L 0 0 1 Rond den Bronstêeweg. Vrijdag 11 April 1924 47ste Jaargang No. 14711 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad A In afwachting. Kindervoeding. HAARLEM. Aansluiting van het Lager- bij het Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs. Bescherming natuurschoon. J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. Permanent Blauwe Week-comité Haarlem. Heenk's Ijzerhandel. KLACHTEN OVER BEZORGING: Ee abonnementsprijs bedraagt vooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal 3-25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. HAARLEMSCHE COURANT Advertentiên 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagiaa's 60 ct. per regel Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent. bij vooruitbetaling Het lang verwachte rapport der finan- cieele deskundigen, die, onder leiding van den Amerikaan Dawes de betalingskracht van Duitschlaad zouden onderzoeken en naar bevinding van zaken aan de Com missie van Herstel voorstellen zouden doen, is dan eindelijk verschenen. Half Januari is de commissie aan het werk getogen en zij had zelf verwacht veel eerder klaar te zijn. Al werkende en onderzoekende kwam niet alleen de commissie zelf, maar heel de w;ereld tot de conclusie, dat dit rapport ver en ver zou uitgaan boven een gewoon advies. Vertegenwoordigers van alle ge allieerden en geassocieerden hadden er in zitting, mannen, die op de eerste plaats financieele deskundigen zijn, maar overi gens, al hielden zij dan niet officieel voe ling met hun regeeringen, toch geacht kon den worden te weten, wat er in hun eigen land leeft Werden deze deskundigen hel dus eens, dan zou het zeer moeilijk zijn voor een der regeeringen, welke mede een gedelegeerde aanwees, het rapport te wra ken; anderzijds zou het voor Duit^hland fataal zijn de conclusies van het rapport af te wijzen, 't Is immers de laatste kans welke het voor een vriendschappelijk over leg geboden wordt. Vandaar dat de ver schijning van het rapport der commissie- Dawes met zooveel spanning werd te ge- moet gezien. Nu het er is, verbaast hel misschien nog wel het meest om zijn nuchterheid en daaraan is vermoedelijk de groote gereser veerdheid te danken. Zulke zakelijke taal is men in de diplomatie niet gewoon! En loch is dit stuk van veel meer diplomatieke kracht, dan allerlei documenten, die confe- ferenlies te Brussel, Genua of den Haag hebben opgeleverd. Over de meest netelige zaken spreekt de commissie geen oordeel uit. Zij wijst slechts wegen tot herstel aan en' zegt: dit is daar voor noodig; dat staat in den weg. De conclusies moeten anderen dan maar trek ken! Zoo stelt bet rapport voorop, dat van Duitschland geenerlei vergoeding of beta ling kan verlangd worden, zoolang de fis cale en economische eenheid niet hersteld is. Op bet herstel van die eenheid is bel geheele rapport verder gebaseerd. Met an dere woorden: zoolang Frankrijk en België bet Roergebied niet loslaten, zoolang de geallieerden het Duitsche volk op eeniger- lei wijze hinderen in zijn economisch leven, is Duitschland niet in staat om iets te be talen. Hiermee wordt dan tevens het vroe gere besluit der Duitsche regeering ge sanctioneerd, om geen herstelbetalingen aan de Geallieerden te doen tijdens de Roerbezetting. En het merkwaardigste is, dat over dit rapport en ook over deze basis van het geheele stuk, volledige een stemmigheid is bereikt; dat dus de verle- tegenwoordigers van Frankrijk en België daaronder ook hun naam hebben gezet Vernuftig mag verder het ontworpen be talingsplan en de inrichting der Duitsche geldcentrale genoemd worden. Er moet volgens de commissie komen een nieuwe Bank in Berlijn, die het papieren geld in trekt en een nieuw betaalmiddel schept, hetwelk solide gedekt is. De Bank zal 400 mfllioen kapitaal moeten hebben, waarvan 300 gedekt door buitenlandsche leening. Verder wordt een gedeeltelijk moratorium voor de eerste moeilijke overgangsjaren voorgesteld, doordat een internationale lee ning van 800 millioen goudmark ten be hoeve der Duitsche betalingen tot 1926, wordt aanbevolen. Die betalingen moeten hoofdzakelijk dienen voor aflossing der Fransche en Belgische herstelkosten. Men bedenke echter, dat de obligaties van beide leeningen, zoowel voor de nieuwe Bank als voor de betalingen der eerste termijnen, voornamelijk door Amerika zullen moeten worden genomen.' De Vereenigdc Staten krijgen dan het grootste belang bij Duitsch- land's economischen bloei, bij de stabiliteit van zijn munt, in één woord bij de Duit sche saneering. De Fransche en Belgische politiek komt dan niet enkel meer 'tegen over Duitschland, maar indirect ook tegen over Amerika te slaan, Zoo is er veel vernuftigs in dit rapport, waarom wij niet zonder meer zwakke plek ken zouden willen noemen, wat nu nog onopgehelderd' lijkt. Zoo schijnt het, alsof de Commissie geen uitweg heeft geweten net dc vaststelling van de geheele Duit sche schuld en daarom dit belangrijke punt maar in de lucht heeft laten hangen. Het kan echter ook zijn, dat hier wijs beleid in het spel is De Commissie van Herstel is ten slotte volgens het verdrag van Ver sailles de aangewezene om dit bedrag vast te stellen. Men heeft het eens op 132 mil liard gefixeerd, maar dit cijfer kan op den duur zijn eigen dwaze beeld niet meer ver dragen De geallieerden zullen nu wel ge leerd hebben tevreden te zijn, wanneer zij al vast geld in plaats van rapporten in han den krijgen. De onbepaaldheid van het be drag blijft nu een zaak, waarover tusschen lartijen te marchandeeren valt. Opvallend is, dat, hoewel er zeer veel 'unstige factoren in dit rapport zijn op te merken en de eerste ontvangst zoowel te Nfew-York als te Londen gunstig was en men zich zelfs te Parijs en Berlijn niet on tevreden toonde, toch de internationale beurzen zich niet Eeten beïnvloeden. Dit toont hoe voorzichtig men in zakenkringen tegenover de internationale politiek ge worden is. En met reden! Het kan nog eenige weken duren, eer de Commissie van Herstel haar conclusies heeft geopenbaard, •er de geallieerden en Duitschland onder-1 handeld hebben. En dan hangen er in Frankrijk en Duitschland aigemeene ver kiezingen in de lucht, zoodat men vertrou wend op de regeering van vandaag niet weet, welke straks optreedt. Afwachten blijft dus de boodschap, al lijkt het groote vraagstuk van het herstel van Europa dan ook meer zijn oplosisng nabij dan ooit te voren. een blok woningen in aanbouw. Het uit zicht op de Crayenestervaart doet aange naam aar. We komen dan op het Adriaan van Ostadeplein, waar nu de brug, die in de toekomst de verbinding met het Zui- derhoutpark zal vormen, is voltooid. De Pieter de Hoogstraat en de Paulus Potterstraat zijn bijna gereed, doch nog niet aangebouwd en we nemen dus onzen weg door de Jan van Gogenstraat. Twee prachtig gelegen hoekhuizen, links één, rechts twee flinke blokken woningen, reeds geheel bewoond, maken een vergelij king met eenige jaren terug onmogelijk. We zijn alzoo gekomen op het Jan Miense Mo- ienaersplein, waar zich de directie-keet C, van Oostzanenlaan, als men van de Heemsteedsche Dreef afkomt. Deze hoek zou buitengewoon gevaarlijk kunnen zijn ,.zou" gevaarlijk zijn, ja! als de Lucas Leij- denlaan niet zoover naar het zuiden lag. Nu is bet gevaar ondervangen. Dit is slechts één voorbeeld. Wij nemen dit, omdat dit op de kaart het best valt waar te nemen. Wanneer u echter de wandeling, die wij onder A. beschreven, eens maakt, zult u tot de overtuiging komen, dat de voorbeel den voor het opscheppen liggen. Wanneer zal men met de uitvoering ge reed zijn? Velen zullen zich dat reeds hebben afgevraagd. Het is moeilijk de re sultaten van een bouwplan te voorspellen. le. Het voorbereidend onderwijs kan met vrucht gevolgd worden door dat deel leer lingen, dat er het meest voor geschikt is; en 2e. is de z.g. examen-dressuur ongewenscht, en het deerplan van de Lagere school moet niet uniform zijn. Spr. voelde veel voor een 6-jarige oplei dingsschool voor den gewonen leerling, met daarnaast een school voor ambacht, kunst nijverheid enz. Ook was spreker een groot voorstander voor het leeren van Fransch: Naast deze 6-jarige opleidingsschool zou dan een 7-jarige opleidingsschool kunnen zijn voor hen, die niet zoo goed vooruitgin gen, de z.g. misdeelde. d DA /AAA/ U heeft misschien wel eens den een o* anderen morgen, zoo even na twaalf uur, een aardige troep kleuters, druk pratend, du wend en dringend, zien wachten voorsder ingang van het Vincentiusgebouw in de Zoete- straat, tot de deur geopend werd, waarop ze ze dan zoo snel mogelijk naar binnenstormden. Heeft u dat leuke groepje wel eens beke ken, zonder eigenlijk goed te weten wat dat voor kleintjes waren en wat ze daar op dat ongewone uur in het Vincentius gebouw kwa men doen? Ik wil 't u zeggen. Dat waren beschermelingen van de ver- eeniging „Kindervoeding." Nu zult u er waarschijnlijk meer van be grijpen, waarom die kleuters zoo ongeduldig waren. Wederom hoorden we de simpel* mededeeling De vereeniging „Kindervoe ding" te Haarlem heeft haar taak voor de zei winter weer volbracht. Een eenvoudige kennisgeving, maar niet zoo onbeduidend voor degenen, die de ver eeniging meer van nabij kennen en haar werk wel eens hebben gadegeslagen. Wel mag verondersteld worden, dat ef maar weinig Haarlemmers zijn, die nooit van deze vereeniging gehoord hebben. Vooral in den wintertijd, den specialer. werktijd van „Kindervoeding." wordt ze zoo dikwijls besproken, en waar er over haar iets gezegd wordt, wordt steeds een woord van lof er bijgevoegd voor deze mooie charitatieve vereeniging. En haar werk? Och.... alleen de naam zegt reeds meer dan voldoende. lederen werkdag der week weer op nieuw worden de kinderen, die daarvoor in aan merking komen (en dat zijn er heusch niet weinig, soms wel ongeveer 200,) in het Vin centius gebouw kosteloos door de vereenigini gevoed, die geen moeite spaart om de klei nen zoo goed mogelijke spijzen te verstrekker en ze mogen er zijn, steeds keurig in orde best verzorgd. Hoezeer „Kindervoeding" gewaardeerd wordt en tevens als aansporing om zulk een werk van barmhartigheid bij het groeien der zorgen en lasten ook milder te bedenken- mogen deze enkele mededeelingen bijdragen. TUSSCHEN BRONSTEEWEG, SPAARNE EN KRAAIJENES- TERVAART. DE EXPLOITA TIE VAN DE N.V. LEEUW EN HOOFT EENIGE JAREN TERUG EN NU. GROOTE BLOEL WAT REEDS STAAT EN WAT NOG KOMEN ZAL. Het was op het eind van 1917, dat de N. V. Leeuw en Hooft haar eerste contract af sloot met de gemeente Heemstede en ruim een jaar later, in het begin van 1919, dat dezelfde N. V, Oud-Bronstêe aankocht, en daardoor in het bezit kwam van den grond, die zich uitstrekt tusschen den Bronstêe weg, het Spaarne en de Crayenestervaart. Voorwaar een grootsche onderneming, om zulk een terrein, dat, zoover het oog rijkt, uit weiland en bollenvelden bestaat, te gaan exploiteeren, te gaan omscheppen in een klein dorp, van breede boulevards, van iets mindci breede straten, "an plant soenen, van villa's en van blokken woon huizen. s Dat de moeilijkheid van het plan niet denkbeeldig was, bewezen wel de drie eer ste jaren van de exploitatie. Voortgang viel er bijna niet te bespeuren en de exploi tatie was meer een feit, dat iedereen kende, dan iels, dat men klaarblijkelijk zag. iedere pessimist had het plan reeds met mislukking gedoodverfd en een optimist durfde zelfs niet verder gaan dan: Laten we maar afwachten! We hebben gewacht en.... Hel was in het begin van 1922, om nog nauwkeuriger te zijn, op 1 Januari, dat de exploitatie voorgoed werd ter hand .geno men. Deze gebeurtenis werd ingeluid met de benoeming van den heer J. B. Lindeboom tot directeur. Vanaf dien datum was het succes een voldongen feit. En degene, ie zich den toestand van vóór 1922 nog kan indenken, en nu eens een kijkje gaat ne men, zal de energieke leiding van den heer J. B. Lindeboom naar waarde weten te schatten. Wc hebben ter verduidelijking neven staande kaart in drie deelen verdeeld, nJ. A. Tusschen Bronsteeweg, Crayenester vaart, Pieter de Hoogstraat en Pieter Aertslaan. B. Tusschen Bronsteeweg, Pieter Aerts laan, Pieter de Hoogstraat en Landzicht- buurt. C. ^Tusschen Pieter de Hoogstraat, Craye nestervaart, Spaarne en het bestaande Heemstede. A Dit gedeelte van het exploitatie-ter rein der N. V. Leeuw eu Hooft is nage noeg voltooid. Zoodra ge over de Blauwe Brug komt, raden wij u aan, nu eens niet den Bronsteeweg te nemen, maar uw wan deling te vervolgen over de Heemsteedsche Dreef. Aan uw linkerhand vindt ge een vijftal villa's van grootere en kleinere af metingen, die in haar verscheidenheid dit gedeelte van de Dreef, tot aan de Over- boschstraat, een typisch aanzicht geven. Ook voorbij de Overboschstraat zult ge u niet teleurgesteld vinden Het aantal ge heel, of bijna voltooide villa's bedraagt hier zes. Het mooie van de Dreef komt hier nog beter tot zijn recht, daar de helft der villa's reeds bewoond is. Wanneer de j villa aan den hoek der Pieter Aertslaan j nog voltooid is, belooft de Heemsteedsche Dreef een der mooiste olekies van Nieuw Heemstede le worden We zijn nu aan de Pieter Aertslaan Deze is no<* niet verbon den met den Bronsteeweg. We slaan dus links af, zwenken van het plantsoen, cat heel de Dreef in twee goede zijwegen ver- deela en gaan langs de. ook grotendeels reeds bewoonde villa's, naar de Jeroen ^oschla!>n Wi' zwenken r»-hts*f, in de laan. Een goede rijweg, met links groote -h'bbele villa's, reeds enkele en dus van kleiner formaat, alle voltooid en bewoond- wat zullen wij er meer van zeggen? We -"aken een kleine bocht naa- links, en gaan dan weer recht "ooruif do Wi'lem van de Vetdekade op. Twee villa's aan de beide hoeken, beide bewoond en daartusschen van de N. V. Leeuw en Hooft verheft. Dit ruime plein, het middenpunt van het ter rein tusschen Bronsteeweg en Pieter de Hcogstraat, is ook reeds voot een gedeelte aangebouwd. We nemen onzen weg door de Lucas van Zeijdenlaan, waar we ook weer aan beide zijden flinke woningen- complexen aantreffen, en komen op de J. C. van Oostzanenlaan, waar de bebouwing, voor zoover die op het plan staat, ook reeds geheel is voltooid. We zijn dan weer terug op de Heemsteedsche Dreef én door een doorgang, die in het plantsoen is open gelaten, komen wij, via de Overboschstraat weer terug op den Bronsteeweg. B. Hierover kunnen wij niet veel zeg gen. Ten eerste is het plan slechts klein, en ten tweede ook, is alles slechts „plan" en verkeert men nog in het begin der ex ploitatie. 0.i. behoeft het echter geen na dere verklaring, welk een verbetering bet zal zijn, wanneer de Pieter Aertslaan ver bonden zal zijn mét dén Bronsteeweg, en men langs de Wouter Grabethlaan en Hen drik Averkamplaa.i de Landzicht-buurt kan bereiken. Stel u eens voor, een wandeling van Haarlem, door het Zuiderhout Park, langs de Pieter de Hoogstraat, de Land zichtstraat enz. en ge zult u niet kunnen in denken, dat ter plaatse, waar ge nu wan delt, eenige jaren terug vreemdelingen de bloembollenvelden kwamen bezoeken. C. Ook dit is nog slechts plan. In de laatste raadsvergadering, zagen we nog een wijziging toegestaan voor het Jan Miense Molenaersplein. Ook hier zal nog wel het een en ander veranderd worden. Het plan ligt er echter en zal wel voor verreweg het grootste gedeelte gehandhaafd blijven. Wij willen er dan ook nog een kleine bespre king aan wijden. Het geheele plan is verdeeld in twee deelen, waarvan de Pieter de Hoogstraat de scheidingslijn is Men zal dus tot de exploitatie van C. overgaan, zoodra ook, wat wij als B. hebben aangegeven, gereed is. Lang zal het alzoo niet meer duren. Evenals men eerst van Noord tot Zuid, dwars voor het plan een weg aanlegde, ni. de Pieter de Hoogstraat, zoo zal dit ook tot West plaats hebben. En wel in het ver lengde van de Pieter Aerts- en Paulus Pol- terlaan Via Rembrandtslaan, Jozef Israëls- plein, Albert Neuhuysstraat en van Ma- risplein zal de doorbraak tot het Spaarne rechtstreeks plaats hebben. Vanuit het Jo zef Israëlsplein zal men dan beginnen met de Johan Bosboom- en Willem M, Mes daglaan, en dc verschillende zijstraten zul len hiermee in verbinding worden gesteld Dc bruggen, waarover genoemde wegen zullen voeren, zijn reeds gereed. Hiermede gelooven wij een duidelijk overzicht te hebben gegeven van dc wer ken ten Oosten van den Bronsteeweg. We willen nu nog een kleine aigemeene be schouwing geven. De sierlijkheid en het practische van het wegennet behoeft o.i. geen nader betoog. Op het plan kan men dit nog beter beschouwen, dan in" de wer kelijkheid. Doch ook wat de uitvoering be treft, is Heemstéde op een weergalooze wijze in aanzien gestegen Enkele, zoowel als dubbele villa's, woningcomplexen, al les verraad een deskundig oordeel en een Warm gevoel van stedenschoon Nergens een straathoek, waar men van een kant te gen de zijmuren opziet Alle hoekhuizen zijn eenigszins achteraf geplaatst, zoodat ze beide straten vullen en bovendien nog een goed uitzicht overlaten voor het ver keer. Met het aanroeren van het verkeer, komen we ook tot het practische. Over het algemeen is het bijna onmogelijk zich aan een voorspelling te wagen, waar het ver keer zich nu het meest zal doen gelden. Dit bezwaar is hier schitterend ondervan gen door de afdoende maatregel, om alle straten op een druk verkeer berekend te maken Zie, om eens een voorbeeld te noe men, den hoek Jeroen Boschlaan en Jaa R fie exploitatie bloeit echter. Nauwelijks voltooid, worden dc woningen reeds be trokken. Villa's, Waaraan men nauwelijks begonnen is met bouwen, zijn reeds ver kocht. De animo is er dus. En al te groo te tegenspoed uitgesloten, mits de leiding blijft, zooals ze er nu is, durven wij er voor instaan, dat de exploitatie binnen eenige jaren is voltooid. Orze gelukwenschen aan Heemstede! Over bovenstaand onderwerp hield Dr. C. Spoelder, Rector van het Gemeentelijk Gym nasium te Haarlem, gisteravond in een der bovenzalen van de „Kroon" een lezing voor dc leden van de Vereeniging van Leeraren ea Leeraressen aan Gemeentelijke inrichtin gen van Gymnasiaal en Middelbaar Onder wijs te Haarlem. Nadat de voorzitter der Vereeniging, de heer G. Ras, een kort welkomstwoord had gesproken, hield Dr. Spoelder zijn lezing. Spr. ging eerst in breede lijnen na, wat er. vooral na den oorlog, is gedaan voor de volksontwikkeling en wat daarmee samen hangt, zooals het stichten van Volksuniver siteiten, verschillende instituten voor studie beurzen, enz. Er was een streven, om ook jiie kinderen waarvan de ouders niet zoo goed gesitueerd waren, en die er de capaciteiten voor had den, in dc gelegenheid te stellen, vooruit te komen. Hoe moeten wij ons echter de aansluiting van de Lagere school met de Middelbar'* voorstellen? Zal het Middelbaar onderwijs eischen gaan stellen aan het Lager onderwijs, of moet het Lager onderwijs zeggen, wij leiden de kinde- rizóó op, als ons dat goed en nuttig voor komt? Dit waren in hoofdzaak de twee kwesties, die indertijd de commissie van onderzoek bezig hielden. Vragen wij echter eerst, aldus spr.. wat men van Middelbaar onderwijs-leerlim'en moet verlangen. Het M. O. moet er vooral op uit zijn om de individualiteit bij den leerling meer tot zijn recht te laten komen, vooral op den leef tijd, wanneer zij er het meest vatbaar vcor ziin. Dit is van 12 tot 18 jaar. Wij moeten bij het M. O. niet zoozeer letten op de hoe veelheid, doch vooral hoe men leert. Zij moeten niet allen den meester napra ten, doch alles zelf aan critiek onderwerpen Zij moeten een verruiming van het ge zichtsveld krijgen, alsook meer persoonlijk heid. Men moet hun parate-kenms bijbrengen, terwille van de parate-kennis zelf. Wat voor kennis moet men bij leerlingen van de L. O. bijbrengen? Ten eerste, aldus spr., een fundamentje van een parate-kennis geschiedenis, vooral van de jaartallen, aardrijkskunde, in het bij zonder de spoor- en waterwegen en voorts een parate-kennis van schrijven, rekenen, lezen, hieronder ook te verstaan de taal en ten slotte nog de factor van inzicht. Dit laatste lichtte spr. met eenige voor beelden toe. Ook merkte spr. op, dat er nog niet te onderschatten factoren zijn, n.l. de ijver en het huisgezin. Vooral de.factor van het huisgezin meende spr. van veel beteekenis, aar natuurlijk zij, die thuis meer intellectueele gesprekken hooren, in de school meer tot hun recht komen, dan de anderen. Spr. vatte het als volgt samen: Het leerplan van de 6-jarige en dé 7-jarige school, zou dan de eerste vier jaren zoowat gelijk kunnen zijn, zoodat een leerling van de 7-jarige school bij de 4e klasse op de 6- jarige school kon overwippen. Uitvoerig ging spr. na, hoe de overgang dan zal plaats vinden. Bij den overgang, speelt dikwijls de ob jectieve subjectiviteit van het schoolhoofd een groote rol. Dit zou ondervangen kunnen worden door het samenstellen van een vragenlijst, welke de leeraren, maar naar zijn eigen oordeel, heeft in te vullen en dan aan het einde de conclusie trekken, of de leerling „geschikt of ongeschikt" is voor den overgang. Of op deze vragenlijst ook ingevuld moest, omtrent het huisgezin en sociale aangelegen heden, stond spr. nog in twijfel. Dit kon wèl zijn nut hebben, om nog een en ander onder de oogen te zien, wanneer de leerling vol gens de genomen conclusie ongeschikt blijkt. Het daarna nog eens persoonlijk spreken met den leerling achtte spr. zeer gewenscht, doch practisch genomen zou dit, vooral bij groote scholen op ernstige bezwaren stuiten, voornamelijk doordat er veel tijd mee heen gaat. Spr. voelde er veel voor, om bij het afne men van het examen, buiten de leeraren van de lagere school, ook die van de mid delbare school zitting te laten nemen in de examen-commissie, een z-g. gemeende com missie dus. Nog sprak spr. over het DaltonslelseL Dit heeft z.i. wel veel goeds in zich, doch voor Holland achtte spr. het minder gewenscht. Bij het bespreken over den toestand te Haarlem, merkte Dr. Spoelder op, dat hij de zen alleszins gunstig vond. Wel was men het onderwijs in het Fransch kwijt geraakt, doch hiervoor was een 4-jari- ge particuliere cursus gekomen. Spr. hoopte echter, dat het weer bij het leerplan gevoegd zou worden. De verhouding tusschen de leeraren is hier ook uitstekend. Een jaarlijksche bijeenkomst, waarop men de examen-vraagstukken kan bespreken en elkanders bevindingen mede- deelen, vond spr. zeer goed en was z.i. zeer aan te bevelen. Bij het einde van zijn lezing ontving Dr. C. Spoelder van zijn aandachtig gehoor een welverdiend applaus, waarna de bijeenkomst, nadat nog de heer G. Ras dr. Spoelder dank had gebracht, werd gesloten. Er zijn er helaas nog zoovelen, die wel de vrije natuur ingaan, maar geen natuurlief hebbers zijn. Zij genieten dan op hun ma nier, d.w.z. op een wijze, die de natuur niet spaart en aan de ware natuurbeminnaars met recht reden tot ergenis geeft. Men her kent hen'spoedig genoeg ^degenen, die wij bedoelen, loopen over grasperken en bloem bedden, snijden stukken uit het schors der boomen, werpen schillen, eierschalen, pa pieren, enz., overal neer, plukken ongege neerd bloemen, op een wijze soms zelfs schadelijk voor de planten, breken takken van de boomen, kortom, zij plegen op allerlei manieren hun vernielzucht bot te vieren. Op deze baldadigheden willen we even wijzen Het seizoen is nog niet begonnen en wan daden hebben er thans dus nog niet plaats kunnen vinden. Maar een waarschuwing vooraf lijkt ons niet overbodig. Laat men, wanneer men in df vrije natuur is, er toch voor waken, dat men de natuur ongeschon den laat. Ieder moet rustig kunnen gemeten, wanneer hij „buiten" is. Laat men het ge not van anderen niet bederven door onnoo- dige vernielzucht, welke misschien ook wel voortkomt uit een soort kwajongens-ach- tigheid. Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Vooruit OPGAVE VAN; Tevens willen we er op wijzen, dat men uiterst voorzichtig moet zijn met het wegwerpen van brandende lucifers, eindjes sigaar, enz. Hoeveel brandjes zijn daardoo* niet veroorzaakt. Laat men dus' ook hierin de voorzichtigheid betrachten. Hoe meer men de natuur ontziet, hoe genoeglijker mer het voor de wandelaars maakt. Men verzoekt ons te melden: In de vergadering van afgevaardigden der bij bovengenoemd comité aangesloten orga nisaties. op 7 dezer gehouden, werd de actie voor de blauwe week, van Hemelvaarts dag tot en met de Pinksterdagen voorbe reid. Ook dit jaar zullen de christelijke ver- eenigingen als Enkrateia groep gezamenlijk de propaganda voeren, terwijl de neutrale groepen, t.w. de A.N.G.O.B., de Nederl. Vereeniging tot afschaffing v. alcoh. dranken en de loge der Neutrale Tempelieren zich met elkander zullen verstaan om eveneens tot een gemeenschappelijk programma te komen. Wat betreft de sluitingsdemonstratie op het buiten van mej. Crommelin, te Santpoort op 2en Pinksterdag kan nog worden bericht, dat als sprekers zullen optreden de heeren Edelkoort van Amsterdam, van der Heyden van Brits werd en Henk Witte van IJmuiden Het ligt voorts in de bedoeling, daaraan een zangfestivkl te verbinden en een harmo nie-orkest benevens een muziekkorps te la ten medewerken. Voorts zullen kinderspe len worden georganiseerd. Deze dag zal be sloten worden door een orgelkoncert in de St. Bavokerk. Wij ontvangen van de firma Heenk, Groote Houtstraat 99, een fraai uitgevoerden catalogus van gereedschappen, werktui gen, technische en aanverwante artikelen vóór tuin, kas en kweekerij. Het is een lijvig boekdeeltje en omvat niet minder dan 164 pagina's met talrijke keurige afbeeldingen. .•I, /«.oonné's die te klagen hebben over ONREGELMATIGE of SLECHTE BEZOR GING der „N. H. Courant", worden DRIN GEND verzocht, dit ONMIDDELLIJK schrif telijk te berichten aan de Administratie of mondeling aan onze Bureaux, NASSAU LAAN 49. Voor BAVO-DORP en omgeving daarvan, wende men zich tot den beer J. TH. ELLIGENS, Emostraat 1. ADMINISTRATIE N. H. COURANT.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1