Bindmiddel Honig's Maïzena Als SPORT EN SPEL. ORDE EN ARBEID. DE SPAARNEBANK l0ÏJ> Berichten uit onze vorige Ingezonden Wedede^w^tfl. UIT ONZE OOST. HAARLEM. Ernstig tramongeluk. Inlijving lichting 1924. Gamizoensberichten. De Ziekenhuiskwestie te Velsen Opheffing Stoomtram HaarlemVelsen. BURGERLIJKE STAND. BLOEMEND AAL. W eg-verbetering. HEEMSTEDE. SCHOTEN. De Gemeentebegrooting van Schoten. VELSEN. De levering van gas. Vliegeren. Schaaktournooi te New York, BINNENLANDSCH NIEUWS. Invoering arbeidsgeschillenwet De Koningin in den Stads- schouwburg te Amsterdam Het vraagstuk der oneerlijke concurrentie. Uit de Bouwbedrijven. Overwerkvergunning voor banketbakkeryen. De uitsluiting in de Bouwvakken. De werkloozen te Jipsinghuizen. RECHTSZAKEN. Voor de verleiding bezweken. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het. anderen. Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het ön8. De beurs opende heden vast 180»/, 439 182 182'/, 91'/, 99'/ 81'/, lOf 8'/, 87V, 72 144 124 124 133 75 476 370 57 195 130»/, 134 134 187 448 182 182 26 370 288 347 147'/. 121 425 59 143 Uit de textiel-industrie. De vorstelijke familie v. Ehrbach. De uitsluiting in de Textiel industrie. Brand te Apeldoorn. Boerderij verbrand. De staking op de tentoonstelling te Wembley geëindigd. Rusland en Roemenië. Treinbotsing. De Poolsche muntstandaard. Engelsche handelsbelangen in de Ver. Staten. Sneeuwstormen in de V. S. M ijnwer kersstaking. De militaire controle in Duitsckland. Het moratorium voor Duitschland. Een nieuwe komeet ontdekt. Polen en Roemenië. 60 cents per regel. INGEZONDEN. VRAGENBUS. De defensie van Ned.-Indiê Nabij de Vinkebrug heeft gisterenmorgen omstreeks 10 minuten over 8 een ernstig tramongeluk plaats gevonden. Aan de halte aan de Vinkebrug was uit de tram. welke van Amsterdam kwam, gestapt de 30-jarige heer Nijdam, werkzaam aan de timmerfabriek „Kennemerland", welke vlak bij de halte is. De heer Nijdam, die te As- neren (Z.-H.) woont, doch die te Amsterdam in de kost is, stak de tramrails over, doch bemerkte niet den sneldienst, die 7.50 uit Haarlem vertrekt en juist de halte Vinke brug naderde. Hij liep tegen den eersten tramwagen op en werd door den schok tegen ten grond geslagen. In bewusteloozen toe stand werd hij opgenomen en de fabriek ^Kennemerland" binnengedragen. De eerste geneeskundige hulp werd hier verleend door dr. Melchior. Daarna Is M. per auto naar de Mariastichting alhier vervoerd. Er werd een gecompliceerde beenbreuk ge constateerd, terwijl hij ook een hoofdwonde bekomen had. De toestand was zeer slecht. Een metgezel van de verongelukte, die ook op „Kennemerland" werkt, was juist de tram rails gepasseerd, toen het ongeluk gebeurde. Zou M. nog slechts één enkelen stap verder geweest zijn, dan ware hij wellicht door de tram vermorzeld geworden. De wagenvoer der heeft signalen gegeven, doch beide man nen liepen diep in hun kraag gedoken, waar door zij niet op de onl^eving letten en de naderende tram niet bemerkten. M. is gehuwd en heeft 2 kinderen. De voorgeoefende dienstplichtigen, lichting 1924, die bestemd zijn voor de opleiding tot onderofficier bij het 10e Regiment Infanterie ie Amersfoort, zuilen op Maandag 5 Mei a.s. te 11 uur v.m. te Hilversum in dienst worden gesteld. Zij volgen daarna in detachement kunne bestemming. De tot Kapitein bevorderde oud-stadge- nooten, de luitenants M. W. L. van Alphen J. Dwars, blijven in hun nieuwen rang gede tacheerd aan de Hoogere Krijgsschool. De tot Majoor bevorderde oud-stad genoot, kapitein J. C. Rijk, komt van Ede te Maastricht in garnizoen. Naar aanleiding van geruchten, als zouden Ged. Staten dezer dagen een beslissing ne men in de z.g, Ziekenhuiskwestie te Velsen, kunnen we thans mededeelen, dat bij ge noemd College wel bezwaarschriften tegen het raadsbesluit van Velsen zijn ingeko men, doch deze zijn om advies naar het ge meentebestuur dier gemeente gezonden" De beslissing zal dus nog even op zich la ten wachten. Met ingang van Dinsdag 8 April a.s. zal de stoomtramdienst HaarlemVelsen wor den opgeheven. Geboren: 1 April d. van T. A. A. Toe besRibbens. 2 April d. van A. M. Peu- Leis. 3 April d. van A. M. Kimman- Mulder. Ondertrouwd: J. H. Hetem en A. M, C. Geerlings. P. G. Klemm en I. K. F Freij- schmidt. G. Stui en E. M. C. Beekelaar. P. Stassen en W. F. Ockeloen. F. E. Muller en C. H. Groosmuller, Getrouwd: 3 April I. C. Bos en D. E. Hulshof. G de Roolj en H. M. Koolhaas. Overleden: 1 April C. v. d. Bos, 80 j., M. Heemskerkstraat. 2 April P. W. Warmerdam, 66 j, K. Begijnestraat. C. 16 z. van A. Lina, Turfmarkt. BI? het eindpunt van de lijn Haarlem Bloem endaal van de E. N. E. T, aan de Korte Kleverlaan werden eenige dagen geleden /«enige boomen gekapt en zijn nu de laatste, die nog waren blijven staan op de trottoirs door de bijl gevallen. Dit geschiedt, omdat een dubbel tramspoor daar ter plaatse zal gelegd worden. Het gevolg van deze werkzaamheden zal tevens zijn, dat de rijweg verbreed wordt en vermoedelijk het verkeer daarlangs in twee richtingen zal worden toegelaten, hetgeen nu slechts in één richting geschiedde. Door het kappen der boomen heeft het natuurschoon aan de Korte Kleverlaan ech ter weer geleden. Geslaagd. De heer C. Büthker, opzich ter bij den dienst van gemeentewerken al hier, is geslaagd voor het diploma bouw. kundig opzichter, ingesteld door de Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst te Amsterdam. Heerenrijwiel vermist. Door M. A. v. M. wonende te Haarlem, is aangifte gedaan van het vermissen van een heerenrijwiel, uit •en voortuintje aan de Landzichtlaan. Oplichting. Door de politie alhier is aangehouden J. A. E., wonende alhier, die getracht had iemand op te lichten voor/75. Daar hij te Haarlem ook oplichting had ge pleegd, is hij aan de politie te Haarlem overgegeven. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: Hoogendijk, Heerenweg 152, een bril In étui; Wilmot, Bosboom Toussaintstr. 13, aen celluloid armband; H. Dam, Haem- «tedeplein 2, een damesportemonnaie; Bur. van Politie, Raadhuis, een Lipssleutel; C. v. d. Eem, Raadhuisstraat 83, een beursje met inhoud; Jonkman, Eikenlaan 26, een duif en een armbandje; H. Liefhebber, Reek 290, Bennebroek, een glacé handschoen; Rogge band, Prinsessekade 41, een portemonnaie; H Bank, Molenwerfslaan 36, een jas; M. v. Zurk, Leidschevaartweg 189, een kindertasch met inhoud; Rudelsheim, Heerenweg 100. een baL Bij de deze week verschenen gemeente- kegrooting was een nota gevoegd van den waarnemend-burgemeester, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, die wij reeds in extenso hebben gepubliceerd. Naar ons wordt medegedeeld, gaan de beide wethouders met den inhoud dezer nota, waarin verschillende wijzigingen wor den voorgesteld, niet accoord, en wenscheu lij, althans wat de groote punten der nota betreft, deze wijzigingen niet aan te bren- fen en blijven zij de oorspronkelijke ramin gen verdediger.. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe- Ing van wethouder Klein, dezer dagen •veneens eene nota te doen verschijnen, waarin een en ander wordt uiteengezet. B. en W. doen aan den raad mededeeling omtrent de onderhandelingen, eenerzijds ge voerd met de gemeente Haarlem, anderzijds met de directie der Hoogovens omtrent de levering van gas aan de gemeente Velsen. Hoewel 't weer niet meewerkt, wordt er toch den laatsten tijd druk gevliegerd door de Haarlemsche jongens. Niet, dat de wind ontbreekt. Integen deel, er is maar te veel wind. Maar de koude Noordenwind maakt het stilletjes staan kijken naar de capriolen van den vlieger tot een onaangenaam iets. In onzen tijd deden we 't dan ook meer in de zomer maanden. Dat er druk gevliegerd wordt, bewijzen de telefoondraden en de boomen, waarin staarten en geraamten van vliegers hangen, De vliegerij is anders, zoo schrijft een onzer lezers, ook niet meer, wat zij geweest is. De vliegervorm is tegenwoordig tame lijk zonder variatie; de gewone kruisvorm met gebogen dwarslat. Dat was in onze jongensjaren heel an ders. Wie ziet tegenwoordig nog een sol daat of een matroos, een huis of een mo len, een ster, of een vogelvorm? En welke jongen denkt er nog aan, zijn vlieger met mooie uitgeknipte sterren van goudpapier te versieren of er slingers aan te maken? En wie ziet er nog 3 of 4 achter elkaar? En wie ziet er nog jongens, die met hun in de lucht staanden vlieger de heele buurt doortrekken, door handig manoeuvreeren allerlei hinderpalen, zooals telegraafdraden en hooge topgevels, overwinnende? En waar zijn de vliegers van 2 meter of meer hoogte, die echte „trekkers", die een klein kind meetrokken, als dat 't touw om 't middel gebonden was? Neen, 'l vliegeren is in verval. Van vlie gerwedstrijden hoort men niet meer. En toch is 't zoo'n aardige bezigheid, .waar ook de vaders nog wel eens pleizier in konden hebben. 'k Wil er echter niet meer van i zeggen, om geen kans te loopen, dat ik er van ver dacht word, door den een of anderen touw- winkelier aangeklampt te zijn, om een op wekkend stukje over vliegeren te schrij- Een en ander gaf tonverschillende bespre kingen, zoowel met den directeur van het gasbedrijf van Haarlem als met de directie van Hoogovens aanleiding. De van laatstgenoemde directie ontvangen aanbieding werd getoetst aan de voorwaarden welke de gemeente Haarlem stelde en waarbij ten slotte met handhaving van de aanvanke- Ljke aangeboden reductie de contractsdiiur tot-15 jaar werd beperkt, terwijl de perslei ding het eigendom van Velsen zou blijven. Het resultaat hiervan is geweest, dat in een bijeenkomst van raadsleden, gehouden op 20 December 1923, aan de aanbieding van de directie van Hoogovens de voorkeur werd gegeven. Wordt in dien geest een besluit genomen, dan zal het gevolg hiervan zijn, dat te Wijker- oog een gashouder met fitterswoning moet worden gebouwd, terwijl eenige andere ka pitaalsuitgaven voor den aanleg van leidin gen, het plaatsen van toestellen en vergoe ding aan Haarlem terzake van de overname der persleiding zijn te doen. Voor den bovenbedoelden bouw hebben B. en W. het oog gevestigd op een terrein ter grootte van 4000 M', gelegen aan den Doodweg, eigendom van de Vereeniging tot bevordering van het gesticht van Het Arme Kind Jezus, gevestigd te Simpelveld. Dezen grond kan de gemeente koopen voor den prijs van 2.per Ma onder voorwaarde dat het perceel niet aan de rubberfabriek verkocht wordt of op andere wijze in het gebruik dezer fabriek komt en dat door de gemeente aan twee zijden een solide twee Meter hooge muur gezet wordt. Met het oog op de ligging, bodemgesteld heid enz. van het terrein, komt hun dit aanbod aannemelijk voor. Daar het gasbedrijf het geheele terrein niet noodig heeft, hoogstens 1100 M', zal het vrij blijvende perceenlsgedeelte later voor andere doeleinden bestemming moeten vinden, het zij als bouwterrein, hetzij als speelterrein of voor beide. De totale kapitaalsuitgaaf is als volgt te specificeeren Aankoop terrein 8000. Overdrachtkosten 300.terreinafschei ding geëischt door de verkoopster 2700. terreinafscheiding aan den Doodweg 2000; terreinafscheiding van het voor het bedrijf be- noodigd deel, van het overblijvend perceels gedeelte 1820.bouw van den gashou der c. a. 46870.bouw van de fitters woning 3800.aanleg van leidingen en het plaatsen van toestellen 11600.over name der gedeeltelijke persleiding en toe stellen van Haarlem, vermoedelijk 24798. Totaal 101888.—. Het werkelijk benoodigd bedrag kan als uitbreiding van kapitaal worden verstrekt door de gemeente aan het gasbedrijf in den vorm van eene annuïteitsleening, gedurende 15 jaar op een rentevoet van 6% Voor deze fourneering zal de gemeente geen geldleening behoeven aan te gaan, omdat zij nog beschikbaar heeft de hierna onder III genoemde bedragen. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. voor I. hun te machtigen a. aan de gemeente Haarlem, met ingang van 1 Juni 1925, op te zeggen, de overeen komst betreffende de levering van gas, geslo ten den 7/1 October 1920 en gewijzigd den 15/14 Juni 1916 en den 16/13 Januari 1919 b. met de directie der N. V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabriekéh, gevestigd te 's Gravenhage, eene overeen komst aan te gaan als in concept hierna is opgenomen II. aan te koopen van de Vereeniging tot bevordering van het gesticht van Het Arme Kind Jezus, gevestigd te Simpelveld, voor den prijs van 2.per M' een gedeelte, ter grootte van ongeveer 4000 M*, van het per ceel kadastraal bekend gemeente Velsen Sectie B no. 1731; 1. dat de grond wordt aanvaard voetstoots in den staat, waarin deze zich thans bevindt, met alle daaraan verbonden heerschende en lijdende erfdienstbaarheden, zichtbare en onzichtbare gebreken en in het algemeen met alle rechten, lasten en bezwaren als aan den eigendom verbonden zijn 2. dat de gemeente het door haar gekochte van het overige perceelsgedeelte zal afschei den door middel van een muur ter hoogte van 2 Meter 3. dat het perceel niet geheel of gedeelte lijk aan de rubberfabriek mag worden ver kocht of op andere wijze in het gebruik van deze fabriek mag komen 4. dat alle op de overdracht en de levering vallende kosten door de gemeente zullen wor den gedragen en betaald III. aan het gemeentelijk gasbedrijf uit de gemeentekas te verstrekken een kapitaal van hoogstens 102.000.—, in den vorm van eene annuïteitsleening, gedurende 15 jaar op een rentevoet van 6*4 B, en W. bieden ter vaststelling aan een overeenkomst omtrent de levering van gas door de Hoogbvens. De Naamlooze Vennootschap Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrie ken, verbindt zich, onder voorbehoud, dat haar op aannemelijke voorwaarden door de betreffende autoriteiten toestemming zal worden verleend tot het leggen, hebben, on derhouden en zoo noodig vernieuwen van de persleiding met alle toebehooren, aan de gemeente Velsen, en in aangrenzende ge meenten, mits ten zuiden van het Noordzee kanaal, tot een hoeveelheid van hoogstens 20 procent der totaalafname door Velsen te distribueeren gas te leveren tot in de gashou ders van Velsen binnen die gemeente. Als maatstaf wordt voor de eerste maal aan genomen de in de periode van 1 Juni 1924 tot 1 Juni 1925 van Haarlem betrokken hoeveelheid gas. Hoogovens is niet verplicht in eenig et maal meer gas te leveren dan overeenkomt met 1/250 van de totale, in de laatst verloo- pen 12 maanden afgenomen hoebveelheid. Hoogovens is gerechtigd zelf gas te leveren aan haar eigen en aan andere bedrijven, welke gelegen zijn binnen het hierboven genoemde gebied, benevens aan de bewoners der wo ningen in dit gebied. Velsen verbindt zich, zoolang deze over eenkomst van kracht is, behoudens in geval van niet-levering conform deze overeen komst door Hoogovens, van geen ander gas te zullen betrekken, nóch zelf een gasfabriek in eigen beheer te exploiteeren, nóch zoolang deze overeenkomst niet is opgezegd, aan an deren concessie te zullen verkenen voor op richting van een gasfabriek of het leggen en hebben van gasbuizen. Daartegenover verbindt Hoogovens zich om, zoolang deze overeenkomst van kracht is, jan geen ander, buiten het gebied be doeld in artikel 1, in de gemeente Velsen gas te zullen leveren, zonder toestemming van Velsen. Hoogovens zal het benoodigde gas leveren aan Velsen tegen onderstaande prijzen per kalenderjaar de eerste twee millioen M3 a 3,5 cent per M3 het meerdere k 2,5 cent per M3 ge deelten van een kalenderjaar naar verhou ding. De genoemde gasprijzen gelden bij een kolenprijs van f 16 per ton. Bij hoogeren of lageren kolenprijs worden de genoemde gasprijzen per 1000 M3 gele verd gas verhoogd, respectievelijk verlaagd, met 1,25 maal het verschil in kolenprijs, Deze overeenkomst wordt aangegaan voor onbepaalden tijd. Bij opzegging der overeen komst zal worden in acht genomen a. ingeval de opzegging door Hoogovens geschiedt, een termijn van drie jaar b. ingeval de opzegging door Velsen ge schiedt, een termijn van één jaar. Hoogovens verbindt zich, vóór 31 De cember 1940 deze overeenkomst niet óp te zeggen, tenzij wegens stopzetting van het koo ksovenbedrijf Opzegging der overeenkomst door Hoog ovens ontneemt nimmer aan Velsen het recht, om harerzijds daartoe ook over te gaan. Hieronder het resultaat der heden ge speelde partijen, die waren afgebroken: Aljechin remise met Bogoljubow. Capablanca wint van Yates. Bogoljubow verliest van dr Lasker. Janowsky verliest van Marshall. Yates verliest van Maroczy. De stand luidt thans, nu de helft van het tournooi achter den rug is en elk der deel- nemers tien partijen heeft gespeeld: Dr. Em. Lasker 754 p. Aljechin 6/4 p. Capablanca en Reti elk 6 p. Marshall, Bogoljubow, Tartakower en Ma roczy elk 5 p. Janowsky 354 p. Ed. Lasker 3 p. Yates 254 p. „Tel." In een nota heeft minister Aalberse mede gedeeld, dat de Arbeidsgeschillenwet op 16 April in werking zal kunnen treden. Indien na inwerkingtreding der wet het conflict in de textielindustrie in Twente nog niet is geëindigd, zal de bevoegde Rijksbemiddelaar in de eerste plaats pogin gen hebben aan te wenden om partijen tot een oplossing van het geschil door bemid deling of arbitrage te bewegen. Lijden deze pogingen schipbreuk, dan zal de minister, nadat hem door den Rijksbemiddelaar rap port is uitgebracht, overwegen of er aan leiding bestaat hier toepassing te geven aan de bepalingen der Arbeidsgeschillenwet be treffende enquête. De Koningin en de Prins woonden Woensdagavond in den Stadsschouwburg de galavoorstelling bij van het tooneelspel „Mijl palen", opgevoerd door de Koninklijke Ver eeniging „Het" Nederlandsch Tooneel". De schouwburg was geheel gevuld met aanzien lijk publiek, onder wie de Commissaris der Koningin in Noord-Holland Jhr. Mr. Dr. A Röell, Wethouder Dr. I. H. J. Vos, het lid der Gedeputeerde Staten, de heer J. N. Hendrix Het was de uitdrukkelijke wensch van de Koningin geweest den heer Willem Royaards in „Mijlpalen" te zien optreden. Hare Majesteit was gekleed in grisperle toilet en droeg een hermelijnen stola er ver der een prachtig brillanten halssnoer; Haar kapsel was getooid met een klein diamanten diadeem en in Haar hand hield zij een waaier van witte struisveeren. De Prins droeg admi- raalsunilorm. In auto's was de Koninklijke stoet naar den schouwburg gereden, alwaar de gasten ontvangen werden door het Com missariaat van „Het Nederlandsch Tooneel" Bij het binnenkomen der Hooge bezoekers speelde het orkest het „Wilhelmus", terwij! alle aanwezigen zich van hunne zetels ver hieven. De Prins onderhield zich tijdens de pauze met den heer Willem Royaards. Zoowel op den heen- als op den terugweg stond een groote menigte aan weerszijden van de straten geschaard om de Vorstelijke Familie toe te juichen. Nederlandsche vertegenwoordigers in de Volkenbondscommissie. De Nederlandsche regeering heeft als vertegenwoordigers op de door den Volken bond tegen 5 Mei a.s. te Genève bijeenge roepen conferentie van deskundigen in zak$ de oneerlijke concurrentie aangewezen s mr. dr. J. G. Snijder van Wissekerke, oud-voor- zitter van het college van directeuren van het Bureau voor den Industrieelen Eigendom en mr. J. Alingh Prins, ondervoorzitter van den Octrooiraad. Staking in Den Haag opgeheven. In de Woensdag te s-Gravenhage gehou den vergadering van stakers in de bouw bedrijven is besloten, de staking op te hef. fen en den 854-urigen arbeidsdag te aan vaarden. De minister van Arbeid heeft goedgevon den aan hoofden of bestuurders van banket bakkerijen in alle gemeenten des Rijks te vergunnen, dat in de weken van 14 tot en met 19 April en van 2 tot en met 7 Juni a.s. in hunne ondernemingen door arbeiders van 16 jaren en ouder, in afwijking van de arti kelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919, arbeid wordt verricht, en zulk onder nader bepaalde voorwaarden. De toestand in Den Haag. De Algemeene Patroonsvereeniging heeft besloten, wanneer Zaterdag te s Hage heeft besloten, wanneer Zaterdag a.s. de arbeiders niet aan het werk zijn gegaan, met ingang van dien datum en met het in acht nemen van een opzeggingstermijn van acht dagen, de uitsluiting toe te passen. De werkloozen van een 7 a 8 veenkoloniale gemeenten hebben den arbeid Dinsdag te Jipsinghuizen (Drente) niet hervat. Ze hou den algemeen vol dat er te veel werk van hen geëischt wordt voor het in uitzicht gestelde loon van f 15. De adviescommissie heeft Donderdag j.l. besloten een zoodanig tarief in te voeren dat het bij ijverig werken mogelijk is f 15 te halen. De arbeiders vertrouwen die toezeg ging niet en willen een loon van f 15 gegaran deerd hebben, omdat deze f 4 moeten betalen voor het levensonderhoud in de loods of brak en zij dus des Zaterdags hoogstens f 9 voor het gezin kunnen meebrengen. In regen en wind had een boer te Cuyck a.M. aardappelen afgeleverd en in al die natte drukte waren hem de bankbiljetten uit de pet gewaaid. Een bankje van honderd werd niet teruggevonden. Wat voor vreemden tocht het kostbare papiertje gemaakt had, bleef in het duister, maar in ieder geval het bankbiljet werd teruggevonden in een nood woning te Cuyck. Een jongen was de geluk kige vinder. J. v E. uit Cuyck stond er bij en adviseerde „Scheur het maar kapot, 't is toch niet écht." En de jongen deed alzoo. Maar de ander raapte later de stukken bij een, plakte ze aan elkaar en ging eens vragen of 't al dan niet een valsch bankbiljet was. Ja, 't was een echt bankje van honderd en hem werd den verkeerden raad gegeven het maar 'n tijdje te bewaren. Van E. had geen werk en geen éten; ook z'n kleëren schreeuw den om wat beters. Dies werd 'm de bekoring ten slotte te zwaar en gebruikte het gevonden bedrag ten eigen bate. Maar de zaak lekte uit J. v. E. 44 jaar oud had zich voor den strafrechter te verantwoor den. Hij schreide tranen met tuiten, zou zoo iets nooit weer doen en wilde z'n nieuw pak aan den boer geven bij wijze van eenige scha devergoeding. Het O. M. Het genade voor recht gelden en eischte 14 dagen gevangenisstraf voorwaar delijk en met een proeftijd van 3 jaren. •4W4 MEDEGEDEELD DOOR V. K. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 454 Nederland 1917 7% N.-I 1921 A Holl Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij- „Nederland" Scbeepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H* V- A. Java Cultuur Jurgens gew Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij. Resc- dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. Comp- Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtscbe Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabasb ■•••seeee •eteeeeee 91»/,. 99 V, 81»/, 102 83/ 871/, 72 144»/ 1231/ 124»<. 133'/, 74 28»/. 476 370'/ 55 195'/, 13Cs/( 134 134 90 369'/, 282», 341»/, 146 202»/. 108 118 «15 58'/. 142 70»/,, 16'/, UTRECHT, 3 April. Gisteravond verga derde te Utrecht de hoofdbesturen der 3 tex- tiet-organisaties, naar aanleiding van bet öp de vorige week gehouden congres gedane voorstel-Zaalberg en het begin-voorstel der organisaties. Besloten werd dat ieder hoofd bestuur in verband met de op de respectieve ledenvergaderingen genomen besluiten zijn afzonderlijk antwoord aan den Directeur- Generaal van den Arbeid zal doen toekomen. AMSTERDAM, 3 April. De Prins en de Prinses von Ehrbach hebben hedenmorgen een bezoek gebracht aan het Centraal-bu- reau der brandweer, waar voor de hooge gasten het blusschingswerk gedemonstreerd werd. ENSCHEDE, 3 April. In de gisteren gehou den afdeelingsvergaderingen van St. Lam- bertus werd vertrouwen geschonken aan het hoofdbestuur en ging men accoord met bet standpunt van dat bestuur, om te trach ten het voorstel-Zaalberg zoodanig te wij zigen, dat het ook aan de arbeiders bevre diging kan schenken. De vergaderingen van Unitas verklaarden zich genegen tot over werk bij gebleken noodzakelijkheid en wenschten de loonsverlaging terugge bracht te zien tot 5 pCt. Zij droegen het hoofdbestuur op in deze richting voor stellen te formuleeren en te verdedigen op de gisteren gehouden gecombineerde hoofdbestuursvergadering te Utrecht. APELDOORN, 3 April. Gisteravond tus- schen 1054 en 11 uur, toen de leden van het gezin van De R. en z'n broer zich reeds ter ruste hadden begeven, ontstond door onbekende oorzaak brand in het door de zen bewoond dubbel woonhuis, staande te Binsbergen (Apeldoorn). Aangewakkerd door den feilen Oosten- win, grepen de vlammen snel om zich heen, zoodat in korten tijd de woning en een schuurtje door het vuur waren verteerd. ALMELO, 3 April. Onder Bornerbroek is een boerderij afgebrand die bewoond was door een zekeren Pigge. De boerderij was het eigendom van graaf van Rechteren Lim- purg. Twee koeien verbrandden, terwijl er 4 werden gewond. Alles ging verloren. De verzekering is laag. LONDEN, 3 April. Ongeveer 5000 man zijn gister te Wembley weer aan 't werk ge gaan aan de tentoonstellingswerken. WEENEN, 3 April De Russisch-Roc- meensche conferentie die de vorige week hier. is begonnen, is heden, zooals reeds ge meld, afgebroken, zoodat vooreerst geen sprake is van den vredestoestand in het Oos ten. van Europa. De Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken heeft het voorzit terschap der conferentie opgegeven. Hij ver klaarde dat er geen hoop bestaat op cen trale bemiddeling. In de laatste zitting der conferentie ver klaarde hij, dat Bessarabië nog steeds tot Rusland behoort en beschuldigde Roemenië, dit gebied met geweld geannexeerd te heb ben. NEW YORK, 2 April, Een botsing heeft plaats gehad op den luchtspoorweg van Long- Island. Een persoon werd gedood en 25 gé- wond. WARSCHAU, 2 April. Kurjer Polski verneemt uit regeeringskringen, dat de nieu we goudenstandaard in geheel Polen op 1 Mei a.s. van kracht zal worden. LONDEN, 3 April. In de vergadering van het bestuur der Vereeniging van Britsche Ka mers van Koophandel werd 'n protest aan genomen tegen de actie van de Vereenigde Staten tot het scheppen van voorkeur-tarie ven'voor de spoorwegen voor goederen die met Amerik. schepen zijn aangevoerd. In de resolutie wordt verklaard, dat dit optreden van geen nadeeligen invloed zal zijn op den internationalen handel aan beide zijden van den Atlantischen Oceaan. NEW YORK, 2 April. Het geheele oos ten van het land heeft ernstig te lijden gehad van den bevigsten sneeuwstorm, die dezen winter heeft plaats gehad. Het verkeer werd stop gezet en de verbindingen werden ge deeltelijk verbroken. KANSAS-CITY, 2 April Verwacht wordt dat heden in Oklahoma en Kansas, heden 40.000 mijnwerkers in staking zullen gaan te gen het mislukken van de onderhandelingen van een nieuwe loonovereenkomst. PARIJS, 2 April, Volgens de Petit Pari- sien wordt heden de laatste Duitsche nota inzake de militaire controle in Duitschland in een vertrouwelijke bijeenkomst van het secretariaat van den Raad van Gezanten be handeld. Zaterdag zal zij in den Raad van Ge zanten zelf besproken worden. PARIJS, 2 April. De Petit Parisien meldt, dat Duitschland na het verstrijken van het 4-jarig moratorium als eerste jaarlijksche betaling, 254 milliard goudmark zal moeten betalen. Gedurende het moratorium zal Duitschland evenwel de bezettingskosten moeten blijven doorbetalen LONDEN, 3 April. De Kon. Astronomi sche Vereeniging heeft de ontvangst be kend gemaakt van eentelegram uit Kopen hagen, waarin wordt medegedeeld, dat op 30 Maart door den heer Reyd van het Kom, Observatorium te Kaap de Goede Hoop een nieuwe komeet werd ontdekt. De omvang van den nieuwen komeet is nog niet bekend. De rechte klimming werd op gegeven als 44° 34 57 De Nortb-Polar- distance is 123° 38' 16", De dageüjksche verandering in de rechte klimming is dus 53 minuten en in de North-Polar-dietance 30 minuten. BERLIJN, 3 April. Op uitnoodiging van den Poolechen minister van Oorlog is de plaatsvervangende chef van den Roemeen- schen generalen staf to Warschau aange komen. voor soepen, groen ten, vruchten, sausen e.d„ is Honig's Mai- zena onontbeerlijk. Het verhoogt de smaak van de gerechten, zoodat in geen enkele keuken mag ontbreken een pak Let op de sluitregels als kenmerk van echtheid. JAcjrf' Voor den inhoud van deze rubriek stelt dc Redactie zich niet aansprakelijk. EEN „CENTRALE HOLLAND" 1) VOOR BINNENLANDSCHE KOLONISATIE. Ongetwijfeld zal voor de oprichting van zulk een vereeniging belangstelling genoeg bestaan. Het ligt o. a. geheel in de lijn van den Bond van Landpachters en van de meeste landbouwmaatschappijen om de op richting er van te bevorderen. Er is een groote honger naar land, geschikt voor een boerenbedrijf, hetzij kleiner of grooter, doch vooral is er vraag naar kleine bedrijven van 4810 H. A. En er is grond in overvloed te vinden in ons eigen land, als er maar ernstig naar gestreefd wordt om de binnen- landsche kolonisatie te bevorderen. Be kwame, flinke adspiranten zijn er genoeg, Dc zaak behoeft enkel op praktisch-zake- lijke wijze te worden aangepakt, terwijl de grootste plaats voor medewerking moet worden ingeruimd aan de menschen, die voor vestiging in aanmerking komen. Ver trouwen in hun kennis, toewijding en liefde om zich een bestaan te veroveren, met_ ver mijding van alle overbodige bureaucratie dat moet het wachtwoord zijn om goed en goedkoop te slagen. Particulier initiatief, vereenigd met over heidssteun, op weg helpen, en dan kunnen er nog groote en nuttige dingen gebeuren. Geestdrift als grondslag voor den op» en uitbouw van eigen land en volk kan won deren verrichten. Onze regeering zal steu nen, zonder eeni^en twijfel, zoodanig doel. Schrijver heeft als oud-inspecteur der Ned. Heidemaatschappij gelegenheid gehad té constateeren hoeveel nuttig werk er nog te doen valt. Laat ons de handen ineen slaan en trachten té doeö. Die mee wil wer ken mét ijver en uit overtuiging, zende zijn kaartje aan mij.- We zullen zien of bet vruchten oplevert. Zutpben. K. DTLLING 1) Of „Nederland". (Op verzoek overgenomen uit het Week blad „Democratie). Vr.: Ik heb een boek van 1825, getiteld met den naam „Deutscher Regenten Alma nak, Historisch biographisch callerie van H. P. Rumpf, met 8 portrarito". Kunt o mij een adres opgeven het te verkoopen en zou het nog waardé hebben? Antw.: Een tweede hands boekkooper wil het allicht van u koopen. Wilt u echter weten of het eenige bijzondere waarde heeft, wendt u er dan eens mede tot den beer Knappert, archivaris der gemeente Haarlem of tot den heer Rutgers v. d. Loeff, stadsbibliothecaris. Vr.Ik woon te Beverwijk en ben aan geslagen naar een zuiver inkomen van 2633.— Ik heb 1 minderjarig kind. Hoe veel belasting moet ik nu betalen 7 Ik woon te Beverwijk en werk te IJmuiden. Hoeveel forensen-belasting moet ik daarvoor beta len Antw.Aan. Rijksinkomstenbelasting en Verdedigingsbelasting moet u betalen over 1923-1924 63.45. Wat u aan gemeente lijke belasting moet betalen is ons niet be kend, daar ons het belastingtarief van Be verwijk niet bekend is. Vr.Hoe kan men van een bruin pak de kale plekken verwijderen Antw.Dat zalwel moeilijk gaan. Kale plekken zijn een teeken dat, het goed ver sleten is, en eenmiddel om oud nieuw te maken, hebben wij nog niet gevonden. Vr.1. Ik woon sedert 1 Januari 1923 in Schoten en werk sedert dien tijd in Haar lem. Ik ben 1 September 1923 gehuwd. Over het belastingjaar 1922/23 heb ik in Gorinchem betaald naar een zuiver inko men van 1815,Rijksinkomstenbelasting f 272 opcenten voor de provisie 7.29. Verdedigingsbelasting 5.Gein. ink. be lasting 93.20, totaal 132.49. Hoeveel foren sen belasting moet ik hiervan in Haarlem betalen, en hoeveel kan ik in Gorinchem terugvorderen 2, Over 1923/24 ben ik te Schoten aan geslagen naar een zuiver inkomen van 1970.a. Hoeveel Rijks-, Gemeente- enz. belasting moet ik daarvoor betalen in Scho ten, en b hoeveel forensenbelasting in Haar lem, moet ik biervan betalen Antw.1. In Haarlem betaalt u In dit geval geen forensenbelasting. U wordt over het volle belastingjaar aangeslagen in de gemeente, waarin u op 1 Mei woonachtig waart, in dit geval dus in Gorinchem. 2, a. 119.50; b. niets, omdat Haarlem over 1923-1924 geen eigen belasting heft. Uit Weltevreden wordt gemeld Het bestuur van Indië Weerbaar wijst ia een krachtig gesteld manifest op Nederlands plicht een einde tr maken aan Indië's voort durende weerloosheid, dringt aan op onge wijzigde aanneming vat^ de Vlootwet, waar schuwt tegen politieke vertroebeling en roept dé verantwoordelijke personen op, zich den gemoedstoestand op 1 Augustus 1914 te her inneren. k"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2