Van Alles en van Overal. marktnTeuws. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad - Zaterdag 12 April 1924 electrisch van Leiden naar Scheveningen. KERKBERICHTEN. Halfweg. UIT DEN OMTREK. Onze bloemenvelden. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. HALFWEG. HAARLEMMERMEER. LIJNDEN. SASSENHEIM. RIJNZATERSWOUDE. LEIDEN. HILLEGOM. IJMUIDEN. BEVERWIJK. SANTPOORT. n VELSEN. 36, Wat kunnen burgemeesters goed reclame Uaken! Da's misschien wel een min of meer gek begin voor een Vap-Alles-en-van-Overalletje, waarin ik wat wil vertellen over de nieuwe, vandaag voor het publiek opengestelde, elec- trische lijn LeidenScheveningen, maar die gedachte schoot me te binnen, juist toen ik m'n witte velletjes papier voor me had liggen om m'n verbaal te beginnen, en om ze later niet meer te vergeten, schreef ik ze maar meteen op. Op de verklaringen zult u echter nog even moeten wachten, die komt zoo aan stonds wel. Ik heb al eens meer over deze lijn ge schreven, en wel op den 21sten Januari, toen ik den proefrit had meegemaakt, op het teen in bedrijf gestelde baangedeelte Leiden Veur. Verder dan Veur was toen de electiifi- catie nog niet gereed, van daar tot Den Haag ging het nog met stoom. En toen ook waren de nieuwe wagens die op de lijn zullen dienst doen, nog niet klaar. Nu echter werd de heele lijn electrisch be diend, zijn ook de nieuwe wagens ten minste een aantal ervan, uit Boedapest aan gekomen en daarin had de directeur van de Gecombineerde tram-maatschappijen door welke de lijn wordt geëxploiteerd, W. J. Burgersdijk, aanleiding gevonden tot een :eestelijkeri tocht langs den nieuwen weg roor ee» groot aantal genoodigden, waar onder ook vele vertegenwoordigers der pers Het gezelschap kwam bijeen in de fraaie Raadszaal van het Leidsche stadhuis, waar burgemeester de Gijselaar namens het ge- neentebestuur de gasten ontving en een oespraak bield, waarin hij de directie van de aieuwe lijn alle goeds weóschle en de hoop uitsprak, dat deze gemakkelijke verbinding .elen Hagenaars aanleiding zou geven, vaak Leiden te bezoeken, dat als stad van weten schap en kunst zeker veel kon bieden. „Ik leb me laten vertellen," zei hij, „dat nu reeds vele Haagische dames hier komen, om be zoeken af te leggen aan onze groote mode magazijnen; dat is natuurlijk heel verblijdend voor ons, maar we zouden toch ook wel graag zien, dat ze ook om andere redanen, en dan niet de dames alleen, kwamen, nu de verbin ding door de nieuwe lijn zooveel is ver beterd." De heer Burgersdijk dankte; vertelde iets van de historie der lijn, dat ik hier niet hoef weer te geven, omdat ik den 21sten Januari ook daarvan reeds het voornaamste heb ver teld' snrak over de concurrentie die er bin nenkort zou komen door de electrificatie van den spoorweg Den HaagLeiden en later, misschien over een jaar, ook nog door de ijn der H. T. M. over Wassenaar, die hij jchter hoopte het hoofd te kunnen bieden :nwees er ten slotte op, dat er van de .nieuwe, mooie wagens" helaas nog niet ge noeg waren aangekomen, om aanstonds den dienst volledig met deze, wagens te kunnen exoloiteeren. Toen nog een toespraakje van den heer Salverda de Grave, als vertegenwoordiger van den Minister van Waterstaat en dan komen de „nieuwe, mooie wagens," waarin je „zoo heerlijk reed," voor bet stadhuis voor Nou, nieuw en mooi waren ze, dat kon je wel van buitenaf zien, zooals ze daar, stonden, grijs en. blauw gelakt en met groen en bloemen versierd, alle zes. Maar.er was ook nog een zevende, niet versierde wagen die den tocht zou meema ken, maar dat wa6 een oude, een van de be kende gele, en die Was voor „de PersV be stemd, die blijkbaar niet .„zoo-héérlijk" bei hoefde te rijden. En zoo komt het, dat hef mij niet mogelijk is, te vertellen of het nu wel waar is, dat die nieuwe wagens zulke ideaal-rijtuigen zijn, als de directie beweert. Dat moet u dus maar eens vragen, aan iemand die er in gezeten heeft Over den tocht zelf kan ik slechts herha len wat ik ook de vorige maal schreef: „het was een aardig tochtje, zooals trouwens niet anders te verwachten was, door een móóie streek en over een geheel nieuwen weg." En ditmaal was de tocht nog aardiger dan de eerste taaai, omdat nu de bevolking van alle plaatsen langs de lijn was uitgeloopen om de nieuwe tram te zien'en overal uitge stoken vlaggen en andere bewijzen van vreugdebetoon te bespeuren waren. En dan de ontvangst in de verschillende gemeenten; Voorscholen, Veur en Stomp- wijk (Leidschendam) Voorburg en Scheve ningen, door de autoriteiten. En nu kom ik aan m'n reclame-makende burgemeesters. Allemaal hadden ze het over de groote voordeelen van hun gemeente over het rei zende publiek, allemaal vertelden ze, dat het bij hen zoo mooi wonen was en allemaal probeerden ze elkaar te overtroeven. De heer Vernède, deburgervader van Voorschoten, vertelde dat er in zijn gemeen te zooveel mooi bouwterrein lag, dat de be lasting er zoo laag was, en dat de gemak ken van gas- en waterleiding er bestonden, en die van het electrisch licht er binnenkort zouden komen. Wat was het niet heerlijk om daar te wonen, riep bij uit, te meer daar Voorschoten het middelpunt is tusschen twee groote steden: den Haag en Leiden, die met de nieuwe tram in een oogenblik zijn te be reiken. Toen kwamen we in Veur-Stompwijk, meer bekend als Leidschendam. Daar had de ontvangst niet, als in Voorschoten, plaats in een overvulde restauratie zaal, maar in de open lucht op het perron. Maar al mocht het daar wat eenvoudiger toegaan, ze heb ben er in mijnheer K. Keizer een burge meester, die zich de kaas niet van het brood laat eten. „Wat," riep hij uit, „heeft m'n collega uit Voorschoten gepocht over z'n middelpunterij van twee steden! 't Mocht wat,, twee groote steden. Dames en heeren, als het een voor deel is om in een middelpunt te wonen, kom dan hier bij mij. In Veur hebben we welis waar niet zulke lage belastingen» maar we liggen hier in 't centrum van vier groote steden; Rotterdam, Delft, den Haag en Lei den. Da's nog wat anders dan van twee!" Toen kwam Jhr. Stern, de burgervader van Voorburg aan de beurt en die vond oorburg weer een nog mooiere woonstad, maar z n woorden leken me niet zoo over tuigend, wat wel zal komen, omdat hij ze voorlas van een papiertje en ze dus niet ont staan waren onder den indruk van het oogen blik. Tot slot dc ontvangst in het Oranje-hotel te Scheveningen. waar namens den burge meester, die verhinderd was, het woord werd gevoerd door wethouder Quant. Die was blij geweest dat de tram electrisch zou worden,, „maar," zei hij, „waar ik alle vorige sprekers hun -gemeenten zoo hoorde ophemelen, heb ik een oogenblik gevreesd, dat de tram, inplaats van voordeel aan den Haag tebrengen, integendeel een uittocht zou bewerken." Die vrees had echter maar een oogenblik geduurd, want, „den Haag spreekt voor zichzelf." En nu volgde de op hemeling van den Haag en Scheveningen. Waarmee ik maar zeggen wil, dat de bur gemeesters allemaal een goed figuur zouden maken als opperste chef van eenc reclame bureau. Maar re werden allemaal, overtroefd door den heer Burgersdijk, die hen in zijn ant woord-redevoeringen stuk voor stuk toe voegde: Als jelui dan zooveel moois héb- bén en daarvoor reclame willen maken, geen beter middel dan mijn nieuwe tramwagens doe het dan daarin, die zijn er schitte rend voor geschikt De aardige dag werd besloten met eenige liedjes en voordrachten van Pisuisse ARTHUR TERVOOREN. VIJFHUIZEN. Bijkerk H. Augustinus. ZONDAG 8 uur H. Mis v. Wed. Marie Laan v. d. Goes, half 11 Hoogmis v. Nicv. Eks en Maria Stokman, en om half 3 Lof met Lijdensm ditatie. WOENSDAG van 4 tot 9 uur gelegenheid om te biechten. DONDERDAG. Witte Donderdag om 8 uur H. Mis voor H. de Koning, waarna pro cessie. Den geheelen dag blijft het H. Sacra ment ter aanbidding in 't H. Graf. 's Avonds algemeene aanbidding. VRIJDAG Goede Vrijdag om 7 uur uitstel ling van het Allerheiligste, 9 uur de Plechtig heden, en om 3 uur Kruisweg oefening en meditatie. ZATERDAG. Paaschzaterdag om 7 uur de plechtigheden waarna te half 9 de Paasch- tnis voor H. de Koning, den geheelen dag biechthooren behalve van 12 tot 3 uur. ZONDAG. Hoogfeest van Paschen. om 8 Uur voor Wed. Marie v. d. Laan-Goes, en half II Hoogmis t. z. i. NIEUW VENNEP. ZONDAG om 8 uur voor de parochie en 11 uur de Hoogmis voor Z. E. H. G. v. d. Boogaard. MAANDAG. Bij de Zusters, Z. E. H. Rector Zijm. DINSDAG 9 uur voor Henricus Josephus- Straathof. WOENSDAG om 9 uur Z. E. H. G. v. d. Bogaard. DONDERDAG van half 9 voor Over! Fam. Wolffenbuttel. VRIJDAG 9 uur Plechtigheden» ZATERDAG om half. 9 voor Petrus Brand en Cornelia Smeele. ZONDAG. Hoogfeest van Paschén, om 8 uur Kortekaas enAntonia v. Diëmen, en II voor de parochie. Maandag en Dinsdag biechthooren voor de kinderen. Woensdag algemeene Paaschcommunie der Schoolkinderen tot 12 uur biechthooren, 's middags vanaf drie uur. Donderdag om half 9 de H. Mis en proces sie» 's avonds om half 8 algemeene aanbidding. Vrijdag Plechtigheden om 9 uur, en s middags om 4 uur korte meditatie. Vanaf Woensdag geen catechismus. £aIerc*aS om half 8 Plechtigheden, en om half 9 Paaschmis. De gebeden worden verzocht voor Cornelia Turk, Franciscus Handroehr, Johana Corne lia de Wit en Maria Spreeuw-Smal, die met de laatste H. H. Sacramenten der Stervenden rijn voorzien en voor Z. E. H. Martinus Zijm, Z. E.H. Godfr. v. d. Bogaard ,Ferd. Boulé, Theod. Joës de Vlieger, die in den Heer zijn overleden. In den ondertrouw zijn opgenomen Corne- lis v. d. Laan v. Lisse, en Maria Celcilia Jonker. HAARLEMMERMEER. H- Franc- v. Sales. ZONDAG, Palmzondag, om half 8 v. mgr. P. Zier, en kwart voor 10 Paimwijding en palmprocessie. Daarna Hoogmis v. d. Parochie, om half 4 Lof met Rozènhoedje voor de bekeering der zondaren. MAANDAG om 8 uur H. Mis voor Drongsius Vervloed. DINSDAG le der 9 Dinsdagen die hef feest v. d. H. Antonius voorafgaan en 8 uur H. Mis v. d. H. Antonius met de gebeden van len Dinsdag, en Wilha. Bon, v. Egmond. WOENSDAG om kwart over 8 voor Hen- neus van Woerkom en Maria Verduin, den geheelen dag biechthooren behalve van 1 tot 3 uur. DONDERDAG. Witte Donderdag om 8« uur H. Mis voor David Meyer, waarna pro cessie, 's avonds om half 8 algemeenë aan bidding. VRIJDAG. Goede Vrijdag, óm 7 uur uit stelling v. h. Allerheiligste en 9 uur Plecb- ttgheden waarna oefening v. d. H. Kruisweg. ZATERDAG om 7 uur Plechtigheden voor Cornells Koemeister. Na de H. Mis den ge heelen dag biechthooren behalve van 12 tot 3 uur. Hoogfeest van Paschen, om halt 8 t- z. i. en half 11 Hoogmis v. d. Parochie. ZONDAG, Palm-Zondag. Te 7 uur uit reiking der H. Communie. Te half 8 en 9 uur de stille H.H. Missen. Te kwart over 10 uur Palmwijdmg en te half 11 de Hoogmis, s Middags om 3 uur Catechismus te 4 urn- het Lof waaronder Meditatie over het Lij den des Heeren. WOENSDAG. Te 12 uur en half 4 uur biechthooren voor de kinderen van 4 tot 8 uur voor de volwassenen. DONDERDAG, Witte Donderdag. Te half 7 uur uitreiking der H. Communie en verder ieder half uur, tevens nog gelegenheid om te biechten. Te 8 uur gezongen H. Mis waarna de process e met het Allerheiligste, dat den geheelen dag ter aanbidding blijft uitgesteld, 's Avonds te half 8 uur gezamen lijke luide aanbidding. VRIJDAG, Goede Vrijdag. Te 7 uur uit stelling van het Allerh. Sacrament. Te 8 uur de plechtigheden, waarna de processie. Na middags te 3 uur korte Meditatie over het, Lijden des Heeren, waarna de oefening van den H. Kruisweg en vereering der reliquie van het H. Kruis. ZATERDAG, Paasch-Zaterdag. Te' half 7 beginnen de plechtigheden ongevee- 8 uur de gezongen H. Mis. Des morgens gele genheid om te tyechten tot 10 uur. Des na middags van half 4 tot half 10. 's Avonds geen Lof. Op Paaschzaterdag wordt de H\ Communie alleen uitgereikt onder de H. Mis van 8 uur. HOOFDDORP. ZONDAG. Heden Palm-Zondag. Vóór de Hoogmis wijding en uitdeeling der gewijde palmen. Half 8 de Vroegmis, half 10 de cat., half II de Hoogmis. 3 uur Lof en meditatie. MAANDAG bij de Zusters v. Theod. Sluimer. DINSDAG kwart over 8 v. Walterus Koeckhoven en Anna Dorbeek. WOENSDAG kw. over 8 v. d. overl. fam. Wiering. Den geheelen dag gel. om te biech ten tot 's avonds 8 uur, behalve van 123 u. Op dezen dag moeten ook de kinderen der Zondagsche leering komen biechten. DONDERDAG Witte Donderdag, 's Mor gens te 7 uur gel. om te biechten. Kw. over 8 de H. Mis v. Joes. Bus en Adriana Maria Hack. 's Avonds om half 8 gemeensch. aanbidding. VRIJÖAG Goede Vrijdag, gedenkdag v. h. lijden en sterven van onzen Goddelijken Zaligmaker, 's Morgens om 7 uur uitstelling van het H. Sacrament, om half 9 beginnen de plechtigheden, om 3 uur de Kruisweg. ZATERDAG om 7 uur beginnen de plech tigheden, tegen half 9 de gez. Paaschmis v. Joes. Corn. Brandt en Echtg. Gel. om te biechten 's morgens tot 12 uur en 's middags van 48 uur. De gebed: n worden verzocht voor Jacobus Cammaert, Antonius Gerardus Huiskens, die met de laatste HH. Sacramenten der Ster venden zijn voorzien en voor Helena Maria Hillebrand-v. d. Borg, die In den Heer is overleden. VOGELENZANG. ZONDAG half 8 Vroegmis, om 10 uur Hoogmis. Vóór de Hoogmis wijding en uit deeling der palm. Om half 2 catech., om half 3 meditatie, om half 5 patronaat. MAANDAG, DINSDAG en WOENS DAG de H.H. Missen om 7 en 8 uur. WOENSDAG-middag om half 5 gel. om te biechten. DONDERDAG Witte Donderdag. Om half 8 uitreiking der H. Communie en ook onder de gezongen H. Mis van 9 uur. Na de H. Mis processie, waarna het Allerh. ter aanbidding blijft uitgesneld, 's Avonds te half 8 overluide aanbidding. VRIJDAG Goede Vrijdag. Des morgens om 8 uur wordt het Allerh. ter aanbidding uitgesteld. Om 9 uur beginnen de plechtig heden. 's Namiddags om 3 uur oefening van den Kruisweg. ZATERDAG Paaschzaterdag. De plech tigheden beginnen 's morgens om 7 uur. De gezongen Paaschmis zal omstreeks half 9 aanvangen, 's Middags om 4 uur gelegenheid om te biechten. EEVERWIJK. Arendsweg. ZONDAG 12 uur catechismus, half 3 H. Familie, half 4 verpachting der stoelen aan den manne'nkant en aan den vrouwenkant. De pachtprijs van de stoelen is 5.per jaar. Bij deze verpachting gelieve men niet tusschen de stoelen te gaan staan kinderen mogen bij de verpachting niet in de kerk komen. Half 7 Lof met Lijdensmeditatie. DINSDAG geen Mariacongregatie, van wege de oefening voor de Duitsche meisjes. WOENSDAG 's morgens tot 12 -uur en 's middags van 48 biechthooren. DONDERDAG Witte Donderdag. 7 uur uitreiking der H. Communie, half 9 plech tige H. Mis met processie. Geheel den dag blijft het H. Sacrament uitgesteld. 8 uur ge zamenlijke aanbidding. VRIJDAG Goede Vrijdag. 7 uur uitstelling van het H. Sacrament. Half 9 plechtigheden. ZATERDAG Paaschzaterdag. 7 uur plech tigheden. Pl.m. half 9 de Paaschmis. Daarna tot 12 uur en 's middags van 49 uur biecht hooren. N.B. Er is een wijziging gekomen in de prijzen van de leegstaande plaatsen, til. in het middenschip 20 cent, in de zijbanken 15 cent, in de stoelen 10 cent in de banken onder het koor 10 cent. Voor kinderen half geld. Degenen, die in de oude kerk een plaats hebben betaald, mogen in deze kerk voor niets zitten tot Mei, maar alleen op die plaatsen, welke niet verkocht zijn. Voor het bestellen van kussens wende men zich tot den heer F. Brauti. En wie nog in lichtingen verlangt over de plaatsen, wende zich tot den heer Haanen. Zoo zachtjes aan komt er op onze bloe menvelden te genieten. Dc crocussen bloei en, de Narcissen hier en daar en sommige velden laten de kleuren der Hyacinthen reeds zien. Wie een eersten blik wil werpen op de ontluikende lente, kan reeds een reisje maken, al wordt de grootere weelde tot de Paaschweek bewaard. We zulle** daarom binnen enkele dagen een eenigszins uitgebreider artikel plaatsen er* daarhij de mooiste plekken en de meest beziens waardige routes voor onze lezers aange ven. :1 R.-K. Harmonie. Ons R.-K. Harmonie- korps „St. Jacobus" beeft op haar statuten de Koninklijke goedkeuring verkregen bij besluït van 26 Maart j.l. Vocaal en Instrumentaal Concert. Maandag 21 April, 2en Paasdag, des avonds te half 8, zal het R.-K. Dameszangkoor „St-, Gerlrudis", directeur de heer Joh. Smit, zijn eerste 'uitvoering geven in het R.-K. Parochiaal Gebouw, te Spaarndam. Op de eerste plaats hebben toegang de donateurs met een hunner buisgenooten en verder tegen entree Van 0.75. Het R.-K. Harmoniekorps „St.- Jacobus en de R.-K. Tooneelvereeniging hebben- hunne medewerking toegezegd. Jfet pro gramma, dat zal' worden afgewerkt, volgt hieronder: 1. a. Dc Nacht, b. Zomeravond, c. Meiklokje,. H. v. Tussenbroek; 2. a. Na tuur, G, Budelman, b. Lente, J. N. v. Hall, kwartet voor 4 dames; 3. a. Sneeuwvlokken, b. Gij, vriend'lifke Zonne, koor, Arn. Spoel Pauze, 4, Op het Kerkhof, solo door mej. A. Wempe, alt; 5. Optreden van de R.-K. Tooneelvereeniging met „Nauki èn Compag non"; 6. a. De avond zijgt als zegen, koor, René de Clercq, b. Schoone Nacht, koor, Ars, c. Als 't bruine veld, koor, Henri Zog wijn. Het korps zal tusschen de verschillende nrmme«-s niet op zich laten wachten. Koninklijk goedgekeurd. De statuten van de muziekvereeniging „St. Jacobus" hebben de Koninklijke goedkeuring verkre gen. Voetbal. Morgen speelt Halfweg Voor uit 1 tegen Ripperda 1 op het terrein aan den IJweg alhier, des namiddags 2 uur. Dit is de laatste competitiewedstrijd voor Halfweg, waar echter heel wat aan verbon den is. Halfweg staat gelijk met Hillegom. Deze club is echter uitgespeeld. Speelt Halfwég gelijk, dan is de Halfwegsche club kampioen. Dat het er spannen zal, wordt bewezen doordat Hillegom de vorige week met 0—1 verloor tegen Ripperda. Wij wenscben Halfweg veel succes om bet kampioenschap te behalen in deze zware tweede afdeeling. Pluim vee vereeniging. De pluimvecver- eeniging Halfweg en Omstreken heeft op Woensdagavond 1.1. bij den heer P. 'Kroon de eerste gelegenheid geopend, voor de in levering der eieren door de leden der ver- eeniging. - Er werden deze eerste maal ingeleverd pl.m. 180Ó eieren, waarvoor betaald werd 5 cent per stuk. Het begin was dus goed, ZOO- dat verwacht mag worden, dat de vcreeni- ging hiermede succes zal hebben. Zeoals bekend, worden deze eieren ver zonden naar een koelcel van het Vriezen- veeni te Amsterdam, alwaar zè tot 't win ti-seizoen worden bewaard, om dan te wot" den verkocht. Een weerd van lof komt toe aan den beer P. J. van der Laarse, welke de administratie on zjch heeft genomen en van d"n heerN G Scholten, die zich met de expeditie heeft Reject en heiden belantfloos. beschikbaar hebben gesteld cm deze zaak te doen slagen. Gevonden vporweroen. Een sleuteltje; twee Noord-Sollandsche mutsen. Komen aanloopen een ruwharige HülL "Herdershond (reu). Inlichtingen ter secretarie.;: Werkloosheid. Donderdagmiddag heeft ten raadhuize een conferentie plaats gehad tusschen afgevaardigden van zeven verschil lende arbeidersorganisaties en het gemeente bestuur. '<f Verschillende grieven en wenscben ten aanzien van de geldende steunregeling zijn daarbij "v ter sprake gebracht, welke burge meester 'en wethouders hebben beloofd te zullen overwegen. Het koude weer is oorzaak dat het getal werkloozen nog vrij groot is. lederen dag wordt op een andere tempera tuur gewacht. Dé arbeiders, die wonen tusschen den Ka naaldijk en de Spaarnwouderweg hopen op een spoedig uitvoering van de werken voor de Amsterdamsche waterleiding. Naar men verluidt, is dit werk gegund en zal er een nieuw buizennet worden gelegd vqn Haarlem over het slachthuisterrein langs den Nieuweweg door het ringvaartwater been naar den Spaarnwouderweg en langs dezen weg tot aan den Sloterweg: bovendien komt er een huisleiding langs den IJweg tot aan Halfweg en van den Spaarnwouderweg voor een gedeelte langs den §J»terweg en voor een ander gedeelte door de gronden van de boerderij „de Badhoeve' naar het dorp Sloten. Het werk omvat het maken van een sleuf en het leggen der buizen, maar ook het ver- breeden van den Spaarnwouderweg over een groot gedeelte, waartoe een nieuwe sloot aan de landzijde zal worden gegraven en een be staande sloot zal wordSn dichtgemaakt. Vermoedelijk zullen ruim honderd arbei ders daaraan gedurende den geheelen zomer werk kunnen vinden en zooals vanzelf spreekt verheugen de diebtbijwonende werklieden, die al zoovele maanden werk loos rijn geweest, zich in het vooruitzicht dat zij bier een behoorlijk loon zullen kun nen verdienen. De aannemer moet zich bereidhebben verklaard zijn werkvolk aan te vragen bij en te betrekken door tusschenkomst van het ge meentelijk arbeidsbureau te Hoofddorp, Prop.-club „Opwaarts". Deze hield Donderdag haar gewone veertiendaagsche bijeenkomst. De voorzitter opende met den gebruikelijken groet en heette allen welkom; ook in 't bijzonder den ZeerEerw. Heer Pastoor. De notulen der vorige vergadering wer den gelezen en goedgekeurd. Door den voorzitter werd een inleiding gegeven van het onderwerp „de Gemeente en de arbei der", waarin spr. in het kort schetste de verplichting der gemeenten tegenover dc arbeiders, zoowel in gemeentedienst, als daarbuiten. Over dit onderwerp werden nog enkele vragen gesteld en naar genoe gen beantwoord. De rondvraag leverde niet veel op en ingekomen vragen waren er niet. Door den voorzitter werd dank ge bracht aan dé leden voor hunne aanwezig heid, waarna sluiting met den Chr. groet volgde. Stoomgemaal „Lijnden". Met de werk zaamheden bij 't stoomgemaal „Lijnden" is thans een begin jgemaakt. De z.g. „put" voor t stoomgemaal is thans geheel leeg gepompt en wordt dieper gemaakt. Hier voor zal er ongeveer 800 M3 grond uit moeten. Dit uilgraven is deze week weer uitbesteed. Voor omwonende arbeiders is 't echter niet aardig, dat al deze werk zaamheden verricht worden door arbeiders van buiten, terwijl bier toch ook nog werk- looze arbeiders zijn. ZWANENBURG. Door den burgemeester is met zijn drie wethouders een bezoek gebracht aan ons dorp- Zij kwamen bij mooi weer en de we- gen waren overal vrij goed, dank zij de droogte van de laatste dagen. Vooral de toe stand van de vuilnisberging moet bun aan dacht hebben getrokken; het was daar in dc Olmenlaan geen fraai gezicht. Zijn. onze inlichtingen juist, dan moet hei plan om de beplanting van het plantsoen op de» hoek van de Lindelaan en de Kastanje laan en boven aan den oprit bij de brug over de ringvaart uit te stellen tot het najaar; ook al in verband met de keerdammen, welke daar nog moeten worden gemaakt op last van het polderbestuur. Op de gedempte bermsloot langs de Wilhelminalaan zal eveneens op verlangen van hetpolderbestuur een een voudig hekwerk worden aangebracht. R.-K. Vrouwenbond," Deze bond* is opge richt Donderdagavond jj. op een daartoe t ëer°cpen vergadering der vrouwen in fiet K.S-A.-'gebouw, Te 8 uur opent de presidente, Mej. Waas dorp de vergadering brengt dank aan het voorloopig bestuur, dat voor de tot stand- koraing van den bond zooveel heeft gedaan en teVens aan het bestuur der K.S.A. Als spreekster trad op mej. Toos Post, uit Delft, als onderwerp harer lezing kiezen de, een gedicht van Marie Koenen, „De nieuwe Kruistocht." Spr. bespreekt den kreet der sociale noo- den, die alom weerklinkt, ginds de man die vloekend thuis komt, omdat werkloosheid hem doet morren, daar de verwildering der -ieugd. Egoïsme en haat schijnen hoogtij- te Vieren in dezen modernen tijd. Kunnen de groote groepen van het volk dan niet meer gelukkig zijn, zonder te grijpen naar het Ma terialisme, de dwaze mode en wuftige bals; <üt alles wordt gevormd tot ééne massa, om neer te halen het reine huwelijksleven en waar men beleeft de groote sociale, ellende, haar is het ook de taak van man en vrouw' om mede te werken aan den herbouw der Maatschappij. Egoïsme, haat, bet brutale geweld, en bet heidensche ongeloof, moeten overwon nen worden, de man moet zijn de bouw steen, de vrouw het cement om te zamen dc hechte christelijke maatschappij te vor men. Sprak niet het Tweede Kanjerlid Henrie Hermans in den Beiaard: „een eisch is het, dat den vrouwen en moeders politieke eri Sociale ontwikkeling wordt bijgebracht, God .wil het. Spr. schetste de opvatting der H. Kerk en overheid, welke voor haar van de grootste beteekems is. In ons Bisdom werd door den üisschóp de stoot gegeven tot oprichting van den roomscben vrouwenbond. Bediende Christus in vroeger eeuwen en nu nog zich met van de vrouw, óm redding aan de we- v }e brengen, een Judith, Esther en onze moeder Maria, die ons volk door de hand van Christus verloste? Spr. schetst het nut van den R.K. Vrou wenbond, vooral voor de opvoedkunde en de huishoudkunde. Vele vrouwen meenen, als zij nét kind hebben leeren bidden en naar school toe gaan, aan alles puik te hebben voldaan, doch weet wel dal het kind de eerste tien jaren van zijn jonkheid naar geest en lichaam moet worden opgevoed, om hem te vrijwaren van de besmetting van onzen modernen tijd. Hoeveel ouders staan niet machteloos, als door de rijpere jeugd bun vragen worden gesteld, zij kunnen gewoon lijk met.hunne kinderen niet meer praten. Pe_ vrouw heeft noodig kennis van zeden hygiëne en 'gezondsheidsleer, om te vormen een nieuw geestelijk en lichamelijk ontwik keld geslacht. Niet alleen voor hel kind, maar ook vöor •den man- moet de vrouw vereenigd zijn, hij taoet niet kunnen denken, dat hij met 'zijn vrouw niet kan spreken over het sociale vraagstuk. Ookdé roomscbe -vrouw moet kunnen antwoorden, als anderen hun vragen stellen op Godsdienstig terrein Spr- wijst op Frankrijk, hoe daar de Vrouwenbond de opvoeding ter band nam, toen de rebgieusen werden verbannen. 32.000 onderwijzeressen namen bare taak over. Ook Duitschland nam spr. als voorbeeld; daar was liét de Vrouwenbond, die de vrou wen en moeders uit de fabrieken haalde, omdat anders hunne gezinnen godsdienstig en zedelijk ten gronde gingen; In Nederland heeft de Vrouwenbond ge durende de jaren van haar bestaan, veel tot stand gebracht/vooral den socialen nood in menig gezin gelenigd. Hij stichtte Volks huishoudscholen, nam het initiatief voor goede Kraam- en Ziekenhuisverpleging, stichtte missie- en naaiclubs voor de be- hoeftigen, en toen de moderne vrouw in de Tweede Kamer de gehuwde vrouw op een lijn wilde stellen met de ongehuwde, zond de R. K. Vrouwenbond een request, getee- kend door 10,000 georganiseerde vrouwen, tot de reegeering, om zulks niet toe te staan. De Vrouwenbond kan een groot maat schappelijk werk verrichten door het be vorderen der saamhoorigheid der verschil lende standen en het doen opleven der so- lidariteitsgedachte. De geest van onderlin ge liefde moet weder worden als in dc Chris telijke eeuwen van voorheen. Voorts schetste spreekster het werk der plaatselijke afdeeling en hare indeeling in kringen, vervolgens in diocesen, federatief, nationaal en internationaal. Ons geloofsleven moeten wij toetsen aan ons kunnen en als wij gelooven aan ons kunnen, kunnen wij niet twijfelen. Het vaderland is klein, maar toch neemt het een groote plaats in in de rijen der vol keren, wat betreft den Vrouwenbond, daar onze presidente ook presidente is van den grooten internationalen bond. Voortsgaf spr. een overzicht van den groei in den tijd van het revolutigevaar. De mannen zijn Ht soldaten, wij de pontoniers, voor het leggen der bruggen tusschen de verschillende standen; de liefdezusters, die lenigen de so- ci.'Je nooden. Wij willen orde brengen in den chaos, de zon doen schijnen van eene nieuwe wereldhervorming. Na het eindigen van dezè lezing bracht de presidente de spreekster hartelijk dank en hoopte, dat allen als leden zouden toetre den, hetgeen ook geschiedde. Daarna werd een bestuur gekozen van 7 leden, bestaande uit de dames: J. Bogaardsv. d. Kamp, M BrouwerWarier, G. van Haastrechtvan Schaik, L. C. Postvan der Wiel, A. H. H. PrinsPieper, S. J. Roozenvan Velzen en C. M. C. Waasdorpvan Es. Er traden 68 leden tot de vereeniging toe. Deze week, terwijl de zoon van bakker Heins aan het brood bezorgen was, schoot zijn hond, welke voor de broodkar gespan nen was op een andere hond toe, met het gevolg dat hond en kar in den sloot terecht kwamen. Gelukkig waren een paar personen dichtbij, die het ongeval zagen en spoedig te hulp kwamen om hand en kar op het droge te brengen. Zeer zeker zou dit anders voor den bakker een groote schadepost zijn geweest. R.-K. Volksbond. Dc commissie „Kunst en Wetenschap voor bet Volk" heeft gister avond weer eens op ondubbelzinnige wijze getoond, dal zij voor den Bond een instel ling geworden is van ontschatbaar groote waarde. Zij had wederom Pater van der Steen be reid gevonden voor de leden, van den Bond een iuchtbeeldenavond te geven. Voor een aandachtig gehoor lichtte hij dé beelden toe en deed hij op treffende wijze zien, hoe en waar Jezus liefde, leed en stieri en ten slotte op glorierijke wijze ten hemel toog. De diepdoorvoelde woorden van den gc- wijden redenaar met hlinne voortreffelijke illustratie hebben er zeker toe bijgedragen om het geloof en Godsvertrouwen bij de aanwezigen te versterken en te doen toe nemen. De avond werd, zooals gewoonlijk, opgeluisterd door het voortreffelijke piano spel van den heer Jan Gordijn. Een verdiend pluimpje. Onze plaatsge- noote, mej. ,R. M. Litjens, slaagde voor het te Den Haag gehouden vakexamen van den Postdienst Évenals de verschillende voor gaande postambtenaren, wier succes bij het vakexamen wij steeds vermeldden, genoot ook mej. Litjens hare opleiding van den commies-titulair bij den P. T. cn T.-dienst, den heer J. H. A. Vooren, alhier. Het mag dezen algemeen geachten ambtenaar zeer zeker tot voldoening strekken op deze wijze steeds zijn werk bekroond te zien en waardoor tevens aan het Staatsbedrijf van de Posterijen, de Telegrafie en de Telefo nie zulke goedgeschoolde ambtenaren wor- cfen bezorgd. R. K. Damclub. Door de R. K. Damclub HillegomLisse (combinatie „Gezellig Sa menzijn" wordt ter viering van haar eerste jaarfeest groepenwedstrijden uitgeschreven. Er wordt gespeeld in drie groepen, terwijl voor de eerste drie aankomende, in iedere groep een aardige prijs ter beschikking is gesteld. Men kan op een spannend ver loop rekenen, daar de spelers in de groepen ingedeeld, bijna alle even sterk zijn. De fraaie prijzen bestaan uit portefeuil les, portemonnaies, tabakszakken en eenige andere artikelen, die te bezichtigen zijn in de étalage van den heer Th. Schouten aan de Musstraat. Leve de Roomsche damsport! Eucharistisch Congres. Het aantal deel nemers van hier en uit den omtrek voor dit groote feest zal minstens zeer bedui dend zijn. De schoone rede van Pater Van der Geest zal rijke vruchten dragen. Mogen wij echter in alle bescheidenheid op spoe dige aanvrage van kaarten enz. aandringen? In de portalen onzer kerken staat een en ander te lezen. Voor een tiental plaatsen is aangewezen de heer Joh A. Gerritsen, voor zitter van den Stillen Omgang, en wonende aan den Stationsweg alhier, om inlichtingen tc verstrekken. Wij durven hier .te advisee- "-en: valt het den heer Gerritsen voor dit doel maar veel lastig; dien last wil hij wel graag hebben, doch haast u, de zaak dient geregeld vóór 1 Mei. Gevonden voorwerpen. Een gouden ring met inscriptie, een hruin lederen porte- monnaie met inhoud; een notitieboekje; een patentsleutel; een ceintuur; een houten hoe pel; een schroevendraaier-, een zilveren of alpacca beursje; een kinderportemonn'aie met marken: een gedenkpenning; een ledig vat; een halve zak haver; een portemon- naie, een waterpas en een konijn. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor ten behoeve van de gemeente Beverwijk aan te koopen voor een bedrag van 4000, waarop het in publieke veiling is toege wezen, het perceel aan den Grooten Hout weg, hoek Arendsweg. groot 0,0776 H.A., toebehoorende aan de erven en rechtver krijgenden van N. van der Kolk. Te zijner tijd zal een voorstel worden in gediend tot slooping van het op het per ceel aanwezige Woonhuis en aanbrengen van eene verkeersverbetering op bet kruis punt: TorenstraatArendswegGroote HoutwegJan Alsweg, terwijl dan tevens eene beslissing kan worden genomen om trent den eventueelen verkoop van het overblijvende bouwterrein. B. en W. bieden ter vaststelling aan een nieuwe verordening op de heffing van marktgelden op de najaarsveemarkt en op de weekmarkt Het bedrag van de rechten wordt bere kend overeenkomstig het navolgend tarief: a. wegens het aanvoeren van vee op de najaarsveemarkt en op de weekmarkten: voor een stier, os, koe, vaars, pink, hokke- ling, kalf, paard, veulen, ezel of varken. 50 cent; voor een ram, schaap, Se'f bok. 25 cent; voor een lam, nuchter Kalf, schram of big, 1214 cent; voor een mand met big gen, met konijnen of dergelijke met hoen ders of ander gevogelte, 25 cent; b. wegens het in gebruik hebben van ge meentegrond voor uitstallingen van eet-, drink-, koopwaar of kramerijen gedurende de najaarsveemarkt of 'de weekmarkten; voor een overdekte stal per M2 10 cent, voor een open stal, kar, kruiwagen, iajel enz. per M2 5 cent; voor eenuitstalling op den grond per M2 5 cent. Exportveiling. Dinsdagavond had te Be verwijk in hotel „de Zon" de jaarvergadering plaats van de vereeniging „Exportveiling". De voorzitter, de heer D. Teer, memoreer de, dat 1923 nog slechter was dan 1922. Bleef 1922 bij 192f ruim 400.000 achter. 1923 bleef nog ruim 250.000 achter bij 1922. Volgens den heer J Docter, een der groot exporteurs, zijn de vooruitzichten voor 1924 niet ongunstig en zal Engeland in de markt blijven en Duitschland opnieuw in de markt komen. Een groote moeilijkheid voor Duitschland is nog het crediet Op het oogenblik zijn onderhandelingen gaande o.a. met de Rotter- damsche Bankvereeniging om accepten van Duitschland aan te nemen. Slagen deze on derhandelingen, dan kunnen groote hoeveel heden aardbeien en groenten naar Duitsch land verkocht worden. Ook aan boonen zal daar groot gebrek zijn en worden vooral gevraagd: tros sper- cieboonen, dubbele boonen en snijboonen. Naar pronkboonen zal alleen vraag zijn bij gebrek aan andere soorten. Voor deze om geving is het te hopen, dat deze vooruit zichten zullen worden verwezenlijkt, dan zal het er voor de tuinders wat gunstiger gaau uitzien (TeL). Ongeval. De 75-jarige juffrouw Broeks- ma had het ongeluk van de trap te vallen. Zij brak daardoor haar linker pols en rech ter bovenarm. Per auto is zijn naar het ziekenhuis te Haarlem vervoerd. Een schadepostje. JEen platte wagen met paard bespannen en met marmerplaten be laden, werd aangereden. Hierdooi schoven 8 'planken van den wagen en vielen in stukken. Persoonlijke ongelukken hadden hierbij niet plaats. Paard en wagen te water. Paard en wa gen van den voerman Davidson geraakten gisteren in de haven. Het paard kwam al zwemmende aan den overkant. Dc wagen werd later uit het water gehaald. Paard op hol. Op den Hooien Hoflan- derweg sloeg het paard van den beer v. d. Wijst op hol. Het werd spoedig tot staan gebracht. De wagen kwam in een tuin te recht. De voerman kwam met den schnk en eenige lichte ontvellingen vrij. Jaarvergadering van de R. K. Land- Tuinbouwbank. .Donderdagavond hield bo vengenoemde Bank haar jaarvergadering in de groote zaal van het R. K. Vereenigings- gebouw. Dc leden waren in flink getal opgekomen, daardoor blijk gevend van belangstelling in het werken en streven der Bank. Ook de Zeer Eerw. Heer Pastoor was aanwezig. Nadat de Voorzitter, de heer Jb. Slotema- ker de vergadering met den Christelijken groet had geopend, werden de notulen der vorijje vergadering voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. De Secretaris van het bestuur bracht hierna het jaarverslag uit, waarvoor de vergadering hem dank bracht. Vervolgens was aan de orde het financieele overzicht uitgebracht door den heer Mier- mans. Uit diens uitvoerige beschouwingen werd het den leden duidelijk dat de Bank in het afgeloopen jaar wederom uitstekend heeft gewerkt. In de afdeelingen Voorschotten en Reke ning-Courant werden flinke omzetten be reikt. 60 Gewone spaarboekjes en 148 school- spaarboekjes werden in 1923 uitgereikt. Na allen te hebben opgewekt propagan dist tc zijn voor de Bank eindigde de beer Miermans zijne beschouwingen. Op voofstel van het bestuur besloot de vergadering de gemaakte winst, na afschrij vingen op gebouw en meubilair, over te brengen naar het reservefonds, waardoor dit gestegen is tot 13.000. Tot leden van het bestuur werden herko zen de heeren P. J. van der Wijst en G. Bak- kum en eveneens tot leden van den Raad van Toezicht de heeren G. Hoogeland en J. Hoogeland. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren behandeld sloot de voorzitter de ver gadering met den Christelijken groet. R. K. Propaganda. De R. K. Propagan daclub „St. Engelmundus" in de parochie DriehuisVelsen kwam Donderdag 10 April in jaarvergadering bijeen in de zaal van café „Rozenstein Het verslag van den secretarif deed ons zien al hetgeen er in het afgeloo pen vereenigingsjaar gepresteerd is, en dat is niet weinig. Dat jaar toch werd, door hare medewer king, het aantal leesboeken der bibliotheek verdubbeld. Voor ons dagblad (N. H. Crt.) werd met succes gewerkt, 15 abonné's ge wonnen, als dank ontving zij o.a. een H. Hart beeld. Dat de propaganda voor het weekblad grooter succes moge worden, is de wensch van het bestuur. De R. K. Pers is toch een dej- machtigste wapenen voor ons. Opgericht werden afdeelingen van de bedevaarten naar Alkmaar en Amsterdam (Stille Omgang). Het succes daarvan is bekend. De onderafd., onze tooneelver„ steunde krachtig de propaganda. Gaarne wordt zij a.s. winter weer verwacht. Aftredende bestuursleden werden met groote meerderheid herkozen. In vacature werd voorzien door benoeming van den heer Thöne. Minder aangenaam was de mcdedceling van den heer Schoorl, dat hij als secretaris bedankte, na ruim zesjarigen arbeid als zoo danig. Een hartelijk woorj van dank aan hem is zeker op z'n plaats. Orize geestelijk advi seur werd overgeplaatst naar Voorschoten, als zijn opvolger hem evenaart, kan de 'ver eeniging tevreden zijn. Het keurig verslag van den penningmeester liet een nadeelig saldo van 3.76 zien, wat na al dc presta tie niets te noemen is. Zeer spoedig zal men weer de krachten kunnen boeken als het laatste jaar tot heil gaan vragen en bopen dan hetzelfde succes onzer propaganda. Burg. Stand. Geboren; z. van G. van BeekRaspoort. z. van M. de Pater Kuyl. z. van A. de GraafDekker. z. van C. Arisz—v. d. Bos. d. van C. Hil- berts—Castricum. z. van M C. J. v. d MastenCouwenberg. Ondertrouwd: B. Overzier en G. S. Vis ser. J, C. Hek en M. E.v. d. Veen. Overleden; J. Plugboer, m., 38 j.,ongeh. K. Vellekoop, m., 48 j., ongeh. HEILO Exportveiling „St Willibrordus". Veiling van 10 ApriL Brusselsch witlof ie soort 41-J-49 ct., 2e soort 28—36 cL, 3e soort 11—20 ct-; scborseneeren le soort 2124 ct.. idem 2e soort 1417 ct-, alle* per Kg. Aanvoer 3500 Kg. witlot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 5