BERICHT Vrijdag Maart 1924 46ste Jaargang No. 14700 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden Eerste blad Jt HoüandBelg'ë, ÜMUIDEN. WIJK AAN ZEE EN DUIN. VELSEN. UIT DEN OMTREK. BEVERWIJK. LEIDEN. LIMMEN. EGMOND-BINNEN. UITGEEST. HEEMSKERK. AAN ONZE ABGNNE'S. PURMEREND. EDAM, KOOfj-AAN-DE-ZAAN. KROMMENIE. NIEUWER AMSTEL. AMSTELVEEN. BOVENKERK. if Herhaaldelijk ontvangen wij bericht van onze agenten, dat sommige week- en kwartaal-abonné's de abonnementsgelden niet OP TIJD voldoen. In het belang eener goede administratie zijn de agenten verplicht, zoo- we! de abonnementsgelden van hen, die per week betalen, als die van de k varfaal-abonné's op zoo kort mogelijken termijn aan ons af te dragen. Wij verzoeken daarom aan allen, de abonnementsgelden steeds op tijd te vvii'en voldoen en niet de agenten twee-, drie-, ja zelfs nog meerdere miler om die tocb kleine bedragen te laten vragen. Legt het geld steeds gereed, daardoor helpt U de agenten hun niet altijd even gemakkelijke en aangename taak goed te volbrengen. DE ADMINISTRATIE. J. J. WEBER ZOON Opticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haariem. UITHOORN. VINKEVEEN. MIJDRECHT. WILNIS, HAARLEü. Geen vischafslag door de Urkei visschers. Wisselkoersen en koersen var Bankpapier. Abonné's, die ie klagen hebben over onregelmatige of slechte bezorging der Nieuwe Haarlemsche Courant, worden dringend verzocht, dit onmiddellijk schriftelijk te berichten aan de Administratie N. H. Courant, of mondeling aan onze Bureaux, Nassaulaan 49. ADMINISTRATIE N. H. COURANT. ®e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Her wed,. 0.25 Her kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teks* als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 11 regels 60 cent per plaatsing: elke rege meer 15 cent. bij vooruitbetaling Wij bedoelen niet terug te komen op de vriendschappelijke ontmoeting der Holland- sche en Belgische voetballers op Zondag j.!. in het Amsterdamsche Stadion. Holland België heeft nog een andere en voornamere beteekenis dan de sportwereld aan deze woordverbinding hecht. De twee zuster landen, in hei internationaal verkeer zoo zeer op elkaar aangewezen, eens zelfs als Sine natie met elkander verbonden, hebben langen tijd als twee kemphanen tegenover elkander gestaan. Men kent de wrijving tus-1 schen de beide volken na de demobilisatie, de meeningsverschillen, de conflicten tus. schen de beide regeeringen over de herzie ning van het tractaat van 1839, de anti- Nederlandsche Hetze der Belgische nationa listen, die het op Zeeland en Limburg ge munt hadden, enz. Toen de hartstochten w$ren uitgeraasd, bleef de verkoeling van vroegere vriend- Schappelijke betrekkingen, tot schade van handel en verkeer en als een dreigend ge- Vaar bovendien voor nieuwe conflicten. Den laatsten tijd mogen wij echter weer wederzijds een veel betere stemming waar nemen. Deze week is de Scheldekwestie in de Belgische Kamer opnieuw besproken en zoowel van den kant der Kamer als van regeering, werd ieder kwetsend woord voor Holland vermeden; met tact, kieschheid en hoffelijkheid werd deze delicate zaak be sproken. Hieruit bleek; dat het dien politici ,in België ernst was, die bij de laatste Brus- selsche ministercrisis op toenadering tot Nederland aandrongen. En blijkbaar wordt daar naar nu in België ook gestreefd. Gis teren werd in de Belgische Kamer, zonder discussie en met algemeene stemmen, een wetsontwerp aangenomen tot regeling der intemeeringskosten der Belgische militairen in Nederland gedurende den oorlog. Hier mede erkent de Belgische Staat een schuld aan Nederland ad 46.738.000 tegen 5 pet. en aflosbaar in 15 jaar. Zoo is er meer, dat tot tevredenheid stemt, vooral dc veel mildere toon, welke zelfs uit de vroegere nationalistische pers spreekt. Terecht modht dan ook oud-minister Treub gisteren bij de opening van het Holland-huis te Brussel zeggen: „Van beide zijden willen wij ons zelf blij ven, maar dat verhindert gelukkig niet dat wij elkander door samenwerking, waar deze mogelijk is, helpen en steunen. En er zijn gelukkig heel wat punten, waarop wij elkander kunnen ontmoeten niet alleen, maar-helpen ook. Daartoe is in de eerste plaats noodig, dat wij elkander beter leeren kennen." Zóó is het en daartoe, kunnen pogingen lis nu weer van Nederlandsche zijde zijn geschied, door stichting van een permanente tentoonstelling van Nederlandsche produc ten, veel bijdragen. Uit Brussel wordt nu gemeld, dat eenige Belgische Kamerleden den voorzitter ver zocht hebben binnenkort de commissie van bvitenlandsche zaken bijeen te roepen en voor die bijeenkomst de betrekkingen met Nederland, zoowel ten aanzien van de ver dragen van 1839 als ten aanzien van de Wie lingen, op de agenda te plaatsen. Zij hebben den wensch uitgesproken, dat deze bijeen komst op Woensdag gesteld zou worden en den voorzitter verzocht minister Hijmans uit te noodigen de vergadering bij te wonen. Het groote geschilpunt, dat nu nog tus schen België en Nederland hangt, zal dus binnenkort tot een beslechting moeten komen. Moge de figuur van Minister Hijmans daarbij geen al te donkere schaduw zijn. Ook hij zal, hopen wij, uit ervaring geleerd hebben. Ook hierbij is waar, wat mr. Treub giste ren zeide: „België en Nederland zijn en blijven elkanders mededingers, men denke slechts aan Antwerpen en Rotterdam. Het zou struisvogelpolitiek zijn dergelijke dingen te verzwijgen. Daarentegen is hel de cenigc diplomatie, die op den duur tot bevredigende resultaten kan leiden, met open vizier de waarheid durven zeggen. En verder: „Het is al een groote stap tot de toe nadering welke heel wat anders is dan samensmelting dat wij zulke zaken met elkaar kunnen bespreken, zonder elkaar in de haren te ^vliegen. O pene en eerlijke bespreking van wat ons nog verdeeld houdt; ijverig zoeken naar alles, waarin wij kunnen samengaan, ziedaar den juisten weg voor twee landen en vol ken, die door natuur en historie op elkander zijn aangewezen. Personalia, Bij Kon. Besluit is de heer H. Balfoort erkend en toeglaten als consul van België te IJmuiden, de kantons Alk maar, Enkhuizen, Helder, en de eilanden Ameland Schiermonnikoog, Terschelling. Texel, Vlieland en Wieringen. In de gisteren gehouden algemeene ver gadering der N. V. Noordzee Exploitatie Mij. alhier, werden de balans en de winst en verliesrekening goedgekeurd. Kwajongens. Mejuffrouw Br. werd ge noodzaakt zich door een geneeskundige te laten verbinden. Eenige jongens waren be zig stekelbaarsjes te visschen. Dit kon ge noemde juffrouw niet aanzien en gaf een der jongens een afstraffing. Hierover in woede ontstoken, nam de jongen z;jn viseh- jespan en gaf de juffrouw een klap in het aangezicht. De klap kwam flink aan. Kiezerslijst. De nieuwe kiezerslijst dezer gemeente bevat de namen van 13867 kie zers. Opdracht. De levering van 250 M3 ri- viergrind voor het bedrijf Openbare Wer ken is gegund aan den laagsten inschrij ver, den heer J. Manak te Amsterdam, voor 3.29 per M3. Het Missiehuis. Hel maken der installa tie voor de centrale verwarming in het nieuwe Missiehuis is opgedragen aan het Algemeen Technisch en Industrieel Bureau van Rijns en Keuls te Heerlen. VELSEROORD. Het electrisch net. Ook hier is men thans begonnen met het leggen van de onder- grondsche kabels voor het electrische net. We zullen hopen dal we straks wat beter licht dan. tot nog toe zullen hebben. Politle-nieuws. Proces-verbaal is opge maakt tegen J. G. v. E„ wegens overtreding politieverordening; Straatverontrein.ging. Diefstal. Door de Recherche van Am sterdam is naar bier overgebracht W. G. K„ verdacht van diefstal. De Trekhondenwet. Tegen I. de B. is proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding Trekhondenwet. DE NIEUWE PAROCHIEKERK. Volgende week Vrijdag zal dan eindelijk de nieuwe Parochiekerk zoover gereed zijn, dat er de H. Mis kan gelezen worden. Zon dag a.s. zal er gelegenheid gegeven worden van 3 tot 5 uur, om de kerk te bezichtigen, tegen 20 cent entreé. Door velen zal hier van worden gebruik gemaakt, temeer daar óp dien tijd te genieten valt van de ver schillende prachtige zangnummers, welke zullen worden uitgevoerd door een mannen- en knapenkoor. Burgerlijke Stand. Geboren Jacob, z. v. C. Deegenaars en G. Koosen Louis, z. v. L. J. T. v. d. Herp en M. J. v. d. Steen Jozef, z. v. J. Boot en C. J. Langezaal Juliana, d. v. A. Cahen en A. StrausMe- lena Henriëtte Josepha, d. v. J. H. L. v. Kimmenade en S. P. SmitAnton, z. v. F. W. Domkers en J. Wolters Dirk Nies. Johannes, z. v. A Cats en S. v. d. Paauw Jacques Alexander, z. v. J. H. Stammers en E, M. Popp Klaas, z. v. B. Batelaan en A. Plezier Sije, z. v. S. Seinstra en M. Moolen- beek Johannes Leonardus, z. v. J. L. v. Veen en C. v. Houten Isaac, z. v. J. v. d. Tuijn en J. LutLeo Jacques Marie, z. v. E. J. L. Plouwer en P. A. M. Leytens Mechelina Catha., d. v. P. Laterveer en A. v. d. Burg Maria Joha- Dorothea, d. v. S. Verver en M. A. Koopman Marijtje, d. v. W. v. Loef en H. J. M. Speel Lambertus, Z. v. H. D. Tisseqr en J. Vervark Henrieka, d. v. J. Gijsman en C. G. S. SmalCharlotte, d. v. J. J. E. Hondius en M. A. v. Haeften Elisth. Joha. Francina, d. v. J. K. Kerstens en F. Egberts Dirk Isaac, z. v. I. Boom en F. Guleay Jozef Adriaan, z. v. A. Jansen en A. Langelaan Wilhelmus, z. v. M. J. Moor een A. L. M. Thieleman Johannes Marinus, Z. v. F. v. Poelgeest en D. Scharroo Mat- thtjs Willem Fredk., z. v. W. F. Tuurenhout en C. de WolffJohanna Wilhelmina, d. v. M. v. Dam en N. V. Bemmel. Gehuwd J. J, Chaufour jm. en G. H. H. Broekhuizen jd. C. de Boer jm. en C. Piket jd.H. Bink jm. en J. Gressie jd. L. Ra- vensbergen jm. en J. W. van Haarlem jd. Overleden H. Lambooy wedr. 83 j. A. v. d. Heyden-Verburgh wede. 79 j. M. Rijnsburger d. 6 j.J. Haring z. 2 j. M. C. Vroom-Hartevelt wede. 92 j. W. A. P. Geerders z. 2 m. J. v. Britsum d. 9 m. C. J. v. d. Voort z. d. J. J. R. Cornielje wede. v. d. Burgh 57 j. B. Vermont s. lj.; J. Blansjee wede. v. d. Wijngaard 65 j. M. de Gunst m. 29 j. M. v. d. Beek-Vrij- bloed v. 72 j. J. Verdoes m. 30 j. C. de Jong d. 9 d. J. Flaman wedr 88 j. A. G. Vernoeven-Singeling v, 62 j. Kantongerecht. C. O., landbouwer te Zoeterwoude, niet verschenen, is beklaagd, dat hij op 7 Febr. heeft a leverd een hoe. veelheid melk, als volle melk, die bij onder zoek bleek een hoeveelheid water te bevat- ien, varieerende in de verschillende mon sters van 5 tot 26 pet. Eisch: 300.of 60 dagen. W. K. heeft in zijn kruidenierswinkel ver schillende artikelen voorhanden gehad, welke beschimmeld en ondeugdelijk waren. De keurmeester en dr. Van Eek, directeur van den Keuringsdiénst, deelden mede, dat er meermalen gewaarschuwd was, doch dat daaraan geen aandacht geschonken werd. Eisch: 250 of 50 dagen. K. O. K., te Osgstgeest, heeft in zijn fa briek te Noordwijkerhout meisjes aan het werk gehad, zonder dat hiervoor een ar beidskaart aanwezig was en deze ingeschre ven waren in een register. Eisch: elf geldboeten van 3. J. J. B., bloemist te Voorhout, is beklaagd, dat h:j zijn kippen op grond heeft laten loopen van zijn buurman Ruigrok. Eisch: 3 of 3 dagen. L. M. W. Z., chauffeur bij de Amsterd. Anthraviet Mij-, heeft te hard gereden in het Noordeinde. Eisch 10, of 10 dagen. Kaasmarkt. 28 Maart 1924. Goudsche kaas. Aangevoerd 35 partijen; le soort 47—50; 2e soort 40—46; alles p. 50 K G.; handel vlug. Leidsche kaas 2832 per 50 K.G.; handel flauw. Een nieuwe vereeniging van kaashandelaren in het district Rijnland. Alles beijvert zich om de handelsbeurs te Leiden een waardige ontvangst te be zorgen en een stevig bestaan te verzekeren. Op 2 Mei a.s. zal de opening der handels beurs in de Stadsgehoorzaal te Leiden plaats hebben. De kaashandelaren uil het district hebben vergaderd en besloten een vereeniging van kaashandelaren op te richten met het doel om een geordend cpntact tusschen het be stuur van de handelsbeurs (Kamer van Koophandel) en den kaashandel uit dit dis trict te onderhouden. Er werd een voorloopig bestuur gekozen waarin zitting hebben de heeren Th. v. d. Lee, Hazerswoude: L. van Wingen, Leiden; L. van Dam, Leiden; 1. Lehman en W. Op- pelaar te Leiden, welke beide laatsten te- vens werden aangewezen als adviseurs der I vereeniging bij het bestuur van de Kamer van Koophandel omtrent de belangen van den kaashandel, in verband met de handels beurs. Alles wijst er op, dat de handelsbeurs een groote belangstelling zal ondervinden en een goede toekomst tegemoet gaat. Encycliejrieest door Leiden en Omgeving. Naar men ons mededeelt, zal dit jaar het encycliekfeest van den Ned. R. K. Volks bond hoogstwaarschijnlijk in Noordwijker hout gehouden worden. PROF. KUENEN. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van prof Kuenen te Amsterdam tot hoogleeraar in de geneeskunde te Leiden, als opvolger van prof Nolens. Reorganisatie der Gemeentelijke H. B. S. De directeur der gemeentelijke H. B. S. rriet 5-jarigen cursus, dr. C. J. Schalkwijk, heeft aan de ouders der leerlingen 3e kl. het volgend schrijven gezonden: „Ingevolge het Koninklijk Besluit van 13 November 1923 zou 't mogelijk zijn, dat er aan onze school een literair-oeconomische afdeeling werd opgericht. Dit zou dan daarin bestaan, dat er naast de 4e klasse en het volgend jaar ook naast de 5e klasse, een paralelklasse kwam. waarin de wiskunde, de mechanica, de plant- en dierkunde en 't handteekenen vervallen, en de natuurkunde en de scheikunde worden vereenvoudigd, terwijl het onderwijs in de talen, de handels wetenschappen en de algemeene oeconomie aanzienlijk wordt uitgebreid. Deze afdeeling zou dus te verkiezen zijn boven de bestaande Hoogere Burgerschool voor jongelui, die in den handel gaan of zich wenschen voor te bereiden voor de Handelshoogeschool te Rotterdam, voor 't notariaat, voor de belastingen, de posterijen, voor Indoloog, voor de examens in de aard rijkskunde, enz. enz en verdient dus uwe lev endige belangstelling. Ten einde nu eventueel voorstellen in den Raad tot de oprichting dier afdeeling mo gelijk tc maken, is er een voorloopige kos tenberekening noodzakelijk en daarvoor dien ik weer te weten op hoeveel leerlingen der nieuwe ^afdeeling er ongeveer gerekend kan worden." De directeur vraagt verder den ouders, hem vóór 29 Maart te. willen berichten, of hun zoon of dochter de bestaande H B. S, wenscht af te loopen of eventueel de lite rair-oeconomische afdeeling wenscht te be zoeken. Bloembollencultuur. (Vervolg.) Van de ingekomen stukken zij vermeld, schrijven en teekening van de Tentoonstel lingscommissie. Uit deze teekening bleek, dat de afdeeling een belangrijk gedeelte ter beplanting is afgestaan. Hiervoor zijn de vol gende soorten vroege tulpen gevraagd: Loc van Haarlem 1800, Electra 600, Vuurbaak 4475, Couleur Kardinal 3000. Thomas Lip ton 1000, Murillo 3050, Pink Beauty 1600, Roze Louisante 550, Keizerskroon 1000 en Kroon 1000 stuks. Deze inzending zal voor deze afdeeling een uitgave Vragen van 800 a 900. Medegedeeld werd, dat in een daarvoor speciaal te houden vergadering deze aangelegenheid nader zal worden be sproken. Door den Secretaris werd hierop de ge legenheid gegeven, tot verkrijgen van sluit- zegels, waarvan een hoeveelheid ter be zichtiging werd gesteld, en werd uitgereikt. Tevens was nog ingekomen een schrijven van de Firma Emrik Binger, waarin me dedeeling werd gedaan van de uitgave van een nieuw standaardwerk, hetwelk door het Hoofdbestuur krachtig werd aanbevolen als een uitstekende reclame voor het vak. Medegedeeld werd, dat zij die inzendingen willen doen op de groote Tentoonstelling, daarvoor tot 15 April eanvraag-formulieren kunnen bekomen bij den Secretaris der Af deeling. Hiermede was de agenda afgewerkt, en. deelde de voorzitter mede, dat het feit, dat onder de bloembollenkweekers nog geen vaste opinie bestaat omtrent het gebruik van kunstmest, het bestuur aanleiding heeft gegeven dezen avond den heer Hazeloop uit te noodigen. Deze, het woord verkrijgend, herinnerde aan het spreekwoord „Wie zijn grond niet bemest, krijgt niets in den zak." Die ge dachte bestaat ook bij de Bloembollenkwee kers, immers ruim 5000 H.A. bloembollen in ons land vragen een jaarliiksche bemes ting van 500 a 600 per H.A. dit feit stemt tot nadenken. Op uitvoerige en zeer duidelijke wijze werd door spreker aange toond, welke stoffen de plant noodig heeft ter ontwikkeling, hoe vooral de koemest al gemeen in gebruik is, doch bij nader onder zoek betrekkelijk zeer weinig plantenvoed- sel blijkt te bevatten. Met cijfers werd dit door spreker duidelijk aangetoond. Ofschoon deze meststof ongetwijfeld waardevol is, is zij niet in overeenstemming met de bepaal de behoefte van de benoodigde voeding stoffen der planten. En hierin juist, 'kan door het gebruik van kunstmest overeen stemming -worden gebracht. Veel hangt af van de gesteldheid van den grond, schei kundig onderzoek is echter gebleken niet betrouwbaar te zijn, de beste weg is vol gens spreker proefvelden. Ofschoon deze proeven met bloembollenvelden nog niet ge heel bevredigd zijn, is dit met de groenten teelt 'positief vastgesteld, dat de stalmest achter staat bij kunstmest. Gaarne zou spr. dc medewerking der deze zullen door het proefstation te Gro ningen onderzocht worden. Deze zeer leerzame inleiding werd met groote aandacht gevolgd en het applaus, dat bloemkweekers verzoeken, om dezen zomer verschillende grondmonsters af te staan, spreker mocht ontvangen, was het bewijs, dat de aanwezigen wel voldaan warerf. Ma Let dankwoord van den voorzitle' volgt sluiting. R. K. Kiesvereeniging- Woensdagavond werd in het Patronaatsgebouw een alge meene vergadering gehouden onzer Paro chiale kiesvereeniging. De opkomst was zeer gering; met het be stuur, dat ook zeer slecht vertegenwoordigd was, waren aanwezig 25 leden. De Voorzitter opent met'den Christelijken groet, waarna voorlezing der notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Hierna was aan de orde candidaatstelling voor het Statenkieskringbestuur „Zaan dam". Gekozen werden de aftredende leden: Matthijsen van Wormerveer, J. Valkering Tz., Limmen, G, Kropn, Krommenie, Jb. Sengcrs, Heilo, benevens dc heeren Bak te Alkmaar, Dr. Rivé te Uitgeest en H. Hem- mer te Caslricum. Hierop een voorstel van het bestuur om het reglement onzer kiesvereeniging aan te vullen met een slotbepaling, luidende als voléf: „In alle gevallen waarin dit regle ment niet voorziet beslist het besüiur". Na een korte toelichting werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. De rondvraag leverde geen bijzonder ver meldenswaardige feiten, waarna de voorzit ter onder dankzegging sloot met den Chris telijken groet. Collecte. De collecte Zondag gehouden heeft, naar we vernemen, opgebracht de som van 361.19. Landstorm. Woensdagavond vergaderde de afd. Egmond van den Bijz. Vrijw. Land storm. Bij de opening drukte de voorzitter der plaatselijke commissie, de Edelachtb. Heer Janssens, er zijn spijt over uit, dat er zoo weinig leden aanwezig waren niet eens de helft was present. Hij heette de leden welkom, ook den heer Oolders, den plaatse lijken leider, den heer Egbers, en twee leden der commissie. Dezen avond zouden de foto's van de Koningin als herinnering aan het regeeringsjubileum worden afgegeven. De liefde voor het vorstenhuis had hier deze opwekking niet noodig, die zit bij de iand- stormers diep in het hart. Toch zou dit por tret mee kunnen werken om de liefde ooi? bij de jeugd aan te kweeken, als het in de huis kamer een eereplaatsje kreeg aan den wand. De heer Oolders onderstreepte het ge sprokene nog even, waarna aan elk lid een foto werd uitgereikt. Deze zullen stellig in elke woning een sieraad vormen. Vervolgens werd er meegedeeld, dat er dezen zomer weder 5 oefeningen benevens een plaatselijke en een verbandswedstrijd zullen plaats hebben. Deze zullen aanvangen in Mei en gehouden worden op Zaterdag tusschen half 7 en half 9 wetcelijken tijd. Voor de beide wedstrijden zal er bovendien gelegenheid bestaan op Vrijdagavond tusschen 8 en 9 uur. Voor den plaatselijken wedstrijd zullen de leden in twee klassen verdeeld worden. Deze verdeeling zal berusten op de punten behaald bij de schietoefeningen. Wie aan deze laatste niet deelneemt, zal in de hoogste klasse ge plaatst worden. Een reden dus om geregeld de oefeningen mee te maken. Bovendien stelt de commissie een extra-prijs beschik baar voor het lid, dat in totaal op de oefe ningen het meeste punten schoot. Hierna bespreekt de heer Oolders de uit gave van het Landstormblad, waarvan elk lid een exemplaar had ontvangen. Het ligt in de bedoeling daaraan een bijblad voor het verband Alkmaar toe te voegen. De leden zullen het blad gratis ontvangen, indien de fipantiëele opzet dat toelaat. Het blad zal den landstorm meer bekend maken én den band tusschen de leden nauwer aanhalen. Zeer gewenscht is het dat alle leden een kleine jaarlijksche bijdrage afzonderen voor het orgaan. Staande de vergadering werd door alle aanwezigen op de lijst van bijdragen geteekénd. Over dit resultaat spreekt de voorzitter zijn tevredenheid uit. Het zal een voorbeeld zijn voor andere afdeelingen. Doch'ook de niet aanwezige leden zullen tot het schenken van 'n geringe bijdrage worden uitgenoodigd. Bij de rondvraag komt nog ter sprake de uitslag van den verband-wedstrijd, waarbij de afdeeling de laatste maal niet zoo'n schit terend figuur maakte als in 1922. Op goede controle bij deze wedstrijden werd aan gedrongen. Na een herhaalde aansporing tot activiteit en tot aanmoediging van de thuisblijvers en het aanbieden van een gelag werd de bijeenkomst gesloten. Mond- en klauwzeer. Deze ziekte heeft weder haar intree in deze gemeente gedaan. Bij den veehouder J. W. werd tongblaar geconstateerd. Een rund is reeds gestorven en op last van den disfricts-veearts ver nietigd. Plaatselijke tijd. Naar wij vernemen kan de Inspecteur van het Lager Onderwijs zich niet vereenigen met het besluit om de scholen een uur later te laten aanvangen. Te Uitgeest maakt men toebereidselen voor een bloemboilentenfoonstelling in 1925, die gepaard zal gaan met bloemenfeesten. Diphterytus. Maandag a.s. beginnen de Openbare en Christelijke School weer. De Kath. Scholen vermoedelijk Maandag over een week. Autobusdienst, Men mag over de auto bus denken zooals men wil, voor dorpen, welke niet aan spoor- of tramlijn liggen zijn ze een ware uitkomst. Voor velen zal het dan ook aangenaam zijn te vernemen, dat de Gebr. Beentjes voor den dienst op Alkmaar een derde auto heb ben aangeschaft, een groot-Fransch model. Omstreeks midden April zal zij in gebruik genomen worden. Patronaat. De Patronaatscommissie heeft besloten het Patronaat te splitsen in een Groot en Kein-Patronaat. zulks niet Het oog op het groote aantal jongens. Het Groot-Patronaat wordt ondergebracht in dc voormalige Zusterschool. Aanbesteding. Donder'morgén is door B. en W. aanbesteed de leevring van 150.000 steenen franco wal Beverwijk, benoodigd voor de vernieuwing van den Wijkweg en Kuikensweg. Gegund aan H. Rijnders als laagste in schrijver, voor 31.60 per duizend. Een mooie film. Maandag- en Dinsdag avond werd alhier in de bioscoop van den heer Schinkel de film van Herwonnen Le venskracht „Berg en Bosch" vertoond. De voorzitter van het plaatselijk comité, de heer B. Leers, opende de bijeenkomst met gebed én heeten allen hartelijk welkom, Maandagavond, in 't bijzonder den heer Kooyman, oud-burgemeester, den heer Cramwinkel, burgemeester, en verder de aanwezige raadsleden, heeren medici en andere genoodigden. Dank bracht de voor zitter aan allen, die medegewerkt hebben om het plaatselijk comité te steunen. Spre ker sprak den wensch uit, dat door het meer bekend worden met het werk van Herwonnen Levenskracht ook nog meer liefde voor deze schoone zaak moge gewekt worden. De jongens der 5e en 6e klasse der R. K. Jongensschool, zongen verschillende liederen. Door den heer Schinkel werd vóór het afdraaien der film van H. L. een kunst film afgedraaid. De film van H. L. werd toe gelicht door den ambtenaar-propagandist van H. L„ den heer Verzee. Op zeer bevat telijke wijze lichtte spreker een en ander toe en spoorde ten slotte allen aan tot steun. Na de film van H. L. werd nog de film vertoond van de Hollanders in Davas, waar onze stadgenoot den heer T. Boot goed uit komt. Beide avonden waren uitverkocht. Zeer zeker een mooi stuk propaganda voor Herwonnen Levenskracht. Personalia. De heer J. A. Wiegel, alhier, is bij Kon. besluit benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Veenendaal. Het tekort van „Volkshuisvesting" te Koog aan de Zaan. In de gehouden raadsverga dering kwam weder dé bekende kwestie der woningbouwvereeniging „V olkshuisvesting" aan de orde. In hun eindrapport komen B. en W. tol de conclusie, dat van fraude geen sprake is. B. en W. blijven echter van oordeel, dat de ver eeniging ten opzichte van de begrooting te optimistisch is geweest. 1 Het tekort op den bouw van deze 72 wo ningen bedraagf pl.m. 47.C00, waarvoor de gemeente zich garant verklaarde. Nu van on regelmatigheden niets is gebleken, besloot de Raad dit tekort uit de gemeentekas aan te zuiveren. Auto verbrand. De groote Spijkerauto van den heer Jac. J. van Ewijk, alhier, be stuurd door den heer A. Boon, is Woensdag avond op den Nekkerdijk, bij Purmerend, in brand geraakt en totaal uitgebrand- Ge lukkig kwaiüen geen persoonlijke ongelukken voor. Aangezien de auto verzekerd is zal, naar we hopen, de schade voor den eige naar gering zijn. Nog een jubilaris. Niet alleen de heer Luijting, maar ook de heer J. v. d. Laan, Emmastr. alhier,' is 1 April a.s. vijftig jaar werkzaam bij de N.V. Van Leijden en Zo nen. Niet alleen willen wij hier wijzen op zijn plichtsgetrouwheid ten opzichte van zijn pa troons, maar bij deze gelegenheid ook de aanaacht vestigen op de vele en belangrijke functies, die dc jubilaris op Katholiek ter rein vervult. Nog vele gelukkige jaren wenschen wij den heer Van der Laan van ganscher harte toe. Vreeselijk ongeluk. Aai» de oliefabriek „de Vrede" der firma Kaars Sijpestein al hier, had een vreeselijk ongeluk plaats. Een achttienjarig jongmensch raakte met zijn hoofd onder een pers, zoodat het zeer ernstig werd verwond. Naar men ons me dedeelde, trad spoedig de dood in. Die.p treurig voorwaar! Proces-verbaal. Tegen een tweetal landbouwers alhier is proces-verbaal opge maakt wegéns het schieten van schadelijk gedierte, zonder in het bezit te zijn van een nog geldende vergunning. Vernietigd. Door Gedeputeerde Staten in de provincie Noord-Koliand, is vernietigd het raadsbesluit, houdende weigering gelden beschikbaar te stellen voor de stichting eener school voor Christelijk Nationaal Onderv/ijs in deze gemeente. Nieuwe auto. Door den autobus-onder nemer, M. van Poelgeest, alhier, is een luxe auto aangekocht, geschikt voor 14 personen. Dc bedoeling is, deze auto te bestemmen voor pleiziertochten en haar bij drukke dagen in den dienst AmsterdamAmstel veen op te nemen. Het Kerkplein. Zooals wij reeds Woens dag mededeelden is het verkeer op het Kerkplein gestremd. Thans heeft zich ter plaatse een verkeersagent geposteerd en wordt het auto-verkeer geleid over het „Heilig Land" naar den Amslelveenschen weg. Dipthteritis. In een gezin, woonachtig Wijk F 324, alhier, zijn drie gevallen van diphteritis geconstateerd. Staking Tuindorp. De niet uitbetaling der loonen heeft slechts een onbeduidende oorzaak. Spoedig zal men weer aan den gang kunnen gaan. Dc berichten in sommige bladen, welke van een faillissement gewaag den zijn sterk overdreven en missen allen grond van waarheid. Woningnood. Het schijnt wel, dat de woningnood eer vermeerdert, dan vermin dert, wijl het aantal gegadigden voor de woningen der Woningbouwvereeniging St. Urbanus, nog steeds stijgende is.. Vooral aan woningen met een huurprijs van 3 tot 5 is groote behoefte, in ver band mei de gedaalde loonen, die het velen onmogelijk maakt een hoogeren huurprijs te betalen. Uitvoering. Naar wij vernemen zal in den loop der volgende maand door een srtu- Barometerstand 9 uur v.m.: 756. Vooruit- OPGAVE VAN: dentenclub uit Amsterdam in het Patro naatsgebouw een uitvoering worden gegeven met een stuk van letterkundige waarde, wat tot dusver in dc parochie niet is voorge komen. Een groote schadepost. Dondei dagmid dag geraakte de vrachtauto, beladen met vee van den heer W. Steenkamp alhier, te Wilnis te water. 1 koe en 14 kalveren verdronken De heer S. en zijn chauffeur kwamen met der schrik vrij. Kiezerslijst. De Burgemeester van Uit hoorn brengt ter algemeene' kennis, dat dc kiezerslijst, welke de namen bevat van de kiesgerechtigden van de 2e Kamer, Provin ciale Staten en Gemeenteraad, ter inzage ligt vanaf 23 Maart tot 21 April a.s. Verbeterin gen kunnen tot 15 April a.s. worden aan?" bracht. Burg. stand. Geboren Willémijntje Jc- hanna, d. van H. Schuiveling en J. Klip. Overleden: Trijntje Nap, 17 j. - - Jacobs van Beek, 14 jaar (overleden te Utrecht) R. K. Voetbal. A.s. Zondag speelt in- keveen 1 in Bovenkerk tegen R D. O. A. 1 aldaar. Aanvang 1 uur. Vinkevecn 2 speelt aldaar tegen R. O. D. A. 2. Aanvang 3 uur Om 11 uur vertrekt de auto van Vinkeveen Te water. Alhier geraakte de heer v. I., toen hij per fiets kerkwaarts read te va ter. Door rappe handen werd hij spoedig op liet Jroge gebracht. Woensdagmiddag geraakte de bejaarde G. S. uit zijn roeibootje te water. De bak kersknecht H. sprong hem n.i en redde den drenk eb'ng. Groenteveilingbcricht van 26 Maart. Spi nazie 2830 cent per K.G.; Witlof <i64" ct. per K.G.: Rhabarber 17 cent per bos Ongeluk. Maandag reed de knecht var W. v. d. G. van Uithoorn door het stellen zij ner motor in het slootje voor het Belasting kantoor. Spoedig was hij, groen gemaakt door hei kroos en watervuil weer op het droge Na zich "bij den gem.-veldwachter van droge kleeren te hebben voorzien, heeft hij zijn weg vervolgd. Personalia. De heer B. van Rinsuro. al hier, hoofdopzichter van den polder „de Ron de Veenen". is benoemd tol opzichter van den polder Uithoorn. Bssrgcrüjke Stand. Geboren. Cornells Adrianus Joseph, z. v. J, P. Bosman o Joh. v. d. Zwaan. Agatha Jacoba. d. v. A. Zaal en B. Maaijenburg. Alida. d. v. AV. van Doorn en T. Staal. Getrouwd: Jaco^ Willem van Klaveren en Maria Griffioen. Men herinnert zich het verzoek der Ur ker-visschersvereeniging, om hier ter sted een vischafslag te houden. In verband hier mede kunnen we mededeelen. dat van c er dergelijken vischafslag waarschijnlijk niet: komt, daar men van oordeel is, dat dezt niet loonend voor de visschers zal zijn. Mei is van meening dat dc kosten niet gedekl zullen kunnen worden. 28 MAART EERSTE KOERS LATERE KOER! BERLIJN p. billioen) 0.061 14.80 BRUSSEL 11.70 WEENEN 0.38 LONDEN 11.65 - STOCKHOLM. 71.65 KOPENHAGEN. 42.70 CHR1ST1ANIA 36.90 BAZEL 46.85 NEW-VORK 2.70Vf ROME

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1