Dinsdag 15 April 1924 47ste Jaargang No. 14714 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad Het woningvraagstuk en de verheffing van den arbeidersstand. UIT DEN OMTREK. LEIDEN. HALFWEG. NOORDWIJK, HILLEGOM, LISSE. VOORHOUT. WIJK AAN ZEE. VELSEN. IJMUIDEN. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. HAARLEMMERMEER. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BERLIJN tp. billioen) 0.60 16.52 li BRUSSEL 14.12 U WEENEN 0.38 LONDEN 11.68»/. STOCKHOLM. 7142% KOPENHAGEN 44.40 CHRISTIANS 36.85 47.30 NEW-YORK 2.68 U ROME .t 3Jé abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3,25 I'ranco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 19, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No, 5970. NIEUWE HAARLEWISGHE CUURANT Adverlenfiën 35 cent» per regïL Bij contract belangrijke korting. Advert en tiën tusscben den tekst als ingezonden mededeeling op de le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- cn aanbod-advertentiën 14 regels 60 cent per plaatsing: elke rcgei meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Wil men den doorsnee arbeider tevreden heid en oprechte medewerking bijbrengen, dan richte men allereerst zijn aandacht op het woningvraagstuk. Binnen de vier muren der woning speelt zich een groot deel van zijn leven af, daar heeft hij zijn vrouw, zijn kroost en zijn troost, waarom en waarvoor hij werken wil en waarvoor hem geen moeilijkheid te zwaar moet zijn. „Daar is zijn „eigen haard". Niet in overmatige luxe of in overdreven eischen ligt de gezelligheid van zijn woning. Die gezelligheid wordt bevorderd en be stendigd, door de omstandigheid, dat zijn huis voor den omvang vap zijn gezin vol doende ruimte biedt, de gewenschte zinde lijkheid kan worden betracht en door toe treding van licht en lucht dc hygiëne kan worden bevorderd. Daar zijn er te weinigen, vooral in de steden die het uit eigen onderzoek welen. Wij hebben uit eigen aanschouwing en besprekingen bij ons persoonlijk bezoek aan woningen voor onbewoonbaar verklaring soms treffende staaltjes en niet een en kel, maar vele gezien, welke ons de overtuiging bij brachten, dat het grootste deel van den arbeidersstand is van goeden wil. In de uiterst moeilijk zindelijk le houden krotten ontdekten wij meerdere uitingen van genoeg te prijzen zindelijkheid der "ar, beidersvrouwen en daarnaast een uiting van godsdienstzin, welke meerdere personen uit andere kringen moet ontroeren, omdat zooveel zielenadel in zulke moeilijk omstan digheden treffend is. Sinds een vijfjarig wethoudersschap en tienjarig daaraan voorafgaand propagandis ten-leven voor dc Kath, beweging van Nederland, hebben wij bij practischcn socia len arbeid ons hart verpand aan de mede- werking tot verbetering - zoo mogelijk opheffing van de woningellendc. Natuurlijk wij erkennen hel grif en weten het goed - - al zouden wij in alle plaatsen van Nederland in staat zijn in dc eerst komende tien jaren dit probleem tot oplossing of tot groote verbetering te bren gen, dan was daardoor de sociale nood nog niet opgelost. Dit uiterst moeilijke vraagstuk heeft zoo veel zijden, zoowel van internationalen, nationalen, mtercommunalen als communa- len aard dat cr in deze tijden een berg optimisme noodig is om in een eenigszins spoedige oplossing te gelooven. Maar desniettemin beschouwen wij hel in het vorenstaande omschreven practische werk als wel een der eerste en meest nood zakelijke dingen, welke zullen moeten ge beuren om stap voor stap te blijven werken aan de planmatige verheffing van den arbei dersstand. Bezwarend zijn de tijdsomstandigheden, zeker, om met de uitvoering van deze zaak de naar onze mcening zoo noodige vorderin gen te maken. Maar wat bezwarend is, is daarom nog niet onmogelijk; terwijl hetgeen met moeite en zorg wordt verkregen soms des te dier baarder wordt gewaardeerd. Toen na het uitbreken van den wereld oorlog de aanbouw van volkswoningen jaren had stil gelegen, hebben onze Ncderlandsche Regeering en nagenoeg alle stedelijke be sturen veel, ontzettend veel, gedaan voor dezen vorm van sociale hulpverleening. Minister Aalbersc heeft er meerdere malen op gewezen, dat wel geen land ter wereld in zulk een korten tijd dusdanige prestaties heeft geleverd. In meerdere kringen meent men zelfs, dal te veel en te spoedig is gehandeld en dat daardoor niet alleen het belang van den Staat, maar ook van den stand waarom en waarvoor men het deed, is geschaad. Wij gelooven nog steeds, dat het geen verstandige taktiek is fouten te verzwijgen, en daarom durven wij wel openlijk te erken nen met alle waardeering, welke wij hebben voor de van durf getuigende daad, om in enkele jaren 700 millioen Hollandschc guldens voor dit doel beschikbaar te stel len dat het achteraf gezien beter ware geweest een ander tempo en een andere methode te volgen. Maar vergeten mag toch nooit wordeji, dat zeker de regeering niet allereerst cn allermeest verantwoordelijk is geweest voor dc opdrijving van de kosten. Meerdere gemeentebesturen hadden bij een straffere politiek veel kunnen tegen houden, cn onder de vereenigingsbesturen, onder dc architecten, aannemers, leveran ciers cn ook sommige arbeiders zijn er Velen, die de hand op de borst mogen slaan en meerderen voor wie het zeer onge past is thans verwijtende woorden le laten hooren. Wij hebben op 'dit terrein ook eenige ondervinding opgedaan, on kregen voor kort nog de vraag zeer naief gesteld om nu toch eindelijk eens met feiten duidelijk te maken, dat er door een bepaalde cate gorie in dien tijd en bij deze werken veel te veel verdiend was. Wij zullen hier niet aanhalen, wat wij daarop met feiten hebben geantwoord wat nut heeft het, oude wonden open te halen maar het bedrag door ons uit de officieele bescheiden voorgelegd, was exor bitant hoog. Maar hoe het zij, in het gene raal genomen, zijn wij thans wel over die gekke uitwassen heen. Een erger omstandigheid is wel, dal de Regeering weinig meer kan doen, Wat be. teekent de beschikking over een zestal mil- lioenen voor een land met elf honderd gemeenten, waarbij er zijn, die alles alleen zouden kunnen gebruiken om iets van be- teekenis te doen tot stand te brengen, ter wijl hier op meerdere plaatsen bijkomt en het dreigt steeds erger te wbrden dat' ook de gemeenten betrekkelijk weinig meer zullen kunnen doen. Sommigen zien nu hun heil in het particu-' liere initiatie!. Hel is hierbij slechts de vraag zooals met alles wat men daar onder wenscht te verstaan. Houdt men hel oog gericht op den aan bouw door een groot deel van de thans cxploitcerende eigenaars van volkswonin gen, dan verwachten wij daar bitter weinig van. Zelfs al bekijken wij hen met de beste bri|, welke wij bezitten en al vergeten wij geheel, dat cr onder hen ook huisjes melkers zijn dan neg gelooven wij niet, dat de aanbouw van volkswoningen een voldoende veilig object van belegging zal blijken om er kapitaalkrachtigen voor te interesseereu. Maar daarom behoeven wij niet radeloos te staan. Het feit, dat de R. K, Werkliedenbond in het Utrecbtschc bisdom door een samenwerking van zijn Woningbouwcentrale „Ons Huis" en de levensverzekering van de Federatie van R. K. Volks- en Wcrklicdenbonden „Con cordia" een weg zoekt en baant, opent nieuw perspectief om voor den arbeider een eigen woning te bréngen. Het geeft ook wel iets te denken, dat de woningbouwstichting „Eigen Bezit" te s-Hertogenbosch een som van twee en een halven ton a 4 pCt. 's jaars werd ter leen aangeboden om te komen tot den bouw van 100 woningen. Wat ligt hier veel te .doen ook en vooral voor personen uit andere standen, speciaal voor hen, die van Kath. huize zijn om de arbeiders en den arbei dersstand te gemoet te treden. Wat openen zich hier prachtige vergezich ten om daadwerkelijk bezig te zijn voor dc verheffing van den arbeidersstand. Uiteraard leenen zich dagblad-artikelen er niet toe om precies en juist uiteen te zetten, op welke wijze dit zou kunnen en moeten geschieden, aangenomen dan maar, dat dit bij zulk een moeilijk probleem voor één man mogelijk ware. Maar al bereiken wij slechts het vestigen van de aandacht op deze mooie zijde van een uiterst goede zaak, dan is het werk al buitengewoon dankbaar. Allicht treffen wij een gevoelige snaar van vele Kath. personen, welke op onderschei dene manieren hebben bewezen en bewij zen, dat zij nog immer veel voor de verhef fing van den arbeidersstand willen doen. 's-B. M. K, DE BOLLENVELDEN. Nog niet veel tc zien Men schrijft ons uit Lisse: Hadden we eerst nog eenige hoop, dat met Paschcn de bollenvelden f\ch op zijn mooist zouden verloonen, nu de „Zomer tijd" ons nog niet eens „Lenteweer" brengt, is ons die hoop ijdel gebleken en zullen we van bloeiende Hyacinthen en Tulpen met Paschen niets te zien krijgen, zoodat we ons zullen moeten tevreden stellen met wat overbloeiende crocussen en een enkel soort vroege Narcissen! Met Paschen zal 't dus vermoedelijk veilig zijn langs 's Heeren we gen, behalve dan natuurlijk het gewone ver keer van enkele duizenden auto's. Kantongerecht. Een drietal personen uit Zocterwoude moest tercht staan, omdat zij zich niet hadden laten aansluiten aan de waterleiding. Voor den een zou in sluiting 200 kosten en dai kon hij niet betalen. De kantonrechter vond, dal de gemeente- dan maar moest bijspringen. De kantonrechter wees er op, dat ze voor het zelfde feit al eens meer veroordeeld zijn voor 2, 3 en 5. Nu eischle hij 100 boete of 10 dagen hechtenis. Dat valt niet mee! P. S., uit Leiden, aannemer van beroep, had op zijn motorfiets veel te hard gereden en was daarbij tegen een anderen motor rijder gebotst, die licht verwond was. De eene getuige schatte de snelheid op 60 K.M„ de ander op 100 K.M. De ambtenaar vroeg slechts 20 of 10 dagen. De Noordwijkerhoutsche winkelier J. v. D. verkocht botermelange, maar had het vat niet voorrien van het woord margarine. Bekl. zei niet geweten te hebben, dat dit moest. D, ambtenaar geloofde niet veel van dit praatje en eischte 30 of 10 dagen, wat bekl. erg veel vond. Nog enkelen hadden op een fiets zonder bel gereden. Eisch tegen ieder 3 of 3 dagen. Verder werd veroordeeld J. R., landbou wer, te Leiderdorp, die verzuimde aangifte te doen van bij hem voorkomende gevallen van mond- en klauwzeer onder het rundvee, tot een boete van 100, subs. 30 dagen hechtenis. De eisch was 400, subs. 30 d. De landbouwer P. van H„ te Zoeterwoude, die volle melk had afgeleverd, welke met 15 pCt. water bleek vermengd te zijn, werd veroordeeld tot 150, subs. 30 dagen, over eenkomstig den eisch van den Ambtenaar van bet O. M. Burgerl. Stand. Ondertrouwd: W. Th. Bucksteeg jm. 30 j, en J. Bleyenbcrg id. 28 j. P. P, Versteeg jm. 30 j, cn J. E. dc Haas jd. 28 j H. Marles jm. 25 j. en M. Brouwer jd. 24 j. P. v d. Pompe, jm. 19 j. en L. A Filippo, jd. 18 j. Th. L. Langevcld, jm. 21 j, en F Boekkooi, jd. 18 j. J. .J. v. d. Reijden, jm. 21 j. en M Flo- risson, jd. 25 j.. W, J. v. d. Steen, jm 21 j. en H. E. Collé. jd. 20 jP. C. Roc- landse, jm. 20 j. en J. G. Rassink jd. 20 j. P. J. Jansen, jm. 24 j. en J. S.Kiaver- wijden, jd. 23 j. De Dahlia-tentoonstelling. H. M. de Koningin-Moeder heeft 'n zilveren medaille beschikbaar gesteld voor de van 1821 September hier ter stede te houden speciale dahlia-keuring en -tentoonstelling. Verder de burgemeester een verguld-zilveren me daille geschonken, terwijl de Ned. Dahlia- vereeniging een zilveren wisselbcker uit geloofd heeft voor de beste dahlia, die dit jaar ter keuring wordt aangeboden. Deze beker moet twee keer achteren of driemaal in het geheel door denzelfden kweeker ge wonnen worden, om diens eigendom te wor den. Houder is op dit oogenblik de heer D. Eveleens Maarse, te Aalsmeer, die hem ver leden jaar won met dc dahlia „Maria Hout man". Staking geëindigd. De staking in de pottenbakkerijen van de firma's Gcbr. Splin ter, te Leiden, Ginjaar Delfos, te Leider dorp, Vermeulen, te Zoeterwoude en Filippo, te Hazerswoude, is geëindigd. De arbeiders lubben de loonsverlaging aanvaard. Gister morgen hebben zij allen het werk hervat. Studiefonds. Ten vorige jare heeft de heer W. G. van der Boor, in Den Haag over leden, aan de Leidsche Universiteit een aanzienlijk legaat vermaakt, ten einde daar door ren naar hem genoemd Leidsch Studie-fonds te stichten De bepaling daar bij v/as. dat eerst na verloop var) ren jaar dit studiefonds in werking zou treden. Thans zijn er beschikbaar gesteld vier beurzen van het W. C. van der Boor's Leidsch Studie fonds, elk van 1000 voor studenten in faculteit der rechtsgeleerdheid, geneeskunde en wis- en natuurkunde. Aanvragen moeien geschieden voor 1 Juni bij curatoren der Leidsche Universiteit. Als voorwaarde is er aan verbonden, dat bij voorkeur zij in aan merking komen, die ten minste 4 klassen van het gymnasium, lyceum of H. B. S. in Den Haag hebben doorloopen. Postduivcnvlucht. Voor het eerst in dit seizoen heeft de Vereeniging „De Post duif" alhier, die nu is aangesloen bij de Nederlandschc Postduivengids, een wedstrijd gehouden en wel van uit Delft. De uilslag was le pr., Th. v. d. Wulp; 2e prijs, B. Docven; 3e pr., P. Twigt; 4e pr., B'. Doeven; 5e pr., M. Griffioen; 6c pr,, idem; 7e pr., idem; 8e pr.. G. Hensbergen; 9 pr., F. de Leeuw; le pr., W. Merriënboer; 11e pr. idem. Sport. Zondag is S.J.C. I weer met een overwinning teruggekeerd en nu met de vic torie op Wilhelmus II uit Voorburg. De kam pioenskansen staan nu bijna zeker. Nog één wedstrijd moet worden gespeeld tegen Lei den II, een partij die S.J.C. I toch wel kan winnen. Vol goeden moed reed het elftal en supporters 't dorp uit, om na een fermen rit, op het mooie Wilhelmus-terrein een forsch gespeelden wedstrijd bij te wonen. Onder leiding van scheidsrechter Hofstede, stelden de elftallen zich op. Wilhelmus won den toss en verkoos met den wind in den rug te spelen. S.J.C. trapt af en direct neemt Geel-Zwart het leder over en brengt een bezoek aan 't S.J.C.-doel, wat door de zwart-witten met een tegenbezoek wera beantwoord. Dan kwam het S.J.C.-doel eenigszins in 't gedrang maar Thomas, die het liefst de nul handhaaft, kon den gevaarlijken effectbal wegwerken. Daarna komt een moment, dat we denken, dat Wilhelmus de leiding zal nemen, met een schot in den uitersten hoek langs den grond; we tellen 'm reeds. -maar Thomas laat z'n nul nog niet glippen en werkt vallende den bat corner. S.J.C. werkt zich dan los uit de omarming van Wilhelmus en maakt aan de overzijde een goaltje, echter in buitenspelpositie en deze wordt dus niet ge teld. Wijnand en Frans probeeren 't met een paar schoten maar hebben geen succes. Even daarna neemt S.J.C. de leiding door v. Urk die mooi inschiet. Volgt protest van Wilhel mus, die meent, dat de bal niet geheel door 't doel geweest is. De scheidsrechter wijst echter onverbiddelijk naar het midden. De stand is 10. Na eenige mooie schoten van Frans komt een Wilhelmus man alleen voor 't S.J.C. doel, treuzelt een beetje en de bal is hem ontfutseld. De rust komt met dezen stand. Na de rust spant Wilhelmus zich geweldig, in en direct zijn ze bij de S.J.C.-achterhoede, die het terrein met ferme trappen zuivert. De wind is nogal lastig en telkens moetenout- ballen worden ingegooid. Bij een mooien voor zet is Willem juist een moment te laat, en de kans is weg. Een opdringen van Wilhelmus stelt een Geel-zwarte bijna in de gelegenheid te doelpunten, als Jan Hoogervorst vallende den bal nog wegmaait. Een mooi schot van v. d. Berg wordt ten koste van een corner ge keerd. Moerrel zet even daarna voor de keeper loopt uit, om den voorzet te onder scheppen, doch v. Gerwen kopt over den keeper heen in 't verlaten doel. Na een poosje nog was heen en weer te hebben getrapt, komt het einde met 20 in het voordeel van S.J.C. De wind maakte het in dezen wed strijd zeer lastig. De S.J.C.-verdediging, vooral de keeper, kreeg weinig te doen en wat hij deed was perfect. Hij voorkwam een zoo goed als zeker doelpunt. De backs had den het ook niet bijzonder moeilijk. De mid- denlinie is wel 't best. v. d. Berg als spil mag wel het best genoemd worden, haast onpas- s eerbaar en de stuwende kracht voor de voor hoede. Zijn rechterbuurman A. Starrenburg staat ook zijn mannetje en met zijn eigen aardige truc heeft hij altijd succes. Jac. Pas- schier houdt vol, mist zelden en heeft een waardige plaats in het drietal. Met de voor hoede is het lastiger met zulk een wind. Mooi samenspel is dan niet gemakkelijk te berei ken, maar ze hebben gesjouwd en twee puntjes gefokt ter belooning. De laatste wed strijd tegen Leiden II maakt toch een waar dig besluit Eucharistische dag. Vrijdagavond werd er vergaderd in de kleine zaal van 't Juvenaat ter bespreking van de te houden Euch. dag op 't Sportpark te Noordwijk op initiatief van de plaatselijke K.S.A. alhier. Dinsdagavond had het bestuur van de K.S.A. vergaderd na een eenjarig bestaan, waarin een overzicht van de werkzaamheden was gege ven, waaruit bleek, dat de Missie-ten toon stelling is georganiseerd door de K.S.A., als ook de Liturgische cursus. De Euch. dag was evenwel toen ook een belangrijk punt van bespreking, welke deze besprekingen zijn geweest en in hoeverre men is gevorderd met de voorbereidingen. Op 13 Juli e.k. zal een Euch. dag gehouden worden op het Sportpark. Allereerst is de Pastoor naar Z. D. H. den Bisschop geweest en heeft daar niet alleen toestemming verkregen van den Kerkvorst, maar ook diens hoogc goedkeu ring hiervoor mogen wegdragen. Ook de medewerking van de heeren Pastoors uit de omliggende gemeenten is reeds verzekerd. Samenwerking zal worden gezocht met de plaatselijke afdeelingen van de K.S.A. uit de omgeving. Daar dc tijd beperkt is en een groote menschentnassa verwacht wordt, wer den verschillende commissies in het leven geroepen. De terrein-commissie bestaat uit de heer Kap. Nijssen voorzitter C. G. J. Alkc- niade, J. W. Roodenrijs, P. J- de Groot, v. Gerwen, \V. P. de Vreede, Taskin, P. Droog, C. Westgeesri Th. Overmeer en Th. v. d. Meer. Propaganda-commissie Kap. Braak man voorz., L. J. v. d. Meer, secretaris, C. Verweij, P. Smit, A. v. Schie, H. Buyze, J. v. Kan, Commandeur. Mej. Mas Over meer. Commissie van Orde Kap. Braakman voorz., W. de Ruiter, H. G. de Boer, C. Al kemade Az., v. Groos, J. v. d. Weyden, A. v. d. Berg, Alie de Groot, Thijssen, Marm- belle, A, Meger, Commissie voor muziek C. G. J. Alkemade, S- Stiep, Rooderijs en Staye v. d. Wergf. Te half twee zal er Lof gehouden worden in de kerk, waarna men naar 't Sportveld zal gaan. Als sprekers zullen optreden Mr. dr. Jan van Best en de Wel eerw. pater Jonck- bloedt. De kapelaan zegt dat deze Euch. dag ge houden wordt in verband met. het Eucharis tisch congres te Amsterdam. Velen zullen bierbij niet kunnen tegenwoordig zijn en dan wordt hierdoor een gelegenheid opengesteld. Na eenige besprekingen van huishoudelijken aard, sluit de voorzitter op de gebruikelijke wijze. Steunregeling. De voor dezen winter getroffen steunregeling is beëindigd voor de ongeorganiseerden en ouden van dagen en zal 10 Mei a s. eindigen voor de georgani- sccrden. De Zomertijd, In onze gemeente be staat er geen noemenswaardig streven, om tot niet-invoering va nden zomertijd te ge raken. Dit komt vooarl, omdat '1 badbcdrijf in deze gemeente overhecrschend is. Het bekende verzoek van een gemeentebestuur, nan alle gemeenten in de bollenstreek, om te besluiten tot niet-invoering van den zo mertijd, werd dan ook in onze gemeente voor kennisgeving aangenomen. R.K.V.V. „Concordia", Zondag speelde Concordia- 3 haar laatsten competitie-wed strijd tegen B.S.M. 2. De kampioenen heb ber. het seizoen schitterend besloten. Met 20 werd B.S.M. verpletterd. De Blauw- witten werden gehuldigd en aanvoerder Duinhoven ha deen fraaie bouquet bloemen in ontvangst te nemen. Het is een fraaie prestatie geweest, ongeslagen te eindigen en slechts I punt te verspelen, door een gelijk spel tegen Victrix 2, te Schoten. Beëdigd. Heden werd aan de Arrondis- sements Rechtbank alhier beëedigd als Makelaar in vaste goederen (Wet van 5 Mei 1922) de heer C. Joh. Bakker Jzn., alhier. VEILING te Lisse, op 12 dezer, van gladl^Jen, on der Directie van Holland's Bloembollen huis. America J 0.80, Empress of India 1,10, Bar. Jos. Hulot 1.10, Red Empe ror 1.50, Prozerpine 1.50, l'Immaculée 1.60, Yellow Standaard 1.10, Halley 1.10, White Giant 1.40, Odin 0.95, Willy Wigman 0.80, Roem v. Kennemcr- land 1.10, Ërenchleyensis 1.10, Mr. Frank Pendleton 1, Golden West 1.10, Liebesfeur 2, Schwaben 1.20, Panama 0.90, Pink Perfection 1.40. Alles per 100 stuks. Maat van 10-12 c.M. De Melkprijs. De melkprijs is thans van 15 op 14 cent per liter gebracht. Een show-room. Daartoe door hem uitge- noodigd, hebben we Zaterdagavond een kijkje genomen in de pas ingerichte toon- kamer van den rijwielreparateur C. van der Leede in de Veldstraat alhier. Waarlijk een bezoek aan die toonkamer is de moeite overwaard en wij waardceren den onderne mingsgeest van dezen kleinen zakenman! 't Is betrekkelijk nog maar kort geleden, dat "hij zich uit het Landarbeidersleven te rugtrok en zich zette als reparateur in de rijwielbranche en wel met het gevolg dat hij door noeste vlijt zich dermate heeft we ten op te werken dat hij u kan binnenleiden in een toonkamer met nieuwe rijwielen van zeer solide nierken. Speciaal vestigde hij de aandacht op .Springfield" en Royal Enfield", waarvan er reeds verscheidene door de Lissenaren zijn betrokken. Mocht dan ook zijn „toonkarier" een „verkoop kamer" worden, Burgerlijke Stand. Geboren; Johanna Gerarda, d. van M. v. Damv. Steijn. Eduard, z. van P. A. v. ReijsenCuelenaire Ondertrouwd: A. J. v. d. Berg en G. v. d. Linden. Ant. Jansze en H G W. v. Kla veren. Overleden: Cato Helena v. d. Hulst, oud 14 maanden. Maartje Klaassc, weduwe van P. v. d. Lons, oud 86 jaar. Op 16 Apru a.s,, zal Ue neer A. Prins, te Bennebroek, 80 jaar worden. Het is te hopen dat voor den heer Prins, die 42 jaar bij de firma Schilpzand in dienst was, deze dag niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Een oefening. Zaterdag 1.1. had alhier eene oefening plaats niet eenige reddings middelen, namelijk vuurpijen met toebe- hooren. De vuurpijl moet een schietlijn op het gestrande schip brengen. Mist het eerste schot, dan een tweede, een der, ja alle aan wezige pijlen als 't moet. De Plaatselijke Commissie der Noord- en Zuid-Hollatjdsche Reddings Maatschappij stelde als doel het wrak van den op 12 October '23 gestranden trawier. Er werden 2 pijler, afgeschoten een der nieuwste en een der pudste. De eerste die afgeschoten werd was er een van verleden jaar. Dc pijl nam zoo'n vaart, dat de schiet lijn (mogelijk ook door eene andere oorzaak) brak en ongeveer 150 M. lijn met den pijl de lucht inging. Op circa 1000 M. afstands viel de pijl neer. Dc 2e pijl was 15 jaar oud. Hij nam zoo'n juiste richting, dat de schiet lijn pre'cies over het wrak kwam. Eene even- tucele redding met de vuurpijlen (dus 'n geval de reddingboot het gestrande vaartuig niet bereiken kan) zou dus uitmuntend geslaagd zijn, want is de lijn eenmaal aan boord, dan vlot het andere werk wel, mits alles met kalmte geschiedt en er deskundige leiding is. De magazijnmeester der Reddings Mij., de heer v. d. Poll, was bij de oefening tegen woordig en wees vereenvoudigingen en ver beteringen aan voor een volgende oefening of gebruik dier middelen. Twee leden der Plaatselijke Commissie waren eveneens te genwoordig, het derde lid kon wegens onge steldheid niet present zijn. GEMEENTERAAD (Vervolg). De lieer NIJSSEN meent, dal de bedrijfs- zekerheid voldoende is gebleken uit de be sprekingen niet de directie. Bovendien brengt liet voorstel Voor de Gemeente een belangrijke besparing. Spr. zegt, dat de werk- k.ozen altijd naar liet Hoogovenbcdrijl wor den gezonden en dat men zijn eigen indus trie moet steunen. De risico van een zin ker heeft men ook bij Haarlem. Spr. wijst op de zinker in het Spaarne. De heer SCHILLING. „Dubbele zinker." De heer NIJSSEN: „Dat is pas sedert kort. Bi' het aangaan van het contract was het niet het geval. De heer SCHILLING: „De vergelijking tusschen Spaarne en Noord-Zeekanaal gaat niet op." De heer NIJSSEN: „Wel waar!" Dc VOORZITTER hamert en verzoekt den heer Nijssen voort te gaan. De heer NIJSSEN wil de voordeelen niet laten verloren gaan en meent, dat men de zaken wel wat al te somber inziet. Het voornaamste toch in de gaslevcrantie is de prijs der steenkolen, Spr. meent, dat het Hoogovenbedrijf die veel goedkooper kan mkoopen, dan Haarlem. De heer TUSENIUS meent, dat er ge weldig met de cijfers is gegoocheld. De vaststelling van den kostprijs is bij het 'Hoogovenbedrijf in Haarlem van zeer ver schillende factoren afhankelijk. Dat Haar lem in 21 zoo'n gunstig cijfer bereikte, zit veel meer in de bijproducten, die het Hoog ovenbedrijf niet heeft, cn de Roerbezetting Spr, meent, dat een Gemeente-Bedrijf on mogelijk zqo voordeelig kan werken, als een particulier bedrijf. De heer SCHILLING zegt, dat er werke lijk met de cijfers in de pers is gegoocheld en wel door een zekeren meneer Tusenius. Spr. hekelt het drieploegen-stelsel. De heer BOSMAN wijst er nog eens op, tïat de Gemeente zich tot 31 Dec. 1940 moet verbinden, terwijl het Hoogovenbedrijf ttcor een mogelijk conflict vrij wordt ge maakt van liet contract. Spr. kan dit geen bedrijfszekerheid noemen. De heer SCHAAR zegt, dat de arbeids voorwaarden een menigte plichten, doch geen enkel recht bevatten. Ook zijn de loon en, bij Haarlem verge leken, zeer laag. De heer ROELSE zegt, eerst vóór liet plan geweest te zijn, maar na inzien der arbeidsvoorwaarden tegen te moeten stem men. Spr, meent, nu de kolenprijs nog niet normaal is, deze ook bij Haarlem spoedig zal dalen. Dc heer SLUITERS bestrijdt dc meeningen der S. D. A. P.-fractie en zegt. dat een con flict de Gemeente juist ten goede zal komen, doordat dan de cokesovens aan de Ge meente vervallen. De heer MAAS weet wel, dat de Ge meente Velscn voor groote kosten komt te staan. In de toekomst zal de prijzendaling bij Haarlem echter niet zoo groot kunnen zijn, als bij het Hoogovenbedrijf. Met de arbeidsvoorwaarden heeft, aldus spr., de Gemeente niets te maken, Bij een mogelijke staking bestaat er voor de Gemeente zeer veel gevaar. Spr. is voor het cóntract. Wethouder DUNNEBIER wil kort zijn. Spr. brengt nogmaals de bekende cijfers ter tafel en concludeert, dat het contract een besparing zal brengen van f 26.000 a 49.000. De heer SCHUITEMAKER zal zijn stem niet geven Voor een contract, dat deze voordeelen slechts denkbeeldig geeft. Wethouder LANDEWEERD kan niet op alle meeningen een antwoord geven. De voorstanders berekenen winsten van 20 tot 40 duizend gulden. En de tegenstanders even %oo groote verliezen. Spr. zegt, dat Haarlem wil komen tot een kostprijs van 4 ct., waartoe het Hoogovenbedrijf in Het gunstigste geval nog maar nauwelijks kan komen. Spr. meent ook, dat de arbeidsvoorwaar den in Haarlem veel gunstiger zijn. De heer DALMEIER verdedigt nog inet eenige woorden de houding der S. D. A, P. waarna in stemming komt het voorstel, om de overeenkomst met Haarlem op te zeg. gen en een contract aan te gaan met het Hoogovenbedrijf. Dit voorstel wordt aangenomen met 14 tegen 7 stemmen. Tegen stemden de hee ren: Schuitemaker. Groencveld, Visser, Schaar, Dalmeier, Schilling en Roelse. Na eenige discussie wordt dan het con cept-contract zonder stemming cn zonder wijziging, geheel goedgekeurd De heer TUSENIUS zag er nog gaarne een regeling van de cokes-levering aan verbonden. De VOORZITTER 2egt toe, hier zijn aandacht aan te zullen wijden. Zonder stemming of discussie wordt dan ook nog goedgekeurd liet plan. lot dek king der onkosten. Aan de orde is dan punt 10. Aanschaffing schoolmeubelen Bijz. School Wijkeroog. Van het bestuur der R.-K. Jongensschool te Wijkeroog is een verzoek ingekomen, om, ingevolge art 72 der „Lager-Onder- wijswet 1920," een bedrag van 450 be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van een 20-tal nieuwe schoolbanken. De aanschaffing is noodig wegens toe name van het aantal leerlingen. Daar de aanvraag aan dc wettelijke be palingen voldoet, stellen B. cn W. voor de vereischte medewerking te verlcenen. Zonder stemming of discussie goedge keurd. Overgegaan wordt tot punt 11 van de agenda: Aanvragen besturen bijz. bewaar scholen subsidie 1924. B. en W. stellen voor, aan de verschil lende bijzondere bewaarscholen over 1924 dezelfde subsidie le verleenen als over 1923. Zonder stemming of discussie goedge keurd. Aan dc orde is punt 12 van de agenda: Wijziging verordening heifing straatbciasting. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging der verordening op dc heffing van een straatbelasting. De heer SLUITERS zegt, dat de wijzi ging nog niet is vastgesteld en toch reeds de betreffende aanslagen worden uitge reikt. Ged, Staten zullen daarmede ook niet accoord gaan. Spr. noemt het geklets in den Raad kinderachtig. De VOORZITTER: „Kletsen doen we kier niet!" De WETHOUDER bestrijdt de woorden van den heer Sluiters. De heer SLUITERS houdt vol. dat de aanslagen reeds worden verspreid. De heer BOSMAN meent, dal de aan- s'agen wat beter op tijd moesten komen. Door de behandeling in den raad, zal dit wel weer tot het einde van het jaar duren. De VOORZITTER: „Dal is niet onze schuld!" De heer BOSMAN: „Wel onze schuld. We zitten er hier altijd mee le scharre len!" Wethouder DUNNEBIER slaagt er in een vergelijk te treffen. Zondhr stemming of discussie wordt het voorste! goedgekeurd Aan de orde is punt 13. Verzoek Gymnastieklokaal Santpoort. B. en W. stellen voor, aan mej. M. Dammers te IJmuidcn tot het geven van gymnastiekonderwijs beschikbaar te stellen een lokaal aan school F te Santpoort. Zonder stemming of discussie goedge keurd. Overgegaan wordt tot punt 14 van de agenda. B. en W stellen den raad voor als lid van de commissie van toezicht op de Vis- scherijschool, lë benoemen den lfeer J. Visser of T. Kwak. en als tijdelijk leeraar in de Engclsche taal aan dezelfde school den heer J. H. van Dalen. De heeren J. Visser en J. H. van Dalen worden met algemeens stemmen gekozen. Aan de orde is punt 15- Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Vooruit Motie inzake het Ziekenhuis. Motie inzake het Zeikenhuis. De VOORZITTER stelt voor deze motie, nu de zaak toch in behandeling is bij een hooger college, voorloopig uit te stellen. De raad kan zich hiermee vereenigen en aldus wordt besloten. Hierna gaat de raad over in een gehei me zitting voor de verkiezing van een ge meentelijk geneeskundige. Na een half uur wordt dc heer W. Kre- mer uit Groeve gekozen met 14 stemmen tegen 7 voor den 1 eer A. S. Wijna, uil Wijkeroog. In behandeling komt nog een interpella tie van het raadslid Visser, om den steun aan werkloozen te verhoogen. Als de heer VISSER er na een langdu rige bespreking van overtuigd wordt, dal de regeling, die hij wilde, reeds bestaat trekt hij zijn interpellatie in. Hierna sluiting der vergadering Aangehouden. Dc politie van bet bureau Visschershaven heeft aangehouden een op varende van een stoomtrawler, zekeren de B. uit Schevcningen, die nog 4 maanden gevan genisstraf te goed had wegens verzet tegen de politie. Hij is naar den Haag overgebracht Personalia. Bij de te Amsterdam ge houdens examens voor lecrares in kinder verzorging en opvoeding is geslaagd mej. M-, A. L. J. Mulder. Vocaal en Instrumentaal concert. berichtten dezer dagen, dat t R.-K. Dame* zangkoor „St. Gertrudis den 2en Paaschdag, des° avonds te half 8. de eerste uitvoering zou geven in het R.-K. Parochiaal Gebouw te Spaarndam. Dit moest zijn: SpaarnWoudc. We sporen gaarne hen, die daartoe in de gelegenheid zijn, aan, deze eerste uitvoering waarvoor de entree niet te duur is, bij te wonen. Men zal er wel geen spijt over In elkaar. Zaterdag zakte op den Hoofdweg alhier een zwaar beladen brand- sloffenwagen in elkaar. Reeds eenigen tijd ljleken de wielen tegen hel vervoeren van zoo'n vracht niet meer bestand te zijn, tot dat nu eindelijk de slechte conditie, waarin de wagen verkeerde, den eigenaar op min der aangename wijze parten speelde. De bestuurder wist er intijds af te springen. Het ongeval bracht heel wal oponthoud cn schade teweeg. De inbraak te Nieuw Vennep. Naar wij vernemen zal de vermoedelijke dader van de te Nicuw-Vennep in de woning van den heer 'v. d. H. gepleegde inbraak met diefstal ter confrontatie naar Hoofddorp worden overgebracht. Omtrent de poging tot inbraak in een winkel te Nieuw-Vennep vernemen we, dat niets wordt vermist en de dieven vermoede-' lijk geen kans hebben gezien dc woning binnen le dringen of op het hooren van onraad liet hazenpad gekozen. Burgerlijke stand van 11—14 April 1924. Geboren: Cornelia, d. v. C. Speelmans A. Kamerman. Trijntje, d. \an E. C. Wit- ziersT. Kooiman. Hendricus Anthoniu*.! z. van H. J. PostA. P. Kouwenhoven. j Adriaan. z. van P. F. KoningsW. Rood-i zand. Gerrit, z. van P. J. JoorcK. Doe-, ve. Petrus, z. van J. S. P. Braak—A. vanj der Pouw Kraan. Arnoldu? Hendrikus. z.l van G. HekmanH. G. san Walstijn. Jo hannes Petrus, z. van Th. Langevcld en Q. C. Rotteveel. Overleden: PieL.r van Kuijk, 47 jaar, gcii. met J: de Rooij. Het slechte weer. Tengevolge van de strenge nachtvorsten wordt op verschillende plaatsen in dezen polder door de tuinders gr. ote schade geleden. Voor de vele tuingewassen is 't te hopen dat er spoedig verandering in de weersgc. stcldheid ten goede komt. Oiiicicclc mededeelingen. Dc bureaux op hel raadhuis, in het kantoorgebouw naast het raadhuis en in het administratie gebouw van het gemeentelijk electriciteits-, bedrijf (Kruisweg 411) zullen op Vrijdag 16 April a.s. (Goeden Vrijdag) en Maandag 21 April d. a. v. (2en Paaschdaji) gesloten zijn.' behalve voor dringende gevallen als aaDgiftc van geboorte en overlijden, waarvoor gelc-j genheid bestaat van 12 tot 12.30 uur. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: een ijzeren hondenketting, een bril in lederen étui en een horloge; komen aanloopen een dobberman-pincher, leef, en een Hollandsche Herdershond, reu, bruine pootcn. Verloren: een lederen motorhandschocn. 14 APRIL EERSTE KOERS LATERE f KOERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1