BUITENLAND Rosa de smokkeiaarster GEM. 3UITENL BERICHTEN. Ingezonden Mededeelingen STOOMVAARTLIJNEN. Tweede Blad - Dinsdag 8 April 1924 De verrechtsching van DuUschlarid. De Duitsche regeering zal slechts na te komen verplichtingen tegenover de tegenpartij aanvaarden. Stresemann protesteert tegen eventueele nieuwe dwangmaatregelen in het Ruhrgebied. Onder de Radio-berichten: De Engelsche regeering verslagen: hare huurwetwijziging verworpen. De regeering treedt niet af. De uitslag der stemming in Beieren maakt het vormen eener regeering zeer moeilijk. UIT HET AND- t Een nederlaag voor de Engelsche regeering. De aanstaande Engelsch- Russische besprekingen. De verkiezingen voor den Beier- schen Landdag. Actie tegen mr. Zimmerman. Het Zuid-Afrikaansche parle ment ontbonden. Een onderzeeër gestrand. De Italiaansche verkiezingen. De overstroomingen in Polen. Aardstortingen in Spanje. Onlusten bij een staking in Britsch-Indië. FEUILLETON, V nieuwe haarlemsche courant. Rück nach rechts in Duitschland. Dezer dagen werd het aftreden gemeld van den staatspresident en de ministers van finan ciën, binnenlandsche zaken en justitie in Wur temburg. In verband met de aanstaande rijks- d'agverkiezingen is het wel gewenscht hierop met een enkel woord de aandacht te vestigen. In Wurtemburg regeert een coalitie van de mocraten en centrum een minderheids- regeering, sedert het vorige jaar de soc. de regeeringscoalitie verlieten. Reeds sedert lang woedde er een felle politieke strijd over de plannen der regeering om door de vermin dering van het aantal districtsbesturen (Ober- amter) bezuinigingen in de staatshuishou ding aan te brengen. Aanvankelijk was deze versobering van den staatsdienst groot opge zet, maar in het centrum vooral had men vele bezwaren, waarmede de regeering zooveel mogelijk rekening hield. Niet voldoende ech ter naar is gebleken, want het Centrum, dat blijkbaar nog al rechts gezind is en dat van de verkiezingen een versterking naar rechts schijnt te verwachten, deed nu zelfs het voor stel de behandeling van het regeeringsvoor- stel te dezer zake tot na de verkiezingen uit te stellen. Dit uitstel is met den steun van de conservatieven en Duitsche Volkspartij aan genomen met het bovengenoemde gevolg. Zoodat er nu kans is, dat in Wurtemburg thans, vóór de verkiezingen, nog een recht- sche regeering zal optreden, met den steun van het Centrum, waarvan de meerderheid blijkbaar van het samengaan met ,de demo craten genoeg heeft. Alweer een aanwijzing uit welken hoek de wind tegenwoordig in de Duitsche landen waait. Een aanwijzing hiervoor zullen ook de Landdagverkiezingen in Beieren geven, die Zondag zijn gehouden. Omtrent den uitslag hiervan worden nog geen officieele mede- deelingen gedaan. Maar uit de niet -officieele tnededeelingen uit Müncheri blijkt alreeds dat, gelijk verwacht werd, de uiterste partijen het meeste succes hebben behaald. De Beier- sche Volkspartij zal menige veer moeten laten, al zal buiten München de uitsteg voor haar misschien nog wel meevallen. Bij deze ver kiezingen heeft men tevens een referendum gehouden over het denkbeeld van de instel ling van een staatspresident en van het twee kamerstelsel krachtens de nieuwe grondwet. Te München hebben de kiezers, die op hun stembiljet gelegenheid hadden de vraag naar deze instelling met ja of neen te beantwoor den, zich in groote meerderheid tegen het denkbeeld van de Beiersche Volkspartij ver klaard, hetgeen wel toont hoezeer haar in vloed in de hoofdstad gedeukt is. Intusschen zal de uitslag van geheel Beieren nog moeten komen en voor heden is hierover lus niets meer te zeggen. De actie voor de Rijksdagverkiezingen is inmiddels, naar men weet, reeds lang ingezet. Uitvoerige berichten bereiken ons om rent eene v Verkiezingsrede van Rijks kanselier Marx, Zondag te Barmen gehouden. Tn deze verkiezingsrede verklaarde de rijkskanselier, dat de rijksregeering de rap porten der deskundigen grondig met de grootste nauwgezetheid zal bestudeeren of de daarin neergelegde conclusies en berekenin gen betreffende het prestatievermogen van het Duitsche volk dragelijk zijn. De regee ring zal slechts toestemmen in de aanvaardi- ging van verplichtingen, welke onder aan wending van alle nationale economische krachten werkelijk door het Duitsche volk kunnen worden nagekomen. Marx protesteerde in de scherpste bewoor dingen tegen de opzweeping van de nationale hartstochten door de rechtsradicale kringen het nuchtere verstand moet ons zeggen, dat de na het verlies van den wereldoorlog ons opgelegde lasten gedragen moeten worden zoover dit eenigszins mogelijk is. De rijkskanselier constateerde tenslotte nadrukkelijk, dat het streven van nationa listische fantasten door het kwetsende op treden van Frankrijk en België zeer bevor derd is. Hij brandmerkte de houding van de Fransche pers, welke elk woord, dat reke ning houdt met het gerechtvaardigde natio nale gevoelen van het Duitsche volk, ver draait tot een nationalistisch exces en reac tionair geschreeuw. Mocht de nieuwe rijks dag, zoo besloot de rijkskanselier door toe neming van de extremistische partijen niet ot arbeid in staat zijn, dan zal de teugel- looze onderdrukking van Duitschland door Frankrijk een groot deel van de schuld daar van dragen. Eveneens heeft Stresemann Zondag te Kiel eene Verkiezingsrede gehouden, waarin hij een protest tegen nieuwe dwangmaatregelen in het Ruhrgebied 1 nooren liet. In een verkiezingsrede te Kiel verklaarde Stresemann, dat Duitschland niet in staat is de financiering van de voortzetting der Micum-verdragen te dragen, en evenmin de Duitsche industrie. Tegenover de betref fende Fransche beweringen hebben lei dende vertegenwoordigers der industrie een verlenging van de verdragen volstrekt on mogelijk verklaard. Na gewezen te hebben op de weigering van credieten door groote En gelsche banken aan de Ruhrondernemingen zoolang de Micum-verdragen bestaan, zeide de minister de poging ligt voor de hand om op grond van de rapporten der deskundigen het beginsel van de leveringen in natura tijdens het moratorium, voor het geval dit door de mogendheden mocht worden aan vaard, ook tot grondslag van de leveringen aan Frankrijk te maken en dan een tijdelijke oplossing van de regeling der kosten hiervan te zoeken. Met de grootste beslistheid protes teerde de minister tegen de pogingen van Frankrijk om bij de onmogelijkheid van een voortzetting van de Micum-verdragen van een hèrnieuwd lijdelijk verzet te spreken en hij stelde de vraag of Frankrijk op deze wijze weder evenals in het najaar elke ver standige overeenstemming wil verijdelen, waaraan hij toevoegde, dat een oplossing van de herstelquaestie slechts mogelijk is, wanneer in het Ruhrgebied vrede heerscht en er gewerkt kan worden. Nieuwe dwang maatregelen zouden niet alleen de overeen stemming in gevaar brengen, maar ook de economische grondslagen daarvan. Duitsch land toonde door den wensch naar recht- streeksche onderhandelingen van staat tot staat hoezeer het erop gesteld is den grond slag voor een overeenstemming niet te ver nietigen. Stresemann wees nogmaals de beschuldi ging van Poincaré af, dat hij en de regeëring invloed geoefend zouden hebben op het vonnis in het proces-Hitier en betoogde, dat hij te Hannover scherpe critiek geoefend heeft op de politiek van Ludendorff. Ook was het verkeerd in de vaderlandsche ver- eenigingen iets dergelijks te zien als in de gewapende organisaties talrijke vaderland sche vereenigingen, vyaaronder de jeugdver- eenigingen, hebben niets uitstaande met Putsch-pogingen of geheime bewapening tegen het buitenland gericht. Nadrukkelijk heeft Stresemann zich gewend tegen de enkele leiders van organisaties, die met zulke gedachten spelen, terwijl hij hun ge brek aan verantv/oordelij kheidsgevoel heeft gegeeseld. Ten opzichte van de cónstitutioneeie quaestie zeide Stresemann, dat ook (je vol gens hun program niet op den bodem van de republikeinsche grondwet staande par tijen genoeg, verantwoordelijkheidsgevoel hebben om Duitschland niet bloot te stellen aan de gevolgen van nieuwen strijd. Het herstel kan slechts plaats hebben op den grondslag van den huïdigen staatsvorm, daar elke poging tot veranderirïg zou leiden tot schokken, welke het herstel zouden schaden. DE NALATENSCHAP VAN WIJLEN EX-KEIZERIN EUGENIE. De Kamer heeft de overeenkomst goedge keurd, welke is gesloten tusschen den Staat en de erfgenamen van „Eugenie-Marie de Guz man, gravin de Téba, weduwe van Charles Louis Napoleon III", ex-keizerin van Frank rijk. De ex-keizerin heeft in Frankrijk een for tuin van negen millioen francs nagelaten In hét actief komt een bedrag voor van 4.992.000 francs, hetwelk de Staat nog had te betalen als overschot der vroegere civiele lijst.Daaren tegen eischte de fiscus nog 7.593.000 francs aan successierechten op. De Kamer heeft er in toegestemd dat de schuldvordering op den staat met het aan de fiscus te betalen bedrag wordt gecompen seerd. DE VERMINDERING VAN HET AAN TAL KAMERLEDEN IN FRANKRIJK. Nu de Fransche Senaat het wetsontwerp inzake de vermindering van het aantal Ka merleden eveneens heeft aangenomen is dit definitief van 626 op 584 teruggebracht. Door dit besluit verliezen 35 departemen ten één afgevaardigde zeven departemen ten verliezen er twee, één departement drie (Aube). Daarentegen krijgen zes departe menten één en één departement twee afge vaardigden meer, terwijl 43 departementen en de koloniën hun zelfde aantal behouden. ENGELAND EN DE SCHADEVERGOEDING Volgens de „Daily Mail" zal de heer Baldwin, de leider van de oppositie in het Lagerhuis, den premier vragen, de verzeke ring te geven dat het Lagerhuis in de gele genheid zal worden gesteld, een bespreking te wijden aan nieuwe schikkingen, die de re geering eventueel treft met betrekking tot de schadevergoedingen en mtergeailieerde schulden. De conservatieve leiders zoudi^i nl. reden hebben om te gelooven dat MaC Donald, bezield door den wensch een algfe- meene Europeesche regeling te verkrijgen, met Poincaré een overeenkomst treft,, welke de schuld, die Frankrijk aan Engeland heeft, zou overdragen aan Duitschland, ten gevolge waarvan de waarde van de obligaties op Duitschland twijfelachtig zou wordeit DE BELGISCHE KONING ONGESTELD, De Belgische koning is door griep aange tast en moet het bed houden. TOENEMENDE STAKINGSDRANG BIJ DE DUITSCHE SPOORWEGEN EN POSTERIJEN. De toestand bij de Duitsche rijksspoor wegen is de laatste 24 uur ernstiger gewor den. De staking breidt zich uit en is nu ook naar Neurenberg overgeslagen, waar het werk in twee spoorwegwerkplaatsen is stop gezet. Ook het goederenverkeer aan de Zwitserschè grens ligt door de staking van de arbeiders stil. In Hamburg zijn nieuwe spoorwegwerkplaatsen buiten werking ge steld, en ook verder valt een uitbreiding van de staking waar te nemen. De toestand is verscherpt, doordat het kabinet thans zijn goedkeuring ook aan de ^nieuwe loonover- eenkomst tusschen het rijkspostministerie en het personeel heeft onthouden. Het per soneel wil, naar uit vakvereenigingskringeh wordt medegedeeld, zich bij het optreden van het spoorwegpersoneel aansluiten. DE CHINEESCHE BETREKKINGEN MET RUSLAND. Gemeld wordt, dat de Chineesche regee ring i r haar antwoord aan Karachan, den ge delegeerde der Sovjetregeering, weigert, Chi na's betrekkingen met andere mogendheden te bespreken, doch zich bereid verklaart, de op 14 Maart van initialen voorziene ontwerp overeenkomst, behoudens wijzigingen van ondergeschikten aard, te teekenen. EEN WOLKBREUK TE RIO DE JA NEIRO. In Rio de Janeiro heeft Zondag een wolk breuk plaats gehad. In efikele uren tijds viel er niet minder dan 29 c.M. regen. Een aantal personen kwam om, terwijl de overstrooming tal van kleine huizen vernietigde. EEN PESTEPIDEMIE IN ASTRAK A N. Uit Moskou wordt bericht, aldus meldt men ons uit Berlijn, dat er in de streek van Astrakan een pest-epidemie is uitgebroken. De Sovjet-regeering heeft aanstonds krach tige bestrijdingsmaatregelen genomen. Een groot aantal doktoren is op de been gebracht en er zijn 250.000 goudroebels ter bestrijding van de pest ter beschikking gesteld. LONDEN, 7 April. De regeering heeft hedenavond in het Lagerhuis de nederlaag geleden, bij de tweede lezing van haar huur wet, welke bepaalt, dat de rechtbank niet de uitzetting zal gelasten van een huurder, wegens niet-betaling van de huur, als deze niet-betaling te wijten is aan werkloosheid- Bij het vorig debat, Woensdag j.l. ver klaarden de leiders, zoowel van de conser vatieve als van liberale partij, dat bet een grove onbillijkheid zou zijn, den last van de verlichting van den huurder te leggen op den huiseigenaar individueel. Chamberlain stelde, namens de conservattieven voor, de wet te verwerpen, en Asquith, de leider der liberalen, verklaarde, dat hij tegen 't wets ontwerp moest stemmen. Toen dé wet heden opnieuw werd inge diend, bevatte zij een wijziging, waardoor de plaatselijke overheid aansprakelijk werd gesteld voor de huren der werkloozen. Zoo wel Baldwin namens de conservatieven als Asquith namens de liberalen, verklaarde, dat dit amendement de wet niet aanneme lijk maakte en zij drongen er op aan, dat de bepaling, waartegen hun verzet, ging, zou worden geschrapt. Thomas, de minister van koloniën, ver klaarde namens de regeering, dat zij de<bèV paling niet wilde intrekken. Het amendement van Chamberlain tot ver werping der wet werd in stemming gebracht en aangenomen met 221 tegen 212 stemmen. LONDEN, 7 April. Na de verwerping, dqr tweede lezing van de „Evictions Bill" vèr- klaarde MacDonald, dat de regêering tri*u overwegen of zij een nieuwe wet zou in dienen. Dit wijst erop, dat de regeering de verwerping der wet niet als een quaestie van vertrouwen beschouwt. LONDEN, 7 April. De Russische delegatie ter Engelsch-Russische conferentie zal, naar verwacht wordt, deze week te Londen aan komen. Aan het hoofd er van zal staan Rakowsky, de zaagelastigde te Londen. Gre gory en Sir Sidney Chapman, hooggeplaatste ambtenaren, resp. van het ministerie van buitenlandsche zaken en van handel, zullen de voornaamste Britsche politieke en eco nomische gedelegeerden zijn, maar de con ferentie zal werken onder rechtstreeksch toezicht van den premier Ramsay MacDo nald en den onderminister van buitenland sche zaken Ponsouby. Het doel der confe rentie is regelmaat te brengen in de betrek kingen tusschen beide landen en naar ver wacht wordt, zal ten slotte een nieuw ver drag worden opgesteld. Dit zou dan de be staande Engelsch-Russische handelsovereen komst vervangen, in Maar 1921 geteekend, „in afwachting van het sluiten van een for meel algemeen vredesverdrag". Na een plenaire zitting zal de conferentie verdeeld worden in twee secties, een poli tieke en een economische. De politieke sec tie, die haar bijeenkomsten zal houden in het ministerie, van buitenlandsche zaken, zjil een groot aantal verdragen en internati onale instrumenten hebben te overwegen, waarbij Rusland partij is geweest van de Napoleonitische oorlogen af. De economi sche sectie die bijeen zal^ komen in de bu reaux van den Board óf irade, zal verschil lende aanspraken in verband met de schul den overwegen. Daaronder zullen zijn de schuld, vóór den oorlog, van Rusland aan Brittannië, de Russische oorlogsschuld aan Groot-Brittannië (ongeveer 500 millioen pd.) en de particuliere schulden aan Britsche on derdanen. De bladen wijzen er op, dat veel afhangt van den geest, waarin de Britsche aanspra ken zullen ontvangen worden, met name in dien 'er, wat waarschijnlijk wordt geacht, een poging wordt gedaan, om in Engeland nieuwe credieten te plaatsen. BERLIJN, 7 April. Bij de gisteren ge houden verkiezingen voor den Beierschen Landdag hebben de Völkischen alleen te München 30 pCt. van alle stemmen ver kregen. Zij hebben stemmen gekregen uit nagenoeg alle kampen, maar het meest uit de Beiersche Volkspartij, die 50% minder stemmen verkreeg dan in 1920. De D.-nat. verloren ongeveer 2/3, de democraten niet minder dan V\ van het in 1920 bereikte aantal stemmen. Maar ook de soc.rdem. hebben stemmen aan de Völkischen ver loren, de onafhankelijken verloren onge veer alles, gedeeltelijk aan de Völkischen, maar grootendeels aan de communisten, wier stemmenaantal ook aanzienlijk toe nam. Naar de „D. Allg. Ztg." uit de kringen der Beiersche V. P. verneemt, zal deze niet deelnemen aan de vorming van de nieuwe Beiersche regeering, zoodat de D.- Völkischen genoodzaakt zullen zijn te trach ten een nieuw Kabinet te vormen. MiiNCHEN, 7 April. Volgens de defini tieve telling verkregen te München de soc.- dem. 71.000, de communisten 47.000, de Völkischen 104.000, de D.-nationalen 5000 de Beiersche Volkspartij 59.000 stemmen; te Augsburg de soc.-dem. 17.000, de com munisten 8000, de Völkischen 16.000, de B. V. P. 20.000 stemmen. i MüNCHEN, 7 April. Hedenmiddag 7 uur waren de stemmen in 159 districten ge teld. In deze verkregen de soc.-dem. 356.000 stemmen, de democraten 61.500, de communisten 179.000, het Völkische blok 406.000, de vereenigde nationalistische rech terzijde 167.000, de B. V. P. 752.000, de Beiersche Boeren- en Middenstandsbond 184000 stemmen. Inzake het „Volksentscheid" werden uit gebracht 987.000 stemmen met ja en 1.012.000 stemmen met neen. Van 38 districten is de uitslag nog onbe kend. MüNCHEN, 7 April. De „Münchener Ztg." schrijft: Door den uitslag der verkie zingen is de meerderheidsvorming in den nieuwen landdag en daardoor de regee- ringsvorming zeer moeielijk geworden. Door de scherpe tegenstellingen tusschen de B. V. P. en de Völkischen valt aan een com binatie tusschen deze beide sterkste bur gerlijke partijen niet te denken. Een tot mr. Zimmerman in nauwe betrek king staande persoonlijkheid publiceert in de „Sonn. u. Montagztg." het volgende communiqué. De algemeene staatscommissaris mr. Zimmerman beschouwt de door enkele po litieke partijen en een deel der pers tegen hem gevoerde actie, welke zijn spoedig heengaan ten doel heeft, geenszins als te gen hem persoonlijk gericht. Hij bltreurt evenwel, dat men bij een campagne zoo ver kan gaan, dat er onwaarheden omtrent hem worden rondgestrooid en dat zelfs zijn vrouw daarvan niet verschoond blijft. Als competent forum inzake de beoor deeling zijner werkzaamheid beschouwt de commissaris uitsluitend den Volkenbond. Aan dezen laat hij het over, na te gaan of hij de hem opgedragen taak behoorlijk ver vult. Wat zijn verder verblijf te Weenen aan gaat, hij zal op de te Genève te nemen be sluiten geen invloed oefenen. De Volken bond heeft te beslissen of hij het tijdstip gekomen achi de controle over de finan- cieele saneering al of niet op te heffen. Bij de beslissing omtrent deze kwestie zal al het vóór en tegen nauwkeurig worden overwogen. Wellicht zullen ook de psycho logische momenten een rol spelen. Dit communiqué slaat op de aanvallen der soc.-dem, partij en der links staande pers. KAAPSTAD, 7 April. Smuts deelde mede, dat het parlement over enkele dagen zou worden ontbonden wegens den uitslag der tusschentijdsche verkiezing voor Wak- kerstroom in Transvaal, waar de regeerings- candidaat Robertson, die als administrateur van Transvaal was afgetreden om den zetel te betwisten, verslagen werd door den na tionalist Naude, die in den Zuid-Afrikaan- schen oorlog aan de zijde der Boeren werd gewond. De algemeene verkiezingen zullen in Juni worden gehouden. In verband hiermee heeft de regeering van Zuid-Afrika den prins van Wales verzocht zijn aanstaand bezoek aan Zuid-Afrika op te schorten. LONDEN, 7 April. Een onderzeeër, naar gemeld wordt de L. 25, zit aan den grond op een bank aan den ingang van het kanaal van The Needles (ten Westen van j het .eiland Wight). Twee destroyers en I watervliegtuigen bevinden zich in de nabij heid. De onderzeeër ligt niet geheel en al onder water. BERLIJN, 7 April. De Romeinsche bla den vestigen er de aandacht op, dat voor het eerst sedert 1870 weer Valikaansche waardigheidsbekleeders aan de Kamerver kiezingen hebben deelgenomen. WARSCHAU, 7 April. Bij den jongsten watervloed in Congres-Polen zijn 168 dor pen overstroomd. Volgens een bericht van den Franschen draadïoozen dienst is tengevolge van aard stortingen over een groote uitgestrektheid het aanzien van het gebied van de Monachil in de provincie Granada geheel gewijzigd. Er heerscht een paniek. De correspondent van de „Times" te Allahabad meldt, dat er zich Vrijdag bij een staking in de katoenfabriek van Cawnpore ongeregeldheden hebben voorgedaan. De politie, die met allerlei projectielen werd geworpen, maakte van haar vuurwapens ge bruik, waardoor een veertigtal personen ge troffen werden, waarvan een viertal doode- lijk. Vijf en dertig man der politie werden gewond NEDERLANDSCHE STOOMVAART LIJNEN. ALDABI (R. Z. A. lijn) 6/4 van Buenos Aires te Rotterdam. ALKMAAR (W.I.M.) 5/4 van Curasao n. Liverpool. ALMKERK (H. Austr. lijn) thuisreis, 5/4 te Marseille. AMBON (H.W.Afr. lijn) uitreis, 5/4 te Lagos. AMSTELLAND (H. Lloyd) 6/4 van Ham burg n. Antwerpen. ANJER (Java-New York lijn), New York- Java, p. 6/4 Malta. DEUCALION (K.N.S.M.) Algiers-Am sterdam, p. 6/4 Dover. BACCHUS (W.I.M.) 3/4 van Puerto Bar rios n. Cristobal. BILDERDIJK (H.A.L.) New York-Rotter dam, p. 6/4 n.m. Lizard. BOSCHDIJK (H.A.L.) Rotterdam—New York, p. 6/4 Lizard. BREDA (W.I.M.) 5/4 van Valparaiso naar Corral. BREEDIJK (H.A:L.) Rotterdam-Philadel phia, p. 7/4 Lizard. CALYPSO (W.I.M.) 5/4 van West-Indië te Havre. CERES (K.N.S.M.) 6/4 van Constanza te Con 'a :tinopel. CRYNSSEN (W.I.M.) 6/4 van Amsterdam te Cuxhaven. DIDO (K.N.S.M.) AmsterdamKopenha gen, p. 7/4 Brunsbuttel. DINTELDIJK (H.A.L.) 5/4 van Rotterdam te Vancouver. DJEMBER (R. Lloyd) RotterdamBahia Blanca, p. 6/4 Ouessant. EEMDIJK (H.A.L.) Rotterdam—Vancou ver, p. 4/4 Dungeness. EEMLAND (H. Llouyd) 7/4 van Hamburg te A'dam. ENGGANO (H. O. Afr. lijn) thuisreis 5/4 van Marseille n. Londen. EUTERPE (K.N.S.M.) 5/4 van Gijon n. Oporto. F ANNA (W.I.M.) Amsterdam-West-Indië, p. 6/4 Dungeness. GAASTERLAND (H.W.Afr. lijn) 4/4 van Monrovia naar Seccondee. GANYMEDES (K.N.S.M.) 6/4 van Sa- lonica naar Constantinopel. GOENTOER (R. Lloyd) uitreis, 6/4 van Port Said. HEBE (K.N.S.M.) LissabonAmsterdam, p. 7f4 Dungeness. HOOGKERK (Br. Ind. lijn) uitreis, 6/4 van Algiers. INO (K.N.S.M.) 6/4 van Vigo n. Amsterdam. INSULINDE (R. Lloyd) thuisreis, p. 6/4 Ouessant, wordt 8/4 v.m. 8 uur te Rotter dam verwacht. JAN VAN NASSAU (W.I.M.) thuisreis, p. 6/4 Terceira. JUNO (K.N.S.M.) La Pallice-Amsterdam, p. 6/4 Ouessant. KANGEAN (H. O. Afr. lijn) uitreis, 6/4 van Antwerpen. KARIMATA (Nederl.) thuisreis, p. 3/4 S2^r6s< LEERDAM (H.A.L.) New Orleans—Rot terdam 6/4 van Santander. LULEA, NarvikRotterdam, 7/4 v.m. 9.35 op 100 mijl van Waterweg. MAASDAM (H.A.L.) Rotterdam—New Or leans, 6/4 te Havana. MADIOEN (H.O. Afr. lijn) 4/4 van Zan zibar naar Dar-es-Salaam. MAPIA (H.O.A. lijn) 4/4 van Sanghai n. Manilla (verbetering). MEROPE (K.N.S.M.) 5/4 van Triest n. Cephaionia. NEPTUNES (K.N-S.M.) Rotterdam—Vigo, p. 5/4 Dungeness. NOORDERDIJK (H.A.L.) Rotterdam-Bahia Blanca, p. 2/4 St. Vincent. NIJKERK (H.O.Afr. lijn) uitreis, 6/4 van Suez. ORANIA (H. loyd) thuisreis, 7/4 te Las Palmas verwacht. ORION (K.N.S.M.) RotterdamLissabon p. 6/4 Dungeness. ORPHEUS (K.N.S.M.) Amsterdam—Ko penhagen, p. 6/4 Brunsbuttel. PALEMBANG (R. Lloyd) Rangoon-Ham burg of Rotterdam, p. 6/4 Suez. PERSEUS (K.N.S.M.) 6/4 van Kopenhagen te A'dam. PRIAM (Oceaan) 6/4 van Batavia te Am sterdam. PRINS FREDERIK HENDRIK (W.I.M.) uitreis, p. 5/4 Ouessant. PYRRHUS (Oceaan) JapanAmsterdam, p. 5/4 Gibraltar. SALABANGKA (H.O. Afr. lijn) 6/4 v. A'dam n. Hamb. SATURNUS (K.N.S.M.) 5/4 van Napels te Catania. SOEKABOEMI (R. Lloyd) Buenos Aires Rotterdam, p. 5/4 Fern. Noronha. SOMMELSDIJK (Br. Ind. lijn) uitreis, 6/4 te Rangoon. STUYVESANT (W.I.M.) 5/4 v. Amster dam te Barbados. TABANAN (R. Lloyd) uitreis, 6/4 te Sout hampton. - TEIRESIAS (Oceaan) JapanRotterdam, p. 5/4 Perim. VAN RENSSELAER (W. I. M.) uitreis, p. 5/4 Dungeness. VECHTDIJK (Java-New York lijn) 5/4 van New York naar Java, arriv. 6 4 te Newport News. VENEZUELA (W. I. M.) 5/4 van Cristobal n. Puerto Columbia. VEENDAM (H. A. L.) 6/4 van Rotterdam te New York. VESTA (K. N. S. M.) 5/4 van Oran naar Patras. VONDEL (Nederl.) uitreis, 3/4 van Singa pore. ZAANLAND (H. Lloyd) uitreis, 2/4 vaa Las Palmas. ZEUS (K. N. S. M.) 5/4 van Tarragona n. Benicarlo. ALDERAMIN (H. O. A. lijn) thuisreis, 6/4 van Yokohama. BERENICE (K. N. S. M.) 7/9 van Hamburg te A'dam. BOVENKERK (Br. Ind. lijn) p. 7/4 Vlissin- gen naar Antwerpen. BAWEAN (Nederl.) thuisreis, 5/4 van Bilbao. DEUCALION (K. N. S. M.) 7/4 van Gala- mata te A'dam. ERICH LINDOE (K. N. S. M. Valencia- Amsterdam, p. 7/4 Prawle Point. GROTIUS (Nederl.) thuisreis, 6/4 van Al giers. JAGERSFONTEIN (R. Z. Afr. lijn) 7/4 van Rotterdam te Hamburg. KANGEAN (H. O. Afr. lijn) p. 6 4 Vlis- singen van Antwerpen. KARIMOEN (Nederl.) uitreis, 4/4 van Suez. KAWI (R. Lloyd) thuisreis, 7/4 van Suez. KOUDEKERK (Br. Ind. lijn) thuisreis, p. 7/4 Perim. MERIONES (Oceaan) Kobe-Rotterdam, 5/4 te Singapore. MERAUKE (R. Lloyd) Bremen-Rotterdatfli 7/4 v.m. 9.15 op 65 mijl var den Waterweg, NELEUS (Oceaan) Japan-Rotterdam, 6/4 van Singapore. 28. „Moeder heeft ze in de kast geborgen. Wil je mij even helpen zoeken? „Maar dan wordt moeder wakker. „Ze slaapt niet.... kijk maar!.... Haar oogen zijn geopend. „Welnu, goed," zeide Marguerite, een A-einig ongeduldig. Het jonge meisje ging de lade doorzoeken, „Hé," zeide ze plotseling, hier zijn de sleutels waarnaar je zoolang gezocht hebt., j N[u kunnen wc in het kistje komen_ waar iet flaconnetje vlugzout geborgen is. Marguerite stond nu eveneens op, nam het kistje op en opende liet. In dit kistje, dat met gele zijde bekleed was, bevonden zich enkele sieraden van mevrouw Alban; eenige armbanden, een paar oorbelletjes en een kristallen flacon met gouden stop, bat fla connetje waarvan Laure gesproken Had. Plotseling beefde ze van schrik. Op den oodem van het kistje lag een brief met het opschrift: Aan mijne kinderen. Mijn bekentenis. Onwillekeurig wendde ze hare blikken .raar het bed. Antoinette zag"haar zóó door dringend aan, dat _zc iti een andere richting keek. Veinzende niets gesien te hebben, legde ze de sieraden weer op hun plaats terug. Inmiddels wist ze ongemerkt den briei uit het kistje te nemen. Hij was tamelijk dik en zwaar. Snel stak ze hem in haar blouse Nadat ze het kistje weer op zijn plaats had teruggezet, naderde ze het bed van de zieke. Deze zag haar nog een oogenblik aan met dezelfde uitdrukking, daarna verloren hare oogen hun glans. Fcrnand, die steeds was blijven lezen, zag op en zijne oogen ontmoetten die van Mar guerite. Het jonge meisje gaf hem ongemerkt een teeken, vervolgens verliet ze het ver trek. Fernand volgde l aar op den voet. „Wat is er," vroeg hij, toen zc beiden in Marguerite's kamer waren. Marguerite had de lamp aangestoken en hem den brief overreikende zeide ze: „Lees. „Aan mijne kinderen- Mijn bekentenis. „Waar heb je dien briei gevonden? „In het juwelenkistje van moeder. Fernand nam den brief in zijn handen. Hij was voorzien van den lakstempel van me vrouw Alban. „Maak hem open," zeide Marguerite kort. „Mogen wij dat wel doen? „Hij is toch aan ons geadresseerd! Doe open.... dan weten wij de waarheid.' „Ik ben bang voor die bekentenis.... Herinner je 'ie nóg de "woorden van oom. „Om uw vader vrij te pleiten "nioet ik uw j moeder beschuldigen," Vind je het niet vreeselijk, Marguerite, als we haar zouden gaan verachten?" „We zullen haar niet verachtenwe zullen haar vergiffenis schenken.... Ze zal spoedig sterven." „Zou het wel haar bedoeling zijn dat we hem tijdens haar leven openen?" Hel staat er toch niet op?" „Dat doet er niet toeZe zal het zoo wel bedoeld hebben. Opgewonden riep Marguerite uit: „Maar vader lijdt..:, je weet_ niet hoeveel hij bier bij ons te lijden heeft! „Vader!?Hier bij ons," riep de jonge man uit, terwijl hij verschrikt achteruit weck. Blèek als een doode zag hij zijn zus ter aan. „Albert beeft het mij onthuld," vervolgde het jonge meisje, „hij weet alles, vader heeft hem alles gezegd.... Ja, Albert, weet alles.... en toch bemint hij mij nog v Ik ben bang, Fernand, ik ben bang dat moeder de schuldige is. „Ik ook," antwoordde Fernand! "met bevende stem, s Marguerite nam den brief van hern' over, verbrak het lakstempel en wierp hem ier volgens op tafel. „Het is vreeselijk: ontzettend," zeidé' ze, „en toch wil ik alles weten...." „Het zal beter zijn nog eenigen tijd te wachten." „Dus je writ dien onschuldige offfioOdtg langer doen lijden? Is het niet beterralp we straks, als hij terugkeert tot .heiü kuönen zeggen: „Wij hebben eerbied voor u, wij beminnen u en willen dat ge gelukkig in ons midden zult leven! Fernand, wij zouden schuldig zijn als we niet alles doen om dit vreeselijke geheim op te lossen!" 'Je hebt gelijk," besloot de jonge man, „wij moeten den brief openen." Hij verbrak het zegel en haalde den brief, die uit zeven of acht kantjes bestond, eruit. Plotseling verbleekte hij opnieuw en zag zijn zuster aan. „Je weet," zeide hij, „dat de dokter je heeft aangeraden om te sterke ontroering te vermijden, ben je niet bang dat deze ont hulling je kwaad zal doen?" „De dokter denkt dat ik zwakker ben dan in werkelijkheid het geval is.Mijn krach ten zijn weer Geheel en al teruggekeerd, ik voel het.... Overigens vind ik dié on zekerheid vreeselijker dan de waarheid." Stilzwijgend zagen ze elkaar aan. „Als je er den moed niet toe hebt," zeide Marguerite, „dan zal ik hem wel het eerste lezen." „Neen.... Maar laten we eerst de lamp óp tafel zetten en plaats nemén." Een oogenblik later zaten ze naast elkaar en de jonge man begon te lezen. Zijn stem trilde. „Wanneer je deze bladzijden gelezen zult hebben, m'n kinderen, zal uwe liefde en eerbied voor mij verdwenen zijn. Voordat ik u verlaat, hétgeen zcör spoedig z-i gebeuren, wil ik u nederig alles beken nen. Voordat ik sterf, wil ik dat gij en. uw vader mij vergiffenis zult schenken.... Ver dien ik dat dan niet voor deze bekente- Mijne krachten nemen af.... Vreemde gewaarwordingen vervullen mij.... het is of mijn hart van tijd tot tijd niet meer klopt.... of het bloed niet meer door mijn aderen stroomt. Het is de dood die mij beloert.... Als mijn laatste uur gekomen is, zal ik u zeggen waar ik dezen brief verborgen heb.... Dan zult ge hem lezen aan mijn sterfbed." Fernand zweeg een oogenblik.... Tranen vloeiden langs het gelaat van Marguerite. Na eenige oogenblikken las de jonge man weer verder. Hier volgde de geschiedenis, zooals Etienne Alban deze aan Albert Delost ver teld had. Toen Fernand gereed was, heerschte er langen tijd een diepe stilte. Marguerite sprak bet eerst. „Geef mij den brief," zeide ze. „Laure mag hem niet in hahden krijgen.' „Goed.... hier heb je hem.... Je bent de oudste, dus je hebl er recht op.... Helaas.... den een of anderen dag zal je hem ook aan haar moeten laten lezen! „Neennooit!.... Het is genoeg als wij het weten!...." Marguerite sloot den brief in de lade van ,haar schrijftafel en'deed deze zorgvuldig op slot. „Hé:juffrouw en mijnheerik zoek u al een heelen tijd. Er is beneden iemand, die u wil spreken.... Het is mijnheer Delost." „Wat," riep Fernand uit, „mijnheer DelosI om dezen tijd?" „Albert," zeide Marguerite- „Ja.... het is mijnheer Delost," hernans de meid, „en hij vraagt zelfs of u terstond naar beneden wilt komen. „Vreemd," zeide het jonge meisje,..., „zou er een ongeluk gebeurd zijn?" Toen ze het salon binnentraden, zagen ze terstond aan het gelaat van den bezoeker dat er iets ernstigs aan de hand was. „Hier zijn we," begon het jonge meisje, zonder er aan te denken hem een hand te geven, „wat is er gebeurd?" „Ik kom u op een ernstig ongeluk voor bereiden." „Een ongeluk!.... Met wien!" „We zijn allen thuis," zeide Fernand op zijn beurt, „allen, behalve vader...." Jehet betreft mijnheer Alban...." „Vader," riepen broeder en zuster gelijk- tijdig uit. AibeiJ zag Fernand eenigszins verwon derd aan, maar bet was nu de tijd niet voor uitleggingen te vragen of te geven. „Jaantwoordde hijmeer en mee» verward.... „jaeen uur of twee gele den is 'hem een ongeluk overkomen „Is hij gevallen?!.Heeft hij misschien een arm gebroken..., of een been?" „Ja.... een arm.... Hij stak den spoor weg over.... dicht bij bet station.... Wel- i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5