SPAARNEBANK uitbetalingen w, Bezorgt telegrafische Maandag 14 April 1924 47ste Jaargang No. 14713 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Planmatige verheffing van den Arbeidersstand. 3t Liefdesverklaringen. UIT DEN OMTREK. Siatenkieskring „Zaandam" Spaarboekjes met 4 pCt. rentevergoeding. ZAANDAM. UITHOORN. LEIDEN. KWAKEL. HOORN. UITGEEST. BEVERWIJK. VELSEN. Wisselkoersen en koersen vaa Bankpapier. l'e abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen:' Per week f 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertenliën 35 cents per regel Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiën 1—4 regels 60 cept per plaatsing: elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Ondanks de zeer drukkende tijdsomstan digheden zelfs thans meer dan ooit moet een ieder, die het wel meent met het waarachtig geluk van een zoo velen omvat- tenden stand als die 'der arbeiders hulp blijven verleenen om hen naar een zoo gun stig mogelijke geestelijke, intellectueele, moreele en matericele positie te voeren. Wij hebben de overtuiging en ondervin ding, dat ook in andere standen onder zeer groote groepen van personen voor deze idealen sterk wordt gevoeld. Het moge in andere standen soms ontstem ming wekken, dat niet allen uit dc betrok ken arbeiderskringen deze genegenheid waar- deeren, zij mogen bij hun beoordeeling nim mer over het hoofd zien, dat ér vooral in dezen tijd bij de bespreking van die goedbe doelde middelen door zoogenaamde arbet- dersvrienden een zeer demagogisch spel wordt gespeeld. Niet zelden toch tracht men de meening te doen post vatten, dat personen uit andere stonden geen ander doel hebben dan den arbeider en zijn stand als citroenen uit te knijpen-en daarna weg te werpen. Men be toogt dan liefst in de werkelijk voor die kringen nog gekuischte taal dat de leiden de kringen en standen hun taak opvatten zonder eenig werkelijk chirstelijk, liefdevol gevoel of ook maar eenig gezag. Deze al te doorzichtige demagogie heeft helaas niet zelden onder vele arbeiders succes. Toch mag men dat*dien arbeiders, die naar diet zoet gefluit van den bekenden vogelaar luisteren, niet al te euvel duiden. Velen van hen nog eens helaas missen de gave des onderscheids en kunnen den schijn van het wezen niet onderkennen, en dit is hun niet in alle opzichten kwalijk te nemen en daarom des te spoediger te ver geven. Het beste Wapen tegen de verpesting van den geest van vele arbeiders blijft nog immer ondanks miskenning aan de ver heffing van hen en hun stand te blijven voort- werken. Dit middel wederom het Js onze overtuiging en ondervinding is op den lan gen duur krachtdadig en overtuigend cn vol komen in staat om ook in hun kringen het ge loof bij te brengen, dat de eeuwige haat- zaaiers minder hun oprechte vrienden zijn dan de stille werkers. Het zij hier herhaald, wij beleven in menige slad uiterst moeilijke en zeer drukkende tijden, waavan uiteraard het gevolg is, dat er achteruitgang en niet zelden groote en uiter ste zorgen zijn in vele gezinnen. Bij een dusdanige positie is het zaak tegen over toenemend pessimisme en steeds sterker sprekende futloosheid te stellen een gezond optimisme, waaruit geboren moet worden de ijzeren wil om er te zijn en te blijven en on danks harden tegenslag naar omhoog te streven ook en vooral tot waarachtige ver heffing van den. arbeidersstand. Want ook de andere standen en groepen mogen nimmer over 't hoofd zien, dat de opvoering van den arbeidersstand een plicht is waartoe zij ge houden zijn als Christen en als mensch en dal wijders een welvarende arbeidersstand ook welvaart en genoegen schept voor de geheels samenleving. Wil men echter blijvend resultaat van dec ondernomen en te verrichten arbeid ver wachten, dan moeten de verheffingspogingen zeer planmatig worden opgezet. Wij hebben wel eens personen ontmoet, die blijkbaar de meening waren toegedaan, dat het evengenoemde probleem tot een uitslui tend loon- of verdeelingsvraagstukware terug tc brengen. Indien alle arbeiders maar geld genoeg zouden verdienen, dan was men spoedig waa'r men wezen wilde! Nu is natuurlijk geenszins tegen te spreken Thomas van Aquino deed dit al in zijn tijd dat een zekere mate van maatschappelijke welvaart ten zeerste bevorderlijk is om goed en braaf te leven. Maar daarmede is natuurlijk niet gezegd, dat alleen door geld en in iedere om standigheid deze geestelijke goederen zijn te bereiken. Immers, ware dit zoo. dan moesten er on der degenen, die weinig zorgen kennen in materieelen zin, louter heiligen en volmaak ten worden aangetroffen. Dat dit niet zoo is, kan een ieder schier dagelijks met eigen oogen waarnemen. Ons pogen moet er daarom steeds opge richt blijven, om weliswaar de grootste som van materieele welvaart te bemachtigen voor een zoo groot mogelijk aantal als het be reikbaar is, voor allen maar deze mate ricele welvaart moet immer voeren tot .gees telijken, intcllectueelen en moreelen vooruit gang. Materieele welvaart, welke deze goederen niet voortbrengt, of erger, doet afnemen, moge schijnbaar vooruitgang brengen, in wer kelijkheid brengt zij groot verlies. Maar daarom juist moeten thans alle krachten zich buitengewoon inspannen zonder te veel te turen op fouten en tekort komingen om deze moeilijke tijden door te komen; maar ook en vooral om het optimisme te bewaren, te versterken en blijvend te streven naar omhoog, vooral ,voor den zoo zeer getroffen arbeidersstand. Het gevleugende woord van den socialist Bebel heeft nog immer praktischen zin, n.m 1. „indien de maatschappelijke wonden worden opengehouden, maakt het socialisme zijn beste vorderingen", Wij willen in dit verband eenige losse ge dachten, welke naar onze meening noodzake lijk verwezenlijking behoeven om te werken aan ean planmatige verheffing van den ar beidersstand, naar voren brengen. Indien de handen door allen ineen, worden geslagen zal men na weinige jaren ondervin den, dat zelfs bij meerdere arbeiders welke nu schijnbaar het juiste gezicht op de dingen kwijt zijn, de juiste kijk weer zal terug- keeren. Want er is in dien stand veel onbekendheid en vooroordeel, maar daarnaast bestaat ar een groote mate Van warme, hartelijke en oprecht gemeende dankbaarheid. Daarover in een volgend artikel. 's B. M. K Vóór een dag of tien plaatsten wij een ons toegezonden artikeltje, waarin het een en ander werd verteld over den meest ge- citeerden schrijver van het vroegere week blad „Katholieke", thans „Opbouwende Staatkunde' welke schuil gaat achter den naam „Exspectans". Dc schrijver van dit artikeltje had zijn gegevens uit zulk een zuivere bron en.de bedoeling waarmee het ter publicatie werd aangeboden, was blijkens dc toelichting zóó achtenswaard, dat wij geen reden hadden het te weigeren. Echter hebben wij op eigen gezag naam en adres van den aangeduiden persoon geschrapt, omdat dit een schijn van persoonlijke aan- tijging had kunnen hebben, terwijl enkel een waarschuwing bedoeld was voor Katholie ken,, die met de fascistische beweging van dr. Verviers sympathiseeren. Achteraf bleek, dat het bericht een kleine aanvulling behoefde. Er had n.m. moeten staan, dat „Exspectans" als insubordinee- rend geestelijke in „Katholielfe Staatkunde" heeft geschreven, daarna eervol ontslag kreeg uit de kerkelijke bediening en dus min of meer als particulier persoon onder denzelfden schuilnaam zijn voorlichting ver der gaf in „Opbouwende Staatkunde". Deze aanvulling werd ons verzocht te geven, wat wij deden gelijk met „De Tijd", die echter de onvoorzichtigheid beging om boven dat aanvullende bericht het hoofdje „Onjuist" te plaatsen en er de gevaarlijke woorden aan toe le voegen: „Een voorstelling, alsof eenige ongere gelde toestand nog zou voortduren, zou, behalve onjuist ook liefdeloos zijn." Wij noemden dat gevaarlijk, omdat er bij het woord liefdeloos altijd een aantal men- schen in ons sentimenteele landje onderste boven vallen. Zulk een flauwte kreeg ook de „Nieuwe Tilburgsche Courant", die ver leden week een hoofdartikel, let wel een hoofdartikel van meer dan een kolom aan het geval wijdde. Wanneer men weet, dat er in dat stuk aan ons adres gezegd wordt, dat wij behooren tot de menschen met de mentaliteit „om politieke en sociale tegen standers de kerk uit te jagen, hun geloof verdacht te maken, ze in den ban te doen, pausje te spelen, terwijl zij nog niet het hiërarchisch gezag van een koster bezitten," dan is daarmee deze weeë, zoetelijke jour nalistiek voldoende geteekend, zoodat men ons de rest zal besparen. Wij zouden dan ook met geen woord, noch van de „aanvulling" van „de Tijd", noch van de lamentaties der Nieuwe Til burgsche Courant gerept hebben, wanneer laatstgenoemd blad niet voor de tweede maal op dezelfde was teruggekomen en nu schrijft: „Bedoelde priester heeft niet alleen eervol ontslag gehad maar le voren ook een half iaar reisverlof en van insubordinatie is ge heel en al geen spraak geweest, zoodat van het bericht in de N. Haarl. Crt., wat dien priester- betreft, niets overblijft, waarvan men, om voorzichtig le zijn. alleen maar zeggen moet, dat het onbegrijpelijk is, dat zulk een onwaar bericht, objectieve laster, gebruikt wordt om politieke katholieke te genstanders onschadelijk te maken," Wanneer wij nu meedeelen dat de aan vulling van ons bericht, voor zoover het zakelijke gedeelte betreft, ons van de meest olficieele kerkelijke zijde uit het Bisdom Den Bosch zelf gewerd, dan zou men mo gen veronderstellen, dat de Nieuwe Tilburg sche Courant wel tot een ander inzicht zou komen en daarvan zou doen blijken. Wij hebben ten deze echter niet de minste ver wachting. Immers, wie het eerste oprechte artikeltje in ons blad heeft 'gelezen, kan daaruit geen andere conciusio trekken, dan dat het den schrijver om een waarschuwing aan zijn geloofsgenooten te doen was. Bovendien schrapten wij nog-naam en adres van den geincrimincerden„Exspecans" zoodat er niets persoonlijks overbleef. Wat doet nu de „Nieuwe Tilburgsche Courant"? Zij neemt het in „heilige verontwaardiging" voor den ongenoemden geestelijke op, maar scheldt met name een Katholiek or gaan voor het laagste wat men wel van 'een Roomsch publicist kan zeggen en dat alles uit naam vande liefde! Voor zulke liefdesverklaringen staat iedereen paf, die niet een beetje Bf abpntschê politieke ge schiedenis kent. Voor ons die weten, hoe nauw aan het blad verbonden is een ex- Kamerlid, dat zich verschillende malen te gen de Katholieke, politieke organisatie in, candidaat liet stellen en dat nu nog zijn blad laat gebruiken voor het steunen door dik en dun van een dissidente Katholieke partij en dagelijks aan de Katholieke een heid in de politiek zoo enorm veel schade doet, voor ons is het niet zoo onbegrijpe lijk, dat zulk een orgaan het' steeds op neemt voor Verviers, de fascisten, de Volks partij en alles wat maar dissident in het Roomsche kamp is. Dat was ook de reden van al het geschrijf in de Nieuwe Tilburg sche, naar aanleiding van de simpele re gels in ons blad over „Exspectans". Een zedemeester met zooveel boter op zijn hoofd deed echter beter buiten de zon te blijven, Zaterdagmiddag 3 uur werd te Uitgeest in 't Stationskoffiehuis van den heer C. Dcutekon-,, de Jaarvergadering gehouden van de R. K. Statenkieskrmgvereeniging „Zaandam." Ruim 3 uur opende de vice-voorzitter, dc heer Val- kcrihg, bij afwezigheid van den voorzitter, den heer Barnhoorn van Assendelft, de ver gadering. Voorzitter vraagt dc clementie der vergadering, waar hij onvoorbereid de leiding op zich moet nemen. Na een welkom aan de aanwezige afgevaardigden en de beide. Sta tenleden, de heeren Dorbeek en W. Boon, worden de notulen goedgekeurd. Een schrijven van den heer Barnhoorn wordt voorgelezen, waarin deze meedeelt, wegens ongesteldheid, de vergadering niet te kunnen bijwonen. Met een vaarwel en beste Als bestuursleden waren gekozen: H. Hem men met 32 stemmen, Mr. A. Kusters 26 stemmen, N. J. Matthijssen 45 steramen, P. C. L. M. Rivé, 25 stemmen, J. Sengers 39 stemmen, J. Wittebrood, 19 stemmen en J. Valkering 47 stemmen. Door de Algem. Ver gadering werd daarop de heer J. Valkering met 26 stemmen gekozen tot voorzitter. Op Mr. Kusters waren 23 stemmen uitge bracht. Na heel veel tegensputteren besloot de heer Valkering tenslotte zich deze verkie zing te laten welgevallen. Voor plaatsvervangers weiden bij eene vrije verkiezing aangewezen de heeren F. Bak met 41 stemmen, Bernaart met 48 stem men, E. Boon met 47 stemmen, K. Molenaar met 37. stemmen, A. Mul met 36 stemmen, Slichting met 26 stemmen en de Vries met 49 stemmen. Vervolgens werd besloten dat voor het volgend jaar 3 leden uit 3 afdeelingen in de nabijheid van de woonplaats van den nieuw- gekozen penningmeester, de controlecommis- Directie: Mr, Th. WESTERWOUDT. wenschen voor den Statenkieskring neemt hij afscheid van de vereeniging. De voorzitter wenscht hem een. spoedig herstel zijner ge zondheid toe? Uit het daarop volgend jaarver slag van den secretaris, den heer Kroon, ver namen we dat in het afgeloopen vereenigings- jaar> slechts 1 bestuurs- en 1 algemeene ver gadering werd gehouden. Verder bepleitte hij vertegenwoordiging van Alkmaar, een der grootste afdeelingen van den Statenkieskring in het Bestuur. ITet daar opvolgend jaarverslag van den penningmees ter, eveneens den heer Kroon, gaf als ont vangsten aan 388,5414, uitgaven 397,21, al- zoo een nadèelig saldo van j 8.6614. Waar evenwel nog niet alle afdeelingen hun con tributieschuld hadden voldaan, mocht echter gerekend worden, dat er een batig saldo van plm. 70 aanwezig was. Alle vereenigingen, aldus de penningmees ter, betaalden hunne contributies, uitgezon derd Alkmaar. Wel mocht er bekendheid aan gegeven, dat dc heer Kroon penning meester was, want één afdeeling zond deze bijdragen aan den heer W. Boon le' Kromme nie, die nota bene niet eens zitting in het be, stuur van den Statenkieskring had. Op verzoek des voorzitters bracht de heer de Rooij van Zuiderwijn, namens de Wor- merveersche commissie, aangewezen om de boeken en bescheiden van den penningm. te fcontroleeren, verslag uit van hare bevinding en constateerde alles in orde te hebben be vonden. Den penningmeester wordt dan ook dank gebracht voor diens accuraat beheer. De heer Mathijssen van Wormerveer zou gaarne zien, dat, waar Wormerveer reeds 2 keer werd aangewezen de controle uit te oefenen op het beheer van den penningmees ter van de Statenkieskring-vereeniging, nu eens, zooals ook 't reglement luidt, een an dere afdeling daartoe werd aangewezen. De heer Hoedjes van Heiloo deelde terloops mee, dat te Heiloo voor de groslijst alle R.K„ lid of geen lid der locale R. K. Kiesvereeni- ging, stemgerechtigd zijn, iets, wat de voor zitter en waarvoor hij ook algemeenen bijval der vergadering had, een onjuist standpunt noemde. Betalende leden eener vereeniging, vond men, hebben en dienen rechten te heb ben, welke niet-leden niet mogen bezitten. De heer Kroon beantwoordt de opmerking van den heer Matthijsen, door aan te geven, dat juist Wormerveer werd aangewezen ter controle, omdat voor de controle door een naburige commissie geen onkosten als reis kosten enz. gemaakt behoefde te worden. De ze gewoonte, n.l. het aanwijzen van een na-, burige commissie, was indertijd onderling door 't bestilur van den R. K. Satenkieskring geregeld. Voor het overige, mocht men, zoo men dit wilde, ook een andere regeling treffen. De Voorzitter vond van den eenen kant deze gewoonte, als beperking van onkosten bedoeld, goed; van «le andere zijde diende toch ook het reglement gehandhaafd te wor den. Als aanvulling op de in het jaarverslag ge dane bemerking, betreffende de achterstallig heid van de contributie door de afdeeling Alkmaar, deelde de heer Kroon nog mede, dat van genoemde afdeeling 3 verschillende opgaven van 't leden-aantal achtereenvol gens waren ontvangen cn deze afdeeling slechts contributie wilde afstaan van de laat ste opgave van het ledenaantal, iets wat het bestuur op eigen gezag niet kon goed vinden, omdat dit meende, dat van hef hoogste le denaantal contributie verschuldigd was. Daarom wenschte het bestuur de beslissing dezer kwestie aan de algemeene vergadering over te laten. Voor daartoe evenwel wérd overgegaan, verkreeg de heer Bosman, pen ningmeester, tevens afgevaardigde der afdee ling Alkmaar, de gelegenheid deze kwestie nader te. belichten. De hoofdzaak van des heeren Bosmans betoog kwam hierop neer, dat de financieele administratie, voor ge noemde heer de financ leiding op zich geno men had, aanmerkelijk in de war was en men vergeten had vele personen, welke inmiddels bedankt of uit die gemeente vertrokken wa ren, van de ledenlijst af te voeren en de laat ste opgave van het leden-aantal alleen met de werkelijkheid overeenkwam, Mr. Kusters, eveneens afgevaardigde voor Alkmaar, lichtte een en ander nog nader toe Zoodoende werd de kwestie tevens duidelijk voor de afge vaardigden, die dan ook eenparig besloten, de afdeeling Alkmaar slechts contributie te laten betalen, voor de laatst gedane leden- opgave, n.l. 911 aangesloten leden. De contributieheffing werd bepaald voor dit jaar 1924 op 5 cent van ieder lid der aan gesloten R. K. Kiesvereenigingen. De heer Kroon had gaarne gezien dat er slechts dan tot contributieheffing was overge gaan, wanneer uitgaven van de Statenkies kring-vereeniging dit vereischten. De heer Mathijsen pleitte op goede gronden voor het Bestuursvoorstel, dat dan ook algemeen .ge accepteerd'werd. Voor nu tot de bestuursverkiezing werd overgegaan, wees de heer Lunen van Castris cum op 't allezins billijke om. waar de meeste bestuursleden uit de Zaanstreek afkomstig waren, nu eens een lid uit Kennemerland te benoemen. Inmiddels had de heer Kroon te kennen gegeven, voor eenc herbenoeming niet in aanmerking te willen komen. Een stembureau werd vervolgens geformeerd, dat den volgenden uitslag bekend maakte: sie zoudén vormen voor het nazien van de boken en bescheiden van den penningmees ter. Bij de rondvraag uit de heer Hemmen van Castricum zijn tevredenheid over de aanwezigheid der beide heeren Statenle den van onzen kieskring. Van deze ge legenheid wenschte hij gaarne gebruik te maken om de aandacht dier beide heeren te vragen voor de voorstellen van Gedepu teerden aan de Commissie van Overleg, inzake de salarissen. Genoemd voorstel is, aldus de heer Hemmen, het paard achter den wagen' spajmen. Wanneer we naar het ziekenhuis „Duin en Bosch" te Castricum kijken, dan bespeuren we in de gedane voorstellen van Gedeputeerden, dat ode salarissen van de hoogere ambtenaren, als Directeur, artsen, enz., verhoogd moet wor den, niettegenstaande deze salarissen niet laag kunnen genoemd worden. Maar bij het lagere personeel, en met voorbeelden illustreert de heer Hemmen dit, begint eerst deverlaging. Gaarne wenschte de heer Hemmen hierover de meening van de bei de heeren Statenleden te vernemen. Maar er is nog meer. Onze Provincie, die de hoogste belastingen vordert van alle pro vincies, doet het minst aan de wegen, waar de andere provincies, die minder belasting heffen, daaraan veel meer zorg besteden. Nu was het de hoop van de gemeente Castricum ook in ontworpen wegenplan te worden opgenomen, n.l. met het oog op den weg van Castricum langs de dui nen naar Schoorl. De toestand van dezen weg, zegt spreker, is onhoudbaar. In de gemeentebegrooting van Castricum was een post uitgetrokken om dezen weg in dit jaar afdoende te verbeteren, mits de provincie 50 pet. der kosten op zich wilde nemen. Immers deze weg is geen plaatselij ke verkeersweg, het is een weg voor al gemeen gebruik. Voor- de bovengenoemde opname had men zich géwend tot Ged. Staten. Een zeer hoffelijk schrijven was «van Ged. Staten daarop terug ontvangen, dat tus schen de regels door evenwel duidelijk liet blijken, dat daar niets van koq ko men. Waar Egmond-Binnen bij dezen weg dezelfde belangen heeft als de gemeente Castricum, is men besloten nog eens ge zamenlijk aandrang op Ged, Staten uit te' oefenen. Ook voor dit punt verzoekt de heer Hemmen de volle medewerking der beide Statenleden. De heer van Lunen (Castricum) nog eens terugkomende op de bezuinigingen, betreffende de salarissen van het perso neel vfin Duin en Bosch te Castricum, wijst er op, dat, men om het effect van bezuiniging te kilnnen sorteeren in de voor stellen spreekt van technische herziening der salarissen, zoodat de salarissen, van wat maar eenigszins een technisch ambte naar kan genoemd worden, verhoogd wor den', en daarentegen de inkomens van de lagere ambtenaren gedrukt worden. Zelfs gaat het gerucht, dat men de salarissen van de directeuren van genoemde inrich ting buiten het reglement wenscht te brengen. De heer Nijssen (Castricum) betreurt 't, dat men om in de bosschen- aldaar te kunnen wandelen, een wandelkaart, waarop por tret dient te hebben. Een en ander kost weer 2.60. Alles bureaucratische amb tenarij, wat er natuurlijk op uit is, om door deze bemoeilijking, het vreemdelin genverkeer in een opkomende plaats als Castricum tegen te werken. Ook hiervoor vraagt de heer Nijssen de aandacht der heeren Dorbeek en Boon. Mr. Dorbeek hierna het woord verkrij gende, is er over verheugd, dat hem der gelijke zaken onder de aandacht worden gebracht. Ook hij is er in principe voor, om waar deze ziekenhuizen zoo veel kos ten, de bezuiniging zooveel mogelijk na te streven; wat de opname van bedoelden weg in het wegenplan betreft, Mr. Dor beek gelooft niet, dat' dij wegenp'an on gewijzigd en zonder verwijdering van de vele daaraan klevende fouten, zal aange nomen worden. Ook de maatregelen geno men tegen de wandelaars in de Castricum- mer bosschen vindt genoemd Statenlid wel wat te draconisch. Aan. alle drie ge noemde zaken belooft hij daarom zijn volle aandacht te schenken en de belangen voor staan. De heer W. Boon, Statenlid, brengt dank voor de sympathieke wijze, waarop deze vragen ter beantwoording werden gesteld. Ook genoemde heer is het er alleszins mee eens, dat er in die ziekenhuizen veel geld wordt vermorst. Als men nagaat dat in Santpoort op 1200 verpleegden, 600 man personeel in Duin en Bosch op 800 ver pleegden 400 man noodig is. In Medem- blik is de toestand iets gunstiger, dan komt men tot de slotsom dat gemiddeld op 2 verpleegden, 1 man personeel noodig is, wat schril afsteekt bij de particuliere zie kenhuizen. De huishouding in de Provin ciale Ziekenhuizen raakt, aldus de heer Boon, kant noch wal. Betreffende genoem den weg, zou de herr Boon vooral de be treffende gemeenten den wenk willen ge ven, gezamenlijk dienaangaande aandrang uit te oefenen op Gedeo. Staten. Naar aanleiding van genoemde wandel- kaart. verzoekt de heer Boon hem de noodige gegevens te willen toezenden. In alle drie punten zegt de heer Boon zijn volle sympathie en medewerking toe, waarvoor hem en ook aan den heer Mr. Darbeck door den heer Hemmen dank gebracht wordt. Nog enkele zaken, waaruit blijkt dat er bij de Prov. bedrijnen 'roeke loos met het geld wordt omgesprongen, deelt de heer Hémmen mede, die ten slotte aan de vergadering de vraag stelt of, nu we een nieuwe Gedep. Staten hebben, waarin 2 Katholieken zitting hebben, de toestand verbeterd is? Eindelijk niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter deze geanime' 'de ver gadering onder dank aan de afgetreden bestuursleden voor hunne belangelooze verrichtingen aan de beide heeren Sta ten leden voor hunne aanwezigheid aan de heeren der stembureaux en aan de af gevaardigden voor hunne opkomst. De staking in het houtbedrijf geëindigd. In de gehouden stakersvergadering zijn de voorstellen van den patroonsbond met 386 stemmen voor, 180 tegen en 14 stemmen in blanco aangenomen. De stakers zullen zich Dinsdag voor hervatting van den arbeid aanmelden, indien tenminste van patroons- zijde geen rancune-maatregelen worden ge nomen. De losse arbeiders zullen een verlaging van loon van 2 cent per uur ontvangen, waardoor de loonen voor de arbeiders op de werven zijn teruggebracht op 66 en die welke belast zijn met den opslag van hout op 68 cent per uur. Voor het tariefwerk zal de verlaging 3°„ bedragen. De vaste arbeiders krijgen een loonsver laging van 2 tot 3%, verband houdende met de meer of mindere geschooldheid. Het arbeidscontract zal loopen van 1 April tot 31 Maart. Tooneeluitvoering. Dc R. K. Pa rochiale Tooneelvereeniging „St. Raphael geeft op 2den Paaschdag 's avonds half 8 een groote uitvoering in het parochiehuis. Opgevoerd wordt: „Neo of de Martelaar der Catacomben", dramatisch tooneelspel in* drie bedrijven. Als slotnummer wordt opgevoerd „Moppie de ongeluksvogel. Parochiale bibliotheek. De parochiale bibliotheek „Credo Pugno" werd Zondag gesloten. Zij, die qog boeken in hun bezit hebben, worden verzocht, deze ten spoe digste in te leveren, daar dit voor een goede orde ten zeerste is gewenscht. Burgerl. stand. Geboren: Wilhelmus Hubertus Mauritius, z. van H. Kerkhof en M. J. Compier. Hendrik Hubertus, z. van H. J. v. d. Winden en H. W. van Bil- derbeek. Johanna, d. van A. G. Smits kamp en F. G. C. Wullens. Geheime distilleerderij? Vrijdagmid dag 1.1. vervoegden zich een vijftal com miezen, vergezeld van de Rijks- en ge meentepolitie van Uithoorn ten huize van A. v. d. B. en J. S. te Kwakel, daar hét vermoeden bestond,, dat er in deze omge ving een geheinj'e distilleerderij aanwezig zou zijn. Dit vermoeden werd versterkt door het feit, dat uit het huis van v. d. B. een onderdeel van een distilleerketel in een aangrenzende sloot was geworpen, toen de politic aankwam. De huiszoeking leverde geen resultaat, daar niets ver dachts werd gevonden. Proces-verbaal werd echter opgemaakt tegen v. d. B„ wegens het weggeworpen stuk, daar dit tot de verboden artikelen behoort. Collecte. De Zondag gehiuden col lecte aan de'deuren der parochiekerk voor de uitgesloten Textielarbeiders in Twente heeft 13,11 opgebracht.' Leiden's ontzèt. Door de 3 October" Vereeniging is voor de viering van de 350-ja rige herdenking van Leiden's ontzet het volgende programma samengesteld op Donderdag 2 October 's avonds pl. m. uur in de Pieterskerk een historische her denking te houden, welke opgeluisterd zal worden door solo-zang van mevr. Noorde- wier-Reddingius, orgelspel van den heer Joh. Wagenaar, en uitvoering van enkele zangnum mers door een koor van ongeveer 200 zangers en zangeressen op Vrijdagmiddag 3 October pi. m. 3 uur en Zaterdagmorgen 4 October pl. m. 10.30 uur op te voeren een Openluchtspel, begeleid door instrumentale en vocale muziek. Voor de algemeene leiding van den zang heeft zich bereid verklaard de heer Leo J. Mens alhier. Om tot de vorming van een goed koor te komen, wendt het bestuur der 3 October- Vereeniging zich tot alle Leidsche Zang verenigingen met het verzoek, 'een bepaald aantal harer leden aan te wijzen, (dit nader vast te stellen) dat aan de uitvoeringen zal deel nemen. Waarschijnlijk zal een deel der uitvoeren den giecostumeerd moeten zijn op 3 en 4 October (Vrijdag en Zaterdag) en ook mede werking moeten verleenen aan den optocht op Zaterdagmiddag 2 uur. Mét de vertegenwoordigers van zangver enigingen .tal een er nadering worden ge houden op Donderdag 17 April, des avonds te 8 uur in Café „De Harmonie." De Leidsche bedevaart naar Heilo. Dc Leidsche bedevaart naar Heilo, ter ver eering van O. .L. Vr. ter Nood, zal dit jaar waarschijnlijk 21 Mei plaats hebben. Arm gebroken. Bij het haasje-over springen kwam het zoontje van den heer Cornelisse dusdanig tc vallen, dat het zijn arm brak- Per auto van den pastoor is het ventje naar den dokter vervoerd, waar het geholpen is. Brand. Zaterdagmiddag is te Benning- broek bij Hoorn, de boerenwoning, van J. Wijnkar tot den grond 1 toe afgebrand. Al leen de koeien konden gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Middelbare handelsavondschool. Ge slaagd voor einddiploma: P. Lely, S. Koster, G. Iepenga, A. Pouw, F. dc Vries, S. Visser, W. Kool, W. Macbielsen, C, R. Nierop, M. Jos. Nierop en N. Rond. Het diploma werd niet toegekend aan 2 leerlingen. Geslaagd voor Engelsche en Duitsche Han delscorrespondentie de dames E. Keijser en G. Horst, bezitsters van het M. U. L. O.- diploma. Geslaagd voor Duitsche Handelscorrespon dentie C. Schutte. Van de 2e klasse werden 13 leerlingen bevorderd naar de 3e klasse. Niet bevor derd 3 leerlingen. Van de le klasse werden 18 leerlingen Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Achteruit OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON r Ooticiens Fabrikanten Koningstraat 10 Haarlem. bevorderd naar de 2e klasse. Niet bevor derd 4 leerlingen. Aansluiting waterleiding. Voor het Kantongerecht te Alkmaar, was een aantal ingezetenen van Uitgeest gedagvaard ter zake van overtreding van' de Bouwveror dening, door hun perceelen niet aan te slui-, ten aan de Prov. Waterleiding. Eenigen hiervan waren verschenen. J. R. verklaarde, dat de Waterleiding-di rectie zeer zonderlinge tarieven toepaste die in strijd waren met alle begrippen van billijkheid. Bekl. was uit eigen beweging aangesloten, dóch de directie eischte dat hij in zijn voor hem veel te groot huis, waarvan de bovenverdieping onbewoond v/as, de meubelen uit eenige kamers verwij derde, Toen hij dit weigerde werd hem een navorderingskwitantie aangeboden, en toen hij betaling weigerde, werd ten slotte de watertoevoer, afgesloten. Het dwaze tarief van de Prov. Waterleiding maakt dat twee personen, die een groot huis bewonen en n minimum hoeveelheid water gebruiken, veel meer moeten betalen dan een groot gezin, dat een klein huis bewoont en zeer veel wa ter gebruikt. Verder stond terecht J. W. landbouwer te Uitgeest, wegéns eenzelfde overtreding. Beklaagde verklaarde zijn drinkwater doo^ den scheikundige Wanna, te Alkmaar, te hebben doen keuren en deze keurde het water goed. De directie der Waterleiding vond deze keuring niet voldoende; het ge meentebestuur verwees hem naar het Cen traal Laboratorium te Utrecht dat echter berichtte, dat het alleen voor publiek-rech- terlijke lichamen keurde. Uit het verhaal van beklaagde bleek verder,' dat hij van dc ge meente-secretarie naar de Gezondheids commissie, van hier naar het Waterleiding bedrijf, toen weer naar B. en W., naar eerr scheikundige te Purmerend, vandaar weer naar Alkmaar verwezen werd, alwaar dé heer W. verklaarde niet meer te willen keuren, omdat het waterleidingbedrijf toch het water niet goedgekeurd wilde hebben. Thans was beklaagde zoover dat het ge meentebestuur zijn drinkwater had opgezon den naar Utrecht, om cp zijn (beklaagde's) kosten gekeurd te worden. Hierop is nog geen bericht ontvangen. De ambtenaar van het O.M., eischte schor sing van beide zaken tot over 14 dagen, ten. einde den directeur van het P. W. N. en burgemeester en wethouders van Uitgeest te hooren. De Kantonrechter besloot in dezen zin. Een aantal andere beklaagden, die niets hadden gedaan om van dc toepassing van de dwingende bepaling ontheven te worden, werden veroordeeld tot een geldboete van 2.subsidiar een dag hechtenis. Personalia. Voor de examens- gemeente, adminstratic is in de examen-commissie be noemd: J. W. A. L. van Loenen, secretaris van Beverwijk. v Personalia. Voor de examens-gemeente- adminstratie is in de examen-commissie be noemd: Mr. dr. H." G. Scholten, secretaris al hier. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. Pila - nen en M. van Aken. Getrouwd: J. M. v. Velthuysen en A. M Assendelft. Geboren: d. van H. BeukmanKramer. z. van C. J. SmitVrouwen. z. van M KorverSlotemaker. z. van C. S. v. ZutphenSchelvis. d. van J. W. v. Blok landBorgslcin, Overleden: A. C. Mulder, 45 j. H. van Zutphen, 2 jaar. Burg. Stand. Geboren: z. van G. van BeekRaspoort. z. van M. de Pater1 Kuyl. z. van A. cle GraafDekker. z.f van C. Ariszv. d. Bos. d. van C. Hi1-: bertsCastricum. z. van M C. J. v. d. MastenCouwenberg. I. Ondertrouwd: B. Overzier en G. S. Vis-' ser. J. C. Hek en M. E.v. d. Veen. Overleden: J. Plugboer, m., 38 j., ongeh. K. Vellekoop, m., 48 j., ongeh. Gemeentelijk geneeskundige. Voor de benoeming van een gemeentelijke genees kundige hebben B. en W. dc volgende voor dracht opgemaakt: 1. A. S. Wijma, arts tijdelijk tc Wijl Groede. /ijkèroog. 2. W. Kremer, arts te 14 APRIL BERLIJN <p. billioen) 0.58 PARIJS 16.25 BRUSSEL 13.75 WEENEN 0.38 LONDEN 11.64»/. STOCKHOLM. 70.90 KOPENHAGEN 44.60 CHRISTIANIA *36.90 BAZEL 47.05 NEW-YORK 2.68 ROME 11,90 EERSTE KOERS LATERE KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1