Duitschland zou met zijn antwoord op de rapporten der onderzoeks commissies niet willen wachten tot na de verkiezingen. Door het Britsche Lagerhuis is het vredesverdrag met Turkije geratificeerd. Ondere de Radio-berichten: De Commissie van Herstel is bereid de conclusies en methoden van de uitgebrachte experten-rapporten te aan vaarden. Huldiging te Berlijn van den Duitschen ex-Kroonprins. (SEM. BUITENL. BERICHTEN. INGEZONDEN. De rapporten 'der onderzoeks~ commissies. De uitsluiting in den Engelschen scheepsbouw Het referendum onder de Britsche mijnwerkers. De zomertijd in Engeland. Een monarchistische betooging te Berlijn. Myngasontploffing. MARKTNIEUWS. Visscherij. De rapporten der deskun digen-commissie. Naar uit Berlijn verluidt, zou gisteren het {Rijkskabinet bijeenkomen om het rapport der deskundigen te bespreken. Bij de hou- jding, welke de Duitschc regeering zal aan nemen, zal in de eerste plaats beslissend zijn, {of inderdaad Rijn en Ruhr vrijgegeven zullen jworden. Men mag verwachten, dat het ant iwoord der regeering zoo spoedig als maar eenigszins mogelijk is zal worden gegeven, daar het in het belang van de Duitsche poli tiek is, het antwoord niet lang uit te stellen. In de meening, dat de regeering het geven van een antwoord moet uitstellen tot na de yerkiezingen en tot eventueel een nieuwe re geering zal zijn gevormd, wordt in de kringen der rijksregeering niet gedeeld, evenmin als door de groote economische bonden, die in de eerstkomende dagen eveneens bijeen zul len komen om de rapporten te bespreken. Generaal Dawes wordt Zaterdag of Zondag te Rome verwacht en zal dan aan stonds een onderhoud met Mussolini hebben in verband met de wenschen en opvattingen /an Italië ten aanzien van het vraagstuk der {schadeloosstelling. Mussolini ontving een telegram van Da wes uit Parijs, waarin deze zijn erkentelijk heid uitsprak voor het werk der Italiaansche deskundigen in de beide commissies, waarbij Dawes vooral nadruk legt op hun inzichten in fiscale vraagstukken van allerlei aard en op hun kennis der economische verhoudingen in Europa. Britannie en Turkije. Het Britsche Lagerhuis heeft het vredes verdrag met Turkije geratificeerd. Niet zon der uitvoerig debat is dat resultaat verkre gen. Woensdag is er bij het voorstel der tweede lezing duchtig gediscussieerd. De heer Lloyd George maakte van deze gelegen heid gebruik tot een aanval op de politiek van de vorige regeering en in het bijzonder op Curzon, die de onderhandelingen te Lau sanne leidde. Wat het verdrag zelf betreft had de oud-premier verschillende bezwaren, zoo meende hij dat de Dominions bij het sluiten van het vredesverdrag waren voorbij gezien, niettegenstaande ze te Sèvres wel hadden meegedaan. Zoo keurde hij af, dat het verdrag te Lausanne alleen in het Fransch was opgesteld dat was een slag voor het Britsche prestige. Maar zijn grootste grieven 'betroffen de opheffing van de capitulatiën en de'„noodlottige" regeling inzake.de Darda- 'nellen. Wat de Britsche belangen betreft, kon men eigenlijk wel zeggen, dat het was ilsof een overwonnet; land het verdrag tee- kende. Vooral de regeling van de Dardanellen- quaestie achtte Lloyd George een gevaar. [Tij was niet gerust over het Rusland van de toekomst. Niets gevaarlijker, zoo citeerde tij lord Morley, dan een Jacobijn die Jingo vordt. En al was Rusland op het oogenblik -Tedelievend, de toekomst was vol gevaren. En met de ongelukkige regeling te Lausanne 'Ctroffen, zou men wel eens kunnen komen •oor de vraag om öf zijn eerewoord te breken, Sf een oorlog te gaan voeren voor de verde diging van een land, „dat in 't uur van onzen nood ons verried". Men had, dat was na- tuurjijk de grondtoon van Lloyd Georges rede, zijn politiek moeten voortzetten en in >lk geval had men zich moeten houden aan de overeenkomst van Moedania, waarbij den Turken werd ontzegd in Thracië te komen :er de vrede was geratificeerd. Als men ge daan had wat hij wilde, dan zou Zuid-Anato- iië wellicht tot Italiaansche kolonie zijn ge worden, Armenië beschermd zijn geweest, Smyrna in handen zijn gebleven van een in telligent volk. Maar .nu had men alles opge offerd aa i de Turken en dit verdrag was dus een zwarte bladzijde in de historie der "ritsche diplomatje. Veel wie klank*vonden de uiteenzettingen van Lloyd George in het Huis niet. De heer Baldwin, de vroegere premier, verde digde met kracht zijn minister van buiten- landsche zaken. Het ging om herstel van den vrede, of het doen voortduren van een staat ran oorlog in zeer onaangename omstan digheden. Men stond niet meer tegenqver een verslagen Turkije en bovendien was er tus- ichen 'de geallieerden geen eenstemmigheid aver de in het Naburige Oosten te volgen aolitiek. En al was 't verdrag in verschillen de opzichten teleurstellend, lord Curzon had net de middelen, waarover hij beschikte, ge- laan wat hij kon en in elk geval had hij aan len staat van oorlog een einde gemaakt. Ook de eerste minister, Mac Donald, dien- Ie den heer Lloyd George van antwoord en jetoogde de noodzakelijkheid eenër spoedige utificatie. Blijkens een gisteren ontvangen telegram heeft het Lagerhuis, ondanks de zoo scherpe critiek van Lloyd George, aan den wensch van de regeering voldaan. DE DUITSHE SEPARATISTEN EN DE VERKIEZINGEN. De Rijnlandsche separatisten onder lei ding van Matthes hadden eenigen tijd ge leden tot de rijksregeering de vraag gerich,- of het hun geoorloofd was, bij de Rijksdag verkiezingen eigen 'candidaten te stellen. De rijksregeering heeft daarop geantwoord, dat tegen zulke candidaten en tegen degenen, die voor hun verkiezing werkten een vervol ging wegens hoogverraad zou worden inge steld. Thans deelt Mrtthes mede, dat men na een dergelijk antwoord van de rijksregee ring van het stellen van eigen candidaten voor den Rijksdag zal afzien. VRIJSTELLING VAN DE 800 M. REISBELASTING. Het Duitsche rijksministerie van finan ciën heeft een reeks aanvullende bepalingen bekend gemaakt inzake de belasting van 800 goudmarken op het reizen naar het buiten land. Vrijgesteld worden in het buitenland wo nende Duitscherspersonen, die kunnen aantoonen voor familiebezoeken naar het buitenland te moeten of voor éfen geboorte, een huwelijk, zware ziekte, sterfgevalverder juristen, doktoren, kunstenaars, geleerden enz., die voor studie in het buitenland moe ten zijn. Ook kunnen de Finanzamtez in ge vallen, waarin het doen betalen van het ge- ëischte bedrag een bijzondere hardheid zou zijn, vrijstelling verleenen. SPIONNAGEPROCESSEN IN RUS LAND. Voor den Petersburgschen krijgsraad zijn op het oogenblik twee spionnageprocessen hangende. Het eerst wordt gevoerd tegen de voor malige tsaristische officieren Miodoesjefski en Belinski, die beschuldigd worden van ge heime documenten omtrent de organisatie van het Roode Leger in handen van zekeren Tsjekowitsj, een Pool, te hebben gespeeld. Het tweede tegen een medewerker van den Poolschen generalen staf, Roesko, die ook voor den chef der Fransche militaire missie te Warschau, majoor de Raché, spiónnagè- diensten zou hebben verricht. NA DE VERKIEZINGEN IN ITALIË. Een telegram uit Florence aan de „Tribu- na" meldt, dat de leider der fascistische orga nisatie aldaar door een communist met bijl slagen is vermoord. Uit Milaan wordt aan hetzelfde blad ge seind, dat gisteravond drie bureaux van ar beidersorganisaties te Milaan geplunderd zijn en dat er in de wijk van de Porte Venezia hevig gevochten if>, waarbij dertien personen werden gewond. De „Corriere d'Italia" verneemt uit Genua, dat in het gebied van Polvecera eenige bu reaux van katholieke honden geplunderd zijn. De prefect van de provincie Genua heeft strenge maatregelen genomen. Volgens de bladen is in de provincie Genua de orde volkomen hersteld. Mussolini, die per auto van Milaan naar Rome terugkeerde, werd overal geestdriftig door de menigte toegejuicht. DE „DIXMUDE". De Fransche consul te Palermo heeft het zittingen van den Raad over qiiaesties als die* van hef Saargëbicd met Frankrijk stemde. 1 DE ONTRUIMING DER ROEMEENSCHE GRENSDORPEN, AAN ZUID-SLAVIE TOEGEWEZEN. Volgens een bericht uit Belgrado aan de „Köln. Ztg." hebben zich bij de ontruiming door de Roemeniërs van de aan Zuid-Slavië toegewezen dorpen Perdany en Modosj in het Banaat ernstige tooneelen afgespeeld. Roemeensche gendarmerie en militairen plunderden vóór en gedurende de ontrui ming beide dorpen geheel uit, dreven al het vee weg, requïreerden zonder betaling het graan der dorpsbewoners en hun landbouw werktuigen. Ook het station werd leegge plunderd, zelfs deuren en vensters werden meegenomen. De Zuid-Slavische commissie vond de bei de dorpen in een ellendigen toestand en bracht onverwijld te Belgrado rapport uit. Den Z.-S.-gezant te Boekarest werd tele grafisch opgedragen tegen het gebeurde scherp te protesteeren. Tfe Belgrado heerscht groote verontwaar diging. HUGO STINNES f. Onder onze Radio-berichten heeft men het bericht kunnen vinden van bet over lijden, na eenige dagen ongesteldheid (dub bele longontsteking) van Duitschland s econqmisch machtigstcn man. Hugo Stinnes werd op 12 Febr. 1870 te Mülheim aan den Roer geboren en is dus slechts 54 jaar oud gewordenr Hij is gesproten uit een bekende Rijnland sche familie van kolengroothandelaars en reeders. Reeds zijn grootvader Majthias Stinnes speelde een groote rol in het be drijfsleven van het Roer- en Rijnland. Na het gymnasium te hebben afgeloopen, kwam Hugo als volontair in dienst bij een groothandel in erts en ijzer te Koblenz, leerde vervolgens de practijk van den kolen- mijnbouw in de mijn Vietbe, bezocht in 1889 de mijnbouwacademie te Berlijn en werd he.t volgend jaar deelgenoot In de firma, waarvan zijn vader bet hoofd was. Reeds in 1895 trad hij uit de zaak om mei een kapi taal van 50.000 mark een eigen firma, „Hugo Stinnes G. m. b. H." op te richten. Met zijn groot organisatietalent en zijn fijne neus voor technische ontwikkelings mogelijkheden, breidde hij zijn kolenhandel uit, verwierf hij ijzer- en staalfabrieken, nam hij deel in de mijnbouw-industrie in Luxemburg en richtte hij de Rijnsch-West- faalsche Electriciteitswerken op, dat het gansche industriegebied van electricitcit voorzag. Bij het uitbreken van den oorlog werd Stinnes een der voornaamste leveranciers van het legerbestuur. Na den oorlog breidde bij vooral zijn recderij uit en richtte hij o. a. de „Hugo Stinnes A.G. Hamburg" op, op het oogen blik een der grootste reederijen in Duitsch land, met vaste lijnen naar Skandinavië, Noord- en Zuid-Amerika en Oost-Azië. Met zijn reusachtige bezittingen, bestaan de uit mijnen, hoogovenbedrijven, werven, machinefabrieken, electriciteitswerken, enz-, sloot hij zich aaneen met eenige leidende mijnbeuwbedrijven tot de „Rhein-Elbe- Ucion" en later met Siemens. Bij deze con sortiums kwam in 1922 nog de „Alpine Montan-Gesellschaft." Doordrongen van het denkbeeld, dat hij zijr. plannen slechts kon verwezenlijken met de hulp der arbeiders, besloot hij hun aan deel in de ondernemingen te geven in den vorm van kleine aandeelen en hen in de winst te laten deelen. In den Rijksdag, waarvan Stinnes sedert 1920 lid was, sloot hij zich bij de D. V. P. aan. In 1921 onderhandelde hij officieus met Lloyd George om te verkrijgen, dat de En lente tegenover Duitschland een welwillen der politiek zou voeren, waarbij hij echter geen succes had. Belangrijker is zijn -in September 1922 gesloten contract met den Franschen senator markies' De Lubersac no pens leveringen van materiaal voor den wederoobouw der verwoeste gebieden in Noord-Frankrijk. Persoonlijk buitengewoon eenvoudig van levenswijze was hij niettemin de man, die in Duitschland op economisch gebftd do grootste macht bezat. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk PARIJS, 11 April. De commissie van her stel heeft eenstemmig de volgende resolutie aangenomen; De commissie van herstel is van oordeel, dat de rapporten der experten een practi- scbe basis vormen voor een snelle oplos sing van het berstelprobleenn. Zij is reeds nu bereid, binnen de grenzen van haar volmachten, er de conclusies van goed te keuren en de. methoden te aan vaarden. Om het inwerking treden van het pro gram der experten te vergemakkelijken en te verhaasten, stelt de commissie zich voor om aan de betrokken regeeringen de con clusies der experten aan te bevelen, voor zooverre deze binnen haar bevoegdheid liggen. Echter is zij verplicht haar goedkeuring en haar iniliatief voor te behouden, tot de Duit sche regeefing bereid is haar medewerking bii deze voorstellen te verzekeren. De commissie van herstel zal te dien einde den I7en April de Duitsch gedelegeerden hooren, tenzij dc regeering van Duitschland er de voorkeur aan geeft een geschreven antivoord te zenden, BERLIJN, 11 April. In een verkiezings vergadering der D.V.P. in een voorstad van Berlijn, noemde Stresemann de rapporten der deskundigen een geschikten grondslag voor een discussie over de herstelquaestie. Hij keerde zich tegen degenen, die ook thans weer de.ze rapporten onaannemelijk en waanzinnig noemejj. Weliswaar wordt ge zwegen over 't door Duitschland te betalen definitieve bedrag, maar het is de vraag, of thans reeds het geschikte moment is aangebroken om het ter tafel te brengen. LONDEN, 11 April. De uitsluiting van werfarbeiders in de Engelsche havens gaat hedenavond in. LONDEN, 11 April. Er bestaat thans zoo goed als geen hoop meer, dat de uitsluiting ministerie van marine te Parijs er telegrafisch °P dc Britsche werven kan worden afge van in kennis gesteld dat in de nabijheid van v;end' Daar ook heden de dee!nemcrs aan Mazara het.lijk is opgevischt van een Fransch matroos der bemanning van het verongelukte luchtschip „Dixmude". EEN JAPANSCH VERBOND MET FRANKRIJK. Berichten over een Japansch-Roemeensch defensief verbond tegen Rusland tegenspre kend, zegt dc diplomatieke correspondent, van de „Daily Telegraph" volgens Reuter dat wordt geloofd, dat er thans een Fransch- Japansche overeenkomst bestaat ten aanzien van de Zuiderzee- en de Chineesche quaes- ties. De correspondent bespreekt de samen werking der Fransche en Japansche staats lieden, en zegt, dat het niet aan de aandacht ontsnapte dat de Japansche gedelegeerde in den Volkenbondsraad, welke voordien in Midden-Europeesche quaesties aan Britsche zijde placht te stemmen, in de laatste twee de wilde staking te Southampton niet be reid waren het werk te hervatten, hoewel de vakbond zelfs tot royeering der stakers overging en men van alle zijden pressie uitoefent op de stakers, heeft de bond van werleigenaars besloten de uitsluiting met ingang van morgen door te zetten. Het eer ste teeken hiervan is geweest, dat het s.s. „Mauretania" naar Cherbourg is opgesleept, om daar tc worden gerepareerd. LONDEN, 11 April. De stemming onder de mijnwerkers gehouden over de loonvoorstel- !en der werkgevers bad het volgende resul taat: 338.650 tegen, 322.392 voor. De uitslag beteekent niet, dat de mijnwerkers den ar beid zullen neerleggen. LONDEN, 11 April- Na de aankondiging van den uitslag van bet referendum onder de mijnwerkers had het bestuur der mijn werkersfederatie een samenkomst met Shin- well, den minister voor het mijnwezen en verzocht het, dat er een hof van onderzoek zou worden ingesteld om een enquête te houden naar de Toonen in de steenkolenmij nen. Sbinwell stemde er onmiddellijk in toe dit tc doen. Een Reuter-bericht meldt nog. flat in af wachting van het verslag van bethof van on derzoek er een bijeenkomst van de verte genwoordigers der eigenaars en der arbeiders is vastgesteld op 16 April ter bespreking van de voorwaarden van de voortzetting van den arbeid na 17 April als wanneer de bestaande overeenkomst afloopt. Het Lagerhuis heeft gisteren in de tweede lezing bet wetsvoorstel aangenomen tol permanente vaststelling van den zomertijd. Deze zal gedurende 6 maanden van kracht zijn ingaande op den eersten Zondag in April en eindigend op den eersten Zondag in October. Bij zijn voorstel om tot iw'eede lozing over ie gaan wees het conservatieve lid sir Kingsloy Wood op de wenscbelijkheid, dat Engeland in dit opzicht in overeen stemming zal handelen met Frankrijk cn Beigië, die beiden de Invoering van den zomertijd voor een vaste periode wenschen. Het tijdvak in het wetsvoorstel aangewe zen stemt overeen met dat, voorgesteld in de conferentie te Parijs. Sprekend over de bezwaren, van dc zijde der landbouwers tc berde gebracht tegen zomertijd, herinnerde hij er aan, dat een onpartijdige commissie tot de slotsom was gekomen, dat de moeilijkheden voor den landbouw konden worden overwonnen door organisatie hunnerzijds. Het aan de orde stellen van het ontwerp werd niet groot gelach begroet, omdat bet op dat oogenblik juist heftig sneeuwde en de dag bijzonder winterachtig was. BERLIJN, 11 April. Gisterenavond werd in het circus Busch te Breslau door de rijks- weerkapellen der Silczische garnizoenen een concert gegeven, welks opbrengst besterad was ter leniging van den nood der Silezïsche bevolking. Dit eondert werd bijgewoond door den kroonpprins en zijn gemaiin. Hij werd bet voorwerp eener speciale huldiging en men begroette hem mei juichkreten. In de pauze defileerden officieren e.a. per sonen voorbij zijn loge, waarbij zij eerbiedig groetten. Bij verschillende marschcn werd geestdrif tig meegezongen, in hetbijzonder toen Fride- ricus Rex werd gespeeld, dat het publiek staande aanboorde. Ook na afloop van het concert werd den kroonprins een stormachtige ovatie gebracht. DORTMUND, 11 April. In een mijn bij Dortmund beeft een mijngasontploffing aan vier mijnwerkers het leven gekost. Bij het reddingswerk vonden nog twee opzichters den dod. gevallen op een heer onder de menigte ;en man van middelbaren leeftijd, die er hoogst respectabel uitzag. Het volgend oogenblik zag Arthur, dat Savage met dien toan gearmd het station verliet. De havik had zijn prooi gevonden. Er is een heer voor u, juffrouw, zei een kellner van het Grosvenor hotel, lot Violet Prynne, die in de damessalon van het hotel een geïllustreerd blad zat te lezen om den tijd te korten. Zij was nog niet bekomen van den schok, dien het verlies van het crytogram baar had gegeven en had een slapeloozen nacht door gebracht. De jeugd kan echter veel verdra gen, en van al het leed merkte men geen spoor op het meisjesgelaat. Violet was eeu flink meisje, en kon zicb sterk houden r onder tegenspoed. Zij was boos op haar oom, de slag was zoo zwaar, dat ik er door ver- Richard Prynne Zij was er verzekerd van suft, verdoofd was, ik voel bet nu nog erger dat hij dc persoon was, die het kostbare dan toen; ik zal het ook wel blijven voelen komen, anders had ik al gekleed gestaan, Bestolen! Goede hemel, dat is toch maar ik ben in een minuut gereed, U wilt niet waar? En'wie beeft u durven bestelen? wel even wachten? Wat is er gestolen? Millioenen- misschien, Ik zou wel duizend jaar wilen wachten, zei Violet op eenvoudigen toon, dat is een als ik u dat genoègen kon doen, was het buitengewone historie. Mijn vader was in antwoord. Het verbaasde hem, dat zij niet het bezit van een geheim, dat vermeld n rouw was, maar hij zei er niets van. ■cij verlieten het hotel en gingen naar Hyde Park Corner. Ik kon mijn oogen niet gelooven, zei Arthur, toen ik den brief opende en uw stónd in een cryptogram. Hij wilde het mij nooit vertellen. Hij hield veel van mij, maar omdat ik een meisje ben, was bij bang, dat ik het zou uitbrengen Als ik er hem naar vroeg, veranderde bij altijd van gesprek. Een naam las. Ik kende uw schrift niet De dood i ding weet ik en dat is, dat het geheim een van uw vader heeft mij getroffen. Dat heb fabelachtige rijkdom betrof. Eens vroeg ik ik ook ondervonden, dus ik weet wat het is en ook dat het noodeloos is om van troost te spreken. Er is geen troost 'voor de overblijven- deu bij den dood van wien men liefheeft, zei het meisje. Het kwam zoo plotseling «en document had gestolen. Het eenige, wat zij in de zaak niet begreep, was, waarom had hij toch nog het document gestolen, als hij den inhoud kende? Zij volgde den kell ner en een oogenblik daarna schudde Arthur Primrose haar de hand. Tk ben echt blij, dat ik u zie, riep zij en ik dacht wel, dat u komen zou en ik op u kon rekenen. Vindt n goed, dat wij in de open lucht gaan Wij kunnen hier toch niet praten cn ik heb u zooveel te zeggen, ik tot mijn dood toe; maar ik heb u niet ge vraagd om hier te komen, ten einde vaa dat verdriet te vertellen, maar iets anders. hem of bet een verborgen schat was en toen zei hij: „Och weineen, nonsens, ver borgen er is geen kist in de heele wereld, waar die schat in zou kunnen". Wat voor schat? zei ik weer en bij zei lachend neen, dan zou ik het verraden. In ieder geval had men niets aan het cryto gram als men geen geld had om het uit te werken; dat vertelde vader me. Hij wou duizend pond hebben, die hij noodig hrfd, en besloot om naar Engeland te gaan en te trachten het geld te krijgen van zijn broeder KINDEREN EN VOGELS. (Open brief aan ouders en opvoeders.) Weer heeft de lente haar intrede gedaan de knoppen der boomen zwellen, het speen kruid ontplooit zijn heldcr-gele sterren, de vogels zingen en dragen bouwstoffen voor hun nest aan. Een heerlijke tijd voor ieder, die het geluk bezit, het groote wonder in de natuur te kunnen waardeeren en te kunnen genieten van het jonge leven, d?t alom op bloeit. Onze vogels zullen spoedig de nesten ge reed hebben', zij zullen hun eieren en latei- hun jongen koesteren met de groote, op offerende liefde van de moeder voor haar kinderen. Dat machtige gevoel heeft de natuur zoowel den meusch als het dier ge schonken. Wat zal er van die eieren, van die jongen terecht komen Weinig, bitter weinig, moe ten wij voorspellen, afgaande op de onder vinding, welke wij in vroegere jaren hebben opgedaan. Ontstellend zijn de feiten, welke dienaangaande gepubliceerd werden in menige streek gaat. veel meer dan de helft der nesten verloren. En de allergevaarlijkste vij and, die in den lentetijd net toekötnstige of het jonge vogelleven bedreigt, is de mensch, vooral de jeugdige mensch, het kind. Dag in, dag uit trekken de jongens naar buiten cn weinige vogelparen slagen er in, hun nest aan het scherpziende kinderoog te onttrek ken. Het uithalen der nesten is veelal een gewoonte geworden, waarvan men de groote nadeelen lar.g niet voldoende inziet. Tien duizenden eieren van zangvogels, die noch voor de consumptie, noch voor een ander doel eenige waarde hebben, gaan er in ons land verloren, tienduizenden jonge vogels worden aan de zorgzame ouders ontroofd en vaak op onbeschrijfelijk wreede wijze afge maakt. Onze vogels, die toch al met zooveel tegenslagen hebben te kampen denk slechts aan den guren broedtijd van 1923 en aan den langen winter 1923 1924 gaan tengevolge van het optreden der jeugd in aantal achteruit en dat beteekent een niet te onderschatten verlies. Een verlies, omdat de vogels een belangrijke rol spelen in het huishouden der natuur ter bewaring van het zoo noodzakelijke evenwicht, een verlies ook, omdat de vogels, bekoorlijke schepsels als zij zijn, schoonheid in 's menschen leven brengen een bestaan zonder schoonheid is een arm bestaan. Veel, zeer veel is er te zeggen voor vogelbescherming en niets is er, wat er tegen pleit. Het is dan ook een drin gende noodzakelijkheid, dat wij onze kinde ren van de dwalingen huns weegs terug brengen. Een troost blijft ons wat men ook soms moge zeggen, wij zijn er van overtuigd, dat het niet uit louter wreedheid is, dat onze jongens het vogelleven vernietigen. Zij geven zich niet voldoende rekenschap van hun da den en aan ons, volwassenen, daarom de phcht, de aangename plicht, den kinderen het verkeerde van hun handelwijze op gepaste manier ouder het oog te brengen. Wij hebben zoo menigmaal ondervonden, dat het ver storen van nesten zijn oorzaak vindt in groote belangstelling voor de vogels en dat er zoo weinig toe noodig is, om die belangstelling in goede banen te leiden. Op tal van scholen £n in vele huisgezinnen is al gebleken, dat de kinderen trouwe vogelbeschermers wor den, indien zij ondervinden, dat hun belang stelling voor de dieren door volwassenen gedeeld wordt. Het is onverantwoordelijk, de kinderen ten deze hun eigen leven te laten leiden het gevaar i#niet denkbeeldig, dat uit hun belangstelling voor de natuur allerlei wreedheden voortvloeien. Een nest, een ei, een jonge vogel komen het kind als een kostbare bezitting voGr wij moeten er op wijzen, dat er nog iets beters is belang stelling in en waardeering voor het leven in de natuur. Hoort de kinderen geduldig aan, wanneer zij opgetogen vertellen van hun avonturen, tijdens de omzwervingen in de natuur be leefd laat de jongens ervan doordrongen zijn, dat vader, moeder of onderwijzer hen gaarne vergezellen, als zij iets willen laten zien. Spoort hen aan tot liefde voor de na tuur, voor het dier, en in negen van de tien gevallen zal de knaap voor de goede zaak gewonnen zijn. En het gaat hier niet om een vogelnest alleen het ga3t om veel meer, de ziel van het kind is er mee gemoeid. Zorgt er voor, dat ruwheid en wreedheid geen overwinning behalen op den jongen mensch. Indien ouders eh opvoeders willen mede werken, kan het niet uitblijven, of ons land zal zich, eer er één jaar verstreken is, mogen verheugen in een groote schare van jonge vogelvrienden. Moge het zoo zijn I Het Hoofdbestuur der Ne- derlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Dr. A. E. H. SWAEN Voorzitter. J. DRIJVER, Waarn. Secretaris. Amsterdam, April 1924. Heerengracht 260/266. AMSTERDEM, 11- April. Aardappe ls n. (Bericht v. den makelaar Jac. Knoop.) Zeeuwscbc bonte 9.509.75; idem blauwe 8.809.5<k idem eigenheimers 7.00 7.25; idem bravo's 6.00—6.75; idem indus tries 5.505.75; idem roode star 5.70 6.00: j'riesche fcorgprs 6,757.00; idem roodestar 6.00; zfccuwsche blauwe pc- ters i 5.60—6.00; idem bonte poters 5.50 6.00; Drcntsche eigenheimers 4.004.25: idem roode star 3.70—4.00 per H.L.; win ter Malta-aardappelen 1216 p. 100 K.G. ALKMAAR, 11 Aprii. Kaas. Ter markt waren 100 stapels, wegende 110.000 K.G.. Fabriekskaas kleine 42, commissie 43, middelbare boerenkaas kleine 41, commissie 41L, middelbare Handel LEEUWARDEN, 11 April. Boter. Aan voer 28/3 cn 175;6 v. Fabrieks 1.37/1.90, noteering van de commissie 1.93 per K.G. Kaas. Sleutelkaas 0.260.54; Nagel kaas 0.26—0.35; Goudsche 0.16—0.83; Edammer f 0.30—0.90. Aanvoer 45.152 K.G. LEEUWARDEN, 11 April. Vee. Aange voerd 81 stieren f 110500; ossen j 415 vette koeien 220—450, per K.G. 0.90 1.10;1157 melk- en kallkoeien 200490; 218 vette kalveren 40-90; 240 pinken 95170; graskalveren 638 nuch tere kalveren 1018; 165 vette schapen 2850; 169 weide-schapen 2540; 118 lammeren f 1519; 1150 varkens 50140, per K.G. f 0.56—0.65; 40 magere varkens 23—50 709 vette biggen 25—52; 248 kleine biggen 816; 28 paarden: 50 bok ken. Gebruiksvee met iets meer vraag voor Holland, doch handel stug, slachtkoeien prijshoudend, afwijkende soort niet; stieren prijshoudend; vette kalveren bij grooter aanvoer lager; nuchtere kalveren prijshou dend; vette varkens en zouters lager, zou. ters 5861 cl„ Londenschc varkens 58— 61 ci.; wolvee prijshoudend; lammeren stug. E :c r e n. Aanvoer 45000 kippen- 4.50 —6.50; 3000 eenden- 514—7 ct. ZWOLLE, 11 April. Boter. Aangevoerd 100 8v„ 15 6 en 300 stukken, samen 2300 kg.j prijs 1/8 3437!4, per k.g. 1,852. Vee. Aanvoer 396 runderen, 42 graskalve ren, 7 nuchtere kalveren. 12 schapen, 19 lam meren. 203 varkens en 814 biggen. Men besteedde voor vette koeien j 0,85 1,16, dito kalveren 1,201,70, dito varkens 0640,68 per kg„ schapen 2550. Dc handel in neurende en verscb-gekalfde koeien was stug, in guste koeien redelijk; vet vee duur; kalveren iels minder. LEIDEN, April 1924. Kaas. Aanvoer 59 partijen. Goudsche Kaas; le kwal. 45 48; 2e kwal. 4044 per 50 K.G. Hande! matig. Leidsche Kaas: le kwal. 3236 2e kwal 2730 per 50 K.G. Handel matig. GOUDA. Veiling van 11 April Spinazi# 27—31.10; dunsel 3547; witlof le soort f 3854, idem 2c soort 2741 per 100 Kg.; rabarber 3.6011.10; peen 20; radijs 3.206.40; selderie 0.70—2.40 p. 100 bos. BEVERWIJK, 11 April. Boerkool 0.75 1.25 per kist: aardappelen 8—10 ct.; drie lingen 34 ct.; schorseneeren 810 et.; sjalottan 2022 c.t.; spruiten le soort 45 46 ct„ idem 2c soort 3240 ct-witlof le soort 3644 ct., idem 2e soort 21 -32 ct., idem 3e soort 16- 22 ct. per Kg.; aardbeien 78 ct.; snijboonen 35 ct., sla 11 ct per stuk; orei le souri 3542 cl.; radijs 9J ct.; idem 2e sccrt 2230 ct.; r'bi.bar 1 JC— 35 ct., idem. 11 1825 ci pc spi nazie 0,85—1.25; postelein 1,80 p. ben. ALKMAAR, II April. Granen. Aange voerd 650 hl, waarvan 202 hl, tarwe f 11 13.25, 19 hl, rogge f 12.10, 47 hl, chev. gerst f 12—13.50, 182 hl, haver f 10.25—12, 123 hl, boonen, paardeboonen f 1314, bruine boonen f 3040, citroen boonen f 55, duiven boonen f 1415, 5 hl geel mosterdzaad f 31, 12 hl, karwijzaad, 8 hl blauw maanzaad f 28, 52 hl erwten, groenen erwten (groote) f 1623 id. (kleine) f 20, grauwe erwten f 3058, al» les per 100 kg. BREUKELEN, II April. Kaas. Aan de markt waren aangevoerd 19 wagens, met teza men 1126 stuks kazen, gewicht pl. m. 7882 kg. Prijs le soort f 3537, 2e soort f 3234, gestempelde f 3543 per 50 kg. DEVENTER, 11 April. (Weekmarkt) Boter le soort f 35.5036, 2e soort f 3435 per kg. 's-HERTOGENBOSCH, 11 April. Bo ter. (Bericht v d. Coöp. Roomboterfabr.) Aai gevoerd 23.950 kg. Prijzen f 1.982.08. LEIDEN, 11 April. Vee. Aanvoer 12 stieren f 300590, 148 kalf en melkkoeien f 200460, 319 varekoeien f 175340 per kg. (schoon), 254 vette ossen en koeien f 230600, f 0.951.18, 21 vette kalveren f 55165, f 1.051.65 per kg (schoon), 326 nuchtere kalveren f 618, 349 vette schapen f 4255, f 1.701.82 per kg (schoon,) 560 weide schapen f 3648, 959 varkens voor Londen f 1542, f 0.60—0.62 per kg levend gewicht 545 biggen f 510. Kaas. Aanvoer 59 partijen, le soort Goud sche kaas f 4548, 2e f 4044, le soort Leid sche kaas f3236, 2e f 2730 per 50 kg. Ha»» der matig. VOLENDAM, 11 April. Aan den vi o afslag besteedde men deze" week voor kuil en sleepharing f 11.40 en fuikharing f 0.7C 1 per tal, bot 1625 cent, spiering 5 cent, aal 52 cent per pond en nest 50 cent per mand. URK, 10 April. Door 245 vaartuigen zijn heden hier aangevoerd 3906 tal reepharing, prijs f 1.121.25 per tal (200 stuks). IJMUIDEN, 11 April. Heden waren aan de markt de vangsten van 6 stoomtrawlers, 3 loggers, 1 beuger en 2 sloepen. De prijzen waren als volgttarbot f 1.901.85, tongen f 2.701.90 per kg griet f 64—28, gr. schol 2826, md. schol f 28, zetschol f 3025, kl. schol f 2219, f 113, scharren f 8 4.40, alles per 50 kg roggen f 2513 per hoop; vleet f 3.501.50 per stuk; pieter man en poon f 20, gr. schelvisc h f 4643, md. schelvisch f 35, k.m.d. schelvisch f 2l, kl. schelvisch f 1512.50, alles per 50 kg; kabeljauw f 5542 per 125 kg; gr. gulle n f 10, wijting f 8.50—3.90 per 50 kg. IJMUIDEN, 11 April. De IJslandvaardei IJ. M. 50 (Zaanstroom VII) heeft voor zijne lading zoutevisch acht duizend gulden be» somd. ENKHUIZEN, 11 April. Laatste haring- markt van gisterenavond f 1 per tal. Heden meer haring, zoodat de kooplieden weer heele waggons kunnen afladen en dus hooger prij zen kunnen besteden. De eerste 23 vaar tuigen kwamen binnen met gemiddeld 20 tal, maar de visschers die nu nog ten Z. var de stad visschen hebben veel meer gevangen. Eerste markt van reepharing f 1.45. had niet gedacht, dat u zoo vroeg zoudt j had, ben ik nu nog bestolen ook, Herinnert u zich nog den dag, toen wij juf- Richard Prynne. frouw Sawyer verlieten en u afscheid van Dien dag, dat wij hier wegggingen, ons natn? Van dien dag af is alles verkeerd i kwamen wij bij mijn oom in Sussex aan. geloopen Den volgenden dag is mijn vader Na het avondeten had vader nog een lang gestorven De eenige bloedverwant, dien ik gesprek met oom en vertelde hij het heele nu nog heb, is mijn oom cn hij is een man, verhaal hoe bet document in zijn bezit van wien ik geen gunsten zou willen aan- kwam. Toen zei hij tegen oom: Nu zal ik nemen en alsof ik nog geen verdriet genoeg j je eens precies laten zien boe men het j cryptogram in het Engelsch vertalen kan. Ik was er wel graag bij gebleven, maar dat stond hij niet toe. Ik sliep in de kamer bo ven hen en daar kou ik hen hooren praten tot ik eindelijk in slaap viel. Nadat vader dat geheim verklaard bad, stierf hij dienzelfden nacht plotseling in zijn legerstede. Het meisje zweeg. Zij waren nu aan Hyde Park Corner. Zullen we het park maar ingaan?" vroeg Arthur, „dan kunneu we daar onder de boomen gaan zitten pra ten." Hij was blij, dat hij dit zegge» kon, want hij vond bet verhaal zoo vreeselijk, dat hij niet wist, wat hij zeggen zou. De dokter, gifig het meisje voort, zeidc, dat vader aan een hartkwaal was gestorven. Dat kan wel waar zijn, maar toen ik oom vroeg of vader 't hem geheim had verklaard, reide hij: Neen. Hij aarzelde even en ik rag duidelijk, dat hij loog. Toen heb ik zijn huis verlaten. Ik had een paar dagen tc voren, dadelijk na den dood van mijn vader, het cryptogram in mijn reiszak gedaan, bij andere bezittingen van vader, die mij over handigd waren, doch toen ik gisteravond in het hotel in* de tasch zocht, zag ik dat het cryptogram was gestolen, en een stukje paardeloos papier, dat er precies op geleek, in de plaats daarvan was gestoken, j Goede hemel, zei Arthur, en denkt! U. Wie anders dan mijn oom kan het ge- daan hebben? aeide zij.^ Is het niet of het noodlot mij vervolgt? En nu sta ik alleen in de wereld inet een paar pond in mijn bezit, daarom wou ik uw raad vragen. U is zoo gpqd met alles bekend en u zou waar schijnlijk wel in staat zijn om mij te helpen. Ik ben sterk en wil heel graag werken. Zou u iets kunnen bedenken, dat ik doen kon? Na eenig overdenken kreeg Arthur, die vcrl medegevoel naar het gchcele verhaal geluisterd had een goeden inval en hij riep: Ik weet iets uitstekends voor u. dat u juist passen zou. HOOFDSTUK VII. HET KONIJNENHOK Hi; was erg met het idee ingenomen en dacht dat hem bepaald niets beters had kunnen invallen. Je kent goed typen, zei Jiij, dat heb jc mij verteld op den avond voor je naar Scaile Place ging. Ja, ik ken typen, antwoordde zij, dat heb ik te Durban geleerd. Nu, zei Arthur, juffrouw Harker, die al mij typewerk 3oet, hoeft juist iemand noodig. Ik had haar wat wcrk( gegeven en gisteren zei zij, dat zij het tot haar spijt niet gereed had, want een van haar meisjes was weg, omdat die trouwen ging; dat was heel plotseling in zijn werk gegaan. En zou je denken....? riep Violet met schitterende oogen. Dat zij je wou? Ja, ik denk, dat ik je die betrekking zou kunnen bezorgen. De eenige kwestie is maar, of je er lust in hebt. O ja, gaarne, ik zou erg graag werk nebben om iets te verdienen en dan zou ik mijn verdriet ook wel vergeten. Waar woon' juffrouw Harker? Het is misschien het best, dat ik er dadelijk heen ga. Van morgen nog, anders neemt ze wellicht iemand anders. „Het is in Chancery Lane. Ja, 't is beter dat wij er spoedig werk van maken. Maat jc logeert in een veel te duur hotel Ik heb al gezegd, dat je na twaalf uur de kamer niet meer noodig hebt.." Ja, dat heb ik aar. den klerk op het bureau gezegd, toen ik beneden kwam om te ontbijten, ik heb vandaag naar een gocd- koopere kamer willen rondkijken. Daar dacht ik pok juist over, zei Arthus, en ik weet iels, dat geschikt voor je is. Het heet het „Konijnenhok". Wat een naam! Dc meisjes, die er wonen, noemen bet zoo. Het is een soort pension, waar meisjes logcei^n die op kantoren schrijven. Er zijn een massa meisjes in Londen die hun eige» brood verdienen en zij schijnen, het heel aardig te vinden. Ik ken een meisje juf frouw Straigt en die woont in het Konijnen hok. Zij schrijft voor een courant. Het is een alleraardigst meisje en ik zal je aan haar voorstellen. Is het er duur? vroeg Violet. Neen. Heel niet duur. Een pond per week. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 11