DEPOSITO. ASSINK" 'm NEEMT GELDEN a Berbery Regenmantels HAGAZIMN KIK Hot-zSAóosra In en om Haarlem. Ingezonden figededeelingen ANEGANGIgS Ernstig ongeluk te Hillegom. Het Hoogovenbedrijf te Velsen in werking. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding 48ste Jaargang No. 14698 INGEZONDEN. De Stille Omgang. Nederlandsch Fabrikaat. Faillissementen. Het liefdewerk „Oud Papier". De werktijd voor handels- en kantoorbedienden. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. a 75 cents per regel. Telegrapbisch Weerbericht Woensdag 26 Maart 1924 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Brutale mora, t Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. SCHE COURANT AdverfentieB 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Adver'entiën tusschen den teksi als ingezonden 'mcdedecling op de le Pagina's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-adverteniiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. kort worden opgevoerd. Wij zagen de kammen ijzer opnemen door een kraan, die ze naar de breekma- chine voert. Deze snijdt het ijzer tot sta ven, gelijk een papiersnijder een aantal vel letjes papier doorsnijdt. De staven ijzer ko men in een wagon, die ze verder per spoor vervoert of in de schepen brengt. Het ruwe ijzer wordt geleverd aan de Nederlandsche gieterijen, terwijl er al een flinke export is naar Amerika. Het Hoogovenbedrijf heeft ook een overeenkomst met de Phönix- Werke, maar door de bezetting van het Roergebied, gaat er nog geen ijzer naar Duitschland. Bij den uitlaat staat een soort kanon, met in 't midden een rond gat. Daarin wordt een prop klei gedaan en met dit stuk klei wordt de uitlaat dicht geschoten. Behalve het ijzer komen er slakken uit den oven. Deze worden thans nog op de terreinen gestort, maar zullen binnenkort waarschijnlijk ook verwerkt worden tot steenen enz. mag ik Z, Ed, wel even op iets opmerkzaam maken, wat hem als bedevaartganger niet bekend is. Ongeveer twee maanden vóór de bedevaart wordt gehouden, worden afdee- lingen, die met ons langs de Amsterdamsche vaart optrekken, opgeroepen tot een gecom bineerde bespreking, ten einde door vroe ger en later vertrek elkaar niet te hinderen. Dit jaar bleef den Haag afwezig en be richtte, aangezien de deelnemers per spoor tot Halfweg zouden gaan, een conferentie onnoodig te achten. Na heen en weer ge schrijf werd het Haarlem duidelijk, dat juist om half twee middernacht deze trein aan kwam, en de dertien honderd Haarlemsche pelgrims Halfweg op dien zelfden tijd door trok, Het consigne van het Bestuur was nu, korter Lof, en de kleinst mogelijke tusschen- ruimte tusschen de verschillende groepen, daar Haarlem voor zou gaan, twee bestuurs leden bleven aan het station Halfweg de Haagsche pelgrims opwachten, en toen deze groep het station Halfweg naderde, liep de Haagsche trein binnen. De machtige Centrale. Daarna brachten wij een bezoek aan de electrische centrale. Het was daar bij de enorme dynamo's een geweld, dat spreken '•onmogelijk was. Hier wordt de electrische kracht gefabriceerd voor het drijven van machines en pompen en voor de verlich- tin<s der terreinen. Er is echter overpro ductie van energie, waarom men een con tract met de P. E. G. E. M. heeft voor stroomlevering. Maandagavond was er nog een storing in de stroomlevering van Be verwijk. Het Hoogovenbedrijf kon dan da delijk bijspringen en voor stroom zorgen, zelfs voor een flink deel van ons gewest. Wij vervolgden onzen weg, zagen hoe de giethallen alweer werden vergroot, passee- ren het laboratorium, waar de analyse der ertsen geschiedt en het onderzoek van net geproduceerde ijzer. De dubbele watertoren is 45 Meter hoog. Zout (zee) water wordt gebruikt voor de afkoeling der hoogovens zoet water voorde cokesovens en voor eigen gebruik. Zeer interessant is de cokesfabricage. Wij hebben de cokesovens in aanbouw ge zien en gewandeld langs de verschillende kamers. Nu was dit alles één vuurzee. Er zijn 30 kamers, die ieder 10 ton kon be vatten, welke er van boven worden inge stort, mechanisch natuurlijk. Het verbran- dingsproces der kolen duurt van 20 tot 24 uur, dan kan de cokes worden uitgelaten. Dit hebben wij gezien en het is een fan tastisch gezicht. Vóór de kamer komt een wagen op rails, waarop een ijzeren raam. De kamer wordt geopend en één groote klomp vuur-cokes komt te voorschijn en beweegt zich tusschen het raam en stort dan in een ijzeren wagen. De wagen met de roodgloeiende massa wordt dan onder een reservoir gereden, waar de cokes wordt afgekoeld. Vervolgens wordt deze gestort op een schuin afloopend vlak en dan met een transportband omhoog ge voerd. gezeefd en in wagens gestort en- verder naar de hoogovens vervoerd. Van iedere 10 ton kolen worden 7 a 8 ton cokes gefabriceerd. De cokesovens worden met eigen gas ge stookt, dat men in ruime mate uit de kolen produceert. Men gebruikt het gas ook voor andere doeleinden en. het overtollige moet zelfs door verbranding vernietigd worden. Als een paar groote fakkels ziet men dit gas verbranden. Per dag worden 200 a 250 ton cokes geproduceerd. Den laatsteen tijd werden steenkolen uit Limburg (uit de Staatsmij nen) gebruikt, waartoe per week 4 kolen- treinen aankwamen. Het ervoer per spoor maakt - de kolen echter te duur. waarom nu ook weer veel Duitsche en Engclscbe kolen gebruikt worden. Hoe geweldig het bedrijf al is met eén oven, kan men nagaan als wc meededen dat per dag 1000 ton materialen worden verwerkt, waarvan 400 a 500 ton ertsen. Bij de cokesovens staan de fabrieken voor bijproducten, als teer, ammoniak, ben zol enz. In tankwagens worden deze pro ducten vervoerd. Bij het Hoogovenbedrip werken thans 400 a 500 man, waarvan 20 Duitschers en vele Hollandschc arbeiders, die vroeger in 't Roergebied werkzaam waren. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Dc heer Arthur Tervoorcn schrijft in zijn zoo mooi verslag over den Stillen Omgang o.m.: „en als ik hier deze kleine onregel matigheid vermeld, is dit niet uit zucht om aanmerkingen te maken, maar alleen in het belang van deze schoone bedevaart, die, als een volgend jaar hierop wordt gelet, (door wie?) nog schitterender zal kunnen verloo- pen dan nu reeds het geval was." Misschien Wij verzochten het bestuur, de mannen desnoods tot aan de kerk op te stellen, ter wijl een der Haarl. bestuursleden de nog komende groepen tegemoet liep om deze aan té sporen door vlugger loopen, den tijd van wachten voor de Hagenaars te verkor- ten. Wanneer u nu eens nadenkt, dat twee minuten voor iedere groep hoog noodig is, om te passeren, hebben de Haagsche pel grims toch een half uur daar moeten wach ten voordat zij van de Haarlemmers hoor den: „Heeren, de laatste groep trekt door." U zult toch met mij eens zijn, dat, hadden wij in Halfweg één complex gevormd, dit wachten tot tien minuten was ingekort. Was een tweede trein met bedevaartgangers eer der binnengeloopen, dan het geval was, dan hadden de Hagenaars daar niet kunnen blij ven staan. U zult dus begrijpen dat uw vrome wensch moeielijk in vervulling kan gaan, indien het aantal afdeelingen steeds meer en grooter wordt. Vooral oveïleg met elkander is hoogst noodzakelijk. Ik vertrouw, dat de afdeeling Velsen, Driehuis, 't bestuur der afd. Haarlem kennisgeving wil doen, dan worden zij ge vrijwaard van midden tusschen de afd. Haar lem ttf verdwalen. Deze afdeeling heeft kans gezien om in Halfweg tusschen groep 14 en 15 in te springen, doch heeft zich op aanwij zing van 't Haarl. Bestuur te Sloterdijk dooi de linkerzijde van den Admiraal de Ruyter- weg te volgen, afgescheiden. Er zullen echter ook nu weer vele lezers van de „N. H. Crt." zeggen, dat zij niet kunnen begrijpen, dat er voor den Stillen Omgang niet meer reclame wordt gemaakt. Je leest altijd er van als het achter den rug is. Dit is, mijns inziens, een ongemotiveerde klacht. De liefde en eerbied tot het Heilig Sacrament is niet door reclanie op te wek ken en iets anders wordt door den Stillen Omgang niet beoogd. Doch of het grootsche doel door ons genootschap wordt bereikt, wordt door mij wel eens betwijfeld, vooral wanneer ik zie, hoe weinig leden van ihet genootschap de Plechtige H.' Mis op den Tweeden Paaschdag, tot intentie der leden opgedragen, bijwonen en aan de H. Com munie deelnemen. Toe, mannen-lezers, Za terdagavond was de kerk meer dan vol, komt nu ook den Tweeden Paaschdag de H. Mis bijwonen en vereenig u in een werkelijk algemeene H. Communie, tot meerdere eer en glorie van het H. Sacrament. diging der betreffende maatregelen van be stuur de Arbeidswet 1919 in te voeren voor de volwassen handels- en kantoorbedienden, omdat thans overmatige, ontoelaatbare en de volkskracht schadende werktijden door de werkgevers aan de werknemers worden op gelegd. Overwerk in de avonduren zonder vergoeding in geld is zeer inheemsch gewor den, en ook Zondags- en nachtarbeid komt meer en meer voor. Bovendien wijst de bona er op, dat de Arbeidsinspectie te Rotterdam nalaat, wanneer werkvergunningen moeten worden verstrekt, het bij de wet voorgeschre ven overleg met de vakvereeniging te doen plaats hebben. Door deze houding der werk gevers blijven bovendien nog steeds duizen den werkwillige kantoor bedienden werkloos rondloopen. In de Maartaflevering van het tijdschrift der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" treffen wij o.a. aan Een uiteenzetting omtrent de in voor bereiding zijnde tentoonstelling van Neder landsche Nijverheid, uitgaande van^ de Ver eeniging „Nederlandsch Fabrikaat" van 31 Mei tot en met 15 Juni a.s. in de zalen van het Kurhaus te Scheveningen te houden, waaruit blijkt, dat deze tentoonstelling zeer belangrijk belooft te worden. In de bijdrage „De Nederlandsche handel met het Buitenland in 1923" wordt een helder en zaakrijk overzicht gegeven omtrent den uit- en invoer gedurende, het afgeloopen jaar. Uit het artikel „De Arbeidsmarkt" blijkt, dat het aantal van degenen, die wegens werke loosheid van Overheidswege gesteund moe ten worden nog onrustbarend groot is en met recht valt uit deze bijdrage de leering te trekken, dat het voorbijgaan van de Neder landsche Industrie eenvoudig ontoelaatbaar „Onze Bruinkool industrie" geeft een belangwekkende uiteenzetting omtrent de Mij. „Carisborg" in Zuid-Limburg. Tal van afbeeldingen verduidelijken vei- volgens een bijdrage „De Kuiperij" zijnde een der onderdeelen van de reeks artikelen „Engelsche Nevenbedrijven der Nederland sche Noord-Zeevisscherij". „Van alles wat" geeft wederom een aantal korte, belangwekkende berichten uit ver schillende Bladen en Tijdschriften. Van de officieele rubrieken zij ditmaal gewezen op de medecleeHng wat in de ver schillende afdeelingen in den laatsten tijd is geschied, waaruit blijkt, dat in het bijzonder de afdeelingen 's-Gravenhage en Haarlem zeer actief waren. Dinsdag werden in staat van'faiiliszement verklaard 1. Pieter Jou ken, grossier en koopman in lederwaren, wonende te Kwadijk (N.H.) en aldaar handelende onder den naam of de firma „Lederwaren-fabriek „Pitogedo" Curator Mr. F. v. d. Goot 2. De nalatenschap van Cornells Johannes Harmeyer, in leven landbouwer, wonende te Beverwijk, Groote Houtweg no. 3 Curator Mr. A. A. Huizenga 3. M. A. Lansen, meubelfabrikant, wonen de te Edam, Groote Molensteeg, Curator Mr. F. v. d. Goot Rechter-commissaris in al deze faillisse menten Jhr. Mr. R. de Marees van Swinde- ren Opgeheven werden de faillissementen van: 1. A. J. Ahrendt, Azn, schilder, wonende te Zandvoort, uitgesproken d.d. 5 Februari 1924 2. W. Schermer, te Zaandam, de Wits fraai, uitgesproken d.d. 8 Januari 1924 Het 50-jarig bestaan van het liefdewerk. Dinsdag, was het 50 jaar geleden, dat het Liefdewerk „Oud Papier", dat zich ten doel stelt werk te verschaffen, geldelijken steun te verleenen aan Z. H. den Paus en ondersteu ning te bieder, aan R. K. instellingen in Ne derland, te Amsterdam werd opgericht. In die jaren heeft het Liefdewerk zich ontwikkeld tot een organisatie, welke vertakkingen zich over het geheele land uitbreiden, zoodat in alle plaatsen van eenige beteekenis een afdeeling of een correspondentschap bestaat. In stilte werd het feit herdachtop de a.s. algemeene vergadering echter, die begin Mei zal worden gehouden, zal, zoo meldt dc „Msb.", de herdenking feestelijk wor den gevierd, Deze viering zal dan hoogst waarschijnlijk worden opgeluisterd door de hoogc tegenwoordigheid van Z. D, H. Mgr. A, J. Callier, bisschop van Haar lem. De Nationale Bond Van Handels- en Kan toorbedienden Mercurius heeft aan den mi nister van Arbeid een adres gezonden, waar in met aandrang wordt verzocht door af kon- Barometerstand 9 uur v.®.: 746. Vooruit. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen in den morgen van 26 Maart. Hoogste barometerstand 765,0 ni. M. ie Haparanda. Laagste barometerstand 740.6 m. M. te Scilly. Verwachting van den avond van 26 tot den avond van 27 Maart: Meest zwakke veranderlijke wind, neve lig tot betrokken of zwaarbewolkt, aan vankelijk regen. Zelfde temperatuur. De Sint Martinnskerk vóór het ongeluk. Gistermorgen vielen 2 werklieden, bezig aan de verbouw der St. Martinuskerk bij het sloopen van een aanzienlijke hoogte. Eén hunner wist zich onder het vallen vast te grijpen; hij was slechts bewusteloos en is des middags in het St. Joseph-gesticht weder bijgekomen; zijn verwondingen zijn vrij onbeduidend. De ander brak het been ter hoogte van de kuit en werd per auto van het Joeph-Gesticht naar 't Leidsche Ziekenhuis vervoerd. Gezien de hoogte waarvan beiden vielen, is het schier een wonder, dat zij het er nog zoo afgebracht hebben. Gelukkig maar. Nader vernemen wij nog: De bovenkap van de St. Martinuskerk, die gesloopt moest worden, zat nogal stevig vast, zoodat men deze met touwen trachtte om ver te krijgen. Doch het lukte niet. Enke len probeerden toen, om een paar spanbal- ken door te zagen, waartegen nog door den opzichter gewaarschuwd werd. Op hetzelfde oogenblik dat hij waarschuwde, stortte het gevaarte naar beneden en trok een zestal personen met zich mede. Vier wisten zich te redden, door zich ergens aan vast te grijpen, doch de twee andere kwamen op den grond terecht. Een dezer personen bleef bewusteloos liggen, terwijl van den ander een been gebroken was. De bewustelooze persoon werd in het St. Jozefgesticht gebracht, hetwelk hij, na een goede verzorging, 's middags weer kon verlaten, zoodat deze zijn werkzaamheden weer kan hervatten. De andere persoon is naar het ziekenhuis vervoerd. Wonder boven wonder is dit ongeluk nog al tamelijk goed afgeloopen, en men mag van geluk spreken, dat er geen menschenlevens te betreuren zijn. Onze fotograaf kiekte de werkzaamhe den vóór en na het ongeval, hetgeen wel een bijzonderheid is. Re SM' ??flrtinpsknrk na het opgeluk. Dc abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 597Ó. Het Maandschrift van liet Centraal Buren •foor de Statistiek publiceert ieder kwartaa overzichten van den loop der bevolking ir Nederland, welke overzichten éénmaal pel jaar tot jaarcijfers worden verwerkt. Ze* zijn nu de cijfers over 1923 verschenen. D» zijn altijd interessante, statistische mede- j déelingen. In dc laatst gepubliceerde cijfers vindt d.' „N. Rott. Ct." aanleiding Lot een uitvoerige beschouwing, hetgeen ,een verdienstelijk .werk zou zijn, wanneer de liberale redactie zich onthield van het trekken van alles behalve onschuldige conclusies. Wat blijkt n.m. uit de cijfers? Dat het ge boortecijfer gestadig is teruggeloopen van 37.1 per 1000 zielen in 1876 tot 26 in 1923. Daarnaast is het sterftecijfer echter nog sterker gedaald, gevolg van betere hygiëni sche begrippen, vooruitgang der medische wetenschap enz. Zoo was het sterftecijfer in 1876 nog 23.5 per 1000 zielen, terwijl in 1923 het cijfer van 9.9 per 1000 zielen werd bereikt. Wanneer men dc cijfers nader bestudeert, komt men tot dc conclusie, dat dit, lage sterftecijfer vooral te danken is aan groote vermindering der zuigelingensterfte; vermin dering der sterfte van longtuberculosen en grooter uithoudingsvermogen van ouden van dagen. Wat deze daling van hel sterftecijfer bcteekent kan hieruit blijken, dat, wanneer wij nog op het sterftepeif van 1876 (23,5 per duizend) stonden, er in 1923 167,923 sterf gevallen te betreuren zouden zijn geweest, in. plaats van 70,953, zooals het geval was; of veel meer dan he't dubbele. Door dit lage sterftecijfer wordt natuurlijk het geboorte overschot steeds grooter. immers bet ge boortecijfer is van 37.1 in 1876. tot 26 in 1923 gedaald; het sterftecijfer van 23.5 in 1876 op 9.9 in 1923. Welke is nu de conclusie, die de „N. Rolt, Ct." uil dit'verschijnsel ilrekt? Deze: Dit overschot is, als gevolg van de ver anderingen, welke in het geboorte- en het sterftecijfer hebben plaats gehad, ten onzent laatstelijk gestegen tot een peil, hetwelk, zoowel wanneer men zich dit peil in bet verleden constant denkt, als wanneer men het in cle toekomst projec teert, als volkomen abnormaal moet wor den beschouwd. Het bedroeg in: •Meer geboren dan gestorven per 1000 zielen rijk groote steden 1919 11.0 7.7 1920 16.2 13.4 1921 16.3 .13.4 1922 14.5 11.6 1923 16.1 12.6 Dat een bevolkingsaccres, hetwelk, in dien het stand houdt, onze bevolking in ingeveer 45 jaar zou verdubbelen, op den iuur volkomen onhoudbaar is, en, inzon derheid in de tegenwoordige economische v.nstandigheden, zeer ongewenscht heeten noet, zal wel niemand kunnen ontkennen. En indien emigratie tegenover een bevol. kingstoeneming met thans reeds ver over de 100,000 zielen per jaar natuurlijk mach teloos is, en stijging der sterfte door nie mand kan worden gewenscht, kan enkel verdere aanmerkelijke daling der geboor ten dc oplosing geven. Bij zulke redeneeringen staan wij toch eigenlijk even stil. Het geboortecijfer daalt al sinds jaren, wat altijd beschouwd is en nog wordt (zie Frankrijk) als een verderfelijk teeken voor een natie. Het sterftecijfer daalt tot ongekende laagte; verheugend verschijn sel! Maar, nu komen cr menschen te veel binnen dc nauwe grenzen. Wanneer we nu zouden concludeeren: dan maar wat minder hygiënische zorg, minder aandacht voor zuigelingen, de tuberculosen, de ouden van ''agen, zou er terecht een kreet van ven ontwaardiging over een dergelijke onnatuur lijke heidensche moraal opgaan. Maar die zelfde menschen schrijven met een onbe schaamdheid, waarvan zij zi<;h zelf niet be wust schijnen, in hun deftige blad, dat de geboorten noodzakelijk moeten worden in geperkt; anders komen er menschen te veel! Alsof zulk een moraal niet lot practijken voert, welke' veel meer als heidensch moe ten worden gebrandmerkt dan minder hy giënische zortf. Onlangs heeft de voorzitter van den Vrij heidsbond, de heer Dresselhuys, een zeer nabijstaande geestverwant van de „N. Rott. Ct" geklaagd over het geringe verschil in opvatting tusschen de christelijken en socia listen in den tcgenwoordigen lijd. Dan waren de liberalen toch andere menschen! Wanneer wij nu conclusies als bovenstaande lezen, dan voelen wij toch nog altijd hoe zeer zij gelijk hebben, die op alle levens terrein een scherpe lijn trekken tusschen christelijke en vrijzinnige morael! Daar wij gaarne het Hoogovenbedrijf eens in werking wilden zien, vroegen wij daartoe verlof en ontvingen een verzoek Dinsdag morgen eens te komen kijken. Wij werden ontvangen door den heer Ir. Ingenhousz, die ons rondleidde en alle mo gelijke inlichtingen verstrekte. De heer In genhousz deelde ons mede dat van een officieele en feestelijke opening van het be drijf moest worden afgezien, door het over lijden van den directeur-generaal, Ir. H. J. E. Wenckebach, denstichter van het be drijf. Ook deelde hij ons mede, dat in ver band met het in werking stellen van het bedrijf de geheele leiding van 's-Gravenha- gc naar Velsen wordt overgebracht. De villa jBlijenhocve, tot dusver gebruikt als bouw- van La Gouiette (Tunis) een lading erts aanbracht. We gingen aan boord van het Spaansche schip, waaruit de knijpers in een oogenblik 12/4 ton (125.000 K.G.) erts naar boven balen en in een groote wagen stor ten, dié het erts dan op dc stortplaatsen werpt. In de ertsbunkers wordt het erts ge sorteerd en gedistribueerd, wijl verschillen de soorten ertsen noodig zijn (uit Zweden, Frankrijk, Spanje, Afrika enz.) Het gaat dan in de wagentjes, die het naar den hoogoven voeren. Beurtelings gaat er een wagen erts en een wagen cokes naar bo ven, waar de producten mechanisch in den oven worden gestort. Wc liepen rondom den oven, waar een machtig net van pijpen zorgt voor afkoeling ben overzicht van het noogoventerrein. bureau, wordt thans inwendig geheel ver bouwd en ingericht tot directiegebouw. Daarna gingen wij de terreinen op, om het groote bedrijf in werking te zien. Al lereerst zagen we het pompstation in be drijf, waar de motoren zorgen voor het op pompen van het benoodigde water. En er *s wat noodig, n.l. evenveel als Amsterdam Voor haar bevolking gebruikt. Aan de kade zagen we nu de machtige kranen in werking. Maandag was het groote Spaansche stoomschip Ordunte Mendi aan gekomen met een lading erts van Sagunto (Spanje) terwijl juist voor dc pieren van den oven, die van binnen in het on derste gedeelte, waar het ijzer uitvloeit, een temperatuur van 1690 graden Celsius heeft. In de windverhitters en voorverwarmers zagen we in de open gaten dc vlammen ge weldig oplaaien. Aan den westkant van der, oven is de uitlaat. Daaruit vloeit het ijzer in een goot van zand naar dc giethallen, waar in het zand tal van kamvormen zijn gemaakt. Zes maal per dag wordt de uitlaat geopend en telkens vloeit er 30 a 35 ton vloeiend ijzer uit, zoodat de productie o.g. 200 ton per dag bedraagt. Nu bet bedrijf op gang en pangekomen het stoomschip Zembra, dat alles in orde is, zal de productie binnen- Een mooie foto van de hoogovens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1