ft Optochten op Zondag. UIT DEN OMTREK." Internat. Tooneeiwedsfrijd Haarl. Tooneelver. „Jacob van Lennep." De Uitslag. Een monument voor oud-minister Cremer. NOORDWIJK. NOORDWIJKERHOUT. BEVERWIJK. VELSEN. VOORHOUT. HAARLEMMERMEER. SASSENHEIM. LISSE. IJMUIDEN. HILLEGOM. LEIDEN. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Morgen komt opnieuw in den Haarlem- schen gemeenteraad de kwestie aan de orde van het houden van optochten met muziek op Zondag. Voor de hoeveelste maal deze zaak besproken zal worden, weten we niet meer; we zijn den tel kwijt geraakt. Maar in den vorm, waarin ze nu door een motie van een aantal sociaal-democratische raadsleden gegoten is, hebben we haar nog niet onder de oogen gehad; daarom willen we er iets over zeggen. Men weet, hoe de zaken staan; de burge meester, die alleen, als hoofd dér politie, vergunning kan geven om met muziek, in op tocht over de straat te trekken, weigert hier toe op Zondag zijn toestemming. De burge meester doet dit uit het protestantsch-chris- telijk beginsel, hetwelk hij is toegedaan, dat de Zondag, als dag des Heeren, zich niet voor zulk luidruchtig vertoon in het open baar leent. En deze opvatting heeft men te eerbiedigen. In den Raad is hiertegen voortdurend ver zet aangeteekend, voornamelijk door den eommunist Peper en de sociaal-democraten. Maar de burgemeester kon zich altijd er op beroepen, dat het hier een zaak gold, welke uitsluitend het hoofd der politie en niet den Raad aanging. Totdat de Raad een paar jaar geleden een motie aannam, waarbij de wen- schelijkheid van vergunning voor het houden van optochten op Zondag werd uitgesproken. Ook het meerendeel der Katholieke raadsle den stemde daar voor. De burgemeester leg de de motie wat te verwachten was naast zich neer. Nu zijn de sociaal-democraten gekomên met het middel, hetwelk inderdaad het eenig afdoende is, wanneer men zijn doel wil be reiken. Zij willen n.m. den Raad door mid del van een motie aan de rechtsgeleerde commissie een opdracht laten geven tot het ontwerpen van een artikel in de politie verordening, waarbij de bevoegdheid tot het verleenen van vergunning voor het houden van optochten op Zondag aan B. en W. in plaats van aan den burgemeester alleen wordt gegeven. In hoeverre een en ander moet geacht worden in strijd te zijn met geest en letter van de Gemeentewet, zullen wij thans niet onderzoeken. Hoogstens zullen tegenstanders van de motie hier van een twijfelachtig ge val kunnen spreken. Mogelijk is hier of daar zulk een bepaling reeds van kracht en staat men voor een uitgemaakte zaak. Het is ech ter niet de juridische kant van het vraag stuk, welke ons interesseert. Wij hebben ons standpunt vroeger al eens uiteengezet. Principiëel meenen wij, dat Katholieken geen optochten met muziek op Zondag be hoeven af te keuren. De Katholieke practijk bevestigt deze stelling bovendien. Iets anders is, of wij er in alle omstandigheden vóór kun nen pleiten. En dan zeggen wij volmondig: neen! Bij een overwegend Katholieke bevolking zien wij geen bezwaa/ dat ter gelegenheid van een Sacramentsprocessie, een feest van een Katholieke vereeniging of iets dergelijks, muziek aan een luisterrijken optocht glans bijzet. Maar onder een gemengde bevolking dient «en buitengewoon voorzichtig te zijn. Eer stens is er een aanmerkelijk deel goed ge- loovige christenen, die zich aan zulke muzi kale wandelingen op Zondag stooten, die er principiëele bezwaren tegen hebben. Met bun gevoelens en zeker met zulke eerbied waardige gevoelens mag men toch ook wel rekening houden. Tweedens, en dit geeft voor ons den doorslag, stelt men bij ophef fing van het algemeen verbod, de straat vooi optochten met muziek op Zondag voor iedereen open: dan verschijnen socialisten met roode banieren en uitdagende strijdkre ten; dan hoort gij weldra anarchisten en communisten den ondergang der maatschap pij bezingen; Dageraadmenschen „de vrije ge dachte" verheerlijken. Of zulke dingen bij dragen tot verhooging van de Zondagsstem ming, betwijfelen wij. En een verstandig mensch zal gesteld hij moge voor een en kele maal bij een feestelijke gelegenheid be hoefte aan openbare muziek op Zondag heb ben gaarne van dit recht afstand doen om zijn verdere Zondagen van allerlei ergernis ten verschoond te blijven. Dat it tot nu toe onze opvatting geweest. En daarom waren wij niet vóór optochten met muziek op Zon dag. In dit nieuwe stadium dringt deze afwijzen de houding nog meer. Wordt de motie van de sociaal-democraten aangenomen, dan lijkt dat een demonstratie tegen den burgemees ter. De bedoeling immers is om de bevoegd heid ten deze van het hoofd der politie in handen van het geheele college van B. en W. te leggen. Ons dunkt, daar moeten de Katho lieke raadsleden niet toe meewerken. Met vóór te stemmen en de motie te helpen aan nemen, aanvaarden zij een verantwoordelijk- beid, waarvan de gevolgen niet gemakkelijk te overzien zijn. Door tegen te stemmen ris- keeren zij al heel weinig; onze Katholieke actie kan het waarlijk wel zonder die luid ruchtige vertooningen op Zondag stellen en veel kwaad en ergernis voor ons zelf en anderen wordt door het verbod allicht voor komen. De Jury bestaande uit de heeren; L. B. J. Moor, J. B. Schuil, H. G. Cannegieter, G. D. Gratema, Dr. J. B. Schepers, heeft als volgt uitspraak gedaan in dezen wedstrijd. Eerste prijs. Gouden medaille der Ge meente Haarlem en 400 gulden. Koninklijke Rederijkerskamer „Bilderdijk", Alkmaar, met de Rechte Lijn, Tooneelspel in 3 be drijven, door Jari Fabricius. Tweede prijs, Groot verguld-zilveren me daille der Teylers Genootschap en 250 gul den, Tooneelver Varia, IJmuiden, met Sonna, Tooneelspel in 3 bedrijven, door Jan Fabricius. Derde prijs. Zilveren Plaquette der Ver eeniging tot bevordering van bet vreemde lingenverkeer en 100 gulden, Tooneel Maat schappij Vrijheidsliefde, Antwerpen" met Blank en Bruin, Ind. Tooneelspel In 3 bedrijven, door Haresco Marisini. Eere-prijs. Beste Nederlandsche uitspraak, Zilveren Lauwerkrans aangeboden door den beschermheer Mr. M. Merens, Door Een dracht Sterk, den Haag, met De Vrijbuiter, Spel in 3 bedrijven, door Hans Martin. Eerste prijs, Tooneelspeelster, Mevr, L. Rousselle als Hilda Potters in Blank en Bruin van de Ver. Vrijheidsliefde, Antwer pen. Tweede prijs, Tooneelspeelster, Mevr. List-Daalder, als Sonna, van de Ver. Varia, IJmuiden. Eerste prijs, Tooneelspeler, de Heer R. Poulissen van de Ver. Vrijheidsliefde, Ant werpen als K^rel Molen in Blank en Bruin. Tweede prijs, Tooneelspeler, de heer G. Cloeck. van de Kon. Rederijkerskamer Bilderdijk, Alkmaar, als Uilko de Hond, in de Rechte Lijn. Eerste prijs Bijrol de heer H. Sind, van de Kon. Rederijkerskamer Bilderdijk, Alk maar, als Koert Falk, in de Rechte Lijn. Tweede prijs Bijrol, de heer Henk Schreyel van de Ver. Door Eendracht Sterk, den Haag, in de rol van Jan, van de Vrij buiter. Regie-prijs de heer A. P, Roza, regisseur van de Tooneelver. Varia, IJmuiden, Naar wij vernemer., zal op het graf van oud-minister J. T. Cremer op de begraaf plaats Westerveld te Velsen door de Dcli- j-laatschappij een monument worden opge richt. De onthulling daarvan zal op Zaterdag 19 April, 's middags 2 uur, plaats hebben. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde. De afdeeling Noordwijk hield Vrij dagavond haar maandeüjksche vergadering in Royal. Voorzitter; de heer H. de Boer. Deze opende met een welkom aan de leden, waarna hij zijn openings-causerie houdt, die, zooals we van hem gewoon zijn, weer bij zonder interessant was. Dezen keer werd de herkomst van de vanillestokjes besproken, waarvoor de voorzitter aanleiding vond bij het bespreken van Orchideeën. De vanille- plant is een klim-orchidee, oorspronkelijk thuisbehoorende in Amerika. Zij werd over. gebracht naar Indië en groeide daar zeer welig. Echter waar het om te doen was. de vanille namelijk, werd in Indië niet verkre gen. Wat bleek nu? Men had wel de plant overgebracht, maar niet de insecten, die noodig zijn om het bestuivingsproces te vol brengen, zoodat vruchten hiervan nooit wer den gezien. De ondervinding heeft geleerd, dat bijna iedere plant haar eigen insect heeft, die de bestuiving der geslachtsorganen tot stand brengt. Toen men dus tot deze ontdekking kwam, ging men ook de insecten vanuit Amerika naar Indië exporteeren. Een van de bestuurders van de plantentuin ie Buitenzorg, in Indië, kwam op het denk beeld dat die insecten niet in Indië waren, en ging toen zelf dienst doen als insect. Met een kwastje gewapend ging deze de plant bewerken en bestreek met het stuifmeel de vrouwelijke deelen der bloem. Het resultaat was gunstig, want er kwamen vruchten en dus ook vanille. Het exporteeren van die soort insecten was natuurlijk niet gemakke lijk, maar toch heeft men bereikt, dat de va- niile-orchidee daar nu welig tiert. Op dit ge bied hebben onze landgenooten Heyman en Theissen veel gepraesteerd. Het waren prac- tische natuurvorschers, die van veel planten de insecten hebben opgespoord. Zij ontzagen niet er weken, maanden en jaren aan op te offer-en, om te weten te komen, welk insect een bepaalde plant bevruchtte. Hieruit kan men weer zien de samenhoorigheid in de natuur tusschen planten en dieren. Met een waar genoegen werd dit interessante onder- werp gevolgd en het kenschetst te beter weer, welk een natuurkenner en natuur liefhebber de voorzitter is. De notulen werden gelezen en goedge keurd, onder applaus der vergadering. We vernamen hieruit nog, dat het ledent il is gestegen van 57 tot 70. Onder de ingekomen stukken bevond zich een schrijven, dat door de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde en de Ncd. Dahlit-vereeniging een vaste keuringscom missie is benoemd om een zekere eenstem migheid van beoordeeling te bereiken. Van de Ned. Dahlia-vereeniging zal een jaar boekje worden uitgegeven, waarin alles be treffende de Dahlia's te vinden zal zijn: soorten, bekroningen, enz. Bericht was ontvangen, dat een subsidie is toegestaan voor den bindcursus van 44.40. Met dezen cursus zal weer spoedig een aanvang worden gemaakt. Deze cursus loopt af in September 1925 en zal ongeveer 10 kosten. De heer Braan stelt voor een collectieve inzending van Dahlia's op de groote Dahlia tentoonstelling te Lelden, en eveneens een collectieve inzending op de Groote Haar- lemsche tentoonstelling in 1925. Dit werd in beginsel besloten. Als commissie hiervoor worden benoemd de heeren Rotteveel, Wiecherink, fa. Ko nijnenburg Hoek. Overvelde en J. Braay. Aan de tentoonstelling te Leiden zal een zilveren medaille worden geschonken. Hierna kreeg de heer Kromdijk de ge- woord met het onderwerp: „Het preparec- omtrent de bloem- en heestergewassen door hem ter vergadering medegebracht. Dit blijkt een lid te zijn, waaraan de ver eeniging iets heeft. Met kennis van zaken werden de verschillende planten besproken. Hierna kwam de heer De Boer aan het woord mei het anderwerp: „Het preparee ren van olanten." Zooals men kan weten ts voorgesteld om hier een „herbarium op te richten, waardoor men een overzicht krijgt van al de hier in de omgeving groeiende bloemen en planten. Noordwijk bezit een zeer uitgebreide Flora, omdat hier zooveel, verschil van grond is: duin-, boseh-, stand flora, alsook de flora van laag polderland, geestgrond. Spreker behandelde daarna de beste methode om de planten goed te dro gen en wees er hierbij op niet een klein gedeelte van de plant te drogen, maar zoo veel mogelijk een geheele plant, of althans een groot gedeelte, met bloemen of eigen aardigheden, Ook moet men trachten de mozaïk. die aan elke olant eigen is te be waren. Die vormen zijn maar niet wille keurig of grillig, maar iedere plant heeft ziin eigen trozaïk. Ter gelegener tijd kan ook een raadafdeeling worden opgericht. En dankbaar applaus dankte den voor zitter voor zijn Cehouden uiteenzetting. Besloten wordt aan dr. Van SlogtePen te vragen een uiteenzetting te willen geven van den Phytophatologischen dienst. De gewone keuring en verloting volgde, waarna sluiting. Gegund. Het aanleggen van electrisehe verlichting in bet raadhuis, is gegund aan de laagste inschrijfster, de firma Lamgensaal en Inniger te Leiden. Aanbesteding, 15 April aanstaande zal van gemeentewege worden aanbesteed het maken van een 72 M. lange walbeschoeiing nabij de Westeinderbrug. Reddingsbrigade. Dezer dagen ontging het bestuur van den N. R. B. het verzoek van den Ned. Bond tot het redden van drenkelingen of de N, R. B. bereid was, eenige kustreddingsmiddelen tijdelijk af te staan voor een tentoonstelling voor E. H. B O. te Schiedam. Dit werd toegestaan. Door bereidwillige handen werd een keurige col lectie reddingsmiddelen in orde gemaakt In totaal ongeveer 20 stuks. Ook had het lid Chr. van Venitiën enkele keurige platen vervaardigd, die ongetwijfeld den stand ten goede zullen komen. Woensdagavond j.L werd een en ander naar Schiedam verzon den per auto. Daar aangekomen werd over gegaan tot het opstellen van de diverse mid delen in de'ruime tentoonstellingszaal. Daar de N. R. B. alleen als kustbrigade exposeert, zal de stand ongetwijfeld veel bekijks heb ben. Sport. S. J. C. waarschijnlijk kampioen in haar afdeeling. Zondag ging S.J.C., vergezeld van een schare supporters, per autobus naar Delft om haar concurrent naar de hoogste plaats, D. H. L. (De Hollandsche Leeuw) te bekampen en te verslaan met spre kende cijfers, zooals de uitslag uitwijst. Uitgenoockgd te half drie te spelen, was S.J.C. te twee uur reeds aanwezig, 't Gaf echter nog heel wat moeite eer men tot spelen kon komen, 't Was e»n belabberde boel, geen veld, geen scheidsrechter enz. Enfin, daar zullen we maar overheen stappen. Toen er een veld, een scheidsrechter, een fluitje en de D.H.L.-spelers bij elkaar waren, kon men beginnen. De opgooi was voor D.H.L., die verkoos met wind in den rug te spelen. S.J.C. trapt af, maar hef wordt over genomen aoor D. H. Ii een a nvrl do. t, maar door offside verloren ,..sft. Na ee„ bezoek aan de andere zijde Komt het S.J.C.- doel in gevaar, als Thomas uitgeloopen is en den bal niet voldoende kan wegwerken, waardoor in 't verlaten doel geschoten wordt, keihard. Daar dook het reddende hoofd van Jac. Passchier op eneen zeker doelpunt was voorkomen. Dan heeft D.H.L. niets meer in te brengen en er wordt met hen ge speeld. S.J.C. herstelde zich langzaam van een zenuwachtig begin en kwam er beter in. Na eenige schoten op D.H.L.-doel maakt Moerel 't begin met een kort schot, 10. Eenigen tijd schiet van Gerwen de keeper stept, maar werkt onvoldoende weg, waarop Wijnand no. 2 deponeert. Even daarna maakt Wijnand no. 3 Hierna komt de rust. Na de rust met den wind mee wordt Wij nand ie de gelegenheid gesteld no. 4 en 5 te fabriceeren. Dan begint D.H.L. het een-back-systeem toe te passen, waarmede zij geruimen tijd succes heeft en verschil lende aanvallen van S.J.C. op buitenspel stranden. Meerei maakt uit een aanval no. 6. Moerel maakt in z'n eentje no. 7, terwijl van Gerwen als besluit no. 8 in het leven roept. De postduiven berichtten intusschen te Noordwijk dat het 8—0 geworden was, en hoewel het wat laat geworden was door bo vengenoemde omstandigheden trokken de vijf auto's met welgemoed gestemde in zittenden naar Noordwijk terug met het kam pioenschap in 't zicht, R. K. Volksbond. Deze houdt a. s. Woensdagavond 8 uur een zeer belangrijke vergadering in café v. d. Berg. Als spreker treedt op de heer A, Schama van Lisse. Als onderwerp heeft deze: „De centrale inkoop van brandstoffen." Tevens zal bespreking ge houden worden over de Encycliekmeeting. R. K. Harmonie. In het repetitielokaal hield de R. K. Muziekvereeniging St. Jeanc D'Arc, een ledenvergadering, welke goed was bezet. Na opening door den voorzitter, den heer Jos. Timmermans, met den Cbr. Groet, me moreerde deze nog in 't kort de goed ge slaagde serenade bij het plaats gehad heb bend jubilé van den Zeer Eerw. Heer Pas toor, en door wiens medewerking de ver eeniging in het bezit is gekomen van een prachtig nieuw vaandel. De notulen werden hierna door den se cretaris gelezen en zonder aanmerkingen goedgekeurd. Wegens ongesteldheid van clen penningmeester, werd de halfjaarlijk- sche rekening en verantwoording uitgesteld tot een volgende vergadering. Bij de verdere besprekingen werden de volgende bepalingen vastgesteld. Wanneer een lid vier keer zonder wettige reden de repetities verzuimt, zal hij worden ge royeerd. Dit zal ook gelden voor hen, aie 8 weken contributie schuldig zijn en na waarschuwing van den penningmeester, in gebreke blijven te betalen. Besloten werd ook een tooneelafdeelmg op te richten. Dat hiervoor wel animo was, bleek wel, daar zich hiervoor dadelijk 14 le den opgaven. Ook werd een vaandelcommis sie opgericht, welke de financiecle zorgen hiervan op zich zal nemen. Hierna sluiting met den Chr. groet. Burg, stand. Geboren: Johannés Adrianus, z. van A. M. Hek en A, J. Schuiling te Bloe- mendaal. Johannes Gabriel, z. van N. van den Berg en A. Noordermeer. Johannes Hendrikus, z. van P. J. Gcerlings en M. van der Voort. Maria Josepluna, d. van J. van Berkel en J. Bon. Jacobus Petrus, z. van J. K. van Berkel en C. Hoogendoorn. Overleden. Willem F. Flaman, 49 j., te Haarlem, ongehuwd. Maria van Veen, echtg. van J. Hoogkamer, 49 j. Helena Hendrika Albertina, 2 weken, d. van J. G de Kan en S. Zwarter. Johannes Tewe, 87 j„ te Schiedam. Johannes Petrus van der Lem, 47 j., te 's-Hage. Johannes v. Dijk, 70 j., te Amsterdam. Johannes Sluiter, 67 j., te Amsterdam. Simon Kerkvliet, 62 j., ongehuwd, alhier. BuigerL Stand. Ondertrouwd: H. J. Raspoort en J. Henneman. Bevallen: M. Komenv. Tunen, d. G. Th. van EttenStaring, d. A. J. Schuite makerSiebers, z. M, S. SchramBur ger, z. Raaadsvergadering. In ons blad van gisteren meldden we een bericht, dat aan de raadsvergadering van 8 April 1924 wordt toegevoegd punt 13a, behandeling van de motie van den heer W. F. Visser e.a. inzake vei hooging der uitkeering aan werklooze arbeiders met advies van de betrokken raadscommissie. Om misverstand te voorkomen moeten we even opmerken dat dit bericht per abuis onder stadnieuws werd geplaatst. Dit moest onder Velsen zijn. Voetbad, Hedenavond om 8 uur ver gadert de R. K. Voetbalvereeniging „Voor hout", in Café „.Boerhaave." De Gasbeweging. De gasdemonstraties behooren weer tot het verleden en wij kun nen veilig aannemen, dat deze een succes zijn geworden, voor de Leidsche Lichtfabrie ken, daar de belangstelling voor de demon straties alle drie dagen groot geweest. Als men vóór de demonstraties zijn oor bij 't pu bliek te luisteren legde, waren de bezwaren aan gasverbruik verbonden zeer talrijk. Er was een zekere oppositie waar te nemen. Doch „onbekend maakt onbemind." Het was opvallend, dat diegenen, die in een andere gemeente in de gelegenheid waren gas te ge bruiken, direct voor aansluiting waren. Bij algemeene uitsluiting is bet succes niet al leen aan de zijde der lichtfabrieken, doch ook bij het gemeentebestuur en wel 't meest bij de gemeente zelf. De gemeenteraad schroomde niet, een be- drag" van 20,000 te voteeren ten behoeve van den gasaanleg, en men deed dat, omdat men overtuigd was, dat gas voor het hoofd bedrijf, met name het bollenbedrijf, al hier, een eisch des tijds was geworden en alle krachten ingespannen dienen te worden, niet alleen om de ondernemingen hier te behouden, doch ook om ze naar hier te trekken. Het gas kan goede densten aan het bollenbedrijf bewijzen, met 't oog op de schuurbehandeling der bollen en de kokerij der Narcissen. Er wordt reeds blijk gegeven, dat men het nut van gas voor laatstgenoemd doeleind inziet, daar reeds een firma er 250 voor over had voor het leggen van een gas- zinker, die noodig was, daar het perceel aan de andere zijde van het water ligt. Het gemeentebestuur heeft blijk gegeven niets te ontzien, om de gemeente bloeiend te maken; laten nu de gemeentenaren, wier belangen bet hier geldt, dit op prijs stellen en aansluiten, zoodat voornoemde 20,000 ren- tegevend worden. De zomertijd. Het gemeentebestuur gaat zich aan den zomertijd houden en de andere openbare lichamen en groote ondernemingen zullen zich hier wel bij aanpassen, zoo dat ook hier de verwarring opgeheven is. De vorst. Tengevolge van de strenge nachtvorsten ondervinden op verschillende plaatsen in dezen polder de tuinders groote schade, doordien de jonge plantjes door de koude niet tot wasdom konden komen en verloren zijn gegaan. Omtrent den uitgroei van de wintertarwe, die aanvankelijk ook nogal te lijden heeft gehad, worden thans betere verwachtingen gekoesterd. Ongeluk. De bestuurder van een motor rijwiel had Zondag op den Hoofdweg alhier het ongeluk eer, toeschietenden hond te overrijden, met het gevolg dat hij tegen den grond werd geslingerd en de motor over den kop sloeg. Het mag een wonder heeten dat de man er behoudens eenige ontvellingen en een lichte beenkneusing zoo goed is afgekomen. De hond werd ernstig aan den kop ver wond en is kort daarop bezweken, EVrpsbrandweer. Op het platteland een goede brandweer te hebben is altijd een moeilijk vraagstuk gebleken. Nu wordt het in den laatsten tijd wel veel gemakkelijker om een oplossing te vinden, hoewel de groote afstanden in een polder als Haarlemmermeer altijd een groot be zwaar opleveren. Ons gemeentebestuur schijnt nog steeds te zoeken naar een verbetering van de brandweer, waarvan de kosten de draag kracht der ingezetenen niet te boven gaan. Immers is er in December een proef ge nomen met een automobielbrandspuit op een Fordchassis van de firma Ter Borg en Mensinga uit Appingedam en nu zal op Woensdagmiddag a:s. te Hoofddorp een demonstratie worden gegeven door de firma Van Bergen te Heiligerlee. Het moet in de bedoeling liggen na voor zichtige vergelijking van de verschillende fabrikaten, straks een automobielspuit aan te koopen voor Hoofddorp en die van Hoofddorp dan over te brengen naar een ander dorp. Hongaarsche kinderen. Naar 't schijnt, zal er Donderdag 10 April a.s. weer een trein met Hongaarsche kinderen uit Buda pest in Amsterdam arriveeren, terwijl de zelfde trein teruggaat op Dinsdag 15 April d. a. v. Er zijn verschillende jongens en meisjes uit Hongarije in Hoofddorp, Nieuw-Vennep, Vijfhuizen, Rijk, Abbenes en Aalsmeer ge plaatst; de meesten zijn al weer naar hun vaderland teruggekeerd; de kleinste helft zal weldra vertrekken. Toch blijkt 't, dat enkele pleegkinderen geregelde briefwisseling houden met hun verzorgers hier in Nederland en hun verzoek herhalen om nog eens te mogen terugkomen. Het is in vele gevallen hard om dit te wei geren als men leest hoe ellendig de toestan den en levensomstandigheden ginder nog zijn en daarom behoeft 't niet te verwonde ren dat er met den bovengen'oemden trein weer een paar pleegkinderen naar dezen polder terugkomen, Burgeri. Stand van 47 April, Gebo ren; Hermina, d. v. Nibbering en G. J. Jeu- rissen Catharina, d. v, J. Roodenburg en A. Geertsma Hein Jacob, z. v. J, Koel- mans en C. S. v. Leeuwen Cornelis, z. van A. v. d. Klauw en A. M. Balvert. Maria Wilhelmina, d. v. P. J, v. d. Klauw en Q. M, Borst Leonards, d. v. C. J. Verhoe ven en A. J. Roubos. Willem, z. van G. v. d. Bosch en J. v. Balen. Pieter, z. van V. Markus en D. Stokman, Harm Albertus, z. van B. Polman en A. M. Klarenberg. Jo hannes Theodorus, z. van Th. N. Broedersz en C. M. Fontaine. Nicolaas, z, van N. Honcoop en P. Eveleens. Gerda Alida, d. z. v. B. Polman en A. M. Klarenberg Jo hannes, z. van J. A. Apswoude en A. Deen. Pietertje, d. van G. v. d. Meer en T. v. Dam. Jacob, z van M. D. de Graaf en A. v. Splunter, Ondertrouwd: Johan Christiaan Brons, 25 jaar en Catharina Benjamin, 17 jaar. Overleden: te Leiden: Geertje Spaargaren, 23 jaar, gehuwd met A. Schuurman, Her- manus Koningen, 79 jaar, wedn, v. I. Bol. Hendrik Smit, 80 jaar, gehuwd met C, de Boer. Propaganda. Donderdagavond te 8 uur zal in het K. S. A.-gebouw alhier optreden mej. Toos Post, van Delft. Het doel van haar alhier te vervullen spreekbeurt, is, te komen tot oprichting van een R.-Kath. Vrouwenbond hier ter plaatse. Alle R.K. dames vaa 18 jaar en ouder worden op dezen belangrijken avond verwacht. Burgerlijke Stand. Geboren: Alida Ma ria, d. van K. van Kesteren en J. van der Meer. Overleden: C. J. van der Voort, z. 6 dagen. Gevestigd: J, C, Homan, Hoofdstraat 118a uit Warmond; W. H. W. Thijs en ge zin, Hoofdstraat 221 uit Rotterdam; A. P. Aangeenbrug en gezin, Bijdorpstraat 3 uit HÜlegom; J. P. van den Berg, Rijksstraat weg 7 uit Doetinchem. Vertrokken'. L. G. Koppers van Hoofd straat 197 naar Delft; Mej. J. Koolman, an Burchtstraat 11 naar Leiden. F. de Voogd van Kerklaan 4 naar Haarlemmer neer. J. Uiterwijk, van Kerk1- o 4 naar Haarlemmermeer. Veiling te Lisse op 5 dezer, van Holland's Bloembollenhuis. Marechaël Foch 0.65, White Giant 1,40. Odin 0.95. Wilbrink 0.80. Panama 0.70. Red Emperor 1.60, Schwabaen 1.30 Brimstone 1,20. America 0.75. Mr. Frank Pendleton 0.90. Prince of Wales 075 Willy Wigman 1.Princepine 0.95 Niagara 1.90. Yellon Standaard 1.10. War 1.10. Marianne 0.85. Rembrandt 0.85. Liebesfeuer 2. Prim, Hermoine 1.40. Prim. Vanissa 1. Prim. Atalantha 1.30. Alles per 100 stuks. Maat van 10/12 c.M. STORMVOGELS GEHULDIGD. De vorige week was de tijding dat onze populaire voetbalclub reeds definitief het kampioenschap had verkregen zoo vrijwel onverwacht gekomen, dat er van een eenigs- zins behoorlijke huldiging geen sprake kon zijn. Nauw was echter de week begonnen of er werd een comité gevormd die dan deze zaak regelde voor een grootsche betooging als Stormvogels van haar laatsten competi tie-wedstrijd tegen „Haarlem" terugkeerde. Donderdagavond werd met de belangstel lenden vergaderd en bet definitieve plan goedgekeurd. Zoo zag men nu Zondag het feest komen. Eerst in den morgen van verschillende huizen vlaggen, hetzij de Hollandsche drie kleur, hetzij de blauw-witte vlag der club. Een enkele winkelier had een speciale éta lage gemaakt met een letterlijke en een symbolische Stormvogels hulde. In de middaguren waren vele supporters meegegaan naar Haarlem, doch ook onder de achtergeblevenen op straat zag men ge- regeld de stemming stijgen. Kinderen zag men met blauw-witte vlaggetjes, volwassen met strikjes op de borst. Zeer spoedig was bekend dat de „Vogels" ook dezen laatsten wedstrijd in een overwinning hadden omge zet en dus minstens met een flinken voor sprong van 3 punten de eindsport dhr jaar- lijksche ladder bereiken. Tegen 5 uur stroomde alles in de richting van het station. Duizenden menschen ston den geschaard op het stationsplein en bo ven op de hooge Wil'nelminakade toen de extra-trein precies 5.10 aankwam. Deze trein was voorzien van vlaggen met de woorden: „Stormvogels kampioen." De trein stopte aan het 2e perron, waar zich hadden opgesteld het bestuur met de vereenigingsvlag, de Harmonie-vereeniging „Concordia," met haar vaandel en verder het huldigingscomité. Nauwelijks stapten de kampioenen uit of de voorzitter van het comité, de heer W. Jongstra, sprak een woord van hulde en overhandigde aan de aanvoerders der beide elftallen, die beide in hunne afdeeling No. 1 waren geworden, ieder een fraaie krans. De muziek speelde, gejuich en voort ging het naar de gereedstaande rijtuigen. Met de spelers van Stormvogels I en II werd nu een rondrit gemaakt en begaf men zich naar de feestzaal in hotel Nummer Eén. Deze zaal was, voorzoover niet gereser veerd voor de officiëele personen, stampvol en buiten bleef een groote massa menschen staan. De Spes Patria, die natuurlijk geen kans zagen in de zaal te komen, waren bij massa's buiten tegen de ramen opgeklauterd. Toen allen hunne plaatsen ingenomen hadden nam de heer Jongstra het woord. Hij gewaagde van de overhaaste hulde de vorige week en verhaalde den arbeid van het comité dezer dagen. Dank bracht hij aan de velen die met arbeid en goed het comité behulpzaam waren geweest. Allen d;e cr voor gevraagd waren hadden bereidwillig meegewerkt voor hun deel. En nu vroeg hij zich af: hoe komt dit. Deze vraag kan dik wijls herhaald worden. Hoe komt het dat als een trawler binnen komt veelal de eerste vraag is: hoe heeft Stormvogels gespeeld? Dat komt omdat dié vereeniging en hare spelers populair zijn in IJmuiden. Zooals men met spanning ziet naar de worsteling der schepen om binnen te komen, zoo ziet men met spanning naar de prestaties der Stormvogels. Spr. hoopte dat later nog een gelegenheid zal komen voor het aanbieden van een materieel hulde blijk, thans wenschte hij de hoop uit te spreken dat de spelers zich ook in de a.s. kampioenswedstrijden zouden doen kennen als kranige, maar eerlijke spelers. Hij ein digde met het instellen van den heildronk met de eere-wijn op de vereeniging, de spelers en het bestuur. Na hem nam de voorzitter van Stormvo gels, de heer Jac. de Nobel, het woord, die dankte voor de hulde en de spelers roemde voor hun vele opofferingen ter wille van de vereeniging. Ook hij spoorde het eerste elf tal aan zich in den komenden strijd als fiere sportmen te houden en was trots te mogen zeggen dat door alle deskundigen in de voet balwereld erkend wordt dat de „Stormvo gels" steeds forsch maar eerlijk speelden. Als een bewijs daarvan noemde hij den stroom van gelukwenschen die uit alle oor den van het land binnengekomen waren. Als een voorbeeld las hij een zeer hartelijk schrijven voor van den concurrent „Excel sior" uit Rotterdam en een van den secre taris van den N. V. B. Houdt dan ook nu in deze zware wedstrijden het reine wit onzer vlag onbesmet, jongens." Zich meer in 't bijzonder tot het 2e elftal wendende sprak de voorzitter woorden van dank voor het feit dat ze, voor het eerste jaar in de N. V. B. spelende, als eerste ein digden. Waar wel eens gedacht is dat het gemis aan goede reserves de zwakke plaats van Stormvogels was, is men nu eindelijk op den weg naast het sterke eerste klasse elftal een reserve-eerste klas elftal te krij gen. De aanvoerder der spelers, de heer Kos ter, dankte uit aller naam voor de hulde en beloofde dat zij hun best zouden doen. Namens de aanwezige vertegenwoordigers der pers sprak de heer Janzen, die vertelde dat dit werk hem eigenlijk niet toekwam, maar aan den specialen sportverslaggever, den heer Bremerkamp. Waar deze evenwel niet aanwezig was sprak hij de beste wen- schen uit voor de „Stormvogels." Tevens uitte hij zijn leedwezen over de weinige be langstelling die de „groote pers" placht te betoonen voor de verrichtingen der spelers en die wel het hoogtepunt bereikten in een zeer „kifterige" critiek der „Nieuwe Rot- terdammer,' deze week. Als medewerker aan groote bladen deed hij een kier open van de deur dier journalistieke keuken. De heer Visser, aanvoerder van het 2e elftal sloot zich na een woord van dank bij den vorigen spreker aan, maar hij en zijn mannen zullen zorgen dat de schrijfpenmuzi kanten ook notities van hun spel moeten nemen. De heer de Nobel las nog brieven en tele grammen voor van 't bestuur van den H.V.B. van den voorzitter van H. F. C., Karei Lotsy, van „Haarlem," van den heer Stals, vroeger voorzitter van Stormvogels en scheidsrech ter Boekman. Tusschen de bedrijven door speelde tel kens „Concordia" of werden hoera's uitge bracht op verschillende spelers, Verder wer den nog woorden van hulde gesproken tot verschillende bestuursleden, tot trainer Mag- nen en tot de vrouwen en meisjes der spelers. Aan 't einde van 't officiëele deel van den avond bracht men nog dank aan „Concor dia" dat geheel spontaan medegewerkt had voor deze huldiging, waarna men overging tot een meer gezellig samenzijn. Voor de Textielarbeiders. Zondag werd aan beide parochie-kerken alhier gecollec teerd voor de uitgesloten Textielarbeiders in Twente. De opbrengst aan de St. Martinus bedroeg 58,61, aan de Sint Joseph 48,49 te zamen dus 107,10. Wij teekenen daarbij aan: vergeleken bij Lisse heeft Hillegom in dezen een zeer slecht figuur gemaakt; daar was de opbrengst bijna 3 X zoo groot. De oorzaak schuilt vermoedelijk in te late mededeeling via de pers. Zeer velen hoorden van de collecten eerst toen dit onder de H. Mis. die zij bijwoonden, werd bekend ge maakt. Het is jammer, gezien de groote nood zakelijkheid om te helpen, opdat de liberale reactie daardoor de christelijke rechtvaar digheid mag worden vervangen. Toch kan men nog wel wat doen voor deze arme ge zinnen. Men kan de steunlijsten begunstigen maar ook straks als er een collecte langs de huizen gehouden wordt {waarvoor reeds aan B, cn W. verlof is aangevraagd) flink geven. We hopen het. Kievits-eieren. Door den heer V. aan de Weeresteinstraat zijn tusschen de tulpen in den Elsbroekerpolder een tweetal kievits eieren gevonden, de eerste alhier, naar wij meenen. Alweer een voorjaarsteeken! Melkafslag. De melk is hier weder met 2 ct, per liter afgeslagen en kost nu 13 ct,; bij één 12 ct. De huismoeders zijn blij! Jubilea. In den loop van dit jaar zul len de volgende professoren hun 25-jarig jubileum als hoogleeraar aan de Leidsche Universoteit herdenken; Prof. dr. G. Jel- gersma, hoogleeraar in de psychiatrie, 20 September; prof. dr. J. M. Janse, hoogleer aar in de plantkunde, 1 November; prof. dr. 8 APRIL EERSTt KOERS LATERE KOERS BERLIJN p. billioen) 0.057 PARIJS 15.60 BRUSSEL 13.20 WEENEN 0.3b LONDEN 11.63 STOCKHOLM. 71.3C KOPENHAGEN 44.55 CHRISTIANIA 37.12: 46.85 NEW-YORK 2.68', ROME C. C. Uhlenbeck, hoogleeraar in het Gotisch, Angelsaksisch, oud-Noorsch en de vergelij kende Indo-Germaansche taalwetenschap, 13 December, Personalia. Bij Kon. besluit van 5 April 1924 is met ingang van 15 September 1924, aan Dr. W. Nolen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, met dankbetui ging voor de gedurend evele jaren den lande bewezen belangrijke diensten en benoemd aan genoemde Rijksuniversiteit tot gewoon hcogleeraar in de faculteit der geneeskunde, om onderwijs te geven in de inwendige ge neeskunde, dr. W. A. Kuenen, buitengewoon hoogleeraar aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam. Burgeri. Stand. Ondertrouwd: A. v. d. Putten, wecinr. 59 j. en A.H. Pfijffer, wed. 51 j. J. H. Borgmeyer, gesch, 32 j. en M, P. Möllenkamp, jd. 24 j. M. C. v. Vuuren, jm. 23 j. en J. v. d. Vos, jd. 19 j. Gemeenteraad. In de gehouden zitting van den gemeenteraad was de heer Dub belman (s.d.), na een lange afwezigheid we gens ziekte, weer aanwezig. De burgemees ter sprak zijn vreugde uit over het herstel, waarna de heer J, A. van der Reyden (c,h,)t die tot lid van den raad is gekozen in de plaats van wijlen mevrouw De Stoppelaar Zeeman, werd geïnstalleerd. Een voorstel van de 3-Octobervereeniging, dat de gemeente zich garant zou stellen voor een bedrag van 3000 met het oog op de kosten bij de viering van Leiden3 Ontzet, werd in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. i ot leden uit den gemeenteraad in de commissie van georganiseerd overleg, wer- den met groote meerderheid tot leden van het georganiseerd overleg gekozen, de raadsleden Pefa (a.-r.), Wilbrink (c.h.l, Heemskerk (r.-k.), en prof, Eerdmans (v,b.j. De heer Baart, de vijfde candidaat, kreeg 14 stemmen, tegen 14 op den heer Kooistra (s.d.) en 2 op mr. Van Eek (s.d.). 1 stem was blanco. Een tweede stemming bracht de benoeming van den heer Baart met 17 van de 31 stemmen, waaruit blijkt, dat 2 leden van rechts zijn afgeweken van het geen met rechts was overeengekomen. Tot plaatsvervangende leden in het ge organiseerd overleg werden gekozen de heeren: Huurman (a.-r.), Splinter (c.-'h.]t Bergers (r.-k.), Sytsma (v.-d.) en Kooistra. Tot Jid der commissie voor den genees kundigen dienst en den keuringsdienst van /.waren (vac. mevr. De Stoppelaar) werd ge- kozen mevrouw H, Dietrich—De Rooy (dem. partij). Tot schoolartsen werden voor den tijd vai 1 jaar herbenoemd de artsen: H. W. Blote, J.. H. Schreuder, H. P. Veldhuyzen en dr. W. Th. M. Weebers. 1 ot lid van het bestuur van de vereeniging de Ambachtsschool, werd benoemd mr. W. de Clercq. Aan de Kamer van Koophandel voor Rijn land werd, nadat eenige leden daartegen verschillende bezwaren hadden geopperd en nadat de burgmeester de verzekering had gegeven, dat de S.D.A.P. voor 't geval de' IMei-viering op Vrijdag valt, de beschikking over de groote zaal der stadsgehoorzaal houdt, deze zaal voor de des Vrijdags te houden Handelsbeurs tegen een verminderd tarief beschikbaar gesteld. Aangenomen werd een voorstel tot leve ring van electriciteit aan de gemeente Moercapelle, Een bedrag van 3200 werd beschikbaar gesteld voor de uitbreiding van het badhuis aan de VanderWerffstraat met 2 badcellen en 2 ketels met levering en installatie van 2 badkuipen Besloten werd tot verkoop van ongeveer 3000 vierk. M. grond aan de Burggraven- laan en de Fruinstraat aan den heer J. Ver- hey van Wijk, die daar een villa wil bou wen voor den prijs van 27,000. Over het voorstel tot het treffen van een regeling met de Haagsche Tramwegmaat schappij betreffende de uitvoering van wer ken aan en nabij en Rijnsburgerweg in ver band met den aanleg van de tramlijn Den HaagWassenaarLeiden en met de plan nen tot verbetering van den Rijnsburgerweg ontstond een uitvoerige discussie. Uit de discussie bleek, dat de weg zoodanig zal wc-:1 en veranderd, dat de trambaan in het midden van den weg komt te liggen. Het voorstel is ten slotte z.h.s. aange nomen. Aan de woningbouwvereniging „De Een dracht" werd voor den aankoop van grond en den bouw van 58 boven- en 58 beneden woningen aan den Lagen Rijndijk, een voor schot voor de bouwkosten van 268.000 en een voorschot van 80,000, voor den aan koop van grond, straataanleg enz. verleend. Het afwijzend prae-advies van B. en W. op het verzoek van d ewoningbouwvereeni- ging „De Eendracht" in zake het verleenen van een voorschot en een bouwcrediet voor den bouw van 12 woningen en twee winkel huizen met pakhuizen op een terrein aan den Lagen Rijndijk, werd aangenomen met 29 tegen 7 stemmen. Uitvoerig werd hierna gesproken over 'het verzoek van de afdeeling Leiden van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond in zake het treffen van een regeling, waardoor aan de daarvoor in aanmerking komenden een bijslag werd verleend op de uitkeering uit de bondswerkloozenkas genoten, tot een maximum van het bedrag door hen te voren als ondersteuning genoten van de gemeente lijke steuncommissie. De heer Van Stralen diende een motie in, waarin de raad B. en W. uitnoodigt in overleg te treden met het armbestuur tot het geven van een ondersteuning boven de uitkeering, in de gevallen, waarin dit ge- wenscht is. Deze motie vond van alle zijden instem ming, wijl, zooals er van verschillende zijden werd geroepen, het armbestuur zich steeds daaraan houdt. Ook de burgemeester ried aanneming aan, waarna de motie z.h.s. werd aangenomen. Een motie van dr. Knuttel om de men schen, die door de bestaande regeling er slechter aan toe zijn gekomen, van gemeen tewege schadeloos te stellen, werd verwor pen met 23 tegen 8 stemmen. Het prae-advies van B. en W. is hierna z.h.s, aangenomen. De vergadering werd hierna geschorst tot dos avonds.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2