EngtH gsmaakte HEESEHKLEEQiit Kinderen Honig's gf Voorjaar 1924 gf Puddingen Ingezonden Mededeeiingen vanaf f 35.- WJagaxijrL GEMENGD NIEUWS. ingezonden Meaedeeüügsa vCfrugfin* KUNST EN KENNIS. RECHTSZAKEN. a 60 cents per regel. Onze Eerste Klas JioulstiaafWSS IntGladiolus-tentoonstelling. Plantenzendingen naar Amerika Een conservatieve gemeenteraad. Goed afgeloopen. Plundering. Brutale juweelendiefstal. Door den trein aangereden. Overtreding Loterijwet. Het Landingshoofd op Schiermonnikoog. Alweer de autobus. Bedreigd natuurschoon. ingezonden Mededeeiingen a 60 cents per regel. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen. Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. INGEZONDEN. Katholieke Landgenooten! VRAGENBUS. a 60 cents per regel. Wij berichten U hierme- de de ontvangst eener schit- terende collectie EERSTE KLAS ENGELSCHE GEMAAKTE HEERENKLEED1NG voor het voorjaar 1924, waaronder Colbert Costu mes in de nieuwste model len en dessins van prima Engelsche en Schotsche stoffen, kamgarens, whip cords vanaf 32.50. Prima zwarte vicunas en blauwe kamgarens vanaf 40. Fantasie Pantalons van pri ma kamgarens vanaf 8.50. Demisaisons vanaf 35. Wollen Garbadine Regen jassen en -Mantels vanaf 32.50. Jongeheeren Costumes van Schotsche wollen tweeds vanaf 22.50. ONBERISPELIJKE PASVORM. PRIMA KLEERMAKERS- WERK GEGARANDEERD PLEIN 35, Ziet de Etalages. 's-Zaterd. geopend tot - Va vond s 10 uur. - Wie is de uitvinder van de Cinema? De petroleumkachels vJamim De uitspraak werd bepaald op 8 April a.s, staat door haar Onberispelijke Pasvorm Prima kwalit. en bewerking gelijk aan beter Maatwerk. Wij brengen de nieuwste mo dellen en dessins in Colbert Costumes en Demi-Salsons Gabardine Regenjassen en •mantels vanaf 1 32.50 Jongeheeren Costumes vanaf 1 17.50 Op 20 en 21 Augustus a.s. zal te Ontario (Canada) een internationale gladiolus-ten- oonstelling worden gehouden. De secreta ris dezer tentoonstelling, prof. A. H. Tom- ünson, te Ontario zal het op prijs stellen, gla diolus-knollen te ontvangen, die daar met zorg zullen worden geplant en zullen kunnen meedingen naar de uitgeloofde prijzen. Van elke soort of verscheidenheid wenscht men 25 knollen. Ten einde moeilijkheden bij den invoer van planten en ptantendeelen in de Vereenig- de Staten van Amerika te voorkomen, her innert de directeur van den Plantenziekten- kundigen Dienst alien, die deze producten naar dit land exporteeren aan het voorschrift, dat alle zendingen geheel vrij moeten zijn van aarde. Wortels van planten, bloembollen en andere producten moeten daarom op zoodanige wijze behandeld zijn dat zij bij aankomst geen aarde bevatten en dat er ook geen droge losse aarddeeltjes zich in de kist hebben kunnen verzamelen. Dit geldt ook voor zendingen, die zonder certificaat van den Plantenziektenkundigen- Dienst worden verzonden, n.l. van peen, pastinaak en andere wortels, die, volgens een zoo juist door hem ontvangen bericht in Amerika niet van alle aanhechtende awde gezuiverd aankomen. Ook deze wortels moeten geheel vrij zijn van aarde en dus zoo noodig gewasschen worden. Het is van het hoogste belang dat aan dit voorschrift van den Federal Horticultural Board streng de hand wordt gehouden, en ille ambtenaren van den Plantenziekten- kundigen Dienst zuilen voor zoover de plan ten aan inspectie zijn onderworpen op de uitvoering ervan zeer nauwkeurig letten. Verzenders van pastinaak, peen, e.d. zul len, indien zij hun handel niet aan ernstige gevaren bloot willen stellen daarop zelf dienen te letten. Ruim 15 jaar geleden troffen de burgefhees- ers der rondom A'dam liggende gemeenten, ;en regeling met het gemeentebestuur der Hoofdstad om gezamenlijk maatregelen te* reffen ten einde paal en perk te stellen aan den handel in bedorven vleesch en vleesch an ziek vee afkomstig (meer algemeen be kend onder den naam van,, krengenvleesch"), A-elke handel- destijds, zij het dan ook in 't verborgene, welig tierde. Ook burgemeester jhr E. Bicker van Diemen zegde in de, ten stadhuize van Amsterdam toenmaals gehou den conferentie, zijn volle medewerking toe. Maar burgemeester had buiten den waard* in casu zijn raadsleden gerekend, want toen de zaak in de Diemer vroedschap ter sprake kwam, weigerden de raadsleden nagenoeg uitsluitend boeren unaniem, eenig geld uit de gemeentekas beschikbaar te stellen, ten einde de kosten, voortvloeiende uit de straks bedoelde regeling te helpen bestrijden. De samenstelling van den raad te Diemen is sindsdien eenigszins gewijzigd het zijn niet meer uitsluitend veehouders die over het wel en wee dier gemeente beschikken, tnaar in de jongste raadsvergadering is ge bleken, dat de denkbeelden ten opzichte van hygiënische maatregelen in het algemeen m den loop der jaren nog volstrekt niet gewij zigd zijn. Aan de orde kwam nl. een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij verzocht werd, in de politieverordening een bepaling op te nemen waarbij het verboden werd, slootwater te bezigen voor het reinigen van vaatwerk. De burgemeester was de meening toegedaan, dat inderdaad bij de boeren nog al eens slootwa ter voor het zooevengenoemde doel gebruikt werd.... de raadsleden dachten er anders over veehouder v. d. Waerdt verklaarde niet één poer te kunnen tioemen, waar zulks ge schieden zou, en het resulfcat der besprekin gen was, dat besloten werd, dat aan Gedepu teerden bericht zou worden, dat,aan hun verzoek niet kon worden voldaan Te Wierden (O.) reed een auto, komende uit de richting Zwolle, tegen de slagboomen van een gesloten overweg, doordat de chauf feur niet tijdig kon remmen. Een der slag boomen werd totaal verbrijzeld, terwiji van de auto de spatschermen zwaar beschadigd werden. De wagen kon nog worden verwijderd voor de in aantocht zijnde trein passeerde. Persoonlijke ongelukken kwamen wonder i boven wonder niet voor. Uit een winkel in de Bilderdijkstraat te Amsterdam zijn gestolen 1 transportrijwiel, 125 overhemden, 12 dassen, 12 strikjes en 3 colbertcostuums. Dieven, die met merkwaardige handigheid te werk zijn gegaan, hebben juweelen ter waarde van 350.000 francs gestolen uit een groote juwelierszaak aan de Boulevard Hauss- mann te Parijs. Ofschoon er aan den buitenkant van den met ijzeren rolluiken gesloten winkel geen spoor van beschadiging te ontdekken was, vond de juweliers op het openen van zijn zaak den heelen boel leeggeplunderd. De dieven bleken tijdens den nacht een houten paneel ter zijde van het ijzeren rol luik te hebben bereikt, zoodat zij het luik genoeg konden ophijschen om in den winkel te komen. Daarna hadden zij achter het weer neerge laten rolluik gemakkelijk werk en konden een brandkast met kostbaarheden op hun ge mak openen en leegplunderen. Te Nieuwerkerk aan den IJssel is gister morgen een ongeval geschied, dat betrekke lijk goed is afgeloopen. Toen de melkrijder De Bruin met zijn met twee paarden bespan nen wagen den onbewaakten overweg in den Zuidplaspolder passeerde, werden de paar den door een juist aankomenden goederen trein gegrepen. Een der dieren werd een eindweegs mee gesleurd en onmiddellijk gedood, het andere werd ernstig verminkt. De voerman bleef ongedeerd. Het ongeluk is waarschijnlijk te wijten aan onoplettendheid van De B., daar men bij den overweg een ruim uitzicht heeft. De politie van Spekholzerheide gem. Kerk- rade heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een winkelier, die de kinderen in zijn winkel uit een kistje tegen betaling van 5 cents een lot liet trekken op dit papier stond gedrukt de naam van het snoepgoed (chocolade, sui kerwerken enz.) dat de gelukkige gewonnen had. Een ander winkelier had iets anders be dacht. Hij had in zijn winkel een kistje met houten klosjes, waaraan touwtjes. Deze sta ken boven het kistje uit. Voor 10 cent mocht men aari „het touwtje" trekken. Op het klos je stond de naam van het gewonnen suiker goed. De politie nam alles in beslag en de kan tonrechter zal moeten beslissen of hier een overtreding van de loterijwet heeft plaats gehad. Men meldt uit Schiermonnikoog In de vergadering van den raad werd met algémeene stemmen besloten tot goedkeu ring der plannen, betreffende een landings hoofd op de reede. Het plan bestaat een steenen dam van pl.m. 400 meter lengte met wisselplaatsen en lan dingshoofd te maken. Het totstandkomen van dit noodzakelijk werk wordt bevorderd doordat de tegen woordige ondernemer van den Rijksveedienst het contract met het Rijk tegen 1 Januari 1925 heeft opgezegd. Zonder steenen dam zou het Rijk er anders in vervallen een belangrijke subsidie ieder jaar te moeten uitkeeren om de verbinding te onderhouden- Terwijl de chauffeur van één der autobus sen van den dienst WormerveerWormer- Jisp op het Zaandammerpad alhier uitweek voor een spelend knaapje, kwam zijn auto in aanraking met de stijlen van één der loskra nen voor de papierfabriek „De Eendracht", waardoor het bovengedeelte van de bus ver brijzeld werd. Eén der inzittenden, het 8- jarig zoontje van den heer A. H., bekwam door de glasscherven een ernstige hoofd wonde, waarvoor onmiddellijk geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. De Ooster Stoomtram-Mij. gaat haar lijn electrificeeren, als gevolg waarvan de prach tige eeuwenoude boomen, staande langs den rijksstraatweg ZeistDoorn, heel hoog moe ten worden opgesnoeid. Bovendien zijn een paar honderd boomen gemerkt, ten teeken dat zij vallen moeten ter wille van den tram beugel. De weg van Utrecht naar Arnhem, en wel in het bijzonder het stuk ZeistDoorn, be hoort tot de schoonste wegen van ons land en zal onherkenbaar worden verminkt. „De Kampioen" komt hiertegen op en Heem schut en de A.N.W.B. hebben zich er reeds mede bemoeid. It houden in den regel veel van pudding. Honig's Puddingen worden be reid in verschillende soor ten en smaken. Er is elck wat wils. De meeste kin deren vinden Honig's Puddingen lekker. Vraagt daarom Uw winkelier Gefabriceerd met Honig's Maizena. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie' zich niet aansprakelijk. Wij vragen een oogenblik uw aandacht voor de 'Apologetische Vereeniging „Petrus Canisius", die sedert 1904 met veel vrucht aan de bekeering van Nederland arbeidt. „Petrus Canisius" werkt onder de hooge goedkeuring van Z. E. Kardinaal Van Ros- sum van H.H.D.D.H.H. den Aarstbisschop en Bisschoppen van Nederland. De Apologetische Vereeniging stelt zich ten doel de Katholieke Kerk in haar wezen en streven meer en meer bekend te maken en tegen aanvallen te verdedigen zij doet hier te lande, wat de Missionarissen doen in den vreemde t-haar missiegebied is ons eigen va derland zij verricht haar missiewerk Onder hen, die dolen in dwaling of zitten in de duis ternis van het modern heidendom, in onze eigen steden en onze eigen dorpen. Men klaagt veel over onzen tijd J Veel kwaads kan men ook zeggen van onzen tijd maar toch is hij schoon, voor hem die hooger idealen heeft en grooter goed, dan genot en brandkast, en voor wien de gulden niet hoog ste maatstaf is in dit leven. Immers onze tijd kent meer zoekers naar waarheid dan zijn onmiddellijke voorgangers. Mocht reeds onze Vereeniging niet reeds dui zenden andersdenkenden op eigen aanvraag voorlichten over de H. Kerk en haar leer Komen ze niet bij honderden in stad en land met graagte luisteren naar het woord van den Roomschen priester in onze Roomsche ker ken Staan in onze hoofdstad niet reeds, als in Engeland, wakkere mannen op markt en plein het geloof te prediken en met groot succes van bekeeringen Daarom zal „Petrus Canisius" ook voort gaan op den ingeslagen weg. Sedert 1911 werd in de groote niet-katholieke bladen per advertentie aangekondigd, dat niet-katho- lieke landgenooten, kosteloos inlichting kon den verkrijgen omtrent de leer en de gebrui ken der Katholieke Kerk, aangaande een of ander punt of in het algemeen, bij den secre taris der Apologetische Vereeniging. Het inlichtingenbureau te Rijsenburg, later geholpen door het bureau te Voorscho ten, heeft veel werk verricht. Het eerste jaar kwamen 1452 aanvragen in Duizenden ge schriften werden gratis toegezonden en hon derden schriftelijke antwoorden werden, het zij door den secretaris, hetzij door de leden der Vereeniging gegeven. Wij zijn zoo geiukkig, dat wij den volgen den keer de adressen van nieuwe bureau's er bij kunnen voegen, zoodat de advertentie dan luiden zal NIET KATHOLIEKE LANDGENOOTEN. Wie Uwer kostelooze inlichting wenscht omtrent de leer en de gebruiken der Katho lieke Kerk, aangaande een of ander punt of in hét algemeen, wordt beleefd verzocht zich te wenden tot een der Iniichtingen-bureau's der Apologetische Vereeniging „Petrus Ca nisius gevestigd Seminarie Rijsenburg, Driebergen Huize Bijdorp, Voorschoten Donunikanenklooster, Zwolle Augustijnen klooster, WitmarsumFranciskanen, Nieuwe-Niedorp. De stichting van andere bureau's in ver schillende deeleri van ons land is in voorbe reiding. En de uitbreiding, die dezé actie neemt en door de oprichting van nieuwe bureau's nog zal nemen, maakte het noodig, een eigen ver zendingshuis te stichten. De Zusters van O. L. V. te Amersfoort waren bereid de leiding van dit Verzendingshuis op zich te nemen. Ook hier staat de kloosterzuster weer trouw naast den Evangelieprediker, niet alleen door voortdurend bidden tot den Bruidegom, maar ook door eigen, haar gepast werk. Nu wil „Petrus Canisius" nog verder gaan en aan bepaalde personen, waarvan ons door priesters of leeken de adressen worden op gezonden, een circulaire over de post zenden, waarin gemeld wordt, dat zij bij bovenstaan de adressen nadere inlichtingen omtrent de H. Kerk, alsook lectuur gratis kunnen ont vangen. Op verschillende plaatsen worden thans conferenties voor andersdenkenden gegeven; met andere middelen wordt geloofspropagan- da beproefd wij denken aan het Gilde der Klare Waarheid, aan het werk van Bethanië nu drukt onze Vereeniging een nieuwe, aan gename, maar zware last, ook dat werk door geldelijke ondersteuning en gratis-lectuur te helpen. Wij mochten tot dusver planten, en de Heer van den Akker zegende het uitgestrooi de zaad bij eenige honderden kiemde het cn bracht de vrucht voort van het ware geloof. Wij hopen door te kunnen gaan met planten, en verwachten ook op ons verder werk den zegen Gods, zoodat nog velen naaraanlei ding van onze actie zullen terugkeeren tot Haar, die wij allen eeren en liefhebben, en zoo graag noemen onze moeder de H. Kerk. Zóó beschouwd is onze tijd' mooiEn mooier zal en moet hij worden naarmate er meer zijn, die begrijpen, dat het een heer lijke taak van dankbaarheid is tegenover God, om het schoone bezit des geloofs mede te deelen aan allen Ze praten er, helaas, tegen woordig zooveel van, dat de mensch zijn le ven geheel moet uitleven, dat dit recht en plicht is Maar laten wij tenminste op de allereerste plaats, uit dankbaarheid jegens Hem, die het gaf, het leven des geloofs geheel uitleven En dat leven brengt mede een diepgevoeld medelijden met hen, die dat geloof niet hebben brengt mede een daad werkelijke verlangen, dat de gezegende Naam van Onzen Heer Jezus Christus gekend en geëerd, en bemind worde door allen Lezer wil dit schrijven beschouwen als een genade van God het maakt U bekend met een gelegenheid, die U misschien tot dusver ontgaan was, om wel te doen, aan het Rijk Gods op aarde, voor welks komst en uitbreiding U in ieder Onze Vader bidt. Wat kunt U dan doen Vooreerst zoudt U zelf U de gewoonte eigen kunnen maken, en ook die gewoonte aan Uwe kinderen en onderhoorigen léeren, om geregeld te bidden tot den Heer van dén Wijngaard voor de bekeering van Nederland vooral onder het Offer der H. Mis, waarin het menschdomreddend Kruisoffer her nieuwd wordt, en dat zoovelen in ons land in hun dwalen beschouwen, als een dwaas heid of verfoeilijke afgoderij. Dan kunt U bij voorkomende gelegenheden andersdenkende kennissen wijzen Op de iniichtingen-bureau's, waar zij kosteloos inlichtingen en lectuur kunnen verkrijgen. U zoudt Uw gebed ook kunnen steunen door de aalmoes om de uitgebreide actie onzer Vereeniging mogelijk te maken. Als ieder ge zin zich geregeld iets ontzegt, een klein genot, om Gods genade af te smeekeu door zelfver loochenende versterving, wat zouden er dan een geschriften door ons gratis verzonden kunnen worden door de bijdragen zoo bid dend uitgespaard en brengt het geschrift voorlichting, op Uw gebed en offer sal de genade Gods overvloedig nederdalen. En mocht U zelf ondervinden, hoe zoet zulk een offertje wordt, dat gebracht is in dezen geest, dan kunt U altijd vrienden en kennissen dezelfde weldaad bewijzen want de secreatris der Vereeniging heeft altijd exemplaren van dit schrijven in voorraad en zal ze gaarne aan U of aan Uw vrienden op zenden. Men kan zich opgeven bij den penning meester, den Heer Corbière, Prins Hendrik laan, Rijsenburg Driebergen, als gewoon be gunstiger van P. C. jaarbijdrage ƒ1. als donateur (donatrice) 2.50; als bescher mend lid jaarbijdrage 10.of wel in eens 100.—. De gewone begunstigers en donateurs ont vangen het jaarverslag. De beschermende leden ontvangen de uitgaven der Vereeniging en het Maandschrift „Het Schild". Ook kan men zich opgeven voor jaarlijk- sche bijdragen voor de gratis-verspreiding van lectuur onder andersdenkenden. Het abonnement op „Het Schild" kost 3,per jaar. P. H. ERMANN, S. J. te R'dam, Eere-Voorzitter. Dr. D. A. W. H. SLOET, Eere- Kanunnik van het Metropo- litaan-Kapittel, Pastoor te Ab coude, Eere-Voorzitter. W. L. S. KNUIF, Pastoor te Dene kamp, Eere-lid, Dr. Mag. Th. H. VAN OPPEN- RAAIJ» Pastoor te Zevenaar, Eere-lid. Dr. W. G. J. VAN KOEVERDEN, leeraar aan het Seminarie te Culemborg, Voorzitter. Prof. J. D. J. AENGENENT, Kanunnik van het Kathedrale Kapittel van Haarlem, Hoogleer aar aan het Seminarie te War mond, Vice-Voorzitter. E. A. J. BOSMAN, leeraar aan het Seminarie te Culemborg. Secretaris. J. P. H. M. CORBIèRE, Prins Hendriklaan, Rijsenburg-Drie- bergen, Penningmeester. Rector J. TH. P. BEKKERS, Huize Bijdorp, Voorschoten, Be stuurslid en leider van het In lichtingen-bureau. P. fr. Dr, JAN SASSEN, O. P„ Zwolle, Bestuurslid. Dr. J. H. J, M. WITLOX, leeraar aan het Seminarie Beekvliet te Sint Michielsgestel, Bestuurslid Prof. Dr. Mag. G. DE LANGEN- WENDELS, O.P., Hoogleeraar aan de R. K. Universiteit te Nij megen, Voorzitter van de Com missie voor Inlichtingen. Prof. H. TH. METS, Hoogleeraar aan het Seminarie Rijsénburg- Driebergen, Leider van het In lichtingen-bureau. P.H.J.M.A.VAN DEN VLOODT, O. E, S. A. Prior van het Klooster te Witmarsum, Leider van het Inlichtingen-bureau. P. fr. FELIX OTTEN, O. P, te Zwolle, Leider van het Inlich tingen-bureau. P. fr. DEODATUS VERGEER O. F.M. te Nieuwe-Niedorp, Leider van het Inlichtingen-bureau. P. fr. ANT. DUDOCK, O.F.M., te Woerden. Voorzitter van de Commissie voor uitgaven. Dr. W. BLOM, Pastoor te Zwolle, Voorzitter der Commissie voor propaganda. Vraag t: Waar kan !k een adres vinden voor het overtrekken van katoenen de kens? 2: Ik woon te Hillegom en ik heb een vrouw én twee kinderen, waarvan een min derjarig. Mijn inkomen bedraagt 3000. Ik bewoon een eigen woning, eenigszins be zwaard. Hoeveel moet ik betalen aan Rijks- en Gemeentebelasting? Antwoord Ij Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. 2. Aan Rijksinkomstenbelasting en Verde digingsbelasting betaalt u 91.30. De ge meentelijke belasting voor Hillegom kunnen wij niet berekenen omdat ons de gegevens voor Hillegom onbekend zijn. Vraag: Kunt u mij het adres van het Con sulaat voor buitenlandsche passen opgeven (in Haarlem)? Ik wou 2 passen aanvragen voor Duitschland. Hoeveel is daar de prijs van? Antwoord: Voor een pas dient u te be ginnen met u te wenden tot het Bevolkings bureau aan de Gedempte Oude Gracht, hoek Raaks. De pas kost 8.50 per persoon. Het visum 9.- per persoon, voor den tijd van een maand; u kunt echter het visum ook nemen voor 3 maanden, dan kost dit 15. en voor 6 maanden 24. Vraag 1; Waar moet men zich vervoegen voor een abonnement op de officieele beurscourant? 2. Bestaat er ook een blad, waarin op genomen worden de uitlotingen van Binnen- en Buitenlandsche Loterijen en premielee- ningen? 3- Waar kan men de premie-obligatie van Broekhuis en de Hollandscbe Verzeke ringsbank, Heerengracht 388, verzilveren? Antwoord; 1. Er zijn verschillende beurs couranten. De meest gangbare is de ,,Dage- lijksche Beurscourant". Voor het opgeven van abonnement kunt u zich bij iederen boekhandelaar vervoegen. De prijs per kwartaal bedraagt pl.m. 10,40. 2. De meeste uitlotingen komen ook in bovenstaand blad voor. 3. Wendt u tot een effectenhandelaar. Vraag: Loten. Antwoord: Nog niet uitgeloot. Bank, die u noemt in Amsterdam, is fail liet. Rotterdamsche Schouwburg is gevestigd te Rotterdam. Vraag: Wat is de kortste weg per fiets van Schagen via Castricum naar Heemste de? Hoeveel K.M.? Antwoord: Schagen, Zijdewind, Verlaat, Oudorp, Alkmaar, Heilo, Limmen, Castri cum, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Scho len, Haarlem, Heemstede, Afstand 58.7 K.M, Vraag; 1. Ik woon in de Gem. Haarlem- merliede, en ben aangeslagen naar een zui ver inkomen van 1350.met kinderaftrek 100 en 700 voor noodzakelijk levens onderhoud voor Rijksinkomsten, Verd.bel. II en Gem. ink. belasting. Totaal voor 33.87. Is dit juist? 2. Voor de forensenbelasting (ik werk in Haarlem) ben ik aangeslagen naar een zui ver inkomen van 1600.met aftrek van noodzakelijk levensonderhoud 1500.zon der meer, Totaal voor 36.-— Ik verdien 26per week. Waar moet ik mij ver voegen voor mondelinge reclame? Antwoord: 1, Voor welk belastingjaar? 2. U kunt schriftelijk reclameeren bij den inspecteur der Belastingen. Zie daarvoor den achterkant van uw aanslagbiljet. Vraag: 1, Hoe zijn regenvlekken uit een licht bruine gabardine mantel te verwijde ren? 2. Kunt u mij zeggen, hoeveel deelnemers er aan den Stillen Omgang dit jaar hebben deelgenomen? 3. Worden er met het Eucharistisch Con gres, dag- en weekkaarten uitgegeven? Als er weekkaarten worden verkocht, zullen er dan nog plaatsen overblijven voor dagkaar ten? Antwoord: 1. Het zal moeilijk zijn. Wij raden u aan het eens te beproeven door glycerine op de vlekken te brengen en dan met spiritus na te wassehen. Alles met een schoon propje watten of goed! 2. Onbekend. 3. Ons nog geen definitieve regeling van bekend. Vraag: 1. Kunt u mij de spreekuren op geven van Dr. Veen, Kenaupark? 2. Houdt hij ook aparte spreekuren voor onvermogenden? Antwoord: 1. Van 8549 lA uur, behalve Vrijdag cn 12 uur, behalve Donderdag. 2. Ons niet bekend. Vr. Hoe kan men het best eieren conser- veeren? Moeten ze in een steenen pot ge daan worden of is dit niet noodig? Hoe lang kan men ze bewaren? Antw.: U neme gebluscbte of schelpkalk, strooit in den pot een laagje en plaatst daar in de eieren met de punt naar beneden. Is de bodem bedekt, dan strooit men er wat kalk overheen om te maken dat de volgende laag beter in de openingen sluit. Is op deze wijze de pot tot 10 c.M, oner den rand ge vuld, dan strooit men de rest der kalk er over heen en vult den pot verzichtig aan met water totdat de eieren goedonderstaan. Op één emmer water gebruikt men 'A K.G. kalk. Vr. I, Ik kreeg een brief van iemand, in 't Hollandsch geschreven, dien ik kon begrij pen. Doch de laatste zin was: Heb ik ge- fouderd dan bied ik amendle honorable. Wat beteekenen deze twee laatste woorden? II. Ik heb iemand geld geleend, en heb een bewijs voorhanden, Als ik diezelfde per soon weer geld leen, is het dan voldoende als de schudenaar op hetzelfde zegel tee kent? III. Hoelang moet men betaalde kwitan ties bewaren? Antw. I. Amende honorable beteekeni: eerherstel, genoegdoening. II. Apart zegel. III. 30 jaar. Vr.: Is het veroorloofd, een mefsje van 14 jaar, hetwelk in de 7e klas zit van school af te nemen en thuis te houden? Antw.: Na afloop van den cursus. Wendt u tot het hoofd der school. Vr.: Kunt U mij een middel noemen te gen zomersproeten? Antw.: Geneeskundige adviezen worden in deze rubriek niet gegeven. Wendt u tot een geneesheer. Vraag: Wat moet men betalen aan Rijks-, Gem.- en Verd.-belasting 19231924 naar een inkomen van 1570? Ik woon ts Spaarmvoude, ben gehuwd en heb 4 min derjarige kinderen. Antwoord: Indien uw kinderen, voor wat de gemeentelijke belasting betreft beneden 14 jaar oud zijn en niet zelf in de belasting zijn aangeslagen bent u aan Rijksinkomsten belasting plus opcenten en Gemeentelijke belasting verschuldigd een bedrag van 47,67. Vraag: 1. Hoeveel Rijksinkomsten en Ge meentelijke en Verdcdigxngs-belasting moet ik betalen in de Gemeente Haarlem en Heemstede, naar een inkomen van 3500? 2. Worden de prijzen der geannonceerde huizenverkoopingen ook steeds in deze courant na de verkoopingen gemeld? 3. Wordt er ook een jaarboekje uitgege ven der verkochte perceelen met hunne op brengst in publieke veiling. Zoo ja, waar? Wat is de prijs? Antwoord: 1. In Haarlem betaalt u, ge huwd zijnde, voor het belastingjaar 1923 1924 totaal 218.17, voor 1924—1925 waar schijnlijk totaal 291.90; in Heemstede over het belastingjaar 1923—1924 in dezelfde om standigheden, totaal 171.31; voor 1924— 1925 is het bedrag nog niet bekend, 2. Ja. 3. Wendt u voor die opgaven tot exploi- tanten der Haarlemsche yeilinglokalen. Vr. Kan iemand, die vroeger al, (vóór den oorlog) als kappersbediende in Londen ge werkt heeft, zich nu weer naar Engeland begeven om daar een betrekking te zoeken? Of is de toegang nog niet vrij. Zoo ja, tot wie moet ik mij wenden? Antw. U kunt zich naar Engeland begeven mits u voorzien zijt van een geldige pas. Vr. I. Ik bezit een premie-aandeel der Hollandsche Grondcredietbank, gevestigd te Amsterdam, Serie 61882, No. 5. Is dit al uitgeloot Wat is het juiste adres van bo vengenoemde bank? II. Ook bezit ik een Obligatie aan toon der van het voormalig Waarborgfonds van de Premieleening der N.V. Vereeniging Rot terdamsche Schouwburg, Serie 3497, No. 45. Is deze al uitgeloot Wat is het juiste adres van deze N.V. Antw. I Nog niet uitgeloot. Adres, meenen wij, Heerengracbt 520. II. Niet uitgeloot, Het juiste adres is ons niat bekend, doch wanneer u adresseert, Rotterdamsche Schouwburg, Aert van Nes- straat, Rotterdam, dan komt het wel te: recht. Vr. Kunt U mij ook zeggen, waar ik mij moet vervoegen, om in aanmerking te ko men voor een der te bouwen woningen aan dc Pijlslaan Antw. Wendt u eens tot het bureau van Bouw- en Woningtoezicht, Kruisstraat 45, Haarlem. Vr.; Mijn aardappelen zijn bevroren en smaken, na gekookt te zijn, eenigszins zoet. Bestaat er ook een middel om dit te ver helpen? Antw.: Ons is geen afdoend middel be kend. Weet een onzer lezers er wellicht een? Vr.: Mijn geit heeft veel last van luis. Kunt u mij een middel noemen, om ze te verdrijven? Antw.: Reinig uw geit met lauw water en groene zeep en haar ligplaats met 5 Crcolinewater. Ook alle voorwerpen, waar mede het beest in aanraking komt. Dit een maal per week cenige weken herhalen. Vr.: Kunt u mij zeggen, hoeveel belasting ik moet betalen over 't jaar 192223 voor de gemeente Haarlem, naar een inkomen van 1800? Ik ben ongehuwd. Hoeveel over 1923—24? Antw.: Voor bet belastingjaar 192223 totaal aan Rijksinkomsten-, Verdedigings- en gemeentelijke belasting 109.34; voor 1923—24 68.45. Vr.: Er is een dienstbode in betrekking, die een kan gebroken heeft. Heeft haar me vrouw nu het recht om dit van haar loon af te houden? Antw.: Neen, tenzij er opzet of zeer grove nalatigheid in het spel is. Vr,: Ik heb de bedoeling om op 8 April in de St. Antoniuskerk te Padua een H. Mis te laten lezen. Tot wien of tot welke paters zou ik mij moeten wenden, om inlichtingen omtrent het oversturen van de onkosten enz. te kunnen krijgen? Antw: Wendt u eens om inlichtingen tot den Zeereerw. heer Pastoor der St. An toniuskerk, aan de Groenmarkt, te Haarlem. Vr.: Kunt u mij ook het adres opgeven van den heer Jan Stuyt, architect? Antw.: Bezuidenhout 195, 's Gravenhage. Vr.: Kunt u mij zeggen, hoe ik in den zomer eieren kan bewaren, om in. den Win ter te gebruiken? Antw.: In kaLk inleggen. Een dezer dagen plaatsten wij in deze rubriek het recept. kunt ook waterglas gebruiken. Wendt u daarvoor tot een drogist, Vr.: V/at is de oorzaak, dat een gebroeide Spiraea Japanica gele stengels krijgt, rie dan afvallen? Het doet zich het eerst voor aan het eerste lid, daarna naar beneden, waar de stengels uit hun knoppen komen. De plant is bijna van haar ware grootte. Wat is hiertegen te doen? Antw.: Gebrek aan voedsel is meestal hier van de oorzaak. Soms zijn de wortels in t. o. de TempelierssfraaL - Tel. 1265, The Perfection of Ready to wear Clothing. groote hoeveelheden afgestoken, om de kluit in een pot te krijgen, waardoor bij het broeien de groei der plant grooter ia, dan de voedselopname door de wortels. Is het reserve-voedsel verbruikt, dhn moet zoo n plant afsterven. Plaats haar thans in den tuin in den vol len grong op een zonnig plaatsje. Geef ga- durende den zomer volop water en vloei- roest en de plant zal zich spoedig herstel len. De tweede zomer daaropvolgend is zij minstens even mooi als zij thans is geweest. Een gedenksteen in het „Grand Cafe" te Parijs- Wie is de uitvinder van de cinema De vraag komt in een eigenaardig licht te staan door een kwestie, diï momenteel de Parijsche wereld bezig houdt- Men wil n.l. in den gevel van het huis, waarin het voormalig-; „Grand Café" geves tigd was, waar in 1^95 de eerste „films" in het publiek werden Vertoond, een gedenk steen plaatsen met den volgenden, door de „Commission du Vieux-Paris" geredigeerden tekst „Hier bracht, op 28 Dec. 1895,' de cinematographe, uitvinding vande ge broeders Lumière, de eerste openbare pro jecties van levende fotografie." De „Académie de Métledne" heeft nu echter in haar jongste zifting voorgesteld deze inscriptie ais volgt tr veranderen „Hier werden op 28 Dec. 1B95 door de ge broeders Lumière de eerste publieke pro jecties gebracht van levende fotografie, dank zij het door doctor Marey uitgevonden apparaat." Hieruit blijkt, dat liet woory „cinemato graphe" slechts het apparaat aanduidt waar van de gebroeders Lumière zich in 1895 be dienden om hun eerste projecties van.... „cinematographische films"" aan het publiek te brengen. Het woord was toen heeds in ge- bruik. Sedert is men doorgegaan datgene wat men „de cinematografie" moest noemen (het totaal der principes van de chronopfcoto- grafie) te verwarren met de „cinematograaf", het apparaat, dat op deze principes js geba seerd anders gezegd de theorie met de practijk. Een andere kwestie is of dc eer van ue uit vinding der cinematograaf geheel aan Marey toekomt. Wel schreef hij, in een rapport van 2 Mei 1892 aan de „Académie de Médedne" „Het is mogelijk aan het oog de sensatie te geven van de werkelijke „beweging" dóór op het doek de bewegingen successievelijk te projecteeren met een apparaat, dat ik in een volgende zitting van -de Académie hoop te demenstreeren," maar toen bij er ten slotte toe overging (op 29 Juni 1893) op zijn appa raat patent te nemen, was het essentieele principe (aldus M. Noguès ut l'Avenir") reeds sedert 3 November 1890, domain* publique". Op 13 Fe'or. 1895 wordt dan het brevet aan de gebroeders Lumière verleend (die intiem met Marey bekend waren), hetwelk als titel droeg „Appare.il servant a l'obtenticn et a la vision des épreuves chronophciographiques",, Dit bracht ten slotte de gezochte oplossing, d.w.z. de daadwerkelijke projectie op een doek van zichtbare levende beelden. En het is op grond van deze prioriteit, dat men de be wuste gedenkplaat in bet gebouw van he! voormalige „Grand Café" wil aanbrengen, Ook te 's-Gravenhage is in een der filiale^ van de firma Jamin door de arbeidsinspectie geconstateerd, dat een petroleumkachel voor verwarming van den winkel werd gebruikt en is deswege proces-verbaal opgemaakt. Dinsdag is deze zaak voor het Haagsché kantongerecht behandeld. De ambtenaar van het O. M. requireerde,, daar z.i. artikel 59c van het arbeidsbesluit een ongeoorloofde machtsdelegatie van de Kroon aan de arbeidsinspectie en strafrechtelijk niet verbindend is, tot ontslag van rechts vervolging. De verdediger, die-zich bij dit requisitoij1 aansloot, voerde bovendien nog andere gron den aan, waarop z.i. de niet-nakving van den eisch der arbeidsinspectie in dezen niet straf baar is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10