SPAARNEBANK - BEZORGT - ASSURANTIËN Intellectueele nood. I Maandag 31 Maart 1924 46ste Jaargang No. 14702 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad UIT DEN OMTREK. LEIDEN. HILLEGOM. HALFWEG. Directie Mr. Th. WESTERWOUDT. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding NOORD WIJK. LISSE. VOORHOUT. NOORDWIJK aan zee. Pastoor G. v. d. Boogaard f. NIEUW-VENNEP. IJMMIW VELStROORD. LEIDEN. Oe abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week f 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassattlaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op d# Ie Pagina's 60 ct per regel Vraag» en aanbod-idvertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling. Wannece men bij boekvetkoopers infor meert naar den aard en de hoeveelheid der boeken, die worden gekocht, dan staat men er verbaasd over, dat zoo weinig belang stelling bestaat voor ernstige lectuur, We weten het wel, 't kost eenige in spanning, om den gedachlengang van een ernstig schrijver geruimen tijd te volgen, maar welk een heerlijke belooning is het ook voor de gedane moeite, als we na eeni ge uren een mensch uit de voor ons liggen de bladzijden zien oprijzen, waarmee het in voeling komen, een waar geestesgenot is; een mensch, die ons zelf omhoog trekt, zoodat het gewone, alledaagsche leven om ons heen, tot zijn juiste waarde herleid wordt. Indien met veel verstand begaafde en ontwikkelde lieden den smaak voor dege lijke, ernstige lectuur verliezen, dan is veel hoop voor de toekomst verloren. Om niet eens te spreken van honderden interessante boeken over zuiver godsdien stige, zuiver wetenschappelijke of zuiver wijsgeerige onderwerpen, wat ligt er een schat van wetenswaardigheden opgesloten in andere groote werken, ook der laatste tijden, welke wel eens worden genoemd, maar zelden met aandacht gelezen! Wat de sport is voor het lichaam, dat moest de evolutie van den geest zijn op intellectueel en geestelijk gebied. Het blijkt dan ook achteraf maar al te dikwijls, dat, wie in uiterlijkheden op en top moderne menschen zijn, in een beschaafde omgeving een jammerlijk figuur slaan en zich niet, dan tot aller hilariteit kunnen mengen in een ietwat intellectueel, actueel gesprek. Zulke menschen zuilen dan ook nooit be kwaam zijn zelf eenige scheppingskracht op intellectueel gebied te ontwikkelen, maar zijn veroordeeld om altijd invloeden van buiten te ondergaan en van de buiten wereld hun indrukken te ontvangen. Echter, zoolang de wereld zal blijven be staan, zullen het toch de ideeën zijn welke de wereid beheerschen. en wie iets op in tellectueel gebied presteeren wil, moet het zoeken' buiten stadion, bioscoop, theater en romanbelezenhcid; daar is nu eenmaal niets aan te doen. Voor den intellectueelen mensch ligt de kracht in zijn geestescultuur. Hij moet zich met zijn medemenschen tóeten in de vlucht, die hooger gaat dan de dampkring voor de luchtvaarders; hij heeft de sterkte van zijn denken te toetsen aan de denkkrarfit zij ner omgeving en het is juist de groote vol doening van den meer ontwikkelde, dat hij te midden van veel klein, menschelijk ge doe, hoog kan staan en hoog kan blijven staan. Maar vooral moet hij uit de studie van groote geesten, uit de waarheden die zij verkondigen zoowel als uit hun dwalingen, de kennis, de bevoegdheid en het medelij den putten, om zijn mede-nienschen in hun onwetendheid van dienst te kunnen zijn. Alles wat er in 's menschen geest en hart woelt, is voor de eeuwigheid van onein dig meer waarde, dan wat er aan econo mische moeilijkheden rondom ons wordt opgeworpen en het zou niet goed zijn, als in dezen democratischen tijd, het gewicht der intellectueele wereld werd over het hoofd gezien of onderschat. Economische wantoestanden kunnen tot honger leiden, en honger is zoo'n snijdend zwaard, dat wel niemand zal beweren, dat niet eerst die honger moet worden gestild, alvorens een ander wee te lenigen. Maar, indien de economische bemoeiin gen oorzaak zouden worden van intellec tueelen dood, als de goed begrepen en naar de juiste methode en maat toegepaste stu- dielust zou wegkwijnen, zoodat de intellec tueele mensch zich niet meer voeden zou, als hij uit boeken en geschriften de diagnose niet meer zou leeren vaststellen van zieke gees ten en den nood der proletariërs naar ver stand eri gemoed, dan zou het er niet hoop vol uitzien voor de toekomst der Mensch- heid. Ziekte-verschijnselen bij den mensch, verraden dikwijls een onmatig gebruik van pikante of ondoelmatige spijzen en dranken en het is de taak van den geneesheer, om in de plaats daarvan iets te stellen dat de verderfelijke behoefte naar die spijzen en dranken, afleidt naar gezond cn het lichaam versterkend voedsel. Zoo is het ook met het herstel van den mensch naar den geest. In de meeste gevallen van geestelijke be terschap of van bekeering, zal men het succes zien aan den kant van hen, die bui ten de noodzakelijke ambtelijke bevoegd- hëid en bezigheden, het menschenhart en den menschengeesf hadden gevolgd in de opeenvolgende ontwikkelingsphasen en in hun fijn besnaarde ziel den juisten toon wisten te vinden, die troost, begrijpt en leidt. Practische en positief aangelegde men- tchen lachen dikwijls over fijngevoeligheid, maar fijngevoeligheid in den omgang, die de geurigstc bloem is eener hoogere bescha ving, wint meer zielen dan de knapste bc- toogen. Buiten vermaterialiseerde zaken- menschen, materieele genieters en sceptici, leven gelukkig nog vele anderen, wier ge moed, als een open hof, toegankelijk is voor het Ware, Goede en Schoone. Duizenden kunstenaars en genieters Van kunst, zoeken in een fijn besnaarde broeder- of zusterziel, het bezielend woord, dat op roept naar omhoog. Op intellectueel gebied is de nood hooger gestegen dan menig socioloog zfch voorstelt «O bet zou der wereld zeker ten goede ko. men, als hun werkzaamheid zich ook eens naar dien kant richtte," want „het zijn de ideeën die ^e wereld beheerschen." Personalia, De regeering, de Konink lijke Academie van Wetenschappen te Am sterdam en de Leidsche Universiteit heb ben prof, dr, P. J. Blok, hoogleeraar in de vaderlandsche geschiedenis, alhier, aange wezen om hen te vertegenwoordigen bij de viering van het zevende eeuwfeest van de universiteit te Napels op 1 Mei a.s. Ontspanning voor de werkloozen. B. en W. hebben besloten, het van gemeentewege tot ontspanningslokaal voor werldoozen in gerichte gedeelte van 's-Gravensteein, van daag te sluiten. Naar wij vernemen zal hier over in de eerstvolgende raadsvergadering tot B. en W. een interpellatie worden ge richt. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente houdt eene openbare vergadering op Vrij dag 4 April des namiddags 2 uur. Te behandelen onderwerpen: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. Deze bevatten: aanneming benoeming A. Leliveld als plaats- verv. lid van het Scheidsgerecht Werk liedenreglement; goedkeuring door Gedep. Staten in zake opheffing openbaar vervolg onderwijs te Hillegom; goedgekeurd kohier H. O. dienst 19211922, navordering; he. schikking an den Minister van Onderijs tot vaststelling Rijksvergoeding over 1924, bij voorschot uit te keeren op 32,226; aan neming benoeming door W. F. van de Rotte te Bennebroek als onderwijzer-bouwkundig teekenaar alhier; ongegrond verklaring door Gedep. Staten der N. V. „West Den Haag" tegen besluit gem. Hillegom, dat. Raadsbe sluit van 9 November 1923; verslag commis. sie tot wering van schoolverzuim; id. Ge zondheidscommissie; enz. 3. Pensioengrond slagen .ambtenaren; deze betreffen bestuurs leden Burgerlijk Armbestuur en de heeren J. Breedveld en F. J. Payens; 4. verzoek van het gemeentebestuur van Hernelumer Olde- phaert en Noordwolde om adhaesicbetuiging aan zijn adres inzake wijziging Middelbaar- en Hooger Onderwijswetten; B. en W. stellen den Raad voor om deze circulaire voor kennisgeving aan te nemen; 5.. verzoek van de firma Jo'h. van Til Jz., om vergunning tot het plaatsen van een ijzeren hek langs hare perceelen aan de zuidziide van den sta tionsweg, voor de rooilijn. B. en W. stellen den Raad voor onder door hen te bepalen voorwaarden het verzoek toe te staan tot wederopzegging. 6.. Verzoek van K. Ver» mey Zonen om vrijstelling van de ver bodsbepaling in art. 30 sub 1 der Bouwver ordening omschreven voor een door liet te bcuwen woonhuis; B. en W. stellen den Raad voor, de gevraagde vrijstelling onder bepaalde voorwaarden te verleenen. 7. Re kening Burgerlijk Armbestuur over 1923; B. en W. stellen den Raad voor de rekening goed te keuren met bepaling, dat in de eerst volgende rekening verantwoording zal wor den gedaan van het batig saldo ten bedrage van 73,54;' 8. Verordening tot aanvulling van de verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch 9, Wijziging verordening op de heffing van keurloonen; deze veror dening houdt in het teruggeven van slacht- loon bij afkeuring van een slachtdier. 10. Verzoek van den inspecteur der Directe be lastingen te Leiden, om verder inhuring van i het kantoorlokaal van den Rijksontvanger, B. en W. stellen den Raad voor op de be staande voorwaarden de huur voor den tijd van 10 jaren te verlengen. 11. Verzoek van de Hillegomsche Harmcniekapel om subsi die uit de gemeentekas; B. en W. stellen den Raad voor 100 subsidie toe ie staan. 12. Aankoop van grond voor straataanleg van de Woningstichting „Patrimonium". Hierbij behoort een zeer uitgebreid schrijven en voorwaarden. 13. Voorstel van de Gascom- missie tot uitbreiding van de gasbergintt en 'het buizennet; voor de te maken utbrei- ding zal een leening rfroot 53,500 noomg riin, af te lossen in 25 jaren. Hierbij behoort een zeer uitgebreide cor respondentie. 14. Vernieuwing der hestra. ting van de Haven. Hierbij zijn 4 plannen. B. en W. stellen den Raad voor. plan D aan te nemen; kosten 27168. 15. Verzoek van de firma Gebr. van Zanten en 3 mède-on- derteekenaren tot afkoop van den Tol aan de Hipnelaarsbrug. Gevraagd wordt 2000. B en W. stellen den Raad voor een com missie van onderzoek in te stellen 'en lot leden te benoemen de heeren P. de Vreugd, wethouder, P. Klaver en J_ H. A. Vooren, leden van den raad. 16. Verzoek van de R K. Geitenfokvereemging, «d. Hillegom om subsidie uit de gemeentekas. Gevraagd wordt f 100. B. en W. steikn den Raad voor dit bedrag te verleenen 17. Onthef fingen Hoofd. Omslag 19211-22. Bijz. Vrijwillige Landstorm. Gisteravond werd in het gebouw van den R-K- olk. bond een ledenvergadering gehouden. 1 en- gevolge van een spoedeischende raa sver- gadering kon de voorzitter de heer J. H. M. Balvers, niet bij 't begin der vcr^d®"ng aanwezig zijn, zoodat geopend werd docr den secretaris den heer J. van Roode, die allen hartelijk welkom heette, hitzonder Luitenant van Pelt en de heeren Dc Haan en Boot, resp. Gem. secretaris en voorz. Vrüw. Landstorm te Lisse. Hierna werd het woord gegeven aan Lui tenant van Pelt, die allereerst m breede trekken het doel van dezen avond l"tee"~ zette, n.l. aanbieden van het door H. M. de Koningin verstrekte portdet bij gelegen heid van haar zilveren jubileum. Vervol gens memoreerde spr. dc aanbieding van het Album met handteekeningen op 6 Juni j 1 ten paleize te Amsterdam. Spr. deelde mee, dat totaal 7000 handteekenmgen in het album waren geplaatst, welk album uit 4 groote deelen bestond. Spr. schetst de aanbieding van deze Vrijw Land storm ers en daarna de belofte van Ware^ Majesteit aan den heer Duymaer van Twist tot het doen vervaardigen van H. M. portret. er- volgens werd door spr. het ontstaan van het Lahdstormblad „Steun aan 'net wettig gezag" besproken en deelde spr. mee, dat maandelijks 60.000 exemplaren aan 1000 plaatselijke commissies worden verzonden. De kosten worden in hoofdzaak gedekt door gegoede burgers henevens door vrij willigers, die 0.30 per jaar daarvoor over hebben. Vervolgens deelde snr. mede, dat vermoedelijk in de maand Mei een groot- sche Landdag zal worden gehouden, waar voor Hoofddorp dc aangewesen plaats is. Ook Z. H. West wordt hierbij uitgenoo- digd, zoodat spr. op bijwoning sterk aan drong; de datum wordt later bekend ge maakt. Intusschen is de voorzitter Balvers ter vergadering gekomen, die nu ook alle aanwezigen verwelkomde en namens den Burgemeester, die niet aanwezig kan zijn, diens groeten overbrengt. Spr. brengt van af deze plaats een woord van dank aan H. M, voor de prachtige portreetten waar voor H. M. expresselijk poseerde en heeft de overtuiging, dat hierdoor de verknochte aanhankelijkheid aan het wettig gezag en in 't bijzonder aan H. M. de Koningin zeer zal versterken. Hierna werden de portretten, verrijkt met H. M,'s handteekening, uitge reikt. Hierna werd door allen het Wilhel mus gezongen en een telegram aan H. M. opgesteld en verzonden. Hierna sluiting van deze geanimeerde vergadering. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: C. de Jong en F. Seis. 't strand, en bracht haar weer op de plaais van bestemming. De oefening was wel ge slaagd. Eucharistische Bond. Ter gelegenheid van het veertig uur-gebed, dat Zondagavond met 'n plechtig Lof en Processie werd be sloten, richtte de Zeer Eerw. Fleer Pastoor alhier, een afdeeling op van den Eucharis- tischen Bond. De WelEerw Pater W. van Dijk, O.S.A., alom bekend in den lande als de man van den Eucharistischen Bond, hield gedurende de dagen van het veertiguurgebed een se rie schitterende predikaties, waarin hij in gloedvollen taal dc liefde van den Euch. Christus in het H Sacrament deed uitko men en de geloovigen opwekte toch weder liefde te toonen en zulks vooral door lid te worden van den Euchar. Bond, die zich Getrouwd; P, Bruinenberg en J. v, d. Wereld. Geboren; z. van P. van Dijk—Bessehng. d. van L. Gortzak—Wijsman. z. van J. M. v. d WolfJanssen. d. van G J Gouloozevan der Water. Overleden: G. Zandbergen—van Deur- sen, vr., 62 jaar. De nieuwe kiezerslijst. De nieuwe kie zerslijst voor deze gemeente telt 4114 na- Ziiveren jubileum. Dinsdag zal het 25 jaar geleden zijn, dat de chr. school aan de Van den Endelaan werd geopend. Er heeft zich een hulde-comité gevormd om dien dag niet onopgemerkt te doen voor- h'orgei. Het oude orgel der Ned. Hery. kerk heeft een kooper gevonden. Het heeft 700 opgebracht en gaat naar de gemeente Uitgeest. Burgerlijke Stand van 21 tot 28 Maart 1924. Geboren 21 MaartAlida Jacoba Christina, dochter van A. J. Reekers en L. M. J. Pro mes 23 Maart Arie Johannes, zoon van H. W. Doorneveld en J. L. Wiethoff24 MaartDirk, zoon van J. de Bruin en J. M. C. van Spijk- Ondertrouwd Arnoldus' Joannes Groote- goed, 57 jaar, wednr. van W. J. Hesseis, te Bloemendaal en Anne Kleijn, 41 jr., te Leiden, onlangs te Noordwij k. Getrouwd H. J. Groothuis, 28 jaar, te Bergen op Zoom en J. M. Hus, 27 jaar te Noordwijk, onlangs te Den Haag. Overleden 21 MaartJan Hendrik Jelis Overvelde, 3 dagen, zoon v. A. R. Overvelde en A. de Haas. OndertrouwdR. van Binsbergen en S. J. Steenwinkel. GetrouwdA. Westerlaken en bj. de Groot. Bevallen P. M. Philipse-Jelierse, 2. Overleden t J. van der Spruit, ouct 73 jaar M. Matter-Huffenreuter, 76 jaar. Ook hier de zomertijd. Nu de gemeenteraad van Hillegom be sloot, den zomertijd in te voeren, is het besluit van den raad alhier, om dü niet te doen, vervallen. Dit besluit toch, zou alleen uitgevoerd worden, indien ook de omliggende gemeenten daartoe zouden besluiten. Waar Hillegom hiertoe niet is overgegaan, is ook in deze gemeente de zomertijd ingevoerd geworden. Collecte. Dank zij de welwillende mede werking van den Zeeereerw. heer Pastoor werd gisteren bij het uitgaan der H. Missen vanwege het plaatselijk steuncomité gecol lecteerd voor de R.K. arbeiders welke zijn betrokken bij den strijd in de Textielin dustrie in Twente. Deze collecte bracht op 258.38Vi. Een mooi bedrag. Het comité brengt bij deze haren hartelijken dank aan de milde gevers. Gunning. Aan den aannemer S. r- öarn- hoorn alhier, is opgedragen de bouw van een winkelhuis en twee bovenwoningen voor rekening van Th. Duivenvoorde alhier. Kookdemonstratie. Onder leiding van de Leidsche Lichtfabrieken, hebben op Dins dag 1, Wensdag 2 en Donderdag 3 April e.k. in café „Boerhaave". kok- en bakdemon- stratie plaats, gevolgd door het vertoonen van den jubileumfilf der lichtfabrieken- De eerste dag is de zaal alleen tegankelijk voor jfenodijiden cn wel vanaf halaf acht des avonds (oude tijd]. Den tweeden en derden dag is iedereen (behalve kinderen) welkom en wel op de volgende uren: Vaan half lf v.m. tot half één n.m.; twee uur n.m. tot vijf uur n.m. en half acht n.m tot tien uur n.m. 's Avonds na half acht wordt niemand meer toegelaten. Het doel der demonstraties is, het publiek bekend te maken met het gebruik van gas voor kooken en bakken. R.-K, Ziekenhuisfonds. Uit het finan- cieëie overzicht van den penningmeester, bleek, dat het voordeelig kassaldo 460.51 bedraagt. Het ledental is steeds vooruit gaande, Oefening Reddingsboot. Zaterdagmiddag ongeveer 2 uur werd onder leiding van den kapitein der reddingsboot, den heer D. Aramiraal, de boot met personeel te wa ter gelaten, om de maandelijksche oefenin gen te ondernemen, onder toezicht van de plaatselijke commissie der Noord- ca, Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij Jhr. van Panhuys, Burgemeester; Jhr. Gevers, den heer J. yen Kan, secretaris en den heer De Boy, secretaris te Amsterdam der N. en Z. R- M. Verschillende, andere au toriteiten en veel toeschouwers waren aanwezig. De boot maakte een flinke oefening op zee, waarna eenige vuurpijlen op 't strand werden afgschoten door den leider den heer B. van der Wiel, welke pijlen echter mislukten. Voorts" liep alles goed van sta pel. Nadat de boot ongeveer 1 uur op zee bad rondgedobberd, roeide men teru&niaar geheel ten doel stelt, eer en hulde te bren gen aan den Eucharistischen Koning. Voorwaar, de schoone en voor de massa toch zoo goed begrijpelijke producten van den vurigen Pater, hebben hun uitwerking niet gemist Niet alleen uitte zich de geestdrift der parochianen, door te komen bidden bij het Allerheiligste en door het schenken van bloemen en kaarsen, waardoor „Ons Heer" als het ware omgeven werd door blanke le liën en seringen, die als 'n mantel, 'n echte Koningsmantel, den troon omsloot, maar óók en vooral door het aantal leden. Van bei derlei kunne, die toetraden tot den Eucha ristischen Bond. Van de ruim 1000 communicanten, die de parochie heeft, traden er 400 toe als lid, of bijna de helft Zoo'n groot en schoon resultaat had zelfs de ijverige Herder zich niet gedroomd en met groote dankbaarheid zal ZijnEerw. op deze heerlijke dagen terugzien. Zondagmiddag werden 'n 2S-taljonge da mes plechtig geïnstalleerd als zelatricen van den Bond. Zij ontvingen een fraai diploma met boek je en medaille en zullen zich beijveren, het ledental te bevestigen en zoo mogelijk uit te breiden en natuurlijk zelf in de voorste rijen te staan, waar het er op aankomt, hulde te brengen aan het H Sacrament, Moge deze schoone en zoo nuttige Bond óók aanleiding geven, dat er een altaar- wacht in het leven geroepen wordt, die zich ten doel stelt, evenals dat op andere plaatsen het geval is, om beurten, dagelijks een korten tijd in de kerk tc komen, zoodat deze op den dag kan geopend blijven, waardoor het den geloovigen mogelijk wor de gemaakt ook m den loop van den dag een oogenblikje tc verwijlen voor het H. Tabernakel, Te Nieuw-Vennep is plotseling overleden de Zeereerw. Heer G. v. d. Boogaard, pastoor aldaar. Dit onverwachte overlijden heeft de parochianen zeer getroffen. Zondagmorgen is de Pastoor dood te bed gevonden. Reeds in het laatst der vorige week voel de hij zich ongesteld, De dokter werd ont- I boden en dez ezou na eenige da*en terug- komen. De toestand liet zich blükbaar met ernstig aanzien. Helaas heeft toch de dood den herder aan zijn parochianen, m wier midden hii ruim 8 jaren verbleef, ontrukt. Pastoor Van den Boogaard was een man met een levendig enthousiasme^ voor iedere goede zaak. Maar vooral als priesier blaak- te hij van ijver in den dienst des Heeren. Niets was hem te veel, wanneer het éold het zieleheil zijner parochianen te bevor deren, terwijl ook 'hun stoffelijk h?.il hem ten zeerste ter harte ging. Want Pastoor v. d. Boogaard was een man met een warm sociaal voelend hart. Bij zijn zilveren nries- terfeest j.l. zomer is dan ook wel gebleken, hoezeer de parochie haat herder lief had en vereerde. Moge hij bij God zijn loon reeds genieten! Godefridus van den Boogaard werd te Stompwijk geboren 31 December 1874. Hii werd priester gev?ijd 15 Augustus 1898. Daarna was hij eenigen tijd Kapelaan te Oostgeest. Van 16 November 1900 tot 3 September 1915 was hij professor aan het Semroari .Hageveld' te Voorhout. Sinds September 1915 was hij pastoor te Nièuw- Vicuaep. In memoriam pastoor v. d. Boogaard. Ruim zeven maanden geleden bereidde de parochie Nieuw-Vennep haar beminden pas toor 'n grootsche hulde, bij gelegenheid van diens zilveren priesterfeest. Hoe heerlijk uitte zich in die dagen de liefde en aanhan kelijkheid van zijn parochie. En nu reeds treuren diezelfde parochianen aan zijn doodsbaar. God nam de schoone ziel van zijn dienaar, om haar het eeuwig loon te schen ken. „Laetare"-morgen riep zijn Zaligmaker hem op met de woorden; „Verblijd u, want in het huis des Heeren zult gij uw intrek nemen. Maar och, al mogen we niet morren over Gods' beschikking, wij hadden hem toch zoo graag behouden. Al was den laatsten tijd zijn gezondheid niet zooals we wenschten, we vertrouwden, dat de komende zomer weer uitkomst zou brengen. Het heeft he laas niet zoo mogen zijn. Een zoo plotseling einde had echter niemand verwacht. En toen vanmorgen de mare van het overlijden zich in den vroegen ochtend^ verspreidde, begon men te beseffen, welk een edel mensch in onzen pastoor was heengegaan. Droevig zullen we onzen onvergetelijken pastoor vergezellen op zijn laatsten tocht naar het graf, maar opbeurende en troos tend is voor ons Christenen de gedachte, dat het leven van onzen beminden afge storvene is doorgebracht in den dienst des Heeren. Een treurend parochiaan. Nieuw-Vennep, Zondag Laetare '24. VEI SE* Nieuwe Chr. School, Aan den Konings weg nabij de nieuwe woningen van het Hoogovenbedrijf, zal vermoedelijk eerlang een Chr. school voor lager en uitgebreid lager onderwijs worden gebouwd. Deze school zal zich aan-luiter bij de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. Verschillende ouders hebben reeds getee- kend tot een totaal van 111 kinderen. Dit zal dan de meeste Chr. school op Wijkeroog worden. Vleeschkeuringswet. Door den veld wachter Bosman is in beslag genomen een dood kalf van W. S„ tegen wien wegens overtreding der Vleeschkeuringswet proces verbaal werd opgemaakt. Gevonden voorwerpen. Twee kerk boeken, een schroevendraaier, een buis- sleuted, een bruine kin irhan <xhc porlemonnaie met inhoud, een gouden ring, een rozenkrans, een zwarte bovendop van een bel, een kinderportemonnaie met in houd, een broche, een koperen gewicht. De ZIEKENHUISKWESTIE. In eer druk bezochte vergadering der Ant. Rev, Kiesvereeniging alhier is de vol gende motie aangenomen: De Ant. Rev. Kiesvereeniging, gehoord de toelichting van hare vertegenwoordigers in den raad inzake de ziekenhuiskwestie; spreekt haar goedkeuring uit over het door hen ingenomen standpunt; veroordeelt ten zeerst de door het Pro test-Comité aangenomen houding en gaat over tot de orde van den dag. Ambachtsschool. Gistermiddag had in het gebouw der Ambachtsschool te IJmuiden de uitreiking van diploma's aan en de be vordering van de leerlingen der Ambachts school plaats, waarbij vele ouders tegen woordig waren. De voorzitter van het bestuur, de heer D. Bais Jz., heette allen welkom. De directeur der school, de heer H. J. Zeeman, ging over tot het uitreiken der diploma's aan de leerlingen, die de school met vrucht hebben doorloopen. Deze zijn: Machine-bankwerkers: P. Bonekamp, W. v d. Griendt, J. Kuyper, P. Bakker, J. Vossen, L. J. Kluft, L. Dijkshoorn, J. de Groot. D. de Groot, C. F. Scheffer, B. Bak ker, F. A. Kelting, J, A, Zonneveld, J. van Leeuwen, C. A. Hertzberger. Timmerlieden: J. Visser, J. Bosschert, J. Zeegers, A. Jacobs, R. Barnhoorn, F. Bas- stra, J. Tomann, J. v. d. Vlerk, G. ter Hoe ve, M Smit, J. Kochx, P. Hagedoorn, C. Kocx. i Electriciens: S. Lintze, J. Kraak, Bevorderd van de 2e naar de 3e klasse: Machine-bankwerkers: P. Druive, D. Blok, C. van Pel, P. Groot, K. Buis, C. Schorsij, J. Helemicb, A. Eijman, P. Blokker, G, Nat, L, Slikker, E. Riechman, A. Troost. Voorwaardelijk: J. Koningstein. Timmerlieden: G. Obbes, A. Antonijssen, O. Schilling, A. Bosman, A. Geertsma, L. de Waard, J. Witziers, M. Hoex, B. Wag- ter, N. Muddc;.voorwaardelijk: J. Piepers, J. Schouten, F. Jongsma. Electriciens: J. Blansjaar; J. Sneeker, K. Ligthart, H. Tol, H. Heijn. J. de Waard, P. Born, C. Jonkman, C. Smit. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: Machine-bankwerkers: J. Junge, C. de Visser, W. Duivelshof, P. Koopman, L. de Vries, G. Kok, J. Koomen, H. Zwart, G. Nulft, M. Wagner, J. Wildeboer, P. Bus man, D. J. Wolterbeek, C. Wilgenburg, C. Visman, N. Ruyter, P. Stevens, H. Kabel, voorwaardelijk: J, Fiets. Timmerlieden: J. Boot, J. Bander, R. Jagtenberg, L. Vervelde, R. Hes, A. Corne- lisse, H. v. d. Kolk, J. dc Graaf, H. de Reus, W. Clazing, G. Grootveld, D. de Niet, A. Rasmussens,, J. Broek, D. Leijen, H. Handgraaf, J. Hamburg, A. van Pel, P. Heere, L. Bander, H. Kaasenbrood, C. van Slooten, Chr. Vermeulen, H. Stam, L. La- voo; voorwaardelijk: P. Sterk. Electriciens: P. Huyer, M. de Haan, L. Bant, C. Hartendorp, K. Wegman, A. Mul der, H. den Otter, W. Hoedemaker, J. Put, R. Bloem; voorwaardelijk: P. Sterk. De directeur richtte een enkel woord tot sommige leerlingen. Verder deelde de di recteur mee dat door het bestuur voor ie dere afdeeling een prijs was beschikbaar gesteld. Spr. betreurde het, dat deze prijs alleen maar voor de afd. timmeren kon kon worden uitgereikt en wel aan den leerling J, v. d. Vlerk. De voorzitter deed nog eenige mededee- lingen over den toestand der school. Deze werd bezocht door 148 leerlingen, waar van er nu 30 gaan vertrekken. Toegelaten zijn 72 leerlingen, zoodat de nieuwe cursus begint met 190 leerlingen. Spr. noemde dit een groot succes voor de Ambachtsschool, wat we danken aan direc teur en leeraren. Spr. wil hen dan ook harteli'k dankzeggen. De bestuursleden, de heeren C. Luthsin- ger en Ir. K. H. Tusenius, hadden bericht van verhindering gezonden. Tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan de Ambachtsschool is behoudens goedkeuring van den Minister van Onder wijs benoemd de heer J. F. Kipperman, civiel-ingenieur ie Driehuis. Geslaagd. Voor het diploma derde tuurman, groote mast, zijn geslaagd de ■eeren A. Henkes en C. Lagendijk alhier. Loonregeling v'rscherijbedrijf. Zooals we indertijd hebben bericht, zou door de leden van de vakorganisaties in het vis- scherijbedrijf alhier eea referendum gehou- j Barometerstand 914 uur v m.: 779. Stilstand den worden over de loonsvoorstellen del Reedervereeniging. Naar we vernemen hebben 90 procent der leden zich daartegen verklaard, hoewel de besturen hadden geadviseerd de voorstellen te aanvaarden. Men verwacht nu dat er voor Paschen wel geen nieuwe besprekingen zullen worden gehouden, maar dat zooals tot nu toe op d« oude voorwaarden zal worden gevaren. De handel met Rusland. Ook voor hel visscherijbedrijf is de erkenning van de Rus sische regeering door ons iand van groot belang. Naar wij vernemen is een Holland- sche delegatie uit Rotterdam, Amsterdam en IJmuiden naar Rusland geweest, om relaties aan te knopen, wat de IJmuider reeders aan gaat voor den afzet van visch, ook van haring. Men begrijpt van welk een groot belang dit voor de reederijen en ook voor de o' vare" en zou zijn s r •- na Paschen alle schepen zouden kunnen blijven varen en men van een geregelden export van visch verzekerd was. Daarvan zal echter eerst sprake kunnen zijn als ons land de Russische regeering de jure erkent. Als dit gebeurt zal ons land j zeker heel wat visch in Rusland kunnea plaatsen. En waarschijnlijk zullen de Hol- landsche trawlers dan ook in ee v. it:e .ee kunnen visschen. Zonder deze erkenning denkt de Russische regeering er echter niet aan handel en visscherij trg-mcet ta k{ ,:et> en daarmede overeenkomsten aan te gaan. Deze kwestie wordt dus voor onze regee- ring een zeer ernstige ïaak. De inbraak. Door de politie is aange houden mej. R., dienstbod# bij de familie Sch., waar voor eenige dagen een bank biljet van 1000 en eenig kiein geld werd ontvreemd. Gebleken is dat mej. R- zich dat geld heeft toegeëigend. Ze is gevanke lijk naar Haarlem overgebracht. Gevonden voorwerpen. Een ijzeren ge wicht, een geel-bruine hond, een dames- taschje met inhoud, een bonten boezelaar, een witte haarkam, een zilveren beursje met inhoud, een rozenkrans, een zakdoek, een roodkralen halskettinkje met sluiting, een witgebreide kinderhandschoen. Van drie Duitschers. Donderdag vond dc politic te Amersfoort aan het station twee Duitschers, die niet van geldige^ papie ren waren voorzien. Uit een onderzoek bleek, dat de twee aan een derden Duit- scher een pakje hadden gegeven. Daar ze opgaven uit Velsen afkomstig te rijn, werd de commissaris alhier met bet geval in ken nis gebracht. Het bleek, dat de Duitschers hier niet waren ingeschreven. De derde man met het pakje was al naar de grens ver trokken. Daar men dacht aan den inbraak bij Dr. de Vr. R., alhier, werd de man aan de grens onderzocht, wat echter geen resul taat opleverde. De Duitschers zullen echter wel bemerkt hebben, dat het niet zoo ge makkelijk gaat zonder papieren te reizen. Naar 't Concours. Het Chr. Fanfarecorps „Wilhelmina" alhier zal binnenkort deelne men aan twee concoursen, en wel op Hemel vaartsdag te 's-Hage en op tweeden Pinkster- dag te Edam. Collecte, Een bij het uitgaan der R. K. kerk gehouden collecte ten bate van de R. K. uitgeslotien Textielarbeiders in Twente heeft 65,68 opgebracht. Weer hersteld. Het jongmensch, dat vooi eenigen tijd sublimaat had ingenomen en des wege in de stichting „St. Joannes de Deo" te Haarlem moest worden opgenomen, is daaruit weder als hersteld ontslagen. Vreemdelingenwet. De commissaris va# politie waarschuwt belanghebbenden, di6 dienstpersoneel van vreemde nationaliteit in dienst hebbx, deze aan te zeggen, dat zij zich hebben te voorzien van een paspoort, wijl aanhouding en uitzetting anders het gevolg kan zijn. Dc Stormvogels. Het was gisterenavond buitengewoon druk aan het station, toen het eerste elftal van Stormvogels uit Amsterdam terugkwam. Men wist reeds dat dc overwin ning op Blauw Wit was behaald en dat Stormvogels daardoor kampioen in haar af deeling was geworden. Het bestuur was met het vaandel aanwezig en in optocht ging het naar Hotel No. Eén, waar het vol liep en waar woorden van ge- lukwensch werden gesproken door de heeren J. v. d. Plas en Jac. de Nobel. Het was dubbel feest, want ook het tweede elftal van Stormvogels kwam dezen dag met het kampioenschap in haar afdeeling thuis. V, S. V, kampioen, Het eerste elftal va* V. S. V. kwam gisterenavond half tien va# Helder per spoor alhier aan. Reeds was be kend dat door de overwinning V. S. V. kam pioen van haar afdeeling was geworden. De Harmonie „Kunst na Arbeid" was aan 't station en met muziek voorop ging het door een aantal straten naar bet clubgebouw, de zaal Flora, waar de voorzitter van de Har monie V. S. V. gelukwenschte met het mooie succes. De voorzitter van V. S. V., de heer van der Linden, dankte de Harmonie voor de feeste lijke ontvangst en zeide dat zij wederkeerig op den steun van V. S. V. kon rekenen. Daar op gaf de Harmonie nog een nummertje en bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Herwonnen Levenskracht. Vanwege de vereeniging tot bestrijding der Tuberculose „Herwonnen Levenskracht" is gisteren in het Patronaatsgebouw een bioscoopavond gege ven. Het R. K. Mannenkoor „Sf. Caecilia" verleende daarbij zijn medewerking. Mannenkoor. De heer Anton Smit, than# te 's-Gravenhage, heeft bedankt als directeur van het Mannenkoor „St. Caecilia" alhier. Ia zijn plaats is tot directeur benoemd de heer Nico Hoogerwerf te Haarlem. Aan brandwonden overleden, Alhier zijn twee kinderen, één van twee en één van zeven, die op denzelfden dag een kuip met heet water over het lichaam kregen, in het Academisch Ziekenhui# alhier overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1