*tosa de smokkelaarster' Ingezonden Mededeellngen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Woensdag 9 April 1924 - Heden publicatie van de rapporten der deskundigen-commissies. De binnenlandsch-politieke eischen der Duitsche industriëeien. Stakings- moeiiijkheden in Duitschland en Engeland. De nederlaag in Wakker stroom, een nieuwe slag voor generaal Smuts' Zuid-Afrikaansche partij. i Onder de Radio-berichten: De Engelsche regeering na haar nederlaag: de verhindering van uitzetting uit hun woningen van werkloozen. Geen spoorwegstaking in Duitschland. De uitslag der Beiersche verkiezingen. GEM. BÜITENL. BERICHTEN. MARKTNIEUWS. FEUILLETON. tmtïH De indiening van het rap port der onderzoeks-com- missies der Commissie van Herstel is thans definitief vastgesteld op hedenoch tend, bij welke gelegenheid het tevens aan de pers ter hand gesteld wordt. Het zal .ons weinig nieuws meer brengen, aangezien 'langzamerhand al wat er belangrijk in is jreeds is uitgelekt. Aan een uitvoerig overzicht van de samen stelling, gisterochtend gepubliceerd, zij nog het volgende ontleend Het rapport zelf Omvat meer dan 60 pagina's formaat-Geel- boek. Het bestaat uit vier deelen le. een inleidende brief van Dawes, waarin deze zich zich blijkbaar vooral tot de Amerikaan- sche openbare meening richt2e. een expo sé, waarin de algemeene beginselen worden uiteengezet, die het comité hebben geleid, en de conclusies, waartoe het is gekomen 3e. iet eigenlijke rapport4e. een tiental annexen lie vooral van groot belang zijn, omdat de ssentieele gedeelten bevatten van de do cumentatie, door de experts bijeengebracht, (én bovendien den volledigen tekst der plan nen betreffende de vorming van de goud- bank, de maatschappij tot beheer der spoor wegen in Duitschland, en de hypotheken, waarmee de industrieele ondernemingen Zullen worden belast. Betreffende het herstel der Duitsche financiën vragen de deskundigen van Duitschland strenge controle op de opbrengst der belastingen. Mocht niettemin, in weer wil van de genomen voorzorgen en den gege- jven raad, Duitschland ten achter raken in !het nakomen zijner financieele verplichtin gen, dan zou automatisch de strenge ge allieerde controle in werking treden met een uitgestrekte bevoegdheid over de Duitsche jfinanciën. Bovendien moeten, zooals men ,weet, een groot deel van de inkomsten uit ■de douane en de verschillende verbruiksbe lastingen rechtsstreeks bij de goudbank op pe kening van de Commisssie van Herstel wor- jden gestort. I Omtrent de goudbank kan meegedeeld worden dat deze bestemd is om zoowel de Rijksbank als de Rentebank en de nieuwe industrieele credietbank, die dr. Schacht met de opbrengst der Londensche leeningen gaat stichten, te omvatten. Ze zal te Berlijn worden opgericht met een kapitaal van 400 millioen goudmark, verdeeld in vier millioen aandeelen, waarvan één millioen aan de Rijksbank komt, en drie millioen wordt 'aangeboden aan de internationale inschrij vers. De dekking van de uitgegeven biljet ten moet minstens een derde bedragen. Betreffende de bezette gebieden spreekt het comité als zijn oordeel uit dat de econo mische eenheid van het Duitsche rijk geheel moet worden hersteld. Het moet daarom pok, daar de geallieerden troepen nog blij ven, de beschikking terugkrijgen over de douane, de domeinen en de spoorwegen. Er zal echter in het Rijnland en het Ruhr-ge- bied een speciaal toezicht door vertegen woordigers der geallieerden worden geoe- c'end. De betaling is als volgt geregeld het ïerste jaar één milliard, afkomstig uit de Internationale leening van 800 millioen, en 200 millioen „Verkehrsteuerhet tweede ta derde jaar 1200 millioen, het vierde jaar 1750 millioen, het vijfde jaar en verder 2460 millioen. Hoe lang deze betalingen moe ten voortduren wordt niet gezegd, zoodat aldus de klip van de vaststelling van het totaal der Duitsche schuld ontzeild wordt. Omtrent de hypotheek op de industrie nog het volgende Uitgegeven worden vijf milliard obligaties met industrieelen eigen- !dom als onderpand, die aan de Commissie ivan Herstel ter hand gesteld worden. De jgestie wordt toevertrouwd aan een trustee, die de interest der hypotheken int. Niet alleen wordt de eigenaar, die niet betaalt, geëxecuteerd, maar de Duitsche regeering 'zelf is er bovendien aansprakelijk voor en de Commissie van Herstel heeft daartoe de macht in handen door het inhouden van de bedragen, die uit de geïnde belastingen en spoorontvangsten aan Duitschland moeten (worden teruggegeven. De groote moeilijkheid was de vraag hoe men zulke aanzienlijke bedragen uit Duitsch land zou kunnen weghalen zonder de inter nationale geldmarkt in de war te sturen, de stabiliteit der nieuwe munteenheid aan te tasten en andere economische moeilijk heden te veroorzaken. De deskundigen stellen t hiervoor de vorming voor van een permanent comité van vijf commissarissen, elk gespecialiseerd, met een president, die wordt voorgedragen door de Commissie van Herstel en goedgekeurd door de regeerin gen. De taak van deze commissie zou zijn een ingewikkeld mechanisme te besturen, waardoor eenerzijds de onttrekking van kapitalen in verband met de omstandigheden geregeld wordt, anderzijds dat deel ervan, dat voorloopig in Duitschland gelaten is, wordt beheerd. Ziedaar dus den hoofdinhoud van het rapport. Men doet opmerken dat, indien Duitschland mocht weigeren "deze regeling te aanvaarden, de positie van Frankrijk zeer sterk zou zijn, indien het zijn bond- genooten vroeg het thans te helpen de con clusies met geweld uit te voeren. De vraag blijft hier in hoeverre Engeland daarbij dan medewerking zou verleenen. In verband met de zooeven genoemde las ten, die de buitenlandsche politiek hun op leggen gaat, worden de Duitsche industrieelen in den socialen strijd, dien Duitschland momenteel doormaakt, niet gematigder en stellen zij hun binnen- landsche-politieke eischen niet lager. De Berlijnsche correspondent van de „Manch. Guardian" maakt melding van een geheime vergadering van den bond van Duit sche industrieelen, onder leiding van dr. Sorge die de hoofdpijnen aangaf van de po litiek van den bond. Na erop gewezen te hebben, dat op hulp van buiten niet te rekenen viel, betoogde hij, dat de vervullingspolitiek van dr. Wirth in beginsel juist was geweest, maar dat deze wel moest falen, omdat hij een verkeerde binnenlandsche politiek voerde. Voor de bui tenwereld moeten wij opkomen voor de poli tiek der vervulling maar slechts onder be paalde voorwaarden. Wij zouden de regeering terzake niet wil len uitschakelen. Integendeel, de onderhan delingen met Frankrijk moeten gevoerd wor den tussclfen de beide regeeringen. Maar de Duitsche regeering moet werken in het nauwste verband met de comité's van des kundigen der Duitsche industrie. De bin nenlandsche politieke voorwaarden voor de ze nieuwe vervullingspolitiek zijn de volgen de. De politieke macht van de vakvereeni- gingen moet geheel verdwijnen. In géén ge val mag de regeering langer onderhandelen met de vakvereenigingen. De achturendag moet uit de wetgeving verdwijnen. Gemeen schappelijke besluiten door verschillende vak vereenigingen moeten worden voorkomen. Het recht van de regeering loongeschillen te regelen moet worden beperkt. De nationa lisatie van alle ondernemingen, inzonder heid van de spoorwegen, moet tot stand ko men. Daar de Duitsche productie aanzien lijke wijziging zal ondergaan wegens de her stelbetalingen zal de binnenlandsche markt overgeleverd zijn aan het buitenland. Daar om zal het noodig zijn beschermende tarie ven in te voeren. De Duitsche industrie is bereid tot offers, maar slechts in de onderstelling, dat zulke offers gebracht worden voor de welvaart van het rijk en niet nutteloos. Dit kan alleen ge schieden bij aanvaarding van de vermelde voorwaarden. De industrie kan alleen haar aandacht wijden aan de buitenlandsche po litiek, indien zij weet, dat de binnenlandsche politiek volkomen duidelijk is. Tegenover deze houding van de indus trieelen zijn al heel weinig bemoedigend de berichten welke ons bereiken over de stakingsacties in ver schillende Duitsche be drijven. Alleen die in het spoorwegbedrijf schijnt te gaan luwen. De stakingsbeweging onder het spoorweg personeel in het district Elberfeld is n.l. sedert gistermorgen sterk aan het afnemen. Er sta ken op het oogenblik nog slechts ongeveer 4 a 500 arbeiders. Op het stations te Barmen en Vohwinkel zijn de arbeiders heden weer allen aan het werk gegaan. Door het in dienst stellen van de technische noodhulp heeft het goederenverkeer slechts weinig storing on dervonden, terwijl het personenverkeer vol komen intact gebleven is. Terwijl dus de beweging, wat het spoor wegpersoneel betreft, haar einde nadert, neemt in andere bedrijven het gevaar voor stakingen toe. Onder de mijnwerkers valt een ernstige gisting op te maken. Men vreest wel niet een onmiddellijke staking, daar de leiders der organisaties van gematigde rich ting zich tegen de door de communisten ge- wenschte staking hebben uitgesproken, maat de syndicalisten zijn aangemoedigd door hun succes bij de bedrijfsraden-verkiezingen en maken met kracht propaganda voor de sta king. De opwinding onder de mijnwerkers neemt toe, doordat de mijneigenaren op botte wijze hun looneischen van de hand hebben gewezen. De mijnwerkers verklaren, dat zij de moeilijke positie, waarin de mijnen door de Micum-overeenkomsten geraakt zijn, zeer goed begrijpen, doch dat de kosten van le vensonderhoud langzaam, doch voortdurend stijgen en dat de mijnwerkersloonen in ver band daarmede onvoldoende geacht moeten worden. Ook in de metaalindustrie is de beweging opnieuw begonnen en de chr. metaalarbei dersbond in Bochum en omgeving heeft de loonovereenkomst, die op 16 Januari na lang durige onderhandelingen tot stand was ge komen, weer opgezegd. Ook hier zijn loon eischen in het spel. Ook in Engeland, waar de stakingen den laatsten tijd niet van de lucht zijn', zijn de moeilijkheden in verschillende bedrijven groot. Vooreerst zijn'daar de moeilijkheden in de Engelsche mijnindustrie. Gisteren zouden de mijnwerkers stemmen over de voorstellen der mijneigenaars tot verhooging van het minimumloon en tot ver grooting van het percentage der opbrengsten der industrie ten behoeve van de loonen (het andere deel is bestemd voor de win sten). De conferentie van mijnwerkersgedele geerden adviseerde den leden, de werkgevers- voorstellen als onvoldoende te verwerpen en de regeering te verzoeken een onderzoek in te stellen naar de loonen der mijnwerkers lo. vergeleken met de loonen in-1914 2o. ver geleken met het indexcijfer van de kosten van het levensonderhoud en 3o. vergeleken met de loonen, die thans algemeen in de in dustrie worden betaald. Er wordt niet aan getwijfeld, of de mijnwerkers zullen het ad vies der conferentie aanvaarden, ofschoon de besturen der arbeiders in Northumber land, Durham en North-Staffordshire advi seeren, te stemmen zoowel voor aanneming van de voorstellen der eigenaars als voor een regeeringsonderzoek. Het doel van dit advies is, om zonder verlies van tijd de voor- deelen te verkrijgen, die de werkgeversvoor- stellen behelzen. De bestaande overeenkomst expireert 17 April. Het resultaat van het referendum zal, naar men verwacht, 10 April bekend zijn, alswanneer de gedelegeerden conferentie weder bijeenkomt. Wanneer de voorstel len der werkgevers worden verworpen en een regeeringsonderzoek wordt geëischt, zal het Federatiebestuur zich onverwijld tot de regeering wenden, die, naar men verneemt, haar goedkeuring aan zulk een onderzoek zal hechten en een commissie benoemen krachtens de „Industrial Courts Act." De mijneigenaars hebben reeds bekend ge maakt, dat zij bereid zijn, aan het onder zoek deel te nemen, zoodat te dezer zake geen moeilijkheden behoeven te worden ver wacht, al wenschen de eigenaars dan ook een andere redactie van den door de arbeiders ontworpen leiddraad voor een eventueel onderzoek. Gedurende het onderzoek, dat zich zou moeten beperken tot de quaestie der loonen en zoo snel mogelijk zou moeten plaats hebben, zullen de mijnwerkers den arbeid onder de bestaande voorwaarden voortzetten. De „Times" acht het niet van beteekenis ontbloot dat de Mijnwerkersfederatie van Zuid-Wales, die het heftigst heeft geageerd tot het verkrijgen van verbetering in de ar beidsvoorwaarden, besloten heeft, geen ad vies te geven hetzij tot aanvaarding, hetzij tot verwerping, van de werkgeversvoorstel- len, doch haar gedelegeerden heeft opge dragen, aan de mijnwerkers vóór het re ferendum een mededeeling te doen gewor den betreffende de uitwerking van de voor stellen op hun loon- en arbeidsvoorwaarden. Verder schijnt thans onvermijdelijk de uitsluiting van 100.000 havenarbeiders in alle Engelsche havens. De stakende arbeiders te Southampton, van wier hervatting van den arbeid op giste ren de intrekking van het parool tot uitslui ting afhing, hebben nl. besloten, de staking voort te zetten, waardoor een Zaterdag ge troffen overeenkomst tusschen het plaatse- ijk stakingscomité en de nationale besturen der vakbonden vervalt. Deze overeenkomst behelsde, dat binnen 24 uur na de hervatting van den arbeid te Southampton onderhande lingen zouden worden geopend, die binnen twee dagen zouden moeten zijn beëindigd, en dat de ontworpen voorwaarden zouden worden onderworpen aan het oordeel der ar beiders en aan een referendum. Wanneer de voorwaarden zouden worden verworpen, zou een nieuw referendum worden uitgeschre ven om uit te maken of de quaestie zou wor den onderworpen aan arbitrage, of dat op nieuw een staking zou worden afgekondigd. De staking duurt nu reeds zes weken en werd uitgeroepen in strijd met het advies van de Federatie van bankwerkers en scheeps timmerlieden. De stakers eischen een loons- verhooging van 17 y2 shilling per week. De Federatie wilde met de werkgevers onder handelingen openen tot een algemeene loons- verhooging van tien shilling per week, doch de werkgevers weigerden tot onderhandelen over te gaan zoolang de arbeiders te South ampton het werk niet hadden hervat. De vakvereenigingen, betrokken bij het geschil op de scheepswerven te Southampton zouden, volgens een later bericht, gisteren een laatste poging doen om de uitsluiting te verjioeden. De vakvereenigingen zullen elk voor zich de Southamptonsche leden laten stemmen over al of niet hervatting van den arbeid. De vakvereenigingsleiders achten de houding der mannen te Southampton een rechtstreeksche aanranding van het vakver- eenigingsgezag. Indien de mannen het advies der besturen in den wind blijven slaan, zijn morgen maatregelen te verwachten, teneinde alsnog de dreigende uitsluiting te voorkomen. Uit Zuid-Afrika was daar gisteren plotse ling het bericht van de ontbinding van het Zuid-Afrikaansche parle ment. De nederlaag van den candidaat der re- geeringspartij in het district Wakkerstroom heeft aan de regeering aanleiding gegeven het besluit te nemen tot deze parlements- ontbinding. Reeds in Juni zouden dan de nieuwe algemeene verkiezingen worden ge houden. De nederlaag in Wakkerstroom is wel een zeer ernstige slag voor generaal Smuts en zijn Zuid-Afrikaansche partij (waarin zoo als men weet thans de otïde Zuid-Afrikaan sche partij en de partij der Unionisten, waar in het Britsche element overweegt, zijn ver- eenigd). Smuts' meerderheid brokkelde in den Volksraad steeds meer af en de Z.A.P. zette dan ook alle zeilen bij om Wakkerstroom te behouden. Als candidaat vond men den administrateur van Transvaal, Robertson, be reid, die daarom dan ook zijn ambt opgaf. Met een man van zijn bekwaamheid en in vloed hoopte men den zetel te kunnen be houden. Dey nationalisten kwamen uit met den candidaat Naudé en deze mocht rekenen op den steun van het sterke arbeiderselement in dat disrtrict, dat op grond van het verkie zingspact van Nationalisten en Arbeiders partij met geen eigen candidaat uitkwam. Bij de vorige algemeene verkiezing kon de can didaat van de regeeringspartij slechts met een meerderheid van 100 stemmen de zege be halen niettegenstaande deze, de heer v. d. Merwe, nog het voordeel had Hollandsch- Afrikaan te zijn, wat in dit district van be lang is. Ditmaal bleef de regeeringscandidaat een paar honderd stemmen in minderheid. Robertson immers kreeg 1271, Naudé ech ter, een verminkte uit den Boerenoorlog, kreeg 1420 stemmen. Hieruit blijkt wel dat de arbeiders in het district, niettegenstaande onder hen het Britsche element overweegt het advies van de leiders, die met de nationa listen het ministerie hopen ten val te kun nen brengen en een nieuwe regeering te kun nen vormen, hebben gevolgd. Trouwens reeds bij de verkiezing voor den Provincialen Raad in November behaalde de nationalist met een meerderheid van 158 stemmen de overwinning. Hetfsucces van het pact tusschen nationa listen en arbeiders, zoo duidelijk nu in Wak kerstroom gebleken, zal het zelfvertrouwen van de oppositie bij den aanstaanden ver kiezingsstrijd zeker ten zeerste versterken. Met een ministerie Hertzog zal men dus in de toekomst wel rekening mogen houden. KRUPP BIJ DEN PAUS. Aangaande het gisteren gemelde bezoek van den heer Krupp von Bohlen Halbach aan Rome, meldt men nog, dat Krupp slechts naar Rome was gegaan om den Paus te be danken voor alles wat hij door de zending van mgr. Testa voor hem en de andere slacht offers van den strijd in het Ruhrgebied heeft gedaan. DE GESTRANDE DUIKBOOT WEER VLOT. De duikboot L 25, die aan den grond liep bij den ingang van het Kanaal van The Needies, is, volgens een draadloos bericht, weder vlot en heeft haar reis naar Ports mouth voortgezet. DE BELGISCHE HANDELSBETREK KINGEN MET RUSLAND. J.l. Vrijdag en Zaterdag heeft wederom een Russische missie in Brussel en Antwer pen vertoefd, waar zij resp. door het depar tement van buitenlandsche zaken en door Van Cauwelaert, burgemeester van Ant werpen is ontvangen. Het bezoek der Russen hield verband met de mogelijke vestiging van een handels basis te Antwerpen. Naar men weet heeft kortelings ook een Russische missie de Rotterdamsche haven bezocht, teneinde zich van haar capaciteit te overtuigen. DE TERUGKEER VAN METAXAS IN GRIEKENLAND. Het schijnt dat g»peraal Metaxas, de lei der der royalisten, die zooals men weet in Griekenland is teruggekeerd om met zijn partij deel te nemen aan het plebisciet over het al of niet bevestigen van den republi- keinschen staatsvorm, wat bakzeil gaat halen. Bij zijn aankomst in Piraeus werd hij met gejuich door de royalisten inge haald, wier aantal echter veel geringer was dan men had verwacht. Metaxas verklaarde aanstonds, dat hij den terugkeer van koning George of zelfs maar de quaestie der mo narchie niet tot een essentieel deel van zijn program zal maken. Hij beoogt slechts het herstel van zijn land en zal zich loyaal bij den uitslag van het plebisciet neerleggen. Deze gematigde houding heeft ernstige ontevredenheid bij de onverzoenlijke ko- ningsgezinden gewekt, zoodat het nog de vraag is of zij Metaxas nog lang als hun leider zullen erkennen. ZWEDEN EN DE LANDSVERDEDI GING. Ernst Trygger, Zwedens premier heeft Maandag te Stockholm een rede uitgespro ken over het vraagstuk der landsverdediging. Hij schetste de gevaren van den politie ken toestand, die in Europa bestaat tengevolge van het verbrokkelen der bestaande politieke staten. Hij leverde scherpe critiek op het sociaal-democratisch defensie-voorstel, dat voor de regeering onaannemelijk was. De eenige oplossing lag volgens den minister in de samenwerking tusschen de niet-socia- listische partijen. DE DUITSCHE TOERISTEN EN DE NIEUWE REISBELASTING. Gisteren is elders in ons blad de aandacht gevestigd op de schade, waarmede de Neder- landsche badplaatsen worden bedereigd door den cijns van 500 gouden marken, welke de Duitsche regeering van plan is te heffen van Duitschers, die naar het buitenland reizen. Deze schade zal ook Italië treffen, daar tot dusver ongeveer 90 van de toeristen, die in den winter en het voorjaar naar Italië ko men, Duitschers waren. Indien zij wegblij ven zal de Italiaansche hotelindustrie met een vermindering van inkomsten van 30 tot 40 millioen lire per maand rekening moeten houden. Italië is tot dusver het eenige Ententelan; waar Duitschers na den oorlog zich geheel vrij kunnen bewegen en waar men ze zelfs met tegemoetkomendheid behandelt. Ook de sportrelaties tusschen beide landen zijn reeds geruimen tijd volkomen hervat. Deze week zouden 300 auto's en 500 motorrijwie len met Duitschers uit Keulen vertrekken om via de Brenner-pas Italië binnen te rij den en aan de races tusschen Targa en Florio deelnemen. Deze tour schijnt nu te zijn afge last met het oog op de hooge kosten, welke de extra-belasting der Duitsche regeering zou veroorzaken. DE MISDADIGHEID EN HET GOUVER NEMENT MOSKOU. De procureur van de arrondissements rechtbank te Moskou, Sjewerdin, heeft in een rapport aan het uitvoerende comité van het gouvernement gewezen op de onrustbarende toeneming van de misdadigheid in de hoofd stad -en het gouvernement. Wij ontleenen aan zijn rapport de volgende bijzonderheden Gerekend voor de geheele republiek R. S. F. S. R. -(eigenlijk Rusland) komen er op de duizend inwoners 7 misdadigers voor, in het gouvernement Moskou 20, te Moskou 55. In het afgeloopen jaar werden in het ge bied van de hoofdstad meer dan 14000 zware misdaden bedreven. De procureur-generaal en zijn staf ontvingen ter onderzoek 105.000 dossiers. Er hadden plaats 40.000 diefstallen met braak. De hoogere instanties (arrondis sementsrechtbanken e.d.) hebben in het af geloopen jaar 5000 processen behandeld, ter wijl de volksrechtbanken meer dan 120.000 processen moesten behandelen. Niettegenstaande deze overstelpende hoe veelheid processen heeft het Openbare Mi nisterie weten klaar te spelen om 98. van de bij haar ingediende dossiers te onderzoe ken en een gerechtelijke behandeling van da zaken mogelijk te maken. Marguerite nam haar moeder om het mid- del en met groote krachtsinspanning ge lukte het haar Antoinette op haar zijde te leggen. Etiennc legde zijn gloeiende hand op het koude vorhoofd van zijn vrouw en zeide: „Ik schenk je vergiffenis.... je kunt rustig sterven.... Je hebt mij de lief de mijner kinderen teruggeschonkenje ihebt hun de wadrheid verteld.... je hebt je zelf aangeklaagd.... je hebt dus je schuld uitgeboet.Dus sterf in vrede, Antoinette, ik zal alles vergeten!" Een onuitsprekelijke vreugde straalde uit de oogen van de stervende vrouw. IEtienne zakte uitgeput achterover. Marguerite riep de boerin en beiden rol den de fauteuil met Etienne, naar de kamer jvan het jonge meisje, welke op dezelfde ver- I dieping was gelegen. I Men legde den ongelukkige op het bed.. (Terstond greep een hevige koorts hem aan. Eenige uren later blies Antoinette den laatsten adem uit.... Het was zes maan den, nadat men haar verlamd in den tuin had gevonden. Albert Delost zat thuis in de eetkamer bij het haardvuur en rookte een sigaar. Reeds geruiipen tijd had hij zoo droomerig voor zich uit zitten staren. De meid had de tafel afgenomen en me vrouw Delost zat met een naaimandje voor zich. Meermalen had mevrouw Delost reeds op- Jezien van haar werk, tot Albert eensklaps bemerkte, dat ze weende. „Wat scheelt u, moeder.... u weentl" Wie veroorzaakt u „Ja, zeide ze. toe!" „Ik begrijp u niet. dan verdriet?" „Jij!" „Altijd ik!.... Ik ben overal de schuld van.... Ge zijt zelf de oorzaak, dat ik niet de oude meer ben.... dat ik heenga, want ik blijf niet lang meer hier...." Mevrouw Delost werd ploseling zoo bleek als een doode." „O," snikte ze, „alles is uitNu heb ik geen zoon meer!" „Moeder, ge kunt uw zoon terugvinden!.. Ge hebt daartoe slechts een enkel woord te spreken. Weemoedig schudde de oude vrouw het hoofd. „Haar tegenstand vermindert," dacht Albert, met groote blijdschap. „Laten wij eens rustig praten," zeide hij, „laten we praten zonder boos te worden... Is het niet beter, dat we scheiden, dat we ver van elkaar gaan leven, dan dat wc steeds vijandig onder hetzelfde dak wonen?" „Maar jij bent het zelf, die die vijand schap wilik ben steeds bereid om vrede sluitenHet is anders een eigen aardige toestand, dat een moeder zich naar hare kinderen moet voegen!" „Een moeder moet 'het geluk van hare kinderen verzekeren." „Er bestaan meer aardige meisjes dan Marguerite.' „Voor mij bestaat Marguerite alleen. Uw hardvochtigheid dient alleen om ons te scheiden, om mij er toe te dwingen u onge hoorzaam te worden.... Ik zal toch met Marguerite trouwen en wij zullen elkaar niet weerzien.... Dan hebt. ge misschien uw zin.' Onbeweeglijk luisterde de ongelukkige moeder naar de wreede woorden van haar zoon, daar heb ik alle reden I „Weet ge wat uw tegenstreven rees heeft uitgewerkt? Gij hebt toch gehoord van het ongeluk, dat mijnheer Alban is overkomen? Welnu.... u was de sdhuld dat hij besefte, dat bij het geluk van zijn dochter in den weg stond. Hij is heengegaanhij wilde het kasteel verlaten en hij was zoo vervuld van zijn smart, dat hij niets hoorde of zag. Toen heeft de trein hem gegrepen." „Wat zeg je," riep mevrouw Delost uit.. Zt beefde over haar geheele lichaam, „maar dat is vreeselijk.Dus ik ben zijdelings de oorzaak van dat ontzettende ongeluk?" „Eenigszins wel, moeder." Ze barstte weer in snikken uit.... „Ik heb u leed gedaan," hernam Albert, „maar het zal voor het laatst zijnals ik eenmaal weg ben, zal u van mij geen leed meer ondervindenDaaromtrent kunt u gerust zijn!" Ze sloeg hare armen om den hals van haar zoon. „Ik wil niet dat jc heengaat!Ik wil het niet!. „Het moet!.... Zo° gaat het niet langer!" „O God!Ja- - Trouw dan met haarMaar blijf mij, je moeder, liefheb ben!" „Dus ge stemt toe!..., Is het werkelijk waar?!. „Ja." „O, moeder.---^ Ik dank u!.... Wat zijt ge toch goed! „En hij.... die ongelukkige, zal hij er boven opkomen?" „Waarschijnlijk niet.... hij beeft te veel geleden." „Morgen zal ik hem gaan bezoeken".... Denk je dus dat hij zal sterven?" „Ik ben er bang voor.... de dokter heeft hem reeds opgegeven.' „Dus er is geen hoop meer! O!" Het duurde een gebeelen avond voor .mevrouw Delost weer geheel tot kalmte ge- ROTTERDAM, 8 April. Eieren. (Rot- terd. Veiling) Aanvoer 275.000 stuks. Kip pen- f5.50—7.20, eenden- f5.35—5.75. Vee. Op de veemarkt van heden waren aangevoerd 212 paarden, 22 veulens, 1365 magere runderen. 736 vette runderen 197 vette kalveren, 1933 nuchtere kalveren, 46 schapen of lammeren, 49 varkens, 221 big gen. De prijzen waren als volgtkoeien le kw. 115— 122V, ct., 2e kw. 110—100 ct., 3e kw. 9585 ct. ossen le kw. 105—115 ct, 2e kw. 10090 ct., 3e kw. 8575 ct. stie ren le kw. 100107ct., 2e kw. 9080 ct., 3e kw. 70 ct. kalveren le kw. 160190 ct, alles per K.G. melkkoeien f 215400, kalfkoeien f 220415, stieren f 160375, pinken f 145170, vaarzen f 150200, werk paarden f 100300, slachtpaarden f 95150 hitten f95175, nuchtere kalveren f818, fokkalveren f 1728, biggen f e16, over- loopers f 1640. Vet vee met williger handel tot stationnaire prijzen. Melk- en kalfkoeien bij matigen om zet prijshoudend. Nuchtere kalveren met re delijken handel, tot vorige prijzen. Biggen en overloopers matig gevraagd tot onveranderde zen. Paarden met goede vraag voor slacht-, werksoorten minder gezocht. Eieren. (Rotterd. Cons. Veil.) Aanvoer 300.000 stuks. Prijzen kippen- f 56.50, eenden- f 5.255.70, ganzen f 1016, kal koenen f 11. GRONINGEN, 8 April. Granen. De laag* ste en hoogste prijzen waren als volgt 8 April 1 April Roode tarwe f 10.50-12.— f 10.00-11.25 Witte tarwe 10.50-12.— 10.00-11.40 Inl. rogge 10.50-12.— 10.00-11.40 Wintergërst 10.50-11.75 10.00-11.50 Zomergerst 10.50-12.10.00-11.75 Witte haver 8.50- 9.50 8.00- 9.50 Gele haver 8.00- 9.50 8.00- 9.50 Zwarte haver 8.50-10.75 8.50-10.75 Gr. erwten 13.00-21.25 13.00-21.50 Schokkers 12.00-19.00 13.00-19.50 Paardeboonen 9.00-13.75 8.00-13.00 Wierboonen 9.00-13.75 8.00-15.00 Waalsche id. 9.00-14.50 8.00-15.00 Karwijzaad 60.00-117.50 60.00-120.00 Geel mosterdz. 15.00-28.00 15.00-28.00 Kanariezaad 16.00-24.50 16.QO-24.00 Lijnz. blauwbl. 10.00-22.00 10.00-24.00 Idem (witbl.) 10.00-22.00 10.00-23.00 Blauw maanz. 16.00-30.00 18.00-32.00 De korting en bijbetaling bedraagt thana voor tarwe natuurgewicht 75 kg, rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsehe gerst, alle haversoorten 10 ct. per kg. AMSTERDAM, 8 April. Aardappelen. (Bericht van Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte f 99.25 id. blauwe f 8.258.75 id. eigen heimers f 77.25 id. bravo's f 77.25 id. industries f 5.355.50 id. roode stat f 66.50 Geldersche bonte f 7.657.90 Friesche borgers f 6.757 id. roodstar f6; Zeeuwsche eigenheimer poters f 55.25 j id. blauwe poters f 55.25 id. bonte poters f 55.25 Drentsche eigenheimers f 44.25; id, roode star f 3.70—4 per Hl. winter Malta-aardappelen f 1115 per 100 Kg. AMSTERDAM, 8 April. (Noteering v/h. Nieuwe Veilinggeb., expl. De Jong Koene.) Aardbeien f 0.100.14 per stuk Present van Engeland f 3842 goudreinetten extra f 5058 id. I f 2440 Courtpendu f 1222 huismanzoet f 1624 zoete venen f 1618 Campagne reinetten f 2226 winterjannen f 2832 nieuwe spinazie f 36—42 dunsel f 2432 witlof Hollandsch f 4854 id. Belgisch f 5260 schorse neren f 2230 per 100 Kg.; komkommers f 0.380.44 per stuk nieuwe spercieboonen f 1.401.90 per 100 stuks rhabarber f 10— 18 raapstelen f 4.205.80 per 100 bos. Bloemen. Seringen f 30—48prunus f 1422 sneeuwballen f 816 per 100 tak rozen f 2038 per 100 stuks Am. Anjers f 14—16Callas f 18—30Hyacinthen f 3—5.50 per 100 stuks Fransche anjers f 0.400.75 Fr. anemonen f 0.160.35 Fr. margrieten f 0.180.26 Fr. fresia's f 0.200.28 per dozijn. Tulpen. Bartigons f 813 Copland f 813 William Pitt f 1013 theeroos f 79 Prins van Oos tenrijk f 79 Murillo f 58 Grisdelin f 47La Reine f 3.50—5.20Herman Schlegel f 5—6.50; Brillant f 4.50—6; Crone d'Or f 78.60 gele prins f 67, alles per 100 stuks potplanten Primula's f 0.25 0.35 clivia's f 1.502.60 azalea's groote komen was. 's Nachts deed ze bijna geen oog dicht. Den volgenden dag maakte ze zich reeds vroeg gereed om naar het kasteel te gaan, toen haar zoon haar den dood van mevrouw Alban kwam mededeelen. „Dan zal ik een paar dagen wachten," zeide mevrouw Delost. Toen mevrouw Alban begraven was, ston den hare kinderen voor het bed van Etiennc geschaard. De oude man was zoo zwak, dat hij geen woord kon spreken. Laure had het meeste verdriet over het verlies van haar moeder.... ze had reeds den heelen dag geschreid. Toen men de komst van mevrouw Delost en haar zoon meldde, werd het doodstil in het vertrek. Fernand en Marguerite waren ten zeerste verrast over dit onverwachte bezoek. Beiden wisselden een beteekenis- vollen blik en het jonge meisje werd nog bleeker dan ze reeds was. „Laat hen binnenkomen," zeide Fernand eindelijk. Weldra traden moeder en zoon het vertrek binnen. De weduwe ging naar Marguerite toe, omhelsde haar en fluisterde zacht: „Mijn dochter!" Marguerite wist niet wat ze moest zeggen en leidde haar naar het bed van Etienne. Deze opende de oo*en. „Vader," zei het jonge meisje, „hier is mevrouw Delost, de moeder van Albert." De oude man trachtte zich op te richten. „Ja," zeide mevrouw Delost, „ik kom u vergiffenis vragen, mijnheer.... Mijn zoon heeft Marguerite lief..,. Ik geef mijn toe stemming voor hun huwelijk." „Voor hun huwelijk...." herhaalde Etien ne met zwakke stem. „Ik vraag voor mijn zoon de hand van uw dochter." „Marguerite," stamelde Etienne. „Hier ben ik, vader," antwoordde het meisje. „Ben je gelukkig, Marguerite?" „Ja, vader, jaik ben gelukkig!" „Ik.... ben,... ook.... zeer.... ge., lukkig. Een glimlach gleed over het gelaat yan den ouden man. Hij was dood... Zes maanden na het verlies van haar ouders trouwde Marguerite met Albert Delost. De plechtigheid ging in het dorp bijna longemerkf voorbij. Te Mathon wist iedereen dat mevrouw Alban tien jaren gescheiden van haar man had geèeefd en dat hij, dien de kinderen hun oom hadden genoemd, hun vader was. Spoedig was men echter over dit onderwerp uitgesproken. Weliswaar baarde het huwelijk van Fer nand Alban met Rosa de smokkelaarster weer eenig opzien, maar nadat het kasteel verkocht was en Fernand en Rosa, naar men zeide, naar Afrika vertrokken waren, hoorde men er ook niets meer over. Laure woonde bij haar zuster en zwager, en hoewel ze ernstiger was dan vroeger, was ze niet minder gelukkig en onbe zorgd. Op een zomeravond, het was zes maanden na hun huwelijk, kwamen Albert en Mar guerite terug van een wandeling langs de Belgische grens. Daar ze vermoeid waren, namen ze plaats op een steen en bicven geruimen tijd zwijgend hand in hand voor zich uit zitten staren naar de zwarte r0's" massa's, die beschenen werden door het blauwe maanlicht. Plotseling begon de jonge vrouw te schreien, „Wat scheelt er aan, vroeg haar man ongerust. Ze gaf hem geen antwoord, maar een ont zettende angst maakte zich van haar mees ter, Recht voor hen verhief zich een hooge rots: daar was het graf van Francois Piret. „Wat scheelt er toch aan," herhaalde Albert.' Toen vertelde ze hem de geschiedenis, di« Rosa haar eens verteld hadhoe zij de oorzaak was geweest van den vreeselijken dood van Francois Piret en ze besloot met de woorden: „Laten wij hier nooit, nooit meer terugkomen.... Want ik ben het, die dien ongelukkige gedood heb." „Ik begrijp je," zeide haar man, „en het zal voor mij een reden te meer zijn, om samen Mathon te verlaten." „Je wilt Mathon verlaten?" ,Ja, ik ga de fabriek verkoopen en elden een nieuwe stichten." „Ja.... laten wij dit oord verlaten....* „Goed, Marguerite.... het zal geschie den!" In het begin van den winter verlieten mijnheer en mevrouw Delost Mathon, nadat Marguerite het leven had geschonken aan een lief meisje. Albert staat thans aan het hoofd van een der grootste kopergieterijen van Frankrijk. Laure is getrouwd met een van zijn directeu ren en woont in een lieve villa op het land goed van mijnheer Delost. Fernand schrijft hen dikwijls brieven, ook hij is zeer gelukkig geworden met Rosa, die eveneens de vreeselijke dagen uit het verleden vergeten heeft. Ze heeft haar broertjes en zusjes mede genomen en later hebben zij bij hen in Alge- rie overvloedig werk gevonden. Nu is zij omringd van andere kleuters met blonde en bruine kopjes.... Spoedig zal de zevende zijn intrede in deze wereld does. EINDE.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5