BINNENLAND. Zandvoort als Badplaats. KERK EN SCHOOL. KUNST EN KENNIS. DAMMEN. Het komende seizoen. De vooruitzichten. Een belemmerende be paling voor bezoek van Duitschers. Aanmerkelijk meer bezoek van Nederlanders? Een onware ergerlijke beschuldiging BINNENLANDSCH NIEUWS. R.K. Staatspartij. Ned. R.K. Volksbond. De Democratische Partij. Een recordcijfer voor den wateren. Belgisch uitvoerverbod van "wortelen, kool, enz. Invoer in Tsjecho-Slowakije. De Rijnvloot onder Nederl. vlag. De salarisver mindering. Prijsvraag ter bevordering van den wereldvree. Artikel 40 bezoldigingsbesluit. Mobilisatie-herdenking Demonstratie-optocht van den Ned. R. K. Volksbond. Wettelijke regeling der Coöp. vereenigingen. De kalf jesf aan te Amsterdam. De petroleum bij Corle. Geen fusie. De arbeidsgeschillenwet. MARKTNIEUWS. VERKEER EN POSTERIJEN. De postcheque- en girodienst. HANDEL EN NIJVERHEID. De bemoeiing van de gemeente Amsterdam met de aardappel prijzen. Pater van Everdingen O. P. LANDBOUW EN VISSCHERM. Invoer van Vee in Oostenrijk en Duitschland. Rozen-vijanden. De dure kool. J. H. van Dale. SNORT EN SPEL R.K. Sportvereeniging „Comb. Geel-Zwart-Westen." R. K. F. Oefenwedstrijd Ned. Elfta* HOCKEY. Van de plaatsen, niet alleen in Holland maar ook in het buitenland, die in mindere of meerdere mate een middel van bestaan vinden in het bezoek van personen, die daar hun vacantie-dagen komen doorbrengen of daarheen gaan om herstel te vinden, zijn er maar heel weinig, die zoozeer op een bezoek van deze personen zijn aangewezen, als de badplaatsen. De inkomsten toch van een geheel jaar en de vooruitzichten op goede of slechte ont vangsten op een badplaats concentreeren zich op het betrekkelijk korte zomer-seizoen en een goed of slecht seizoen beteekent voor een badplaats veelal een goed of slecht jaar, wapt het is een bijna algemeene regel, dat maar zeer weinig badplaatsen nog een andere bron van inkomsten bezitten, aan het be zoek van badgasten en het is tevens ook die zelfde algemeene regel, die maar al te dik wijls wil, dat er, meer slechte dan goede jaren in het bestaan van een badplaats zijn te vinden. Daarom wordt het door bewoners van dergelijke gemeenten reeds zoozeer ge waardeerd, wanneer zich eenige feiten voor doen, die bij hen, die niet al te pessimis tisch zijn aangelegd, vooruitzichten op een loonend, misschien zelfs zeer goed rendee- rend seizoen openen. Met bijna volkomen zekerheid kan immers door hotel- en pensionhouders eenige maan den van te voren reeds worden nagegaan, of, wanneer zich geen onvoorziene omstandig heden verder meer voordoen, een komend seizoen goed of slecht zal zijn. Zandvoort, wel een van de meest bekende badplaatsen van ons land en voor uitgaand publiek in den zomer zeer geliefd, leek ons, meer dan eenige badplaats onder die plaat sen te behooren, die zoozeer aan de wissel valligheid van een seizoen onderhevig zijn. Daar ons van verschillende kanten ge ruchten ter oore gekomen waren, als zou een mooi seizoen in 't uitzicht zijn, hebben we ons op een mooien achternamiddag naar deze gemeente begeven en we moeten het zeggen, we hebben er eigenaardige ont dekkingen gedaan. Eigenaardige ontdekkingen, niet ten op zichte van een reeds reusachtige aanvrage om plaatsruimte of het feit, dat alles nog on- verhuurd is gebleven en de vooruitzichten allerellendigst zouden zijn, maar wel ten op zichte van de zeer tegenstrijdige meeningen vgn sommige inwoners van Zandvoort. En deze tegenstrijdige meeningen zijn niet ge baseerd op verkeerde gevolgtrekkingen, die men maakt, waardoor de één een goed sei zoen, de ander een slecht voorspelt, neen, deze tegenstrijdigheid van meeningen vindt alleen haar oorzaak in het feit, dat sommigen, die wat al te optimistisch zijn, nog niet be kend zijn met een gebeurtenis, die ook voor badplaatsen van zeer groot belang zal zijn en er waarschijnlijk een zeer nadeeligen in vloed op zal uitoefenen. Ziehier, in het kort hoe de toestand eigen lijk was, en wat die belangrijke gebeurtenis beteekent. Tot voor eenige dagen leefde ieder in de blijde hoop, dat na de twee vorige seizoens, clie zulk een bedroevend resultaat hadden op geleverd, eindelijk weer eens een beter jaar in het vooruitzicht was, want aanvragen om kamers en het verhuren van villa's ging reeds gestadig door en aanvragen van Duitsche zijden waren aanmerkelijk grooter in aantal dan vorige jaren. En 't is bekend, dat ook Zandvoort steeds een groot contingent bezoekers van Duitsch- Iand te boeken had. Bij zulke feiten niocht men dus zonder overdrijving verwachten, dat er weer een loonend seizoen op komst was. Maar zie, .vat gebeurt? Een bericht wordt bekend, dat, om het reizigersverkeer uit Duitschland naar het buitenland, welks toeneming zooveel ergenis heeft gewekt in het binnen- en bui tenland en leidde tot het vormen van een volkomen onjuist beeld van de Duitsche betaalkracht, zooveel mogelijk te beperken, de rijks-president een verordening uitge vaardigd heeft,volgens welke o.a. elke naar het buitenland reizende Duitscher een be drag van 500 goudmark betalen moet. Slechts enkele categorieën worden hiervan uitge sloten, waaronder we denken, dat, zullen behooren, zieken, die voor herstel noodzake lijk naar het buitenland moeten of personen, die een dringende reis voor zaken moeten maken. Ten overvloede was nog bij het bericht een bekendmaking gevoegd, dat onverwijld weder een verscherpte contróle aan de grens zou worden ingevoerd. Het is licht te begrijpen, hoevee! opschud ding deze nieuwe reisbelemmering in Duitsch land te weeg bracht en' hoe er van alle kanten protest tegen een dergelijken maatregel kwam, die wederom moeilijkheden en last en bovenal een grenscontrole noodzakelijk zal maken, minstens gelijk aan die, welke in de ergste tijden van den oorlog werd uitgeoefend. Even gemakkelijk is te begrijpen, met welke verbazing en met welke teleurstel lingen deze; bekendmaking in het buiten land werd ontvangen. Ook in de Hollandsche badplaatsen en na tuurlijk daaronder ook in Zandvoort werkte deze mededeeling als een koude waterstraal op een stroovuur. Weg waren alle mooie verwachtingen, op een mooi seizoen, weg lijkt 't druk bezoek van Duitschers. En 't ergste van 't geval was, dat reeds talrijke villa's aan Duit schers waren verhuurd voor de zomermaan den, zooals bijvoorbeeld bijna het geheele noordelijke gedeelte van den boulevard en verschillende villa's in het dorp. Men begrijpt, dat om een dergelijke aan vrage en om veelal voordeelige voorwaarden van verhuring, de eigenaars van villa's, pensions enz. bijzondere maatregelen trof fen, die nu echter absoluut overbodig ge worden zijn, want in welingelichte kringen in Zandvoort is men algemeen van meening, dat geen enkele Duitscher Zandvoort zal komen bezoeken, wanneer hij,- alvorens de grens te kunnen overschrijden ongeveer f 300 per persoon zal moeten -neertellen bij de grenscontróle. Dat de optimistische stemming aanmer kelijk verminderde, toen men de gevolgen van een dergelijke reisbelemmering in Zand voort begreep, behoeft geen betoog. Wat te doen Ja.wat moest men doen Alléén beteekende Zandvoort in de actie niet veel. Dus begreep men, dat samenwerking ge zocht moest worden. Die werd ook gezocht en natuurlijk ver kregen. De collega's van Zandvoort, Sche- veningen, Noordwijk, Bergen enz. over legden wat te doen stond, en besloten de vereeniging „Vreemdelingenverkeer" met de actie te belasten. Ofschoon getracht zou worden al het mogelijke te doen om ten minste een belangrijk aantal concessies te verkrijgen voor kosteloozen doortocht of althans tegen vermindering van kosten zag men toch algemeen in, dat een actie zeer moeilijk en hoogstwaarschijnlijk zonder be langrijk succes zal zijn, zoolang de Rijks- regeering haar standpunt blijft innemen, dat een dergelijke dwangmaatregel noodzakelijk is. In hoeverre deze noodzakelijkheid bestaat kan natuurlijk niet bij een eerste beschou wing worden vastgesteld. Het heeft echter den schijn wel, dat de maatregel voldoende en ernstig door de autoriteiten is overwo gen, alvorens men er toe overging. De conclusie uit deze gebeurtenissen mag dus wel getrokken worden, dat van eenig voordeel voor Zandvoort, als badplaats, van Duitsche zijde, voorloopig geen sprake zijn zal, althans, zoolang de maatregel van kracht blijft. Maar bij al deze pessimistische beschou wingen willen wij het voor dezen keer laten en liever nog eens een ander punt, eveneens voor belang van Zandvoort bekijken, een punt, dat weèr eeriigszins tot geruststelling leidt. Men begrijpt, dat niet alleeen Duitschers in het seizoen onze bekende badplaats be zoeken. Al zijn de bezoekers uit Holland misschien minder kapitaalkrachtig dan de Duitschers, die de badplaatsen bezoeken, dan blijven ze toch numeriek zeer zeker in de meerderheid, want Zandvoort is en blijft nog steeds een geliefkoosde verblijfplaats voor menschen, die hun vacautie aan zee willen doorbrengen. En 't is wel opmerkelijk, dat juist het aanvankelijke vermoeden, dat veel Duit schers Zandvoort in het aanstaande seizoen zouden bezoeken, oorzaak was, dat de toe vloed van aanvragen uit Nederland grooter werd. En waarom? De reden hiervan was, dat degenen uit Holland, die het plan hadden gevormd ook naar Zandvoort te gaan, bijtijds zorg droe gen, zich van een behoorlijke plaats te ver zekeren, voordat deze door Duitschers bezet waren. Een zeer wijze voorzorg, die echter nu overbodig is gebleken. De hoop van Zandvoort's hotel- en pen sionhouders is nu gevestigd op de logé's uit Holland enzooals men die in de wandeling wel pleegt te noemen „dagjes- menschen." Waar de talrijke weerprofeten na den stren gen winter een warmen zomer, dus echt „bad- plaatsweer" (laten we 't zoo maar noemen) voorspellen, is het voor Zandvoort te wen- schen, dat een zeer groot bezoek van Neder landers een tekort aan buitenlanders ruim schoots zal vergoeden. In een uitvoerig artikel koint de heer F. Wierdels, directeur van „De Tijd" op, tegen de beschuldiging, als zou de „Tijd" zich hebben laten betalen door Rusland, die dan als tegendienst de economischs en finan- ciëele politiek van het Tsaren-rijk in be scherming zou hebben genomen. Met meer andere bladen, heeft de Ber- lijnsche correspondent der „N. Rott. Crt.", op gezag eener mededeeling van den heer Charles L. Hartmann in de „Deutsche Rund schau", ook- het Amsterdamsche Katholieke orgaan in het geval betrokken. Dc heer Wierdels wijst deze beschuldiging af als „geheel onverdiend, schandelijke, on beschaamd" en als beneden de waardigheid van een ernstig dagblad (adres aan de „N. Rott. Crt."), dat zijn plaats In de samen leving begrijpt. We lezen o.m. het volgende: De „N. Rott. Crt." en haar correspondent geven, plechtig, de verzekering, dat zij. wat door den schrijver in de „Deutsche Rund schau" beweerd wordt niet zoo maar geloo- ven. „Integendeel", huichelen zij, dat zij „al diens beweringen voor zijn rekening laten En tegelijk gaven zij door hun rotatiepers met zekere smakelijkheid, ruchtbaarheid er aan en noemen zij namen, die de heer Hart mann, hoe zeer ook tot het doen van ont hullingen geneigd, in het openbaar niet heeft uitgesproken. Een nette courant, die „Nieuwe Rotter- damsche!" Omdat een zekere Hartmann, zonder den naam van eenig blad aan te wijzen, in het ilgemeen kwaad vertelt van de Nederland- jene pers, acht de „N. Rott. Crt." het ge past, ten koste van den eerlijken, ongcrep- ten naam van enkele couranten, door haar met naam genoemd, in eenige duizenden exemplaren te verspreiden wat zij zelve be titelt als „een zware beschuldiging van cor ruptie", in Nederland, waar die bladen het meest bekend zijn en waar, omdat de Pers hier hoog staat, zulk een openlijke aan klacht het gevoeligst aankomt; met dc kans bovendien, dat die namen nu ook door de „Telegraaf" naar de vier windhoeken zullen worden uitgekreten. De eenige relatie welke „De Tijd" ooit had met Rusland, voormalig en heden- daagsch, is een kwitantie ten name van een ongenoemde op te richten maatschappij, die dr. Nansen's steun-actie voor Rusland wilde voortzetten en daartoe otfk in „De Tijd" een oproep plaatste doch de betreffende advertentie nooit betaalde, Op de kwalificatie van de handelwijze der „N. R. Crt." laat de heer Wierdels nog dit ten besluite volgen: Indien de „N. Rott. Crt." wat wij hier neerschrijven, te kras van uitdrukking mocht vinden, zijn wij bereid, mede te werken aan het instellen van een Eereraad, die onder zoeken zal, of wij met die kwalificatie te veel hebben gezegd en dan tevens, of er voor de „N. Rott. Crt." aanleiding is ge weest om haar laster tegen ons in haar nieuwskolommen uit te spreken cn reden voor den schrijver in de „Deutsche Rund schau" om aan den correspondent onzen naam te noemen. Willen, ingeval zulk een Eereraad ^ot stand komt, de voorzitters van „De Neder- landsche Dagbladpers" én van den „Neder- landscbe Journalistenkring" zich belasten met de benoeming van de leden van dien Raad, dan laten wij dit volgaarne aan hen over. Wij eischen voor ons zeil niet het recht, een lid aan te wijzen. Het Ontwcrp-Kiesreglement. Zooals men zich herinneren zal, is de laatste vergadering van den Algemeenen Bond van R, K, Rijkskieskringorganisaties bet niet in alle détails eens kunnen worden over de reorganisatie van het Kiesreglement en werd toen voor het doen van nadere voorstellen een nieuwe commissie in het leven geroepen, bestaande uit de heeren M. Bongacrts (voorzitter), A. van Rijcke- vorsel, A. van der Kallen en A. E. M. de Groot (secretaris). Deze commissie is thans met haren arbeid gereed gekomen en heeft een ontwerp-kies- reglement bij het Bondsbestuur ingediend. Naar' de Msb. verneemt, komt op de aan staande vergadering van het Bondsbestuur, welke deze week Zaterdag te Utrecht wordt gehouden, bedoeld ontwerp in behandeling. Ter zelfde vergadering zal ook de agenda orden vastgesteld der algemeene vergade ring -van den Bond, welke 30 en 31 Mei zal worden gehouden. Op Maandag 28 April a.s. des voormid dags 10K uur, zal te Amsterdam, in het St. Dominicus-patronaat, Heerengracht 46, de 34ste algemeene vergadering plaats hebben van den Centralen Raad van den Nederlandschen R.K. Volksbond. Op deze vergadering zal door den voor zitter der Federatie, den heer Henri Her mans, een rede worden gehouden over „De Standsorganisatie". De Algemeene Nederlandsche Vrouwen organisatie die ongeveer 1000 leden telt, zal, naar de „N. R. Ct." meldt, zich oplossen in de Democratische Partij, Gedurende de afgeloopen week zijn vol gens de Msb. den Nieuwen Waterweg bin nengekomen 217 schepen met 375.878 neito tons. Dit is het hoogste cijfer, hetwelk tot nog toe'werd bereikt. Het recordcijfer stond altijd nog op de week van 2329 April 1922 met 196 schepen en 342.199 n. t. Deze opleving in het scheepvaartverkeer van Rotterdam want van 217 schepen waren voor Rotterdam bestemd 200 schepen met 348.307 n. t. is voornamelijk te dan ken aan het transport der herstelkolen naar Frankrijk en Italië cn een levendige'bewe ging in de granen. De Belgische regeering kondigt officieel het uitvoerverbod af van wortelen, kool, prei en uien. (Msb.) Medegedeeld wordt, dat de regeering van Tsjecho-Slowakije heeft goedgevonden, dat geen invoervergunningen meer noodig zijn voor verschillende artikelen, waaronder plan ten en plantendeelen. Deze bepaling is in werking getreden op-24 Maart. Wij vernemen, dat de Rijnvloot onder Nederlandsche vlag werd uitgebreid door dien de N. V. Standaard Transport Maat schappij heeft aangekocht vijf goederenboo ten, welke vroeger onder den naam van „Helvetia" op den Rijn voeren en eenigen tijd geleden naar Frankrijk werden yerkocht om door de Société l'Express Fluvial te Parijs voor den sneldienst op de Seine te worden geëxploiteerd. Bedoelde stoomboo ten zijn bestemd voor het snelvervoer tus- schen Rotterdam en de hoofdplaatsen aan den Rijn, voor'welk doeleinde ooi motorboo- len voor eerstgenoemde Mij in aanbouw zijn De in Frankrijk aangekochte stoombooten worden door de firma L. Smit Co, s In ternationalen Sleepdienst zeewaardig ge maakt en binnen enkele dagen van Havre naar Rotterdam gesleept. Het georganiseerd overleg. Omtrent dc jongste' vergadering van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken, kan nog het volgende worden medegedeeld: Met groote meerderheid heefl de Commis sie zich uitgesproken voor de wenscheiijk- heid eener tijdelijke salarisverlaging tot 1 Juli 1925 instede van tot 1 Januari 1925. Betreffende de intrekking van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit werd voorgesteld aan de Regeering in overweging tc geven van haar voornemen tot verlaging over lan- geren termijn af te zien en zich te beperken tot boven omschreven kortingen. In stemming gebracht staakten de stem men over dit voorstel. Alle Regceringsver- tegenwoordigers stemden tegen, alle organi satievertegenwoordigers stemden voor. Unaniem was de Commissie van oordcel, dat een en dezelfde regeling der salarisver korting moet gelden voor het geheele Rijks personeel, onderwijzers daaronder begrepen. Voorts kwam in dc vergadering ter sprake het wetsontwerp houdende „wettelijke rege ling in zake de wijziging van bepalingen betreffende rechten en verplichtingen van ambtenaren enz," In de verwachting, dat de Commissie geen gelegenheid zou hebben zich vóór de openbare beraadslagingen in de Tweede Kamer afzonderlijk hierover uit te spreken besloot de Commissie in het schrij ven over het voorgaande betreffende de sa lariskorting, tevens de Regeering met na druk in overweging te geven bedoeld wets ontwerp in te trekken. De American School Citizenzship League schrijft jaarlijks een prijsvraag uit voor de scholen, waar leerkrachten worden opgeleid en voor de .leerlingen der hoogste klassen van de middelbare scholen ter bevordering van den wereldvrede. Verleden jaar werd besloten ook het buitenland tot deelneming aan dien wedstrijd op *fe wekken en zoo werd de Nederl. Vereeniging voor Volken bond en Vrede aangezocht hier te lande lei ding aan deze zaak te geven. Een subcom missie werd samengesteld, die dezer dagen aan alle scholen/ waar leerkrachten worden opgeleid en aan alle middelbare scholen volledige bijzonderheden zal mededeelen. Verlangd wordt een opstel te schrijven van ongeveer 3000 woorden, in geen geval meer dan 5000. Voor 1 Mei moeten alle opstellen ingeleverd zijn en de beste zes zullen wor den vertaald en naar Amerika opgezonden. De prijsvraagcommissie uit de Vereeniging voor Volkenbond cn Vrede bestaat uit J. C. Wirtz, schoolopziener; J- Bastiaans, direc teur eener school cn gravin Van Heerdt tot EversbergQuarles Van Ufford, secretaresse te Bloemendaal. 9 Bij Kon. besluit is met ingang van 9 April a.s. artikel 40 van het Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren ingetrokken. Het Nationaal Comité ter herdenking der mobilisatie 1914 deelt mede, dat Z. K. H. de Prins het voorzittrschap van het eere-domité heeft willen aanvaarden. De afdeeling Amsterdam van den Ned. R. K, Volksbond hield Maandagavond in „Bellevue" een drukbezochte vergadering ter herinnering aan de uitvaardiging van hét „Paasch-manifest Vele leden van den Bond kwamen in de monstratie-optocht van het Beursplein naar „Bellevue", In den stoet werden banieren met op schriften als: „Recht op Arbeid' enz. mee gevoerd. De voorzitter, de heer G. van Lingen, hield een korte openingsrede, waarin hij de aanwezigen welkom heette en in het bijzon der prof. Mr. Veraart. Spr. deelde mede, dat de afdeeling Amsterdam van den Bond ge meend, had, niet voorbij te mogen laten gaan, de herinnering aan het Paaschmani- fest, dat nu 5 jaren geleden is gegeven. Nadat het zangkoor van den Bond eenige liederen gezongen had sprak mr. J. A. Ver aart over „Medezeggenschap". Een ontwerp is thans ingediend tot wet telijke regeling opnieuw van de coöpera tieve vereenigingen. Behalve enkele ondergeschikte verande ringen is dit ontwerp geheel ontleend aan de Staatscommissie voor de Herziening van de Wet op de coöperatieve vereeni gingen, waarvan het verslag met bijlagen in .«Juni 1923 is openbaar gemaakt. De Kalfjeslaan te Amsterdam, die in zeer slechten toestand verkeert, zal een algeheele verbetering ondergaan, wanneer de Raad het desbetreffend voorstel van B. en W, aanneemt. De kosten der verbe tering worden op 70.000 geraaind. In verband met de aantooning van de aanwezigheid van aardolie door de diep- boring bij Gorle, wordt het wetsontwerp met betrekking tot het opsporen van delf- soffen aangevuld met een artikel, waarbij is voorgeschreven, dat voor boren in het bedoelde terrein een vergunning wordt vereischt. Bij het beoordeelen van verzoe ken om zulk een vergunning zal dan aan stonds de vraag onder oogen dienen te worden gezien, of degene die naar aardolie wil boren voldoende waarborgen biedt voor geschiktheid tot exploiteeren. Is dit hei geval, dan is de minister voornemens mét zulk een verzoeker een exploraie-expioi- tatie-overeenkomst aan te gaan, onder voorbehoud van goedkeuring bij de wet. Op deze wijze zal het mogelijk zijn de rechten en belangen van den staat in eltc opzicht in het exploitatie-contract tot ui ting te brengen. Voor een exploitatie van olie door den Staat is naar de overtuiging van den minis ter geen aanleiding niet alleen, doch hij acht een dergelijke onderneming,- die altijd een speculatief karakter draagt voor den Staat, die voor een zoodanig bedrijf in het geheel niet geoutilleerd is, stellig af te ra den. Naar men ons mededeelt, is het bericht, als zou de Algemeene «Nederlandsche Vrouwen-Organisatie zich oplossen in de Democratische Partij, onjuist. (Vad.) Bij Kon. Besl. is bepaald, dat de Arbeids geschillenwet 1923 in werking zal treden met ingang van 10 April a.s. Vooil de uitvoering]van die wet is het Rijk verdeeld in vier districten, waarvan omvat ten: het lp district de provinciën Friesland, Groningen en Drente; het 2e district de pro vincie Noord-Holland; het 3e district de pro vinciën Zuid-Holland, Utrecht cn Overijsei, benevens het gedeelte der provincie Gelder- derland, dat gelegen is benoorden dc Waal; 't 4c district de provinciën Limburg, Noord- Brabant en Zeeland, benevens het gedeelte der provincie Gelderland, dat gelegen is be zuiden de Waal. De Koningin heeft benoemd tot Rijksbe middelaars in het 1ste district; mr. dr. E. van Ketwich Verschuur, burgemeester van Groningen; 2de district: mr. S. de Vries Czn., oud-minister van Financiën, te 's-Graven- hage; 3de district: ir, H. A. van IJsselsteyn, oud-minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, te 's-Gravenhage, en 4de district: ir. L. A. Fruytier, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage. GOUDA. Veiling van 7 April. Spinazie 23,80—30.10; dunsel 33—42; witlof le soort 38—41, idem 2e soort 30 per 100 Kg.; radüs 7.108 per 100 bos. BEVERWIJK, 7 April. R.-K. Coöp. Tuin- ciersvereeniging „Kennemerland. Spinazie 3.854.40 per- kist, idem 0.721.10 per ben; aardappelen 710 ct,, idem drielingen 34 ct. per Kg-; spruiten le soort 4045, idem 2e soort 2635 ct.; witlof le soort 4048 ct,. idem 2e soort 2836 ct., idem 3e soort 1624 ct. per Kg.; aardbeien 810 ct.; snijboonen 34 ct. per stuk; prei le soort 4045 ct., idem 2e soort 2030 ct radijs 1012 ct,; raapstelen 67 ct. p. bos. TEXEL. 7 April. Eierveiling. Aangevoerd 39000 kipeieren. Hoogeste prijs 5.60, laag-' prijs 4.80 per 100 stuks. 1000 eendeieren. Hoogste prijs 5; laagste prijs 4.90 per 100 stuks. BODEGRAVEN, 8 April. Kaas. Aange voerd 155 partijen, 7113 stuks. Eerste kwal. 4751, tweede kwal, 4045; met rijks- merk 3844. Handel matig. TIÉL, 7 April. (Weekmarkten.) Varkens. Óp de markt waren aangevoerd 189 varkens en 770 biggen. Prijs varkens f 2080, biggen f 716. Prijshoudend. Vee. Op de markt werd bij redelijken aanvoer en tragen handel besteed voor kalfkoeien f 300330, do. vaarsen f 260290, vare koeien f 225275, hokkelingen f 210—240, pinken f 120150. Granen. Tarwe bracht bij minder aanvoer vorige prijzen op. Rogge weinig aangevoerd wikken niet aangevoerd, haver was goed V nlaatsen. Voederartikelen werden iets hooge Tarwe f 10.5012, rogge f 7, gerst f 5.50 5.75, haver f 5.50—5.87, boonen f 11—12.25, gr. erwten f 13.50—19, gele erwten f 11.50 13. Zaadhandel. Klaverzaad f 1 per Kg. Boter en eieren. De aanvoer van boter blijft stationnair, 20 Kg. De prijs voor beste kwali teit bleef f 2.20 per Kg. minder werd voor f 1.80 verkocht. De aanvoer van eieren was 60.000 stuks, ging vlug van de hand tegen iets hocger prijzen, 4%6 c. WINSCHOTEN,. 7 April. Ter markt waren aangevoerd 403 varkens, 52 schapen, 20 geiten. Prijzen Biggen f 7-l-12, loop- varkens f 1220, oude varkens f 5070, drachtige varkens f 6090, vette varkens 3032 ct., Londensche varkens 2829 ct., zouters 28—30 ct., alles per halve Kg. melk schapen f 24—30, drachtige schapen f 3545, vette schapen f 3548, weide- schapen f 2230, weidelammeren f 1620, vette lammeren f 3036, geiten f 1316. Hooger noteerden de beste soort melkscha- pen de betere soort vette schapen en drach tige schapen en de Londensche var' e terwijl de prijzen der vorige week niet konacn halen de mindere soort melk- en vette scha pen, yette lammeren, beste soort weidelam meren, biggen, loopvarkens, de beste soort oude varkens, drachtige varkens, vette var kens en zouters. In één doen waren drachtige schapen en de mindere soort weideschapen. De verkoop van het rapport der Commissie Tak inzake de ontwrichting van den Post- chèque- en girodienst'is thans zóó geregeld, dat dit rapport niet aan de Landsdrukkerij, maar aan alle postkantoren kan worden be steld. Het Bestuur van de Amsterdamsche fede ratie van vereenigingen van groot- en klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit heeft den wethouder voor de levens middelen, schriftelijk doen weten, dat, daar het niet mogelijk is gebleken in de prijzen- commissie inzake vaststelling der aardappe- lenprijzen tot overeenstemming te komen met het gemeentebestuur, waardoor de over eengekomen winstmarge niet meer bereikt wordt, het bestuur meent de overeenkomst met de gemeente als geëindigd te moeten beschouwen. Na een tienjarig verblijf in de Missiën zal pater fr. B. F. van Everdingen O.P., pastoor te Playa Arula N.W.I., voor eenigen tijd naar zijn vaderland terugkeeren. ZijnEerw. zai 8 Mei a.s. te Curacao scheep gaan en hoopt einde Mei in Nederland te riveeren. („D. v. N. B.") Zalige Teresia. De H. Congregatie der Riten heeft bij rescript van 15 Maart verlof verleend, om het beeld der Zalige Teresia van het Kindje Jesus te plaatsen in de parochiekerk van den H. Joseph te Maastricht. (Msb.) Wij vernemen van de Directie van den Landbouw, dat de Oostenrijksche regeering het invoerverbod van vee uit Nederland, dat was ingesteld wegens de berichten omtrent het voorkomen van longziekte hier te lande weer heeft ingetrokken, nadat de Nederland sche Gezant er op gewezen heeft, dat van longziekte hier te lande geen sprake is ge weest. Verder is van den Rijkslandbouwconsu- lent te Berlijn de mededeeling ontvangen, dat de Pruisische regeering voorhands geen verdere vergunningen zal afgeven voor den invoer van fok- en gebruiksvee uit Neder land. In andere Duitsche staten, alsmede in het bezette gebied schijnt de invoer nog niet uitgesloten te zijn. Voor de bestrijding van de vijanden van onze mooiste bloemen, de rozen, geeft „Onze Tuinen" den volgenden raad Wie in Januari-Februari gesproeid heeft met 7)4% carbolineum, zal weinig last hebben van bladluizen of spint. Zij, die het tot nu toe verzuimden, kunnen a.s. zomer, als de luis zich vertoont, spuiten met de bekende zeepspiritusoplossing (1 L. spiritus en 2 kg. zeep op 100 L. water), terwijl spint in den zomer wordt bestreden met 0.4% zwavellever en tarwebloem. Ook tegen de rozen-cicade is de werking der zeepspiritus-oplossing practisch vol doende, mits men den onderkant der blade ren goed raakt. Dan zijn er nog de bladwespen, voorop de rozenbladwespen (gele „vlieg" genoemd door de rozenkweekers). Daartegen is aan te raden spuiten met 0.\% Parijsch groen of 0.5% loodarsenaat. Deze besproeiing is natuurlijk evenzeer werkzaam tegen alle andere vretende ongedierten (slakrups, blad- wcsplarvep^ rupsen, slakken). Maar de blad rollers, die in een bundel samengesponnen bladeren veilig zijn, moet men in hun schuil plaats dooddrukken. De mieren, de rozen' kevertjes, de gouden torren, die de geopende bloemen belagen, moet men afzoeken. De rozenscheut-boorders (bladwespen, waarvan de larven in de scheuten leven) moet men zorgvuldig naspeuren en individueel bestrijden. De kool wordt steeds duurder. Dat bewijst wel de te Zuid-Scharwoude voor een partijtje bestede prijs. Een bouwer heeft nl. voor 150 kooien 180 ontvangen. Hoe duur wordt die kool wel, eer ze bij den consument op tafel verschijnt? Reeds vroeger deelden we mede, dat er plannen in voorbereiding waren om dezen zomer te Sluis, in Zeeuwsch-Vlaanderen, een gedenkteeken op te richten ter eere van den bekenden taalkundige J. H. van Dale, die in 1872 te Sluis, waar hij jaren lang werkzaam was, is overleden. Volgens de nader door een eere-comité uitgewerkte plannen zal het gedenkteeken be staan uit een monumentale bank van graniet, met een bronzen beeltenis van Van Dale in relief welke bank geplaatst zal worden in 't op de oude wallen aangelegde plantsoen Het comité heeft reeds bijdragen ont vangen van de Konigin en van de Koningin- Moeder. Secretaris: H. v. Turnhout, Emmapiein 28. Bovengenoemde vereeniging, die over eenige weken haar naam zal wijzigen in „The Yellow Black Boys", viert met Sep tember haar eerste Lustrum. Het Bestuur heeft gemeend dit feest luisterrijk le moe ten vieren en heeft daartoe groote serie- wedstrijden uilgeschreven, te houden van 20 Juli31 Augustus 1924. Bovendien worden van 1 Juni—-16 Juli 1924 nederlaagwedstrijden gehouden voor alle elftallen. Het feest wordt aatuurmk ingezet wet een Alg. H. Communie in de Parochie van de H. Johannes de Dooper, Amsterdam- straat, waarna gemeenschappelijk ontbijt, terwijl er ook nog twee feestavonden op het programma staan, waarop voor het eerst „De Geel-Zwart-Revue" opgevoerd zal worden. Een lijvig programma dus waar heel wat geld voor noodig is. Het Bestuur vertrouwt evenwel op den daadwerkelijken steun van ieder in Haarlem die het goed meent met de Roomsche Sport en hoopt dat bovenbe doelde wedstrijden er toe mogen bijdragen de belangstelling voor onze Katholieke Voetbalbeweging in Haarlem op te wekken. De inschrijving voor' de seriewedstrijden is opengesteld tot 30 April a.s. Eventueele deelnemers gelieven zich op te geven bij den heer M. J. Vermolen, Zomervaart 16A, secretaris der Feestcommissie BESTUURSVERGADERING R.K.F. De Zondag j.l. gehouden vergadering van het bestuur der R.K.F. was vrij goed be zocht, alle aangesloten Bonden waren verte genwoordigd. Door den R.K.V.B. 's-Bosch werd mede gedeeld, dat de onderhandelingen werden gevoerd met den Nijmeegschen Voetbalbond om door een overeenkomst het overloop er van spelers tegen te gaan. De financieele commissie bracht een uit voerig rapport uit, waaruit bleek dat cm een goeden gang van zaken te waarborgen nood zakelijk is, dat de vereenigingen haar finan cieele verplichtingen beter nakomen. Tegen nalatige vereenigingen zal met gestrengheid worden opgetreden, tegen sommige zullen de uiterste maatregelen genomen moeten worden. De voorzitter spoort de vertegen woordigers der Bonden aan, op krachtige wijze propaganda te voeren voor net Officieel Orgaan „De Sport-Illustratie." Den Diocesaan Haarlemschen Voetbal bond wordt de organisatie der Missiewed strijden opgedragen, welke Zaterdag 6 en Zondag 7 September te Amsterdam worden gehouden. Besloten wordt den kampioen der Eerste klas te erkennen als kampioen der Federatie. Aan den competitieleider wordt opgedragen in overleg met de betrokken vereenigingen een regeling te treffen inzake het verspelen van het kampioenschap der Overgangsklasse. Tusschen den kampioen der R.K.F. en den kampioen- der Óvergangsklasse zullen desge- wenscht aanrakingswedstrijden worden vast gesteld. Besloten wordt dezelfde regeling inzake tijdsduur van royementen en rehabilitaties te treffen als de N.V.B., terwijl eveneens de overschrijving aan spelers zal worden ge regeld zooals zulks door den N.V.B. ge schiedt. Besloten wordt aan den N.V.B. mede te deelen, dat de R.K.F. inzake het verleenen van toestemming aan bij haar aangesloten vereenigingen tegen R.K. vereenigingen in het buitenland, zich alle vrijheid voorbe houd. De voorzitter doet eenige mededeelingen over de internationale verhoudingen der R.K. Sportbeweging, ook met Spanje ett Engeland is thans contact verkregen. Tenslotte werden eenige competitiekwes ties afgedaan. Naar de Spörtkroniek mededeelt, zïl Hans Tetzncr wegens studieredenen ver hinderd zijn Woensdag tegen Sparta mede te spelen. Hij wordt vervangen door Roetert. Ook de Natris, die in den wedstrijd tegen Feyenoord een niet ernstige blessure op liep is niet van dc partij. Vóór hem speelt Lash me» UTRECHT—BLOEMENDAAL. 2—2. Bloemendaal verschijnt m§t 1 invaller; Kleybrink speelde op de plaats van v. Willi- genburg. Na 10 minuten neemt Utrecht de leiding, als Waller in buitenspel positie en een zeer slechten stand scoort. (10). Herhaaldelijk stranden de Utrechtsche aan-- vallen op off-side, wat echter steeds niet ge zien wordt, zoodat er vele gevaarlijke momenten voor het Bloemendaalscbe doel ontstaan. Mok maakt uit een voorzet van Kop den gelijkmaker, welke echter wegens off-side geannuleerd wordt. Bloemendaal protesteert hiertegen. Rust gaat in met 1O voor Utrecht. Na rust maakt Mok al spoedig met een mooi schot gelijk (11). Mr. Carp geeft zelfs aan Bloemendaal de leiding (12). Utrecht blijft echter taai volhouden en ziet haar moeite ten slotte beloond, als vlak voor het eind de Mol van Otterloo den stand op 22 weet te brengen. Voor het einde komt geen verandering meer in dezen stand en als de scheidsrechter het einde van dezen onaange- namen wedstrijd aankondigt, hebben beidt partijen de punten gedeeld. De Competitie 2de klasse (Afd. Noord) van den Nederlandschen Dambond. Zaterdagmiddag jl. speelde het tweede tiental der „Haarlemsche Damclub" te Amsterdam in Café „Former", Leidscheplein voor bovengenoemde coïnpetitie tegen het eerste tiental der Damvereeniging „Zater dagmiddag". De Haarlemmers hadden twee invallers voor de heeren C. J. van Wijk en J. Poppen terwijl de Amsterdammers zich geheel volle dig opstelden. Na een vinnigen strijd wisten de Amster dammers de overwinning te behalen, waar door zij de „Haarlemsche Damclub" II de eerste nederlaag sinds twee jaren wisten toe te brengen. De gedetailleerde uitslag volgt hieronder Nr. „Haarl. Darnel. II". Damv. „Zaterdag- middag" I« Haarlem, Amsterdam. 1. H. Boks xx P. M. Scher- penisse. D. Dllio. W. B. v. <f, Sande Jr. A. van Agen, S. Trompette». D. Pieksma. J. v. Delden. J. Boerop. J. Pieksma. D. S. Norden. 2. J. B. Sluiter xx 3. H. Greeuw 20 4. J. Wielenga 02 5. C. Leibbrandt 20 6. A. Slinger 02 7. J. C. van Waard 02 8. R. H. Rooda 1— 1 9. W. J. Kok 0— 2 10. J. P. van Eyk 1— 1 Totaal 610 De met een x gemerkte partijen werden afgebroken en zullen arbitrair worden be slist. Beide partijen zijn hoogstwaarschijnlijk remise, zoodat „Zaterdagmiddag" met 12—8 dezen wedstrijd zal winnen. „Zaterdagmiddag" en „Gezellig Samen zijn" hebben ieder ook reeds een wedstrijd verloren, terwijl in de afgeloopen week deze beide Vereenigingen tegen elkander gelijk speelden, zoodat de „Haarlemsche Damclub" II een verliespunt minder heeft. De Haarlemmers moeten thans nog alleen tegen de hekkensluiters dezer competitie spelen (de Damclub „Bussum" I) en zijn door een 119 overwinning definitief Kampioen der Noordelijke tweede klasse. Deze wedstrijd wordt op 15 April a.s. te Amsterdam gespeeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7