Van Wet en Wetgeving. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad. Zaterdag 12 April 1924 De nieuwe jachtwet. BINNENLANDSCH NIEUWS. Mr. B. Simon, f Prof. P. J. Blok naar Napels. Gebrek aan koelwagens. De Missie in Ned.-lndiè. De Zomertijd. De bevaarbaarheid der Schelde. De arbeidstijd in het bakkers~ bedrijf. Een protestvergadering van „Ons: Belang." Groot-Amsterdam. Een niet florissante party. Vogelwet. Charles Boissevain. De uitbreiding van den Haag. VERKEER EN POSTERIJEN. DE POSTCHEQUE- EN GIRODIENST STATEN GENERAAL. TWEEDE KAMER. ORDE EN ARBEID. Geëindigde staking. Hernieuwde staking. STOOMVAARTLIJNEN. Op 1 Maart 'jJ. is de nieuwe Jachtwet in werking getreden. De strekking dezer wet wordt ons reeds duidelijk als wij er den con siderans op nalezen. Alzoo wij in overweging genomen hebben, dat het wenschelijk is wij ziging te brengen in de wettelijke bepalingen regelende de jacht en daarbij in het belang van den landbouw, regelingen te treffen ter voor koming van schade door wild of schadelijk gedierte en ter opheffing van jachtrechten zoo lezen wij daar. En de inhoud der wet klopt met den considerans. De bescherming van den landbouw tegen wild en schadelijk gee i rte is hoofdzaak, de regeling van de uit oefening van de jacht bijzaak. Wij zullen de voornaamste bepalingen der nieuwe Jachtwet even bespreken, waarbij wij dan tevens de aandacht zullen vestigen op datgene, waarin de nieuwe Jachtwet afwijkt van hetgeen tot heden recht en regel was. Tot de uitoefening van het jachtbedrijf is als voorheen een jachtakte benoodigd. Een groote jachtakte kost 15.aan recognitie en 7.50 aan zegelgeld totaal dus 22.50. Dat was voorheen ook zoo. Toch is het niet on mogelijk, dat de jachtakten nu duurder wor den. Want geschiedde tot dusver de invor dering der gelden verschuldigd voor jacht akten door de Ontvangers der Registratie, thans zijn de hoofden der Plaatselijke Politie dus de Burgemeesters en Commissarissen van Politie met de afgifte der jachtakten en de invoering der daarvoor verschuldigde gel den belast. En de minister van Binnenland- sche Zaken heeft bereids den gemeentebestu ren aangeraden om va® het feit, dat de in vordering van de kosten der jachtakten op de plaatselijke secretarie of op bet politiebureau geschiedt, gebruik-te maken om van de jachtakten leges te heffen. En men kan er ver zekerd van zijn, dat verschillende gemeenten dien raad van den minister niet in den wind zullen slaan. Waardoor kan men beter bij zijn kiezers in het gevlei komen en dat vele raadsleden op dit gevlei speculeeren staat, althans zeer zeker voor het platteland, vast dan door mede te werken tót een herziening der legesverordening, krachtens dewelke van jachtakten leges verschuldigd zal zijn? Het zijn in den regel toch slechts enkele min of meer gefortuneerde ingezetenen, die van een jachtakte profiteeren. Er is dus alle kans dat door de heffing van leges hier en daar de jachtakten duurder zullen worden. Iets nieuws is de invoering eener zooge naamde logeerakte. Deze akten zijn bestemd voor buitenlanders, die in gezelschap van een hier te lande woonachtig persoon, die eene groote jachtakte heeft, gedurende ten hoogste 14 dagen alhier het jachtbedrijf komen uit oefenen. Een logeerakte kost 15. Evenals voorheen zijn er kleine jachtakten verkrijgbaar. Deze kosten 7.50 en geven .utsluitend de bevoegdheid tot het vangen van waterwild met netten. Bij de invoering der nieuwe jachtwet zijn de ingevolge de vorige jachtwet afgegeven jachtakten Vervallen, doch men kan deze tot den vervaldag doen bevestigen ter gemeente secretarie of op het politiebureau. Als iemand nu eene groote jachtakte of lo geerakte heeft, waarop mag hij dan jagen? Hij mag dan jagen op herten, damherten, reeën, hazen, korhoenders, patrijzen, hout snippen en goudplevieren door de wet aan geduid als wild, en voorts op wilde zwijnen, konijnen en fazanten door de wet aange duid als schadelijk gedierte. De fazant is door de nieuwe jachtwet gede gradeerd. Onder de vorige jachtwe tbehoorde deze fraaie en smakelijke vogel tot het wild, de nieuwe jachtwet wijst hem een plaats aan onder het schadelijk gediere. Bij de be handeling der jachtwet nam wijlen de oud-mi nister Kolkman het voor den fazant op. Hij diende een amandement in om den fazant op zijn „eereplaats" onder het wild te hand haven. Ofschoon de minister te kennen gaf veel voor het amandement van den heer Kolkman te gevoelen, verwierp de 2e Kamer het met 19 tegen 49 stemmen. Met de brute macht van het getal bracht de Kamer de fa zant in de vernederende positie van schadelijk gedierte. Er is intusschen nog één lichtpunt. Volgens de wet kan de Kroon de fazant nog voor bepaalde gedeelten van het Rijk onder „wild" rangschikken. Laten wij hopen, dat de Kroon van zijne bevoegheid een ruim gebruik maakt, opdat deze fraaie vogel, die voor zoo vele jagers een gewilde jachtbuit is en die in de meeste streken des lands toch heusch zooveel schade niet aanricht, voor uitroeiing gespaard blijve. Want zooals wij straks zullen zien hetgeen de wet onder schadelijk ge dierte aanduidt, is ten doode opgeschreven. Op welken grond mag hij, die eene jachtakte neeft, voortaan jagen? Op de eerste plaats op zijn eigen grond, voor zoover hij die zelf gebruikt en dus niet verhuurt of verpacht. Verder ook op de verhuurde of verpachte gronden, voor zoover de eigenaar van deze gronden bij de verhuring of verpachting zich het jachtrecht uitdrukkelijk heeft voorbe houd.. De eigenaar van een verhuurd per ceel, die zich het jachtrecht heeft voorbehou den, mag van dit recht uitsluitend gebruik maken ten behoeve van zich zelf, van zijne kinderen en huisgenootén en van een bij hem in dienst zijnden jager of van degenen, die in het gezelschap van den eigenaar jagen. An dere personen mogen in het jachtveld niet jagen, ook al hebben zij toestemming van den eigenaar, tenzij de grondgebruiker tevens toestemming geeft.Heeft de eigenaar van den grond zich bij de verhuring het jachtrecht niet voorbehouden, dan is de grondgebrui ker en deze alleen bevoegd om op den grond te jagen en aan anderen toestemming tot de jacht te verkenen.' De uitoefening van het jachtrecht is gebon den aan een bepaalden tijd. Men mag name lijk alleen jagen,als de jacht open is. De tijden van cpening en sluiting der jacht worden aan gewezen door den minister van Binnenland- sche Zaken en' Landbouw. Dit is een verbete ring der nieuwe wet. Vroeger werd dit bepaald door Gedeputeerde Staten, met gevolg, dat voor de diverse procingiën vaak zeer uiteen- loopende tijdstippen van opening en sluiting der jacht golden. Intusschen is thans aan de Provinciale Staten de bevoegdheid gelaten om eene verordening vast te stellen tot aan wijzing van de plaatsen voor de uitoefening Ier jacht op waterwild in den tijd, dat de an- lere jacht gesloten is. Deze verordeningen be Kvrven de Koninklijke goedkeuring, waar- dco' kan worc'e gewaakt tegei al te uiteen- loon jr4e regelingen. Óet is verboden te jagen op Zondag een offer, dat men heeft gebracht aan het puber- teinsch beginsel van vele protestanten. Is tot het bemachtigen en dooden van wild alleen degene bevoegd, die eene jachtakte heeft, anders staat het ten aanzien van schadelijk gedierte. Onder schadelijk gedierte verstaat de wet konijnen, wilde zwijnen en fazanten. Zooals wij boven terloops aan stipten, kan de Kroon ten aanzien van be paalde gedeelten des Rijks verklaren, dat de fazant onder het wild wordt gerekend, wat betreft konijnen en wilde zwijnen heeft de Kroon deze bevoegdheid niet. Die zijn en blijven overal schadelijk gedierte. Wat het bemachtigen en dooden van scha delijk gedierte betreft, komt geenerlei be voegdheid toe aan den eigenaar van den grond doch berust alle macht bij den grondgebruiker. De grondgebruiker heeft bij uitsluiting het recht op den door hem gebruikten gronc schadelijk gedierte op te sporen, te bemachti gen of te dooden met alle middelen, met uitzondering van kunstlicht, lijm, strikken, beugels, vallen, klemmen, kanongeweren, staltnetten, giftige of verdoovende middelen, lange honden, lokvogels, die geblind of ver minkt zijn en vang- en treknetten boven een bepaalde afmeting. Het gebruik van beugels, vallen en klemmen kan echter door den Bur gemeester of Commissaris van Politie onder bepaalde voorwaarden worden toegestaan. Bij grooten overlast van schadelijk gedierte kan voer *n bepaalde gemeente 't geruikt van nog andere verboden middelen, worden toegelaten .doch hio-voor is d" b-willim'ncr yen den Minister van Binnenlandsche Zaken et, Landbouw noodig, di^ daarvoor het advies inwint der voor elke provicie of gedeelte van 'n provincie ingestelde schadecommissie. De grondgebruiker kan zelf van zijne be voegdheid gebruik maken dan wel een of meer anderen schriftelijk daartoe machtigen. iNiemana ook uu„ at giondgeoiUiK niet mag schadelijk gedierte bemeesterer foor middel van een jachtgeweer, tenzij hij in het bezit is van een jachtakte. Wij beleve n dus het eigenaardige verschijnsel, dat eene wet, die speciaal is tot stand gekomen om de nelangen van dtn landbouw te beschermen, lan een grondgebruiker niet toestaat op den voor hem gebruikten grond een konijn te schieten, tenzij hij in het bezit is van eene i ach tact e van f 22.50. Tot wering van schade kan de Ministe: van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de schadecommissie gehoord, op verzoek van belanghebbenden vergunning verleenen om met afwijking van de voorschriften der wet op den door hen gebruikten grond en op grond, door 't bij anderen in gebruik, wild <f schadelijk gedierte te vangen, te dooden oi door een of meer bepaald aangewezen te goe der naam en faam bekend staande personen te laten vangen of dooden. Daar de minis te: van de wet mag afwijken, kan hij ook toe staan dat een schietgeweer wordt gebruikt. Zij, die overlast hebben van schadelijk ge dierte en dergelijke vergunning wenschen, doen goed, zich tót de plaatselijke secretarie te wenden, waar de benoodigde formtlhren verkrijgbaar zijn. Bij de Memorie van toelichting op het be trokken wetsontwerp heeft de minister er op gewezen, dat de evenbedoelde vergunning niet is beperkt en kan verleend worden, zoo wel voor eigen gronden als voor gronden van anderen, zelfs tegen den wil van den eige naar, den gebruiker of den jachtgerechtig- de ook kan zij zich uitstrekken tot het aan wenden van alle middelen om het beoogde doel te bereiken. Zij. die in het bezit zijn van een buitenge wone machtiging tot het schieten van scha delijk gedierte, afgegeven krachtens art. 26 der oude Jachtwet, mogen van die machtiging blijven gebruik maken tot den vervaldag of indien de machtiging voor onbepaalden tijd is afgegeven tot 30 J7uni 1924. De nieuwe jachtwet heft de van ouds be staande heerlijke jachtrechten op en verbiedt de vestiging van nieuwe. De eigenaars dezer heerlijke rechten worden worden van Rijkswege schadeloos gesteld. Hét bedrag der schadeloosstelling wordt be paald door een daartoe in te stellen jachtcom- missie. Zij wordt berekend naar de verkoop waarde van 't jachtrecht, met dien verstande, dat daarbij buiten rekening worden gelaten de sedert 1 Augustus 1914 geldende prijzen. De eigenaars van het recht ontvangen ge durende 30 jaren jaarlijks een som, gelijk staande met 7.3 procent van het aldus ge schatte bedrag. Hetgeen aldus van Rijkswe ge aan de eigenaars van de heerlijke jacht rechten wordt uitgekeerd, wordt verhaald op de eigenaars der betrokken gronden in den vorm eener- jachtrente, waarmede de percee- len worden belast. Deze jachtrente wordt eveneens gedurende 30 jaren geheven en be draagt 7.5 procent van het geschatte bedrag der schadeloosstelling. Het Rijk „verdient" dus met zijne bemoeiingen 0.2 procent, die wel bestemd zullen zijn tot dekking der ad ministratiekosten. AMSTERDAM, 11 April. In den afgeloo- pen nacht is overleden mr. B. Simon, presi dent van het Gerechtshof te dezer stede. Prof. P. J. Blok te Leiden is door de Re geering aangewezen, om, buiten bezwaar van 's lands schatkist, haar te vertegenwoor digen, bij de plechtige herdenking van het 700-jarig bestaan der universiteit te Napels. Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft den minister gevraagd: 1, Is het den minister bekend, dat vleesch- handelaren groote moeilijkheden ondervin den door het ontbreken van een voldoend aantal koelwagens voor het vervoer van vleesch, zoowel voor export als voor het transito-verkeer? 2. Is de minister bereid bij de directie der Nederlandsche spoorwegen stappen te doen, opdat maatregelen genomen worden, teneinde aan dit euvel tegemoet te komen? De Minister van Koloniën heeft Donderdag in de Eerste Kamer de mededeeling gedaan, dat tegen het volgende jr een voorstel is te verwachten tot opheffing van artikel 123 van het Indisch Regeeringsreglement. Volgens dit artikel moeten missionarissen en zendelingen voorzien zijn van eene door of namens den gouverneur-generaal te ver reenen bijzondere toelating om hun dienst, werk in eenig bepaald gedeelte van Ned. Indië te mogen verrichten. BRIEVEN VOOR DE TWEEDE KAMER Een lezer vraagt aan het „Vad", waarom het zooveel moeite moet kosten om in het gebouw van de Tweede Kamer een brief voor een der leden te bezorgen. Het zou zoo een- dig zijn, als er, overeenkomstig het niet on bekende gebruik bij woonhuizen, een brieven bus aan de deur was. Maar die is er. niet. Is er zitting, dan vindt men wel een portier, die den brief in ontvangst neemt, maar zijn de deuren dicht, dan staat men verlegen. Een keer, toen een bezorger vergeefs naar een brievenbus had uitgekeken, raadpleegde hij den agent, dip op het Binnenhof waakt. Wat moest hij met den brief doen De agent haalde de schouders op, hij wist het ook niet. Een ander maal was het de agent, die op den bezorger toestapte wat moest dat heen en weer loopen hier Toch geen bomaanslag in den ztn? De bezorger legde uit, wat hij zocht, en kon gelukkig den brief als over tuigingsstuk toonen. Deze agent wist er iets meer van. De coi. i ge woonde in het beton- gebouw aan den noiweg. Die zou den brief wel op zijn bestemming brengen. Toen de be zorger den volgenden keer de deur van de Tweede Kamer open vond, stortte hij zijn hart voor den portier uit Wat een last, als de deur dicht was Dan schuift u uw brief maar onder de deur, zei de portier. Abdera j De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft Vrijdag in zijn departement geïnstalleerd de commissie, aan wie is opge dragen een onderzoek in te stellen nair die voor- en nadeden van den /.omerlijd (de zgn. Tijdcommissie). De rede van den minister werd door den voorzitter der commissie, den heer Zaalberg beantwoord. Een Nederlandsch-Belgische Technische commissie, bestaande uit de heeren Rambon- net en de Haas voor Nederland en Pirard en van Kerckhove voor België, beeft, naar aan de Msb. wordt gemeld, Woensdag op de Be- neden-Scbelde het vraagstuk der vaargeulen bestudeerd. Men meent te weten, dat zij den toestand bevredigend vond in de nieuwe geul van Rilland Bath, doch dat zij geen ver beteringen heeft geconstateerd te Val- kenisse. Overeenstemming bij de Zuid-Hollandsche patroons. In Hotel de Kroon te "s-Hage, heeft een algemeene vergadering plaats ac' uva.n bakkerspatroons uit de provincie Zuid-Hol land, waarin de Arbeidswet 1919 werd be sproken. In hoofdzaak kwamen in behandeling de volgende door het centraal bestuur voorge stelde punten: 1. een algemeen aanvangsuur te stellen op 5 uur met voorarbeid voor hen, die zulks noodig hebben; 2. verruiming van den arbeidstijd tot 10 uur, (niet te verwarren met een arbeidsdag van 10 uur), met dien verstande, dat voor hen, die voorarbeid hebben, de 8-urendag gehandhaafd blijft; 3. handhaving van het verkoopverbod tot 10 uur; 4. een mindere of in het geheel geen toe. passing bij overtreding der wat van gevan genisstraf Punt 1 werd aangenomen met 190 tegen l; punt 2 met, 170 tegen 20 en punt 3 "met 169 tegen 21 stemmen. Bij bespreking van punt 4 werd het algemeen een schande genoemd, dat voor arbeid gevangenisstraf kan worden opgelegd. Dit punt werd met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van den Zeeuwschen Provin cialen Bakkersbond om patroonsarbeid vrij te laten, werd daarna met 163 tegen 27 stem. men verworpen, omdat daardoor de nac arbeid in de bakkerijen na verloop van tijd zijn intrede zou doen. Onder leiding van het hoofdbestuur san de Onderofficierenverceniging «Ons öe- lang" is Donderdagavond in „Pulchri stu dio te 's-Hage een openbare vergadering gehouden tegen de salarisvermindering en verdere verslechteringen van positie van het Rijkspersoneel. Voorzitter der verga dering, die zeer druk bezocht was, was de heer W. Wijk. Er werd een motie aangenomen tegen ae salarisverslechtering. Een aantal bekende Amsterdammers heeft zich gecombineerd tot een groep Groot Amsterdam met het doel belangstel ling bij de burgerij te wekken voor den bloei en dé ontwikkeling der stad Amster dam. De heeren meenen, dat daarvoor m de eerste plaats noodig is openbaarmaking van het uitbreidingsplan, gelijk bijv. «ot terdam en Utrecht hebben gedaan, en zij hebben daarvoor tot B. en W. het verzoen gericht zoo spoedig mogelijk over te gaan tot openbaarmaking van het schema voor het uitbreidingsplan van Groot-Amsterdam. Voorzitter van de groep is mr. F. kra nenburg, secretaris mr. J. Peelen. De Christelijk Sociale Partij houdt op Woensdag 23 April in hotel Pomona te Utrecht een buitengewone algemeene ver gadering. De agenda bevat een voorstel van de meerderheid van het hoofdbestuur tot op heffing van de partij en ter benoeming van een commissie van liquidatie. De motie ven, waarom de meerderheid van het par tijbestuur opheffing beslist noodig acht, loopen uiteen. Zij zijn deels practisch, deels principieel. De partij is financieel vastge- loopen. In actie is zij wel zeer tekort ge schoten. Daarnaast meent men (dit is voor al het oordeel van het dagelijksch bestuur) dat in dezen ernstigen en moeilijken ujd een partij-formatie, als van de Christclijk- Sociale partij, groote gevaren en nadeelen rfggft. Na afloop der vergadering noodigt mr. dr. A. R. v. d. Laar ieder, die hierin hf'aog stélt uit, tot een bijeenkomst, waar hij zijn nieuwe plannen hoopt uiteen te zetten. Naar de Tel. verneemt, bedoelt mr. v. d. Laar hiermede, dat de Christelijk-Sociale actie als beweging zal blijven bestaan. Door den heer Hiemstra zijn tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gericht: 1. Is de Minister niet van meening, nat bij de wijziging van de Jachtwet 1857 in dien zin, dat onder de opsomming van het wild zijn geschrapt de kemphanen, ruiters en grutto's, niet de bedoeling heeft voorge zeten, het rapen van eieren van deze vo gels te verbieden? Zoo ia, is de Minister dan bereid een zoodanige wijziging van de Vogelwet te bevorderen, dat het rapen van deze eieren weer w«ordt toegelaten? Commissarissen van het Alg. Handels blad hebben den beeldhouwer Th. v. Rijn opdracht gegeven een 'borstbeeld te ma ken van den heer Ch. Boissevain. den oud hoofdredacteur-directeur van dat bfed. Het borstbeeld is gereed en werd Donderdag door den heer Boissevain en diens familie bezichtigd. Het borstbeeld krijgt waar schijnlijk een plaats in het Stedelijk Mu seum te Amsterdam. Naar de N. Crt. verneemt, hebben Gede puteerde Staten van Zuid-Holland zich op het standpunt geplaatst van algeheele an nexatie van Voorburg bij Den Haag, terwijl Rijswijk zal verdeeld worden over Den Haag, Wateringen en Delft. Er wordt nu, naar de N. R. Crt. verneemt, blijkbaar heel hard gewerkt bij den Post cheque- en Girodienst. Op 2 Februari deed iemand op twee kaarten, gesloten in één en veloppe, aanvraag om beschikking over een tegoed van een firma en van een particuliei. Op 6 Februari kwam er al antwoord op de aanvrage van de firma. De aanvraag van den particulier werd den 18den Februari her haald, en daarop is den Ssten April reeds ant woord ontvangen, zij het dan ook het ant woord, dat de directie van den postchèque- en girodienst van een aanvraag op 2 Februari niets afwist. Vergadering van Vrijdag 11 April, voormiddag ll uur. AMB'l i.N AAlv^-aALAKlSSEN. Bij de algemeene beraadslagingen is tevens aan de orde de interpellatie v«n den deer J. ter Laan over den stand vari zaken in de Centrale Commissie voor het georga niseerd overleg ten aanzien van de salaris- regelingen en de arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren en de door hem ingediende motie. De Kamer, van oordeel, dat de Regeering behoort te streven naar een overleg met ue ambtena ren zonaer vooropstelling door een der par tijen van welke gedragslijn ook, zoodat in vólkomen onbevangenneid naar bevrediging van wederzijdsche verlangens worm; ge streefd, noodigt de Regeering uit alsnog tot het plegen van dirt overleg over te gaan. Ue heer UKESSüLnulJS (V.-ö.) betreurt het, dat de Kamer zich weer met de salaris sen moet bezig houden. Men had gehoopt dat na de regeling eenige jaren geleoen dit aigeloopen zou zijn. Limns doet de Kegee- ring een ernstige daad door in te grijpen met een vermindering, Spr, geeft toe dal voor bet budgetair evenwicht onvermijdelijk is dat op liet totaal bedrag der ambtenaren wordt bezuinigd. De salarissen zijn in het algemeen niet te hoog en die van de rech terlijke macht zijn zeer schraal, lager dan in eenig ander land. Vervolgens behandelt spr. art 40. De invoering van dit instituut is een poli tieke fout geweest als wij in jaren niet heb ben gekend. Minister de Geer heeft dit arti kel een monstrum genoemd; spr. noemt het een onmogelijkheid; een economische dwaasheid. Als een werkgever den derge lijke belofte deed, deed hij iets immoreels,' omdat hij niet rekende met de fortuinen van het handelsverkeer. De Kroon is z. i. buiten haar competentie gegaan met deze verkla ring, omdat zij de toekomstige regeeringen vastlegde. De Regeering heeft art. 40 inge trokken; de bevoegdheid daartoe is buiten twijfel en staat als een paal boven water. Art. 40 is verdwenen, maar zijn nu de rechtsgevolgen, die daarmee verbonden waren, de wereld uit? Spr. acht dit een twistvraag. De regeering had moeten trachten tot een accoord te komen. Voor overleg was de regeering misschien iets te stroet. Had zij gc egd, dat 20 pCt. noodig was geweest en men was er afgekomen met 5 10 pGt., dan was men wellicht tevreden geweest. Spr. heeft weinig zin in het wetsontwerp. Beteekent dit nu, dat men het moet ver werpen? Spr. houdt het Staatsbelang in het oog Verwerpt men het, dan is art. 40 weg, maar de vraag blijft of de ambtenaren een actie tegen den Staat kunnen beginnen. Een proces zal minstens twee jaar duren en dat is zeker niet in het belang van den Staat en van de ambtenaren, want het zou groote onrust wekken. Wat de Staat moet doen, is zaekfen naar rust en nog is niét alle overleg afgeloopen. Spr.'s stem over het ontwerp is nog niet vastgesteld en hij wacht daarom het antwoord van de regee ring af. De heer TROELSTRA (S. D. A. P.) zal geen rede houden, maar heeft behoefte aan het uiten van een protest. Met een peccavi komt de regeering er niet af; zij heeft den plicht haar eer en waardigheid op te houden tegenover haar ambtenaren. Wat zij aanvoert voor verde diging van haar woordbreuk, is onwaar. Art. 40 moet ook z. i. verdwijnen. Maar de belofte, die daarmede werd afgelegd, blijft. De Regeering heeft aan het overleg het karakter ontnomen, dat dit moest heb ben, wilde de Regeering moreel vrij uitgaan. Thans kan zij zich alleen op haar macht be roepen. De heer VAN SCHAIK (R.-K.) laat de kwestie der salarisplannen geheel liggen, maar wil slechts eenige algemeene punten behandelen. Aan het ontwerp in zake art. 40 wordt een algemeene strekking gegeven. Het lijdt geen twijfel echter, dat het voor dit oogenblik een zeer concrete beteekenis hééft, n.l. dat de overheid eenzijdig salaris sen kan verminderen en dat het ingetrokken art. 40 niet in den weg staat een wijziging in de vermindering der salarissen van de ambtenaren. Is dit artikel noodig om bet concrete doei te bereiken? Kan de overheid dit niet zon der dat artikel bereiken? Naar spr.'s oor deel heeft de overheid de bevoegdheid van eenzijdige wijziging ook thans reeds. Ieder een is het daarmede eens, ook de heeren Marchant en Dresselhuys. De Staat heeft zich tot niets anders verbonden dan tot de uitbetaling van het vastgestelde salaris; de ambtenaar verbindt zich ook tot aanvaar ding van deze bepaling. Het is een vraag van beleid of de overheid verandering brengt in de salarissen, maar geen vraag van recht. In de aanvaarding van dit pntwerp ligt niet de aanvaarding van een salarisvermindering noch de verantwoordelijkheid daarvoor. Het is voor spr. dus nog niet duidelijk, waarom de regeering aan dit ontwerp, dat min of meer vooruitloopt op de regeling van den rechtstoestand, behoefte heeft. Spr. wü graag vernemen of de Regeering dit ontwerp noodzakelijk acht. Het wets ontwerp laat de vermeende aanspraken on aangetast, meent hij, in afwijking met de meening der Regeering, Met en zonder dit •wetje kunnen ambtenaren hun vermeende rechten laten gelden. Wanneer art. 40 aan spraken der Regeering ophief dan kan dit wetje dit niet ongedaan maken; hief het die niet op, dan is dat wetje overbodig. De noodzakelijkheid en de w^nschelijk- hefd van dit ontwerp zijn spr. niet duidelijk. Spr. hoopt dat de Regeering ze beide zal weten aan te toonen. De beer SCHOKKING (C.-H.) acht sala risvermindering onvermijdelijk, maar acht de wijze waarop de Regeering te werk gaat, te ingrijpend. Hij vraagt of het niet mogelijk was voor gehuwden 5 pCt., voor ongehuwden 7 pCt. te korten voor 1924. Verder meent hij dat het beter was geweest rekening te houden met de vermeerdering sedert 1914. De percentages drukken thans ongelijk. De heer RUTGERS, A.-R., betoogt dat de meerderheid der ambtenaren zich van mr. Troelstra en diens optreden afwendt, omdat zij de billijkheid inzien eener herziening. Ten slotte vraagt spr. of van de regeering ook voorstellen zijn te wachten ten aanzien van de schadeloosstelling der Kamerleden De heer KETELAAR, V, D.; zegt, dat de veel de nadruk wordt gelegd op de juridi sche beteekenis en te weinig op .de moreele beteekenis van art. 40. Naar spr.'s oordeel moet het ontwerp wor den verworpen en dan kan het georganiseer de overleg weer beginnen en dan beter dan voorheen: De heer VAN RAVESTEYN. C. P., is tegen een verslechtering van de positie van het proletariaat en dus tegen dit ontwerp. De heer NOLENS, R. K., wil het groote be zwaar dat hij heeft nog eens uiteenzetten. De hoofdvraag is deze dat medewerking wordt gevraagd om de gelegenheid weg te nemen, dat de rechterlijke macht een poging van de amtenaren om zich op art. 40 te beroepen, met succes zou bekronen Spr. blijft buiten de bespreking van de opheffing van dit arti kel en van de regeling der salarissen Wanneer het dus mogelijk is een oplossing tc vinden langs anderen weg dan in dit ont werp is ingeslagen, zou spr dit gaarne willen. Spr meent, dat erw el wat anders uit te denken valt en hij vraagt of het geen overwe ging verdient de behandeling van dit ontwerp uit te stellen. De heer DRESSELHUYS, V.-B.. stelt voor Spr, meent, dat er wel wat anders uit te stellen tot na Paschen, d.w.z. 6 Mei a.s. De motie-Dresselhuys wordt aangenomen met 65 tegen 24 stemmen. De motie-J. ter Laan wordt verworpen met 68 legen 21 stemmen. Het eerste wetsontwerp wordt goedge keurd met 67 tegen 22 stemmen. De beide andere worden bij zitten.en op staan goedgekeurd. De vergadering gaat tot na Paaschrecès uit- Het werk in de Amsterdamsche Houtha ven is hervat. Donderdagmiddag is in de Amsterdamsche haven opnieuw een staking uitgebroken. Bij vier ondernemingen hebben de arbeiders om 12 uur het werk neergelegd. Ongeveer 200 man zijn bij de staking betrokken. De arbeiders zijn ontevreden over het geld dat zij bij stukwerk kunnen halen. NEDERLANDSCHE STOOM VAARTLIJNEN. ACHILLES (K.N.S.M.) 10/4 van Livorno naar Napels. AMERSFOORT (K.N.S.M.) 10>'4 van Ham burg naar Amsterdam. AMOR (K.N.S.M.) 10/4 van Mellila te Ali cante. t AMSTELLAND (H. Lloyd) 11/3 van Ant werpen naar Rotterdam. ANJER (Java-New York lijn) New York- Java 11/4 van Port Said. ARENDSKERK (H. Austr. lijn) 8/4 van Bremen te Nordenham. ARES (W.I.M.) 10/4 van Valparaiso te Tale- kuano.- BLIJDENDIJK (H.Ai.) New-York-Rot- terdam 9/4 v.m. 1.32 op 1500 mijl W. van Scilly. CLIO (K.N.S.M.) van Lissabon p. 10/4 Sagres. GANYMEDES (K.N.S.M.) 9/4 van Con stant naar Bourgas. DJEMBER (R. Lloyd) Rotterdam-Bahia Blanca 10/4 van Madeira. EEMDIJK (H.A.L.) Rotterdam-Pacific p. 10/4 Flores. EEMLAND (H. Lloyd) 11/4 van Amster dam naar Antwerpen.- GELRIA (H. Lloyd) uitreis 9/4 van Las Palmas. GELRIA (H. Lloyd) uitreis 9/4 van Las Palmas. GORONTALO (R. Lloyd) thuisreis, 11/4 van Port Said. GROTIUS (Nederl.) thuisreis per 8/4 Sa gres en wordt 12/4 v.m. 7 uur te IJmui- den verwacht. HUDSCH, sleepb., Rotterdam-Newhaven p. 10/4 Easthourne met een bak. IDOMENEUS (Oceaan) Liverpool-Makas sar, 10/4 te Penang. INO (K.N.S.M.) 11/4 van Oporto te Am- sierdam. IRIS (K.N.S.M.) Stettin-Amsterd-, p. 10/4 Holtenau. JACATRA (R. Lloyd) thuisreis, 10/4 van Padang. JAN VAN NASSAU (W.I.M.) thuisreis 11/4 n.m. 1 uur te Plymouth verwacht. KAWI (R. Lloyd) thuisreis p. 10/4 Kaap del Ar mi. LOCH KATRINE (H.A.L.) p. 11/4 Vlis- sfngen naar Antwerpen. MADIOEN (H. O. Afr. lijn) 9/4 van Dar-es- Salaam n. Lindl. MERIONES (Oceaan) Japan-Rotterdam, 10/4 van Port Swettenham. MERAUKE (R. Lloyd) uitr. p. 11/4 Beachy Head. MEROPE (K.N.S.M.) 10/4 van Agostoll n. Patras. MERCURIUS (K.N.S.M.) 10/4 van Am sterdam te Hamburg. MOERDIJK (H.A.L.) p. 11/4 Vlissingen n. Antwerpen. OORDERDIJK (H.A.L.) Rotterdam-Ba hia Blanca, p. 8/4 Fern Noronha. EPTUNUS (K.N.S.M.) 10/4 van Vigo n. Malaga. NEREUS (K.N.S.M.) 11/4 van Amsterdam te R'dam. NIJKERK (H. Afr. lijn) uitreis, 10/4 van Port Soudan. ORANIA (H. Lloyd) thuisreis 10/4 van Lis sabon. ORION' (K-N.S.M.) Amsterdam- Middel- landsche Zee, p. 10/4 Cascaes. OUDERKERK (H. O. A. lijn) uitreis 9/4 van Genua. 'ATRIA (R. Lloyd) 11/4 van Rotterdam te Batavia. POLLUX (K.N.S.M.) 10/4 van Hamburg n. A'dam. PRINS FREDERIK HENDRIK (W.I.M.) uitreis, 10/4 van Madeira. PALAMED (Oceaan) Batavia-Amsterdam, 8/4 te Marseille. POELDIJK (R.Z.A. lijn) uitreis 9/4 te Opor to. SALLAND (H. Lloyd) thuisreis 10/4 van Santois. SARPEDON (Oceaan) 7/4 van Tsjingtao n. Rotterdam. SIMALOER (Nederl.) 11/4 van Batavia te Amsterdam. SOEKABOEMI (R. Lloyd) Buenos Ayres- Rotterdam, p. .11/4 St. Vincent. SOERAKARTA (R. Lloyd) thuisreis 11/4 v. Camaran. SPRINGFONTEIN (H. Z. Afr. lij uit reis p. 8/4 Dakar. TAB AN AN (R. Lloyd) uitreis, p. 10/4 Fi- nisterre. THESEUS (K.N.S.M.) U/4 van Amster dam te R'dam. VAN RENSSELAER (W.l Muitreis, p. 10/4 Tercelra.' VENUS (K.N.S.M.) 10/4 van Smyrna naai Malta. IJSSELDIJK (H. Austr. lijn) uitrris p. 10/4 Dungeness. ZAANLAND (H. Lloyd) uitreis p. 10/4 Fern Noronha. ZEUS (K.N.S.M.) 10/4 van Valencia te Car tagena. BUITENLANDSCHE HAVENS. ALKAID Bougie-Rotterdam, p. 10/4 Sagres. ALCHIBA 11/4 v*n Hamburg n. Rotterdam. ALCOR, Rosario-Sharpness, 9/4 van Las Palmas. ANDES 10/4 van Bahia n. Southampton. BATAVIER V 11/4 v.m. 7.30 van Rotterdam te Gravesend. BLANKENBURG sleepb., 10/4 van Havr» n. Rotterdam, met ss. Nil. BREMA 10/4 van.Sabang n. Moulmein. CASSEL Makassar—Amsterdam, p. 10/4 Perim. CASTOR 10/4 van Stettin n. Rotterdam vii Bremen. GEMMA Bahia Blanca-Rotterdam, p. 11/4 Ouessant. HENNER Rotterdam-West Afrika, 10/4 tt Teneriffe. JOHANNA 9/4 van Malta te Alicante (ver* beteing). KATWIJK 10/4 van New Castle te Caen. KRIEMHILD 10/4 van Stettin n. Rotten dam. LEONORA, La Goulette-Boulogne, p. 10/4 Sagres. LOPPERSUM 11/4 van Newport te Gibral tar. KELLERSEE Danzig-Rotterdam, p. 11/4 Brunsbuttel. MAID OF ANDROS 4/4 van Braila n. Rot- terdam. MOSELLA 10/4 van Bordeaux te Bahp. MUNIU 3/4 van Narvik n. Rotterdam. NOORDWIJK 10/4 van Rouaan n. Gent PENRHYDD 4/4 van Huelva n. Rotterdam. RIJN 10/4 van Rotterdam te Madeira. RIJSWIJK Se villa-Rotterdam, p. 10/4 Oues sant. SAN MARCO Spezzia-Rotterdam, p. 10/4 Gibraltar. SCHIE 10/4 van Rotterdam te Vigo. ST. ANNALAND 10/4 van Methil te Ham burg. ST. JANSLAND 11/4 van Rotterdam te Hamburg. STAD ZALTBOMMEL 10/4 van Antwer- pen te Stettin. TEXEL 11/4 van Narvik n. Rotterdam. TRITO 10/4 van Queenstown n. Dublin. WESTPLEIN 10/4'ah Narvik n. Rotterdam. WHATLEY HALL Odessa-Rotterdam, p. 11.4 Gibraltar. WITTE ZEE sleepb. 10/4 van Stranrear tt Kopenhagen met een slooper. BINNENLANDSCHE HAVENS. AMSTERDAM. Aangekomen 10 April New Jersey van Port Arthur, petro leum, carg. Con. Petroleum Cy., Petroleum haven Rouen van New Castle steen kool, carg. Hoyman en Schuurman, Ertskade Betsy Anna van Goole steenkool, carg. Ruys en Co., Ertskade Sidlia van Velzen, ledig, carg. Ver. Cargadoors kant., Fosfaatfabriek j Hontestroom van Londen, stukgoed, carg. Holl. Stoomboot Mij., Handels-kade Red- start van Londen, stukgoed, arg. Gen. Steam Transp. Cy., Handelskade Venersborg var Londen, stukgoed, carg. Ver. Cargadoors- kant., Fosfaatfabriek Nias van Hamburg, ledig. carg. Mij. Nederland, Javakade Banda van Hamburg, stukgoed, carg. Holl. West-Afrika lijn, Handelskade Willy van New Castle, steenkool, Ruys en Co., Steenen- hoofd River Crake van Goole, stukgoed, carg. N. V. Gegbrs. Scheuer, Handelskade. 11 April Clio (Finsche) van New Castle, ledig, carg. Ver. Cargadoorskant,. Handels kade Vechtstroom van Huil, stukgoed, carg. Holl.% Stoomboot M., Handelskade Penhale van Odessa, graan, carg. Vink* Co., Silo. IJMUIDEN. Aangekomen 11 April Penhale van Rotterdam, m. s.Wuemim'e van Plymouth n. Zaandam Simaloer van Batavia. Vertrokken Texeistroom n. Liverpool Zaanstroom naar Manchester. IJMUIDEN. Aangekomen 11 April Ino van Porto Lutetian van Port Or. Vertrokken 11 April Eemland n. Ant werpen Laurik n. Rotterdam. MAASSLUIS, -r- Aangekomen 11 April Oosteriand van New Castle Batavier VI van Hamburg Callisto van Hamburg The seus van Amsterdam Nereus van Amster dam Wye Valley van Carthagena Nyroca van Southampton Gaasterland van Grange mouth Cromer van Harwich St. Denis van Harwich Shaldon van Duinkerken Batavier IV van Londen. Vertrokken 11 April Ensell n. Kopen hagen Deuel n. Boston Archangel n. Nar vik Lexa Maersk naar Santander. HELLEVOETSLUIS. Aangekomen 10 April Crofter van Lowestoft naar Zwïjn- drecht. MAASSLUIS. Aangekomen 11 April a Apelstane van Hull. Vertrekken 11 April Hedwich Hute n. Stettin Roelfina n. Christiania Loos- drecht n. Rouaan Hindenburg n. Antwer pen Passo Plave n. Torre del Annunziata Uccavi n. Genua Schieland n. Hamburg Phryne n. Bordeaux. Wind Oost. MAASSLUIS. Aangekomen 11 April Iberia van Bilbao Seattle Spirit van Port land, laatst van Hamburg Eastern Victor van New YorkNarraganset, motorboot, van New-York Volrath Tham van Narvik. Vertrokken Beursplein n. Narvik Carl Kordz n. Stockholm Videlitasn. Livo-no Uguaglianza naar Santa Stefano Fo hen- burg naar Cardiff Dordrecht n. Hamburg Bcldeck n. Caen. Wind Oost. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 13