m S D. A. P. UIT DEN OMTREK. VAN HET VATICAAN. Donderdag 27 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14699 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad LEIDEN. BEVERWIJK. IJMUIDEN. VEL SEN. De ziekenhuiskwestie. VELSEROORD. BENNEBRQEK. HAARLEMMERMEER. HILLEGOM. NOORDWIJK. J. VVEBER ZOON Ooticiens Koningstraat 10 Fabrikanten Haarlem. WARMOND. SASSENT1EIM. öe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën lusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 1 —4 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. niet wachten door een der schepen en be treffende het punt van samentreffen, terwijl van uit de haven, hetzij door seinen aan de 1, schepen, welke buiten zijn, maar vooral het Waan terug. Onderwijl vereemgdendoor blndendc orders aan de schepen in de zich de kardinalen m een andere kapel van Het debat in de Tweede Kamer over de oorlogsbegrooting heeft weer een fraaie ver tooning te zien gegeven. Namens de sociaal democraten trad ditmaal de heer Zadelhoff in het krijt en verdedigde de stelling van „geen man en geen cent". Nu is dat radicalisme op het gebied der landsverdediging voor de sociaal-democra ten niet gemakkelijk. Immers vóór 1914 heeft de Nederlandsche S. D. A. P. zich steeds met een volksleger kunnen vereenigen; in de dreigende oorlogsdagen van tien jaar geleden wilde Schaper zelfs naar de grenzen snellen om den vaderlandschen bodem te verdedigen. Het valt niet moeilijk om een keurige bloemlezing samen te stellen van socialistische uitspraken over de noodzake lijkheid van de landsverdediging. Maar, de heer Zadelhoff wenschte dit maal al die oude plunje af te schudden. Nederland moest voorgaan en door de na tionale ontwapening moest men tot de inter nationale komen! Minister van Dijk heeft te recht gevraagd, waarom deze woordvoerder der S. D. A, P. ons vaderland tot proefkonijn der weerloos heid bestemde. Buiten de grenzen gaat het er, ook bij de partijgen ooten van den heer Zadelhoff, toch heel anders naar toe. En de minister mocht verwijzen naar België en Zweden, waar de sociaal-democraten toch heel wat meer in de melk te brokken hebben dan hier en waar geen van hun par tijgenooten het heeft duiven wagen op sterke inkrimping der landsverdediging aan te dringen. En er is een nog veel sterker, zeer recent voorbeeld. De zoo zeer toegejuichte Ramsay MacDonald, „onze man", zooals „het Volk" den nieuwen Engelschen premier zoo gaarne noemt, komt er rond voor uit, dat er aan practische vermindering der bewapening voorloopig niet valt te denken. En onder gejuich der conservatieven dient hij een voorstel tot den bouw van vijf nieuwe krui sers in en heeft een plan voor uitbouw van de luchtvloot klaar. En, waar de S. D, A. P. toch een internationale partij wil zijn, moest er den Nederlandschen socialisten toch iets aan gelegen zijn, om óf wel de buitenland- sche partijgenooten te verloochenen óf wel af té laten in Nederland de radicale weer loosheid te prediken. Zeer terecht heeft Minister van Dijk deze halfslachtige houding van den heer van Za delhoff een breken van de internationale eenheid genoemd. Waarom moet de eisch van nationale ontwapening alleen voor Ne derland en mag hij niet vóór andere landen gelden? Op deze vragen is de heer Zadel hoff het antwoord natuurlijk schuldig ge bleven: hij wist niets anders aan te voeren, dan dat zijn partij zich op een ander stand punt had geplaatst dan vóór 1914! Dat is heel gemakkelijk gezegd; maar daarmee lost men een zoo moeilijke kwestie als die der nationale verdediging niet op. Niemand, geen enkele partij en zeker niet de Katho lieke, stemt gaarne voor oorlogscredieten. Maar harde plicht en noodzaak nopen er toe. De reden, dat onze Nederlandsche S. D. A. P. dan ook eene zoo afwijkende houding van haar buitenlandsche partijgenooten op dit belangrijke punt durft aan te nemen is alleen, dat de machtspositie der roodc hee- ren buiten onze grenzen, hen tot het dra gen van verantwoordelijkheid dwingt en de Nederlandsche S. D. A. P. zich in haar machteloosheid veilig gevoeld; 't Is de „durf" van den straatjongen, dio het waagt zijn tong uit te steken tegen den politieagent..,, op honderd meter afstand! kapel van St. Pieter, waar het „Te Deum" werd ge zongen en het gebed over de nieuwe Kardi nalen. Later had in het Vaticaan een geheim Consistorie plaats, waarin de Paus den mond sloot van de nieuwe Kardinalen, eenige nieuwe Bisschoppen afkondigde, en den mond opende der nieuw gepurperden, en 'hen de titelkerk aanwees, In Sint Pieter waren voor de gelegenheid veel belangstellenden; vooral Amerikanen, aanwezig. HET CONSISTORIE. Men bericht ons uit Rome: Woensdag, dn den namiddag, zette de H. Vader plechtig den rooden Kariinaa's- bonaet op aan de twee nieuwe Kardinalen, 3. Em. Kard. Hayes, Aartsbisschop van New-York, en Z. Em. Mundelein, Aarts bisschop van Chicago. Z. Em. Kard. Mundelein hield een aan- ipraak tot den H. Vader, die antwoordde net een lofrede over de nieuwe Kardinalen. Talrijke Amerikanen woonden deze plech tigheid bij. HET OPENBAAR CONSISTORIE. Onze Romeinsche correspondent seint: Hedenmorgen werd in Sint Pieter het Openbaar Consistorie gehouden, wegens herstellingen aan de gewone zaal der zalig verklaringen of van den Pauselijken Zegen. De plechtigheid had plaats in de zijbeuk van de H. H. Processus en Martinianus, waar een troon voor den H. Vader was op gericht en tribunes voor het diplomatieke korps, den Romeinschen adel en de orde van het H. Graf en van Malta, De Paus kwam de Basiliek binnen langs de kapel van het H. Sacrament, waar de leden van het H. College den Paus opwacht ten. De schitterende stoet der Pauselijke hofhouding, voorafgegaan door de Zwitsers, begaf zich naar de aangegeven plaats. De Paus had plaats genomen op de Sedia gestatoria, den grooten draagstoel, en was vergezeld door de commandanten der Pause lijke lijfwachten en voorafgegaan door de leden van het H. College, en de leden van het Pauselijk Hof. Bij het binnenkomen werd het ,,Tu es Petrus" gezongen. Toen dé Paus op den troon had plaats genomen, kwamen de Kardinalen den Paus voet en hand kus sen, hetgeen men obedientie noemt. Onder wijl voerden de Pauselijke zangers eenige kerkelijke gezangen uit. Binnengeleid door leden van het H. College kwamen de twee nieuwe Kardinalen tot vóór den Pauselijken troon en knielden neder, terwijl de Paus hen den grooten rooden Kardinaalshoed op zette, en de gebruikelijke gebeden uitsprak. Toen de plechtigheid geëindigd was, gaf de Paus plechtig den Zegen. De schitterende stoet keerde langs den gekomen weg naar Kamer van Koophandel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, heeft o. m. besloten, aan de regeering te belichten, dat zij geen beslissing kan nemen ten aanzien van de voorgestelde kalender hervorming. De voorzitter deed mededeeling dat. de Leidsche Handelsbeurs Vrijdag 2 Mei ge opend zal worden. Aan den raad der ge meente is verzocht om een subsidie van 300 en tevens om de Stadsgehoorzaal voorloopig tegen minimum tarief te mogen huren. Besloten werd, een adTes te richten aan den raad van ministers en aan B. en W. van Leiden en andere gemeenten, ten aan zien van handeldrijven- door ambtenaren in volledige dienstbetrekking, in welk adres op naleving van de bestaande bepaling wordt aangedrongen en verzocht wordt steeds ook, zoo mogelijk, indirecten dwang uit te oefe nen om ontduiking van -de voorschriften tegen te gaan. Ten slotte werd besloten, met het oog op de vele werkzaamheden van het bureau der Kamer een volontair te benoemen. Als zoo danig werd aangesteld de heer H. Lambooy, doctorandus in de economie. Dr. Renkema directeur der Leidsche Uni versiteitsbibliotheek? Er is een groote kans zoo verneemt de N. R. Ct-, dat, hoe ongelooflijk het ook moge schijnen de leiding der Leidsche Universteitsbiblio- theek in handen zal worden gesteld van een outsider. Wel is waar zijn er weten schappelijk gevormde bibliothecarissen, on der wie van den eersten rang, onder de sollicitanten, maar er is ook niemand onder, die, hoewel hij nimmer iets op het gebied der bibliografie of van het bibliotheekwezen heeft gepraesteerd, zijn aanspraken daaraan ontleent, dat hij de schoonzoon is van een bekend en invloedrijk, hoewel niet weten schappelijk gevormd, Tweede Kamerlid van rechts, dat geen middel onbeproefd laat om zijn schoonzoon tot opvolger van prof. De Vries benoemd te krijgen. Hieromtrent vernemen we nog, dat de aangeduide sollicitant is dr. E, H. Renkema, rector van het Christelijk Gymnasium alhier, schoonzoon van 'het Kamerlid Snoeck Hen- kemans. Er zijn in toet geheel vijf sollicitanten. Een Dahlia-Tentoonstelling te Leiden. Van 18 tot en met 21 September a, s. zal in de Stadsgehoorzaal te Leiden een groote Dahliatentoonstelling worden gehouden, uit. gaande van de Vaste Keuringscommissie der Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde, in samenwerking met de Ned. Dahlia- vereeniging. De organisatie er van is opge dragen aan de Leidsche afdeeling der Kon. Ned. Maatschappij. De mislukte aardbeienoogst in 1923. De omzet der twee groentenveilingen voor Be verwijk en omstreken bedroeg in 1922 1.468.219, tegen 897.362 in het afgeloo- pen jaar. Dit verschil vindt zijn oorzaak hoofdzakelijk in den mislukten aardbeien oogst in 1923 Voor Kennemeriand had deze oogstmisluk- king ten gevolge, dat de uitvoer van aard beien in 1923 slechts 158.000 bedroeg, te- gen 700.000 in 1922 en 1.500.00 in 1921. Personalia, -Voor het candidaats- examen Indisch recht slaagde te Leiden de heer M. A. F. Zwager, alhier. De aanvaring tusscben de „Salland" en de Chiswick". Maandag deed de Raad voor de Scheepvaart uitspraak inzake de aanvaring tusschen 't Nederlandsche stoom schip „Salland" en 't Engelschc toomschip „Chiswick". De Raad is van oor-deel, dat deze aan varing moet worden toegeschreven aan een samenloop van omstandigheden, welke voor een goed deel kunnen worden terug gebracht tot den toestand van de haven van IJmuiden. Er valt aan beide zijden wel eenige aanmerking te maken, maar de Raad acht niet bewezen een tekortkoming aan één zijde van zoodanigen aard, dat daarin de schuld van deze aanvaring zou zijn gelegen, fmmers, voor ip mag worden gesteld, dat de aanvaring plaats had op ue meest ongunstig gelegen plaats in de ha ven en dat 't voor de in- en uitgaande schepen veelal zeer moeilijk is om het mint van ontmoeting vooraf met nauw keurigheid vast te stellen. F.cn en ander houdt verband met den in IJmuiden gel denden waarschuwingsdienst. Den toestand in de haven van IJmuiden bij de toedracht van deze aanvaring acht sluis, wel een zoodanige regeling ware te treffen, dat de voorwaarden voor het el kander passeeren zoo gunstig mogelijk wor den gemaakt, en 't gevaar voor aanvaring wat den plaatselijken toestand betreft tot een minimum wordt beperkt. Verplaaatst. Aan den commies bij de directe belastingen D, J. Schol, die met ingang van 16 April a.s, naar Alkmaar was verplaatst, is thans Haarlem als stand plaats aangewezen. Nieuwe vischmethode. De stoomtrawler Derika V, IJ. M. 418 van de V. E. M. alhier, zal als eerste Holiandsche trawler uitgerust worden met het Vigneron-Dahl patent visph mij. Een Fransche instructeur zal de eerste twee reizen met het schip meemaken, om de bemanning met deze nieuwe methode van visschen vertrouwd te ■maken, Benoeming. Tot adjunct-commies bij de verificatie der gemeente-financiën is be noemd "de heer M. J. te Boekhorst, klerk bij de Rijksbelastingen te Nijmegen. Ziekenfonds. Het ondersteuningsfonds Eendracht maakt Macht organiseert Zater dagavond in Hotel De Prins een feestavond ter gelegenheid van liet 20-jarig bestaan. Bij B, en W. is ingekomen de bekende motie van hei comité uit de burgerij tot protest in zake de ziekenhuiskwestie, van welk comité ds. Luikinga voorzitter is. Opgemerkt wordt, dat deze motie door pl.m. 2000 meerderjarige ingezetenen der gemeente op zeer normale wijze is aangeno men in verschillende vergaderingen, gehou den in alle deelen onzer gemeente. B, en W. stellen voor, de motie'voor kennisgeving aan te nemen. Ingekomen is ook de volgende motie van de raadsleden: H. Groeneveld, A. ten Brocke, C. van der Steen, J. C. Dunnebier, W. C. Wardenaar, F. P. Vermeulen, K. H. Tusenius, J. P. Nijssen, C. P. J- Maas, J. Zwanenburg, J. P. Handgraaf en G. P. Lan- gendijk. De raad der gemeente Velsen: gehoord de besprekingen over het zieken- huisvraagstuk in'de gemeente Velsen; gezien de agitatie die in de gemeente is gevoerd tegen de subsidie verleend aan de Mariastichting te Haarlem; overwegende dal de raad deze subsidie heeft verleend, omdat geen ander aanneme lijk aanbod voor dc stichting van een zie kenhuis in de gemeente Velsen aan de orde was of kon worden verwacht; overwegende, dat thans ernstige pogingen wórden aangewend om te komen tot de stichting van een niet-Katholiek Zieken huis; overwegende, dat voor de gemeente Vel sen de stichting van een niet-Katholiek Ziekenhuis naast de Mariastichting niet van belang is ontbloot; verklaart zich in beginsel bereid, om, wanneer een voorstel aan den gemeenteraad wordt ingezonden voor de stichting van een niet-Katholiek Ziekenhuis aan deze inste'- ling op gelijken voet en onder dezelfde voorwaarden subsidie te verleenen, los van de vraag of de Tuchtschool eventueel aan de Mariastichting of aan een ander zieken huiscomité wordt gegund. B. en W. merken hierbij op, dat de mo gelijkheid van subsidieverlening ten be hoeve van een andere ziekemnrichting dan die der Mariastichting, ontegenzeggelijk door het raadsbesluit van 26 Februari j.l„ is opengelaten. De wenschelijkheid dier subsidiëering wordt door ons volkomen be aamd. Zij adviseeren daarom, de voorgestelde motie aan te nemen. i Men meldt aan „De Stand.": De A.-R. Kiesvereeniging te IJmuiden vergaderde Vrijdag om gelegenheid te geven met vragen of bezwaren te komen betref fende het besluit van den Raad tot subsi- dieering van een R.-K. ziekenhuis. De A.-R. Raadsleden, de heeren Vermeulen en War denaar, waren op uitnoodiging daarvoor ter vergadering aanwezig. Verschillende vragen werden gesteld; bezwaren kwamen weinig tot uiting. Het blijkt wel dat de A.-R. Kies vereeniging niets moest hebben van het anti-papisme, waardoor 'n deel der burgerij zich laten leiden. „We moeien Rome bekam pen", zoo werd opgemerkt, „niet in het enge hoekje van den papenhaat, maar op 't ruime veld van den beginselstrijd. '1 Is nu te ho pen, dat niet alleen de leden der vereeni- ging, doch ook alle A.-R. kiezers en kieze ressen verstandig genoeg zijn, om zich niet te laten bepraten, wanneer hun aan huis gevraagd wordt, hun handteekening te plaat sen onder het protest," Gebrek aan drinkwater. De heer D. F. G. Schilling heeft de volgende vraag gesteld; „Het is ondergeteekende bekend, dat mo menteel 24 gezinnen, wonende in de wonin gen van de z.g.n. „veertig", reeds een week zonder drinkwater zijn, doordat de eigenaar de leiding niet wenscht te laten nazien. Verzoekt Burgemeester en Wethouders die maatreeglen te willen nemen, welke in dit geval gebiedend zijn." Hierop wordt door Burgemeester en Wet houders het volgende geantvfoord: „Den 19en Februari j.l. werd op het gas- en waterleidingbedrijf telefonisch bericht ontvangen, dat in een waterleidingbuis in den Hoeksteeg een lek was ontstaan. Een terzake ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat van het blok van 24 wo ningen, welke collectief over één meter zijn. aangesloten, de leiding, achter den meter, onklaar was, zoodat de stopkraan vóór den meter moest worden afgesloten. de Raad een factor van groot gewicht, j Daar de defecte leiding eigendom was van Het is den Raad bekend, dat de aanvaring I den huiseigenaar, werd voor hem de bood- iusschen het Engelsche s.s, „Oopack eni schap achtergelaten, dat hij voor reparatie hei Duitsche s.s. „Kleist" op 9 Januari 1910 had zorg te dragen Deze heeft echter eenige behandeld in 's Raads uitspraak van 10 dagen gewacht alvorens, de herstelling le Februari 1910 no. 18 de aanleiding is geweest voor de totstandkoming van den thans functionneerenden waarschuwings dienst voor in- en uitgaande schepen, zoo als deze is geregeld in artikel 5 van het Reglement van Politie voor het Noordzee kanaal. Door de daarin omschreven seinen en lichten weet een schip, dat uit wil gaan, dat er een binnenkomend schip m aan tocht is, en omgekeerd. Het is echter de vraag, of daardoor de veiligheid der navi gatie in de haven voldoende is verzekerd, nu alles aan de schepen ■zelfs is overge laten, terwijl 't juist van groot belang kan zijn, dat de schepen over en weer van el kanders plannen betreffende de te volgen navigatie op de hoogte kunnen zijn. De Raad wenscht hier geen bepaalde regeling betreffende dit punt in overweging te ge ven, omdat daarbij allerlei belangen zijn betrokken, welke thans niet voldoende on der de oogen kunnen worden gezien. De Raad vestigt slechts de aandacht op het feit, dat de in- en uitgaande schepen on derling niet voldoende voeling met^ elkaar kunnen houden, vooral betreffende 't al of laten verrichten, zoodat buiten schuld van het betrokken bedrijf de gezinnen eenigen tijd zonder water zijn geweest. Den 5en Maart d. a. v. is een en ander echter weer in orde gebracht. Mishandeling. Door de politie is proces verbaal opgemaakt tegen J. H. de F. al hier, wegens mishandeling voor zekere K. Kwade hond. Door Mej. A. wonende aan den Stationsweg, werd aangifte gedaan, dat zij gebeten was door de hond van B. uit de Koekoekstraat, waarbij haar mantel be schadigd werd. R.K, Coöp. Boerenbond. Dinsdagavond hield bovengenoemde vereeniging bare jaar- lijksche vergadering. Er waren 58 leden aanwezig. De voorzitter, de heer P, Zeustraten, open de de vergadering met den Chr, Groet en ving aan met een kort verslag uit te brengen over het boekjaar 1923, waaruit bleek, dat de Bank in zeer gunstige conditie verkeert. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. Hierop werden rekening en balans voor gelezen en nader toegelicht. Uit een en ander bleek, dat aan spaargel den in den loop des jaars wérd ingelegd 146.594.97 en terugbetaald 183.345.16, terwijl óp 31 Dec. 1923 is ingeschreven een bedrag van 238.618.51. Aan rente van spaargelden werd bijge schreven 10033.27. Op 31 Dec. stond uit aan voorschotten en in loopende rekening resp. 66240.00 en 146.172.65 en bedroeg het tegoed bij de cen trale Bank 10739.86. De bedrijfswinst is groot 1811.12. Het geheele jaar kon met eigen geld worden ge werkt. Het aantal leden is 82. Het aantal spaarboekjes bedraagt 382. Aan 35 personen is een voorschot ver leend. Er zijn 42 coöp. rekeningen. Het aantal boekposten is 1106. De aftredende leden van bestuur en Raad van Toezicht, de heeren J. F. v. Lierop en J. A. Vemooy, werden beiden met groote meerderheid herkozen Er werd besloten, den rentevoet voor spaargelden zoowel als voor voorschotten voorloopig ongewijzigd te laten. Met een woord van dank voor de prettige samenwerking en de beste wenschen voor de Boerenleenbank, sloot de voorzitter de ver gadering op de gebruike wijze met den Chr. groet. Jaarvergadering. In het café van den heer Nijssen te Nieuw-Vennep werd Maan dagavond de 4e jaarvergadering gehouden van de Coöp. Spaar- en Voorschotbank „Boaz" aldaar. Na opening door den voor zitter en voorlezing van de notulen der vorige vergadering werd het jaarverslag uitgebracht en de balans en verlies- en winstrekening vastgesteld. De balans wijst een eindcijfer aan van 256,022.47 en de verlies- en winstrekening van 3437.84J4. Het aftredend bestuurslid, de heer A, C. Pruissen Wzn., werd weer herkozen. De heer P. K. Lubberden werd weer herkozen iot lid van den Raad van Toezicht. De winst op aandeelen werd voor 1923 vastgesteld op 10 pet. De vergadering besloot, op voorstel van den Raad van Beh#er, van de winst af te zonderen 180 als volgt te verdeelen: Armen Ned. Herv. Kerk te Nieuw-Vennep 50; armen Geref. kerk te Nieuw-Vennep J50; armen Cbr. Geref. kerk te Nieuw- Vennep 25: armen Ned. Herv. kerk te Abbenes 25 en feestcommissie „Wilhel- min af eesten" te Nieuw-Vennep ,t 30. Het entreegeld voor 1924 werd, op voor stel van het bestuur, bepaald op 30. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Drinkwater. Aan het drinkwatergebrek, dat zich op verschillende plaatsen in deze gemeente weder sterk deed' gevoelen is in de laatste dagen door een paar flinke re genbuien weer eenigermate tegemoetgeko men, Vele regenbakken, die nagenoeg ge heel ledig waren, zijn nu weer voor eeni ge dagen van drinkwater voorzien. Textielarbeiders. Dinsdagavond hield de R.K. Volksbond een vergadering in het ge bouw aan de Hoofdstraat, waar als spre ker optrad de heer H. van der Linden, Hoofdbestuurder van den Ned. R.K. Tex- tielarbeidersbond, met het onderwerp: „Het conflict in Twente". De voorzitter de heer C. Seijsener opende met den christel. groet en betreurde de slechte opkomst voor deze belangrijke vergadering. Spr. hoopte, dat ondanks het gering aantal be zoekers, na het woord van den geachten spreker, toch een comité tot steun aan. onze mede-arbeiders in het Textici-bedrijf gevormd zal worden. Hierna verkreeg de heer v. d. Linden het woord. Ook deze be gaafde spr. sprak zijn teleurstelling uit over de opkomst, welke hij evenals bij voor eeni gen tijd geleden hier had verwacht. De voorzitter bracht den spreker harte lijk dank en hoopte dat thans een steun comité gevormd zou worden. De heer Schrama huldigde de houding van H. H. D. D. H. H. de Bisschoppen van Neder land en drong tot het collecteeren bij de kerkdeuren aan. Hierna gaven een circa 14- tal personen zicb voor het steuncomité op, welke Vrijdag a.s. bij elkaar zullen komen in het Bondsgebouw ten einde de noodige maatregelen te treffen en de werkzaamhe den te verdeelen. De pers werd verzocht hét publiek van tijd tot tijd op de hoogte te stellen. Hierna sluiting op de gewone wijze. Coöp. Boerenleenbank. Gisteravond vergaderde in Royal, de Coop. Boerenleen bank, welke vergadering zich in een groote opkomst mocht verheugen. Voorzitter de heer C. G. J. Alkemade opent de vergade ring, en memoreert dat het 't twaalfde boek jaar is geweest. Het bestuur heeft het voor recht nog steeds de trouwe helpers in zijn midden te hebben. Verleden jaar is echter door den dood de voorzitter van den Raad van Toezicht aan de Bank ontvallen. Al het goede te noemen, wat de heer B. de Groot voor de Bank heeft gedaan kan spr. niet, maar hij spreekt warme woörden aan de na gedachtenis van den heer B. de Groot. Den kassier wordt gevraagd als secretaris te fun- geeren. De notulen worden gelezen en onge wijzigd vastgesteld. Dan werd het verslag van den kassier door den voorzitter voorge lezen, waaruit wij het volgende becijferen: in 1923 zijn toegetreden 9 leden; wegens overlijden en vertrek naar elders, verloren 7 leden, zoodat op 31 Dec. 1923 140 leden wa ren aangesloten. In het dagboek werden in dat jaar geboekt 609 posten. Totaal der ont vangsten bedroeg 367.513.85 en het totaal der uitgaven 363,355.42. Kassaldo 4158.43. Gedurende '23 wer den uitgegeven 18 spaarboekjes; ingetrok ken 4. In omloop zijn 128 boekjes. Het to taal bedrag spaargelden bijgestort in dat jaar bedroeg 104.835.04 en teruggehaald 89.812.05. Uitstaande waren in. 1922, de voorschotten tot een bedrag van 895.70. In 1923 werden 54 nieuwe voorschotten gegeven tot een be drag van 46.370. Totaal 135.940. 48 Voorschotten werden geheel en 8 ge deeltelijk afgelost tot een bedrag van 43.410, zoodat op 31 Dec. '23 nog uitston den 80 voorschotten tot een bedrag van f 92.530. Aan rente en kosten werd door de bank ontvangen 5.226.60. Het totaal der voorschotten in loopende rekening bedroeg op 31 Dec. 11289.92 Uit betaald en loopende rekening in '23 wat een totaal maakt van 19842.89. Ont vangen in loop-rekening 10941.99, zoodat het totaal der voorschotten op 31 Decem ber 1923 beliep 8900.90. Aan rente en kos ten is ontvangen f 602.97 en uitbetaald 1660. Schuld aan de Centrale Bank op 31 Dec. 1923 was 38393.92. Opgenomen gedurende 1923 de som 91056,59 maakt in totaal 129.450.51. Teruggezonden naar de centra- de in '23 110,965.37, zoodat de schuld aan de Centrale in Dec. '23 bedroeg 18.485.14. De bedrijfskosten (salaris kassier, kantoor- huur advertentiën enz.) bedroegen 962.93. De winst over 1923 bedraagt 780.89. Door den Raad van Toezicht was dit ver slag goedgekeurd en de voorzitter stelde daarom aan de vergadering voor het verslag goed te keuren, hetgeen dan ook geschied de Hierna vroeg de heer C.W.G. Alkemade het woord, die opmerkte, dat'na het twaalf de boekjaar ook het 12 jarig bestaan van de Bank te Noordwijk zou komen. Spr. meende dan ook goed te doen het wordings proces en den groei van de Bank te memo- reeren. In een mooi overzicht werd door spr. met getallen geïllustreerd de groei, die niet alleen door de soliditeit, maar door het krachtig werken van een actief bestuur, zoo groot is geworden De heer C. G. J. Alke made dankt voor de vriendelijke woorden, gericht tot het bestuur, den Raad van Toe zicht en den kassier S. Hiep en hoopt nog vele jaren te mogen werken voor de Bank. Bij de bestuursverkiezing aftr. de heer Th. van Went, wordt genoemde heer met alge- meene stemmen nerkozen. Als lid van de commissie van Toezicht, vacature de heer B. de Groot, werd gekozen de heer P. de Groot. Ook de kassier moest aftreden en werd herbenoemd. De voorzitter doet hierna mededeelingen omtrent de algem. vergade ring, gehouden te Utrecht en sluit met een woord van dank aan allen, de vergadering. R.K, Kiesvereeniging. Dinsdagavond had in het Juvenaatsgebouw de jaarvergade ring plaats van „Kiesrecht is Kiesplicht waarbij ongeveer 80 leden tegenwoordig waren. De voorzitter de heer H. G. de Boer, opende met den chr. groet en een woord van welkom, waarna de secretaris de notulen weergaf der twee voorlaatste vergaderingen, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen is een schrijven van de R.K, Kamercentrale Kieskring Leiden, hetwelk een waarschuwend woord bevat tegen de actie der S. D. A. P. inzake de Onderwijswet en de daarvoor te treffen maatregelen. Aan dit schrijven is geen ge volg gegeven, deels door dc onduidelijke strekking hiervan, deels om financieele re denen. Medegedeeld werd. dat aan het be sluit om ter audiëntie te gaan bij den Mi nister en het doen circuleeren van een lijst tegen het adres van Vreemdelingenverkeer is gevolg gegeven, wat het bekende gunstig gevolg tot uitslag heeft gehad. Wegens periodieke aftreding van 4 Be stuursleden, waarvan alleen de heer H. A. Mathot herkiesbaar was en die ook weder werd herkozen en het bedanken van 3 Be stuursleden, moesten 6 nieuwe Bestuursle den worden gekozen en werden na stem ming en herstemming hiervoor aangewezen de dames P. KrolZuiderduin en Th. Hoo- geveenv. Oosten en de heeren J, van Kan, C. W. v. Riel, Jac. dc Graaf Lzn. en C. Diebbe, de aanwezigen namen hun be noeming aan, uitgezonderd de heer C. Die ben, die zijn besluit alsnog wenschte aan te houden. Het jaarverslag penningmeester met ontvangsten van 340.50 en uitgaven van 342,84 sloot met 'n nadeelig saldo van 2.34 en n»g eenige te betalén rekeningen; deze bescheiden zullen door een daarvoor benoemde commissie worden nagezien. De heer J. Braun bracht nu als afgevaardigde verslag uit der vergadering der R.K. Cen trale van 10 Mei, waarvan hij als voor naamste punten noemde de aanneming van een voorstel, om meerdere voeling te ver krijgen en te houden tusschen Tweede Ka merleden en de Kiesvereenigingen, een be sluit om zich in de Kiesvereeniging niet in te laten met de Tabakswet en de afstem ming van een voorstel der afd. Leiden, om aan den afgevaardigde naar de Centrale een vrij mandaat mede te geven. Ook bracht spr. nog verslag uit der laatst ge houden vergadering, waarop is behandeld hel rapport-Barge. Daar op deze vergade ring echter weinig belangrijks is besloten, is spr. hierover zeer kort, maar maakt de opmerking, dat deze vergadering is gehou den op Dinsdag en niet op een Woensdag of Zaterdag, terwijl op deze laatste dagen meerderen deze vergaderingen kunnen bij wonen wat op Dinsdag voor hen onmogelijk is. De voorzitter dankt den heer Braun voor het uitbrengen dezer verslagen en merkt op, dat wat betreft zijn laatste op merking, hieraan reeds zijnerzijds de noo dige aandacht is geschonken en bij de Centrale ter bespreking is gebracht. De heer Marinkelle brengt hierna verslag uit van de vergadering der Locale Kiesveree nigingen gehouden op 17 Maart 1.1., het welk echter weinig belangrijks opleverde. Als afgevaardigden naar den Rijksltieskring Werden herkozen de heeren C. G. J. Alke made eff J. Braun en als plaatsvervangen de heeren A. Meijer en C. Rietmeijer en voor den Statenkieskring de heeren Ma rinkelle en A. Meijer, als plaatsvervangers dc heeren P. Hoogeveen en Mej. M. Over- meer. Punt 9 der agenda, was een voorstel van het Bestuur tot royeering van het lid J. Braakman, dit op grond, dat genoemd lid zich heeft verzet tegen de besluiten der vereeniging, wat in strijd is met artikel 5 van het Huishoudelijk Reglement. Aan gaande dit voorstel, gaan er eenige stem men in de vergadering op, om op grond van christelijke naastenliefde dit lid niet te verstooten en vergevingsgezind te zijn en althans dit voorstel aan ie houden tot de eerstvolgende vergadering. Weder anderen gaan volkomen met het voorstel van het Bestuur accoord, daar toch in strijd is ge handeld met het. H. R- Na een breedvoe rige discussie, waarin het Bestuur zijn standpunt handhaaft en zich aan het H. R. houdt, wordt besloten het voorstel in stem ming te brengen. Alvorens tot stemming wordt overgegaan, vraagt een der aanwe zigen, of bij een eventueele verwerping van het Bestuursvoorstel dit soms verdere ge volgen kan veroorzaken, wat hij ten zeerste zou bejammeren, wat eenige uitroepingen veroorzaakte. De voorzitter antwoordt hierop, dat deze mogelijkheid niet was uil gesloten. Het voorstel nu in stemming ge bracht, werd verworpen met 42 tegen 35 stemmen. Op voorstel van het Bestuur wordt nu het reglement eenigszins gewijzigd met de navolgende aanvullingen: dat men geen lid der vereeniging kan worden, wanneer er niet meer dan 6 maanden zijn, voor iedere candidaatstelling; om leden, die achterstal lige contributie hebben, weder aan te ne men, als dit wordt voldaan, plus het ver- loopen tijdperk te laten betalen. Tevens wordt besloten, het bestuur te machtigen, het Reglement der Vereeniging te laten drukken en dit verplichtend aan de leden beschikbaar te stellen tegen 10 cent. Daar de rondvraag niets belangrijks op leverde. sloot de voorzitter onder dank met den Christelijken groet deze vergade ring op een reeds vergevorderd uur. Barometerstand 9 uur v.m.: 750. Vooruit OPGAVE VAN: Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van den burgemeester, vergaderde de vol tallige gemeenteraad. Van de gemeente Oudewater is een adres ingekomen, waarin verzocht wordt adhaesie te betuigen aan haar verzoek aan Gedep. Staten te bevorderen, dat een verlaging var minstens 10 pet. werd ingevoerd voor de salarissen van burgemeesters, •secretarissen, en gemeente-ontvangers. De voorzitter meent, dat de salarissen hier niet te hoog zijn en stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer C. Stijn kan zich daarbij neer. leggen. De heer Haverkort wil zich daartegen me, verzetten, doch zou wel wat meer vrijheio wenschen. In dé geldleening-voorwaarden zullen nog eenige aanvullingen aangebracht moeten worden, wat men ten slotte aan een com missie opdroeg, bestaande uit de heerer. Heijl, Molhuijzen, van Stijn en Heemskerk,- die ook te zijner tijd over de tarieven enz voorstellen heeft te doen. Medegedeeld werd, dat het percentage der H. O. voor 1924 zal bedragen 3.5, wijf voor den H. O. noodig' zal zijn een bedrag van 43,000. Van de resp. eigenaren van gronden, noo« dig voor wegverbreeding bij het station, ni. A. den Hollander, H. J. Sikking, is bericht ingekomen dat zij het benoodigde willen afstaan voor 2 per Meter, met den ge- taxeerden prijs voor'de boomen. Goedgekeurd, Hierna komt aan de orde het veiroék des Holl. Mij. van Landbouw, om den Zonnetijd te behouden. Hierover werd eenige bespreking gevoerd. Met 4—3 stemmen werd het verzoek ver worpen. Vóór het verzoek waren de hee ren Haverkort, Heijl en v. Schie, tegen de heeren Molhuijzen, v. Stijn, Oudshoom en Heemskerk. Besloten wordt, mede te wer ken, om te bevorderen, dat de invoering van den Zomertijd niet zoo vroeg geschiedt. Besloten wordt,' den heer Hedenk eenige kleine nota's te voldoen. Goedgekeurd werden de voorgesteld» wijzigingen in de contracten voor de eve- ring -van gas en electriciteit. Goedgekeurd werd het voorstel, de straat- verlichting, behalve de kloklantaarns te eindigen op 14 April, Besloten werd de 100 Rijnl. roeden bi) nil Warmonderhek in drie perceelcn te ver huren, tegen 35 ct. per rijnl. roede, me. beding, dat bij tusschentijdsche oniruimin. f 1 schadevergoeding zal worden gege<N Aanmelding schriftelijk voor Zaterdagmor gen 12 uur, waarna de commissie, bestaande uit de heeren Heijl, Haverkort en wethouder. Oudshoorn de toewijzing zal doen. Na de rondvraag sluiting. Gemeenteraad. Deze kwam Woensdag middag te half drie in openbare vergadering bijeen. De heeren Zonneveld en Bisschops zijn af wezig. De Voorzitter stelt aan de orde het voor stel tot behoud van den zonnetijd in deze gemeente en deelt mede de gehouden con ferentie ten Raadhuize alhier met de Hol iandsche Maatschappij van Landbouw, hoe een afschrift van deze conferentie aan de raadsleden is toegezonden en het voorstel tot behoud van den zonnetijd in de gemeen teraad van Lisse is aangenomen en ver schillende gemeenten en vereenigingen aan dezen maatregel adhaesie hebben betuigt. Dc heer SPEELMAN brengt hulde aan er W., die op zijn verzoek deze vergadering hebben belegd, maar is ontstemd over de- medewerking van B, en W., verleend aan het behoud van den zonnetijd, vooral me! het oog op 't bezoek der vreemdelingen aan onze plaats. Wat moeten die wel den ken? Dat verschillende omliggende dorpel dit verzoek steunden, is voor spreker geen reden, ook den zonnetijd in te voeren. Als b.v. een plaats als Leiden dit nu deed. I» Lisse iS het onder een zekere reserve aan genomen. Het is spr. een raadsel, hoc B. ei» W. met een dergelijk voorstel durfden ko men. Welk een chaos zal dit niel geven, daar we nu krijgen een dubbele tijd. Er zijn hier te Sassenheim nog heel wat menschen die tegen invoering van dezen dubbelen tijd zijn. De beer VAN HEEMSTRA is tegen hel voorstel van B. en W. Het doet spr. genoe gen dat hij bemerkt niet alleen te staan. Üit staatsrechterlijk oogpunt is spr. er le gen. Onder normale omstandigheden tot stand gekomen wetten kan men niet buiten werking stellen. Spr. onderschat volkomen de bezwaren dezer wet, maar laten zij dar. zorgen, die daarvan dc meeste bezwaren on dervinden, hunnen invloed uit te oefenen op de leden die zij naar de Kanier afvaardi gen. Spr. acht het geneesmiddel erger dan de kwaal, dit zal blijken uit den janboel die er zal komen, met de Rijksinstellingen, de openbare middelen van vervoer, enz. Men heeft dit kunnen zien met den Greenwich- tijd. Ook de liééing der gemeente is niel voor een dergelijken. ingrijpenden maatre gel geschikt. Spr. heeft niet den moed, al; kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, dt klok een anderen tijd te laten aanwijzen als den wettelijken tijd. De heer VAN RHIJN zou de wet niel ge hoorzamen, als deze was gemaakt door een Communistische of Sociale regeering, maar waar deze gemaakt is door een regeering die we! degelijk met spr, principe rekeninj houdt, is spr. tegen het voorstel den zonne tijd te behouden. IVt'ordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1