Dogen Berichten uit onze vorige GEMENGD NIEUWS. PEN OVERVEEN. HEEMSTEDE. EEN PROPAGANDA-VERGADERING IN HET PAROCHIE-HUIS.,, AERDENHOUT. IJMUIDEN. SCHOTEN. De Gasfabriek. OVERVEEN. BLOEMENDAAL. HAARLEM. Collecte voor de uitgesloten Textielarbeiders. Het R. K. Ziekenhuis te Velsen. De Tuchtschool door de Maria- stichting gekocht. De actie in het Kleer- makersbedrijf. DE CONFERENTIE OMTRENT HET LANDELIJK CONTRACT. Een onderhoud van den Katholieken en Chrlstelljken Bond met de Haarlemsche Patroons. BURGERLIJKE STAND. Mgr. P. C. Wijtenburg. Planten en bloembollen. De Prins van Wales heeft zyn reis uitgesteld. De verwerping der Engelsche Huurwet. De Egyptische regeering en de Carnavon-concessie. De vlucht om de wereld. De victorie der Fascisten. Trein in een kloof gestort Krupp.v. Bohlen bij Z. H. den Paus. De koning van België ernstig ziek. Een Mexicaansche leening van 35 millioen dollar. De onveiligheid in den Balkan. Nog een nederlaag der Engelsche regeering. De stakingsactie bij de Duitsche Spoorwegen. Krup by den Paus Typografenstaking in Hongarije. Typografenstaking in T sjecho'Slowakije. Een wraakneming? Brand te Voorthuizen. Een verklaring van Marx. Het rapport der commissie van deskundigen. Uit een rede van den Zweedschen minister-president. VRAGENBUS. AAN ONZE ABOKNE'S. Herhaaldelijk ontvangen wij bericht van onze agenten, dat sommige .veek- en kwartaal-abonné's de abonnementsgelden niet OP TIJD voldoen Irt het belang eener goede administratie zijn de agenten verplicht, zoo- we! de abonnementsgelden van hen, die per week betalen, als die van de k /arfaal-abonné's op zoo kort mogelijken termijn aan ons af te dragen. Wij verzoeken daarom aan allen, de abonnementsgelden steeds op tijd te wil'en voldoen en niet de agenten twee-, drie-, ja zelfs nog meerdere m-.ler om die toch kleine bedragen te laten vragen. Legt het geld steeds gereed, daardoor helpt U de agenten hun niet altijd even gemakkelijke en aangename taak goed te volbrengen. DE ADMINISTRATIE. Groote brand in Leende. Prijzen van f 30: moet ge hebbön en houden voor hetgeen om U heen geschiedt DE NIEUWE I HAARL. I COURANT TOT 15 APRIL Russische Kunstnijverheid- T entoonstelling De Kunst in Sowjet Rusland. TE HUUR gunstig gelegen KLEINE VILLA. Salon e Suite, 3 logeerkamers een badkamer. Te bevragen HOTEL ROYAL, Stationsplein, Haarlem. Toen dr. Droog Maandagavond in ons Pa rochiehuis de propaganda vergadering voor het a s. Eucharistisch Congres te A-nster- dam opende, zeide hij. dat Nederland vol is van het groote internationale feest, het welk dezen zomer te Amsterdam zal ge houden worden ter eere van de H. Eucha ristie. Welnu, hij kan thans verzekerd zijn, dat ook Katholiek Heemstere van dit feest is vervuld- De Roomschen van Heemstede, die gisteravond in grooten getale waren bijeengekomen, hebben de overtuigende rede van Pater van Dijk gehoord en° zijn medegesleept door zijn geestdriftige liefde tot het H. Sacrament en zijn enthousiasme, om God in Zijn Sacramenteele gedaante een grootsche hulde te brengen. Het bestuur van den R. K. Vrouwenbond en ook der St. incentiusvereeniging, zoo deelde dr. Droog in zijn .openingswoord mede, hadden bij het bestuur van de K. S. A. op het houden van dezen feestavond aangedrongen Het bestuur van het Genoot schap vor den Stillen Omgang steunde het verzoek met e gift van 25 voor het Con gres. Dat was een prachtig voorbeeld, dat zeker navolging verdient. Het Congres im mers zal veel geld kosten en in dit ver band riep spr. allen op, die finantieel wenschte bij te dragen, opdat zij ten aan zien hierin alle bescheidenheid zouden la ten varen. Na de inleiding van'dr. Droog zong het R. K. Zangkoor eenige liederen, die een verdiend applaus ontlokten. En toen was het woord aan Pater van Dijk- De WelEerw. redenaar had onmiddellijk alle aandach geboeid. Met zijn mooie, won derbare volle stem sprak hij van de won derbare grootheid van de kleine Hostie, die zich overal naar vo en dringt, sprak hij van het heerlijk bezit, dat wij. Katholie ken, hebben in Chrisfüs' Sacramenteel Liefdegeheim. En kan het dan verwonde ring verwekken, zoo vroeg hij, dat de Ka tholieken allen aansporen om eere te bren gen aan de H. Eucha istie. De liefde tot het H. Sacrament zoekt een uitweg, opdat Het ook buiten de tempelmuren publiek, materiaal en internationaal zal geëerd wor den. Vandaar het Internationaal Euchris- tisch Congres. Pater Van Dijk vertelde hierna hoe het idee om dergelijke congressen te houden, is uitgegaan van een Franpiise, die later den eerenaam kreeg van „bedclaresse van het H. Sacrament". Hij voerde zijn audito rium in den geest naar de Eucharistische congressen van Rome, Canada en Spanje cn hij deed zijn toehoorders medegevoelen de verheven emoties, die tijdens het congres te Rome zijn ziel hadden geroerd. Even iater vertelde hij op smakelijke manier van het enthousiasme, dat ontstaan was na de blijde tijding, dat in 1924 het Congres :n Nederland zou worden gehou den. En het beeld dat hij ophing van de zorg en den arbeid, welke, door de voor bereiding van het groote feest worden ver- eischt, liet aan duidelijkheid niets te wen- schen over. Op onnavolgbare wijze schetste hij het logies-probleem en knoopte daaraan vast een verzoek van medewerking, ook van de Heemsteedsche Katholieken, waaraan een voudig geen weerstand kon worden gebo den. Met een treffend slotwoord besloot de eerw. redenaar. Een daverend applaus ver tolkte hierna de gevoelens der vergadering. Er werden nog eenige liederen gezon gen, waarna Pater van Dijk eenige films vertoonde, betrekking hebbend op het Dio cesaan Eucharistisch Congres te Amster- dam. Ze werden met groote belangstelling gevolgd. Nadat het koor zich nog eens had doen hooren, sprak Dr. Droog een kort slot woord, waarin hij dank bracht aan Pater van Dijk en aan den heer v. d. Horst, die met zijn koor de avond had opgeluisterd. Hierna volgde nog het geestdriftig ge zongen „Roomsche blijdschap", waarna de vergadering geëindigd was. Het was een avond, die in alle opzich ten uitstekend geslaagd kan worden ge noemd. Verkooping. Maandagavond 7 April had in Hotel Van Ree, alhier, de verkoo ping plaats van een woonhuis met tuin en grond, aan den Voorweg 21, alhier. Kooper werd de heer A- Kramer, alhier, voor 3650. Schoorsteenbrand. Maandag ontstond een begin van brand in de woning van de Familie V. in de Pentislaan door een defect aan den haard. Dit had tot gevolg, dat de schoorsteen in brand geraakte. Het vuur werd met behulp van een paar timmerlieden spoedig gebluscht De schade was niet groot. Verzet en mishandeling, Wegens dron kenschap en verzet en mishandeling tegen de politie is gearresterd zekere D., die het de politie erg lastig maakte. Hij is den volgen- den dag weder vrijgelaten. Werkloozen. Het aantal bij de Inter communale Arbeidsbemiddeling ingeschreven werkloozen bedraagt 209, waarvan 40 vak lieden en 169 losse arbeiders. Viezigheid. In Schoten verschijnt een weekblad, genaamd „De Eerste Schotensche w oninggids Dit blad wordt gratis bezorgd Dij vela inwoners, ook bij Roomsch-Katholie- ken. In dit blad wordt ook geadverteerd door Roomsche winkeliers, maar in dat blad ko men advertenties voor, die viezigheden als „voorbehoedmiddelen" als onmisbaar aan bevelen. Roomsch-Katholieken, die gewoon zijn geen viezigheid in hun huis te dulden, weten wat zij met bladen moeten doen, waarin dergelijke advertenties voorkomen. Ze hou den ze buiten de deur. En we kunnen ons best voorstellen, dat geen Katholieke adver teerder in dergelijk advertentie-gezelschap wenscht te verfceeren in een en hetzelfde blad. De ex-directeur van de Schotensche Gas- fabriek, de heer A. van den Stel, heeft aan den Raad het volgende schrijven gericht: Aan den Raad der gemeente Schoten. Mijne Heeren. Bij dezen deel ik u mede, dat ik bereid ben de gasfabriek te pachten onder de vol gende voorwaarden: de pacht geldt voor 25 jaar en wordt na beëindiging van dit tijdvak de fabriek in goed onderhouden toestand weder aan de ge- neente overgedragen tenzij beide partijen aan verlenging der overeenkomst de voor keur geven, het bedrag der rente en afschrijving wordt foor mij jaarlijks overeenkomstig de thans bestaande basis aan de gemeente uitgekeerd, de gasprijzen van 12 en 5 cent per M3. (dus zonder meterhuur) blijven gehandhaafd (de gasprijsverhooging vervalt dus) bij stijging of daling der kolenprijzen wordt de gasprijs verhoogd of verlaagd op nader overeen te 1 en wijze. lat voor de straatverlichting wordt ge- ad 5 oen! per M3„ terwijl het ondet- ej, de bediening gratis geschieden, calorische waarde van het gas zal min stens 4200 calor zijn, het onderhoud zuiks ten genoegen van door de gemeente aan te wijzen deskundigen en de uitbreidingen worden volledig door mij bekostigd en zal op deze uitbreidingen de thans vigeerende afschrijvingen worden toegepast, na beëindiging der pacht wordt mij geresti tueerd het totaal bedrag, vastgelegd in de uitbreidingen, verminderd met het bedrag der afschrijvingen, jaarlijks wordt aan de gemeente uitgekeerd een bedrag van 25.000.terwijl bij stijging der winst tot boven 10,000.jaarlijks bo vendien de helft der winst boven laatstge noemd bedrag wordt uitgekeerd. Ik meen, dat op de voorgaande basis zoo wel voor de gemeente als voor de ingezete nen het alleszins aanbeveling verdient met mij dit accoord te treffen. Mijnerzijds stel ik echter als nadrukkelijke voorwaarde dat niet later dan 1 Mei a.s. met de exploitatie door mij wordt aangevangen. Mijne aanbieding is gebaseerd op het tegen woordige en het te bereiken verbruik en kan ik dus niet afwachten de noodlottige gevol gen der thans in het leven geroepen prijspo litiek en andere maatregelen. De loonen van het personeel worden niet verlaagd, integendeel van enkelen verhoogd, doch moet ik :n de formatie geheel vrij zijn. De voorraden kolen enz., worden tegen factuurprijzen door mij overgenomen; dit laatste geschiedt ook door mij van de thans loopende kolencontracten. Beslist dus thans in het waarachtig belang der gemeente. Hoogachtend, A. VAN DER STEL, P.S. Ook ben ik bereid de fabriek c.a, vol gens boekwaarde over te nemen. v. d. St. JUBILEUM P. v. d. KLINKENBERG. t W as Maandag 7 April, 40 jaar geledén, dat de heer P. v. d. Klinkenberg als tuin knecht bij de familie van der Vliet in dienst trad De eerste 3 jaar was hij belast met de verzorging van den tuin op Elswout, de vol gende 37 jaar vroegen Flora's kinderen 1°.. den tuin van „Duinlust" zijn toe wijding^ c.n dat hij dat deed tot volle tevre denheid van zijn werkgevers, daarvan ge tuigden gistermorgen de hartelijke woorden van gelukwenschen en waardeering, waar mede de heer J. S. M, Vrijland, rentmeester van de Erven van de Vliet, hem namens de familie kwam complimenteeren. Daarvan was ook de enveloppe met inhoud, welke hem bij die gelegenheid door den heer rij- !and werd overhandigd, een meer tastbaar bewijs. En dat de jubilaris ook in wijderen kring de sympathie van de Overveeners bezit, daarvan gaven de vele felicitaties van vAen- den, bekenden en dorpsgenooten een spre kend bewijs. De inuziekvereeniging „Sursura" meende den jubeldag niet ongemerkt te mogen la ten voorbijgaan. Zondagavond 7 uur bracht de vereeniging een serenade aan het huis van den jubilaris op de Elswoutslaan. Met volle muziek trok men naar de „laan", om stuwd door een grooten drom belangstel lenden. Na eenige nummertjes ten beste te hebben gegeven, werden de muzikanten ont haald, waarna de „laan" weer tot Kaar lan delijke rusi terugkeerde. In familiekring werd het feest toen ver der voortgezzet. DE WONINGBOUW VAN „ONS HUIS." Door de financieële commissie is naar aanleiding van het voorstel in zake de ver leening van een bouwcrediet aan de Coöpera tieve Woningbouwvereniging „Ons Huis" het volgende schrijven aan den raad gericht. De Commissie heeft den indruk, dat de opzet van „Ons Huis" vermoedelijk aan den optimistischen kant is. Daarentegen acht zij het zeer mogelijk, dat de opzet van den kant van het Dagelij ksch Bestuur uiterst voorzichtig is, dus eenigszins pessimistisch. Een van de redenen voor deze opvatting is, dat zij het niet onmogelijk acht, dat de duur van den bouw korter zal zijn dan door Bur gemeester en Wethouders wordt gevreesd. Geschiedt dat, dan worden de finantieele lasten minder, hoewel niet in groote mate. Met het oog daarop stelt de Financieele Commissie voor om eéne proefaanbesteding te houden, waarvan de Gemeente eventueel de kosten zal dragen en waarbij tevens de tijd bepaald wordt, binnen welken de bouw tot stand moet zijn gebracht, (met dien ver stande, dat bij niet-tijdige oplevering de aannemer beboet zal w >rden). Wordt aldus gehandeld, dan krijgt men een beter over zicht van de werkelijke kosten en is het niet onmogelijk, dat de huizen voor minder dan f 3100.per stuk gebouwd worden. Natuurlijk moet gezorgd worden voor dege- liiken bouw. Geschiedt dit en vallen de prij zen mee, dan is de Commissie bereid gun stig te adv seeren op grond, dat zij het wel in het belang van de Gemeente acht den woning bouw van „Ons Huis" behulpzaam te zijn, zelfs indien zulks onverhoopt op den duur een finantieel offer aan de gemeente zou kunnen opleggen. Toch heeft dit laatste zijne grenzen, zoodat er indien blijken zal, dat de kosten nog te hoog worden en dus de lasten voor de leden der vereeniging te zwaar, de Commissie dan afwijzend zou moeten adviseeren, omdat in dat geval de finantieele opoffering voor de gemeente te groot zou zijn. Aanhouding. Door de politie zijn aan gehouden twee Duitschers, die zich in Ham burg oogluikend lieten inschepen om naar Indië te verhuizen. Door een te lang opont houd te Rotterdam, werden hun levensmid delen niet voldoende geoordeeld en beslotan zij van boord te gaan. Zij werden in Aer- denhout aangehouden en zullen over de grenzen worden gebracht. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de raadsvergadering van 10 April 1924 Aanbieding door de familie Bispinck van een strook grond langs de Korte Kleverlaan hoek Bloemendaalscheweg ter verbreeding van eerstgenoemden weg. Een goede verbetering. B, en W. stel len voor, behoudens goedkeuring van Ged. Staten van Noord-Holland, van de familie Bispinck over te nemen een stuk grond ten noorden van de Korte Kleverlaan, om te verkrijgen een betere aansluiting van de Korte Kleverlaan met den Bloemendaal scheweg. De opbrengst van de Zondagmorgen aan de verschillende kerken gehouden collecte voor de uitgesloten Textielarbeiders, be droeg voor de verschillende kerken het vol gende: O.L. Vrouwe kerk a.h. Spaame 315.86 H. Antonius a.d. Groenmarkt 276.48 Bavo, Leidschevaart 197.85 St, Jozef, Jansstraat 193.62 met een nagekomen gift van 10. St Elisabeth en Barbara, Schoten 173.55 St. Joannes de Dooper 117.70 H. Hart, Kleverpark 95. eenigen tijd geleden van de H.H. Sacramen- ten der Stervenden moest worden voorzien, gestadig vooruitgaat. Mgr. mag reeds eeni gen tijd per dag het bed verlaten. Gisteren is door den ontvanger der re gistratie te Zaandam, namens het rijk ver kocht de voormalige tuchtschool te Velsen. De Maria-stichting alhier werd koopster voor de som van 113.650. Oorspronkelijk was door de Maria-stichting ingeschreven voor 100.000. Ingeschreven was verder nog door J. Wigman, te Velsen, voor 111.1000 en door Res, te Castricum, voor 111.626. Zooals wij reeds mededeelden, werd te Amsterdam een conferentie gehouden aan gaande de vaststelling van het landelijk contract. De besprekingen liepen hoofdzakelijk over het werken in twee tarieven. Overeenkomst werd in zooverre bereikt, dat slechts bij hooge uitzondering werk in het tweede tarief zal worden uitgegeven. Door de hoofdbesturen van den Christe- lijken en Katholieken Bond was een onder houd aangevraagd met de Haarlemsche pa troons, hetgeen hun Maandagmiddag werd toegestaan. Op deze bijeenkomst kon men echter nog niet tot algeheele overeenstemming komen, waarom gistermorgen de besprekingen wer den voortgezet. Van patroonszijde vernemen wij omtrent den uitslag van deze besprekingen het vol gende: Tusschen de Haarlemsche patroons en den Katholieken en Christelijken Bond van Kleermakers is hedenmorgen overeenkomst bereikt op de volgende voorwaarden: Het uurloon volgens het oude contract blijft gehandhaafd, dus 70 ets. uurloon voor de stukwerkers en 72 ets. voor de uurwer kers. Eveneens blijven de bepalingen omtrent vacantie en christelijke feestdagen volgens het oude contract gehandhaafd. De bepalingen omtrent het werken in tarieven wordt in zooverre gewiizigd, dat de minderheid, dus een klein gedeelte van het werk in het 2de tarief mag worden uit gegeven. In deze bespreking werd verder bepaald, dat Donderdagmiddag a.s. te twee uur de desbetreffende werknemers zich weder bij de verschillende bedrijven zullen aanmelden en het werk dus met aanvang van Donder dagmiddag zal hervat worden. Het is misschien niet onmogelijk, dat ook de moderne bond deze voorwaarden zal willen aanvaarden en het werk zal hervat ten. Geboren: 4 April: d. van M. W. Otsen- Dingjan. 6 April: d. van J. M. Wouden berg-Jonker. z. van T Staats-Glashouwer. 7 April: z. van J M. Reemer-Jansen. 8 April, z. van A van Kipshagen-Lasschuit. Ondertrouwd: 8 April: D. G. Hazekamp en M. Bakker, H, E. v. Wieringen en S. G. E. Duiour. A. Meyer en J. S. C. Jansen. Overleden: 7 April A, v. Meel-v. Roosen beek, 59 j„ Brouwersstraat, H, van Am- stel, 75 j„ Kloppersingel. P. D„ 4 mnd., z. van D. de Gelder, Adr. Loosjesstraat. Een totaal bedrag dus van ...f 1380.06; wat een prachtig resultaat is, waarvoor de commissie, die zich er voor beijverde, alle hulde toekomt. Tot ons genoegen kunnen we mededee. len, dat dc gezondheidstoestand van den Hoogeerw, heer Mgr. P. C. Wijtenburg, die Naar wij vernemen, zal het Deensche wetsontwerp tot verhooging van het tarief voor levende planten en bloembollen voor- loorig niet in behandeling komen. Aanvan- kelijk had het in de bedoeling gelegen dit na de verkiezingen van 11 April te behan delen, en een der Deensche Kamerleden zou het inzicht van de Ned. Plantenhandelaren uiteenzetten, dat overeenkwam met dat der Deensche vakkringen. LONDEN, 8 April. Vernomen wordt, dat in verband met den politieken toestand in Zuid-Afrika de prins van Wales voorloo- pig heeft afgezien van zijn reis daar heen. LONDEN, 8 April. Ramsay MacDonald zal heden een verklaring afleggen naar aan leiding van de verwerping der Huurwet, na dat de regeering de kwestie eerst in over weging zal hebben genomen. KAïRO, 7 April. In antwoord op tot hem gerichte vragen verklaarde de minister van O. W„ dat het niet in 't algemeen belang zou zijn bijzonderheden mede te deelen, omtrent de onderhandelingen, welke gaande zijn tot herziening van de concessies aan gravin Carnarvon of over hetgeen de regee ring voornemens is te doen. Hij zeide even min te antwoorden op een tweede vraag, of de Egyptische regeering zou weigeren verdere concessies voor opgravingen aan vreemdelingen te geven. LONDEN 8 April. Uit Prins Rupert in Britsch-Columbia wordt de aankomst gemeld van de Amerikaansche vliegers, die 'n tocht om de wereld willen beproeven ROME, 7 April. De „Popoio Italia", het officieel orgaan der Fascisten, zegt in een commentaar op het resultaat der verkiezin gen: de overwinning, ofschoon voorzien, is grooter dan werd verwacht. Het is een dui delijke, groote overwinning, meer dan een verkiezingsvictorie, zij kan een nationale uitspraak worden genoemd. BERLIJN, 8 April. Naar gemeld wordt, is de Turkes.tan-Express nabij Katakargan in een kloof gestort, waarbij 13 personen ge dood en 16 gewond werden. BERLIJN 8 April Krupp-von Bohlen werd Maandag te Rome door Z. H den Paus in audiëntie ontvangen, waarbij hij Z. H. dank bracht vooralles wat hij door de zending van Mgr. Testa gedaan heeft in 't belang der slachtoffers van de Roer-bezet ting, BERLIJN, 8 April. Uit Brussel wordt ge meld, dat koning Albert .door een ernstige ongesteldheid aangegrepen, het bed moet houden. Hij heeft zijn reisplannen voorloo- pig opgegeven. BERLIJN, 8 April. Naar uit New-York ge meld wordt, tracht Mexico door bemidde ling van den Amerikaanschen gezant een leening van 35 millioen dollar in de Ver. Staten op te nemen. BERLIJN, 8 April. De Amerikaansche re geering heelt, naar gemeld wordt, haar con sul te Tirana aangezocht, zoo spoedig mo gelijk een onderzoek in te stellen naar het vermoorden van 2 Amerikaansche reizigers nabij Skutari. LONDEN, 7 April. Aan het slot der zit ting van het Lagerhuis leed de regeering nogmaals een nederlaag op een financieele resolutie, waarbij zekere gedurende den oor log opgelegde lasten werden goedgekeurd. De oppositie diende een amendement in, met 207 tegen 170 stemmen werd aange nomen. Deze stemming zal geen politieke gevol gen hebben. Ten slotte nam het Huis zonder discussie in tweede lezing een door eenige leden in gediend wetsontwerp aan, dat eenigszins verband hield met de „evictions bill." BERLIJN, 7 April. Na beraadslagingen, die twee dagen hebben geduurd, zijn zoowel de soc.-dera als de chr. vakvereenigingen van spoorwegpersoneel tot het besluit geko men de voorstellen van het Rijksministerie van verkeer van de hand te wijzen cn om de verdere uitbreiding der staking te voorko men, nieuwe tegenvoorstellen te doen. Het gevaar, dat het personeel bij de poste rijen zich bij de spoorwegmannen zal aan- 1 sluiten, is thans geweken. Van de zijde dei postdirectie wordt medegedeeld, dat de on derhandelingen met het personeel heden een gunstig verloop hebben gehad en dat het naar alle waarschijnlijkheid zal gelukken een staking bij de posterijen te vermijden. ROME, 7 April. De Paus heeft Krupp von Bohlen-Halbach in gehoor ontvangen. BOEDAPEST, 7 April. De zetters bij de dagbladen zijn wegens loongeschillen in staking getreden. De meeste avondbladen konden niet verschijnen. PRAAG, 7 April. De typografen hebben in verband met een loonkwestie het werk neergelegd. De meeste bladen zijn niet ver schenen. LAHORE, 7 April. De hoogepriester van de vermaarde heilige plaats der Sikhs te Nankang is door de Akali Sikhs vermoord- Twee jaar geleden was déze plaats het too- nee! eener vreeselijke tragedie: 200 Akali's werden toen door godsdienstige dwepers vermoord. EEMNES, 7 April. Te Voorthuizen ont stond Zondagavond door onbekende oorzaak brand in een groote schuur van den heer H. v, d. Beek; 150 kippen en een varken kwa men in de vlammen om. De schade wordt op 2000 begroot. Niets was verzekerd. BERLIJN, 8 April. Bij de opening van de Frankfurter Messe, verklaarde de Rijkskan selier Marx, dat na een langen tijd van twee dracht, de volkeren naar oprechte overeen stemming smachten. Allen wie het met de pacificatie der wereld ernst is, aldus spr, moeten er voor zorg dragen dat de idee van wederzijdsch begrijpen en verzoening der volkeren, niet door overspanning van natio nale gedachten getoond wordt. BERLIJN, 8 April. Uit Parijs wordt ge meld, dat het rapport van de commissie van deskundigen Woensdagochtend aan de com missie van Herstel zal worden overhandigd. STOCKHOLM, 8 April, De eerste minister heeft gisteren te Stockholm s£n officieele rede gehouden over het verdedigingsvraag- stuk In t Parlement, Hij beschreef de gevaren en de onveiligheid van den huldigen politie ken toestand welke over geheel Europa heerscht, door het ondermijnen van den vrede in de organisatie der Staten. Vr,: Hoe is het adres van de Redactie of uitgever van het week- of maandblad van de Nederlandsche Kynologenclub of vereeni ging. Of weet u mogelijk nog een of ander periodiek over honden? Antw.: „De Nederlandsche Jager en Neder landsche Hondensport". Uitg. A. Kluwer, te Deventer. „Avicultura", Geïll. Weekblad voor Vo gelteelt, Jacht en Visschcrij. Uitg. Willem van Gorkum, te Assen, N.V. Stoomdrukkerij „Floralia". Vr. Hoe lang staat tegenwoordig een mili cien voor zijn nummer onder dienst? Hij voor de oefeningen goedgekeurd, heeft anderhalf jaar voorgeoefend, en is nu met de tweede keuring voor de infanterie afgekeurd. Nu is hij bij de laatste keuring opgeschreven voor de Vesting Artillerie. Hebben zij hier het recht toe, dan zouden de anderhalf jaar oefenen voor niets gebaat hebben. Antw.: De eerste oefening voor een dienstplichtige duurt: bij de onberedenen 5'A maand; bij de ziekenverplegers en lucht- vaartafdeeling 12 maanden; bij de beredene Veld-Artillerie 12 en bij dc Cavalerie '15 maanden. Uit uw vraag meenen wij op te maken dat u geoefend hebt bij de Vrijwil lige Landstorm voor de Infanterie Indien u het bewijs van voorgeoefendheid verwerft, geeft dit 4 maanden verkorting van de eerste oefening U zult bij de keuring voor den dienstplicht wel niet zijn afgekeurd, doch misschien door uw lichaamsbouw minder voor de Infanterie geschikt zijn. Indien u evenwel werkelijk een bewijs van voorgeoefendheid voor de Infanterie be- haald hebt zult u wel aan de Infanterie wor- j den toegewezen en slechts 114 maand voor eerste oefening moeten dienen. Van uw vooroefeningen gaat dan niets verloren. Vr. Hoe kan men het adres te weten ko men van iemand, die als vrijwilliger gediend heeft bij het leger in Ned. Oost-Indië en vóór ongeveer 4 jaren uit dien dienst is ontslagen, doch als burger in Oost-Indië is gebleven? Kan zoo iemand thans nog voor Rijks-re kening terugkeeren naar Nederland? Antw. Wij raden u aan u te wenden tot het Ministerie van Koloniën. In alle geval zal men daar het adres weten, waarheen de ge noemde persoon is gegaan. Aan het feit, dat hij vroeger in Rijksdienst is geweest, kan de bedoelde persoon niet het recht ontleenen van kosteloozen overtocht. Vr. Kunt U mij ook zeggen, wanneer ver leden jaar de Zomertijd is ingegaan? Antw. Op 1 Juni. Vr. Ik heb een belasting-biljet ontvangen, waar zonder meer op staat, dat ik voor het jaar 192223 aan belasting 29.25 moet be talen. Ik heb 5 kinderen, waar niets voor is afgetrokken en ook niets voor levensonder houd. Ik heb dat jaar 24 verdiend en vrij woning. Voor 1923-24 heb ik weer een nieuw biljet gekregen, waar op staat dat ik betalen moet 28.Ik heb nu 4 kinderen; daarvoor is-ook niets afgetrokken. Nu ver dien ik 22 en heb vrij wonen, 't Geld al leen voor de Gem. belasting, want andere belasting staat er niet op, ook niet waar ik naar aangeslagen ben. Ik woon en werk in Wijk aan Duin. Antw. Wij kunnen het niet zeggen, daar wij de belasting, die in Wijk aan Duin wordt geheven niet kennen. Wendt u eens met uw klachten tot den gemeente-ontvan ger, Vr.: Kunt u mij zeggen, hoelang een gas meter (muntmeter) van een munt brandt? Antw. Zes a zeven uur voor één lamp. Vr.: Kunt u mij zeggen, hoe ik een cerise jumper met zwart er door gebreid, moet wasschen? Antw.: Wasschen in een koud of lauw sop met witte zeep of lux, waarin een lepel ammoniak kan worden gedaan. Naspoelen in zuiver koud water. Niet wringen. Vr.: 1. Bestaat er een R, K. Sigarenhan- delaarsvereeniging? Zoo ja, geven die ook een vakblad uit? Hoe zijn de adressen? 2. In 't Gemeentehuis te Velsen, in een villa en in een werkplaats alhier, is op som mige plaatsen een versleten hoefijzer opge hangen en in sommige kamers ook. Bij na vraag was er in 't gemeentehuis een door den oud-gem. secretaris Daniels opgehangen. Hoe is men daartoe gekomen en wat betee- kent het? Antwoord. 1, Een R.K. Vereeniging voor Sigarenhandelaars is ons niet bekend. Wel bestaat er een Algemeene Ned. Vereeni ging van Sigarenwinkeliers. Deze vereeniging geeft een Orgaan uit, ge titeld „De Sigarenwinkelier", waarvan de redactie gevestigd is Spuistraat 32, Amster dam. 2. Ja, dit weten wij niet. Misschien zijn de hoefijzers afkomstig van den Duitschen Kroonprins en op Wieringen vervaardigd. Wij denken echter dat de menschen door bijge loof werden gedreven om versleten hoefij zers daar op te hangen, Dom bijgeloof kent aan versleten hoefijzers de macht toe, geluk aan te brengen. Vraag: Welke zijn de kleuren van een dis telvink, van een parkiet, van een kakatoe, van een bonten specht, van een IJsvogeltje en van een reiger. Antwoord: Distelvink: grauw; parkiet: groen; kakatoe: geheel wit, rozenrood of donker, zelden bont; bonte specht: zwart, wit en rood; IJsvogeltje: metaalglanzend, dekveeren donkerblauw-groen, buik roest bruin; reiger: witte kop met zwart onder lijf en aschkleurigen rug, waarop witte ban den.' Zilverreiger is geheel wit. Vijf boerderijen verbrand zes gezinnen dakloos. Maandag is het dorpje Leende aan den spoorweg EindhovenWeert door een zwa- ren brand geteisterd. Binnen een uur tijds werden niet minder dan vijf groote boerde rijen in asch gelegd. De brand ontstond op het gehucht Broe- kelenheuvel in de boerderij van den land bouwer P. Lucas en wel omstreeks half vijf in den middag. Onmiddellijk stond dit vrij groote gebouw in lichte laaie. Voor en ai eer de bewoners van de boerderij aan de overzijde van den weg het vuur hadden bemerkt, was ook deze groote hofstede aangetast. Het vuur laaide hoog op, zoodat de brand ver in den omtrek zichtbaar was. De omliggende boer derijen waren alle met stroo gedekt, zoodat slechts een klein vonkje noodig was om nog een tweetal even groote boerderijen in vlam te zetten. Tevens werd nog een boerderij met pannen dak aangetast. Het dak geraakte in brand, doordat de aangrenzende schuur, welke met stroo gedekt was, vlam vatte. Gelukkig woei de wind in tegenovergesteiee richting van het dorp, daar anders wellicht de ramp niet te overzien was geweest, te meer waar de brandweermiddelen uiterst gebrek kig zijn Een kleine brandspuit was aanwt zig. Hier mede heeft men te vergeefs getracn. om de boerderijen te sparen. Aan redden viel niet te denken. De inboedels van de vijf boerde rijen verbrandden geheel. Slechts eenige kleinigheden werde ge cd. Eenig vee, n.l. twee koeien en ka.veren kwamen in de vlammen om. Een zieke vrouw in de boerderij van den heer Maas kon slechts met moeite worden gered. Afgebrand zijn de boerderijen van P. Lucas, W. Maas, L. Baks Th. van Laarhoven en A. v. d. Laak Dakloos zijn zes huisgezinnen, wijl er in de boerderij van den heer Baks twee families woonden. Naar verluidt, dekt assurantie de schade. De waarde wordt op een halve ton geschat. De oorzaak is vermoedelijk deze, dat kinde ren met vuur hebben gespeeld 435e NED STAATSI OTFRI.l. Trekking van Dinsdag 8 April. 2e Klasse 2e Lijst. Sioose orilzen: 16678 f 2000. 9482 11808 17921 400. 15576 f 2U0. 3268 4353 7043 f 100, 36 38 87 213 232 249 300 564 579 620 661 677 717 746 786 969 997 101? 1034 1068 1071 1082 1086 1172 1176 1225 1244 1249 1323 1455 1517 1547 1636 1750 1788 1906 1909 1912 1932 1949 1950 1955 1970 2041 2048 2177 2478 2760 2845 2935 2939 2970 3008 3019 3200 3367 3407 3450 3494 3556 3558 3618 3685 3722 3806 3807 3856 3862 4055 4128 4129 4144 4154 4277 1302 4321 4470 4516 4590 4593 4639 4713 4752 4767 4861 5035 5087 518! 5234 5247 5326 5385 5556 5577 5593 5648 5697 5707 .5708 5713 5723 5757 5759 5841 5916 5986 6053 6071 6137 6387 6389 6418 6437 6453 6646 6701 6754 •6783 6794 6874 6883 6892 6974 7015 7052 7107 7197 726" 7270 7293 7309 7353 7366 7496 7629 7651 /676 7705 7794 7912 8048 8063 8093 8133 8209 .8288 8320 8412 8440 8456 8465 8469 8559 8642 8728 8734 8761 8865 8944 8951 9044 9089 9274 9282 9337 9369 9385 9448 9461 9477 9556 9561 9608 9630 9650 9709 9724 9766 9816 9839 9904 9978 9985 9998 10027 10159 10195 0200 10227 10259 10284 10310 10362 10390 10406 10417 10422 10465 10494 10583 10619 10628 10664 10747 10748 10762 10872 10934 10937 10939 1096b 10967 11003 I10O8 11019 11105 11125 11255 11264 11285 11402 11420 11490 11496 11596 11794 11844 11881 11935 11959 11994 12016 12046 12066 12090 12092 1209b 12145 12175 12189 12193 12221 12288 12294 12398 12438 12527 12593 12636 12695 12810 12857 12876 12895 12930 12978 13095 13135 13207 13216 13240 13331 13363 13381 13423 13438 13450 13495 13518 13542 13553 13606 13651 13679 13933 13965 14042 14157 14203 14261 14285 14331 14378 14423 14427 14437 14482 14494 14501 14506 14512 14595 14664 14848 14864 14901 14911 14965 15129 15136 15228 15381 15405 15445 15473 15508 15568 15581 15695 15706 15708 15733 15745 157S0 15826 15838 15853 15871 15901 15915 ,947 16061 16087 16093 16209 16227 16319 16353 16358 16404 16422 16497 16589 16602 16619 I662y 16804 16806 16844 16942 16949 16950 16963 16976 16977 17011 17116 17165 (7188 17239 17330 17385 17412 17435 17498 17510 17613 17662 17742 17846 17984 18044 18065 18094 18132 18152 18183 18197 18276 18300 18353 18361 18408 18423 18470 18522 18531 18601 18647 18684 18709 18745 18791 18800 1881! 18826 18830 18861 18994 19032 19064 19116 19132 19151 19223 19238 19249 19268 19328 19356 19451 19453 19516 19535 19540 19547 19582 19583 19641 19716 19850 19931 19947 19961 19995 20061 20068 20109 20115 20120 20304 20316 20355 20379 20395 20451 20457 20461 20479 20480 20489 20503 20508 20538 20556 20701 20784 20791 20850 20864 20873 20921 21002 .'1125 21135 21185 21219 21243 21339 21355 21378 21397 21443 21555 21601 21619 21667 21705 21764 21790 21821 21830 21842 21843 21869 21896 21934 21940 21963 21989 22005 22007 22065 22087 22153 22191 22196 22286 22290 22475 22503 22524 22655 22696 22753 22766 22811 22822 22861 22878 22899 brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte in het zaaltje van het Teekencollege „KUNST ZIJ ONS DOEL", :t Waaggebouw. II Dagelijks geopend van 115 uur. Woensdag tot 10 uur n.m. Entree 25 cents. (Opbrengst ten bate der noodlijdenden in Duitschland). Tevens zal de heer P. ALMA, Kunst schilder te A'dam zijn zeer interessante LEZING (met lichtbeelden) houden over voor *e Ver. „KUNST AAN HET VOLK" op VRIJDAG 11 APRIL, des avonds om 8 uur. Toegang voor leden 15 cent. Niet-lec'en 25 cent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2