UIT DEN OMTREK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. DE SPAARNEBANK SASSENHE1M. VOORHOUT. NOORDWIJK, HILLEGOM. LEIDEN. BENNEBROEK. VELSEN. Hoog bezoek aan het Hoogoven-bedrijf. VELSEROORD. IJMUIDEix. BEVERWIJK. HALFWEG. HAARLEMMERMEER. AMSTELVEEN. ZANDVOORT. HEEMSTEDE. SCHOTEN. BL07MENDAAL. HEILO. eo 1 - Gemeenteraad. Deze kwam Woensdag morgen te half elf in spoedeischende open bare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Als voorstemmer wordt aangewezen de beer A. J. Verklij. De voorzitter opent de vergadering, de (eden mededeelend, dat vier dagen zijn ver- Icopen sinds de invoering van den zomertijd. En waar Sassenheim in zijn vorige raads vergadering had besloten, den zonnetijd te hadhaven, heeft dat besluit de gemoederen, vooral in de laatste dagen, in beweging ge houden. 8. en W. hadden den raad de vorige zit ting het denkbeeld ingegeven tot het invoe ren van den zonnetijd. Wanneer spr. terug mag gaan, dat constateert hij, dat vanwege de Holl. Mij. van Landbouw de verschillen de omliggende gemeentebesturen een voor stel heeft bereikt tot gezamenlijke invoering van den zonnetijd. De voorzitter leest daarop een schrijven voor van het gemeentebestuur van Lisse, d.d. 3t Maart 1924, dat de gemeenteraad had besloten met 1 stem tegen tot hand having van den zonnetijd, terwijl het be sluit van Hillegom nog in het verschiet lag en B. en W. meenden, dat deze gemeente hetzelfde zou doen. Daartegenover heeft Lisse 10 dagen later bericht, dus aan den vooravond van het ver zetten der klok, dat zij wel voor invoering van den zonnetijd zou wezen, indien alle omliggende gemeenten daartoe zouden be sluiten. Uit de vorige vergadering is gebleken, of B, en W. de invoering van den zonnetijd als plaatselijke wet wilden voorstellen, en werd zelfs gezegd, dat B. en W. met deze daad 'n revolutionnaire daad deden. Dit was ten eenenmale onwaar, B. en W. gaven in het belang der gemeente onderling gevolg aan het verzoek, om verwarring in de buurt schap te voorkomen. B. en W. stellen nu den raad voor, waar verschillende gemeenteraden den zomertijd handhaafden, wederom in het belang der verschillende buurtgemeenschappen onder ling van den ingeslagen weg terug te kee- ren en den zomertijd :n te voeren in den nacht van Zaterdag op Zondag e.k. B. en W. blijven echter de meening toegedaan, dat 'n dergelijke maatregel toch haar nut heeft, wat blijkt uit dc samenstelling van een com missie door den Minister, welke commissie reeds inlichtingen had ingewonnen alhier te gen de bezwaren, tegen den zomertijd in gebracht. De heer Speelman brengt B. en W. dank, en wenscht zijn woorden, in de vorige ver gadering tot B. en W. gericht, in te trekken; ook had spr. vernomen dat, indien Sassen heim den zomertijd zou invoeren, Voorhout wellicht zou volgen. De heer Bisschops maakt zijn excuus de vorige zitting niet te hebben bijgewoond; hij had zich vast voorgenomen te komen, zi;n bedrijf belette hem dit. Spr. wil echter rijn stem toch motiveeren. Was hij de vorige tilting ter vergadering geweest, hadden de stemmen wellicht gestaakt. Spr, is de mee ning toegedaan, dat Sassenheim nog niet zoo groot is, er een eigen tijd op na te kun nen houden. De heer Zonneveld had. indien hij de vo rige zitting tegenwoordig had kunnen zijn, beslist voor het voorstel van B. en W. ge stemd. Spr. wil zich echter nu niet tegen het voorstel van B. en W. verzetten. De heer Bader wil absoluut den dank van den heer Speelman niet aanvaarden. Spr. vindt het bespottelijk, dezen zomertijd. Als men nu niet gedwongen was, doordat de omliggende gemeenten er voor waren, dan zou spr. er beslist tegen stemmen. De heer Speelman drukt zijn spijt er over uit, dat zijn dank niet wordt aanvaard. Spr. meent, als grootwerkgever, nog nooit van een van zijn personeel een klacht om trent den zomertijd te hebben vernomen. De beer van der Geest blijft tegenstander en wenscht te stemmen. Dat hillegom en Lisse zich hebben teruggetrokken is voor spr. geen bezwaar, spr wenscht daarom zijn standpunt nog niet prijs te geven. Wat de heer Speelman beweert, dat de werklieden ervoor j-ouuen ziju, oeiwijie.i s^r. De heer Verkieij brengt B. en W. dank namens de hou. Mij. van Uanabouw en kan met genoegen cons.ateeren dat en \V. ervoor neooen gedaan, wat zij kunnen. De heer LekKerkerKer zal, genoord dc besprekingen voor het voorstel B. en W. stemmen, opr. bevreurt echter, uat de com missie uoor aen Mm. saamgesieid, door zoo wem.g daarbij beiangheODenuen is saan.ge- steid. ür hauuen volgens spr. minstens ver tegenwoordigers uit rnesiand ook moeten zitten, en drie boereu uit de haarlemmer- meer. De heer van der Geest wenscht ook, dat vanuit de verschillende arbeidersorganisaties advies aan deze commissie wordt verstrekt. Het voorstel van B, en W. komt m stem ming en wordt aangenomen met 92 stem men. legen de beer van der Geest en Ver kieij. Op verzoek van den heer Verkieij doet de voorz. mededeeiing, dat deze vergadering was aangevraagd door de heeren Speelman, Van Heemstra en Bisschops. Aan de orde is verJeening van een voor schot volgens de landarbciderswet groot 3600 voor het bouwen van een huisje aan de Kusthoiila'an, naast 't pand van aen heer van der Geest, aan den heer Noordermeer alhier, en verkoop gemeentegrond aldaar, zijnde plm. 1000 M3 tegen 1.50 per M3 en vergoeding Batenburg welke de grond in pacht haa en reeds oewerkt van j 2.25 per R. R. zijnde plm. 16 cent per M2. De heer Speelman is voor publieke aan besteding. De heer van der Geest: Volgens de Land- arbeiderswet is een dergelijke aanbesteding heelemaal niet noodig. De voorz. is het gedeeltelijk met spr. eens, daar de gemeente zich garant stelt en dus belang er bij heeft waar, voor haar verleend voorschot te hebben De meeningen over het wel of niet pu bliek aanbesteden zijn erg verdeeld Hier echter worden de huizen voor 7000 de twee, waarvan een volgens de Wet en de andere voor rekening van den ondernemer den heer C. J. Kiebert. De heer Verkieij vindt den krond no*al goedkoop, daar de gemeente straks daar ter plaatse zelf moet rioleeren, wat ook nogal kosten met zich brengt. Na ampele bespreking, stellen B. en W. den raad vooi, in dit geval toe te staan het voorschot, den grond tegen 1.6.0 per M2 met dien verstande, dat de gemeente zelf voor de rioleering zorgdraagt, de eigenaars te verplichten voor voldoende afrastering te willen zorg dragen, en in het vervolg geen voorschot meer te verstrekken fdit na on derzoek met die verplichting dat het te bouwen perceel publiek wordt aanbesteed). Bij hoofdelijke stemming wordt daartoe met algemeene stemmen besloten Bij de rondvraag zou de heer Bisschop dezen zomer "amie zien. dat vanwege de gemeente een (feleeenhe'd werd daarrfestek', zonder groote kosten vppj een zweminr' eh- ting. daar het nu voor verscMlenden een or'-.'v,Jharc io-stand is. De heer Krom acht een badinrichting meer practischer. waar daarvan ie^er inge zetenen gebruik kan maken, en dit zomer en winter kan doorgaan vooral met 't oog op de hier straks aan te leggen waterleiding. Niettemin is ten zweminrichting ook noodig. De voorz. doet de heeren mededeeiing dat B. en W. reeds lan* naar een derrfe'iikè gelegenheid tol het aanleggen van een zwembassin hebben uitgezien en dat een ont werp Badinrichting nog steeds in Portefeuil le wordt gehouden om daarmede ter gelege ner tijd te komen. De heer Krom wenschte een betere uit;- voering der vero'denini# op het venten in de gemeente. Hebben alle kooplieden wel een vergunning' Dit is ook in het belang der verschillende plaatse'iike leveranciers. De voorz zegl in die richting orders te verstrekken. Niets meer aan de orde zijnde, volgt slui ting Da Zomertijd ingevoerd. In de gisteren gehouden raadsvergadering is het besluit tot handhaving van den zonne-tijd ingetrokken met 2 stemmen tegen. n.l. van de heeren Verkieij en v. d. Geest. De Zomertijd zal in gaan in den nacht van Zaterdag op Zondag. Kook- en Bakdemonstreüe (Vervolg). Spr. wijst nog op de eleclrischc wasch- machine en op de stofzuigers, waarmede Woensdag en Donderdag gedemonstreerd zal worden. Op die dagen zal de hoofd inspecteur, de heer Bosse, die nu ook tegen woordig was, nadere inlichtingen verstrek ken. Alsdan zal ook de Narcisketel werken. De burgemeester, het woord verkrijgende, zegt, dat de raad indertijd heeft besloten, om ongeveer de geheele gemeente van gas te voorzien. Spr. heeft de overtuiging, dat allen, die kunnen, zullen aansluiten. Er wordt nog geaarzeld, omdat het „Onbekend maakt onbemind" zich hier doet gelden Het gas is voor het bloembollenbedrijf onmis baar geworden. Spr. dankt de heeren van de Lichtfabriek en wenscht hun veel succes. Intusschen was 'n maaltijd klaar gemaakt, onder leiding van mevr. Meuwcsse, bestaan de uit witte ragoütsoep, vleesch, witlof, aardappelen en vla, voldoende voor 6 per sonen. Het koken dier spijzen kostte 6 ct„ terwijl nog water gewarmd was bovendien. Visch werd gekookt zonder water. Biefstuk' met aardappelen en doperwten was in 5 minuten gereed. De smaak van een en ander was zeer goed. Door een specialen meter kon het publiek heel goed controleeren het aantal M3 gas, dat verbruikt werd. Hierna vertoonde de heer v. d. Meer de jubileumfilm, welke betrekking heeft op het 75-jarig bestaan der Lichtfabrieken. Het is de moeite 'waard, te gaan kijken Wij kunnen een ieder aanraden, zoowel op den dag als 's avonds, een kijkje te gaan nemen. Nog zij vermeld, dat tegenwoordig waren de heeren Fehmers en Kriek, resp. adjunct- directeur en inspecteur der Lichtfabrieken. Gasdemonstratie. Woensdag was er voor de Leidsche Lichtfabrieken een succes, dag. Op den dag werden met verschillende gas- en electriciteitstoestellen gedemon- strueerd; zooals met den Narcissenketel en stadzuiger. Des avonds was de zaal van café „Boerhave" propvol. Donderdag wordt voor het laatst ge demonstreerd. Verscheurd. Wederom zijn twee scha pen door een hond verscheurd en wel bij den landbouwer v. d. H. Zou het dezelfde hond zijn, die eenige weken geleden zoo veel onheil aanrichtte? Oprichting van een doktersfonds. Eindelijk dan zal definitief een doktersfonds worden opgericht! Vele malen heeft dat een punt van bespreking uitgemaakt op verschillende vergaderingen van den R. K. Volksbond en aniere vereenigingen. Dinsdag werd een vergadering gehouden in het Juvenaat voor allen die in deze zaak belang stelden. De groole zaal was flink bezet. De heer A. Meijer opende de vergadering met een welkomslgroet aan de heeren dok toren en aanwezigen. Spr. memoreerde de heele voorgeschiedenis aan het te vormen fonds verbonden. Door den Volksbond ter sprake gebracht, werd geconfereerd met de H.H. Doktoren. Het resultaat was, dat een uitnoodiging werd verzonden aan de bestu ren van alle sociale vereenigingen tot het houden van een vergadering Op die verga dering werd de wenschelijkheid en de nood zakelijkheid er van uitgesproken. Het is na mens de besturen dat deze vergadering is belegd. Het doel is, om menschen met een betrekkelijk klein inkomen in tijden van ziekte geneeskundige hulp te verschaffen, zonder dat men in financieele moeilijkheden geraakt en de H.H. doktoren toch een bil- liik honorarium zullen ontvangen. Dus met elkaar en voor elkaar zorgen. Hierna geeft spreker het woord aan dr. van Nes om in- licht:n"en te verschaffen en het standpunt der dokforen uiteen te zetten. De aanwezig, heid van de doktoren ^etuiat van hun be reidwilligheid om aan jit fonds mode te werken. Spr. zag liever dat geen fonds noo dig was en en men de geneeskundige hulp zelf kon betalen; maar het is hier nu een maal (teen ideale toestand En toch is het noodig dat de heeren doktoren een billijke vergoeding ontvangen. Zij kunnen ook niet voor niets blijven werken. Hierdoor schept men een zuiverder toestand lusschen pa tiënt en dokte'. Spreker zegt, dat wanneer' het fonds wordt opgericht, de doktoren met evenveel liefde de patiënten zullen behan delen als de betalenden. Echter moeten er geen toestanden worden geschapen zooals in de stad dikwijls voorkomen, en de pa tiënten geen aparte rechten gaan dWdloeron, die niet bestaan. Telkens voor elk wisse wasje bii den dokter komen, en dan zegden: hij wordt er toch voor betaald! Het fonds moet zi'n, willen de dokters meewerken, een algemeen fonds. Iedere gezindte en richting moet er in kimnen worden opgenomen. De wehtands'Tens be^-aagt voor gezinshoofden en kostwinners f 1899 en voor alleenstaan de personen 1300. Voor gezinshoofden zou d-a-boven het inko'-'n nog hooger megen zijn en wel f 50 per kind. beneden 16 laar. Men kan vrij kiezen welke dokter men vensent, en men zal ook van oer. ma al geko zen geneesheer kunnen veranderen, 't Gezin kan niet gzdeeltelbk verzek'.r' wrden; niet enkel dc man, of met enkel Je vrouw, maar btiden gelijk. De orijs is v orloopig gesteld op 20 cent per persoon, wat du« vooi een gezin wordt 49 cent. Hiervoor worden ook behandeld d? kinderen beneden 16 jaar. Boven de 16 jaar kan men ook weer lid worden. De geneeskundige hulp wordt ver leend oo het spreekuur van den dokter en 'n ernstige gevallen natuurlijk ook aan huls Vrije geneesmiddelen en verband wordt door het fonds verstrekt, mits voorgeschre ven door een dokter, verbonden aan het fonds. Waarschrnüjk oog het verkrijgen van breukbanden en brillen. Het verkrijgen van specialisten-hulp wordt van het fonds niet gegeven; geheel uitgesloten is het echter Met, dcch alleen op gezag van den fonds dokter. Verloskundige hulp wordt van het fonds niet verleend, dan op advies van de vroed vrouw. die de verloskundige hulp verleent. Slechts in dringende gevallen roept men geneeskundige huln in op Zondagen, feest dagen en des nachts. Als het noodig is worden tanden en kiezen getrokken. J Dc dokter stelde de gelegenheid open om) vragen te stellen Gevraagd werd een con- tributie lager te stellen b.v, op 30 cent i De dokter antwoordde, dat de Maat schappij voor Geneeskunde een minimum beeft vastgesteld, waaraan de aangeslo ten doktoren zich moeten houden, zijnde een minimum honorarium. De contributie i wordt wel lager, doch dan wordt het geven I van geneesmiddelen e d. uitgesloten. 1 Ongevallen komen voor rekening van het fonds dan alleen wanneer geen andere ver zekering de onkosten dekt. Gevraagd wordt of de kinderen boven de j 16 jaar ook verplicht worden om verzekerd te zijn. Geantwoord wordt, dat bet bij de oprich ting niet verplichtend zal zijn. Later ver moedelijk wel. Het .zou onbillijk zijn wan neer een dokter iemand beneden dc 16 jaar altijd had behandeld op de contributie der ouders, later op hoogeren leeftijd, wanneer het risico kleiner wordt, niet meer zou be handelen. Daardoor komt elk risico op den dokter en dan zou tevens de gelegenheid weggenomen worden om de 16 jaren risico van den dokter eenigszins te vergoeden. Een overgangsmaatregel zal dan getroffen moeten worden. Of het fonds ook voor kleine middenstanders zou gelden is een moeilijke vraag. Deze zouden als uitzonde ringsgevallen apart behandeld moeten wor den. Omtrent een vraag of patroons reduc tie kunnen krijgen, wanneer zij voor hun werklieden betalen, kan nog nader onder dc oogen worden gezien. Menschen met slee- pende ziekten kunnen niet worden opge nomen. Iemand met een lichaamsgebrek, die eens in de twee of drie maanden be handeld moet worden, wèl Ziekenhuisver- pleging valt hier buiten. Beenbreuk en andere ongevallen komen voor rekening van het fonds, is echter specialisten-hulp noodig, dan komt dit niet voor rekening van het fonds. Bij de oprichting van het fonds ver krijgt men direct geneeskundige hulp. Na de oprichting zal men eerst een maand lid moe ten zijn. De voorzitter, de heer Meijer, dankt dr. Van Nes voor de uitgebreide inlichtingen, alsook de andere heeren doktoren en aan- j wezigen en maakt bekend dat de oprichlings- vergadering zal gehouden werden op Dins dag na Paschen, des avonds te acht uur in het Juvenaat. Ter vergadering gaven zich op 53 gegadig den. Hierna sluiting. Gemeenteraad. Aan de agenda voor de zitting van a.s. Vrijdag is suppletoir toege voegd; Punt 18, ontslag en benoeming van een lid der schattingscommissic Rijksinkom stenbelasting. wegens bedanken door den heer A. Th. Murk. Fiets gekaapt. De timmerman Bultink alhier, liet zijn rijwiel een oogenblik staan voor den winkel der firma Somsen Co Na een oogenblik was het rijwiel verdwenen dat gelukkig verzekerd was. B. deed aan gifte bij de politie en de agent Veen ging op onderzoek uit. Na korten tijd ontdekte hij het rijwiel, dat door 'n Lisser was meegeno men. Men denke er toch eens aan. dat zelfs midden in de Hoofdstraat de rijwielen zelfs overdag onbeheerd niet veilig meer zijn. De Leidsche Handelsbeurs. Men schrijft uit Leiden aan „De Msb.": In een bijeenkomst, belegd door den voor zitter van de Kamer van Koophandel voor Rijnland te Leiden, heeft de voorzitter, de heer D, ten Cate Brouwer, verschillende mededeelingen gedaan aangaande de 2 Mei te openen en voorts iederen Vrijdag in de stadsgehoorzaal te houden handelsbeurs vanwege deze K. v. K. Het bestuur van de K. v. K. beeft van alle zijden, wien zij daarom had verzocht, vol doende medewerking verkregen. Reeds zijn vele boxen en tafels verhuurd. Dit geldt vooral den bouwmaterialenhandel. Tot dusver waren de handelaren in bouw materialen gewoon, voor een groot deel hun zaken te doen in de Graanbeurs. Van een beurs echter kon men niet spreken, wijl zij om zoo te zeggen een los groepje vormden. Dit zal nu anders worden. De Kamer zal pogingen in het werk stellen om de metselaars, aannemers en architecten in heel ons land op te wekken voor de door hen benoodigde materialen de Leidsche Han delsbeurs te bezoeken. Tot de rijksbouw meesters en architecten zal eenzelfde uitnoo diging worden gericht. De Leidsche bouwma- terialenbeurs, aldus de voorzitter, moet voor Leiden worden wat de Effectenbeurs is voor Amsterdam en de Graanbeurs voor Rotter dam. Door de zorgen van den secretaris van de Kamer, rar. P. G. Knibbe, zal aan de beurs een speciale lees- en monsterkamer worden verbonden, waarin de proefstaten en mon sters van het bouwmat'ri^len-proefstatioO zullen worden neergelegd. De bedoeling is, dat de bouwmaterialen- beurs dc achterste helft van de groote stads gehoorzaal zal beslaan; dc voorste helft ral worden bestemd voor de graanbeurs en de zuiveibeurs, terwijl het groote podium zal worden ingericht voor de algemeene beurs, waar ook scheepsbevrachters, assuradeuren enz. hun zaken zullen kunnen doen. De zuiveibeurs belooft zeer veel kans van slagen. Er zal getracht worden ook expor teurs van Edammer en Friesche kaas op de Leidsche Handelsbeurs te krijgen. Nu moe ten dc Leidsche handelaren om kaas te koopen, steeds Amsterdam, Alkmaar en Friesland bezoeken. De K. van K. zal daarom trachten de verkoopers naar de Leidsche Handelsbeurs te lokken en aan alle aan de Kamer bekende koopers van kaas en andere zuivelproducten zal regelmatig een uitnoo diging worden gezonden hun kaas en boter te Leiden te koopen. De graanbeurs staat er tot dusver het minst best voor. In Leiden bloeit de g'aan- handel de laatste jaren niet meer zoo. De graanbeurs wordt te Leiden des Zaterdags gehouden in de zaal van de Graanbeurs. Het bestuur heeft nu aan de Kamer zijn volle medewerking toegezegd om te bevorderen, dat de bezoekers van de Zaterdagsche graan bers ook de Vrijdagsche van de Leidsche Handelsbeurs zullen bezoeken. Tot opheffing van de Zaterdagsche graanbeurs wil het be stuur echter 'niet eerder ^overgaan dan nadat de graanbeurs van de Leidsche Handelsbeurs levensvatbaarheid heeft getoond. In de stadgehoorzaal zullen voor de bezoe kers der Handelsbeurs drie nieuwe telefoon aansluitingen worden aangebracht. De namen van dc leden der beurs zullen, zoodra zij aanwezig ziin, op groote borden worden ver meld, zoodat dc bezoekers reeds dadelijk bij het betreden van dc beurs zullen kunnen na gaan, of de beursman, dien zij zoeken, er is. Door de Kamer van Koophandel zal verder worden gezorgd voor een billijke arbitrage voor geschillen, welke zich op de Leidsche Handelsbeurs mochten voordoen. De Minister van Arbeid, Handel en Land bouw, mr. Aalberse, zal worden uitgenoodigd de beurs den 2den Mei officieel te willen openen. Personalia, Voor het machinisten-diplo ma A, slaagde te 's-Gravenhage de heer J. P. J. Fleur, alhier. DE KONINGIN, EN MISSCHIEN HET HEELE VORSTELIJK HUIS NAAR LEIDEN ^Woensdagavond is onder voorzitterschap van den heer W- van der Laan te Leiden een vergadering gehouden van de 3-October Veresniging, ter vaststelling van de voor. loopige feestplannen voor do 35°-jarige her denking van Leiden s Ontzet. De voorzitter wees er op dat het is met het oog op deze 350-jarige herdenking, dat het bestuur de Koningin heeft verzocht, deze lfeestelijke herdenking bij te wonen. Het deed hem een genoegen officieel te kunnen mededeelen dat de Koningin deze uitnoodi ging heeft aangenomen. Het bestuur zal trachten te bewerken dat ook de overige leden van het Vorstelijk Huis dien dag naar Leiden zullen komen. De Koningin is voornemens 3 October te 9 uur te Leiden te komen, waar de burge meester haar zal verwelkomen. Zij gaat dan eerst naar de Waag ter bijwoning van de uitdeeling van haring en wittebrood. Dan zal de Koningin de uitvoering der Koraal- muziek bijwonen in het Van der Werffpark en daarna de onthulling van het monument in het Plantsoen, dat een commissie aan de gemeente Leiden zal aanbieden. De voor zitter, Prof. P. J. Blok, zal hierbij een rede houden. Dés middags zal dc Koningin tegen woordig zijn bij het openluchtspel op den Zoeterwoudschen Singel, voorstellen tot 't sluiten van den vrede van Rijswijk, 20 Sept. 1697. Langs den Singel zal een groote tri bune worden opgericht. Op den achtergrond zal een deel van het kasteel van Rijswijk Huis Nieuwburg, waar dc vrede gesloten werd, verrijzen. Op den voogrrondz uilen terrassen met waterpartijen worden weergegeven en op een van hout vervaardigd eiland van 50 M2. oppervlakte herderspelen worden gegeven. Ook zullen er schepen van verschillende geallieerde mogendheden aanwezig zijn. Na alfoop, ongeveer half vijf keert de Ko ningin naar de Residentie terug. De feestviering zal zich over drie dagen uitstrekken. Zij begint Donderdag 2 October des avonds 6 uur met klokgelui en kanon schoten. Des avonds 7 uur is er een histo rische herdenking in de Pieterskerk, waar bij een zangkoor onder begeleiding van or gelmuziek zal meewerken. Mevr. Noorde- wier-Reddingius zal als soliste optreden. Des avonds zal er kermis zijn op het Schuttersveld. Behalve de reeds genoemde feesteliikheden tijdens het bezoek van de Koningin, staan verder op het programma voor Vrijdag, bespeling van het stadscaril- lon en kerkdiensten. Des avonds zal de stad feestelijk zijn geïllumineerd en versierd, waarvoor men thans bezig is buurtcommis- sies te vormen. Verder den heelen Vrijdag kermisvermakelijkheden op het schutters veld. Zaterdagmorgen halfelf is er een her haling van het openluchtspel. Des middags 2 uur is er een groote historisch-allegorische optocht, voorstellende het. gouden tijdperk (15741697). De stadhouders uit dien tijd zullen in den stoet medcrijdcn, alsook Joban de Witt en de andere magistraten, n 't ge heel zullen er 5 groepen zijn, elk van vier afdeelingen. 500 Personen en ongeveer 200 paarden Zullen aan den optocht deelnemen. Ten slotte is er 's avonds groot vuurwerk op het schuttersveld en hossen. Verkooping. Woensdagavond had door notaris van Niekerk de verkooping plaats van een bakkers- en een slagerswinkel aan de Schoollaan No. 60 en 60a, alhier. De per- ceelen werden opgehouden voor 10.000. Prins Hendrik heeft hedenmorgen in ge zelschap van zijn adjudant, Jhr. Laman Trip, een bezoek gebracht aan het Hoogoven, bedrijf te Velsen. Aanschaffing van schoolmeubelen. Van het bestuur der R.-K, Jongensschool te Wijkeroog is een verzoek ingekomen, cm, ingevolge art. 72 der „Lager-Onderwijswet 1920," een bedrag van 450 beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van een 20-tal nieuwe schoolbanken. De aanschaffing is noodig wegens toename van het aantal leerlingen. Daar de aanvraag aan de wettelijke bepa lingen voldoet stellen B. en W. voor de ver- eisehte medewerking te verleenen. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, ontheffing der Bouwverordening te verleenen aan M. W. Jonker voor den bouw van een winkelhuis met woning aan den Blocmen- daalschestraatweg te Jan Gijsenvaart. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den gemeenteraad van Velsen, op Dins dag 8 April 1924, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. De agenda vermeldt: 1. Belastingzaken; 2. Ingekomen stukken cn mededeelingen; 3. Vermindering van den huurprijs van een ge deelte gemeentegrond; 4. Verzoeken van M. Henneman te Haarlem en J. van der Lijn te Santpoort om aanwijzing van terreinen voor half open bebouwing; 5. Onderhandscbe verpachting van een gedeelte zeestrand; 6. Verzoek van M. W. Jonker te Jan Gijsen vaart om ontheffing van het bepaalae in art. 68, alinea 3, der bouw- en woningver ordening; 7.' Verkoop van een gedeelte van de Corverslaan, na onttrekking aan den openbaren dienst; 8. Opheffing der betrek kingen van directeur van het gasbedrijf en directeur der gemeentelijke waterleiding, instelling van de functie van directeur voor gas en water en wijziging der betrekkelijke verordeningen; 9. Machtiging tot het op zeggen der overeenkomst met de N. V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, een en ander betreffende de levering van gas, zoomede besluiten welke daaruit voortvloeien; 10. Verzoek van het bestuur der R. K. Jongensschool te Wijker oog om de noodige gelden beschikbaar te stellen voor aanschaffing van schoolmeube len; 11. Aanvragen van de besturen van bijzondere bewaarscholen om subsidie over 1924; 12. Wijziging der verordening op de heffing van een straatbelasting; IX Verzoek van raej. M. Dammers te IJmunidcn om be schikbaarstelling van het gymnastieklokaal van school F te Santpoort voor het geven van gymnastiekonderwijs; 14. Benoeming van: a. een lid der commissie van toezicht op de Visscheriischool; b. een tijdelijk lecr- aar in de Engelschc taal aan de Visscherij- school; 15. Behandeling van het adres van het comité uit de burgerij tot protest in zake de ziekenhuiskwestie, zoomede van de motie, inzake subsidieerir.g van eene niet- Katholieke ziekenhuisinrichtlng, ingediend door 12 leden van den raad, Melkoorlog. Ook hier hebben wij onzen melkoorlog. De melkslijters hadden Dinsdag juist den prijs van 16 op 15 cent per liter gebracht Nu kwamen er gisteren boeren, die de melk voor 13 cent gingen uitventen. En ze vonden natuurlijk koopers genoeg. Naar 't concours. De Harmonie „Kunst na Arbeid", alhier, zal deelnemen aan het Nat. Muziekconcours te Wormerveer, op 29 Juni te houden. De Heemskerk. De sedert maanden bij Wijk aan Zee gestrande stoomtrawler Heemskerk IJM. 5 is niet meer te bergen en wordt ter plaatse gesloopt. Men is er in geslaagd den stoomketel te bergen en dezen naar hier te brengen. In arrest. De stoker V., thuisbehoo- rende te Rotterdam, werd alhier wegens openbare dronkenschap in arrest gesteld. Geslaagd. Voor het examen derde stuurman groote stoomvaart is geslaagd de heer C. A, P. Hoogerdijk, alhier. Vergadc.iiig Stille Omgang Alkmaar. Maandagavond werd in het zaaltje van het St. Jozefpalronaat, aan den Arendsweg, een ledenvergadering gehouden van den Stillen Omgang Alkmaar. Na opening met den Chr. groet door den voorzitter werden dc notulen gelezen van de vorige vergadering, waarna rekening en ver slag van den penningmeester, welke beide werden goedgekeurd. Daarna bedankte de voorzitter de beide beeren en ook de aan wezige leden voor hun betoonde hulp, om deze schoone zaak tot bloei te brengen. Dan werd overgegaan tot bespreking en regeling der bedevaart, welke dit jaar ge houden wordt op den lsten Zondag in Mei. De omgang wordt dit jaar gehouden in ver- eeniging met de afdeelingen Wijkeroog, Vel- sen-Driehuis en Wijk aan Zee. Punt van uit gang is de kerk van O. L. Vrouw v. Goeden Raad, Arendsweg. Ook wielrijders kunnen zich hierbij aansluiten. De voorzitter hield een korte rede tot opwekking. Met een korte vereering van St. Jozef en den Chr. groet werd de vergadering ge sloten. Zomertijd. Te Halfweg wordt door ge meente, kerk en school de wettig vastge stelde zomertijd gevolgd. Verschillende boe ren op 't platteland, in de Houtrak- en IJ- polder volgen hun oude gewoonte, en re kenen naar den zonnetijd. Anderen onder hen zeggen echter, dat de overheid nu eenmaal den zomertijd heeft vastgesteld en zij zich dus naar het wettig gezag hebben te regelen. Gearresteerd. De koopman W. M. uit Amsterdam, de vermoedelijke dader van de ten nadeele van v. D. aan den Aals- mcerderdijk alhier ontvreemde gelden, werd Woensdag ter beschikking van de justitie gesteld. In de sloot. Door bet achteruitloopen van het paard, geraakte de wagen van den manufacturier J. S. in de langs den Slotcr- weg gelegen wegsloot. De bestuurder wist er intijds af te springen. Dadelijk werden pogingen aangewend om het gerij weder cp bet droge te brengen, doch dit was geen gemakkelijk werkje. Na geruimen üjd, on geveer 3 uren te hebben getobd, gelukte gelukte het om den wagen weer op het droge te krijgen. Gelukkig was de sloot niet diep, zoodat er van den inhoud ,<;n den wagen veel gespaard bjeef. Inbraak, Omtrent bij den heer van den Heuvel, rustend landbouwer te Nieu.v- Vennep gepleegde brutale inbraak met diefstal, vernemen we, dat vermist worden gouden en zilveren voorwerpen, allerlei kleedingstukken en een heerenrijwiel. 1 April. Dinsdagavond hield de naaivcr- eeniging Dorcas in een lokaal vati de Ge reformeerde kerk te Hoofddorp haar jaar vergadering. Toen de dames goed en wel gezeten wa ren werd een telegram binnengebracht, waarbij Baron Swecrts de Landas den ge- lukwensch overbracht van H. M. dc Ko ningin. Deze onverwachte verrassing bracht eerst wel eenige opschudding teweeg, doch spoedig begonnen dc dames te begrijpen dat men met een Aprilgrap te doen had. Diamanten bruiloft. Zaterdag 12 April a.s. hoopt het echtpaar J. JonkmanG. Spijker aan den Huigsloterdijk te Abbenes alhier den dag te herdenken, waarop 't voor 60 jaren in 't huwelijksbootje stapte. Voorwaar een zeldzaam voorrecht Het zal dezen oudjes, waarvan de vrouw 79 jaar en de man 84 jaar oud is, dien dag voorzeker niet aan blijken van belangstel ling ontbreken. Schietwedstrijden. Op Zaterdag 5 en Za terdag 12 April a.s. zullen in deze gemeen te op de verschillende bekende plaatsen voor de leden van den bijzonderen vrij- willigen landstorm te Hoofddorp, Nieuw- Vnnep, Abbenes, Huigsloot, Vijfhuizen, Aalsmecrderdijk, Rijk en Zwanenburg schietwedstrijden worden gehouden met bet doel om de drietallen vast te stellen, die straks de afdeeling in de korpswed- striiden zullen mogen vertegenwoordigen. Verwacht mag worden dat de deelname oreral weer groot zal zijn. ken van den schilder Wijnand Geraeds, te Velp bij Arnhem. Geen geschikter, geen treffender tijd bad men kunnen uitkiezen, cm juist deze twee staties te plaatsen dan nu in den H. Vastentijd. Voor de twaalfde statie, „Jezus sterft aan het kruis", heeft de schilder juist het moment gekozen, dat de heilige ziel van Jezus het afgemartelde lichaam heeft ver laten. Ondersteund door den H. Johannes kijkt Maria naar het zoo pas ontzielde lichaam. Twijfel, moederlijke twijfel, of het geliefde Kind gestorven is, spreekt uit de blikken der H. Maagd. Neen, dat kan zij niet gelooven. En toch is 't zoo. Jezus H. Ziel is gegaan naar de plaats der oudva- ders, om daar vreugde en blijdschap t< brengen, omdat hun verlossing nadert. Ma ria wordt ondersteund door Johannes, die poogt haar terug te doen gaan. Maria Magdslena bidt onder het kruis haar Heer is gestorven. Stille berusting spreekt uit baar trekken, 't Is het eerste moment na het sterven. Met afgewend ge laat klopt de hoofdman op zijn borst. In zich zelf gekeerd spreekt duidelijk uit zijn trekken het bewustzijn, dat hij daar getuige is geweest, van iets buitengewoons. Dat het geen mensch was, die daar gekruisigd is, doch God zeil. „Deze was waarlijk de zoon Gods." Het tafereel stelt voor te staan op den lop ran Golgotha. In de verte zien we het verduisterd Jeruzalem. Zwaar en don ker is de lucht. IJzig koud lijkt ons de na tuur. Neen, daar Is geen lieflijkheid, daar is de somberheid van Gods toom. Helder verlicht hangt de gekruisigde aanzijn kruis, het hoofd diep gebogen Uitgemergeld, uit gestrekt hangt het ontzielde lichaam. De dc-odsheid, de sombere stilte van het ge heel, spreekt ons van de geweldige cata strophe, welke daar heeft plaats gehad. Daar heeft een geweldig stuk geschiedenis van 't mtnschdom plaatsgegrepen. Daar onder het kruis begon de H. Maagd een nieuwe loop baan, een loopbaan, welke haar zou maken tot Koningin der Martelaren. Naar een' vrome overlevering wil, heeft de H. Maagd haar aardsch bestaan nog 24 jaren ca de kruisiging voortgezet. Vier en twintig jaren lang stond het vree- selijke beeld van Golgotha haar voor der. geest; vief en twintig jaren lang hoarde zij voortdurend de kruiswoorden: „Sitio", ik geest: vier en twintig jaren lang hoorde zi uitspreken, zag zij het bloedig tafereel weer voor haar oogen. Het tweede tafereel van de dertiende static verbeeldt nu het lichaam van Jezus op dei moederschoot. Nicodemus en Jozef van Ari- mathea biddend voor het lichaam van Jezus Johannes, die de doornenkroon in zijn han den heeft, beschouwt den gestorven Mees ter. Maria Magdalena houdt een arm var Jezus vast, terwijl de H. Maagd het hooft van Jezus liefkoost. 't Is het oogenblik voor de begrafenis, 't is het laatste afscheid. De uitvoering van het geheel valt te roe men; de gelaatsuitdrukkingen, vooral van den gestorven Jezus, spreken tot ons. De figuren zijn forsch geteekend en de kleuren doen ons aangenaam aan en dit zullen ze nog te meer doen, wanneer straks een dun laagje vernis naar voren brengt, wat nu nog door het indrogen teruggedrongen wordt. Dit zal dan nog meer doen uitkomen de donkerte op de 12e statie, terwijl het door brekend licht op de 13e 't dan veel beter zal doen. De schilderwerken zijn uitgevoerd op koperen platen. 't Is ongetwijfeld een mooie aanwinst voor onze kerk en 't is te hopen, dat spoedig meerdere weldoeners de plaatsing van de overige staties mogelijk zullen maken. Loterij. Ten behoeve van den op 7 April a.s. te houden tombola-avond der Buurtver- eeniging „Karselaan" zullen 1500 loten i f 0.15 worden verkocht. Daar tegenover staat echter een zeer groot aantal prijzen welke allen belangloos door de buurtbewoner» werden beschikbaar gesteld. Verkooping der villa „PinT. Woensdag middag 'had in café Zomerlust alhier door notaris van Niekerk de publieke verkooping plaats van de villa „Pim met garage aan de Zuiderstraat alhier. Kooper werd de heer Lameris te Aerden- hout voor 18000. Burgerlijke Stand. Getrouwd: K. Gering met Kl Schmidt. PH. Wigcbert met R, E. Kugel. Geboren; z. van G. W. Huiskamp-Jonker. z. van A. M. F. Brouwer-van Leuven. z. van E. A. de Graaff-vaan der Laan. Overleden: T. Mooij, echtg. van G. Hene- weer, 62 jaar. J. P. Th. J. Brondgeest, 70 jaar. H. v. d. Bunt, 76 jaar. GROOTGASVERBRU1KERS. De commissie, welke was benoemd ht de vergadering van Maandagavond, beeft zich Dinsdag gewend tot de gascommissie om een onderhoud. Woensdag ontving deze commis sie reeds een uitnoodiging lot een bespre king met wethouder, den heer Chr. Wolff, voorzitter der gascommissie. Deze bespre king zal plaats hebben hedenavond ten 5 ure in het Raadhuis De reddingsbaak terug. De reddings baak is weer op zn plaats terug. Door een der bewoners in de buurt van de brug, werd hij op diens erf gevonden. Toen de politie daar kennis van kreeg, heeft die er voor gezorgd, dat hij weer cp z'n plaat9 kwam. NIET verdwijnend natuurschoon. Onze fcto-correspondent te Alkmaar bhjkt zich lcelijk vergist te hebben. Op zijn gezag be weerden wij, in 't onderschrift onder een feto, dat „van 't mooie Heiloër bosch weldra niets meer over zal zijn; alweer wordt een groot gedeelte met zware boomen omgezet in bouwland." Uit informaties ter juister plaatse blijkt ens nu, dat dit een onjuiste voorstelling van zaken is. In elk bosch moet nu en dan de bijl orde houden, wil men een mooi en tevens pro ductief bosch hebben. Zoo ook hier Wan neer dezen Zomer een vreemdeling de plek bewerkt waar dit kiekje is genomen, dan zal hij verwonderd zijn wanneer men hem zegt, dat hier boomen gehakt zijn en hij zal 't niet gelooven. De Diiccteur van de Maatschappij Nijen- burg, de heer van Foreest, gaf ons de var zekering, dat zoolang hij directeur van de Mij. Nijenburg is, het bosch intact zal blij ven. Men behoeft zich dus, gelukkig niet on gerust te maken, dat de prachtige omgeving van Heilo geschonden wordt en we mogen ieder die een Zomer uitstapje maakt, wei uitnoodigen ook de Heilooër bosschen te bezoeken. Hij zal niet teleurgesteld wor den De Kruisweg. Ons kerkje is deze week weder verrijkt met twee mooie kunstwer ken. Er zijn n.l. twee Kruiswegstaties ge plaatst de 12e en de 13e. Twee kunstwer- 3 APRIL EERSTE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.059 PARIJS 15.70 BRUSSEL 13.60 WEENEN 0.38 LONDEN 11.63 STOCKHOLM. 71.3 KOPENHAOEN 44.87 y2 CHRISTJAN1A 37.15 BAZEL 47.10 NEW-YORK 2.70',, ROME LATERE KOERS MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 90»,. 6Nederland 1923 59'/„ S9% 4K- lNedeiu.nd 1917 81', Si% 7% N.-l. 1921 A 101», 101V, Holl Lloyd 8'/. 9 Oude Vaart 87 V, 86 dito Gem. Eigendom 72 Mij. „Nederland" 14?% 143 Scheepvaart-Unie 123 122 Rotterd Lloyd 124 124 133 133 74 28% H. V. A. 4?0 477 Java Cultuur 371V 370 Jurgens gew 521/ 54 Koloniale Bank 196'/, 195'/, Indische Bank 131% 130'/, Ccrt Handel Mij- 134'/, 134 Resc dito 134% 134 90 Geconsolideerde 186 18 Kon Olie 437 437 U S Steel 107'/, 108 Marine coram. 8%, Vorstenlanden 184'/, 182 Actions id. 184 182 Comp. Merc ArJ. 26 Poerworedjo 115',. 366% 368 275 276 Deli Batavia 339 341 Amsterdam Rubber 144 146»/. 202',, 106'/. 107 Wai Sumatra 117»/; 118 Dordtsche Pet* 10 415 Southern Rails 5 V, •87, Union 1 3 I 143 69 - 16»/,,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7