Onze Agentschappen Berichten uit onze vorige oplage. De giro-procedure van Mr. R. C. Bakhuizen v. d. Brink. Aanbesteding Rijkswaterstaat De bioemboUenhandel. Mgr. P. C. Wljtenburg. BLOEMENDAAL. VELSEN. Opheffing der betrekkingen van directeur van het gasbe drijf en directeur der gemeen telijke waterleiding. Instelling van de functie van directeur van gas en water. Geen oneenigheid in de onder- zoekscommissie? Mijn-ontploffing. De basis van overeenstemming in het Londensche verhees- bedrijf. De Grieksche koning naar Engeland? KERK EN SCHOOL. Regeling in het Bisdom Haar lem van het examen voor Gods dienst diploma B. zijn gevestigd als volgt: TAdmiraal. Limmen. R. Assendelft. Bennebroekerlaan 129. Benneforoek. J. Bakker Koningsweg 116. Wijkeroog. J. Bakker Koningsweg 116. Velseroord. M. Bakkum. N. Streng. Heemskerk. J. Brakenhof. Vinkelaan (Bakkum). Castricum. P. Beemsterboer. Nieuw-Vaart 170. Edam. J. B. Boelé, Geel. Vinkenstr. 20. Nieuw-Vennep. Chr. Buur. Akersloot. J. Bruinenberg Duinweg 308. Wijk aan Zee. M. C. Bosch Hoofd vaart. „Lijnden." J. M. Brouwer. De Hoef. A. v. Eik. Elfhuizen. Mijdrecht. C. Gras. Houtkade 12. Wormerveer. W. van Gelderen Wilhelm inastraat 19. Krommenie. D. Greuters, Weesland, Monnikendam. N. Groen in 't Woud Aarlanderveen. Th. Hagendoorn, Achterdijk, Uithoorn. G. Hendriks, Spieringen weg, Vijfhuizen. H. Homburg, O verveen-Bloemendaal F. Hendinga, Abhenes. B. Jansen, Peperstraat 33, Beverwijk. H. Jansen, Cloosterweg 13, Heemstede. Mej. L. Kaasenbrood, Hagelingerweg, Santpoort. J. Kamper Heilo. C. v. K est eren, Juiianastraat, Lisse. A. Koolbergen Parkstraat, Hoofddorp. J. Koeman, Bronkhorststraat 68, Noordwijk. S. A. v. d. Lande, Spaarndam-Haarl.liede. B. v. d. Lans en Zoon, Bron werd warsstraat 6, Hillegom. N. C. A. Lerberqué, Nieuwveen. H. Leyen, Egmond a.d. Hoef. Mej. Joh. Lunenburg van Dam Nieuwkoop. A. H. v. Hoort Schulpweg, Noordwijkerhout. C. Noordermeer Hoofdstraat 195, Sassenheim. H. E. Pompe Bhdaalscheweg, Zilk. H. de Raadt Rijksstraatweg 322, Schoten (dorp). A. Rekelhof bij de R.-K. Kerk, De Kwakel, J. Roessen, Kerk weg 4, Vogelenzang. A. Rozenheek, Bloemstraat 76, IJmuiden. Th. Wijfjes, B 280, Roerof arendsveer A. Stam, Schagen. C. Stavenuiter Doolhof, Volendam. P. Stevenhagen Oosterduinweg, Aerdenhout. J. Speyker, Lijnderdijk 76, Halfweg. A. Spierings Leimuiden. V. T ross, Baanstraat 17, Hoorn. A. v. Vliet, Vinkeveen. C. Vos, Smidspad 48, Zaandam. J. Vermey C 142, Nes a.d. Amstel. Mej. J. Voorn, Bronkhorstlaan, Voorhout. B. de Vries, Padjedilk 33. Purmerend. C. Wagenaar, Ridderstraat, Medemblik. G. v. d. Wensch Wiistelaan, Jan Gijzen vaart' A. de Winter Warmond. J. v. Woensel, Houtvaart. W. P. van Ruiten, Kerkstraat, Oudekerk a.d. Amstel C. Zaal, Bovenkerk. J'. Zonneveldt, Lange Buurt, Uitgeest. P. Zwaanenburg, Ostadestraat 4, Zandvoort. N. Zoet, Geel-Vinkestraat (N. Vennep) Lisserbroek. R.-K. Prop. Club, Wormer. DE STAAT IN HOOGER BEROEP. Woensdag 26 Maart werd Mr. R. C. Bak huizen van den Brink een exploit beteekend, waarbij de Staat der Nederlanden deed aan zeggen, dat hij in hooger beroep komt van het vonnis der Haagsche Rechtbank dd. 11 Maart jl. in de giroprocedure en waarbij Mr. Bakhuizen van den Brink gedagvaard werd tegen de terechtzitting van het Ge rechtshof te 's Gravenhage van 28 April a.s. „teneinde op nader aan te voeren gronden en „middelen te hooren eisch doen en conclu- „deeren, dat het den Hove behage te ver nietigen het vonnis, op 11 Maart 1924 door „de Arrondissements-Rechtbank te 's Gra- „venhage tusschen partijen giwezen, doch „uitsluitend voor zoover daarbij aan eischer „een rente van 5C0 's jaars vanag den dag „der dagvaarding tot de voldoening werd „toegewezen, en, opnieuw rechtdoende, deze „rentevergoeding te beperken tot 1 „'s jaars, cum expensis." Zaterdag werd dcor den hoofdingenieur- directeur van den Rijkswaterstaat alhier aanbesteedhet uitbreiden en in stand houden V3n de verdediging van den onder- zeeschen oever vóór de Rijkszeewering aan het Korntje en vóór den kop van den Stuif- dijk op de Hors op Texel, volgens bestek no. 75, dienst 1924, raming 50.000. Hoogste C. J. van der Hoeven te 's-Gra- venhage voor 52.470. Laagste M. C. van der Plas te Dordrecht en C. H. van Wijnen te Papendrecht, beiden voor 45.700. Op grond van het aanbestedings-regle- ment zal aan het Departement van" Water staat te 's-Gravenhage een loting worden gehouden om uit te maken wien der beide aannemers het werk zal worden gegund. Het „Weekblad voor Bloembollencul tuur" vermeldt de in- en uitvoer-cijfers van bloembollen in de maand Februari 1923 en '24. We ontleepen hieraan het vol gende: Invoer: Februari 1924, 74.721 K.G., 53589; Fe bruari 1923, 42.667 K.G. 39.512 Jan. Febr. 1924, 101.223 K.G. 79.928; Jan.- Febr 1923, 136.853 K..G. 135576. Uitvoer: Februari 1924, 248.470 K.G. 226.839; Februari 1923, 236.207 K.G.. 231.938; Jan.-Febr 1924, 421.114 K.G. 402.024: Jan.-Febr. 1923, 428.046. K.G. 407.347. De Hoogeerw. Heer Mgr. P. C. Wijtenburg, oud-deken van 's-Gravenhage en kanunnik van het Kathedrale Kapittel, d.e m huize ..Duinrusx" verblijit, is gisterenavond van de laatste H. H. Sacramenten voorzien. Mgr. is lijdende aan bronchitis, onmiddellijk levens gevaar is er niet. DE LENTETENTOONSTELLING Als de winter vlucht En de zon het nieuwe leven wekt. voor de Lentelucht Als een bloesempracht ons weer.— Ja, zoover ziin we eigenlijk nog niet. De thermometer getuigt nog weinig van een voor een lentelucht vluchtenden winter. En de koude Noordooster en het ijslaagje op dc slooten 's morgens zijn nog beël iets anders dan een bloesempracht die je tegenlacht. Maar de zon, die het nieuwe leven wekt, is er wel. En dat nieuwe leven is op het ocgenblik uitgestald in de zaal van 't hotel „Rusthoek". De leden van de afd Haarlem van de Natuurhistorische vereeniging hebben dat gehaald uit bosch en duinen, uit hei en dennen, uit sloot en plas, uit hoeken en gaten, uit tuinen en kweekerijen. En 't is een heele verzameling geworden, zoodat er niet veel meer behoeft bij te komen of er is voor 't oudere leven, in den vorm van bezoekers, nog maar net ruimte, om zich tusschen al dat jonge voorjaarsgoedje heen te bewegen. De heer Sipkes was gisteravond zoo vrien delijk, ons een kijkje te gunnen op de nog niet geheel gereed gekomen expositie en ons eens kennis te doen maken met al de bier ondergebrachte voorjaarskinderen. Bij het binnenkomen van de zaal trof ons al dadelijk de uitgebreide collectie kast-, lever- en bladmossen van mevr. De Visser, uit Bloemendaal. Het bijzondere dezer col lectie bestaat hierin, dat er van nagenoeg alle 71 aanwezige soorten een gedroogd en een levend exemplaar aanwezig was. Onze vriendelijke leidsman, die nogal wat ten toonstellingen bezocht, was van oordeel, dat Iets dergelijks in Haarlem nog niet te zien h) geweest. De heele collectie heeft een fris- «chen rand van crocussen, takken met kat jes eV klimop. Naast deze prachtige collectie heeft een verzameling van overwinterende vlinders 'n plaatsje gevonden. De heer Thijssen, die deze opgeprikte vroegeiingen inzond, heeft dezen dus waar schijnlijk kort laten genieten van hun nieu we leven. Ook 't aquarium, dat hier in de buurt tentoongesteld is, bevat allerlei jonge le vens. Als de baars hieraan maar geen on tijdig einde brengt! Dit en de andere aqua riums zijn ingezonden door den beer Bauscb uit Haarlem. De rechtsche zijde van 't groote midden vak wordt in beslag genomen door een prachtige collectie minder bekend zijnde, waaronder zelfs zeldzame soorten, bolge wassen. De heer A. F. Bos, te Overveen, die op dit gebied altijd wat bijzonders aan te bieden heeft, heeft alle eer van zijn in zending. Ook de groep rechts in den hoek van denzelfden. inzender. een alleraardigste „doorkijk", is den aandachtige beschou wing overwaard Van mossen, coniferen, en eenige soorten bolgewassen, als narcissen „gebroken hartjes" en crocussen is een al lerbekoorlijkst geheel gemaakt. Hierop volgt een g-oep varens, een inzen ding van den heer Griffioen te Bloemen daal, waaronder één exemplaar, een z.g.n. „vivepare" varen, waarop de jonge plant jes zich ontwikkelen op de bladeren, in- plaats van uit sporen, zooals bij varens meer gebruikelijk is. De heer Bentura Juttink uit Haarlem exposeert een groote collectie boek ver ken op natuur-bistorisch gebied. Natuurlief hebbers vinden hier zeker wel iets van hun gading. De heer Sipkes bewijst met zijn mooie collectie lantaarnplaatjes, dat hij niet al leen ingewijd is in de geheimen der na tuur, maar ook in die der fotografiekunst. Hierop volgt een heele verzameling tak ken met knoppen van onze boomen in 't vroege voorjaar. De heer Swanenburg de Nije noodigt als 't ware natuurkenners uit, deze takken „thuis te brengen", zonder ge bruik te maken van de waarheid; aan de bladeren kent men den boom. Links wordt 't middenvak in beslag ge nomen dcor een g-oote collectie wilde planten, bijeengezocht door Mevr. De Vis ser. HieronJer merkten we op 't in Bloe mendaal zeldzaam voorkomende voorjaars- hclmkruid, de verwilderde winterpostelein. Elk exemplaar dezer planten heeft een ge typt doopceel bi) zich. De heer Sipkes heeft eens willen demon- streeren hoe de konijnen in onze duinflora te keer kunnen gaan. Talrijke takken dra gen de sporen van deze onverbeterlijke knabbelaars. Alleen voor den balsempopu- l:er en de vlier schijnen ze den neus op te trekken. Hierop volgt een rijke verzameling wilde planten uit binnen- en buitenland, ingezon den door „De Teunisbloem". Alpen en Hvmalaya zijn zelfs .vertegenwoordigd. i en slotte vraagt nog een zeer interes sante collectie zwammen, een inzending van den heer Swanenburg de Vije, dc aandacht. Hieronder zijn zelfs zeer zeldzame exem plaren. Onder de vele aanwezige soorten, noemen we slechts dc voor onze berken gevaarlijke purperkorstzvam. benevens het eetbare en smakelijke „fluweelpootje". Alles te noemen is niet moge!i;k. Men ga zelf zien, dan zal even ervaren, dat ook een koude lente nog heel wat voortbrengt. Hedenmorgen heeft dr. Van der Sleen de tentoonstelling Geopend. Spr. zei ongeveer het volgende: Een Engelschman heeft eens Gezegd, dat de vraag: „wat moeten mi'n kinderen werden", een zeer belangrijke vraag is. Hoe moeten mijn kinderen hun r en trd besteden", is van minstens even veel belang. Immers, het karakter der kin deren wordt grootendeels in den vrijen tijd gevormd. Naar onze meening, alsdus' spr., kan dc natuurstudie heel veel tot de ka- tervorming bi-dragen en kan zi' schoonheid en geluk in 't leven brengen. De te vroeg gestorven E. Heymans en dr. J. P. Thijssen hebben getracht de natuur nader tot de ner.schen te brengen. Wij, natuurüe'heb- bers, willen voortwerken in die richting en aan mevr. de Visser komt dus een woord van hulde toe, omdat zij het initiatief voor c'eze tentoonstelling nam. Ook de heer Swanenburg de Vije, die voor de regeling zorg droeg, den heeren Bos en Griffioen en .'en verschillenden anderen inzenders wil ik mi;n dank niet onthouden. Ik hoop. dat de tentoonstelling een druk bezoek zal trekken. Zij, die er aan mee werkten hebben het zeer zeker verdiend. B. en W. schrijven In verband met het overlijden van den heer J. Bos, directeur der waterleiding is bij ons de vraag gerezen, of het mogelijk zou zijn de waterleiding en het gasbedrijf onder éer directeur te stellen. Na overleg met de commissie voor gas en water zijn wij. in overeenstemming met het advies dier commissie, tot de conclusie ge komen, dat dit mogelijk is en, vanuit een ecc- bomisch standpunt bezien, gewenscht. Aan beide bedrijven zijn dezelfde administratieve ambtenaren verbonden, op technisch gebied kan zoodanige combinatie ook gebeuren. Verschillende werkzaamheden als meter-op nemen, geldophaien en fitterswerk, welke thans gedaan worden voor elk bedrijf afzon derlijk door het eigen personeel, kunnen dan voor beide bedrijver, ten deele gelijktijdig worden verricht. In de toekomst zal dan wel licht op loon kunnen worden bezuinigd, ter wijl in elk geval uitbreiding van personeel daardoor wordt verschoven. Hierbij zij uitdrukkelijk aangeteekend, dat, naar onze bedoeling, een en ander geen comptabele vereeniging van het gasbedrijf en de waterleiding zal teweegbrengen. Het blijft gewenscht de boekhouding van beide bedrijven streng gescheiden te houden, zoo dat ten alle tijde een juist beeld van elks re sultaten kan worden verkregen. Tot directeur voor gas en water ware te be noemen de heer A. de Wit, thans directeur van het gasbedrijf. Daar de heer de Wit niet kan verrichten het chemisch en microscopisch onderzoek van het water, dient dit elders plaats te hebben. De keuringsdienst van wa ren te Haarlem is bereid dit onderzoek over eenkomstig het daaromtrent geldende tarief te verrichten. Volgens dit tarief wordt bij het verrichten van ten minste 50 onderzoekin gen per jaar, een reductie van 20 pCt. gege ven op de kosten. Daar ten behceve vam bouw en woningtoezicht jaarlijks ongeveer 20 wa termonsters worden onderzocht en 30 on derzoekingen voor de waterleiding voldoen de zijn, achten wij het gewenscht aan den keuringsdienst een totaal van 50 onderzoe kingen per jaar op te dragen. De kosten daar van bedragen f 400, zoodat ten laste van de waterleiding komt pLm. f240. De jaarwedde van den directeur voor gas en water dient o.i. gelijk te zijn aan die van den directeur van openbaren werken. B. en W. stellen derhalve voor, met ingang van 14 April 1924 a. op te heffen de betrekkingen van di recteur van het gasbedrijf en directeur der gemeentelijke waterleiding b. in te stellen de functie van directeur voor gas en water c. te benoemen tot directeur voor gas en water de heer A. de Wit met gelijktijdig eer vol ontslag als directeur van het gasbedrijf d. hen te machtigen, het wateronder- zoek op te dragen aan den keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem onder de voorwaarden, welke daaromtrent geldende zijn e. vast te stellen een verordening op het beheer van het Gemeentelijk Gasbedrijf en ce Gemeentelijke Waterleiding te Velsen. LONDEN, 28 Maart. Van bevoegde zijde wordt gemeld, dat er geen sprake is van oneenigheid in de commissie van deskun digen. De werkzaamheden hebben een be vredigend verloop en het eerste ontwerp- •apport komt heden gereed. Maandag en Dinsdag zullen de deskundigen de rappor ten definitief vaststellen en het schijnt zeker dat.de overhandiging aan de Commissie van Herstel Woensdag zal plaats hebben. CARLSTOWN (Virginië), 28 Maart. Heden had een hevige ontploffing plaats in de Yukon-kolenmijn. 25 mijnwerkers werden bedolven. Reeds zijn 13 lijken naar boven gebracht. Er bestaat geen hoop op redding. LONDEN, 29 Maart. Gemeld wordt, dat de oplossing van het conflict in het tram- en omnibusbedrijf verkregen is op deze ba sis, dat de arbeiders onmiddellijk verhoo ging van 6 sh. en later nog van 2 sh. af hangende van den stand van den index. LONDEN, 28 Maart. Uit Boekarest wordt gemeld, dat Koning George van Grieken land voorn- ens zou zijn, indien de Brit- sche ree: erin' daartoe toestemming ver leent, zie in Engeland te vestigen. Bij Bisschoppelijk besluit van 15 Maart 1924 is goedgekeurd de navolgende regeling voor het examen voor het Gods dienstdiploma B in het Bisdom Haarlem. I. a. Ei wordt jaarlijks, in de maand September, gelegenheid gegeven voor het afleggen van een examen voor het gods dienstdiploma B, volgens het vastgestelde programma. b. Programma. Dit programma omvat de volgende vakken 1) Godsdienstleer, omvattende de apologe tiek, de geloofsleer (inci. genade- en sacra menten-leer), de zedenleer. 2) Bijbelsche geschiedenis volgens Muré (kleine uitgave). Hierbij moet niet zoozeer de geschiedenis van het O. en N.T. gegeven woreen, (daar de kermis hiervan reeds ver- eischt wordt voor diploma A), dan wel een nadere vooral apologetische toelichting van verschillende hoofdstukken, een dieper, in zicht in den gang der Goddelijke Openbaring en van het Verlossingsplan (voorzeggingen, voorafbeeldingen), om op die wijze de gods dienstleer aan te vullen en te veraanschouwe- 'ijken. 3. De algemeene Kerkgeschiedenis. 4) Kennis van de methodische behandeling der godsdienstige leervakken, zooals deze gegeven wordt door J. J. Verbeeten en A. Vincent in het handboek over „Opvoeding en Onderwijs", deel I (4e druk) pag.242-277. II. Leerplan. Iedere godsdienstleeraar, die opleidt voor diploma B, zendt door middel van den Bisschoppelijk Gecommitteerde, Rector G. Huibers, Amsterdam, R.K. Maag denhuis, in triplo in bij Z.D.H. den Bisschop van Haarlem het leerplan van den door hem te geven cursus, met opgaaf van de leerboe ken. Na goedkeuring van het leerplan zendt hij een exemplaar der goedgekeurde regeling aan den Eisschoppelijk Gecommitteerde. De inzending bij Z.D.H. den Bisschop geschiedt bij den aanvang van den cursus en wordt niet herhaald, zoolang het leerplan ongewijzigd blijft. Een bisschoppelijke goedkeuring van het leerplan geeft aan den cursus het recht tot het houden van de examens. Schriftelijke cursussen zijn echter hiervan uitgezonderd. III. Examencommissie. Het examen wordt afgelegd voor een commissie, welke voor ieder vak bestaat uit twee leden den Bis schoppelijk Gecommitteerde en den leeraar die voor het examen heeft opgeleid. IV. Oproep voor het examen. a. In het begin van Juli treedt de Gecom mitteerde in overleg met den leeraar (of leeraren) tot vaststelling van deexamendagen. b. Door den Gecommitteerde wordt door middel van „St„ Bavo", „Het Katholieke Schoolblad" en „De Katholieke School" bekend gemaakt, wanneer en waar de exa mens gehouden worden, om aldus ook anderen, die geen cursus met eigen examen gevolgd hebben, in de gelegenheid te stellen aan het examen deel te nemen. Tevens worde een einddatum van inschrijving vast gesteld. c. De candidaten moeten zich met op gaaf van hun volledige uamen, van hun tegenwoordig adres, van de school waaraan zij werkzaam zijn, van plaats en datum hun ner geboorte, en van ae vakken waarin zij examen wenschen te maken, aanmelden bij den Gecommitteerde. De Gecommitteerde roept, na overleg met den leeraar (leeraren), de candidaten bijtijds op, met aangifte van dag en uur waar op door hen liet examen kan worden af gelegd. V. Examen. Er zal telkens gelegenheid worden gegeven om in de volgende leervak ken (of gedeelten er van) afzonderlijk of in meerdere tegelijk examen te maken a. Godsdienstleer (1ste gedeelte) Apolo getiek en Geloofsleer (tot en met het Ver lossingswerk, inclusief Mariologie) b. Godsdienstleer (2de gedeelte) Geloofs leer (Genade- en Sacramentenleer, de Uiter sten) en Zedenleer methodiek) c.xBij'oelsche .geschiedenis (geheel) d) Kerkgeschiedenis (geheel). VI. a. De examens in de Godsdienstleer zijn schriftelijk en mondelingin de andere vakken alleen schriftelijk en slechts dan mondeling wanneer het schriftelijk werk daartoe aanleiding geeft. b. Bij het mondeling examen van de Godsdienstleer (2de gedeelte) wordt ook de Methodiek (zie I. b.) gerekend. C. Het schriftelijk examen duurt voo, eik vak (of gedeelte) afzonderlijk anderhalf uur. Het mondelinp examen duurt niet langer dan een had uur. De mondeling», examens worden niet langer gehouden dan zes uur per dag. VII. a. De opgaven van het schriftelijk werk worden vastgesteld door den Gecom mitteerde in overleg met den leeraar. De leeraar houdt toezicht bij het maken van het schriftelijk werk, ziet het werk na, en kent daaraan een waardceringscijfer (1 10) toe. De Gecommitteerde kan daarna eveneens het werk nazien en van het waardeerings- cijfer afwijken, met kenningeving aan aen leeraar van de redenen dezer afwijking. b. Het mondeling examen wordt afgeno men door den leeraar, in tegenwoordigheid van den Gecommitteerde, die aanvullend kan optreden bij het ~—J»rzoek naar de ken nis van den candidaa De leeraar bepaalt .n overleg met den Ge committeerde het waardeeringscijfer. Bij verschil van meening beslist de Gecommit teerde. VIII. Alleen degenen, die in alle vakken voldaan hebben, ontvangen het diploma. Het diploma wordt geweigerd, indien het gemiddeld cijfer van het schriftelijk en mondeling examen in Godsdienstleer lager is dan 6 of in een der andere vakken lager is dan 4. IX. Onkosten. Voor de onkosten aan de examens verbonden, betaalt elke candidaat voor elk gedeelte een examengeld van 2.50, of minder naar het oordeel van den leeraar, wie het examen in eens maakt, is 10 ver schuldigd of minder, naar het oordeel van dem leeraar. Zij, die niet aan den cursus hebben deel genomen, betalen ƒ2.50 extra voor een gedeeltelijk examen, en ƒ5 extra voor het geheele examen. Ook degenen, die zich vóór een bepaalden datum voor het examen hebben opgegeven, maar zich daarna terugtrokken, moeten een deel der gemaakte onkosten dragen (Vgl. IV. b.). X. Uit een ander Bisdom worden geen candidaten toegelaten. Diploma's echter in andere bisdommen verkregen worden er kend en geven gelijke rechten als het diplo ma in het bisdom Haarlem uitgereikt. XI. Gecombineerde examens. Twee of meer leeraren kunnen na overleg met de andere commissieleden bepalen, dat hun candidaten voor het afleggen van het examen samen komen. In dit geval behoudt iedere leeraar ten opzichte van het examen zijner candi daten de bevoegdheden en rechten in vorige artikelen omschreven. XII. Het Diploma wordt door alle leden der examencommissie onderteekend. Aan Z. D. H. den Bisschop wordt een lijst opgezonden van degenen, die het diploma be haalden. Ook met-onderwijzers kunnen in de ge legenheid gesteld worden diploma B te halen. XIII Missio Canonica. Degenen, die di ploma A en B. ontvangen hebben, kunnen aan Z. D. H. den Bisschop worden voorge dragen voor de missio canonica. Door Z. D. H. den Bisschop zullen ter ge legener tijd de voorwaarden worden vastge steld, waaronder de missio canonica verleend Zal worden. XIV. Overgangsbepalingen. a. Overeenkomstig art. II zullen de leer plannen worden ingediend vóór den eersten Mei 1924 b. De cursussen, die reeds in 1923 zijn be gonnen volgens het door Z. D. H. den Bis schop goedgekeurde leerplan van den cursus te 's-Gravenhage, kunnen volgens dit leer plan worden voortgezet, nadat hiervan kennis is gegeven aan Z. D. H. den Bisschop vóór den in a. genoemden datum. Deze kennisgeving geschiedt door middel van den Bisschoppelijk Gecommitteerde. XV. Slotbepaling. In alle gevallen, waarin deze regeling niet voorziet, beslist de Bis schoppelijk Gecommitteerde. Aanvulling van art. 1, b. Ten slotte worden eenige boeken aange geven, die als handleiding gebruikt kunnen worden, voor DIPLOMA B. a. Voor godsdienstleer kan gebruikt wor den M. Dekkers „Apologetiek" en „R. K. Godsdienstleer" (3 dl.). Door Prof. J. P. Verhaar te Warmond is tevens een volledige lijst van vragen opge steld, welke zooveel mogelijk bij Dekkers aansluit, en waardoor precies wordt aange geven wat voor het behalen van diploma B. gekend moet worden van de Godsdienstleer. In voorbereiding is een afzonderlijk hand boek, speciaal voor den godsdienstcursus van diploma B. bedoeld. b. Bijb. geschiedenis. Voor het O. T. kan men gebruiken „Geschiedenis der Open baring van het O.T.", door W. v. d. Hengel, en voor het N. T. „Wegwijzer door het Evangelie", door H. Lesétre. c. Kerkgeschiedenis. Een speciaal handboek voor dezen cursus, samengesteld door Prof. W. Nolet (Warmond), verschijnt in 1924. Ook kan verwezen worden naar het Hand boek van P. Goorts. (St. Bavo). De federatie van R.K. Bijz. Onderwijzers en de salaris verlaging. De Federatie van Alg. Dioc. Vereen-'ginpen van R. K. Bijz. Onderwijzers in Nederland kwam dezer dagen in buitengewone Fede- raitevergadering bijeen te Utrecht ter bespre king van de door de Regeering voorgestelde salarisverlaging. In bespreking kwamen daarna achtereen volgens 1. Art. 40 van het Bezoldigingsbesluit, 2. de brochure-Ceulen, 3. de verschillende plannen tot bezuini ging op de salarissen. Uit de besprekingen bleek, dat de Federatie zich, wat betreft art. 40, geheel stelt op het standpunt van de R. K. Centrale van Bur gerlijk Overheidspersoneel en evenals deze bereid is offers te brengen, wanneer daarvan de noodzakelijkheid wordt aangetoond. Als resultaat van de besprekingen werd de volgende motie met slechts één stem tegen aangenomen. De Federatie van Algemeene Diocesane Vereenigingen van R. K. Bijzondere Onder wijzers in Nederland, in buitengewone ver gadering bijeen te Utrecht op Zondag 23 Maart 1924, te bespreking van de bezuini gingsplannen der Regeering en de daaruit voortvloeiende gevol^bn voor onderwijs en onderwijzers, van meening, dat de wijze, waarop in verschilletje offi- cieele stukken en redevoeringen de tegen woordige uitgaven voor het onderwijs worden vergeleken met die van 1914, bij het publiek een totaal verkeerden indruk vestigt met be trekking tot het cacrès der uitgaven op de btgrooting van onderwijs dat daarnaast de Regeering art. 40 van het Bezoldigingsbesluit zonder behoorlijk over leg intrekt j dat na het verschijnen der brochure-Ceu len, nóch van den kant der Regeering, nóch vanuit de Kamer is gepoogd aan te toonen, dat op de wijze, in deze brochure uiteenge zet, herstel van het- evenwicht in 's lands geld middelen onmogelijk is 'dat hierdoor een ongewenschte mentaliteit onder de Nederlandsche ambtenaren en daar mee gelijksgetelden is ontstaan dat door de voorgestelde regeeringsplannen ernstige schade aan onderwijs en opvoeding wordt toegebracht, terwijl nog niet is aange toond, dat een verlaging van salarissen in verband met den tegenwoordigen levens standaard noodzakelijk is spreekt den wensch uit dat de Regeering rekening houde met de in bedoelde brochure aangegeven middelen tot bezuiniging op de uitgaven en tot ver sterking der inkomsten, draagt het Bestuur op deze motie ter ken nis te brengen van de Regeering en de Staten- Generaal. Eveneens werd aangenomen (met drie stem men tegen) een voorstel van het Hoofdbestuur van de Diocesane Vereeniging inhet Bidsom Haarlem, waarbij aan het Bestuur vande Fe deratie wordt opgedragen zich tot de Tweede Kamer te wenden met het verzoek het wets ontwerp „Wettelijke voorziening in zake de vermindering der Wedden" niet aan te nemen. MUZIEK EN ZANG BIJ HET INTERN. EUCHARISTISCH CONGRES (Officieel). Ter aanvulling van vroegere mededeelingen maakt het Comité voor muziek en zang, voorzitter pastoor H. N. Colla en secretaris kapelaan P. L, Ch. v. d. Meer, bekend, dat de muziek en zang tijdens de Godsdienst oefeningen en Algemeene Vergaderingen als volgt geregeld zijn Onder de Pontificale H. Mis van den Kardinaal-Legaat in het Stadion zullen de wisselende gezangen worden uitgevoerd door een koor van Studenten der Groot-Seminaria van Utrecht, Haarlem en 's Hertogenbosch, en van Eerw. Broeders de vaste gezangen door een koor van ongeveer 3000 jongens der R. K. Scholen der stad. Beide koren staan onder leiding van den zeereerw. Pater v. d. Geest O. P. Tijdens het Pontificaal sluitingslof zal een koor van ruim 500 jongens en 700 heeren de Lofgezangen uitvoeren onder leiding van Hub. Cuypers. Onder de processie wordt ook gezongen het „Rex clementissime" waarvan het refrein „Lauda Jeruzalem" door allen moet worden meegezongen. Voor de algemeene vergaderingen op Don derdag, Yrijdag en Zaterdag in het Concert gebouw is uitgenoodigd het koor der Ver een: gde Kerkzangers „Voci et Amicitiae" (Dir. Antoon ter Stege). Voor de parallel vergaderingen op diezelfde avonden in de Willibrordus b. d. m. het gemengd koor „Schola Cantorum" (dir. Hub. Cuypers) en voor de vergaderingen in het Stadion op Woensdag (opening) Donderdag en Vrijdag de R. K. Oratorium-Vereemging (dir. Louis van Tuiser). Alle vergaderingen beginnen met het „Adoremus" door alle aanwezigen te zingen. r V Voor abonnementen, advertentiën, alsraee». drukwerk, wende men zich ter plaatse tot den agent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2