M m Van Wet en Wetgeving GEMENGD NIEUWS. ORDE EN ARBEID. KERK EN SCHOOL. ELCK WAT WILS. BÏNNENLANDSCH NÏEUWS. Het koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. De Stichtsche lustwaranda bedreigd. VERKEER EN POSTERIJEN. Luchtpakketpost Rotterdam— AntwerpenBrussel. Ook een ongeluksvogel. Op vrije voeten gesteld. Brand in een Mijnwerkersbarak De diefstal van den post- trommel. Wie bergt daar ook z'n geld! Ongeloofelijk. De autobus benadeelt de eigen markt. Een landgoed van 1180 H.A. Verdronken. Een 16-jarige ferandstichtster. Zoek geraakte patronen. De loonsverlaging bij Gebr. Stork en Co, te Hengelo, De staking in de bouwvakken Het Intern. Eucharistisch Congres. Voorbehoeding tegen de Mazelen. De parel-cultuur in Arkansas. Sterren en dubbelsterren. 7 DE WETTELIJKE INSOLVENTIE^EGE- LING VOOR DE LEVENSVERZEKERING- BEDRIJVEN. AI zal ongetwijfeld de wettelijke regeling an het Levensverzekeringbedrijf er veel toe kunnen bijdragen om te voorkomen, dat eene maatschappij in financieele ongelegen heid geraakt en daardoor de polishouders worden gedupeerd, dit neemt niet weg, dat déconfitures van levensverzekeringmaat schappijen ook in de toekomst nog mogelijk blijven. Een der meest bekende deskundi gen op levensverzekeringgebied beweert zelfs, dat het ongetwijfeld is te verwachten, dat nog meer maatschappijen het voorbeeld der „Algemeene" en „Kosmos" zullen vol gen, ai zullen dergelijke gevallen toch uit zonderingen blijven. Wat er met een levensverzekeringmaat schappij moet gebeuren, wanneer de polis houders der maatschappij de dupe dreigen te worden van een minder geedxgevoerd beheer, is omstandig in de wet op het le vensverzekeringbedrijf geregeld. Men noemt dit de insolvsntieregeling. De rege ling tracht-te voorkomen, dat de verzeker den meer schade lijden, .dan absoluut nood zakelijk is. Wanneer eene levensverzekeringmaat schappij naar redelijkerwijze te voorzien is, in de toekomst niet aan al bare verplich tingen zal kunnen voldoen, dan wordt ten aanzien van die maatschappij door de Ar- rondissements rechtbank verklaard, dat zij verkeert in een toestand, welke in het be lang der gezamenlijke schuldeischers, bij zondere voorziening behoeft. Het daartoe strekkend verzoek wordt aan de arrondisse- n:ents-rechtbank gericht door de Verzeke ringskamer. Ook de directie en de commis sarissen der betrokken maatschappij kun nen aan de Rechtbank dergelijk verzoek doen, zijn er zelfs in bepaalde omstandig heden strafrechterlijk toe verplicht. Is door de Rechtbank eenmaal verklaard, dat eene maatschappij bijzondere voorzie ning behoeft, dan ziin directie en commis sarissen der betrokken maatschappij geen baas meer in eigen huis; zij staan volledig onder curateele en wel onder de curaieele der Verzekeringskamer. De Verzekerings kamer wordt dan gesteld om te waken oor de belangen der polishouders. Zonder bijstand of machtiging der Verzekeringska mer kan door de maatschappij geen enkele handeling meer v,-orden verricht, en dat niet ïlleen, maar de directie en commissarissen ijn gehouden alle bevelen op te volgen, lie 'de Verzekeringskamer geeft. Een be- luit van de aandeelhouders der maatschap- >ij is krachteloos zonder de goedkeuring Ier Verkiezingskamer. En is door eenige landeling der maatschappij, die de Verze keringskamer van oordeel is dat moet ge schieden, de bewilliging noodig der aan- ieelhouders, dan treedt bij weigering der mnaeeihouders de Verzekeringskamer in hunne rechten en is zij bevoegd de noodige besluiten ie nemen. Indien de Verzekeringskamer van mee- ling is, dat het belang der polishouders niet medebrengt, dat een of meer leden der directie of van het college van commissa rissen langer op hunne posten worden ge- landhaafd, dan zal de Verzekeringskamer hen ontslaan. De daardoor ontstane vaca tures kan de Verzekeringskamer naar ver kiezing al dan niet aanvullen. De Verzeke ringskamer is ook bevoegd zelve de plaats van directie en commissarissen in te ne men. De Verzekeringskamer kan besluiten, dat alle handelingen of nader omschreven han delingen door de maatschappij kunnen wor den verricht, in plaats van met haar bij stand of machtiging van de door haar aan gewezen personen, dan wel, dat nader om- chrevcn handelingen door de maatschappij echtsgeldig kunnen worden verricht zonde:: dat eer.igc bijstand of machtiging wordt vcreischt. De betreffende besluiten der Ver zekeringskamer worden gepubliceerd in de Nederlandsche Staatscourant en in één of meer nieuwsbladen. Is eenmaal een levensverzekeringmaat schappij door de arrondissementsrechtbank insolvent verklaard, dan kan de maatschap pij niet verder worden genoodzaakt tot na koming harer verplichtingen. Alle aange vangen executies worden geschorst en alle" gelegde beslagen vervallen. Faillissement kan slechts worden uitgesproken op voor dracht der Verzekeringskamer. Resumeerende kunnen wij zeggen, dat bij insolventie-verklaring eener maatschappij directie en commissarissen óf geheel wor den uitgeschakeld, óf tot het tweede plan worden teruggedrongen, om plaats te maken voor de Verzekeringskamer. Deze heeft dan voortaan in de maatschappij het roer in handen en hare eerste en eenige taak is zorg te dragen, dat de verzekerden van de débacle der maatschappij zoo weinig moge lijk schade ondervinden. Men seint ons uit Amsterdam Hedenmorgen om 10 u. 4 arriveerde de Koninklijke familie aan het Centraalstation, waar ter ontvangst aanwezig waren de bur gemeester W. de Vlugt en de kamerheeren in buitengewonen dienst Jhr. Six en jhr. mr. Roëll. Het gevolg van de Koningin bestond uit gravin van Lijnden van Sandenberg, groot meesteres, mevrouw Van Loon, dame du palais, baronesse Sloet van Marxveld, le hof dame, belast met de opvoeding van de Prin ses, jon kvrouwe van Swinderen en baronesse van Heeckeren van Keil, hofdames., Mej. Oosterlee, gouvernante van de Prinses, mej. van Rijn van Alkemade, lectrice van de Ko ningin vice-admiraal Bauduin, adjudant- generaal en chef van het Militaire Huis der Koningin, Graaf Van Lijnden van Sanden- burg, opperkamerheerjhr. Boreel, hof maarschalk baron Bentinck, le stalmeester; baron van Geen, kamerheer en particulier secretaris van de Koningin, baron van Har- denbroek van Lockhorst, kamerheer. De Prins was vergezeld van zijn adjudan ten, kap. ter zee jhr, van Mühlen en kapi tein jhr. Laman Trip. Toen de koninklijke familie op het sta tionsplein kwam en plaats nam in het wach tende hofrijttrig werd zij toegejuicht door de wachtende menigte. Voorafgegaan en ge volgd door een eere-escorte ruiters reden de vorstelijke personen het Damrak op. Hier stonden langs den weg de menigte geschaard die de koninklijke familie toejuichte. Zoo reed de stoet naar den Dam. Daar was reeds van vroeg in den morgen de drukte, die steeds op het ruime plein bij een koninklijk bezoek heerscht. De politie was tijdig begonnen den Dam af te zetten, want reeds lang voor de koninklijke familie zou aankomen, hadden zich reeds velen een plaatsje gezocht om van die aankomst ten paleize getuige te kunnen zijn. Om kwart over tienen ging het door de menigte „de stoet komt eraan F* Het ge juich, dat eerst vaag in de verte klonk, werd sterker. Even later klonk hoefgetrappel en dadelijk daarna zwenkten de ruiters en ver volgens het koninklijke rijtuig den hoek om Onder hoeragejuich van de menigte en onder de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door een militairmuziekkorps, stapte de koninklij ke familie uit het rijtuig en ging zij het pa leis binnen. Dadelijk daarop verscheen zij op het bordes en terwijl het publiek opnieuw het vaderlandsche volkslied speelde, juichte de menigte nogmaals de koninklijke familie toe. Toen vervolgens de Hooge Gasten weder het paleis binnengegaan waren, werd door de politie de afzetting verbroken en de me nigte verspreidde zich in verschillende rich tingen. Ten paleize had ondertusschen een audiën tie plaats. Vele hooggeplaatste officieren in kleurige uniformen reden per auto of rijtuig af en' aan. Het was tegen eenen toen het kleine groepje menschen, dat voor het paleis was blijven wachten, begon aan te groeien. Steeds grooter werd de menigte die de ko ninklijke Familie wilde zien uitrijden voor den rijtoer van hedenmiddag. Om ongeveer half twee begon de politie weder haar afzet- tingswerk. Precies om twee uur nam de koninklijke familie in het wachtende rijtuig plaats onder het gejoel van de menigte. De eere-escorte voegde zich weer bij het rijtuig en de rijtoer nam een aanvang. De route van den tocht was als volgtMozes- en Aaronstraat, N. Z. Voorburgwal, Raadhuis straat, Heerengracht (even zijde), Leidsche- straat, Leidscheplein, Stadhouderskrds (Leid- scheboschjes), Nassaukade, Kinkerstraat, Nic. Beetsstraat, 1ste Helmersstraat, 2de Const. Huygenstraat, Vondelstraat, Tes- schelschadestraat, Stadhouderskade, Brug voor Ferd. Bolstraat, Nic. Wïtsenkade, Westeinde, Frederiksplein, Utrechtschestr., Keizersgracht (even zijde) Vijzelstraat, Munt plein, Rokin, Dam (langs Peek Cloppen- burg). Van alle openbare gebouwen en vele huizen woei de driekleur. Overal langs den weg stonden menSchen geschaard, die de ko ninklijke familie toejuichten. Om ongeveer kwart voor drie kwam de stoet ten paleize terug, waar een groot gedeelte van de menigte was blijven wachten. Toen de vorstelijke familie het paleis was binnengegaan, werd het langzamerhand weer rustig op den Dam. Ten paleize ontving de Koningin om half vier de Gedeputeerde Staten van Noord- Holland, waarvan vele leden aanwezig waren. 1 Deze ontvangst werd gevolgd door een audiëntie van civiele autoriteiten, welke druk bezocht werd. Het „Comité voor behoud van natuur schoon" te Zeist schrijft inzake de bedreiging van de Stichtsche Lustwarande 't volgende „Het wonderschoons natuurtafereel tus- schen Utrecht en Doorn, bekend als de Stichtsche Lustwarande, aan de grooten straatweg van Utrecht naar Arnhem, wordt door vernieling en omkappen van eeuwen oude boomen bedreigd. Het meest zou het natuurschoon bij de zoo liefelijk gelegen dorpen van De BiltZeistRijsenburg Drieberger.Doorn aan schending worden prijs gegeven, indien de plannen der Oester Stoomtram Maatschappij (O.S.M.) worden uitgevoerd. Deze maatschappij wil hare lijn modern electrificeeren. Wat modern electri- ficeeren wii zeggen, is, dat aile boomen langs de straatweg UtrechtDoorn 9 a 10 meter hoog zullen worden ontdaan van alle takken boven de straat. Bovendien zullen tusschen Dcorn en Driebergen 150 boomen moeten vallen alleen op het 2 K.M. lange traject tusschen station Driebergen en Zeist dienen ruim 50 der mooiste en zwaarste boomen verwijderd te worden. Van Zeist naar U- trecht komt, behalve het vellen van vele zware boomen, volgens xhet project dubbel spoor er wordt dan een rij boomen ten noorden van de straat aan beide zijden 8 tot 10 meter hoog opgesneeid, zoodat alleen een klein pluimpje takken overblijft. De Kampioen schreef dezer dagen:,,.... Wij kennen in Europa geen stukje natuur zoo mooi en zoo schoon als van Utrecht naar Doorn." En dat wil men in korten tijd geheel vernielen, sloopen voor altijd. In den oorlogs tijd is deze geheele streek gespaard gebleven, angstvallig werd gewaakt over de schoone natuur-taferéelen eigenaars verzetten zich tegen allen verkoop van boomen, ondanks de ernorm hooge prijzen, toen vaak geboden. De Stichtsche Lustwarande, het genot volle, ongerepte stukje natuur, de trots van deze dorpen, de streek, die jaarlijks duizen den en tienduizenden menschen trekt, die allen komen enkel en alleen om deze schoone, wondervolle dreven te aanschouwen, «ij staat op het punt van voor altijd vernield en verminkt te worden, en dat nog wel geheel onneodig, vrijwel zonder motief. Het verzet tegen dit vandalisme is hier algemeen. Er heeft zich een voorloopig comité gevormd, bestaande uit de heeren Jhr. G. F. van Tets, voorzitter der Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, Huize Valckenbosch te ZeistS. P. van Eeghen, Huize Aardenburg, Doorn A. J- Brandt, Rose Villa, DriebergenMr. van Romondt Vis, Huize Schoonoord, Zeist G. H. Figi, voorzitter der Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Zeist, en F. J. Abbing, tuinachitect te Zeist. Ingaand 1 April a. s. 's-Gravenhage, 29 Maart. De directeur- generaal der Posterijen en Telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 1 April a.s. een luchtpostdienst RotterdamAntwerpen Brussel wordt ingesteld. Met dezen dienst, welke alleen op werk dagen wordt onderhouden, zullen voor loopig uitsluitend postpakketten met expres se-bestelling voor België worden verzonden. Pakketten met aangegeven waarde zijn niet, pakketten met verrekening, alsmede pakket ten vrij van rechten zijn wèl tot het lucht verkeer toegelaten. Voor de luchtpostpakketten gelden de gewone porten en rechten. Het daarboven te kwijten luchtrecht bedraagttot en met 1 K.G. ƒ0.45; boven 1 K.G. tot en met 3 K.G. 1.12% boven 3 K.G. en tot en met 5 K.G. 1.50. Voor verdere inlichtingen aangaande de per luchtpost te verzenden postpakketten worden belanghebbenden verwezen naar de kantoren der posterijen. De landbouwer B., te Anklaaf (gem. Apel doorn) had langzamerhand buiten medeweten van zijn huisgenooten een aardig sommetje ten bedrage van 1100 bijeengegaard, dat hij om het aan aller oogen te onttrekken nu eèns hier, dan weder daar, in veiligheid bracht. De meest geschikte plaats, waar hij zijn geld zoowel voor ontdekking door zijn huisge nooten als voor mogeiijken diefstal veilig achtte, leek hem tenslotte een in de schuur staand voddenkistje. Daarin, op den bodem, te midden van allerlei lompen, in een linnen zakje gebonden, achtte hij zijn schat veilig. Maar wat gebeurt? Tijdens B's afwezigheid werden de vodden met inbegrip van het linnen zakje door een der huisgenooten aan een onbekenden voddenkoopman verkocht. De geheele familie zit thans in zak en asch en tracht, evenals de politie, den onbekenden koopman op te sporen. De boekhouder Van H., van de naaml. vennootschap Arona in Den. Haag, en de agent S., van die maatschappij, die de vorige week naar het huis van bewaring in Den Haag zijn overgebracht op grond, dat zij een dienstbode van het krankzinnigengesticht Endegeest te Oegstgeest op wier polis van genoemde maatschappij de prijs van 100.000 was gevallen, zouden hebben weten te be wegen voor haar lidmaatschap te bedanken en haar polis af te geven, zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. De officier van justitie heeft geen termen gevonden, een vervolging tegen hen in te stellen. Zaterdagmorgen in de vroegte is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in een der barakken van het kamp „Hendruk" te Brunssum (Limb.) waar vele mijnwerkers een onderdak hebben. Dit kamp is een exploitatie van de vereeni ging „Het Goedkoope Kosthuis". De barak, waarin de brand ontstond, werd bewoond door ongeveer honderd mijnarbeiders. Zij lagen nog in een diepe rust. Allen werden spoedig gewekt en konden een veilig heen komen vinden. .De barak is nagenoeg geheel uitgebrand. De brandweer werkte kranig en slaagde er in de andere barakken te behouden. Het gebeurde veroorzaakte natuurlijk een groote consternatie. De mijnwerkers uit de afge brande barak hebben bijna al hun goederen verloren. Zij zijn nu in een andere afdeeling van het kamp gehuisvest. Het onderzoek dat de politie te Amsterdam heeft ingesteld naar aanleiding van de raad selachtige verdwijning van den geldtrommel aldaar, heeft aan het licht gebracht, dat het geld, dat in beslag werd genomen ten huize van een tapper aan de Lindengracht, niet van diefstal afkomstig is. Het is den eigenaar dan ook teruggegeven. Een bewoner aan den Amsteldijk, te Am sterdam, heeft bij de politie aangifte gedaan dat hem 1340 ontstolen waren. Op de vraag, waar hij het geld had bewaard, antwoordde de man, dat hij dit geruimen tijd tusschen de bladen van z'n tafel verstopt had. De benadeelde verkeert zeer dikwijls onder den invloed van sterkedrankbovendien ontvangt hij in z'n huis veel bezoek, Zoodat het heel moeilijk is na te gaan op welke wijze het papiergeld is verdwenen. Een sollicitatiebrief luidde als volgt Weleerwaarde Fleer Naar aanleiding der annoce welke ik heden leesde, neemt de ondergeteekende de vrijheid om mij als Beambte ter uwe betrekking te solliciteerén. Ten eerstenmijne leeftijd is 26 jaar, goede gezondheid, en zijt van zéér goede huize en in het bezit van acte L. O. Inlichtingen omtrent mij zijn te verkrij gen bij de Wel Eerwaarde Heer.te. Mocht de WelEerwaarde Heer mij wen- schen te spreken ben-ik gaarne bereidt om eens over te komen tot nadere correspon dentie. Hoogachtend, In afwachting Teeken ik mij Den Heer.... Het „Hbl." vraagtWaar zijn de examina toren, die dezen geletterde de acte ver leenden Voor dat de autobus zijn intrede deed, waren de bewoners uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen voor hunne zaken meerendeels aangewezen op Middelburg, zooals ook me nigmaal bleek uit het drukke bezoek aan de markt te Middelburg. Door de autodienst Breskens—Brugge is dat alles veranderd en wordt er „gemarkt" te Brugge (België), waar bovendien vde inkoopen van huishoudelijke benoodigdheden worden gedaan, zeer tot schade der neringdoenden in de grensdorpen, maar mede voor Middelburg. Door den pas geopenden autobdienst op Gent, die corres pondeert op de reeds bestaande naar Brugge, wordt de verbinding van West Zeeuwsch- Vlaanderen met de stad Mqg vergemakkelijkt, terwijl niets kan gedaan worden om den trek naar Middelburg te herstellen. Hier spreekt sterke concurrentie der autobussen tegenover tram en boot. (Nbl.) De tijding, dat het landgoed Enghuizc onder de gemeente Hummelo (Gelderland) zal worden verkocht, is, niet zonder onge rustheid door de beminnaars van natuur schoon vernomen. De tijd, waarin uitgestrek te landgoederen grage koopers vonden, is vrijwel voorbij en het gevaar van verbrokke ling van dit 1180 H.A. groote landgoed is niet denkbeeldig. Maar veronderstel, dat- het goed in ziin geheel een kooper vindt, zal deze met dezelfde vrijgevigheid van de vorige eigenaars de vrije wandeling door ge heel het park open stellen? „Vorstelijk mag de aanleg hiervan heeten,. Breed en grootsch is alles, de rijwegen, die er in bevallige bochten doorheen leiden, de voetpaden, die zich slingeren door het hout, de lange, rechte lanen, die hier en daar in het bosch voeren/ de waterloopen en vijvers, die op verschillende punten onder de hooge loofgewelven blinken, de uitgestrekte weiden en akkers in het bosch en achter het kasteel..." Een bekoorlijk plekje is vooral ook de omgeving van het jagershuis met de hooge boomen. De hangbrug en de kettingbrug,die er den wandelaar heenvoeren, zijn wijd en zijd bekend. Voor den vogel- en bloemenbriend is Enk huizen een lustoord, betoogde de heer A. Joman in „De Levende Natuur" „Ik heb nog nooit zoo'n veelstemmig vogelconcert gehoord, als er op enkele avon den na mooie zomerdagen daar gegevenwordt. Dat is zoo mooi, dat u onwillekeurig uw tijd zoudt vergeten en langer in het bosch blijven, dan ge u voorgenomen hebt. Merels, zang lijsters, vinken, roodborstjes, ze doen om strijd hun best en schijnen in Mei en Juni met de heerlijke nachtegalen te willen wed ijveren. O, wie dat nooit hoorde, wat mist die een groot voorrecht 1" Op de plaats van het oude huis Enghuizen, een vierkant gevaarte met breed uitspringen de vleugels op het ruime voorplein, alles omgeven met een gracht, liet in 1835 de toen malige eigenaar H. J. C. J. van Heeckeren van Enghuizen, woonachtig op Sonsbeek bij Arnhem, het tegenwoordige in Italiaanschen villa-stijl opgetrokken gebouw zetten. De steenen, afkomstig van de gesloopte haverzathe zijn gebruikt als bekleeding van den gothischen gevel (bovenpui) van het voormalig St. Pietersgasthuis, Rijnstraat 17 te Arnhem. Craandijk beschrijft het bestaande ge bouw in zijn Wandelingen door Nederland, 't Is een groot, vierkant gebouw, van rooden baksteen met zandsteenen onderpui, pilasters en lijsten. De hoofdingang is in het park tegenover den grooten vijver, onder een bal kon, door zes statige zuilen gedragen, langs een langzaam glooiend terras, dat door rij tuigen kan bereden worden. Aan beide zijden van dezen fraaien oprit staan kolossale stee nen leeuwen en langs de kanten prijkt een kleur van bloemen. Vijf openslaande glas deuren, op het terras uitkomende leiden naar de ruime schoone vestibule, waaromheen de benedenkamers liggen en waaruit een kostbare mahoniehouten trap naar de boven verdieping voert. In de vestibule vinden wij eenige belang rijke kunstwerken. Van den beeldhouwer Stracké is een uitnemend, kunstig en smaak vol gesneden tafel en leuningstoel, van den tronk van een zwaren eik vervaardigd, vol geestige dierenfiguren, takken, bladeren en ranken. Achter de vestibule ligt de groote zaal, verlicht door een vijftal ramen in den achter gevel naar de zijde van het dorp, ingelijks onder een deftig balkon en uitkomende op een terras, vanwaar het oog de groote wei achter het huis, den Zutfenschenweg, de akkers en bouwlanden, den Hummelschen kerktoren en molen, van verre, de Keppel- sche bosschen en meer nabij de pastorie aan de eikenlaan en de boerderijen in het veld overziet. Boven de schoorsteenmantel is hier in plaats van een spiegel, een groote spiegel ruit aangebracht, waardoor een treffend schoon gezicht door de vestibule op den vij ver en in een iange laan daarachter is geopend. Schilderijen, marmeren tafels, mozaïekwerk en pronkstukken van gesneden hout ver sieren de zaal. De overige vertrekken van de bel-étage en van de bovenverdieping zijn alle ruim en vierkant. Aan alle zijden is het uitzicht heerlijk in het park en op de velden en weiden van het dorp. Het huis vormt in derdaad een vorstelijke woning. De Leenaktenboeken van het Kwartier Zutphen noemen 'als bezittende geslachten van „'t goet te Groten Enghusen-Kkin Enghuizen lag in het ambt Doesburg, Van Enghusen 13261488, Van Voorst 1488 1619, Van Zweten (Zwieten) 16191636 en Van Heeckeren 1636—heden. Een afdeeling matrozen van het oplei dingsschip „Schorpioen" gestationneerd'te Gorcum, hield oefeningen met een kanon neerboot. Bij het laten vallen van een anker nabij Puttershoek is een matroos overboord geslagen en verdronken. Naar zijn lijk wordt gedregd. De politie te Someren (N.B.) heeft Zater dag gearresteerd de 16-jarige dochter van den landbouwer K. V. Zij is ter beschikking van den officier van justitie te Roermond gesteld. Het meisje heeft bekend, eerst de schuur en daarna de boerderij haars vaders in brand gestoken te hebben. Zij zeide, zulks gedaan te hebben omdat zij naar haar meening niet goed door haar ouders werd behandeld. Dinsdagavond om 7 uur stak zij de schuur in brand en toen zij zag, dat het huis vrij- gebleven was, stak zij om 20 uur cokde boer derij in brand. De militaire politie heeft te Deventer en jn den omtrek een onderzoek ingesteld naar de verblijfplaats van den 4 a 5000 scherpe karabijnpatronen, die, indertijd uitgereikt aan een burgerwacht-afdeeling in een der buurtschappen van Diepenveen en daarna vandaar vervoerd naar de kazerne te Deven ter, thans onvindbaar zijn. De R. K. en Chr. Metaalbewerkersbonden hebben hun goedkeuring gehecht aan het besluit der besturen om de eerste 5 pet. loons verlaging van de Machinefabriek van Gebr. Stork Co. te aanvaarden. te Amsterdam. Óp het oogenblik zijn, volgens opgaaf van de zijde der patroonsbonden, reeds pl.m, 800 bouw-arbeiders uitgesloten. Heden, Maandag, zal dit aantal ver boven de 1000 gestegen zijn. Het Buitengewoon Congres te Utrecht. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht werd Zaterdag het bui tengewoon congres ^gehouden van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond onder voorzitter schap van den heer L. van der Wal uit Am sterdam. De bedoeling van dit congres was om den toestand in het bedrijf te bespreken, welke geschapen is door de verwerping der voorwaarden, waarop met de patroonsbonden een collectief contract kan worden afgesloten door de meerderheid der bondsleden. Het N.V.V. was vertegenwoordigd door den heer R. Stenhuis. Deze adviseerde namens het Hoofdbestuuj om den strijd niet te beginnen, daar deze strijd hopeloos verloren zou worden. Het voorstel van het hoofdbestuur werd aangenomen met 80 stemmen vóór, 17 en 1 bianco. S n Aan de orde kwam vervolgens de vraag of, nu de Bond besloten heeft geen strijd te voeren, de afdeelingen, welke onder de treffende arbeidsovereenkomst komea t* vallen, het contract zullen aanvaarden, h-i hoofdbestuur stelt voor, het contra^/ te teekenen. Dit voorstel van het hoofdbestuur werd aangenomen met 37 stemmen vóór e„ jq stemmen tegen. De bloemversiering van het altaar op het stadion Naar de Msb. verneemt, heeft de Federatie, van R.K. Vrouwenbonden in ons land aan het Hoofdcomité van het Eucharistisch Congres aangeboden, de bloemversiering van het altaar op het stadion gedurende de congresdagen voor haar rekening te nemen. Dit aanbod van zoo speciaal vrouwelijke hulde, dat weer eens te meer de bekende vrouwelijke vereering der H. Eucharistie doet uitkomen, is met graagte aanvaard. Serum van volwassenen. De verwekker van de mazelen is nog altijd niet bekend, zoodat men ook niet op de ge wone wijze, dus door infectie van dieren, an ti-sera tegen deze ziekte bereiden. Men is nu op het idee gekomen om bij de behan deling van de mazelen menschen-serum te gebruiken en velserum van kinderen of vol wassenen, die van deze ziekte hersteld wa ren. Men ging daarbij uit van de juiste er- onderstelling, dat als er „immuunstoften" cf „antistoffen" tegen den onbekenden verwek ker van de mazelen zijn, men ze wel zal kunnen vinden in het bloed van menschen, die pas de ziekte doorstaan hebben. Inder daad heeft men met deze behandeling succes gehad en is toen nog een stap verder gegaan en heeft dit reconvalescentenserum anti-pro- phylactisch ingespoten, d.w.z. men heeft een aantal kinderen, die aan mazalen blootgesteld waren, serum gegeven, in de verwachting, dat dan de ziekte zou uitblijven. Aangezien het echter moeilijk is, om van deze prophy- laxe genoeg serum van herstelde kinderen ter beschikking te krijgen, is Salomon in Berlijn op het denkbeeld gekomen het serum van volwassenen te profceeren. Om te zien, at daarmee werkelijk iets bereikt kan worden, spoot hij 76 zuigelingen in met gewoon menschenserum, en 62 zuigelingen met se rum van genezen kinderen, terwijl 60 zuige lingen niet ingespoten werden. Dit waren alle kinderen, die aan mazelen blootgesteld waren. Het resultaat was zeer sprekend. De niet ingespoten kinderen kregen alleen maze len, van de met serum van volwassenen be handelden kregen iets meer daa de helft ma zelen, en van de derde groep, die met recon valescentenserum ingespoten waren, kre- feo .ietminder daa de helft mazelen. Het verloop der ziekte, het aantal sterfgevallen, de complicaties enz. waren in dé beide laatste groepen ongeveer gelijk, zoodat er tusschen normaal serum en reconvalescentenserum niet veel verschil blijkt te bestaan. Ket spreekt vanzelf, dat men vanuit dit oogpunt beschouwd het serum van volwassenen niet als „normaal" mag beschouwen, omdat de meeste menschen in hun jeugd mazelen heb ben gèhad, waardoor hun serum andere eigenschappen kan hebben gekregen. In ieder geval is het van groot belang, dat weer is gebleken, dat men in serum van vol wassenen of van na mazelen herstelde kin deren een middel heeft, dat, zooal niet in alle, dan toch in vele gevallen het uitbreken beletten kan van een ziekte, die, hoewel als regel ongevaarlijk, toch onder bepaalde om standigheden zeer onaangenaam en gevaar- ijk kan zijn. i In den loop van het afgeloopen jaar hebben de Amerikaansche parelvisschers voor een bedrag van 15 millicen dollar aan parels uit de wateren van de Mississipi, Black River en White River in Arkansas opgevischt. De pareleultuur was in deze gebieden tot voor enkele jaren nog niet zeer beduidend, maar door de bemoeiingen der regeeriag heeft zij zich hier tot een bloeiend bedrijf ontwikkeld, hetgeen trouwens uit bovengenoemd cijfer blijkt. Van regeeringswege worden ook nog steeds nieuwe proeven genomen met zeer productieve variëteiten der oesters. Op het oogenblik heeft men veertig soor ten en variëteiten bijeengebracht, die zich uit muntend leenen voor de cultuur in zoetwa ter. Langs de oevers der Mississippi vindt men thans over een lengte van 350 mijl oester banken. Tot de Mooiste parels, in dsze_ streken ge vonden, behoort die, welke uit de Black River werd opgehaald en 25.000 ..Jlar op bracht, en een andere, die 15.00 collar op bracht. 'N KOSTELIJKE GRAP. Brown steekt woordelijk denzellden speech af, waarvoor Smith veertien dagen heeft noodig {jehad om hém uit „De succesvolle Toaster" (100 keurige toespraken voor slechts 60 cent) van buiten te leeren. (Passing Show) In 1596 werd door onzen landgenoot David Fabricius een nieuwe ster in het sterrebeeld de Walvisch ontdekt,'dien niemand daar ooit te voren gezien had. Latere waarnemingen leerdén, dat deze ster niet dl tijd dezelfde lichtsterkle had, maar nu een der helderste, dan een der zwakste sierren was, zoodat ze slechts een gedeelte van bet jaar zicht baar was. Vandaar dat ze Mira, de Won derlijke, genoemd werd. Eerst meer dan driehonderd jaar later werd het raadsel van deze ster opgelost. Het bleek dan, dat Qmicroh Ceti zoo als zc in den sterren-burgerlijken-stand is ingeschreven veranderde van dc tweede tot de negende grootte! in haar minimum is ze 16 maal te zwak om met het bloole uog ie worden waargenomen. Deze verande ring geschiedt periodiek met een periode van 330 dagen .Spectrocopisch onderzoek leerde, dat Mira 'n spectrum van de zgn. klasse M. had, d.w.z. dat het een roode ster s's. Dit is te merkwaardiger, daar de meeste roode sterren niet veranderlijk zijn. Een tweede tegenstelling met de andere roode sterren is, dat Mira ook waterstoflijnen in haar spectrum heeft. Dit v/as alles, wat men er gedurende lan gen tijd- van wist. Pas 'enkele jaren geleden werd aan de sterrenwacht op den Mount Wilson ontdekt, dat de ster, als ze op haar zwakst is, een heel ander spectrum bezit dan ia haar Jichtstèrlcen tijd, een spectrum, dat men alleen bij de z.g. blauwe sterren kende. Thans heeft prof. R. G. Aithen van het Mouiit-tick-öbservatórium ontdek!, dat dit spectrum moet worden toegeschreven aan èen blauw ester, die zich zeer richt bij Mira bevindt, op een schijnbaren, afstand van slechts een boogseconde. Deze kleine ster was van de tiende grootte, dus nauwelijks zwak er dan Mira zelf, die op dat oogenblik van den egende grootte was. Deze ontdekking heeft het raadsel nog slechst ten deele opgelost. De astronamen heben nu te kiezen tusschen twee mogelijk heden .De eerste is, dat de nieuwe blauwe ster ongeveer van dezelfde werkelijke groot te als de andere blauwe sterren, die juist de grootst zijn die we kennen. Maar in dj) geval moet ze 8000 lichtjaren van ons verwijderd zijn; dan zou ze zich in een gebied bevin den, waar we absoluut geen sterren van deze soort kennen. De andere mogelijkheid is deze,- dat ze met Mira een dubbelster vormt. Dan zou men kunnen verwachten, dat de beide sterren om haar gemeenschap pelijk zwaartepunt draaien, zaadat ze elkaar zoo nu en dan afwisselend kunnen bedek ken .Daarmede zoud ende veranderingen in lichtkracht en in het spectrum verklaard zijn. Daar we echter den afstand van -Mira ten naastebij kennen, leert de berekening, dat deze blauwe ster in dat geval uitermate klein zou moeten zijn: tienmaal zoo klein als onze zon, of tienduizendmaal zoo zwak als eenige ander blauwe ster van dit type. Waarnemingen zullen ons in de naaste toekomst moeten leeren, welke der beide veronderstellingen juist is, want de verander lijke ster heeft zelf een eigen beweging aan dén hemel, waardoor de afstand der beide sierren in den loop van drié jaar tot op zeven-tienden afneemt, MIS EN RAAK. „Uw vrouw zal u wel veel missen, denk ik," sprak de oude dame tot den handelsrei ziger. „Neen, dat gaat nogal," antwoordde hij. „Het eeuige is dat ze mij niet altijd precies raakt, waar ze bedoelde." DE GEVAARLIJKE ZIEKTE. „Dus je vader is ernstig ziek Ik hoop dat hij niet besmettelijk is?" „Dat hoop ik ook niet H-.'j heeft rich over werkt," JJA HET GEZELLIG SOUPERTJE, Gast: „Heb ik nog tijd genoeg om de trein van kwart voor elf te halen?" Gastheer: ,0 ja! 't Is nou tien voor elf, je hebt dus nog vijf- minuten!" (Passing Show) UIT DE KAZERNE. Een'officier laat bij het signaaloflderticht ,het signaal „vuren" blazen en vraagt aan een recruut wat dit heteekent. De recruut zwijgt eerst, maar den trom petter ziende, die bij herhaling op zijn yuur- rocde haren wijst, roept hij uit„Dat is het signaal haarknippen." DAN BEGINT 'T VOOR GOED. Vriendin „Ik héb gehoord, dat de kwes tie met je verloofde is bijgelegd.'' Jongedame „Ja, maar >(tijd«li)k. Over twee maanden trouwen we."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 10