwisseling tusschen Mac Donald en Poincaré, en de wijze, waarop de tusschen de beide landen hangende vraagstukken zijn behandeld, hebben onge twijfeld er veel toe bijgedragen om een atmosfeer te scheppen, waarin de groote vraagstukken in een kalmen en verzoe- ningsgezinden geest kunnen worden be sproken. De bespreking van deze vraag stukken in de Britsche ers is tamelijk op timistisch. Er wordt vooral op gewezen, dat het schadevergoedingsvraagstuk, dat thans op het punt staat in een nieuwe fase te komen, geenszins los staat van het vraag stuk van Frankrijks veiligheid. De conclusies, waartoe de deskundigen mochten komen ten aanzien van Duitsch- lands betalingsvermogen, kunnen niet Frankrijks bezetting van het Ruhrgebied over het hoofd zien. Wanneer dit produc tiegebied aan Duitschland wordt terugge geven, zou Duitschlands betalingsvermogen aanzienlijk worden vergroot, doch zou te vens het gevoel van veiligheid in Frankrijk kunnen worden verzwakt. Het is van dezen kant, dat het tweevoudig probleem zich naar alle waarschijnlijkheid zal aandienen, waarvoor de geallieerde regeeringen een oplossing zullen moeten zoeken, die een maximale betaling door Duitschland zal moeten verzekeren en tevens Frankrijk een gevoel van veiligheid zal moeten geven. LONDEN, 24 Maart. In antwoord op een vraag betreffende de staking van tram- en omnibus-personeel te Londen, zeide Gosling, de minister van Transport, dat morgen een wetsontwerp tot regeling van het verkeer zal worden ingediend. LONDEN, 24 Maart. Het Hot van Onder zoek inzake de verkeersstaking te Londen bracht heden een tusschen tijds rapport uit. Het verklaart dat de crisis ontstond tenge volge van het feit dat de tramwegen niet in staat zijn, hoogere loonen te betalen en dringt er bij de regeering op aan, een wets ontwerp in te dienen waarbij het passagiers vervoer in het gebied van Londen onder een centrale coördineerende autoriteit wordt geplaatst. Het rapport besluit, dat dit de eenige grondslag is voor het heropenen van de onderhandelinen tusschen de werkgevers en hun arbeiders. LONDEN, 24 Maart. De vertegenwoordi gers van werkgevers en personeel beraad slaagden hedenavond met Mac Donald over den toestand en de mogelijkheid om tot acn schikking te komen. De bespreUr.gen wer den morgen hervat. LONDEN, 24 Maart. In het Lagerhuis ant woordende op een vraag met betrekking tot het beroep van den Amerikaanschen Senaat aan president Coolidje om een nieuwe con ferentie inzake de bewapeningen bijeen te roepen, zeide Ramsay MacDonald dat hij in afwachting van bijzonderheden, en al zou hij een voorstel met vreugde begroeten, niet kon zeggen, welke houding hij zou aanne- LONDEN, 24 Maart. Met betrekking tot het geschil in de mijnindustrie deelde de premier in het Lagerhuis mede, dat de re geering niet voornemens was, een wetsont werp in te dienen, een minimum-loon voor de mijnwerkers behelzend. De politiek der regeering was, .alle pogingen aan te wen den om een regeling van het conflict door de industrie zelf te verkrijgen. Dank zij de tusschenkomst van den minister van Mijn- wezen waren de onderhandelingen tusschen de mijneigenaars en de mijnwerkers hervat- Morgen zouden de vertegenwoordigers van beide partijen bijeenkomen*. BRUSSEL, 24 Maart. Vanmiddag verga derde de Ministerraad om den buitenland- schen politieken toestand en de herstel- kwestie te onderzoeken. Theunis bracht de nieuwe ministers op de hoogte vaD de werkzaamheden der commissie van des kundigen. De Raad heeft besloten, aan het parlement het ontwerp voor te leggen, houdende goedkeuring van de overeen komst van Genève betreffende de vereen voudiging der tolformaliteiten. De tekst werd goedgekeurd van een wetsontwerp betreffende ongeoorloofd speculeeren en beperking van de prijzen op de levensmid delen, koopwaren en openbare papieren en fondsen. Het ontwerp van minister Tschof- fen tot aanvulling van de wet op het aan plakken der prijslijsten stelt vast, dat maxi mumprijzen moeten bepaald worden door de gouverneurs der provincies. De overtre dingen moeten gestraft worden met boeten tot een bedrag van 100.000 francs. Bij een nieuw vergrijp zou de zaak gesloten kun- neg worden. Minister Tschoffen zal het parlement verzoeken de kwestie urgent te verklaren. BRUSSEL. 24 Maart. Voor het assisen hof van Brabant had heden het proces plaats tegen den activist Tem Tanghc, vee arts, die in 1920 bij verstek tot 10 jaar dwangarbeid werd veroordeeld en zich en kele maanden geleden van Nederland uit is komen gevangen geven. Tanghe, die werd verdedigd door mr. Ed- mond van Dieren, den bekenden advocaat uit de Vlaamsche activisten-processen, werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Aangezien hij reeds 6 ihaanden in voor-ar rest heeft doorgebracht en politieke gevan genen van zijn kaliber doorgaans na het uit boeten van een derde straf in vrijheid wor den gesteld, zal hij dus nog een half jaar ach ter slot moeten blijven. HOE GROOTPA SNORKTE. „Johan," zei mama, „ga eens zacht in de andere kamer en zie of grootpa al slaapt." „Ja, mama," fluisterde Johan, toen hij terugkeerde, „alles aan hem slaapt, be halve zijn neus." DEVOOT. Vorstin (op haar landgoed) „Waarom loeien die koeien zoo Hoveling „Uit opgetogenheid omdat Uwe Hoogheid ze weer met een bezoek vereert. NIET ALTIJD IS DE LIEFDE BESTENDIG VAN DUUR. Professor: De overwinnaar heeft in het La tijn „Victor!!' Emma [in zichzelve): Hoe gemakkelijk te onthouden, juist zooals hij! (Eenige maanden later). Professor: Juf frouw Emma, zegt u mij eens, hoe heet in het Latijn „overwinnaar"? Emma (onmiddellijk en verheugd): Max! WEENEN, 24 Maart. Heden zijn hier de onderhandelingen tusschen Rusland en Roe menië begonnen De eerste taak is het vaststellen van het programma der werkzaamheden. Rusland maakt, zooals men weet, aan spraak op Bessarabië. daar het op het stand punt staat, dat de annexatie door Roemenië onrechtmatig is. Het verklaart, dat-het bezit van Bessarabië voor Rusland een economi sche noodzakelijkheid is, omdat het de Do- nau moet kunnen bereiken, terwijl Roemenië verklaart, dat voer het gebruik maken van de rivier de uitoefening der souvereiniteit aan den mond niet noodzakelijk is. Ten slotte eischt Roemenië teruggaaf van de naar Moskou gezonden goudschat en kroonjuwee.'en alsmede schadeloosstelling voor de verpleging van talrijke troepen op Romeensche bodem. Rusland heeft tegen- eischen gesteld voor de leveranties tijdens den oorlog. BERLIJN, 24 Maart. Naar het „8 Uhi Abendllatt" uit Belgrado meldt, is pasjitsj met zijn heele kabinet afgetreden BERLIJN, 24 Maart. De koning heeft het ontslag van Pasjitsj aangenomen. ATHENE, 24 Maart. De regecring heeft zich heden aan de Nat. Vergadering voor gesteld. Na de voorlezing van het program zal een ontwerp-resolutie worden ingediend waarin wordt verklaard dat de dynastie is vervallen van den. troon en de parlemen taire republiek wordt geproclameerd. De stemming zal morgen worden gehouden op den dag van het nationale feest, de af kondiging der republiek heeft plaats na afloop van het referendum. De meerderheid der gematigde liberalen, die de eenige oppositie vormen, besloten de zitting van morgen, welke wordt ge houden na het Te Deum in de Metropoli- taansche kerk ter gelegenheid van het na tionale feest, niet bij te wonen. De regent, admiraal Kondoeristis, zal bij de zitting te genwoordig zijn. daarna zijn mandaat neer leggen en vervolgens worden benoemd tot voorloopig gouverneur van Griekenland. De oppositiebladen publiceeren artikelqg tegen dc afkondiging- der republiek. Een adres aan minister Colijn. Het Verbond van Vereenigingen van Siga renfabrikanten in Nederland heeft, in veree- niging met verschillende andere organisaties op het gebied van dc sigaren-industrie, aan den minister van Financiën een uitvoerig adres gericht om te betoogen, dat de nood toestand van die industrie niet toelaat haar met nog meerdere lasten te bezwaren, waar om verzocht wordt niet over te gaan tot verhooging van den tabaksaccijns. Ter toelichting wordt o.a. medegedeeld, dat de uitvoer van sigaren is teruggeloopen van ongeveer 300 millioen in 1916 tot onge veer 65 millioen in 1923 Verder wordt gewezen op het euvel der huisindustrie. Verschillende fabrikanten heb ben reeds het bijltje er bij neer moeten '.eg gen. Ook vestigen adressanten er dc aandacht op, dat-bij den accijns op den détailprijs der sigaren een onevenredig groot bedrag aan loon mede wordt belast. En waar nu het percentageloon in den kostprijs van de sigaar zeer overwegend hooger is dan in den kostprijs van rooktabak, daar is het duidelijk, dat juist dat deel van de tabakindustrie hetwelk aan verreweg de meeste arbeiders werk verschaft, het zwaarst wordt belast een belastingpolitie die zich zélf veroordeelt. 16. En een waakhond hoort op het erf thuis!" De hond begon weer opnieuw te janken. „Wat is er met het arme beest gebeurd. Hij ziet er zoo vreemd uit.... zoo verwil derd. „Ik geloof, dat hij een poot gebroken beeft," antwoordde Marguerite werktuigelijk. „Hoe komt dat dan?...." „Hij is in een kloof gevallen." „Dat verwondert mij niets...Het on- noozele beest is er mboi aan toe.... het is voor altijd verminkt.... Het zal uw laatste wandeling met hem wel geweest zijn!" „Ik zal hem niet meer meenemen," zeide Marguerite, „goeden nacht, juffrouw Lu- rieux." '1 „Goeden nacht, juffrouw," antwoordde vrouw Lurieux droogjes. Terwijl ze den hond naar het hok bracht mompelde ze binnensmonds: „Ik geloof be slist, dat onze juffrouw haar verstand kwijt is." TIENDE HOOFDSTUK. Toen Marguerite thuis kwam vond ze Laure en Fernand met oom Julien onder de veranda. - Met een voor haar buitengewone vrien delijkheid ging ze bij hen zitten. Voor de eerste maal dat haar oom op het kasteel woonde, was het haar een genoegen hem te hooren spreken. Zij kon echter geen sympa thie voor hem gevoelen. De oorzaak hiervan waren vooral zijne oogen, die haar aan baar vader herinnerden en haar in dc War brach ten, zoo dikwijls hare oogen de zijne ont moetten. „Ik geloof," zeide hij na eenigen tijd, „dat het reeds laat is.... Zullen we eens naar bed gaan, m'n kinderen?" „Ik zal eerst nog eens aan moeders kamer gaan kloppen," zeide Laure. „Heb je na het diner al meermalen ge luisterd," vroeg Marguerite met zulk een zachte en bevende stem, dat Etienne haat ongerust aanzag. „Ja, reeds dikwijls," antwoordde Laure, „maar ze heeft mij geen enkele maal geant woord." „Anders slaapt ze toch niet zóó lang.... Als ze niet antwoordt moet je toch maar eens naar binnen gaan." Het jonge meisje kwam bijna terstond weer beneden. Ze was buiten adem. „Moeder is niet op haar kamer." Allen stonden onthutst op en vroegen ge lijktijdig: „Is ze dan niet naar bed gegaan?" „Neen." „Zit ze niet in den grooten fauteuil?" „Neen." „O, Hemel," riep Etienne uit.... Een ont zettende ontroering maakte zich van hem meesterHij drukte zijn hand op de borst alsof hij zijn onstuimig kloppend hart trachtte te bedaren.... „Ze zal nog in den tuin gebleven zijn!" Hij snelde dwars door de bloemperken en struiken recht naar de plaats waar hij An toinette dezen middag had achtergelaten. Marguerite, Fernand en Laure volgden hem. Halverwege begon hij langzamer te loo- pen. Het scheen dat zijne krachten hem bega ven. Hij voorvoelde dat er iets vreeselijks gebeurd was De maan drong niet door het dichte ge bladerte.... onder de bobmen hing een bijna tastbare duisternis. „Wij hebben een lantaarn noodig," riep Iemand uit, terwijl hij weer naar huis terug- snelde. „Oom," zeide Marguerite, „breng ons naar de plaats, waar u moeder heeft achter gelaten." Etienne wendde zich tot de beide jonge meisjes. „Het is nog te ver in het midden van den tuin.... We moeten eerst op de lantaarn wachten, we kunnen er niets zien." „Moeder!".... kreet Laure angstig..., „Moeder!" Er kwam geen antwoord Het arme meisje begon luid te schreien en herhaalde telkens tusschen haar snikken door: „Moeder! ik smeek u.... geef toch antwoord.... Is u ziek?.... Waar bent u?" Langzaam verdween Marguerite in de duisternis. Het was haar of haar hart werd samengeperst. Stond haar dan weer een andere, niet minder zware slag te wachten? „Mijn God," fluisterde zij, „zijn we dan allen vervloekt?" Eenigen tijd dwaalde ze door de lanen zonder iels bijzonders te ontdekken en keerde weer terug naar het begin van het pad, waar oom Julien Laure tot bedaren trachtte te brengen. Eindelijk verscheen Fernand met een lantaarn in de hand.... Achter hem liep de dienstbode. Voorzichtig gingen allen voorwaarts Eerst twintig minuten later waren dc beide mannen er in geslaagd om met het loodzware, onbeweeglijke lichaam de kamer van Antoinette te bereiken. De meiH keerde terug. Met moeite kon den zij en Marguerite haar ontkleeden: al hare ledematen waren verstijfd.... loen dit gebeurd was, verzamelden zich allen om haar bed. „Ik geloof dat zij reeds dood is," zeide oom Julien. De meid droogde van tijd tot tijd hare 00ëen met de punten van haar schort. Marguerite en Fernand, die aan het voe teneinde van het bed zaten, wendden geen Zwijgend en vol angst doorzochten ze nauw- oogenblik hunne oogen van hun moeder af. keurig het heele pad. J~.®Ere' ^'e 'n een E°ek van de kamer was Plotseling slaakte Marguerite een kreet. blijven staan, begon opnieuw te weenen. O God!kom hier.... ik ben ergens tegen aan geloopen.... Zij is het!' Allen snek'en naar haar toe Antoinette lag languit op den grond uit gestrekt.... stijf en koud. „Zij is dood." riep het jonge meisje uit.... „Moeder is dood!" In plaats van te naderen, week Laure ach teruit. Eensklaps weende ze niet meer.... ze was als versteend bij het zien van dit schouwspel. Etienne en Fernand tilden mevrouw Alban op en droegen haar weg. De meid liep naar dc boerderij om vader Lurieux te wekken, opdat hij een van de boerenknechts te paard naar den dokter zou zanden, die te Mathon woonde. Oom Julien zat somber voor zich uit te staren. Een uur was reeds voorbijgegaan en nog steeds verscheen er geen geneesheer. Nadat de eerste schrik voorbij was, wendde men tevergeefs alle mogelijke mid delen aan om haar tot het leven terug te roepen. Geen van allen slaagde er echter in. Haar lichaam was reeds koud als ijs.... haar hart scheen niet meer te kloppen. Plotseling klonk er paardengetrappel op den straatweg. Marguerite sprong op en snelde naar buiten, gevolgd door haar broe der. In de keuken stond vrouw Lurieux met den boerenknecht, die was uitgezonden om |den dokter te halen. De geneesheer was niet thuis. Hij was kort geleden heengegaan om hulp te verlee- nen in een ander dorp. Zoodra hij echter terugkeerde, zou hij zich naar het kasteel begeven. Marguerite en Fernand keerden stilzwij gend terug naar dc kamer, waar hun moeder lag. Ze konden niet anders meer denken danA dat zij reeds gestorven was. Marguerite zonk in een zetel neerze was geheel als vernietigd.... Krachteloos hingen hare armen langs de leuningen neer.... Alles wat er geschied was, ver zonk in deze nieuwe smart. Bij dit onbeweeglijke lijk ontwaakte de volheid van haar kinderliefde.... Ze stond op en wandelde naar de doodeHare lippen raakten het koude, marmeren voor hoofd. ze drukte dc magere geele vingers innig in haar heete koortsige handen Haar kinderliefde was niet uitgedoofd. deze had gesmeuld door de koelheid van haar moeder.... Een warme teederheid doorstroomde haar, zooals ze zich herinnerde gevoeld te hebben in de dagen van haar kindsheid, toen ze nog op de knieën van haar vader paardje reed. De eerste stralen van de ochtendzon ver lichtten met haar bleek-gulden licht de stille kamer. De kaars, die het vertrek verlicht had, doofde uit, zonder dat men er aan dacht een nieuwe aan te steken.- jLaure sluimerde in een fauteuilHaai

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5