SCHIETEN. ROEIEN. BOKSEN. w ATHLETIEK. BILJARTEN. DAMMEN. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS. BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTREKEN. V. S. V.—D. O. S. D. E. S.B. C. H. Om het kampioenschap van Noord-Holland. De herkamp om den Meestertitel. De eerste partij Mahnvan Dartelen remise! Van Dartelen wint de tweede partij. T. E. P. I kampioen le klasse. VOETBAL. R. K. V. V. „Santpoort." INGEZONDEN. Een bioscoop-commissie die zich belachelijk maakt. Verkeer met Keulen en hef Ruhrgebied. BINNENLANDSCH NIEUWS. De R. K. Vakbeweging in 1923. Verkeer en Posterijen. Ontslag van gehuwde telefonisten. Het geheele saldo beschikbaar voor rekeninghouders. orand te Scheveningen. Een roofhol ontdekt. Een ellendeling. De moord te Dr&chster compagnie. Hij was;jarig. Groote brand te Rotterdam. Door den drank? Tn het ijs. Een goede vangst. 't Was in de Lente Geen room naar Duitschland. De Koningin naar Arnhem. Middeleeuwsch kasteel onder den hamer. SCHIETEN. Gen. Cronje te Schoten. t Deze vereeniging, voortkomende uit de Burgerwacht te Schoten is thans definitief opgericht met het volgende bestuur J. Rompa, voorzitter P. Alders, secr.- penningmeester, Gen. de la Reijstraat 103 J. H. v. d. Pol en C. Stoop commissarissen. Waar reeds een flink aantal leden aanwezig 's, zullen we hopen, dat G. C. door krachtig ie oefenen binnen enkele jaren tot een der iterkste vereenigingen van den Haarl. Schiet end zal behooren. Haarl. Competitie. Gen. de Wet te Santpoort heeft haar 4e ronde geschoten en weer met succes. We wezen er reeds op, dat er in deze vereeniging goede krachten schuilen, en voorspelden dan ook, dat G. de W. weldra een gevaarlijke concurrent zou worden voor de oudere ver eenigingen. Thans werden 908 p. behaald, een succes waarop de heeren met recht trotsch mogen zijn. De heeren schijnen om beurten hoogste korpsschutter te willen wor den, nu werd dit de heer P. de Koning met de mooie series. 94 en 95, gevolgd door den heer W. Oorthuizen met 90 en 95. Het staande schieten schijnt goed te bevallen, althans de resultaten worden steeds beter. De vierde ronde werd ook geschoten door Claudius Civilus en hoewel we van deze vereeniging meer verwachtten, kunnen we toch vooruitgang constateeren. Er wordt nog te wisselvallig geschoten, dit moet meer constant worden. Het eerste vijftal behaalde 913 p. met als hoogste schutter den heer M. A. Hoeben met de fraaie series 96 en 97 en het tweede vijftal 851 met twee heeren als hoog ste schutter, n.m. de heeren Schouten en Diets, ieder met 86 en 93. Wedstrijd ten bate van het N. O. C. Door den Haarl. Schietbond zal een wed strijd worden gehouden voor het publiek en voor de leden van de schietvereeniging. Door het publiek wordt alleen op de geluksbaan geschoten. Voor de schutters wordt een ge- luks- en vrije baan-wedstrijd gehouden en ter opluistering voor het publiek een korps wedstrijd tusschen de vereenigingen van den Haarl. Bond, welke uitkomen met 3 schutters. Aan den wedstrijd op de geluksbaan kan iedereen deelnemen, geoefend of niet. Het doel is groot en gemakkelijk te raken. Door de aanwezige schutters zullen te allen tijde gaarne aanwijzingen worden gegeven. Eenige tardige prijzen zullen beschikbaar zijn. Gaar ne zal de secretaris, Nieuwelandstraat 2, nog eenige prijsjes in ontvangst willen nemen, waardoor de onkosten zoo gering mogelijk en de afdracht zoo groot mogelijk zal zijn. Ook de dames worden verwacht een lichte buks tal voor haar klaar staan. De serie kost slechts .5 cent (3 schoten) terwijl de patroontjes voor 1 cent per stuk zullen worden verkocht. Men mag zooveel series schieten als men wil. riet totaal der hoogste twee series telt. Er worden 3 afzonderlijke wedstrijden gehouden a.m.op Zaterdag 29 Maart van 210% aur n.m. in de schietbaan van het café Bur gers, Schoterweg, hoek Zochersrtaat op Vrijdag 4 April van 710% uur n.m. en Zaterdag 5 April van 210% uur n.m. in het Schietgebouw a. d. Schouwtjeslaan no. 63 en op Vrijdag 11 April van 710% uur n.m. en Zaterdag 12 April van 210% uur n.m. in Hotel Vreeburg (de heer v. Holdt) te Bloe- mendaal. Men kan dus in iederen wedstrijd een prijs winnen. Komt allen op en toont uwe schietkunsten. We zullen hopen dat deze wedstrijden een flink batig saldo zullen op leveren. De a.s. Varsity. Voor de jaarlij ksche studenten roeïwed- strijd OxfortCambridge bestaat in het vroege voorjaar in Engeland geweldig veel belangstelling. Reeds lang zijn de beide ploegen in training en zoo nu en dan bereiken ons berichten waarop men zoo ongeveer een kijk krijgt op de a.s. prestaties der tegenstanders. Verleden week roeide Oxford bij wijze, van proef den vollen afstand van de boatrace Putney-Mortlake (7 K.M.) in den tijd van 19 min. 29 sec. Dat is één minuut boven het record op dezen afstand en ruim één mi nuut slechter dan de tijd, waarmede Oxford verleden jaar won. De prestatie was voor een proef gunstig genoeg, maar de stijl van de ploeg viel erg tegen. Dientengevolge heeft vandaag opnieuw een wijziging in de samen stelling plaats gevonden. De Cambridge-ploeg nam dezelfde proef en legde de baan af in 20 min. 22 sec., dus 53 seconden slechter dan Oxford. De Cam bridge-ploeg maakte een goeden indruk, maar scheen tegen het einde gebrek aan uit houdingsvermogen te hebben. Over het algemeen genomen blijft Oxford (avorict voor de boatrace. Abe Goldstein wint den bantam-titel. Vrijdagavond heeft te New York een bokswedstrijd plaats gehad voor 't wereld kampioenschap bantam-gewicht tusschen den houder Joe Lynch en Abe Goldstein (uitdager). De wedstrijd van 20 ronden werd op punten gewonnen door den uitdager, die hiermede dus het wereld-kampioenschap heeft veroverd. Hij was van het begin tot het einde ver in de meerderheid. Het was voor de toeschouwers verwonderlijk, dat Lynch den strijd tot het einde toe volhield, want hij was drie- of viermaal den knockout nabij. Tel, DE TRAINING ONZER ATHLETEN Het bestuur van den Haagschen Athletiek Kring deelt mede, dat de training onder lei ding V3n den N.A.U.-coach Ernst Hjert- berg met ingang van Zondag 23 Maart op de terreinen van het clubhuij te Werve te Rijswijk zal worden gehouden. De eerste selectie heeft, voor wat Den Haag betreft, reeds plaats gevonden. Daar ter stede kunnen thans alleen de navolgende athleten aan deze training deelnemen Ch. Bovens, J. H. van Kampen, J. de Cher, O. E. van ;Rappard, M. J. Menso, G. J. v. d. Wel, W. Veniet, J. C. de Vries en H. Keemink van |VIug en Lenig, Den Haag H. G. W. Rot teveel, P. de Boer, H. H. He Mik en C. A. d. Straaten van de De Trekvogels, Den Haag Ch. Krol en Joh. G. Blaak, van de Zwaluwen, Den Haag H. Thesingh vah Sparta, Den ■HaagC. de Haas, clubhuis te Werve, Den Haag J. M. de Vrede, H. P. S. V., Den Haag; C. Amesz, Olympia, Gouda A. van Overdam van Beurden en Ruis van Pro Patria, Zoeter- •neer-Zegwaard G. Middelloop, Sparta, DordrechtF. C. du Hen, Hercules, Dor drecht G. A, Gubbels, G. Kragt, Waarden- fatirg en Van Wijk Pro Patria, Rotterdam F. Sprong en C. L. Brouwer, D. O. S., Rot terdam M. J. v. d. Berge, P. J. J. Heuybers, Dullaart en H. de Boer, Sportclub Holland, Rotterdam. Daar deze athleten de gasten zijn van het clubhuis de Werve, het sport- en recreatie oord voor het personeel der Koninkl. Petro leum Mij. en ook de N.A.U.-coach liefst zoo weinig mogelijk menschen om zich heen heeft als hij aan het werk is, kunnen er geen be langstellenden op de terreinen worden toe gelaten. In lokaal Kwak te Velseroord werd gister avond de afgebroken wedstrijd in klasse C. tusschen V.S.V. en D.O.S. uitgespeeld. De Schotenaren behaalden 6574—100— 100100 is 439 tegen 100—100—7584 93 is 452 voor Velseroord. Nu de biljartclub „Populair" van verdere deelname aan de competitie in klasse A heeft afgezien speelt Woensdag 26 Maart a.s. D.E. S. haar laatste wedstrijd tegen de B.C.H.in Monopole. In het clublokaal B.C.H. was de eerste ontmoeting 563445. D.E.S. zal het in de thuiswedstrijd zeer zeker verder bren gen. Zaterdag en Zondag zijn de wedstrijden te Amsterdam gespeeld om het kampioen schap van Noord-Holland. De Haarlemmers waren in groote getale op gekomen om de heeren v, Calcar en J. H. Metz. We zijn helaas teleurgesteld, en we meen de nog in den heer v. Calcar vooral voor velen een gevaarlijken tegenstander te vinden. De eerste avond heeft hij niets gepresteerd zijn hoogste serie was 38. Ook de heer Metz speelde ver beneden zijn kunnen Zaterdagavond. En tegen den heer Cussery vooral werd hij ingemaakt, terwijl hij tegen Slikken een serie van 86 maakte. Omtrent de wedstrijden op Zondagavond kunnen we mededeelen, dat het om het kam pioenschap van Noord-Holland ging tusschen v. d. Laan en Brandts. De Haarlemmers her inneren zich nog den wedstrijd tusschen deze heeren in „Monopole". Thans werd v. d. Laan winnaar met 6 punten verschil, waar mede hij het kampioenschap van Noord-Hol land heeft, veroverd. Van Calcar speelde tegen Brandts. De Haarlemmer verloor met slechts 9 caramboles. De wedstrijd Van Calcar—Metz, de beide Haarlemmers dus, werd in 25 beurten ge speeld en gewonnen door Van Calcar. Zaterdag jl. speelde de Haarlemsche kam pioen P. J. van Dartelen te Haarlem in de bovenzaal van Café Rodenberg tegen den Rotterdamschen kampioen P. Mahn. Mahn met Wit opende Holland^ch, doch week reeds na enkele zetten af om de partij in regelmatige banen te leiden. Van Dartelen profiteerde handig hiervan en kreeg langzamerhand de betere stelling. Mahn verdedigde zich uitmuntend, doch kon niet verhinderen dat van Dartelen door gang naar dam forceerde ten koste van een stuk. Algemeen dacht men toen dat van Dar telen zou gaan winnen, doch de bijzondere sterke verdediging van Mahn en tijdnood van Van Dartelen waren oorzaak dat deze partij, evenals de vier voorgaande partijen tusschen deze beide kampioenen, wederom in remise eindigde. Zondag jl. speelden Mahn en Van Darte len te 's-Gravenhage in „Corbeau", Blijen- burg, de tweede partij van dezen match van drie partijen. Van Dartelen met Wit opende 3228, door Mahn beantwoord met 1924, In de opening liep de Rotterdammer in een slagzet, welke voor Van Dartelen een schijf winst opleverde. Vanaf dit oogenblik speelde van Dartelen zeer sterk, zoodat Mahn reeds spoedig daarna een tweede schijf verloor. Winst was dan ook nog een kwestie van tijd en na ruim twee uren spelen moest Mahn de vlag strijken. Zondag 30 Maart a.s. wordt de laatste partij van dezen herkamp te Rotterdam ge speeld. Van Dartelen heeft dan nog slechts remise noodig om zich van den titel van „Meester" te verzekeren. De damclub Theorie en Practijk, onderafd der St. Josephsgezellenvereeniging te Haar lem, is er in gelsaagd in dit seizoen 1924 op schitterende wijze het kampioenschap te be halen van de le klasse van het district Haar lem en omstreken.Geen enkele wedstrijd werd verloren. Zij werd opgericht 10 Mei 1915 en telde toen 20 leden. Door ijverig werken van het bestuur slaagde men er spoedig in meer dere, thans nog bestaande R. K. damclubs te stichten. Deze vereenigingen vormen het district Haarlem en omstreken. In 1919 was T. e. P. hiervan ongeslagen kampioen. De daaropvolgende jaren waren minder gunstig voor T. E. P. totdat in 1923 weer nieuw leven in de club kwam. In genoemd jaar behaalde T. E. P. ruimschoots de 2e plaats in de kam pioenscompetitie. Een medaille wedstrijd tegen D. I. D. de kampioen van Nederland 1923 werd door. T. E. P. met 12—8 gewonnen. Teneinde de kennis van het damspel te ver meerderen heeft de club een eigen orgaan. De R. K. Dammer waaraan alle leden mee werken. Dit blad bevat o.a. clubnieuws, pro blemen, leerzame partijen enz. Door propa ganda, maar meer nog door den gezelligen geest, welke in den club heerscht, is ook het ledental zeer vooruitgegaan, zoodat T. E. P. thans met 3 tientallen aan de competities deelneemt. Het tweede tiental schijnt het goede voorbeeld van het eerste te willen vol gen en is tot nu toe nog ongeslagen in de tweede klasse. In Mei of Juni a.s. speelt T. E. P. te Den Haag tegen de kampioen van het district Rotterdam om het kampioenschap van Ne derland, Evenals de vorige maal zullen ook vele supporters meetrekken. De uitslagen in de competitie zijn als volgt T.E.P. I—Gez. Samenzijn I 1010 St. Bavo I—T.E.P. I 7—13 St. Jozef I—T.E.P. I 6—15 Gez. Sam. I—T.E.P. I x 5—11 T.E.P. I—St. Jozef I x 11—7 T.E.P. I—St. Bavo I x 11—7 Van de met x gemerkte partijen moeten nog 1 of 2 partijen arbitrair beslist worden. Secretariaat Kerkpad 10, Santpoort. A.s. Zondag heeft 't derde leftal de laat ste competitie-wedstrijd ie spelen, tegen Concordia 3. Wanneer dezé gewonnen wordt, en dat kan, dan staat het elftal nog op een fatsoenlijke plaats, zoodat we heusch wel tevreden kunnen wezen. De wedstrijd begint om half 1 uur. 't Beste beentje voor dus. 't Tweede heeft een vrije Zondag, zpodat die de Meditat'ie's kunnen bijwonen. Door den regen en het niet opkomen van den scheidsrechter, is dc wedstrijd tegen Beverwijk niet doorgegaan, zoodat we aardig achter raken. A.s. Zondag tegen Vitesse, Cas- tricum. Wanneer ailen present zijn en er wordt goed aangepakt, dan ligt het aan ons zelf de zoozeer begeerde plaats te verove ren. Santpoort IBeverwijk II Scheidsrechter BEN VERWEIJ. De Crt, van hedenochtend brengt het be richt, dat Ben Verwey, na afloop van dit seizoen liet bijltje er bij zal neerleggen. Wij hebben nog geen bevestiging van deze mededceling kunnen krijgen. Zeker is het, dat een eventueel heengaan van dezen symphatieken H. F. C.-er, een groot verlies voor de vereeniging zou be- t c ckcncii. En niel alleen H. F. C., doch ook het publiek,-dat de wedstrijden aan dc Span- jaardsl^hn bezoekt, zal Ben noode missen, en volksmiddelen door bevoegde drogisten, is zeker in het belang van het algemeen. Hoogachtend, VOLKERT SWIER. Amsterdam, 20 Maart, INTERN. WEDSTRIJDEN. Brussel: BrusselRouaan Straatsburg: Frankrijk (elftal B) Roode Duivels (België) Parijs. Parijs—Brussel 0—0 1—0 8-1 Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. VERKOOP VAN CHEMICALIËN. Mijnheer de Redacteur, Voor het kantongerecht te Haarlem werd 1.1. week een drogist veroordeeld omdat hij verkocht had een sublimaatoplossing die ■moest dienen tot desinfectiemiddel. In beklaagde's zaak was een cliënt gekomen met het verzoek hem te verkoopen een oplos sing van sublimiat ter desinfectie vanfzijn handen. De dagvaarding legt den drogist ten laste, dat hij zonder apotheker of geneeskundige zijnde, heeft afgeleverd een hoeveelheid su blimaat minder dan bij lijst C. is voorge schreven en dat wel als geneesmiddel. Ter terechtzitting merkt de beklaagde op, dat hij het artikel niet als geneesmiddel heeft afge geven, doch als dsuinfectans, wat ook zeet duidelijk uitkomt, waar op het fleschje her woord vergif is aangebracht. Jgj F De kantonrechter was van meening dat het er niets toe dient waartoe het middel gebruikt wordt, waar de wet aangeeft dat Sublimaat een „geneesmiddel" is, en aldus de beklaagde strafbaar is. De beklaagde voert nog aan dat sublimaat bij kilogrammen wordt gebruikt in de tech niek, en bij milligrammen in de geneeskunde. Beklaagde wordt veroordeeld tot 10 gulden boete. Het vonnis van den kantonrechter is juist, niemand zal daaraan twijfelen. De zeer ver ouderde wet van 1865 geeft aan, dat door een commissie van deskundigen aangegeven zal worden welke geneesmiddelen verkocht mo gen worden anders dan door apothekers en geneeskundigen en bij welke hoeveelheid. Nu is die hoeveelheid zoo gesteld, dat wan neer de drogist een ons sublimaat verkoopt hij niet strafbaar is, doch verkoopt hij een flesch je joodkwikzilver versterker tot het verster ken van negatieven, zoo als er dagelijks dui zenden verkocht worden dan is hij strafbaar. Elke photograaf overtreedt zeker eenige ma len per dag de wet op de artsenijbereidkunde wanneer hij artikelen als ontwikkelaars enz. verkoopt. Levert bijvoorbeeld een photograaf een ontwikkelaar af waarin broomkalie aan wezig is dan kan hij elk moment evenals de drogist een procesverbaal verwachten. Hoe onzinnig de wet op de artesenijbereidkunde is kan zeker wel uit het volgende blijken. Blauwzuur mag door iedereen verkocht wor den, mits men het maar verkoopt boven 50 gram. Iersche mos (een dood onschuldig ar tikel) mag alleen verkocht worden beneden de 100 gram door den apotheker. Chloroform mag iedereen verkoopen mits hij maar ver koopt een hoeveelheid grooter dan 200 gram, een althéa wortel minder dan 50 gram zwaar mag alleen een apotheker verkoopen. Rattenkruid, het zoo bekende zwaar vergif mag iedereen verkoopen mits boven de 150 gram. Venkelwater beneden het kwart kilo mag alleen weer de apotheker en dokter ver koopen. Dagelijks wordt de wet op de artsenijbe reidkunde duizenden malenjavertredcn, het kan niet anders. Ieder die kinabitter verkoopt overtreedt de wet, waar hij een mengsel verkoopt in minder hoeveelheid dan de wet aangaaft. De kapper overtreedt de wet bij den ver koop van glycerine bevattende haarmiddc- len, omdat die haarmiddelen immer minder glycerine bevatten dan de wet toestaat. Het heeft geen zin door te gaan met de opsomming wie dagelijks de wet op de artsenijbereidkun de overtreedt, beter is het te vragen wie hem niet overtreedt, die vraag zou gemakkelijker zijn te beantwoorden. Is het nu billijk dat een wet die door iedereen overtreden wordt, voor een enkele nog gehandhaafd moet wor den En dank zij de zoo zeer verouderde wet, bloeit dc handel in allerlei kwakzalversarti kelen van het minste alloi. Dank zij de wet van 1865 die niet gehand haafd kan worden, omdat wanneer zij ge handhaafd werd, de gansche kleinhandel met lamheid geslagen zou zijn, worden massa's artikelen ingevoerd en verkocht in strijd met dien wet. Mijn bedoeling bij het schrijvan dit artikel is dan ook geen andere dan de aandacht van hen die iets kunnen doen om tot wetsher ziening te komen, te trekken. Een wet, die duizenden malen wordt over treden, doch zoo af en toe eens een slachtoffer maakt moet herzien worden. Dat die herziening dan moge leiden tot een juiste afbakening van het gebied der artsenij bereidkunde, en den verkoop van chemicaliën Te Rotterdam heeft de gemeentelijke bioscoop-commissie den treurigen moed ge had de bekende film „Credo", het wonder van Lourdes, af te keuren. Deze afkeuring heeft de beteekenis, dat tot de vertooning van deze film geen kinderen beneden zes tien jaren mogen worden toegelaten. Volgens de opvatting van den voorzitter der bioscoopcommissie, behoort deze film niet thuis in een openbare bioscoop, maar moest eigenlijk alleen gedraaid worden in gesloten kring van Katholieken, bijv. in dc Sint Joscph-Gezellen-Vereeniging; zij mocht niet aan de publieke markt gebracht wor den. Of, volgens een ander lid, moest men er maar in Limburg mee blijven. En waarom? Omdat die film te katholiek- propagandistisch wasl! Terecht protesteert pater Hyacinth Her mans, in de „Msb.", met klem tegen een zoodanige en enghartige opvatting. Propaganda voor het een en ander kan bovendien onmogelijk vallen onder de een maal aanvaarde en vastgestelde motieven van afkeuring, zoo zegt pater Hermans, die het eenig katholiek lid in de bioscoopcom missie is, met reden, en in die meénin' staat hij niet alleen. Niemand minder dan d burgemeester van Rotterdam, was het in deze met hem eens. Nu heeft een herkeuring van de film in een voltallige vergadering van de gemeente lijke bioscoopcommissie plaats gehad, een vergadering van 20 leden, waarin op aller lei schijngronden de film „Credo" opnieuw werd afgekeurd en waarmee zij afgekeurd blijft. Natuurlijk is de juiste grond alleen het katholiek karakter der film. Echter, hetgeen een interessant kijkje op de mentaliteit van deze film-commissie geeft, dat is het feit, dat het katholieke commissie-lid, Pater Hermans, voor de her keuring niet werd uitgenoodigd. Eerst heette het bij wijze van verontschul diging, dat de pater reeds bij de eerste keuring was tegenwoordig geweest cn later dat „bij toeval" vergeten was, hem uit te r.oodigen. Wij vragen: kan het benepener! Het mooiste is, dat dc Lourdesfilm „Cre do" door dc leden der bioscoop-commissie te Amsterdam, waarin veel niet-katholieken zitting hebben, zonder eenig bezwaar voor alle personen van eiken leeftijd, goedge keurd is Natuurlijk! En de Rotterdamsche bioscoop-commissie maakt zich door haar afkeuring, waarin het anti-papisme duimen dik opligt, wel on sterfelijk belachelijk! blokkeerd worden cn deze verschillen zou den dan geleidelijk kunnen worden opgelost. Op het oogenblik worden proeven geno men met het gecentraliseerd systeem en wordt het personeel in dit systeem zoodanig geoefend, dat de binnenkomende gefingeerde posten op één en denzelfden dag worden geb oekt en gecontroleerd. Vanaf Zaterdag j.l. bestaat er driemaa' daags een verbinding met KeulenDort- mud en Hagen via VenloKaldenkirchen. Vertrek van Venlo 10.38, 1.47, en 3.53 aankomst Keulen 2.14, 7.00 en 7.10; aan komst Dortmund via Essen 3.57, 4.45 en 1.37, Hagen via Dusseldorf, Elberfeld 7.52, 10.58 en 12.17. Ook bestaat er driemaal daags van ge noemde plaatsen een verbinding naar Hol land. Aankomst te Venlo 9.05, 11.29 en 4.31. De verbindingen met Keulen en het Ruhr gebied via NijmegenKleef en omgekeerd zijn van af heden twee maal per dag, vertrek Nijmegen 10.03 en 4.15; aankomst^ Dort mund via Duisburg, Essen en Bochem 3.57 en 10.57. In omgekeerde richting zijn de ver trekuren vastgesteld Keulen 6.53 en 12.44, Dortmund 5.00 en 10.30aankomst Nij megen 12.00 en 5.48. Via ArnhemEmmerik en omgekeerd be staan tweemaal daags verbindingen met Keu len en Ruhrgebied. Vertrek Utrecht 8.03 en 4.04, aankomst te Keulen (via WeselOer- hausenDuisburgDusseldorf 3.20 en 12.34 aankomst te Dortmund (via El ten— Oberhausen—Duisburg—Mulheim (Ruhr) Essen 3.57 en 1.37. In de „R, K. Vakbeweging" treffen we een artikeltje aan „Ons ledental over 1923". Het volgende is er aan ontleend Ofschoon de neergaande beweging in het ledental der Nederlandsche vakbeweging over het jaar 1923 minder groote afmetingen heeft aangenomen dan in de beide vooraf gaande jaren, was er niettemin nog een zeer belangrijke daling. De gevolgen van den economischen terug slag bleven zich nog steeds in de mentaliteit der arbeiders af tee kenen en het gedeeltelijk ineengezakte vertrouwen kon zich nog niet geheel herstellen. Nog niet geheel, ofschoon in den loop van 1923 een begin van verbetering viel waar te nemen, niet alleen in de dalende afvoer- cijfers, doch tevens in een langzame stijging van het aantal nieuw ingeschreven leden. Dit laatste is vooral van belang, want het vervangt ten deele de wegloopers door ver- sche krachten, die in dezen tijd niet uitslui tend om persoonlijke matèrieele voordeelen in de vakbeweging komen, doch meer wor den aangetrokken door haar cultureele be teekenis voor de naaste en meer verwijderde toekomst. Voor zoover de cijfers beschikbaar zijn, was het verlies der vakbeweging over de geheele linie aldus 1 Jan. '23 1 Jan. '24 Verlies N.V.V. 201.045 182.893 18.152 R.K.Vakb. 122.558 101.110 21.448 C.N.V. 62.541 53.967 8.474 A.N.V. 45.759 32.222 13.537 21.758 t t N. A. S. N. S.V. Een andere tabel wijst aan, dat sinds 1 April 1920 het N.V.V. 79.303 leden, het R. K. Vakbureau 57.111, het C. N. V. 22.789 en het A. N. V. 19.761 leden verloren. Aan het einde van het artikel wordt gezegd, dat het tijd wordt dien terugslag afdoende te breken en bijzondere zorg te gaan wijden aan een ïeconstructie der vakbeweging in dien zin, dat de afnemende uittocht in een toe nemende nieuwe aanwinst wordt omgezet. Naar de „Tel." meldt, is aan de gehuwde telefonisten van het Amsterdarnsche tele graafkantoor, die om dienstredenen niet op 1 Maart j.l. konden worden ontslagen, thans eervol ontslag aangezegd met ingang van 1 Juli a.s., voorzoover zij althans niet als kostwinster van een gezin zijn aan te merken. De werkzaamheden bij den Postchèque- en Girodienst zijn thans zoover gevorderd, dat men thans reeds tot wederopenstelling van den dienst zou kunnen overgaan. Reke ninghouders kunnen zonder borgen over hun totale tegoed beschikken. Van de rekeningen werd, naar de „Msb." verneemt, 93 direct accoord bevonden in 7 bevonden zich één of meer fouten. Eerst zijn toen de verschillen met de reke- keninghouders boven het nummer 100.000 opgelost, daarna is men met de rekeningen van 1 tot 100.000 begonnen ên men is nu ge komen tot de serie van 42.000. Juist in de laagste nummers zitten de grootste re keningen, zoodat de grootste moeilijkheden thans achter den rug zijn. Mocht men nu reeds tot heropening van den dienst beslui ten, dan zouden de bedragen, waarover thans nog meningsverschil bestaat, kunnen ge- Vermoedelijk doordat een divan te dicht bij de kachel stond en daardoor vlam vatte, ontstond Zaterdagmorgen te elf uur brand in de voorkamer op de eerste verdieping van perceel Bosschestraat 36 te Scheveningen. Het vuur breidde zich snel uit en weldra stond ook de achterkamer in lichte laaie. Van den brandweerpost Scheveningen rukte onmiddellijk een motorspuit uit, terwijl ook van den post Laan Copes van Cattenburgh een motorspuit vertrok, welke echter weer spoedig terugkeerde. Met twee stralen op de standpijpen en een kleinen straal op de motor spuit werd met het blusschingswerk een aan vang gemaakt. Na korten tijd was men het vuur geheel meester. Op de eerste verdieping brandde vóór en achterkamer voor een groot éeel uit. Op de tweede verdieping is de vloer bijna geheel doorgebrand. Alle vertrek ken kregen zware rook- en waterschade. Van den inboedel werd zoo goed als niets gered. Niets is verzekerd. De politie had al sinds eenigen tijd het vermoeden, dat er zich op den Boerensteiger of in de omgeving een roofhol bevinden moest aangezien verschillende als beroofsters be kend staande vrouwen daar geregeld rond- zwieryen. Men kon het echter niet ontdek ken. Zaterdagavond echter bemerkte een agent, dat er uit een pakhuis zekere B. kwam, die zich heel verdacht gedroeg. De agent ar resteerde B. en ging met een collega het pak huis binnen. Daar bleken zich nog te bevin den de koopman J. G. en de los-werkman J. P. Bij onderzoek kwam aan het licht, dat zich boven het pakhuis een kamer bevond welke geheel tot roofhol ingericht was. Een tragisch voorval speelde zich dezer dagen in een dorp bij Castiglion Florentino in Italië af. Aldaar woonde een zekere Fer- dinando Gailli, die drie weken geleden met een meisje uit de omgeving gehuwd was. Zij hadden een kleine huwelijksreis ge maakt en het jonge paar was gelukkig naar naar huis teruggekeerd. Op zekeren avond waren de echtelieden in gezelschap van een zuster van Ferdinando gaan wandelen. Terwijl zij arm in arm lachend voortliepen, kwamen er fietsers aanrijden. Eén hunner, Salvetti genaamd, sprong van zijn rijwiel, snelde naar het lachende twee tal toe en vroeg „Waarom lacht ge zoo?" Meteen gaf hij Gailli een slag op het hoofd. „Wat heb ik gedaan?" vroeg de jonge bruidegom verbaasd en verschrikt. Salvetti's eenige antwoord was een revol ver te voorschijn te halen en te vuren. Gailli wankelde een oogenblik en viel dan dood neer. De moordenaar sprong weer op zijn fiets en reed kalm weg. Zijn twee kameraden gin gen spoedig aangifte van den moord bij de politie doen. Carabinieri, vergezeld van fascisten, om singelden het huis van den moordenaar en daar binnendringend zagen zij, dat deze rus tig naar bed was gegaan. Alleen het ongestoord geluk van het paar was voor den ellendeling aanleiding geweest om den jongen Ferdinando dood te schieten. Omtrent het verloop van het onderzoek ingesteld in verband met den moord op den 82-jarigen landbouwer J. Modderman te Drachtster Compagnie, vernemen we nog het volgende Het spoor van den politiehond leidde naar de woning van zekeren J. van der H., onge veer een kwartier gaans van de plaats des misdrijfs. Later is op aanwijzing van den politiehond, die steeds tegen hem opsprong en hem de pet van het hoofd trok, gearres teerd de zoon van dezen van der H., die gehuwd is, doch daar steeds nachtverblijf houdt. Bovendien werden nog aangehouden twee broers van genoemden T. v. d. H., die bij hun vader inwoonden. Ten slotte zijn nog twee personen uit de Surhuisterveensche heide in verzekerde bewaring genomen, die verdacht worden met het misdrijf in verband te staan, daar zij dien bewusten nacht zeer Iaat thuis gekomen zijn. Alle verdachten zijn naar Drachten over gebracht. Zij zullen naar Leeuwarden wor den vervoerd.' De verslagene had twee gaten in het voor hoofd, vermoedelijk waren hem eenige slagen toegebracht met een haarhamer, die bebloed in het bed gevonden werd en waarvan de steel was afgebroken. De steel is niet gevonden De verslagene heeft waarschijnlijk een lange worsteling gehad met zijn aanvaller, daar het bed op verschillende plaatsen bloed sporen vertoonde. Ook aan den bovenkant der bedstede werden bloedsporen waargeno men. Na den moord had men het bed weer recht gelegd. Vermoed wordt, dat het misdrijt na mid dernacht heeft plaats gevonden. De kasten waren alle overhoop gehaald. Van eén kast waren de deuren uitgenomen, doch er is nagenoeg niets uit ontvreemd. Het slacht offer had ongeveer 500 in een doosje op de kast staan. Dit werd door de aanrander niet ontdekt. De familie wist hoeveel geld in huis was. Op grond yan verschillende aanwijzingen 7 vermoedt men zeer sterx, dat de eer^j aan gehoudene aan den moord niet vreemd is. Deze ontkent echter pertinent, evenals de andere vier gearresteerden. Verder is er nog geen enkele aanwijzing van belang gevonden. De heer Van Ledden Hulsebosch heeft vin ger- en gipsafdrukken gemaakt. De woning van het slachtoffer staat op ongeveer 20 minuten gaans van het dorp Drachtster Compagnie. De dichtstbijgelegen woning staat op 200 meter afstand. Na sectie op het lijk te hebben geoefend, is het Parket weder vertrokken. Een bakkersknecht, zekere P.. te s Her togenbosch was jarig en wilde zich zelf daarom eens extra tracteeren. Om aan het benoodigde geld te komen, trok hij er tus schen uit met medeneming van het geld, dat hij van de klanten van zijn baas had ont vangen. Daarmee wilde hij na*: Selgië, doch reeds denzelfden avond werd de man op het station te Roosendaal aangehouden. Hef geld was grootendeels al reeds verbruikt. In het pand Open Rijstuin 12, hoek Middensteiger te Rotterdam, alwaar geves tigd is ee fotohandel „Fotam", eigenaar di heer M. J. Walch, is Zondagmorgen te kwan over vijf door passeerende spoorbeambten brand ontdekt. Zij waarschuwden de brand weer, die weldra door den omvang van den brand genoodzaakt was groot alarm te maken. Bij onderzoek is gebleken, dat in de gang bij I het schakelbord kortsluiting was ontstaan, I Door de zuiging in het trapgat trokken de vlammen naar tweede verdieping en zolder. Het pand is onbewoond. Gelijkvloers is de winkel gevestigd, terwijl de verdiepingen en de zolder als magazijn dienst doet. De vlammen sloegen uit de tweede étage en het dak. Onder leiding van een hoofdmar. werd het vuur weldra met zes stralen van handbrandspuiten en één straal van eer. stoomer aangetast. De Magirusladder werd opgesteld en van daaruit werd de straal van een stoomer aangetast. De Magirusladder den stoomer op de bfandende massa gericht. Er waren in totaal drie stoomers ter plaatste, waarvan slechts een dienst heeft gedaan. Te half zeven was men den brand zoover mees ter, dat alle spuiten op drie handspuiten na konden inrukken. Te 9 uur kon ook dot ma teriaal zich verwijderen, terwijl daarna tot 12 uur in den middag de nablussching door de afdeellng brandbluschmiddelen werd ver richt. Tweede étage en zolder zyn geheel uitge brand, terwijl de winkel zeer veel waterschade heeft bekomen. Een aantal kostbare fototoe stellen konden in veiligheid worden ge-bracht Verzekering dekt de schade. Zaterdagmiddag is een 72 jarig los werk man in een kelder aan de Elandsstraat 13, te Amsterdam welke hij als zijn woning had ingericht, door gasverstikking om het leven gekomen. Het was ongeveer 6 uur toen de burenvan fenoemd perceel een sterke gaslucht roken, lij stelden een onderzoek in, waarbij bleek, dz dat de bron van den gastoevoer in een kelder was. Bij den kelder gekomen, ontdekten zij dat de deur daarvan gesloten was. Na deze te hebben geopend, zagen zii tot hun groot; ontsteltenis, dat de oude kelderbewoner daar op een bos st-oo lag. De inmiddels gewaar schuwde politie constateerde, dat twee gas kranen openstanden. Vermoedelijk had de oude man zelf deze kranen geopend hij was een paar uur tevoren in dronken toestand thuisgekomen en had vervolgens de deur ach ter zich gesloten. Of hier van zelfmoord of van de daad van een dronkaard sprake is, zal wellieht nim mer kunnen worden uitgemaakt, maar als ze< ker kan worden aangenomen, dat de doodv oorzaak aan het slachtoffer zelf is toe te sefcf ven. Ongecorrigeerd, Daar sedert het begin van verleden jaar zomer niets meer gehoord is van den schoe ner „Teddy" van de Greenland-Maatschappij die een reis had ondernomen naar de jacht- opslagplaatsen aan de Oostkust en Groen land, heeft de maatschappij een beroep gedaan op de financieele commissie van den rijksdag om financieelen steun voor een reddings expeditie. De maatschappij heeft het gebruik aangeboden van haar schoener „Godthab" voor dit doel en indien de noodige subsidie wordt verleend, zal de expeditie vermoedelijk in Juni vertrekken. Men gelooft te Kopenha gen, dat de „Teddy" vermoedelijk behouden is, doch wordt vastgehouden en verhinderd met de buitenwereld in verbinding te treden ten gevolge van den ernstigen toestand vac het ijs. Te Vlodrop is door de politie aangehou den de Nederlander H. J., wonende te Rheindahlen. Hij wordt verdacht in de paro chiekerken te Vlodrop en Posterhalt de offer blokken te hebben opengebroken en gelicht. Een nader onderzocht bracht aan het licht, dat de aangehoudene zich ook schuldig heeft gemaakt aan gelijke diefstallen te Maas tricht, Herten, Oirsbeek en Spaubeek en naai hij verklaarde ook nog in andere hem niet met name bekende plaatsen. Te Herten werd de diefstal eerst op gemerkt, toen de politie zich er kwam overtuigen of de verkla ring van den verdachte wel juist was. 21 Maart werd op een gedeelte van de Besthemer Kolk, op Eerde, onder Ommen, schaatsen gereden. Het ijs werd nauwkeurig, gemeten en bleek na het wegnemen van del sneeuw nog 19 cM. dik te zijn. Uit Roermond wordt aan het „Hbld." gej meld, dat de invoer van room in Duitschlandj Zaterdagmorgen plotseling is stopgezet. Gedep. Staten van Gelderland hebben op hun audiëntie de Koningin gevraagd voor een bezoek aan Gelderland ter gelegenheid vat de opening van het nieuwe provinciehuis t« Arnhem. Zij heeft gunstig op het verzoek beschikt en zal van den zomer officieel naan Arnhem komen om het oogenblik bij te. wonen, waarop het provinciehuis in gebruifc genomen zal worden. Na den Essenburg onder Hulshorst (Gel derland) zal nu 'n groot gedeelte van de be- zittingenïvan het kasteel Enghuizen te Hum-'j melo in Mei onder den hamer komen, welk bekende landgoed door de eeuwen heen in het ongestoord bezit geweest is van het ge slacht der Van Heeckerens. Nu de laatste directe afstammeling onlangs is overleden, zie de erfgenamen zich tot dezen verkoop ge noopt, ten einde aan de verplichtingen der Succe.'isiewet, die een bedrag van een millioea ver overschrijden, te kunnen voldoe»-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7