BUITENLAND QNZE Rosa de smokkeiaarster. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Dinsdag 1 April 1924 De toenemende rechtsche stroomingen in Duitschland: Stresemann op den partijdag der Duitsche Volkspartij slechts overwinnaar door den rechts-geneigden dissidenten den wind uit de zielen te nemen. De^ eerste berichten over de Fransche regeeringsplannen. Onder de Radio-berichten: De Fransche regeeringsverklaring: geen verandering van politieken koers, een strenge politiek van nationale eenheid. Een koele ontvangst van regeering en program. De Londen sche verkeersstaking heden geëindigd. GEM. BUITENL. BERICHTEN. BINNENLAND. Rood-W it'Blauw. BINNENLANDSCH NIEUWS. Limburgsche Katholiekendag. Wetsontwerp sera en vaccins. De bezuiniging bij de Electrische tram te Rotterdam. De waterstand bij Tiel. Verbetering Neemt het drankgebruik af? Het wetsontwerp-Albarda. Fusie? Ontslag personeel Arbeidsinspectie. De drooglegging der Zuiderzee. Een munitiebergplaats te Vlissingen. Mij. bevordering geneeskunst. Een jubileum bij het redding wezen aan de kust. Herdenking van de eerste Vredesconferentie in 1899. Het postpersoneel en de bezuinigingsplannen van de Regeering. De nieuwe politie-uniform te Amsterdam. Herplaatsing van wachtgelders. Visscherijfilm. Keuring van chauffeurs. FEUILLETON. De Duitsche volkspartij. Te Hannover wordt thans de partijdag #an de Duitsche Volkspartij gehouden. Men weet, dat kort geleden in deze partij scheu ring is ontstaan door de vorming van een nationaal-liberale groep, waarin zich de uiterst-rechtsche vleugel der partij organi seerde. Dat wil nog niet zeggen, dat deze heeren, onder wie voornamelijk de groote industrieelen, op den voorgrond treden, zich bepaald hebben afgescheiden. Slechts enkelen van hen vatten hun nieuwe organi satie als nieuwe partijformatie op, het groot ste deel beschouwde zich nog als lid der Duit sche Volspartij en meende binnen deze partij voor de aanvaarding van het nationaal-libe rale program te moeten ageeren. Hun ver zet ging tegen de linksche richting, die de partij onder de leiding van Stresemann zou hebben ingeslagen, door zich te plaatsen op het republikeinsche standpunt en met de burgerlijke middenpartijen en de sociaal democraten zelfs te gaan samenwerken. De rechtsch-gezinde leden der Duitsche Volkspartij meenden, dat het thans nu het t gen de verkiezingen gaat, uit moet zijn met dit lonken naar links. De Duitsche Volkspartij de voortzetting van de oude nationaal- liberale partij behoorde van de dwalin gen haars weegs terug te komen en zich weer als zuiver rechtsche partij te doen gel den. Met de nieuwe organisatie hoopte men dien ommekeer te kunnen doen doorzetten, zou de linksche vleugel zich dan blijven ver zetten, dan zou men zich nog altijd kunnen afscheiden en zelfstandig kunnen gaan op treden. Maar dan diende dus toch eerst de partijdag te worden afgewacht, waar men zou kunnen trachten den heer Stresemann met zijn linksche neigingen als partijleider kwijt te raken. De heer Stresemann echter is zoo glad als een aal en dus niet zoo makkelijk te vangen. Naar uit Berlijn wordt gemeld, heeft hij op den partijdag zijn positie als leider volkomen veten te bevestigen. In een rede van bijna twee uur versloeg dr. Atresemann zijn tegenstanders in de partij en verzekerde hij zich van het te voren zoozeer bedreigde leiderschap van de partij. Want niemand heeft zulk een donderend applaus na zijn rede gekregen. Stresemann heeft echter deze oratorische overwinning in poli tiek opzicht met een volkomen capitulatie voor den rechtervleugel van zijn partij be taald. Zoo verzekerde hij reeds dadelijk bij het begin, dat hij en de Volkspartij met den geest van de Nationale Vergadering en de Grondwet van Weimar niets gemeen hadden hij hield nog steeds de zwart-wit-roode kleu ren hoog. In tegenstelling tot de lieden der nationaal-liberale vereeniging, was Strese mann nog steeds van oordeel, dat het aangaan van de groote coalitie, met inbegrip der soci aal-democraten, indertijd verstandig was. Maar de motiveering van zijn standpunt wierp den vrienden van de sociaal-democratie den knuppel tusschen de beenen. Stresemann achtte het nJ. het voornaamste succes van de deelneming der sociaal-democraten aan zijn regeering, dat hij met toestemming van de sociaal-democraten den ex-kroon prins weer in het land kon halen en dat de militaire onderdrukking der republikeinen, socialisten en communisten in Thuringen en Saksen eveneens met sociaal-democratische toestemming glad van stapel kon loopen. Tegenover de völkischen in München en elders, de Duitsch-nationalen en de oppo sitie in de Volkspartij, beroemde hij er zich op, dat hij met veel meer succes dan zij met socialisten en republikeinen had afgerekend. De rechtsradicale vaderlandsche jeugdor ganisatie en de, officieel ontkende, actieve sabotage in den Ruhrstrijd, prees Stresemann in de warmste bewoordingen. Aan lieden als Quaatz en Maretzky nam hij dus werkelijk alle wind uit de zeilen. Hij vergat echter, dat naar buiten zijn rede zal worden beschouwd als die van den Duitschen rijksminister van buitenlandsche zaken. Verder juichte Stresemann het besluit der Duitsch-nationalen toe om aan een toekom stige regeering deel te nemen. Zij zouden geen andere politiek kunnen voeren dan het tegenwoordige burgerlijke kabinet. Met de sociaal-democraten was een vruchtbare rijks politiek niet meer te voeren. Zij hebben door het feit, dat Noske niet meer candidaat is ge steld, voor den Rijksdag bewezen, dat de ra dicale vleugel bij hen de overhand heeft. Wat de buitenlandsche politiek betreft zeide Stresemann o. a., dat de besluiten der deskundigen weer de vraag op den voorgrond zouden brengen, of Duitschland iets moet onderteekenen, waaraan het meent zich nietjjte kunnen* houden. Hiertoe zou Stresemann in geen geval bereid zijn. Hij wees echter niesde medewerking van het buitenland aan de op richting van de nieuwe rijksdiscontobank van de hand. Stresemann verklaarde, dat elke goedkeuring van Duitsche schadevergoe- dingsbetalingen aan de geallieerde en geas socieerde mogendheden er 'van afhing, of Duitschland weer de beschikking zou krijgen over het Ruhrgebied. Verder is daartoe noodig het herstel van grondwettige toestanden in het Rijnland en de Palts en de definitieve re geling omtrent het eindigen der bezetting na afloop van de bij het vredesverdrag bepaalde termijnen. Hij voegde er echter dadelijk bij het is de plicht der Duitsche regeering alle dragelijke lasten op zich te nemen, ten einde de vrijheid van Duitschland te verkrijgen. Stresemann bleef over de geheele linie overwinnaar. Verder rechts konden in de binnenlandsche politiek ook de aanhangers van Maretzky niet gaan. Wat de buitenland sche politiek betreft echter heeft Stresemann ook ditmaal vastgehouden aan wat men vroe ger de „vervullingspolitiek" noemde. Dit was het eenige lichtpunt in Stresemann's groote rede. Zoo hield de heer Stresemann dus een zui ver rechtsche rede en aldus behaalde hij zijn overwinning, die hem als leider moet bevesti gen. Alleen ten aanzien van de buitenlandsche politiek bleef hij op het standpunt staan, dat men door een zoover mogelijk tegemoet ko men aan de financieele eischen van de tegen standers met deze tot een vergelijk moet zien te komen en moet trachten het Duitsche ge bied te bevrijden. Of deze verklaring nu echter voldoende zal zijn, om den ongunstigen indruk weg te nemen, die zijn volkomen capitulatie voor de rechtschen, ten aanzien van Duitschlands binnenlandsche politiek in het buitenland zal wekken, is de vraag. Want het vertrouwen dat er van de z.g. vervullingspolitiek veel te recht zal komen, als de rechtsche invloeden in Duitschland gaan overheerschen, is niet groot, vooral niet in Frankrijk. Al kan men zich ook op het standpunt plaat sen,? dat overeenkomsten met een Duitsche rechtsche regeering, als die mogelijk zijn, wel licht meer kans hebben op uitvoering, dan de tot dusver juist van rechtsche zijde tegen gewerkte pogingen tot overeenkomst van de zwakke Duitsche democratische regeeringen hadden. De partijdag van de Duitsche Volkspartij is in elk geval weer een nieuwe aanwijzing voor een toenemende „verrechtsching" van Duitschland. De Londensche verkeers staking. De stakende trammannen te Londen zou den naar de Britsche draadlooze dienst meldt, gisteren stemmen over het aanbod der direc ties. Als zij het aanvaarden, zullen de trams en de omnibussen Dinsdag weer rijden. In elk geval is het Londensche publiek heden nog voor het vervoer aangewezen op de „un derground" en de electrische 'spoorwegen en de enkele bussen, die onafhankelijk van de verkeers-combinatie rijden. De speciale noodcommissie van den alge- meenen raad van het vakvereenigingscon- gres, die aan de onderhandelingen heeft deel genomen, heeft een verklaring openbaar ge maakt, waarin het oordeel wordt uitgespro ken, dat het trampersoneel het aanbod dient aan te nemen. (Naar men weet staakt het omnibuspersoneel alleen uit sympathie met de mannen van de tram, die loonsverhooging hebben gevraagd). In een groote vergadering van stakers bij de trams en bussen, Zondagavond in Londen gehouden, werd een rede van Bevin toege juicht, waarin de resultaten der fstaking als een groote overwinning werden geken schetst en gezinspeeld werd op de noodzake lijkheid om gematigdheid te betrachten ten einde de Labourregeering niet in verlegen heid te brengen. De geestdrift der verga dering wordt een gunstig voorteeken geacht voor den uitslag der te houden stemming. De verwachting is algemeen, dat de vervoer diensten heden zullen worden hervat. De Fransche regeerings verklaring. Gisteren heeft Poincaré in de Kamer, zijn regeéringsverklaring afgelegd. Daarin wordt de toepassing aangekondigd van de voor korten tijd aangenomen fiscale wetten, en medegedeeld, dat de voorgenomen bezui nigingen zullen worden doorgevoerd in afwachting van de geregelde betalingen van Duitschland. Poincaré verklaarde, dat Frank rijk verzoeningsgezind is, doch voorzichtig moet zijn. De opbouw van de verwoeste ge bieden moet plaats hebben zonder inflatie der financiën. Poincaré wees verder op de noodzakelijk heid van de aanneming der wetten betref fende dé pensioenen. Frankrijk is vredelievend en wil een rustig en menschelijk Europa. Frankrijk zal het Ruhrgebied ontruimen naar gelang van de betalingen van Duitsch land. Frankrijk rekent op de werkzaamheden van de commissie van deskundigen voor de zoo spoedig mogelijke liquidatie van de schadevergoedingsquaestie. Het wenscht niets anders dan eerbiediging van de verdragen. De ministerraad besloot tot opheffing van alle onder-staatssecretariaten. Met het oog op het nationaal belang is men voornemens de luchtdiensten te reor- ganiseeren. Laurent Eynac behoudt zijn functie met den titel „chargé en mission non-rétribuée." Tegengesproken wordt, dat de ambassa deurs te Londen en Tokio zouden worden vervangen. Poincaré heeft aan elk zijner veertien af tredende medewerkers een brief gezonden om hen te danken tfoor hun uitnemende dien sten in het belang van de politiek des lands. DE FRANSCHE METAALARBEIDERS TOT ALGEMEENE STAKING BE SLOTEN. Volgens het „Journal" heeft het Congres van het Syndicaat der Linksche metaal arbeiders in beginsel tot algemeene staking besloten, niettegenstaande een groote min derheid er tegen was. Een commissie is belast om deze beslissing op een datum die haar geschikt lijkt uit te voeren. DUITSCHE BELANGEN IN FRANSCHE HOTELS. Men herinnert zich het geschil, dat was ge rezen naar aanleiding van een groep Engel- sche kapitalisten die de meerderheid der aan- deelen had weten te verwerven van het Hotel Astoria en vijf andere groote hotels in de wijk der Champs Elysées te Parijs. Deze aandeelen waren voor den oorlog in Duitsche handen en werden in 1922 voor een bedrag van 5.350.0Ó0 francs door het Britsche concern overgeno men. Van Fransche zijde werd tegen dezen koop geprotesteerd, daar men van oordeel was dat hij niet voldoende was aangekondigd. Het ge volg was dat de rechtbank verklaarde dat de aandeelen opnieuw, ditmaal in openbare vei ling ter beurze, moesten worden verkocht. Dit is nu geschied en zij zijn thans in het be zit van een groep Fransche kapitalisten ge komen. BRUG INGESTORT. Een B. T. A.-bericht uit Parijs meldt» dat het „Journal" een telegram uit Sevilla heeft ontvangen, waarin wordt meegedeeld, dat bij Algaba aan den Guadalquivir een brug is ingestort door het passeeren van een autobus. Twee honderd menschen, die daar op stonden, kijkend naar het woeste water, verdwenen in de diepte. Een dertigtal men schen verdronken. Vijftig menschen werden gewond. OVERSTROOMINGEN. In Noord-Spanje zijn (tengevolge van den aanhoudenden regen verschillende rivieren overstroomd. De oogst in het Toledo- en Sevilladistrict is verregend. Het spoorweg verkeer is verbroken. AARDSCHUIVINGEN BIJ AMALFI. In het gebied van Amalfi bij de golf van Salerno hebben wederom aardschuivingen plaats gehad. Mussolini heeft voor de slachtoffers te Amal fi 250.000 lire geschonken. UIT IJSLAND. Volgens het IJslandsch Telegrambureau is het voorstel tót wijziging van de grondwet van IJsland gevallen, daar in het hooger- huis de stemmen staakten. De voorgestelde amendementen behelsden, dat het Alting slechts alle twee jaar zitting zou hebben en dat het aantal ministers zou worden verminderd tot één of twee. DE GELDSCHAARSTE IN RUSLAND. Volgens een B.T.A.-bericht uit Riga heeft de hervorming der valuta in Rusland geleid tot groote geldschaarschte, met name te Moskou en Leningrad (Petersburg) en tot een algemeene crisis in de wisselkoersen, ter wijl de zaken genoodzaakt waren te sluiten. Vele metaal- en andere bedrijven hebben het werk stopgezet, hetgeen de ongerustheid en agitatie in de arbeiderskringen nog verhoogt. DE NOORD-AMERIKAANSCHE LE- GERSTERKTE ONGEWIJZIGD. Het Representantenhuis der U.S. heeft de oorlogsbegrooting goedgekeurd, waarin de huidige legersterkte gehandhaafd blijft op 12.000 officieren en 125.000 man. DE VREDESPRIJS VAN EDWARD BOK. Het Amerikaansche nationale referendum over het bekroonde ontwerp der vredesprijs- vraag van Edward Bok heeft blijkens een draadloos N. T. A.-bericht tot resir a t ge had, dat er 534.177 stemmen vóór zijn uitge bracht en 76.381 tegen. De winner heeft reeds een som van 50.000 dollar ontvangen en zou nog evenzooveel ontvangen als het bleek, dat zijn plan bij de openbare meening in goe de aarde viel. De jury zal dus nu moeten uit maken of de uitslag van het referendum (ze ven tegen één) als zoodanig kan worden aan gemerkt In de laatste maanden is het vraagstuk weer eens besproken of we onze vaderland sche vlag niet zullen veranderen, om histo rische redenen. Inplaats van rood-wit-blauw voortaan oranje-wit-blauw. Oranje-blanje- bleu. „Ik ben er rotsvast tegen," schrijft D. Hans in het Algemeen Weekblad „De Midden standsbond." „vooral nu ik in de feestweken verleden jaar het oranje-blanje-bleu eens goed heb opgenomen." Er waren in de residentie zelfs straten, ge heel met vlaggen in die kleur versierd. Maar ik moet zeggen, dat ik onze officieele vlag verkies boven de andere. Niemand zal, bij goede beschouwing, kun nen tegenspreken, dat het rood-wit-blauw, veel pittiger veel sprekender, veel frisscher is. Er zit. door de kleurencombinatie, veel meer karakter in die vlag dan in het oranje- blanje-bleu. Het oranje toch geeft aan de vlag iets zwaks en iets weeks, het is lang zoo sprekend en zoo sterk niet, en al zou ik om redenen van historie en traditie er inderdaad iets voor voelen, om hel oranje aan onze vlag toe te voegen, aan de pittigheid van onze driekleur, aan de sprekende, ster kende frischheid ervan zou het zeker niet ten goede komen. En bovendien: we kunnen toch een oranje wimpel gebruiken om de vlag op te-sieren? Het blijve rood-wit-blauw!" De 21e Limburgsche Katholiekendag zal gehouden worden te Maastricht op Maandag 8 September, feestdag van Maria Geboorte. Oorspronkelijk was als datum vastgesteld 15 Aug. De „N. R. Ct." meldt, dat in voorbereiding is een wetsontwerp, houdende regelen inzake de bereiding en het afleveren van sera en vac cins en andere soortgelijke praeparaten. De bedoeling van dit ontwerp is, minderwaardige praeparaten te weren. De directie der R.E.T.M. heeft het gemeen tebestuur van Rotterdam in kennis gesteld, dat zij niet genegen is haar bezuinigings maatregelen nog twee maanden uit te stellen. Maandag a.s. moet nu de Raad beslissen, welke houding men tegenover de R. E. T. M. zal aannemen B. en W. zullen den Raad ad- viseeren de concessie-voorwaarden weer in de oorspronkelijke redactie vast te stellen (tarief van 7% ct. per rit en 10 ct. per retour), waartegenover de R. E. T. M. weer vrij blijft in de vaststelling der arbeidsvoorwaarden van het personeel. Men seint ons uit Tiel d.d. 31 Maart: Bij een waterstand van 77,9 M. boven A. P. is gisteren te Tiel de gierpont opge broken. De overtocht voor personen ge schiedt per pont. Alle aanwassen staan onder. In ons nummer van Donderdag 27 Maart f.i. staat onder het hoofd: Ned. Verzeke- rings-Maatsdhappij St. Willibrordus te Utrecht: „Het verzekerd kapitaal per 31 De cember 1923 bedraagt 919,661,75." Dit moet zijn 7,919,661,75. De heeren Rutgers c.s. hebben een nota in. gediend naar aanleiding van hun wetsvoor stel tot wijziging van de Drankwet. Zij wij zen er o. a. op, dat de opbrengst van den accijns van 1923 bedroeg 50.932.000. Voor 1922 was deze opbrengst aanmerkelijk meer, nam. 59,464.000. Uit deze daling van opbrengst van den accijns op het gedistil leerd zouden zij echter niet durven besluiten dat het drankgebruik afneemt. Er zijn im mers aanwijzingen, dat het verbruik van niet veraccijnsden drank toeneemt, welke toeneming zou zijn te verklaren uit de ver hooging van dén accijns tot 300 (met opcenten 330) met ingang van 6 Jan. 1921. Het verbond van Nederlandsche Fabrikan- tenvereenigingen heeft tot de Tweede Ka mer een uitvoerig adres gericht, waarin het opkomt tegen het ontwerp-Albarda tot het instellen van een onderzoek nopens het ge schil in de textiel-nijverheid. Het adres zet in het bijzonder uiteen, hoe dit ingrijpen in het particuliere bedrijfsleven schade zal brengen aan de nijverheid en de goede ver standhouding tusschen patroon en arbeider. Men meldt aan de N. R, Crt., dat eenige vooraanstaande leden van den Vrijz. Dem. Bond en van de Democratische partij, onder die drie hoogleeraren zich tot de hoofdbe sturen van deze partijen van nog een andere democratische partij gewend hebben met het voorstel, de mogelijkheid te overwegen, tot een fusie van deze partijen te geraken. Met ingang van 1 April a.s. worden bij de Arbeids-Inspectie 28 ambtenaren ontslagen, waaronder 14 van den techmschen en 14 van den administratieven dienst. Hieronder be vinden zich 17 vaste ambtenaren en 11 tij delijke. In de „Visscherij-Courant," wordt mede gedeeld, dat bij de drooglegging der Zuider zee tegenslag wordt ondervonden. De dijk, waarmee men bezig is, verzakt tot 14 me ters toe; bij het leggen van de sluizen te Van Ewijcksluis doet zich hetzelfde voor. Te Vlissingen hebben reeds ongeveer 800 personen hun handteekeningen gezet op 't adres tegen de vestiging van een munitie- bergplaats in de voormalige bomvrije kazer ne, terwijl drie personen in de vergadering van den Raad van State de bezwaren zullen toelichten. De 75e algemeene vergadering van de Ne derlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst zal van 7 tot 9 Juli te 's-Gravenhage gehouder. worden. Deze ver gadering zal een bijzonder feestelijk karak ter dragen, ter herdenking van het 75-jarig bestaan der Maatschappij. De feestrede zal uitgesproken worden door prof Burger (Am sterdam), terwijl prof. K. F. Wenckebach een voordracht zal houden In November van dit jaar bestaan de beide in Nederland gevestigde reddingmaat schappijen 100 jaar. Op initiatief van jhr. mr. A. Roëll, com missaris der Koningin in Noord-Holland, heeft zich een comité gevormd-om beiden jubilarissen namens het Nederlandsche volk een geschenk aan te bieden in den vorm van een kapitaal, uit welks inkomsten zij haar stijgende exploitatiekosten kunnen be strijden. Men weet, dat de Noord- en Zuidholland- sche Reddingmaatschappij geheel in stand wordt gehouden door vrijwillige bijdragen en dat de Zuidhollandsche Maatschappij slechts een bescheiden subsidie geniet. Behalve jhr. Roëll hebben in die com missie ziting genomen de heeren dr. C. J. K. van Aalst, E. Heldring, W. C. Hudig, dr. A. G. Kröller, jhr. H. Loudon, jhr. mr. R. R. de Marees van Swinderen, vice-admiraal J. J. Rambonnet, Th. M. Th. van Weideren baron Rengers, mr. R. H A. M. Romme, mr. G. J. Sprenger, mr. G. Vissering, W. Westerman, terwijl het secretariaat wordt waargenomen door mr. G. L. de Vries Feijens, te Amsterdam. Er zullen onder dit hoofdcomité provin ciale en gemeentelijke commissies gevormd worden. De Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft het voornemen opgevat om te herden ken, dat het 18 Mei a.s. een kwart eeuw geleden zal ziji^ dat de eerste vredesconfe rentie, op uitnoodiging van de Koningin, te V Gravenhage bijeenkwam. Deze herdenking is niet bedoeld in inter nationalen zin, aangezien naar het oordeel der vereeniging daarvoor een internationaal lichaam aangewezen zou zijn. Men wil eel* ter in het licht stellen, dat tengevolge van het bijeenkomen dezer eerste vredesconfe rentie, een geheel nieuwe internationale taak op Nederland werd gelegd. De vredesconfe renties hebben het „werk van Den Haag' geschapen. Tengevolge van de vestiging in het Vredespaleis van het Hof van den Vol kenbond en van de Internationale Acade mie, is dit Haagsche werk aanmerkelijk uitgebreid. De vereeniging meent daarom, dat deze herdenkingsdatum een g«schikte aanleiding is om Nederland in herinnering te brengen, wat zijn tegenwoordige internationale taak is en zoodoende opnieow belangstelling voor den Volkenbond te wekken. Op welke wijze bedoelde' herdenking, die zich .niet tot Den Haag zal beperken, zal plaats hebben, zal nader worden vastge steld: met het oog op het feit, dat 18 Mei op Zondag valt, zal zij Zaterdag te voren geschieden. Een nationaal comité voor het organisee- ren van deze herdenking, alsmede een eere comité zijn in wording De Centrale Bond van Nederlandsche Post-, Telegraaf- Telefoonpersoneel hield op 28 en 29 Maart te 's Gravenhage een huishou delijk buitengewoon congres, ter bespreking van de regeeringsplannen, betreffende sala risverlaging, enz. Met betrekking tot de door de regeering voorgenomen salaris-verlaging 1924 vereenig- de de vergadering zich met een motie, waar in zij besloot inkomsten-vermindering voor 1924, als zijnde ongemotiveerd, onredelijk en als woordbreuk te beschouwen, af te wijzen Zooals bekend is, wenschte de regeering ingaande 1 Januari 1925 het „Bezoldigings besluit 1920" voor burgerlijke Rijksambte naren te herzien. Daarbij zal onderscheid worden gemaakt tusschen ambtenaren in engeren zin en amb tenaren, werkzaam in de Staatsbedrijven (waaronder ook het P. T. T.-personeel). Bo vendien ligt het in het voornemen der re geering de ambtenaren-werklieden en de met hen gelijk gestelden uit 't Bezoldigings besluit te lichten en onder te brengen in het Arbeidsreglement voor werklieden in 's Rijks dienst. MOEILIJK WOORD. Bezoekster van een concert (tot buur dame): De accoustiek is hier wel goed, vindt u niet? Mevrouw O. W.: 'k Weet niet; ik heb gewoon vanille-ijs gebruikt! VERSTROOID. Student: Professor, u hebt ons de vorige week gezegd, u vandaag eraan te herinneren, dat u over de menschelijkc her sens zoudt spreken. Professor: Zanik niet: ik heb vandaag waarachtig wel wat anders in mijn hooid dan menschelijke hersens. PECH. Van Puffelen: Wel kerel, wat heb jij d« smoor in, is 't niet? Van Poeteren: Zal wel zijn. Daar ben ik een uur bezig om al de knoopjes van m'n vrouw d'r costuum vast te maken. Nou, en ik vertel d'r een mop, en toen moest ze zoo lachen, dat alle knoopjes weer lossprongen. KENDE ZICH ZELF NIET. Iemand werd gearresteerd bij een vecht, partij en gaf een verkeerden naam op. Voor de rechtbank, vraagt de rechter: Waarom gaf u een verkeerden naam op? Ja, edelachtbare, als ik woest ben, kan ik mij zeiven niet! GETROEFD. Patroon: Dat is al een oud jasje, Jansen. Jansen: Ik heb het gekocht, meneera toen ik m'n laatste opslag kreeg. Na uitvoerige besprekingen nam de ver gadering een resolutie aan, waarin voor het geheele P. T. T.-personeel eenzelfde maat staf van loonregeling wordt geëischt. Tenslotte werden besprekingen gevoerd, om tot een grootere eenheid van optreden en organisatie te geraken. De vergadering nam met algemeene stera men een motie aan, waarin het Bondsbe- stuur wordt opgedragen het noodige te ver richten, zoo mogelijk, een fusie tot stand te brengen tusschen de verschillende deelen der Nederlandsche arbeidersbeweging. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam heeft bepaald, dat op 1 Mei 1927 het geheele corps met de volledige nieuwe uni form moet zijn uitgerust. Er zijn afzonderlijke termijnen voor onderdeelen van de kleeding en bewapening gesteld. Zoo moet bijvoor beeld de oude pet reeds eerder vervangen worden. Het feit/ dat de gouden mouwstrepen, van de overjassen, de tunieken en de petten van de brigadiers en brigade-majoors verwijderd worden en dat de gouden sabelkwast is afge schaft, heeft in genoemden rang teleurstel ling verwekt. Er z*l'en pogingen in het werk worden gesteld om den hoofdcommissaris te bewegen wederom eer. duidelijker onder- scheidingsteeken op de brigadiersuniforra aan te brengen. De „Ambtenaar" me!dt, dat de minister van Financiën aan zijn landgenooten heeft medegedeeld, dat bij vervulling van vacatu res, die slechts voor een bepaalden tijd moe ten worden vervuld, of waarin de te benoe men persoon voor de uitvoering van een be paald werk wordt aangenomen, niet buiten het Bemiddelingsbureau om kan worden ge handeld. Het belang van 's rijksschatkist eischt, dat ook in deze vacatures getracht zal worden de op wachtgeld gestelde ambte naren te plaatsen. Eerst wanneer geen wachtgelders beschikbaar mochten zijn, zal tot aanneming van losse krachten kunnee worden overgegaan. Het nationaal comité voor Visehpropagen da verzoekt ons mede te deelen, dat de vis scherijfilm, waardoor men hoopt de belang stelling van het groote publiek voor de vis- scherij te bevorderen, voor volksonderwfjs- instellingen, volksuniversiteiten, nuts- en andere lezingen voor volksontwikkeling tot verminderden prijs zal kunnen worden ver toond. Een der comitéleden is bovendien be reid om daarbij belangeloos een korte rede* en den noodigen techniscben uitleg te geven, Aan verzoekerf voor vertooningen van de film en het houden van bedoelde rede, zal gaarne worden voldaan, mits de aanvrage tij dig wordt ontvangen bij het secretariaat, Z.O. Buitensingel 230 te 's-Hage. De Nederlandsche Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunde heeft een Commis sie benoemd, die rapport zal uitbrengen over de wenschelijkheid van geneeskundige keu ring en psychotechnisch onderzoek van chauffeurs, over de eischen, die daarbij ge steld moeten worden en over de samenstel ling van het formulier en de inrichting van het onderzoek. Deze commissie bestaat uit prof. dr. H. J- F. W. Brugmans. Groningen, Prof. Dr. F. Roels, Utrecht; Dr. J. G. Schnitz- ler, Arnhem; Dr G. v. Wayenhurg, Amster dam; Prof. E D. Wiersma, Groningen; Dr. P, Th. van Wulfften Palthe, Ned-Indië. Aanleiding tot de benoeming dezer Com missie was een vraag om voorlichting van den Bond van Bedrijfsauiohouders. 22. Toen scheen Antoinette plotseling te ver anderen, Haar eenvoud verdween en ze werd verkwistend. De uitgaven van de licht zinnige jonge vrouw namen zoo onrustba rend toe, dat haar echtgenoot ten slotte genoodzaakt was om in zijn zaken stout moedige waagstukken te ondernemen, die zoowel fabelachtige winsten konden opleve ren, als dat ze de oorzaak konden worden van een plotselingen ondergang. Het geluk was hem echter gunstig gezind en weldra stond het handelshuis Alban aan de spits van den Parijschen groothandel. Een tante van Antoinette, die in Amerika woonde en buitengewoon rijk was, kwam naar Parijs over om bij ons in te wonen. Toen de familie van Antoinette arm was en in nood verkeerde, had zij zich nooit iets aan haar gelegen laten liggen, maar nu, nu waren de omstandigheden veran derd. Etiennc Alban kon steeds meer geld gebruiken voor de uitbreiding zijner zaken en de tante was terstond bereid den pels- handel met haar geheele vermogen te steu- Er was immers geen wolkje aan de lucht en de renten die de zaak afwierp, waren werkelijk buitengewoon. Zoo ging het tien jaren goed. Inmiddels werden de twee andere kinderen geboren, Femand en Laure. Weder verliepen er ja ren. Marguerite was op kostschool en Fer- nand bezocht de universiteit. Toen kwam er een slechtere tijd voor Etienne. Verschil lende zaken die hem groote sommen gelds schuldig waren, gingen failliet,. Als er in een handelszaak een ommekeer komt, is deze gewoonlijk niet zoo gauw te stuiten; het is of het ongeluk zijn slachtoffer onverbidde lijk blijft vervolgen, Enkele mislukte specu laties brachten hem aan den rand van den ondergang. Toen Antoinette aan de smeek beden van haar man, om haar uitgaven tot het hoogst noodige te beperken, geen gevolg gaf, trad hij op als heer en meester. Toen onderwierp ze zich. De helft van het dienst personeel werd ontslagen. Inmiddels begon de tante zeer lastig te worden, ze bemerkte dat haar geld in gevaar was, zoodat ze tel kens dreigde, haar aandeel in de zaak op te zullen eischen. Dit duurde zoo eenige maan den. Toen was een faillissement onvermijdelijk. Zooveel het eenigszins mogelijk was trachtte Etienne nog den waren toestand voor zijn vrouw en zijn tante te verbergen. Als hij Antoinette zag met haar vroolijk opgewekt gelaat met bloemen ill het -haar, dan was het hem of alles nog niet verloren was.... Maar lang kon het niet duren..... De tante ontdekte uit de rapporten hoe de zaak er voor stond en eischtte haar aandeel op. Daar dit het faillissement tot een zekerheid zou maken, was Etienne genoodzaakt zijn vrouw den waren toestand mede te deelen en haar te verzoeken haar invloed aan te wenden om tante milder te stemmen. Het was in den winter. De torenklok had juist zes uur geslagen en het was reeds vrij donker. Etienne ging de trap op, klopte zacht aan de deur om Laure, die ziek was, niet wakker te maken. Er werd opengedaan en hij ging rechtstreeks naar zijn werkka mer. De deur van een zijvertrek stond een weinig open. Plotseling werd hij uit zijn ge dachten opgeschrikt door Antoinette, uie opgewonden de kamer binnenstormde, met een fleschje in de hand. „Tante is plotseling overleden!" riep ze hem opgewonden toe, met heesche stem. „Wat zeg je", was het eenigste wat hij kon stamelen. Het viel hem op dat zijn vrouw zenuwachtig het fleschje trachtte te verbergen. „Wat heb je daar," vroeg hij kort. „Niets," fluisterde ze opgewonden. „Mag ik dat fleschje eens zien?" „Nèen, neen," antwoordde ze, terwijl ze heesch lachte en haar geheele lichaam ont zettend beefde. t „Laat mij het fleschje zien," beval hij. ,,ik - wil het! Absoluut! Hij trachtte het uit hare vingers te wrin-- gen, maar met bijna bovenmenschelijke inspanning, gelukte het haar zich los te ruk ken en het fleschje in het haardvuur te werpen. Etienne had het er echter uit ge haald, vóór Antoinette den tijd had gehad zich tusschen hem en het vuur te plaatsen. Woedend wierp zij zich op hem, het schuim stond op haar mond en ze sloeg, trapte en beet, om hem te noodzaken het noodlottige fleschje los te laten. Tot' tienmaal toe slin gerde hij haar weg, maar tienmaal wierp ze zich met steeds toenemende razernij op hem. Ten slotte wierp hij haar op een rust bed, snelde de kamer uit en deed zorgvul dig alle deuren op slot. Toen las hij op het etiket: „Digitalin". Het was de naam van een vreeselijk vergif.... Hij snelde naar de kamer der oude dame, die onder hevige pij nen te sterven lag. Naast haar stond een wijnglas nog gedeeltelijk gevuld met wijn. Daar digitalin alleen in alcohol oplosbaar is, begreep mijn broer dadelijk dat het gevaar lijke vergif door den wijn gemengd was. En Antoinette had het gedaan. Antoinette was een moordenares.... een giftmengster. Maar nu kwam het meest ontzettende van alles. Ten prooi aan de hevigste ontroering," stond hij met het fleschje in de hand als wezenloos voor zich uit t§ staren, toen de bedienden toegesneld kwamen.... Hij had hen niet bemerkt, maar er moest geruimen tijd verloopen zijn, toen hij eensklaps een hand op den schouder voelde en, opziende, ontdekte, dat hij omringd was door een aan tal heeren. Het was of een schok door zijn lichaam ging, hij werd verdacht van den moord.enAntoinette stond erbij. Zij wist dat hij onschuldig wasen ze sprak niet.... Doodsbleek stond ze daar... zij wist het!.zij wist het!.en ze sprak niet. Wanhopig van verdriet zweeg mi)n broer.... Wat voor waarde had het leven nog voor hem: hij stond op het punt failliet te gaanen zijn vrouw duldde het dat hij de straf onderging voor de misdaad, die zij begaan had Daar er op het vroegere leven van Etien ne niets aan te merken was geweest en hij in de Parijsche samenleving altijd voor een respectabel man was doorgegaan, veroor deelde men hem slechts tot twaalf jaren dwangarbeid. Albert Delost kon een kreet van schrik niet onderdrukken. „Ja," zeide Etienne met een bitteren glim lach, „de vader van Marguerite is een galei boef geweest!" Albert sprak geen woord meer. Hij liet zijn ellebogen op zijn bureau rusten, bedekte zijn gelaat met de handen en bleef zoo on beweeglijk zitten. „Nu zult ge hem ook wel verachten," hernam Etienne. ,Ge vergist u," zeide Albert met krach tige slem, terwijl hij zich oprichtte. Hij zag den ouden man recht in de oogen. „Integendeel!.... Ik acht hem meer dan ooit! De ongelukkige!" Etienne antwoordde niet. „Ik begrijp," vervolgde Albert, terwijl hij gedeeltelijk tegen zich zeiven, gedeeltelijk tegen Etienne sprak, „ik begrijp nu waarom de misdadige vrouw Parijs verlaten heeft, hare kinderen met zich medenam en zich met hen als het ware begroef op een plaats waar men nooit iels van dat drama zou vernemenNu zie ik duidelijk in waarom zij altijd zoo droevig uit de oogen ziet en zich zoo van de samenleving afzondert Nu weet ik ook waarom Marguerite.... o, het is vreeselijk!.... Arm meisje.... Dat is dus het geheim!.... Maar de anderen:., weten die niets?" „Neen," zeide Etienne hoofdschuddend. „O.... Marguerite!.... Marguerite!.... Arm kind!.... Wat heeft zij moeten lijden!" „Haar lijden is des te zwaarder, omdat ze u liefheeft!" Albert was opnieuw opgestaan om koorts achtig en opgewonden het vertrek op en neer te loopen. Daarna liet hij zich weer ri< den stoel neervallen zonder antwoord te geven. „Ze weet zeer goed, dat de schande baar van u scheidt," vervolgde Etienne, die hem nu angstiger dan ooit aanzag. ,Ik bemin haar.... en kan slechts haar alleen beminnen." riep de jonge man uit. „Maar ge kunt natuurlijk niet met haar trouwen?" Langen lijd heerschtc er een diepe stilte. „O," zeide de oude man in een uitbarsting van wilde wanhoop, „mijn dochter is voor bestemd om eenzaam door het leven te

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5