OsfGD 1 E Binnenlandsch Nieuws. ZIJN EER! HOE HOLLY-DOLLY RIDDER WERD door PIJLTJE NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Derde Blad - Woensdag 16 April 1924 Botercontrole. Prins Hendrik. Bezoek vreemde artsen aan Amsterdam. De keuringsdienst van waren te Amsterdam. Petroleumkachels in winkels. LUCHTVERKEER. Amundsen's Poolvlucht. De wereldrondvlucht der Portugeezen. UIT ONZE OOST. Het bezoek van Mr. Fock i aan de Philippijnen. GEMENGD NIEUWS. In Vrijheid gesteld. Inbraak te Ede. Doodelijk auto-ongeluk. Een gevaarlijke daling. Boot overvaren. Tijgers op de Oostkust van Sumatra. Ernstig auto-ongeval. KERK EN SCHOOL. Uit de Missie op Brazilië. Het Eucharistisch Congres en anti-papisme. De H. Bloeddoeken te Boxtel. RECHTSZAKEN. Het drama in de boschjes van Poot. Een zeepkwesti: G Oplossingen. Nieuwe opgaven. XXX Jit de Moppentrommel. Het vorig jaar had de Vereeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne aan den Directeur-Generaal van den Landbouw een verzoek gericht om aan de bij een Boter controle aangesloten zuivelfabriek of melk inrichting te vergunnen ten opzichte van den boterverkoop ia het klein in winkels en melkwagens niet de bepalingen der boter controle te behoeven na te leven. De Directeur-Generaal heeft bericht, dat aan het verzoek geen gevolg kon worden gegeven, in welke beslissing hij steun vond bij de controle-commissie voor de Botercon- trolestations. Z. K. H. de Prins heeft het beschermheer schap aanvaard over de commissie welke zich vormt voor het aanbieden van een nationaal huldeblijk aan de Noord-, en Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappij en de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot redding van Schipbreukelingen, bij haar 100-jarig bestaan. De groep tuberculose-artsen, die door den Volkerenbond zijn afgevaardigd en thans in ons land vertoeven, hebben Dinsdag een be zoek aan Amsterdam gebracht. In de vroege morgenuren werden de ge- neesheeren in het Tesselschadeziekenhuis ontvangen, bij welke gelegenheid dr. M. R. iïeinsius van den Berg een rede hield over de werkzaamheden van het Amsterdamsche Consultatiebureau tot bestrijding van de tu berculose. Dr. J. L. C. Wortman, geneesheer-direc teur van het Tesselschadeziekenhuis, hield vervolgens een toespraak, waarin hij de gasten op de hoogte stelde van de bijzon derheden van dit ziekenhuis. Daarna werden de verschillende zalen be zichtigd, waar den artsen o.m. getoond wer den eenige installaties van de tuberculose- kliniek, de modern geoutilleerde Röntgen- installatie, de hoogtezon-installaties, de tandheelkundige inrichting, de zaal voor naso-laryngologisch onderzoek, de operatie zalen, waar men de thoracotomies volgens Sauerbrucb voor eenzijdige longtuberculose verricht. En dan werd nog bezichtigd het bacteriologisch-serologisch en pathologisch instituut waar een specialist zich bezighoudt met culturen, proeven op caviae, serologi- sche reacties, pathologische onderzoekingen, enz. Na deze bezichtiging brachten de tuber- culose-artsen een bezoek aan het schip der Vereeniging „Parkherstellingsoorden". In den middag werden de herstellings oorden Hoog-Blaricum en Hoog-Laren be zichtigd. De keurmeester van den Amsterdamschen Keuringsdienst hebben in Maart j.l. 5114 be zoeken gebracht aan winkels, markten, enz. Het aantal gekeurde partijen heeft 63.175 be dragen. Hiervan werden 60 partijen versche en geconserveerde visch en 69 partijen an. dere waren door hen uit de consumptie ver wijderd. Van de 1442 monsters volle melk waren 45 d. i. 3.1 pet. ondeugdelijk van samenstel ling en 7, d. i. 0.5 pet. verkeerden in ondeug delijken toestand. Voorts zijn onderzocht 87 monsters gepasteuriseerde melk. Hiervan wa ren er 5, d. i. 5.7 pet. ondeugdelijk van sa menstelling, terwijl er een d. i. 1,1 pet on voldoend was gepasteuriseerd. De 5 monsters karnemelk waren alle deugdelijk van samen, stelling. Bovendien werden door de keurmeesters 344 bezoeken gebracht aan broodbakkerijen. Hierbij werden 7321 brooden gewogen, waar van er 31, d. i. 0.4 pet. te licht werden be vonden. De Middenstandsraad in den Haag heeft den minister van Arbeid bericht, dat een verbod aangaande het gebruik van petrole umkachels in hooge mate betreurd wordt. Naar de „Corriere Itaüano" mededeelt, is tusschen de Italiaansche regeering en A- mundsen een overeenkomst aangegaan, waar in aan den ontdekkingsreiziger een derde vliegmachine met Italiaansche bemanning voor zijn Noordpoolvlucht ter beschikking wordt gesteld. Naar uit Parijs wordt gemeld, kwamen te Tunis de twee Portugeesclie vliegers aan, die, van uit Lissabon vertrokken, een wereld rondvlucht van W. naar O. zullen trachten te volbrengen. De vliegeniers willen de reis over Tropilis, Cairo, Bagdad, Teheran en Makear voortzetten. Een luisterrijke ontvangst. Uit Manilla worden de volgende bijzonder heden gemeld omtrent het bezoek van gou verneur-generaal Fock aan de Philippijnen Aan mr. Fock viel overal een allerharte lijkste ontvangst ten deel. Begeleid door gouverneur-generaal Wood en diens gemalin werd een toer door Manilla gemaakt, waar scholen werden bezocht en een bezoek ge bracht aan de Bilibid-gevangenis. De lunch werd ten paleize gebruikt, evenals het diner, waar de voornaamste Philüppijnsche auto riteiten mede aanzaten. Een parade bij Fort Mc Kinley, zes mijl buiten Manilla, was zeer belangwekkend o.m. werden er lichaamsoefeningen en exercities gedaan zon der commando's met muziek en rough riding. Daarna werd een bezoek gebracht aan een inheemsche fabriek en aan het bureau der boschcultuur. Admiraal Washington, com mandant van de Aziatische vloot, bood den landvoogd een diner aan. Den derden dag ging de landvoogd naar Baguio, terwijl een gedeelte van zijn gezel schap per legervliegtuig derwaarts vertrok. Halverwege den tocht naar Baguio, nabij een groot militair kampement, Fort Stotsenberg, stond bergartülerie opgesteld, die 21 saluut schoten loste, een en eerewacht cavalerie. Baguio, waar, evenals elders, Nederlandsche vlaggen waren uitgestoken, is een hoogst merkwaardige bergstad, de schepping van het Amerikaansche gouvernement, gebouwd naar een grootschen opzet voor uitbreiding met wegen, parken, vijvers en golf links. Na de ontvangst te Baguio werd de thee ge bruikt bij generaal Read, commandant der troepen op de Philippijnen. 's Avonds werd den landvoogd door generaal en mevrouw Read een diner aangeboden in de Mountain Club. De landvoogd overnachtte in het Pines Hotel. Den volgenden dag werd een rondrit door Baguio gemaakt, waarna werd teruggekeerd naar Manilla, waar mr. Fock te zes uur aankwam. Ook thans heeft een ge deelte van zijn reisgezelschap den tocht van Fort Stotsenberg per vliegtuig gemaakt, 's Avonds was er diner in het Malacanan pa leis. Gouverneur-generaal Wood hield een tafelrede waarin hij dankte voor het bezoek van den Ned.-Indischen landvoogd, als ver tegenwoordiger van de natie, waarmede de Vereenigde Staten van ouds zoo nauwe re laties had'den onderhouden. Mr. Fock ant woordde, dat hij het op hoogen prijs heeft gesteld, dit bezoek te kunnen brengen. Hij uitte zijn bewondering voor het werk der Vereenigde Staten op de Philippijnen, dat tot groot voordeel was van land en volk. Hij dankte hartelijk voor de schitterende ont vangst. Na afloop van het diner geleidden de heer en mevrouw Wood mr. Fock van het paleis naar de landingsplaats, waar het Nederland sche volkslied bij het afscheid werd gespeeld. Een marinesleepboot bracht den landvoogd naar den gouvernementsstoomer „Wega", uitgeleide gedaan door de adjudanten van generaal Wood en den speciaal aan den heer Fock toegevoegden kolonel Langhron, zoo mede door consul-generaal en mevrouw Meerkamp van Embden. De „Wega" ver trok te middernacht. De ontvangst was in elk opzicht schitte rend en muntte uit door groote hartelijkheid. Zondagochtend kwam de „Wega" aan te Cebu. Gedurende de reis op Philippijnsch gebied vergezelde de Amerikaansche majoor Inglish den heer Fock. Maandag heeft de justitie te Assen in vrij heid gesteld L. P., verdacht van den drie- voudigen moord, die in 1909 in het Koekan- gerveld gepleegd is. Te Ede is Maandagnacht ingebroken in het café van den heer W. Uit een kast wordt f 300 vermist. Op den Amsteldijk te Amsterdam, voor de begraafplaats Zorgvliet, is Maandag de 65- jarige heer H. C. Veltman, gepensionneerd bureau-chef van de griffie der rechtbank aldaar, die juist de begrafenis van mr. Sin- mons had bijgewoond, onder een achteruit rijdenden auto geraakt. Zeer ernstig ver wond is hij overgebracht naar het Onze Lieve Vrouwengasthuis onder het vervoer daarheen is hij overleden. De politie heeft tegen den chauffeur procesverbaal opge maakt. De Parijzenaars, die Zondagmorgen op het voorplein van de Invalides een daling per pa rachute zouden volgen, hebben een spannend oogenblik doorgemaakt. Toen madame Grandveaud uit het vlieg tuig sprong, spreidde de parachute zich naar wensch, doch werd door de hevige rukwin den gevangen en totaal uit de richting gedre ven. Reeds onmiddellijk vreesde men, dat de parachute in de Seine zou vallen, doch het bereikte door allerhande manoeuvres van de parachutiste vroeger den grond. Doch niet zonder voor de oogen der toeschouwers te verdwijnen, daar het neerkwam in het onder- grondsch station van de Invalides. De parachute daalde tot tusschen de rails doch gelukkig was geen enkele trein in aan tocht. Mevrouw Grandveaud had volkomen haar zelfbeheersching behouden. Zes Nederlandsche zeelieden verdronken Uit Memel wordt bericht dat een scheeps- boot van den Nederlandschen motorschoener „Baldur" overvaren is en tot zinken gebracht. Van de tien inzittenden konden slechts vier gered worden. De „Baldur" is met de geredden aan boord te Memel binnengeloopen. („Hbd.") De Deli Ct. schrijft Het is merkwaardig hoeveel tijgers op de geheele Oostkust rondzwerven. Zij zijn doorgaans gehuisvest in de wilder nissen, die overal nog tusschen de onderne mingen liggen en vooral ook in de braak liggende afdeelingen, die 7/8ste deel van de tabaksondernem.ngen uitmaken. Onze me dewerker Soemirat zou zeggen, dat ze daar neergeplant zijn en zich vermenigvuldigen om dè wilde varkens te bestrijden en het moet erkend, dat ze zich daarbij zeer ver dienstelijk maken. Men zal ze dan ook voor al in de oliepalmondernemingen mogen ver wachten, waar het de wilde varkens bij een overvloed van oliepitten, zeer naar den vleeze gaat. Merkwaardig is het in verband met die vele tijgers ook hoe betrekkelijk zeldzaam het is dat menschen worden aangevallen. Men mag daarin zeker een bevestiging zien van den regel, dat de tijger in eerste instantie slechts voor de voldoening van zijn hon ger jaagt en eerst wanneer hij, oud gewor den, of door eenig gebrek daar minder goed in kan voorzien door het vangen van herten varkens, honden, geiten, enz. een aanval op menschen doet. Toch zijn er enkele onder nemingen, waar de arbeiders zich des avonds niet alleen en zonder licht buiten de pondok- wagen, uit vrees voor tijgers. In Langkat is het jaren geleden gebeurd, dat een tijger een stuk vleescn van de ach tergalerij kwam halen en de familie Kapelle vond bij haar thuiskomst op Padang Boelan, eens een volwassen koningstijger op de stoep van het huis liggen, die bij het binnen ko men van de auto opstond en in het bosch verdween. De grootste schade die tijgers hier aan richten is door het aanslaan van geiten en enkele keeren van kalveren en koeien. Omstreeks negen uur Maandagavond werd de 22-jarige dienstbode, mejuffrouw R., in betrekking bij een bewoner in de Kruis- laan te Amsterdam, op weg om boodschap pen te doen, door een particulieren auto aangereden, waardoor zij zeer ernstige ver wondingen aan het hoofd opliep en bewus teloos naar het Burgerziekenhuis werd ver voerd. Omtrent deze aanrijding wordt medege deeld, dat de auto waarin zich vier menschen met den chauffeur bevonden in een flinke vaart van 40 a 50 kilometer uit de richting Amsterdam kwam. De bestuurder moest voor een wagen die uit de andere richting kwam op den Middenweg bij de Jennerstraat uitwijken. Het meisje, dat midden op den weg liep werd door de auto gegrepen. De eigenaar van de auto is een bewoner van oud-Watergraafsmeer, die met den be stuurder door de Marechaussee in verhoor werd genomen. Ook werd voorloopig beslag gelegd op de auto. Het slachtoffer schijnt er zeer ernstig aan toe te zijn. Men vreest voor hersen schudding. Binnen eenige weken heeft de Nederland sche Missie der Minderbroeders in Brazilië twee flinke krachten door den dood verloren. Den lOden Maart overleed op 52 jarigen leeftijd de eerw. broeder Antonius Sloezen, geboren te Maastricht, in 1900 opgenomen in de Orde en in 1905 vertrokken naar Brazilië, waar hij spoedig algemeen bemind was om zijn innemende bescheidenheid en altijd blijde opgewektheid. Als bekwaam timmer man maakte hij zich hoogst verdienstelijkbij huizen- en kerkenbouw. Hij was een man die den arbeid zocht en wien niets te vee! was om zijn broeders van dienst te zijn. Van de 19 jaren bracht hij er 12 door in het Gymnasium der Minderbroeders te S. Joac d' El Rey, waar hij stierf aan verkalking der bloedva ten. Kort na deze tijding kwam het telegrafisch bericht naar Holland, dat ook pater Verecun- dus Putters, geboren te Schiedam, in het mid den zijner dagen, 35 jaren oud, overleden is. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Hij was onder zijne broeders gerespecteerd als een sympathiek en volijverig missionaris. Thans rusten zij uit van hun arbeid en hun ne werken volgen hen. R. I. P. („Msb.) Examens vroedvrouw. Door den Minister van A., I-I. en N. is be paald, dat de commissie, die gedurende het jaar 1924 belast zal zijn met het afnemen van de examens van vroedvrouw, zitting zal hou den in Amsterdam, Rotterdam en Heerlen is benoemd a. tot voorzitter der commissie voor de zitting te Amsterdam dr. L. F. Dries sen, arts, te Amsterdam b. tot voorzitter der commissie voor de zitting te Rotterdam K. de Snoo, geneesheer-directeur van de Rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Rotter dam c. tot voorzitter der commissie voor de zitting te Heerlen dr. R. J. Th. Meurer, geneesheer-directeur van de Rijkskweek school voor vroedvrouwen te Amsterdam d. tot leden der commissie voor de zitting tc Amsterdam dr. R. J. Th. Meurer, genees heer-directeur van de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam dr. C. Meule- man, geneesheer-directeur van de de kweek school voor vroedvrouwen te Heerlen tot plaatsvervangend lid J. J. Blaise, arts, te Amsterdam e. tot leden der commissie voor de zitting te Rotterdam dr. C. Meuleman, geneesheer directeur van de kweekschool voor vroedvrou wen te Heerlen; dr. R. J. Th. Meurer, genees heer-directeur van de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam tot plaatsver vangende leden J. Rietdijk, arts, te Rotter dam J. Klumper, arts, te Rotterdam f. tot leden der commissie voor de zitting te Heerlen K. de Snoo, geneesheer-directeur van de Rijkskweekschool voor vroedvrou wen te Rotterdam; dr. C. Meuleman, genees heer-directeur van de kweekschool voor vroed vrouwen te Heerlen tot plaatsvervangend lid, L. M. Janssen, arts, te Heerlen. De Anti-rev. „Heraut" schrijft We staan op ons recht, maar aan anti-papis me doen we niet. Daarom komt er wrevel in ons op, als we lezen, dat de Hervormde kerke- raad van Amsterdam den 20 Juli wil bestem men tot een boetedag in verband met het Eucharistisch Congres, dat in de hoofdstad zal worden gehouden. Waar haalt men den treurigen moed van daan Een kerk, die in eigen boezem vlak in de nabijheid van Am sterdam een man als Theesing ongemoeid laat, heeft toch we! andere om dingen zich over te verootmoedigen. En we wagen, dan ook wel te voorspellen, dat onze Gerefor meerde Kerken aan deze dingen niet mee zullen doen. Naar de „St. Janski." melden, zijn de onderhandelingen tusschen den -Aartsbis schop van Mechelen en den Bisschop van 's Heriogenbosch en tusschen de pastoors van St, Catharina te Hoogstraten (B.) en van St. Petrus te Boxtel over de gedeelte lijke teruggave der H. Bloeddoeken, die sinds 1652 te Hoogstraten berusten, gunstig verloopen. Door een rescript van de H. Con gregatie der Riten te Rome, gedagteekenc van 27 Februari 1924, wordt bepaald, dat Hoogstraten de H. Corporale aan Boxtel zal afstaan en zelf de H. Altaardwaal zal be houden. Reeds worden plannen overwogen, om de overbrenging van den Hl Bloeddoek met passenden luister te doen geschieden. De advocaat-generaal mr. Tak te 's Hage concludeerde tot verwerping van het cassatie beroep van K. L. die door de Haagsche rechtbank en het Hof te 's-Gravenhage was veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag (moordaanslag in de Boschjes van Poot). De uitspraak is bepaald op 28 April. Overtreding van hei Ned. Merkenrecht. De Derde Kamer der Rechtbank te Am sterdam wees op 28 Dec. 1.1. vonnis in een geschil tusschen de naamlooze vennootschap De Levers Zeepmaatschappij; gevestigd te Vlaardingen en de firma Wijnbergh Co te Amsterdam. De firma Wijnbergh Co. had in haar winkels alhier in voorraad en in den handel gebracht zeep, voorzien van de handelsmer ken Sunlight en Lux, welke niet door de Le ver's Maatschappij te Vlaardingen was gefa briceerd of in den handel gebracht. Deze maatschappij stelde toen een schade actie in tegen de firma Wijnbergh Co we gens inbreuk op haar merkenrecht. De Recht bank achtte deze actie gegrond en veroor deelde ged. tot schadevergoeding, nader op te maken bij staat. Het hier te lande verkoo- pen en ten verhoop in voorraad hebben van uit het buitenland ingevoerde Sunlight en Luxzeep, is dus volgens dit vonnis en andere aan deze zaak vooraf gegane vonnissen, in strijd met de Merkenwet. De firma Wijnbergh Co. teekende hoo- ger beroep aan en ging intusschen door met het verkoopen van uit het buitenland inge voerde Sunlight-en Luxzeep. De Lever's Maatschappij riep toen deze firma in kort geding voor den president der Rechtbank te Amsterdam en eischte stop zetting van den verkoop der ingevoerde zeep. Maandagmorgen gelastte de president, mr. Conincq Westenberg, deze stopzetting. Het is dus voor winkeliers gewaagd Sun light en Luxzeep, die niet voorzien is van het in Nederland gedeponeerde merk, in voof_ raad te hebben en te verkoopen. 1. Schil(d). 2. A(buis). 3. Galei. 4. Gas(t). 5. Nicotine. 6. Scharnier. 'Oplossingen niet in te zenden.) j j Roermond c Rp E m e Sittard. Met een z vooraan ben ik een stukje papier. Met een t vooraan een stuk steen. Met een k vooraan een stuk hout. Met een r vooraan ben ik tamelijk recht. Laat je die voorste letter weg, dan ben ik jen dier dat ge maar liever niet moet aanraken. 3. Neem een vrij gevaarlijk dier en een aantal Duitsche geldstukken bij elkaar en ge krijgt een deel van Oostenrijk-Hongarije. 4. 1, 2, 3, 4 is een stad in Zwitserland. Een 5, 6 is een voertuig. Mijn geheel is een jongensnaam. oe oe oe p oe R oe p oe oe oe rl Door JOH. v. d. HOEK. DE DIERENPLAGER, (Vervolg.) De geit had echter het malsche hapje ge zien, liep op Jan toe, en trachtte het gras onder hem vandaan te halen. Zij slaagde hierin echter niet en liet weer haar: Mèèhhhü hooren. „Doe maar goed je best!" moedigde Jaap aan en hij verdween met Ben achter de heg. De geit probeerde steeds weer opnieuw het malsche hapje te veroveren, maar ook steeds weer tevergeefs. Het dier werd woedend. Met pooten en kop duwde en krabde het onder Jan, die doodsbenauwd om hulp be- nog te roepen. Dit verdroot de geit nog meer en razend bereidde ze een hevigen aanval voor. Ze liep wat terug, zwaaide haar kop tus schen de^voorpooten en kwam dan, gereed om te stooten, met den bek langs den grond op Jan toe. Een geit heeft nu wel geen horens, maar mar kop is t°ch we! zóó hard, dat Jan den sanval ongetwijfeld met een paar gekneus de, om niet te zeggen, gebroken ribben, moeten betalen. De geit kwam al nader en nader. Zij meerderde haar snelheid en daarmee kracht van den stoot. ver- de Eensklaps weerklonk een luide schreeuw, j Het waren Jaap en Ben, die van achter de j heg te voorschijn kwamen. Ze hadden zich wel verborgen, doch wa ren niet heengegaan. De angst zou voor Jan wel voldoende zijn. Ze wilden hem geen ongeluk bezorgen. De geit vluchtte verschrikt weg. Jaap haalde haar spoedig weer in, en, nu Jan was bevrijd van de touwen, kon het dier zich te goed doen aan het gras. „Ik hoop, dat je er mee hebt geleerd, Jan," zei Jaap ernstig. Hij kreeg echter niet den tijd om voort te gaan. Jan had van de gelegenheid gebruik gemaakt en vluchtte zoo snel zijn beenen hem wilden dragen. De beide vrienden zagen den vluchteling na. „Daar gaat-ie!" meende Ben. „De Held!" antwoordde Jaap verachte lijk. Jan brulde nu om hulp. De geit was vlak voor hem. Hij sloot zijn oogen en hield zijn adem in. Het angst zweet parelde op zijn voorhoofd. Jan van Bell durfde zich dien dag niet meer vertoonen. IV. DE LANGSLAPER. Een kwartier later had Jaap afscheid ge nomen van Ben Stolk en kwam weer aan zijn voorloopig tehuis. „Ejn Jaap?" vroeg zijn tante, „nog al pleizier gehad?" „Ja tante!" zei Jaap, en zijn oogen waren strak gericht op het stapeltje groote sneden boerenmik dat hij op de tafel ontdekte. „Kan je nog al met de jongens overweg?" „Ja tante!" zei Jaap weer, zonder dat-ie klaarblijkelijk zijn gedachten bij het gesprek had. En tante, het goede mensch, begreep. „Heb je honger gekregen, Jaap?" „Nou tante!" Klonk het antwoord, nu echter met heel veel vuur. Jaap zat reeds aan tafel en zijn sterk gebit verdiepte zich door hel laagje boter in het malsche brood. „Vergeet je niets?" vroeg tante, met een oolijk knipoogje. Jaap bloosde even en begon te bidden. Met evenvee! vuur als-ie dien middag te gen Jan van Belt had gevochten, bond-ie nu den strijd aan met zijn boterhammen en werd voor de tweede maal overwinnaar. Er was misschien een half uur verloopen, toen Ben Stolk verscheen. „Jaap!" zei-ie, „de jongens hebben een plannetje. Ze willen Er volgde hierop een lange verklaring. En toen deze ten einde was, antwoordde Jaap: ..Ik doe mee!" Dat er den volgenden morgen iets aan het handje was, wist een iedereen. De dorps jongens deden heel geheimzinnig, schenen inwendig pleizier te hebben en hadden het verbazend druk. Buurvrouwen spraken erover en dc oude dorpswinkelier sloofde zich uit met veron derstellingen, om zijn nieuwsgierige klanten tevreden te stellen. Er was iets te doen, daarvan was men ze ker! Maar wat? Niemand kon het gissen. En in VERSTROOID. „Jopie, jongen, wat is je hoofd koud; zet maar gauw je hoedje op!" (The Humorist.) Zwammingedam kende men de jeugd te goed, om er zelfs ook maar naar te trachten van haar iets te weten te komen. De jongens liepen af en aan, waren in fluistergesprekken verdiept, en, wetende, dat een ieder op hen lette, deden ze nog ge heimzinniger. Ze vereenigden zich op een kruispunt van landwegen, even buiten het dorp, gingen dan, onder aanvoering van Jaap Klomp ver der, en maakten halt voor hel huis, waarin Jan van Belt woonde. De deur werd geopend en tegelijk traden de jongens de ruime huiskamer binnen. De moeder van Jan, een goedige dorps vrouw, was juist de tafel aan het beredde ren en verwonderde zich niet weinig over het onverhoedsche binnendringen van Jan s klasgenooten. „Goeden morgen, jongens," zei ze, in het dialect van de streek, „komen jullie Jan ha len?" „We zullen hem nog wel niet te spreken kunnen krijgen," informeerde Jaap. „Neen!" zei vrouw van Belt. ,.Slaapt-ie nog?" vroeg Jaap verder. Jan's moeder knikte van ja. „Dat is gelukkig," besliste Jaap. „Als-ie al op was gestaan, zouden we voor niets gekomen zijn. Wij kwamen hem wek ken." „Zoo!" zei vrouw van Belt verwonderd. En na een oogenblik ging ze voort: „Ik zal het zelf wel even doen. Wachten jullie maar even, dan kan-ie met jullie mee gaan naar school." Jan van Belt was de jongste uit een talrijk huisgezin en kon bij zijn moeder geen kwaad doen. Het goede mensch wilde hem nu be. schermen tegen het wekken, waarvoor de jongens waren gekomen en waarvan ze heel goed begreep, dat het niet zoo zachtzinnig zou gaan. Jaap Klomp drong aan, doch stuitte op het verzet van Jan's moeder, die kostte was kostte, haar jongen wilde beschermen. „Dat wordt een moeilijke kwestie," dacht Jaap. En Ben Stolk fluisterde hem in het oor: „Er komt niets van terecht!" Op dit oogenblik ging de deur weer open. Het was van Belt zelf, die binnentrad. Hij was een groote, stevige landbouwer en een rechtvaardig vader. „Zoo jongens!" groette-n-ie „komen jullie Jan halen? Zal je nog wel even moeten wachten." (Wordt vervolgd.) DOMINO-RAADSEL. r,v' 'j-V Zoo pratende, kwamen zij waarlijk bij het pa leis terecht. 't Was feitelijk niet veel meer dan een deurtje in den berg, waarboven met zilveren letters ge schreven stond: PALEIS. Driemaal klopte Rilneus op 't deurtje, dat heel beleefd door een sprinkhaan werd open gedaan. Opgetogen stapte Holly-Dolly met Rilneus binnen, 't Was dan ook wel de moeite waard. Heel de gang was versierd met zilveren webben, waartusschen glinsterende lichtjes al maar heen weer dansten. Wie had ooit kunnen denken dat het zoo prach tig, zoo vol leven achter dat donkere poortje kon zijn? Duizenden glimwormpjes bewogen zich tus schen de webben en langs den grond. Prachtige bloeiende mosplantjes stonden langs den wand en de vloer was bedekt met geurende paarse blaadjes van boschviooltjes, zoodat men op het zacht flu weel geen enkelen stap hoorde. Toen zij beiden aan 't voorhangsel van de troonzaal kwamen, vroeg een deftige spin eerst hun naam, en lichtte toen heel hoffelijk 't gordijn op. Neen, zooiets had Holly-Dolly nog nooit gezien. Tronend onder 'n prachtigen rooden paddenstoel zat daar midden in de zaal de Koning, een groote mooie Kikvorsch met een goud kroontje op z'n kop en een blauw grasklokje in z'n linkerpoot. Witte vlindertjes, z'n hofdames stonden aan z'n rechter" hand en ernstige torren, zeker wel zijn Raadsheeren, stonden ter linkerzijde van den den troon Een grappige slak was juist bezig 't gezelschap te vermaken. Leg 6 domino-steenen in een vierkant, zooals onze figuur aangeeft. Nu moeten langs de zijden van het vierkant dc -oogen der stcenen bijeengeteld 12 tot som hebben. Zooals bij het dominospel gebruikelijk is, moet, waar de steenen tegen elkaar liggen, het aantal oogen van beide steenen gelijk zijn, dus 4 komt tegen 4, 2 tegen 2, enz. „DE SCHOOL VERZUIMEN". De school verzuimen wordt in Amsterdam genoemd stukjesdraaien. In Rotterdam starlokeren. In Leiden, den Haag, Utrecht en Nijmegen spijbelen. In Enkhuizen een schotje maken. In Deventer een slui- pertje maken. In Nijmegen uit strikken gaan. In Amersfoortschoften gaan. In Schoon hoven schooltje maken. In Hilversum er uit blijven. In Sommelsdijk heggetje doen. In Leeuwarden pijpjes draaien (pijp betee- kent brug). In Haarlem den bink steken. In Groningen platloopen. In Breda schink maken. In Oudenbosch achter de heg loo- pen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1924 | | pagina 9