PIL C. Buse de Laat CADEAU DE SP&A1MEBANK Se Kwaliteit Bundvleessh HAARLEM» Subsidie aan het nationaal Comité voor vischpropaganda. De Rijksweg Leiden» Haarlem, Verbreeding van den weg en aanleg fietspad gevraagd. Verzending goederen naar Griekenland. Schut- en bruggelden in den Haarlemmernieerpolder. Amerika als afnemer van onze bloembollen. VAN ONZE RECHTBANK. BURGERLIJKE STAND. Beriffifiü u!f qrz© vsrige oplag®. Aardschok in Italië Het deficit op de Oostenrijksche Staatsrekening 1923. Koning George van Grieken land weigert afstand. Opstanden in Sovjet Rusland. Een nieuw Zuid-Slavisch Kabinet. De bergstortingen in Italië. De Regeeringsvorm in Griekenland. Onvoordeelige exploitatie. OVERVEEN. SPAARNDAM. 90'/. 75'/, 1421/. 12 C/I 122 133 77% 29'/! 476 376 57'A 195 131 135 135 90 210 444 104 8l5/lf 184 184'a 25',', 116 359% 271 330 143 2 3 107 119 24 59 P3 907,'h 987» 81% ioi'/! S7s' 90 '5V, 142 120 - 122 133 77'/ 29 478 376 56 197 131'/,, 135 135' 210 448 108 184 184 257 1167 364 276 144'/, 107 119 425 59 143 71 BEOEMENDAAL. De Bloemendaalsche Aiuateur- Eotograien-vereenighig., SCHOTEN. ZANDVOORT. Kousen en Sokken- week. Wollen en Katoenen kinderkousen. Heeren- en Jongens- Sportkousen. Ziet heden onze lage prijzen. - Barrevoetestr. 9-11 Telefoon 2904 Telefoon 2904 kunnen wij het niet geven maar wel tegen de laagste prijzen. HOOGSTRAAT 12 Haarlemsche Vleeschhal Tnlst. 2904, SCHUURBEHANDELING VAN BLOEM BOLLE*. Donderdagavond hield de heer W. v. d. Laan vcor leden van de Coöperatieve Groen ten en Bloembollenveiling, het Bloemboüen- Kweekersgenootschap en leden van de af- deeling Haar'em van de Algemeene Vereeni- ging voor Bloembollencultuur een voor dracht over de Schuur behandeling van Bloem bollen. Na een inleidend woord van den voorzitter nam de heer v. d. Laan het woord. Als maatstaf van de behandeling der bloem bollen, aldus spr. moe:_geiden, welk doel er mede beoogd wordt. Dit doel is bollen te teelen voor goedkoopen prijs, met zoo laag mogelijke productiekosten en van zoo best mogelijke kwaliteit. Het groeivermogen der bollen moet zoo hoog mogelijk worden op- voerd, zoo, dat, al groeien ze snel, ze toch een goed bloeivermogen hebben voor het volgend jaar en dat de goede groei van het eene seizoen, geen belemmering is voor een snellen groei in het volgend seizoen. Met eenige voorbeelden toonde spr. aan, dat ons klimaat niet goed geschikt is voor het overhouden van bloembollen. Dan ging spr. over meer speciaal tot de behandeling van bloembollen in den zomer in de schuren. In de schuteu moet aan de bollen tijdens de bloemvorming warmte gegeven worden, die op vele dagen buiten niet gegeven kan worden. Daarom is de behandeling in de schuur zoo noodzakelijk, omdat het vormen van goeden bloem, noodzakelijk met zich brengt een vorming van een goeden plant, die een groei voor een volgend jaar be- heerscht. Spr. gaf eenige voorbeelden van den in vloed van de warmte op de bollen tijdens het afrijpen en het onkundig behandelen. Reeds blijkt meer en meer, aldus spr., dat de vroegere methode voor de behandeling der bolgewassen langzamerhand verouderd wordt en reeds staan de vakgenooten tegen over behandeling volgens meer nieuwe be handeling minder vreemd. Wat betreft de behandeling in de schuren achtte spr. een schuur zonder licht het meest geschikt. Volgens spr. hebben de bollen aan Écht geen behoefte. Deze meening lichtte spr. met eenige voor beelden toe. Eenige nadeelen van deze methode kunnen volgens spr. op andere wijze vermeden wor- der Een moeilijkheid bij de behandeling in de schuren is ook de hooge temperatuur, die zeer lastig verkregen kan worden, daar veel warmte door luchtverversching verloren gaat. Gelet moer dus worden op een zeer eco nomische wijze van luchtverversching. Spr. verklaart dan, dat de beste methode is. den toevoer van versche lucht langs den grond te doen geschieden, terwijl de met waterdamp gevulde lucht aan de zoldering moet worden afgevoerd. Spr. acht de tegenwoordige be handeling in de schuren niet overal econo misch. Met eenige voorbeelden geeft spr. aan, welke verbeteringen zonder groote kos ten zouden kunnen worden aangebracht. Dan behandelde spr. meer in het bijzonder de warmte in verband met den teelt. Een goede behandeling voor bloemvoor- ming zal zeker een goeden groei van de plant ten goede komen. Naar aanleiding hiervan gaf spr. eenige voorbeelden van goede behandeling en eenige wenken voor een oordeelkundig stoken op gelijkmatige temperatuur, waardoor het vor men van meer bloemen bevorderd wordt. Het stoken is verschillend voor de verschil lende soorten van bollen en hiermede moet zeer streng rekening gehouden worden. Hiervan gaf spr. ten slotte nog enkele voorbeelden en wenken. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele aanwezigen ge bruik gemaakt. Door den heer v. d. Laan werden deze naar genoegen beantwoord. VRAAG NAAR BLOEMEN UIT DUITSCHLAND. We lezen in het „Kweekersblad." Bij de personen die vroeger bekend stonden veel bolbloemen te exporteeren naar Duitschland, komen nu talrijke aanvragen binnen van de vroegere afnemers of zij offerte kunnen ont vangen van afgesneden bloemen. Herhaalde aanvragen van dezelfde firma's, die geen antwoord op de eerste aanvraag ontvingen, wijzen er op,'dat men daar onze bloemen nog niet is vergeten. WATERSCHADE. Voor zoover het nu te beoordeelen is, zoo lezen we in het „Kweekersblad," valt de schade aan de gewassen ontstaan door de vele regens, nogM mede. Het is nog mogelijk, dat achteraf blijkt, dat deze schade grooter is dan zij zich nu laat aanzien. De Narcissen, waar het ergste voor gevreesd werd, omdat die meest op de slechtst door latende gronden geplant zijn, beginnen voor den dag te komen, zonder beteekenenae waterschade. De Kamer van Koophandel stelt voor, over 1924 100 subsidie te verleenen aan het Nationaal Comité voor Vischpropaganda, onder voorwaarde, dat het Comité zich be paalt tot propaganda voor net gebruik van visch en Miet overgaat tot visch verkoopen of doen verkoopen, in concurrentie met den bestaanden handelaar of winkelier. In samenwerking met de Kamer van Koophandel voor Rijnland heelt de Kamer van Koophandel voor Haarlem een adres gericht aan den Minister van Waterstaat, waarin gewezen wordt op den slechten toe stand, waarin de rijksweg HaarlemLei den verkeert. De weg, welke de gedeelte lijke verbinding vormt tusschen Amsterdam -Haarlem-Leiden-den Haag-Rotterdam, is, volgens het adres niet meer in staat, te voldoen aan de eischen, welke het moderne verkeer stelt, aangezien bijv. tusschen Ben- nebroek en Leiden en meer speciaal tus schen Bennebroek en Oegstgeest, behou dens in de bebouwde kommen der gemeen ten, slechts een straatweg van 4 M. breedte beschikbaar is, terwijl ook de bocht.bij het z.g. Groene kerkje ie Oegstgeest een on onmiddellijk ingrijpen noodzakelijk maakt. De Kamer verzoekt den minister, net daarheen te willen leiden, dal, zoo eenigs- zins mogelijk, nog dit jaar de bestrating van den Rijksweg HaarlemHaagschc Schouw op minstens 6 M. wordt gebracht en dat daarnaast een fietspad aangelegd wordt van circa 3 M, De certificaten van oorsprong, afgegeven tooi zendingen goederen naar Griekenland behoeven geen legalisatie meer van de Grieksche consulaire ambtenaren hier te lan de, zoodat voor dergelijke certificaten geen bijzondere onkosten meer door den Neder- landschen handel en Industrie behoeven te worden gemaakt. Door de Kamer van Koophandel is een adres gericht aan Dijkgraaf en Heemraden van den Haarlemmermeerpolder, waarin ge wezen wordt op het vigeerende tarief van schut- en bruggelden voor het schutten door 1 de sluizen en het doorvaren van de ophaal- j brug in den Ringdijk van den polder nabij de Haarlemmermeerpolder. Op 6 Januari 1923 j zijn de toen bestaande tarieven met 50 pet. j verhoogd. Nu geelt de Kamer in overweging j die verhooging weer in te trekken. OPLEIDING VOOR DEN TUINBOUW. Vanwege de Koninklijke Nederlandsche i Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde I is een regeling ingesteld, beoogende leiding te i geven bij de opleiding van jongelieden, die j daarvoor aanleg tdonen te bezitten in de prac tijk van de verschuilende takken van Tuin i bouw, waarvan de uitvoering volgens alge meen geldende bepalingen aan de afdeelingen i der Maatschappij is toevertrouwd. De afdeeling Haarlem heeft daarvoor een commissie benoemd, welke Woensdag avond in de Nijverheid alhier bijeenkwam om deze regeling voor Haarlem en om streken in toepassing te brengen. Besloten werd de jonge tuinbouwers op te roepen tot een vergadering, alwaar het leer lingwezen zal uiteengezet worden, waarna de gelegenheid tot opgave van deelname zal opengesteld blijven tot uiterlijk 15 Mei a.s. Zij, die zich hieraan wenschen te onder- I werpen, behooren zich 3 jaar voor 2de knecht en daarna 3 jaren voor 1ste inecht in hun praktische bedrevenheid te bekwamen. Als overgangsmaatregel zal voor denge nen, die meerdere jaren praktijk hebben ge noten, een vervroegd examen plaats vinden Als bestuursleden werden gekozen de hee- ren Van Bmpelen, voorzitter, v.d. Hart v. Pen en v, d. Hoek secretaris. SfNadat een zeer geanimeerde besprekm.g werd gehouden omtrent de uitvoering enz, besloten allen propagandist te zijn voor het leerlingstelsel in den Tuinbouw. Vanaf heden kunnen de liefhebbers voor dit examen zich bij bovengenoemd bestuur aanmelden. In „Het Kweekersblad" wordt een lijst ge publiceerd van het aantal bloembollen, ge ïmporteerd gedurende de jaren 1919. 1920, 1921 en 1922 in Amerika. Deze getallen toonen van hoe groote betcc- kenis de import van Amerika is onder de landen, waaruit geïmporteerd wordt, neemt Holland een belangrijke plaats in, zooals de volgende cijfers aantoonen. in 1919-werden van uit Holland geïmpor teerd 3.977.892 stuks crocussen, 16,368.19'! Hyacinthen, 128.929 lelies, 5.989.162 convalla- ria's, 28.076.321 narcissen, 47.681.559 tulpen, 1.317.000 diversen, totaal 103.539.357 stuks. !n 1920 werden geïmporteerd: 5.504.305 crocussen, 18.959.175 hyacinthen. 75.969 le lies, 2.749.896 convallaria's, 31.557.816 narcis sen, 54.815.233 tulpen, 1.415.369 diversen, to taal 115.077.763 stuks. In 1921 werden geïmporteerd 6.319.082 cro cussen, 23,730.195 hyacinthen, 159,678 lelies, 2.322,470 convallaria's, 35.014.752 narcissen. 64.769.667 tulpen, 70.750 diversen, totaal 132.386.594 stuks. In 1922 werden geïmporteerd: 8.286.070 crocussen, 28.282.827 hyacinthen, 300.272 le lies, 1.464.055 convallaria's, 34.348.250 narcis sen, 76.610.547 tulpen. 183.900 diversen, totaal ,149.475.921 stuks. Wagen gestolen. De 30-jarige J. v. E. stond terecht ter zake dat hij op 18 Februari 1.1. een handwagen zou verduisterd hebben, welke stond op het terrein vari de Koninklijke Expeditie Maat schappij aldaar, en toebehoorde aan de zelfde firma. De officier van Justitie eischte 3 maanden gevangenisstraf onder aftrek van de preven tieve hechtenis. De verdediger Mr. Heemskerk pleitte vrij spraak. Deels een straf overeenkomstig het voorarrest, en verzocht de onmiddellijke invrijheidsstelling van beklaagde. Na in raadkamer te zijn geweest besliste de Rechtbank dat zij geen termen aanwezig achtte om bekl. in vrijheid te stellen en be paalde de uitspraak op Maandag 31 Maart a.s. des middags 12 uur. Diefstal. De 44 jarige stoker J. S. en zekere A. C. K. stonden terecht terzake dat zij op 25 December 1.1. uit de kooien van het stoomschip „Sumatra", dat te IJmuiden was binnengeloopen, eenige kleedingstukken en een paar zeelaarzen hadden ontvreemd. Dit feit schijnen zij gepleegd te hebben toen zij niet heelemaal nuchter waren. De ont- vreempe goederen waren verkocht en de op brengst hiervan hadden zij te Amsterdam verteerd. De officier van Justitie achtte het ten laste gelegde feit bewezen en eischte tegen ieder der beklaagden wegens, diefstal te samen en in vereeniging gepleegd 6 maanden gevange nisstraf. De verdediger van den eersten beklaagde, Mr. Blankevoort, refereerde zich aan het oor deel van de Rechtbank, terwijl Mr. van der Goot, de raadsman van K., eenige opmerkin gen op de dagvaarding maakte en er op wees dat zij nooit voor een vermogens-delict met de justitie in aanraking waren geweest. PI, vroeg voor dezen beklaagde een voor waardelijke veroordeeling,waarbij dan de bij zondere bepaling zou worden gesteld, dat hij zich in handen zou stellen van het Leger des Heils, en zich naar de bepalingen van deze inrichting zou gedragen. In de eerste zaak werd door de Rechtbank de uitspraak bepaald op Donderdag 10 April a.s. v.m. 10 uur, terwijl voor K. de uitspraak werd vastgesteld op Maandag a.s. des v. m. 12 uur. Heling. A. de R. stond terecht wegens heling, doordat hij de bovengenoemde goederen zou gekocht hebben, terwijl hij geweten zou heb ben, dat deze van diefstal afkomstig waren De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde' niet wettig en overtuigend bewezen en vroeg vrijspraak, waarna door de Rechtbank conform het requisitoir van den officier uit spraak werd gedaan. In een slagerswinkel een werkplaats P. M., van beroep slager, was van een von nis van den Kantonrechter, waarbij hij we gens overtreding van de Arbeidswet was ver oordeeld tot f 8 boete of 8 dagen hechtenis in hooger beroep gegaan. Beki. zou zich aan overtreding hebben schuldig gemaakt doordat hij in zijn winkel een stuk vleesch had laten uitbeenen, dat teiefoniscH door een klant was besteld ge worden. Verder zou hij.geen Arbeidslijst heb ben opgehangen althans niet in den winkel waar de werkzaamheden verricht werden. Zoo ongeveer luidde de dagvaarding. Op deze Arbeidslijst echter, die wel opge hangen was maar in de werkplaats, stonden als werkdagen vermeld Dinsdag, Woensdag en Donderdag, terwijl dat Z.g. uitbeenen in den winkel was geschied. Dus zou hij volgens den verbalisant een pleegd, indien de rechtbank ook een slagers winkel als werkplaats beschouwde. Nog was echter in dat verbaal ten laste gelegd, dat de namen der op de arbeids lijst vermeld staanden, niet klopten met de personen, althans den persoon, die het werk gedaan had. De officier van Justitie meende dat, zooais de dagvaarding vermeldde, geen enkele over treding van de arbeidswet was geschied Immers indien er een overtreding was ge pleegd dan moest die ook vermeld worden in de dagvaarding, m.a.w. dc kern van het ten laste gelegde. De officier meende dan ook dat de dag vaarding ondeugdelijk was en daarom nietig verklaard zou moeten worden. Hij conclu deerde dan ook ten slotte voor het primaire in de dagvaarding ten laste gelegde nietig verklaring en voor het'subsidiair ten laste gelegde vrijspraak, omdat er niet in is uit gedrukt dat het ten laste gelegde bewezen is. Mr. Hoog, beklaagdes raadsman, zeide dat men deze zaak juist voor den Hoogen Raad wilde uitgemaakt zien, en dat daarom op het vonnis van den kantonrechter hooger beroep was aangeteekend. Spr. meende verder in zijn uitvoerig plei dooi,'dat er eigenlijk op de arbeidslijst heele maal geen namen ingevuld behoeven te wor den, daar dit in het arbeidsregister moet geschieden. Wat het uitbeenen van vleesch betreft meende pleiter te kunnen aantoonen, dat er geen enkele winkel, is, waar, als men wat wil koopen, niet eerst de noodige arbeid moet verrrichten alvorens men het aan het: publiek kan afleveren. Na re- en dupliek werd door de Recht bank de uitspraak bepaald op Donderdag 10 April des v.m. 10 uur. Zwart varken gestolen. Op 19 Februari j.l. miste een bewoner in de Haarlemmermeer een zwart varken. Hij deed aangifte bij de politie en uit het onderzoek dat deze instelde bleek dat op den zolder van een zekeren IC. een varken lag, netjes gevild en schoongemaakt. Het vel- etje van dat beestje had men opgevouwen er naast gevonden. Deze K. had het beest volgens hem gekocht van zijn zoon J. K. genaamd, 27 jaar oud en van beroep ios- werkfnan. J. K. werd toen door de politie ondervraagd en deze Zeide dat hij het varken met een ze keren W. D.oud 30 jaar had gekocht van iemand, dien hij niet ker.de. Dit geloofde men niet en beiden werden gearresteerd. Zij had den zich nu voer de Rechtbank te verant woorden. Op een mestvaalt, welke gelegen was bij het huis van den bestolene had men bloed sporen gevonden, waaruit men had opge maakt dat het beestje aldaar geslacht was en toen meegenomen. Bloedsporen langs den weg waren onge veer bij het woonhuis van den zoon K. uit gekomen en óp het* erf bij diens huis had men nog een varkensblaas gevonden, als mede een stukje darm. Bekl. bleef volhouden het „eerlijk en rechtvaardig" in dien bewustea nacht te hebben gekocht voor 12.Hij had geen geld bij zich en toen had W. D. het betaald. Aan ziin vader had hij het verkocht voor 18-— De officier van justitie zeide 'onmogelijk te kunnen aannemen dat de beklaagden het van „den grooten onbekende" hebben ge kocht. Bovendien was uit de informaties gebleken dat beklaagde goed in den Haar lemmermeer bekend wds, dus dat hij ook wel zou weten wie die persoon geweest was, waarvan hij dat varken 'had gekocht. Daar de beide beklaagden bovendien niet erg gunstig bekend staan, eischte hij een gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden onder aftrek van de preventieve hechtenis. De verdediger, Mr. Monnik, ging alle ten laste gelegde feiten nog eens na, en achtte hiervan geen enkel voldoende'bewezen, ter wijl nog veel minder was komen vast te staan dat er diefstal gepleegd was, veeleer echter heling, doch hiervan vermeldde de dagvaar ding niets. Ten slotte vroeg pl. dan ook vrij spraak voor de beklaagden, met bevel tot onmiddellij ke invrijheidsstelling. Na raadkamer besliste de rechtbank dat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was en sprak de beide beklaagden vrij, met last tot hun onmiddellijke invrijheidsstelling. Hout-diefstal. De 44-jarige J. K. en de 32-jarige C. C. stonden terecht terzake van diefstal van hout van de N. V. stoom-Houtschaverij Kamphuis en Zoon bij Wormerveer. In den nacht van den 4en op den 5en Februari is 'n 140- tal stukken hout ontvreemd, ten nadeele van bovengenoemde N. V. Bij het door de politie ingesteld o nderzoek bleek, dat zich op de werf bij de beklaagden eenzelfde soort hout bevond, van een gelijk hoeveelheid, dikte, hoogte en maat:, juist zooals bij de firma Kamphuis was vermist. De leider van het bedrijf en de directie waren er toen naar toe gegaan en herkenden dit hout pertinent als dat wat bij hen gestolen was. De beklaagden ontkenden echter ten sterkste dat dit hout door hen gestolen was. Zij hadden het van verschillende firma's gekocht. De opgegeven firma's bleken echter dit hout niet geleverd te hebben. De getuige N. V. verklaarde nog dat men steeds hout had gemist. Echter in den laat- sten tijd niet, omdat toen het vaarwater niet bevaarbaar was. De eerste nacht echter dat dit weer wel het geval was, werd hout ver mist en wel de 140 planken en balken, waar van men aangifte had gedaan De officier van justitie zeide dat er door loopend in 't jaar hout vermist was geworden en dat vast is komen te staan dat het hout wat bij de beklaagden gevonden was, het zelfde hout was dat bij de Fa. Kamphuis was gestolen. Spr. meende dan ook een strenge straf te moeten eischen en vroeg wegens het plegen van diefstal te samen en in vereeniging een gevangenisstraf van den tijd van 9 maanden onder aftrek van de preventieve hechtenis De verdediger Mr.Ali Cohen, die 3 getui gen a décharge had gedagvaard achtte het ten laste gelegde niet bewezen, en vroeg vrijspraak voor de beide beklaagden met be vel tot onmiddellijke invrijheidsstelling van bekl. C. die in voorarrest zat. Na raadkamer deelde de rechtbank mede geen termen aanwezig te achten om den be klaagde in vrijheid te stellen en bepaalde de uitspraak op Donderdag 10 April des voorm. 10 uur. Bevallen: 26 Maart: C. Burggraeve-Treu ren, z. E. RijneveldMetselaar, d, A. BuséBosch, z, 27 Maart: J. G. Schel- ferOvereem, z. 28 Maart: B. G. DaamsSemé, z. D, v, TiggelenKnol d. Overleden: 27 Maart: K. Ph. Nonhcbel. S2 M. v. Heemskerkstraat. NAPELS. 27 Maart. Een aardschok werd gevoeld te Vellino. De inwoners vluchtten. Instortingen hadden plaats. Er zijn 12 slacht offers. WEENEN, 28 Maart. De Staatsrekening over 1923 toont een deficit van 1578 milliard papier-kronen of 109.16 millioen goudkronen. De Commissie van den Volkenbond had voor denzelfden tijd een subsidie van 326 millioen toegestaan. BOEKAREST, 27 Maart. De bladen mel den dal Koning George van Griekenland een radio-boodschap tot het Grieksche volk zal richten, waarin hij zijn rechten op den Grick- schen troon Handhaaft. MINSK, 27 Maart. Een anti-bolsjewisti sche opstand is uitgebroken'in het Borisov- district. BELGRADO, 27 Maart. Een nieuw kabi net is gevormd door samenwerking van de afgescheiden democraten en socialen Bremer en Pasjits. LONDEN 28 Maart. Uit Rome wordt gemeld, dat de bergstorting bij Amalfi zeer ernstig was. Bij Vestica zijn 75 dooden; te Contamarin.r 10, te Praiano 5 en te Amalfi eveneens 5. Aangenomen wordt dat alle bui- teniandsche toeristen in veiligheid zijn. ATHENE, 28 Maart, Een bericht van dc afkondiging van den staat van beleg wordt' weer tegengesproken. De partij van Menach- tas besloot in beginsel deel te nemen aan de volksstemming. NEW YORK, 27 Maart. De New-York- schc Tribune meldt, dat de Leviathau het vorig-jaar in 8 reizen tusschen New York en Southampton een verlies heeft veroorzaakt van 83,500 dollar. Hieronder zijn niet begre pen de reparatiekosten na het aan den grond raken in de haven van New York. HOOFDDORP, 27 Maart. Tarwe witte 1112; idem roode 1111.75; Rogge 1010.50; Haver ƒ,9.50—10.75; Witte Dui- venboonen t 13.5014.50; Paardeboonen 1242.75; Groene erwten 2023; Kar wei 124128; Blauwmaanzaad 3235; Kanariezaad 2023. BLOEMBOLLENCULTUUR. Donderdagavond hield de Afd. Overvecn Bloemend?,al van de „Algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur" een huishoude lijke vergadering in Hotel „Van ouds het Raadhuis." Mét 't oog op de belangrijkheid-der agenda waren vele leden aanwezig. Na lezing der notulen, die onveranderd werden goedge keurd, en na behandeling den ingekomen- en uitgegane stukken, werden de heeren J. van Beun en A. Bos benoemd tot afgevaar digden naar de 148ste Algemeene Vergade ring. Hierna werd de beschrijvingsbrief be handeld. Besloten werd, de door de afd. Haarlem ingediende motie te steunen en wel hierom, omdat de handel schade zou lijden, indien zoqder bezwarende bepalingen geen Narcis soorten zullen mogen uitgevoerd worden. Uit de besprekingen bleek, dat vele parti culier handelaren hierdoor gedupeerd wor den. Uit de mededeelingen, die gedaan wer den. bleek, dat de afdeeling op de tentoon stelling, in 1925 te houden, schitterend met een collectieve inzending voor den dag zal kunnen komen. Hoewel reeds veel door particulieren en vakgenooten is toegezegd en bijgedragen, zal nog een groot bedrag voor de inzending noodig zijn om de grcotsche plannen, welke de afdeeling heeft, te kunnen verwezenlijken. Het bestuur hoopte echter, dat het in deze pogingen wel zal slagen, om het benoodigde bedrag bij elkaar te krijgen. Op de aanstaande tentoonstelling van Lente producten, zal het bestuur bij de opening aanwezig zijn. Verkooping. Donderdagmiddag had de verkooping plaats van een woonhuis met schuur en erf, aan den Spaarndammerdijk no. 79A, alhier. Kooper werd de heer J. J. de Vries q.qte Houtrakpolder voor 2000. MEDEGEDEELD DOOR De. Beurs opende heden prijshoudend. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4'/, Nederland 1917 7% N-I. 1921 A Hol! Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Seheepvaart-Unig Rottcrd Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H V. A Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Gert Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie S. Steel Marine comra Vorstenlanden Actions id Comp. Merc. Arg, Poerworcdjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadja oi bilau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabasb 90L'u 987, SPA 101 Op hol. Gisteren sloegen twee paarden gespannen voor een boerenwagen op hol. Zij renden door het dorp, reden een kar aan, en over de hooge brug den polder in tot aan het Noordzeekanaal, waar zij wer den tegengehouden. Wonder bóven won der zijn er geen ongelukken gebeurd. Vernieuwing. Men is bezig op hel dorp alle telefoonpalen te vernieuwen. Oudercommissie. Dr. A. de Vletter, voorzitter, Mevrouw M. E. J. de Wijs Robinson en dc heer C, J. Bruin, allen leden van dc Oudercommissie van de Gem. M. U. L. O.-school, hebben voor deze func tie bedankt. Gemeenteraad, Niet gisterenmiddag, gelijk aanvankelijk bepaald was, maar Don derdag 10 April zal dc gemeenteraad bijeen komen ter afhandeling van de overgebleven punten der agenda van de laatste zitting. Burg, Stand. Bevallen: D. Cornelisse Swier d. Zij, die Woensdagavond in de bovenzaal van het café de Kroon aan de Groote Markt te Haarlem, den propaganda-avond van boven genoemde Vereeniging bezocht hebben, zul len zich zeker niet teleurgesteld gevoeld hebben. Integendeel Deze avond zal zelfs het meest kieskeurige personnage op fotografisch gebied volkomen tevreden hebben gesteld. De voorzitter, de heer F. J. Huijzer, wees er in zijn openingswoord op dat de vereeni ging, welke voor ongeveer 15 jaren terug werd opgericht, eigenlijk de Kennemer- fotografen Vereeniging was en eerst later de Bloemendaalsche Amateurfotografen Ver eeniging is geworden. Dat het ledental, wel verminderd, ai is het dan ook meestal door verhuizing, en niet vermeerderd is, is in hoofdzaak daaraan te wijten dat de meesten niet weten dat deze amateurfotografen vereeniging bestaat en, daarom heeft men dezen propaganda-avond georganiseerd. Eenmaal per maand houdt de Vereeniging een vergadering, waarop dan verschillende procedé's worden be sproken, en verder alles wat een fotograaf weten moet. Vervolgens kondigde de heer Huijzer de verschillende sprekers van den avond aan, waarvan als een van de eersten de heer Wou- terse het woord nam. Bij deze eerste voordracht waarbij evenals bij alle volgende lichtbeelden vertoond wer den, bleek reeds, wat de leden van deze Vereeniging presteeren. De foto's van de bergen en berglandschap pen (genomen door den heer Wouterse) wa ren prachtig van lijn en teekening en gaven 'n schitterenden kijkop de hooge, metsneeuw bedekte bergen, alwaar, zooals spreker toe lichtte, roestige conserven blikjes reeds ge tuigden, dat de civilisatie reeds tot op deze hoogten was doorgedrongen. Als tweede spreker van den avond trad op de heer Huyzer met een aantal, met de hand gekleurde foto's van natuur-opnamen. Deze waren wat de techniek betreft schit terend uitgevoerd en gaven, vooral bij de na- jaars- en winterstemmingen, een prachtig beeld te zien. Hoezeer wij ook de kunst van den heer Huyzer in alle opzichten bewonderen, toch was het jammer, dat er enkele bij waren, welke hij mooier had willen maken dan de natuur eigenlijk deed, en dit deed veel aan de werkelijke schoonheid te kort. De volgende spreker was de heer Cook die met zijn vertoonde foto's alle eer inlegde, doordat hij ze éénkleurig getint.had, met een speciaal procedc Autochroom geheeten. Deze tinten wisselden af tusschen bruin en okerkleurig, violet, en lichtgrijs. De beelden die anders slechts wit en zwart geweest zou den zijn, waren nu van een veel warmere uitdrukking, en wonnen hierdoor aanmerke lijk in waarde. Een geheel ander onderwerp op foto grafisch gebied, behandelde de heer Mol met zijn kinderopnamen. Had men, aldus spr., eens een mooi plekje gezien en men had het vergeten op de camera vast te leggen, dan kan indien men het wilde, er nog altijd weer eens naar toegereisd worden. Maar een aardig moment uit'het kinderleven, kan men nimmer meer achterhalen. Daarom ook, zijn juist deze opnamen zoo dankbaar. Juist het natuurgetrouwe zooals bij hun spel of anderzins, maakt de foto op zichzelf reeds aantrekkelijk. Dat dit alles volkomen juist was, bleek wel uit de plaatjes van kinder- momentopnamen, waarop de kleinen heel aardig, en zoo ongekunsteld mogelijk op stonden. Om menig plaatje zal, wanneer de betreffende personages grooter geworden zijn, hartelijk worden gelachen. Tot slot werd door den heer Fr. Gerhard nog een uitstekend verzorgde serie foto's vertoond, waarvan de onderwerpen in ori- gineele kleuren waren opgenomen. Vooral deze laatste serie toonde duidelijk aan hoever de fotokunst reeds gevorderd was, en met welk een groote toewijding de leden van de Bloemendaalsche Amateur fotografen Vereeniging zich hierop toelegden De kleuren waren zoo natuurgetrouw weergegeven, dat hier met recht van „foto kunst" mag gesproken worden. Dat na afloop van iedere voordracht den spreker een luid applaus gebracht werd behoeft zeker wel geen betoog. Nadat de voorzitter alle aanwezigen met een enkel woord dank gebracht had voor hun aandachtig gehoor, werd deze welgeslaagde avond gesloten. BELASTING OP BOUWTERREINEN, Door het bestuur van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouw ondernemers is een adres aan den gemeente raad alhier gericht in verband met de voor gestelde verordening tot heffing eener be lasting op bouwterreinen in deze gemeente, In dit adres wordt o. m. het volgende gezegd; De wenschelijkheid, om het gemeentebud get in evenwicht te houden, eventueel le brengen, wordt door requestranten onder schreven. Echter om hier gebruik te maken van een heffing, zooals, is voorgesteld, zal misschien direct het geweuschte resultaat opleveren, doch toepassing van art. 240b der Gemeentewet zal onverantwoordelijke gevolgen na zich sleepen. Ten onrechte im mers heeft de voorzitter bij het debat, in de openbare zitting van 29 Februari j.l. ontwikkeld, de meening ingang willen doen vinden, dat de voorgestelde heffing geen invloed zal hebben op den prijs van den grond. De bedoeling van den wetgever bij vast stelling van meergenoemd artikel van de Gemeentewet was, de speculatie in z.g. bouwrijpen grond tegen te gaan. Doch als vaststaand mag worden aangenomen, dat dc grondspeculanten zich door deze heffing niet genoodzaakt zullen zien spoediger en op slechter tc bedingen voorwaarden van hun eigendom afstand te doen: anderzijds, dat zij bij verkoop compensatie zullen vragen voor de heffing, dit in het bijzonder hun. bezit heeft getroffen. Het directe gevolg van deze heffing zal dus zijn, dat van toe komstig te bouwen huizen de huren hooger zullen moeten worden gesteld dan noodig is, zonder deze heffing Het is een oude grief van eigenaren van onroerende goederen, dat hunne bezittingen onrechtvaardig aan extra en hooge belastin gen zijn onderworpen. Het kan niet word.cn ontkend, dat de wet de gelegenheid tol deze extra-heffing opent, doch er zij op ge wezen, dat nog door geen enkel gemeente bestuur in den lande van deze door do wet geboden gelegenheid is gebruik gemaakt, aangezien deze heffing met de bedoeling om de begrooting sluitend te krijgen, in strijd is met de thans vigeerende beginselen van belastingheffing, welke zich ten doel stelt slechts werkelijke inkomsten te treffen. Op deze gronden verzoekt het bestuur het voorstel tot vaststelling eener verorde ning op dc heffing eener belasting op. bouw terreinen niet aan te nemen. Begin van brand. Een groote pot met mastiek welke boven een vuur hing, geraak te Woensdagmiddag plotseling in brand, doordat de mastiek met het. vuur in aanra king kwam. Dra sloeg een hooge vlam in een dikke rookwolk op achter een perceel in de Cronjéstraat, dat tot winkelhuis ver bouwd wordt. Andere voorwerpen waren buiten het onmiddellijk bereik der vlammen, zoodat men'er spoedig in slaagde het gevaar af te wenden. Dc politie was spoedig aanwezig met een handspuit, doch behoefde geen water te ge ven. Natuurlijk was er weldra veel belang stelling op dit drukke punt, Werkverschaffing. Van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, hebben B. en W. bericht ontvangen, dat dc subsidie van 25 pCt der aan de werkloozen uitbetaalde loonen tot een met 25 April 1924 van kracht blijft. Tevens acht de mi nister het gewenscht, dat de werkverschaf fing op dien datum eindigt. Indien het ech ter noodig is, om ook in de maand April met het verschaffers van werk door te gaan, is de minister bereid een gemoti veerd verzoek om verlenging van den subsidietermijn na 5 April in overweging te nemen. Bij dit verzoek moet een lijst var. de namen der te werk gcstelden gevoegd worden. Tevens moet daarop vermeld wor den de leeftijd, beroep, faniiliestaat en de reden waarom betrokkene niet in het vrije bedrijf werk kan vinden. Gymnastiekvereniging O. S. S. De gymnast: ekvereenï ging, „Oefening Staalt Spieren" zal ter gelegenheid van haar 20- jarig bestaan, op Zondag 30 Maart a.s. van 12 tot 2 uur, receptie houden in een der za len van „Zomerlust". De damesafdeeling van O. S. S. ver wierf juist nog een drietal prijzen voor ze haar jubileum vierde. Op de wedstrijden te Utrecht behaalde zij met Rythmische oefeningen een verguld zilveren plaquette, In de afdeeling stok- oefeningen verwierven dc dames een prachligen zilveren lauwertak als eersten prijs, terwijl zij voor den tweeden en der den prijs evenveel punten kregen, waarna hun door loting de derde prijs, een zil veren medaille ten deel viel. De kranige turnsters waren de dames: mevr. Gansner, Van den Bos, N. Koning, J. Paap, L. van Oost, C. Schaap, en A. de Vries,/ Goedgekeurd. Het Raadsbesluit, waar bij met ingang van 1 April van het geheete gemeente-personeel 3 pCt. pensioen-pre mie geheven zal worden, is door Gedep, Staten goedgekeurd. Verkooping. In Café-Restaurar.t „Zo merlust", alhier, had Donderdagmiddag d\ verkooping oïaats van het Heerenhuis ge. naamd „Sandy-Hook", met erf en tuin aap den Kostverlorenstraatweg no. 1. Koope: werd dc heer W. J, Jonker, q.q. Amster dam voor 10.000. OP WEG NAAR EEN GOED SEIZOEN? Naar ons wordt medegedeeld in verband met' het vreemd.iingenbezoek aan Zand- voort, is reeds thans bijna de geheele Noorder-Boulevard aan Duitschers ver huurd. Zoo zou er een villa, welke anders 40Q0 in het geheele jaar opbrengt, dit jaar alleen in hel seizoen voor 6000 ver huurd zijn. Fijne gekleurde Dames kousen 39 ct. Alleen Grijs en Beige 48 ct. Pracht Macco kous, in 6 kleuren 1.10 Verder groote keuze in fil de Cos en Zijde kousen. Macco Heeren sokken 60 cis. Macco sokken gestreept 75 ets. Macco sokken geruit 90 ets., Zware fil de cos sokken 1,25. Groote keuze in Wollen sokken Nieuwste Dessins. SPECIALE AANBIEDING IN LINGERIES!' 3 pond Lappen 1.35, 3 pond Gehakt, Runder 5 Varkens voor 1.20. m Runderlappen (mager) 0,55 p. p. G Runderlappen (vet) 0.45 p, p. Stukjes 0.65 p, p, g* Rosbief 0.70 p. p. P Biefstuk1.00 p, p. 3- Haas (geladeerd) 1.00 p. p, Rollade (extra fijn) 0.70 p. p. -J" Ribstuk 0.70 p. p. !L, Gehakt o, v, 0.50 p, p. Vet vanaf0.50 p. p jjj Bestellingen Gratis thuisbezorgd door Haarlem en Omstreken. g*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10