it Centralisatie of decentralisatie. KLAARHEID EN WAARHEID. UIT DEN OMTREK. hillegom. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. I/' Vrijdag 4 April 1924 47ste Jaargang No. 14705 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad PROTESJANTSCHE VOORLICHTING. LEIDEN. SASSENHEIM. NOORDWIJKERHOUT. VOORHOUT. BENNEBROEK. VIJFHUIZEN. IJMUIDEN. VELSEN. HEEMSTEDE. BLOEMENDAAL. SPAARNDAM. OVERVEEN. ZANDVOORT. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. SCHOTEN. Actie der industrie gasverbruikers. HAARLEM. Door 'n auto doodgereden? CASTRICUM. BERLIJN (p.billioen) 0.059 PARIJS 15.55 BRUSSEL 13.07J;, WEENEN 0.38 LONDEN 11.621 STOCKHOLM. 71.55 KOPENHAGEN. 44.15 CHRISTIANS 36.85 BAZEL 47.05 NEW-YORK 2.70»/» ROME Pe abonnementsprijs bedraagt: root rtaarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentien 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-advertentiên 14 regels 60 cent per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. De groote vraag, wat er nu met het giro- bedrijf moet gebeuren, is nog steeds han gende en de reden, waarom de dienst nog niet heropend is, zal voornamelijk wel daar in gelegen zijn, dat nog geen beslissing over centralisatie of decentralisatie genomen is. Het antwoord is zeker niet gemakkelijk, maar enkele feiten staan onmiskenbaar vast en wel deze: Toen het publiek nog op de postkantoren ter plaatse te recht kon, bloei de het bedrijf en veroverde het staatsgiro stormenderhand onze toch anders zoo con servatieve Nederlanders. Toen alles over het 'centrale kantoor in den Haag moest loo- pen ontstond in minder dan geen tijd de chaos. Nu is met deze simplistische redenee ring de kwestie nietopgelost. Men kan im mers uit deze twee feiten niet concludeeren: dus is decentralisatie de aangewezen weg. Want de ontreddering is ontstaan ten ge volge van een veel te snellen en slecht voor bereiden overgang: door het kiezen boven dien van machines, die niet geheel betrouw baar bleken. Uit het rapport der Staatscom missie is daarenboven gebleken, dat ook in den gedecentraliseerden dienst ernstige fou ten werden gemaakt en dat er speciaal in de controle-boekhouding tegenover de con- trole-rekening-courant een gevaarlijke ach terstand dreigde te komen. Maar de laatste fouten hadden door krachtig ingrijpen en de keuze van beter personeel gemakkelijk uit geschakeld kunnen worden. Bleet over dc bezuiniging, welke het centrale kantoor met het machinesystecm moest brengen. Het rapport zegt daarvan: „Wie dit alles leest (n.m. het machine-sys- fcem) kan een gevoel van bewondering niet onderdrukken voor hen, die dit kunstig systeem in elkaar hebben gezet. Het lijkt een horloge dat geregeld afloopt en dat, mits goed verzbrgd en vooral telkens gerepas seerd, uitstekend gaan kan. Maar juist omdat het een horloge is, heeft het alle gevaren van dit uurwerk. Wanneer slechts één der tandraderen misgrijpt, wijst het den juisten tijd niet aan, holt het door of staat het stil. De machines zijn geen men- schen, maar voor hen moet worden gedacht. Goed bediend en goed verzorgd functionee- ren zi) uitstekend, maar slecht gehanteerd of verwaarloosd worden ze koppig en be talen zij veronachtzaming met woekerrente terug". Hoe dit alles zij, vast staat, dat de cen tralisatie oorzaak van de ramp is geworden en bovendien het vertrouwen van het pu bliek in den Staatsgirodienst ernstig heelt geschokt. Dit laatste, is ook van belang voor de toekomst. Immers, voor een bankbedrijf en in alle geldzaken is vertrouwen een eerste eisch. En dit vertrouwen lijkt ons alleen terug te winnen door terug te komen op het systeem, dat bij het publiek heeft ingeslagen, waaraan het goede herinneringen heeft, waarmee het misschien nog wel eens een proef wil wagen. Er is nog een andere, practische overwe ging, welke vóór de decentralisatie spreekt. De jongste Staat van de Nederiandsche Bank geeft een aanmerkelijke stijging van de kas- behoeften van het Rijk te zien, een, vooral in dezen tijd, betreurenswaardig verschijn sel. Een deel daarvan komt op rekening van terugbetalingen door den Postchèque- en girodienst. Voluens de laatste opgave voor de zoogenaamde reorganisatie bedroeg hét rentegevend tegoed van den Postchèque- en girodienst bij de schatkist 106.56 millioen. In het begin dezer week was aan rekening houders reeds meer dan 91 millioen terug betaald en dit bedrag zal nog wel stijgen, nu rekeninghouders, wier saldo accoord is bevonden, (en dat zijn de heeste) over hun geheele saldo inplaats van, zooals tot nu toe, 90 pCt. kunnen beschikken. Talmt men nog lang dan is de laatste tien millioen ook verdwenen en moet het bedrijf met een leege kas beginnen. Men bedenke verder, dat de particuliere banken van de débacle bij den Staatsgirodienst hebben 'geprofiteerd; het bankgiro is aanmerkelijk uitgebreid. Wat zou er nu meer voor de hand liggen dan de dienst zoo snel mogelijk op den ouden voet te heropenen. Stel, dat men in theorie nog altijd van het nut der' centralisatie overtuigd is. Dan eischt goede koopmanschap toch om het andere systeem voorlooplg weer als gangmaker te kiezen, het publiek in alle opzichten te gemoet te komen en het geschokte vertrouwen te her winnen. Blijft men prutsen aan de centrali satie, zoodat het nog maanden duurt, eer de diénst heropend kan worden, dan zijn alle saldi opgevraagd, alle klanten verdwenen en men moet met een openlijk mislukt systeem, waartegen een algemeen en ge rechtvaardigd wantrouwen bestaat, van voren aan beginnen. Wie durft daarvan iets goeds te voorspellen, dan misschien na jaren en jaren? En intusschen ontbeert de Staat een geldcirculatie van vele mill: oenen, welke hij voor de versterking van zijn kas- positie uitnemend zou kunnen gebruiken. TcJth blijven de geruchten loopen, dat men in den Haag maar liefst aan het Centrale kantoor zou vasthouden. Wie dë Goden ver derven willen, die slaan ze met blindheid! Kapelaan van Dorp behandelt nu ook het artikel van ds. Hoogerhuyze in het „Han delsblad" over de excommunicatie van Vic tor Emmanuel. De Eerw. schrijver haalt uit dé encycliek van Pius IX „Respicientes" het volgende gedeelte aan, hetwelk hij naast den tekst van den banvloek zet, waaroo ds. Hoogenhuyze zich beroepb „Dewijl echter onze vermaningen, vorde ringen en protesten zonder gevolg zijn ge bleven, daarom verklaren wij door het ge zag van den Almachtigen God, van de Hei lige -Apostelen Petrus en Paulus en het Onze aan U, Eerwaarde Broeders, en door U aan de geheele Kerk, dat zij allen, welke waar digheid, ook die de meest bijzondere ver melding verdient, zij ook bkleeden, die de provinciën van .Ons grondgebied, welke dan ook, en deze beroemde Stad hebben aan gevallen, overweldigd, bezet of iets daaraan gevallen, overweldigd, bezet of iets daarvan hebben gedaan, eveneens zij, die dat hebben bevolen, bevorderd, ondersteund, aangera den, toegestemd of de uitvoering van boven genoemde daden, met welk voorwendsel of op welke wijze ook hebben bevorderd of zelv ebebben uitgevoerd, vervallen zijn in de groote excommunicatie en de andere kerkelijke censuren en straffen, welke door de heilige canons, Apostolische Constitutiën eJIi door de besluiten der Algemeene Con ciliën, vooral van het Concilie van Trente (22ste zitting, hoofdst. 11 de Reform.) be paald zijn, volgens den vorm en de wijze, aangegeven in Ons bovengenoemd Aposto lisch schrijven van 26 Maart 1860." Nu is dit gedeelte van de Encycliek toe vallig wel even lang als den gewraakten tekst, maar dat is niet voldoende. De en cycliek is natuurlijk een- algemeen bekend pauselijk stuk. De vraag is, of de beroovers van den kerkdijken staat behalve met deze algemeene woorden ook nog> persoonlijk met een afzonderlijken banvloek' zijn veroor deeld. Daarop toch slaat het formulier, het welk de inzender in „de Nederlander" naar voren heeft gebracht en waarop ds. Hoogen- huizen zich beriep. Voor ons staat het wel vast, dat die tekst valsch is. Maar om het positieve bewijs daarvan te leveren, moeten wij eprst de bron kennen, waaraan de tekst van dien zoogenaamden banvloek is ont leend. En daarom blijven wij aan den inzen der van „de Nederlander" en aan ds. Hoo genhuyze vragen: zegt ons eens, waar ge die vervloeking gevonden hebt? Het is zeker in dezen tijd gewenscht en noodzakelijk, dat wij weten, wat we aan el kander hebben. Dat is noodig in den handel en in de in dustrie, waar de eerlijkheid en oprechtheid niet meer die sympathie en verzorging vin den, welke zij voor hun eigen gezondheids toestand noodig hebben en welke voo> een goed geordend economisch en maatschappe lijk leven onontbeerlijk zijn. Maar openheid en klaarheid jegens elkan der is nog méér'noodzakelijk, wanneer het betreit personen, die een leidende functie in nemen, of zich als volksvoorlichters en va - kondigers van de onvervalsche katholieke gc- loots- en zedeleer aandienen. Deze personen dienen te zijn' mannen zon der vrees of blaam, mannen, die zich frank en vrij aan het volk kunnen toonen. Zijn zij dat niet, dan ondermijnen zij de be weging waarvoor zij strijden, dan schaden zij de geloofwaardigheid van de theorieën, die zij verkondigen, ook al zouden die theorieën juist en onaanvechtbaar zijn. Wij achten het den plicht van de katholie ke pers ook op dit punt de Katholieken van Nederland van voorlichting te dienen. De Katholieke pers heeft er op te letten, dat door schrijvers en publicisten, die zich steeds op de zuiverheid van hun katholieke leer beroemen, aan Katholieken niet? meer dan de waarheid verkondigd wordt en wel zoo, dat ook door geen bijkomstige omstan digheden, of op welke wijze dan ook ernstig afbreuk aan die Roomsche waarheid zelve gedaan wordt. Geschiedt zulks dan dient de Katholieke pers hierop te wijzen en aan de Katholie ken de noodige inlichtingen te verschaffen. Welnu, in het orgaan „Opbouwende Staat kunde dat voor korten tijd den naam droeg van „Katholieke Staatkunde", dat nóg geacht wordt te jijn en geredigeerd te wor den door Katholieke personen, heeft van de oprichting af een persoon geschreven onder 't pseudoniem „Expectans". Deze „Exspectans," tot heden een der trouwste cn meest geciteerde medewerkers van dit weekblad, is, naar men ons van on verdachte en zeer bevoegde zijde meedeelt, niemand anders dan een insubordineerende kapelaan uit het Bisdom den Bosch, die aan Z. D. H. den Bisschop van den Bosch gehoor zaamheid weigert cn zich blijft verzetten een standplaats in te nemen, hem door zijn ker kelijke overheid aangewezen. Naam en ver blijfplaats van dezen „Exspectans" zijn ons bekend en wie daarin op goede gronden be lang stelt zijn wij bereid verder in te lichten. Waar wij weten, dat het blad „Opbouwen de Staatkunde" nog in handen is van vele Katholieken, stellen wij er prijs op openbaar te maken, dat een der voornaamste voorlich ters van dat orgaan een rebelleerende gees telijke is. Blijkens mededeeling van de directie van de Haagsche Tramwegmij. aan B. en W. ligt het in haar bedoeling, de electrischc tram lijn Den HaagWassenaarLeiden, welke thans is aangelegd tot het Haagsche Schouw, zoo spoedig mogelijk door te trekken. Ten behoeve van deze doortrekking is onder meer noodig de verbreeding van de Poel brug en demping van een gedeelte der sloot langs den Rijnsburgerweg alhier, zoomede omlegging van de sloot tot behoud van de vaartgemeenschap en als gevolg daarvan het maken van een nieuwe trambrug. Tegen uitvoering van deze werken, waarvan de kosten geheel ten laste van de H. T. M. komen, zou bij B. en W. geenerlei bezwaar bestaan, ware het niei, dat er rekening valt te houden met de aanhangige plannen tot verbetering van den Rijnburgerweg. Bij de onderhandelingen, door B. en W. met de H.T.M. gevoerd, is nu overeenstemming be reikt omtrent de wijze, waarop, om zoo eco nomisch mogelijk te werk te kunnen gaan, een en ander zal geschieden. Het komt hier op neer, dat de H.T.M, de Poelbrug naar beide zijden verbreed en dat zij in plaats van de trambrug, welke volgens het aan vankelijke plan over de verlegde vaarsloot zou komen tel iggen, een nieuwe trambrug maakt over de bestaande poldersloot, die ten Westen van en evenwijdig aan den Rijnsburgerweg loopt. B. en W. stellen den raad voor, in het belang van de volkshuisvesting aan te koo- pen 1.68.44 H.A. teelland in de Waard en hiervoor, met inbegrip van de kosten van overdracht, 30.129 beschikbaar te stellen. Verder stellen B. en W. voor, een over eenkomst aan te gaan met de gemeente Moercapelle tot levering van electriciteit door de Leidsche lichtfabrieken: te voldoen aan het verzoek van de Kamer van Koop handel voor Rijnland om tegen 300 per jaar de Stadsgehoorzaal beschikbaar te stel len voor een door de Kamer des Vrijdags te houd enhandelsbeurs en om voor de uitbrei ding van het Volks- en Schoolbadhuis aan de Van der Werftstraat met 2 kuipbaden en 2 ketels 3200 beschikbaar te stellen. B. en W. geven in overweging, aan den heer J. Verhey van Wijk voor het bouwen van een landhuis 3000 M2. grond van het Raamland, gelegen aan de Burggravenlaan en de Fruinstraat, te verkoopen voor 27.000; aan de woningbouwvereniging De Eendracht 6500 M2. grond benoorden den Lagen Rijndijk te verkoopen tegen 3.54Va per M2. en aan deze vereeniging voor den bouw van 58 boven- en 58 bene denwoningen op dit terrein een voorschot van j 268.000 te verleenen en voor den aan koop van grond, straataanleg, enz. een voorschot van 80.000. B. en W, ontraden aanneming van het voorstel van dc heeren Sytsma en Groene- veld in zake verlaging van de tarieven van de Zaterdagsche algemeene dag- en avond- markten. Hierdoor zou naar raming 3350 of 36 pCt. per jaar minder worden ontvan gen dan nu. Haagsche Rechtbank. De 23-jarige werk man J. P., uit Leiden, had zich schuldig ge maakt aan. verduistering. Hij had op straal een chèque op de Nationale Bankvereeni- ging, groot 125.50, gevonden en deze zich toegeëigend. Vervolgens was hij met de cheque naar de Bank gegaan, had hem val- schelijk onderteeke'nd en het geld geind. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. De 39-jarige arbeider J. S„ uit Alkemade, stond terecht wegens valschheid in geschrif te. Deze bekl. was agent van de maatschap pij „Beider Belang" en moest als zoodanig aan een juffrouw te Alphen aan den Rijn, die in de premieleening van die maatschap pij een prijs had gewonnen, verschillende geldelijke bedragen uitkeeren. Hij h,eft toen een valsche kwitantie gemaakt, groot 225, welk geld hij ook aan de juffrouw zou heb ben uitbetaald en deze kwitantie aan de maatschappij gezonden. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Kantongerecht. De waarnemende kan tonrechter heeft den landbouwer C. O., te Zoeterwoude, wegens het afleveren vati melk met 26 pCt. water veroordeeld tot 200 boete of 40 dagen hechtenis. De eisch v/as 300 boete subs. 60 dagen. De kruidenier W. K„ te Noordwijk, werd, wegens het in zijn winkel voorradig hebben van gedroogde appelen, krenten, rozijnen, puddingpoeder, enz., welke deels door myt, deels door schimmel waren aangetast, ver oordeeld tot 25 boete of 10 dagen hech tenis. De eisch was 250 of 50 dagen. Corn. Z„ uit Ter Aar, had verzuimd, om de gevraagde inlichtingen aan den Raad van Arbeid te verstrekken en de rentekaart in te leveren. De kantonrechter stelde de zaak uit tot Maandag 7 April, ten ende den voor zitter van den Raëd van Arbeid te booren. Ook zijn twee zoons moesten voor hetzelfde feit terecht staan. Th. G. O., te Noordwijkerhout, werd voor hetzelfde feit opgeroepen, doch was niet verschenen. Eisch 20 subs. 10 dagen. W. M. O., handelaar te Lisse, had met zijn auto geen signalen gegeven. Hij had den verbaliseerenden veldwachter verklaard, dat 't geven van een signaal niet noodig was. Niettemin hoorde hij 3 of 2 dagen tegen tegen zich eischen. Marktbericht. 4 April. Goudsche kaas. Aangevoerd 48 partijen, le soort 4851; 2e soort 4347. Leidsche kaas 2335. Handel vlug van alle soorten. Kolendamp-vergiftiging. Toen bij het ge zin van E„ bestaande uit man en vrouw, de kamerdeur langer dan gewoonlijk ge sloten bleef, yond de benedenbewoner dit vreemd en ging eens kijken. De deur was op slot. Op herhaald kloppen werd geen gehoor gegeven. Daarna heeft men de deur met een anderen sleutel geopend. In de kamer vond men den man bewus teloos op den grond voor dc deur en de vrouw eveneens buiten kennis in bed. Ter stond werd een raam geopend en de dokter geroepen. Deze behoefde geen buitengewo ne middelen aan te wenden, om de beide personen bij te brengen. Ze zijn nu zoo goed als hersteld. De oorzaak van de kolendamp in de ka mer was een verstopte kachelpijp, Inbraak. In den nacht van Woensdag op Donderdag werd in de Zilk alhier ingebro ken bij den landbouwer 1h. van Haaster. De dief (of dieven) heeft zich door open schuiving van een raam toegang verschaft tot de voorkamer en hebben uit een daar staande kast, eenig goud en zilverwerk, waaronder 2 gouden en een zilveren hor loge met ketting, een granaten en een gou den armband en een klein bedrag aan geld gestolen. De bewoners hebben wel eenig geluid vernomen, maar dachten, dat dit veroorzaakt werd door het vee in den stal, zoodat zij niet gingen kijken. Eerst om 9 uur gistermorgen werden zij gewaar dat zij bestolen waren, Direct werd toen aangifte gedaan bij de politie, die een zeer uitge breid onderzoek instelde, Jubileum Chr. School. Het 25-jarig bestaan der Chr. School ^an de Van den Ende-laan alhier, is feestelijk herdacht. Des morgens kwamen de leerlingen samen in „Patrimonium", waar zij werden toegespro ken en gul onthaald. Verder hadden zij den dag vrij af. Des avonds had een officiecle herdenking plaats in de kerk aan den Stationsweg. Daar waren tegenwoordig het schoolbestuur, dc leden der Scboolvereeniging, de ouders der leerlingen en verschillende autoriteiten. De heer J. W. Buurman gaf een zeer interessant overzicht over de wordingsge schiedenis der school, 'a 10-jarige strijd onder de eigen menschen, die toen nog weinig doordrongen waren van de nood zakelijkheid van bijzonder anderwijs en slechts geringe offers brachten. Ds. De Geus, voorzitter der Unie, wees er o. a. op, dat de geest van het personeel er op gericht moet blijven de chr. opvoeding der kinderziel, dat het stoffelijke bijzaak blijft; dit in verband met de mogelijke selarisvermindering. De heer J. C. de Koning, hoofd der school, herdacht a. o. in zeer waardeerende woor den het eerste hoofd dezer school, wijlen de heer J. H. Verleur, die 23 jaar hier ar beidde, doch dit jubileum helaas niet be leven mocht. Namens de oud-leerlingen bood de heer Schoon'derbeek het bestuur voor de school als cadeau aan een prachtige Spiegelperis- coop van 1200 kaarssterkte, een hoogst praktisch geschenk Hierna praken nog afgevaardigden van verschillende onderwijsinrichtingen, zong „Assjf" een tweetal liederen, waarna slui ting op de gebruikelijke wijze. Burgemeester Schrijnder. „Onze Cou rant" meldt, dat de heer J. A. Schrijnder, de nieuwe burgemeester van Grootebroek tot den ten Juli a.s. mede zijn vorige functie zal uitoefenen als gemeente-secretaris van Voorhout. Dubbel pech. De autobus van den dienst „N.O.L.A." geraakte defect, zoodat deze buiten dienst gesteld moest worden. Een andere bus van denzelfden dienst zou de defecte bus op sleeptouw nemen, doch da laatste reed een lantaarnpaal aan. Men heeft de defecte bus maar achtergelaten. Frisch. J. v. S. geraakte met zijn rij wiel langs de Torenlaan te water. V. wist hem met behulp van een touw op 't droge le halen, zoodat hij er met een nat pak afkwam. Burgerlijke Stand. Geboren: d. van A. Tempelmanv. d. Sluis. Nieuwe zaak. Niet Zaterdag 5 maar 12 April zal de heer Sijtsma zijn nieuwge bouwde brood- en koekbakkerij, school- laan 51, openen. De nieuwe bakkerij heeft een heetwa- teroven en is tevens ingericht voor clec- trische; bakkerij, zoodat bij aanleg van elec triciteit in on"ze gemeente, dc heer S. di rect geheel gereed is. Jubileum. Onder veel belangstelling herdacht de heer W. W. Vallentgoed, hoofd der O. L. School, te Vijfhuizen, zijn 25-jarig jubileum als hoofd der school. Aardige ca- deaux werden hem aangeboden, o. a. een prachtige wandelstok met zilveren knop van de schoolkinderen en een zeer mooie palm van het onderwijzend personeel. Het school- lccaal van den jubilaris was aardig versierd. Ook de adjunct-schoolopziener kwam hem nog feliciteeren. De kinderen werden ont hield op limonade en versnaperingen eg zijn met hun meester in het midden op portret gegaan. Schieten. Zaterdag 5 April en Zaterdag 12 April zal te Vijfhuizen, op het terrein van den heer Gehrels, van 7 uur tot half 9, geschoten worden door den bijzonderen vrij- willigen landstorm. Tevens is er gelegenheid zich op te geven voor een abonnement op het „Landstormblad'". Mijn aan boord. Gisteren is de stoom trawler „Meadows Y.M. 116" alhier binnen gekomen met een mijn aan boord, die bij de visscherij in de netten was opgehaald. Des middags is de mijn door de Marine- kustwacht uit Leiden van boord gehaald en gedemonteerd. Bijlegger, De Duitsche kabelboot „Nor- dtrwey" is alhier als bijlegger binnengeloo- pen- en heeft ligplaats genomen aan den toeristensteiger. Schoolfeest. Door de „Uw Koninkrijk Kome", is Woensdagavond op feestelijke wij- ze het 12'/ -jarig bestaan der Chr. school ge vierd. De groote gymnastiekzaal was stamp vol met de leerlingen, ouders en genoodig- den. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer J. Smit, wérd de bijeenkomst geopend door den heer L. Broeze, die in korte trekkpn de geschiedenis der school herdacht. Daarna werd met de afwerking van het feestpro gramma begonnen. De kinderen der school hebben liederen gezongen, verdeeld in drie groepen. Eerst werden de vaderlandsche liederen gezongen, waarna de kinderen onthaald werden. Ver volgens waren godsdienstige liederen aan de beurt. Namens de ouders der kinderen heeft de heer E. Marnerink het woord gevoerd en be stuur en personeel geluk gewenscht met het feest. Spr. richtte ook een woord tot de ouders om het Christelijk onderwijs zooveel moge lijk te steunen en ook de onderwijzers in hun moeilijke taak. Daarna werden de kinderen wederom ont haald en ook de grooten op een kop thee met een gebakje. Nadat de kinderen wederom gezongen hadden, nam het hoofd der school, de heer J. Deinum, het woord, die de kinderen, welke de school gingen verlaten, een diploma en een cadeau overhandigden en ze een goed woord meegaf voor den verderen levensweg. Verder wenschte spreker het bestuur ge luk en in 't bijzonder de drie heeren, die al de zen tijd deel van het bestuur hebben uitge maakt, n.l. de heeren Joh. Broeze, D. Jon gens en J. Smit. Spr. richtte ook nog een woord tot de firma van Heyst, die de school heeft gebouwd. Later ook de uitbreiding en de mooie gymnastiekzaal. Door twee meisjes werd namens de ver trekkende leerlingen aan den heer Deinum een bloemstuk aangeboden. Ook de heer Dei num en de onderwijzer C. Overkerk, die bei den vanaf de opening aan de school verbon den zijn, werden toegesproken. Het programma bood verder nog veel schoons, o.a. een zang van meisjes, die het publiek zoo in verrukking bracht, dat ze het moesten overdoen. Het was een prachtig geslaagde feestavond. De firma van Heyst had aan het bestuur een prachtig bloemstuk gezonden- Gemeentezaken. B. en W. stellen voor, afwijzend te beschikken op verzoeken van M. Henneman en J. v. d. Lijn, om ont heffing der Bouwverordening, daar door der gelijke partieele wijzigingen het uitbreidings plan te kort wordt gedaan. B. en W. stellen voor, den huurprijs van gemeentegrond aan den Wijk-aan-Zeeërweg gehuurd door A. Meesters Sr., te verminde ren van 0.2% tot 0.01)4 Per M2. B. en W. stellen voor I. te verklaren, dat het onder II te noemen weggedeelte met ingang van een door B. en W. te bepalen datum niet meer voor den open baren dienst bestemd zal zijn II. nadat de onttrekking aan den open baren dienst, onder I bedoeld, een feit is ge worden, aan de Vereenige Koninklijke Pa pierfabrieken der firma van Gelder Zonen te Velsen te verkoopen en mitsdien in eigendom over de dragen een gedeelte, ter groote van ongeveer 3226 M2, van de Corverslaan, zulks voor den prijs van 35.000. Hmsvlijttentoonstelling. In de lange win teravonden heeft de aankomende jeugd, jon gens als meisjes, veelal tijd en gelegenheid zich na afloop van school-, en huishoudelijk- of dagwerk te geven aan en zich te ontspannen door handenarbeid (huisvlijt). De waarde van dezen arbeid is èn voor de persoon èn voor de gemeenschap oneindig hooger te stellen, dan de z.g. ontspanning het loopen langs den weg of het bezoeken van bioscopen, dansge legenheden, of andere inlichtingen buitens huis. De Volksbond tegen Drankmisbruik be vordert o.m. dat streven door des winters cur sussen te geven in huisvlijt, in naaien en her stellen, en op het gebied van hygiëne. Thans heeft de afd. Heemstede eene tentoonstelling georganiseerd op Zaterdag 5 en Zondag 6 April van 25 n.m. in het lokaal Voorweg no. 31, nabij Halte Valkenburgplein. De tentoonstelling omvat le. voorwerpen, vervaardigd dcor leerlingen van den winter- cursus 1923'24 en 2e. voorwerpen, vervaar digd door beoefenaars van huisvlijt, inwoners van Heemstede, in de periode Juli '23April '24. Voor beide klasse van inzenders zijn waardevolle medailles en prijzen beschikbaar gesteld. Bovendien omvat de tentoonstelling tal van huis vlij tvoorwerpen, ingezonden ter opluistering. Aan de tentoonstellin g is eene verloting ver bonden, waarvoor zelf vervaardigde voor werpen zijn aangekocht en toegezegd. Een van de inzenders vervaardigde een. draadlooze installatie, waardoor het mogelijk zal zijn muziekuitvoeringen uit andere plaat sen te hooren. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van A. M. MenseSchelle. Ondertrouwd: D. Zijlstra en C. M. Kok kelkoren. R. Stoffels en M. E. van Beem. Overleden: H. J. Warmerdam. 87 jaar. A. M. Mense, 16 uur. De melkprijs. Gisteren hebben Spaar- damsche mclkslijters de melk verkocht voor 4 cents de liter. Onze wegen. Na de verharding is de weg langs de Pol. alhier, met grint bestrooid. Zoo wordt het fraai! „Witte Kruis". Gisterenavond verga derde het bestuur van het „Witte Kruis", onder leiding van ds.A. Baljon. De voor zitter heet in het bijzonder den heer Bies heuvel welkom, die voor het eerst als be stuurslid de vergadering bijwoont. De notu len worden gelezen en goedgekeurd. Inge komen was een -schrijven van de afdecling Oostzaan, om 10 loten ten bate van de Wijkverpleging te willen verkoopen. Het be stuur gaat er op in. Een schrijven van dr. Kersbergen, met de mededeeling, dat de huisbezoekster voor T.b.c. van uit Haarlem de patiënten alhier wil bezoeken. Dit aan bod wordt gaarne aangenomen. Een schrij ven van B. en W. van Schoten, en dito van B. en W. van Haarlemmerliede en Spaam- woude, waarin toestemming wordt gegeven de Emmabloem op 16 April in die gemeen ten te mogen verkoopen. Dr. Smit brengt dan de wijkverpleging ter sprake en vraagt of het niet mogelijk is deze in combinatie met de andere gemeenten te krijgen. Hij zal eens onderzoeken, langs welken weg dit mo gelijk is. De wijkverpleegster zal niet het werk van kraaravrouwenverpleegster mogen doen. Nadat de heer Biesheuvel het secre tariaat op zich genomen heeft, sluit de prae- ses, na de gebruikelijke rondvraag, de ver gadering. Bezuiniging bij .Posterijen en Telegrafie. Met ingang, van 1 April j.l. zijn beide telegrambestellers ontslagen. De telegram men zullen voortaan door de familie Metse laar worden besteld. De oudste telegram besteller, J. de Graaf, is overgeplaatst als adjunct-besteller naar Berkhout (Z.-H.) en over het lot van den jongsten besteller, A. Iking, is nog geen beslissing genomen. Jubileum. Den 7en April a-s. herdenkt de heer P. van den Klinkenberg den dag, dat hij 40^ jaar in dienst is bij de familie van der Vliet, op het buitengoed „Elswout en Duinlust", Reeds bij zijn 25-jarig jubi leum werden de verdiensten van den jubi laris .beloond en ook nu zal het hem zeker op dien dag niet aan bewijzen van belang stelling ontbreken. Openbare verkooping. Door notarissen Bertling en Wolzak werden Donderdag middag in café „Zomcrlust", alhier, ver kocht: Drie huizen met erven aan den Hooge- weg 21, 23 en 25. No. 21 werd verkocht voor 8200 aan den heer Denkers te Zandvoort. No. 23 en 25 ieder voor 8000 aan den beer Hulman te Amsterdam. Van de vier bouwterreinen aan den Hoogeweg, hoek Duinstraat was er één uit de band verkocht. De drie andere werden verkocht voor 9,245 aan F. A. Muller q.q. te Zandvoort. Villa „Elisabeth" aan den Brederodeweg 43, werd verkocht voor 6875 aan C. Draaier te Zandvoort. Villa „Semawis" aan de Oosterparkstraat 21 voor f 6750 aan A, Schaap an. Barometerstand 9 uur v.m.: 770. Vooruit. OPGAVE VAN: Gisteravond heeft ten raadhuize de com missie van genoemde gebruikers vergaderd met de heeren Chr, Wolft, voorzitter gas- commissie en den w.n. directeur der gasfa briek, den heer Ochmann, uit Haarlem. De bespreking heeft niet veel nut gehad. Alleen werd bereikt, dat de heer Ochmann de belangen der industrie-gebruikers zat voorstaan bij hqt gemeentebestuur. Hedenavond wordt weder vergaderd door de betrokkenen. Deze zullen alsdan eene openbare vergadering uitschrijven, welke volgende week zal gehouden wor den. Heropening café. Zaterdagavond 7 uu» wordt het geheel gerestaureerde hotel café-restaurant van den heer Van "frigl, Soendaplein, hoek Julianapark, heropend. Deze zaak is geheel modern ingericht, en zal zeker menigen wandelaar een aange naam zitje bieden. Gisterenavond reed de auto van de „Nieu we Haariemsche Courant" van Amsterdam ie de richting Haarlem. Ongeveer 500 M. voor bij de kruising Sloterdijk werd de chauffeur opmerkzaam gemaakt op een zwaaiend licht. Hij stopte en het bleek dat het lichtsein af komstig was van een wielrijder, die den chauf feur er opmerkzaam op maakte, dat er dwars over den weg een man lag, badend in zijn bloed. Bij onderzoek bleek de man reeds over leden. Onmiddellijk werd de politie gewaar schuwd, die een nader onderzoek instelde. Nader vernemen wij nog uit Amsterdam Een niet alledaagsch ongeluk werd van-. avond geconstateerd. Het politiebureau op den Admiraal de Ruyterweg kreeg n.1. om streeks haif negen de melding, dat voorbij gangers op den Haarlemmerweg in de buurt van den Uitweg een lijk haddep gevonden. De Geneeskundige Dienst werd in allerijl er heen gedirigeerd en ook de politie spoedde zich naar de opgegeven plaats. Inderdaad bleek, dat midden op den straatweg een lijk van een manspersoon laf met bloedende verwondingen aan het hoofd. Uit de sectie viel op te maken, dat naar alle, waarschijnlijkheid de man door een autc moest zijn overreden. Het lijk werd naar het Wil'nelminagasthuis vervoerd. De naam van het slachtoffer was in den laten avond nog onbekend. Op Dinsdag 25 Maart was de vergadering van de Bloemb. Vereeniging. Dc voorzitter opende dc vergadering en betuigde zijn tevredenheid over de goede opkomst dei leden. De secretaris las de notulen, die wer den goedgekeurd. Aan de orde kwamen ingekomen stukken en een beschrijvingsbrief van de 148ste alge meene vergadering. Zeer veel werd er dien- avond over de internationale Bloementen toonstelling gesproken, die gehouden zal worden in Maart 1925 en met Mei. Dit be looft iets schitterends te worden Hierna ging men over tot benoeming voor afgevaardigden voor de algemeene verga dering. Daar de penningmeester er op wees dat de kas niet toeliet, twee afgevaardigden te benoemen, werd besloten één afgevaar digde te benoemen. Gekozen werd de heer G. Brakenhoff en als plaatsvervanger de heer P Heere. Dan volgde de loting. Er werden 5 planten verloot. Bij de rondvraag werd er geklaagd over de losloopcnde honden. Deze doen veel schade aan de bloembollen. Er zal streng gelet worden op het plukken of stelen der bloemen en bollen. Op de verga dering werd gesproken, om de politie er mede in kennis te stellen. De voorzitter sloot onder een woord van dank de vergadering. 4 APRIL EERSTE KOERS LATER» KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1