SPAARNEBANK Administreert Vermogens fe Prolestantsche voorlichting UIT DEN OMTREK. Woensdag 2 April 1924 47ste Jaargang No. 14704 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad UITGEEST. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding VOLENDAM. VELSEN. Hoog bezoek aan het Hoogoven-bedrijf. MIJDRECHT. ZAANDAM. HOORN. BOVENKERK. MIDDELPOLDER. ZAANDAM. J. J. VVEBER ZOON Onticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. NIEUWER-AMSTEL. HEILO. Hierin werd medegedeeld, dat in de ge- NIEUWER AMSTEL. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: .'er week i ^-25 'er kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling f 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 174S. Postrekening No. 5970. »- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent bij vooruitbetaling- Van een onzer abonné's te Santpoort ont vingen wij d.d. 24 Maart het volgende schrijven: In het ochtendblad van het „Handelsblad" dato 22 dezer, viridt U een artikel van Ds. A. G. H. van Hoogenhuyze, onder het hoofd „Wij Protestanten" De schrijver begint met te zeggen niet te willen goedkeuren, de grapjes van zijn collega Ds. Bakker in diens Salvatori-rede van 5 Maart te A dam tegen „Rome" gemaakt, (bedoeld wordt de tegen actie inzake ons a s Eucharistische Congres) Neen hij wil meer in 't bijzonder wijzen op het toenemen in macht van „Rome In een „fraaie" anti-Papisüsche rede komt hij dan tot het resultaat, dat Nederland zoo langzamerhand een Roomsch land wordt en hij is bang, dat het dan met de Protestanl- sche vrijheden gedaan zal zijn! Om dat te bewijzen beroept hij zich op den banvloek, ongeveer 50 jaar geleden uit gesproken over Victor Emmanuel, den Ko ning, volgens een ingezonden stuk van A. P. J. in de „Nederlander" van November 1923 aldus: „Door de authoriteit van God Almachtig, Vader, Zoon en Heilige Geest, en van de heilige canones en van de onbevlekte Maagd Maria, Moeder en opvoedster van onzen Heiland en van de hemelsche maag den, engelen, aartsengelen, tronen, beer- ichappijen, machten, cherubins en seraphij- ïen, heilige Patriarchen, heilige Profeten, \postelen en Evangelisten en van de heilige onschuldigen, martelaars en heilige getuigen, maagden en heiligen, de uitverkorenen van God. excomir.uniceeren en vervloeken wij hem en sluiten hem uit van den drempel van de heilige kerk van God Almachtig, dat hij mag worden gepijnigd met eeuwige en on dragelijke smarten. Mogen Vader, Zoon en Heilige Geest hem vervloeken. Moge hij ver vloekt zijn, waar hij zich ook moge bevin den: in het veld, op de wegen, het voet pad, in het bosch, op het water, in de kerk. Moge hij vervloekt zijn levend of stervend, etend of drinkend, sluimerend of slapend, staand of zittend.' in zijn verstand, in zijn borst, in zijn hart, in zijn lichaam, moge bij bij den Zoon van den levenden God, met al ie glorie van Zijn Majesteit vervloekt en .erdoemd zijn. Amen, zoo zij het Ds. Hoogenhuyze durft zonder nader on derzoek, dezen afschuwelijken laster tegen den toen regeerenden Paus in de wereld te slingeren! Treurig! Ik vraag mij af, wat heb ben wij katholieken daar tegenover te doen? Me dunkt het onzen plicht, voor zoover wij dat kunnen, er toe mede te werken, de za- <en recht te zetten. Daarom acht ik het van groot belang, dat de Redactie bereid is haar czers een iuiste verklaring van de ex-com- nunicalie over Victor Emanuel door den toen regeerenden Paus uitgesproken, te geven X'it kunnen daarmede ons wapenen tegen, het vergif van dergelijke anti-papisten. Tot zóóver onze inzender, wiens schrijven ccds gedateerd is 24 Maart en dus al meer dan een week oud is. Dat wij hem zóó lang op een antwoord lieten wachten vindt niet lijn oorzaak in het feil', dat wij de zaak van fecn voldoende beteekenis achtten. Integen deel; wc hebben ons onmiddellijk aan het ■verk gezet om de gevraagde voorlichting te geven. Maar ook hiér bleek als in het spreek woord: één gek kan meer vragen., dan hon derd wijzen kunnen antwoorden. En dit niet aan 't adres van onzen inzender, maar aan dat van ds. van Hoogenhuyze. Men kan hon- lerd uit beweren, zonder dat de afdoende te genspraak zoo maar dadelijk te geven is. Wanneer iemand in een vergadering naar voren treedt en zegt: toen Napoleon op het eiland St. Helena landde, knielde hij op den rotsigen bodem neer en sprak het volgende gebed uit en hij geeft dan een indrukwekken de uitstorting des harten weer, kunt ge niets anders doen dan zeggen: „daar heb ik nooit van gehoord". Ge kunt alle werken en hoevele zijn dat niet! over Napoleon ver schenen naslaan en het genoemde gebed niet vinder Zoolang de spreker echter wei gert de bron te noemen, waaraan hij zijn be wering ontleende, kunt gij niet met absolute zekerheid zeggen, dat de man een verdichtsel leeft opgehangen. Zoo ook hier; ds. Hoogenhuyze maakt zien heel gemakkelijk van zijn bewering af door :ich te beroepen op een ingezonden stuk in „de Nederlander". Wij hebben daarnaar ge zocht en het gevonden in het christelijk-histo- risch orgaan van 9 November. Daar is een ze- J .re heer A. J. Jungcurt te 's Gravenhage aan het' woord. En deze ons onbekende heer meent „dat het zijn nut kpn hebben in deze dagen, nu we immers weer in onze bedehui zen den zegen der Kerkhervorming herden ken, deze dingen eens onder de oogen te brengen enz. „Deze dingen wil dan zeggen de boven aangehaalde excommunicatie van Victor Emmanuel, welke de heer Jungcurt zonder eenige bronvermelding mededeelt. En op zulk een grondslag bouwt nu ds- Hoogenhuyze een aanklacht tegen het Paus dom! Wij zouden dus kunnen volstaan met te zeggen: noem eerst uw bron waaraan gij al dat fraai's hebt ontleend! We hebben echter Jetracht de geschiedkundige waarheid te- Jenove, deze beweringen te zetten. En wat bleek? Dat verschillende onzer geleerdste priesters, die geacht kunnen worden in deze oj de hoogte te zijn en het benoodigde stu diemateriaal te bezitten, niets konden vin den omtrent een afzonderlijke excommuni catie van den Italiaanschen koning. Ten slot te wendden wij ons tot den Directeur van Geloof en Wetenschap te Amsterdam, den ZeerEerw. pater A, Gielen S.J., die dezelfde in studie had, een studie, die eerstdaags het licht zal zien. Ook deze geleerde Jesuieten- pater meldt ons, dat over een afzonderlijke excommunicatie van Victor Emmanuel niets bekend is. Een excommunicatie kan zijn lata of ferenda, dat wil zeggen: wordt van zelf beloopen, of nog eens opzettelijk uitgespro ken. En wat is nu omtrent de excommunica tie van Victor Emmanuel alleen bekend? Ziehier, wat pater Gielen ons schrijft: le. Uit de Encyclieken van Pius IX blijkt dat deze er herhaaldelijk op wijst, dat de schenders de excommunicatie van zelf heb ben beloopen. Het is mij niet bekend dat Victor Emmanuel persoonlijk met zulk een fo-mule veroordeeld zou zijn als Ds. van Hoogenhuyze in zijn antipapistische rede be weren durfde. 2e. Het aangehaalde stukje roept over den geëxcommuniceerde de eeuwige straffen Dat is al heel verdacht, want de ban dient ter verbetering. In het sterfuur kan ieder priester hem bijstaan. Vervolgens is de heele terminologie van dat stukje zoo on-kerkrechte!ijk in zijn vorm, dat wij het als valsch durven afwijzen. 3e. In Januari 1878, bij het sterven van Victor Emmanuel, begaf de plaatsvervanger van den Kardinaal-staatssecretaris, Mgr. Centi, zich onmiddellijk naar het paleis, waar de koning bij zijn hofkapelaan biechtte en, naar men zegt, in tegenwoordigheid van twee getuigen, zijn daden tegen de kerk veroor deelde en herriep. Paus Pius IX zond bovendien zen afge vaardigde met den specialen zegen in arti- cuio mortis (in de ure des doods). Maar le den van de hofhouding wisten onder eenig voorwendsel, hem van den toegang tot den 1 ning te doen afzien. Zoo deelde, op gezag van Duitschc en Ita- li iansche berichten, indertijd bij het sterven des konings het dagblad De Tijd mede. Ik begrijp overigens niet dat men zich zoo druk kan maken over de speech van dezen dominee, die er toch voelbaar op ingericht is zijn geloofsgenooten op te hitsen en daar voor gebruik maakt van hun onkunde. Als hij b -weerd bad, dat de katholieke levende kin deren plegen te eten, zou men hem ook ge loofd hebben," Inderdaad, tot zulk een conclusie is men geneigd te komen, En zoolang ds. Hoogen huyze en zijn vrienden dan ook de moeite niet nemen te zeggen, waar .zij hun banfor- mulieren vandaan hebben gefaald, zullen wij er maar van afzien de eene bibliotheek na de ndere ten onderste boven te halen, met de kans den fraaien tekst ten slotte in een of ander onguur boekje zonder eenige histori sche waarde, te vinden, een van die schot- schriftjes tegen liet Roomsche geloof, zooals er zooveel duizenden zijn verschenen en waaruit de inzender in „de Nederlander" zijn wijsheid ook wel zal hebben opgedaan. nergens recht op hadden. Wanneer ze nu tc-ch iets verzoeken, moeten ze het ook zelf betalen. De heer J Keizer (R.-K.) is in ieder geval tegen een aparte belasting op de bewoners van Kerkeland én Dril. Spr. vraagt den voorzitter, of de industrie aan het Marken ook betaald heeft voor den bouw van de kade. De voorzitter: Neen. Dit was een bijzon der geval. Het is gebeurd in liet algemeen belang, om industrie en handel te bevo> deren. De heer J. Keizer (R.-K.) zal dan zeker tegen een aparte belasting op de burgers van Dril en Kerkeland stemmen. De voorzitter: Ik zeg u nu reeds meer malen: dit heeft 'u zelf, dit heeft de Raad in handen, Is u dan tegen den nieuwen ver keersweg, die zóó in t belang der Visch- industrieën op liet Kerkeland is? De heer Keizer en andere leden uit Volen- R K. School De schooltijden der R. K. scholen alhier regelen zich naar den meu- V Diphtheritis. Wederom zijn 2 diptithe- ritis gevallen geconstateerd en- wel bij K. Assum en B aan de Langebuurt Geslaagd. Onze dorpsgenoot de .ïecr D. Sluis is geslaagd voor het examen van politie-inspecteur. Jubileum. De heer D. Bakker, opzich ter aan de Melksuikerfabnek, alhier, her dacht zijn 25-jarig dienstjubileum bi ge noemde N.V Door vele blijken van belang stelling, vriendschap en waardeering, v ooi - oo in den vorm van fraaie cadeaux, zoowel van de zijde var, zijn collega's als die van de Directie der N V Melksuikerfa- briek is hem die dag gemaakt tot een on- vergetelijken R. K. Kiesvereeniging In de plaats van Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. dam Raadsvergadering. (Vervolg.) Aan de Orde zijn de besiftiten omtrent de Vleeschkeuring. De heer Schagen (S. D. A, P.): De admini stratie ten behoeve der Vleeschkeuring, waaraan een vergoeding van 300 vastzit, wordt verricht op de secretarie. Er zou geen ambtenaar benoemd worden Is dat zoo? De voorzitter: Er wordt iets op de secre tarie gedaan. Er is groote kennis en groote accuratesse voor die administratie noodig. De heeren Riemersma en Schagen be strijden ten zeerste de opeenhoping van alle bijbetrekkingen en bijbaantje» bij en kele personen op de secretarie; het andere werk ten behoeve van de gemeente lijdt er maar onder. Daarenboven is het niet zoo'n heksenwerk, dat geen ander het zou kunnen doen. De voorzitter: Zoo gaat het op de beste en goedkoopste manier. Verder geeft spr. eenige inlichtingen over de Keuringswet. Alles wordt ten slotte aangehouden. Het voorstel tot het aangaan van eene geldleening 4500) ten behoeve van de veranderde inrichting van het gebouw van de Openbare School te Volendam, wordt aangenomen. Aan de orde is het voorstel tot aankoop van grond te Volendam, van de Directie der Neuerlandsche Spoorwegen. De heer Keizer (R.-K.): Onder de stukken wordt óók het Dril genoemd; dat was er toch niet bij inbegrepen? De voorzitter; Men kan geen Dril dempen zonder het te koopen. Men kan geen ver keersweg imaken zonder demping van het Dril. Wil men het eene doen, dan moet men het ander óók doen. Het Dril hebben we voor één gulden er bij gekocht. De heer v. Niftrik (V.-D.) vraagt of ra en den grond niet per M2 kan koopen. Anders moet men grond koopen, waar men niets aan zal hebben. De heer J. Keizer (R.-K.): B. en W. heb ben de vrijheid van den Raad voor een weg. Nu is er het Dril weer b;' 'ekomen. He moet nu gedempt worden. Aanstonds komt er nog meer bij. Maar de menschen moeten het weer betalen en ze hebben er niet om gevraagd. De voorzitter bestrijdt dit laatste: parti culieren hebben er om gevraagd, verzoek schrift op verzoekschrift is er binnenge komen. De Volendammer raadsleden bestrijden dit ten deele en zeggen dat er óók een verzoek schrift, om het Dril niet te dempen, is ver zonden. (Doordat de Volendammer leden nog al gelijktijdig spraken en niet afzonderlijk het woord vroegen, ontging de pers veel van het gesprokene) De voorzitter dreigde niets meer voor die menschen (de Volendammers) te zullen doen. De Volendammer raadsleden bestrijden de redenen van 's voorzitters verontwaardiging, door hem er op te wijzen, dat de zaak- Sterck hem die onaangename dingen te Utrecht heeft bezorgd: dit gaat de massa der Volendammers niet aan. De voorzitter: Aan al degenen, die op het verklaren niets te hebben teëe'i verkeersweg en hetgeen er noodzakelijk aan vastzit, maar vreezen voor de financieele consequenties. Mocht men van de Vjsch- industrieën al een vergoeding vragen, a.dus de heer Keizer, van de burgers wil spreker zeker geen vergoeding geëischt zien. Dp voorzitter zegt, dat het j'OOT de be woners van Kerkeland en Dril niet meer zou worden dan 70 of 80 cent jaarlijks. Het voorstel wordt ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De verzoeken van het R.-K. wchoolbestuur te Volendam, om aanmaak van kasten en aanleg van waterleiding worden zonder stemming ingewilligd. Raadsvergadering (slot). biet verzoek van het Nederlandsch Schoolmuseum om een jaarlij ksch subsidie wordt niet toege staan. liet. verzoek van de N. Holl. Vereemging „Het Witte Kruis" om'subsidie, wordt niet ingewilligd. De opheffing van de onbewoon baar ver klaring van de woning Wijk 6 no. 156, wordt aangenomen. Het praeadvies van B. en W. op het verzoek van H. Plat te Volendam om hem ongeveer 3M2 grond aan het Doolhof in erfpacht af te staan, luidt afwijzend. De reden is dat men op den duur den verkeersweg naar de kerk wil verbeteren, daar er momenteel niet eens een lijkstoet door kan. Sommige leden merken op dat men niets verder komt, door dit verzoek niet in te willigen. De toegang tot het kerkplein wordt niet nauwer, wanneer men het toestaat. Verbetering krijgt men toch niet zoolang het huisje nog staat. De stemmen staken over het praeadvies 6 6. zoodat in een volgende vergadering hierover een beslissing moet worden genomen. De verzoeken van D. Sier en S. Hansen te Volendam om resp. 84 en 130 M2 bouw terrein van het Kerkeland aan te koopen, worden ingewilligd. Het verzoek vari P. Doets te Edam om 12 M2 grons aan de Achterhaven bij de Noordervesting tegen een prijs van 4.per M2, wordt ingewil ligd. Aangeboden wordt het Gem. Verslag 1923 en het verslag bedoeld in art. 58 der Woning- wet. Aan de orde is het Besluit tot het instellen van een Schoonheidscommissie en benoe ming van die commissie. De heer Joh. Banning (V.B.) Ik verklaar mij tegen die schoonheidscommissie men zou in Haarlem denken, dat wij er hier zoo goed bij zitten, wanneer we er dergelijke luxe-commissies op nahouden. De heer J. Keizer (R- K.) We behoeven hier geen schoonheidscommissie laat men den rotten toestand van pleinen en straten maar eens nazien. De heer J. Zwarthoed (R. K.) En de haven 1 Nog vóór de stemming nemen de heeren v. Niftrik en Kolfschoten (de Voorzitter) ontslag als leden der voorgestelde Schoon heidscommissie. Weth. Plas (V.B.) Er is gevaar dat zoo'n subsidie van 100 voor een schoonheids commissie (niet voor salaris maar voor ge maakte onkosten door die commissie), uit gespeeld zal worden door de ambtenaren bij Gedeputeerden. Het is nu al gebeurd, dat een subsidie aan een fanfarecorps, dat reeds vijftig jaar bestaat, uitgespeeld is bij Gedeputeerden om stemming te maken tegen het Raadsbesluit tot salarisverlaging. Akelige, miserabele dingen zijn tegen het raads besluit tot salarisverlaging uitgespeeld bij Gedeputeerden. Ik verklaar mij eens met den heer Joh. Banning- In stemming gebracht wordt de schoon heidscommissie onthalsd met 7 tegen 5 stemmen. Vóór stemden Weth. Steur (R.K.), D. Tol (R.K.), Schagen (S.D.A.P.), v. Niftrik (V.D.) en v. Leusen (C.H.). Weth. J. Plas (V.B.) wordt met 8 stemmen benoemd tot lid der Commissie voor de Stadslanderijen. Aan de orde is de benoeming van een Hoofd aan de Openbare School te Volendam. De voordracht ziet er ais volgt uit 1. De heer J. G. Oosterbeek, onderwijzer op wachtgeld, te Edam 2. De heer D. Gijze laar, Hoofd der school te Uitdam, gemeente Broek in Waterland, die met 1 April op wachtgeld gesteld wordt 3. de heer J. van der Goot, onderwijzer aan de U.L.O. school te Edam. Bij stemming wordt één stem op J. van der Goot uitgebracht, één stem op D. Vijzelaar, één stem blanco en negen stemmen op den heer J. G. Oosterbeek. Ten slotte volgt aanneming van de vast stelling der verordening als bedoeld in art. 4 der Kinderwet. Sluitir.e volgt om half 12 den T den heer G Neelen, die zich te Krommenie heeft gevestigd, is tot secretaris der K. K. Kiesvereeniging gekozen de heer A. Zonjee. Waterleiding Verschillende huiseige naren, die weigerachtig bleven, om hun per- ceelen te doen aansluiten aan de waterlei ding zijn deswege verbaliseerd. Burg. Stand. Overleden: Johan Jacobus Petrus Dibbets. oud 70 jaren. jaak naar hij ons meedeelde ook reeds j Kerkeland gingen wonen, is gezegd, dat zij Prins Hendrik heeft hedenmorgen in ge zelschap van zijn adjudant, Jhr. Laman Trip, een bezoek gebracht aan het Hoogoven, bedrijf te Velsen. Afscheid hoofd der school. Maandag middag half 3 nam de heer K. Querner, hoofd der O. L. School, afscheid van zijn schoolkinderen, om vervangen te worden door den heer Dokkum, onlangs benoemd. Er was een oudercomité gevormd, onder voorzitterschap van mevr. Bregman, da t meende dezen middag niet onopgemerkt te moeten laten voorbij gaan. Het gymnas tieklokaal was keurig met planten, groen en bloemen versierd. Te half 3 arriveerde de familie Qutrner, de Weledel Gestr. Heer Eringa, Inspecteur van hét Lager Onderwijs, de Schoolopziener, eenige leden van het gemeentebestuur en eenige vrienden en kennissen van den heer Querner. De school kinderen waren reeds opgesteld en vele oud leerlingen waren aanwezig. De bijeenkomst werd geopend door mevr. Bregman met een kort woord. Daarna was het woord aan den Weled. Gestr. Heer Eringa, die in het kort schetste het belangrijke werk in de 30 jaren, door den heer Querner verricht en spr. wenschte hem een welverdiende rust toe. Daarna was het woord aan den heer Goes die den heer Querner namens B. en W. een hartelijk woord toesprak. Ten slotte nam de heer Querner het woord Deze dag, aldus spr., is voor mij een on vergetelijke geworden, daarvan had ik me geen denkbeeld kunnen vormen. Het valt mij zwaar, de jeugd te verlaten, maar ik hoop dat mijn opvolger met veel enthou siasme. zich aan de jeugd zal wijden. Het doet mij goed, ook veel belangstelling van mijn oud-leerlingen te zien, Ik dank daarom ook allen en voornamelijk de ouder-commis- sie voor de belangstelling en de vele moeiten gedaan om het afscheid voor mij zoo aange naam mogelijk te maken. Daarna was het woord aan den oud-leer ling van der Hoeven, zoon van Dr. v. d. Hoeven, vroeger arts alhier. Spr. overhandigde met eenige hartelijke woorden de cadeaux, door leerlingen en oud-leerlingen geschonkeneen prachtig divankleed, een groote klok en een kapstok met kleed. Daarna dankte de heer Querner getroffen voor de blijken van waardeering, allen, die daaraan hadden medegewerkt en vooral mevr. Bregman, die. geen moeite gespaard had, het zoo goed mogelijk te doen slagen. Toen werd door de jongens „Lang zal de meester leven" gezongen en dankte de voor zitter allen, die een hartelijk woord gespro ken hadden, en allen die belangstelling ge toond hadden, waarna de kinderen nair hun klassen teruggingen en getracteerd wer den. De Zaandamsche haven. De totale op brengst der havengelden alhier beliep in 1923 112880.14 d.i. 6589.82 meer dan in 1922. K. v. K. vaor West-Friesland. De Ka mer van K. F. voor West-Friesland ver gaderde onder leiding van den heer Uter- mehlen. 1 Hi In verband met het bezwaar, gelegen in de uitvoering der wet op de Openbare Mid delen van vervoer waarbij is voorgeschre ven, dat de dienstregeling van autobuson- dc-rnemingen in een te Haarlem verschij nend dagblad moeten worden vermeld, had den gelijk wij reeds berichtten Ged. Staten geantwoord, dat al behoort strikt genomen aankondiging in een te Haarlem verschijnend dagblad te geschieden, door hen, indien bedoelde aankondiging in een ander blad is geschied tegen deze naleving van de bepalingen der Wet niet zou worden opgetreden. Gebleken is evenwel, dat som mige kantonrechters deze opvatting niet deelen en tot een veroordeeling zijn over gegaan. Te meer, omdat door deze rechters verschillend wordt geoordeeld, besloot de Kamer deze zaak ter hand te blijven hou- i den en zich i'n verbinding te stellen met den Bond van autobushouders in Nederland. In verband met de voorgenomen ophef fing van de afsluiting bij den spooroverweg 1 le Blokker bij de Nadorst, had de Kamer al- daar een telling doen houden van het ver keer. Deze gaf het volgende resultaat: Den 2en Februari werd de overweg tusschen 6 uur 's morgens en 9 uur 's avonds gepas seerd door 138 voetgangers, 712 rijwielen, 142 bespannen voertuigen, 11 motorrijwie len en 94 motorwagens. Niettegenstaande deze sprekende getallen heeft de Directie het verzoek der Kamer, om den overweg niet onbewaakt te laten, voor kennisgeving aangenomen en den minister toestemming gevraagd, de afsluiting op te heffen. De Ka mer heeft zich thans tot den minister, onder overlegging der gevoerde correspondentie gewend tot het verzoek, de gevraagde toe stemming te verleenen. R. K, Geitewokkers. in de vergadering van de R. K, Geitenfokvereeniging werd na het lezen der notulen medegedeeld, dat er kringen zijn gevormd in den Bond van R. K. Geitenfokvereenigingen en dat Bo venkerk, Kudelstaart en Langeraar een kring vormen Uit het verslag van de Bondsvergadering bleek, dat alle pogingen werden gedaan, om den Bond in stand te houden volgens den wensch van onzen Bis schop. Het jaarverslag en bet verslag van den penningmeester volgde, waaruit bleek, dat het jaar niet onvoordeelig was geweest. Wij! het gebeele bestuur en bloc was af getreden, ten deele wegens vertrek en an derzijds door bedanken, werd een nieuw bestuur gekomen, bestaande uit- de heeren A. Schoonderwoerd, J. Leenders, H. Schoonderwoerd, J. Blesgraaf, C. Zaal, R. de Jong en B. J. van der Bijl, die allen bereid waren, een functie te aanvaarden, waarvoor de Geestelijk Adviseur hen dank bracht en den wensch uitsprak dat weer een bloeitijdperk voor deze en andere ver- eenigingen zou mogen aanbreken. De heer A. Schoonderwoerd werd tot voorzitter gekozen door de algemeene ver gadering; tot leden der fok-commissie de heeren A. Schoonderwoerd en M. de Jong. De laatste tevens als bokhouder. Onder dank voor aller medewerking sloot de voorzitter de vergadering met gebed. „Tuindorp." Het eerste complex wo ningen ten getale van 20 is thans geheel ge reed gekomen. Hierdoor heeft de N.V. Wo ning Maatschappij „Tuindorp" thans aan spraak op den derden termijn der bouw- premie WESTZAAN. Statuten. De „Staatscourant bevat de statuten van de N. V. Westzaansche Papicrwarenfabriek voorheen J. Molenaar, alhier: MIDDELPOLDER. Diphtheritis. In het perceel wijk E no. 44 is een geval van Diphtheritis geconsta teerd. Dat is in een kort tijdsverloop het vierde geval binnen deze gemeente. R. K. Kiesvereeniging. A.s. Vrijdag avond om 8 uur zal de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" vergaderen in het Bonds- gebouw. Er is een zeer belangrijke agenda o.a. verkiezing candidaten voor den Staten kies kring Zaandam, bestuursverkiezing, perio diek treden af J. F. Kamphuijs, P. F. Rans- huysen en Mej. C. Karstens, terwijl er 2 va catures zijn door het bedanken van den heer W. v. Ederen en Mej. Truus Vet. Concours. Het is nu definitief zeker dat onze muziekvereenigiug „Harmonie" deel zal nemen aan het concours in Wormerveer, uitgeschreven door „Ons Genoegen" ter ge legenheid van haar 20-jarig bestaan. Ze zal zich direct al in de 3de afdeeling moe ten meten wat wel veel gewaagd is voor zoo'n jonge vereeniging, maar met ernstige studie is veel te bereiken meent haar ijverige direc teur. De melkprijs. Alhier is de melkprijs in gaande 1 April wederom met 2 cent per liter verlaagd. Daardoor is hij gekomen op 13 cent per liter. De a.s. R. K. Wijkverpleging. Alhier zal worden opgericht een R.K. Wijkverpleging. Voor dat doel zullen de Eerw. Zusters alhier worden gestationneerd. Om dat doel te bereiken is veel geld noo dig, daarom zullen deze week R.K. heeren langs de huizen komen om geldelijke bijdra ge. Ongeveer 3000 gulden per jaar is hiervoo Barometrestand 9 uur v.m. 769, stilstand. OPGAVE VANs meente 680 R.K. kiezers zijn, waarvan 664 gestemd hebben en waarvan 410 betalen de leden zijn. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de uitgaven hebben bedragen 205.22 en de ontvang sten 276 94, waaronder het batig saldo van het vorig jaar, bedragende 135,34. Het batig saldo bedraagt dus 71.72. Tot leden van de commissie van onderzoek worden benoemd de heeren M. J. Roovers en P. C Overtoom, die na controle advi- seeren tot goedkeuring. Een en ander werd zeer keurig in orde bevonden. Vervolgens werd door den heer Hoedjes verslag uitgebracht van de vergaderingen van den R.K. Kieskring Helder, gehouden te Alkmaar, 10 November 1923 en 8 Maart 1924, welke den dank der vergadering moch ten ontvangen. Besloten \verd dat door het bestuur uit het bestuur afgevaardigden worden be noemd tot bijwoning der Rijks- en Stalen- kieskringv ergaderingen. Tot candidater. voor den Slatenkieskring werden benoemd de heeren Malthijsen, Wormerveer, met 39, Valkerir.g, Limmen, met 46, Zonneveld, Uitgeest, met 38, Jb. Sengers, Heiloo, met 48, Bak, Alkmaar, met 40. Hemir.er Castricum, met 27, en Krom. Krommenie, met 29 stemmen. Ingekomen is een schrijven van den hcer P. Stoop, dat hij bedankt als bestuurslid. De benoeming van een nieuw bestuurslid zal in dc volgende vergadering geschieden. De voorzitter deelt mede. dat de vraag in bet bestuur ter sprake is gekomen, of in verband met wat gebeurd is, het be stuur nu moet aftreden en of bet dan wel goed is, dat raadsleden zitting hebben in het bestuur. Spr. zou in de a.s najaars vergadering dit voorstel wel willen behan delen. De heer Sengers zegt, dat dit een var- keerde opvatting is en spr. vindt het beter dat de zittende heeren blijven Trouwens, er is niets tegen en bovendien is het niet gemakkelijk, goede menschen le vinden. De heer Koomen vraagt, of ér werkelijk bezwaar bestaat tegen het lid zijn van den raad en bestuurslid zijn van de kiesveree niging. De lieer Dekker meent, dat het juist gewen scht is, dat raadsleden in het bestuur van de kiesvereeniging zitten. De voorzitter zegt, dat dit misschien waar kan zijn en dit op de volgende ver gadering kan besproken worden. De geestelijk adviseur van de Propagan- daclub vraagt, of en hoever er nog ver houding bestaat tusschen de kiesvereeni ging en de Propagandaclub. De voorzitter antwoordt, dat het ge- wenscht is, dat eerst eens kennis met het bestuur wordt gemaakt. De Zeereerw. heer Pastoor zegt, ree4k kennis gemaakt te hebben met de Fropa- gandaclub. De leden zijn allen flinke jonge menschen en hebben geheel belangeloos steeds geholpen. De voorzitter zou eerst toch wel eens kennis willen maken, alvorens een defini tief antwoord te geven. Na nog eenige huishoudelijke besprekin gen, sluit de voorzitter de vergadering me* den christelijken groet. Kippenslerfte. Alhier wordt een groote j j 1 j rVippensterfte waargenomen Bij den land- noodig en ook voor onderdak moet worden bouwer g stjerven in 3 dagen tijds liefst 25 gezorgd. Nu is de opzet van onzen Eerw. Heer Pastoor zoo, dat het financieele gedeêlte moet verzekerd zijn. Anders wordt er niet aan be gonnen. Naast de geldelijke bijdrage wordt men meteen gevraagd voor hoeveel men jaar lijks garant stelt. Het is te hopen dat ZijnEerw. slaagt met dit mooie plan want hier is daar aan juist veel behoefte. R.K. Kiesvereeniging. Maandagavond werd in het Brunogebouw de jaarvergade ring gehouden van de R.K. Kiesvereeniging. De voorzitter, de heer Opdam, opent de vergadering met den Christelijken groet en heet de aanwezigen, op de eerste plaats den Zeeereerw heer Pastoor, geestelijk ad viseur, welkom. Tevreden is spr. niet over de opkomst, een 50-tal leden. Op deze eerste vergadering van het jaar slaat spr een terugblik op het afgeloopen jaar. Er zijn in 't afgeloopen jaar veel zor gen en teleurstellingen geweest voor zaken in het algemeen, 't Lijkt wel, of we nog in den oorlog zitten en toch ligt die al een jaar of zes achter ons. Alles lijkt nog ont wricht te zijn. Het zakenleven ligt geheel aan banden. Ook is dit waar te nemen bij de verkiezingen. Verschillende klassen- stroomingen komen naar voren. We zien een groep voor de werkmenschen, een andere groep 'is voor de tuinders e.a. Dc leiding wordt misleiding en de organisatie komt in gevaar. Wij moeten achter de leiding blijven van die mannen, die wij gekozen hebben, dan zijn onze godsdienstige en stoffelijke be langen veilig. 't Is de gewoonte, aldas spr., op de eer ste vergadering van het jaar veel heil en zegen te wenschen. Er is in Heiloo werke lijk vooruitgang te zien. Er komen meer in woners en de belasting wordt lager. Dit is verblijdend. Is er vooruitgang te constatee- ren, voor het zuidelijk gedeelte van ons derp, voor de tuinders is het een slecht jaar geweest en wel zoo erg, dat we van een catastrophe kunnen spreken Laten we vertrouwen, aldus spr,, dat de gever van dezen rampspoed ook de gever moge zijn in de toekomst van rijken zegen. De notulen worden gelezen en goedge keurd. De secretaris leest vervolgens het jaar verslag voor. van deze dieren. Vermoedelijk heerschi de besmettelijke kippenziekte „pokken." L. T.B. Uit het 7e Jaarverslag van den R.K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond afd. Nieu* wer-Amstel, blijkt dat de afdeeling in bloeien- den toestand verkeert. Vele nieuwe leden hebben zich aangesloten, vooral bij de afdee ling melkveehouders valt de meeste groei te constateeren. Gedurende het jaar 1922 werden 3 Algemeene vergaderingen gehou den en een speciale voor de melkveehouders, 1 gecombineerde Bestuursvergadering met de Hanze en den Volksbond en 7 gewone Bestuursvergaderingen. De financieele to»» stand is gunstig. Op de Algemeene vergadering in Januari a. p. werd besloten evenals het vorige jaar een verloting te houden, welke verloting plaats had op 13 December d.a.v. en een goede uitkomst opleverde. In een gecombineerde vergadering met de Hanze en den Volksbond kwam tot stand een plaatselijk comité der Katholieke Sociale Actie, waarin de Afdeeling ook haar verte genwoordigers heeft.. Besprekingen werden gevoerd tot stichting van een eigen vereeni- gingsgebouw. In het voorjaar werd met den Landarbei- dersbond „St. Deus De dit" een collectief Arbeidscontract tot stand gebracht. Door het Bestuur werden verschillende oproepingen gedaan voor leerlingen om diverse cursussen te volgen. Gelegenheid werd gegeven tot het volgen van een cursus in vee kennis, paardenkennis, boekhouden en landbouwwintercursussen. De lessen van den landbouwwintercursus werden gegeven door den heer J. Berrevoets, land- bouwleeraar te Amstelveen. Deze cursus werd gegeven met Rij lis-, Provincialen en Gemeentelijken steun in een lokaal der Openbare Lagere school te Amstelveen, voor dat doel gratis door de gemeente afgestaan. Mond- en klauwzeer. Op de boerderij van de Erven Nieuwkoop alhier is onder den veestapel mond- ea klauwzeer uitgebroken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1