Het advies der onderzoekscommissies: een gedeeltelijk moratorium: partieele betalingen onder waarborgen van de spoorwegen en hypotheken op het industrieele en agrarische bezit. De fascistische victorie in Italië. Onder de Radio-berichten: De stemming in de verschillende betrokken landen bij de ontvangst van de rapporten der deskundigen-commissies. MARKTNIEUWS, GES*. BUITENL. BERIGHTEN Bij den betrouwbaarheidsrit voor kleine auto's om den grooten Gredeprijs 1924 op de route MaagdenburgHannov :rMaagden burg is de persauto verongelukt. De vijf in zittenden werden min of meer zwaar gewond. EEN PROCLAMATIE VAN DEN KO NING. De koning van Griekenland, die thans te Brasse vertoeft, heeft een boodschap tot het Grieksche volk gericht, waarin hij, na uiting te hebben gegeven van zijn liefde voor het vaderland, krachtig protesteert tegen de po- Het comité heeft het nutteloos geacht een enquête te houden onder de buitenlandsche bankiers, daar de Duitse kapitalen over het algemeen verborgen zijn Het heeft het totale bedrag van het Duitxne bezit in het buitenland op het oogenblik der oorlogsver klaring nagespeurd en de uit verschillende oorzaken voortspruitende vermindering van het bezit onderzocht, n.l. het deficit van de handelsbalans, rekening houdend met de voordeelen van de exploitatie der tijdens den oorlog door de Duitschers be- e te gebieden in België, Frankrijk, Roeme. i; en Polen. Het bestudeerde de toeneming van het Duit- sche bezit in h:t buitenland tijdens den oor log, voorts de veranderingen tot 31 Decem ber en de Toeneming, welke too al voort sproot uit den verkoop van acht milliard gou den mark op bankrekening, mede aan den verkoop van goederen, de waarde van eigen dommen,de uitgaven van toeristen in Duitsch- land, de inkomsten en het bezit der Duitschers in de afgestane gebieden, enz. Aldus stelde het comité het cijfer van om en nabij acht milliard vast. bevoegdheden zal hebben, en toezicht zal houden oo de administratie, de reserve, het uitge en \ai biljetten. De algemeene raad zal met een meerderheid van drie vierden der stemmen, kunnen besluiten, om de me- taalvoorraad en het bureau van biljetten- uitgifte naar een neutraal land over te brengen. De spoorwegen worden een naamlooze vennoot schap. De Duitsche spoorwegen zullen een naam looze vennootschap worden met een kapitaal van 26 milliard, verdeeld in twee milliard preferente aandeelen waarvan een vierde voor het Duitsche Rijk dertien milliard gewone aandeelen voor het Duitsche rijk, en elf milliard obligaties, opleverende 660 millioen voor de Commissie van Herstel. De raad van beheer zal minstens vier vreemdelingen bevatten, die de Commissie van Herstel vertegenwoordigen. Deze zal door middel van een trustee-commissaris, door haar gekozen, toezicht uitoefenen. Een internationaal comité van deskundigen zal een hypotheek op de industrie organiseeren, welke ten behoeve van de Commissie van Herstel vijf milliard 5% obligaties zal moe ten opleveren, aflosbaar in honderd jaren en die door het budget van het Duitsche Rijk zal worden gewaarborgd. Duitschland zal deze waarborgen verstrekken in. douane rechten, een monopolie op alcohol, belastin gen op bier, suiker, tabak onder beheer van een speciaal commissariaat. Deskundigen zullen de middelen bestu- deeren om de Duitsche betalingen over te brengen zonder de geldmarkt te verstoo- ren event, zullen zij beperkingen of tijde lijke schorsingen der betalingen voorstellen, terwijl zij zal verbieden den wederuitvoer van leveringen in natura. De deskundigen verklaren, dat hun voor stellen van herstel van de fiscale en econo mische eenheid van Duitschland veronder stellen, er aan toevoegende, dat indien politieke garanties, en sancties als wensche- lijk zijn beschouwd, deze buiten hun com petentie liggen. Ook zijn zij in de quaestie van de militaire bezetting niet bevoegd. In elk geval veronderstellen zij, dat geen vreem de organisatie de controlemaatregelen in hun rapport voorzien zal belemmeren. Dien tengevolge zullen de maatregelen van thans, aangenomen, dat zij deze controle-maat regelen zullen belemmeren, worden opge heven, of gewijzigd voor zoover noodig, zoodra Duitschland met de uitvoering van het aanbevolen voorstel zal hebben begon nen, en zij zullen weer in werking treden, alleen in het geval bij klaarblijkelijk in gebreke blijven ten aanzien van de voor waarden, die in gemeenschappelijk overleg zijn aangenomen. In een dusdanig geval is het duidelijk, dat het aan de schuldeischende regeeringen staat om met volkomen besef harer verant woordelijkheid te handelen, met het oog op haar eigen en de particuliere financieele belangen, en het plan tot uitvoering te brengen, den aard der sancties vast te stel len, ze toe te passen en ze aldus te organi seeren dat zij doeltreffend zijn. De deskundigen voegen er aan toe dat, indien het thans in de bezette gebieden van kracht zijnde economische stelsel gewijzigd wordt, zij eensgezind van oordeel zijn, dat de regeling der schadevergoeding verzekerd moet worden door passende productieve panden en stellen controle-methoden voor die naar zij meenen doeltreffend zijn, zon der het herstel der financieele stabilisatie te verhinderen. De rapporten der des kundigen-commissies der - commissie van herstel. De rapporten van de deskundigen zijn gis termorgen, naar gemeld, aan de Commissie van Herstel overhandigd en tegelijkertijd ter publicatie beschikbaar gesteld. Men zal in het volgend Havasoverzicht weinig nieuws vinden, na hetgeen in den laatsten tijd om trent den inhoud der rapporten alreeds was uitgelekt. Bij de beoordeeling van de rapporten en in het bijzonder bij dat van het eerste comité, dat onder voorzitterschap van den Amerikaan generaal Dawes werkte, moet men wel in het oog houden, dat de deskundigen slechts ad viseurs zijn van de Commissie van Herstel en dus alle politieke quaesties hebben laten rus ten, terwijl ze evenmin een algemeene rege ling van heel het vergoedingsvraagstuk geven. De oplossing van het groote probleem blijft overgelaten aan de Commissie van Herstel en de regeeringen. De deskundigen geven alleen een grondslag aan. Verder dient men in het oog te houden dat de deskundigen er naar hebben gestreefd tot een gemeenschappelijk advies te komen en hun op verschillende punten afwijkende mee ningen hebben trachten te verzoenen. Met geven en nemen is men dus tot een resultaat gekomen en het advies moet hier van natuurlijk ook alle blijken geven. Het moratorium. Het rapport van het eerste comité van des kundigen onder voorzitterschap van Dawes verklaart, dat Duitschland met zijn groeiende bevolking en industrieën, zijn in gestadige ontwikkeling zijnde landbouw, zijn sedert den wapenstilstand aanzienlijk verbeterde industrieele uitrusting, zijn verdwenen bin- nenlandsche schuld, in staat is zijn munt te stabiliseeren, zijn begrooting in evenwicht te brengen om na vier jaren tot een volledig financieel herstel te geraken. Het is vol doende dat het zijn budgetaire middelen geleidelijk ontwikkelt teneinde^ wat zijn fiscale lasten betreft, zich op het peil der geallieerde landen te plaatsen en zijn uit gaven tegelijkertijd tot een redelijk bedrag terug te brengen. Dientengevolge staat de Commissie van Herstel een gedeeltelijk moratorium toe van eenige jaren en geven de geallieerden Duitschland zijn economische eenheid en vrijheid weer. De deskundigen zijn van oordeel dat een leening van 800 millioen gouden marken Duitschland in staat zou stellen de eerste vijf annuïteiten te betalen van één milliard, 1220 millioen, 1450 millioen, twee milliard en 2500 millioen gouden marken, verkregen uit de panden van betaalde budgetaire in komsten. Van 1929/30 af zullen de annuïtei ten geleidelijk de 2500 millioen overschrij den, naar gelang van de Duitsche welvaart. De bedragen in gouden marken, die de door het Vredesverdrag opgelegde lasten dek ken, zullen worden opgebrachtlo. uit de Duitsche spoorwegen (het eerste jaar 200 millioen tot een maximum van 660 millioen vin 1925 af)2e. uit een hypotheek op de Duitsche industrie, beginnend met 125 mil- Hoen tot een bedrag van 300 millioen 3e. uit de belastingen op het spoorwegvervoer tot een bedrag van 290 millioen, en uit de algemeene begrooting van het Duitsche Rijk. De deskundigen wijzen het denkbeeld eener algemeene controle op de Duitsche fi nanciën van de hand, daar zij haar niet doel treffend achten, maar zij zullen de controle in het buitenland toevertrouwen aan organen, dit de stabiliteit van de Duitsche munt en de betaling van de financieele lasten van het verdrag verzekeren. De Goudbank. Ëea belangrijk element in het systeem zal de Goudbank zijn, welke in Berlijn zal ze telen met een kapitaal van 400 millioen, waarvan 100 millioen aan de Rijksbank komt en de rest bij het Duitsche of buiten landsche publiek zal worden geplaatst. De Goudbank moet geleidelijk de Rentenbank in zich opnemen zij zal biljetten uitgeven, welker dekking een derde zal bedragen, vrije lijk inwisselbaar tegen goed. De voorschot ten aan het Rijk zullen tot 10P millioen worden beperkt en een strikt tijdelijk ka rakter dragen de voorschotten aan de spoor wegen worden op ten hoogste 200 millioen ;ebracht. De algemeene raad, die een waarlijk ad ninistratieve raad zal zijn, bevattende zeven duitschers, zeven vreemdelingen, t.w. een cngelschman, een Franschman, een Italiaan, een Belg, een Amerikaan, een Nederlander, een Zwitser, zal de Dtitsche directie coairo- leeren. Deze raad zal met een meerder heid van negen stemmen, waartoe minstens zes vreemdelint én moeten behooren een omirissaris teno men, die discretionaire Hij bad een slapper, hoed op en leunde over een tafeltje heen. De loop van het ge weer lag op de vensterbank. Ik was nu ge heel aan zijn genade overgeleverd. Dat al les zag ik voor mij in een enkele vrceselijke seconde; het volgend oogenblik lag ik ver scholen achter den waterbak. Daar lag ik nu in de brandende zon. De mieren kropen over mij heen en ik ver- venschte mijn domheid, wijl ik mijn geweer nad achtergelaten. Ik was geheel aan de ge nade overgeleverd van den man die mij be stolen had en verraden en die mij nu met duivelachtige wreedheid wilde vermoorden. Je kunt niet begrijpen wat het beteekent, zoo van iemands genade af te hangen, en dan nog wel van een persoon, dien men met zijn gansche ziel haat. Ik wist, dat ik aan den dood zou worden overgeleverd, als ik op stond: en als ik lang bleef liggen waar ik was, zou ik er ook het leven niet afbrengen Ik begreep, dat Steinmetz wel overtuigd was dat ik hem vervolgde en ik kende hem als absoluut meedoogenloos; en nu waren wij hier geheel alleen, miilen ver van de be schaafde wereld algescheiden. Kippen, die op de binnenplaats rondlie pen, woelden in den grond rondom mij. Zij kwamen zelfs dichtbij, zeker denkend dat ik dood was. Ik riep tegen Steinmetz en verwenschte hem, doch als eenig antwoord hoorde ik zijn grinnekend gelach, als van «en demon, die een mensch in zijn macht heeft. De uitslag van de Itali- aansche verkiezingen is geweest, zooals bij het door de fascis ten ingevoerde kiesstelsel was te verwachten. De regeeringspartij heeft zich een overweldi gende meerderheid in de Kamer verzekerd. Ter beoordeeling van de hieronder vermelde cijfers, zij even herinnerd, dat het zoozeer ingewikkelde Italiaansche kiesstelsel dan ook geen ander doel had. Het is waarlijk sluw in elkaar gezet. Ge heel Italië vormt een enkelen grooten kies kring, die echter in vijftien kiesdistricten is verdeeld. Allereerst wordt nu vastgesteld welke der partijen in het geheele land de meerderheid zal verkrijgen en daarom is be paald, dat de partij, die de sterkste in den lande blijkt te zijn mits ze dan tenmin ste een kwart van heel het stemmenaantal op zich vereenigde een meerderheids premie zal verkrijgen. D.w.z. aan die sterk ste partij worden tweederden van het aantal Kamerzetels toegewezen. Zoo is de sterkste partij dus zeker van 356 zetels. De overblij vende 179 zetels worden dan naar het stern- mental dus proportioneel onder de verschillende partijen, die met eigen lijsten in de districten zijn uitgekomen, verdeeld. Daar het den fascisten niet verboden is ook nog zulke lijsten op te stellen, komen van deze 179 zetels hun ook nog enkele ten goede. In theorie zou natuurlijk ook elke andere partij de kans op de meerderheidspremie hebben. Maar de fascisten weten wel de sterkste partij te zijn en daar ze de macht hebben te zullen zijn. En in de practijk was dus dit kiesstelsel de waarborging van de fascistische overmacht in het parlement. Door dit zonderlinge kiesstelsel, dat han dig het meerderheidsstelsel en het evenredig heidsstelsel heeft vereenigd, wordt dus ver klaard, dat de in de vorige Kamer zoo sterke socialistische (122 zetels) en volkspartijen (106 zetels), zulke zware verliezen hebben ge leden. En ook dat de oppositiepartijen, die gezamenlijk in verschillende districten be langrijk meer stemmen behaalden, dan de fascisten, in de Kamer tegenover deze in zoo onbeteekenende verhouding komen te staan. Mussolini's doel is echter bereikt en in het nieuwe Italiaansche parlement beschikt hij nu over een meerderheid, die zijn heerschap pij verzekert en hem voor zijn verdere plan nen de parlementaire medewerking waar borgt. De nieuwe Kamer is samengesteld als volgt375 leden der regeeringspartij, 40 popolari, 17 democraten-liberalen, 12 con- stitutioneele oppositie, 7 republikeinen, 4 Slaven, 3 boeren, 2 leden der Sardijnsche partij, 25 sociaal-democraten, 22 maxima listen, 17 communisten. De popolari verliezen 66 zeteld, de sociaal democraten 57, de maximalisten 18, de sl ve i 2. De communisten winnen 4 zeteld, de repu blikeinen één. LöBE TEGEN LUDENDORFF. De voorzitter van den Rijksdag, de soc.- dem. Löbe, heeft in een verkiezingsrede verklaard, dat de soc. met groote vreugde Ludendorff in den Rijksdag zullen zien verschijnen. Indien hij daar van den dolk stoot spreekt, zullen wij hem antwoorden, aldus Löbe, dat dit een schending is van de massagraven, waarin duizenden zonen van soc.-dem. naast die van andere landgenooten rusten. Wij zullen hem herinneren aan de vrouwen, die de verzorging van hun kin deren moesten veronachtzamen omdat zij in de munitiefabrieken werkten. En wij zullen hem vragen of hij dan nog de schuld op de schouders van het Duitsche volk heeft te schuiven. Het rapport van het co- mite-McKenna. Het on derzoek naar de kapitaal- vlucht. Het rapport van het tweede comité van deskundigen onder leiding van McKenna schat het bezit der Duitschers in het buitenland op 31 December 1923 op acht millioen gouden marken, bij benadering als volgt verdeeld 6750 millioen aan Duitsche kapitalen in het buitenland, 1200 millioen aan buitenlandsch geld in Duitschland. De houding van het Duitsche volk ten opzichte van de betaling zijner schuldeischers heeeft de vlucht der kapitalen geaccentueerd, hetgeen tot een ver breken van het budgetaire evenwicht en tot de inflatie heeft geleid. De deskundigen achten het noodig de in flatie definitief stop te zetten door middel van het door het eerste comité voorgestelde plan. Het weer op orde brengen van de munt zal de repatrieering der Duitsche kapitalen ver oorloven. Het comité stelt voor om gedurende de overgangsperiode den personen, welke in aanmerking komen voor bestraffing, amnes tie te verleenen en den Duitschen bezitters van buitenlandsche geldswaarden voorrechten te verschaffen. DE SAKSISCHE LANDDAG. Het Völkisch-sociale blok in Saksen heeft het houden van een „Volksbegehren" voor de ontbinding van den Saksischen Landdag voorgesteld. EEN VöLKISCHE MANIFESTATIE VERBODEN. De Beiersche autoriteiten hebben den ter gelegenheid van Ludendorff's verjaardag heden op touw gazetten fakkeloptocht ver boden. AUTOMOBIELONGELUKKEN. In het westen van Berlijn is Dinsdagmiddag een autobus bij het uitwijken voor een auto tegen een advertentiezuil gereden, omgesla gen en volkomen vernield. Vijf personen werden zwaar gekwetst. zettingskosten en al het andere inbegrepen. van papiergeld niet toegenomen. Het beginsel, dat aangenomen is, is, dat als Slechts de behoeften van den handel be- het bedrag, dat Duitschland moet betalen paalden de inflatie. De verbetering van den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 6