SPAARNEBANK ig?' lilt In en om Haarlem. I Leekepreeken. Dit nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. Onze Gratis Ongelukken-Verzekering. Ingezonden Medeeiingen VIJFTIG GULDEN „Dokter" van den Berg. Aan onze Lezers HET UITBREIDINGSPLAN DER GEMEENTE BENNEBROEK. Zaterdag 29 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14701 a 75 cents per regel. Pijn in den rug, Verkoud heid, Rheumatiek. Goed en blijvend resultaat. en De bestrijding van de Malaria. Directie Mr. Th. WESTERWOUPT. DEPOSITO-RENTE 2' l°l Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding :SS»!SS§§. Hededi keerden wij uit, aan den lieer D. STAM, Middelweg, UITMEST, de somma van wegens een aan hem overkomen ongeval, waardoor nrj /.Tin linker bovenbeen heeft gebroken. ADMINISTRATIE NIEUWE HAARL. COURANT. Kunsthandel Smit. den' M. v. d, W. Spoort ai Uw kennissen aan kun vtaag- en aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlemsche Courant Vooruit. J. J. YVEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. cert BLOEMfrtMAl abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Fer week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748< Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mcdedeeling op de le Pagiaa's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-advertentiên 1—4 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. 32. VASTEN. „Onthouding is de eerste trap tot een goed leven en kan slechts langzamerhand verkregen worden. De onthouding is voor dén mensch de bevrijding van zijn lusten. Maar hij heeft vele lusten en, wil de strijd daartegen met een goeden uitslag bekroond worden, dan moet hij beginnen met de be teugeling van de voedingsdrift, de luiheid en de zinnenlust. Wanneer gij dit citaat zoudt houden voor de uitspraak van een Roomschen kerkva der of heiligen kluizenaar, dan hebt ge het mis. Opzettelijk lieten vrij den aanhef weg, welke aldus luidt: „Zoo min de christen als de heiden kan het werk der volmaking an ders dan bij den aanvang beginnen, name lijk met de onthouding." De vader dezer edele gedachte is n.m. niemand anders dan de moderne heiden Tolstoy. Zijn uitspraak komt ons te stade, omdat wij het nut en de waarde van vrijwillige onthouding van spijs en drank eens op natuurlijke gronden willen aantoonen. Het vasten, zooals wij, Katholieken, dit verstaan, is met heel wat sterkere, n.m. godsdienstige argumenten te verdedigen en aan ie bevelen. Maar dat behoort niet zoo zeer tot de bevoegdheid van den leekepreeker. Wanneer echter kan worden aangetoond, dat het vasten behal ve den zeer noodzakelijken en waardevollen factor van beoefening der boetvaardigheid, ook nog hygiënische, opvoedkundige, vor mende en zelfs sociale waarde bevat, dan zal er de wijsheid der kerk nog meer in uitstralen. Al die nuttige kanten nu zijn aan de vrij willige onthouding van spijs en drank niet moeilijk aan te wijzen. Wanneer Tolstoy en eeuwen voor hem, Grieksche en Romein- sche wijsgeeren de beteugeling van de voedingsdrift reeds als eersten stap op den weg van menschelijke volmaaktheid noe men, hoe veel meer geldt dit dan voor de christenen? Het gezond verstand en de er varing moesten iedereen al van het nut dier onthouding overtuigd hebben. In den oorlog waren wij allen tol matigheid verplicht; hoevelen klaagden er niet, dat zij „Kun buik niet konden vullen?" Maar sporen van ondervoedheid heeft die tijd in ons .land niet achtergelaten. Wel hebben wij vele geneesheeren dien gedwongen vasten tijd als zeer nuttig en heilzaam hooren prij zen: de dikbuikigen, die hun vetlaag kwijt raakten, wonnen er slechts bij aan betere gezondheid. Want t was onmiskenbaar, dat vóór 1914, vooral in de gegoede kringen, te overdadig werd gegeten en gedronken, met al de kwade gevolgen van dien. Wan neer men den menschen vraagt, of zij er wel eens aan gedacht hebben, dat het voedsel er is voor de instandhouding van het Hchaam; dat de maag daarop alleen is be rekend en of zij nooit eens medelijden heb ben met hun arme maag, die alles maar moet verwerken, wat de gretige mond tot streeling van tong en gehemelte wenscht te verslinden, dan zien zij u meestal aan, als of gij gekkepraat verkoopt. De algemeen geldende opinie toch is, dat men alles eet en drinkt wat men lekker vindt, waarin men lust heeft en telkens wanneer en zoo lang men lust heeft. Het eenige wat die lust somtijds kan beloomen is het ontbreken van de middelen om het begeerde te be talen of wel een zeer streng verbod van den geneesheer; maar dit laatste mag dan ook wel met een doodsbedreiging gepaard gaan. Want tegen geen doktersvoorschrift wordt zoo gemakkelijk gezondigd als tegen een voorgeschreven diëet. Wie eens de moeite zou willen nemen zich zelf op zijn voedseldrift te corttrolee- ren, zou in de meeste gevallen ondervin den, dat hij de slaaf van vraatzucht is. Zich zelf voedsel of drank vrijwillig ont houden lijkt het gros der menschheid bij na *n onmogelijkheid. En toch, wie dit niet kan, verkeert in een betreurenswaardig stadium; hij nadert hier zijn kat of hond op een bedenkelijke wijze. Wis anderzijds de proef eens neemt om zich zelf op een bepaald oogenblik een lekkere en zeer be geerde spijs of drank te ontzeggen, zal een volgend moment ondervinden, dat zijn geest werkdadiger is. En bij voortgezette oefening zou blijken, dat de beheersching van den geest over het lichaam wint in de mate, waarin men zijn lust naar spijzen en dranken weet te temperen en te beteu gelen, Maar hieruit volgt dan ook de ab solute noodzakelijkheid van dien strijd te gen de ongeregelde voedingsdrift, een nood zakelijkheid, die zelfs door heidenschc wijs geeren werd ingezien. Immers, wanneer men niet in staat is zijn lichaam te ah eer- schen, wanneer men geen meester is over zijn hand, die naar een gëurigen schotel grijpt, over zijn mond, die zich opent voor iedere lekkernij, hoe zal men dan zijn ver borgen, inwendige, kwade driften oeheer- schen? Men kan er dan ook over het al gemeen wel van verzekerd zijn, dat hij, die zich in toorn tot misdaad laat vervoeren, die zijn hand uitsteekt naar het goed van anderen, in wiens tegenwoordigheid vrou weneer niet veilig is, dat dezulken nimmer gepoogd hebben zich in het nemen van spijs en drank te matigen. Het ontbreken van zelftucht in de voe ding voert tot de dwaaste toestanden, waarvoor redelijkemenschen zich moesten schamen. Uit den ouden tijd weten wij, dat Romeinsche patriciërs de visschen in hun vijvers voedden met de lichamen van sla ven en slavinnen, omdat zij meenden, dat daardoor dc smaak van de visch werd ver- j hoogd. Andere Oostersche volkeren had- j den de gewoonte om tijdens een maaltijd j braakmiddelen te gebruiken, om weer eens j van voren aan te kunnen beginnen. Wij, moderne menschen, walgen van deze exces sen, maar het zou evenmin tot eer van ons geslacht strekken, wanneer wij eens gingen beschrijven, waartoe feestmaaltijden on drinkgelagen ook in onzen tijd aanleiding geven. En if 't eigenlijk niet een dwaas heid. dat men zijn vreugde met overdaad en onmatigheid meent te moeten uiten? Het is verklaarbaar, dat men bij een fees telijke gelegenheid afwijkt van den dage lijkschen kost en naar wat fijnere schotels omziet. Maar is het niet beneden ons men- scbelijk peil om het geboortefeest van Christus te vieren met een dubbele maag vulling;, om op een gouden bruiloft of pro- motie zich onpasselijk te eten en zijn brein te benevelen met bedwelmende dranken? In de ongebreidelde voedingsdrift schuilt bovendien een zware zonde tegen de sof ciale rechtvaardigheid. Men behoeft waar lijk niet lang te zoeken om duizenden men schen te vinden, die u schoone redevoe ringen zullen houden over het recht van iederen mensch op een behoorlijk bestaan, waartoe zeker allereerst behoort een ge regelde, voldoende en voedzame maagvul ling. Maar diezelfde menschen kunt gij tal van malen op overdaad betrappen en wei nigen van hen schijnen te begrijpen, dat, wanneer de menschen zich in hun voedings drift tot het noodzakelijke beperkten, er weinig sprake meer zou zijn van voedsel- schaarschte en hooge prijzen; dat er weinig reden meer zou zijn voor de bezorgdheid der economen, die in den voortdurenden bevolkingsaanwas een ramp zien voor deze aarde met hare toch maar beperkte pro ductiviteit. Maar hoe weinigen zijn er, die, als de Franscbcwijsgeer Auguste Comte, na hun nv, altijd een droog stuk brood eten, I om even te kunnen denken aan degenen, die zelfs droog brood moeten ontberen? Wij willen intusschen niet op puritein ning niet alleen groote liefde Sn wijding toedroeg, maar haar ook in velerlei opzicht van dienst is geweest. En dan weten de ingewijden wel dat wij daarmede niet uitsluitend doelen op de vele kranken en zwakken, die van zijn kunde en medische wetenschap in den loop der jaren profiteerden dokter v. d. Berg's practijk mocht er in haar tijd wezen en wij vergeten hierbij niet de jaren lange practijk als gemeente-geneesheer, waardoor vooral de armen met den heer v. d. Berg in aanraking kwamen, maar ook wel degelijk op het feit dat dokter v. d. Berg zich vele verdiensten heeft ver worven voor de openbare zaak. Tot aan de laatste verkiezingen maakte de heer v. d. Berg deel uit van, den- Haar- lemschen Raad. Twee en dertig jaar lang, vanaf September 1891, bezette hij zijn raadszetel. Zijn 25-jarig en 30-jarig jubilê als raadslid werden destijds zeer feestelijk Haarlem als arts en woonde in den aan vang in de Anegang. Met groote toewij ding en nog grooter liefde voor zijn vak heeft de dokter zich gewijd, bijna zestig jaar lang, aan de gezondheid en de verzorging van zijn medemenschen. Reeds vele malen hebben wij dokter v. d. Berg in interviews en artikelen voor onze lezers gevoerd, maar wij meenden dezen gedenkwaardigen verjaardag niet te mogen laten voorbijgaan zonder nog even de vele verdiensten van dokter v. d. Berg in herin nering te brengen Bene fecit! Hij heeft wel gedaan voor de Haarlemsche menschheid en nog vele jaren zal zijn werk getuigen van de liefde en toewijding voor zijn v? derstad. Met een bewonderenswaardige lenighei van geest heeft hij zich ook weten aan te passen aan het nieuwere maatschappelijke leven. In den tijd dat hij in Haarlem de geneeskundige practijk uitoefent en dat hij Mevr. v. d Water, Jacob van Carterstraat 62. Den Haag schrijft: „Ik heb TOGAL-ta- Volgens de jongste jaaroverzichten is het ucces der malaria-bestrijding, zooals zij de laatste jaren in Noord-Holland is toe- gepast, niet zoo heel erg schitterend. Wel bietten gebruikt voor j wordt gemeld, dat hier en daar eenige ver- ijn in den rug met een mindering van het getal ziektegevallen is amiddellijk goed en blij- geconstateerd, maar op andere plaatsen is 1 1 Tl 1 1 T 1 I X 1. n 1 1 r*rtl 9 IT f\ rnd resultaat. Ik heb 2 .O Mat 1 Dag opzegging Voor 1 Maand vast prolongatiekoers Voor 3 Maanden vast Voor 6 Maanden vast Voor 1 jaar vast Met 1 jaar opzegging. i o 4 4l/«% 4\?% 5 lid van den Raad was heeft hij veel zien veranderen, maar, immer oaste dokter v. d. Berg in--zijn milieu. Door, zijn persoonlijk voorbeeld, door zijn initiatief, zijn doorzicht en voortvarend heid heeft dokter v. d. Berg in Haarlem een rol van beteekenis vervuld, gedurende een grooten menschenleeftijd. Wij. mogen hem daarvoor wél dankbaar zijn. Nog is de levenslust van den tachtig jarige zoo groot dat er van'rusten geen sprake is. Welnu Haarlem kan bij een zoo stille ac tiviteit als dokter v. d. Berg ontplooit, slechts wel varen! :t ook gebruikt voor de inderen, die zwaar ver ouden waren en even- ens met een prompt re- ultaat'." Duizenden vrijwillige dankbetuigingen, afkom stig uit alle landen der wereld bevestigen dezelfde goede en snelle resultaten van TOGAL-tabietten tegen spierrheumatiek en een even gunstige uit werking tegen zenuwrheumatiek, gewrichts- rheumatiek, rheumatische knobbels, jicht ischias, hoofd- en zenuwpijnen, verkoudheid, influenza, griep en slapeloosheid. Genezing en onschadelijkheid gegarandeerd. Tegen bil lijken prijs bij aile Apothekers en Drogisten verkrijgbaar. herdacht. En zulks behoeft niet te verwon deren. Dokter v. d. Berg was een dier men schen. die tot op het laatste oogenblik, dat hij deel uitmaakte van den Raad, ieders respect had. Met alle raadsleden leefde hij op den meest vriendschappelijken voet. Hij was er steeds op zijn post. Wij gelooven niet dat hij meer dan een keer of drie een raadszitting heeft verzuimd. Zijn adviezen waren immer helder en werden zeer op prijs gesteld en hij wist zich bij de bespre king van onderwerpen in hooge mate te beperken. Hygiënische onderwerpen kon den echter op de warme belangstelling van den dokter rekenen; zelden verzuimde hi) daarover het woord te voeren en ook de Haarlemsche Orkestvereeniging vond m hem een warm pleitbezorger. In vele commissies had hij ziting, o.m. als commissaris der Stads-Apotheek en als re gent van het Groote Gasthuis. Strijdlust was hem weliswaar dwars, doch immer toch ook deed hij zich als principieel en trouw Katholiek kennen. De laatste jaren was hij de nestor van den Raad en als zoodanig was het immer een lust naar zijn welverzorgde speeches te luisteren, hoewel de plaats van zijn raadszetel, vooral voor de pers, veel v3ü de bekoorlijkheid en sierlijkheid zijner re devoeringen deed verloren gaan, omdat _e slechte acoüstiek der zaal het stemgehua van den nestor niet ver genoeg droeg. In>- mer wist hij in die korte toespraken, iets sche praktijken aandringen en verstaan bet, e;genSi ;ets treffends te vlechten, in ver dat 1 de mensch Go'ds weldaden weet te waardeeren ook in de voldoening van zijn smaak, welken hij van zijn Schepper heeft ontvangen. Maar juist omdat hij mensch, dat is: redelijk wezen is, dient hij vóór alles de drift te beteugelen, welke hij zoo zeer met het dier gemeen heeft en die hem, hij niet' beheersching, ook zoo gemakkelijk tot het dierlijke voert! HOMO SAPIENS. Weinig Haarlemmers hebben zich in den 'loop der jaren zoo populair weten te ma ken, in den goeden zin des woords, als de heer, als „dokter" van den Berg. En weinig Haarlemmers ook zijn in krantenartikelen en openbare redevoeringen zoo herhaalde lijk en zoo terecht geprezen als onze goede dokter. De aanleiding, dat wij ook heden weer eenige waardeerende woorden wijden aan den algemeen geachten Haarlemmer is ée~ legen in het feit, dat hij a.s. Maandag, 30 Maart dus, 80 jaar oud wordt. Wie zou den pittigen, kittigen dokter, die nog dagelijks in weer en wind zich door Haarlem's straten beweegt als een jonge man van twintig, reeds acht kruisjes geven? Zonder hulp van wien ook, slechts op de allerdrukste straathoeken even uitziend links en rechts of nergens gevaar dreigt, kan men hem zien gaan, met een ernstigen trek om den mond, maar we geven de ver zekering dat- de heer v. d. Berg aller-char- mantst in gezelschap is. In dit nummer reproduceeren wij zijn nieuwste portret en ook zij, die den dokter niet persoonlijk kennen, zullen in dit por tret een goeden bekende herkennen, een ras-Haarlemmer. Ja, een Haarlemmer van het hoofd tot de voeten, een Haarlemmer van geboorte, een Haarlemmer ook, die de stad ziiner inwo- band met de tijdsomstandigheden. Niet alleen echter in den gemeenteraad liggen de verdiensten van den 'neer H. v. d, Berg. Wel zelden zal de aldeeling Haar lem van Het Witte Kruis een ijveriger e» vindingrijker voorzitter hebben gehad dan de heer H. v. d. Berg is. Het Witte Kruis heeft zeer veel goeds gedaan in Haarlem- Daarvan weten ook en vooral de arme zieken mede te praten, maar meer algemeen wordt nog het werk van Het Witte Kruis gewaardeerd door den bouw en de exploj tatie van een drietal volks douche-badhui1 zen. Ook aan de oprichting van de badhui zen en der vereeniging zelf in 1889 heeft dokter v. d. Berg ijverig medegewerkt en nog hebben zij zijn onverdeelde belangstel ling. Het werk van het Witte Kruis was voor een groot deel het werk van dokter v. d. Berg. We zullen de vele functies en waardig heden, die dokter v. d. Berg bekleedde niet alle memoreeren, maar éénë' mogen wij toch niet overslaan. Deze is: zijn voor zitterschap van den R.K. Bond van Zie kenverpleegsters. In die hoedanigheid heeft hij heerlijk stil en voortreffelijk werk ge leverd voor de Roomsche organisatie. Dat de jubilea van zulk een verdienstelijk man door de geheele burgerij worden gevierd en meegeleefd is natuurlijk Bij vroegere gelegenheden kwam dit zeer treilend uit en wij vernemen dat ook voor de viering van dezen tachtigsten verjaardag een com missie is gevormd uit diverse kringen der Haarlemsche burgers om den beer v. d. Berg te huldigen. Dat zal Zondagmiddag gebeuren. En dien dag zal ook wat een vreugde voor een Roomsch ouderhart! des morgens het feest kerkelijk worden ge vierd. Zijne drie zoons zullen don aan het altaar der Sint Jozefskerk een plechtige H. Mis van dankbaarheid opdragen voor de vele weldaden die O. L, Heer aan dezen werker in zijn Wijngaard heeft verleend. Nog even zij het ons vergund dokter v. d. Berg te schetsen als geneesheer. Zijn levenswerk op de eerste plaats is immer geweest de geneeskundige arbeid. Zijn vader was in Haarlem reeds stads- chirurg en de zoon ging naar hel Amster- damsch Atheneum om daar bij de grootste mannen van zijn tijd Tilanus. van Geuns e.a. de geneeskunde te bestudeeren. In 1866 vestigde de heer v. d. Berg zich m Tentoonstelling van gra fische kunst door Arend Hendriks. Arend Hendriks is een vertolker van het jt .tuurschoön, die de dingen met groote ji mwkeurigheid beziet en toch maar zelden ê;n zuivere copie er van geeft. Het is, alsof te fantasie hem te pakken krijgt, wanneer t z hand het teekenstift of de etsnaald grijpt. Tooais hij een boom teekent, krijgt deze veel an een menschelijke gedaante. De takken worden armen, de twijgen soms ais haren, fladderend in den wind, en aan den stam meenen we spierbundels te zien. Dit alles bemerken we echter pas bij nadere beschou wing, zooais dit ook het geval is bij de mees terlijke illustraties van den bekenden Engel- schen teekenaar Arthur Rackham, waaraan het werk van Hendriks ons herinnerde. Rackham gaat echter verder kan cok verder gaan, omdat hij illustreert en teekent bijvoorbeeld werkelijke takken, wor tels enz. als gedrochtelijke wezens. Hendriks laat nog iets aan de fantasie van den beschou wer over en hoewel er gevaar is voor over drijving, is er in zijn wijze van uitbeelding weinig hinderlijks. Het overkomt ons immers allen wel eens, dat we in boomen gestalten zien of in wolkpartijen -een landschap. Hen driks heeft dit blijkbaar in sterke mate en voelt daarbij voor het sprookjesachtige, waarvan bijv. de teekening met de padde stoelen een goed bewijs levert. Wil men hét fantastische en soms tragische, wat deze kunstenaar in zijn werk legt, buiten beschouwing laten, dan kan men er nog grootelij ks in waardeeren de liefde voor het métier, de bijzondere zorg voor het détail en de gave en aantrekkelijke manier van doen. De compositie is steeds overwogen en met het zwart krijt weet hij mooie tegenstellingen te bereiken. Dat hij ook mooie natuurstudies maakt, blijkt uit de pittige duinteekeningen en uit de fijne teekeningen van enkele takken tegen een zilvergrijze lucht. Van zijn etsen memoreeren we nog wat oude huizen en een poort met doorkijk, schilderachtig gezien en in speelsch en zwierig lijnenspel neerge schreven. Alles saamgevat meenen we te mogen zeggen, dat onder de jongere grafiekers Arend Hendriks met eere genoemd mag wor- de verbetering van niet heel veel De'ang. Vooral uit Haarlem en omgeving wordt geen groote afneming van de ziektegeval len gemeld, iets wat wij, dunki ons, oek zender het jaarverslag wel wisten. Want nog immer wordt Haarlem's bevol king geteisterd door die ziekte, die zoo weinig medelijden wekt, omdat zij onge vaarlijk is, maar de patiënten maanden, ja renlang tot halve menschen maakt en een kostbare werkkracht en werklust doet ver loren gaan, die, in geld omgezet, allicht in de millioenen zou loopen. De omvang van de malaria blijft in Haarlem stationair, wat niet te verwonde ren is, want zoo ergens dan is in Haarlem al zeer weinig gemerkt van doortastende maatregelen, die genomen zouden zijp om de ziekte te bestrijden De groote verwachtingen, die gewekt werden van de met steun van Rijk, Pro vincie en gemeenten, opgezette campagne, zijn het kan, gezien de resultaten, niet anders! wel teleurstellend. Thans beproeft men het door de massa met de verdelging der muggen op de hoogte te brengen. Voor zoover die ont wikkeling op de scholen heeft plaats ge had is zij echter, naar onze meening, lang niet intensief genoeg geweest en is zij ook veel te laat aangevangen. Met de eerste mooie dagen vliegen de muggen uit en is dc kans om ze te vernietigen verkeken. Den gcheelen zomer zullen wij dan den last er van moeten dragen. Laat ons hopen, dat de strenge wintci heeft gedaan, wat wij, Haarlemmers, in der: strijd tegen de muggen wel wat erg hebben verzuimd. 759. Barometerstand 9 uur v.m.: OPGAVE VAN: i IBScur VAAft-f a denstandswoningen is aangekocht. Het komt ons vrijwel zeker voor, dat, in dien de gemeenteraad er in kon slagen eer. overeenkomst te sluiten met de directie der N.Z.H.T.M., om de electrische te brengen tot Door den architect Wildeboer te Zandvoort is voor de gemeente Bennebroek een uit breidingsplan der bebouwing ontworpen. Volgens dit plan, dat reeds door den ge meenteraad is goedgekeurd, is een straten- complex ontworpen met een centrum. Deze straten komen alle uit op den Heereniveg en hebben ook verbinding naar Heemstede en Haarlemmermeer. Het' centrum van dit complex zal een plantsoen zijn in cirkelvorm met een middel lijn ter lengte van 60 meter. De straten in het complex zullen alle een breedte bedra gen van tenminste 10 meter. Eveneens zal vólgens dit plan de electri sche tram door dit straten-complex geleid worden Deze komt vanaf Heemstede langs de Ver- schuur-Brondstichting op de Bennebroeker- laan, zal gaan tusschen de woningen van de hecren J. F. v. Lierop en G. Assendelft door, (waarvoor het huis van den heer Rusman zal moeten worden afgebroken) om verder door het buitengoed van de Erven v. Doorink in het duin te komen, dat deze dwars door snijdt, om achter de villa van v. Waveren om op den Rijksstraatweg te komen, onge veer bij den zoogenaamden „tol". In het centrum van het nieuwe stratencom- plex zal tevens een tramhalte kómen. Deze halte komt te liggen in de groote Sparlaan over Berg ep Dal. Volgens dit uitbreidingsplan is het duin terrein zoo goed als geheel productief ge maakt. Dit duinterrein moet volgens wils beschikking voor villapark bestemd worden. Het plan sluit zich overigens zeer goed aan bij dc bouwterreinen terzijde van den Zwarten Weg naar het station Vogelenzang toe, waar voor enkele jaren terug reeds door „Patrimonium" een terrein ten zuiden van dien weg voor den bouw van 130 mid- de zuidelijke grens van de gemeente Ben nebroek, de villabouw daardoor belangrijk zou bevorderd worden en zeker de bloei van Bennebroek in de hand zou worden gewerkt. Wanneer de electrische tram door deze ge meente mocht komen, dan is aansluiting op Haarlem, Zandvoort, Amsterdam, Noordwijk aan Zee, den Haag, op gemakkelijke wijze verkregen, terwijl de duinstreek zeker wan del- en rijtoertjes aanbiedt, zooals er niet veel mooier zijn. Ook de droge zandgrond leent zich voor vestiging. Het is te hopen, dat het gemeentebestuur succes zal hebben in zijn pogen en de gemeente daardoor tot meerderen bloei moge geraken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1