Park-Holel IO PEN OoGEN f I De Zomertijd en onze Regeering Ingezonden Mededeelingen Tweede Paaschdag 6% uur DINER-CONCERT ORCHESTRE TZIGANE. MENU f 3.50. Aast ©sts@ Lessens Ingezonden Mededeelingen Berichten Eiif ©üh® verïge o$lese. DE SPAARNEBANK Hoe men er zich aan houdt. Eenige uitzonderingen. Enkele bezwaren voor vele personen. De H. A. M. I. T. 60 cents per regeL PARKLAAN 94 Telef. 1410-433. Minardises Moscovites. Crème Montespanne. Homard Thermidor. Sells de Pré Salé Berrichonne. Vacherin Polonaise. Spoort al Uw kennissen 1 aan bevraag- en aanbod- adverfessfses Se plaatsen in onxe eigen Sieawe Haarlemsche CoarassS a 60 cents per regel. Geneest keelpijn ngg voorkomt besmetting IÉ DE NIEUWE I HAARL. I COURANT Nog een nieuwe Autobusdienst. Zedenmisdrijf. De strenge nachtvorsten. BURGERLIJKE STAND. Mr. Bakhuizen van den Brink contra den Gemeente-ontvanger. HEEMSTEDE. 8e wijziging algemeene Politie verordening. De nieuwe R.K. Kiesvereemgmg Hervatte staking. Vrachtauto gegrepen en vernield. Sterke aardbeving gecon stateerd. Ver dranken. Stresemann over Hugo Stinnes. Vlaamsck student dood geschoten. AAN ONZE LEZERS. Indien gij over de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ie- vreden zijt, zegt het anderen indien gij in een of ander op» zicht niet tevreden zijt, zegt het óns, 711/, 140 1201/2 1221/2 1333/.J 691/4 27 480l/2 356 561/4 1921/4 1291/a 133 13.3 931/4 199 4441/8 103 93/4 I8II/2 184 251/4 113 385 289l/4 3361/2 1411/2 202 105/4 1191/2 4l81/2 581/2 142 721/, 171/s 907/g 973/8 8015/Ie 101 83/4 85 71 140 120 122 133 69 475 355 54 1911/4 1291/a 1321/a 133 207 4441/a 1021/, 180 180 25 112 384 286 335 1421/2 105 120 421 581/j 142 Wij hebben eens een onderzoek ingesteld naar de invoering van den Zomertijd in onze omgeving. Al weer eenigen tijd is er verloo- pen sinds dit jaar volgens wettelijke bepaling de zomertijd in ons land is ingevoerd. Zomertijd In deze koude dagen klinkt dat woord nog wel wat sarcastisch, nu we nog volop in het winter-weer zitten, en men kan zich best voorstellen, hoe in het Engelsche Lagerhuis, 'oen de Zomertijd in behandeling kwam en de hagel en sneeuw buiten tegen de ruiten van de vergaderzaal kletterde, er een ironisch gelach is opgegaan, bij de gedachte, dat men zich bij dat gure weer in den „Zomertijd" moest verplaatsen. Er zijn eigenlijk maar weinig kwesties, die de aandacht van het publiek kunnen gaande houden en zich in een algemeene belangstel ling kunnen verheugen. Maar zelden zijn ze zoo belangrijk, dat ze alle categoriën van menschen kunnen interesseeren voor een bepaalden tijd. Tot die zeldzame gevallen echter mag gerust de Zomertijd gerekend worden, want we geloo- ven, dat een gebeurtenis in de laatste dagen buiten den oorlog als deze, wel de mees te stof tot bespreking en discussie heeft op geleverd. Ofschoon reeds bij wettelijke bepa ling was vastgelegd, dat gedurende een perio de van het jaar de tijd een uur vervroegd zou worden, of, zooals men 't ook zou kunnen noemen, de tijd de tijd niet meer gelaten zou worden, bleef de oppositie, die zich voer de aanneming van het wetsvoorstel reeds zoo sterk had geopenbaard, nog krachtig voort duren. Vooral bij de invoering voor 1924, waarbij de kansen voor afschaffing reeds zoo sterk '.varen gestegen, waren de klachten en de uitingen van oppositie „legio". Toch houdt men zich aan de nieuwe rege ling bijna algemeen en past men zich aan den Zomertijd wel aan. De meeste gemeenten van Noord- en Zuid-Holland maken op dezen regel over 't algemeen geen uitzonde ring, hoewel sommige plaatsen, die van een verschuiving van den zonnetijd zeer veel hinder zouden ondervinden, óf den zonnetijd, óf half zonnetijd, half zomertijd hebben door gevoerd. Dit zijn er echter maar enkele, waar onder we bijvoorbeeld kunnen noemen Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Sassenheim en Warmond. Aanvankelijk hadden ook vertegenwoor digers van de gemeentebesturen van War mond, Sassenheim, Lisse en Hillegom op een vergadering besloten tot 1 Juni a.s. den zonne tijd te handhaven, mits de gemeenteraden van de respectievelijke gemeenten daarmede accoord zouden gaan. Wanneer eventueel een van deze gemeente raden zich tegen dat besluit verklaren zou, kwamen de overigen overeen, die zienswijze te volgen en den Zomertijd te aanvaarden. Dit was 't geval met Hillegom. De raad van Hillegom verklaarde zich tegen het handhaven van den zonnetijd. In een spoedvergadering besloot toen de raad der gemeente Lisse, ook den wettelijken tijd aan te nemen Sassenheim en War mond bleven echter den zonnetijd houden. Behalve enkele gemeenten, kan men dus wel aannemen, dat men zich algemeen aan den wettelijken tijd houdt. Dat dit echter niet altijd even gemakkelijk gebeuren kan en dat dikwijls van deze verandering hinder wordt ondervonden, is begrijpelijk. Vooral de boeren, wier bedrijf voor een zeer groot gedeelte van den zonnetijd afhan kelijk is en zich geheel naarnaar regelt, zijn de bezwaren groot en in talrijke verzoek schriften om afschaffing van den nieuwen maatregel, hebben zij er ook dikwijls melding van gemaakt. En wie hun bedrijf ook nader beschouwt, kan zich eenigszins een denkbeeld vormen van de moeilijkheden, die zich bij een ver andering voordoen. Het zou natuurlijk niet mogelijk zijn alles tot in de kleinste onderdeelen na te gaan, maar een enkele blik, zoo oppervlakkig zelfs, laat de bezwaren al dadelijk zien. We nemen bv. eens het hooien op 't land. Bij een zonsopgang om 4 uur is de dauw opgedroogd om 6 uureen sterke dauw om 9 uur. Na invoering van den zomertijd wordt dit5 uur zonsopgang, opdroging van den dauw om 7 uur, sterken dauw om 10 uur. Bij het hooien nu moet zeer sterk met den dauw rekening worden gehouden. Het hooi moet droog binnengehaald worden, wil men later geen last hebben van hooibroei. Vóór het midden van den dag wordt alles zóódanig in gereedheid gebracht, dat men na den middag het hooi het geschiktst van het land kan afvoeren en naar binnen brengen. Voorheen hooide men tot 8 uur 's avonds, na zwaren dauw kon men rekken tot 9 uur. Na invoering van den zomertijd wordt dit 9 en 10 uur. Men begrijpt, dat het personeel tot dat late uur niet wenscht te werken. Er gaat dus minstens één uur verloren. Men zou evenwel de opmerking kunnen maken, dat het hooien ook den volgenden dag kan worden voortgezet en men dus geen baast behoeft te maken en het er daarom niet veel op aan komt of men per dag één uur verliest. Maar deze meening is niet juist, naar wij bij informatie vernamen. Immers juist bij het hooien is men afhankelijk van den weers- toestand. Juist omdat het hooi droog moet worden binnengehaald moet men bij droog weer de gelegenheid te baat nemen om het hooi zoo spoedig mogelijk te bergen. Daar in vele zomers de droge dagen wel te tellen zijn, zal 't zeer dikwijls voorkomen, dat het hooien langen tijd mpet wachten, wat den boeren een groote schade berokkent. Er zijn in het bedrijf op het land behalve dit genoemde bezwaar ook nog andere, die nog wel meer bekend zijn en meestal als hoofdargument worden aangevoerd. Hiervan noemen we b.v. het melken. Het is bekend, dat het melken steeds zeer vroeg in den ochtend moet geschieden en de nacht rust daarom niet groot kan zijn. Het melken geschiedt in den winter om 5 uur, des zomers sm 4 uur. Na invoering van den zomertijd wordt dit vervroegd, zoodat dan reeds om 3 uur zonnetijd moet gemolken worden, want men kan niet wachten, totdat het 4 uur zonne tijd, dus 5 uur zomertijd is, daar de melk op tijd geleverd moet worden en de verbruikers zich niet aan den zonnetijd houden. Het komt dus neer op een uur nachtrust minder voor de arbeiders in het melkers- bedrijf. Men zou ook hier een opmerking kunnen maken en wel deze dat ze slechts een uur vroeger naar bed behoeven te gaan, om een behoorlijke nachtrust te krijgen. Stelt men echter een nachtrust van 8 uur als de normale, dan zouden de boeren, als ze om 3 uur zonnetijd (4 uur zomertijd) reeds mosten melken, minstens om half 3 zonne tijd (half 4 zomertijd) moeten opstaan. Men zou dus tot de conclusie komen, dat ze half 7 zonnetijd (half 8 zomertijd) in den vooravond reeds naar bed zouden gaan. Dat dit practisch nooit zal gebeuren, kan men begrijpen. Het komt ook hier dus weer neer op één uur minder nachtrust. Ook voor de visschers bestaat er bezwaar tegen den zomertijd, hoewel dit niet zoo groot is. In den nazomer wordt dit anders. Immers de markt, waar zij hun visch voor den afslag brengen, zooals te Volendam, IJmuiden, enz., is dan een uur vervroegd. Wanneer het dan in den vroegen ochtend nog donker is, is het werk op de botters, het overbrengen van de visch naar den wal, waar bij heele rijen botters moeten worden gepas seerd, het loopen over de smalle planken, gevaarlijk. Echter wegen deze bezwaren niet zoo zwaar ais die van het bedrijf op het platte land. Der.: categorie van personen is dan ook wel het sterkst tegen den zomertijd gekant- Er zijn nog wel andere bedrijven die, sommige in meerdere, andere in mindere ma te, hinder van een verandering van den tijd ondervinden, zooals het bloembollenbedrijf, de zuivelfabrieken enz. Ieder jaar zijn steeds de klachten in aantal gerezen, en ofschoon de zomertijd dit jaar weer is ingevoerd, zal het nog te bezien staan, of dit zich ook weer een volgend jaar her halen zal. Een „vreedzame krijgsraad." Nadere bijzonderheden over de Tentoonstelling. Dezer dagen hielden de hoofd-commissie der H. A. M. I. T. en de voorzitters der ver schillende subcommissies in een der kamers van de Gemeentelijke Concertzaal een, ivat de voorzitter, de heer C. ten Boom, noemde, „vreedzame krijgsraad" Gedachten werden uitgewisseld, vragen werden gedaan, de stand van zaken werd besproken en uit de geani meerde, aangename besprekingen bleek dat, wat de Haarlemsche burgerij dan ook wel verwacht, de H. A. M. I. T. een succes be looft te worden. Niet alleen blijkt er al reeds met ijver aan de voorbereidingen te zijn ge arbeid, maar ook de details, die nog te rege len zijn, worden nauwgezet ir, het oog ge houden. De heer ten Boom heette de aanwezigen namens de Hoofdcommissie hartelijk wel kom. Alle voorzitters der subcommissies wa ren aanwezig en konden alzoo vernemen dat de hoofdcommissie-leden tevreden zijn over den gang van zaken en zij konden voldoen aan het verlangen van den voorzitter samen over verschillende dingen overleg te plegen en daardoor, zooveel mogelijk, de eenheid en de goede samenwerking bevorderen. Eenige mededeelingen doende zeide de voorzitter dan: Het gaat met onze onderneming tot nu toe schitterend. Wat de tentoonstelling op zich zelf be treft: geen plaatsje in het gebouw is onbe zet, alle ruimte is verhuurd en flinke firma's hebben plannen gemaakt om goed voor den dag te komen. Wij hebben zelfs onze toevlucht tot den tuin van het Gem. Concertgebouw moeten nemen. De groote muziekschelp is verhuurd aan de bekende Stempelfabriek van Posthu mus. Daarnaast zullen langs den omtrek ge timmerten verrijzen voor stands. Tot definitieve verhuring konden wij nog niet overgaan, daar de standplaatsen in het gebouw in den loop der dagen nogal eens wijziging hebben ondergaan en er steeds overleg gepleegd moest worden met het bu reau van het Bouw- en woningtoezicht. Vele aanvragen zijn nog in portefeuille, voor welke geen plaats meer in het gebouw kon worden ingeruimd. Spoedig zullen nu ook de andere verhuringen in den tuin wor den geregeld. Het is niet onmogelijk dat bet aantal expo santen zal stijgen tot boven de 75. De Ministerieele beschikkingen omtrent vrijdom van Invoerrechten voor de Tentoon stellingsgoederen zijn binnengekomen en in den loop der volgende week kunnen de eerste communiqué's an de exposanten wor den verzonden. De toestand van het Gebouw baart ons nog wel eenige zorg. De bovenruimten ver- keeren nog, door den plaats gehad hebben den brand, in een zeer treurigen toestand. De tuin, waar gelegenheid moet gescha pen worden voor een aangenaam verpoozen, gelijkt nog op een wildernis. Doch bij een onderhoud met den Dir. van Openbare Werken en ook bij een met de directie van het gebouw, den heer Deinum, zijn ons de stellige verzekeringen gegeven, dat alles op tijd in orde zal zijn. Wij mcenen dus goeden grond te hebben voor de verwachting, dat alles „reg kom in die land", maar zullen toch natuurlijk nauw lettend blijven toezien. Besprekingen worden gevoerd voor een tijdigen aanleg van gas- en electrischen stroomleidingen, opdat alles ook des avonds er goed uit zal zien. Wij hebben het plan gevormd om bij den ingang van het Gebouw een sierlijke entrée te maken. Ook zal overwogen worden waar en hoe het wenschelijk zal zijn passende decoraties in de zaal aan te brengen, als de tentoon- stellers hun stands hebben voltooid. Aan het Gemeentebestuur zal worden aangevraagd op het podium een smalle bioemversiering aan te brengen. Op 20 Mei wordt het Algem. Secretariaat verplaatst naar het Concertgebouw, in het kantoor bij den ingang links. De Bestuurskamer blijft steeds voor ont vangst en vergaderingen beschikbaar. Ook zijn wij overgegaan tot het verhuren van de nog beschikbare muurvlakken voor reclames, welke aan het geheel een leven dig aanzien zullen geven. Voor deze reclame bestaat veel animo. Over het programmaboek zijt gij door den rondzendbrief, welke van het Alg. secreta riaat is uitgegaan, voldoende ingelicht. Wij danken hen. die reeds hun bijdragen hebben ingezonden, voor hun spoedige hulp. De anderen, die dit nog niet deden, verzoek ik dit zoo snel mogelijk te doen. Er is haast bij dit werk! Na deze mededeelingen van algemeenen aard werd het werk der commissies bespro ken. De hoofdcommissie vernam met genoegen dat de commissie voor de concerten reeds dapper aan het werk is geweest. De voor zitter dezer commissie deed nog verschil lende mededeelingen die den lezers te zijner tijd zullen bereiken. O.m. zal een regeling getroffen worden om de koren en muziek korpsen op een passende manier te ontvan gen en te bedanken in de bestuurskamer. Aangedrongen werd op spoedige opgave en indeeling der onderscheidene programma's voor het officieel Programmaboek. Aan de commissie van controle en orde werd verzocht een besluit te nemen omtrent de bewaking der Tentoonstelling overdag en 's nachts en dat wel van het oogenblik af, waarop begonnen wordt met opbouwen. B Toten werd de tentoonstelling open te stellen van 's morgens 10 tot 's avonds half 6 en des avonds van 7 uur tot 11 uur; 's Zon dags van 2 tot half zes en van 7 tot 11 uur. Bedrijven zullen op Zondag niet in werking mogen worden gesteld. Op den eersten Man wordi verzocht telefonisch tafels te reserveeren. - Zondag zal er bovendien geen muziek zijn. De commissie voor controle en orde zal ook een beslissing hebben te nemen inzake de verzekering van tentoongestelde goederen tegen brand en inbraak, misschien ook tegen bedrijfsstoornis. eveneens omtrent de even tueel te nemen maatregelen tegen brandge vaar. Er is een aanbod ingekomen voor het gratis plaatsen van zuurstofapparaten. Ver der zal deze commissie moeten beantwoor den de vragen: hoe er moet gezorgd wor den voor het onderhoud, de reiniging, wie er in aanmerking komen voor het ontwerpen van modellen van passepartouts, dagkaarten enz. voor commissieleden, exposanten, per- soneelen. Het ligt in de bedoeling de ten toonstelling des morgens om 9 uur open te stellen. De taak der Commissie voor de Financiën werd eveneens besproken. Dit is het centraal instituut voor het beheer der Financiën. De Commissie voor de Huisvliittentoonstel ling zal haren arbeid spoedig voortzetten met het benoemen van een jury Er worden veel circuiaires voor de huisvlijt opgevraagd. De niet-opgevraagde komen allicht in aanmer king ter verspreiding in de verschillende scholen, met verzoek die onder de kinderen uit te deelen De tijd nadert nu dat de ingevulde formu lieren moeten ingeleverd worden. Een datum daarvoor zal, zoodra de commissie die heeft bepaald, in de Pers worden bekend gemaakt. Als de commissie een overzicht heeft van de inzendingen, zal een plan worden opge maakt op welke wijze de tentoonstellingszaal zal worden ingericht. Ook aan de taak der Commissie van Ont vangst werd een voorloopige bespreking ge. wijd. Uitvoerige mededeelingen werden gedaan omtrent het alreeds verrichte werk door de commissie voor reclame. Sluitzegels zijn gereed gekomen en worden verspreid; binnenkort zullen affiches en transparanten verschijnen, o.m. ook in tramwagens, autobussen en taxi's Gedurende de Hamit zullen waarschijnlijk de tram gens en taxi's gepavoiseerd zijn. Voor de verloting is de Koninklijke goed keuring afgekomen. Er zullen 5000 loten zijn. Notaris Wolzak zal bij de trekking, die op 6 Juli, werd bepaald, zijn hulp verleenen. Omtrent het werk der commissie voor de Winkelweek zijn de lezers alreeds ingelicht. Deze belooft ook uitstekend te zullen slagen. Ten slotte werd nog medegedeeld dat aan de Commissieleden boutons als onderscheidings teekenen zullen worden uitgereikt en wel als volgt: Hoofdcommissie: Rood-Wit. Jury Hamit: Goud, Jury Huisvlijt: Zilver Perscommissie: Rood, Comm. Concerten: Oranje Comm. controle en orde: Geel. Comm. Financiën: Groen. Comm. Huisvlijt: Blauw. Comm. Ont vangst: Violet. Comm. Reclame: Wit. Comm. Tentoonstellingsverloting: Bruin. Comm. Al gemeene Winkelweek: Rose. Tot op dit oogenblik zijn nu reeds meer dan 40 eere-medailles ter beschikking ge steld. De geschonken eere-medailles. Reeds nu is aan de Hoofdcommissie van Uitvoering mededeeling gedaan dat de vol gende eere-medailles zijn toegezegd Van Hare Majesteit de Koningineen groot-zilveren eere-medaille. Van den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röelleen zilveren eere-medaille. Van de gemeente Haarlem een gouden eere-medaille. Van de gemeente Bloemendaal een ver guld-zilveren eere-medaille. Van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, een zilveren eere-medaille. Van de gemeente Zandvoort-Bad, een zilveren eere-medaille. Van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, een gouden eere-medaille. Van den burgemeester, de wethouders mr. A. Bruch, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en mr. M. Slingenberg en van f moot ge hebbdfl PiraiB,B en houden voor hetgeen om U heen geschiedt der Middenstandsdemonstratie, een zil veren eere-medaille voor de Huisvlijtten- toonstelling. Van de Chr. Middenstandsvereeniging. „Boaz", een verguld-zilveren eere-medaille Van de Haarlemsche Handelsvereniging, een verguld-zilveren eere-medaille. Van de R.-K. Middenstandsvereeniging, een verguld-zilveren eere-medaille. Van de Groote Houtstraat-Vereeniging, een gouden eere-medaille. Van de Barteljorisstraat-Vereeniging, een verguld-zilveren eere-medaille. Van de Jansstraat-Vereeniging, een zil veren eere-medaille. Van de Oudheidkundige Vereeniging „Haerlem", een zilveren plaquette. Van de Vereeniging „Koninginne dag", een zilveren eere-medaille. Van de Vereeniging tot Verfraaiing van Haarlem en Omliggende Gemeenten en tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer, een verguld-zilveren plaque. Van de afdeeling Haarlem der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat", een zilveren eere- medaille. Van de Vereeniging „Nederlandsch Fabri kaat" een eere-medaille. Van de Zandvoortsche Handelsvereeni ging, een verguld-zilveren eere-medaille. Van de afdeeling Haarlem en Omstreken der Kon. Ned. Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde, een zilveren eere medaille. Van Haarlem's Dagblad, een zilveren eere- medaille. Van de Nieuwe Haarlemsche Courant, een zilveren eere-medaille. Van de Stads-Editie der Oprechte Haar lemsche Courant, een zilveren eere-medaille. Van de Haarlemsche Bankvereeniging, een verguld-zilveren eere-medaille. Van de N. V. Café-Restaurant voorheen Gebr. Brinkman», een zilveren eere-medaille. Van de N.V. Uitgeversmaatschappij „Haerlem" (dir. Joh. P. Koppen), een ver guld-zilveren eere-medaille. Van den heer Ant. J. J. Beynes, een ver guld-zilveren eere-medaille. Van den heer W. F. Bloemendaal te Bloemendaal, voorzitter der afd, Haarlem van Ned. Fabrikaat, een zilveren eere medaille. Van den heer C. J. van den Broek, com mandant der brandweer, een zilveren eere medaille. Van den heer Willem Dyserinck, een verguld-zilveren eere-medaille. Van de heeren mrs. A. H. J. Merens, J. J. H. Simons en F. J. D. Theyse, een ver guld-zilveren eere-medaille. Van den heer jhr. J. C. Mollerus, secre taris der Kamer van Koophandel en Fa brieken en voorzitter der jury voor de Hamit, een zilveren eere-medaille. Van den heer C. L. W. van Ysendijk te Aerdenhout, een zilveren eere-medaille. (Deze lijst is voorloopig en zal later worden vervolgd.) De tentoonstellingsverloting. De Hoofdcommissie van Uitvoering der Haarlemsche Middenstandsdemonstrati e heeft van den Minister van Justitie bericht ontvangen, dat bij Kon. Besluit No. 22 van 29 Maart 1924 toestemming is verleend tot het houden der tentoonstellings-verloting, onder de gewone beperkende voorwaarden. Uitgegeven zullen worden 5000 loten, die a 50 cents per stuk zullen verkocht worden. De prijzen zullen worden aangekocht op „De Hamit", de Huisvlijttentoonstelling en bij de deelnemers aan de Algemeene Win kelweek. Ook de commissie voor de tentoonstel lingsverloting kan thans haren arbeid aan vangen. Wij zullen binnenkort hieromtrent nadere mededeelingen doen. fürmamint de keelonlsmettende tabletten brangt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte den secretaris der gemeente Haarlem, mr. Th. A. Wesstra, een gouden eere-medaille. Van den burgemeester der gemeente Bloe mendaal, den heer jhr. C. Bas Backer, een verguld-zilveren eere-medaille. Van dr. E. A. M. Droog, wethouder der gemeente Heemstede, een zilveren eere- medaille. Van den heef J. C. Laan, wethouder der gemeente Bloemendaal, een zilveren eere- medaille. Van de Hoofdcommissie van Uitvoering Vermoedelijk zal met ingang van Vrijdag a.s. een nieuwe autobusdienst geopend wor den. De ondernemers, de beeren Meende- rinck, Ds Groot en Van Iperen, zullen ge zamenlijk een dienst exploiteeren van Ab- benes langs Nieuw-Vennep, Hillegommerdijk naar Bennebroek en verder naar Haarlem. Het Gerechtshof te Amsterdam, heeft he den vernietigd, een op 31 Januari j.L, door de Haarlemsche Rechtbank gewezen von nis, waarbij een bewoner uit Hillegom ver oordeeld werd tot acht jaar gevangeisstraf, wegens het plegen van onzedelijke handelin gen met minderjarige meisjes. Op nieuw recht doende, veroordeelde het Hof den man tot 5 jaar gevangenisstraf. De strenge nachtvorsten der laatste dagen brachten den tuinders groote schade toe. Vooral in den Haarlemmermeer werd veel schade geleden. Geboren: 12 April: z. van E. M. Stoelman- Klomp. 13 April: z. van M. de Bruijn- Kuijt. z. van A. M. Geijssen-Joosten. 15 April: z. van J. G. Martens-Kuster. Ondertrouwd; 15 April: J. J, Duin en M. van Alphen. Overleden: 13 April: F. J. C. E. Roelofsen, 80 Zijlvest. 14 April: M. B. Bol- leurs-Groenevelt, 54 j., Hooimarkt. C. M. 5 dagen, d. van J. A. Fransen, Gasthuisvest. D. Steenman-v. d. Putten, 67 j.JTazepaters- laan. C. F. A. Bötzel, 31 j., Tulpenstraat. 15 April: A, v. d. Voort, 85 j,, Hazepa- terslaan. Inzake deze zaak heeft Mr. Merens, die voor het Rijk optreedt, 14 dagen uitstel ge kregen, tot het nemen van zijn conclusie van antwoord, In de verordening op den verkoop van melk op Zondag, vastgesteld bij raadsbesluit van 20 December 1923, is o.m. verboden om een winkel, waar melk en melkproducten worden verkocht, des Zondags voor het pu bliek geopend te hebben na den middag 12 uur. Het gevolg van deze bepaling is, dat niet alleen melkverkoopers, maar tal van ander winkeliers, die ook melkproducten verkoopen zij het in vele gevallen alleen als bijzaak, hun winkels na dat uur moeten gesloten houden. Het wil ons voorkomen» aldus schrijven B. en W„ dat dit bedoeling ts geweest en daarom stellen wij voor, in de verordening te laten vervallen het verbod tot verkoop van melkproducten. Ook achten wij het beter niet meer te spreken van een verbod tot openhouden van den winkel na genoemd uur, omdat verschillende melkverkoopers niet over een winkel beschikken en derhalve niet onder de thans geldende verordening vallen. Voorts stellen B. en W. voor, een verorde ning te maken tegen inbreuk op natuurschoon voor zoover betreft het tegengaan van recla me, die de schoonheid van de omgeving zou schaden. Deze verordening geldt alleen voor het niet landelijk gedeelte der gemeente, terwijl een ongeveer gelijke verordening door de Provincie is vastgesteld voor het landelij k gedeelte. O. m. komt het volgende artikel er in voor Het is den eigenaar of verbruiker van eenig onroerend goed in het niet-landelijk gedeelte dezer gemeente verboden le. daarop of daaraan te hebben muren, getimmerten, borden of andere voorwerpen, bestemd en gebezigd tot reclame 2e. het onroerende goed op eenige andere wijze te bezigen tot reclame. Overtreding van het bepaalde in dit artikel wordt gestraft met geldboete van ten hoogste 25.-. Statuten. De „Staatscourant" bevat de statuten van de Bouw- en EExploitztie-Mij. „Rosenhou", alhier. Maandag is in het parochiehuis aan den Heerenwcg een vergadering gehouden door de R.K. Kiesvereniging „Door Vriendschap Bloeiende", ter behandeling van het con cept-reglement van de te stichten R.K. Kies- vereeniging „Plicht en Recht", namelijk in verband met eenige amendementen, welke door eenige kiezers op het concept waren ingediend. Na afloop van deze vergadering zou een bijeenkomst voor alle R.K. kiezers worden gehouden, waarin de stichting van de nieuwe kiesvereeniging plaats zou heb ben. De heer Goossens presideerde en opende de vergadering met den Christelijken groet, waarna hij dc talrijke aanwezigen welkom heette. Hierna bracht hij de geschiedenis van de samenstelling van het concept in herinnering en legde er nog eens den nadruk op, dat het na rijp overleg tusschen de verschillende groepsvertegenwoordigers op papier is ge steld en in ruime getale verspreid, opdat alle R.K. kiezers er kennis van zouden kun nen nemen en eventueele wijzigingen zou den kunnen voorstellen. Op 11 Maart j.L is het ontwerp in een ver gadering van kiezers behandeld, waarbij op enkele punten na overeenstemming werd verkregen. Ten aanzien van de kies vereeniging „Door Vriendschap Bloeiende", nam het bestuur aan, dat ook zij zich met het ontwerp kon vereenigen, aangezien van dien kant geen op- of aanmerkingen waren gehoord,. Op de betreffende vergadering was „Door Vriendschap Bloeiende" evenwel niet tegen woordig, zoodat de wijzigingen, die waren voorgesteld, moeilijk konden worden aan gebracht. Teneinde haar nu gelegenheid te geven zich voor de voorgestelde wijzigingen uit te spreken, was deze vergadering be legd. De wijzigingen, waar het om ging, be troffen de verkiezing van den voorzitter, waaromtrent men wenschte, dat hij eerst af zonderlijk zou gekozen worden. Voorts was voorgesteld, in den verkiezingsraad zitting te doen nemen: 6 personen uit de Hanze; 14 personen uit den R.K. Volksbond; 4 per sonen uit den R.K. Vrouwenbond en 4 per sonen uit de groepen: grootwerkgevers of industrieelen, intellectueelen en die catego rieën welke niet tot voorgaande groepen ge rekend kunnen worden. Zooals men weet, werd in het concept voorgesteld, het aantal vertegenwoordigers uit genoemde groepen te bepalen op respec tievelijk 4, 8, 4 en 4 personen en uit de drie laatste groepen elk 4 personen. Over deze wijziging werd op de vergade ring van 11 Maart geen overeenstemming bereikt. Na eenige conferenties tusschen de commissies en de voorstellers werd een mid denweg gevonden, die èn door de commissie èn door de voorstellers werd aanvaard. Men besloot n.l. de samenstelling van den verkiezingsraad als volgt te doen zijn: 4 per sonen uit de Hanze; 10 personen uit den R.K. Volksbond; 4 personen uit den R.K, Vrouwenbond; 6 personen uit de groepen groot-werkgevers of industrieelen en intel lectueelen en 4 personen uit die categorieën welke niet tot de voorgaande gerekend kunnen worden. Tenslotte was nog voorgesteld een bepa ling op te nemen, waarbij van de candidaten een schriftelijke verklaring geëischt wordt, dat zij bij een eventueele verkiezing in den raad door voorkeurstemmen, hun benoeming niet zullen aanvaarden. Over deze zaken zou nu gesproken wor den. De heer H. M. Ruysenaars merkte op, dat in de kieswet de voorkeurstemmen ook worden gehandhaafd, om den kiezers gele genheid te geven, hun stem vrij uit te bren gen, Waarom zal nu de kiesvereeniging an ders doen? Er zouden maar stemmen door verloren gaan. Het behouden der voorkeur stemmen kan bovendien b «dragen tot be stendiging van de eenheid onder de kiezers. Y ordt er iemand door voorkeurstemmen ge kozen, dan vervalt de reden tot afschei ding. Deze opmerkingen werden door de heer Otte bestreden. De heer v. Dam betoogde, dat zij, die een voorkeur hebben, deze in de kiesvereeniging tot uiting behooren te doen komen eii niet aan de stembus. De heer de Boer bleek het eens te zijn met den heer Ruvsenaars, Dr. Droog wees er op, dat men in de kies- ereeniging volledig in de gelegenheid wordt t Daar velen de zaal verlaten Hadden, wenschte hij het eerst het oordeel der ver gadering te vernemen, vooraleer hij tot de verkiezing van een bestuur zou overgaan. Wilde men, dat dit laatste ginggebeuren, dan beval spr. den heer H. E. Everard aan, als candidaat voor het voorzitterschap. Over het al of niet doorgaan dezer be stuursverkiezing werd langdurig geredeneerd waarna de vergadering met meerderheid van stemmen besloot de bestuursverkiezing uit te stellen tot de volgende vergadering, te meer, daar door een misverstand (niet bij de redactie) dc vergadering in dit blad is aangekondigd op Woensdag 14 April, ter wijl het moest zijn Maandag 14 April. De constitutie der nieuwe Kiesvereeni ging zal dus nog moeten plaats hebben. Het bleek, dat zich ruim tachtig personen voor het lidmaatschap hadden opgegeven. Natuurlijk kan men zich ten allen tijde nog opgeven bij de commissie. AMSTERDAM, 15 April. Nadat de havenarbeiders gistermorgen op de eerder meegedeelde voorwaarden weer bij het Vereenigd Cargadoors-kantoor aan het werk zijn gegaan, hebben zij gistermiddag opnieuw den arbeid gestaakt Een 100-tal arbeiders is bij deze staking betrokken HILVERSUM, 15 April. Hedenmorgen 9 uur werd de vrachtauto der firma Dek ker aan den Laarderweg door dc Gooi- sche stoomtram gegrepen. De bestuurder bleef ongedeerd, de auto werd totaal ver meld. DE B1LDT, 15 April. In den namiddag van 14 April te 4.35, Greenwichtijd, werd aan het meteorologisch insfituur te De Bilt, een buitengewoon sterke aardbeving gere gistreerd op een afstand van 9700 K.M. De richting is niet onzeker. De oorsprong is waarschijnlijk omtrent de Zuid-Chineesche Zee te zoeken, AMERSFOORT, 15 April. Hedenmorgen ia hier verdronken de 72-jarige C. J., verpleegde in het gesticht voor ouden van dagen. BERLIJN, 15 April. Stresemann heeft aan een correspondent van de Manch. Guar dian een interview toegestaan waarin hij wijlen Hugo Stinnes een overtuigde repu blikein noemde, wiens bemoeiingen er daadwerkelijk op gericht waren door tal van grootsche maatregelen de ruimte tus schen de Duitschc en de Fransche industrie te overbruggen ter verkrijging van beter wederzijdsch begrijpen van beide Staten ANTWERPEN, 15 April. Het Hbld. van Antwerpen meldt: Naar wij vernemen werd hedennacht na afloop van het afscheids maal van het Groot-Nederlandsch Studen tencongres te Leuven een Vlaamsch stu dent op straat doodgeschoten. De dader schijnt dc hoofdredacteur der Avant-Gar- de, het Fransch gezinde studentenblad te zijn. Hij zou bekend hebben en zijn aange houden, Bevestiging van dit bericht wordt nog verwacht. MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. gesteld, van de voorkeur, welke men voor den een of anderen candidaat koestert, te doen blijken. Naderhand is het niet noodig. Bovendien is dit een verzoeningsvoorstel, waarop spr. aandrong, het aan te nemen. Er werd nog lang en soms heftig over gediscussieerd, waarna tenslotte de wijzi gingen in stemming werden gebracht. Ze wer den aangenomen met 58 tegen 52 stemmen. De voorzitter constateerde, dat ook de kiesvereeniging „Door Vriendschap bloei ende", de wijzigingen had aanvaard, waar door het oogenblik was aangebroken, om tot stichting van de nieuwe kiesvereeniging „Plicht en Recht" over te gaan, Spr. bracht hartelijke woorden van dank aan de vereeniging die thans ging verdwij nen; voor al hetgeen zij had verricht. Ook bracht spr. hulde aan de commissie, die het concept-reglement samenstelde en daarme de den weg naar de eenheid baande. Hij besloot, met de beste wenschen uit te spre ken voor de toekomst der nieuwe kiesver eeniging. Hierna werd de algemeene vergadering voor R.K. kiezers geopend door den heer C. A. M. v. Dam, voorzitter van de commis sie tot herziening van het reglement. Allereerst gaf hij gelegenheid om in te tcekenen voor het liamaatschan. HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 4Nederland 1917 7% N.-I. 1921 A Holl. Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigendom Mij. „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd, Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. VA. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine coram Vorstenlanden Actions id. Comp. Merc. Arg. Poerworedjo Oude Deli Senembah Deli Batavia Amsterdam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconf' Wabasb 907/g 973/g .8 15/16 10U/16 85/4 85 10 wit Leghorn hennen br. '23 a.d. leg 10 zwart Minorca, br. '23, aan den leg 9 Patrijs met baan, br. '23, a.d. leg. VOORUITGANGSTRAAT 49 Wegens groote aanloop voor mijn Hamburger Goud- en Zilverlakens, be richt ik, dat alles verkocht is. VOORUITGANGSTRAAT 49.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 2