mmirn. DE SPAARNEBANK NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Darde Blad - Dinsdag 1 April 1924 UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. OVERVEEN. ZANDVOORT. HALFWEG. HAARI FMMEm IFDE VERK00PINGEN, VEIL!NGE\ De autobus-kwestie. Prov. Kieskring Velsen. Mgr. P. C. Wytenburg. De Melkprijs. TOCH MELKOORLOG TE WACHTEN? VOOR DEN POLITIERECHTER. BURGERLIJKE STAND. BILJARTEN. GEMENGD NIEUWS. Een weg dwars door N.-Holland SPORT EN SPEL. VOETBAL. Financiëele zaken in Zweden. Sport-ongeluk. Het vredesplan Edward Bok. Ismet-Pasja en de politieke toestand. De koningin in Amsterdam. De uitsluiting in de bouwvakken De vliegtocht om de wereld. Zitting der Dougherty commissie De oorlogsbegrooting der Ver. Staten. Staking op NeW'Founland. LAATSTE NIEUWS. P. J. Helsdingen t* Sneeuwstormen in Amerika. aan onze lezers. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ts- vreden zijt, zegi het anderen Indien gij in een of ar.der op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. Ignaz Bispinck, In het tijdschrift „Fo cus" wordt bij een drietal foto's een opstel gegeven over IgnaZ Bispinck. Na eenige waardeerende woorden over de verkkracht en den kunstzin van den over ledene zegt de schrijver over den heer Bis pinck als schrijver o.a. het volgende: „Ook deze levensperiode is niet van den iaatsten tijd, doch ook op 't gebied der fo- '.oliteratuur heeft Bispinck zich zeer ver dienstelijk gemaakt. Het waren vooral Bis- oinck's bijdragen, waarvoor men 15, 20 ja ren terug naar het oude „Lux" greep en het was wel zijne medewerking die het blad belangrijk en aantrekkelijk maakte. Dit moet hier noodig met waardeering worden geboekstaafd" Ook de heer G. O. 't Hoofd schrijft in „Focus" over den heer Bispinck, waarbij hij o.m. het v «1 gen de zegt: „Bij de jarenlange middag-bijeenkomsten in de bibliotheekkamer, bleek hoe langer, hoe meer dat Ign. Bispinck, naast zijne we tenschappelijke interesse, een open oog nad voor de schoonheid van al het ons omrin gende, dat hij iemand was, die voelde, welk een machtige factor de fotografie is, om in breede kringen den artistieken zin aan te kweeken, waardoor het leven der beoefe naren zooveel rijker en schooner wordt. Dankbaar blijven wij hem dan ook zooveel te hebben bijgedragen tot de bereiking van lit verheffende ideaal. Zijn werken en stre ven is niet tevergeefsch geweest. HUISVLIJTTENTOONSTELLING. Men! schrijft ons: In het gebouw der Bloe- .nendaalsche schoolvereeniging werd dezer dagen de jaarlijksche tentoonstelling ge houden van voorwerpen, vervaardigd op de 31oemendaalsche- en Overveensche liuisvlijt- cursussen. Evenals het vorige jaar, werden er dezen winter alleen meisjes-cursussen gehouden, omdat de kas van den Volksbond niet bij machte was, ook jongens-cursussen te géven. Maar de deelname aan die cursussen voor meisjes was de laatste maal grooter dan ooit. De Overveensche lessen werden bezocht door 40 meisjes, de Bloemendaalsche door 25. Daar deze aantallen te groot waren, om in één afdeeling Ondergebracht te worden, wa ren de dames Hulshoff en Soeters genood zaakt, de cursussen te splitsen in twee afdoe- lingen. Als de Volksbond nu maar in staat blijft, op deze manier voort te gaan, dan is er geen reden tot klagen, Maar de inkomsten ver minderen voortdurend, zoodat de mogelijk heid niet is buitengesloten, dalmaar tom, geen ongeluksprofeetje gespeeld. De tentoonstelling vertoonde zoo ongeveer hetzelfde beeld van vorige jaren. Ook nu weer vormde kussens,, theemutsen, schortjes, theebladkleedjes en spatlappen 't voornaam ste deel van het tentoongestelde. De kussens, die anders slechts aan één kant bewerkt wa ren, vertoonden nu aan beide zijden een op gewerkt patroon. Dit was ook het geval net de theemulsen. Een paar jurkjes, alleraardigst opgewerkt met beestjes in kruissteekjes en bestemd voor een paar tweeling-zusjes van een der deel neemsters, trok een welverdiende aandacht. Dit was ook het geval met de degelijke 'ruien, de~snoezige kleedjes, de ja eigenlijk met alle handwerkjes. Als man heb je daar zoo geen verstand van, daarom leg je je ooien eens te luisteren, als dames, die meerder zake kundig zijn, hun gedachten over hel werk uitspreken. De beide leidsters en de vervaardigsters van de handwerkjes zal het zeker wel genoegen doen te vernemen, dat het oordeel dier déskundigen steeds onver deeld gunstig was. Als we dan ook in aanmerking nemen, dal er den heelen winter met de grootste liefheb berij door de meisjes gewerkt is en dat de heide leidsters hun toewijding gepaard heb ben aan den ijver der meisjes, darf is dat niet te verwonderen. Als alle jaren, trok de tentoonstelling een druk zoek. De Lente-tentoonstelling, De Lente-ten- oons.telling in Rusthoek is een groot succes geworden. Den heelen Zaterdag is 't buiten gewoon druk geweest. Het zonnige Zondags weer heeft ook velen doen besluiten, eens een kijkje op de tentoonstelling te nemen, zoodat gisterenmiddag 12 uur het aantal be talende bezoekers de 250 al overschreden had. - Door het vroeg ter perse gaan van ons blad was het verslag van de opening eenigszins in het gedrang gekomen. Dr. W. G. N. van der Sleen, zou geen goed ojsenaar van een Nu tuur-Historische tentoonstelling zijn geweest, als hij in zijn openingsrede niet ook een aan sporing had gegeven, om zich aan te sluiten bij de Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten in Nederland, waarbij wijzende op de beide groote teekeningen aan den in gang. Een dezer teekeningen stelt voor een paar lepelaars en wijst op den eersten aan koop der Vereeniging: het Naarder Meer. De andere vertoont eenige wulpen en doelt op den Iaatsten aankoop, n.l. de staart op Texel. Bij de opening waren tegenwoordig Dr. J. P. Thijsse, onder-voorzitter van de Nat. Hist. Vereeniging, de heer E. H. Krelage, voorzit ter van de Algemeenen Vereeniging voor Bloembollencultuur, 2 afgevaardigden van den Bond van Vegetariërs en voorzitter en secretaris van de afd. Bloemendaal v^n den Algemeenen Vereeniging voor Bloembollen cultuur. In ons eerste verslag hebben we verzuimd melding te maken van het stukje kunstbosch bij den ingang buiten. We zagen daar »en stukje grond, natuurgetrouw weergegeven, zooals de boschbodem er in het vroege voor jaar uitziet. Hierbij viel op te merken een boom, die gesneuveld is door de omstrenge ling van klimop. Algemeen trok in de zaal de fraaie collec tie lantaarnplaatsjes van den heer Sipkes de aandacht. Deze plaatjes zijn met veel zorg en kunde door den vervaardiger met de hand gekleurd. Zij wedijveren in fijnheid van uit voering met de prachtige foto's van den heer Strijbos. Ook de vergrootingen van den heer Sipkes, eveneens met de hand gekleurd, zijn mooie staaltjes van fotografeerkunst. Ten slotte wijzen we nog eens op het groo te exemplaar Pelargontum Odier (Fransche geranium), kweekproduct van den heer Blan kevoort en op de ontkiemende sporen van varens, welke in ons vorig verslag onvermeld bleven. Ouderavond. - Donderdagavond 3 April a.s. zal er des avonds 8 uur een ouderavond gehouden worden in de Mulo school aan den Vijverweg. Bij deze gelegenheid zal Dr. S. C.' Bokhorst een en ander raededeelen van rijn bevindingen over het bezoek aan de z.g.n. Daltonscholen te Londen in Januari 1924. De voordracht wordt toegelicht door lichtbeel den. Ook zullen 3 nieuwe leden van de ouder- commissie benoemd moeten worden. Bosch en Duin. - Vrijdagavond hield de Woning bouwvereeniging Bosch en Duin haar jaarvergadering m hotel Vreeburg. De rekening en verantwoording van den penningmeester over 1923 werden in orde be- vonden. Mej. C. Veenstra en de heer D. Kuiper, werden als bestuursleden herkozen, evenals de commissaris Ds. V. Roos. De heer P. Tide- man, die als commissaris bedankt had, werd vervangen door de benoeming van den heer A. Baale. - De boschbeplanting. Het gedeelte Bloe mendaalsche Bosch tusschen Koepellaan en Zomerzorgerlaan, dat in 't najaar door de ge meente met door ingezetenen geschonken bolletjes is beplant, begint er nu allergezel ligst uit te zien. Overal komen de aardige crocussen nu boven den dorren grond uitkij ken. Misschien, dat de jeugd, die indertijd dit stuk bosch terwille van de verfraaiing moest afstaan, door deze voorjaarskinderen met haar verlies getroost wordt, Bloembollencultuur. Donderdagavond hield de afdeeling Overveen-Bloemendaal van de „Algeraeene vereeniging voor Bloem bollencultuur", een huishoudelijke vergade ring in hotel „Van Ouds het Raadhuis Met het oog op de belangrijkheid der agenda waren vele leden aanwezig. Na le zing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, en na behandeling der inge komen en uitgegane stukken werden de hee- ren J. van Beun en A Bos benoemd tot af gevaardigden naar de 148ste Algemeene Vergadering. Hierna werd de beschrijvings brief behandeld. Besloten werd, de door de afd. Haarlem ingediende motie te steunen en wel hierom, omdat de handel schade 'zou lijden, indièn zonder bezwarende bepalingen geen Narcis soorten zullen mogen uitgevoerd worden. Uit de besprekingen bleek, dat vele par ticuliere handelaren hierdoor gedupeerd werden. Uit de mededeeiingen die gedaan werden bleek, dat de afdeeling op de tentoonstelling in 1925 te houden, schitterend met een col lectieve inzending voor den dag zal ko men. Hoewel reeds veel door particulieren en vakgenooten is toegezegd en bijgedragen, zal nog een groot bedrag voor de inzending noodig zijn om de grootsche plannen, welke de afdeeling heeft, te kunnen verwezenlij ken. Het bestuur hoopte echter, dat het tn deze pogingen wel zal slagen, om het be- noodigde bedrag bjij elkaar te krijgen. Op de aanstaande tentoonstelling van Lente-producten, zal het bestuur bij de opening aanwezig zijn. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: A. Monnikendam en S. Kleerekopei;. K. C. Sijtoma en T. C. van Petegem. Getrouwd; E. Keur en A. Koper. A. F. van Berkum en Vde Bruijn. Geboren: Ida Maria, dochter van G A. Seders en M. B. Castien. Petronella Catharina, dochter van G. A. Seders en M. B. Castien Johannes Michiel Antonius. van A. v. d. Berg en M.A Th. Janssen. Evert, zoon van P. Schijff en W, van Duivenboden. Maarten Cornells, zoon van J. Wijburg en M. Paap. Rudolf Franciscus Paulus, zoon van N. Mculman en M. J. E. Bodt. Gerrit, zoon van E. Terol en W Zwemmer. Adriana Aletta, dochter van T J. Weber en A. R. J. Jaacim. Marytje. dochter van A. Koper en P van Keulen. Gerrit, zoon van V. Paap en C. Kcrkman Adrianus Josephus, zoon van A. J. Ottho en A. B. J. Nieuwhof. Maartje, dochter van R. Bos en E. v. d Bos. Kornelis. 1 zoon van J. Bos en R. J. A. Torringa. Bertha Elisabeth, dochter van .G. L. Ker- mer en N. Smits. Overleden: F. J. Dukkers, 46 jaar. Openbare Raadsvergadering der gemeen te Zandvooit op Donderdag 3 April 1924, des namiddags TA uur ten Raadhuize. De agenda vermeldt: 1. Voorstel tot aankoop grond met opstal aan de Spoor straat van den heer T, Koper. 2. Ingeko men stukken. 3. Voorstel otn gelden be schikbaar te stellen voor het bestraten en herstellen van de speelplaats behoorende bij de R.K. school aan den Koninginneweg. 4. Verzoek van de Hoofdcommissie van uit voering der a.s. Middenstandsdemonstralie te Haarlem om eene eeremedailie beschik baar te stellen voor de Haarlemsche Mid denstandstentoonstelling of voor de Huis- vlijttentoonstelling, of voor beide. 5. Ver zoek om 10 strekkende Meter strand te mogen pachten. 6. Verzoek om eervol ont slag te verleenen aan den heer H. de Jong, als hoofd der 0. L. school D. 7. Voorstel tot wijziging van - het raadsbesluit van 4 Maart j.l. betreffende borgstelling Zee vaart. 8. Bespreking beëindiging Werkver schaffing. Onderwijs. Voor de ambachtsschool te Haarlem zijn geslaagd, na afgelegd exa men, Jb. Molenaar en D. van der Heijden, leerlingen van school A„ alsmede P. de Groot en G. Volhand, leerlingen van school C. alhier. Verhuring Winkelhuizen. B. en W. roe pen voor de zes gemeentewinkels en het ge makhuisje huurders op. Sollicitanten moeten minstens 2 jaar in Zandvoort wonen en ge durende dien tijd als ingezetenen zijn inge schreven Vóór 1 April moeten hun verzoeken, met vermelding welke nering zij wenschen uit te oefenen, .zijn binnengekomen. - Raadsvergadering. Aanwezig 9 leden. Afwezig de heeren Kruseman en Vink. Opening met gebed. Ingekomen stukken en mededeeiingen voor kennisgeving aangenomen. 2. Adressen van N. H. Vet „Het Witte Kruis", waarbijsubsidie wordt gevraagd voor de ontsmettingsinrichtingen. Afwijzend bic- schikt. i 3. Schrijven van Gedep. Staten, inzake strafbaarstelling gebruik slootwater voor bereiding voedingsmiddelen enz., met voor stel van B. en W. tol aanvulling Alg Pol - verordening. Deze verordening wordt aangevuld met desbetreffend verbod. 4. Verzoek subsidie Schoolmuseum Am sterdam. Afgewezen. 5. Adres tot deelneming garantiefonds ten behoeve der te houden Haarl. Midden standstentoonstelling „de Hamit". Wordt gegarandeerd voor 300. Ge vraagd was 400 i 6. Verzoek van P. P. Brizee te Zwanen burg, gebruik ganjg O. L. School te Halfweg ten behoeve van gymnastiek vereeniging. Wordt toegestaan onder de gewone voor waarden. 7. Verzoek hoofdcommissie Middenstands- tentoonstelling Haarlem, beschikbaarstelling eeremedailie. Voorgesteld wordt een medaille beschik baar te stellen voor de huisvlijttentoonstel- ling. De raad gaat er mee accoórd. 8. Verzoek Prov. Electr. Bedrijf van N. H-, vergunning tot het leggen van een hoogspan ningskabel in den berm v. den Schalkwijker- weg. Wordt 4 5 per jaar toegestaan. 9.' Verzoeken van besturen der R. K. school te Haarl.liede, R. K. school te Half weg en Chr. school te Halfweg, om voor schotten op de gemeentelijke vergoeding, overeenkomstig art. 101 der L. O.-wet 1920 voor 1924, respectievelijk 600, 3200 en 2700. Aldus wordt besloten. 10. Vaststelling kohier hondenbelasting dienst 1924 1204 vastgesteld. 11. Vaststelling kohier bedrijfsbelasting J 63850. Vastgesteld. 12. Vaststelling verordening van de Gem. Vrijwillige Brandweer. De heer Van Essen stelde voor, geen krachten beneden de 50 jaar erbij te nemen. Aangenomen. 13. Vaststelling pensioengrondslagen ge meente-ambtenaren 2481 als grondslag. Aangenomen. 14. Verzoek der Kerkvoogden te Spaarn- woude, om den kerktoren der bekende Oude kerk te restaureeren en aan haar af te staan. De restauratie wordt begroot op 1200. De Commissie voor Monumentenzorg stelt voor, hieraan 500 subsidie bij te dragen. Het verzoek der Kerkvoogdij wordt afge wezen. De gemeente zal zelf dezen toren restaureeren. Rondvraag. De heer Hoogèrbeets mtor- meert wat 't kost, een kind naar de H.B.S. te Haarlem te zenden en wat de gemeente daaraan bijdraagt. B. en W. meenen de beslissing van de Kroon, inzake de regeling van het M. O. te moeten afwachten. Daarna geheime zitting. Landstormcomité» Een dezer dagen hield het Plaatselijk Landstorm Comité een vergadering, waarin verschillende punten werden behandeld. Iwee urgente punten, welke op den voorgrond traden, werden in den breede besproken, n.l. de voorbereiden de schietoefeningen vor den te houden Landdag en deze Landdag zelf. Op ieder mannelijken ingezetene wordt dan ook een beroep gedaan, zich zooveel mogelijk aan te sluiten aan het Landstorm- corps hier ter plaatse, opdat ook dit een niet onbelangrijk deel uitmaakt van dezen groot- schen Landdag. Voor het vervoer naar deze landddgplaats zal en kan worden gebruik ge maakt van automobielen of iots^ deigehjks, mits men zich zoo spoedig mogelijk hiervoor op geeft bij de heeren C. A. Nelis te Spaarn- woude en C. Stokman tc Penningsveer. Een en ander is natuurlijk noodig voor een goede regeling, en tevens wordt op grooten spoed aangedrongen. De schietwedstrijden voor dezen Landaag zullen een dezer dagen aanvangen, waar voor ieder, die reeds lid is, of zich nog bij tijds opgeeft, een uitnoodiging zal ontvangen Veiling te Lisse, op 29- Maart, vau Gla diolen, onder Directie van Holland s Bioem- bollenhuis: America 0.65; BrenSchleyensis 1.20; Roem V. Kennemerland 0.95; Halley 0.S5; Princeps f 1.30; Marechal Foch J 0.60; Schwaben f 1.40; Pripce of Wales 0.95; Gen. Pelissier 0.85; Golden West 2.40; Wilbrink f 0.75' White Giant 1.30; Glory pf Holland 1.10; Bar. Jos. Hulot 1.10; Willv Wigman 0.95; Panama 0.65; Fran- cis King 0.85; Odin 0.85; Red Canna 0.85; Flora 0.95; Princepine 0.95: Rose Pearl 0.85; Rembrandt 0.90; Lily Lehman 1.10; Prim. Vannissa 1; Prim. Hesperia Alles per 100 stuks. Maat 10/12 cM E. en W. nemen nog bun zelfde standpunt in in een schrijven, gericht aan de K. v. K., brengen B. en W. ter kemiis, dat bi) hen is ingekomen een schrijven van de organisa j tic van autobusondernemers, bevattende een regeling van gecombineerde autoous- diensten. Bij het ontwerpen van die rëgeHng was gerekend op het weder innemen van de standplaatsen op de Groote Markt. Naar aanleiding hiervan merken B. en \v op, dat bij een eventueele invoering van die regeling de motieven, welkever indertijd toe hebben geleid, de autobussen uit de bin nenstad te weren, geenszins zouden zijn op geheven. Integendeel, de toestand zou er slechter door zijn geworden. Immers, het bezwaar gold niet het aantal plaatsen op de Groote Markt, doch het veelvuldig rijden met de autohus-geyaarten iri de nauwe, drukke straten der gemeente Inmiddels hebben B. en W. zich alsnog bereid verklaard twee standplaatsen op de Groote Markt toe tc staan, indien de on dernemers gezamenlijk daarvoor zoodanige regeling weten te treffen, dat voor elke richting een en dezelfde autobus de stand plaats '/.al innemen. Zaterdagmiddag vergaderde de Provin ciale Kieskring Veisen in gebouw „St. Bavo alhier. De jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester werden goedgekeurd. De afdeeling Jan Gijzenvaart gaf verslag van kas en boeken van den penningmeester. Allek was in de beste orde bevonden. De ■afdeeling Aalsmeer II werd belast met de controle van boeken en kas van den pen ningmeester over het jaar 1924. Bij de bestuursverkiezing werd in de vaca ture-Zuurbier gekozen de heer P, J. Piepers, te Wijkeroog; in de Vac.-Bergkamp en Sie- verding, tresp. de_heercn Jac. A«nes le Bo venkerk en G. v. d. Zaan, te Aalsmeer. In de vac.-dr. E. A. M. Droog werd gekozen de heer H. v. Schooien, te Hoofddorp. Tot plaatsvervangend bestuurslid in de vac.- Annes werd gekozen de heer Joh. v. d. Zwaan. Aangenomen werd een voorstèl, om over 1924 geen contributie door de plaatselijke kicsvereenigingen te laten betalen. Besloten werd, den leden van het bestuur van den kieskring Vélsen machtiging te ver leenen, vergoeding ,van reiskosten tc eischen. De toestand van den Iloogeerw. Heer Mgr. P. C. Wijtenburg is iets vooruitgaande. Van Veehouderszijde deelt men ons het volgende mede; Met ingang van 5 Maart j.l. heeft de melk handel den straatverkoop der melk van 19 cent op 16 cent per liter teruggebracht, al- zoo 3 cent per liter minder. Hiervan legde de veVhouder 2 cent en de melkhandel 1 cent per liter bij,terwijl de veehouders 12 cent per liter ontyingen. Thans zijn de raelk-veehouders bereid per 1 April de melk af te staan voor 11 cent per\ liter, onder voorwaarde, dat de straat- prijs dan tot 15 cent zal worden verlaagd. Mocht de melkhandel den straatprijs van 16 cent blijven handhaven dan zullen dé Veehoudersbonden met ingang van Dinsdag 1 April a.s. tot zelf-distributie overgaan. De heer Verdel, voorzitter van den Haar- lemschen Melkhandel, deelt ons het volgende mede: Met de veehouders was door den Haarlem schen Melkhandel een overeenkomst gesloten dat de melk tot 1 April tegen een inkoops prijs van 12 cents per liter zou worden gele verd. Bij die vergadering was de heer De Jonge tegenwoordig namens het gemeentebe stuur van Haarlem. Deze was van oordeel, dat een prijs van 12 cent alleszins- door de veehouders te accepteeren was. De heer Verdel was echter van oordeel, dat thans een inkoopsprijs van 10 cents even gerechtvaar digd is als een prijs van 12 cent in Maart. De zuivelprijzen wijzen dit uit. De kaasprijs is thans ongeveer 40 a 45. Bij een kaasprijs van 40 moet de prijs der melk .omstreeks 8 cents per liter zijn. De veehouders, aldus de heer Verdel, wenschen echter alleen aan de zuivelwaarde vast te houden, als zij daardoor een hoogen melk prijs kunnen bedingen. Is de zuivelwaarde echter laag, dan zeggen zij, dat hun bedrijf loonend moet wezen. Alleen, als de hooge zuivelwaarde extra loonend is, willen zij ér van weten. Naar dc heer Vcrdel verder mededeelde wordt door den Haarlemschen Melkhandel een prijs betaald voor de melk, hooger dan overal elders in Nederland. Zoo wordt met ingang van 1 April betaald bijv. te 's Gra- venhage 8 a 8H cent, te Dordrecht en ver der op de Zuid-Hollandsche eilanden 6Vs a 7 cent, in Noord-Holland (in Velsen en om geving) 7 a 8 cents in Amsterdam 9 a 9h cents vanaf boerderij en 10 a 10A cent fran co thuis. Ook in de omgeving van Leiden is de prijs lager. De prijs, welken de Haar lemsche Melkhandel moet betalen is dan ook veel te hoog, aldus de heer Verdel. Ook de winstmarge van den Haarlemschen Meik lager dan ergens ander in het land. Die hooge melkprijs is, aldus oordeelde de heer Verdel, te wijten aan de krachtige organisa tie der veehouders rondom Haarlem. Daat- door treden zij dwingend op en wenschen den melkhandel een prijs te zien vaststellen, wel ke naar bun oordeel de juiste is. Hedenmiddag zou de Haarlemsche Melk handel een vergadering houden ter bespre king vam den eisch der veehouders. Voor 4 uur hedenmiddag moest dezen antwoord toe gezonden worden. Is dit afwijzend, dan zal er ongetwijfeld melkoorlog komen. Nog wees de beer Verdel er op, dat in de ■i.geving zeer veel mond- en klauwzeer on der het vee heerseht. Men zij dus geraden de melk eerst te ko ken, alvorens ze te gebruiken. -Nadat Teunis G., die 'n kellner, omdat deze hem op 'n avond uit een café gezet had, uit wraak later met 'n boksbeugel had bewerkt, waardoor deze bloedende hoofd wonden had opgeloopen, volgens den eisch van den Officier veroordeeld was tot 40 boete subs. 10 dagen hechtenis, kwamen eenige zaken van Beleediging die zich in de aan zulke relletjes nogal rijke Zaansireek hebben afgespeeld aan de rol. De 25-jarige los werkman Simon K. te Zaandam had op 'n Zaterdagavond, toen ie 'n beetje te veel ophad, z"n zwager H. J. K. voor diens winkel in tegenwoordigheid van z'n vrouw en andere getuigen minder lief lijke bejegingen naar iiet hoofd geslingerd, waardoor deze zich ernstig gekwetst gevoel de, zoodat hij bij de politie aangifte deed. Zoowel de Rechter als de Officier mer ken hem óp, dat zoóiets toch eigenlijk niet voor'den Ri_hter komen moest, maar dat men z'n vuile wasch lieve thuis moet doen en vooral omdat zwagerlief reeds z'n ex cuus gemaakt heeft, had M J. K. dc zaak ook maar liever laten rusten, maar hij wist ook niet. dat ze werd doorgezet. De Officier eischte tegen den werkloozen Simon K 3 of 1 dag, wat de politierechter cm het gezin geen schade te doen tot 1 boete of 1 dag hechtenis verminderde. De niet-verschenen beklaagde juffrouw Elisabeth G B., had bij n buurpraatje aan juffrou Sjoek G.—M. verteld, dat Johanna B.—G. in 'n huis te Koog a. d. Zaan, waar ze werkt, twee lakens gestolen had. Temeer was de bcleedigde hierdoor ge troffen. omdat zij vreesde, door zulke praat jes haar werkhuizen kwijt te raken. De beklaagde, die deze smaad voor dc politie bekend heeft, verbeert in hecï ar melijke omstandigheden en de Officier eischt daarom Hechts 15 of 5 dagen, terwijl dc rechter de beklaagde bij verstek tot slechts 10 of 5 dagen veroordeelt. Op 28 Februari hadden een zoontje van R. en een zoontje van vrouw W. S. A. te West-Knollendam wat ruzie gehad, maar het jonge W.'tje had, toen vader R. kwam op dagen, de beenen genomen. K. was aan W. s huis gekomen, maar werd daar heel onheusch ontvangen. Vrouw W.-Sch gooide 'm een emmer vuil water met zuurkool en vischgraten over 't lijf, terwijl haar zoon J. W. hem daarbij nog uitschold voor „driedubbele gauwdief; je hebt de kippen van je schoonmoeder ge stolen," welke wóórden tot driemaal toe herhaald werden. Beide beklaagden heetten ongeveer alles liegen, maar 'n buurvrouw heeft de heele toedracht meegemaakt en kon de klacht be vestigen. Tegen vrouw W.-Sch. eischt de Officier 20 of 10 dagen en tegen haar zoon 10 of 5 dagen, terwijl de rechter ze resp. tot 5 of' 2 d veroordeelt. Bekl. gaan in hooger beroep. Dan staan Hendrik W. efen 36-jarig lood gieter te Purmerend en Lipkje de J.. zijn echtgenoóte terecht, omdat ze op 1 Maart deó politie-agent H, J. B. uitgescholden hebben voor: „schooier, huichelaar, ge hebt in de gevangenis gezeten voor koper diefstal!" Er schijnt tusschen W., die vroeger eens ruiten gestolen moet hebben, welke zaak door B. is onderzocht, en deze beambte een sterke vete bestaan, die van veel ruzie de oorzaak is. De officier eischt tegen ieder der beklaag den 20.boete, subs. 10 dagen hechtenis, waartoe de rechter hen veroordeel':. Bekl. gaan in hooger beroep. Diefstal. De 24-jarige H. K. te Zaandam heeft uit den mantelzak van N L. P. in de leeszaal te Purmerepd een portemonnaie met 0,20 een spiegeltje en een kamwieltje Weggeno men. Hij schijnt daar geregeld mantels en jassen na te zien, en 'n anderen keer ook n pakje cigaretten medegenomen te hebben. Békl. verzekert, dat hem ook eens zoo iets overkomen is, waarbij hem 2,60 ontstolen Was, en dat hij daarna hiermede begonnen is. Hij had gehoopt, dat het beursje meer geld bevatten zou. Mej. N. P. L. heeft zelf van het gebeurde geen aangifte gedaan, docb een vriendin, aan wie ze het verteld had. Daar bekl. werkloos is, en boete ten laste van zijn gezin zou komen, eischt de Officier 14 dagen gevangenisstraf. De politierechter wil hem echter nog uit de gevangenis houden en veroordeelt hem tot 12 of 6 dagen. Wederspannigheid. Aan het politiebureau te Beverwijk werd kennis gegeven, dat er een zwaar beschon ken man in de Zeestraat liep Twee agent-en gingen er op uit en vonden Jacob E. v. V. in zwaar beschonken toestand. Toen zij Hem naar het politie-bureau geleidén wilden, ver zette deze zich echter heftig daarteijen. ge holpen door zijn broer J. V., waarbij beide politie-agenten bloedende wonden bekwa- men. De Officier eischt terter> ieH»» den 6 weken gevangenisstraf onder aftrek. Ze vragen beiden om een voorwaardelijke straf. De verdediger mr. Blankevoort, sluit zich hierbij aan. De politierechter veroordeelt beiden tot 1 maand gevangenisstraf onder aftrek der preventieve hechtenis. Geboren: 26 Maart: d. van A. M. der Kin deren-Vlaskamp. 28 Maart: d. van E. Steenkist-de Groot. d. van A. A. de Zwart-Schander. d. van A. M.Baalber- gen-de Graauw. z van N. C. Sonnevelt- Boer. z. van E. J. Bontje-Ottow, z. van A Hartman-Kruijt. 29 Maart: z. van H. A v. Looy-Wijtkamp. z. van C. de Dood- Louw, 30 Maart: z. van Noteboom- Planting. z van P. E Langenberg-v. Hout. z. van W. C, Bluekens-Consent. u- 31 Maart: z. van E. Pru-don-Pelser. d. van A. Dirks-Haven. Overleden: 28 Maart: P. Granneman. 48 j-, Gasthuisvest. G. Geerlofs-Ent, -53 j., Ha_ zepaterslaan. 29 Maart: D. J. de Haan, 64 j., Potgieterstraat. 30 Maart: A. M. Bouwinkelrnan, 10 j., Kamperlaan. A. C- Rosekrans-Rietvcld, 56 jKamperlaan. HET le KLASSE KAMPIOENSCHAP. Dommering winnaar. Voor de 3de maal is de Arnhemmer Dom mering er in geslaagd beslag op den titel te leggen. Zondag werd het pleit beslecht in een partij tegen Robijns. Koopman, de sympathieke Zaandammer speelde een pracht partij tegen Wiemers. Hij maakte o. a. een serie van 138 caram- Kooprnan Wiemers Dommering Robijns 500 401 De totaalresultaten zijn 2. Robijns brt. h.s. gew. 34 138 14.44 33 38 8.75 38 82 13.16 37 66 10.83 brt. h.s. gem. 86 105 17.44 109 74 12.94 34 138 11.07 101 73 11.55 BIJNA 900 GEWEREN ZOEK? Naar de Tel. verneemt, is gebleken dat bij een der corpsen van den vrijwiUigen Landstorm niet minder dan 888 geweren, zoek zijn. Toen dit bekend was, heeft men de be trokken commandant opgedragen naar een en ander een onderzoek in te stellen. Een luitenant werd hiermede heiast. doch het resultaat van dat onderzoek bleeft uit. De lui tenant werd echter inmiddels bevorderd tot kapitein bij een ander corps, zoodatgeen resultaat werd uitgebracht. De betrokken officier was verplaatst, het onderzoek bleef achterwege en de Staat der Nederlanden zal deze wapens wei kunnen afschrijven. Kosten f 300.000. In de raadsvergadering van Oudkarspel is door den burgemeester medegedeeld, dat de kosten van den grooten weg tusschen Langendijk en Bergen, waardoor een recht- streeksche verbinding tusschen Noord- en Zuiderzee tot stand'zou komen f 300.000 zullen bedragen. VOETBAL IN ENGELAND. De demi-finales voor den Cup. Aston Villa en Newcastle United in den eindstrijd. De uitslagen der demi-finales zijn Aston VillaBurnley 30 Newcastle UManchester c. 20 De wedstrijden werden op neutrale ter reinen gespeeld. Aston Villa en Burnley ontmoetten elkaar te Sheffield, waar de wedstrijd door 50.000 toeschouwers werd bijgewoond. Met de rust had de Villa met I0 de lei ding. In de 2e helft werd de stand tot 30 opgevoerd. Newcastle en Manchester speelden op het terrein van Burmingham. Er waren hier 65.000 menschen die de spelers aanmoedig den. Van verminderde belangstelling schijnt men in Engeland toch nog niet zoo heel veel last te hebben. Eind April wordt de finale in Wembledon gespeeld. Hoeveel menschen zullen daar wel niet komen Voor de league werden nog de volgende wedstrijden gespeeld Cardiff C.Everton 00 Notts F.Blackburn R00 LiverpoolTottenham H. 10 MiddlesbroughSunderland 13 Preston N. E.Bolton W. 02 West Ham U.West Bromw. A. 10 Catdiff verspeelde al weer een punt. Zij schijnen e,r finaal uit. Het kampioenschap zal hun nu zeker ontgaan. Sunderland ging op den goeden weg voort. Middle gh werd hiervan de dupe en verloor thü met 31. Midü.rough is niet meer te redden. Er gebeurde verder niet h:el veel dat aan merkelijk wijziging in den stand van zaken bracht. De stand is nu door de sneeuw gestremd. Te Cumberland in Maryland veroorzaakte de buiten haar oevers getreden rivier, hevige vloeden in de straten. Bruggen en huizen werden weggeslagen. De treindienst is ontwricht. Honderden personen moesten den nacht buiten hun huizen doorbrengen. Er zijn 20 dooden. Honderd slachtoffers worden uit .verschil lende deelen van het land gemeld In Zuid- Oost Missouri worden 4 dooden en meer dan 100 gewonden gemeld. Uit Kansas-City worden 14 dooden en honderden gewonden gemeld. De materieele schade is zeer groot. STOCKHOLM. 31 Maart. De Rijksdag "nam gister het wetsvoorstel aan tot het weder invoeren van den ouden standaard tegen 1 April a.s. Van dien tijd af heeft de Zweedsche Bank de verplichting papier geld in te wisselen tegen goud en zoo spoe dig mogelijk zal het huidige verbod tot uitvoer var goud opgeheven worden. De Rijksdag verbood echter, den invoer van goud uitgezonderd door de Zweedsche Bank De Regeering is evenwel bevoegd om oat» heffing van dit verbod te verleenen. KEULEN, 31 Maart. Bij de gister gehou den Wielerwedstrijden werd de voorzitter van de Keulsche wielrijdersclub Schmidt, door den Keulschen renner Bermschen aan gereden. Schmidt werd gedood Bermsche» kreeg een schedelbreuk. NEW-YORK, 30 Maart. Bij bet nationaal referendum voor het vredesplan van Ed ward Bok werden 534.277 stemmen voor en 76.222 tegen het plan uitgebracht. KONSTANT1NOPEL, 30 Maart. Ismet- pasja heeft een vergadering van zijn partij bijeen geroepen' Ier bespreking v^n dec politiek en toestand. Hij zal waarschijnlijk gedwongen worden af te treden. AMSTERDAM, 31 Maart. Na de aan komst hedenmorgen van de Kon. familie ten Paleize, zijn de Pi:nf en de Prinses om streeks 11 uur uitgereden voor een bezoe-' a&n Artis. AMSTERDAM, 31 Maart. Naar wij van patróonszijde vernemen, is hedenmorgen de aangekondigde uitsluiting in de Bouw vakken begonnen van de werknemers die het nieuwe arbeidscontract niet wilden tee kenen. Overigens is de toestand hier on gewijzigd gebleven. De afd, AmsterAm an den Algem. Nederl. Bouwarbeidérs- bond zal hedenavond vergaderen naar aan leiding van het Zaterdag in de Bondsver gadering te Utrecht genomen besluit om geen strijd te voeren en het contract tt aanvaarden, daar destijds door de afdeeling Amsterdam besloten was de nieuwe ar. beidsvoorwaarden niet te onderteekenen. WASHINGTON. 30 Maart. President Co o- lidge, staatssecretaris Weeks en generaal- majoor Patrick, chef van den militairen luebtdienst, zonden een telegram aan de Amerikaansche vliegers te Seattow voor hun vertrek om den tocht om de wereld, waarin zij hen geluk en succes toewensclv ten. WASHINGTON, 30 Maart. De Dougherly- commissic hield een nieuwe openbare zit ting naar aanleiding van het aftreden var den Attorney-general. De commissie zal echter Maandag een gesloten zitting over wegen, of het onderzoek al dan niet moet v. orden voortgezet. WASHINGTON, 30 Maart. Het Huis heeft de oorlogsbegrooting goedgekeurd, waarbij de sterkte van het leger wordt be- paald op 150.000 man en 12.000 officieren# NEW-FOUNDLAND, 3ó Maart. 1200 Ar. beiders van dc in aanbouw zijnde papier fabrieken, hebben wegens looneischen het werk neergelegd. De stakers - hebben de bemiddeling van den premier aanvaard. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden iets luier Sunderland 36 20 8 8 63—42 48 Bolton W. 37 17 13 7 64—29 47 Huddersfield- T. 33 20 6 7 50—26 46 Cardiff C. 34 17 10 7 52—32 44 Blackburn R. 37 16 10 11 50—41 42 Sheffield U. 35 15 11 9 58—41 41 Aston V. 36 14 12 10 40—34 40 Everton 36 34 12 10 48—45 40 Notts County 35 12 14 9 38—36 38 Newcastle U. 35 13 10 12 50—40 36 West Ham U. 36 11 13 11 31—34 35 Birmingham 35 11 12 12 34—42 34 Tottenham H. 34 10 12 12 37—40 32 Liverpool 35 12 8 15 40—42 32 Manchester C. 33 11 9 13 43—59 31 Burnley 33 10 10 13 46—48 30 West Bromw. A 34 9 12 13 39—54 30 Preston N. E. 36 10 8 18 46—56 28 Notts Forest 36 10 8 18 39—59 28 Arsenal 33 9 7 17 30—52 25 Chelsea 36 5 14 17 20—47 24 Middlesbrough 36 7 5 24 31—50 19 ROTTERDAM, 31 Maart. Hedenmorgen overleed na een kortstondige, doch pijn lijke ziekte het oud-Kamerlid P. J. Helsdin gen, die den leeftijd van bijna 72 jaar be reikte. NEW-YORK, 31 Maart. Uitgestrekte ge deelten van het Centraal, West en Zuid- Westelijk gedeelte van de Vereenigde Sta ten, werden gedurende de laatste twee dagen door buitengewoon hevige stormen geteisterd, die hier en daar gepaard gin gen met sneeuw- en hagelstormen, de scha de is zeer groot en wordt op vele milhoe- nen dollar§ geschat. Te Pittsburg veroor zaakte het wassende water van de Alleg- henni, Monongahella en Owao-rivieren groote overstroomingen. V ele families moesten hun woningen verlaten. Men tracht de handelsgoederen op veilige plaat sen te brengen. Hevige sneeuwstormen woedden in Mine- sota, Noord-Dacota en deelen van Wiscon sin. St. Paul in Neopolis ligt dicht onder de sneeuw, Het verkeer in de straten is V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4'A NedenancT 1917 1% N.-l. 1921 A....... Hol! Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaarl Oude Boot Holl. Stoomboot H V. A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U S. Steel Marine comm Vorstenlanden Actions id Comp Merc Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadiadi Silau Wai Sumatra Dordlsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabasb is D, 90" 99L 81% 101' 89';' 74 ri. 1421,,, 121s 1 z4a;e 135 771/. 29% 476'/. 374 53"/, 196% 132 135% 136 90 190'/. 4418/, 107'..,, 8'%, 183 183 26% H6'/, 365 276 340 143% 207'/, 107 118% 18 59 143% 694%t "Vi. 9 v s 101%, 8% 89 74% 142 122 121 134 77 478 376 51 <197% 132 135 135 190 439 184 184 26% 116 368 278 341 142% 107 118 418 f81/; 143

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9