ONS NIEUWE FEUILLETON DE PROOI VAN DEN GIER 1 Gemeenteraadsvergadering te Velsen. Aan onze Lezers Interpellatie-Schilling. De combinatie van het Gas- en Waterleiding bedrijf aangenomen. De heer de Wit directeur der beide bedrijven. - Heftige debatten. De vergadering geschorscht. MORGEN, DONDERDAG, OPENEN WIJ ONS NIEUWE FEUILLETON ONZE LEZERS ZULLEN HET ZE KER MET EVENVEEL SPANNING EN STIJGENDE BELANGSTEL LING LEZEN ALS HET THANS GEËINDIGDE FEUILLETON DE REDACTIE Invaliditeits- en Ouderdomswet HEEMSTEDE. BÏNNENLANDSCH NIEUWS. Het bezoek vangouverneur- generaal Fock aan de Phillippijnen. De schadeloosstelling van de R. E. T. M. Particuliere recherche-bureaus Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederl. HANDEL EN NIJVERHEID. Het Alkmaarsche Veem. In- en uitvoer van kaasboter en margarine Spoort al Uw kennissen aan bun vraag- ea aanbod- advertenties te plaatsen in onze eigen Nieuwe Haarlesnsche Courant Gisteravond vergaderde ten raadhuize, om •even uur, de raad dezer gemeente onder •oorzitterschap van burgemeester Rij'kens. De raad is voltallig. Als punt t staat op de agenda vermeld: t. Belastingzaken, benige wiizigmgen en verordeningen, den •aad voorgesteld, worden zonder stemming »f discussie aangenomen. De Ingekomen stukken en fflededeelingen zijn van weinig belang en gaan alle zonder discussie onder den hamer door. Het laatst komt de Interpellatie-Schilling. De heer SCHILLING heeft een interpellatie ingediend, waarin hij protesteert tegen de be handeling, die men heeft doen toekomen aan de beide slachtoffer; Overgegaan wordt tot punt 4: Verzoeken aanwijzing terreinen haliopen bebouwing. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op de verzoeken van M. Henne- man en J. v. d. Lijn, om ontheffing" der Bouwverordening, daar door dergelijke partieele wijzigingen hef uitbreidingsplan te kort wordt gedaan. De heer SLLITERS deelt de zienswijze van B. en W, voor zoover daarmede wordt beoogd het plan onaangetast te laten. Wat dit plan zelf betreft, daarover wi! spr. het een en ander zeggen. Aan den Rijks straatweg wil men van Schoten tot Velsen aan den Oostkant een open en aan den VC estkant een halfopen bebouwing. Door de groote oppervlakte grond, die bij open bebouwing noodzakelijk wordt gemaakt, is dfe 7nnrl^acntx S "j" scheepsongevaI, i de bouw als het ware onmogelijk, door de IJmuiden ^den binnengebracht in j hooge kosten, die deze bepaling met zich ditnhTi?eiiCht|n!-Ze!tdehrrSCHILLING' I'1 Evenals langs den Zeeweg, is dit langs had knnn J6 ™"d' raag ter tafel den Rijksstraatweg, op den langen'duur, rnit f f brengen, doen dat de groote be- I onmogelijk vol te houden roering, die er door in de gemeente is ver- Het wekt, hem er toe heeft geleid, er een inter- pellatie van te maken. Spr. zegt dan, dat de beide lijken op een menschonwaardige wijze zijn behandeld. Dat is te betreuren, aldus spr. Het zijn zeelui geweest, maar dat zijn toch ook menschen, die recht hebben om op een fatsoenlijke wijze te worden begraven. En als men nu zoo met onze eigen vaderlanders, onze Hollandsche zeelieden omspringt, waar om moesten dan indertijd de slachtoffers van een Duitsche torpedoboot zoo heel anders behandeld en begraven worden door mili tairen in groot tenue? Spr. weet, dat het voertuig, dat men voor de beide kisten Ge bruikte, geen mestkar is, maar het scheefde dan ook met veel. Spr; is goed ingelicht en heeft alle moge- uike informaties ingewonnen. Hij heeft den wagen gezien. G(emeente) R(einiging) 3 stond er op. En dat het dezen wagen was, weet spr. doordat, hij een bruin getaand zeildoek, dat voor lijkkleed dienst moest doen, heeft opge- licht, en daaronder twee kisten zag staan. De schuld is hier niet aan de reederij. Deze heelt geprotesteerd. Echter zonder resultaat, want de Justitie had beslag gelegd on de beide lijken. Spr. is ook bij den directeur der gemeente reiniging geweest. Deze verklaarde opgetele- foneerd te zijn en, omdat hij niet anders had. bedoelden wagen gestuurd te hebben. Spr. v raagt zich echter af, of er dan in de gemeen te geen enkele lijkkoets meer te krijgen is. Of er geen zieken-auto bestaat, waarover men zich ^indertijd zoo heeft verheugd. Deze vervoermiddelen werden echter niet ge bruikt om een gulden of twee te besparen Spr. geeft den burgemeester in overweging, er in het vervolg zorg voor te willen dragen, j k'' dergelijke gelegenheden gebruik wordt gemaakt van een passend voertuig en ook van passende personen. Zooals dit nu gegaan is, dat politieagenten en werklieden met op hun pet de aankondiging: Gemeente Reiniging, het convooi leidden, is geen nor male toestand. Het lijkt spr. niet bezwaarlijk om voor dit doe! eenige" menschen aan te stellen. De kosten zullen zeker zoo hoog niet zijn. Nog zou spr. willen weten, waarvoor hc' noodig is, dat de lijken 2 maal 24 uur in hei lijkenhuisje moesten blijven staan. Zonder de geringste moeite had men ze toch a^ar huis kunnen brengen, om tenminste hun laatste uren nog jn nun familiekring te zijn. Nu werden ze uit het lijkenhuisje rechtstreeks begraven. In het geval dat de justitie, of schoon geheel overbodig, een sectie-onder- zoek verlangde, had men ze kunnen ver zegelen. Spr. toont dan een foto van den wagen, waarmede de liiken werden vervoerd. De VOORZITTER antwoordt, dat het hem niet mogelijk is, zijn tusschenkomst aan de familie te verleenen. De wet gebiedt bij eiken gewelddadigen dood een sectie-onderzoek, waarop de begrafenis moet volgen. Spr. wil over dit onderwerp echter wel eens spreken met den Officier van Justitie. De heer SCHILLING zegt, dat tusschen komst hier wel mogelijk is. Spr. heeft dit zelf eens ondervonden. Hij kreeg toen bevel, het lijk uit te leveren. Na een bespreking met den Officier van Justitie echter, werd er vol staan met een verzegeling. Spr. hoorde echter gaarne het antwoord van den Wethouder van Openbare Werken. Wethouder DUNNEBIER is het er met ien heer Schilling over eens,dat het geval heel w t beroering heelt verwekt. De reden hier van was echter niet zoo zeer het geval zelf, als wel de praatjes. De aanleiding hiertoe was, dat er op de wagen G. R. 3 stond. Meii is zelfs zoover gegaan, dat men beweerde, dat de groote vuilniswagen, die wordt ge bruikt om het afval aan de visschershaven op te halen, was gebruikt. Niets is minder waar. Het was geen vuilniswagen en beelemaal geen mestkar. Het gebruikte wagentje wordt steeds voor dergelijke diensten beschikbaar gehouden. Spr. vertelt nog, dat er een fotocorrespon dent bij hem is geweest ora het wagentje te fotografeeren. Toen deze het echter had ge zien, ging hij niet tot bet nemen van een foto over. Ook wat betreft den leiders van het ver voer wil spr. een opmerking maken. Dit waren geen werklieden van de Gemeente Reiniging, doch menschen van den Ontsmet- tingsdieait. Verder betrof het hier geen begrafenis, doch een eerste vervoer. Bovendien is dit, aldus spr. geen werk, dat voor rekening komt van de Gemeente Reiniging. Deze tak van dienst heeft zich slechts met drenkelingen te bemoeien. Toen men Zondagmorgen werd opgetelefoneerd, heeft men genomen, wat men het eerst krijgen kon. Er was geen an der voertuig voorhanden. Het protest van de reederij moet spr. betwijfelen, daar de reeder bij het vervoer tegenwoordig Was. De VOORZITTER acht de zaak te kiesch om er lang over te spreken en wil daarom de discussie beëindigen. Spr. zegt toe, in bet vervolg gaarne zijn medewer king te willen verleenen aan een betare regeling. De heer SCHUITEMAKER acht het bij deze bespreking passend nog een ander punt onder de aar.dach* van den raad te brengen, n.l. het lijkenhuisje op het kerk hof te IJmuiden. Dit is een hok, aldus spr. De ruimte is een doode onwaardig en ook veel te nauw voor de ontsmetters, die een lijk moeten gereed maken voor de schouwing. Spr. wenscht een motie in te dienen, waarin de raad aan het college van B. en W. de volmacht geeft, om deze verschil lende punten te regelen en den dooden een hun waardige behandeling te bezorgen. De VOORZITTER zegt toe, dat B. en W. hun aandacht zullen schenken aan hetgeen door den raad is naar voren gebracht en de kwesties naar best vermogen zoo goed verzoek van de exploitanten ver wondert spr. niet en hij meent, dat de raad dit wel kan toestaan, daar het geen opheffing van het plan inhoudt. Spr. meent er ook nog op te moeten wij zen, dat men een goedkoope bebouwing in de hand moet werken. Zou bet verzoek voor een omgeving van bosch of duinen groote bezwaren met zich slepen, aan den Rijksstraatweg is dit niet het geval en ook niet voor de Jan Gijzenvaart, waar men een dergelijk plan wil ten uitvoer brengen. Bovendien is het uitbreidingsplan nog niet door Gedeputeerde Staten goedge keurd. De exploitanten zullen dus bij dit college in Hooger Beroep kunnen gaan. Spr. meent in het belang der Gemeente zijn stem te moeten onthouden aan het voorstel van B. en W. De heer SCHUITEMAKER zegt, dat men aan Openbare Werken nog geen enkele wijziging van het plan heeft toegestaan. Spr. acht dit goed gehandeld, daar er bij voortdurende wijzigingen niets staande zuo blijven. Spr. vindt den halfopen bouw niet mooi. Men krijgt daardoor leelijke trekgaten. Ook is de beschikbare ruimte te groot, om te verwachten, dat de bewoners daarvan smaakvolle tuinen zullen maken. Het plan is echter nog niet door Ge deputeerde Staten goedgekeurd, en spr. acht het daarom onmogelijk wijzigingen al of niet toe te staan. Spr. meent, dat het noodzakelijk is het voorstel aan te houden, totdat er goedkeu ring is. De heer SCHILLING kan de meening van den heer Sluiters niet deelen. Spr. meent, dat men de regeling moet handhaven en slechts de bepalingen om trent open bebouwing wat milder moet maken. De heer MAAS meent, dat hier een Schoonheids-commissie moest bestaan om haar advies uit te geven. Spr. vraagt zich af, in hoeverre hier rekening is gehouden met de aesthetica. B. en W. oordeelen daaromtrent veel te licht. De heer DALMEIER meent, dat de heer Sluiter de zaak wel wat al te somber in ziet. Open of halfopen is, volgens spr. van al heel weinig beteekenis voor de exploi tanten. Deze hebben dat aan spr. per soonlijk bekend. Dat de grond te duur is, daaromtrent behoeft men zich, zoo lang deze nog wordt verkocht voor 2.75 de M2. geen gewetensbezwaren te maken. Met veranderingen hier en veranderin gen daar blijft er van het plan niets over. De heer SLUITERS meent, dat de ex ploitanten menschen zijn van te veel on dervinding, om ze eenvoudig af te sche pen. Ze zullen den weg naar Gedeputeer de Staten ook wel weten te vinden. De heer NIJSSEN heeft eerder ook al eens zijn bezwaren doen hooren. Spr. is echter vóór het voorstel. Er is nu eenmaal een plan, waaraan men zich kan vasthou den en 'steeds terugkeerende veranderingen kunnen het slechts verzwakken. De beer VERMEULEN is er sterk tegen om zoo klakkeloos in te slaan op het par ticulier bezit. Men moet ook eens reke ning houden met de kleinere terreinen en zich niet blind staren op de groote, waar de bezwaren natuurlijk verreweg niet zoo groot zijn. Spr. meent, dat het plan is vervaardigd door iemand, die wel eenig gevoel voor dit werk, maar er geen grein verstand van had. In IJmuiden b.v, moet een weg wor den verlegd. Een geprojecteerde weg is onmogelijk uit te voeren. Adressanten betreden volgens spr. een verkeerden weg. Waar er een plan is, heeft men zich aan dit plan te houden. Dit plan zelf echter, is, volgens spr. in het geheel niet in orde. Er is absoluut geen rekening gehouden, noch met de eigena ren, noch met de omstandigheden. De Gemeente had veel meer acht moe ten slaan op haar eigen toekomstige be langen en die der grondeigenaren. Bij een te ontwerpen weg b.v. heeft men rekening te houden, of deze misschien in de toe komst geen verkeersweg worden zal. Spr. wil hierbij herinneren aan den Rijks straatweg waar het natuurschoon verborgen wordt achter een halfopen, en de polder voor het gezicht vrij blijft door een open bebouwing. Voor het plan-Wijkcroog noemt spr. ook eenige dergelijke voorbeelden. Spr. wil het heele plan, gedeelte voor ge deelte herzien. Bij monde van een der leden, protesteert een groot gedeelte van den raad tegen den heer Vermeulen, wegens het aanhoudend geven van „nijdige trappen." Nu weer aan den heer de Jong. Een incident ontstaat en bij een heftige interruptie verklaart de heer VERMEU LEN den heer de Jonge noch genoemd, noch bedoëld te hebben. De raad weet dit, volgens spr., ook wel. De heer DUNNEBIER, wethouder van Openbare Werken, is er van overtuigd, dat de heer Vermeulen heel wat meer kijk heeft op de zaak, dan degene, die het plan beeft vervaardigd. Dezelfde persoon heeft echter ook een plan voor IJmuiden tot stand gebracht, dat door overdachte des kundigen om het hardst wordt geroemd. Spr. wil nochtans toegeven, dat een mooi plan wel eens practische bezwaren kan hebben. De heer DALMEIER vindt de bebou wing nog te veel gesloten en zag deze gaarne nog wat meer open. Spr. wil eerst het plan door Gedeputeerde Staten goed gekeurd zien, om dan nog eens een kleine wijziging te overwegen. De heer VERMEULEN wil nog even den nadruk leggen op hetgeen hij reeds bij in terruptie verklaarde. Spr bedoelde niet den heer de Jong. Wicn hij wél bedoelde, mogelijk tc ^Uen oc.cssen. daar0Ddat weet dc raa<^ °°k we'" ^at de we' De heer SCHU ITEM AKER trekt daarop opm£rkte omtrent het plan.IJffiui. zijn motie in. De ingekomen stukken en mededeelin- gen zijn hiermee afgehandeld en aan de orde is punt 3 van de agenda: Vermindering huurprijs gedeelte gemeente-grond. B. en W. stellen voor, den huurprijs van den, dit oordeel kan spr. onderschrijven. Dit plan was echter geen kunst. De indee ling was daar volkomen vrij. Hier heeft men echter te doen met de moeilijkheid, dat er meerdere eigenaren zijn. De wijzi ging geeft, volgens spr., nu reeds veel moei gemeentegrond aan den Wijk-aan-Zeeêr- j te, doch zal in de toekomst duizenden weg. gehuurd door A. Meesters Sr., te kosten. Spr. kan daarom niet zijn goed- vc-minderen van 0.02tot 0.01)4 perl keuring hechten aan het voorstel van B M2. Zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming geeft de raad zijn toestemming aan dit voorstel 1 en W. Wethouder Dunnebier blijft erbij, dat men het plan ongewijzigd moet laten. De heer BOSMAN zag de scheiding van open en gesloten houw liever niet midden over een weg loopen. Spr is van oordeel, dat men het voorstel aan moet houden. De heer TUSENIUS acht het practisch onmogelijk om deze afscheiding anders in te richten. In stemming komt dan het voorstel van B. en W. om afwijzend over het verzoek te beschikken. Dit wordt aangenomen met de heeren BOSMAN, VERMEULEN en SLUITERS tegen Overgegaan wordt dan tot punt 5 van de agenda: Onderhandsche verpachting ge deelte zeestrand. B. en W. stellen voor. een gedeelte zee strand te verpachten aan de Buffet-Mij. „E Pluribus Unum," voor den tijd van 3 jaar, tegen 325 per jaar Het minimum aantal beschikbaar te stel len badkoetsen en strandstoelen wordt niet door B. en W. vastgesteld, doch wordt be paald op resp. 6 en 25. Omtrent de tarieven voor een zeebad wordt hepaald, dat deze niet hooger mo gen zijn, dan die, welke gelden voor het hadbedrijf der Maatschappij te Wijk aan Zee. Zonder discussie of hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Aan de orde is punt 6 van de agenda: Verzoek ontheffing Bouw- en Woning-verordening. B. en W. stellen voor, ontheffing der Bouwverordening te verleenen aan M. W, Jonker voor den bouw van een winkel huis met woning aan den Bloemendaalsche- straatweg te Jan Gijzenvaart. Zonder stemming of discussie wordt het voorstel van B. en W. goedgekeurd. Overgegaan wordt tot punt 7 van de agenda: Verkoop gedeelte Corverslaan. B. en W. stellen den raad voor: I. te verklaren, dat het onder II te noe men weggedeelte met ingang van een door B. en W. te bepalen datum niet meer voor den openbaren dienst bestemd zal zijn; II. nadat de onttrekking aan den open baren dienst, onder 1 bedoeld, een feit ia geworden, aan de Vereenigde Koninklijke Papierfabrieken der firma van Gelder en Zonen te Velsen te verkoopen en mitsdien <n eigendom over te dragen een gedeelte, ter groote van ongeveer 3226 M2, van de Corverslaan, zulks tegen den priis van 35.000. Van de bewoners dezer laan is bij den raad een schrijven ingekomen, waarin wordt geadviseerd dit voorstel niet goed te keu ren. Zonder stemming of discussie besluit de raad volgens voorstel van B. en W. Aan de orde is dan punt 8 van de agenda: Wijzigingen Gas- en Waterleidingbedrijf. B. en W. stellen den raad voor: 1. De betrekkingen van directeur van het gasbedrijf en directeur van de gemeentelijke waterleiding op te heffen. 2. De functie van directeur voor bet gas- en waterleidingbedrijf in te stellen. 3. De betrekkelijke verordeningen te wij zigen. De heer SLUITERS kan zich niet tevre den verklaren over het advies van B. ea W. er. wil daarin eenige onjuistheden recht zetten. Volgens spr. lijdt het advies over het al gemeen nog al aan onduidelijkheid. Waar het er echter om gaat, dat deze combinatie een beperking van personeel en dus een be zuiniging op salarissen belooft, wil spr. er aan herinneren, dat de vorige raad nooit aan een combinatie heeft gedacht en dus waarschijnlijk deze voordeelen niet voldoen de achtte. Het is echter mogelijk, dat bij een dienst als de waterleiding het werk wordt vereen voudigd, wanneer het personeel, technisch, eenmaal op de hoogte is. Spr. maakt van deze gelegenheid dank baar gebruik, om te verklaren, dat de ge meente^ het met den directeur De Wit „ge troffen" heeft, en dat een combinatie onder de leiding van dezen heer niet onmogelijk is. Wat echter de beperking van personeel' en de daarmede in verband staande salaris- vermindering betreft, wil spr. er op wijzen, dat bij er beslist op tegen is, om deze beide diensten te vercenigen. De directeur zal zich met 't respectievelijke personeel te verstaan hebben, doch het mag geenszins „één kloen" worden. De afscheiding moet blijven bestaan en om het nuf daarvan te bewijzen, haalt spr. het geval aan, dat de directeur bijv. eens zou kunnen heengaan. Gaarne zou spr. weten, of de directeur op hetzelfde salaris zal blijven staan. In het ad vies van B. en W. komt dit niet duidelijk uit. Spr. hoopt, dat de scheiding gehandhaafd zal blijven. De VOORZITTER krijgt den indruk, dat de heer Sluiter er op zinspeelt, dat het col lege van B. en W. den eenen directeur ais „over beschouwt. Spr. meent er op te moe ten wijzen, dat dit geenszins het geval is. De heer TEN BROEKE is voor de ver eenvoudiging van beide diensten. Spr. zou echter gaarne weten, of de heer De Wit technisch wel bekwaam genoeg zal zijn. De heer SCHUITEMAKER zegt, dat dit voorstel ook bij de Commissie voor Gas- en Waterleiding een gunstig onthaal vond. Spr. meent, dat de raad op het voorstel moet ingaan. üc heer VERMEULEN merkt op, dat hier een nieuwe functie wordt geschapen en zou nu gaarne weten, of de directeur ook nog andere nevenbetrekkingen mag blijven ver vullen. l'weedens twijfelt spr. er aan, of deze combinatie een bezuiniging zal beteekenen. Spr. vreest er voor, dat de directeur wegens overlading met werkzaamheden, werk uit zijn handen zal moeten geven. Spr. meent, dat de heer De Wit, technisch, niet bekwaam kan worden geacht voor het toch al zoo moeilijke waterleidingbedrijf. Spr. zag hier liever een deskundige aan- gesfelr en zal zijn stem aan het voorstel moeten onthouden. De heer SCHILLING meent, dat de direc teur naast zijn dubbele betrekking geen ne venbetrekkingen zal kunnen waarnemen. In dit bedrijf kan, volgens spr., wel bezuinigd worden en de combinatie is een uitstekend middel, om dit te bereiken. Spr. verwacht van den heer De Wit zeer veel goeds en is daarom vóór het voorstel. De heer NIJSSEN is er van overtuigd, dal hier een deskundige wordt vereischt, maar twijfelt er ook niet aan, of de heer De Wit deskundig is. Het werk van den di recteur verwarde zich onophoudelijk in deze beide takken van dienst. Spr. is vóór het voorstel. Met de combinatie, zooals die wordt be doeld door den heer Sluiters, kan spr. zich niet vereenigen De heer GROENEVELD is vóór de centra lisatie en heeft veel vertrouwen in den heer De Wit. De heer LANDEWEERT, wethouder van gas- en waterleiding, heeft het plan reeds lang overwogen, doch er voorloopig nog mee gewacht. Tot nu. toe leidden er de omstan digheden nog niet toe, om de combinatie voordeelig te maken. De tweede directeur, de heer Ros, is nu echter reeds drie maanden overleden en ofschoon den heer De Wit geen hulp is toe gedeeld, gaat alles naar wensch. De bezwaren van den heer Vermeulen (alle technische, omtrent den voorraad water) acht spr. voor de toekomst, en de behande ling ervan onmogelijk, voordat de verschijn selen zich voordoen. Dat de heer de Wit nevenbetrekkingen waarnam, acht spr. geen bewijs, dat hij tijd over had. Deze toch namen slechts weinig tijd in beslag. Wat de salarisregeling betreft, meent spr. dat het maximum van de ambtenarenbezol- diging met twee periodieke verhoogingen voldoende is, om aan moeilijkheden in de toekomst te ontkomen. De heer MAAS meent, dat een bezoldi ging van 5000.voldoende is en dat men dit bedrag niet voor periodieke verhoogin- gen op 5400 behoeft te brengen. De heer TUSENTUS zegt, dat het huis slecht een proef betreft en dus een zoo hoog salaris geen vereischte is Slaagt de proef, dan kan men later de verhooging, invoeren, desnoods met terugwerkende kracht- De heer SCHILLING wil er ook een proef van maken en dus het voorstel aanhouden. Spr. zou na eenigen tijd, liever eerst de re sultaten zien. Wethouder LA.NDERWEERD meent, dat 't voorstel goed is en raadt aan het aan te nemen. De heer NIJSSEN is het niet met den wethouder eens en meent, dat 't aanvangs salaris van den directeur hooger moet zijn, dan dat, hetwelk hij nu kan bereiken. De heer VERMEULEN zegt, dat het niet gaat om een twee- of driehonderd gulden. De kwestie is, of de directeur in zijn nieu we functie de nevenbetrekkingen zal moe ten laten varen, en al heelt spr. hierop nog geen afdoend antwoord gehad, meent hij toch, dat dit het geval zal zijn Algemeen is men voor de centralisatie. Spr acht daar om de periodieke verhoogingen boven de 5000 niet alleen niet bezwaarlijk, maar vindt het bovendien billijk, dat men den di recteur voorloopig schadeloos stelt voor het verlies, dat hij lijdt door zijn nevenbetrek kingen te laten varen De VOORZITTER merkt op, dat het hier om de algeheele verordening voor salari- ëering van ambtenaren gaat en dat een wij ziging daarin niet zonder meer is aan te brengen. Spr. stelt voor. de discussies te sluiten. In stemming komt dan het eerste lid van het voorstel van B. en W„ n.l. de centrali satie der Gas- en Waterleidingbedrijven. Dit wordt aangenomen met alleen de stem van den heer VERMEULEN tegen. Het tweede lid, n.l. om den heer de Wit als directeur over beide bedrijven aan te stellen, wordt mejt stembriefjes uitgemaakt. Er komen 21 briefjes binnen, waarvan 1 blanco en de overige 20 vóór den heer de Wit. Volgt het derde lid, de wijziging der be trekkelijke verordeningen. De artikelen 1 tot en met 25, gaan zon der discussie onder den hamer door. Bij art. 26 vraagt de heer TEN BROEKE, of het de bedoeling is, dat voor elk bedrijf een reservefonds van 40.000 blijft gewaar borgd. De VOORZITTER antwoordt hierop be vestigend. De heer TEN BROEKE, zag dit gaarne wat duidelijker uitkomen. De heer VERMEULEN merkt op, dat, wanneer de .stortingen worden gestaakt, ook de rente zal ophouden. Tweêdens zag spr., in plaats van een vast bedrag, liever: dat de raad dit vaststelde bij de begrooting. De WETHOUDER deelt mee, dat er nog nooit eenig hezwaar is gemaakt tegen de redactie van dit artikel en ziet liever niet, dat er nu een wijziging in wordt gebracht. De artikelen 26 tot en met 29 worden zon der verdere discussie goedgekeurd en daar mee heeft de raad tot de aangebrachte wij ziging besloten. Aan de orde is dan de salarisregeling voor den directeur. De heer GROENEVELD meent, dat men wel 'een ingenieur aan kan stellen voor 12.000, maar daar heeft men niets aan, omdat er voor zoo iemand geen werk is. Spr. is er van overtuigd, dat de heer de Wit recht heeft op een veel hooger salaris. Dat de directeur, die nu 42 jaar is, pas over zes jaren zijn maximum zal bereiken, meent spr. te moeten betreuren. Wethouder LANDEWEERD zou gaarne weten, hoe de raad staat tegenover zijn voorstel, om de salarisregeling aan te hou den en door te zenden naar B. en W. om prae-advies. Spr. heeft er een motie van gemaakt. Deze motie wordt in stemming gebracht en aangenomen. Tegen de heeren Tusenlus, Maas, Vermeulen, Wardenaar, Handgraaf en Zwanenburg. Aan de orde is dan punt 9 van de agenda: De Gas-betrekking. B. en W. vragen den raad machtiging tot het opzeggen der overeenkomst met de ge meente Haarlem en aangaan van een over eenkomst tot gaslevering met de N. V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, een en ander betreffende de levering van gas, zoomede besluiten, welke daaruit voortvloeien. De wethouder geeft een uitvoerige verkla ring, waarin hij zijn houding en die van het college van B. en W. rechtvaardigt. De heer SCHUITEMAKER zegt, dat de betrekking van gas, inplaats van Haarlem, van het Hoogovenbedrijf, een bezuiniging zal geven van 30.000. Wanneer nu echter de gasprijs zal moeien verlaagd worden, en men de laatste offerte van Haarlem beziet, meent spr. dat deze bezuiniging zeer twijfelachtig wordt. In het laatste geval zal ook nog de zinker in het Noord-zeekanaal overbodig worden. Spr. berekent, dat de gemeente, door van het Hoogovenbedrijf het noodige gas te betrekken, een winst zal boeken van 30,000. Daartegenover staat echter van 1 Juli '23 tot 1 Juli '24 een verlies van 25.000,— Benoodigd kapitaal 102.000, waarboven nog 6/4 p.l.t. rente en een zinker van 50.000. De rente-aflossing zal gedurende 15 jaren 10.500 bedragen. Totaal geeft dit dus een kapitaal-uitgave van 182.630. Spr. meent, dat de bezuiniging hier ver te zoeken is en kan zich niet met het voorstel vereenigen. De heer GROENEVELD heeft geen al te groot vertrouwen in de bedrijfszekerheid van het Hoogovenbedrijf. Wethouder DUNNEBIER: De cijfers van den heer SchuAemaker lijken kat noch varkens!" (Heftige protesten van den heer Schuitemaker) Spr. zegt, dat de winst ge rekend wordt op ƒ30.000 a ƒ45.000. Spr. is voor het voorstel. De heer TEN BROEKE verwondert zich over de becijfering van den heer Schuitema ker. In de geheime vergadering toch is ge bleken dat de schatting van den directeur te hoog was geweest en dat de uitkomsten nóg voordeeliger waren. De heer VISSER meent, dat de voorstan ders van het voorstel veel te optimistisch zijn gestemd. De cijfers zijn, volgens spr, veel te gunstig gesteld. Als men zich a,an Haarlem had gehouden, zou de gasprijs reeds verlaagd zijn. Ook dient men meer en meer rekening te houden met de bedrijfszekerheid van het bedrijf. Hiervan hangt alles af. Spr. acht het belangrijk genoeg, om het eens nader onder het oog te zien, dat het bestuur van het Hoogovenbedrijf eersf een bepaalden duur voor het contract wilde vaststellen en daar van afzag, omdat men zelf niet al te veel vertrouwen had in de bedrijfszekerheid van de Hoogovens. Spr. is tegen het voorstel. De heer SCHAAR heeft reeds in de ge heime zitting tegengestemd. Spr. heeft ook jteen vertrouwen in de bedrijfszekerheid. De lage prijzen komen, volgens spr., voort uitwacht opgesteld; de oorlogsbodem „Majoot de te veel gedrukte loonen. Spr. is tegen het contract. De heer VERMEULEN meent, dat de raad wel sterk heeft gestaan, dat hij de keuze had tusschen het Hoogovenbedrijf en Haar lem. Dat de keuze tenslotte viel op het Hoogovenbedrijf, bewijst voldoende, dat de raad er, na rijp beraad, in meerderheid vein was overtuigd, dat dit bedrijf de grootste voordeden beloofde. Een dezer voordeelen is een bezuiniging van 35.000, terwijl de voorwaarden sinds dien al weer gunstiger zijn geworden. Wat de bedrijfszekerheid betreft, spr. had niet verwacht, dat men na de geheime zit ting nog met dit praatje voor den dag zou komen. Zelfs al zou dit nu eens niet het geval zijn, dan gebeurt dit toch niet plotse ling, zonder slag of stoot en bovendien heeft men toch de zekerheid, dat de cokes-ovens zullen blijven staan. Spr. is voor het contract. Ronualdez" loste saluutschoten. Hooge autoriteiten van Manilla verwel komden mr. Fock na de landing. Gouverneur-generaal Wood, generaal Ma crae en admiraal Washington met hun stal ontvingen mr. Fock in het Maiacananpalace. Later werd een polowedstrijd gehouden en 's avonds was er bal in het paleis. Op 1 Maart 1924 werden 3125 weduwen- renten en 5237 weezenrenten krachtens de Invaliditeitswet genoten, terwijl op dien datum krachtens art. 373 dier wet 34.088 personen in het genot verkeerden van een als vrucht hunner verzekering verkregen ouderdomsrente van drie gulden per week; voorts genoten 5010 personen een invalidi- teitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens de vrijwillige verzekering, ge regeld in de Ouderdomswet 1919, waren op 1 Maart 74.639 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering verkregen Na eenige meer technische besprekingen, ouderdomsrente van drie gulden per week komt ook de zinker ter sprake. De heer SCHILLING verklaart er geen belang in te stellen, of deze van elastiek of van plaatijzer wordt vervaardigd. Dat hij kan worden vernield door het inslaan van een anker, of door een ander ongeval, kan spr. geen overheerschend bezwaar noemen. De heer SLUITERS meent, dat Haarlem goedkoop gas kan leveren, doordat de bij producten daar veel duurder zijn. Ook deze zullen in prijs moeten dalen. Spr. is niet te gen Haarlem, doch de Gemeente moet aan zich zelve denken, en dan kan een bedrijf als dat der Hoogovens, op de massa, goed- kooper inkoooen dan Haarlem. Aan de stabiliteit van het bedrijf wil spr. niet twijfelen. Mocht het dit vertrouwen niet waardig zijn, dan heeft men toch de toezeg- ging van de directie, dat de Gemeente de cokes-ovens zal kunnen overnemen. Velsen zal bovendien altijd het meest worden be voordeeld, en belangrijke concessies zijn reeds verkregen Met Haarlem zou men misschien voor loopig iets voordeeliger uit zijn, in de toe komst biedt echter het Hoogovenbedrijf de grootste voordeelen. De heer DALMEIER zou zich ook niet zoo druk hebben gemaakt over de stabiliteit van het bedrijf, wanneer de directie er zelf niet van overtuigd was. Nu er echter in art 13 gesproken wordt van een mogelijk arbeiders-conflict, en dus de directie zelf niet geheel gerust is, meent spr. dat de raad hier wel een en ander mag overwegen voor hij tot een besluit overgaat. Spr. kan, nu de voortdurende kans op conflicten zoo klaarblijkelijk is, zijn stem niet aan het contract geven. Wethouder LANDEWEERD weerlegt de cijfers van den heer Schuitemaker. De heer VERMEULEN vraagt, of hij een motie mag indienen tot beëindiging der dis- cussies. De heer SCHUITEMAKER geeft, om zich in het rumoer verstaanbaar te maken, op luiden toon zijn wensch te kennen om het woord te mogen voeren. De VOORZITTER zegt, de discussies te willen beëindigen. De heer SCHUITEMAKER: Meneer de Voorzitter, meneer Dunnebier heeft gezegd, dat mijn cijfers op kat noch varken lijken. Z'n haren rezen te berge en als ze weer glad liggen, en de wethouder wat kalm is, zal ik hem antwoorden." Wethouder LANDEWEERD zegt, dat hl) een zeer belangrijke mededeeling heeft, die die hij echter liever in een geheime zitting zou doen. Na herhaald aandringen om de mededee ling in het openbaar te doen, en de toezeg ging van den voorzitter, dat hij in geen ge val tot een geheime zitting zal overgaan, kan men er den heer Landeweerd eindelijk toe brengen, met zijn mededeeling voor den dag te komen. De wethouder deelt dan mee, dat Haar lem een belangrijk aanbod heeft gedaan, dat de gasprijzen voor 25 jaar vaststelt, en veel voordeelen aan de Gemeente biedt- Nauwelijks is de vorige spr. uitgesproken, of de heer SCHUITEMAKER: „Meneer de Voorzitter, meneer Dunnebier heeft mijn ciifcrsI" De heer DUNNEBIER: „En ik doe het Ah! de heer SCHUITEMAKER het woord niet krijgt, staat hij op en wil in protest de zaal verlaten. Eenige raadsleden houden hem terug en inderhaast wordt een motie in stemming ge bracht, of de heer Schuitemaker verder het woord zal voeren. De motie wordt met een voldoende meer derheid aangenomen. De. heer Schuitemaker zal wethouder Dunnebier dus van repliek kunnen dienen. Het is daarvoor echter te laat geworden en de vergadering wordt geschorst tot Za terdagmiddag a.s. half drie Burgert. Stand. Ondertrouwd: P. J. van Tol en J. M. de Best. Getrouwd: Joh. Strijbos met A, C. M. Biikkcr< Geboren: d van K. Humting-den Ouden. z. van M. J. C. Peeperkorn-Preijde. d. van M. Medenblik-de Ridder. z. van E. van Looy-scbomagel. d. van G. Snoeks- Postma.a Overleden: G. Driessen, 79 j. A. Mul der, 62 j. Uit Weltevreden wordt geseind: De landvoSgd arriveerde Maandag te Manilla, waar hem een schitterende ont vangst bereid was. Een bataljon infanterie en een regiment cavalerie stonden als eere- Naar aan de N. R. Crt. ter oore komt, hebben Ged. Staten van Zuid-Holland het besluit van den Raad van Rotterdam, om met de R. E. T. M. een regeling te treffen tot opschorting van de door haar voorgeno men maatregelen gedurende het tijdvak 8 April t, e. m. 31 Mei en haar daarvoor een. schadeloosstelling van 50,000 toe te ken nen, in hun gisteren gehouden vergadering goedgekeurd. Het Maandblad ter bestrijding van Han- delsmisbruiken schrijft uitvoerig over den zwendel met een particulieren rechercheur hier ter stede, waarover ook wij berichtten. De redactie betoogt, dat men in den handel soms wel gebruik moet maken van een par ticulier bureau. En het blad vervolgt: Dan komt de moeilijke vraag, welk bureau of wie te nemen. Meermalen denkt men daar niet eens over en gaat maar naar een instelling, welke toevallig bekend is. Of de zaak daar in goede handen is, daar wordt niet over gedacht. Toegegeven moet wor den, dat dit voor een buitenstaander ook slecht te beoordeelen is. In dit geval if natuurlijk ondervinding het beste. Doch hierin zou met goeden wil wel ver andering zijn te brengen door de politie zelf. Zij moet toch waken voor de burgers er strijden tegen zwendel. Natuurlijk is het niet mogelijk den slech ten het werk te verbieden; maar wel is mogelijk dat een onderzoek naar deze bureaux wordt ingesteld. Is de directie of de alleen werkende per soon goed, dan verstrekt men haar of hem een bewijs, dat wordt ingetrokken zoodra zich klachten over zwendel voordoen, De Vereeniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland zal Zaterdag 26 April te half drie haar algemeene leden vergadering houden in het gebouw van het Kon. Zool. Genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam. Men meldt ons uit Alkmaar Het b edrij van het Alkmaarsche veem aan het afgesne den kanaalvak alhier is aan zeer grooten ach teruitgang onderhevig. Nagenoeg alle em- ployé's zijn ontslagen. Algeheele stopzetting van het bedrijf is te verwachten. De uitvoer van boter bedroeg, blijkens he> verslag van de rijkszuivelinspectie, in 1923 23,936,000 K.G. bij eene totale productie van circa 69,417,000 K.G., waarvan 59,613,262 K.G. voorzien werd van het Rijks- botermerk en 608,512 K.G. bereid werd on der toezicht als bedoeld in art. 9 der Boter- wet. De geproduceerde hoeveelheid onge controleerde boter bedroeg in 1923 ca. 9,194,000 K.G. of circa 13% pet. van de totale productie. De boterinvoer bedroeg ruim 700,000 K.G. Ruim de helft hiervan was fakomstig uit Australië de rest kwam voornamelijk uit Denemarken, Argentinië en Nieuw-Zeeland. Een 7-tal partijen boter, welke alle uit En geland onder den naam van Iersche, resp, Australische en Nieuw-Zeelandsche boter waren aangevoerd, bevatten volgens onder zoek aan het Rijkszuivelstation te Leiden een te laag botervetgehaltevoor alle par tijen werd de invoer geweigerd. Een partij onder den naam van Australische boter uit Engeland ten invoer aangeboden, bleek bij onderzoek vervalscht te zijn ook deze werd teruggezonden. In Januari en Februari 1923 werd, evenair in het laatst van 1922, herhaaldelijk Duit sche boter, voornamelijk afkomstig van stoomzuivelfabrieken nabij de Limburgsche grenzen in ons land binnen gesmokkeld. Deze boter was over het algemeen van goede kwaliteit. Deze smokkelhandel nam spoedig een einde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 8