Brieven uit Frankriik. BUITENLAND Rosa de smokkelaarster a NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT, Tweede Blad - Maandag 7 April 1924 De Labour-regeering en de werkloosheidna het huurwets-voorstel, dat niet is aangenomen, verhooging van uitkeeringen. Het conflict bij de Dultsche spoorwegen wordt dreigender. Turkijë voor de Turken. Onder de Radio-berichten: Eenige stagnatie in de vertaling van de rapporten der experten-commissies. De Duitsche panden zullen zijn: de spoorwegen, belastingen en industrie. Gisteren zijn in Italië de ver- kiezingen gehouden. GEM. BUITENL. BERICHTEN. PLUNDERING VAN EEN PORTU GEESCH SCHIP. BINNENLANDSCH NIEUWS. De salarisvermindering en de recht-macht. De salarissen en pensioenen by het Rijk. De Nederl. Handel-My. FEUILLETON. INTERNATIONALE TENTOONSTEL- LTNG VAN DECORATIEVE EN INDUS- TRIEELE MODERNE KUNST IN 1925. N d rland mag niet ontbreken op de in terna i rale tentoonstelling van decoratieve en in„ustrieele moderne kunst in den somer van 1925 te Parijs te houden. Meer zelfs dan andere landen heeft Holland op dit gebied te geven. Men zoekt er niet alleen ernstig ïaar een kunst van den eigen tijd, men heeft er reeds veel bereikt in de toepassing Van den modernen stijl in de bouw- en sier kunst. De Commissaris-Generaal der Inter nationale tentoonstelling, de oud-Minister iFerdinand David en met hem meerdere lei- Sdende persoonlijkheden in de Fransche kunst wereld hebben het ons in den laatsten tijd /meermalen persoonlijk verklaard. En uit de kringen van Parijsche architec- jten is reeds menige stem opgegaan om op deelname van Nederland aan te dringen. Niet minder in het eigen land zijn velen ivan die noodzakelijkheid overtuigd. Maar jde „Nervus rerum," het onmisbare geld om 'iets goeds tot stand te brengen, zou een 'spaak in het wiel kunnen steken. Wij weten slechts al te goed dat de Re geering in dezen tijd van bezuiniging geen belangrijke subsidies kan toestaan en wij 'aioeten dit billijken. Wel echter kan zij ïaar moreelen steun verlce len door de be noeming van een Regeenngs-Commissaris, terwijl de fondsen uit particuliere bronnen 'worden samengebracht. Wij zijn in dezen optimist en meenen dat een bedrag van 50.000 gulden, vermoedelijk noodig om met eere vertegenwoordigd te zijn, zich niet al te moeilijk zal laten vinden. Moge een opwekking onzerzijds er toe bij dragen, de pogingen die van verschillende zijden, o.a. de tentoonstellingsraad in Ne derland, in het werk worden gesteld, tot een goed einde te brengen. Onbekend maakt onbemind. Vertellen wij derhalve het een «n ander over deze tentoonstelling, die be looft een grootsche uiting te worden van Jmoderne toegepaste kunst. 1 Hoeveel er ook gesproken en geschreven is over de plaats waar deze tentoonstelling ral worden ondergebracht, dit punt is op het oogenblik geen vraag meer de beslis sing is gevallen en als terrein is aangewe zen het meest schilderachtige plekje van Parijs, begrensd door de „Esplanade des In- .vjlides," de „Point Alexandre III" en de tuinen „du cour de la Reine." Het „Grand Palais" is er geheel in opge nomen evenals de Seine-oevers vanaf de „Concorde" tct de „Pont de l'Alma,-" Centraal gelegen zal deze tentoonstelling uiterst gemakkelijk door een ieder bereikt kunnen worden. Het doel is een volledig beeld te g.ven van wat de huidige indus trie weet voort te brengen op het gebied van decoratieve moderne kunst. Iedere na bootsing van oude tijden zal er ten strengste worden geweerd. Maar de eenvoudigste voor- iwerpen van dagelijksch gebruik zullen er leen plaats kunnen vinden, mits zij voldoen aan eischen van schoonheid, op zichzelf een uiting zijn van modernen kunstzin. "Derhalve geen tentoonstelling van schoo- ne kunsten, waarvoor de belangstelling zich slechts tot een beperkt publiek zou bepa len, maar een samenwerking in den meest litgebreiden zin, van kunstenaars, industriee- :en en handwerkslieden, die in breeden kring in alle landen weerklank moet vinden. De tentoonstelling omvat een vijftal af- deelingen, architectuur, meubelkunst, uiter lijke schoonheid (mode, bloemen, kleeding, juweelen enz.) de kunst van het tooneel en onderwijs. Het is niet het minst de laatste afdeeling, waarvoor op Holland groote ver wachtingen worden gebouwd. Afzonderlijke paviljoens zullen voor de verschillende landen worden opgetrokken» terwijl in de galerijen van de „Esplanade de Invalides" en in het „Grand Palais" ruimte zal worden afgestaan voor groepen van min dere beteekenis of individueele inzendingen. De plaats voor een NederlandsCh paviljoen bestemd, is uiterst gunstig gelegen in de „Rue des Nations" aan den oever van de Seine. Er zal ruimte zijn voor een paviljoen van 170 M2, waaromheen voldoende grond beschikbaar is, om een tuin met speciaal Ne der! n sch karakter aan te leggen. De plaats ruimte zal geheel gratis worden verstrekt. Men schat de bouwkosten op een bedrag van 200.000 francs, gezien de momenteele prijzen van materialen in arbeidsloonen. Die schatting is naar onze meening te laag, zal zelfs ongeveer het dubbele moeten bedragen. Het is daarom dan ook, dat wij van 50.000 gulden hebben gesproken. Het bestuur zorgt voor aanleg van gas, electrisch licht en waterleiding tot aan de te bouwen paviljoens. Naast het paviljoen zal, Nederland de be schikking hebben over een plaatsruimte van 200 M2. in het grand Palais en over 200 M2, in de galeries des Invalides. De kosten der inzenders zullen gering zijn, waar de plaatsruimte gratis is en zich derhal ve beperken tot de inrichting van hun stand. Alle geëxposeerde goederen zijn vrij van douane rechten en alleen van de verkochte goederen zal een dergelijk recht worden ge heven. De Ned. koloniën zullen eventueel op een afzonderlijk terrein worden onderge bracht. De bouw der paviljoens zal een beeld kun nen geven van wat er leeft in de verschillende landen op het gebied van moderne stijlop vatting, en derhalve geheel aan den smaak der deelnemende landen worden overgelaten. Soberheid echter van architectonische lijnen zal zich het best aanpassen aan het kader van deze tentoonstelling, gelijk het in de plannen tot uiting komt. Wij zullen er naast particuliere woningen stadsnuizen, villa's en arbeidersverblijven, den modernen bouw van raadhuizen, post kantoren en magazijnen kunnen bewonde ren. Iedere oorspronkelijke schepping, hoe klein van omvang ook, zal er welkom zijn, mits zij voldoet aan een practische bestem ming. Een artistieke nabootsing heeft al te vaak de plaats ingenomen van origineele vin dingen. Het zal de groote verdienste zijn van deze tentoonstelling, het scheppend karak ter van de kunst en de rol daarbij door de mpderne industrie gespeeld, in het volle dag licht te stellen. Op deze wereldtentoonstelling zullen even min als vroeger, de aantrekkelijkheden tot ontspanning ontbreken, om het groote pu bliek te lokken. Restaurants zullen aan de Seine-oevers verrijzen, vermakelijkheden van verschillenden aard, waaronder een schouw burg, zullen er veel te genieten geven. Dat alles is een bekoorlijke omgeving op terreinen die in lusthoven zullen worden om- getooverd. Breed is deze tentoonstelling opgezet en gelijk de Regeeringscommissie ons verze kerde, de financieele zijde van het vraagstuk is bevredigend opgelost door een leening, waaraan tal van voordeelen zijn verbonden. De eerste steen is gelegd en gepaard gegaan met eenige plechtigheid, waar de president der Republiek de uitnoodiging er toe per soonlijk had aangenomen. Het verheugde ons daarbij tegenwoordig te kunnen zijn, indien vaststaat dat in 1925 de Vaderlandsche driekleur zal wapperen van een Nederlandsch paviljoen op deze ten toonstelling. ondersteuning krijgen, leden van zijn gezin' zouden wellicht met flinke verdiensten te huis komen, maar de huiseigenaar zou naar zijn geld kunnen fluiten. Het was natuur lijk te begrijpen, dat voor zulk een bepaling noch bij de conservatieven noch bij de libe ralen steun was te vinden. En dat ze werd voorgesteld kan men dan ook slechts dema gogie noemen. De regeering wilde bij den ex- tremistischen vleugel van haar partij in het gevlei komen. Vermoedelijk heeft ze er op gerekend, dat men in het Lagerhuis het voorstel de tweede lezing wel zou laten passeeren en dat ze dan bij de artikelsgewijze behandeling door wijziging van het artikel een compromis zou kunnen sluiten. Zij had dan voor haar ex tremistische vrienden haar best gedaan en was voor de overmacht geweken, zonder in gevaar te komen. Maar het is anders geloopen. De conser vatieven deden het voorstel niet tot de tweede lezing der huurwetten over gaan. De heer Asquith verklaarde namens de libe ralen dat ze tegen de huurwetten zouden stemmen als de gewraakte bepaling niet werd ingetrokken. De regeeringsleider in het Huis, de heer Clynes, deed het aanbod van een wijziging der bepalling, zoodat de huurkosten der werkloozen op de schatkist zouden komen te drukken of althans op de openbare kas, maar dit was nog maar een uitweg, die werd aangewezen, de regeering moest daarover nog eerst beslissen. Haar eigen voorstel zoo maar eenvoudig terugne men durfde de regeering niet. Het tot stem ming laten komen echter al evenmin haar nederlaag was dan zeker. In deze om standigheden bracht de liberaal Pringle de regeering hulp door te blijven redevoeren tot den tijd voor nieuwe werkzaamheden was aangebroken in het Engelsche parlement stelt men daarvoor termijnen vast zoodat het tot geen stemming kon komen en het voorstel dus was „talked out" of wat wij zouden kunnen noemen „doodgepraat." De heer Clynes liet dat stilzwijgend toe. Hij had natuurlijk sluiting van het debat kun nen vragen, en stemming, maar dat durfde hij niet aan en liever aanvaardde hij dus dezen vorm van nederlaag. De regeering zal nu met een nieuwe huurwetswijziging komen, waarbij aan de plaatselijke besturen de thuurbetaling voor de werkloozen zoo noodig zal worden opgedragen. Maar ook hiertegen komt al van allen kant verzet en deze netelige quaestie is dus nog geenszins van de baan. Inmiddels komt de Britsche regeering weer met Parijs, 26 Maart 1924. Mr. P. v. S. De Bitschc arbeidersre- geering en de huurschuld van werkloozen. I De 'Brit che regeering heeft het niet ge- imakkelijk in haar wankele positie van min- derheidsregeering. Ongetwijfeld. Maar een enkele maal brengt ze zich zelf toch wel in moeilijkheden, die vermeden hadden kunnen worden, als al haar leden voldoende door drongen waren van de noodzakelijkheid sterk sterk te staan tegen de verleiding om voor le partij propaganda te voeren. Als iets tnders dan als een propagandamiddel kan nen zeker niet het regeeringsvoorstel be schouwen om de huurwetten aldus te wijzi gen, dat werkloozen wegens huurschuld niet uit hun woningen kunnen worden gezet, ten zij dan in het geval dat de verhuurder dooi de niet-betaling der huur in ongunstiger omstandigheden zou komen te verkeeren, dan de werklooze bij wel betaling van de huur. Deze exceptie mogen we echter laten rusten. De bedoeling was eenvoudig om te Voorkomen, dat werkloozen, die geen huur kunnen betalen op straat zouden kunnen worden gezet. Dat is of dat althans zijn, zeer zeker goed bedoeld. Maar de regeering maakte zich van deze zijde van de quaestie der werk- loozenondersteuning toch wel wat heel ge makkelijk af. Want in de practijk zou de bepaling hierop neerkomen, dat ieder werk looze eenvoudigweg geen huur meer zou be hoeven te betalen en dat geen verhuurder hem daarvoor meer iets zou kunnen maken. Niet alleen zou men aldus op de huiseige naren een aanzienlijk deel van de lasten de werkloozenondersteuning leggen, meer men zou den weg openen voor tal van misbruik- ken. De werklooze zou zijn uitkeeringen ter voorstellen tot verhoo ging van de werkïoosheids- uitkeering. Tom Shaw, de Engelsche minister van Ar beid, heeft nl. bij het Lagerhuis een wetsont werp ingediend tot verhooging van de werk- loosheidsuitkeering. Op het oogenblik ont vangt een werklooze, wanneer hij ongehuwd is, 15 shilling per week wanneer hij ge huwd is, 15 shilling per week, plus 5 shilling voor zijn vrouw en één shilling voor elk kind. Het wetsontwerp stelt de uitkeering te ver- hoogen tot 18 shilling, plus 6 shilling voor de vrouw en 2 shilling voor elk kind, zoodat b.v. een werklooze met vrouw en 3 kinderen 30 shilling zou ontvangen in plaats van 23 shil ling op het oogenblik. Het schijnt niet in het voornemen te liggen om de grootere uitgaven die van de verhooging der uitkeering het ge volg zullen zijn, te dekken door een verhoo ging van de premies, noch voor den werkge ver, noch voor den werknemer. Het wetsontwerp stelt verder voor om den arbeider direct wanneer hij op zijn veertien de jaar van de school komt in de werkloos- heidsuitkeering op te nemen. Op het oogen blik is slechts tien pCt. van de arbeiders tus- schen het 14de en 17de jaar, voor het meeren- deel leerlingen, tegen werkloosheid verze kerd. Voorts wordt voorgesteld, de werkloos - heiduitkeering uit te breiden tot verschillende categorieën arbeiders, die er tot nog toe bul ten vielen, niet echter de landarbeiders, ge deeltelijk omdat de wekelijksche premie te zwaar voor hen zou zijn, gedeeltelijk omdat onder hen betrekkelijk weinig werkloos- heid voorkomt. Evenals Engeland heeft Duitschland in den laatsten tijd ernstig te lijden van groote stakingen. Heel dreigend is thans, wegens de weigering der rij ksregeering inzake de voor gestelde loonsverhooging. Het conflict bij de Duit sche spoorwegen. Het rijks kabinet heeft Zaterdagmiddag be sloten om verschillende reden niet zijn goed keuring te hechten aan het tusschen den rijks minister van verkeer en de vakvereenigingen van spoorwegpersoneel overeengekomen com promis-voorstel inzake een loonsverhooging voor de spoorwegarbeiders van 15 In- tusschen zal de rijksminister van financiën een nieuw bemiddelingsvoorstel tot de vakver eenigingen richten, waarin aan de wenschen der arbeiders zoo ver wordt tegemoetgeko men als de algemeene toestand toelaat. Door deze afwijzende houding van het rijkskabinet is de toestand ten aanzien van de spoorwegstaking op eenmaal buitengewoon ernstig geworden. Dat de stakingsbeweging tot dusver geen grooteren omvang heeft aangenomen, was geen gevolg van de omstandigheid, dat de spoorwegmannen, die nog niet staakten, me hun loonen tevreden waren, maar dit was veeleer toe te schrijven aan den invloed der vakvereenigingen, die haar leden voor over ijlde besluiten waarschuwden en eerst alle mogelijkheden om door onderhandelingen tot een resultaat te komen wilde uitputten,! voordat zij zichh bij het optreden der radicale groepen aansloten. Dit besluit der rij ksregeering zal nieuw ontstemming onder het spoorwegpersor.ee veroorzaken en het zal den vakvereenigings- leiders zeer moeilijk vallen hun volgelingen in toom te houden. Alle vakvereenigingen hadden tegen gis teren buitengewone vergaderingen te Berlijn belegd, welke van beslissenden invloed kun nen zijn voor-de verdere ontwikkeling van het conflict. De spoorwegstaking neemt vooral scherper vormen aan. Mot dusver zijn ruim 3000 ar beiders ontslagen wegens weigering om ge durende den voorgeschreven diensttijd te ar beiden. Anderen zijn in sympathiestaking ge gaan. Ca. 700 man technische noodhulp zijn in dienst gesteld. Vrachtgoederen worden niet meer voor het vervoer aangenomen. De strijd om Bessarabie. Volgens een B.T.A.-bericht uit Boecharest hebben de vertegenwoordigers van alle par tijen in de Kamer het verlangen te kennen gegeven, dat Roemenië de betrekkingen met Sovjet-Rusland zal hervatten, maar alléén onder de uitdrukkelijke voorwaarde van eer biediging der huidige grens van Bessarabie, daar geen enkele Roemeniër erin zou kunnen berusten, dat de Roemeensche rechtenop Bessarabië worden betwist. De „Frankf. Ztg." deelt enkele bizonder- heden mede uit de laatste zitting der te Wee- nen gehouden Russisch-Roemeensche co- ferentie n omtrent de redenen, die tot 1 t afbreken der onderhandelingen hebben g leid. De Roemeensche gedelegeerde had Rus- lands eisch inzake een volksstemming trach ten voor te stellen als een bewijs, dat Rusland afzag van zijn recht op Bessarabië en de Rus sische vertegenwoordiger kwam daartegen ten stelligste op. Rusland beschouwde Bes sarabië nog steeds als een deel van zijn ge bied aan dezen rechtstoestand was door de Roemeensche bezetting niets veranderd. Naar aanleiding van een beroep van Roe menië op besluiten van den Bessarabischen Nat. Raad verklaarde de Russische gedele geerde, dat deze besluiten waren genomen onder de bedreiging der Roemeensche bajo netten. En wat de bewering betrof, als zou de Nat. Raad hebben verzocht om Roemeen sche troepen Bessarabië te laten binnenruk ken, daarop kon worden geantwoord, dat de Roemenen met artillerievuur waren ont vangen. Ook de vergelijking met andere Rus sische staten hield geen steek. Rusland had staten, die zich van het oude Rusland wilden afscheiden, steeds bij verdrag erkend, Bes sarabië evenwel was gewapenderhand ver overd. Zes jaar lang heeft Roemenië verme den in onderhandeling te treden en nu het eindelijk een delegatie naar Weenen heeft gezonden, maakt het de conferentie onmoge lijk door het stellen der voorwaarde, dat de erkenning van de rechtmatigheid der annexa tie aan de ondahandelingen moet voorafgaan. Slechts door de gezamenlijke voorbereiding eener volksstemming kon Roemenië zich be vrijden-van d* beschuldiging, dat het Bes sarabië even gewelddadig en tegen den zin der bevolking in zijn macht houdt als de grootendeels door Oekrajiners bewoonde Boekowina. Rusland legt ten slotte op Roemenië de verantwoordelijkheid voor het mislukken der conferentie. De Roemeensche gedelegeerde verklaarde daarop nogmaals, dat zijn land bereid was ten allen tijde de onderhandelingen te her vatten, mits de sovjetregeering haar stand punt verliet. De als voorzitter optredende Russische volkscommissaris Krestinsky deelde daarop mede, dat hij de conferentie met deze ver klaring als afgebroken beschouwde. Een nieuwe verdeeling der Turksche nationale minderheden over het Turksche grondgebied. De Turksche regeering werkt een groot plan uit inzake de verdeeling der bevolking over het grondgebied, met het doel de taak der autoriteiten te verlichten en binnen- landsche onlusten te vermijden. Arabieren, Georgiërs e. a. niet-Turksche elementen Zullen slechts in bepaalde vilajets mogen wonen en in geen enkele stad meer dan 10 der bevolking uitmaken. De immigratie zal worden gecontroleerd en het maximum aantal immigranten wettelijk worden vast gesteld. Volgens het ontwerp' zullen ongeveer 200.000 inwoners van woonplaats moeten veranderen. Voor de Armeniërs zullen speci ale voorschriften gelden. De correspondent van de „Manchester Guardian" te Konstantinopel meldt, dat de minister van binnenlandsche zaken der regeering van Angora een wetsontwerp heeft opgesteld om te voorkomen, dat elementen, die een vreemde taal spreken, ooit overheer- schend worden in eenig gebied Er is reeds een verboden zóne voor Armeniërs, maar bovendien zullen in eenig gebied (met uit zondering van Konstantinopel) niet Turk sche elementen niet meer dan 10% mogen vormen van de Turksche bevolking. Waar dit wel het geval is kan het overschot naar el ders worden overgebracht. Grieken mogen alleen in Konstantinopel wonen. Alleen de Koerden mogen afzonder lijke gemeenten vormen. Er zullen speciale voorzorgsmaatregelen worden genomen om te beletten dat Arabieren of Georgiërs zich vestigen in de oostelijke of zuidelijke grens- vilajets. De nomaden-stammen zullen wor den geconcentreerd en moeten op een bepaal de plaats verblijf houden. De quaestie van Jubaland. Ramsay MacDonald heeft dezer dagen in het Lagerhuis de verklaring afgelegd, dat hij de hoop koesterde dat hij, vóór hij wederom in het Lagerhuis het woord zou voeren over buitenlandsche zaken, in staat zou zijn te ver klaren dat de moeilijkheden, die tusschen Engeland en Italië inzake Jubaland bestaan, uit den weg zouden zijn geruimd. De „Man chester Guardian" verneemt thans, dat Ram say MacDonald te dezer zake een definitieve beslissing heeft genomen. Men weet, dat vorige Britsche regeeringen zich op het sta ad- punt stelden, dat in Jubaland geen grens wijzigingen ten gunste van Italië konden worden toegestaan dan als onderdeel van een transactie, waarbij Italië van zijn kant zou toestemmen in een aannemelijke regeling van de quaestie der Dodecanesen, die Italië, in strijd met de beloften, aan Griekenland gedaan om ze terug te geven, bezet houdt. Ramsay MacDonald zou thans bereid zijn met Italië een regeling te treffen ten aanzien van Jubaland, onafhankelijk van de quaestie der Dodecanesen, doch op voorwaarde dat Italië ten aanzien van deze eilanden binnen een vastgestelden tijd zelf een regeling treft. ITALIAANSCHE OORLOGSCHEPEN IN DE ZWARTE ZEE. Men herinnert zich het, weer tegenge sproken, bericht van een dreigend optreden «an Italiaansche oorlogschepen in de Zwarte Zee tegen Roemeensche koopvaardijschepen wegens moeilijkheden tusschen beide landen. Een bericht van den correspondent van de „Temps" te Konstantinopel werpt eenig licht op den vermoedelijken oorsprong van dit gerucht. Hij schreef nl., dat twee Itali aansche oorlogschepen, een torpedoboot en een kononneerboot te Konstantinopel waren aangekomen en machtiging hadden gekregen zich in de Turksche wateren op te houden De schepen waren, naar de correspon dent nog meldde, belast met een studie kruistocht op den Donau, dien zij zouden opvaren tot aan de uiterste grens der bevaar baarheid. Men meende, dat de vaartuigen met het oog op hun geringen diepgang, tot Beieren zouden kunnen komen. De verschijning er van voor Konstanza heeft waarschijnlijk aanleiding gegeven tot het Roemeensche alarmbericht. DE AGITATIE DER NATIONALIS TISCHE VEREENIGINGEN IN HET BEZETTE GEBIED. Een telegram uit Mainz meldt volgens een B. T. A.-bericht, dat tengevolge van de ontdekking van zeer belangrijke documen ts betreffende de actie der geheime nati - nalistische vereenigingen in het bezette ge bied, Donderdag en Vrijdag 240 huiszoekin gen hebben plaats gehad in Ruhr- en Rijn land door de Fransche Surêté 61 arrestaties waren daarvan het gevolg, terwijl talrijke belangrijke documenten in beslag werden genomen. DE a.s. DUITSCHE VERKIEZINGEN. In een D.-völkische verkiezingsvergade ring te Frankfort, waar de bekende anti semiet Wulle het oord voerde, ontstond Vrijdag avond een hevige vechtpartij tusschen de Völkische en de communisten, waarbij een der laatsten met een bom naar de tegenpartij wierp. Zij ontplofte te midden van een troep vechtenden, waardoor elf personen werden gewond, waarvan drie zwaar. De Schupo deed de zaal ontruimen en arres teerde vele personen. DE OVEREENKOMST MET DE MICUM. De Duitsche draadlooze dienst meldt, dat de Duitsche ambassadeur te Parijs Vrijdag met poincaré een langdurig onderhoud heeft gehad in opdracht van de rijksregeering heeft ook hij de quaestie van den tusschen- toestand voor den tijd na afloop van leMicum- verdragen (15 April) en tot de definitieve algemeene oplossing van het herstel-pro bleem. Volgens een bericht uit Parijs ver klaarde daarbij Poincaré dat de Fransche regeering onvoorwaardelijk op hernieuwing van de verdragen moet staan. AARDSCHOKKEN IN DERBYSHIRE. Vrijdagavond hebben in Engeland ernstige aardschokken plaats gehad in het graafschap Derbyshire. Er zijn geen personen gedood, doch er is lichte schade aan eigendommen aangericht. De mijnstad South Normanton leek op een gebombardeerde stad schoor- steenen werden weggeslingerd, enkele vielen door de daken heen, terwijl talrijke ruiter werden vernield. De bevolking liep in paniek de straat op sommigen dachten dat er een schrikkelijke mijnontploffing was geschied. DE PESTEPIDEMIE IN BRITSCH- INDIE. De directeur van den openbaren gezond heidsdienst te Lahore deelt mede dat de pestepidemie heviger is dan zij ooit sedert 1918 is geweest. Naar wordt geschat zijn er in Maart om en nabij 25.000 menschen be zweken. Verwacht wordt dat de epidemie nog zes weken zal duren. De regeering keurde een crediet van 50.000 rupees voor medische hulp goed. VERDOOPING VAN CHRISTIANIA- Volgens de bladen is men in Noorwegen voornemens den naam Christiania met ingang van 1 Jan. 1925 te veranderen in Osle. DE VERBROKKELING DER PARTIJEN IN DUITSCHLAND. Na de verbrokkeling van D.-nationalen en D.-Volkspartij, thans ook broederstrijd in het centrum. Het centrum zal in Beieren uitkomen met afzonderlijke candidaten en niet samengaan met de zustervereeniging der Beiersche volkspartij. ZWARE OVERSTROOMINGEN IN HONGARIJE. Naar uit Boven-Hongarije wordt gemeld hebben groote overstroomingen aldaar ont zaglijke schade aangericht! In Tokaj woedt een geweldige orkaan, die de wateren van d» Theiss de stad doet binnenvloeien, Verschil lende huizen zijn ingestort. Ook Bodrogsan werd door de wassende stroom van de Bodrog haast met den grond gelijk gemaakt. Veel vee is omgekomen. EEN VUURWERKFABRIEK IN LUCHT GEVLOGEN. DB Een telegram uit Bari aan het „Giornali d'Italia" meldt dat er aldaar een fabriek van vuurwerk in de lucht is gevlogen. Er zijn drie dooden en talrijke gewonden. FRANSCHE VLOOTAANBOUW, De Fransche Senaatscommissie voor i nanciën heeft na een uiteenzetting van dei minister het wetsontwerp aangenomen inzake het op stapel zetten van tien vlooteenheden. DE BRAND OP HET PELGRIMSSCHIP Het stoomschip „Trangestan", dat met duizenden pelgrims aan boord in de Roode Zee in brand geraakte, bleek niet te redden. Uit Port Soedan wordt gemeld, dat het schip door een Britsche duikboot in den grcni is geboord teneinde het gevaar, dat het w.ak voor de scheepvaart opleverde, te voorkomen. Het Portugeesche stoomschip „Zeixal* is bij Kankong aan de Sikian-rivier doof roovers aangevallen en geplunderd. De kapi tein werd gewond en drie bewakers werd er gedood. HANDEL IN GOUD- EN ZILVERGELD De Parijsche politie heeft twee zakenlieden aangehouden, die verdacht worden zich schul dig te hebben gemaakt aan handel in goud- en zilvergeld. Een hunner was reeds vroeger voor een dergelijk delict veroordeeld. Er v.e d in koffers, die zij bij zich hadden, 89 K.G. aan stukken van 5, 2, 1 en een halven frank gevonden tot een totale waarde van 18.000 francs. Zij waren van plan een en ander te laten smelten. In het ..Weekblad van het Recht" van 4 April 1.1. is een ingezonden stuk opgenomen van mr. I. A. Höfelt, kantonrechter, naar aan leiding van het onlangs te Amsterdam door de regcering ingediende wetsontwerp tot vermindering der salarissen, o.m. ook van de leden der rechterlijke macht. De schrijver betoogt dat deze ambtenaren vóór den grooten oorlog steeds voor hon- gerloonen gewerkt hebben, en noemt als voorbeeld het salaris van J 2000 per jaar dat hij verdiende, na pl.m. tien jaren ambtenaar van het O. M. geweest te zijn. Evenals tal van hem bekende rechterlijke ambtenaren heelt hij, dank zij den frischen fröhlichen Krieg, zijn vermogen zoo goed als verloren en hi) is nu geheel aangewezen op het netto-salaris. Als onze wetgevende macht nu meent, zoo gaat mr. Höfelt voort, dat van die salaris sen nog wel tien percent ai kan, voordat men bij een rechterlijk ambtenaar, die een gezin heeft te onderhouden, aan de grens van een behoorlijk-bestaansmogelijkheid is gekomen, zal ik mij daarbij natuurlijk heb ben neer te leggen. Ik verbaas mij tegenwoordig over niets meer; zelfs de hooggeplaatsten hebben zoo zeer eik begrip van menschelijkheid, fatsoen en goede trouw verloren, dat men zich niet verwonderen moet, als ook de wetgevende macht de goede trouw schendt en art. 1374 B. W. aan bare politieke laars lapt. Of echter een dergelijke handelwijze met de daaruit weer noodwendig voortspruitende vermeerdering van geldzorgen bevorderlijk zal zijn aan een rustige uitoefening van het rechterlijk ambt, meen ik te mogen betwij felen. In de Memorie van Antwoord op hoofd stuk I der staatsbegrooting deelt de regee ring aan de Eerste Kamer o.m. mede. dat een vorm van verlaging, als door eenige leden in het Voorloopig Verslag blijkbaar was bedoeld n.l. een voorloopige korting met verreke ning achteraf niet in haar voornemen ligt. Devoorloopige voorziening voor 1924 is voor dat jaar definitief. De ontwerpen van tot wijziging der pen sioenwetten zijn in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Verschillende punten met name ook de cumulatie van pensioenen met andere inkomsten, zullen daarbij in beschou wing worden genomen. Zaterdagmiddag heeft de officieele ope ning plaats gehad van het nieuwe gebouw der Nederlandsche Handelmaatschappij, agentschap s-Gravenhage, dat verrezen is op den hoek van den Kneuterdijk en den Langen Vijverberg. „Ik ben gekomen," begon Bar vier, „om u de geschiedenis te verhalen Mevrouw Delost stond weder op, maakte strekt geen belang in.... sta mij toe dat ik 27. mij verwijder." „Ik zou reeds lang geleden naar u toe zijn Bijna driftig plaatste Albert zich voor gekomen," antwoordde Barvier, „als ik uw haar. brief tijdig genoeg ontvangen had.... Ik „Als ge aan mijn verzoek geen gehoor bevond mTj in Egypte.. Ik vond hem eerst geeft, zal ik vanavond de fabriek voorgoed bij mijn terugkomst, zes dagen geleden. verlaten!.... „Ik ben blij dat ik eens met u kan spre- „Albert!Me dunkt dat je in tegen een." woordigheid van een a' -r wel een beetje „ja, het betrelt hier een zaak, die beter eerbiediger mocht zijn!.... Goed, ik blijf,... mondeling afgehandeld kan worden." maar ik zeg je vooruit dat ik bij mijn mee- „Ik dank u!" ning zal volharden." Op dit oogenblik opende mevrouw De- „U zult mijnheer, den broer van de mis- lost de deur van den salon. dadigster, toch niet van partijdigheid be- „Moeder, ik bid u, blijf toch,' riep Al- schuldigen? bert, „ge zijt hier niet te veel.... integen- „Neen, natuurlijk niet.... ofschoon ik het deel'" vreemd vind, dat mijnheer tegen zijn eigen „Maar jongen, als ge over zaken moet zuster pleit!" spreken, dan is het beter...." „Ik pleit tegen niemand, mevrouw," „We hebben geen zaken, te bespreken en weerlegde Henri Barvier haar, „ik ben een u zoudt mij een groot plezier doen als ge man van in de zestig jaar, met een ernstig 'nier wilt blijven.... Dit is mijnheer Henri en koel karakterIk zeg slechts de 3avier...." waarheid.... De toestand, waarin Alban „Mijnheer-. Henri Barvier," herhaalde me- zich op het oogenblik bevindt, doet mij vróuw Delost, terwijl ze zich,dien naam pijn...." trachtte te herinneren. Mevrouw Delost zweeg. Ze was onder den „Mijnheer is de broer van mevrouw An- indruk van de krachtige woorden en het toinettc Albanernstige gelaat van dezen vreemdeling. zoo." zeide mevrouw Delost met een Allen namen plaats en met korte krach- spott'enden glimlach om haar lippen- i tige woorden herhaalde Barvier de gchecle geschiedenis, zooals Albert deze reeds ver nomen had uit den mond van Etienne Al ban. Hij vertelde hoe zijn zuster haar tante vergiftigd had, om het handelshuis Alban voor een faillissement te bewaren hoe Etienne Alban van deze misdaad beschuldigd werd en hoe zij onbewogen had aangezien, dat men hem veroordeelde en hoe ze nooit de ware toedracht aan hare kinderen had medegedeeld. Toen Barvier eindelijk zweeg, riep Albert uit; „Welnu moeder, u ziet nu dat haar vader onschuldig is.... hier hebt ge nu het be wijs van zijn onschuldLaat mij met Marguerite Alban trouwen!" Mevrouw Delost liet hare hdnden slap op de knieën rusten: „Neen," zeide ze, „neen,, het is onmogelijk.... ze zal nooit in onze familie komen...; „Ge hoort het," zeide de jonge man,, ter wijl hij zich tot den bezoeker wendde, „reeds sedert twee maanden ontmoet ik dezen tegenstandMijn moeder kan er zich maar niet in denken dat de rechters ook wel eens kunnen dwalen." „Mevrouw," zeide Barvier, „ik moet uw zoon gelijk gevenik begrijp niets van uw tegenstand." „Mijnheer, wat mij betreft zou ik geen oogenblik aarzelen voor dit huwelijk mijn toestemming te geven.... maar de wereld, is er ook nog!.... We leven er midden in en dienen er rekening mede te houden!" „Maar niemand komt ooit iets te weten," riep Albert uit, „dit geheim zal nooit aan1 iemand bekend worden. „Je kunt zeggen wat je wilt.... eerst als de vader van Marguerite gestorven is, zal ik mijn toestemming geven.eerder niet!' „Waarom dan wel?" „Omdat na zijn dood alles uit de wereld zaj zijn,de schande ook...." „Mevrouw, ik bid u," mengde Barvier^ zich in het gesprek, „laat ons kalm blijven. Maar als het dit onderwerp betrof was mevrouw Delost niet in staat haar kalmte te bewaren. 1; „Mijnheer," voer ze voort, „ik zal me nooit laten overtuigenMaar mijn zoon denkt dat hij wijzer is.... laat hij handelen zooals het hem goeddunkt! Opgewonden verliet ze het vertrek. De beide mannen bleven een oogenblik verbluft staan. Daarna zeide de heer Bar vier; „Uw moeder schijnt eenigszins opge wonden." „Ja, twee maanden rteleden is ze zoo ge worden," antwoordde Albert, terwijl hij zich ontmoedigd in een zetel liet neerzin ken. „Dat wil zeggen: zoolang^ zij weet dat ge Margnerite Afban bemint,vroeg Barvier weder ernstig, „Ja, mijn moeder heelt van die ideëen waar ze niet af te brengen is.... Wat zoudt ge in mijn plaats doen?" „Is uw liefde tot juffrouw Alban ernstig gemeend?" „Marguerite is juist genezen van een ziekte, die ze opgeloopen heeft bij een val van het paard. Geruimen tijd zweefde ze tusschen leven en dood. In die darten geleek ik een lichaam zonder ziel; het kwam mij voor dat ik haar niet zóu overleven als ze zou stervendaarmee is alles gezegd!" „Het is hardmaar er staat u nog een weg open. Ge kunt dit land verlaten en elders gaan wonen." „Daar heb ik ook reeds aan gedacht maar dat is gemakkelijker gezegd dan ge daan." „Ja, dat begrijo ikuw geheele toe komst hangt er van af...." Ze zwegen.... Ieder liet zijn eigen ge dachten gaan. Na geruimen tijd stond Albert op en reikte hij Henri Barvier de hand. „Ik moet u hartelijk bedankener zijn weinige menschen zooals gij, mijnheer, er zijn weinige menschen die zouden handelen als gii,.die zoo'n verre reis zouuden on dernemen om een ongelukkige in eere te herstellen." „O, dat beteekent niets.... als het mij zeiven betrof zou ik ook gewild hebben dat men deed zooals ik gedaan heb.... Ik hoop dat ik u van dienst ben geweest. „Ik ben u er dankbaar voor.... Maar laat ik u even uw kamer wijzenOver een half uur gaan we aan tafelU zult wel trek hebben, denk ikHoe laat hebt ge gisteren Parijs verlaten?" „Om acht uur 's avonds." „Welnu, dan kunt ge nu uitrusten." „Vanavond moet ik weer in den trein zit ten." „Wat! Blijft u niet eenige dagen bij ons?" „Ik kan onmogelijk! Morgen komt er eet oude vriend bij mij logeeren.Het is ie mand, dien ik in langen tijd niet gezien heb." „Dan durf ik er niet langer op aandrin gen ik zal u naar uw kamer brengen." TWEE EN TWINNTIGSTE HOOFDSTUK. Om den rotsweg, die naar Florenville leidt, te bereiken, moest men het kasteel passeeren. Mijnheer Barvier en Albert ver lieten juist de fabriek. Ze waren in druk ge sprek gewikkeld over de familie Alban. De jonge man had zijn bezoeker juist op d* hoogte gesteld van den gezondheidstoe stand van mevrouw Antoinette. Hij had hem verteld, dat de dokter zich afvroeg, of z< nog wel veertien dagen te leven had. Eensklaps verscheen hun het groote witte huis tusschen het geboomte. „Wat is dat voor een huis. dat daar zot eenzaam en verlaten ligt?" „Daar woont uw zuster," antwoordde Al- bert. „ik zou er wel eens heen willen gaan om naar d entoestand van Marguerite te in- formeeren; gaat u mee?" „Neen, het weerzien van Antoinette zo\ mij te pijnlijk zijnik blijf liever buitez wachten. „O neen, dan wacht ik wel tot morgen." „Het zou mij spijten als ge uw dagelijksch

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5