SPAARNEBANK S;.CTJ1 w EFFECTENORDERS A Gevaarlijk gezelschap. De Overheid en de verheffing den Arbeidersstand. van Belast zich met de uitvoering van Spaarboekjes mei 4 pCt. rentevergoeding. UIT DEN OMTREK. Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. tm Woensdag 16 April 1924 47ste Jaargang No. 14715 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. ui. :P' BEVERWIJK. Directie: Mr. Th. WESTERWOUDT. PURMEREND. HOORN. LEIDEN. ASSENDELFT. CASTRICUM. V i RUNZATERWOUDE. NIEUWER-AMSTEL. ROELOFARENDSVEEN. UITHOORN. abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: "er week 0-25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij vooruitbetaling 3.58 Bureaux: Nassaulaan 49, Haarlem. Telefoonnummers: 1426, 2741 en 1748. Postrekening No. 5970, NIEUWE HAARLEMSBHE COURANT AdrerfenliëB 35 cents per regeL Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling op d« le Pagina's 60 ct. per regel. Vraag- en aanbod-advertentiên 1—4 regels 60 cent per plaatsing; elke regel meer 15 cent, bij vooruitbetaling. Van het Communistisch Congres, dat de zer dagen te Rotterdam gehouden werd, was voor buitenstaanders niet veel te genieten. De ultra-roode heeren waren daar bezig hun vuile wasch in het openbaar te behandelen, wat onverkwikkelijke tooneelen gaf. Tus schen het schelden en kijven door hoorden ■wij toch nog wel iets, wat ook ons belang ban inboezemen. Men weet, wat de oorzaak van dit vechtcongres was: er is een scheuring in de partij van Wijnkoop. De oppergoden tc Moskou, de zoogenaamde Executieve, hadden vertegenwoordigers van het partijbe stuur en van de oppositie opgeroepen en na lange beraadslagingen een protocol op gesteld, waarbij het wederzijdsche aandeel in de schuld werd vastgesteld en een ge dragslijn aan beide partijen werd gedic teerd om weer tot verzoening te komen. In deze ukase nu wordt o.m. aan het partij bestuur, dat is Wijnkoop c.s., verweten, dat bet de revolutionaire situatie in Octo ber }.l. niet genoeg heeft uitgebuit. Uit de discussies op het congres bleek hiermee het volgende bedoeld te zijn: Verleden jaar Oc tober heerschte in Duitschland een van de vele politieke crises, die daar tot de orde van den dag behooren. De ontevredenheid over de schaarschte en duurte was ten top gestegen; de wildste geruchten deden de ronde over een opmarsch van de al-Duit- schers naar Berlijn, uitroeping van een nieuw keizerschap enz. Zulke tijden vor men voor de communisten de hoogcon junctuur. In zulk troebel water moet ge- vischt worden; als alles wankelt moeten zij hun slag slaan. Ook in Nederland was politieke onrust; de sociaal-democraten hadden met hun agi tatie tegen de Vlootwet een zenuwachtige stemming in het land verwekt; het vertrou wen in de regeering was geschokt. Het roode parool: „Cólijn, de dictator, gaat de millioenen, welke op onderwijs en werkloo- zenzorg bezuinigd worden, voor een vloot gebruiken", had ingeslagen. En nu was het verwijt van de Russische Executieve en der Nederlandsche oppositie in de Communisti sche partij aan Wijnkoop, dat hij die re volutionaire situaties niet genoeg heeft be nut. Met alle macht had hier het anti- Vlootwet relletje gebruikt moeten worden, om de hartstochten verder op te zweepen; en de tactiek had zóó moeten zijn, dat de smeulende vonken hier en in Duitschland te zatnen één revolutionair vuur hadden verwekt. Wanneer eenmaal de vlammen maar uitslaan, dan gaat de brand wel ver der. Aldus redeneert men in Moskou en in een deel van de Communistische partij hier te lande. Het is goed, om op zulke uitingen te let ten. Wij weten, dat velen, ook in onze partij, met nobele bedoeling naar ontwape ning streven; anderen, meer politiek aan gelegd, meenen de R.K. Staatspartij een weldaad te bewijzen, door haar zooveel mogelijk in de richting van bezuiniging op defensie-uitgaven te dringen. Tot welk re sultaat een dergelijke mentaliteit kan voe ren weten wij nog uit de geschiedenis der Vlootwet Intusschen blijkt zulk meenings- verschil onder partijgenooten lang zoo on schuldig niet, als men oppervlakkig wel eens denkt. De revolutionaire elementen tot zelfs over de grenzen, zitten op de loer en wachten op het oogenblik, dat de ver deeldheid in het kamp der niet-rev-lutio- nairen groot genoeg is om hun slag te slaan. Ook ons heeft het Communistische Con gres dus nog iels te zeggen gehad. Het ideaal van alle goedwillende burgers van een geordende samenleving moet blijven, om de grootst mogelijke som van geluk (ook hier op de wereld) voor een zoo groot mo gelijk aantal als het kan voor allen te bereiken. Dat deze stelling door de Katholieken als collectiviteit, zoowel als van elk hunner af zonderlijk, wordt onderschreven, behoeft fei telijk niet te worden betoogd. Het Katholicisme is uit zijn aard aangewe. zen om tot bet vorenstaande mede te wer ken. En indien er al Katholieken worden ge vonden, die daartoe niet of schijnbaar niet zouden medewerken, dan is dit alleen te verklaren uit de omstandigheid, dat zij de volle en volledige consequenties van hun eigen leerstellingen niet of niet voldoende hebben begrepen. Maar daarom staat het voor ons dan ook nog altijd vast, dat zeker de Kath. beweging hetzij haar deel bestaat uil werkgevers, werknemers, middenstanders of boeren een dusdanige verheffing ook bedoelt, althans wil bewerkstelligen. Voor ons is het onaanvaardbaar om aan te nemen hetgeen soms door andere groepen en ook wel eens uit eigen kring wordt gnomen dat sommige categorieën bewust en opzettelijk pogingen tot verhef fing, als hier besproken, willen tegengaan. Immers dit zou beduiden een bewuste be lemmering van verheffingsmogelijkhëden, en aan een zoodanig streven gelooven wij niet en wij houden het er voor, dat geen Katho liek zulke achterdocht mag koesteren. Hoogstens mag men gelooven bij verschil van inzicht aan een ter goeder trouwe dwaling bij het kiezen van middelen om een gemeenschappelijk doel te bereiken. Dat verschil van inzicht heeft onder Ka tholieken steeds in meerdere of mindere mate bestaan, maar thans is het soms tot een bedenkelijke hoogte toegespitst. Het is vooral de laatste omstandigheid, welke ons een oogenblik bij deze zaak in dit artikel deed stil staan. Wij zelf toch hebben ons deel in de mee- ningsverschillen gehad en hebben van het daaruit voortvloeiende leed onze portie ge dragen .Wil men een concreet voorbeeld; in schier elke plaats is op dit oogenblik onvrijwillige werkloosheid. Het is redelijk en noodzakelijk, dat de Overheid zich met de daaruit voortkomende gevolgen bezig houdt en het is verstandig, dat zij de bona fide werkloozen op de beste wijze helpt. Zij behoeft zich daarbij 'althans naar mijne meening niet allereerst en uitslui tend door wettelijk formalisme te laten leiden, maar zij mag de zaak gerust prac- tisch en nuchter bekijken. En dan verklaren wij onomwonden, dat naar enze meening de Armenwet voor de voorziening in deze nooden niet allereerst is gemaakt en zelfs de wetgever aan een dusdanigen toestand vrij zeker destijds niet heeft gedacht. Is nu een dusdanige opvatting een vrijbrief om dan maar te doen en te laten wat men wil? Het spreekt wel vanzelf, dat dit niet zoo is! Wij hebben de toepassing in onze ge meente als volgt gezocht: wij zoeken een basis, uit het contractueele loon van de voornaamste takken van industrie en bedrijf ter plaatse van ongeschoolde werklieden; van dat gemiddelde uurloon betalen wij in de werkverschaffing tachtig procent aan uurloon. Hierbij blijft dus de prikkel om altijd nog den ongeschoolden arbeid in het vrije bedrijf per uur werk te verkiezen boven een uur arbeid in de werkverschaffing. De boeveelheid uren per week, welke men in de werkverschaffing werken mag, is afhankelijk van de overige gezinsinkomsten, hetwelk eensdeels als een tweede prikkel, anderdeels als een goed en zuinig beheer van andermans geld is te beschouwen. Zoo mag dus iemand bij ons ter plaatse op dit oogenblik, indien hij een vrouw en drie kin deren tot zijn last heeft, zeventien gulden vijftig cent, dat is tachtig procent van het gemiddelde contractueele loon, of vijftig uren van vijf en dertig cent maken. Heeft hij gezinsinkomsten, dan wordt de tijdsduur, op basis van twee derde daarvan, met zooveel* verminderd. Bij meerdere kinderen dan drie krijgt hij tachtig procent van den hier gebruikelijk zijnden kinderbijslag in meerdere takken van nijverheid. Heeft hij geen of minder kinde ren, dan wordt de verhouding even on gunstiger. Nu geven wij grif toe, dat de getroffenen met deze betaling, in een grootendeels on productieve werkverschaffing, eeir uiterst schamel bestaan hebben. Maar wij moeten er te gelijk bij verklaren, dat zulks nochtans uilgaven heeft gevor derd en blijft vorderen, welke op den lan gen duur niet zijn vol te houden. Dezen winter was het twaalf duizend gul den per week, thans zijn wij tot een vier vier en half duizend per week terug geloo- pen. Over deze maatregelen is heel wat te doen geweest en sommige groepen en personen ook van hen, van wie men anders zou mogen verwachten hebben daaraan een zoodanigen uitleg gegeven, dat de werkgeest onder de betrokkenen hopeloos door al die actie werd verpest. Ik herinner mij een geval, dat in een groote vergadering op een vraag van één der aanwezigen, wat zij wel met zulk een onverlaat van een wethouder, die zoo iets goedkeurde, moesten doen, als repliek volgde: er uit zetten den volgenden keer. Breedvoerig hebben wij bij deze zaken een oogenblik stil gestaan, met geen ander doel, dan om te trachten aan te toonen dat de Overheid tot opheffing van den arbeiders stand betrekkelijk weinig dienst kan doen en om te laten zien, dat de beoordeeling van meerdere daden door sommige personen gesteld een kwestie van appreciatie is. Daarom kunnen wij niet genoeg herhalen, dat men toch zijne verwachtingen in de hulp en werkzaamheid van de Overheid niet te hoog stelle, want legt men te veel op dien kop, de betrokkenen zullen met de Overheid incluis op de flesch gaan en een Staats- of gemeente-bankroet zal slechts het einde zijn. En te gelijk mogen wij nog eens herhalen, dat men toch niet meer verwijdering scheppe, dan er helaas al te veel bestaat. Het is zoo eenvoudig en te gelijk gemak kelijk om sommige personen met een zwarte kool te teekenen en het kost heusch geen moeite én kunde om, ter bereiking daarvan, bij groote groepen succes te oogsten. Maar het moet den eerlijken man toch tegenstaan, iemand onverdiend le grieven of verwijdering te scheppen, waar toenadering en samenwerking zoo noodig is. En was het nu nog maar zóó, dat de groep, welke in deze tijden veel te dragen had, er beter van werd, dat haar verheffing er door werd bewerkstelligd. Maar ook dit resultaat is geenszins het gevolg, veeleer het tegendeel. Alleen eigen hulp desgeWenscht cn zoo noodig gesteund door de Overheid kan hulp br ngen. Daarover in onze slot beschouwing. 's-B. - M. K. een uitgebreide en vaak heftige discussie ge voerd. De raadscommissie, bestaande uit de heeren Van der Brug, (s.d.j, Roosendaal (v.d.) en Stavenuiter Sr. (r.k.), heeft een rapport uitgebracht, waarin naar aanleiding van te Beverwijk en Workum verkregen gegevens, voorgesteld werd »tot verpachting over te gaan. De heer Roosendaal heeft ten slotte een voorstel aangekondigd, om een reorga nisatiecommissie te benoemen. Opdracht. Aan de firma Koopman en Doodeman is opgedragen het bouwen van een woonhuis aan den Romerkerkweg voor rekening van den heer L. Adrichem, alhier, 2385, zoodat de huishoudelijke benoodigd- heden, de propaganda, etc. bijna geheel moet moet worden betaald uit het winstaandeel, dat de Coöperatie hem schenkt. Zou dit achterwege blijven, dan zag het er donker uit voor den Leidschen Bestuurdersbond. Nu meenen wij te weten,, dat er ook nog katholieke arbeiders zijn, die behooren tot zij door bet bevoordeelen van deze Coöpe- de vaste afnemers van de Coöperatie „Voor uit". Zij mogen zich nu wel bedenken, dat zij door het bevoordeelen van deze Coöpe ratie medehelpen aan het instandhouden van den Leidschen Bestuurdersbond en dat zij helpen een propaganda, die tegen hun eigen organisaties en tegen eigen geloof en kerk gericht is, mogelijk te maken. Gemeenteraad. Donderdagavond komt dc gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda bevat: 1. Kennisgevingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoek van de gecommitteerden tot de directie over dc wegen en vaarten tusschen de zes Noord- Hollandsche steden, om over 1924 alsnog de bijdrage van 1500 in bet onderhoud te verleenen. 4. Voordracht van B. en W. be-^ treffende het verzoek van het bestuur der afslagvereeniging „Bcemster, Purmerend en Omstreken", om aanvulling van de overeen komst, inzake het houden van groentenvei- iingen. 5. Voordracht van B. enW. betref fende de aanvrage van het bestuur derVer- eeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel, te Purmerehd, om gelden beschikbaar tc stellen voor den bouw van een school voor gewoon lager onderwijs op een terrein aan de Kanaalstraat. 6. Voor dracht van B. en W. tot wijziging der tarie ven voor eleclriciteit. 7, Voordracht van B. en W. tot vaststelling van een verordening op de winkelsluiting. 8.-Voordracht van B en W. tot vaststelling van een verordening op de heffing en invordering van school gelden voor de Stadsteekenschool. 9. Voor dracht van B. en W, tot het in gereedheid brengen van bet speelterrein bij de Hoogerc Burgerschool. 10, Voordracht van B. en W. betreffende het verzoek van dc bewoners van de middenstandswoningen, om verlaging van de huur dier woningen. 11. Voordracht van B. en W. tot aanvaarding van de Rijks subsidie in de kosten van werkverschaffing. 12. Definitieve benoeming van den heer J. W. H. Geerlings, tot keuringsveearts voor vee en vleesch. 13. Rondvraag en sluitii/, Gemeenteraad. Maandagavond heeft de gemeenteraad vergaderd en met 7 tegen 5 stemmen besloten, den dienst der gemeen- Dahlia-tentoonstelling. Van 18tot en met 21 September a.s. zal in de stadsge hoorzaal, alhier, een groote Dahlia-tentoon stelling worden gehouden, uitgaande van de Vaste Keuringscommissie der Kon. ^ed®rl- Maatschappij v. Tuinbouw- en Plantkunde, in samenwerking met de Ned. Dahlia-ver- eeniging. De organisatie ervan is °Péed"fe,n aan de Leidsche afdeeling der Kon. Ned. Maatschappij. Op deze tentoonstelling zal ook een z.tf- monstertuin worden ingericht, waarin de beste verscheidenheden geplant zullen wor den. Er heerscht onder de Dahlia-kweekers zeer veel animo voor deze tentoonstelling, zoodat reeds nu kan worden voorspeld, dat de deelneming groot y BuCH HET JAARVERSLAG VAN DEN LEIDSCHEN BESTUURDERSBOND. De Leidscbc Bestuurdersbond heeft zijn jaarverslag over 1923 gepubliceerd en wij kunnen ons niet weerhouden eenige opmer kingen daaromtrent tc maken. De Leidsche Bestuurdersbond, Centrale van moderne (lees socialistische) vakorgani saties, heeft ook z'n ledental met kunnen handhaven en boekte een verlies van 161 leden; in 1922 bedroeg het verlies 360 leden. In "t geheet werden 542 nieuwe leden bij geschreven, terwijl 703 leden werden afge- voerd. Dit verloop op een ledental van 2592 la den is nogal groot en geeft geen blijk van stabiliteit in denken en willen en van een vaste overtuiging onder de roode broeders. Oo vermakelijke wijze wordt echter ge poogd het voor te stellen, alsof de Centrale van roode vakorganisaties in ledental ster ker is, dan alle andere organisaties van de Leidsche arbeiders. Roode tactiek en dikdoenerij, die zoo zoetjes aan een algemeene bekendheid be gint te krijgen. De toestand is echter, den Leidschen Be stuurdersbond ten spijt, eenigszins anders. Men maakt de volgende becijfering; Bij den Leidschen Bestuurdersbond waren op 31 December 1.1. aangesloten 2592 leden; bij den Ned. R.-K. Volksbond 782; bij den Chr. Bestuurdersbond 1014 en bij den Neu- tralen Bestuurdersbond 390. Telt men de ledentallen van Ned. R.-K. Volksbond, Chr. en Neutr. Besturenbond bij elkaar op,dan komt men slechts tot een getal van 2186, de socialistischen bestuurdersbond steek hier met zijn ledental verre bovenuit en is dus voornamer dan alle Leidsche vakorgani saties te zamen. Men vergeet echter één ding, n.l. dit, dat de R.-K. Volksbond geen Centrale is van Kath. Vakorganisaties, dat het opgegeven ledental slechts weergeeft het aantal leden van de aid. Leiden van den Ncd, R.-K. Volksbond en dat, indien het ledental van alle Leidsche Katholieke vakorganisaties zcu worden genoemd, dit zeker de 1500 zou overschrijden. Telt men dit getal bi] den ledencijfers van den Chr. en Neutr. Besturenbond, dan komt men aan het cijfer 2904 en overtreft het dus het ledental van den socialistischen Bestuurdersbond. Het is ongetwijfeld goed, dat de heeren dit cijfer goed onthouden; het kan nog eens noodig zijn bij het vragen van representan ten in een of andere commissie of openbaar C°De^"cijfers omtrent de werkloosheid zijn sprekend en geven geen aanleiding tot blijd schap en vreugde. In Januari waren 1204 arbeiders werkloos met 23255 werkloosheidsdagen; in Juni 1039 arbeiders werkloos met 23837 werkloos heidsdagen; in November 1063 arbeiders werkloos met 18954 werkloosheidsdagen. Hoewel de toestand dus op t eind van t Brandassurantie. Onze bloeiende On derlinge Brandwaarborgmaatschappij, alhier opgericht in het jaar 1874, hield Zaterdag avond 12 April, 's avonds te half 8 haar Ijemeene vergadering van stemgerechtigde deelhebbers. Ruim 50 leden waren aanwezig, die onder een vrij gelagje en een pittig si gaartje het wel en wee der vereeniging hebben besproken en belicht. De voorzitter, de heer K. Aafjes, opende en verzocht den secretaris, den heer G. Jongejans Jbzn,, de notulen en het jaarverslag voor te lezen, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Hierna werd door den directeur, den heer P. M. N. Kwantes, besproken en toegelicht de kasreke ning, de balans en de winst- en verliesreke ning. Na deze toelichtingen werden de des betreffende rapporten van de commissies tot nazien der rekening uit het bestuur en uit de leden voorgelezen. Beide rapporten ge waagden van veel lof aan het adres van den volijverigen en accuraten directeur en con cludeerden tot algeheele goedkeuring van de rekening en een volledig décharge van bestuur en directeur. Alzoo werd met alge meene stemmen besloten. Uit het mooie en overzichtelijke financieel verslag willen wij het volgende voor onze lezers stipuleeren. In de kasrekening vinden we als voornaamste ontvangstposten 9230 aan premies 3672 aan interesten en 529.05 aan inleggelden. Eenige voorname uitgaafposten zijn 5354.22 aan brandschaden, 1800.aan jaarwedde van den directeur en salarissen van commis sarissen 400 subsidie aan de straatverlich ting en 5263.51 aan kosten van verzekering. De kasrekening sluit in ontvangst en uitgaaf op 34745.34 V». De balans geeft aan bezit- en schuldenkant het bedrag aan van 84011.48)4. Aan de debetzijd: vinden we den post „Reservefonds" ad S3959.23 y2. De winst- en verliesrekening doet ons zien dat er over 1923 een zuivere winst gemaakt is van 704.83, een bedrag, dat zoo laag is, omdat er dit jaar 5406.47 aan brandschaden is uitgekeerd. Aan de verlies- en winstzijde sluit deze rekening op een totaal van 14421.70. Sedert de oprichting der maat schappij bedraagt nu de gemiddelde omslag per 1000.1.44 en de gemiddelde brand schade 0.86 per 1000.Het aantal deel hebbers was op 1 Januari 1924 in totaal 1047. Op 1 Januari 1923 was voor 289.680. verzekerd op 1 Januari was het verzekerd bedrag gestegen tot 617.910. Wel een bewijs, dat onze maatschappij onder het accuraat beheer van den heer P. M. N. Kwantes, zich in de belangstelling en de medewerking van bijna alle Assendelfters mag verheugen. De verkiezing van twee commissarissec, wegens periodiek aftreden van de heeren K. C. de Boer en G. Jongejans, had tot uitslag, dat. de aftredenden met bijna algemeene stem men werden herkozen. In plaats van den heer A. Schuit, die moest aftreden als lid der com missie tot nazien der rekening, werd gekozen de heer J. Koomen Izn. Na nog enkele huis houdelijke besprekingen werd de bijeen komst met de beste wenschen voor den bloei der vereeniging door den voorzitter gesloten. De Limmervaart. Na overleg met het gemeentebestuur van Castricum heeft de N. V. Bagger-Maatschappij Haarlem beslo ten met ingang van de week na Paschen het baggerwerk in de Schulp- of Limmer vaart stil te leggen tol na 15 Augustus en zulks om den landbouwers te .gerieven door het niet storten van de uitgebaggerde DE EERSTE ELECTRISCHE SPOORWAGEN VOOR DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Hierboven een foto van den eersten electrischen spoorwagen voor de Nederlandsche Spoorwegen, door de firma J. J. Beynes te Haarlem vervaardigd en waarvan wij de beschrijving reeds eerder gaven. -fym On Maandag 21 April as. zullen Johannes v. d. Hoorn en Cornelia borsi i<: N.euw- Vennep den Au herdenken, waarop ze voor 50 jaar in het huwelijk (raden. jaar beter was dan bij t begin en op de helft van 1923, moet de werkloosheid voor een stadje als Leiden toch nog ontzettend groot en wanneer zij langen tijd in deze rr.ate zou voortduren, catastrophaal genoemd Laten wij hopen, dat de werkloosheid blijft afnemen en dat 1924 haar geheel zal doen verdwijnen. Voor het jaar 1924 werden de inkomsten aan contributies begroot op 2550 en^ bet winstaandeel der Coöperatie „Vooruit op f 768 Aan salarissen moei worden betaald specie op dc aangrenzende landen, waar toe de bevoegdheid was verleend krachtens de bepalingen van het Keur van den Groot- Limmerpolder, waarin is vermeld, dat, in dien door of vanwege dezen polder vaar ten of slooten worden uitgebaggerd, aan grenzende eigenaren verplicht zijn de uit gebaggerde specie te ontvangen, terwijl het daarboven, onder strafbedreiging, verboden is die specie op welke wijze dan ook weder in die vaart te doen terugstorten. De Bagger-Maatschappij, die het werk van de gemeente had aangenomen, heeft hier zeer zeker gehandeld in het belang van de veehouders; deze hebben nu gedurende het weide-seizoen absoluut geen last van de op hunne landerijen gestorte bagger, terwijl daardoor ook niets verloren gaat van hun wei- of hooilanden. Tot dezen maatregel, het eindigen voor- loopig van de uitdieping der vaart, is door den aannemer van het werk kunnen wor den overgegaan, omdat hij gedurende een maand ander werk voor den molen heeft kunnen bekomen en door het besluit van den Groot-Limmerpolder om hem het werk op te dragen van het uitdiepen der Schulp- vaart vanaf de Limmervaart tot aan Aker sloot, welk werk niet «eerder mag aanvan gen dan na 15 Augustus a, s. Gedurende de overige maanden heeft de aannemer het risico op zich genomen van het bekomen van werk voor zijn baggermolen. Tuinderij. Alhoewel het gure weder nog verhindert, dat de gewassen, welke be reids door de tuinders zijn gezaaid of ge plant, voldoende groeien, is het toch een verblijdend teeken voor onze tuinders, die de laatste jaren ten gevolge van het ont breken van koopkracht bij onze Oostelijke naburen, zulke slecht jaren hebben ge maakt, dat in het komende seizoen door de Duitschers hier hoogst waarschijnlijk zal worden gekocht en \yel juist, die groenten en vruchten, die hier bij eenigszins goed groeizaam weder in .zoo groote hoeveel heden worden geteeld. Vooral boonen en erwten en van de eer ste bepaalde soorten zullen worden ge vraagd. Dc tuinders zijn derhalve, indien zich geen ongunstige omstandigheden voor doen, niet meer afhankelijk van dè inland- sche fabrieken voor het verduurzamen van groenten en hopen dus ook meer voor hun producten op dc veilingen te kunnen be dingen. Verblijdend is het ook zeer zeker, dat Engeland op de merkt van aardbeien niet zal ontbreken en zoodoende de tuinders voordeel kunnen hebben van de concurrentie der beide buitenlandsche koo- pers. We hopen niets liever an dat het dc tuinders naar den vlecze gaat. Telefoonlijnen. In verband met het vestigen van het nieuwe hulppost- en tele graafkantoor in de Burgemeester Mooij- straat .zullen de telefoondraden in ons dorp verdwijnen en een ondergrondsohe kakcl- verbining tot stand worden gebracht. Het getal telefoonlijnen begon ook groot le worden en omdat verwarring te vreezen was indien door verplaatsing van het kan toor nog enkele draden moesten worden bijgespannen, waardoor ook de palen zou den worden overbelast, is besloten tot bovenstaanden maatregel over te gaan. GEMEENTERAAD. De raad der gemeente vergaderde Maan dag 14 April 1924, des voormiddags half elf uur. Afwezig de heer v. Tol. Dc voorzitter, de burgemeester, opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering werde-. goedgekeurd. Ingekomen een schrijven van de Plaatse lijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, waaruit blijkt, dat tot secretaris harer Commissie is benoemd de heer fa. de Kroes, in plaats van den heer Moktfen- storm, die als zoodanig heeft bedankt Ingekomen is het verslag van de Commis sie van Plaatselijk Toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente over het jaar 1923. Na voorlezing merkt de voorzitter op, aai in dit verslag eenige aanvallen zijn gericnt fot den Raad en Burgemeester en W ethou- aers, en wel in de eerste plaats betreurt e Commissie het, dat haar advies inzake d: verbouwing van de openbare lagere school niet is opgevolgd. De wet zegt, dat Burgemeester en wet houders advies kunnen vragen aan de Plaat selijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, maar ook kan de Commissie ambtshalve advies geven. Spr. verklaart twee leden van de Com missie bij zich gehad te hebben om over dien verbouw te spreken. Daarom bevreemdt hel spreker, dat de Commissie thans zulk eene opmerking in het verslag maakt. Om een derde lokaal bij te bouwen was niet mogelijk. Ook betreurt de Commissie het, dat geen vervolgonderwijs meer wordt gegeven. Maar de belangstelling was zeer gering. Toen de kosten voor het Herhalingsonderwijs nog door het Riik veYgoed werd, waren er 6 leerlingen op den cursus. Nu moeten de kos ten door de gemeente gedragen worden en aangezien de ouders hunne kinderen niet aan het vervolgonderwijs laten deelnemen, Lesloot de Raad dien cursus op te heffen. Nog betreurt de Commissie het, dat de Raad en Burgemeester en Wethouders in zake onderwijsaangelegenheden niet bij haar om advies komen. De voorzitter merkt op, dat Burgemeester en Wethouders die Commissie niet op zijde willen zetten, maar in die Commissie zitten geen specialiteiten op onderwijsgebied. Spre ker is echter bereid, wanneer zich weder eens een geval ^voordoet, haar advies te vragen. De heer Eikelenboom verklaart het met eens te zijn met den voorzitter en betreurt de uitgevoerde verbouwing der school. De voorzitter brengt ter tafel de maand staat, aangevende den stand der kas van den gemeente-ontvanger op 15 Maart 192i. Het is met de geldmiddelen niet erg ruim gesteld, maar spr hoopt, dat voor den dienst 1923 geen tijdelijke kasgcldleening beboeU gesloten le worden. Er zijn nog verschillende bijdragen van het Rijk te ontvangen. (Wordt vervolgd.) Barometerstand 9 uur v.ra.: 760. Vooruit. OPGAVE VAN: J. J. WEBER ZOON Ooticiens Fabrikanter Koningstraat 10 Haarlem. 16 APRIL EERSTE KOERS BERLIJN ;p. billioen) PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM. KOPENHAGEN CHRISTfANIA BAZEL NEW-YORK ROME 0.62 16.§2 14.45 0.38 11.71 71.10 44.70 37.10 46.50 2.(9 II 95 LATERE KOERS Diefstal. Door de Arrondissements- Rechtbank te Amsterdam is tegen B. H„ alhier. 5 maanden gevangenisstraf ge- eischt wegens kippendiefstal. De uitbreiding. Door C. H. Vis en W. Ploeger uit Amsterdam, zullen -aan de Kalfjeslaan eenige eensgezinswoningen wor den gebouwd, door de firma A. en J. Stam zal begonnen worden met een viertal per- ceelen aan den Amstelveenschen weg (Loopveld Noord). Het werk aan Tuindorp. Naar wij uit goede bron vernemen is tusschen den aan nemer van het werk en de N. V. Woning maatschappij „Tuindorp" overeenstemming gekomen, zoodat binnen enkele dagen dc werkzaamheden weer zullen beginnen. Burgerlijke Stand. Geboren: Floris Johannes, zoon van J. C. de Hoog en de Bloos; Maria Johanna, dochter van W. van der Kroon en C. B. van Geijlswijk; •Johanna Klazina Maria, dochter van E. Blom en J. C. K. Rietveld. Naaikrans Mariavereeniging. Deze naaikrans heeft een tentoonstelling gehou den van door de leden vervaardigde klee- dingstukken. Meer dan 300 stuks waren aanwezig. Er was veel belangstelling voor de expositie. Gouden echtpaar. Op den 2den Paaschdag hoopt het echtpaar J v. d. Hoorn zijn gouden huwelijksfeest te her denken. Tentoonstelling. Op de beide Paasch- dagen wordt in de St. Pancratiuszaal een tentoonstelling gehouden van trek- en snij bloemen. Zittingsdag. De ambtenaren der Rijks belastingen houden geen zitting op a.s. Vrijdag (Goeden Vrijdag); deze zitting zal echter plaats hebben op Vrijdag 25 April a.s. op de gewone uren. R. K. Zengvereeniging „Sl. Caccilia" Dezer dagen viert de R. K. gemengde Zang- vereeniging „St. Cacciliahaar 50-jarig be staan. Teneinde dit te herdenken, zal op Woensdag 23 April a.s„ 's avonds half 8 een buitengewoon concert gegeven worden in „Ons Parochiehuis". Opgevoerd wordt: „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn, een oratorium voor gemengd koor. sopraan, tenor en bassolo, met begeleiding van piano en ket dubbel strijkkwartet van het conservatorium van Meisch te Amsterdam. Dat het ijverige bestuur alles in het werk stelt, om ieder in de gelegenheid te stellen, dezen kunstavond te bezoeken, blijkt wel hieruit, dat zij zich verstaan heeft met een autobus-onderneming, om de bfezoekers van Nes aan den Amstel; Mijdrecht, enz., na de uitvoering weer terug te brengen. Faillissement. In staat van faillisse ment is verklaard: H. J. van Aanholt, Am- steldijk, voorheen houder eener verlofzaak alhier. Rechter-comroissaris is Mr. B. M. de Vos; curator Mr- E. Reinhold.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 1