vr agenbusT HEILO. CASTR1CUM. WORMERVEER. CASTRICUM. Heiloo vooruit. Vrijdagavond hield de vereeniging „Heiloo Vooruit" 's avonds een algemeens vergadering in de zaal van den heer A. P. de Rooy. De voorzitter, de heer G. L. Vermeij, opende de bijeenkomst, heette de aanwezigen welkom en sprak dank aan de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. De notulen van de vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat ingekomen zijn a. een schrijven van de Ned. Spoorwegen dat 29 Nov. betreffende het tot de directie gericht verzoek om den trein welke 5.49 van Alkmaar vertrekt richting Uitgeest te doen stoppen. Medegedeeld wordt, dat hieraan geen gevolg kan gegeven worden. b. Van het gemeentebestuur is ingekomen een sch-ijven, mededeelende, dat de Raad een subsidie aan de vereeniging verleend van f 25. c; Een schrijven van het gemeentebestuur waarin medegedeeld wordt, dat de ingang Kerkelaan verbeterd zal worden, terwijl over de verbetering achter Fuidsen met den aan grensenden eigenaar wordt onderhandeld en na overeenkomst zal ook daar verbeterd worden. d. Een schrijven van de vereeniging ,,'t Koggeschip" te Amsterdam, waarin mede werking wordt verzocht, om op te richten een bond van vereenigingen voor vreemdelingen verkeer in Noord-Holland. 23 April wordt ten vergadering gehouden in „Krasnapolsky" te Amsterdam en de vereeniging werd ver zocht een afgevaardigden daar heen te zen den. Goedgevonden wordt, dat het bestuur een afgevaardigde zal zenden. Mededeeling wordt gedaan, dat het be stuur in onderhandeling is, om een wandel- kaart uit tegeven. De kosten hiervan bedra gen f 465.terwijl aan advertentiën op den achterkant een bedrag in komt van f 460. Door een der aanwezigen wordt voorge steld, aan verschillende wegen andere namen te geven. Verschillende namen worden naar voren gebracht welke dringend verandering behoeven. Zoo is de straat naar het station thans algemeen bekend als Stationsweg, ter wijl de eigenlijke naam „Breedestraat" is. Anderen munten uit door haar vreemd soortigheid, zoo hebben de „Heerenweg" die vervolgd wordt door de „Molenweg" terwijl het verlengstuk van den Molenweg weder „Heerenweg" heet. Verder hebben we nog onmogelijke namen als bijv. het Lappe- laantje. De heer v. d. Vall stelt voor, aan het ge meentebestuur te verzoeken, op de hoeken van de wegen bordjes met de manen aan te brengen. De voorzitter zegt, dat indertijd dit ver zoek reeds is gedaan, doch toen afgestuit is op de kosten. Spr. is echter van het groote nut er van overtuigd. Ook de naamverandering wordt druk besproken. De voorzitter meent, dat het beter is, de naamverandering voorloopig maar te laten rusten, ook met het oog op de uit gifte van de wandel kaart, waarop de oude namen nog voorkomen, Een drukke discussie volgt, waarop ten slotte besloten wordt alleen de naambordjes aan te vragen en de naamverandering later te laten volgen. Ingekomen is een schrijven van den heer Smits, waarin deze zijn teleurstelling te ken nen geeft, dat geen werkplan voor het infor matie-bureau gemaakt is, waar vreemdelingen inlichtingen kunnen krijgen. De voorzitter zegt, dat steeds gelegenheid bestóat, inlichtingen te verkrijgen en wel bij den secretaris, die zich steeds belast heeft met het verstrekken van inlichtingen. Zoo'n informatie-bureau kan voor een groote stad zijn nut hebben, voor ons dorp is het wel wat te luxueus. Spr. stelt voor, zoo door te gaan. De voorzitter stelt vervolgens contributie- verhooging voor en wel van 1.op 1.50. De vereeniging bestaat uit pl.m. 140 leden en de verhooging brengt dus een 70.op. Opgemerkt wordt„Wat kan het bestuur daarmee doen." De voorzitter merkt op, dat het niet ver boden is, meer te geven. De heer v. d. Vall vraagt, of het gewettigd is, op de schouders van de menschen de verhooging te leggen. Het ligt, meent spr., op het gemeenschapsorgaan, de gemeente. Voorgesteld wordt, dat ieder lid één lid aanbrengt, dat geeft dadelijk zonder ver hooging van contributie een vermeerdering van omstreeks 140. Een der aanwezigen vraagt, of het bestuur al een omlijnd plan heeft voor attracties dezen zomer voor de vreemdelingen. De uitvoering van de vorige week is, naar spr. gehoord heeft, een „strop" geweest. De heer v. d. Vall had verwacht, dat het bestuur plannen zou hebben voor attracties, ook voor de ingezetenen die willen ook wel eens wat hebben. De Voorzitter zegt, dat we eerst geld moe ten hebben en dan kunnen we plannen ma ken. De heer v. Gemeren merkt op, dat dit zijn idee niet is. Eerst met plannen komen, dan komt het geld vanzelf. De voorzitter merkt op, dat het bestuur reeds dikwijls plannen heeft gemaakt, doch de slechte kas verhinderde de uitvoering. De heer v. Gemeren zegt, dat nog nooit een plan is afgestemd. Voorgesteld wordt, een minimum-contri butie te heffen van 1.Wordt goedgevon den. De heer v. d. Vall zou hvenschen, dat het bestuur met de plaatselijke vereenigingen overleg pleegde. De heer v. Gemeren zou wenschen, dat sluitzegels klaar zijn gelijk met de wandel- kaart. De heer de Greeuw merkt op, dat het bestuur moet trachten, hier bekwame elf tallen te krijgen. Na afloop bekijken die menschen de gemeente en zeggen 't is hier toch ook Wel leuk. We moeten zorgen dat in Heilo telkens wat te doen is. De naam van onze vereeniging moet voortdurend genoemd worden. In Alkmaar staan borden met het opschrift„Naar Belgen". Kunnen derge lijke borden ook niet voor Heilo geplaatst worden In bespreking komt een foto in een dag blad van Heilo, met het onderschrift „Ver dwijnend natuurschoon", en waarop de houthakker druk bezig is. Opgemerkt wordt, dat „Heiloo Vooruit" op zijn qjii vive en actief moet zijn. Breed voerig wordt deze foto besproken en alge meen wordt opgemerkt, dat het niet juist kan zijn. De heer van Foreest, burgemeester, mede ter vergadering aanwezig, zegt, dit kiekje ook gezien te hebben en door de maatschappij Nijenbrug is reeds aan de betreffende cou rant gevraagd, wie dat kiekje gezonden heeft. Spr. heeft de plek herkend en wanneer iemand dezen zomer op die plaats komt, zal hij niet feggen daar hebben boomen ge staan. Door de Mij. Nijenbrug wordt steeds met deskundige adviezen gewerkt. Zoolang, zegt spr., ik directeur ben van de Mij. Nijen brug en Nijenbrug bestaat, zal het bosch intact blijven. Wij zijn de eersten, die voor natuurschoon waken. In het bosch van Ter Coulstra is veel te veel hout. Er komt voor een bosch ook de tijd dat gedund moet worden. Gevraagd wordt, of er kans bestaat, dat dezen zomer de tram weer rijdt. Zoo niet, dan was het beter, dat het woord tram op de kaart geschrzpt werd.' De heer Greeuw vraagt ook aan niet-leden een circulaire te zenden. Na nog eenige ondergeschikte zaken be sproken te hebben, sluit de yoorzitter de vergadering en zegt dat het hem een genoe gen is, dat de vergadering zoo'n aangenaam en gezellig verloop heeft gehad, Castricum Voorait.Vrijdag avond ver gaderde in de zaal van A. van Benthem de vereeniging „Castricum Vooruit" onder voorzittterschap van D. R. de Jong. Aanwezig waren 23 leden, waaronder twee dames. Na opening van den voorzitter, die daarbij de aanwezigen een welkom toeriep, gaf hij een kort overzicht van de de werkzaamheden, welke door het bestuur gedurende het afge- loopen jaar waren verricht eh memoreerde, wat een vereeniging als deze moest kunnen bereiken, wilde zij aan de bedoeling, waarme de zij was opgericht, beantwoorden. Hij deelde voorts mede, dat een bestuur eindelijk mocht zien, dat de vaartverbetering tot stand komt en releveerde, dat de geheele beharding van den Strandweg een doel is, dat door het bestuur met alle haar ten dien ste staande middelen poogt te bereiken. Hierna las de secretaris de notulen voor van de vorige algemeene vergadering, welke zonder opmerking werden goedgekeurd. Vervolgens bracht de secretaris het jaarver slag uit, waarin een overzicht werd gegeven van de werkzaamheden van het bestuur ge durende het verslagjaar. Geklaagd werd over den weinigen steun der ingezetenen, waar bleek, dat de vereeni ging slechts een goede 60 leden telt. Een reclame voor het toetreden als lid dient gemaakt te worden doch de menschen moeten toch zelf ook begrijpen, dat een ver eeniging als „Castricum Vooruit" die be oogt het bevorderen van het vreemdelingen verkeer, het bevorderen van het vestigen van vreemdelingen en verbetering van plaatselij ke toestanden in 't belang is der ingezetenen. Verder werd gereleveerd het verbeteren van de Schulpvaart, de pogingen, die zijn gedaan tot geheele beharding van den standweg, verbetering in den treinenloop, hetgeen is be reikt, het vestigen van telefoonkantoor aan het hulppostkantoor te Bakkum.' De verbetering van de verlichting van deBurgemeester Mooij- straat en verschillende andere kleine ver beteringen, welke op haar verzoek of mede tengevolge van haar werken zijn tot stand ge bracht. Tevens werd gereleveerd dat het noodig is dat een nieuwe gids van Castricm wordt uit gegeven. Het verslag werd onder instemming van de aanwezigen goedgekeurd. Vervolgens werd de rekening van den penningmeester vastgesteld en nagezien door de heeren Rommel en Casteele. Er bleek geen gelden meer in kas te zijn en dat het bestuur het te kort had gedekt. De penningmeester werd donder dankzeg ging gedechargeerd voor zijn beheer. Hierna werd de bestuursverkiezing gehou den, waarvan de uitslag was als volgt De Jong 22 stemmen, van Benthem, 14, Hemmer, 21 Borst 21, Rommel, 7, Casteele 4, Blaauw 1, G. F. Res, 15, Schotvanger 3, van Lunenl8, C. de Groot 16, Olgers 21, Zr. Plas, 8 Harbers 20, Tromp 6, van Hoeve 10, Stuyt 8, van der Staaij 1, Nanne 2, Hogen- steun 2 en J. van Benthem 2 stemmen. Gekozen waren dus de heeren de Jong C. Hemmer, van Lunen, Res, van Benthem, Harbers, Olgers, Borst, de Groot. De gekozen heeren nemen allen hunne benoeming aan, behalve de heer Res, die zegt, een benoeming niet te kunnen aanvaarden, alsdan wordt bij acclamatie gekozen de heer J. van Hoeve Met algemeene stemmen wordt de heer de Jong tot voorzitter gekozen. Het volgende punt van de agenda behelst het vaststellen van het program van Actie. Door- het bestuur wordt voorgesteld, de volgende motie aan te nemen. „De vereeniging „Castricum Vooruit," in vergadering bijeen op 28 Maart 1924 gehoord de mededeeling van het bestuur, dat de familie Gevers van Heemskerk in onderhandeling is getreden met de N. V. Ballast Maatschappij te Amsterdam omtrent de afzanding van de voorduinenrij, waar onder de Papenberg van oordeel dat, indien hiertoe wordt over gegaan, een niet te herstellen verlies zal wor den toegebracht aan het natuurschoon van Castricum. dat daardoor Castricum als plaats voor vestiging niet meer zal worden gezocht en het vreemdelingenverkeer zal worden geschaad machtigt het bestuur stappen te doen teneinde te voorkomen, dat tot verkoop van een van de mooiste plekjes natuurschoon vafl Castricum zal worden overgegaan en ga<1^ verder over tot de orde van den dag." Uitvoerig wordt deze zaak besproken, waarbij komt vast te staan, dat, indien de verkoop door zal gaan, er toch geen werk krachten noodig zijn, om het zand te ver voeren, waar zulks alles machinaal geschied. De motie wordt hierna zonder stemming aangenomen. Vervolgens bespreekt de secretaris, de heer van Lunen, het uitgeven van een nieuwe gids van Castricum, daarbij er op wijzende, dat deze gids verschillende foto's zal moeten bevatten van den Strandweg en de omgeving daarvap, alsmede van het sdorp enz. Aan deze uitgaven zijn kosten verbonden, welke eenigermate door advertentiën zijn te dekken. In verband hiermede wijst hij erop dat het wenschelijk zou zijn, den gemeenteraad te verzoeken, een subsidie te verleenen om tot uitgave daarvan te kunnen overgaan. De mogelijkheid dat de gids er komt is dan grooter. De heer Stuyt wijst er op dat het wensche lijk is, meer actie te voeren, om het getal leden grooter te doen worden. Mej. Plas oppert de mogelijkheid van het verkrijgen van rentelooze voorschotten van de meer gegoeden. In verband met den financieelen toestand der vereeniging, wijst de heer Casteele er op, dat het aanbevelenswaardig zou zijn, dat het bestuur de verschillende plaatselijke ver eenigingen aanschrijft, om lid Of donateur te worden ,der vereeniging of het bijdrage van een jaarlij ksche gift. Het bestuur zal dien Wenk gaarne opvolgen en wordt voorts ge machtigd stappen te doen, een niefiwen gids te kunnen, uitgeven en daarvoor den raad financieelen steun te vragen. ^ij de rondvraag bespreekt de heer Scher mer de wenschelijkgeid dat de bewoners van Bakkum wederom, zooais vroeger het geval was, gratis zand kunnen halen op aangewe zen plaatsen in de provinciale duinen. Het bestuur zal trachten, hierin te voorzien. De heer Olgers vraagt het bestuur, bij de diverse lichamen er op aan te dringen, dat de weg naar Uitgeest verbeterd wordt, over welken weg vooral in den Zomer veel ver keer is, in verband met het bezoek uit de Zaanstreek van het strand onder deze ge meente. Het bestuur zal hieraan zijn. aan dacht schenken. De heer Stuyt bepleit de noodzakelijkheid van verlenging der beharding van den Strand weg en meent, dat het goed zal zijn, daarom trent den raad een verzoek te zenden. Deze zaak, zoo deelt de voorzitter mede, heeft de volle aandacht van het bestuur en alles zal worden gedaan, om den weg geheel behoed te krijgen. De heer van Benthem bespreekt de nood zakelijkheid van het reinigen der wegen, hetgeen naar zijn meening dient uitgebreid te worden en niet beperkt tot het eiken Zaterdag vegen van de Burgemeester Mooijstraat. Verder wijst hij op de verschil lende straatverontreinigingen door ingezete nen. Door den voorzitter wordt toegezegd, een en ander ter kennis te brengen aan het gemeentebestuur met verzoek hierin te voor zien. De voorzitter bespreekt ten slotte het ge vaarlijke voor het verkeer van het paaltje aanwijzende de ligging van den electr. kabel nabij het cafe van Schotvanger, waarop het P. E. N. dient gewezen worden. Hierna sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank voor de aange- namen wijze, waarop de discussien zijn ver- loopen. iv Pluimveevereeniging.Deze week hield de Pluimvee en Konijnerifokkersvereeni- ging Castricum en Omstreken een vergade ring, hoofdzakelijk over den afloop van de ge houden pluimveetentoonstelling .in de vorige maand. De voorzitter opende de vergadering met een kort woord van welkom en gaf vervolgens zijn voldoening er over te kennen, dat de ten toonstelling zoo schitterend geslaagd is, al is het financieel resultaat niet zoo, dat als ver wacht had kunnen worden. Hier treft echter niemand schuld, want alle leden van het bestuur en de commissarissen der tentoon stelling hebben alles gedaan, om de tentoon stelling zoo schitterend te doen zijn. De penningmeester brengt hierna verslag uit over den financieelen toestand der ver eeniging en wordt een commissie aangewe zen, die in een volgende vergadering mededee ling zal doen van haar bevindingen. Uit het verslag over 1923 omtrent den voederverkoop bleek, dat geen gelden als winst in kas waren, doch deze besteed zijn aan den aankoop van een creoline-spuit. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd in plaats van den heer Schram aangewezen als secretaris de heer N. de Bakker, die met 16 stemmen als zoodanig wordt aangewezen. Deze neemt die benoeming aan. Bij aclamatie wordt hierna als vice voor zitter herkozen de heer Witbaard. De financieele uitkomsten van de ten toonstelling zijn, dat behoudens enkele kleine uitgaven, nog een voordeelig saldo over blijft van ongeveer f 50. Hierna werden de verschillende overge bleven en aan de kas vervallen eereprijzen ver kocht onder de leden hetgeen naar schatting opgebracht heeft een bedrag van ongeveer f 30.—. Na rondvraag werd vervolgens de verga dering gesloten. v c v'- Gemeenteraad. Vrijdagavond vergaderde de raad dezer gemeente. Het nieuw gekozen raadslid C. Busch (v.l.) werd geïnstalleerd en door dep Burgemeester gelukgewenscht. Den 4en Sept. 1923 had de raad het besluit genomen, de wethouderssalarissen te ver lagen van 1000 tot 500 per jaar. Dit be sluit was door Gedeputeerde Staten niet goedgekeurd en dezen hadden de wethouders- salarissen bepaald op 750 per jaar. B. en W. stelden nu voor, deze salarissen te doen in gaan met 1 April a.s. Dit voorstel wérd echter met 6 tegen 5 stemmen (de wethouders hielden zich buiten stemming) verworpen,' terwijl een voorstel van den heer Ferf om de salarissen van 750 per jaar te doen ingaan met 1 Febr. 1924 aangenomen werd. De datum 1 Febr. 1924 werd aangenomen, omdat op 10 Juni 1924 bij K.B. de salarissen op 750 waren vastgesteld. Een debat van eenige uren werd gevoerd over het voorstel om de Joonen en salarissen van het gemeente-personeel te verlagen Wethouder Binnendijk (s.d.) als woord voerder der socialistische fractie, bestreed de voorstellen op verschillende gronden. Volgens zijn meening was verlaging onnoodig, omdat de toestand der gemeente-financiën niet ongunstig is en de levensstandaard sedert 1920 in verband met de hoogerc huren niet gedaald was. De loonen en salarissen zijn gelijk aan die, welke door de provinciale bedrijven in Noord-Holland betaald worden en Gedeputeerde Staten denken er niet aan, tot loonsverlaging over te gaan. Waarom zouden,wij hét dan wel doen? De loonen in het particuliere bedrijf mogen geen maatstaf zijn voor de loonen, die in overheidsdienst worden uitgekeerd, omdat de Zaansche werkgevers, die loonen eenzijdig hebben vastgesteld, dank zij de zwakke machts positie der arbeiders. De bezuiniging moet gezocht worden in reorganisatie en zoo eco nomisch mogelijke inrichting der gemeente diensten. De heer Ferf (v.b.) begon met de mede deeling, dat de loonen van het gemeente- personeel in 1920 door de toen roode raads- meerderheid bij zuivere partijstemming nog met ƒ32000 zijn verhoogd, waardoor zij nu hooger zijn dan in welke gemeente ook in ons land, hooger dan in Amsterdam, hooger zelfs dan in her „roode" Zaandam. Van de ƒ340.000 gemeentelijke inkomstenbelasting, die in deze gemeente met 8500 inwoners moet opgebracht wor 'en, wordt ƒ230.000 aan loonen uitbetaald. Bij een loonsverlaging van 10% wordt het minimum-loon, dat nu 38 per week en pensioenbijdrage ten laste der gemeente, bedraagt, veranderd in een minimum loon van 34.20 terwijl de fabrieks-* arbeiders hier ƒ24 k 26 per week verdienen en- van dat bedrag 80 per jaar aan belasting moeten betalen. Het gemeente-personeel blijft dus nog altijd ver in loon boven de arbeiders in de vrije bedrijven. De heer Busch (v.b.) wees er op dat de provinciale bedrijven wel hooge loonèn kun nen uitkeeren, dank zij de hooge tarieven die zij, berekenen voor waterleiding en elec- tnciteit. Hier zijn b.v. de waterleidingta rieven na overname der waterleiding door de provincie maar eventjes met 150% ver hoogd. Ook de heeren Groep (r.k.), Kaaijk (v.d.), Rónd (wilde)en Koene (a.r,) motiveerden op de reeds genoemde gronden, dat verlaging der te hooge loonen noodzakelijk was. Het ging huns inziens niet aan om arbeiders met 25 a 26 loon per week hooge belastingen op te leggen, ten einde arbeiders in gemeent:- dienst van een loon van 38 en meer per week te helpen. De 110 personen in gemeen tedienst verdienen ƒ230.000 per jaar, dus circa 2100 per persoon. De bezuinigingsvoorstellen waren in 6 afzonderlijke voorstellen belichaamd ten einde te beletten, dat het college van Gede puteerde Staten, waarvan men vreest, dat het ender rooden invloed staat, de voorstellen en bloc zou verwerpen. Met de stemmen der S.D.A.P. tegen werd en de volgende voor stellen aangenomen. 1. Invoering van de 48-urige werkweek voor de gemeente-werk lieden met ingang van 7 April a.s. 2. Invoe ring van de 45-urige werkweek van admini stratief personeel, met uitzondering van secretarie en kantoren gemeente-ontvanger en controleur, waar 40 uur gewerkf moet worden. 3. Betaling van 3% pensioenbijdrage door gemeente-personeel. 4. Verlaging der loonen met 7%. 5. Verzoek aan Ged. Staten, om een korting van 10% toe te passen op de salarissen van burgemeester, secretaris en ontvanger. 6. Verzoek aan H.M. de Koningin, om dezelfde korting toe te passen op het salaris van den commissaris van politie. Deze bezuinigingen gam in den eersten dag der maand volgende op die, waarop eventu- eele goedkeuring van Gedeputeerde Staten wordt verkregen. Later zal de reorganisatie van het gemeente-personeel ter hand ge nomen worden. Zooals men weet, worden de belastingen door het Rijk geïnd,1 met uit zondering van de straatbelasting v en het schoolgeld. Bij het voorstel tot het geven van straat namen hadden B. en W. voorgesteld een nieuwe kade bij de woningen der bouw- vereeniging „Patrimonium" Oost-Indische kade te noemen. De heer Klinkenberg (s.d.) stelde voor die kade „Djambi-kade" te noemen. Dit voorstel werd verworpen. Naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die met onttrekking van werkloozen-steun en subsidie in de toekomst dreigde, stelden B. en W. voor, aan den wensch van den Minister te voldoen en het Burgerlijk Arm bestuur aan te schrijven, na 12 April a.s. aan de werkloozen geen aanvulling meer van ƒ1 per week te geven. De socialisten waren hier tegen. Bij het debat bleek dat hier 160 werkloozen zijn en er pl. m. per week 20Q0 of f 100.000 per jaar aan steun zal worden uitgekeerd, indien we 160 werkloozen hou den. Van de 160 werkloozen worden er per 1 Mei a.s. 35 naar het Burgerlijk Armbestuur verwezen, aangezien er bij zijn die sedert 1914 werkloos zijn en hun verdere leven ook wel werkloos zullen blijven. Het voorstel van B. en W. werd met 7 te^en 6 stemmen aangeno men. Tegen de 5 s-d en de heer S. Rond (wilde). Van Gedeputeerde Staten was bericht in gekomen, dat ze direct f 17000 schadeloos stelling aan de gemeente zouden uitkeeren, zoodra de gemeente verklaarde de verbind baarheid van art. 9 van de concessie de water- leidingvoorwaarden zou aanvaarden. De heer Ferf (v-b) stelde voor nooit deze erkenning te geven, alle rechten te reserveeren en des noods te procedeeren tegen de provincie. Wethouder Binnendijk (s-d) merkte op, dat in de zitting van de vorige week met 6 tegen 5 stemmen besloten was, de f 17. zonder reserve te aanvaarden en dat het toch niet aanging, om een besluit van de vorige week ongedaan te maken. Zoodoende schept men een gevaarlijk precedent. Toen het voor stel van den heer Ferf in stemming kwam, verwijderden zich de 5 sociaal-democraten, en werd het voorstel met algemeene stemmen der 8 overige leden aangenomen. De heer Koene (a-r) die vorige week tegen stemde, stemde nu vóór. Nadat de heer Busch nog even de aandacht gevestigd had op een stuk gemeenteland aan de Zuid, dat wel een moeras lijkt en een broeiplaats is voor malaria-muggen, werd de openbare vergadering omstreeks midder nacht gesloten en ging de Raad nog even in geheime zitting, om de schoolgeld-reclame te behandelen. Gemeenteraad. Donderdag 27 Maart j.l. vergadcr,e de raad dezer gemeente te 7 uur des avonds. Tegenwoordig alle leden, met uitzondering van den heer Twisk. Na de opening stelt de voorzitter het eerst aan de orde de vaststelling van de notulen van de vorige vergadering welke zonder opmer kingen worden^ vastgesteld. Van de ingekomen stukken vermelden we; a. Een schrijven van de afaeeling Castri cum van den Ned. R.K. Volksbond, daar bij dank brengende voor de dezen winter ingestelde werkverschaffing en steun aan de tuinders, hetgeen voor kennisgeving wordt aangenomen, b. Een schrijven van den gemeenteraad van Hemelumer Oldehant c.a. omtrent de. lasten welke op de gemeentebesturen zijn gelegd wegens hooger en middelbaar on derwijs, welk verzoek ter visie heeft gele gen. B. en W. stellen voor dit stuk voor kennisgeving aan te nemen, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten, c. een schrijven van Ged. Staten inzake het verleende voorschot over 1924 van de rijksuitkeering, ingevolge de wét op de fi nancieele verhouding tusscheu rijk en ge meente. Aangenomen voor kennisgeving. d. Een verzoek van de raadsleden Schipper en Iiellinga tot wijziging Van het tijdstip van toelating der leerlingen op de openbare scholen, in verband met het voornemen der regecring om den leeftijd voor toelating der leerlingen te wijzigen. B. cn W. hebben dit voorstel om advies gezonden naar' de inspectie en de school commissie, waarop nog r.iet geheel is ge- antwoordt en stellen daarom voor het ver zoek aan te houden tot een volgende ver gadering. De heer Zandbergen is bang dat door dit uitstel het voorstel niet tijdig meer behan deld kan worden. De voorzitter zegt spoed te zullen betrachten. De heer Hemmer deelt mede, dat de commissie van toezicht op het onderwijs a.s. Zaterdag vergadert en dan deze zaak wel behandeld zal worden. De heer Schipper motiveert in het kort het voorstel, doch merkt op, dat bij een onderzoek is gebleken, dat niet veel kin deren bij deze maatregel betrokken zijn. Zonder hoofdelijke stèmming wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. be sloten. e. Een schrijven van Ged. Staten berich tende inzake de beharding van den Bak- kumerweg, dat hangende de beslissing van de Staten omtrent het plan tot beharding van primaire wegen in dit gewest geen be slissing kan worden genomen over een bijdrage in de kosten van beharding van dien weg. Aangenomen voor kennisgeving. f. een schrijven van Gedep. Staten, daar bij terugzendende de Kon. goedgekeurde verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs. Aangeno men voor kennisgeving. g. Een schrijven van Castricum Vooruit, om maatregelen te nemen ten einde te voorkomen dat tot verkoop van de voor- duinenreeks waaronder de Papenberg voor afzanding. Wordt overgegaan. De voorzitter deelt mede, dat deze zaak de volle aandacht van B. en W. heeft en deze alles zullen doen om te trachten dat dit voornemen niet wordt uitgevoerd. h. Een verzoek van de N. H. vereeni ging Het Witte Kruis om subsidie voor het instandhouden van de ontsmettingsdien sten in Noordholland. B, en W, stellen voor waar gebleken is dat het plan tot het inrichten van een rijks dienst voor ontsmettingen niet zal door gaan en het dus een belang is, waarbij de volksgezondheid is betrokken aan het ver zoek tegemoet te komen en een subsidie te verleenen van 134 cent per inwoner. De heer Zandbergen wijst er op, dat het strijd met het genomen raadsbesluit om tij dens het jaar geen subsidies te verleenen. De voorzitter wijst er op, dat het alge meen gezondheidsbelang medebrengt, dat aan het verzoek wordt voldaan want het is voordeeliger de ontsmettingsgoederen naar Alkmaar te verzenden, terwijl het ook voordeeliger is dat een ontsmetter van Alkmaar kan komen dan van een andere plaats. De heer Schipper spreekt zich uit voor het voorstel van B. en W. De heer Zandbergen heeft nu ook geen bezwaar meer en overeenkomstig het voor stel van B. en W wordt besloten. i. Het Wegenrapport geeft den heer de Vries aanleiding te vragen, waarom de we gencommissie meent, dat de Groenelaan slechts verbeterd behoeft te worden tot even over den spoorwegovergang. Hij is daartegen van gevoelen dat de weg onge veer 300 M. verder ook dient verbeterd te worden, omdat daar nog woningen zijn ge bouwd en veel teelland door de tuinders moet worden bewerkt, die er niet met den wagen kunnen komen. De heer Zandbergen spijt het, dat hij als lid der commissie door ziekte niet in staat is geweest de rondgang mede te maken, doch heeft bij het rapport een begrooting van kosten gemist, voorts vraagt hij of door de gemeente ook particuliere -wegen welke hij nader aangeeft zijn behard met sintels. De voorzitter zegt, dat het rapport door B. en W. zooals het daar ligt is overgeno men en zal voorts een onderzoek instellen naar het gezegde van den heer Zandber gen omtrent beharding van particuliere wegen. De klacht van den heer de Vries zullen B. en W. onderzoeken, Het rapport wordt hierna aangenomen. j. Door den heer de Vries is aan B. en W. gevraagd maatregelen te willen nemen dat voorzien wordt in het woningtekort speciaal voor die bewoners waarvan de woningeft zijn of staan onbewoonbaar ver klaard te worden, alsmede yoor hen die hunne woningen moeten verlaten, doch niet in staat zijn den hoogen huur van 4 en hooger te betalen. B. en W. antwoorden hierop dat hierom trent twee mogelijkheden bestaan n.l. dat de raad gelden beschikbaar stelt om zelf woningen te doen bouwen of de bouwver- eenigingen aanschrijven en te vragen of deze willen overgaan tot bouw met rijks- voorschot, Hij merkt voorts op, dat wo ningen met premie te bouwen niet meer gaat, omdat deze niet meer worden ver leend en meent voorts dat de laatste op lossing de beste is. De heer Schipper stelt voor B. en W. te machtigen met de bouwvereenigingen in 'overleg te treden. De heer Heilinga meent dat de regeering geen voorschotten voor den bouw van wo ningen aan vereenigingen meer verleent en heeft dus niet veel illusie dat het plan van B* en W. zal gelukken. De heer de Vries is dankbaar voor het antwoord van B. en W. doch vraagt spoed te betrachten. In verschillende woningen is de toestand onhoudbaar geworden, voor namelijk voor groote gézinnen die" geen hooge huur kunnen betalen en de dupe worden. De voorzitter zegt toe spoed té zullen betrachten en antwoordt voorts den heer Heilinga dat volgens de Woningwet de ver schillende voorschotten nog kunnen wor den verleend, k. Een schrijven van Ged.•Staten waarbij de aftrek van de jaarwedde voor het ge bruik van.de ambtswoning van den burge meester is bepaald op 750. 3. Invoering van den 48-urigen werkweek voor gemeente-werklieden. De voorzitter zegt dat 6. en W. hebben overgenomen het advies betreffende deze zaak dat is uitgebracht door het georgani seerd overleg en stelt voor overeenkomstig dit voorstel te besluiten, waarbij hij het adyies in zijn geheel voorleest. De heer Schipper zal over deze zaak niet veel zeggen, doch wil opmerken dat door de voorstellers in de vergadering bij de be handeling van de begrooting geen enkele toelichting is gegeven. Voorts zal de invoe ring van dezen' maatregel geen belangrijke voordeden voor de gemeente hebben en zaï derhalve tegen het voorstel stemmen. De heer Zandbergen merkt op dat in het advies van dé Permanente Uommissie is meld dat het voorstel is gedaan door hem, hetgeen niet juist is daar het voorstel is gedaan door de R.K. Raadsfractie. De heer de Vries zal zijn stem aap het voorstel geven omdat het in het georgani seerd overleg aangenomen is en meent dat hij dan als organisatieman niet tegen kan stemmen. De heer Zandbergen is voor het belang van de arbeiders en ambtenaren en zal evcne'ens voorstemmen. De heer Schipper zal niets mededeelen omtrent het besprokene in het georgani seerd overleg doch mag wel mededeelen, dat zijn indruk is geweest dat de bespre kingen aldaar van zoodanigen aard warer. dat hit zich tegen aanneming daarvan moet verzetten. Dc beer Heliinga meent dat hij er aan spraak op heeft dat de motieven worden genoemd welke tot het doen van dit voor stel hebben aanleiding gqgevcn en het rechtvaardigen. De heer Kuys, wethouder, merkt op, dat voor de gemeente-werklieden geen vermin dering van loon is voorgesteld noch aange nomen, zij blijven derhalve hun loon behou den en hij meent dat gedurende dit jaar geen verandering daarin zal worden ge bracht. Daartegenover is aan de arbeiders gevraagd dat zii ook iets doen en dat is eiken dag een half uur langer werken. Hij meent dat dit voldoende motieven zijn om tot dezen maatregel te besluiten. Hierna wordt het voorstel in stemming gebracht en aangenomen met 82 stemmen; tegen de heeren Schipper en Heilinga. Vr. Op een door ons dezer dagen gedaan verzoek, zond mej. Lamboo, gediplomeerd tuinbouwvak-onderwijzeres voor bloembol- lenlenteelt te Bennebroek ons het volgende antwoord op een vraag, hoe bevroren aard appelen weer eetbaar gemaakt kunnen wor den: Deze aardappelen zijn niet bevroren. Wan neer een aardappel bevroren is, wordt het zoodra hij ontdooit een watermassa welke oogenblikkelijk in rotting overgaat. Maar wel hebben deze aardappelen te koud gelegen. Breng ze een paar da'gen in een verwarmd vertrek, dan is de zoete smaak verdwenen. Het beste is voor b.v. 4 dagen vooruit te zorgen, en de> overige nog in dien toestand te laten, want hoe kouder deze blijven, (natuur lijk tot zekere grens, niet beneden 4 gr. C. onder nul) des te langer blijft in het, voorjaar, de kwaliteit behouden. Misschien kunnen meerderen hiermede hun voordeel doen, want zoete aardappelen eten, is niet pleï- zierig. n Het feit van het zoet worden is als volgt te verklaren, een aardappel is een venu plantaardig wezen, dat om zijn leven te on derhouden, steeds zetmeel verbrandt (oxy- deert), maar alvorens hij dit verbruikt, wordt het eerst omgezet in suiker. Nu staat de ademhaling dus ook de verbranding dij een temperatuur van 1 gr. C. en daar bene den bijna stil, terwijl de suikervorming nog even langer aanhoudt en alzoo de zoete smaak veroorzaakt. Zoodra nu de tempera tuur weer hooger wordt, zoodat^de levens verrichtingen weer toenemen, verdwijnt de zoete smaak vanzelf weer. Wij brengen mej. Lamboo onzen .harte- lijken dank voor de welwillende inlichting die zij ons gegeven heeft en hopen dat we meermalen van haar vriendelijkheid ge bruik mogen maken. Van andere geachte zijde wordt ons nog medegedeeld, dat het voldoende is de aard appelen zoolang te laten liggen, totdat ze kiemen. Wanneer ze kiemen is de zoete smaak verdwenen, Vr. Ik heb een kat, die vermoedelijk schurft heeft. Kunt u mij een middel daar tegen noemen? Antw.: Wen cl t u daarvoor tot een vee arts. Vr. Wanneer gaat de rente in van iemand, die op 8 Januari 65 jaar geworden is, en wanneer wordt de eerste rente uitbetaald, daar zij 25.96 schuldig was? De eerste rente 4.04 is op 21 Maart uitbetaald. Is dit goed? Ik meen dat dit bedrag 7.04 had moeten zijn. Antw. Het betreft hier blijkbaar een ver zekering ex art. 24 der Ouderdomswet 1919. Indien de verzekering werd gesloten, d. w. z aangevraagd, vóór 3 Dec. 1921, dan gaat de rente in op den eersten dag der week, waarin de verzekerde den leeftijd van 65 jaar bereikte. Om nu te kunnen nagaan of de uitkeering juist was, moet u bij de eerstvolgende uit betaling informeeren tot en met over welke week die uitbetaling plaats heeft. Vermeent u dan nog een afwijking te constateeren, wendt u dan tot de Rijksver zekeringsbank, te Amsterdam, onder ver melding van het rentenummer. Vr. Kunt u mij ook zeggen, waar ik mij móet vervoegen om een inzending geplaatst te krijgen op de Huisvlijt-Tentoonstelling? Zijn er nog kosten aan verbonden? Zoo ja, welke zijn dat? Antw. Wendt u tot den heer Joh. Schmidt, Barteljorisstraat 21, Haarlem, om inlichtingen. Vr. 1. In de gem. Schoten ben ik over het belastingjaar 192324 aangeslagen naar een zuiver inkomen van 1970. Ik werk in Haarlem, en ben dus foreiis. Hoeveel be lasting moet ik nu in totaal betalen? 2. Hoeveel moet ik dan in Haarlem be talen? 3. Sedert 1 Sept. 1923 ben ik getrouwd. Hoeveel wordt dan resp. in Schoten en Haarlem voor noodzakelijk levensonderhoud afgetrokken? Antw. 1. In Schoten 116.50; 2, Niets; 3. In Schoten 600; in Haarlem 500. Vr. 1. Ik ben aangeslagen voor het belas tingjaar 192223 voor Bloemendaal, naar een zuiver inkomen van 2600 en aftrok voor noodzakelijk levensonderhoud 1000. Rijksinkomstenbelasting over een vol jaar 54, opcenten; 25 voor het Rijk Leenings- fonds 1914; 17 voor de provincie; voor de gemeente 22.68; belasting 80; totaal 167.80. Is dit juist? 2. Nu krijg ik 7 Maart j.l, een biljet voor forensenbelasting voor de gemeente Haar lem, daar ik in Vogelenzang woonachtig was en in Haarlem mijn werk had. Belasting jaar 192223 (dienst 192324.) Opcenten op de Rijksinkomstenbelasting; 66 2/3 op centen op den aanslag vastgesteld in de ge meente Bloemendaal 36. Belasting here- kend naar een zuiver inkomen van .2600, met aftrek van 300 voor noodzakelijk levensonderhoud, zijnde 2/3 gedeelte van den aanslag over een vol jaar 36. Totaal 72. Is dit juist? Antw. 1. Ja. 2. Ja. Vr.: Ik heb in de laatste 5 jaar geen belasting behoeven te betalen, wegens het groot aantal kinderen. Nu heb ik deze week f.?,r P.os' een aanslagbiljel van dq plaatse lijke inkomstenbelasting gekregen, naar een belastbaar inkomen van 2000 tot een be drag van t 3.60. Ik woon in Heemstede en verdien 30.60 per week. en ik heb elf kinderen, waarvan 1 meisje van 18 jaar cn 1 van 15 jaar en de' andere 9 kinderen van 1 tot 12 jaar. Nu dacht ik, dat ik vrij van, belasting was. Kunt u mij ook zeggeï of dit juist is? Antw.; De aanslag kan juist zijn. De aftrek voor levensonderhoud in Heemstede is 700 voor gehuwden, plus 75 voor elk kind beneden de 14 jaar. Vr. Hoe kan men een koperen doofpot, die zwart gelakt is, weer gewoon krijgen,* zoodat al het lak er af is? Antw.: Probeert u eens het lak met terpen- rijn op tc lossen en zoo te verwijderen. Daarna met benzine bewerken. Vr. Waar moet ik mij vervoegen om een betrekking in Amerika te bekomen? Antw. Amerika is erg groot. Er wonen Vuurlanders en Eskimo's, natuurlijk ook blanken. De vraag is nu, waar u een betrek king wenscht en welke. Ook betrekkingen zijn er veie, Wij willen maar zeggen dat uw vraag wel wat algemeen is gesteld. Wendt u eenter eens om inlichtingen tot het Införma- tieoureau van de Nederlandsche vereeniging „Landverhuizing," Bezuidenhout 97, den Haag. Dichterbij kan men allicht aan de Ar beidsbeurs, Nieuwe Gracht 3, Haarlem eenige inlichtingen verstrekken. Vr.: Wat is de kortste afstand per fiets van Hiilegom naar Hardinxveld? 'Hoeveel K.M, is dit? Antw.: Hillegom, Lisse, Sassenheim, War mond Leiden, Groenendijk, Hazerswoude, Waddmxveen, Gouda, Stolwijk, Berg-Am- bacht, Groot-Ammers, Brandwijk, Molenaars graaf, Giesendam, Hardinxveld. Afst. 72 3 Kilometer. Vr. Zoudt u mij het adres van het jongens- weeshuis te Heibloem (Limburg) op kunnen geven? Antw.: St. Aloysiusgesticht „De Hei- oloem te Heijthuizen bij Roermond. Vr.: Zoudt U mij een middel aan de hand kunnen doen, om een bruin getaand zeil voor een vaartuig, wit te krijgen? Antw.: U kunt het met olie en was, door een gemengd, bestrijken. ér.: 1. Kunt U mij ook zeggen hoe eieren geconserveerd kunnen worden? 2, Mogen er na de conserveering nog eieren toegevoegd worden? Antw,: 1, Er zijn verschillende methodes. Hier laten we er nog een volgen. Deze week gaven we het inleggen van eieren in kalk. U kunt ook nemen: 1 deel watergras (vraag uw drogist) en 9 deelen koud zuiver, water. Dit goed mengen. De eieren volkomen gaai en versch worden in een pot geplaatst en 'met dit mengsel overgoten. Denk om de boven vermelde verhouding. Anders gaan de eieren er naar smaken. 2. Het kan wel, beter is een anderen pot te nemen. Vr.: Kunt U mij ook mededeelen of er een vakblad voor „bloemkweekers'1 bestaat en zoo ja, waar zulks te verkrijgen is? Antw.: Er. zijn er verschillende. Hierondej volgen er eenige: „Floralia, Uiig. N. V. „Stoomdrukkerij Floralia", Firma Willem van Gorkutn, ie Assen. „Heem en Hof", Weekblad voor Tuin- en Landbouw. Uitg. G. J. Lankkamp, te De venter. „Onze Tuinen', geïllustreerd weekblad voor liefhebbers en vaklieden, gewijd aan Tuin en Buitenleven, Uitg, Drukkerij „Jacob, van Campen," Keizerrijk 9, Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2