I. C. HAAN Barteljorisstraat 39 41. Repareeren, Stoomen en Wasschen van fatrassen, Bedden en Dekens Ingezonden MededseKngeii Dinsdag 1 April 1924 47ste Jaargang No. 14703 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad De liberale grondslag UIT DEN OMTREK. Het Eucharistisch congres. Prov. kieskring Velsen. LETJMUIDEN. HEEMSKERK. a 75 cents per regel. geschiedt billijk en in den korst mogelijken tijd BEDOENFABRIEK Gevestigd 1833 - Telefoon 250 UITHOORN. HEILO. Hiermede brengen wij ter kennis, aan onze abonné's dat met ingang van heden als agent is aangesteld de heer C. Kei Heilo. Voor abonnementen, advertentiën alsmede drukwerk, wende men zich tot den agent. DE ADMINISTRATIE. Een verdwijnend vervoermiddel. HOORN. VINKEVEEN. AMSTELVEEN. ZAANDAM. PURMEREND. KROMMENIE. ®e abonnementsprijs bedraagt voor R Haarlem ea Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49. Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAMEMSCHE COURANT •v Advertentie» 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden medcdeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiên 1—4 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. Onmiddellijk na de rede door mr Dres- Belhuys op de jongste jaarvergadering van den Vrijheidsbond gehouden, hebben wij gewezen op het feit, dat de tegenwoordige leider van de Nederlandsche liberalen, den grondslag los liet, waarop de liberale partij hier te lande nu al drie kwart eeuw heeft gestaan, dat er nl. absolute scheiding tus schen religie en politiek behoort te zijn. Wij herinneren er aan, dat van de nu nog leven de liberale kopstukken, mr. Cort van der Linden, in zijn bandleiding over het libera lisme, deze onver eenigbaarheid nog eens heeft vastgelegd en spraken de verwachting uit, dat het nieuwe geluid, door mr. Dres- selhuys aangeheven, geen onverdeelde in stemming in het liberale kamp zou vinden. Zoo is het ook geschied. De heer Elout heeft mr. Dresselhuys' rede in het Handels blad geducht onder handen genomen, waar op in „De Vrijheid" en in het Handelsblad zelf de polemiek is los gekomen. In laatst genoemd orgaan is het 't oud-Kamerlid Drion, die het vóór de nieuwe richting in de libe-' rale partij opneemt en de pennenstrijd-, welke tusschen hem en den hoefijzer- correspondent van ihet Handelsblad, den heer Elout, is ontstaan, geeft ook voor ons zeer merkwaardige dingen te hooren. De heer Drion betoogt, dat de oude libe rale partijen in Nederland wel theoretisch op het standpunt van scheiding tusschen godsdienst en politiek hebben gestaan, maar dat daar practisch weinig van terecht kwam. Het was een fout, die thans hersteld wordt! Theoretisch echter heeft de schei ding al» een principieele grondslag voor de liberale partij bestaan, dat geeft de heer Drion toe en hij schrijft in dit verband over dat tijdperk der liberale heerschappij deze merkwaardige woorden: „Hoe achterlijk het zelfs in dien tijd reeds mocht heeten, maar al te welen in liberalen kring beschouwden den gods dienst als een soort van atavistisch ver schijnsel, bestemd om te verdwijnen met den -vooruitgang van dc wetenschap en de toeneming van de volksontwikkeling. De rede was dan zoo iets als denk machine. Allen die niet aan (gods dienstige] dogma's hechtten, zouden, bij gelijke ontwikkeling, noodzakelijk tot ge lijke conclusies moeten komen. De vraag van geestelijke overeenstemming werd een vraag van goed en verlicht onderwijs. De loop der dingen heeft dat liberale geloof verstoord. Wijsgeeren en psycholo gen hadden trouwens lang voordien aan getoond dat het geen grond had..,, in de rede." Wie zoo iets leest en bedenkt, dat het door de pen van een liberaal geschreven is, ziet de Tydemans de Van Kamebeeken, de Van Houtens al opspringen of zich om- keeren in hun graf. 't Is dan ook geen won. der, dat de schrijver zich ten slotte genoopt ziet, om de overtuigde godloochenaars als bijv. Van Houten, den toegang tot den nieüwen Vrijheidsbond te ontzeggen; maar voor die enkele anti-godsdienstigen kan men ook geen partij-program maken, schrijft hij, Een ras-echte liberaal als de heer Elout, die, van zijn standpunt en ervaring uit, heel wal logischer redeneert, zet tegenover het befoog van den heer Drion deze stelling: „Wie hel belang van den godsdienst voor den Staat wil doen uitspreken in het program van een politieke partij, haalt den godsdienst in de politiek en wijkt daarmede af van wat, nu welhaast vijf-en-zeventig jaren lang, een principieele lijn is geweest in het Nederlandsche liberalisme." Dat is dunkt ons, onmiskenbaar. En de conclusie vafi den heer Elout lijkt ons dan ook juist: dat de Vrijheidsbond door de verlegging van den grondslag, maar „ge deeltelijk" een liberale partij blijit; hij wordt n.m. een pconomisch-liberale, maar- geestelijk religieuse, ja, specifiek Protes- tantsche partij, en daardoor zal hij willens of onwillens, vroeg of laat samensmelten met de Christelijk-Historischen. De uitspraak is kras; maar wij kunnen het begrijpen, dat iemand, die een leven lang in aHe vezels liberaal gedacht en gevoeld heeft, bij het wegvallen van den voornaam- sten pijler onder het gebouw van het poli tieke liberalisme, in de naaste toekomst, zijn partij geheel ziel in een vallen. Voor ons heeft deze strrjd in hét liberale kaïyip groote beteekenis. Wii leeren er uit, dat men wel cenigen tijd pogen kan God cn Godsdienst van het openbaar terrein te weren en als staatsman te zeggen: „De Staat kent geen God en religie;" zoodra zulk een radicale strooming voorbij is en dc mensch in zich zelf de behoefte aan erkenning van geestelijke waarden met zijn afhankelijkheid van zijn Schepper begint te gevoelen, dan schamen de individuen, welke den Staat vormen, zich voor de zonden hunner vaderen en trachten deze achter mooie woorden van nieuwe oriënteering, verlegging van grondslagen en dergelijke te verbloemen. Politieke leiders komen daarbij tevens in de verdenking mee te glijden op den' nieuwen tijdsstroom en, ter wille van de dunnende gelederen, nieuwe beginselen onder een ouden naam te schui ven. Maar op den duur wreekt zich dit toch; dat zijn we met den heer Elout eens. Geen van beiden echter, noch de vóór- noch de tegenstanders van den nieuwen „liberalen"- grondslag, durven de eenig juiste conclusie le trekken; de liberale partij, als polixibke partij heeft in onzen tijd afgedaan; weg er mee) Met verzoekt ons rtiee te deelen, dat op het oogenblik voor het a.s. Internationaal Eucharistisch Congres nog alleen maar alge- meene congreskaarten ad 10 afgehaald, bij opzending 10.25, worien verstrekt en geen dagkaarten. Deze kaarten, waarbij gratis een insigne en een programmaboek wordt ge voegd, geven recht tot toegang bij alle ver gaderingen en plechtigheden, dus ook tot de grootsche bijeenkomst op het Stadion. Wor den er zooveel congreskaarten verkocht in binnen- en buitenland, dat het Stadion den laatstee dag geheel bezet kan worden, dan worden er geen afzonderlijke kaarten voor dien dag uitgegeven Namens vele ZeerEerw. heeren pastoors wordt ons tevens verzocht te melden, dat aan de kerken en pastories geen inlichtingen, kaarten enz voor het congres te verkrijgen kijn. Voor Haarlem en onderstaande plaatsen is daarvoor het adres bij den heer H. Kroes, Kampersingel Nr. 68. Haarlem, Tel. 3138 tot wien men zich dus kan wenden voor in lichtingen en het hestellen van kaarten, ver slagboeken enr Bedoelde plaatsen zijn de navolgende. Haarlem, Bloemendaal, Overveen, Santpoort, Spaarndam, Schoten, Haarl. liede, Halfweg, Schalkwijk (Noord), Zandvoort, Heemstede. Bennebroek, Beverwijk, Wijk aZee, Velsen, IJmuiden, Heemskerk, Uifgeest, Casiricum en Assendelft Zaterdag hield de R.K Kiesverecniging in den Prov. Kieskring Velsen hare jaarlijk- sche vergadering in het gebouw „St. Bavo," te Haarlem, zooals we reeds kort meldden. De plaatselijke kiesvereenigingen waren al le vertegenwoordigd, behalve Wijk aan Zee, De voorzitter, de heer J. J. Bisschop (Be verwijk) memoreerde in zijn openingswoord den gunstigen uitslag der Statenverkiezin gen in 't vorig jaar. Door den heer P. Heilker, le secretaris, werden de notulen en het jaarverslag gele zen. Aan dit laatste ontleenen wij: dat 26 kiesvereenigingen zijn aangesloten, en Spaarndam zich had afgescheiden; en de opmerking, dat meer en meer in 't algemeen en ook binnen den kieskring Velsen de ide- cele en hoogere belangen moetenwijken voor de bot-materiëele, hetwelk vooral-zich uit bij candidaatstellingen en dat zoodoende de principëele grondslag der vereenigingen meer en meer gaat ontbreken, hetwelk me de oorzaak is van het voortwoekeren der splijtzwam. De heer H. J. Post, bracht daarop zijn financieel verslag uit, nadat de commissie uit Jan Gijzenvaart gunstig rapport had uit gebracht ten aanzien der boekhouding van bet jaar 192223. De bestuursverkiezingen hadden 'het vol gende verloop: gekozen als bestuurslid wer den de heeren P. J Piepers te Wijkeroog, Jac. Anncs te Bovenkerk, G. van der Zwaan te Aalsmeer en H. van Schooien te Hoofddorp. Tot plaatsvervangend bestuurs lid (vacature-Annes) werd gekozen de heer J, van der Zwaan te Bovenkerk. Na eenige discussie werd een voorstel- Bovenkerk e.a. aangenomen, over 1924 geen 'contributie door de plaatselijke kies vereenigingen -te laten betalen aan de kas Velsen; echter^werd er op gewezen, dat de afdracht van 5 cents per lid aan de Kamer centrale moet geschieden. Een tweede voorstel-Bovenkerk c.a., be helzende den bestuursleden recht te verke nen op vergoeding van reis- en verblijfkos ten, wordt in zooverre aangenomen, dat al leen recht op vergoeding van reiskosten wordt toegestaan. Het andere deel van het voorstel werd ingetrokken, wijl geen enkel bestuurslid vergoeding van verblijfkosten verlangde De heer Rings achtte het conseauent, dat ook de afgevaardigden der plaatselijke kies vereenigingen dezelfde vergoeding uit de kas-Velsen zouden verkrijgen, welke nee- ning echter door anderen werd bestreden, a's in 't geheel niet consequent volgende. Ten slotte wordt besloten, de in kas zijn de gelden voortaan bij een bank te deponee- ren: waarna, sluiting der vergadering volgt. In de daarop volgende bestuursbijcenkomst werden de functies verdeeld als volgt; J. J. Bisschop voorzitter, C Bergman vies-voor zitter, P. Heilker, le secretaris, N. Tclman, 2e secretaris en H. J. Post. penningmeester, i Landstorm. Donderdagavond hield de j gewestelijke landstormafdeeling Lrimuiden der stelling Amsterdam een vergadering in de zaal van den heer Sneeboer. Burgemeester Bakhuizen, voorzitter der vereeniging, opende de vergadering, welke zeer matig was bezocht en heette allen wel kom. De voorzitter merite op dat de winter maanden zeer kalm zijn voorbijgegaan. De bedoeling van het bestuur was wel om in de wintermaanden schietwedstrijden te houden, vooral nu men in de zaal van den heer Sneeboer zoo'n schcone gelegenheid had, maar, zooals overal,, kon men door de bezuiniging he e'1 moeilijk patronen bekomen. Het ligt nu in de bedoeling om 25 April een propaganda-avond te houden. Alle land- sto mers worden met hunne dames uitge- noodtgd. Voor de overigen zal de entree prijs 25 cent bedragen. Op dezen propaganda- avond zullen aan alle'landstormers worden Uitgereikt het portret van H. M. de Koningin met haar handteekening erop. Daarna zal een landdagfilm vertoond worden. Verder zal de avond worden opgeluisterd door enkele muzieknummers van het fanfarecorps „Sim- piionje". In de maand Mei zal er een landdag worden gehouden te Hoofddorp. De voor zitter spoorde alle landstormers aan dezen dag bij te wonen. Er werd nog( besoroken voor deze gelegenheid een autobus te laten rijden, maar hierin kon nog geen besluit worden genomen.. Hierna werden eenige liederen gezongen. De" heer B. v. Graas informeerde naar de medaille, welke door den gemeente-ontvanger was uitgeloofd op den ïaatsten schietwedstrijd en door hem was gewonnen, maat deze was nog niet uit gereikt. Burg. Stand. Geboren: Antoaius, z. van C. H. van Baar en E. J. van Keulen. Catharina Louisa, d. van R. Pletting en W. de Weerd. Overleden: Corn, van Roon Jz„ 8 m. M. de Wildt, 94 j. D. vtin Egmond, 47 j. Simon M. \^n ^er Kolk Sz., 6 m. ROELuï ARENDSVEEN. Gouden Bruiloft. 21 April a.s. hoopt het echtpaar Johannes v. d. Horn en Cor nelia Borst, den dag zijner 50-jarige echt- vereeniging te herdenken. Daar dit echtpaar aan allen in ons dorp aWDEO bekend is, omdat de heer v. d. Horn in den ouden tijd 30 jaar lantaarnopsteker en 25 jaar onafgebroken nachtwaker is geweest, kopen wij, dat het hun dien dag niet aan belangstelling zal ontbreken. En moge het den gouden jubilarissen gegeven zijn, dat zij P. v. iZwieten, 89 punten; 15e prijst Jac. v. d. Plas, 86 punten; 16c prijs D. Mulchhuyse, 86 punten; 17e prijs C. v, d. Vliet, 85 punten; 18e prijs H. Cretier, 85 punten; 19e prijs J. Vossesteijn, 84 punten; 20e prijs W, Mulch huyse,. 84 punten 21e prijs T. v. Spengen, 84 punten; 22e prijs L. v. Asselen, 83 punten 23e prijs K. v. Vliet, 82 punten; 24e prijs G. v. d. Plas, 80 punten; 25e prijs L. v. Vliet, 80 punten: 26e prijs C. de Kruiff, 80 punten; 27e prijs H. v. d. Plas, 78 pun ten; 28e prijs K. Koeleman, 76 punten; 29e prijs A. v. d. Vliet, 75 punten; 30e prijs P. Spruijt, 74 punten. Een medaille als extra prijs ,voor de mooi ste serie, uitgeloofd door den heer J. Spar- naaij.werd behaald door A. Doomenbal, een zilveren horloge als extra prijs voor het hoogste aantal ^behaalde rozen, uitgeloofd door den heer "Dr. Pierrot, werd behaald L door Jac. v. Selm, (6 rozen). Hierna sprak Dr. Pierrot een woord van dank tol de deelnemers van den wedstrijd. Het getuigt van groote liefde voor de bur gerwacht om 2 maal per jaar onderlinge wedstrijden te houden. Door de kleine sub sidie, die de Burgerwacht geniet, is zij niet in staat een wedstrijd te geven, want wij moeten, aldus spr„ met weinig subsidie veel doen: Spr. wenschte de prijswinners geluk en sprak de hoop uit dat de Vinkeveensche burgerwacht moge groeien en bloeien. R. K. Kiesvereeniging. Donderdagavond hield de R. K. Kiesverecniging „Kiesplicht Dure Plicht" haar jaarvergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. Circa 8 uur opende de Voorzitter de bij eenkomst met den Christelijken groet, re leveerde vervolgens de gebeurtenissen van Paardentram Bcverwijk-Wijk-aan-Zee, wplke gedurende lange jaren de verbinding met beide plaatsen onderhouden heeft, zal met 1 Mei aanstaande ophouden te bestaan. De Gemeenteraad vali Beverwijk heeft geweigerd de concessie te verlengen en tevens be slist dat de rails 1 Mei verwijderd moeten zijn. Met de opheffing van deze lijn verdwijnd de laatste paardentram uit Noord-Holland. nog vele "jaren van het hun thans gegeven pensioen genieten. Twist. -Zondagavond j.l. kregen eenige jongens twist, welke zóó hoog liep, dat zekere H„ v. V. met een scherp voorwerp zoodanig bewerkte, dat v. V. onder genees kundige behandeling moest worden gesteld. Personalia. Voor het examen adspirani- inspecteur. van politie slaagde de heer E. J. Gerhards, alhier. Sport. Zondag hield de Amsterdamsche Sportclub „De Germaan" haar jaarlijkschen rondrit over het traject Dietnen, Naardeu, Birkhoven, Woudenberg, Amersfoort, Soest, Laren, Naarden, Hakkelaarsbrug, afstand 110 K.M. Onder de amateurs rijbewijshou ders was onze plaatsgenoot j. G. v. Dijk no. 3 met een half wiellcngte .verschil met no. 1 Onze plaatsgenoot H. Boers was in de af- deeling Nieuwelingen nummer één in 3 uur 44 minuten en 35 seconden. Hulde voor de zen kranigen jongen renner. Zondagmiddag speelde Vinkeveen I in Bovenkerk met 3 invallers een wedstrijd tegen R.O.D.A. I aldaar om een lauwerkrans. Vin keveen verloor met 31. Ruststand 11. Vinkeveen II speelde daarna tegen R.O.DA D.A. II om een voetbalbeeld en won deze i prijs met 50, ruststand 00. Hulde voor de Vinkeveen-reserves. Het waren genoege- ljjke wedstrijden. Het Veenbedrijf. De werkzaamheden 'in het Veenbedrijf vorderen nog zeer slecht. Waren andere jaren de baggermachines om dezen tijd al aan hét baggeren, thans is alles nog doods en stil. De oorzaak hiervan is, dat er nog veel oude turf op het land staat, waarom de baren zeker nog geen haast maken. Ook is men mét het ioon nog lang niet eens. Met dit al ziet het er vcor het veenderijbedrijf niet erg rooskleurig uit. De veenarbeiders be weren dat de' laatste 20 jaar niet zoo laat de werkzaamheden -zijn begonnen. De Zomertijd. In deze gemeente blijft men den Zonnetijd ha dhaven. Aan den mo dernen tijd doet men niet rtiee. Men dient er rekening mede te houden als men met den trein mee moet. Onderlinge schietwedstrijd. Vrijdaga vond werd in de achterzaal van hotel Koe leman, door de leden der burgerwacht een onderlinge schietwedstrijd gehouden. Na den wedstrijd werden in hotel Koeleman de prij zen uitgereikt door den commandant, Dr. J. J. M. Pierrot. De voorzitter, de heer Lutz, opende de bijeenkomst en heette alle aan wezigen welkom. Spr. zegt nog eene veras sing te kunnen mededeelen, nl. dat den com mandant der burgerwacht alhier, ee'n me daille is aangeboden van de Ned. Bond van Vrijwillige Burgerwachten, welke mededee- ling met applaus werd begroet. Dr. Pierrot het woord verkrijgende, zegt, dat op verzoek der leden deze wedstrijd is gehouden in een klasse en dat de tijd is ver lengd tot 10 schoten in 60 seconden. Voor iedere seconde meer zullen 2 strafpunten worden berekend. De uitslag Van den wedstrijd is als volgt; le prijs Jac. v. Selm, 96 punten; 2e prijs R. v. Selm, 93 punten; 3e prijs J. Stijvers, 93 punten; 4e prijs A. Doomenbal, 93 pun ten; 5e prijs J. Langelaar 93 punten; 6e prijs P. Koster, 93 punten; 7e prijs H. Sloeserwij, 92 punten; 8e prijs J. Sparnaaij, 92 punten; 9e prijs C. v. d. Linden, 91 punten; 10e prijs R. Doomenbal, 91 punten: 11e prijs C. M. v. Rijn, 90 punten; 12e prijs J. v. Selm, 90 pun ten; 13e prijs H. Lutz, 89 punten; 14e prijs hel vorig jaar, noemde het jaar 1924 een rustig jaar op politiek gebied, doch rusten kunnen wij niet, omdat wij altijd nog voor Verrassingen kunnen komen te staan, be treurde, dat de eenheid onder de R. K. Staatspartij niet^terug is, ondanks het Rap- port-Barge. Hierna las de secretaris de notulen, welke onder dankzegging Werden goedgekeurd. Met bijna algemeene stemmen werden tot bestuurslid herkozen de heeren A. P. Ver- berne en A. Baars en Mej J. C. Ramsde Baar. In 'de vacature Mej. ZwerverOuler- sterp werd na een tweetal stemmingen ge kozen Mevr. GeelenGompertz. Tot. afgevaardigden naar de Kamercentrale Haarlem en Kieskring „Velsen" werden ge kozen de heeren J. P. Klok en C, Verkerk. Het jaarverslag van den secretaris, den heer A. P. Verberne, belichtte in den bree- de de werkzaamheden in het .afgeloopen vereenigingsjaar Het ledental is thans 249, 113 mannen en 136 vrouwen. Het jaarverslag van de penningmeesteres- se, mej, C. van Egmond, dat is nagezien, werd door de heeren W Siep cn L. v. d. Sluis, die de rekening en verantwoording in orde hadden bevonden, gaf aan inkomsten aan 180.63, aan uitgaven 174.30. Beide functionarissen werden door den voorzitter bedankt voor hunne werkzaam heden. Aisnu komt de beschrijvingsbrief ter tafel voor de vergadering van "den Kieskring „Velsen Verschillende voorstellen werden door den voorzitter toegelicht Aan de voorstellen Bovenkerk, Aalsmeer II enz. zou adbaesie betuigd worden en. den afgevaardigde opgedragen u. dien geest te handelen. Vervolgens kwam een schrijven van de Anti-Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" te Uithoorn in behandeling, waarin deze de houding der R. K. Raadsfractie, aangenomen bij de laatste welhoudersver- kiezing betreurt, waarbij een Vrijzinnige bo ven een Anti-Rev, werd verkozen. Deze zaak gaf veel stof tot bespreking. De hoeren Geurts en Rams, raadsleden, verdedigden dc houding der fractie en be toogden, dat het niet ging tegen den persoon van den wethouder Bosman, maar, dat in verband met de samenstelling van B, en W. en het aantal Anti-Rev raadsleden, diens verkiezing geen afspiegeling zou zijn ge weest van de laatst gehouden raadsverkie zing. De vergadering kon genoegen nemen met deze uiteenzettingen en er werd besloten „Nederland en Oranje" in dien geest te be antwoorden. Eij de rondyraag vroeg een der aanwezi gen, hoe het kwam, dat dc raadsfractie niet altijd eenstemmig was. De Voorzitter beantwoordde dezen en nog andere sprekers, waarna sluiting op de ge bruikelijke wijze volgde. Burgerlijke Stand. Geboren: Antoon, van A. Vrouwenhoven en M. G. v. Zaal. Frederica Sophia Janny. d. van K. F. v. d. Woerd en J. Weenen. Frank, z. van F. Brandse en G. de Rooy. I Ondertrouwd: Kornelis Voshart, 54 jaar en Maria Helena Beijen, 37 jaar. Collecte. De gehouden collecte aan den uitgang der Parochiekerk voor de uitgeslo ten Textielarbeiders tn' Twente heeft Zon dag j.l. opgebracht 13.49. Frauduleuze slachting. Wegens frauduleu ze slachting is door de ambtenaren der ac cijnzen proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren G. Tegeltrottoirs, Ook nabij de Kamela- pen zullen tegeltrottoirs worden aange bracht. Het werk aan Tuindorp. Alhoewel het werk aan Tuindorp Zaterdag nog stil lag, zal spoedig weer worden begonnen, wat gezien de werkloosheid in deze gemeente maar te hopen is. Naar men ons mede deelt, gullen de arbeiders hun achterstallig loon ontvangen en heden of Dinsdag weer te werk worden gesteld. GEMEENTERAAD (Vervolg). De heer De Vries wil ook graag mede werken aan de verfraaiing van arbeiders wijken en bespreek) dienaangaande de verregaande baldadigheid der jeugd. In die straten, waar plantsoenen zijn, moeten spe ciaal de plantsoenen het ontgelden. Maar, zegt spr., alle bewoners van zulke straten hebben een plicht te vervullen, een burger plicht die maar al te dikwijls te gemakkelijk wordt opgevat. Hij zal voor de voordracht stemmen en wenscht, dat zij, die moeten, mee fullen werken voor het instandhouden der plantsoenen. De burgemeester is het ge heel met den heer de Vries eens. Daarna wordt het voorstel aangenomen met alleen de stem van Dr. Peil tegen. Het volgende voorstel gaat over de aan schaffing van een penningmeter. Mevr. Bolding vraagt om dan ook die pen ningen tot gangbare munt te maken. De heer Prins is bang, dat in dit systeem verplichte winkelnering schuilt. Dan gaat spr. na, hoeveel veranderingen er reeds geweest zijn en vraagt, dat deze de laatste moge we zen met- toevoeging binnen korten tijd van den electriciteitsmeter Weth. Kamphuijs noemt dan de voordee- len van penningmelt-t. Hij vreest niet, dat de namaak hun toegepast wordt, gezien de sporadische toepassing in andere plaatsen. Hij zegt, dat zoo'n feit natuurlijk strafbaar is. Tot Mevr. Boldingh zegt spr., dat zulke penningen haast vanzelf gangbare munt wor den. Zonder stemming wordt aldus besloten. Het maken Van een closet in het gemeen tehuis juicht mevr. Boldingh toe, terwijl mevr. Spronk bepleit, betere ventilatie in de raadszaal. De Voorzitter zal in overleg met de ar chitect hierin trachten verandering te bren gen. Bij de voordracht voor naamgeving van een straat, bepleit de heer Emmer den naam „pad" zooveel mogelijk te weren. Hij noemt in verband hiermede verschillende paden, die reeds lang den naam veranderd moesten hebben o.a. het Smidspad. Op voorstel van den Voorzitter zal de heer Emmer met voorstellen kqmen, maar niet te veel, want aan naamverandering zijn hooge kosten ver bonden. Het voorstel voor den bouw van 160 wo ningen met premie door 4 woningbouwver- eenigingen, wordt teruggenomen, omdat de regeering 3 maanden uitstel heeft verleend voor het verkrijgen van regeeringspcemie. Op spoed werd aangedrongen met dit voor stel. Dit zeggen B. en W. toe. Dan komt in behandeling het voorstel van den heer Plooijer c.s om aan de bedrijfs- hoofden de bevoegdheid te geven om arbei ders, ouder dan 39 jaar. in lossen dienst der gemeentel aan te stellen. De heeren Prins en Plooijer lichten dit voorstel toe, daarbij verschillende gegevens aaniialende van menschen, die reeds meer dan 20 iaar in lossen dienst zijn, z.g. sei zoenarbeiders en die nu worden geweerd. Ook de heer Kelder meent, dat hieraan een eind moet komen, want als de gemeente zoo iets zou doen, wat zullen dan d<» parti culiere werkgevers wel niet kunnen-zeggen. Als men 39 jaar is kan men toch niet als versleten aangemerkt worden. De heer Kroonenberg wil dit verzoek aan de commissie van sociale zaken sturen. Weth. Kamphuijs zou graag de zaak ge zien hebben naar B. en W. om praeadvies. Voorts zegt spi;., dal hij zich houden moet aan het Ambtenaarsreglement en wil daar over adviseeren, nu bet verzoek naar Ge organiseerd Overleg te zenden. Bijna geen der leden kan juist over het adres oordeelen. De Burgemeester doet het voorstel om het adres in een wensch om le zetten, dan kan het nu doorgaan. Na heen en weer gepraat voldoet de voorsteller er aan en rekent dan op krach tige medewerking van B. en W. Zonder hoofdelijke stemming wordt dc wensch aangenpmen Hierna volgen benoemingen van een tij delijk leeraar aan de avondschool vcior Nij verheidsonderwijs. J- J A. Bergman- een definitief onderwijzeres in de nuttige en fraaie handwerken aan de U. L. O.-school Mei. C. van Overeem Een lid van de Commissie van Toezicht op het M. O' P. W. Jedeloo. Leden der commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering: K. Kan, J- Dor- jée, Th. Kroes Leden vertegenwoordigers der gemeente P Engel: plaatsverv. lid vertegenw. der ge meente E T Engel, dan nog een interpella tie waarin interpellant wil, dat de bestaande regeling voor bet ontvangen van bezoeken van sollicitanten komt te vervullen, zoodat nu de raadsleden weer sollicitanten zullen mogen ontvangen, wordt aangenomen met 12—7 stemmen. De ir.terpellatie-de Kees over het auto verkeer en het gevaarlijke Zuid erv aid enis- pad wordt wegens het late uur, het isra id- dernacht. uitgesteld tot de volgende verga dering. Hierna sluiting. Mond- en klauwzeer. In de gemeente is bet mond- en klauwzeer onder het vee uitgebroken. Twee veehouders deden aangifte. In arrest gesteld. Wegens openbare dronkenschap werd T. H. V. in arrest ge- steld. Uit het veenbedrijf. In het veenbedrijf te Ilpendam was geen overeenstemming ge komen omtrent het loon. De patroon wilde niet toegeven, doch liet veenarbeiders vin elders komen, terwijl de arbeiders te Ilpen dam werden uitgesloten De Ilpendammers zijn georganiseerd. Hoofdbestuurders waren bij de aankomst der vreemde werkkrachten en verzochten hen niet aan het werk te gaan. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Stilstand. 21e gingen echter wel aan 't werk. Het ter rein wordt, door de politie aldaar bewaakt. EDAM—VOLENDAM. Vervolg van den Gemeenteraad. I)e heer Riemersma zet nog een uiteen, de redenen, waarom hij voor dr. van Lith 1200 voorstelde, ook al streed hij voor de bezuiniging. De heer Joh. Banning zegt, dat hij des tijds 1000 voorstelde voor een arts te Edam en een te Volendam, maar hij acht het beneden de waardigheid van den raad, een besluit met zoo groote meerderheid ge nomen, in te trekken. Het intrekken zou tevens een storm van verontwaardiging onder de burgerij ontketenen. Spr. vraagt den Raad, niet met B. en W. mede te gaan. De voorzitter vindt het niet zoo erg, om op een besluit terug te komen. Beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald. De heer v. Niftrik stelt ook prijs op een tweeden gemeentearts. Spr. wÜ weten, of een gemeenterats een ambtenaar is. De voorzitter: Neen, dat is hij niet. Hel heele voordeel is: de armen hebben keuze tusschen twee doktoren. De verloskundige gevallen beloopen 10 of 12 per jaar. De heeren Riemersma en Schagen: Dat zegt alles: die keuze. Die verloskundige hulp moet men dan toch ook betalen. De heer v. Niftrik vreest concurrentie tusschen de twee doktoren, als men Dr. v. Lith 500 standplaats geeft. Hij staat niet op het standpunt van B. en W., die het doen uit bezuiniging. De heer v. Leusen meende 13 December, dat één gemeente-arte voldoende is en bij meent het nog. De heer Keizer staat op hetzelfde stand punt als voorheen, dat hier een tweede gemeente-arts noodig is en stemt dus tegen het prae-advies van B. en W, Wethouder Plas: Wij zijn niet tegen een tweeden gemeente-arts; maar we hebben toch twee geneesheeren hier. Dr. v. Lith gaat niet heen: we willen hem 500 stand- plaatsplaatstoelage geven. Gaat hij toch heen, dan kunnen -we andere goede dokto ren tegen een matige toelage krijgen. Het praeadvies'v&n B. en W„ dat, met intrekking van het Raadsbesluit var, De cember j.l., aan Dr. v. Lith slechts een standplaatstoelage wil geven van f 500, ir plaats van hem aan te stellen tot tweedcr gemeente-arts met 120Ó, wordt verwor pen met 84 stemmen. Vóór stemden de beide wethouders en dc heeren Niftrik en v. Leusen. Dr. v. Lith blijft dus als gemeenie-arts. Tentoonstelling. Bij-de opening der ten toonstelling van werkstukken door de leer lingen van de Gem. Avondteekenschool voor Ambachtslieden, was heel wat belangstelling Wc zagen er nl. den burgemeester eD ent-ele gemeenteraadsleden, de Commissie van oe- zicht, directeur en leeraren, bijna alle leer lingen met vele ouders en andere belang stellenden. Burgemeester Klerk heette allen hartehjs welkom en gaf zijn groote tevredenheid te kennen over wat hij reeds gezien had. Da, de resultaten van dien aard zijn, aldus spr.. was niet alleen het gevolg van dc toewijding der leeraren, maar bovenal ook van de be langstelling, die de leerlingen toonden. Wel iswaar bestaat hier reeds ongeveer twintig jaar eene teckenschool, maar door de wet op het Nijverheidsonderwijs, was alles meei naar de eischen des tijds ingericht en worden er ook diploma's uitgereikt. Deze diploma s hebben voor de leerlingen groote waarde; zij zijn eigenlijk voor de betrokkenen de sleutels der toekomst en dus megen de ge diplomeerden wel steeds op hoogen prijs stellen wat directeur en leeraren voor hen gedaan hebben. De Commissie van Toe zicht in verband met genoemde wet in bet leven geroepen is hier voor de eerste maal officieel tegenwoordig bij de opening der tentoonstelling. Wel veronderstelt spr., dat de .leden^ der Commissie zich heel wat moeite zullen heb ben getroost om zich met de zaken op de - hoogte te stellen en eikaars inzichten te leeren kennen, doch een prettige samen werking tusschen de Commissie en het per soneel der school, kan veel nut voor de in richting slichten. Vervolgens deelde dc burgemeester mee, dat de diploma's bestemd waren voor: J. Rouwcndaal, Pieter Veld, Klaas Ris, .aar- ten Emmerig en Remmelt eisen., dat hij gaarne zag een druk bezoek der tentoonstel ling. Spr. verklaarde de teekenschool voor gesloten en de tentoonstelling voor geopend. De directeur dankte met enkele woorden den burgemeester en prees den ijver der leerlingen. Daarna verspreidden de aanwezigen zich over de drie zalen, waar de werkstukken tentoongesteld lagen op lange tafels ol de wanden versierden. Het werk der aankomen de bankwerkers, smeden lythografen meu belmakers, bouwkundigen en schilders ziet er over het geheel netjes uit en vestigt den indruk, dat de uren besteed worden. Jammer, dat zoo weinig te constatceren valt van het nuttige werk van den bij uitstek bekwamen heer Daan, leeraar in rekenen, wiskunde, enz. De tentoonstelling leent zich daarvoor niet en toch wast het de moeite waard, als men eens kon nagaan, wat ge noemde heer met zijn jongens verricht. Ons verslag zou niet volledig zijn. als we geen melding maakten van een geschenk van den oud-Krommenieër. architect A. van Vliet te Amsterdam welk geschenk bestaat uit een kistje met keurig uitgevoerde hout- verbin-dingen. Het cadeau werd natuurlijk door het bestuur met grooten dank aanvaard. Succes gehad. De avond, gegeven ten bate van een nieuw vereenigingslokaal, is succesvol geweest. Niet minder dan ruim 140 is het batig saldo. Den heer Jb. Caro, voorzitter en ontwerper der verschillende punten van attractie, hulde! Wel animo. De Ulo-school heeft zich vanaf haar bestaan niet in grooten bloei mogen verheugen, 't Kan verkeeren, want voor de eerste klas meldden zich een dertig tal leerlingen, waarvan ook enkelen uit Assendelft en Uitgeest, aan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1