SPAARNEBANK 1 Controleert UIÏIOTIÏIGÊN met volle GARANTIE tegen renteverlies Maandag 7 April 1924 47ste Jaargang No. 14707 meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad A „Niet tegen den Godsdienst". UIT DEN OMTREK. IJMUIDEN. Ernstig Scheepsongeval Twee dooden. BEVERWIJK. De nieuwe R. K. Kerk. VELSEN. LEIDEN. Spaarboekjes mei 4 pCt. rentevergoeding HOORN. WORMERVEER. nieuwer-amstel. AMSTELVEEN. ROELOFARENDSVEEN. EDAM-VOLENDAM. ZAANDAM. UITHOORN. KROMMENIE. ZANDVOORT. J. J. WEBER ZOON Ooficiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. HEEMSTEDE. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT te vreden zijt, zegt het anderen Indien gij in een of ander op zicht niet tevreden zijt, zegt het óns. '""'""Mnentspnjs Bedraagt voor Agentschappen: Pe. 0.25 Franr-n J 3»2 voornifkPfert.post kwartaal bij voorm betahng 3.58 reaux: Nassaulaan 49, T - Haarlem, •i eietoonnummers: 1426. 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 'Advertentiën 35 cents per re'geL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusscben den tekst als ingezonden tnededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regeL Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel Het wordt bijna vervelend en toch is het dringend noodig te blijven wijzen op de tegenspraak, welke er tusschen theorie en practijk bij de sociaal-democraten bestaat in het bijzonder op het stuk van den gods dienst. Uit den treure vertellen u de so cialistische leiders en de roode pers in de leidende artikelen, dat het socialisme als maatschappelijk stelsel zich absoluut niet met den godsdienst bemoeit, ledereen is in ie gelederen van 't „strijdend proletariaat" welkom, wanneer hij maar „anti-kapitalis tisch is; hij moge dan zijn God dienen op de wijze, zooals hij wil. De practijk brengt dan echter telkens de tegenspraak; zoowel in de roode politieke partij als in de socialistische vakvereeni- ging blijkt voortdurend, dat een christen in de roode beweging evenzeer op zijn plaats is, als een monnik in een moskee. Dezer dagen blijkt dat weer duidelijk, nu in Duitschland de algemeene verkiezingen voor den Rijksdag op komst zijn en een felle politieke strijd gestreden wordt. In een der Duitsche Katholieke Centrumsbla den lezen we het volgende over een boek, dat een zekere Alfred Miller geschreven heeft onder den titel: „Het Jezuitisme als Volksgevaar" en waarin de volgende hate lijkheden ten beste worden gegeven: „De jezuieten vormen de stormtroepen van de pauselijke wereldheerschappij en aan dat doel wordt alles ondergeschikt ge maakt, is geen middel te slecht. Moord en doodslag, leugen en meineed, alles staat in dienst dezer idee. Ja, de orde is er zelfs specialiteit in, om misdaad wettig, wet en recht tot misdaad en onrecht te stempelen. Zij zet om dat doel te bereiken, recht en zedelijkheid op den kop, maakt leugen tot waarheid, praat meineed goed en staat moord toe „Geen Katholiek, teekent het Duitsche blad hierbij aan. kan zijn stem geven aan partijen, die zich van zulke afschuwelijke én dikwijls wederlegde leugens en ophit- ■ingen niet afwenden. Tegen den Kuituur- kamp is ons wapen nu als vroeger, een sterk Centrum!" Ja, zoo moest het zijn! Wij vreezen ech- 'er, dat de Katholieke partij "in Duitsch land onder het christenvolk al heel wal schade heeft aangericht door haar verre gaande meegaandheid met de sociaal-demo craten in de regeering, gedurende de laat ste jaren. Het kan niet anders, of dat moet rich wreken; met een enkele verkiezings campagne maakt men een verleden, een practijk van enkele jaren, niet goed. „Ger- mania docet" was eens de roem van het Duitsche Centrum. Wij vreezen echter, dat Duitschland eerlang ook in politiek opzicht het afschrikwekkend voorbeeld word! Gistermorgen kwam alhier de Visschersha- ■en binnen de Duitsche stoomtrawler Halle O. N. 98 met op sleeptouw den stoomtrawler T. (IJ. M. 19). Beide schepen voerden de vlag halfstok, zoodat de E. T. een doode aan boord moest hebben. Helaas bleken er twee dooden aan boord te zijn. De E. T. had Op zee een ernstig ongeluk gekregen. Wij vernamen hierover van den schipper Bakhuizen het volgende: De E. T. IJ. M. 19, van de Visscherij Mij. Noorderlicht, was Donderdagmiddag op de Noordzee visschende. Het was goed weer en er waren andere trawlers in de nabijheid. Opeens klonk een geweldige slag, als van een kanonschot. Men dacht natuurlijk aan een mijn. De schipper, die in de stuurhut was, vloog aan dek. Door den geweldigen luchtdruk werden de stuurman en een ma troos overboord geslingerd. Na den slag vlogen wolken stoom omhoog, maar ook groote stukken steenkool uit de bunkers. Het geleek een eruptie, een krater, die werkte. Men kan zich de ontsteltenis aan boord begrijpen, maar toch verloor men zijn koelbloedigheid niet en dadelijk werden pogingen in het werk gesteld om de over hoord geworpenen te redden, wat met goed succes bekroond werd. De mannen zagen er door de kolen-eruptie als negers uit. Toen het ongeluk plaats had, lag de ma chinist in de kooi, maar dadelijk was hij bij de hand. Bij onderzoek bleek het zgn. slik- deksel gesprongen te zijn. Dit deksel werd 50 meter ver weg in zee geslingerd. In de machinekamer vond men den stoker J. Pluyboer uit Velseroord, die nog eenige oogenblikken leefde, maar spoedig den geest gaf. In den bunker vond men het lijk van den tremmer C. Vellekoop uit Vlaardingen. Er waren dus twee dooden te betreuren. De Halle O. N. 98, die in de nabijheid visschende was, stoomde onmiddellijk ter hulp. Daar de machine van de E. T. onbruik baar was geworden, werd het schip door de Halle op sleeptouw genomen en zette men koers naar IJmuiden, waar men Zondag morgen aankwam. Het stoffelijk overschot der twee verongelukte mannen werd gekist en naar de Algemeene Begraafplaats ver voerd. Schipper Bakhuizen was zeer onder den ndruk van het ongeluk, dat hij moeilijk erklaren kon. Het gebeurt wel eens, dat ie pakking van het slikdeksel wegslaat, naar hier was het heele desel uit de pak king gesprongen. Er heerschte verslagenheid aan den kant en velen kwamen kijken naar de twee sche pen, die naast elkander lagen, de E. T. met de Hollandsche en de Halle met de Duitsche halfstok. Als een tragische bijzonderheid kunnen we nog melden, dat de tremmer Vellekoop, zijn eerste reis met de E. T. maakte. Vice-consul. De heer H. J. Balfoort is erkend en toegelaten als vice-consul van doorwegen te IJmuiden en-omstreken en de kust van Noordwijk aan Zee er, met Egmond aanZee Gouden echtpaar. - Op Woensdag 16 April hopen J. Goos en echtgenoote in de Breesaapstraat alhier hun gouden huwelijks feest te vieren. Oplichter. Door de politie alhier is aan gehouden zekere B. uit Velseroord, verdacht onlangs Ds. Cr, alhier voor 5 te hebben opgelicht, welke hij vroeg als reisgeld. Ge bleken is dat hij nog twee andere personen, waarvan een te Beverwijk, op dezelfde wijze heeft opgelicht. B. heeft voor al deze geval len een bekentenis afgelegd. Personalia. In de plaats van den heer H. C. van der Lely, die afgetreden is, zijn benoemd tot commissarissen der N.V. Agen tuur- en Handels Mij. alhier, de heeren S. Koster en A. J. Veltkamp alhier en W. Hoos te Voorschoten. Arendsweg. MAANDAG, 6 uur meisjes-congregatie, 7 uur mannen-congregatie. DINSDAG, 7 uur jongens-congregatie. WOENSDAG, 7 uur vrouwen-congre gatie. DONDERDAG, 7 uur gezongen jaargetij de voor Catharina Rooymans—Delis; 9 uur gezongen jaargetijde voor Joannes Stet; 7 uur Lof. VRIJDAG, half 5 Biechthooren voor kin deren; 7 uur Kruisweg. ZATERDAG 58!4 uur biechthooren; 7 uur Rozenhoedje. A.s. Zondag begint de Paaschtijd. Vrijdag was voor Roomsch Beverwijk een dag van beteekenis. Zooals reeds was ge meld, is het nieuwe kerkgebouw in gebruik genomen, 's Morgens te 8.30 heeft, zonder dat de parochianen daarbij tegenwoordig waren, de inzegening plaats gehad, die door den Hoogeerw. Deken we'rd verricht. Te negen uur werd het kerkgebouw ge opend voor de plechtige H. Mis. De Hoog eerwaarde Deken droeg, geassisteerd door de Weleerw. heeren van Houten en Kop pens, de eerste H. Mis in de nieuwe kerk op, terwijl het zangkoor de plechtigheid door keurigen en accuraten zang de plech- verhoogde. Onder dc H. Mis werd door den Hoogeerw. Deken een korte pre dikatie gehouden en den geloovigen op het hart gedrukt, de grootsche kerk door hen ter eere Gods gebouwd, door hun milde bijdragen tc steunen, te onderhouden en te verfraaien. Moge het zoo zijn en onze Hoogeerw. Deken (le voltooiing nog bele ven, als een kroon op zijn werk, op zulk een hoogen leeftijd ondernomen. Aanhouding. In een der logementen is aangehouden P. J. B. die nog 15 boete moest betalen of 30 dagen hechtenis moest ondergaan voor openbare dronkenschap. Hij' werd naar Haarlem overgebracht. Vernieling. Door W. is aangifte gedaan, dat bij hem een ruit is vernield. De politie heeft deze zaak in onderzoek. De tninderij. De tuinderij staat er dit jaar, naar het schijnt, niet ongunstig voor, alhoewel men nog niet op voordeelige weersgesteldheid kon bogen. Het vorig jaar was voor 1 April de eerste spinazie van den kouden grond aanwezig, dus zeer vroeg zelfs, maar wat was de zomerteelt, of lie ver alles een mislukking. Het kan nu nog een goed productenjaar worden. De afvoer staat er zelf ook zeer gunstig voor. Het buitenland vraagt nu reeds hier en koopt ook al op andere plaatsen tegen hoogen prijs. Aardbeien worden al flink gevraagd. Ook andere artikelen wenscht men te koo- pen, vooral de vraag naar boonen is groot. Alle soorten kunnen reeds geplaatst wor den, pronkers niet te vergeten. Dit zou een oplossing zijn voor de tuinders, daar dit jaar geen of zeer onbetrouwbaar zaadgoed van boonen verkrijgbaar is en dan nog te gen ongekend hoogen prijs. Nu zal er nog wel eenige schrik in zitten over de laat ste pronkboonenteelt en zeer terecht zelfs, maar die teelt was toen op lossen voet, zonder vooruitzicht van le kunnen ver- koopen. Echter bevestigt een exporteur, reeds nu al te willen teekenen en koopen voor groote hoeveelheden. Dan toch heeft men waarborgen. Vcrkooping. Notaris Mr. A. Moens ver kocht als volgt: Perc. 1. Hoerenhuis aan den Alkmaarschen weg 6150". kooper Ph. v. d. Kolk. 2. Woonhuis Duinweg. Wijk aan Zee. Kooper N. Prinsen, 1625. 3. Woon- en winkelhuis hoek Gr. Houtweg-Arends weg, 4000, Mr. A. Moens. 4. Bouwter rein weerszijde Simon Rumoingstraat. Per ceel A. 3200, eigen bod. B. 3125, S. P. Vessies. Combinatie A-B 6540. Kooper Oudshoorn. Perceel 54 Woonhuis Kerkstr. 2700, D. v. Dijk, niet gegund. Perceel 56. Woonhuis, Kerkstraat, 1060, 5C. Woon huis Kerkstraat, 1150. Combinatie 5B en 5C 2410. Kooper A. Henkens. Nieuwe kerk. Zaterndagmiddag is onder zeer groote belangstelling door Ds, J. D. Boerkoel de eerste steen gelegd voor de nieuw te bouwen Geref. Kerk aan den Groote Hout- of Koningsweg op Wijkeroog. Motie Visser, inzake verhooging van uit- keering aan werklooze arbeiders. Naar aanleiding van de motie-Visser in de raads vergadering van 18 Maart j.l„ merkt de com missie inzake het verschaffen van produc tieve werkgelegenheid o.a. het volgende op; Door den raad werd de meening geuit, dat van een invoering van bijdraging in de kos ten van een algemeene steunregeling geen sprake kon zijn, daar de regeering geen bij dragen wil geven. Met deze meening vereenigde zich de raad. De commissie heeft juist 1 week gewerkt en reeds komt men met een motie om toch een steunregeling te treffen. Dat een rege ling, als door de voorstanders gewild, finan cieel voor de gemeente onmogelijk is, was door hen blijkbaar niet onder de oogen ge zien. Afgezien daarvan moet een algemeene steunregeling voor werklooze arbeiders thans hoogst ongewenscht worden geacht, daar van crisis-werkloosheid in bepaalde bedrij ven niet gesproken kan worden. Een belang rijk deel der arbeiders, die steun van de commissie ontvangen en om verschillende redenen niet voor werkverschaffing in aan merking dienen te komen, behoort tot de categorie van menschen die slechts wanneer de nood zeer hoog gestegen is, werk gaan zoeken. Geeft men die persoon zooveel steun als door de voorstellers der motie aangege ven wordt, dan zal het resultaat daarvan al leen zijn, dat men de weinige energie, van die categorie om nog eens uit te kijken naar werk, finaal te niet doen. Het is gebleken, dat aangeboden werk ongaarne wordt aange nomen of onder allerlei voorwendsel gewei gerd. Invoering van een algemeene steun regeling zou dan ook nog schadelijker zijn, zoowel moreel voor den steuntrekkende, ais financiëel voor de gemeente, dan een terug gaan naar de armbesturen. Dat beide armbe sturen belangrijke bedragen hebben uitge keerd, die absoluut niet te verantwoorden zijn, is thans reeds voldoende gebleken. De commissie wil de armbesturen hiervan echter geen verwijt maken, daar hun de middelen voor een behoorlijke controle hebben ont broken. Een eerder ingrijpen had de ge meente echter een zeer aanzienlijk bedrag bespaard. De invoering van een steunregeling moet dan ook ten ernstigste ontraden worden. Personalia. - Prof. dr. J. W. Muller, sinds 6 October 1915 hoogleeraar in de Neder- andsche taal en het Middelb. Neder- landsch aan de Leidsche Universiteit, heeft tegen het eind van dezen academischen cursus eervol ontslag aangevraagd. PI. Comité der K. S. A. Vrijdagavond men tot oprichting van een Onderlinge Brandverzekering. De heeren Tanger en Molenaar, bestuurs leden der Onderlinge Brandverzekering te Zaandam, gaven waardevolle inlichtingen over het werk hunner vereeniging, die na en kele jaren in het bezit is van een flink eigen kapitaal met een reservefonds voor herver zekering en waarvan het verzekerd kapitaal ruim 3.000.000 bedraagt. De vergadering was van meening, dat, wat in Westzaan kan, in Wormerveer zeker reden van bestaan heeft. Daarom werd een commissie ge vormd, bestaande uit de heeren M. Kraaijer Jz„ A. Smit Azn., W, Kaal en Th. W. Leijn- ders, welke commissie de voorbereidende maatregelen zal treffen om te komen tot de oprichting van een Onderlinge Brandwaar borgmaatschappij te Wormerveer. Politie-nieuws. Door zekeren B. te As sendelft woonachtig, werd bij de politie aan gifte gedaan, dat zijn rijwiel, hetwelk hij Directie; Mr. Th. WESTERWOUDT. werd in het gebouw van den Ned. R. K. volksbond, de jaarvergadering gehouden ven het plaatselijk comité der K. S. A. De vergadering wérd door den voorzitter, nr. E. Bolhuis, met den Christelijken groet geopend. Door den secretaris, den heer A. H. Bolkrans, werd het jaarverslag uitgebracht. Het jaarverslag van den penningmeester, den heer A. Bisschop, geeft aan inkomsten een bedrag van 882.43Yt en aan uitgaven een bedrag van 643.73, batig saldo 239,70 'A. Twee aftredende bestuursleden, de hee ren mr. A. Tcpe en A. Bisschop, werden herkozen. Hierna werden besprekingen ge houden van de propaganda en de plaatse lijke voorbereiding voor het Internationaal Eucharistisch Congres. Getracht zal worden nog een propagandavergadering vóór het congres te houden. Na verschillende besprekingen werd de vergadering met den Christelijken Groet gesloten. Woningbouw. Het bouwen van 74 boven- en benedenwoningen, hel aanleggen van rioleeringen en hel uitvoeren van grondwerken, op een terrein bezuiden den Haagweg, alhier, voor rekening dezer ge meente, is gegund aan den heer L. Raay- makers, te Wouw, voor de aanneemsom van 342.000, zulks onder verplichting, dat alle voor het werk benoodigd timmerwerk, uit gezonderd het lijstwerk en de deuren, bin nen de gemeente Leiden wordt vervaardigd. Deze inschrijver was de voorlaatste. Gemeentezaken. Bij den gemeenteraad alhier is van het bestuur der Chr, school- vereeniging het verzoek ingekomen om de beschikking voor een eigen gebouw te mo gen hebben. B, en W. zullen met goedvinden van den gemeenteraad aan de vereeniging aanbieden, het tegenwoordige gebouw, dat nog steeds in huur wordt gegeven, waarvoor dan de vereeniging de wettelijke waarborg som kan storten. De vereeniging heeft reeds verklaard, er mee accoord te kunnen gaan, dat de voorbereidende Montessorischool daarin tevens blijft gehuisvest. Wilde staking. Zaterdagmorgen te 9-uur brak er een wilde staking uit onder een gedeelte van het personeel van de meelfa briek de N.V. Wessanen's Koninklijke Fabrie ken te Wormerveer. Ook aan deze fabriek was in den loop van dit jaar volgens besluit der Zaansche Fabrikanten-vereeniging het loon in 2 tempo's telkens met 1 per week verlaagd, eerst in Januari j.l„ daarna in Maart, terwijl dit in de andere fabrieken reeds eerder was geschied. Het minimumloon aan de meelfabriek is 26 per week, nog 1 per week hooger dan aan de andere Zaan sche fabrieken. De werklieden hadden een drietal grieven: 1. Er werd gewezen op het stijgende indexcijfer der levensmiddelen bij dalende loonen., 2. Door den langdurigen en strengen winter waren de gezinsuitgaven hoo ger dan gewoonlijk. 3. Na een staking van 1 Vï dag was het personeel der meelfabriek „Holland" te Amsterdam er in geslaagd een loonsverhooging te bekomen tot 29 per week en vroeg men nu aan deze gelijksoor tige fabriek ook een loonsverhooging van 3 per week. Hoewel deze staking buiten de organisatie om was ontstaan, waren er spoedig 2 vrijgestelden van den Modernen Bond en de Federatie ter plaatse, die met de patroons trachtten onderhandelingen aan te knoopen. Na eenige besprekingen werd be sloten, dat de verschillende organisaties hun voorstellen bij de Zaansche fabrikantenver- eeniging zullen indienen. De bestuurders der vakorganisaties advi seerden nu den arbeiders het werk te her vatten, wat om half twaalf geschiedde, ter wijl de 2e ploeg om 12 uur de fabriek bint nentrad. De staking" omvatte het personeel der los- en badinrichtingen en de pakhuizen, terwijl in de eigenlijke fabriek gewoon werd doorgewerkt. Groentenprijzen. Door den Burgemees ter was in een gesprek met het bestuur der W ormerveersche Middenstandsvereeniging alhier opgemerkt, dat de prijzen van aardap pelen en groenten hier hooger waren dan in Zaandam. Door het Bestuur van bovenge. noemde vereeniging was een onderzoek hier naar ingesteld en bevonden, dat voor de op merking van den Burgemeester geen grond aanwezig was, omdat de prijzen te Zaandam en hier door elkaar vrijwel overeenkomen. Het bestuur besloot den Burgemeester van een en ander in kennis te stellen. Het moge waar zijn. dat in Zaandam en wormerveer de aardappelen- en groenten- prijzen weinig verschillen; een feit is, dat ze dan in allebei plaatsen zeer hoog zijn en al lesbehalve concurreerend. Ook de prijzen van vleesch en brandstoffen zijn. in deze ge meente hoog, veel hooger dan in Alkmaar en Zaandam. Vandaar, dat op de verschillen de fabrieken het personeel door gezamen- lijken inkoop van levensmiddelen en brand stoffen voor veel lagere prijzen aan even goede waar kan komen. Onderlinge Brandverzekering. Vrijdag j.l. had hier een veradering plaats om te ko- voor een huis aan den Krommenieërweg al- hier had neergezet, verdwenen was. Verder werd tegen een vijftal personen proces-verbaal opgemaakt, omdat zij hun rij wielen onbeheerd aan den openbaren weg hadden laten staan. De commissaris van politie vestigt er de aandacht op, dat evenals dit bij de oude oude brug het geval was, er thans ook nog personen zijn, die zich op de ophaalbrug bij de Noordersluit begeven, nadat deze door den brugwachter met het hek is gesloten. In verba/id hiermede wijst hij er op dat bij be sluit van den Raad d.d. 23 Dec. 1923 de j volgende verordening is vastgesteld. Hij, die terwijl de openbare ophaalbrug aan de Noor- dersluis in den Zaanweg voor het doorlaten van vaartuigen geopend is, of na doorlating van vaartuigen gesloten wordt, zich op die brug begeeft of bevindt, alvorens deze doör den brugwachter voor het verkeer is open gesteld, wordt gestraft met een geldboete van ten hoogste 25 of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. Bij overtreding dezer ver ordening zal voortaan proces-verbaal opge maakt worden. Vakteekenschool. Aan de volgende 8 leerlingen der Vakteekenschool alhier, die de 4e (hoogste) klasse doorloopen hebben, werd een diploma toegekend; B. Groep, J. Piet, C. Veis, J. Oly, H. J. Vermeulen, J. van Saan, A. Krom en G, Slol. Burgerlijke Stand. Geboren: Elisabeth Catharrna, d. van A. Vis en H. M. Dekker. Jan, z. van Jan Kee en F. Dillen. Arend, z. van C. Siekerman en G, Bakker. Grada, d. van C, Romkes en J. Marchal. Ondertrouwd: C. Stam en G. Boos. J Houtman en A. Meijns. Overleden: Trijntje Veldhuis, weduwe van Cornells Oosthuijzen, oud 74 jaar. Maartje Plooijcr, gehuwd met P. Bont, oud 68 jaar. aria Klarina Jak, oud 5 maanden, d. van J. Jak en G. Koning, Schoolcommissie. Uit het verslag der Schoolcommissie alhier over 1923 blijkt, dat alle scholen zonder uitzondering in goede conditie verkeeren en zich kenmerken door groote soberheid en eenvoud. De leer middelen waren voldoende en verschillende methoden „up to date". Echter zou de verf kwast in sommige lokalen de gezelligheid verhoogen. Het trof de commissie echter, flat m geen enkele school een gymnastiek lokaal aanwezig was. Slechts twee scholen hadden een overdekte speelplaats Ten slotte verstrekte de commissie een over zicht der scholen met het aantal leerlingen op 1 Januari 1924, het aantal leerkrachten, het aantal lokalen waaruit blijkt, dat de U L. School aan den Amsteldijk wordt be zocht door 87. leerlingen, met 3 leerkrach ten (3 lokalen); O. L. School Amstelveen, 112 leerlingen, 3 leerkrachten (3 lokalen); K.K. School Nes a./d. Amstel, 121 leerlin- eng, 4 leerkrachten (6 lokalen); R.K. School Bovenkerk, 288 leerlingen 7 leerkrachten (12 lokalen); Chr. School Amsteldijk 251 leerlingen 7 leerkrachten (7 lokalen); Chr. School Bovenkerk 86 leerlingen 3 leer- krachten (3 lokalen); Chr, School Amstel- veen, 227 leerlingen, 6 leerkrachten (6 lo kalen); Chr. School Amst. Weg, 191 leer lingen, 5 leerkrachten (4 lokalen). Aangehouden.' In verband met de bij den schipper Van Wier alhier gepleegde diefstallen is nog door de politie aangehou den een zekere R. uit deze gemeente, ver dacht van heling van 200 K.G. meel, afkom stig van de diefstallen ten nadeele van bo- vengenoemden schipper gepleegd. Het auto-ongeluk. De heer P. Engel, die Vrijdagmiddag aan den Molenweg met zijn auto onder den trein geraakte, en zoo wonderlijk aan den doo.d ontsnapte, schijnt er niet geheel zonder verwondingen afgekomen te zijn. Bij een door een ge neesheer ingesteld onderzoek is gebleken, dat een zijner ribben gebroken was. Ook is het ongeval niet te wijten aan het be lemmerde uitzicht, want ter plaatse, waar de heer E. met zijn auto den spoorweg overstak is het uitzicht vrij. Hij kwam n.I. uit den middelpolder. Kwam hij van Am stelveen, dan was dat anders, want ter rechterzijde is de Molenweg grootendeels bebouwd. Daar hij de kap van zijn auto neergelaten had, heeft hij den naderenden trein niet bemerkt en bevond hij zich mid den op den overweg toen hij door den trein gegrepen werd. Als een bewijs met welk een kracht de aanrijding plaats Vond, kan dienen, dat de auto als een blikje geheel in elkander geschoven werd tot een vorm- looze massa. Gemeenteraad. Zondag a.s„ des na middags te 3 uur, vergadert de gemeente raad. De agenda bevat de volgende punten: L Adres van het R. K. Kerkbestuur van Oude-Wetering, inzake oprichting van den R. K. parochiale jongens- en meisjesschool Voorstel van B. en W. om de 0. L. school te Oudc-Wetering op te heffen en deze in eigendom over tedragen aan het R, K. kerkbestuur, nadat dit schoolgebouw be hoorlijk is verbouwd. 2. Benoeming van een lid van het hoofd stembureau, vacature J. Verwei. Voorstel van B. en W. om hiervoor te be noemen den heer W. A. van Hartveld en in diens plaats als plaatsvervangend lid ,den heer P. van Hoeve. 3. Benoeming een lid van het stembureau v or het stemdistrict te Nieuwe-Wetering vacature J. Verwei. Voorstel van B. en W. om hiervoor te benoemen, den heer D. Ham, Nieuwe We tering. Onderzoek geloofsbrief van den heer M. van Andel, als lid van den gemeenteraad. 5. Wijziging begrooting dienst 1923. 6. Ingekomen stukken en mededeelingen. Onthulling van het portret van Burge meester G. J. Versteegh, Woensdag 2 April, nam. half 3, had de onthulling plaats van het door J, Gabriëlse, van Utrecht, ge schilderde portret van wijlen Burgemeester G. J. Versteegh, die geregeerd heeft van 1852 tot 1878. De plechtigheid had plaats in de burge meesterskamer, waar ook reeds het portret van wijlen Burgemeester Calkoen is opge hangen. De thans fungeerende burgemeester Kolf schoten, opende de plechtigheid en richtte de volgende woorden tot de aanwezigen: „Mevrouw Versteegh, als oudste vertegen woordigster van de familie Versteegh, Jo hannes Gerardus Vesteegh, den kleinzoon van den burgemeester, dien wij hier herden ken, de familieleden, den schilder J. Ga briëlse, de pers en enkele andere personen, allen heet ik hier hartelijk welkom, omdat zij tegenwoordig hebben willen zijn bij de intieme, min of meer plechtige gebeurtenis, die hier plaats heeft, als daad van piëteit ten opzichte van diegenen van het voor geslacht, die zich verdienstelijk hebben ge maakt jegens het algemeen belang. Mijn vriend Calkoen heeft meer dan 25 jaren gewerkt in deze kamer, daarom vond ik het passend, dat zijn portret in deze kamer werd geplaatst. Maar; eere wien eere toekomt. Nu het portret van wijlen burge meester Calkoen hief geplaatst was, kon het niet uitblijven, dat het portret van wijleu burgemeester Versteegh hier evenens werd geplaatst. Vóór hem was de heer J. Donker Hz. hier burgemeester en notaris. Door de nieuwe Grondwetswijziging onder Thorbecke, werd het burgemeestersambt onvereenigbaar ver klaard met andere betrekkingen. De heer Donker had te kiezen; hij koos het best ge salarieerde en nam het Notariaat. (Wordt vervolgd.) Burgert. Stand. Geboren; 28 Maart Geertje, d. v. J. Veerman en A. Buijs 30 Maart Margaretha Maria, d. v. P. J. Kok en S. Bloem 2 April Simon, z. v. J. Jonk en H. Tol. Ondertrouwd: 3 April Jan de Boer en A. C. E. de Goede. Getrouwd; Geen. Overleden: 27 Maart Trijntje Kieft, 69 j„ wed. v. Corn. Tol 28 Maart Neltje van Twisk, 49 j„ echtgen. van C. de Boer 1 April Jan Wedepool, 81 j. geh. met M. Joosten. Het conflict in de bouwvakken. Alhier is het conflict door het aanvaarden van de 48-urige arbeidsweek door de arbeiders ge ëindigd. Burgerl. Stand. Geboren: Cornelis Gerardus, z. v. Th. C. Röling en P. van Diemen Johanna Anna, d. van G. C. Zijerveld en A. G. van Velzen Bertha Agatha, d. van B. Verhaar en A. de Rijk Maria, d. v. M. van Zaal en A. Olyerhoek Johan Willem, z. v. C. dc Koning en J. W, Tober, Getrouwd: H. Voshart en M. H. Beyen Overleden; Martinus van Egmond, 72 jaar, echtg. van M. Smit. Collecte. De collecte, welke Zondag gehouden is aan de kerk van de Parochie Uithoorn, bestemd voor de uitgesloten tex tielarbeiders in Twente, heeft opgebracht 19.28'L Ontslag. Zaterdag j.l. werd aan de Fabriek van Melkproducten aan een 20-lal personen, voor het meerendeel jeugdige werklieden, ontslag aangezegd. De oorzaak moet, naar wij vernemen, gezocht worden in den minder goeden gang van de industrie. Misère. De sigarenindustrie, die hier vroeger bloeide, is sinds lang kwijnende en gaat van liever lede achteruit. De firma Baars en Zonen heeft al sedert een tiental wekens slechts werk voor de helft van den tijd de firma Middelkamp heeft eveneens besloten drie dagen per week te werken. Wat al een sigarenmakers, die hun brood thans verdienen op de Linoleumfabrxeken der fir- maa Kaars Sijpestein, welke firma nog maar steeds aan 't uitbreiden is van haar complex fabrieksgebouwen. Nog een misère. Reeds eenigen tijd suk kelen we hier met den Vaartdijk. Wij ver meldden in een onzer raadsverslagen, dat de aannemers van de betonkade langs de Nauer- nasche Vaart, de heer Romijn en Broerse, boven de aanneemsom van f 70.000 een ta riefrekening indienden van ruim 30.000. De gemeente betaalt dat bedrag niet en dien tengevolge blijft het werk onvoltooid liggen, iets wat zeer hinderlijk is voor het zoo drukke goederenvervoer. Wel zijn de borgen der aan nemers per deurwaarders exploit gesommeerd het werk in orde te brengen, maar deze blij ken daartoe niet in staat. Thans wordt van gemeentewege de zaak ter hand genomen op kosten der aannemers. Jammer dat een en ander reeds zoo lang heeft geduurd, want honderden steenen zijn reeds in de dijksloot terecht gekomen. Begrijpelijkerwijze is men hier benieuwd naar den afloop der procedure, welke de aan nemers tegen de gemeente aanhangig hebben gemaakt. Marktbericht. Op de laatstgehouden weekmarkt werden 4100 eieren aangevoerd, die 55.50 de 100 stuks opbrachten. Verloting. Door B. en W. is aan het bestuur der Reddingsbrigade alhier vergun ning verleend tot het houden van eene ver loting op den feestavond Zaterdag 12 April a.s. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: D. A. v. d. Plas en A. C. Boom. Getrouwd: A. Monnikendam en S. Klee- rekoper. K. Sijtsma en F. C. van Petegem. Geboren: Cornelia, d, van M. Keur en C. Bol. Louise Henriëtte. d. van J. P. de Ruij- ter en v. den Berg. Theodorus Bemardus, z. van B. L. Lefferts en M. A. Kortekaas. Overleden: A. J. KeurLoos, 49 jaar. Vereeniging „Onderling Hulpbetoon." Op 27 April a.s. wordt door de vereeni- Barometerstand 9 uur v.m: 775. Stilstand. OPGAVE VAN: Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Institnut te De Bildt. Naai waarnemingen in den morgen van 7 April. Hoogste Barometerstand 764.1 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 738.3 m.M. le Valdersund. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 April: Matige, later wellicht toenemende zuide lijke tot westelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, aanvankelijk zachter. 7 APRIL EERSTE KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. bil lioen) 0.057 PARIJS 15.55 BRUSSEL 13.- WEENEN 0.38 LONDEN 11.621 STOCKHOLM. 70.90 KOPENHAGEN 44.20 CHRISTIANS 36.75 BAZEL 46.90 NEW-YORK 2.681/ ROME AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. 511 vette koeien, te.kwal. 1.141.25, 2e kw 0.90—1.12, 3e kw, 0.78—0.90, 110 melk- en kalfkoeien 350525; 117 vette kalveren 1-101.25; 0.901.10; 168 nuchtere kalveren 1422; 42 paarden 4055; 560 vette kalve ren 8486; 8384 26 paarden 150—350. ging „Onderling Hulpbetoon" in ..Monopole" Stationsplein alhier, een feestavond georga niseerd, waarvan de geheele opbrengst be stemd is voor Zickenhuisverpleging cn Tu berculosebestrijding. t Tot hel welslagen van dezen feestavond Z. Mannenkoor en de Accordeonclub. Deze genoemde vereenigingen, welke reeds meer malen op feestavonden uitblonken, zouden reeds voldoende zijn, om naast het mensch- lievende doel een volle zaal te trekken. Toch wordt het programma nog aangevuld met een humorist, pianist, yiolist, Buikspre ker, voordrachten, soubretten, enz. Men heeft het idee opgevat, om verzekerd te zijn van een goede stijving der kas, wel ke voor ziekenverpleging en bestrijding der T. B. C. nooit te groot zijn kan, bij de inge zetenen voorwerpen op te halen, die dienen kunnen tot het vormen van een tombola. Men heeft dan door hieraan bij te dragen een dubbel doel bereikt, n.I. de plannen van het bestuur te helpen verwezenlijken en bij te dragen zonder een directe financicele uitgave, om een tombola daar te stellen die klinkt als een klok en zeker zal bijdragen de T. B, C. krachtig te kunnen bestrijden. Het afscheid van den heer de Jong. Vrijdag was hel de laatste dag, dat de heer De Jong zijn functie als hoofd van school D vervulde. Door de leerlingen werd de heer de Jong bij zijn binnentreden in het gymnastieklokaal toegezongen, hetwelk een diepe indruk op den heer de Jong en zijn familie maakte. Namens de leerlin gen werd hem een gouden horloge met in scriptie aangeboden. Door het personeel werd een fraai gevulden bloemenmand overhandigd, ook was daarbij een ets vaa den heer Josseaud, als blijvend geschenk. De heer Hofstra bracht namens het perso neel hulde aan den heer De Jong voor zijn kameraadschappelijken omgang en leiding- De kinderen werden onthaald op verschil lende lekkernijen, waardoor het scheiden minder zwaar gevoeld werd. Het aandenken aan den heer de Jong zal nog langen tijd in blijvende herinnering blij ven voortleven bij de leerlingen en onder wijzers. Personalia. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederland- •schen Leeuw, we heer W H J Oderwald. di recteur der Stoomvaart-Maatschappij Ne derland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1