J. TURENHOUT IO PEN OoGEN f üfw .1 BENNEBROEK. GEMENGD NIEUWS. Berichten uit enze vorige oplage. LEGER EN VLOOT. LMBB0BW EN tflSSCIIERM. KUNST EN KENNIS. ORDE EN ARBEID. HAARLEM. Op audiëntie bij H. M. de Koningin. Eindexamens Hoostere Handels school. Gewetensgeld. Het auto-ongeluk op den Haarlemmerweg. De Spaar nebank. Berooving van f 2000. De doorreis van H. M. de Koningin. De benoeming van den vasten bespeler van den Stadsschouwburg te Amsterdam. SCHOTEN. Woningbouw. Hiermede brengen wij ter kennis aan onze abonné's, dat met ingang van heden, als OPVOLGER van den heer R. ASSENDELFT, die op verzoek eervol is ont slagen, is aangesteld als agent van de NIEUWE HAAR LEMSCHE COURANTen KATH. ILLUSTRATIE,de heer GLIPPERWEG 15 BENNEBROEK Voor abonnementen, advertentiën, alsmede drukwerk, wende men zich tot den agent DE ADMINISTRATIE. HEEMSTEDE. BEVERWIJK. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het nut der reclame. Ernstige aanvaring. Conflict in de contact-commissie van het mijnbedrijf. Zich aangemeld. Waarschuwing tegen een flesschentrekker. Op wachtgeldstélling van militairen. Uitvoer herkauwende dieren en varkens. Verbod invoer van room. Een galant man. 5 moet ge hebben en houden voor hetgeen om U .heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT - Uit het mijnbedrijf. Uit de textiel-industrie Van de gelegenheid, die Hare Majesteit de Koningin tijdens Haar jaarlijksch bezoek aan Amsterdam biedt aan vereenigingen in de provincie Noord-Holland gevestigd, om te verschijnen op een audiëntie ten paleize, heelt het Hoofdbestuur der Alg, Ver. voor Bloembollencultuur op Woensdag 2 April gebruik gemaakt. De voorzitter en de alge meen secretaris-penningmeerter hebben het Hoofdbestuur daarbij vertegenwoordigd. Bij het toegestane onderhoud bleek op nieuw, hoezeer het bloembollenvak en de ereeniging de belangstelling van Hare Majesteit hebben, aldus schrijft het „Week- btd. v. BI Clt". De deputatie werd in de gelegenheid ge steld inlichtingen te verschaffen over den toestand van het oogenblik in het bloem- bollenbedrijf, waarbij er op werd gewezen, dat het vak zich gelukkig rekent dat de uitgevoerde hoeveelheid bloembollen weder op het peil van voor den oorlog is kunnen worden gebracht met een aanzienlijk ge stegen waardecijfer van het uitgevoerde quantum Het vak heeft zich grootendeels hersteld van de in den oorlogstijd geleden verliezen. Van deze mededeelingen nam de Koningin met zichtbare voldoening kennis. Het behaagde de Koningin zich voorts te herinneren het adres van hulde bij gelegen heid van het Regeeringsjubileum, namens de vereeniging in September- j.l. aangeboden en verzekerde, dat „de in 't sierlijke adres tot uiting gebrachte wenschen Haar zeer had den getroffen." H. M. zeide dankbaar te zijn voor de geboden gelegenheid om nog eens persoonlijk hiervoor dank te zeggen en ver zocht aan den voorzitter dit aan de leden over te brengen. In de tweede plaats heeft H. M. verzocht om aan de leden over te brengen Haren grcoten dank voor de beplanting met bloem bollen, door de Vereeniging aangebracht ia den Paleistuin te 's-Gravenhage. De Konin- tm zeide het op prijs te stellen de gelegen heid te hebben voor dit geschenk nog eens persoonlijk dank te zeggen en voegde er aan toe, dat voor haar vertrek naar Am sterdam, H. M. reeds gelegenheid had, de Crocussen te zien bloeien. Hare Majesteit stelde zich zeer veel genoegen voor van den bloei der overige bollen, die naar zij hoopte, niet te lang meer op zich zouden laten wachten. H. M. hoopt van dit geschenk in den loop dezer maand ^eel te genieten en verzekerde nogmaals dat zij de beplanting op hoogen prijs stelt. Van de opdracht van Hare Majesteit om hiervan aan de leden mededeeling te doen, kwijt zich het Hoofdbestuur bij dezen. De Minister van Onderwijs heeft als school, bedoeld onder leter D. van het Kon. besluit van 31 Juli 1912 aangewezen, zulks met wijziging van zijn beschikking van 14 Maart 1924. o.a. de openbare han- lelsschool met tweejarigen cursus, alhier. Ingekomen >is bij den inspecteur der di recte belastingen, enz. te Haarlem, 2de af- deeling, 16.50 wegens te weinig betaal de inkomstenbelasting over 1918-18 en -.919-20, De Commissaris van Politie te Amsterdam in de 4e Sectie waarnemende de 10e sectie, verzoekt ieder, die eenige inlichtingen kan geven betreffende een aan- of overrijding, vermoedelijk door een auto, van een man op 3 April jX in den namiddag omstreeks 8 uur op den Haarlemmerweg nabij den Uitweg, zich mondeling of schriftelijk te vervoegen aan het Politiebureau Admiraal de Ruyterweg 226. Naar wij vernemen zal in de op 16 dezer te houden algemeene vergadering van aandeel houders sder Spaarnebank worden voorge steld het dividend over het afgeloopen boek aar te bepalen op 6 (evenals v. j.) TERHAASTING VAN DEN GROEI DOOR ELECTRISCH LICHT. Meermalen heeft men reeds gelezen van de mogelijkheid om door eleetrische verlich ting in de kassen gedurende den nacht, den groei der planten ook in den natuurlijken rusttijd te doen voortduren. In Jersey City fAmerika) heeft de firma Henderson met bollen forceeren de eleetrische verlichting toegepast en naar zij in de F. E. mededeelt, met opmerkelijk goede resultaten, In 't kort komt het hier op neer, aldus het „Wkbld. v, BI. Crt.": 1 Februari werden 1000 bollen, die in Nov. waren gepot, gebracht in de kas, die was uitgerust met een elee trische installatie, bestaande uit 500 Watt lampen, type C. Madza, die voorzien van reflectors, op een ouderlingen afstand van pl.m. 40 c.M. van elkaar op pl.m. 4 voet koven de tabletten waren aangebracht. De „zet* werd in tweeën gedeeld, 500 bollen werden in een ander deel van de kas ge plaatst en behalve het kunstlicht kregen zij dezelfde behandeling. In den nacht van 4 Februari werd het licht ontstoken van 81 uur. Spoedig was verschil tusschen de beide partijen te zien. De enkele tulpen met kunstlicht waren in 1418 dagen in bloei, hyacinthen in 17 dagen, narcissen in 14 dagen en darwins in 20 dagen. Hoewel men gaarne zou weten hoelang het bij de 500 zonder kunstlicht in dezelfde kas duurde, vermeldt het bericht dit niet. Maar de trek- "eriode is vrij kort, vooral van de darwins, 3e berooving in het Donkere Begijnhof. In het Donkere Begijnhof alhier, werd in ten avond van 4 Sept. 1.1. een eenzaam wan delaar door een vrouw in een huis gelokt. Tot Zijn schrik merkte hij later, dat de 2000 die fijn patroon hem dien middag meegegeven had, verdwenen waren. De vrouw werd door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De 43-jarige man met wien zij leefde zou 't geld van haar gekregen hebben om het in veilig heid te brengen. „Hier gauw," zou ze gezegd hebben, „ik heb een zoodje geldHij bracht de 2000 naar het huis van zijn zuster Janne tje en verstopte het daar. De Haarlemsche Rechtbank veroordeelde hem wegens het onttrekken van door dief stal verkregen goederen aan de nasporingen van de politie tot zes maanden gevangenis straf. Donderdag diende deze zaak voor het Ge rechtshof te Amsterdam. Bek!, ontkende. De advocaat-generaal mr. baron Ha- rinxma thoe Slooten eischte een gevangenis straf van een jaar en zes maanden. Schuldheling. Vervolgens behandelde het Hof een andere aak tegen denzelfden bek!., nu een schuld heling. Op een vroegen morgen in September belden twee jongelieden aan zijn huis in 't Donkere Begijnhof, Bekl. lag nog te bed. Doch zijn huishoudster deed open en bracht hem verschillende gouden en zilveren voor werpen op bed, waarvoor de jonge vrienden een tientje kregen. „Janus geeft niet meer 1" had zij gezegd. De rechtbank te Haarlem had bekl. vrij gesproken. Bij de behandeling voor het Gerechtshof te Amsterdam eischte de advocaat-generaal mr. baron van Harinxma thoe Slooten, een gevangenisstraf van zes maanden, met vernietiging van het Haarlemsche vonnis en bevel tot onmiddel lijke gevangenneming van bekl. Mr. Pauwels trad als verdediger in deze zaken op en pleitte vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. „Ophaar terugreis van Amsterdam naar Den Haag passeerde H. de Koningin Vrijdagmiddag Haarlem. Een tweetal salonrijtuigen waren aan den gewonen trein naar den Haag gekop peld. In een der salonrijtuigen bevond zich H. M. de Koningin en het Prinsesje. Een zestal agenten onder leiding van een Hoofdinspecteur had een gedeelte van het perron afgezet. De commissaris van politie en de sta tionschef waren mede aanwezig. De belang stelling van de zijde van het publiek was zeer groot. De commissie van beheer van den Stads schouwburg te Haarlem heeft naar aanlei ding van de benoeming van den vasten be speler van den Stadsschouwburg te Amster dam aan den gemeenteraad van Amsterdam een adres gezonden van den volgenden in houd: Zonder iets te willen afdingen op de ver diensten van den heer Eduard Verkade als tooneelleider en op de ook door ons zeer gewaardeerde artistieke prestaties van Co- modia en het Schouwtooneel, meenen wij toch, dat het voor ons nationaal tooneel een onherstelbaar verlies zou zijn, wanneer Dr. Willem Royaards in de toekomst niet meer de zoo belangrijke plaats van leider van het eerste Nederlandsch tooneelgezelschap in den Stadsschouwburg te Amsterdam zou kunnen bekleeden. Wanneer men denkt aan het groote werk, door Royaards in den loop der jaren ver richt, aan zijn opvoering van Gijsbreght van Aemstel, Adam in Ballingschap, Mercadet, de Misanthroop, Faust, Electra, Midzomer- nachtsdroom, Driekoningenavond, Winter avondsprookje, Maria Boodschap, Droom spel, Danton's dood, Ik dien, enz., in den Stadsschouwburg, dan mag zeker worden getuigd, dat Willem Royaards als Max Reinhardt in Duitschland voor het too neel in Nederland een zeer bijzondere plaats inneemt, een verdienste, waarom de univer siteit te Utrecht hem terecht het eere-doc- toraat in de letteren heeft verleend. Wanneer het een kunstenaar als Royaards dan ook practisch feitelijk onmogelijk werd gemaakt zijn belangrijk werk als tooneel leider in Nederland verder te verrichten, zou dit naar onze meening niet alleen voor het tooneel te Amsterdam, maar voor het tooneel in heel Nederland een zóó groot verlies beteekenen, dat dit zeker niet in jaren, ja, misschien nooit meer, zou zijn in te halen. De intercommunale regeling, welke con centratie van ons tooneel beoogde, was er op gericht, de beste tooneelkrachten onder de meest talentvolle leiders te vereenigen. Bij deze regeling is er zeker allerminst op gerekend, dat een leider als Royaards zou uitvallen. Ons land bezit waarlijk niet zooveel groo te regisseurs, dat het een man als Royaards zou kunnen missen. Wanneer Royaards In de toekomst niet meer in de gelegenheid zou zijn, werk in grooten stijl te leveren, zooals hij alleen in den Schouwburg op het Leidscheplein kan doen, zou naar onze meening het plan der tooneelconcentratie geheel mislukt zijn, om dat de nieuwe toestand zonder Royaards vergeleken bij thans, verlies in plaats van winst zou beteekenen. Omdat wij van oordeel zijn, dat de benoe ming van den vasten bespeler niet alleen een Amsterdamsch, maar ook een Neder landsch belang is, hebben wij gemeend ons tot uwen raad te moeten wenden met het verzoek, indien mogelijk, een zoodanig be sluit te nemen, dat Royaards alsnog voor vasten bespeler in den Stadsschouwburg in aanmerking kan komen. „HET WITTE KRUIS." Woensdag 9 April, des avonds 8 uur, ver gadert „Het Witte Kruis" in de zaal van den neer J. v. Tugt, Soendaplein. De agenda luidt o. tn. jaarverslag van den secretaris, behandeling van de begrooting, verslag van de algemeene vergadering enz. Het jaarverslag vermeldt o.m. dat in het afgeloopen jaar de samen smelting plaats vond van het bestuur en de commissie voor wijkverpleging. De Witte Kruisjesdag bracht een batig saldo van f 85.30 De heeren Couwenhouer en van Accooy bedankten als secretaris en penningmeester. Tot penningmeesteres werd door het bestuur gekozen mej. J. A. F. Bordes, terwijl de voorzitter het tijdelijk secretariaat op zich nam. Het „Witte Kruis" begon op 1 Januari lo24 met 1640 leden, de wijkverpleging met 1526. De financiën der wijkverpleging zijn inkomsten f 2832,73%, uitgaven f2825,14% alzoo een batig saldo van f 7.59. Aan contributie ontving „Het Witte Kruis" in het afgeloopen boekjaar f 1858,12% De Gastarieven. Op Dinsdag 8 April zal des avonds 8 uur in Café „Flora." Preto- riaplein, eene protestvergadering worden ge houden, uitgeschreven door de benoemde commissie inzake de gasverbruikers te Scho ten, in verband met de verhooging van den gasprijs. Boomen gerooid. Op den Rijksstraatweg zijn thans de boomec vanaf het Soendaplein tot een eind voorbij de St. Liduinakerk ge rooid. De boomenrij langs het trottoir en langs de trambaan staan er nog. De hoornen van dien binnenkant waren groote sta-in- den-weg's. Nu valt het te betwijfelen of het daar openblijft of dat er jonge boompjes geplant worden. We hopen het eerst. Wan neer het fietspad aan den huizenkant ver hard wordt, zal er op dat gedeelte een bree- dere verkeersweg komen, dan tot nog toe het geval was Vooral groote hoornen staan wel mooi, maar daar is het moderne ver keer niet mee gebaat. Gevonden dieren en voorwerpen, Te rug te bekomen bij: E. v.Wijken, Sumatrastr. 7, een br. hond; H. Rellegert, Colensostr. 50, een portemonnaie; B. van Donselaar, Gen. Bothastraat 114, een schooltasch; J.. Smit, Piet Heinplein 6, een nijptang; H. Hol- tus, Spaanschevaartstraat 41, een bonboekje H.O.V.; H. de Groot, Colensostraat 38, een zilveren armbandhorloge; L. Smit, Klooster straat 21, een portemonnaie; J, Mensink, Rijksstraatweg 376, een lorgnet in étui; T. v, Hemert, Gen. Bothastraat 117, een porte monnaie met rozenkrans; aan het Politie bureau: twee diploma's „Het Vaderland ge trouw", een heerenhandschoen, een'sleutel en een rozenkrans. Het is nog maar een aarzelend begin en de onderhandelingen zijn nog in het eerste stadium, maar waar van beide kanten de goede wil voorzit, twijfelen wij niet aan den goeden einduitslag. Tusschen de samenwerkende patroons- vereenigingen en de gemeente is en wordt overleg gepleegd tot het stichten van arbei derswoningen. Het is al lang geleden dat particulieren zich inlieten met den bouw van arbeiders woningen. De reden daarvan was dat het bouwen door particulieren niet loonend was. Dat de samenwerkende patroonsvereenigin- gen in de bouwvakken voor den particulieren arbeiderswoningbouw gaan voelen is een reden tot verheugenis en een goed teeken. Als het particulier initiatief zich met den bouw gaat bemoeien, zal de woningnood ellende des te gauwer geleden zijn. En de opzet van het plan lijkt ons niet kwaad. Zijn we goed ingelicht dan is het de bedoeling woningen te bouwen met een huur prijs van 5.per week, dus tegen denzelf den prijs als waarvoor de door de gemeente te bouwen huizen zullen verhuurd worden. De steun, die de bouwers van de gemeent vragen, is een bouwcrediet tot hoogstens 70 procent van de bouwsom. Dit bouwcre diet wordt natuurlijk afgelost zoodra de hui zenbouw zoo ver gevorderd is dat er hypo theek op kan worden verkregen. Op deze wijze indien de opzet slaagt zal, dunkt ons, de voorziening in den woningnood goed- kooper plaats hebben dan als de gemeente in den heelen nood moet voorzien. Dat de huurprijs van 5'per week van invloed moet zijn op de nu nog zoo hooge huren van de huizen der meeste woning bouwverenigingen ligt voor de hand en, zoodra er een voldoende hoeveelheid goed- koopere huizen staat, wordt het vraagstuk zelfs acuut, want zeer zeker zullen de dure huizen dan verlaten worden voor de goed- koopere. Zoo ziet men dat het initiatief der samen werkende patroonsvereenigingen van groote beteekenis zal kunnen zijn. Naar aanleiding van het perscommuniqué van de contact-commissie omtrent het ver handelde in de vergadering van Zaterdag j.l. waaruit een onjuiste publieke opinie zou worden gevormd, wenscht de Bondsraad de leden der contact-commissie te wijzen op het feit, dat hij op prijs had gesteld, indien ook de opinie der katholieke vertegenwoor digers daarin was opgenomen. Deze gaf een andere opinie en beschouwde het als een bestrijding der katholieke organisaties. Hier door zal het duidelijk zijn. dat geen vakblad zich kan laten censureeren In het schrijven wordt er verder op gewezen, dat de directie van de Oranje-Nassaumijn reeds sinds 1919 bij voortduring een verbreking van het over- i leg geprovoceerd heeft. In dien brief wor- j den verschillende voorvallen genoemd als het onbeantwoord laten van beleefde brie ven en op bruuske wijze afwijzen van ver zoeken en zich niet houden aan ,de uitspraak van een scheidsgerecht, thans na bemidde ling van derden enz., tengevolge waarvan als eenig verweermiddel in het vakblad agi tatie moet worden gevoerd. Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij Hartsuijker, Leidschevaartweg 215 rood, een huissleutel; H. Mulder, Heeren- weg 20, een sigarettenkoker; J. Vos, Ei kenlaan, een beenkap; T. Alkemade, Mo- lenwerfslaan 44, een heerenpantoffel; N. Netelenbosch, Ipenrodestraat 7, een kora len halsketting; J. M. Wigersma, Einden- houtstraat 32, een huissleutel; C, Prins, Kastanjelaan 1, een pince-nez; A, M. Dors man, Van Hogendorpstraat 11, een kinder- portemonnaie; Postkantoor, een pince-nez; mej. Ruysenaars, Binnenweg 124, een beursje met inhoud; C. Grijmans, J. r. d. Bergstraat 2, een grijze damesceintuur; S. v. d. Weiden, Posthuisstraat 14, een zak mesje; H. C. Kroeze, Oosterhoutlaan 10, een knipmes; J, v. Vastenhoven, Haven straat 38, een kinderportemonnaie met in houd. Gevonden voorwerpen terug te be komen aan het Bureau der Gemeente-Rei niging, Achterweg 19, 1 Alpaca lepel, 2 le peltjes, 1 vleeschvorkje. Forensen treinen. Een honderdtal in woners van Beverwijk, belanghebbenden en forensen, hebben zich in een adres tot de directie van de Nederlandsche Spoorwegen gewend, met het verzoek eene betere ver binding tusschen Amsterdam en Beverwijk tot stand te willen brengen. Adressanten wijzen er op, dat des mor gens te 9.10 uur een trein uit Beverwijk te Amsterdam arriveert, dus net te laat voor hen, die te negen uur op kantoor moeten zijn, terwijl de vorige trein veel te vroeg in de hoofdstad is. In den namiddag kunnen zij, die tot zes uur op kantoor moeten zijn, niet eerder dan half negen naar Beverwijk vertrekken, door dat de laatste trein voor dien tijd te 5.44 uur vertrekt. De „Int. Advertising Convention". In Juli a.s. komt te Londen op de Empire Exhibition het jaarlijksch congres van „The Associated Advertising Clubs of The World" bijeen, onder den naam „Internationaal Ad vertising Convention". De Nederlandsche Vereeniging voor Reclame verleent haar me dewerking voor de samenstelling aener Ne derlandsche afvaardiging naar het Londen- sche congres. In verband daarmede hield ge noemde vereeniging Zaterdagmiddag een al gemeene ledenvergadering in de bioscoopzaal van de „Recla", waarop de heer F. A. Mar- teau een uiteenzetting gaf van de beteeke nis van de A. A, C. W. en de a.s. Conven tion te Londen. Spreker deelde o.m. mede, dat de organi satie haar zetel te New York heeft en over de geheele wereld 30.000 leden heeft. Een studie-afdeeling bemoeit zich met het organiseeren van studie-cursussen om de ad verteerders te helpen. Zij helpt eveneens het publiek. Haar publiciteits-sectie geeft boeken over reclame en het maandblad „The Advertising World" uit. Het sprekersbureau, waartoe pl.m. 300 be drijfsleiders, managers en reclame-specia listen bebooren, is een ander belangrijk onderdeel van The A, A. C. W.'s werkzaam heden. Zij trachten betere reclame- en ver kooporganisaties te verkrijgen door te spre ken voor vereenigingen, Kamers van Koop handel of officieele lichamen. De verschillende speciale reclame, en verkoopsbelangen zijn ondergebracht in een georganiseerde groep, bekend als „The Na tional Advertising Commission". HANSWEERT, 5 April. Hedennacht heeft in het dal van Bath een aanvaring plaats gehad tusschen 2 zeebooten, waarbij het s.s. Sierra Madre is gezonken. Het s.s. zit dwars in het vaarwater en belemmert de vaart naar Antwerpen. Het schip is met ijzer geladen. De bemanning is gered en naar Antwerpen gebracht. HEERLEN. 5 April. Gisterenavond verga derde de Bondsraad van den Ned. Mijnwer- kersbond, in verband met het conflict in de contact-commissie voor het mijnbedrijf. Be sloten werd in verband met deze kwestie een schrijven te richten aan de contact-corn-- missie, waaraan wij het volgende ontleenen: De voortvluchtige directeur van het post, en telegraafkantoor te Zaltbommel, A. H. B.- heeft zich Vrijdagmiddag ten parkette van den officier van justitie te Tiel aangemeld. Hij is ingesloten in het huis van bewaring. Een bedrag van ongeveer f 7000 is op hem bevonden. Het totaal verduisterde bedrag was 16.000. De Amsterdamsche centrale recherche deelt mee De bekende Abraham Harschei, die op het gebied van z.g. flesschentrekken zich reeds berucht heeft gemaakt, heeft zich thans gevestigd op Koppelstockstraat 56III te Amsterdam. Was het vroeger meestal „rund vee," dat zich in zijn belangstelling mocht verheugen, thans schijnt het in zijnbedoeling te liggen manufacturen en lingeries los te krijgen. In korten tijd zijn 5 hier ter stede ge vestigde engros-firma's van zijn praktijken de dupe geworden en heeft hij bij dezen goede ren gekocht tot bedragen varieerende tus schen 100 en 400 voor een totaal van 890. Komt hij bij iemand om bestellingen te doen, dan vraagt hij verlof even van de telefoon gebruik te mogen maken en belt dan eens firma op, handelende in dezelfde artikelen, als de firma bij wie hij probeert iets los te krijgen, Hij deelt dan mede, dat de uitstaande vor dering door hem den volgenden dag zal wor den betaald en weet op deze wijze vertrou wen in te boezemen. Ook laat hij dikwijls facturen zien van firma's, waarvan hij goe deren betrokken heeft, welke echter door hem niet zijn betaald, en tracht ook hierdoor de menschen te bewegen aan hem goederen mede te geven. Alhoewel dikwijls tegen hem door de po litie in de dagbladen is gewaarschuwd, ves tigt de commissaris van politie te Amster dam nogmaals de aandacht op hem. Tevens wordt medegedeeld, dat de bekende gebroe ders De Jong, tegen wie eveneens herhaal delijk gewaarschuwd werd, zich weder onle dig houden met het koopen en niet betalen van diverse artikelen, als eetserviezen, pe troleumkachels, e.d. Hunne moeder huurt onder haar eigen naam, Kraai, gemeubileer de kamers en haar zoons trekken dan na eenige dagen bij haar in, waarop het doen van bestellingen weder een aanvang neemt, en, zooals in den laatsten tijd gebleken is, met gunstig resultaat. Een 4-tal firma's is de dupe geworden van deze oude bekenden. IN VRIJHEID GESTELD. Het echtpaar van de B. te Hilversum, dat eenigen tijd terug gearresteerd werd, ver dacht van poging tot moord of tot doodslag voor 10 jaar te Amsterdam gepleegd, is naar wij vernemen in vrijheid gesteld. De bepaling, dat door verschillende cate gorieën van militairen kon worden verzocht op wachtgeld te worden gesteld, is, naar wij vernemen, ingetrokken. („Tel.") EEN REIS MET HR. MS. HEEMS- KERCK NAAR DE NOORSCHE WATEREN. Naar de Msb. verneemt, zal de Hoofd aalmoezenier in algemeen dienst F. J. H. Evers dezen zomer op Hr. Ms. Heemskerck als vlootaalmoezenier de reis meemaken naar de Noorsche wateren. De vlootpredikant in algemeenen dienst ds. Jansen zal de volgende maand de reis meemaken naar de Canarische eilanden op Hr. Ms. Tromp. De directeur-generaal van den landbouw brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, met het oog op de uitbreiding van het mond en klauwzeer, in overleg met de centrale landbouworganisaties, is besloten, dat de inspecteurs van den veeartsenijkundigen dienst met ingang van 7 April slechts uit- voer-certificaten ten aanzien van herkau wende dieren en varkens zullen afgeven, in dien door hen de noodige zekerheid is ver kregen omtrent de onbesmette herkomst der betreffende dieren. Het verdient daarom aanbeveling om zich, alvorens levend vee voor uitvoer aan te koopen, met den be trokken inspecteur van den veeartsenij kundigen dienst in verbinding te stellen. De Duitsche rijksminister van voedsel voorziening heeft den invoer van room van 1 April af opnieuw verboden. DE VLUCHT VAN DE OOIEVAARS. In de „Vossische Zeitung" schrijft de cor respondent uit München Op een reis naar Oost-Azië voeren wij in de tweede week van Januari 1913 door-het kanaal van Suez. Ons schip de „Brasilia" was een vrachtschip van 12.000 ton, waarvan de ijzeren masten vrij hoog boven het dek uitstaken. Het weer was helder en voorjaars achtig. Opeens zagen we in het Zuiden voor ons een merkwaardig donkere rechte streep, die in de bergen aan de Afrikaansche zijde begon en over den Siaaï heen ver naar het Oosten scheen te gaan, op kleinen afstand boven het water. Niemand op het schip kon begrijpen wat het voor soort van streep was. Wij kwamen er al spoedig dichter bij en zagen toen dat het wegtrekkende ooievaars waren, die in rijen van vijf, met uitgestrekte vleugels en naar achter gestrekte pooten van Afrika naar Azië vlogen. Er kwam geen enkel geluid van deze massa vogels. Ze schenen, door een sterken wil gedronger, in zwijgende energie, zich aan het bevel van een onzichtbare leiding onderwerpend, naar een onbekend doe) te vliegen. Toen we dichterbij kwamen, zagen wij, dat de rechte lijn, die we gezien hadden, niet het gevolg was van een perspectivisch effect, maar bijna met wiskundige zekerheid door de vogels, werd gevormd. Het aantal ooie vaars die zich boven het water bevonden, schatte de kapitein op 200.000. Toen het schip was genaderd, doorsneed het met zijn masten het zwijgende 'leger. De ooievaars weken iets uit voor de masten, maar sloten zich achter het schip weer in de rechte lijn aaneen. Nog lang zagen we de vogels achter ons zich af tee kenen tegen de heldere lucht. We begrepen, dat we te doen hadden met den jaarlijkschen voorjaarstocht van de ooievaars van Afrika naar Klein Azië en de landen aan de Zwarte Zee. In ieder geval trekken de vogels ieder jaar langs dezelfde wegen, die zij van hun vaders en grootvaders geleerd hebben, waarbij zij zooveel mogelijk de groote zeeën vermijden. Arabië is dan voor hen de brug tusschen Afrika en Rus land. Onze kapitein en de officieren van het schip, die herhaalde malen door het kanaal van Suez waren gegaan, verklaarden echter, dat zij nog nooit zulk ee n vlucht hadden ge ien. Als mevrouw Au dier een of ander van haar man verlangde, nam ïij een zeer eenvoudig middel ie baat. Aangezien hij zeer gesteld was op een goeden maaltijd en niet in staat om iets te weigeren, wanneer hij smakelijk gege ten had, nam zij hem mede naar de restaura tie en deelde hem haar verlangen mede tus schen een paar glaasjes Pomard. Zoo had zij nu reeds sinds acht dagen een plannetje in het hoofd: namelijk, om die lieve hroche drie torren van edelgesteenten, gezeten op een gouden speld die zij in de rue de la Paix had gezien en die haar zooals zij dacht, zoo goed zou staan ten geschenke te doen ge ven. Ongelukkigerwijze kostte het niet minder dan drie honderd francs. Zij zou dus niet ge makkelijk de overwinning behalen. „George," zeide rij op zekeren middag, toen haar man thuis kwam, „als wij eens hier of daar gingen dineeren, bij Peters, hijvoor- heeld." De heer Audier gaf niet dadelijk toe, doch dit was maar voor den vorm en men ging tiaar Peters. Het diner was overheerlijk; de jonge vrouw had zelve de spijslijst opgesteld, zoodat er niets aan ontbrak. Na verloop van een kwartier werd Audier zoo vroolijk als een bruidegom. Hij vond alles heerlijk, bovenal rijn vrouw scheen hem aan biddelijk toe. „Weet ge wel, Charlotte, dat ge er heden zoo allerliefst uitziet, dat ik in staat zou zijn dwaasheden te doen, als je ze van mij ver langde?" „Dat komt goed, want ik verlang er eene." „Alles wat ge wilt." „Goed, daar spreken we dan later wel over." Het diner werd voortgezet George werd steeds vroolijker, totdat hij eensklaps rijn glas nederzette en zachtjes zeide: „Wat is dat toch voor en heer, die zoo naar ons zit te kijken? Daar ginds links! Neen, kijk niet om, het is vervelend!" Inderdaad was twee tafeltjes verder een heer gezeten, die alleen dineerde. Hij zag er smaakvol uit, doch een ervaren oog zou on der dien goeden smaak den avonturier ont dekt hebben. „Kom, let er maar niet op!" antwoordde Charlotte ,„eet maarl" Maar het genot was gestoord en het einde van den maaltijd leed er onder. De heer Au dier liet zish de nota brengen, nam een biljet van duizend francs uit zijn portefeuille en vertrok. Charlotte was ongerust Nauwelijks hadden rij den drempel overschreden of zij vroeg: „Zijt ge nog altijd gezind om een dwaasheid voor mij te doen, he?" „Zeker, zeker. ...als het redelijk is." „Zeker is het redelijk. Ik vraag slechts om even naar de rue de la Pais te gaan." „Rue de Ia Paix? dat is vervelend, daar wo nen slechts juweliers. Of.-is het dat? „Welnu, ja het is....maar ge zult het da delijk zien, kom maar.". Audier ging, maar zonder eenige geestdrift, 't Was prachtig weer, talrijke wandelaars ke ken voor de winkels en vormden groepjei voor de winkelkasten. Eindelijk hield Charlotte haar man staande. „Hier is het," sprak zij met bewogen stem. Zij traden nader. De kleine hroche lag el nog en schitterde verukkelijk onder het hél» dere gaslicht. Maar nauwelijks had de heer Audier brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte een blak op geslagen, toen zijn vrouw hem za| terugdeinzen. „Drie honderd francs! Maar dat is een dwaasheid. Hoe hebt ge kunnen denken. „O, ge zeidet daar toch, dat ge eene dwaas had...." „Dat ik een dwaasheid zou doen, ja, maaï driehonderd .francs! Laat ons maar heen,' gaanl" „Lieve George „Kom, laat ons gaanl" Op dit oogenblik ontstond er een licht ge drang onder de menigte, die voor het raam stond te kijken en de heer Audier meende een haast onmerkbaren stoot op de borst te gevoe len. Groot was zijn verwondering, toen hij den heer herkende, dien hij bij Peters had gezien en die, na zich verontschuldigd te hebben voor zijn onhandigheid, beleefd groette en haastig doorging. Dat is vreemd, sprak Audier. Die heer schijnt ons gevolgd te zijn, maat waarom? Komaan, er blijft ons niets anders te doen dan naar huis te gaan. Denkt ge et ook zoo over?" Charlotte gaf geen antwoord. Sinds een oogenblik was de geheele avow! voor haar verloren. Evenals een kind, wiens begeerten men niet voldaan heeft, was al het ander haar onverschillig. Werktuigelijk gaf rij haar man den arm en beiden kwamen tehuU zonder een enkel woord te hebben gesprokeiv Nauwelijks vijf minuten waren zij thuis toen Audier plotseling een kreet slaakte. Charlotte, Charlotte! Nu, wat is er? Je doet me schrikken, Mijn portefeuille is weg, met mijn pa pieren en negen biljetten van 100 francs, dit ik in de restauratie terug ontving. Dat ontbrak er nog aan. 't Schijnt wel, dat je vandaag tot niets goeds in staat ben# Hoe is het mogelijk? Wacht ik weet t, ik ben bestolen 1 Her innert ge u dien kerel, die bij Peters was dien we later weer zagen in de rue de 1» Paix Die heeft het gedaan 1 Kom, mogelijk hebt ge haar eenvoudig verloren. Zoudt ge denken? Den ga Ik even naa» Peters. Vijf minuten later kwam Audier met ont steld gelaat t£rug. In de restauratie was niets gevonden en "t denkbeeld van diefstal scheen alleen aannemelijk. Zonder die ellendige broche sou er niets gebeurd zijn 1 Je hadt ze moeten koopen, dan had da dief maar zes honderd gehad. Zoo, denk ja er zoo over. Dat is wal aardig geredeneerd. „Nu, ik heb slaap, we kunnen daar mor< gen wel nader over spreken. Wel te rusten. Met het aanbreken van den dag werd hat gesprek inderdaad voortgezet. Het duurde zelfs tot aan het ontbijt en was toen tame lijk stormachtig. Zij waren nog aan tafel, toen de bedienda binnen trad en mevrouw een pakje overha» digde, dat zij terstond opende. „Neen, maar zie eens, dat rijn uwe papie ren," zei-de ze tot George. „Inderdaad, slechts de portefeuille ontbreekt, Kijk eens hier, een dcosjel" Charlotte haastte zich het doosje te op» nen en dreigde eensklaps een flauwte t» kra gen. „Georgemijn broche!" „Uw broche? Wat beteekent dat? Ha, er is een briefje bij." Mevrouw Audier nam het briefje m bega* haastig te lezen: t Mevrouw! Er was vroeger een roover, Robin des BoSs genaamd, die de verdienste had een galant man te zijn. Hij beroofde de mannen, maar was vol beleefdheid voor de dames, vooral wanneer zij, zooals gij, schoon en lief waren. Zoo ben ik ook. Ik heb mijnbeer uw echtge noot bestolen, doch zou mij schamen, als ik niet iets deed ter uwer eer. Verwaardig dus, deze edelgesteenten te aanvaarden, waar van ik weet, dat ze naar nw smaak zijn. Ds lieer Audier gedroeg zich zeer slecht en daar om behoud ik zonder wroeging de overige zes honderd francs, benevens zijn portefeuille^ doch zend hiernevens zijne papieren en kaar tjes, waa*rvan ik hem niet wilde beroovexi! terug. Aanvaard, mevrouw, mijne eerbiedige hulde GINER DE POTENCE, De heetr Andier stond verslagen, („GeM.") Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederl. Mijnwerkersbond heeft Zaterdag een brief tot de contactcommissie voor de mijnindustrie gericht, waarin hij na mede deeling te hebben gedaan van verschillende grieven, die de bond tegen de directie van ae Oranje-Nassaumijn heeft, kennis geeft met de artikelen, gepubliceerd in zijn orgaan de Mijnwerker, welke voor genoemde mijn- directie beleedigend waren, niets persoon lijks te hebben bedoeld en, mocht het wel het geval zijn, dit onvoorwaardelijk terug trekt. Waar hoofdzakelijk de persoonlijke be- leedigingen, in die artikelen vervat, de oor zaak waren, dat de directie van de Oranje- Nassaumijn verder afzag van een vrijwillige aanraking met den Bpnd, waardoor het voortbestaan der cantact-commissie werd bedreigd, is thans, na deze verklaring het gevaar, dat het contactlichaam zal worden opgeheven, afgewend. Op de conferentie van te xti elfabri kanten en arbeidersorganisaties onder leiding van den heer Zaalberg hebben de fabrikanten de toezegging gedaan in geruimen tijd de looncn niet weer te zullen verlagen. („Hbld."|

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2