De prooi van den Gier. Een inrichting tot bevordering der Volksgezondheid. Een kolossale locomotief. Hooger beroep bij den KeuringS' dienst. Uit Boek en Blad. Nieuwe uitgaven. ORDE EN ARBEID. IJ it het bouwbedrijf. De textiel-industrie over de grens. Verzuim op de lagere scholen in 1922. KUNST EN KENNIS. NIEUWE Tweede Blad HAARLEMSCHE COURANT. Donderdag 10 April 1924 BINNENLANDSCH NIEUWS. Werktijden van het Bankpersoneel KERK EN SCHOOL. Z. H. Paus Pius XI en het Internationaal Eucharistisch Congres. FEUILLETON. HET NEDERLANDSCHE LIED. Dinsdag werd in Hotel des Pays Bas alhier een algemeene vergadering gehouden van de Kon. Vereeniging het Nederlandsche Lied, onder presidium van prof. dr. C. G. N. de Vooys. Uit het jaarverslag van den secretaris, dr. P. H. Ritter Jr., bleek, dat niettegenstaande veie moeilijkheden, de Vereeniging toch een groote werkzaamheid ontwikkelde. Als gevolg van de ter vergadering gehouden besprekingen, zal de heer Enthoven, in over leg met den heer Coers, een prae-advies op stellen, ten einde een zoo kunstzinnig moge lijke muzikale bewerking der liederenbundels te bevorderen. De propaganda-commissie zal een apart fonds vormen, waaruit gedeel telijk de verdere uitgave van de liederen bundels zal worden bekostigd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren mr. A. Bos, mr. L. van Gorkom, W. J. F. den Uijl, jhr. A. W. G. van Riems dijk, R. de Beaufort, jhr. Six en H. D. van Goudoever. Het verband met de propaganda-commis sie en met de studentenmaatschappij, zal in het bijzonder in acht genomen worden, terwijl nog in dit voorjaar een nieuwe ver» gadering zal worden gehouden. Bij de Duitsche spoorwegen wordt op he1 oogenblik „proefeestoomd" met een kolos- sde locomotief, bestïmd vtor expres-treinen. Het gevaarte is 73 voet lang, heeft een verwarmend oppervlakte van ongeveer 47 vierkante meter en weegt bijna 93 ton. Met een „volle lading" achter zich kan de loco motief een snelheid van 120 K.M. per uur halen. Opzij van de machine zijn windvanger? aangebracht, die haar op een gevleugeld monster doen gelijken. In het „Maand bl. tegen de Vervalschin- gen" wijst dr. van Hamel Roos op het be lang van een zoo uitgebreid mogelijken offi- cieelen keuringsdienst en hij juicht het toe, dat niet alleen in groote steden, doch nu ook in alle kleinere plaatsen, van overheidswege door voortdurende inspectie een dam gezet is geworden, tegen den steeds wassenden stroom van knoeierijen en vervalschingen. Het spreekt evenwel van zelf, dat klachten ten deze niet uit konden blijven, en dat velen zich verongelijkt geacht hebben door een h.i. onjuiste of onbillijke beoordeeling. De schr. meent, dat in deze aangelegenheid voorzien behoort te worden door de instelling van een Raad van Beroep die bij quaestieuze gevallen een bindend oordeel zou uitspreken betreffende het al of niet vervolgen en publi- ceeren van te behandelen zaken. Niet alleen de handel, doch ook de Keu ringsdiensten zeiven zouden gebaat zijn, door de instelling van een dergelijken Raad. Van de uitgeversfirma P. Marietti te Tu rijn (Italië) ontvingen wij de volgende nieuwe uitgaven Commentarium in C. I. C. ad usum scho- larium liber III de Rebus, pars 4a. de magis- teria ecclesiastico pars 5a, de beneficiis aliisque institutes ecclesiasticis non collegia- libus, pars 6a. de bonis ecclesiae temporali- bus auctore Guidus Cocchi, Congr. Missi- onis sae. Le „Droit des Religieuses" selon de Code de Droit Canonique. P. Louis Fanfam, trad. fr. par le P. Louis Misserey. Vier devotieboekjesDix jours avec le S. Coeur de Jesus Une Semaine aux pieds dus S. Coeur de Jesus Petit office ou Se maine du Coeur de Jesus Une Semaine aur pieds du la bienheureuse Petite Soeur Tfé- rèse de l'Enfant Jesus. Alle samengesteld door Soeur M. J. de St. Joseph. In een openbare vergadering van bouwvak arbeiders, 'welke Maandagavond in de Dia mantbeurs te Amsterdam werd gehouden, werd de volgende motie met algemeene stem men aangenomen De openbare vergadering van bouwvak arbeiders in de Diamantbeurs op 7 April bijeen, gehoord de bespreking ten opzichte van den strijd voor behoud van den 8-uren- dag, constateert dat de idee voor het behoud van der 8-urendag leeft onder de groote lagen van alle Amsterdamsche bouwvakarbeiders ongeacht van welke kleur of richting be sluit derhalve onder leiding der PI. Fed. den strijd in deze onverzwakt voort te zetten. Uit Hengelo (O) wordt gemeld Talrijke textiel-arbeiders, die over de grens arbeiden vóór de uitsluiting te Enschede werkzaam waren, zijn aan de fabrieken te Gronau, die druk werk hebben, aangenomen. Ook zijn daar verschillende Hollanders, ongeorganiseerden, te werk gesteld. Er is zeer weinig kans dat deze arbeiders zich weer bij de Enschedesche fabrikanten zullen aanmel den, daar zij op de Duitsche fabrieken eer. loon krijgen, dat varieert tusschen 25 en 3t goudmark, terwijl hun bovendien in Duitsch land veel meer zelfstandigheid bij het wer; wordt gelaten. het Comité voor de Pers en Propaganda bij zijn werkzaamheden. Zondagmorgen had de heer Kuypers het voorrecht met zijn echtgenoote de Pausmis bij te wonen. Vóór de Pauselijke audiëntie was de secre taris van het Comité voor Pers en Propaganda door den Kardinaal-Legaat Zijne Eminentie W. Kardinaal van Rossum C.S.S.R. ontvan gen, wien namens dit Comité eenzelfde boek je van Leonardus Marius is aangeboden, welk exemplaar kunstig nieuw was gebon den in percament geheel naar de oude wijze. Ook dit geschenk werd vergezeld van een mooi gecalligrafeerde opdracht waarvan de Hollandsche tekst luidde Aan Zijne Eminentie W. Kardinaal van Rossum C.S.S.R Eminentie „Het Comité voor Pers en Propaganda, dat allerwege de belangstelling tracht op te wekken voor het 27e Internationaal Eucha ristisch Congres, weet zich de tolk van geheel katholiek Nederland, wanneer het Uwe Emi nentie zijn verheugenis uitdrukt over de dubbele eer, welke ons land te beurt valt, nu de stad van het H.H. Sacrament van Mirakel, hoofdstad des lands, door de goed gunstige beschikking van Zijne Heiligheid is verkozen tot congresstad, terwijl het den Heiligen Vader tevens behaagd heeft zooals de voorzitter van het „Comité Per manent" Zijne Doorluchtige Hoogwaardig heid Monseigneur Thomas Lodewijk Heyleu, Bisschop van Namen, ons locaal comité berichtte, Uwe Eminentie, zoon van Ne derland, naar dit Congres af te vaardigen. „Eerbiedig verzoekt ons comité Uwe Emi nentie wel te willen aanvaarden een exem plaar van het merkwaardige oude boekje van Leonardus Marius, die „Amstelredams eer ende opcomen" beschreef, waaraan wij na zoovele eeuwen de katholieke verblijding van het Internationaal Eucharistisch Congres thans te danken hebben. Uwe Eminentie gelieve daarbij te willen aannemen enkele andere schrifturen uit dezen tijd, de vereering van het H. Sacrament van Mirakel betref fende „Op dit oogenblik is door heel de wereld een actie begonnen, om de Katholieken naar de stad van het Mirakel te noodigen, op het voorbeeld van onzen vereerden Bisschop van het diocees, aan wiens geestelijke gunsten het zoozeer te danken is, dat de vereering van het H.H. Sacrament van Mirakel jaar tot jaar zich uitbreidt. Heel Katholiek Neder land bereidt zich voor, het Congres zoo luisterrijk en zoo zegenrijk mogelijk te doen slagen en verbeidt in blijde spanning hei oogenblik, waarop het Uwe Eminentie in 's Rijks hoofdstad mag begroeten." Van Uwe Eminentie de toegewijde zonen L. A. P. M. VAN DEN BROEKE Voorzitter. H. KUYPERS, le Secretaris. Zijne Eminentie aanvaardde volgaarne het geschenk en bezichtigde met ingenomen heid het ontwerp voor het congres-insigne en verleende zijn zegen aan de comitéleden en hun werkzaamheden- Verschenen is het overzicht van het be trekkelijk verzuim op de lagere scholen in 1922. We zien daaruit, dat het geoorloofd verzuim op openbare scholen in 1922 be droeg 555 per 10.000 schooltijden, ongeoor loofd 36, tegen 496 en 70 in 1920. Op de Protestantsche bijzondere scholen bedroeg het geoorloofd verzuim in 1922 548, het ongeoorloofd 27 (498 en 52 in 1921) op de Roomsch Katholieke bijzondere scholen waren de verzuimen 384 en 29 (315 en 56 in 1921) op de Israëlitische bijzondere scholen 543 en 3 (454 en 12 in 1921) en op andere bijzondere scholen 633 en 4 (559 en 10 in 1921). Voor de provincie Noord-Brabant bedroeg het aantal geoorloofde verzuimen per 10.000 schooltijden op alle scholen 349, het aantal ongeoorloofde 22 voor Gelderland zijn de getallen respectievelijk 463 en 19 voor Zuid- Holland 605 en 54voor Noord-Holland 562 en 22voor Zeeland 534 en 40 voor Utrecht 464 en 20 voor Friesland 484 en 20 voor Overijsel 495 en 14 voor Gronin gen 512 en 33 voor Drente 606 en 53 en voor Limburg 367 en 38. DE STADSSCHOUWBURG TE AMSTERDAM. Ui de kringen van beoefenaren van weten schap en kunst hebben zich eenigen tot den raad gewend met een adres, waarin zij den Raad verzoeken, B. en W. uit te noodigen, het cahier des charges te herzien met de strekking om de Kon. Ver. „Het Nederl. Tooneel" alsnog de gelegenheid te bieden, voor het bespelen van den Stadsschouwburg een aanbieding te doen. Het adres is onderteekend door Prof. A. J. der Kinderen, A. M. Gorter, Prof. Dr. H. T. Deelman, Prof. J. J. Salverda de Grave, Prof. J. H. Jurres, Prof. N. van der Waav, Prof. Dr. L. Bolk, Mr. F. Prof. Dr. W. P. C. Zeeman, Frans Mynssen, Dr. C. P. Gunning, H. A. J. Baanders, Prof. Dr. H. Brugmans, Georgine Schwartze, Lissy Ansingh, M. A_. J. Bauer, E. R. D. Schaap, Prof. S. Mendes da Costa Dr. J. van Hettinga Tromp, Mr. J. Westerman Holstijn, Prof. Dr. A. M. H. J. van Rooy, Prof. Dr. Jan Veth. In tegenwoordigheid van de pro fessoren W- Eindhoven en E. Gorter te Leiden en W. C. de Graaf uit Utrecht, de rijksveeartsen Dr. J. Roos en J. G. Ubbels de directeur van den Gem. Gezondheids dienst te Leiden, Dr. M. D. Horst en mej. Dr. E. Snethlage, scheikundige bij den Keu ringsdienst te Oegstgeest een nieuw en inte ressant bedrijf in werking gesteld. De boerderij „Ora et Labora" (zie foto I) van den heer C. P. J. Paardekooper aan den Terweeweg te Oegstgeest is n.l. ingericht voor het winnen van „modelmelk". Foto 2 toont het inwendige van de stal, die plaats biedt voor 24 koeien de stal is geheele voedingswaarde behouden blijft Een stoer en kostbaar ondernemen, dat poor de medische wetenschap op hoogen prijs wordt gesteld en zeker tot verhooging der volksgezondheid rijkelijk zal kunnen bij dragen. X. Resultaten der enquete. Over de werktijden, van het personeel der banken, speciaal onder die met Duitsch Afbeelding I. ruim en licht, is voorzien van eiectriscb licht en waterleiding, de vloeren zijn van glad en effen cement, de muren zijn bezet met helder witte tegels. Voordat de dieren worden gemolken, wor den zij in het waschlokaal (zie foto 3) met wa ter gewasschen, dat tevoren in de Geiser ver warmd werd. Het melken geschiedt in het wit-betegelde melklokaal (zie foto 4). De melk wordt in een gesteriliseerden em- Afbeelding II. mer, die van boven een gesteriliseerden filter draagt, opgevangen. De melkemmer dient te vens ak melkstoel voor den melker. Naast den in het wit-gekleeden melker *taat een bakje met gekookt water, waarmede de spenen worden bevochtigd alvorens het melken begint. De eerste stralen der melk worden in een aparte emmer opgevangen, welke niet bij de modelmelk wordt gevoegd. De gewonnen melk wordt over een gesteriliseerden koeler uitgegoten (zie foto 5) en opgevangen in een reservoir waaruit zij in flesschen wordt afge tapt. De melk wordt in gecapsuleerde flesschen afgeleverd en wordt in den handel gebracht onder den naam „Modelmelk de Landbouw''" Deze melk voldoei san de hoogste eischen en staat onder voort durende contróle van Prof. W. C. de Graaf uit Utrecht. Het vee (zie foto 2) is t.b.c.-vrij en staat onder voortdurend toezicht van den rijks veearts Dr. Roos te Leiden. Het voordeel van deze melk is, dat zij gauw kan gebruikt worden, waardoor de b s.uur te Amsterdam, heeft de Minister van Arbeid aan de Tweede Kamer een ver slag overgelegd van het gehouden onderzoek. Wij ontleenen er het volgende aan De arbeidsinspectie heeft haar gegevens ontvangen van de verschillende kantoor bediendenbonden en heeft zelf een onderzoek ingesteld op 19 banken, nl. 9 Nederlandsche met 3252 bedienden en 10 Duitsche met 1104 bedienden. De bonden hebben gegevens ver strekt over dezelfde banken en nog enkele andere. Hun gegevens betreffen een 40-ta! ondernemingen met 7000 a 8000 arbeiders. De normale werk tijd bedraagt voor pl. m. 2/3 van 't personeel der onderzochte Neder landsche banken 7% uur, voor de overige 8 a 8 '/j uur. Op de Duitsche banken werkte pl.m. 2/3 8 uur en pl. 1/3 8 uur. Het beginuur is vrij algemeen 8% uur, het uur v. eindigen 6 uur. De Duitsche begin nen en eindigen ge woonlijk wat later dan de Nederlandsche. Op Zaterdag wordt alge meen vroeger geëin digd op de Neder landsche banken de helft te 1 uur of half 2, de helft te 2 uur; op de Duitsche banken on geveer evenzoo, behalve op eenige kleiner ondernemingen met ongeveer 20 a 40 be dienden, die tot 3 uur of half 4 werken. Van dezen werkrtijd gaat een middagrust af, die voor de helft van het personeel op de Nederlandsche banken 1 a 1J4 uur, voor de andere helft 1 uur bedraagt. Op de Duit sche banken is 1 i 1 uur middagrust regel en had zelfs één onderneming, met pl. m. 250 bedienden, slechts y. uur middagrust, doch bracht dit op 3/4 uur. In tijden van drukte wordt de middagpauze dikwerf verkort tot ys uur. Een groote en rechtmatige grief van het personeel is, dat het vele overwerk vaak zoo onvoorbereid verricht moet worden in aan sluiting aan de dagtaak, hetgeen het uur van eindigen ver verschuift, en de betrokken personen op ongeregelde tijden aan tafel Afbeelding IV, doet komen. Bij 's avonds terugkomen ver valt dit bezwaar. Doch dan geldt weer, dat vele betrokkenen hun lessen moeten verzuimen, hetgeen hun, daar zelden of nooit restitutie van lesgeld ge geven wordt, directe financieele schade be zorgt en hen, door hun verdere ontwikkeling te belemmeren, bemoeilijkt in het streven om in de wereld vooruit te komen. Zoogoed als nergens wordt het overwerk betaald. Doordat de Duitsche ondernemingen in korten tijd een sterke uitbreiding van zaken ondergingen en het personeel niet dienover eenkomstig vergrootten, deden zij veel overwerken. Voor zoover het Duitsche be ambten waren, verwekte dit van de zijde van het personeel geen groot verzet, aangezien die menschen veelal toch geen prettig tehuis hadden en er daardoor minder tegen op zagen een groot gedeelte van den dag op kantoor door te brengen. Duitsche onder chefs van hun kant deden veel om het werk met een zoo klein mogelijk personeel af te maken. Later aangenomen Hollandsche on derchefs hadden tegen het voortdurend over werken wel bezwaar en trachtten het, door aanstelling van meer personen, tegen te gaan. Niet altijd kon men, volgens de gegeven in lichtingen, daarvoor voldoend geschoold per soneel verkrijgen. H. Audiëntie bij Paus en Kardinaal-Legaat. Uit Rome wordt ons Heiligheid Paus Pius XI Zaterdag j.l. den secretaris van het Pers en Propagandacomir voor het 27e Inter- nationaalEucharistisch Congres, den heer H. Kuypers,directeur van „De Maasbode" en voorzitter der vereeni ging van directeuren van R. K. Dagbladen in particuliere audiën tie ontvangen heeft, welke een uur duur de. De heer Kuypers kwam om namens het Comité voor Pers en Propaganda Zijne Hei ligheid de vreugde van Katholiek Nederland te vertolken over het houden van het 27e Internationaal Eucharis- gres in Neêrland's Uwe Heiligheid zich verwaardigd heeft Zijn Eminentie Willem Kardinaal v. Rossum van de Congregatie d. Allerheiligsten Ver lossers naar het con gres af te vaardigen, zooals de voorzitter van het „Comité per manent" Zijne Door luchtige Hoogwaardig heid Monseigneur Tho mas Lodewijk Heylen, Bisschop van Namen aan den secretaris van ons Locaal Comité berichtte. „Dat Amsterdam van 'n klein visschers- dorp zich zoozeer ontwikkelde en in grooten bloei toenam voor een aanzienlijk deel te danken aan het Hoogheilig Sacrament van Mirakel, dat Gods Almacht in 1345 hier wrochtte ter welks vereering tallooze pelgrims naar de eens zoo nederige plaats stroomden en hetwelk mede aanleiding was voor Keizer Maximiliaan de kroon van zijn Rijcke boven het Stadswapen met de drie Sint Andries- kruizen te plaatsen. Ondanks hevige vervol ging in de droeve tijden van afval van het geloof der vaderen bleef de vereering voor het Hoogheilig Sacrament van Mirakel steeds voortleven. Als in de dagen vóór de zooge naamde hervorming, toen de geloovigen in stilte rond de plek van hét wonder trokken, waar een kapel verrezen was, bleven zij ook daarna voortgaan rond de kapel te trekken, maar verbonden sedert hieraan het verder trekken langs den weg, eens door de Mirakel processie genomen. Zoowel op het Hoogfeest van het Hooghei lig Sacrament van Mirakel als in het octaaf ervan werd en wordt nog deze dubbele, deze saamgevoegde devotie beoefend. Vooral echter komen ia den nacht van den Octaaf- Zondag in deze tijden onder het zegenrijk bestuur van Zijne Doorluchtige Hoogwaar digheid Monseigneur Augustinus Josephus Callier, Bisschop van Haarlem, tienduizenden mannen van heinde en verre meest te voet naar de Mirakelstad om in alle stilte den Stillen Omgang tg houden en daarna in de overvolle kerken Ons Heer te ontvangen. Gedachtig nu, hoe de aanbidding van Chris tus in zijn Wondersacrament aanleiding was, dat reeds in 1880 plannen werden beraamd om het Eerste Internationale Eucharistische Congres te Amsterdam te houden, moge Uwe Heiligheid ons veroorloven enkele schrifturen over het Mirakel nederig aan te bieden, met name het werkje van Leonardus Marius, pastoor van het Bagijnhof waar voor al de Mirakelvereering bleef voortleven. Con- Afbeelding 111. tisch in Neêrland's hoofdstad en Z. H. een zeldzaam exemplaar aan te bieden van Leonardus Marius' boekje uit 1639 „Amstelredams eer ende opcomen door de denckwaardighe mirakelen aldaar geschied aen ende door het H. Sacrament des Altaers anno 1345" vergezeld van een gecalligrafeerde oorkonde. Het oude boekje was een zeld zaam mooi gebleven exemplaar in percamen- ten band. Aan dit oude karakter had men niets doen veranderen, maar er was een foe draal voor vervaardigd van kalfsleer gesierd met gouden stempel van het Congres, ont worpen door de gebroeders Brom en voor stellende de H. Hostie ongedeerd zwevend boven de vlammen ter herinnering aan het H.H. Mirakel van Amsterdam, waaraan Neêrland's hoofdstad de eer der uitver kiezing te danken heeft. Dit geschenk ging vergezeld van een kunstig gecalligrafeerde opdracht, gesierd met het bedevaartprentje van Jacob Cornelisz van Oostzanen uit 1518 voor de H. Stede vervaardigd. De Neder landsche vertaling van die, in het Latijn opgestelde oorkonde, luidt aldus Heilige Vader „Neergeknield aan de voeten van Uwe Heiligheid smeekt het Comité voor Pers en Propaganda, dat onder leiding van den door zijn Bisschop aangestelden voorzitter aller wege de belangstelling voor het zeventwin- tigste Internatisch Congres tracht op te wekken, nederig Uwen Zegen over zijn ar beid af, Uwe Heiligheid de betuiging van zijne kinderlijke onderdanigheid en ver knochtheid aanbiedend. De Katholieken van Nederland zijn Uwe Heiligheid grooten dank verschuldigd, nu het Uwe Heiligheid heeft mogen behagen de keuze te bekrachtigen tot plaats voor het congres van de hoofdstad des lands, dat eens Paus Adrianus XI heeft voortgebracht en nu Afbeelding V. Toen in October 1922 het Eerste Eucha ristisch Congres in Nederland werd gehou den, hetwelk een diocesaan congres voor het Bisdom Haarlem was, werd dit voor Zijne Doorl. Hoogwaardigheid Monseigneur Thomas Lodewijk Heylen, Bisschop van Namen, die als Voorzitter der Internationale Eucharistische Congressen, het congres bij woonde, meer onmiddellijke aanleiding Uwe Heiligheid te verzoeken het 27e Internatio naal Eucharistisch Congres in Amsterdam te doen houden. Daarom smeeken wij Uw Heiligheid tevens het Congres- en Gedenk boek van bedoeld congres wel te willen aan vaarden en de werkzaamheden te willen zegenen onzer commissie betreffende de samenstelling van een Internationaal Eucha ristisch Congresboek, waarin een inzicht Zal worden gegeven van de cultureele betee- kenis van Katholiek Nederland. Van Uwe Heiligheid de zeer gehoor zame zonen, namens het Comité voor Pers en Propaganda (w.g.) L. A. P. M. VAN DEN BROEKE, Voorzitter. H. KUYPERS, le Secretaris. Zijne Heiligheid Paus Pius XI betuigde zijn groote ingenomenheid met het geschenk. Als oud bibliothecaris kon hem geen geschenk welgevalliger zijn, verzekerde de Heilige Vader, die veel belang stelde in het fraaie oude exemplaar en het stempel op het foe draal alsmede in de gecalligrafeerde oorkon de. De Heilige Vader vroeg naar vele bijzon derheden omtrent het H.H. Mirakel, bezich tigde opmerkzaam de oude, fraai gesneden plaatjes en deed zich inlichten over de voor bereidingen tot het congres te Amsterdam. De Paus aanvaardde ook congres- en verslag boek van het Eerste Eucharistisch Congres in Nederland en zegende van ganscher harte HOOFDSTUK I. 9E SLEUTEL TOT ALADDIN'S PALEIS. Het lijkt wel een roman! Wat zeg ik? Het is nog wonderlijker dan de Arabische Nachtvertellingen! Ik verklaar je, Ricnard, dat je op je knieën valt en mij dankt, dat ik, je goede broer Jim, van uit het verre Afrika ben overgekomen om jou je deel in het voorstel te gunnen. Geef mij de claret eens aan." James Prynne, een forsch man met gebruinde gelaatskleur, die zoo juist uit Durban was teruggekeerd, zat aan tafel bij zijn broer Richard, waarop het dessert stond te wachten. De kaarsen waren aangestoken en de gordijnen neergelaten, ofschoon de schemering nauwelijks was gevallen over het schoone landschap in Sussex. Tegenover James zat zijn dochter Violet Prynne, die met haar vader uit Afrika was gekomen. Zij was een bijzonder mooi meisje met donker haar en een lief, onschuldig ge zichtje. Richard Prynne zat aan het boveneinde van de tafel en hij vormde een groot con tract met zijn tafelgenooten. Zijn gelaats kleur was bleek, zijn gelaat mager; hij had het type van een Italiaan. Dat is nu mooi en goed, James, zei Richard onderwijl hij zijn claret dronk en op onverschilligen toon trachtte te spreken, maar jij hebt altijd plannen gehad, die tot niets hebben geleid. Je zegt zelf, dat je geen cent hebt, je wil vijfduizend pond van mij hebben om in deze onderneming te steken en je biedt mij slechts een derde van de winst aan, Een derde van de winst, riep Jim, goede hemel, man, dat zou je zoo rijk maken als Rockefeller. Als je maar eenmaal de feiten kent, dan erger je je daarover niet meer. Heb je de papieren, al de stukken? Vader slaapt er bij en verstopt ze onder zijn kussen, zei Violet met een glimlach. Oom Richard beviel haar niets, zij had al van het eerste oogenhlik af aan iets op hem tegen gehad en de glimlach was uitsluitend voor haar vader bedoeld. Ja, ik leg ze 's nachts onder mijn kus sen, zei James, en hij bracht een rood leeren zakboekje te voorschijn, waaruit hij een blad beduimeld schrijfpapier nam, dat dicht beschreven was. Zie dit eens in. Lees het aandachtig, maar je zult er niet veel van begrijpen. Het is als de sleutel van Alad din's paleis, maar ik weet, hoe ik dien moet gebruiken en ik alleen weet dat. Violet rilde. Deze sleutel tot Aladdin's paleis, dit stuk moezelig schrijfpapier, dat een voddenraper op straat niet eens zou oprapen, vervulde haar <*emoed met een vagen, maar ontzettenden angst. Dat vuile vodje had een vreeselijke ge schiedenis, en het was, alsof zij voorzag, dat het oorzaak zou zijn van nog vreeselijker gebeurtenissen. Het is een cryptogram, zei Richard, zijn oogen over de rijen getallen latende gaan en over de letters die alle door elkan der stonden. Op den eersten aanblik leek alles een hopelooze verwarring. Juist, zei James en hij borg het papier weer in zijn zak, en als je nu met mij in de bibliotheek een sigaar komt rooken, zal ik je alles precies uitleggen. Ik verlang niet, dat je in bet duister zult rondtasten en al heb je mij het geld nog niet vast beloofd, toch zal ik je het geheim mededeelen, ie bent mijn broeder en ik vertrouw je, Richard. James dronk een tweede glas claret leeg, en stond van tafel op. In bijna alle families kan men een persoon aanwijzen, wien ailes meeloopt en ook een met wien het omgekeerde het geval is. i Richard Prynne was een type van de eerste soort; James bad zijn geld bij allerlei spe- culaties verloren en leidde een zwervend j leven. Richard was thuis gebleven en rijk getrouwd. Hij was nu weduwnaar zonder kinderen, een welgesteld man zonder vrien den. Door zijn huwelijk was bij in het bezit gekomen van dat huis in Sussex. Het was een oudcrwetsch huis, Scarle-Place geheeten en het was schilderachtig zonder ongezellig te zijn. De bibliotheek, waarheen Richard Prynne zich nu met zijn gasten begaf, was wel de gezelligste kamer van het huis. Nu, zei James, een sigaar opstekend en tegenover Richard in een armstoel plaats nemend, ik begin met het begin. Violet kan er bij blijven. Zij kent de historie al op haar duimpje, althans tot op zekere hoogte. Hij leunde achterover op zijn stoel, een toonbeeld van een kolonist, die de sterren als nachtkaarsen en de hemel als zijn dak heeft beschouwd. Richard Prynne zal stijf en koel tegenover zijn broeder aandachtig naar hem te luisteren, zonder een woord te zeggen. Eens was er iemand in Durban, begon James, die mij op een schandelijke manier bestal. Het doet er niet toe hoe, maar hij bestal mij. Hij heette Steinmetz en ik begaf mij op weg naar zijn boerderij met een ge weer om hem eens de waarheid te zeggen. Hij had mij zoo wat alles afgestolen, behalve I Violet en mijn geweer. Violet liet ik te Dur- ban achter, maar mijn geweer nam ik mee. tk was van plan hem alles terug te laten geven en zoo niet, hem dood te schieten. Maar ik vond hem niet. Hij was naar Pre toria vertrokken en ik volgde hem. Ook daar was ik weer een dag te laat. Ik kwam •echter te weten, dat hij met drie andere mannen, allen te paard, reisde en wel naar hel Zuiden. Ik zal ie niet vervelen met het verhaal, hoe ik hen voortdurend op het spoor bleef zonder ze te pakken te krijgen. Ik had er al wel veertien dagen aan opge offerd, toen ik eens op een dag, tegen het middaguur, de teugels van mijn paard los liet en om mij been keek. Ik zag niets dan mijlen en mijlen eenzaam veld, zoo verlaten, dat de streek nog ellendiger leek dan de Kalahari-woestijn. Den avond te voren had ik nog sporen van mijn mannen gevonden, waar zij op een boerderij zich van water voorzien hadden. Toen waren zij naar het Westen getrokken en ik volgden hen op goed geluk af. Ik hield dus de teugels in, stond in de stijgbeugels op en riep: Aha. wat is dat? Mijlen ver voor mij lag een boerderij. Nooii heb ik een huis zoo eenzaam en ver laten zien liggen als dat daar midden in de hei. Vlak daarboven zag ik een zwarte stip zweven, zoo groot als de punt van een potlood. Ik wist, dat dit een aasvogel was, en waar je zoo'n beest ziet, daar waart de dood rond. Ik gaf mijn paard de sporen en reed voort. Spoedig viel de aasvogel uit de lucht n®ar en verdween, steeg op en viel weer. Dit spel herhaalde zicb zonder ophouden: bet was, als iemand op de boerderij tennisbal len naar boven smeet. Al dichter naderde ik, en weldra bemerkte ik vier gezadelde paarden, die zonder berijder rondliepen. Eindelijk was ik dicht genoeg bij dc boer derij gekomen om te zien, dat die verlaten was en wijl ik tevens het kriischen der aas vogels hoorde, begreep ik, dat de dood er heersebte. Ik bond mijn paard aan de leuning vast en met het geweer in de hand stapte ik van de veranda in de kamer, waarvan de deur wijd open stond. Op de tafel stonden de over blijfselen van een maaltijd. Borden, messen en glazen, de stoelen zelfs waren omverge worpen. Alles wees op een woedend ge vecht en op den grond lag een man, gedood, door een kogel die zijn hart had doorboord, een man met rood haar, maar bet was niet Steinmetz. dien ik zocht. Ik keerde terug naar buiten. De hei zag er verloren en een- zaam uit onder de brandende zon en ik kon in de verte de paarden zonder berijders heen en weer hooren draven. Ook weer klonk nog steeds het krijschen van den aas vogel. Ik dacht bii me zelf: hier is niemand meer in leven dan ik en ik maak mij ook j uit dc voeten, maar ik moet toch eerst eens gaan zien wat die beesten doen. Ik liet, dom genoeg, mijn geweer op dc stoep achter en stapte naar de binnenplaats, j achter het huuis. I Goede hemel! Die binnenplaats! Daar la gen twee doode mannen op den grond, één hij den muur van het huis en een achter een grooten drinkbak, die uit den stam van een afgezaagden boom scheen te bestaan. Geen van die doode mannen was Steinmetz. Ik bekeek dit tweede lijk en overdacht, waar Steinmetz toch zijn kon, toen een grin- nekend geluid mijn aandacht trok en opkij kend zag ik hem. Steinmetz leunde tegen een open venster op de verdieping gelijk vloers en hij richtte zijn buks op mij. En ik was zonder geweer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5