Sport- en wedstrijden. Buitenlandsch Nieuws. ZWEMMEN. DAMMEN. SCHIETEN. CRICKET. SCHAKEN. WIELRIJDEN. LUCHTVERKEER. GEMENGD NIEUWS. MARKTNIEUWS. ExcelsiorDamiaten. Een wedstrijd Frankrijk-— Zuid-Nederland. .•IngelandSchotland 11. BelgiëHolland. Bet Olymp. Voetbaltoumooi. De voorbereiding onzer zwemmers. Ned. R.K. Dambond, district Haarlem en O. Simultaanseance. Nationale competitie. De Ned. Cricket-competitie. Schaaktournooi te New-York. De VlIIe Olympiade. Mededeeling van het Hoofd consulaat van den A. N. W. B. De zesdaagsche te Parijs. 6INNENLANDSCH NIEUWS. De Middenstandsraad in 1923. NederlandRusland. Demonstraties op het vliegveld Waalhaven. De moord te Helvoirt. Gedupeerde huurders. LANDBOUW EN VISSGNERIJ. De nachtvorsten. Het wereld-pluimvee-congres te Barcelona. Het Vaticaan en de fascisten. De anti-bolsjewistische beweging in Turkestan. Het Zweedsche bouwvak- conflict geëindigd. Brittannië en de experten rapporten. Het herstel der Turksche vloot. Niettegenstaande de goede voornemens, is ht den Damiaten niet gelukt, de zege mee nar huis te nemen. Om ongeveer half drie wordt begonnen en s. dadelijk blijkt, dat de Damiaten bezield lijn met 'n vuur, een beter doel waardig, 't Te ld is zeer zwaar te bespelen en de wind loet veel afbreuk aan het spel. De partijen wegen tegen elkaar op met de Schiedammers, die met den wind in den rug >pelen, iets in de meerderheid. Na ongeveer 20 minuten doelpunt Excel sior op einigszins gelukkige wijze. De scheids rechter,die, hoewel strikt onpartig, zeer mid delmatig was en (op z'n zachtst gezegd) zon derling; beslissingen gaf, had n.l. reeds voor „goal" gefloten, toen de bal tegen de lat werd jeschoten. De Oranje-zwarte achter hoede was toen verbluft, waarvan Excelsior profiterde. Laigzamerhand zijn de Schiedammers sterkin de meerderheid gekomen waarbij voora de midhalf en de linksbinnen uit- blinkn. Pielage c.s. weten echter voorloopig gevar te bezweren. Rut gaat in met 10. N; rust zijn de gasten niet van het Excel sior-doel weg te slaan maar het schot ont- breèt. Eenige vrije schoppen leveren niets op. De minuten verstrijken langzamerhand. De Oraje-zwarten zetten er alles op om ten miste een gelijk spel te forceeren, maar Ex- setior verdedigt met hand en tand. Als de scheidsrechter het einde aankondigt, bbben de Damiaten, voor den eersten keer ft seizoen, onverdiend verloren. Maar komt jongens, over 2 weken gaan we ,aar Warmond. Laat den moed niet zakken. D'r op of d'r onder. En Roomsch Haarlem zal dan «toonen, dat ze sympathiseert met haar eenige R. K. F. er. Het Zuidelijk elftal dat een wedstrijd tegen het definitieve Fransche-elftal zal spelen is samengesteld. Met het oog op den achter- Stand in de competitie heeft het Zuidelijk districtsbestuur 2 elftallen samengesteld. Aan het verloop der competitie zal het nu afhangen welk elftal speelt. In elftal A zitten de Willem Hers. In B. de spelers uit N.A.C. Gezien Willem II nog een achterstand in de competitie heeft en N.A.C. met het oog op de kampioenskansen der Tilburgers toch moeten wachten met haar eventueelekampi- oenswedstrijden tot Willemll is uitgespeeld, Zal waarschijnlijk elftal B. naar Parijs gaan. De elftallen zijn Elftal A. t DoelVan Tilburg (N.O.A.D.). AchterVan Haeren (Wilhelmina) en Stevens (Willem II). Midden Tabak (Eindhoven), Mommers Willem II en Horsten (Willem II). Voor Gielens (Willem II) Fleuren (B.V. r.).. Ramakers (P.S.V.), Soons (M.V.V.) en 3tgel (Willem II). Reserves (Seegers (M.V.V.) en Doren- bsch (Wilhelmina). Elftal B. DoelVan Tilburg (N.O.A.D.). Achter Segers (M.V.V.) en Van Haeren Wilhelmina). Midden Tabak (Eindhoven), Ter Beek N.A.C.) en Dorenbosch (Wilhelmina). Voor Hootsmans (B.V.V.), Verlegh (N. VC.), Ramakers (P.S.V.), Soons (M.V.V.) enWalder (D.O.S.K.O.). Reserves Heijnen (Bredania) en C. de Zeeui (Eindhoven). n het Wembley-Stadion bij Londen is Za- teJag de wedstrijd EngelandSchotland gspeeld. De Engelschen hadden het volgende étalTaylor (Huddersfield Town)Smart (ison Villa)Wadsworth (Huddersfield T.): Mos (Aston Villa) Spenger (Newcastle Lniïd)Barton (Birmingham) Butler (Bobn Wabderers)Jack (Bolton Wande rers; Buchap (Sunderland)Walker (As ton Villa); Tunstall (Sheffield United), E waren 50.000 menschen, waaronder llin wat Schotsche supporters. iles is in het Wembley-Stadion ordelijk vepopen. Bij de a.s. cup finale zal de be- lazstelling echter heel wat grooter zijn. Jlet half-time had Schotland met 10 de leling. In de 2e helft slaagden de Engelschen ein gelijk te maken. Ter gelegenheid van deze ontmoeting %,y 7 April, zal door tusschenkomst van de itnerican Express een extra trein naar Ant werpen loopern Van Haarlem vertrekt deze 7.51. De prij- en voor de gereserveerde retourbiljetten- ijn le klasse 16.70 2e klasse 9.20 }e klasse 6.60. Uit Antwerpen vertrekt de trein 6.45 en is dan 11.10 weer in Haarlem. Plaatsen kunnen worden besteld bij de Anerican Express, Rokin 88, Amsterdam. Bijvoegen 25 cents voor porti. De inschrijving gesloten23 landen doen mee. tisteren zijn de inschrijvingen voo het Ol'mpisch Voetbaltoumooi definitief ge- sliten. 'Er hebben zich in totaal 23 landen aagemeld, zoodat er voorwedstrijden zullen meten worden gespeeld, totdat er 16 deel- nenende naties overblijven. Donderdag a.s.' heft de loting plaats. Deelnemende landen zijnNederland, Jelgië, Bulgarije, Spanje, Egypte, Frankrijk, longarije, Italië, Ierland, Letland, Littauen, oden, Portugal, Roemenië, Zwitserland, Zweden, Tsjecho-Slowakije, Turkije, Uru guay, Jougo-Slavië, Luxemburg, Noord- Amerika en Oostenrijk. De commissie, die door den Nederland- schen Zwembond is benoemd om de voor bereiding en eventueele deelneming van onze zwemmers en zwemsters te regelen is, Zooals wij reeds meldden, druk bezig met het houden van oefeningen zoowel te Am sterdam als Rotterdam. Hieronder laten wij de namer, volgen van len, die voor de verschillende onderdeelen Ier zwemsport voor deze oefeningen zijn uit- tenoodigd. Dames: vrije slag 100 M.: G. Klapwijk (X.D.Z.), A. Bolten (A.D.Z.), M. Baron p.D.Z.), M. Vierdag (A.Z. P.C.) en E. Jtnitz (A.D.Z.). De estafetteploeg 4 maal 100 meter zal uit de vier snelsten worden samen gesteld. Vrije slag 400 M.G. Klapwijken M. Vierdag. Rugzwemmen 100 M.: C. de Bont (Het Y) en T. de Jel (R.D.Z.). Schoolslag 200 M.: M. Baron en R. v. Male (O.D.Z.). Schoonspringen G. Klapwijk, J. J. Braun (Het Y), R. Bante (A.D.Z.) en R. van Male. Heeren Vrije slag 100 M.P. J. Jacobs- zoon (D. J. K.), G. Dekker (Nept. Z.), O. Hoogesteijn (A. Z.) en Ed. van Es. (Het Y). Vrije slag 400 M.J. Kohier (Het Y) en G. Dekker. Vrije slag 1500 M. J. Kohier. De estafette ploeg 4 maal 200 M. zal uit de vier snelsten worden gevormd. Rugzwemmen 100 M.P. F. van Senus (Maas) en A. J. van Wilgenburg (A. Z.). Schoonspringen H. C. Hemsing (Het Y) en H. Lotgering (Het Y). Wat waterpolo betreft, gaven wij reeds de namen der uitgenoodigde spelers. Op een verzoek van de commissie om de oefeningen te volgen, hebben mej. M. Beiseu- herz (A. D. Z.) en de heeren J. Reijnders (Het Y), F. Schutte (Het Y), W. C. Bokhoven (G. Z. C.) en P. v. d. Velden Jr. (Dolfijn) een afwijzend antwoord gezonden. De recordhouder op de 1500 M., J. ter Haar (Zw. P. C.) heeft de uitnoodiging on beantwoord gelaten. De korte baanzwemmer 'j. v. Silfhout (Het Y), die tevens voor water polo in aanmerking kwam, kan de oefeningen niet volgen. Het is echter niet onmogelijk, dat hij zich einde Mei ter beschikking kan stellen. Een Nederlandsche student te Liverpool, n.l. G. Moes (Het Y), die aldaar in training is voor de schoolslagbaan 200 M., zal mis schien ook nog in aanmerking komen. Vrijdagavond j.l. vond in een der zalen van het gebouw der St. Josephsgezellen- vereeniging aan de Jansstraat een vergadering plaats van bovenstaand district. De voor zitter, de heer R. Pannekeet, opende de vergadering en heette de aanwezigen welkom. Spr. sprak zijn voldoening uit over het verloopen der competitie wedstrijden en be tuigde daarvoor zijn hartelijken dank aan de bestuursleden der verschillende clubs voor hunnen medewerking. De secretaris, de heer E. G. Stolvoort, las hierna de notulen van de vorige algemeene vergadering, die zonder eenige op- of aanmerking werden goedge keurd. De heer L. Floris, afgevaardigde van „St. Bavo" te Heemstede, feliciteerde de Damclub „Theorie en Practijk" met het behaalde kampioenschap in klasse A. Vervolgens werden dé ingekomen stukken voorgelezen. Ingekomen was een protest- schrijven van „Theorie en Practijk" over den wedstrijd D.J.D. IT.E.P. II. Bora I van D.J.D. I had geweigerd de partij, die een paar dagen te voren zou worden gespeeld, verder te spelen. Namens het Districts bestuur adviseerde de heer R. Pannekeet de besturen van beide vereenigingen den wed strijd over te spelen. Beide clubs namen het advies in dank aan, zoodat de heer Pannekeet hoopte, dat deze quaestie dan sportief en vriendschappelijk zou worden opgelost. Vervolgens werd een schrijven voorge lezen van «de Redactie van de N. H. Crt., waarin werd medegedeeld, dat haar direttie een medaille voor een propagandawedstrijd beschikbaar heeft gesteld. De voorzitter zegt hartelijk dank voor dezen prijs. Tevens heette hij de afgevaardigden van de nieuw-opgerichte damclub te Beverwijk, die inmiddels ter vergadering waren ver schenen, hartelijk welkom. Vervolgens werd behandeld punt 4 der agendaPersoonlijk kampioenschap. De voorzitter zegt, dat tevens gelegenheid zal worden gegeven, zich onder reglementaire bepalingen op te geven, om aan dit kampioen schap deel te nemen. Deze bepalingen zijn als volgt le. Aan dezen wedstrijd kunnen alle leden en buitengewone leden van den Districtsbond deelnemen. 2e. Wordt bij inschrijving van dezen wed strijd het aantal deelnemers grooter dan 10, dan kan het bestuur voorwedstrijden laten spelen. In deze voorwedstrijden zal door het bestuur een groepeering worden gemaakt naar vermoedelijke speelsterkte. In deze groepen van 10 spelers wordt door iederen deelnemer 9 partijen gespeeld, de negen deelnemers, die uit deze drie groepen het hoogst aantal punten behalen worden tot den eindstrijd toegelaten. De titelhouder speelt als zoodanig direct in den eindstrijd. In den eindstrijd wordt evenals in den voorwed strijd een partij tegen iederen deelnemer gespeeld. Art. 3. Voor deze wedstrijden worden door het bestuur vaste speeldatums bepaald, verhindering moet minstens 24 uur te voren worden bericht aan den wedstrijdleider en aan den speler. Heeft een deelnemer driemaal achtereen of 5 maal in het geheel bericht van verhindering gezonden, dan zullen zijn partijen worden geannuleerd met verlies van coutie-storting. Bij verhindering wegens ziekte kan het bestuur van deze bepaling afwijken. 4e. De wedstrijden en de voorwedstrijden zullen zoo mogelijk worden gespeeld met tijdsbepaling van 25 zetten per uur. De Damclubs T.EJ5. schrijven voor 10 personen in, D.J.D. voor 6, Gez. Sam. voor 2, St. Bavo voor 6. De voorzitter zegt, dat er alsnog gelegenheid zijn zal, zich voor deze voorwedstrijden op te geven. De heer C. Stynman, voorzitter van T.E.P., zegt, dat hij liever zag, dat er onder de deelnemers zou worden geloot. Spr. vindt, dat de stand te ongelijk zou worden, als de spelers in de verschillende groepen naar vermoedelijke speelsterkte zullen worden ingedeeld. Besloten wordt, dat onder de deelnemers zal worden geloot. De deelnemers moeten zich allen voor Paasch-Zaterdag opgeven aan den secretaris. Als wedstrijdleiders zullen in dezen wedstrijd fungeeren de besturen der verschillende clubs. Hierna wordt met algemeene stemmen aangenomen voor den bond 3 wedstrijd-klokken 10 aan te schaf fen. De damclubs T.E.P. eg Gez. Samenzijn wensch?n ook zoo'n klok te koopen en geven dit aan het bestuur op. Het voorsel Kok, om eerste klas vereeni gingen te laten degradeeren en 2e klasse clubs te laten promoveeren naar de le klas- wordt niet aangenomen, wel wordt besloten, de tweede klas clubs te laten promoveeren, indien zij zich in de eerste klas sterk genoeg gevoelen. Vervolgens komt in behandeling de bespreking van den Massakamp met feest avond. Het bestuur stelt voor, op een nader te bepalen datum verschillende clubs tegen elkaar te laten spelen (er zijn reeds eenige medailles voor dat doel beschikbaar gesteld) en tot slot hiervan een feestavond te organi- seeren, waarop dan tevens de prijzen zullen worden uitgereikt. Ook stellen zij voor 2,50 tot dekking der kosten aan de vereenigingen te vragen. Verschillende clubs zeggen dit bedrag toe. Bij de rondvraag vraagt de heer P. v. Engelen of er, indien in de voorwedstrijden 3 en 4 gelijk zullen aankomen, overgespeeld moet worden tusschen beide deelnemers. De voorzitter antwoordt, dat beiden een beslissingspartij zullen moeten spelen. Nog verschillende vragen worden door den voorzitter beantwoord. De vergadering wordt vervolgens met den Chr. groet gesloten. In Beverwijk is men er ten slotte in ge slaagd een R. K. Damclub op te richten. Ter prop ganda gaf de heer C. Stijnman, Zon dagavond een simultaanseance in het gebouw der St. Josephsgezellenvereeniging De heer R. Pannekeet, voorzitter van den Ned. R. K. Dambond sprak een hartelijk woord tot de leden der nieuw opgerichte club, waarna de seance een aanvang nam. Van de 17 deelne mers wist de simultaanspeler er 13 te winnen, terwijl hij verloor tegen de heeren Th. Bis schop, A. Zonneveld, C. van Hooff en G. Nu man. De beker komt ook dezen keer niet in Haarlem. Met een achterstand van niet minder dan 33 punten volgt de eerste Haarl. vereeniging op den winnaar van den beker. Het verschil is te groot en verwondert te meer waar in Haarlem en Omstreken meerdere vereenigingen zijn, welke als de sterkste in ons land mogen worden beschouwd. Thans gaat den beker naar Culenborg en wel naar de schietclub van dien naam. Het is voor deze vereenigins een reuzen prestatie ge weest, vooral in aanmerking nemende dat eerst dit jaar in staande houding is meege- schoten. Met slechts 2 punten verschil heb ben zij de beker op St. Hubertus te Breda veroverd. De Haarlemsche vereenigingen hebben niet gegeven wat zij kunnen en moe ten zich dan ook met een bescheiden plaatsje tevreden stellen, 't Geeft te denken, dat er enkele Haarl. vereenigingen zelfs niet bij machte zijn geweest om af te schieten. Wordt de animo al zoo gering of heeft de leiding gefaald? Het is des te onaangenamer, daar juist de competitie door den Bond van Haarl. Schietvereenigingen is uitgeschreven. Hier is dus een slecht voorbeeld gegeven. We zullen hopen, dat de animo voor dezen zoo mooien wedstrijd, het volgende jaar grooter is en ook hier er wat meer werk van gemaakt zal worden om èn als hoogste vereeniging èn als hoogste korpsschutter uit het strijdperk te treden. Worden mooie prijzen behaald, dan werkt dat ook aanstekelijk op de jeug diger krachten waardoor tevens de kans be staat, dat de vereeniging over goede reserves kan beschikken. Toch gaan we vooruit, want het is den heer J. Romper te Schoten gelukt als hoogste korpsschutter te eindigen met cijfers welke respect afdwingen. In de vier series werden door hem geschoten 99, 99, 99 en 100 p. 't Is schitterend en wij w'enschen hem geluk met deze onderscheiding. Hij geeft, als voorzitter van Gen. Cronje, een prachtig voorbeeld en wij twijfelen niet, of hij zal ook zijn medeleden tot serieuse oefe ning aansporen, want alleen hiermede kan men zulke schitterende prestatie naar voren brengen. Aan Bloem. Commando II een woord van hulde vobr hun schitterend werk in de tweede klas staande. Met niet minder dan 41 punten voorsprong op No. 2 gaan zij in die klas met de eerepalm strijken. Zij behaalden een mooi gemiddelde van 92.9 p. Zooals gezegd de Haarlemmers zijn er in staande zoowel als in de knielende houding bekaaid afgekomen. De stand is als volgt le Klas staande 1. Culemborgsche Schietclub I 1906 p.2. St. Hubertus I Breda 1904 p.3. Gen. Jou- bert I Overveen 1873 p.4. Merwede I, Dordrecht 1865 p.Bloem. Commando I 1864 p.6. V. Vink I Haarlem 1862 p 7. Oranje Nassau I Dordrecht 1808. Gen. v. Merlen I en Claudius Civilus I hebben niet afgeschoten. 2e klas staande 1. Bloemend. Commando II 1858 p.2. Culenborgsche Schietclub II 1817 p.3. St. Hubertus II, Breda. 1812 p.4. Gen. Joubert II, Overveen 1800 p.5. Gen. v. Merlen II Haarlem 1797 p. 6. V. V. en K. II Haarlem 1765 p. 7. Gen. Joubert III 1759 0. 8. J. O. Z., Zwijndrecht 1745 p.9. Gen. Joubert IV 1739 p. 10 Lisse I te Lisse 1729 p.11. Uitgeest 11817 p. 12. Oranje Nassau II, Dordrecht 1666 p.13. Uitgeest III 1325 p. Niet afgeschoten hebben Uen. Joubert V, Gen. v. Merlen III en Uitgeest II. le Klas knielende I. Jan v. Glijmes I B.O.Z. 1930 p. 2. Pro Regina I, Voorburg, 1909 p. 3. Wilhelminal Leeuwarden 1084 p. 4. Willem Tel I, Bode graven 1880 p. 5. Voor Koningin en Va derland I, Apeldoorn, 1874 p. 6. Gen. Cronje te Schoten 1801 p. Niet afgeschoten, Ned. en Oranje te Alphen a. d. Rijn. 2e Klas knielende 1. Jan v. Glijmes II, B.O.Z. 1903 p.2. Waterloo I, Berkel en Rodewijs 1899 p. 3. Wilhelmina II, Leeuwarden 1858 p 4 Willem Tel II, Bodegraven 1848 p 5. Pro Regina II, Voorburg 1831 p. 6. Waterloo II, 1826 p. 7. Wasschenaarsche Politie I 1825 p. 8. Prinses Juliana I den Haag 1816 p. 9. Wille Tel III m 1806 p.10. Majoor Bowier Hilversum 1795 p. 11- Wass. Politie II 1772 p.12. Gen. de Wet Santpoort, 1726 p. 13. Willem Tel IV 1686 p. J 14. Wass. Po litie III 1614 p. Niet afgeschoten Oranje te .IJmuiden- Hoogste korpsschutter werden in le klas staande M. M. Both, te Breda met 389 p. 2e klas staande H. Snoeck te Breda met 384 p. le klas knielend J. Rompa te Schoten met 397 p. 2e klas knielend S. Hagers te Berkel Rodewijs 394 p. De indeeling der le klasse wedstrijden. De competitieleider van den N.C.B. heeft de volgende indeeling van wedstrijden ge maakt, waarop de thans tot 10 clubs uitge breide le klasse competitie in het a.s. seizoen zal worden verspeeld. Zooals men weet, wordt er geen heele competitie gespeeld, doch er is zooveel mogelijk rekening gehouden met de wenscheri der diverse clubs, zoodat sommige clubs elkaar tweemaal ontmoeten, andere slechts eenmaal, terwijl er ook doch al leen met het oog op een tijdige afwerking van het programma clubs zijn, die in 't geheel niet tegen elkaar uitkomen. Het aantal door de diverse clubs te spelen wedstrijden is dan ook verschillend. Zooals meh weet, wordt de stand opgemaakt naar berekening van het percentage der wedstrijdpunten. De indeeling is als volgt H.C.C. speelt 2 wedstrijden tegen Rood en Wit, V.R.A. en V.O.C.uit tegen Haarlem, H.D.V.S. en Ajax thuis tegen V.V.V. Hil versum en Quick. Rood en Wit speelt 2 wedstrijden tegen H. C.C., Haarlem en V.R.A.uit tegen V.O.C. Hilversum en P.W.thuis tegen V.V.V., H. D.V.S. en Ajax. Haarlem speelt 2 wedstrijden tegen R.W., V.V.V. en Ajax uit tegen V.R.A., H.D.V.S. en Hilversumthuis tegen H.C.C., V.O.C. en Quick. V.V.V. speelt 2 wedstrijdera tegen V.R.A., Haarlem en Hilversum; uit tegen H.C.C., R. W. en V.O.C.; thuis tegen H.D.V.S,, Ajax en P. W. V.R.A. speelt 2 wedstrijdem tegen H.C.C., R.W. en V.V.V.uit tegen H.D.V.S., Ajax en Quick; thuis tegen Haarlem, V.O.C. en Hilversum. V.O.C. spelt 2 wedstrijdem tegen H.C.C., H.D.V.S. en Ajax; uit tegen Haarlem, V.R.A. en P.W.thuis tegen R.W., V.V.V. en Hil versum. H.D.V.S. speelt 2 wedstrijden tegen V.O. C. en Ajax; uit tegen R.W., V.V.V., Hilver sum en Quick; ftiuis tegen H.C.C., Haarlem en V.R.A. Hilversum speelt 2 wedstrijden tegen V.V. V., P. W. en Quick; uit tegen H.C.C., V.R.A. en V.O.C.; thuis tegen R.W., Haarlem, H.D.V.S. en Ajax. Ajax speelt 2 wedstrijden tegen Haarlem, V.O.C. en H.D.V.S.; uit tegen R.W., V.V.V. en Hilversum; thuis tegen H.C.C., V.R.A. en P.W. P.W. speelt 2 wedstrijden tegen Hilver sum en Quick; uit tegen V.V.V. en Ajax; thuis tegen R.W. en V.O.C. Quick speelt 2 wedstrijdentegen Hilver sum en P.W.uit tegen H.C.C. en Haarlem; thuis tegen V.R.A. en H.D.V.S. De data der wedstrijden kunnen nog niet gepubliceerd worden; zooveel mogelijk zal op 4 Mei worden aangevangen. De uitslagen van de 19e ronde van het schaaktournooi luiden Yates wint van Reti in 24 zetten. Tartakower verliest van Capablanca in 30 zetten. Janowski verliest tegen Aljechin in 50 zetten, Ed. Lasker verliest van dr. E. Lasker in 51 zetten. Marshall en Maroczy maken remise. Bogoljubow was vrij. De stand is thans als volgt Gesp. Gew. Rem. Verl. Pnt. Dr. Em. Lasker 17 10 6 1 13 Capablanca 17 8 8 1 12 Aljechin 18 6 10 2 11 Marshall 17 5 9 3 9Ys Reti 17 8 3 6 9Vz Bogoljubow 17 7 3 7 8 Vz Maroczy 17 4 8 5 8 Yz Tartakower 18 4 7 7 7 Vz Yates 17 5 3 9 6 V" Ed. Lasker 18 1 8 9 5 Yz Janowski 17 3 3 11 4 Vi Voor 350.000 francs aan plaatsen. Het Fransche Olympische Comité heeft van het Amerikaansche Comité een telegram ontvangen, waarin een groot aantal plaatsen voor de Olympische Spelen in Juli besproken wordt. In totaal bedragen de entrée's, die de Amerikanen nu reeds besteden, 350.000 francs. Ook van Engelsche en Zweedsche zijde ontving het Uitvoerend Comité der Parijsche Spelen reeds aanvragen voor groote hoeveel heden plaatsen. Wij herinneren er aan, dat te Antwerpen de Zweedsche en Amerikaansche supporters maatregelen hadden genomen, bij elkander te zitten. Hierdoor werden de aanmoedigin gen van de landgenooten der athleten, die in het veld waren, krachtiger en gemakke lijker en hadden ook meer invloed. Zou het misschien op den weg van het N.O.C. kunnen liggen om zich met het Uit voerend Comité in verbinding te stellen, waardoor het mogelijk zou zijn, dat de Hol- landsche supporters bij elkander in het Sta dion kwamen te fitten Consullijst. Benoemd te Hillegom (Z. H., kring 1, C. Velthuys, 21151, Huize „Vesta"|)te Maastricht (L) in kring 20, W, Neijboer, 46885, Opzich ter Prov. Waterstaat, Meerssenerweg 263. Bondsrijwielherstellers. Aangesteld Epe (Geld) L. Hooghiemstra (voorheen Dufour Prinsen.) Bondsbcwaarplaatshouders. Aangesteld Den Haag. A. Schaap, „City- Garage," Nieuwstraat. Bondshotels en Cafe's Aangesreld Middelburg (Z), „du Com merce," Echt (L)J „National." De zesdaagsche te Parijs de laatste in het seizoen is onder weinig spanning verstreken. Ook de publieke belangstelling Het nog al eens wat te wenschen over. De tootaal uitslag is 1. Aerts-Sèrès, 886 p.2. Brocco-Debaets, 322 p. op één ronde 3. Deruyter-Sergent, 1190 p. 4. Giorgetti-Carli, 779 p. 5. Pr.g- noul-Duray, 719 p. 6. Beyl-Persijn, 703 ip. 7. Louet-Nefatti, 631 p. 8. Gebr. Van- denhove, 471 p.9. Dupuy-Texier, 314 p. 10. Gebr. Narcy, 295 p. op twee ronden 11. Marcot-Baron,'358 p. De afgelegde af stand 3602 K.M. Vormen van ongewenschte concur rentie. Bevoorrechting door steun van de overheid. Volgens het verslag van de werkzaamheden van den Middenstandsraad te 's Hage in 1923, heeft dit lichaam zich in het bijzonder beziggehouden met de kwestie der zgn. on gewenschte concurrentie. Het verslag zegt o.a., dat, wil de gemeente gemachtigd zijn het terrein van den handel- drijvenden middenstand te betreden, dan moet vaststaan lo. dat van particuliere zijde niet vol doende in den verkoop wordt voorzien 2o. dat gemeentelijk ingrijpen wel in staat is, voldoende in den verkoop te voorzien 3o. dat de aan het gemeentelijk ingrij pen verbonden voordeelen opwegen tegen de. nadeelen aan het particulier bedrijf toegebracht 4o. dat het gemeentelijk bedrijf zuiver commercieel wordt gedreven en uit de op brengst daarvan derhalve alle kosten van het bedrijf, met inbegrip van een redelijk ondernemingsinkomen, kunnen worden betreden. De Raad betreurde ook de mededinging, welke ambtenaren den middenstand aandoen, maar meende desniettemin niet bij de Regee ring te moeten aandringen op speciale wette lijke maatregelen tegen dit handeldrijven. Het verslag doet verder mededeeling van de stappen, door den Raad ondernomen in verband met de concurrentie, die wordt on dervonden, doordat loonarbeiders, na beëin diging van den wettelijken arbeidsdag, voor eigen rekening nog werkzaamheden verrich ten en zulks tegen abnormaal lage tarieven. Bij den minister van Arbeid werd er op aan gedrongen, het daarheen te leiden, dat het aan arbeiders, welke langer dan 8 uren blij ken te willen werken, ook toegestaan wordt dezen arbeid in dienst van hun patroon te verrichten, met dien verstande, aat de ar beidsduur op ten hoogste 10 uren per dag wordt bepaald. De Minister antwoordde, dat de Arbeidswet 1919 hem hiertoe geen bevoegdheid geeft. Naar zijn oordeel kan trouwens aan de geuite bezwaren worden tegemoet gekomen, indien de patroons bij het aangaan van arbeidsovereenkomsten met hunne arbeiders, tegen dit euvel voorzie ningen treffen. Dit antwoord heeft den Raad echter niet bevredigend en hij heeft zich dan ook te dezer zake nogmaals tot den Minister gewend, met het verzoek, op den aangegeven weg alsnog maatregelen te treffen. Met betrekking tot het bestaansrecht van het Rijksinkoopbureau, kan de Raad zich met centraien inkoop door het Rijk vereeni gen, mits vaststaat, dat het Rijk zoodoende inderdaad besparingen van beteekenis be reikt. Als gevallen van bevoorrechting door over heidssteun, worden in het verslag verder ge noemd de credietverleening aan De Handels kamer en de subsidie aan de coöp. verbruiks- vereeniging van het personeel der Spoorwe gen, verleend door de directie. Waar het te kort op de spoorwegen door den Staat wordt gedragen, komt deze verleening van subsidie feitelijk meer op rijkssubsidie. Hierdoor voelt de middenstand zich gekrenkt. Wat de verwording op het terrein van den gewonen handel aangaat, hiervan kwamen in het afgeloopen jaar een drietal vormen ter sprake, de schijnuitverkoopen, de vliegende winkels en de vervorming van het markt wezen. Erkenning de jure In officieele kringen heeft het bericht van de „Ost-Express", als zoude de Neder landsche regeering gêneigd zijn, Sovjet- Rusland de jure te erkennen, geen tegen spraak gevonden. De Tel. verneemt, dat binnenkort de definitieve mededeelingen van de Neder landsche regeering hierover zijn te wachten. Zondagmiddag werd op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam, de aangekondigde demonstratie gegeven met baby-vliegtuigen. Het Carley-eendekkertje, voerde verschillen de evoluties in de lucht uit. De bekende Bel- ;ische piloot J. Raparlier, achtte het in ver- oand met den zeer sterken wind raadzaam gean lucht te doen met den nieuwen twee dekker van de vliegtuigindustrie „Holland". Hij wist nog niet precies hoe deze machine, die nog maar enkele vluchten bij kalm weer had gemaakt, bij sterken wind zich zou hou den. De aanwezigen, waaronder opgemerkt werden oud-generaal Snijders, den admini strateur van de K.L.M A. Pelsman, den ver tegenwoordiger van den rijks studiedienst voor luchtvaart en verschillende leden van het comité Waalhaven, waren zeer enthousiast over de verrichtingen met de Avionnette. Be halve met dit toestel demonstreerde Rapar lier ook met het nieuwe toestel van den heer Koolhoven, dat voor eenigen tijd op het vlieg terrein Soesterberg moest kampen tegen den nieuwen Fokker. De K.L.M. stelde ver schillende toeschouwers in de gelegenheid een tochtje met een harer verkeersvliegtuigen te maken. Luitenant ter zee Eikerbout ver toonde kranige staaltjes van vliegkunst met zijn marine-landvliegtuig. Niettegenstaande 't zeer koude weer, was de belangstelling vrij groot. De vermoedelijke dader van den moord op Brekelmans te Helvoirt blijft nog steeds ont kennen. Op last der justitie is het lijk op nieuw opgegraven. Het hoofd van den ver- slagene is thans naar Amsterdam opgezonden om te doen onderzoeken hoeveel slagen zijn toegebracht. Men schrijft ons uit Amsterdam Wanneer men de laatste jaren na veel moei te eindelijk een huis in de Hoofdstad gevon den had, gebeurde het zeer dikwijls dat de huurder, voordat hij de woning kon betrek ken, een waarborgsom bij den eigenaar moest storten. Deze waarborgsom diende dan voor „de richtige nakoming van het con tract" en zou terugbetaald worden als het contract afgeloopen was. De nieuwe huurder betrok dan de woning. Maar deze was in den regel zwaar met hypotheek belast en nu ge beurde het meermalen dat, nadat een gedeel te van den huurtijd verstreken was, de eige naar van het huis in gebreke bleef bij den hy potheekhouder. Deze volgde dan den gebrui- kelijken weg en het huis kwam dan krach tens art. 1223 B.W. in veiling. In de meeste gevallen achtte de hypotheekhouder zich dan niet aansprakelijk voor de door den huurder gestorte waarborgsom, evenmin als de nieuwe eigenaar. De huurder kan, zijn in goed ver trouwen gedeponeerde penningen van den vroegeren eigenaar terug te vragen, die dan in den regel geen cent meer bezat. En zob heeft menigen huurder zijn waarborgsom nooit teruggezien.... Een dergelijke geschiedenis speelde zich af bij een huis in de Blasiusstraat. Perceel Blasiusstraat 8 heeft een boven- en een bene denhuis. Het bovenhuis is van Juli 1922 tot December 1924 verhuurd voor f 561,24 per jaar, terwijl de huurder van het benedenhuis een contract heeft van Augustus 1922 tot Augustus 1924 en f 742.20 per jaar moet be - ta'en. De huurder van het bovenhuis stort te een waarborgsom van f 800, die van het benedenhuis een som van f 1192,56. Op het huis stonden een eerste, tweede en derde hy potheek van tezamen f 20.000. Kort geleden ging echter de eigenaar failliet en de eerste hypotheekhouder legde beslag op het huis, dat Maandagavond krachtens art. 1223 B.W. in „Frascati" geveild werd ten overstaan van notaris W. Krabbendam. De eerste hypo thee khouder-verkooper voelde zich als ge woonlijk niet aansprakelijk voor de gestorte waarborgsommen, over welke ook niets in de verkoopwaarden opgenomen was Toen echter de veiling van het huis zou beginnen, beklom deurwaarder H. Vincent, die door de huurders in den arm genomen was, het podium en in een tweetal exploits sommeerde hij notaris Krabbendam de waar borgsommen in de verkoopvoorwaarden op te nemen, zoodat zij aan de huurders terug gegeven zullen worden en deze conditie aan de aanwezigen mede te deelen. Het voorlezen van de exploits trok in hooge mate de be langstelling van de vele aanwezigen. Er wa ren er onder, die het veilig vonden niet te bieden op een huis „met een rechtzaak in de toekomst". De notaris deelde daarop het bestaan van de waarborgsom mede, waarop het huis ge veild werd. Het bracht f 15900 op. Men «neldt uit de Betuwe, dat op tal van plaatsen het winterkoren zoodanig van de nachtvorsten heeft geleden, dat tot omploe ging moest worden overgegaan en daarna tot zaaiing van andere gewassen. Voor het te Barcelona te houden wereld pluimvee-congres zijn door de Nederl. re geering als leden van de Nederlandsche delegatie aangewezen de heeren B. Wilton, voorzitter der delegatie. M. C. S. Th. van Gink. Verder de heeren baron Van Heem stra, dr. B. J. C. te Hennepe Jzn., J. Mantel, baron W. Snouckaert van Schouburg. Aan het congres wordt door 27 landen deelgenomen, terwijl 300 congressisten in Barcelona zullen samenkomen uit alle oor den der wereld. Het aantal Nederlandsche leden van het congres is tot heden nog ge ring, slechts 20 leden hebben zich opgegeven. Nederland heeft de volgende prae-ad- viezen ingediend le. Internationale Standaards voor Pluim vee door M. C. S. Th. van Gink. 2e. Bestrijding van pluimveeziekten doot de Rijks-serum-inrichting te Rotterdam, door dr. B. J. C. te Hennepe Jzn. 3e. Vervoer van pluimvee, door B. van As- peren Vervenne. 4e. Ontwikkeling van den eierhandel in Nederland door J. Breukers, J. Kooiman, W. Krudde en B. H. Vos. 5e. Popularisatie der erfelijkheidsleer door dr. K. Kuiper. 6e. Veranderingen in het voorkomen en de hoedanigheden van verschillende pluimvee rassen door verschillende levensomstandig heden door R. Houwink. 7e. Het stempelen van eieren, door J, Roodenhuis. 8e. Organisatie op pluimveegebied, doo> H. Burgers. Totaal zijn er te Barcelona 2000 vogels ingeschreven, waarvoor door Nederland, 300. De Nederl. inzending is als volgt verdeeld: totaal 74 inzenders. Kippenrassen: Ned. rassen 23 trio's van 13 soorten buitenl. rassen 48 trio's van 35 soorten; Ned. kriel- rassen 3 trio's van 3 soorten; buitenl. kriel- rassen 9 trio's van 6 soorten. Eenden: Noord- Hollandsch ras 2 trio's van 2 soorten; buitenl. rassen 1 trio van 1 soort; siereenden 1 tri van 1 soort. Parelhoenders: 1 trio van 1 soort. Duiven: 11 paren van 10 soorten. Als bijzonderheid is aan deze wereldten toonstelling verbonden een afdeekng voor Koninklijke Huizen, op verzoek van de Koningin van Spanje opgericht. Voor deze afdeeling zijn reeds inschrijvingen ontvangen van de Koningin van Spanje, de Koningin van België en den Prins van Wales. Door zijn officieel orgaan, de „Osserva- tcre Ramano", heelt het Vaticaan 'n scherp protest gericht tot de regecring, wegens de gewelddadige behandeling door de fascisten van priesters en R.-K. leeken in dc distric ten, waar de regeeringslijst geen voldoende aantal stemmen kreeg. Het groote probleem, waarvoor de regee ring gesteld is,0 zoo wordt gezegd,, is om alle partijen er van te doordringen, dat zij de heerschende macht is. Om dit te vervullen moet zij eerst leeren haar eigen volgelingen onder controle te houden. In weerwil van de herhaalde verzoeken om discipline duren de aanslagen voort, vooral tegen Katholie ken, met medeweten van de nationale militie en onder de oogen der politie. Volgens een B. T. A.-bericht uit Riga zoo de opstandige beweging in Turkestan, waar van den laatsten tijd af en toe melding werd gemaakt, terrein winnen. Er zou zelfs ver woed worden gevochten tusschen de op standelingen en de roode troepen en wel in de buurt van Samarkand. De terugkeer van Trotski, zoo weet het bericht ook te vertellen, noodig geworden om de soldaten van het roode leger tot rede te brengen, zou reeds hebben «geleid tot wrijving tusschen Froenzc en Trotski. die zich met name verzet tegen zekere wijzi gingen in het opperbevel, welke als tegen bem gericht worden beschouwd. STOCKHOLM, 15 April. Het conflict in de bcuwvakken, dat ruim een jaar geduurd heeft, werd gisteren definitiri tot oplossing gebracht. Reeds heden wordt een opleving in dc bedrijven verwacht. LONDEN, 15 April. Uit betrouwbare bron wordt meegedeeld, dat, wanneer de rappor ten der deskundigen door de geallieerde regeeringen kunnen worden aanvaard, van Britsche zijde geen moeilijkbeden ih de» weg zullen worden gelegd. WEENEN. 14 April. De „Morgenzeitinug" verneemt, dat de Turksche regeering met de Stabilimento-Tsechische-Prestino bespre kingen voert, die ten doel zouden hebben de Triesterwerf met de uitvoering van het herstel van de Turksche vloot te belaster BODEGRAVEN, 15 April 1924. Kaas, Aangevoerd 236 p., 10047 st. Eerste kwa liteit 45—48, tweede kwaliteit 3843; niet rijksmerk 3440. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 7