BUITENLAND GEM, ilflTEML. BERtëHTEH. De Fransche minister-crisis; het ingrijpen vail Miilerand, die ziiu lot aan het wederoptreden van Pomcaré verbindt; de mogelijke hervor mingen van Poincaré's kabinet, Een rede van Hymans over de verdedi ging van den franc. Overneming der gestaakte openbare diensten door de Engelsche regeering? Onder de Radio-berichten: Een verklaring der Engelsche regeering omtrent Engeland's buiteniandsche politiek. Poincaré's démarches tot vorming van een nieuw Kabinet, dat tegen Zaterdag verwacht wordt. UIT HET AND- f Een verklaring van MacDonald. Poincaré's plannen. De ver keer sstaking te Londen. Het Hiiler-proces. Nuntius Pacelli. Een rotsblok neergestort. Militair vliegtuig neergestort. I Ongeregeldheden te Lodz. De Fransche ministercrisis. MARKTNIEUWS- Da onderzoekcommissie.dediging van den Franc heeft te Brussel hedenmiddag Het comité-Dawes komt weer bijeen. De Petit Parisien" hoopt, dat dan alle nog hangende quaesties voldoende opgelost zullen zijn, om de laatste beslis singen te nemen en het comité van redactri in staat te stellen het gedeelte van het rap port, dat nog onvoltooid is, op te stellen. Het blad zegt, dat men hoopt, dat de twee rapporten Woensdag aan de Commissie van Herstel kunnen ter hand gesteld worden. Een groot gedeelte der ancexen is reeds gedrukt. Het rapport-Dawes wordt zeer om vangrijk, het rapport-MacKcnsa veel min der. Van beide zullen 5000 exqpiplaren ge drukt worden. De ministerieeie crisis in Frankrijk, Een van de voornaamste eigenaardigheden van de korte en weinig ernstige politieke crisis, die vermoedelijk reeds spoedig geëin digd zal zijn, is de besliste interventic van den president der republiek. Allereerst trachtte hij Poincaré over te halen, zich ge heel niet om het votum te bekommeren en kalmweg voor de Kamer terug te keeren. In de presidentieele Boodschap, die hij daar voor reeds had opgesteld, zeide hij tot de Kamer, dat zij den toestand opnieuw onder de oogen moest zien en rondweg stemmen vóór ot tegen de aigemeene politiek van het kabinet. Stemde ze dan wéér tegen, dan zou h'jzelf persoonlijke beslissingen moeten nemen. Nadat Poincaré een dergelijke houding op constitutioneele gronden verworpen had, doch later het regelmatig gedane aanbod tot vorming van een nieuw ministerie had aanvaard, heeft Miilerand een verklaring afgelegd, waarvan men de elementen in ver schillende bladen terugvindt en die de „Ma- tin" voluit en daartoe gemachtigd publi ceert. Daarin zegt Miilerand dat de hoofd lijnen dér politiek, die bepaald zijn overeen komstig den duidelijk uitgesproken wil van het land, in geen geval veranderd zouden kunnen worden. Hij heeft het vaste ver trouwen, dat Poincaré een nieuw kabinet zal vormen, dat dit de politiek van flinkheid naar buiten en zuinigheid naar binnen zal kunnen voortzetten, welke met name in sluit het met-ontruimen van het Ruhr- gtbied, alvorens de schadevergoeding geheel betaald is. Indien, zoo zegt verder de ver klaring, Poincaré onverhoopt geen minis terie zou kunnen vormen, dan zou 't staats hoofd slechts een kabinet met de zaken be lasten, dat besloten is geheel volgens do aangegeven lijnen te handelen. Mócht hei land zich tegenover de voortzetting van die politiek vijandig tocnen, dan zou de presi dent der republiek daaruit onmiddellijk ten aanzien van zichzelf de conclusie trekken, die hij gewenscht acht. Deze besliste verklaring strookt met den wensch door Miilerand bij het aanvaarden van het presidentschap te kennnen gegeven om medezeggenschap in de zaken te heb ben, maar krijgt groote beteekenis met het oog op de aanstaande verkiezingen. Zij lijkt daarop evenzeer toepasselijk, daar zij inhoudt dat Miilerand zou heengaan indien de nieuwe meerderheid het constitutioneel niet mogelijk maakt een kabinet te benoe men oi te handhaven dat de opgesomde politieke beginselen zou toepassen." Het is begrijpelijk dat de regeeringsgezinde bladen daarover weinig gesticht zijn en opmerkeiv dat de president der republiek, die niet verantwoordelijk is, zich heeft te bepalen tot het kiezen van een kabinetsformeerder overeenkomstig de politieke uitspraak der kiezers. Omtrent het verloop der crisis spreekt men de verwachting uit dat Poincaré van den toestand gebruik maken zal om de noo- dige veranderingen in het ministerie aan te brengen in overeenstemming eenerzijds met zijn bezuinigingsplannen, anderzijds met het feit, dat het gebruikelijke evenwicht tusschen het aantal Kamerleden en Senato ren in het Kabinet verstoord is, doordat twee leden tot Senator verkozen zijn. Van daar dat de wijzigingen zich waarschijnlijk niet beperken zullen tot de vervanging van den Minister van Financiën en dat ook anderen, zooals de ministers van hygiëne, landbouw en bevrijde gebieden, en de mees te onderministers verdwijnen zullen. Niet temin meent men dat de omstandigheden niet toelaten de hervormingen, die Poin caré wilde, reeds thans geheel door te voeren en, dat dus de samenvatting van de de lartementen van marine en oorlog, en koloniën en landbouw en handel zich voor- Ioopig nog zou laten wachten. De uitingen der oppositie zijn schaarsch, doch des te venijniger omdat iedereen over tuigd is dat Poincaré niet werkelijk heengaat. Fardieu zegt dat wij uit constitutioneel oog punt wel vreemde tijden beleven en dat men zich, nu de Kamers door de tweejaarlijksche begrooting en de décrats lois de macht uit handen hebben gegeven, niet verwonderen moet, dat ook een ministerie, hetwelk in de minderheid is. niet heengaat. De „Oeuvre" rekent uit dat dit ai de derde maal is, dat Poincaré heengaat zonder heen te gaan. De „Ere Nouvelle" spreekt den wensch uit, dat Poincaré voortaan hetzelfde aanpassingsver mogen zal toocen als hij bij de crisis ten toon spreidde. De „Humanité" braakt zijn woede tegen Poincaré in krachtige termen haar eerste vergadering gehouden. Levie oud-minister van financiën, zat de buiten gewoon druk bezochte bijeenkomst voor. Allereerst voerde minister-president Theu- nis het woord, die xrn hoorders aanspoorde vertrouwen te hebben in de financieelc po litiek der regeering. Minister Hymans wees op dc beteekenis van den buitenlands-hen handel voor Bel gië. Nadat in 1919 de toestand een oogen- blik kritiek scheen en dc uitvoer slechts 43 pet. van den invoer bedroeg, steeg deze in 1922 tot 67 pet., in December 1923 tct 81 pet. De havenbeweging van Antwerpen ;s nimmer grooter geweest dan thans. Zij heeft die van 1913 in 1923 met meer dan 15 pet. overtroffen. Deze bedrijvigheid weer- spiegelt zich in de nijverheid. Er is haast geen werkloosheid. Dc depreciatie van de munt heeft deze bedrijvigheid in gevaar ge bracht. Onze taak, aldus Hymans, is thans dc verkregen resultaten te bevestigen en te verhoogen. Het is de taak der regeering enze muntstandaard omhoog te brengen en alle burgers moeten daartoe meewerken. De eerste plicht voor iedereen is werken. Dc proauctie is reeds belangrijk, doch zij moet nog verhoogd worden. Wij moeten onze krachten steeds meer inspannen. De regeenng moet het particulier initiatief aan moedigen en steunen. Een onmisbare voor waarde vcor de uitbreiding van onzen han del en nijverheid is echter het herstel van een blijvenden internationalen vredestoe stand. Een stabilisatie van de wisselkoersen kan alleen geschieden in een gestabiliseerd turopa. Het vraagstuk van het herstel drukt sinds vier jaar op de wereld, ontwricht het bedrijfsleven, baart een onzekerheid en on rust, welke zijn terugslag heeft op de mate- rieele belangen en het «akenleven belem mert. De hoop is echter gerezen, dank zij het werk der deskundigen te Parijs, dat een billijke en practische oplossing zal worden verkregen, welke ons binnen het kader van het mogelijke de onmisbare en rechtmatige vergoedingen zql brengen en de harmonie zal herstellen, weike vereischt is voor de ontwikkeling van een gezond en geregeid bestaan. De Engelsche verkeerr,staking. In Engelsche regeeringskringen wordt in geenendeele de 'hoop opgegeven, dat de uitbreiding van de staking van het tram- en omnibuspersoneel te Londen tot dat van den ondergrondspoorweg zal kunnen worden voorkomen. De geschilpunten zijn belangrijk kleiner geworden, doch tegelijkertijd denkt de re geering aan de belangen van het Londen- sche reizende publiek, dat de lijdende par tij vormt, bij het conflict en een door het kabinet ingestelde nood-commissie is be zig maatregelen voor te bereiden tot be veiliging van" de belangen van het publiek in geval van een stopzetting van de onder grond-diensten. De „Emergency Power Act", welke de regeering zeer uitgebreide bevoegdheden geeft, is nog niet te baat genomen, doch er ijn alle aanwijzingen, dal dc regeering haar geheel zal toepassen, indien de omstandig heden worden geacht dit noodzakelijk te maken. In dit geval zal een proclamatie worden uitgevaardigd, waarbij de noodtoe stand wordt afgekondigd, waardoor bijzon dere maatregelen zullen kunnen worden ge nomen tot het handhaven van de orde, •voor de geregelde voorziening en distributie van voedsel, licht en water, brandstof en andere noodzakelijke dingen, voor het handhaven van het verkeer en voor alle andere doeleinden onmisbaar voor de open bare veiligheid en het leven der gemeen schap. Tot nu toe heeft het publiek het on gerief der staking met groot geduld en goed humeur gedragen, en er is geen en kele wanordelij'kheid geweest, noch een onderbreking van den toevoer van levens middelen. Wegens de dreigende uitbreiding dei* sta king tot den Underground kwam gisteren de Privy Council bijeen, ter overweging der kwestie van den nationalen noodtoestand, hetgeen een eerste stap is voor de toepas sing der „Emergency Powers", volgens welke de regeering de openbare diensten kan overnemen. De voorstad Vettica is geheel verwoest, Men kan de plaats slechts over zee berei ken. Daar zouden een honderdtal dooden [zijn. j Dc Itaiiaansche blaóen melden: Tusschen i het hotel der Capucijners en het klooster I moet een strook van 300 M. van den kust- weg in zee zijn gestort, villa's, tuinenen raenschen medesleepende. j Volgens de „Mattino" is de rivier de Caneto buiten haar oevers getreden en heeft haar water de woningen ondermijnd. .Het .aantal slachtoffers zou hier 50 zijn. De pakketboot „Giannutri" is met levens middelen, enz. naar Amaifi vertrokken. Een gevecht tusschen fascisten en oud- strijders. De „Corriere d'Itaïia" meldt uit Mèjsi- na: e Monta'imans, waar de afgevaardigde Crisafulli, secretaris der provinciale fascis tische federatie, een propagandavergadering voor de a.s. verkiezingen zou leiden, is een botsing ontstaan tusschen fascisten en öüd- strijders. Er werden talrijke schoten gewis seld, waardoor een persoon werd gedood en zeven gewond, onder wie enkelen ern stig. Sen botsing tusschen Bolsjewiki en boeren, j In het Russische district: Cheron heeft een gevecht, dat vijf dagen duurde, plaats gehad tusschen bolsjewiki.cn opstandige boeren, die alle bolsjewiki in het district Olwiopol hadden gedood. Nadat de opstandelingen de nederlaag hadden geleden begon een ontzettende slachting onder dc boeren, waarbij ook vrouwen en kinderen niet gespaard werden. i De politieke toestand in Yoego-Slavië. j De partijleiders der Yoego-Slavische óp- positie staan op het standpunt, dat de pre sident der Skoesjtina de kroon blijkbaar verkeerd heeft ingelicht, daar de koning de kabinetsvorming niet had kunnen op dragen aan een groep, die in de minder heid is. Het oppcsitieblok is door de toetreding van de partij der Servische agrariërs en de Kroatische republikeinsche boerenpartij nog versterkt. De oppositiepartijen hebben de uitnoodi- ging van Pasjitsj tot een bespreking om trent de kabinetsvorming van de hand ge wezen. Een lid cener provinciale regeering var. Canada geschorst. Uit Toronto wordt gemeld, dat de onder minister van de schatkist der Canadeeschc provincie Ontario.. Matthews, als zoodanig is..geschorst, na onthullingen voor. de Com missie van Toezicht op de Staatsuitgaven, inzake financieele transacties tijdens het be wind van den premier Drury, De opstand in Honduras. Uit Washington wordt gemeld, dat de verschillende fevolutionnaire leiders in Hon duras de handen inéén hebben geslagen tot herstel van de orde. Zij ziin overeengeko men, dat Davila voorloopig als president zal optreden, en dat binnenkort verkiezingen zullen worden gehouden. China en de mogendheden. De regeering van Peking heeft, volgens den diplomatieke» medewerker van de „Daily ..Telegraph", wegens haar finan- eelc moeilijkheden den anderen onderteeke naars van het negen-mogendheden-verdrag van Washington (met inbegrip van Frank rijk, dat het nog niet geratificeerd heeft), verzocht, een voorlcopigc conferentie te hou den over het ontwerp van verhoogde douanerechten (waaromtrent een bepaling in het verdrag voorkomt) en ook om een speciale bijeenkomst om die verhoogde rech ten in werking te doen treden. De mogend heden wisselen thans hierover van gedach- len. De in heel China heerschende anarcic en chaos en ook de onvriendelijke houding der Chineesche autoriteiten, zelfs tc Peking, tegenover cte vreemdelingen, vormen vol gens den medewerker van de ,,D. T." wel een bezwaar tegen inwilliging van het ver zoek van China. uit, maar dit zijn uitzonderingen en gezetfd iengevolge van den storm, zijn te Amali kan worden, dat na het gebeurde de «rooté F be.r8stortinÉen voorgekomen. Ecnig. meerderheid het volkomen normaal vivwlt huizen zijn vernield. De z.g. geheime verdragen. In een gesprek met een vertegenwoordi ger van het „N. Wiener Tageblatt" ver klaarde Masaryk, dat de publicaties van hét „Berk Tageblatt" omtrent de geheime ver dragen tusschen Frankrijk en Tsjecho-Sio- wakije een grove vervalsching waren, De muiterij in het leger van den Ierschen Vrijstaat. Dc legerquaestie werd Woensdag den ge- heelen dag in de „Dail" besproken. Mac- Grath, de oud-minister van Handel ea Nij verheid, trad op als woordvoerder voor de „muiters". Hij verklaarde, dat hij de muiters aanbevolen heeft hun ontslag in te dienen. Van de ontevreden officieren hebben er 110 de regeeringsvoorwaarden aanvaard. Som migen weigerden, terwijl weer anderen hun ontslag hebben ingediend. Het reorganisatie- en demobilisatieplan zal waarschijnlijk ge wijzigd worden. Bergstortingen. Tengevolge van den storm, zijn te Amaifi e meerderheid het volkomen normaal vindt dat Poincaré terugkomt en daarover haar vreugde uitspreekt. De verdediging van den Belgischen iranc. De dezer dagen opgerichte Bond tot Ver- De prefectuur te Salerno deelt omtrent het_ gebeurde te Amaifi het volgende mede: Een hotel wordt door de bergstorting be dreigd, de tuin is reeds bedolven. Drie per sonen zijn gedood. LONDEN, 27 Maart. In het Lagerhuis vroeg Asquith heden of en wanneer de Engelsche regeering zal overgaan tot het pu. bliceeren van de stukken, correspondeerend op die in bet jongste Fransche geelboek. Hij vroeg verder hoe het stond met de ver slagen der twee commissies van deskun digen, die den toestand van Duitschlana hebben bestudeerd en vestigde de aandacht op een artikel in de „Times", hetwelk een overzicht geeft van plaatselijke overeen komsten, door de Franschen mei industriee- len in het bezette gebied gesloten en waar in verder wordt beweerd, dat terwijl de commissies van deskundigen trachten een pian voor de schadevergoeding te ontwer pen, de Fransche organisaties in Rijn- en Roergebied vol ijver werken aan een afzon, derlijk systeem, dat, als het verwezenlijkt wordt van die streken 'n „schadevergoedings district" ten behoeve van Frankrijk alleen zou maken. In het bedoelde artikel wordt verder nog gezegd, dat de leveranties in natura, krach, lens deze afspraken, worden gefinancierd op een wijze, die niet alleen de betrokken on dernemingen ruineert, door het haar onmo gelijk tc maken te concurreeren 'met het on bezette'.Duitschland, doch die tevens het rijk de hulpmiddelen ontneemt, die noodig zijn voor he' stabiliseer en van het geldwezen, Asquith vroeg den premier, of deze be richten een juist beeld gaven van de politiek der Fransche regeering en wat hij deed om dc Britsche belangen te waarborgen. Ook wilde hij weten wat er in de jongste bijeen komst van den Raad van den Volkenbond en in het bijzonder door den Britschen verte genwoordiger, lord Parmoor, was gedaan ten opzichte van het bestuur van het Saarland. Hij haalde verschillende beweringen aan, als zou lord Parmofcr zioh dienaangaande heb ben laten vinden voor een compromis, ter wijl hij voorts de handen niet vrij had gehad door verschillende afspraken, die. tot stand waren gekomen vóór het optreden dezer re geering. Diplomatieke publicaties. Op dit alles antwoordde Mac Donald, dat de stukken, die ccrrespondecren op' het Fransche geelboek, zoo goed als gereed zijn en spoedig, na to zijn vergeleken, aan het huis zullen wórden overgelegd. Natuurlijk zal de Fransche regeering ten opzichte van j een of twee stukken vooraf dienen te wor- j den geraadpleegd. I Het experfenwerk. Het was hem niet bekend, wanneer de commissies haar verslag zullen indienen, doch hij wilde wel iets zéggen aangaande deze commissies, waarover verschillende on welwillende geruchten in omloop zijn ge bracht. Toen de commissies werden benoemd, heeft het Britsche lid der commissie van herstel den toenmaligêiv premier Baldwin ge, randplecgd, evenals Asquith zelf als leider der liberalen en hem als leider der arbei derspartij, over de namen, waaruit de Com missie van Herstel dc Engelsche leden zou kiezen. Men wilde waarborgen, dat er mannen in kwamen, wier kennis en bekwaamheid bo ven allen twijfel verheven waren. Dit was alles. De benoeming zelf is door de commissie van herstel geschied. De zoo benoemde deskundigen hadden zich op het juiste standpunt geplaatst, dat zij geen vertegenwoordigers der Britsche re geering waren, doch deskundigen, aangewe zen door de Commissie van Herstel om be paalde vragen te onderzoeken. „Ik wensch zonder eeaige reserve en cate gorisch te verklaren, dat de Britsche regee- ring niet heeft getracht op eenigerlei wijze invloed uit te oefenen. Zij heeft geen vinger wijzingen gegeven en heeft hen ook niet wil len beïnvloeden. Het eenige gevolg van het onderhoud, dat ik Zaterdag met hem heb ge had, is, dat zij mij op de hoogte hebben' ge steld van een of twee dingen, die zij meen den dat ik moest weten. Zij hebben in het minst niet getracht raad bij mij in te winnen, hoe zij hun verslag zou den inrichten of iets dergelijks. De deskundi gen zullen hun verslag uitbrengen aan de Commissie van Herstel, die feitelijk de eige naresse is van de verslagen en deze zal rap porten doen toekomen aan alle belangheb bende regeeringen. Zoödra dit is geschied, zal de Britsche re geering overgaan tot het onderzoek er van met het oog op de politiek en financieele strekking en eerst daarna zal de regeering Jn staat zijn zich met de andere regeeringen te verstaan over een gebeenscfaappelijke poli tiek." Verder antwoordend op Asquith's vraag betreffende de Fransche afspraken met Duit- sche industrieelen, zeide Mac Donald niets te kunnen toevoegen aan het antwoord, dat hij eenige dagen geleden op een dergelijke vraag had gegeven, rot dusver had de re jecting nog niet den indruk, dat deze afspra ken, hetzij in haar werking of in haar re dactie, in strijd waren met het verdrag van Versailles; wat de regeling der schadever goeding betreft of met eenige bepaling dien aangaande. „Ér zijn bepaalde pogingen gedaan, die het doen voorkomen, als zouden deze Fran sche overeenkomsten met Duitsche in dustrieelen een verschuiving hebben teweeg gebracht in de aanspraken op de schadever, gocding en de verdeeling daarvan. Indien dc juistheid dier geruchten ons gebleken was, zou de Engelsche regcering onmiddellijk hebben geprotesteerd," De militaire controle-com missie. De opmerkingen van Asquith beant woordend aangaande het militair karakter der commissie.en der comité's, die door het verdrag van Versailles in het leven zijn ge roepen,. zeide de premier, dat er pogingen zijn gedaan om deze commissies en andere organen te bewegen verantwoordelijkheden, plichten en. rechten op zich te nemen, die oorspronkelijk niet waren bedoeld. De po litiek, die. de Britsche regeering voor zich had vastgesteld en waaraan zij voortdurend was blijven, vasthouden, was, dat in het be lang. eener finale en snelle regeling deze •commissies én andere organen beperkt moe ten blijven tot de oorspronkelijke plichten en dat niet kan worden toegestaan dat zij deze perken te buiten gaan. Veiligheid, Volkenbnd en ontwapening. Overgaand tot het vraagstuk der veilig heid stelde MacDonald dfc vraag, waarom inensehen. die veel omhanden hebben, zoo wel Fransehen als Engelschen, hun tijd zou den verbeuzelen met het bespreken van bij- zonderheden en plannen voor de veiligheid, j Voordat-zij onder elkander de verhoudingen in Eurpa hebben geregeld, krachtens welWe de vraagstukken der veiligheid zullen moe ten worden opgelost. Zoodra de onmiddellijk 'voor dc hand liggende moeilijkheden uit den Weg warën geruimd, zou -de tijd aanbreken om met alle kracht mede te werken aan den i volkenbond, die dan volledig zal zijn. Dan zal, hetzij op den grondslag der motie on langs in den Amerikaanschen senaat aan genomen, hetzij op sgrond van uitnoodigin- gen door Frankrijk. Amerika, Italië en Groot- Brittannië een bijeenkomst plaats hebbel»' van alle naties der wereld, om het geheelc vraagstuk der ontwapening in behandeling te nemen en een regeling te trefffen, waar door dc bedreiging van den vrede, die steeds is gelegen in het bestaan der bewapeningen, ernstig wordt beperkt. De premier was over tuigd, dat Frankrijk er nooit in zou slagen zich veiligheid te verzekeren, door welke reeks van speciale overeenkomsten dan ook, cn eveneens dat het Frankrijk nooit zal ge lukken gedaan te krijgen, dat landen van eénige beteekenis zulke verdragen sluiten, Als Frankrijk van.Engeland of Amerika ge. daan zou kunnen krijgen, dat zij Frankrijk een waarborg verschaften op de voorwaar den, zooals indertijd door Llovd George waren besproken, zou Frankrijk dwaas zijn, als het daarop niet den eisch zou laten vol gen: Geeft ons een militair verdrag en mili taire toezeggingen; wat was .het nut van een waarborg voor Frankrijk, als men niet tevens zeide op welke militaire hulp het eventueel zou kunnen rekenen. Dat was het fatale bezwaar tegen het streven naar veiligheid door dergelijke waar- borg-overeenk'omstsn. Frankrijk zelf was daarvan dan ook terugkomen Vroeger of later moet Duitschland kunnen toetreden tot het groepje staten, dat in Europa de dc hoofdrollen speelt. Het Saargebi.ee!. Overgaand tot het vraagstuk van het niet terugtrekken der Fransche strijdkrachten uit het Saargebied en de vervanging hie-van door plaatselijke gendarmerie zeide Mae Donald, dat de toestand der financiën van het Saarland het onmogelijk maakt meer dan 200 gendarmes aan te stellen. Engeland en Italië. De premier heeft in het lagerhuis verder een belangrijke verklaring afgelegd aangaan de het vraagstuk van Jubaland, Hij zeide dat het hem zeer ter harte ging, deze. oor zaak van wrijving tusschen Engeland en Italië uit den weg te ruimen. „Niemand kan de vriendschap van Italië op hooger prijs stellen dan ik, en als ik aan dit reeds zoo lang slepende geschilpunt een einde kan maken, zal ik mij zeer gelukkig rekenen. Ik hoop alvorens ik hier in dit huis weer over den buitenlandschen politieken toestand zal hebben te spreken, in staat te zijn te zeggen, dat de grieven en de hangende moeilijkheden tusschen de beide landen geheel uit de wereld sijn, en dat de oude historische rela ties tusschen de twee landen weder geheel zijn hersteld. PARIJS, 27 Maart. Het blijkt, dat de voornemens van Poincaré op het oogenblik als volgt kunnen worden samengevat; lo. een reorganisatie, waardoor'slechts vijf oud- ministers en drie onder-secretarissen aan blijven; 2o. een vermindering van het aantal ministeries en ónder-secretarüssen. Het is waarschijnlijk, dat Poincaré Buiteniandsche Zaken behoudt, Maginot Oorlog, Lc ïrocquer Openbare Werken. Dc verwezen lijking van de plannen tot het instellen van een ministerie van nationale verdediging, waarin Leger en Vloot worden onderge bracht, en van een ministerie van Economie, waarin Handel en Landbouw worden ver- eeiiigd, zijn uitgesteld. Het gerucht loopt, dat Francois Marsal Financiën krijgt, dat het kabinet Zaterdag of Zgndag aan dc Kamer wordt, voorgesteld. LONDEN, 27 Maart. In het Lagerhuis verklaarde Ramsay MacDonald met betrek king tot, de verkeersstaking te Londen, dat ofschoon de werkgevers en arbeiders van avond 'Waren bijeengekomen en de onder handelingen morgen zouden voortduren, de regeering toch gewapend moest zijn mét be voegdheden, die noodig zouden zijn, voor: hét geval de staking zich uitbreidde, of voor het geval de behoefte van het publiek een of andere bizondere actie vereischt, Een proclamatie, welke verklaart dat de „staat van nood" bestaat, zal daarom worden afT gekoridigd. Voorzien zal worden in een specialen transportdienst voor de ziekenhuizen. De groote publieke diensten moeten worden verleend aan degenen, die betrekkingen in dienst van de overheid bekleeden. Dc re geering zou niet optreden ais een organisa tie tot het doen mislukken van de staking. Zij zou rekening houden niet de behoeften van het publiek cn niets doen om het sta- kingsveld uit te breiden, of het geschil tus schen werkgevers en arbeiders te verscher pen. Baldwin en Lloyd George hechten hun goedkeuring aan dc houding der regeering. MÜNCBEN, 27 Maart. Hitler verklaarde in zijn rede o. aï, dat zijn arbeid er steeds op gericht, was geweest, de bevolking in politiek opzicht' op te voeden en Duitschland de positie in de wereld te geven, welke het verdient. Wat hem voor oogen stond was duizendmaal zoo belangrijk en groot geweest als een ministerspost: „Ik wil een vernietiger van het Marxisme worden"; aldus Hitier. Nader meldt men,dat na de rede van Hitier, welke in oratorisch opzicht schitte rend was, maar niets nieuws bracht, de andere beklaagden van het woord afzagen. De president deelde daarop mede, dat het vonnis op één "April zal worden gewezen. BERLIJN, 27 Maart. Naar de bladen mel den verhuist de nuntius, Mgr. Pacelli, die tot dusver zijn standplaats te Miinchen had, nu voorgoed naar Berlijn en krijgt hij den rang van nuntius eerste klasse. BERLIJN, 27 Maart. Nabij de haven van Sewastopol is een stuk rots, wegende 4000 centenaar, losgeraakt en naar beneden ge stort: waarbij een groot gedeelte van den W.-oever der haven !s verwoest. Er dreigen öog meer stukken naar beneden te storten. HONOLÖELOE, 27 Maart. Een Ameri kaanse!) vliegtuig voor het werpen van bom men is in een „luchtzak" gevallen, tegen de aarde verpletterd en in brand gevlogen. Drie iegeraviateurs werden gedood, een gewond. WARSCHAU, 27 Maart. Bij een botsing tusschen betoogende arbeiders eener tex tielfabriek te Lodz,. welke het bedrijf hadden gestaakt, werden 40 personen gewond. PARIJS, 27 Maart. Poincaré heeft den dagdoorgebracht mei zeer ijverige onder handelingen Ér is geen enkele officieels I inededeeling gedaan, die aanwijzingen bevat, I Evénwel hebben wij uit zeer betrouwbare bron vernomen, dat Poincaré bij het avond- bezoek- aan Miilerand definitief de vorming j van het nieuwe kabinet aanvaard heeli. Hij heeft 'den president van dc republiek medegedeeld, welke de directieven zijn, die i hem feiden bij de samenstelling van het nieuwe kabinet- Van de altredende ministers zullen slechts 4 of 5 hun portefeuille behouden en er zul len niet meer dan 3 onderstaatssecretarissen overblijven. "Poincaré zal tevens van dé ge legenheid gebruik maken, om zijn voornemen door te voeren tot inkrimping van het aan tal ministeries en afschaffing van talrijke onderstaatssecretariaten. In elk geval zullen in de nieuwe' combi natie overgaan Maginot, als minister van oorlog, en waarschijnlijk zelfs als minister van nationale verdediging. Lctrocquer voor openbare werken, Cheron voor landbouw cn •Reibel. Van de onderstaatssecretarissen zou den aanblijven Rio, Lalfont en Eynac. Do portefeuille van financiën zou Marshall be komen Bokanowsky zou ook 'n portefeuille krijgen, waarschijnlijk koloniën. Natuurlijk is deze combinatie nog voor wijziging vatbaar, want bij de vaststelling van liet regceringsprogram kunnen zich nog nieuwe wenschelijkheden doen gevoelen. Er valt niet op tc rekenen, dat Poincaré voor Zaterdag zijn lijst naar het Elysée zaï 'bréngen, maar daar de tijd zeer beperkt .is, aangezien de vcorloopige twaalfden voor liet einde van de maand in het Staatsblad opgenomen moeten zijn, is het zeer waar schijnlijk, dat de Kamer en Senaat Zondag bijeengeroepen zullen worden voor het aan- hcoren van de regeeringsverklaring. Een dergelijke combinatie als de boven staande, meent men, zal het wel tot het najaar kunnen uithouden. Met Chéron voos landbouw te handhaven en met zijn mede werkers aan de Roerpolitiek, Maginot en Lctrocquer, tc. behouden, heeft Poincaré onbetwistbaar het vertrouwen van de rech terzijde. UIHOÖRN, 27 Maart. Op dc kaasmarkt waren heden aangevoerd 3 partijen,. Prijs Gcudsche kaas le soort 43—47, idem 2< soort 41—43. Handel kalm. GOÜDA, 27 Maart. Boter groote aan voer, handel flauw goebotcr 85—95; wei- boter 72.5080. Handel flauw. Eieren groote aanvoer, handel flauw, per ,00 stuks 4.755.50. Vette varkens groote aanvoer, handel slecht 3233 H ct. per half Kg.; magere varkens groote aanvoer, handel stug 323' ct. per half Kg.; magere biggen groote aan voer, handel matig 816 per stuk; nucht. kalveren red. aanvoer, handel red. 714 per stuk. AMSTERDAM, 27 Maart Boter. (Cen trale Botermijn). Prijzen waren hoogste f 1.88, midden- f 1.83, laagste f 1,70. AMSTERDAM, 27 Maart. Aardappelen. (Bericht van den makel. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 8.253.5Ö blauwe f 7.75— 8 eigenheimers f 77.25 industries f 5 5.50roode star f. 66.50Geldersche bonte f 7.657.90 Friesche borgers f 6.75— 7 j'Zeéuwsche Eigenheimer po ers f 55.25 blauwe poters f 55.25 bonte poters f 5— 5.25 roode star poters f 4.255 Drent- sche eigenheimers f 3.60—4 roode star f 4 per hl winter Malta-aardappelen f 815 per 100 kg. AMSTERDAM 27 Maart. (Bericht van het Gem. Veilinggeb., expl. De Jong Koene). Aardbeien f 0.12—0.17 per stuk Present van Engeland f 0.050.09 per stuk goudreinetfen extra f 5058, idem I f 24— 40Courtpeadu f 12—22huismanaoet f 1624 zoete venen f 1618 Campagne reinet f 22—26 winterjannen f 2834; nieuwe spinazie f 2432 witlof Hollandse!» f 4246, idem Belgisch f 48—54 schor- seneeren f 2230 per 100 kg rabarber f 1318 raapstelen f 2,70—3.80 per 100 bosjes. Bloemen. Seringen f 2442 Prunus fS 13 Sneeuwballen f 817 per 100 tak Am. anjers-f 8—15 Callas f 28—31 hyacinther f 37 per 100 stuks Fransche anjers f 0,25 0.45; Fr. anemonen f 0.150.30; Fr. narcissen f 0.12—0.15 Fr. margrieten f 0.12 —0.20 Fr. Fresia's f 0.150.20 per dozijn tulpen, bartignons f 813 Copland f 7 13 William Pitt f 10—12 theeroos f.4— 7.50 Prins van Oostenrijk f 5—8 Mu- rillo f 3—6.50 Grisdeün f 45 La Reine f 2.503.50.; Herman Schlcgel f 4.505; Brillant f 3—5 Crone d'or f 4.50—6 gele prins f 45, alles per 100 stuks. Potplanten. Primula's f 0.020.40 Cli via's f 1.502,50 Azelea's groote f 3 5.20 idem middelsoort f 1.402.20 idem kl. f 0.400.70; Hortensia's f 1,5ft3; Cineraria's f 0.600.80 Coleus f 0.350.50 per stuk. Plumosa's f 710 per 100 stuk?. DELFT, 27 Maart. Boter. Aanvoer 31/8 620 kg. Prijs f 22.25 per kg. GOUDA, 27 Maart. Kaas. Aangevoerd 50 partijen, le soort f 4244, 2e soort f 38— 41. rijksmerk f 4050. Handel vlug. HOORN, 27 Maart. Kaas. Aangevoerd 13 stapels fabrieksbaas f 43, 4 stapels boe renkaas f45, totaal 17 stapels, wegende 17.278 K.G. Handel goed. „Welnu....," zeide Femand, „verklaar mij dan je gedrag tegenover mijnheer Deiost...." Nog steeds aarzelde het meisje echter om haar broer de redenen van haar eigenaar dige handelwijze mede te deelen. Ze trachtte zich er met een grapje af te maken, „Fernand," zeide ze en ze poogde bij deze woorden te glimlachen, „Fernand, ik vind je erg onbescheiden. Denk er wel aan .dat jij nog een jongetje waart toen ik als dame gekleed ging.... „Ik ben nu een man geworden, en de en kele jaren die wij thans van elkaar ver schillen, feilen niet meer mee.Waarom kan of wil je hem niet trouwen „Ik houd niet genoeg van hem om zijn vrouw te worden „Je zegt de waarheid niet, Marguerite 1 „Ik vind dat je erg grof wordt.... Als ik. je betreffende Rosa alles ophelderde, dan was het omdat jij erbij betrokken waart.... Met het andere heb je niets te maken.... cn ik verzoek je daar niet langer over te spreken. „Met die laatste woorden bewijs je mij dat er nog een ander geheim bestaat.... Ik hoop dat het niet zoo ontzettend is als het vreeselijke geheim van dat arme meis je.... Ik zou bijna geneigd zijn je de „ge heimzinnige schoone" te noemen „Je grappen zijn misplaatst," zeide Mar guerite, weemoedig voor zich uitstarend. Bovendien raken ze mij niet!" „Des te beter voor je Evenals eenige oogenblikken geleden heerschte er een langdurig stilzwijgen. Behoedzaam in de struiken verborgen, wachtte Rosa tot ze opnieuw begonnen te spreken.... Haar nieuwsgierigheid zou wel dra met een onverwacht succes bekroond worden. „Welnu," zeide Marguerite plotseling, „je hebt gelijk.... ik kan.... neen, ik moet je alles zeggen Moeder zal het niet meer kunnen doen.... en ik kan dien zwa- ren last niet alleen meer dragen.... het zou mijn dood zijn Eensklaps verdween de koude toon in hare stem en opgewonden ging ze voort Neen.... als één lijdt is het voldoende.... ik moet zwijgen „Als één lijdt is het voldoende!.... Wat beteekent dat?" vroeg Fernand verschrikt. „Vergeef mij mijn heftigheidwant ik lijd ook.... ik lijd veel.... en ik wil dat je mijn smart eerbiedigt.... Je weet hoe ik Rosa liefheb.... en ik ben gedwongen haar te vergeten.... Verder moet ik weten, welk familiegeheim je voor mij tracht te verbergenIk heb recht het te weten!" ,,0.... Ferdinand, ik smeek je.... vraag mij nietsals je wist wat het was, zou je mij bezweren om te zwijgen!.:.," „Je maakt mij bang!".... Is het dan zoo vreeselijk?" „Misschien nog erger dan de ontzettende dood van Francois Piret!.... „Marguerite, Marguerite, spreek.... zeg het mij." „Neen!Neen!Ik heb er den moed niet toe!" „Ik beveel het je!.Ik beveel het je. in den naam van onzen overleden vader!.... „Vader! Bitter en scherp klonk dit woord door den stillen avond.... Een ontzettende hui- vernig greep het-arme meisje aan.... Opgewonden cn overspannen verborg ze haar gelaat in de beide handen.... Daarna zag ze om zich heen en vroeg bevreesd: Zijn we hier alleen?Kan niemand ons bespieden?...." „Wé kunnen hier nog rustiger spreken dan op het kasteel," antwoordde Fernand. „Overigens, als iemand ons zou willen af luisteren, zou hij zich pchtcr de struiken moeten verbergen....' Bij deze woorden wees hij naar het struikgewas, waarachter Rosa zich bevond. „Je wilt het dus," hernam zij, „je wilt dat ik je onze schande vertel?...,. „Onze schande," herhaalde hij zacht, maar met een diepe ontroering in zijn stem. „Het is nog lijd,.... dwing mij niet oni alles te zeggen, de waarheid zal je ongei lukkiger maken, dan je denkt,, V [7 „De waarheid zal jou vandaag 'of. mor- gen ondraaglijk zijn.... de waarheid zal je verpletteren.... spreek dus.... en wees openhartig! „Goed.... het zij zoo.,.. Je denkt dat vader dood is?" „Is dat dan niet waar?" „Neen!" „Wat zeg je?" „De waarheid.Hij leeft, Fernand!" „Dat is' onmogelijk!" „Moeder heeft het mij zelf verteld.... Neen.... vader ;s njet dood...." „Waar is hij dan!.... Waarom woont hij jan niet hij ons?" Marguerite zweeg,..., het was haar of haar keel werd dichtgeknepenHet was vreeselijk am de opwinding van den jongen •nan aan-te zien.... Leunend -op zijn eene hand, boog hij zich naar liaar toe. Met de andere hand trok Hij zenuwachtig het gras uit den grond. „Moeder heeft verkeerd gehandeld met dal oor. ons geheim tc houdenher nam h:j met van ontroering bevende stem.. „Ze heeft gehandeld zooals -ze moest han delen... Ze kon niet anders,..." „Wat. is: er dan gebeurd?Spreek dan!' - Heb je jezelf nooit afgevraagd waarom wij hier in. de Ardennen zoo afgezonderd leven.... waarom wij niemand kennen.... dat we ons huis bijna nboit verlaten om ee- nigen tijd elders door te brengen..., Is je dat nooit vreemd voorgekomen? „Het bevalt mij hier best.Ik kan goed aan liet leven op het land wennen." „Heb je je nog nooit afgevraagd waarom we Parijs verlaten hebben om er nooit terug te keeren?Je zult je nog wel herinne ren hoe wij in Parijs in een prachtig huis woonden en daar een weelderig leven leid den." „Ik herinner het mij heel vaag..,. Vader had een groote zaak in pelterijen en ver diende veel geld.... Moeder zeide ons la ter dat hij geruïneerd werd door ongeluk kige speculaties Ja,.... dat zeide ze ons.... En geloofde je het?" „Waaróm niet?.... De verklaring was heel natuurlijk." „Je waart ongetwijfeld te jong om er iets onnatuurlijks achter te zoeken...." „Maar waar is vader dan?" Voor' de tweede maal trachtte ze te spre ken, maar ze kon slechts een heesch geluid voortbrengen. „Ik bêef," mompelde Fernand, terwijl hij met zijn hand het angstzweet van zijn voor hoofd veegde. „Ik beef bij de gedachte welk een ontzettend geheim ze mij tc vertellen heeft." En luidop vervolgde hij: „Spreek, Marguerite.... spreek dan toch.... o, als je eens wisit hoe je mij kwelt met dat vree selijke zwijgen!" „Dus je wilt weten waar hij is?" „Ja!" „Welnu, hij is op de galeien!" Fernand sprong overeind.. ..Zijn oosten 1 waren verwilderd.met zijn banden tastte hij in de haren en woelde deze doorepn.... Een oogenblik bleef hij onbeweeglijk staqn.... toen viel hij bij zijn zuster op de knieën. „Je liegt!....'' riep hij uit.... „je liegt!.. Vaderop de galeien?.... Neen.... het is een vreeselijke droomO, het is ver schrikkelijk.... laat mij toch uit die nacht merrie ontwaken!. Zijn heesche stem klonk bijna als een gebed. „Ja. zeide Marguerite, droevig, „ik ver moedde wel dat de slag voor jou even hard zou zijn als voor mij.... Neen.... ik had je nog niet alles mogen zeggen.... Ik had móeten wachten tot de waarheid, toevallig aan het licht gekomen zou zijn...." Steeds maar herhaalde de jonge man die woorden, die. als een donderslag in zijn oorén dreunden. „Op de galeien...., de ga leienIk droom,zeg mij toch dal ik droom!...." „Kom," smeekte Marguerite; „jongen, wees toch kalm," en zich over hém heer buigend en zijn handen in de hare nemend vervolgde ze met droevige stem: „Neen, helaas..., het is geen droomVader u op de galeien, FernandWe dragen eer naam die onteer! is.... we zijn verschop- pelingenverstooten uit de maatschap. pij..., Voor ons beslaat er geen geluk..., geen liefde meer.,,. Niets.... niets.... 'Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6