SPAARNEBANK I LOKETTEN' DE SRAARNEBANK marktnieuws. Woensdag 9 April 1924 graoai 47ste Jaargang No. 14709 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad it Doordrijverij. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het vliegveld Schiphol. Gehuwde ambtenaressen. LUCHTVERKEER. Een intervieuw met den vliegtuigenfabrikant Fokker. Verhuurt in hare brand- en inbraakvrije kSuis in verschillende afmetingen vanat f5.- p. j. Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding Het verkeer op onze vliegvelden. KERKNIEUWS. In Memoriam Godefridus aan den Boogaard. Beverwijk, 3 April. RECHTSZAKEN. Verhandelen van militaire bescheiden. Een jeugdige moordenaar. Van een bedrukten drukker. UIT DEN OMTREK. GEMENGD NIEUWS. Parels in blik. LEIDEN. Een gelukwensch voor Veisen. Telegraph isch Weerberiebt. J. J. WEBER ZOON Ooticieus Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. 9C1/2 9/3'j £03 4 1013/4 4/5 364 53:1/4 194 129 1134 'l34 IS I 437 105 1821 2 182 25 1141/4 376 294 340 144 107 120 417 691,4 1421/a amsterdamsche veemarkt. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.53 Bureaux: Nassaulaan 49. Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARIEMSCHE COURANT Advertentiën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting- Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden tnededeeling op de lc Pagina's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling. Het wctje-Albarda is gisteren in de Tweede Kamer met enkel de stemmen der sociaal- en vrijzinnig-democraten en die der cénjmunisten vóór, verworpen. Men weet, dat dit initiatief-voorstel-Albarda bedoelde een officieele enquête over het geschil in de Twentsche textielindustrie te doen instel len. De uilgesloten textielarbeiders hebben nu wel langzamerhand de sympathie van het overgroote deel van het Nederlandschc publiek verworven. Daarom dqet dc verwer ping door de Tweede Kamer dezer poging, om aan het conflict een einde te maken wel licht wat onaangenaam aan. Straks ook zul len socialistische sprekers en schrijvers we! weer komen aandragen met het verwijt, dat de rechtsche Kamerleden hebben mee geholpen om het voorstel-Albarda den hals om te draaien, 't Is daarom noodig goed vast te leggen, dat de'verwerping van de wet de schuld van den voorsteller zelf is geweest. Toen eenige weken geleden nog niet be kend was, wanneer de Arbeidsgeschillen- wet zou worden ingevoerd, had het voorstel- Albarda beteekenis. Immers het einde van het textielconflict was niet te voorzien, even min kon er van eenig ingrijpen van boven af sprake zijn, zoolang de Arbeidsgeschillen- wet niet was afgekondigd. Toen echter kwam een belangrijke mededeeling van Minister Aalberse: de invoering der wet had moeten wachten, omdat het zoo uiterst moeilijk was geschikte personen voor de functie van Rijksbemiddelaar te vinden. Deze zijn er nu en de wet wordt 16 April a.s. van kracht. De Minister nam de gelegenheid te baat om zij het dan zijdelings zijn standpunt tegenover het voorstel-Albarda uiteen te zetten. Tusschen de regels door kon men er heel goed uit lezen, dat de Minister de door den heer Albarda gewilde enquête voorloopig overbodig achtte. En wel om deze reden: de Arbeidsgeschillenwet is oorspron kelijk niet bedoeld voor het slechten van dergelijke geschillen, maar meer voor groote stakingen en uitsluitingen waarbij het ge- heele land betrokken is als een havencon- flict, een arbeidsgeschil bij eèn electrici- teitsbedrijf en dergelijke. Een conflict als in de textielindustrie heerscht kan echter op den langen duur minstens even schadelijk worden voor het algemeen be lang en dan onder de Arbeidsgeschillenwet komen te vallen. Na deze uiteenzetting van den Minister had de heer Albarda verstan dig gedaan zijn wetsvoorstel voorloopig in te trekken. In de Kamer heelt mgr. Nolens hem daartoe nog een mooie gelegenheid ge boden door er op te wijzen, dat na de afkon diging der Arbeidsgeschillenwet afwachten de boodschap was geworden. Nu immers zijn er nog deze mogelijkheden: 1ste het geschil kan binnen enkele weken door de belangheb benden zelf worden opgelost; 2de de Rijks bemiddelaar kan met een poging tot bemid deling slagen; 3de er kan na mislukking van zulk een poging een officieele enquête wor den gekst. Het wetsvoorstel-Albarda nu wil dadelijk enquête, dat wil zeggen, zonder kans te laten voor de twee andere mogelijkhedor. En nu ware daar nog iets voor te zeggen ge weest, wanneer inderdaad morgln aan den dag die enquête kon worden ingesteld. Maar dat is uitgesloten. Wanneer de Tweede Kamer gisteren het voorstel-Albarda had aangenomen dan had schriftelijke en monde linge gedachtenwisseling bij de Eerste Kamer moeten volgen met een tusschenvallend Paasch-reces. Het zou dan in het gunstigst geval half Mei zijn geworden eer dc stem ming in den Senaat zou plaats hebben. En. de Eerste Kamer zou het wetje hebben kun nen verwerpen, wat nu zoo onmogelijk niet lijkt. Maar gesteld, de Eerste Kamer had het aanvaard, dan moest nog de uitvoering vol gen en zou het dus zeker nog zes of zeven weken hebben geduurd, eer er iets gebeurde. Daarom was de raad van den heer Nolens zoo* verstandig: laat nu alles zijn gewonen gang gaan. Mocht onverhoopt wat niet te verwachten is na de invoering der Ar beidsgeschillenwet over acht dagen, geen uit komst komen, dan kunt gij altijd nog met uw wetsvoorstel terug komen; houd 't dus tot zóó lang in reserve! Neen, de heer Albarda wilde niet. Het wetje- moest wordep doorgedreven. En werd dus verworpen. De ..Rechthaberei" lag er te dik boven op. Aanneming immers gaf geen enkel direct voordeel; enkel maar vertraging en belemmering in het overleg, dat thans al gevoerd wordt en in de be middelingspogingen, die zeker spoedig zul len volgen. In deze omstandigheden was van geen enkel lid der rechterzijde steun voor dit wetje te verwachten; aan reclame-wet geving hebben wij geen behoefte! Het Volk zal nu wel weer gaan af geven op de rechtsche politici en speciaal op dc voormannen uit de R.-K. Vakbewe ging in de Tweede Kamer, die de Twentsche Textielbaronnen in de kaart hebben ge speeld enz. Al die praatjes kunnen het feit niet wegnemen, dat dc heer Albarda zijn eigen zaak en die der arbeiders verknoeid heeft door zijn wetsvoorstel niet aan te hou den tot het geschikte oogcnblik. Zijn door drijverij is oorzaak dat het verworpen werd. Hij alleen draagt daarvan de schuld! ET3Br»nsanBi®,v- R. K. STAATSPARTIJ. Het Bondsbcstuur der R. K. Staatspartij zal op Zaterdag 12 April a.s. des voormid dag» hal! 12, in het gele zaaltje van Res taurant Centraal (Jaarbeursgebouw) Utrecht, bijeenkomen De agenda bevat als hoofd zaak; Behandeling van het ingekomen ont- Wtrp-algemeen kiesregelment der Commis- sie-Bcngaerts c. s. en vaststelling van dc agenda der Bondsvergadering van 30 en 31 Mei a.s. Tot deze vergadering zijn uitgenoodigd de politieke hoofdredacteuren van R. K. Dag bladen. Eveneens is uitgenoodigd de heer ir. M. Mongaerts, 'het eenige lid (tevens voorzitter) der Commissie, dat anders niet aanwezig zou zijn. Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij onlangs mededeelingen hebben gedaan over den verwaarloosden toestand waarin het vliegveld Schiphol verkeert. Thans heeft het Amsterdamsche raadslid KI. de Vries den raad verzocht, de volgende vragen aan B. en W. te mogen stellen: lo. Is het B. en W. bekend, dat de ter reinen van het vliegveld Schiphol in zooda- nigen staat van onderhoud verkeeren, dat verbetering dringend noodzakelijk moet wor den geacht 2o. Zoo ja, achten B. en W. het groote belang van een uitnemende luchthaven voor Amsterdam ten volle erkennende dan niet het tijdstip gekomen, om andermaal bij de departementen van oorlog en water staat er op aan te dringen, dat aan Amster dam zoo spoedig mogelijk de beschikking over Schiphol wordt gegeven 3o. En indien hieraan niet voldaan wordt, wat denken B. en W. dan te doen, opdat Amsterdam als haven voor het luchtvaart- verkeer niet verloren ga Op vragen van mej. Groene weg, lid van de Tweede Kamer, betreffende het aantal op eigen verzoek op wachtgeld gestelde ge huwde ambtenaressen het aantal van deze categorie herplaatste ambtenaressen en het aantal van deze ambtenaressen, die kennis gaven de nieuwe betrekking niet te kunnen aanvaarden, heeft de minister van justitie geantwoord In verband met het overcompleet aan per soneel hebben |ich 50 gehuwde ambtenares sen eigener beweging aangemeld om op wachtgeld gesteld te worden. Van dit aantal zijn 3 ambtenaressen in 's rijksdienst herplaatsten wel alle 3 in de plaats harer inwoning. Drie gehuwde ambtenaressen hebben te kennen gegeven een haar aangeboden nieuwe betrekking, welke niet in de plaats harer in woning was, niet te kunnen aanvaarden. De vliegtuigfabrikant, die enkele dagen vóór de Koninklijke familie zijn fabriek te Amsterdam bezocht, van een nieuwe zaken reis naar Amerika is teruggekeerd, heeft aan een vertegenwoordiger van 't Persbureau „Aneta" een intervieuw toegestaan, waarin enkele belangrijke mededeelingen werden .gedaan betreffende de ontwikkeling van de Fokkerfabrieken in ons land en de plannen inzake de fabricatie van haar vliegtuigen in het buitenland. „De thans weer in Amerika béreikte resultaten" aldus de heer Fokker „hebben mij groote voldoening geschonken. De nabestelde verkenners van het type C. IV., zijn door den technischen dienst van den U. S. Air service zes maanden lang aan een „service test" onderworpen. Op deze wijze geschiedde het beproeven dus zoo grondig mogelijk. De resultaten waren zoodanig, dat deze machine voor de groot-productie vol komen rijp geacht kan worden. En daarom ook besloten we thans alles voor de fabricatie van onze producten in Amerika, in gereed heid te bréngen. In New-Yersey hebben wij de voormalige \Vittemann:-Lewis fabrieks complexen gekocht, waar de fabricatie zal worden aangepakt zoodra de nieuwe leger en marine-begrootingen weer los komen. Wat wij tot nog toe aan. de Amerikanen leverden, waren uitsluitend proefseries, daar de Amerikaansche regeering haar groote orders op vliegtuigen principieel steeds in eigen land plaatst. Bij het gunnen van die leveringen heeft de Amerikaansche regeering echter kngen tijd een stelregel gevolgd, die :n de praktijk in hooge mate funest is geble ken. Wanneer een der actieve, groote fabrie ken, na het zich getroosten van groote finan- cieeie opofferingen, een nieuw succesvol type had uitgebracht, werd een eventueel bestel ling hierop niet geplaatst bij de eigenlijke ontwerpster zelf, noch werddie order ge gund bij inschrijving. Ket resultaat was, dat de laagste inschrijver dikwijls kleine, finan- cieel-onmachtige fabrieken waren, die er geen afdeeling voor den altijd kostbaren experi- menteelen arbeid op na behoefden te houden. Verschillende van die fabrieken konden de opgekregen bestelling niet bolwerken, of gin gen failliet, met als gevolg, dat het. met de af levering spaak liep, of zelfs heele orders on uitgevoerd bleven. Ook de groote fabrieken staan er thans slecht voor, daar zij door hun meestal te hoog inschrijven, geen kans heb ben gehad, de enorme onkosten, die zij nood zakelijkerwijze moesten maken, weer ver goed te krijgen. £elfs de Curtiss- en Martin- fabrieken, zijn thans tot een gedeeltelijk stop zetten van hun bedrijf overgegaan. Nu er eerst groote verliezen zijn geleden, begint de Amerikaansche regeering haar dwalingen in te zien." Verder vroegen wij den heer Fokker, hoe in Amerika thans de gedachten waren aan gaande de perspectieven van het handels- luchtverkeer. Hierop werd ons geantwoord „Het handelsluchtverkeer De Ameri kaansche 'meening hierover, dat is te zeggen, de-meening der „haute finance." in Amerika kan ir. een paar woorden worden weergege ven. De nuchtere Amerikanen achten een voudig het gewas op dit terrein nog niet rijp genoeg, om er geld aan te wagen. Dat is een der redenen, waarom juist een uitgestrekt land als Amerika, dat volgens onze Europee- sche begrippen als het ware geknipt is voor grootlucktv-rkeer, van geregelde luchtlijnen voor passa i s en goederen, nog zoo goed als geheel verstoken is. Wel zijn er in deze rich ting vek pogingen ondernomen, maar juist door niet serieuse of kapitaal-zwakke onder- nr- iigen, cie fiasco maakten en een slechte o i; betreffende de rentabiliteit gevestigd ben. Verschillende teekenen wijzen er e 'ster op, dat het handelsluchtverkeer bin nenkort ook in Amerika zich krachtig zal gaan ontplooien." „Om nu even op uw plannen inzake het fa- briceeren in Amerika terug te komen, hou- 'e:i die plannen, zooals men hier in lucht- v art kringen fluistert, verband met een cfefi- utief opgeven van uw fabrieken hier te lan de „Absoluut niet. Maar ik begrijp wel hoe men tot dergelijke conclusies gekomen is. Met die gevolgtrekkingen is men er echter glad naast. Al eerverleden jaar hebben wij er 1 toe besloten het geheele bedrijf te concen- treeren en naar Rotterdam over te brengen, v/aar wij een moderne fabriek laten bouwen. Die plannen zijn volledig uitgewerkt en zul len worden uitgevoerd ook. Dat wij die plan nen echter niet eerder konden verwezenlij ken, houdt verband met onze groote buiten- landsche opdrachten, die wij onverwachts kregen en die binnen korten tijd moesten worden uitgevoerd. Wachten op het bouwen van een nieuwe fabriek konden-wij niet. Daarom besloten wij onze bestaande fabrie ken te Amsterdam en Veere nog eenigen tijd. aan te houden en uit te breiden, terwijl wij voor den vleugelbouw van al die honderden toestellen gebrtdk konden maken van een.ge deelte van de fabrieksgebouwen van Werk spoor te Utrecht. Dat gedecentraliseerd wer ken is echter, zooals te begrijpen is, niet goed koop. Wanneer wij er nu toe overgaan ook in Amerika onze vliegtuigen te bouwen, is dat dus alleen, om onze producten oök in massa geplaatst te krijgen op de Amerikaansche personeel, beneden den officiersang, in ge- i val van oorlog of oorlogsgevaar en voor de voorbereiding daarvan in vredestijd, zijnde een bescheid omtrent zaken, waarvan hij, be klaagde, wist, dat de geheimhouding door het belang van den Staat werd geboden, in ieder geval inlichtingen aan dat stuk ont leend aan den Belgischen Staat, althans aar. een buitenlandsche mogendheid, heeft in handen gespeeld, zulks door voormeld voor schrift voor de opkomst met spoed aan een zekeren Johannes Hendricus Maria Rijcken, voor eenigen tijd in bruikleen af te staan, in ieder geval ter inzage te verstrekken met de stilzwijgende, genoemde Rijcken bekende bedoeling, althans met de wetenschap óf het inzicht dat deze dat stuk in ieder geval dezelfs geheelen of gedeeltelij ken, inhoud het zij in persoon, hetzij door één of meer tus- schenpersonen, in het bezit cf ter kennis van bedoelde buitenlandsche mogendheid zou brengen, hebbende dan inderdaad niet lang daarna, in ieder geval vóór 21 November 1 Directie: Mr. Th. WESTEEWGUDT. markt. Om b.v. ook aan de Spaansche regee ring te kunnen leveren, lieten wij verleden jaar een nieuwe fabriek bij Madrid bouwen, waar onze toestellen in licence worden gefa briceerd. Binnenkort hoop ik ook fabrieken op te richten in eenige andere landen. De fa brieken in Nederland blijven hoofdzakelijk werken voor de Nederlandschc en Indische bestellingen, alsmede voor de overige export. Om verder geheel afhankelijk te zijn van het buitenland wil ik in Nederland ook de fabri catie van motoren en bewapening voor vlieg tuigen ter hand gaan nemen. Dat de jonge vliegtuigindustrie voor ons land overigens reeds beteekenis heeft gekregen blijkt wej hieruit, dat wij ook dit jaar weer voor \eL" millioenen guldens aan opdrachten hebben.'' In de maand Maart zijn in de luchthaven van Amsterdam, het vliegveld Schiphol 271 toestellen aangekomen cn 272' toestellen vertrokken. In de luchthaven van Rotterdam, het vliegveld Waalhaven, zijn 200 toestellen aangekomen en 199 toestellen vertrokken. Het laatste vliegveld telde in de afgeloopen maand 770 betalende bezoekers, (het aantal bezoekers van Schiphol is onbekend) die h«t bedrijf der I<. L. M. in oógenschouw kwa men nemen. Pastoor te Nieuw-Vennep. Met ontroering vernamen wij het onver wacht afsterven van den ZeerEerw. heer G. v. d. Boogaard, Pastoor te Nieuw-Vennep- Dat aan den Overledene een woord van herinnering wordt gebracht in dit blad, vindt zijn oorzaak in het feit, dat Hij, als Voorzit ter der R.K. Vereenigir.g tot bevordering en verschaffing van opvoeding en o.ndérwijs, aan den Land- cn Tuinbouwenden stand in het Bisdom Haarlem, veel meer heeft gêdaan in het belang van den L.T.B. en zijne leden, dan den meesten lezers bekend is. Vol liefde voor de taak, die Hem als Voor zitter door Z.D.K. den Bisschop van Haar lem was opgelegd, beijverde Hij zich ondanks wankele gezondheid en druk der tijden te komen tot het oprichten eener R-K. Land- er. Tuinbouwwinterschool. De brochure „Wat willen wij" legt hier van getuigenis af. Zij, die met Hem mochten samenwerken kunnen getuigen van Zijn standhouden bij alle moeilijkheden 'en tegenspoeden; als ge- voig van Zijn onbeperkt vertrouwen op God. Wat de 'Overledene geweest is als leeraar aan het Seminarie Hageveld en als Pastoor van Nieuw-Vennep kan door ons slechts ver moed worden als wij Zijn werk, Zijn ijver en Zijn vertrouwen heboen leeren kennen als Voorzitter der Onderwijs-Commissie, Moge Zijn werk onder Gods zegen eerlang rijke vruchten dragen voor het onderwijs aan de Land- en Tuinbouwers in het Bisdom Haarlem. Een gebed voor de zielerust van dezen stil len werker voer uwe eeuwige en stoffelijke belangen mogen wij u, leden van den L.T.B, zeker wel vragen. Heer geef Hem de eeuwige rust P. J. J. HAANEN, Secretaris der R.K. Vereen, tot bevordering van Opv. en Onder wijs aan den Land- en Tuinb. stand in het Bisdom Haarlem. „Onze Courant" Vcor de Rechtbank te Maastricht «uon- heden Ti da-» terecht de op wacht el g d stelde sergeant-majoor Richard yon!. es Timmermans, thans gedetineerd, in verband met het verhandelen van militaire beschei den. In de dagvaarding wordt hem ten laste ge legd, dat hij le. Op een dag in de maand Augustus 1923 te Maastricht, in ieder geval jn Neder land, opzettelijk na te noemen, in boekvorm uitgegeven, toen geldend militair voorschrift, te wéten, het „Voorschrift voor de Opkomst met Spoed", aangevende de regels voor de opkomst in werkelijken dienst met spoed, van de verlofgangers van de militie en van de Landweer benevens van het Reserve- 1923, dat door hem, beklaagde aan Rijcken voornoemd verstrekt voorschrift of dé daar aan ontleende inlichtingen, door tusschen- komst of bemiddeling van genoemden Rijc ken, bedoelde buitenlandsche mogendheid bereiktalthans, dat zij op een dag in de maand Augustus 1923 in ieder geval op een dag in het tijdvak van 16 Juli 1923 tot 21 No vember 1923 te Maastricht, althans in Neder land ter uitvoering van zijn voornemer, om- bescheiden omtrent zaken waarvan hij wist, dat de geheimhouding door het belang van den Staat geboden werd, in ieder geval ter uitvoering van zijn voornemen om inlich tingen aan zoodanige bescheiden ontleend, aan den Belgischen Staaf, of althans aan een buitenlandsche mogendheid in handen te spelen, na te noemen in boekvorm uitgege ven toen gelden militaire voorschrift te we ten het „Voorschrift voor de Opkomst mei Spoed" enz. aan zekere J. H. M. Rijcken, voor eenigen tijd in bruikleen heeft afge staan, waardoor dezelfs geheel of gedeelte lijke inhoud, hetzij in persoon, hetzij door een cf meer tusschenpcrsonen in het bezit of ter kennis van bedoelde buitenlandsche mogendheid zou brengen, zijnde de verdere uitvoering van het door hem, beklaagde voor genomen misdrijf niet voltooid, alleen tenge volge van de van zijn wil onafhankelijke om standigheid, dat onverhoopt, noch door hem, beklaagde aan Rijcken verstrekt voorschrift, noch inlichtingen daaraan ontleend, bedoel de buitenlandsche mogendheid hebben be reikt, hebbende dan ook inderdaad genoem de Rijcken zich ter uitvoering van diens voor nemen met vorenomschreven stuk naar Bel gië begeven, doch zijnde de verdere uitvoe ring van het door Rijcken voorgenomen mis drijf niet voltooid alleen tengevolge van de van diens wil onafhankelijke omstandigheid, dat onverhoopt, noch bedoeld voorschrift, noch inlichtingen daaraan ontleend, bedoel de buitenlandsche mogendheid hebben be reikt dat Rijcken voornoemd nic.t bevoegd was van de inhoud van dat stuk kennis te ne men en mitsdien de inhoud van dat stuk voor hem had behooren geheim te blijven. 2e. dat hij aan genoemden Rijcken heeft ge geven het „Mobilisatievoorschrift voor het leger," aangaande de regelen, volgens welke zoo noodig, de moblisatie van net Neder- landsche leger zal v/orden voorbereid en voltrokken met daarbij bchoorende bijlagen en wijzigingsvoorschriften, zijnde een be scheid omtrent zaken, waarvan hij, beklaagde, wist, dat de geheimhouding door het belang van den Staat werd geboden. In deze zaak werden 14 getuigen gehoord. Verdedigers zijn de heeren Mr. Dr. R. van Gelderen en .Mr. van Asssndoro. De volgende getuigen werden geboord: luitenant Kaasjagers ie s-Hertogenbosch, Zuurveld, opperwachtmeester der Kon. marechaussee te Reyen, mr. Gaaioi, rechter commissaris, Bynagte March te Maastricht, de kapiteins van den generalen staf Prey en Jessee, Rijcken, gedetineerde te Rotterdam, sergeant-majoor Leetres te 's-Hertogenbosch, sergeant-majoor Smitshuyzen te Maastricht, j sergeant-majoor Boschman, sergeant Dc i Weerd, sergeant-majoor Moust en majoor Haenecour. Het O. M., waargenomen door mr. Kode- ritsch,- achtte het opzet tot landverraad be- I wezen cn eischte drie jaren gevangenisstraf, met ontzetting van het recht van bek', om als militair-geëmployeerde te dienen. Mr. Van Assendorp en dr. Von Geldern achtten op verschillende grónden het opzet niet bewezen en concludeerden tot vrij spraak. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 21 Apri!. Beklaagde was zeer onder den indruk en betoogde, dat hij nooit het doel had gehad om landverraad te plegen. een taxateur aan, zonder hem te vertellen, hoe hij de parel gekregen had. „Maar dat is 'n pracht-parel," zei deze, „waar 'k direct twee honderd pep voor geef." Doch de regent verkoopt de Tieleman en Dros-parel niet. Zoo'n curieus geconser veerde kostbaarheid is tè merkwaardig Te New-York heeft een 12-jarige jongen uit louter lust om te zien, hoe ver een mes in het lichaam van een 13-jarigen knaap zou dringen, een moord ge leegd. De jeugdige moordenaar, Paul Rapkowsky geheeten, ak met kameraden in een slagers winkel in en stal daar een mes. Kort daarop zag men den 13-jarigen Willi am Clifford met zijn vader loepen en, naar hij bekende, voelde hij behoefte om den jon gen te doen opspringen en te zien, hoeveel schrik hij kon teweegbrengen. Zachtjes achter den jongen aansluipend, stak hij hem het mes in een been, waarbij een slagader getroffen werd. Clifford viel op den grond en gaf spoedig den geest, terwijl Rapkowsky, rustig toe ziende, geen poging deed om te ontsnappen. Een drukker te Amsterdam was droef, omdat er weinig te drukken viel, vertelt de „Tel.", wat niet wegnam, dat hij in z'n vrije uren tóch drukte. Hij drukte des avonds, wanneer de drukte op straat wat geluwd was namelijk zijn neus tegen het raam van een der woningen in de Hondecoeterstraat. En zijn gedrukte stemming week door dit druk ken, aangezien hij dan door een kier van het gordijn een meisje zag, dat hem zéér welgevallig was. Deze drukkende drukker, die eiken avond o hetzelfde uur in de stille straat verscheen, trok natuurlijk de aandacht van de omwonen den, die p hun beurt hun gezichten tegen de ruiten drukten, om jiet verdachte ver schijnsel waar te nemen. En misschien zou dit gedruk in de Hondecoeterstraat des avonds laat nog voort hebben geduurd, wan neer er niet iets gebeurd was. Zondagmiddag namelijk wisten insluipers zich tot het be wuste huis toegang te verschaffen en drukten daar voor een waarde van 1100 „achterover" Dit bezorgde de politie veel drukte er werden processen-verbaal opgemaakt en vingerafdrukken genomen. En de bedrukte drukker, die van deze drukte in de middag uren niets afwist, verscheen des avonds op dezelfde, klok en drukte weer z'n neus tegen het glas. Maar de buren, die al op het gedruk hadden gewacht, belden de politie op en de drukker werd opgebracht. Hij ontkende, dat hij de f 1100 zou hebben achterovergedrukt en bekende ten slotte waarom hij zich daar eiken avond in de buurt ophield. De politie liet hem op vrije voeten en voortaan drukt de ^rukker alleen nog maar overdag. In Indië krijgt men alles uit blik, eetwaren, versnaperingen, muziek Maar een meeval lertje in blik als de regent van Ngandjoek heeft gehad, naar de „Preangcr-Bode" mee deelt is toch nog nooit eerder voorgekomen! Zijne vrouw, d.e raden ajoe, had 'n blik oesters laten halen, 'n dood-gewcon blik doodgewone Zeeuwsche oesters. Zoo maar bij den Chineeschen langgauan. 't Was 'n blik van Tieleman en Dros. Wat smakelijk peuzelde men den inhoud op, totdat de regent opeens iets voelde knar sen tusschen*z'n tanden. Zeker 'n schilfer van de schaal, meende hij. Maar toen hij den schilfer in de 'vinger-kom deponeerde, bleek 't 'n rond ding te zijn, heelemaal geen schilfer. Lachend zei hij tegen de raden ajoe: Kijk 'ns, Tieleman en Dros geeft parels cadeau De raden ajoe bekeek 't ding, 'n dofgrijs korreltje, lacjhte 'ns mee en wreef 't zoo zon den denken, in haar servet schoon. Verwonderd zag ze, dat Ze ten slotte 'n glanzenden korrel, 'n zuivere pare! tusschen de plooien van 't servet vasthield. Den volgenden dag klampte de regent Kantongerecht. J. G. L., wijnhandelaar en magnetiseur te 's Gravenhage, die de vo rige week had terecht gestaan wegens het in Leiden onbevoegd uitoefenen der genees kunde. werd overeenkomstig den eisch ver oordeeld tot vier geldboeten van 60, subs. 20 dagen voor elke boete. Een drietal personen, aan wie ten laste was gelegd, geen inlichtingen te hebben ge geven aan den Raad van Arbeid, nadat hun dat schriftelijk was verzocht, werden vrij gesproken, omdat niet bewezen werd ge acht, dat zij deze brieven hadden ontvangen. Een ander werd ontslagen van rechts vervolging, omdat het in de dagvaarding ten laste .gelegde niet bewezen werd geacht. Jasper R., veehouder te Leiderdorp, had niet tijdig genoeg aangegeven, dat cr mond- en klauwzeer onder zijn vee was uitgebroken. Bek!, meende, dat men wegens bezuini ging niet gesteld was op aangifte. De ambtenaar vond dit geen excuse en cischte daarom een hooge straf. Eisch 400 boete of 60 dagen. C. de H„ veehouder te Zoeierwoude, had te veel water in zijn melk gedaan, het liefst 17 pet. Deze water- en melkboer hoor de 150 of 30 dagen eisch en. Uitspraak over 3 dagen. In de zaak van fr. G. v. Z. Zn., te Ter Aar, worden verschillende getuigen ge hoord, o. a. brievengaarders en bestellers, Dc ambtenaar eischte voor ieder 40 of 20 dagen. H. J. B., slager te Warmond, heeft aan de Marepoort een glazen reclameplaat ver brijzeld. Verschillende getuigen werden ge hoord, waarna de Ambtenaar vrijspraak vroeg. N. v. d. H.t schipper te Rijnsburg. beeft aan de Vink, onder Voorschoten, op een verboden plaats aangelegd. Eisch 10 of 10 dagen. H. N„ schipper ie Katwijk, heeft le snel gevaren door de Warmonderlec. Eisch 5 of 5 dagen. Jac. v. M., groentenhandelaar ie Kat wijk aan Zee, heeft een hond voor zijn wa gen gehad, die te klein in de maat was. Eisch 3 of 3 dagen. Dezelfde had ook nog 'n vierpondsgcwic'ht op z'n kar. dat ongeijkt was. Eisch 3 met verbeurdverklaring van het gewicht. De Mariastichting te Haarlem zal dus doordat de heer Klein Schiphorst te Haar lem hoogste bieder werd voor de Tucht school te Velsen, naar alle waarschijnlijk heid eigenaresse daarvan worder. en dus kan Velsen cr verzekerd van zijn. dat het binnen enkele jaren zijn eigen ziekenhuis heeft. Binnen enkele jaren want eerst zal nog een onderdak moeten worden gevonden voor de H. B.. S.p die er nu huist en voorts zullen er verbouwingen moeten worden uit gevoerd, die ook nog eenigen tijd in beslag nemen. Maar het feit, dat een groote gemeente als Velsen haar verlangen naar een eigen ziekenhuis zal zien bevredigd, is een geluk wensch waard en een gelukwensch voor Velsen niet alleen, maar ook een voor de heele streek, want tot in Beverwijk toe zal men allicht van de ziekeninrichting kunnen profiteer en. Het zal niet de minste ccretitel vcor het nu regecrend collge van B. en W. in Velsen zijn, dat het dit bereikte, cn vooral burge meester Rijken zal eenmaal met voldoening mogen terugzien op deze regeeringsdaad. Hij zal er te zijner tijd om geprezen worden, wanneer cr aanleiding is om zijn verdien sten voor de gemeente Velsen te gedenken. Trouwens deze verdiensten zullen, naar het zich laat aanzien, niet gering zijn, wanneer hem nog de tijd gegeven is zijn krachten aaq. Velsen's welzijn eenige jaren te beste den en dan de som er van wordt opgemaakt. Wij weten niet wat de plannen zijn van het comité van actie, dat zich tegen de vestiging van een Roomsch ziekenhuis te Velsen kantte, maar eenigszins vreemd om geen sterker uitdrukking te bezigen doet het wel aan dat van die zijde geen serieuse poging werd gedaan om de iucht- school in handen te krijgen voor de vesti ging van een ziekenhuis. Wij zullen ook nu niet verder ingaan op dc van die zijde ontwikkelde actie, die al gemeen in den lande als kleingeestig wordt gebrandmerkt, maar wij wenschen hier wel even vast te leggen dcee overtuiging, dat over eenige jaren algemeen in Velsen de groote weldaden zullen worden ingezien, die de vestiging der Mariastichting voor den wijden omtrek zaf hebben. Eenige fanatici natuurlijk niet medegerekend. Laten wij nog eens den nadruk er op leg gen, dat weliswaar de vestiging der Maria stichting te Velsen een groote voldoening is voor de katholieken, maar voor hen niet al leen. Ook in Velsen zullen de nonnetjes, die zich in dienst der lijdende Menschheid stel len, cn haar werk gewaardeerd worden in wijde kringen ook van niet-katholieken, evengoed als dit in Haarlem en in andere steden van ons land het geval is. Dit is onze overtuiging, die door bijna iedereen, ook niet-katholieken, gedeeld wordt, en dit zij het antwoord van Velsen's katholiken op hatelijkheden, die van som mige zijden worden gedébiteerd. De Tijd zal 't leeren. Medegedeeld door het Koninklijk Meteoro logisch Insiituut te De Éildt. Naar vJaarnemingen in den morgen van 9 April. Hoogste barometerstand 762.9 ra.M., te Akureyri. Laagste barometerstand 741.6 m.M.. le Skagen. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 April: Zwakke" lot matigen wind uil westelijke richtingen, zwaarbewolkt met tijdelnke op klaring, waarschijnlijk regen- of hagelbuiljes, iets kouder. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. V. K. HEDEN Barometerstand 9 uur v.m.: 750. Stilstand. OPGAVE VAN: 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4H Nederland 1917 1% N.-l. 1921 A Holl Lloyd Oude Vaart dito Gem Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H V A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel Mij Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon Olie U. S Steel Marine comm. Vorslenlanden Actions id Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembab Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabasb y(J9/16 z7 3/4 -C3/ 4 Iól3/g ö7/8 071/2 72 1443/4 122 1-21, v 1373)4 72 273/4 477 3647 4 Ï41/2 1971 2 1281/3 1331/2 134 90 184 4421/2 iOei/o 97/l6 183 182112 26" g 115 375 2921/2 341 1441/2 2021/4 1061'2 1201/2 -20 591/2 143 701/4 173/4 1431/2 121 124 138 266 vette kalveren, le kw. 1.151.25; 2e kw. 1.05—1.10; 3e kw. 0.90—1.—; 173 nuch tere kalveren 1424; 432 vette varkens le kw. 8485; 2e kw. 8384.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1