Aan cmss© Lezers SPORT EN SPEL. BILJARTEN. KUNST EN KENNIS. GEMENGD NIEUWS. B®rï$lst@n yït ¥®rige ORDE EN ARBEID. DE SPAARNE8ANK Het rapport commissie. INGEZONDEN. Huizenzwendel. Spoort al Uw kemissen aan Iran waag- en aanbod- advertenties t© plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemscbe Courant l Om het kampioenschap van Noord-Holland. De kampioenschappen van Noord-Holland. 7.11 Een slachtoffer van de X-stralert. HANDEL EN NIJVERHEID, Een schrijven van Neder- landsche Manufacturiers. Een Lectoraat in de Röntgenologie. Het ijs in de Zuiderzee, Door bijen gedood. Verkeer en Posterijen. De terugbetaling der midi. a.jfie NEb. Staatsloterij. De moord te Koekangerveld. Een teleurgesteld sport liefhebber. Kokende koffie gedronken. Overreden. Motor-ongeluk. Brand te Hengelo. Is dat zuinigheid? Wegens het iatc uur werd er slechts Nekkramp. De toestand in de bouwvakken. Staking te Rotterdam. BINNENLANDSCH NIEUWS. Een verzoek om invoering van twee persoons-abonnementen op de spoorwegen. DE MALVERSATIES TE AMERSFOORT. De staking in de bouwvakken. Reclame-tentoonstelling R E.C.L.A. Uit de Metaal-industrie. Het spoorwegongeluk te Benndorf. Pasjitsj weer kabinetsformateur Ontbinding der Turksche nationale vergadering? De Engelsche arbeiderspartij en Mussolini, Ontzettende scheepsramp. De communistische agitatie in Duit gekiend. Een motie van vertrouwen in de Grieksche regiering. De Belgische regeering en de waarborgen. De proclamatie.' der Griekschq rept bliek. Medegedeeld dook 18% 88% 74' Hot rapport van de commissie, die een on derzoek her.L ingesteld naar den melkprijs te Haarlem, is bij B. en W. ingediend. Eer lang zal bet dus den raadsleden medege deeld -.'orden. Afr,v I dam de N.V. .,De Faam", Heerengrachc 10, U;1 I Amsterdam de N.V. „Maninko", Singel 3§9, Amsterdam en de C.I.V. „St. Homobonus", Korte Wijnstr. 14, Rotterdam, vertegen woordigend een belangrijk deel der Neder- landsche Manufacturiers, welke door de stopzetting -de textiel-industrie, in hooge mate in den goeden gang hunner zaken wor den belemmerd, een schrijven gericht, waar in zij aandringen op spoedigste oplossing van het conflict en zich gaarne bereid ver klaren daartoe eventueel hunne bemiddeling te verleenen. Voor den Inhoud van deze rubriek stelt if Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U in het algemeen belang in uw veel gelezen blad te willen opnemen waarvoor ik bij voorbaat dank j icg onderstaande bijdrage over zulks naar aanleiding van de in Uw blad id. 21 dezer voorkomende advertentie, waarin door een ..Woningbureau" te Kaar- lem wordt gevraagd ..een goed bespraakt, vertrouwd uitziend, liefst bejaard persoon te Schoten, die genegen is dagelijks langs de straat en door adverteeren huizen te verkoo- pen provisie 2>, var de koopsom." Deze oogenschijniijk zoo onschuldig uit ziende annonce is in. haar opzet zoo brutaal en intens gemeen, dat eene ernstige waar schuwing aan U, lezer, m.i. plicht is. Koopen en verkooper: van huizen is een taak van vertrouwen wil men niet bedrogen worden, dan kan men dit alleen toevertrou wen aan hen die bekend staan als bona fide makelaar en op en top vakman. Dit is ook zeer terecht door den wetgever ingezien die kort geleden de makelaardij in onroerende goederen definitief regelde. Voor heen was 't instituut van ma keiaars in onroe rende goederen niet bekend en voerde ieder, die zich makelaar in onroerende goederen noemde en ieder die zichzelf ook thans nog zoo noemt, zonder te zijn beëedigd vol gens de Wet van 5 Mei 1922 dezen titel onrechtmatig. Teneir.de de wantoestanden en knoeierijen, die op het gebied van de makelaardij in on roerende goederen heers rhten, zoo doeltref fend mogelijk te bestrijden, hebben de inge volge bovengenoemde Wet aangestelden zich vereen igd in de Ma keiaars vereeniging in het rechtsgebied der Arrondissements rechtbank te Haarlem. Reeds te lang wa3 door verschillende individuen, aangetast dcor de huizenkoorts-epidemie, doch totaal ontbloot van eenige kennis van dit vak en nauwgezetheid van geweten, ten koste van het niensclidom geparasiteerd aan dit geknoei er gescharrel moest een einde worden ge maakt, eens en voorgoed. Om hierover in details te treden, zou mij te vet voeren we kunnen volstaan met één der ichtigste punten de Makelaarsvereeni- oitig stelde in hare tarieven vast, dat door iure leden voor het uitvoeren van een op dracht tot verkoop niet meer mag worden be ekend dan 10 van den bedongen prijs, le beta- 'en door den verkooper nimmer mag hier voor aan kooper iets worden berekend. Hoe kon nu eer, „Woningbureau" aan een door haar aangesteld vertegenwoordiger 2% toezeggen indien niet, a. minstens 3 a 4% verkoopscommissie wrdt berekend, desnoods te betalen dcor verkooper en kooper samen, of b. de geheele transactie is gebaseerd op ;fn. natuurlijk te gelimiteerden verkoop prijs met beding, dat een eventueel hooger bedrag ten goede zal komen aan het „Wo ningbureau Voor dergelijke praktijken past slechts één •.voord zwendel. Worden ze door 'nbeëeidigd makelaar, ongeacht of deze al of niet lid is van genoemde Makelaarsvereniging, uitge oefend, dan is bovendien het woord fraude net geheel en al misplaatst (zie Wetboek van Koophandel.) Laten wij adnnemen, dat ieder beëedigd makelaar te veel waarde hecht aan zijne roede reputatie om zich te leenen voor eene iffaire als bovengenoemde, en de hier be sproken advertentie slechts uitgaat van on bevoegden. Gij, publiek, zijt er dan nog er ger aan toe het aantal slachtoffers van de z. g. „loopende makelaars" zóo zijn er reeds te Schoten, het iand der onbegrensde mo gelijkheden is legio. Hoe kan het ook anders, wanneer gewezen brievenbestellers, politieagenten e. d. zich plotseling opwerpen als makelaar in z.g. „vrij bedrijf' en dan hunne „makelaarsaffaire" nog completeeren door de uitgifte van een pamflet, dat zij .Woninggids" gelieven te noemen, terwijl zij bovendien de grenzelooze brutaliteit be zitten, de makelaardij uit te oefenen als was het eene negotie in garen, band, veters of schoensmeer Hun vertegenwoordiger waarom de man bejaard moet zijn, is ons een raadsel is dit omdat ouderdom een (dik wijls ongemotiveerd) vertrouwen wekt vliegt op een ieder af, dien hij naar een huis ziet kijken, met de vraag „of hij een huis zoekt," om hem dan, dikwijls door den aemeensten laster aan het adres van bona fide makelaars, zijne „des loopenden make laars" veel te dure waar aan te smeren. On gelukkig degene, die in de handen van zoo'n „Woningbureau" of „loopenden make laar" valt. Wanneer wij hier nog vermelden, dat de viom-vertegenwoordige „loopende make laar" de brutaliteit zoover drijft, bij ons, des kundigen, de reflectanten op eene door ons geplaatste advertentie bij de detir op te van gen nog voordat zij met ons in relatie zijn kunnen komen, dan vragen wij U, geacht ipubliek, ons het faire van de praktijken lezer heeren te willen aantoonen. Wij beëedigde makelaars, leden van bo- Wmgenoerade Makélaarsvereeniging, die ♦óór alles naar eer en geweten de belangen ian onze cliënten wenschen te behartigen, werken op eene dergelijke wijze niet.: daar voor achten wij onze reputatie te hoog. Zoo iets doet alleen hij, die geen naam heeft te ver sjezen, Ernstig wordt dan ook een ieder, die een Suis wil koopen, in overweging gegeven, zich nimmer te wenden tot personen of instellin gen als in dit schrijven bedoelt. Mocht dit artikel onverhoopt ook betrek king hebben op een beëedigd makelaar, die zich doet assisteeren door langs de straat loo pende huizenventers, dat hij dan toone, dat nog niet alle eergevoel uit hem is verdwenen en onmiddellijk met deze praktijken eindige i Is hij bovendien lid van bovengenoemde Ma- fcelaarsvereeciging, dat hij daar onmiddellijk dit lidmaatschap beëindige individuen van dit kaliber behooren in onze kringen niet thuis I P, BLOM, Beëed. makelaar in onroeren de goederen, lid van de Make laars vereeniging in het rechts gebied der Arrondissements rechtbank te Haarlem. Schoten, 22 Maart 1924. Ged. Schal kburgergracht 80. Van der Laan kampioen. Zaterdag en Zondag zijn de wedstrijden te Amsterdam gespeeld om het kampioen schap van Noord-Holland. De Haarlem mers waren in grooten getaie opgekomen om de heeren v. Caicar en J. H. Metz te zien. Ze zijn helaas teleurgesteld. Den eersten avond heeft Van Caicar niets gepresteerd zijn hoogste serie was 38. Ook de heer Metz speelde ver beneden zijn kunnen Zaterdagavond. En tegen den heer Cassing werd hij ingemaakt. De uitslagen van Zaterdag ijn Brandts Cassing Slikker Metz Brandts Mets v. d. Laan v. Caicar Slikker v. d. Laan Caicar v. Cassing Slikker Brandts Metz Cassing Omtrent de wedstrijden op Zondag avond kunnen we mededeelen dat het om het kampioenschap van Noord-Holland ging tusschen v. d. Laan en Brandts. De Haar lemmers herinneren zich nog den wedstrijd tusschen deze heeren in Monopole. Thans werd v. d. Laan winnaar met 6 punten ver schil, waarmee hij het kampioenschap van Noord-Holland heeft veroverd. v. Caicar speelde tegen Brandts en de Haarlemmer verloor met slechts 9 caram boles. De wedstrijd v. CaicarMetz, de beide Haarlemmers dus, werd in 25 beurten gespeeld en gewonnen door v. Caicar. punt. beurt, h.S. gem. 300 - 12 67 25. 235 11 82 21.36 300 28. 42 10.71 192 27 86 300 21 80 14.28 189 20 54 9.45 300 33 80 9.09 289 32 35 9.03 229 22 70 10.40 300 22 55 13.54 189 23 38 8.21 300 23 86 13.04 88 11 17 8.— 300 11 93 27.27 81 12 18 6.75 300 12 79 25.— BELOGNDE TOEWIJDING. Een bediende van het London Hospital, Muys legde zeer snel DJ Reginald Blackall genaamd, had, als droevig, maar onafwendbaar gevolg van zijn lang- durigen en toegewijden arbeid, bij het ver plegen van patiënten in de afdeeling voor de behandeling met Röntgen-stralen, zijn beide handen verloren, welke dusdanig waren aan getast, dat Ze moesten worden afgezet. Na mens het bestuur van het hospitaal heeft Lord Knutsförd dit slachtoffer van zijn beroep de medaille van het Carnegie helden-fonds aan geboden en hem medegedeeld, dat hij van dit fonds een jaarlijksche uitkeering van 75 pd.sf. zou ontvangen. Het hospitaal zelf heeft hem een jaarlij ksch pensioen van 285 pd. st. gege ven cn een levensverzekering, waardoor zijn weduwe later een pensioen van 200 pd. st. krijgt. Vermoedelijk zal het Carnegie helden fonds het toegezegde pensioen nog verhoogen. Aan de organisaties van Werkgevers en Werknemers, betrokken bij het conflict in de testiel-aijverheid in Twente, hebben de sterdam. N.V „Nederland Binnenkant 32, Amster< In het „Veilinggebouw" te Beverwijk werden Zaterdagavond onder vrij veel belaugstelling de kampioenschappen van Noord-Holland gewichtheffen en worstelen verwerkt. -De getvichtheffers van de afdeelingen bantam-, veder- en lichtgewicht waren eerst aan de beurt. Deze wedstrijden, georganiseerd door „Door Oefening Kracht" Beverwijk, zijn tevens bedoeld als voorwedstrijden tot deel neming aan de Olympische Spelen te Parijs De oefeningen voor het gewichtheffen be stonder) dan ook uit dezelfde, die op de VlIIe Olympiade verplichtend gesteld zijn. Ook heeft de wedstrijdcommissie van den Ned Krachtsportbond juist ontier de Olympische reglementen laten werken, om onze verte genwoordigers reeds er aan te gewennen De gewichthefoefeningen bestonden uit eenhandig trekken, eenhandig stooten, twee handig trekken, tweehandig drukken en tweehandig stooten. De prestaties van de kampioenen der verschillende afdeelingen zijn goed te noemen. Jammer was het dat de Nederlandsche kampioen A. G. Scheffer (Hercules Haarlem), niet kon deelnemen wegens sterfgeval in zijn familie. Hem zal echter nog de gelegenheid gegeven worden aan de Ned. kampioenschappen mede te dingen, die beslissend zijn voor uitzending naar Parijs. De uitslagen van het gewichtheffen luiden: Bantamgewicht1. H. M. Wolf (D.O.K. Haarlem), kampioen van Noord Holland) met 307punten (45 K.G. eenh. tr,, 55 K.G. eenh. st., 62% K.G. tweeh. trekken, 65 K.G. tw. drukken 80 K.G. tw. stooten) 2. J. Hanschen (K.D.O., Amsterdam) met 250 p. (35 K.G. eenh. tr., 40 K.G. eenh. st., 50 K.G. tw. tr., 60 K.G. tw. dr., 65 K.G. tw. st.) Vedergewicht: 1. J. Tijman (K.D.O., Amsterdam), kampioen van Noord-Holland met 345 p. (50 K.G. eenh. tr., 65 K.G. eenh. st. 70 K.G. tw. tr., 65 K.G. tw. dr., 95 K.G tw. st.)2. J. Waterman, (K.D.O., Amster dam), met 325 p. (50 K.G. eenh. tr., 55 K.G, eenh. st., 65 K.G. tw. tr.,69 K.G. tw. dr., 95 K.G. tw. st.) 3. A. Eskes (D.O.K, Haarlem) met 282% p, (35 K.G. eenh. tr. 57% K.G. eenh. st., 60 K.G. tw. tr., 55 K.G tw. dr., 75 K.G. tw. st.) Lichtgewicht1. G. Roos, (D.O.K., Am sterdam), kampioen van Noord-Holland met 370 p., (60 K.G. eenh. tr., 65 K.G. eenh. sf., 75 K.G. tw. tr., 70 K.G. tw. dr., 100 K.G. tw. st.)2. W. van Nimwegen, (D.O.K,), Amsterdan, 350 p., (55 K.G. K.G. eenh. tr. 60 K.G. eenh. st., 75 K.G. tw. tr., 70 K.G. tw. dr., 90 K.G. tw. st.); 3- A. van Praag (K.D.O., Amsterdam), 342%, p., (50 K.G. eenh. tr., 60 K.G. eenh. st., 70 K.G. tw. tr., 67 K.G. tw. dr. 95 K.G. tw. dr.). Voor het kampioenschap middenzwaar gewicht worstelen waren er 10 liefhebbers t.w. J. Muys (D.O.K., Beverwijk); D. de Ruiter (D.O.K., Haarlem); W. Leloux, (Hercules, Amsterdam); F. Stoel, (de Hal ter Amsterdam)P. Kluft, (D.O.K., Be- verwek) J. Smit, (D.O.K., Amsterdam); P. Jaiisma, (Hercules, Amsterdan)L, Seur, (de Halter, Amsterdam)J. Burger, (D.O.K,, Beverwijk) en C. Romein» (Hercules, Am- ronde geworsteld met het volgende resultaat: J. Smit verloor na 10 min. van C, Romein (37) W. Leloux won door veelvuldigen aanval van P. Jansma na 10 min. (73) F. Stoei en L. L. Seur worstelden 10 min.'on beslist (55) J de Ruiter tijd 32 sec. (100) P. Kluft overwon J. Burger door schouderaanraking in 8 min. 7 sec. (100). Gisteravond werden de worstelwedstrijden voor het Noord-Hollandsche kampioenschap middenzwaargewicht voortgezet. Het vei linggebouw was goed bezet. Verschillende mooie partijen waren er te zien. Vooral J. de Ruiter (D.O.K., Haarlem) en P. Kluft (D. O. K., Beverwijk), hebben gedurende 10 min. prachtig geworsteld. De uitslagen van de verschillende ronden luiden Tweede ronde J. Smit won door veel vuldigen aanval na 10 min. van P. Jansma (73) W. Leloux en C. Romein worstelden 10 min. onbeslist (5—5) F. Stoei won van J. Burger door schouderaanraking in 2 min. 35 'sec. (100) J. de Ruiter overwon P. Kluft door veelvuldigen aanval na 10 min, (73) J. Muijs legde L. Seur in 1 min. 14 sec. (10—0). Derde ronde J. Smit en W. Leloux wor stelden 10 min. onbeslist (55)P. Jansma en C. Romein worstelden een onbesliste partij van 10 min. (55) F. Stoel verloor door schouderaanraling van P. Kluft in 2 min. 18 sec, (010) J. Muijs vloerde J. Burger in 5 min. 20 sec. (100) J. de Ruijtcr en L. Seur worstelden 10 min. onbeslist (5 Vierde ronde J. Smit overwon J. Burger door schouderaanraking in 1 min. 55 sec. (100) J. Muijs en F. Stoei worstelden 10 min. onbeslist (55); J. de Ruijter en C. Romein maakten een match nul na 10 min. (55) L. Seur en P. Jansma worstel den 10 min, onbeslist (55 W. Leloux wer in 2 min. 37 sec. gelegd door P. Kluft (010). Vijfde ronde J. de Ruiter won door veet- vuftigen aanval na 10 min. van J. Smit (73); J. Burger legde C, Romein in 5 min. (100); J. Muijs won van P. Jansma door schouder- aanraking in 3 min. 54 sec. (100). Daar de Amsterdammers met den laatsten trein naar huis moesten, werden de wedstrij den gestaakt. Over 14 dagen worden zij ech ter voortgezet. De stand is 1. J. Muijs (D. O. K., Bever wijk), 45 punten 2. P. Kluft (D, O. K., Be verwijk), 33 punten 3. J. Smit (D. O. K., Amsterdam), 28 punten4. J. de Ruiter (D. O. K. Haarlem), 24 punten.5. C. Ro mein (Hercules, Amsterdam), 22 punten; 6. F. Stoei (de Halter, Amsterdam), 20 punten 7, W. Leloux (Hercules, Amsterdam), 17 punten 8. P. Jansma (Hercules, Amsterdam) 16 punten 9. L. Seur, (de Halter, Amster dam), 15 punten 10. J. Burger (D. O. K., Beverwijk), 10 punten. Een mooi succes voor de Bever wij kers. Zeer waarschijnlijk zal J. Muijs het kampioen schap behalen. De wedstrijden hadden, dank zij het op treden van de kamprechter een vlot verloop. Een collecte voor het N. O. C. bracht 15.40 op. B. en W. stellen den raad voor over te gaan tot instelling van een lectoraat voor de Röntgenologie, en tot lector te benoemen dr. N. Voorhoeve, privaat docent aan de Amster- damsche Universiteit. Uit Lemmer wordt gemeld Al het ijs, dat nog in de Zuiderzee was, is met den Zuidelij ken wind van de. laatste dagen weer voor deze haven geschoven. Maandagavond was de ijs massa nog meer dan 500 meter breed. Stoom schepen hebben van dit ijs niet veel hinder meer, maar voor zeilschepen is het nog on mogelijk, zonder hulp van sleepbooten hier binnen te komen. Te Sefton, nabij Christchurch (Nieuw- Zeeland) werden vijf trekpaarden door bijen zwermen overvallen en vier der dieren ge dood. De eigenaar der paarden dreef zijn viervoe ters langs den weg voort toen een 30-tal bijen- kolonies haar korven verlieten en de trekdie ren aanvielen. Ofschoon de eigenaar zelf leelijk door de insecten gestoken werd, wist hij de twee voorste paarden los te maken. De twee die ren renden in de richting hunner stallen, maar de andere werden dadelijk blind gemaakt en door de bijen gedood. Eén der losgemaakte paarden stierf nog vóór het den stal bereikte. DE MINISTER VAN FINANCIËN, In de algemeene beschouwingen der Eerste Kamer over de Slaatsbegrooting, wordt het optreden van. den heer Colijn als Minister van Financiën, door vele leden met.instem ming begroet. Zij erkenden, dat zijn positie zeer moeilijk was, maar koesterden van hem grootc verwachtingen en waren bereid hem te steunen. Anderen hadden den indruk, dat de Mi nister wel eens plannen maakte en die open baarde alvorens hij terdege onderzocht had of ze wel uitvoerbaar waren. Vele leden verklaarden zich zeer wel met het beleid van dezen minister te kunnen vereenigen. 0 Doo» den directeur-generaal der poste rijen is thans ter kennis van de directeuren gebracht, dat van af Maandag j.l. aanvragen van rekeninghouders, die zich met het door het Centrale girokantoor becijferde saldo hebben accoord verklaard, met handhaving van de gewone aanvraagformulieren, door de commissie tot uitbetaling van gelden op post rekeningen worden afgedaan zonder het vragen van andere formaliteiten, dan dat de vrager een giro-biljet moet afgeven ten gunste van het Staatsbedrijf P. T. T. (rek. 45100) en vanwege den Staat op het formulier van be taalbaarstelling wordt aangeteekend, dat deze zijnerzijds zich voorbehoudt om, indien later mocht blijken, dat het voorloopige be cijferde saldo onjuist is, het dientengevolge teveel betaalde terug te vorderen. Op het aanvraagformulier moet door den rekeninghouder worden vermeld, dat hij een accoordverklaring heeft ingezonden. Voor de rekeninghouders, welke nog geen accbordverklaring hebben ingezonden, blij ven de formaliteiten gehandhaafd met dien verstande, dat het gestelde maximum van 90 °n komt te vervallen. Trekking van Dinsdag 25 Maart. Ie Klasse 2e Lijst. Hooge prijken: 10977 KMO 3753 400. 4520 15081 ƒ200. Betreffende den moord te Koekangerveld meldt de „Mepp. Crt." „Er hebben geruchten de ronde gedaan, over een brief, welke naar een familielid in Amerika zou zijn gezonden, een brief, welke in handen van den censor kwam en welke eenige aanwijzingen bevatte. We hebben van die' geruchten melding gemaakt. We kunnen deze geruchten tegenspreken. Zeker, er is een brief bij de justitie, maar dat is een heel andere. Het is een brief, door den veldwachter Looven te Zuidwoldei reeds circa een half jaar geleden ontvangen en waarin beschuldigingen worden geuit. Nu heeft destijds te Koekange een jonge man gewoond, wien het niet voor den wind is gegaan. In zijn goede dagen had hij omgang met de dochter van Pomp, den aangehoudene. Later gingen z'n zaken slecht. Hij ging fail liet en verliet de gemeente. Z'n verkeering was uit. Maar wat gébettrde er nu De zoon van zijn toenmaligen buurman scheen nadere kennismaking met zijn vroeger meisje, de bovenbedoelde dochter van Pomp, te hebben aangeknoopt. Dit is den vroegeren bewonderaar ter oore gekomen en ^au nemen wij aan, dat hij de schrijver is van den bewusten brief. Wat deze bevat is ons onbekend. Hoe ern stig de beschuldigingen zijn, weten we ook niet. En onduidelijk is ook dat die brief reeds bijna- een half jaar geleden geschreven zou zijn, terwijl pas onlangs de arrestatie plaats had. Wel weten we dat de gangen van Lambert P. geruimen tijd zijn nagegaan, ook reeds voor geruimen tijd, toen hij hier met z'n woon schip in de Reest lag." Lambert P. blijft ontkennen iets met den moord uitstaande te hebben gehad. Desniet temin wordt hij, gelijk gemeld, nog steeds in voorloopig arrest gehouden. Een onzer stadgenooten schrijft het Haag- sche „Vad." wilde den voetbalwedstrijd Nederland—België aanschouwen. Hij schreef dus aan den Nederlandschen Voetbalbond om zes plaatsen te reserveeren. Hij sloot f 55 in en deed den brief zelf in de bus van den N.V.B. in de Spiegelstraat. Echter heeft hij zijn plaatsen niet gekregen. De brief is zoek geraakt, en zoowei de N.V.B, als de afzender gelooven, dat een derde den brief gestolen heeft. Te Delft heeft het 2-jarig zoontje van den werkman Peterse, uit de Sumatrastraat, in een onbewaakt oogenblik uit een ketel ko kende koffie gedronken met het ongelukkige gevolg dat de kleine aan inwendige verbran ding is overleden. Maandagochtend is de 26-jarige ongehuw de C. V. van Bemmes, toen hij op de haar Nijmegen vertrekkende stoomtram wilde springen, onder een der wielen geraakt. Beide beenen werden hem afgereden. In bedenkelij- ken toestand is hij naar het ziekenhuis alhier vervoerd. Toen de heer de W. wonende t.e Wad- dinxveen, Zondag met zijn motorrijwiel door Boskoop reed, liep plotseling een achtjarig meisje voor zijn motor. Een aanrijding was onmogeifk te voorkomen en het kind werd aangereden. Ernstig verwend werd het op last van den plaatselijken geneesheer naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Den motorrijder treft geen schuld. Zondagmiddag brandde het kantoor eu magazijn van de ijzerfabriek „Nivé" te Hengelo (O.) geheel uit. De brandweer en de gunstige wind, voorkwamen erger. Alles is op beurspolis verzekerd. Ieder op zijn eigen terrein. Dat is de leus bij de departementen. Oorlog en Marine zijn beste maatjes, maar met elkanders zaken heb ben se niets noodig en daarin komen ze elkan der ook niet tegemoet, al zou daardoor bespa ring van rijksgeld mogelijk zijn. In Helder is een marinehospitaal, vertelt de „Msb." In Rotterdam liggen mariniers. Wordt er nu te Rotterdam een marinier ern stig ziek, dan wordt deze getransporteerd naar HélderDat er te Rotterdam ziekenhuizen zijn en in Den Haag een militair hospitaal is, hindert allemaal niet. Vrijdag arriveerde te Rotterdam, na een tocht van meer dan vier uur, 'de marine-zie- ken-auto uit Helder, met het noodige perso-1 neel, vier man. f Een zieke marinier werd ingeladen en de terugtocht begon. Voor het geld dat dit ver voer kost, uitsluitend en alleen om tevoorko- men, dat een marinier ergens anders komt, dan in het Marinehospitaal, had hij weken el ders verpleegd kunnen worden. Maar wat geeft het ook. Het rijk betaalt Een der lijders aan nekkramp te Arnhem is thans in het militair hospitaal overleden. De toestand van den anderen patiënt is gunsti ger. Tot nog toe deden zich niet meer ge vallen van meningitis voor. Nader wordt Jjvemomen, dat Dinsdag ook de bouw voor de Ned. Handelmaat schappij aan de Vijzelstraat te Amsterdam Stil komt te liggen. De modern-en federalistisch-georgasiiseer- den hebben geweigerd op de verschillende werken van de bij de Patroonsbonden aan gesloten werkgevers de nieuwe contracten te tee kenen, naar aanleiding waarvan zij ont slagen werden. Van de Katholiek-georgani- seerden teekende een gedeelte. Ook het werk voor het nieuwe postkantoor in de Hoofdstad ligt stil. Het personeel van de Steenkolen Handels- Vereeniging weigert nog steeds aan het werk te gaan, zoolang de door de directie genomen rancune-maatregelen niet zijn ingetrokken. Het personeel heeft Dinsdag morgen ver gaderd, op welke vergadering de heer Kievit namens den Centralen Bond steun heeft toegezegd, De Ned. Ver. van Grossiers op electro- techmsch gebied heeft een adres aan de directie van de Ned, Spoorwegen gezonden, waarin wordt aangedrongen op invoering van twee-persoons-abonnementen, welke abonne menten dan van 2 portretten zouden worden voorzien, terwijl het abonnement slechts telkens door één van de twee personen ge bruikt zou kunnen worden. In de toelichting wordt er nog op gewezen, dat het voor vele handelszaken van belang zou zijn, wanneer zij bij verhindering door ziekte of om andere redenen van hare reizi gers een plaatsvervanger zouden kunnen aan- wijzen, terwijl ongetwijfeld kleinere firma's daardoor eerder tot de aanschaffing van een abonnement zouden overgaan. Voorts wordt nog opgemerkt, dat de prijs van dit abonnement hooger zou kunnen zijn dan die van ééh-pers'Qcns-abormerhentctt. UTRECHT, 25 Maart. Dc Rechtbank al hier, veroordeelde den oud-gemeénte-ont- vangér v, d., B. van Amersfoort, ter zake van verduistering van 6100 ten nadeele der gemeente Amersfoort t(-)t 1 jaar en 3 maan den gevangenisstraf met bevel tot onmiddel lijke inhechtenisneming. AMSTERDAM, 25 Maart. In 't algemeen is de staking in de bouwvakken, heden, bij gister vergeleken, niet veel veranderd. In dc Hoofdstad wordt niet gewerkt door den Bond van Arbeiders. In den Haag hebben ook. op verschillende werken de bouwvakarbei ders geweigerd, de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst te teekenen. Sommige ar beiders hebben gister nog gewerkt, doch niet langer dan 8 uur. Hun weigering, om- nog een half uur langer te werken, volgens het nieu we contract, werd dan. door de patroons met ontslag beantwoord. AMSTERDAM, 25 Maart. De inter nationale reclame-tentoonstelling Recla, in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, zal Vrijdag a. s. door den Minister van Arbeid geopend worden. HENGELO (O.), 25 Maart. In de gister avond gehouden diverse ledenvergaderingen der betrokken organisaties in de Metaal industrie, is wegens den loonaftrek in de machine-fabriek Gebrs. Stork, in principe besloten tot het stellen van een ultimatum. Men .seint uit Bazel aan het Hbld.: Het is zeer waarschijnlijk, dat alle-Nederlanders on gedeerd zijn bij het spoorwegongeluk te Benndorf. BELGRADO, 24 Maart. Pasjitsj is de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. De crisis is het gevolg van hét besluit van de partij van Radits, de oppositie te steunen, waardoor de meerderheid verplaatst wordt. K.ONSTANTINOPEL, 24 Maart. Daar de Nationale Vergadering in een stormach tige zitting den President heeft gemachtigd de Nationale Vergadering te ontbinden, is een ernstige toestand ontstaan. BERLIJN, 25 Maart. Gemeld wordt, dat- Mussolini leden van de Engelsche arbeiders partij heeft uitgenoodigd in Italië te komen. Vele dooden en gewonden. LONDEN, 25 Maart. Acht matrozen wer den gisterenmorgen gedood cn verscheidene gewond op het Britsche vrachtschip „Ma- tatua", bij een aanvaring op de Theems met het Amerikaansche schip „American Mer chant". dat zijn eerste reis naar Londen van New-York maakte. ELBERFELD, 24 Maart. Bij het instellen van een onderzoek naar den moord op een politie-wachtmeester, Khase genaamd, is dc politie hier op het sf>oor gekomen van een nieuws communistische geheime organisatie, welke van Elberfeld uit het heele industrie gebied voor het communisme trachtte te winnen. De Schupo heeft vele huiszoekingen ver richt en een groot aantal personen onder verdenking van communistische agitatie ge arresteerd, terwijl zij voorts aanzienlijke voorraden pistolen, houw- en steekwapens in beslag heeft genomen. Dé politie heeft geconstateerd, dat Khase is vermoord door leden van de communifeti- sche partij, welke sedert eenigen tijd aanval len op de Schupo deed en dat de commu nisten den strijd tegen de Schupo tot in de kleinste bijzonderheden hebben voorbereid en aan énkele leden de „Erledigung" der Schupo hebben opgedragen. ATHENE, 24 Maart De Nationale Ver gadering heeft met 259 tegen 3 stemmen een motie van vertrouwen in dc regeering aangenomen. 13 leden onthielden zich, 751 4218 4676 IS, '58 20063 100. Prijzen van 20: 23 47 148 228 290 397 437 450 504 5S5 590 593 596 637 665 659 916 966 968 1014 1020 1077 1,157 .1178 1180 1201 1204 1214 1231. 1237 1299 1480 1504 1506 1515 1633 1675 1.678 1749 1769 1866 1876 1905 1922 '2015 2039 2065 2076 2273 2275 2285 2288 2370 2402 2425 2469 2475 2582 2605 2619 2846 2870 2908 3022 3.145 3166 3196 3253 3320 3437 3471 3480 8-185 3516 3566 3669 3772 3813 5938 398i i 4004 4027 4071 4123 4127 4373 4466 4497 4514 4552 4761 4794 4920 49.37 4966 5022 5068 5119 5145 5166 5284 5381 5353 5572 5575 5597 5630 5731 5845 5884 5907 5913 6030 6060 6215 621)4 6407 f5429 6464 6515 6542 6683 6891 6924 6929 7073 7112 7140 7255 7260 7274 7292 7349 7463 7533 7542 7620 7633 7784 7824 7856 7858 7875 7930 S037 8076 8193 8197 8317 832.1* 8326 8373 8459 8601 8699 8712 8723 9024 9039 9041 9046 9052 9090 9138 9181 9370 9389 9407 9411 9487 9488 9554 9602 9727 9782 9815 9835 9837 9845 9868 9896 9899 9908 9909 9997 10072 10095 10107 10121 10167 10.189 10225 10258 10264 10308 10334 10464 10492 10532 10582 10681 10711 10813 10854 10887 10888 10917 10946 11053 1.1.136 11287 1132.5 -11340 11349 11406 1146.1 11471 11475 11669 31699 11930 12142 12146 12148 12310 12314 12476 12509 12517 12640 12638 12671 12677 12708 12768 12839 12853 12866 12872 12879 12961 13012 13116 13132 13136 13153 13160 13214 1327S 15293 13295 13324 13327 13405 13458 13492 13534 13550 13585 13655 13665 13737 13775 13785 <3848 13861 13943 13945 14007 1*4037 14065 14138 14146 14164 14165 14229 14282 34300 14304 14347 14381 14395 14399 1.4422 14704 14709 14719 14891 14948 14972 15024 15026 15200 15217 15264 16320 15367 15415 15444 15468 15524 15693 15759 15765 15X68 15797 15802 15861. 15937 15973 15995 .16003 .16021 16030 16082 16104 16115 1,6294 1639S 16561 16610 16658 16711 16793 16823 16829 16867 159.18 16919 16922 16946 16986 16998 17008 17016 17024 17036 17061 17083 1.7190 17201 17233 17234 17268 17281 17357 17376 1742,1 17449 17461 1.7494 17566 17583 17624 17626 17629 176P6 17734 17740 17778 17847 17907 17937 17976 17993 13002 18024 18054 18087 18090 18225 18226 18294' 18298 18394 18492 18571 18596 18655 18670 18679 18801 18848 18864 18873 18884 18925 18959 19015 19051 19092 19131 19135 19181 19278 1.9294 19318 19330 19334 39338 19344 19387 19405 15493 19513 19525 19592 19616 19681 19706 19792 19803 19804 19806 19858 19909 1.9968 19988 20016 20044 20195 20210 20227 20272 20447 20481 20495 20500 20507 20612 20686 20773 20834 208S2 20911 21013 21070 21085 21110 21116 21150 21286 21319 21422 21449 21479 21534 21568 21573 21575 21605 21630 21674 217,39 21.783 21824 21889 21915 21985 22006 22023 22035 22056 22060 22192 22330 22360 22435 22443 22456 22471 22505 22517 22563 22576 22592 22596 22638 22689 22691 32710 22716 22724 22754 22781 22821 22832 22833 22846 22S56 22988 le Klasse le Lijst: 6916 in.z. 7-916: 6955 7955; 15379 m.z. 15377. BRUSSEL, 24 Maart. De Belgische regee» ring neemt geen deel aan de onderhandelin gen tusschen Frankrijk en Engeland inzake waarborgen in de toekomst. België heeft verscheidene malen van Engeland de ver zekering gekregen, dat zijn veiligheid verzekerd zal zijn, wanneer met Frankrijk overeenstemming zal zijn bereikt. De Bel gische regeering twijfelt er niet aan of Mac- donald zal de bedoelingen van zijn voor ganger begrijpen. Het schijnt thans zeker, dat zoodra de rapporten zijn ingediend, ecp bespreking zal plaats hebbentusschen d<l Belgische en Fransche regeering. ATHENE, 24 Maart, Het republikeinse^ program is in de nationale vergadering voor-- gelezen en werd zeer toegejuicht, Nadat de premier het programma had voorgelezen, las bij de voorgestelde resolutie voor, waarin de Gliicksbourg-dynastie vervallen wordt ver klaard en' het verblijf in Griekenland aan alle leden der Koninklijke familie wordt ont zegd. Griekenland wordt tot republiek verklaard en alle eigendommen der dynastie zulten door de republikeinsche regeering worden onteigend. Het wordt zeker geacht dat Pa» panatonoes een groote meerderheid voor zijn program zal vinden, Met 259 van de 273 stemmen, werd een votum van vertrouwen der regeering aangenomen. 3 afgevaardigden stemden tegen, 6 onthielden zich van stem ming; er worden groote voorbereidingen ge troffen voor het houden van feesten ter ge» legenheid van de proclamatie der republiek, Dc Beurs opende heden: prijshoudend. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4)4 Nederland 1917 7% N.-I, 1921 A Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Pakct vaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Ccrt. Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Poerworedjo Oude Deli Senetnbah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Siiaü Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Arg. 90*/a 99%, 88 V* 7.3 v!" 141% 124 126 136 77 29% 486% 382 6C 197% 1311/ 155% 134% 90% 216% 450 108%* 9% 187% 188 28% 119 360 276% 336 143% 2 6,% 105% 115 ;30 60% 142% 71 90% 99%, 81% IW%8 3 123 48 T 379 57 196 131 135 .- 135% 213% 4587, 109 j 135'' 187 27, 116 365 284: 344 145% 105 116 435 60 143%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2