Agentschappen ONZE NIEUWE Uit den Gemeenteraad. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. Donderdag 10 April 1924 47ste Jaargang No. 14710 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad UIT DE PERS. Een betere klank. UIT DEN OMTREK. HAARLEM. SCHOTEN. Een nota van wethouder Klein. BEVERWIJK. HAARLEMMERMEER. Hiermede brengen wij ter kennisaan onze abonné's, dat door ons zijn aangesteld als agent van de Nieuwe Haarl. Courant, te Ouder-Kerk a. d. Amstel TH. WIJFJES Roelofarendsveen W. P. VAN RUITEN Rijpwetering G. HASSINK Voor abonnementen, adver tentie's alsmede drukwerk, wen de men zich tot den agent. DE ADMINISTRATIE. Het mond- en klauwzeer. VOGELENZANG. HILLEGOM. LEIDEN. IJMUIDEN. VELSEN. SPAARNDAM. We abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, e Haarlem. ^Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. Advertentiên 35 cents - per regel. Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusscben den tekst als ingezonden mededecling op de le Pagina's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing; elke regel 'meer 15 cent' bij vooruitbetaling Onder het opschrift ..Geen anti-papisme" i schrijft het anti-rev. „Friesch Dagblad": „Het anti-papisme verfoeien we. Met name, zooals 't onlangs den kop op stak in Amsterdam op de geruchtmakende bijeenkomst van ds. Bakker is 't een weer zinwekkend verschijnsel, waar wij niets mee te maken willen hebben. En als de roomscb-katholicken bijeen komsten willen beleggen, speciaal voor niet- katholieken. om ingelicht te worden over den roomschen godsdienst, dan begrijpen wij niet, hoe ook maar één protestant daar aan- ttoot aan nemen kan. We leven immers in 'n vrij land? En de propaganda is immers vrij? Wij hebben hier niets af te keuren. Wat de roomschen doen is hun recht." Deze verklaring steekt wel zeer gunstig af tegen het anti-papistisch gestook van sommige andere protestanten. Boven de agenda van de vergadering van gisteren prijkte weer als van ouds de mede- deeling: „zoo noodig voort te zetten des avonds te 8 uur." Na aanneming van de motie, om voortaan om de veertien dagen te vergaderen en aldus avondvergaderingen te vermijden, kunnen wij niet gelooven, dat B. en W. opzettelijk nu drie weken hebben laten voorbijgaan en dat de burgemeester opzettelijk een avondvergadering heeft uit geschreven. We zullen bet er dus maar voor houden, dat de mededeeling op de agenda nog uit sleur, abusievelijk is geschied. Maar laat zij dan voorlaan wegblijven, opdat wij niet ongemerkt in die oude sleur terug vallen. Waarvoor zou er ook een avondvergade ring noodig zijn geweest? De voorzitter hééft gisterenmiddag met het afsnijden van replie ken, nadat een onderwerp in eerste instantie was doodgepraat, toch voldoende bewezen, dat er heel wat op de discussies te bezuini gen valt mét wat goeden wil. Eenmaal zelfs waren er nog wel zes sprekers aan bod, die de burgemeester heel handig wist te bedwin gen. En heusch, geloof ons, niemand in Haarlem heeft er iets bij gemist. Van heel veel beteekenis waren de onder werpen niet. De marktkwestie en het be- toogen met muziek op Zondag waren eigen lijk alleeü punten van eenig belang en daar van was alleen nog maar het eerst genoemde urgent. Men weet, hoe het met de Maandag- markt staat: op voorstel van den heer van Liemt was een proef genomen met uitrekken van de markt tot over de Nassaulaan. Na drie maanden heet het nu, dat de proef niet heeft voldaan; er wordt veel minder markt- geld ontvangen en de kooplieden klagen, dat door de groote openingen, welke men in de kramenrijen gemaakt heeft, er niet meer van een markt, dat is, een aaneengesloten ver koopplaats gesproken kan worden. Daarom wilden B. en W. met enkele kleine wijzigin gen den ouden toestand weer bestendigen. De discussies over dit voorstel waren zeer verward; eenige lijn viel er niet te ontdek ken. Toch werden er te hooi en te gras wel goede dingen gezegd. Zojb zette de heer v. d. Kamp heel verdienstelijk uiteen, dat het karakter van de markt de laatste jaren ge wijzigd is. Vroeger kwamen er kooplieden, die in het buitenland of bij een liquidatie van een fabriek met contant geld groote partijen van een bepaald artikel opkochten. Zij waren in staat om prijsdrukkend te wer ken. Thans echter is bet met die koopjes uit; de markt lijkt wel een kermis en wat er verkocht wordt is meestal waar, waarmee men bedrogen uitkomt. Bovendien hoor je er nog vuilen praat verkoopen. Haad de heer v. d. Kamp zijn betoog uitgewerkt en er op gewezen, dat dus de markt moest worden ingekrompen tot de werkelijke marktkooplie den, dan had hij Wethouder Reinalda in diens repliek de goedkoope spitsvondigheid onthouden, dat de eigenlijke conclusie van den heer v. d. Kamp moest zijn: hef de markt heelemaal maar op! Dat dit niet de bedoeling is van de voorstanders van de tegenwoor dige regeling, betoogde de heer van Liemt. Het is ons er niet om te doen, zei deze, de Maandagmarkt te vermoorden; deze heeft wel degelijk recht van bestaan. Maar er zijn aan de tegenwoordige markt allerlei uitwas sen en deze dienen afgesneden te worden. Gebeurt dat, dan kan de regeling, waarmee nu drie maanden een proef is genomen, best gehandhaafd blijven. Die proef is echter in den slechtsten tijd genomen, nu er overal in zaken groote malaise is. Bovendien heb ben de marktkooplieden alle middelen te baat genomen om de proef te doen misluk ken. Over die uitwassen sprak ook de heer Keesen, die vertelde, hoe het toeging in een waarzeggerstentje, waar mechanisch ieder zijn toekomst voor een dubbeltje kon koo- pen. En ook deze spreker wraakte de lie derlijke taal, welke door marktkooplieden wordt uitgebraakt Dit alles wees er op, dat de schriftelijke toelichting van B. en W. bij hun voorstel niet overvloeide van volledige inlichtingen. De heer Klein zag zich dan ook nog ge noodzaakt er op aan te dringen, dat B. en W. eerst eens hun toekomstplannen met de markt zouden uiteenzetten, alvorens men tot stemmen over ging, terwijl deze •preker wees op de schijnbare inconsequen tie, dat men de scholen op de Nassaulaan tegen marktgeschreeuw wilde beschermen, terwijl die op de Botermarkt nooit zijn ontzien. Is het dan niet mogelijk bij beide zoogenaamde „stille kramen" te plaatsen, vroeg deze spreker? Wethouder Reinalda hield tegenover deze bezwaren een weinig afdoende rede. Hij gaf toe, dal het karakter van de markt gewijzigd was; het is er veel rumoeriger geworden dan vroeger. De standwerkers hooren er eigenlijk- niet thuis en vuile taal moet er zeker wor den geweerd. B. en W. zullen zien, wat er aan te doen is. Thans hebben zij reeds be sloten om den bewoners van de Oude Gracht zooveel mogelijk te getnoet te komen en meer ruimte tusschen de huizen en de kra men te laten dan vroeger. Na deze schaarsche opmerkingen hadden wij eigenlijk een voorstel verwacht om de proef nog drie maanden te verlengen. Met het oog op het komende voorjaar, afnemende werkloosheid en beter weer was daarvoor wat te zeggen geweest. B. en W. hadden dan middelerwijl een plan kunnen opstellen, hoe de markt zal worden ingericht, wanneer dc proef opnieuw mocht mislukken. Maar dat voorstel bleef uit. Wel had mevr. van Looy bef denkbeeld in haar kort speechje ge opperd; maar tot een voorstel kwam het in eerste instantie niet. Wel was er een van den heer v. d. Kamp, om in het voorstel van B. en W.t waarin gevraagd werd de proef niet te doen voortduren het woordje „niet te doen vervallen. Maar terecht werd uit den Raad opgemerkt, dat zulk een vernietiging van een voorstel toch moeilijk als een amen dement kon worden beschouwd. Het voorstel van B en W. werd daarop in stemming ge bracht en aangenomen met 23 tegen 11 stem men. De heer van Liemt wilde daarna nog eens een poging doen om de proef drie maanden verlengd te krijgen; maar begrijpelijker wijze was daarvoor toen geen meerderheid te vinden. Daarna kwam het voorstel van den heer Scholl om de bevoegdheid van den burge meester tot bet verleenen van vergunning voor het houden van optochten met muziek op Zondag aan B. en W. over te dragen. Na hetgeen wij hierover Dinsdag schreven, kunnen wij thans kort zijn. Dé heer Scholl ging uitvoerig de geschiedenis van deze zaak na en meende, dat na de herhaalde beslis singen van den Raad thans een wijziging van dc politieverordening moest volgen, waar door het beslissingsrecht aan den burge meester ontnomen werd. De sociaal-demo craten waren blijkbaar zeker van hun succes, omdat bij vroegere gelegenheid Katholieke raadsleden aan hun zijde hebben gestaan IjJij konden er thans zekerder van zijn, omdat de meerderheid van het college van B. en W. had geadviseerd het voorstel-Scholl aan te nemen. En onder die meerderheid behoorde ook Wethouder Heerkens Thijssen. Toch hadden zij misgerekend. Want de Katholieke Wethouder kwam verklaren, dat hij bij de eerste bespreking dezer kwestie in het col lege van B. en W. er niets meer in had ge zien dan een zakelijke regeling. Naderhand echter was hem gebleken, dat het een demonstratie tegen het gezag van den bur gemeester was. En daaraan wenschte hij niet mee te doen. De heer Loosjes sprak in gelijken geest; dus was het pleit voor den burgemeester gewonnen. Deze zette uiteen, dat hij niet anders had gedaan dan volhar den bij de houding, welke vroegere burge meesters ten deze hadden aangenomen en welke ook andere collega's in het land volg den. Mocht de Raad het voorstel-Scholl aan nemen dan zou hij het zeer tot zijn spijt ter vernietiging aan de Kroon voordragen. Wie ons wel eenigszins verbaasde was de heer Slingenberg. Deze stelde zich op het standpunt, dat de moderne democratie den volkswil overal zooveel mogelijk lot zijn recht moet laten komen. Daarom moet de macht van den burgemeester, waar eenigszins mogelijk, beknot worden, omdat de burge meester de eenige is in het gemeentebe stuur, die van buiten af aan de burgerij wordt opgedrongen!! De heer de Braai pro testeerde terecht tegen een dergelijke ap- vatting van democratie, die tot de uiterste consequenties van volkssouvereiniteit voert. Hij had nog meer kunnen doen. Gesteld, dat de vrijzinnig-democratische beginselen der gelijke vergaande concessies aan den volks wil eischen, wat wij niet gelooven, dan is de heer Slingenberg, die van aard en aan leg toch veel meer een Mussolini, een regent dan een volksman is, niet de eerst aange wezene om daarvoor in het openbaar te demonstreeren. Wij herinneren maar enkei aan den tijd van zijn plaatsvervangend bur gemeesterschap, toen hij niet de geringste inbreuk dulde op zijn bevoegdheden van voorzitter van den Raad en zelfs tegen den uitdrukkelijken wil en het verlangen van de raadsmeerderheid in, lange avond- zelfs nachtvergaderingen doordreef. Inmiddels, de volkswil heeft niet gezege vierd. De Raad heeft het voorstel-Scholl met 13 tegen 21 stemmen verworpen. Alle Katho lieke raadsleden stemden tot ons groot ge noegen tegen. Behalve deze twee voorname punten was er nog een vrij belangrijke zaak, n.m. de vraag, of bij de a.s. asphalteering in de Kruisstraat enkel tramspoor zal behouden blijven of wel, wat de trammaatschappij had gevraagd en waartoe de Raad in 1914 princi pieel al besloten heeft, dubbel spoor. Dit laatste was ook het advies van B. en W. De heer Castricum had echter een voorstel in gediend om enkel spoor te behouden en verdedigde dit in het belang van het verkeer der zware vrachtauto's. De heer Klein Schiphorst voegde daaraan nog toe, dat er bij enkel spoor ten 'nste een weinig gelegenheid zou zijn om een verhuis- of bestelwagen in de Kruisstraat stil te laten staan, wat nu bij dubbel spoor onmogelijk zou zijn. Wethouder Reinalda moest toegeven, dat beide regelingen haar eigenaardige bezwaren hadden; immers de rijstraat is op de bedoelde plaats maar 5,30 M. breed. De verkeersregeling nu is bij dub bel spoor het gemakkelijkst en het veiligst; de bewoners van de straat echter ondervin den er meer last van dan bij enkel spoor. Van twee kwaden moet men het minste kiezen en dan gaat het groote verkeer vóór. Voor een proefneming met enkel spoor is het te laat; want wanneer er eenmaal een duur asphaltbed gelegd is, kan dat later niet weer worden opgebroken. (Dit houd Open bare Werken zich voor gezegd! Wanneer er dus eenmaal asphalt is, moet het wroeten in den grond uit zijn!) Intusschen, de Wet houder gaf toe, dat het een zaak van aan voelen was en daarom werd er maar niet verder over gepraat. Het voorstel van B. en W. werd daarop verworpen met 12 tegen 22 stemmen. Er komt dus enkel spoor. B en W. zullen nu nader overwegen, waar de wissel en aan wel ken kant de rails moeten worden gelegd. Denk ook aan een verwarmde plaat voor den verkeersagent, zeide de heer Klein! In het begin der zitting hadden nog enkele punten van minder belang aanleiding tot dis cussie gegeven. Zoo deed de heer Peper een hatelijken aanval op de Commissie voor Schoolkleeding, wat hem een rake afstraf fing van Wethouder Bruch en een afkeuring van den geheelen Raad bezorgde. Een onhandig gestelde brief der gemeente lijke secretarie aan de Centrale Commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten had een aanvraag om subsidie- verhooging over 1923 uitgelokt, waarop B. en W. bij uitzondering wilden ingaan, zonder medewerking echter van den Wethouder voor financiën. Eenmaal echter het hek van den dam kwam de Raad om nog grootere uitbreiding van het subsidie voor dit sym pathieke doel vragen. Dr. Kuenen deelde mee, dat ook de R.-K, vereeniging voor vacanliekolonies niet meer in staat is om aan de behoeften te voldoen. De schoolarts heeft 80 meisjes aan de ver eeniging gezonden en er zullen vermoedelijk wel even veel jongens volgen. Dc dokter kondigde een verzoekschrift aan om 500 subsidicvcrhooging. Maar dat is van later zorg, zei de burgemeester! De aanvrage van de H. A. M. I. T. voor een medaille leverde nog een vermakelijke discussie tusschen den heer Gerritsz en den heer Slingenberg op. De heer Gerritsz had n.m. een informaliteit ontdekt: de aanvrage was geschied door de Hoofdcommissie van uitvoering en moest dienen voor een midden standsdemonstratie. Wie en wat zijn dat, vroeg de heer Gerritsz? Wij kunnen enkel optreden tegenover per sonen of lichamen, die rechtspersoonlijkheid hebben. Mr. Slingenberg keerde echter het blaadje om en wees er op, dat de Raad niet op het adres maar op het concept-besluit van B. en W. had te beslissen. En daarin werd gevraagd een crediet ter beschikking van B. en W. te stellen enz. Ten overvloede wer den op voorstel van den heer van Liemt de drie middenstandsvereenigingen daarin nog eens vermeld, zoodat we niet behoeven te vreezen, dat de medaille aan een verkeerd adres komt! De rondvraag geleek veel op de schoon maak onzer Hollandsche huisvrouwen: luid geklop en weinig stof! OP DE STRAAT GEVALLEN. Gisterenavond is mejuffrouw W, G., wo nende te IJmuiden, op het Kennemerplein gestruikeld, en gevallen. In het perceel Ken nemerplein 2 is zij door een lid van de E. H. B. 0. voorloopig verbonden, vermoedelijk heeft zij een been gebroken. Naar aanleiding van de tegennota van den heer Klein aan die van den lijdelijken burgemeester van Schoten, betreffende de begrootingskwestie, deelt „Het Volk" me de, dat de wethouder zijn eerste nota heeft teruggenomen en daarvoor een nieu we heeft gezonden van den volgenden in houd: Met terugneming van mijn nota van 22 Maart, welke verandering behoeft omdat ik daar absoluut miste de cijfers door wethouder Wolff omtrent het gasbedrijf in de laatste zitting van den gemeenteraad gepubliceerd, merk ik op, dat door den burgemeester gewraakte cijfers a 94.250 en 50.000 niet onjuist zijn. Immers staat vrijwel vast, dat deze 94.250 over 1923 niet meer binnenkomt en dus een gat in de rekening van 1923 laten zal. Losgemaakt hiervan is echter de raming over 1923 onjuist geweest, waar deze post reeds over 1922 was geraamd en door Ged. Staten was goedgekeurd, zoodat in het nadeelig saldo 112.029.31 over 1922 zit de niet ontvangen 94,250. Het zou zijn een fout dekken door een andere fout om de 49.250 over 1924 niet te ra men. Het ligt op onzen weg gemaakte fou ten te herstellen, wat niet plaats vindt door afvoering van de 94.250. Wil men toch de afvoering van dit bedrag, dan be- teekent dit een kunstmatige 'verhooging van het nadeelig slot, tenzij deze 94.250 van dc 112.029-31 worden afgetrokken en dus het nadeelig saldo met dat bedrag wordt verminderd. Afvoering bovendien van de 50.000 betcekent kunstmatige verhooging van hel tekort tot een 162.029.31 te dekken post. Handhaving der posten meen ik geboden. De heffing van de gemeente Haarlem a 50.000 is krachtens de gemeentewet juist. Het prin cipe wordt niet, het bedrag wel aange vochten. In afwijking mijner eerste nota, waar ik ter tegemoetkoming voorstelde deze post op b.v. 20.000 terug te brengen, niette genstaande ik geloofde en nog geloof, dat de berekening door de ambtenaren juist is, meen ik, dat deze post, welke steunt op de wet, gehandhaafd moet worden. Ik ben hiertoe gekomen na de overweging, dat Ged. Staten Schoten hebben gedwongen het heffingspercentage te verhoogen met schrapping van 50.000 van Rijk en Pro vincie ieder, onder de uitdrukkelijke me dedeeling, dat dergelijke bedragen abso luut niet meer verleend zullen worden. Toch, in beginsel akkoord gaande met de gedachte van den burgemeester om bij het Rijk en de Provincie een bijdrage tc bepleiten, staat men sterker, als inder daad mocht blijken, dat het geraamde be drag niet' werd toegestaan. Als een bij drage, steunende op dc wet, niet mag wor den geraamd, althans niet wordt toege staan, staat men sterk in het bepleiten eener Rijksbijdrage. Waar inmiddels eenige cijfers omtrent de gasfabriek zijn bekend gemaakt, welke ik bij schrijven mijner eerste nota niet be zat, daar is voor mij, na de tariefswijziging, momenteel geen aanleiding iets te zeggen, ze 1 een afwachtende houding mij ge- wensebt lijkt. Met het geheel schrappen van den va- cantie-toeslag a 6000 ga ik niet accoord. Minstens behoort hier de helft of 3000 te werden geraamd. Ook de invoering van de 48-urige werkweek geeft bedenking. Zoo meen ik, dat, mocht de raad de 48-urige werkweek invoeren, het stokerspersoneel (konlinubedrijf) niet meer dan 45 uur wer ken mag. Hierna maakt de heer Klein in zijn nota de opmerkingen over de uitbreidingen van de politie, die we reeds eerder uitvoerig hebben medegedeeld. Dan vervolgt de nota: Voor wat betreft de dekking, zoo niet over 1924, bij handhaving der gewraakte posten, dan toch over 1923, ligt er nog al tijd een voorstel der soc.-dem. fractie om een commissie te benoemen, welke tot taak heeft bij den minister een bijdrage te bepleiten. Mochten de 94,250 en de 50,000 door den Raad worden afgevoerd van de t»e- grooting 9124, dan zal noodig zijn voor 1924 een Rijksbijdrage te bepleiten buiten de 94.250 om, welke dan aan den dienst van 1923 worden toegevoegd. Vertrouwende evenwel, dat de Raad den dienst wil laten inridhten, zooals het behoort, zal bij den dienst van 1923 de te kort komende 94,250 waarschijnlijk moeten worden bepleit.. Waarschijnlijk zeg ik, omdat nog niet vaststaat, of bet ver hoogde heffingspercentage, naast de meer dere belastingopbrengst der snel uitbrei dende gemeente, het te verwachten tekort aanmerkelijk zal kunnen verminderen. De tuinbouw en het koude weer. De correspondent van „De Tel. te Bever wijk meldt het volgende: Het ziet er in de tuinen voor de kweekers nog niet rooskleurig uit. En geen wonder. Het koude, gure weer, blijft maar aanhouden en het zonnetje laat zich maar weinig zien. Crocussen staan te bloeien op het vlakke veld. Narcissen, vooral de vroege soorten, hebben, zooals de kweéker zegt, „de bloem in den bek". Tulpen zien rood van de koude en hyacinthen, voor zoover die hier geteeld worden, zijn nog niet geheel van „dek ont daan. Toch staat het bollengewas bevredi gend te velde, al is het wachten dan ook op milder weer en wat regen- De teelt onder plat glas, heeft veel ge leden, door gebrek aan zon en door dc koude, waardoor geregeld luchten werd be let De uitgeplante sla ziet rood en groeit niet of is doör de vorst •geheel verloren gefn de enkele „warenhuizen" staat het ge was er beter voor en hier en daar is men reeds bezig met de kweek van tomatenplan ten, die eerstdaags kunnen worden uitgezet. Van het aardbeiengewas valt nog met veel te zeggen. De akkers liggen nog dood, als midden in den winter. Daar moet nog heel wat veranderen, wil men over ongeveer maanden beginnen met de veilingen. Personalia. De ambtenaar hij de Ne derlandsche spoorwegen J. Masen is van Deventer overgeplaatst naar deze gemeente. Ongeluk. Terwijl Dinsdagavond op den Kruisweg alhier de bestuurder van een mo torrijwiel wilde uitwijken voor een passee- renden boerenwagen, werd het motorrijwiel door een der wielen van den wagen gegre pen en met berijder en al aan den kant van den weg geslingerd. De bestuurder bekwam een hoofdwonde en moest door een dokter worden verbonden. De Melkprijs. ln deze gemeente is de melkprijs wederom verlaagd en thans ge bracht op 13 ct. per liter. Een vechtpartij. Dinsdagavond heeft bij Halfweg alhier een ernstige vechtpartij plaats gehad, waarbij den grondwerker de H. een steek met een mes in den hals werd toegebracht. Geneeskundige hulp werd in geroepen.- Dc politie stelt een onderzoek in. Ongeluk. Schipper H. had 's-avonds het ongeluk overboord te slaan en in de kolk van de geniesluit terecht te komen. Geluk kig wist de man zich zwemmende te redden. Gemeente-politiek. De leden der anti- rev. Bondskiesvereeniging hielden in de groote vergaderzaal van „de Landbouw tc Hoofddorp haar jaarvergadering onder leiding van den beer Ghr. van den Heu vel uit Nieuw-Vennep. De heer Joh. Verkuijr Mzn. las de no tulen en bracht het jaarverslag uil, hetwelk gewaagde van een opgewekt politiek leven. Behalve eenige kleinere huishoudelijke ver gaderingen, waren drie groote vergaderin gen gehouden tot bespreking van enkele groote vraagstukken van den dag, welke alle druk bezocht werden. Deze groote centrale (bonds)kiesveree- niging voor geheel Haarlemmermeer, telt thans 9 afdeelingen: Aalsmeerderdijk, Ab- 10 APRIL EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN ;p. billioen) 0.57% PARIJS 16.30 BRUSSEL 13.92'/, WEENEN 0.37% LONDEN 11.63';, STOCKHOLM. 70.62', KOPENHAGEN 44.37'/, CHR1STIANIA 36.35 46.80 NEW-YORK 2.681/. ROME benes, Burgerveen, Hoofddorp, Lisser- broek, Nieuw-Vennep, Sloterweg (Noord), Vijfhuizen en Zwanenburg. Uit het verslag van den heer P Kamper, bleek, dat het met 'de financiën niet on gunstig gesteld was; een klein batig saldo is bij een penningmeester van een kiesver- eeniging inderdaad een zeldzaamheid, wijl meestal een groot rapport te rapporteeren valt. De heer Chr. van den Heuvel werd met bijna algemeene stemmen als voorzitter herkozen Daarna gaf deze een overzicht van wat de anti-rev. raadsfractie in 1923 in de ver schillende vergaderingen had gedaan. Hij liet zijn uitvoerig betoog voorafgaan door drie opmerkingen van meer algemee- nen aard. Ten eerste, dat deze mededeelingen zou den worden gegeven om voeling te hou den met de kiezers; zonder dat dit mag worden opgevat als een - soort doen van rekening en verantwoording. Hij zeide als goed anti-revolutionnair ook geen voorstan der te zijn van de leer, dat de gekozene geheel los staat van zijn kiezers. Ten tweede, dat er ook in de gemeente raden in den laatsten tijd niet veel actie kan worden geopenbaard vanwege de slechte financieele omstandigheden; zoo dat er als vanzelf niet vele „groote daden" kunnen worden vermeld, nu in hoofdzaak alleen nog loopende zaken moeten worden gaande gehouden voor zoover de vroeger genomen besluiten reeds geheel of bijna geheel ten uitvoer gelegd. Ten derde, dat de beteekenis en invloed van een politieke fractie in een gemeen- teraadscollege niet allereerst afhangt van het aantal personen maar van de persoon lijkheden zelf en hoe er door hen wordt gewerkt en opgetreden in den raad en het dagelijkscb bestuur. In verband hiermee wees spreker op het verschil van invloed der sociaal-democraten in Rotterdam en Amsterdam, waar een groote figuur als de heer Wiebaut zijn machtigen invloed gel den laat. De heer Van den Heuvel sprak vervol gens zeer uitvoerig over de wethouders verkiezing; over de behandeling der be grooting en de meermalen geuite maar absoluut onjuiste beschuldiging als zouden de hooge belastingen -enkel een gevolg zijn van door het vorige college van B. en W. gedane, veel te royale uitgaven; over het onderwijs, waar de toepassing van de arti kelen 13 en 72 der lager onderwijswet herhaaldelijk tot uitvoerige besprekingen aanleiding gaven; over de jaarwedHen der ambtenaren; over de maatregelen tot be strijding der werkloosheid en tot het ver leenen van onderstaand ingeval van nood zakelijkheid; over volksgezondheid en openbare veiligheid; over woningbouw en woningnood; de vleeschkeuringswet en de nieuwe regeling der geneeskundige armen verzorging (vrije artsenkeuze). Een gansche rij van belangstellende hoorders stelde daarna allerlei vragen en infoi meerde naar verschillende dingen, wel ke in het met vuur uitgesproken betoog waren aangevoerd. De spreker wist in zijn repliek zijn ge hoor volkomen te bevredigen, waarna Ds. Wielenga de samenkomst met dankzegging sloot. Hei mond- en klauwzeer breidt zich in den Haarlemmermeer steeds meer en meer uit. Hoewel het in den laatsten tijd een ta melijk goedaardig karakter droeg, heerscht het voornamelijk in het zuidelijk deel van den Haarlemmermeer. Thans doet zich deze ziekte op 28 boerde rijen voor. R. K. Volksbond. In de gisteravond gehouden vergadering van de afdeeling van den R. K. Volksbond werd tot voorzitter gekozen de heer J. G. Thorborg Jr., en als bestuursleden de heeren v. d. Putten, H. Vader en P. Vader. Medegedeeld werd dat de boeken en be scheiden van den penningmeester in vol maakte orde zijn bevonden. Als controle-lid werd hierna gekozen de heer A. L. de Winter, waarna de heer C. v. d. Berg werd aangewezen om de af deeling te vertegenwoordigen op de Centrale Raadsvergadering. In „Hulp in Nood" werd gekozen de heer P. v. d. Berg. Besloten werd nog om 5 loten van „Her wonnen Levenskracht" te koopen. Bij de rondvraag werden eenige interne aangelegenheden ter sprake gebracht, terwijl een der leden een eventueele contributie verlaging besprak. Het bestuur zegde over weging van deze kwestie toe. Daarna volgde sluiting met gebed. Personalia. Te 's-Gravenhage slaagde voor hfet vakexamen van den postdienst mej. R. M. P. Litjens, alhier. Verlaging melkprijs. De melkprijs is bier verlaagd ^an 15 op 13 cent per liter. Staatsloterij. Bij resolutie van den Minister van Financiën is, met ingang van de 436ste Staatsloterij, benoemd tot col lecteur der Staasloterij, de heer C. Hosier, a^Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het Rijnland. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden heeft Leiden heeft aan den minister van ArDeid, Handel er Nijverheid een adres gericht, inzake de her Barometerstand 9 uur v.m.: 753. Vooruit. vorming van den kalender en deelt daarin o.a. het volgende mede: Slechts wanneer men van te voren er zich van vergewist heeft, dat men van christelijke zijde bij de invoering van bepaalde wijzigin gen in den kalender op medewerking zou mogen rekenen, eerst dan kan nagegaan worden, of de economische voordeelen be langrijk genoeg zullen zijn om de wijzigingen aan te brengen. Mocht men echter zonder vooraf in prin cipe tot overeenstemming gekomen te zijn, de hervorming willen doorzetten, dan is het gevaar niet denkbeeldig, dat het economi sche leven door tweeërlei regeling dermate in verwarring gebracht zou worden, dat de schade niet te overzien zou zijn. Geboren: Georg Marin Maria, zoon van I J. M. Teunissen en J. A. Kerkhoff. Cornelia, dochter van A. Disselveld en M. Hemerik. Albertus Theodoras Johannes, zoon van J. Meerbeek en F. Kriek. Huber- tus Willem, zoon van W, F. v. d. Reijden en C. M. A. Vonk. Johanna Adrianus, zoon van J. A. van Wezel en B. v. d. Brink. Jacobus, zoon van A. J. v. d. Weijden er. C. E. Zwart. Geertruida Johanna, dochter van J. Sira en M. J. C. TurenhouL Petrus Theodoretus Maria, zoon van G. Hagen en W. M. Mijnders. Johanna Elisabeth, dochter van J. van Voorthuizen en M. J. F. Duivesteijn. Hendrik, zoon van A. Klein en J. E. Slingerland. Johanna, dochter van C. Hoogweg en J. de Wolff. Jacobus, zoon van J. Zwanenburg en H. v. d. Vos. Helena, dochter van H. van der Beek en H. Hakker. Willem Jan, zoon van B. Hoek en T. de Lange. Catharina Ida, doch ter van P. H. J. Diekhoff en A. C. C. Stik- kelman. Margaretha, dochter van P. Boom en J. M. Fakkel. Cornelia Wilhelmin:. Christina, dochter van A. A. Wijnnobel en H. C. Planjer. Overleden: G. Dirksev. Rhijn, wed., 75 jaar. G. M. HofstraStarrenburg, vr., 48 jaar. G. SchuurmanSpaargaren, vr. 23 jaar. H. Beets, m„ 72 jaar. Th. J. Steenvoorden, z„ 6 dagen. M. C. Voor huizenv. Wel, wed., 82 jaar. W. E. van Oosterom, dr., 14 jaar. N. de Jager van Vliet, vr„ 27 jaar. A. C. de Bruin, vr-, 60 jaar. T. HeusSander, wed., 85 jaar. H. J. Grevenstutk, m., 46 jaar. H. A. Snel, m„ 28 jaar. W. Guijt, m., 59 jaar. P, Trouwee. z., 6 maanden. S. Taverne,' z„ 37 jaar. Staaasvisschershavenbedriji te IJmuiden. Ingediend is een wetsontwerp tot vasl- stelling van de begrooting van inkomsten en uitgaven van- het staatsvisschershavenbe- drijf te IJmuiden voor het dienstjaar 1924. In de memorie van toelichting wordt medegedeeld, dat de resultaten van een ingesteld onderzoek en de huidige om standigheden van dien aard zijn, dat dc minister van meening is, dat het ook than- zeker niet het geschikte oogenblik is oir tot verhooging der retributie voor verkoop van buitenlandsche treilvisch over te gaan en dat ook thans weder de loop der ge beurtenissen behoort te worden afge wacht, alvorens nadere herziening der ta rieven te overwegen, Hoezeer de minister ook overtuigd is. dat een bedrijfsbegrooting geen verlies mag aanwijzen, en hij dan ook in beginsel tegen verhooging van retributie als bo venbedoeld geen bezwaar zou hebben, kan aan verlies tot zijn leedwezen in het onderhavig geval niet worden ontkomen. Het ongeval met de E. T. De begrafenis der slachtoiiers. Gistermiddag heeft op dc algemeene begraafplaats onder zeer groote belangstelling de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot der beide om gekomenen bij de ketelontplolting or> den stoomtrawler E. T. IJ.M. 19. De stoet kwam van Velseroord,- daar vanuit het huis der familie Plugboer ook het overschot van den stoker Vderkoop uit Vlaardin-'en uitgedra gen werd. Nadaf de kisten in twee naast elkander gelegen graven waren neergelaten, trad de heer B. Slikkerveer naar voren, om op verzoek der directie van de Visscherij Mij. Noorderlicht een enkel woord tc spre ken bij het graf dezer mannen, die als ach ter den ploeg gestorven waren. Spr. achtte dit een ernstige roepstem om midden in het werk bereid te zijn te sterven. Op verzoek der familie werd Psalm 103:8 gezongen. Aanwezig waren de opvarenden van de E. T. en het walpersoneel der reederij- Voorts een deputatie der Ned. Federatie van Haven- en Transportarbeiders. Het be stuurslid, dat een woord spreken zou, zag daar echter van af, vanwege de godsdiens- tig-kapitalistische tint, die naar zijn meening, aan deze plechtigheid werd gegeven. De afdeeling IJmuiden van den Christ. Zeeliedenbond heeft het volgende schrijven aan den raad gezonden: De afdeeling IJmuiden van den Christ. Zeeliedenbond geeft met gepasten eerbied te kennen: dat zij, verontwaardigd is over de wijze waarop j.l. Zondag de verongelukte schepe lingen van den stoomtrawler T. van boord zijn gebracht; dat zïj ontdaan is over de wijze, waarop de dooden zijn vervoerd, n.l. met een wagen, die voor alle doeleinden wordt gebruik:, redenen, waarom wij uwen raad dringend verzoeken het daarheen te willen leiden, dat op bovengemelde wijze verongelukten niet weer op zulk een manier van boord wor den gehaald en hierin op een meer mensch- waardige en eerbiedige wijze voorzien wordt. Gemeentezaken. B. en W. bieden een aanbeveling aan voor de benoeming van een gemeentelijke geneeskundige; 1. A. S. Wijma, arts, tijdelijk te Wijkeroog; 2. W. Kremer, arts te Groede. Het Postkantoor. De uren van post en telegraaf zijn aldus vastgesteld: 's morgens van 8.3011 uur; 's middags van 24 uur en van 5.307 uur. Voor de telephoon; van 8.30—12.30 uur, van 24 uur en van 530730 uur. Het afhalen van de post 's morgens van 8309 uur en Zondags is de telephoon ge opend van 89 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1